meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

Э

+++

evbotrioz (Eubothriosis), helmintiaasi lõhe põhjustas tsestoodid (Eubothrium crassum ja E. salvelini), parasiteeruvad soolte tootjate ja noor lõhe, vikerforell ja järve forelli. See on registreeritud kalakasvandustes NSVL ja Lääne-Euroopa riikides ja Põhja-Ameerikas. Täiskasvanu parasiitide pikkus 15-20 cm eesotsas lõpuks prisasyvatelnye on kaks auku, mille kaudu on kinnitunud soole limaskesta pyloric protsesse. Sooleussidega areng toimub vastavalt skeemile: muna (vees), procercoid esimese vahe peremees (kükloop), plerocercoid teise vahe-host (väike röövkala: ahven, meritint), suguküpsed ussid lõplik peremees (7 esindajad tööjõu lõhe). Eluiga soolestikus lõpliku peremees - 24-26 kuud. Kala nakatunud süües nakatunud plerocercoids kükloop ja väikesed kalad. Üks kala võib parasiteerida kuni 2000. Üksikisikud. Mis suur hulk parasiit liikide sulustatava valendikku sooles, see häirib normaalset funktsiooni seedetrakti, täheldatakse kasvu aeglustumise ja suuruse vähendamisel haigestunud kala. Diagnoos avamise juures kala ja avastamiseks patogeene.

Ravi (kalakasvandustes): di- (N-butüül) tina annuses 500 mg 1 kg eluskaalu kala kolm päeva. Ennetamine (kalakasvandustes): püüdmine looduslike kalade allikas vett, desinfitseerimine voodi forelli tiikide ja kraavide nym 0,0001% vasksulfaatlahusega või 20% kloori nym piima.

+++

Eukalüptilehed (Follium Eucalypti; FH) saadakse haritud puud - eukalüpt palli (Eucalyptus globulus) ja Eucalyptus cinerea (Eucalyptus cinerea) pere Myrtle. E. l. See sisaldab eeterlikku õli (2,5%), orgaanilisi happeid, estreid, tanniinid. Lehed ja õli kasutatakse antiseptilise ja põletikuvastase ainega koos stomatiit, farüngiit, larüngiit, trahheiit, bronhiit (loputa infusiooni 1: 20 ja sissehingamise õliaurudes) jaoks haavade raviks, ekseem, koos vaginiit, Metriidi (pestes infusiooni 1: 20, ja määrimine õli lahus); sisemiselt Köha ülemiste hingamisteede haiguste, nagu põletikuvastane, antiseptiline ja antispasmoodilise lihaste spasm, gastroenteriit (kujul infusiooni 1: 20 ja tinktuurid). Annuste kuiv E. l. sees: lammas, kits, siga 1,0-5,0 g; koer 0,5-3,0 g Hoida apteekides purkidesse ja purgid, laod - pallides ja kotid.

+++

evolutsiooniteooria vt. darvinismi.

+++

evolutsiooni (ladina evolutio -. kasutuselevõtu), ajaloolise arengu orgaanilise maailma, mis on seotud järjestikuste ümberkujundamise vormi ja eluviisi organismide ja kaasas teket ja liikide väljasuremise, ökosüsteemide ja muutusi biosfääris tervikuna. Samuti saab rääkida E. erinevate organite ja süsteemidega. Mõiste sisu ja tõeline tegurid orgaaniliste E. materialistlik põhjendatud Charles Darwin (1859) näitas, kuidas see protsess viib moodustamine seadmed (kohandada) muutuvate keskkonnatingimustega ja uute liikidega. Tuginedes andmetele paleontoloogia, võrdleva anatoomia, embrüoloogia, molekulaarbioloogia, geneetika ja muud teadused ei õpetuse makroevolutsioonist, uurides konkreetseid võimalusi ajaloolises ümberkujundamine suur taksonoomiaalastele floora ja fauna (perekondade, perede, tellimusi, klassid, ja nii edasi. D.). Kuid ühing klassikalise darvinismi ja geneetika viinud selgitamiseks Elementaarsündmus E. protsess seotud muutusi geneetilises koosseisu populatsioonide ning moodustati uued liigid (vt. Mikroevolutsiooni). Evolutsiooniline lähenemine uuring ja kasutamine eluslooduse - metodoloogiline alus kaasaegse bioloogia ja põllumajandustava.

Lit.: Yablokov AV Yusuf AG, evolutsiooniteooria, Moskva, 1976; Timofeev-Resovskii NV, Vorontsov NN, Yablokov AV, lühike essee evolutsiooniteooria, 2nd ed., Moskva, 1977.

+++

egiptianellёz (Aegyptianellosis), invasiivse haiguse lindude tekitatud ainurakseid parasiite, millele on iseloomulikud palavik ja aneemia. Distributed Euroopas, Aasias, Aafrikas ja Austraalias.

Patogeen E. - Aegyptianella pullorum, mille olemus ei ole kindlaks tehtud, on märkimisväärne polümorfismi, vilgas, on suurus 1-2 mikronit. Vedajad egiptianell - argasids. Autor sissetungi vastuvõtlikud peamiselt noored kanad, haned, pardid ja kalkunid. Ma olen olnud haige noores eas linnud hiljem on immuunsed Taasnakatamiseks. haiguse ägedas ja alaäge. Patsiendid kanad tähele isutus, palavik, nõrkus, aneemia, turris suled, halvatus ja mõnikord kollatõbi. Pärast 36 tundi algusega kõhulahtisus lind sureb. In haned ja pardid täheldatud aneemiat ja halvatus jäsemed; 8-50% mõjutatavate hukkunud linnud. Mis Avanäituseks suurenenud põrn, limaskestadele - verejooksud ja kollatõbi neerud - hall-kollast värvi. Diagnoos põhineb avastamiseks punaliblede iseloomulik vormide parasiidi (ovaalne, ümmargune, pimikujuliste).

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine cm. Art. spirochetosis linnud.

+++

edemagenoz (Oedemagenosis), invasiivse haiguse põhjapõdrad põhjustatud vastsed nahaalune parm Oedemagena Tarandi. Distributed elupaikades põhjapõdrad. See põhjustab majanduslikku kahju, mis tuleneb kahju põhjapõtradega naha loomadel.

Meeste ja naiste Oedemagena Tarandi (sündinud Oedemagena) on kaetud tiheda karvaga: Rind, ees ja taga - rohekaskollane, keskosas - must, kõht lobus - õlgkollane, ja ülejäänud keha helepunane. Lõpus kõhu naissoost ovipositor. Munad on ovaalsed, piimvalge, 0,8 mm pikk. Vastne 1. etapp peaaegu silindriline, pikkus 0,7 mm (pärast koorumist) kuni 9 mm (enne sulgimine); 2. etapp - piklik-ovaalne, pikkus 9-20 mm, valge; 3. etapp - kuni 30 mm, alguses valgus, lõpuks see - pimedas. POUPARD suuresti säilitab kuju küpse vastsed. Bioloogia üldjoontes sarnane bioloogia nahaalune parm kariloomi. Sümptomid on samad, mis hypodermosis, kuid intensiivsete invasiooni ilmuvad tunduvalt tugevam.

Ravi. Kõige tapmiseks tõhusad vastsed stage üks fosfororgaanilised insektitsiidid: bayteks suukaudselt annuses 35-40 mg lihasesse või 10 mg 1 kg kehakaalu kohta, intramuskulaarselt famofos 20 mg 1 kg kehakaalu kohta. Sisestage ravimid kord. Positiivseid tulemusi annab ühe ovlazhnenie hirve tagasi 2% nym õli lahendus bayteksa. Vältimist. Regulaarne pritsimine hirved 0,2% DDVP emulsiooni ajal lendu gadflies.

+++

ösofagiit (Ösofagiiti), põletik söögitoru limaskesta. Nad kannatavad igasuguste kodu- ja põllumajandusloomi. E.: On alg- ja äge ja krooniline katarraalne, mädanik, krupoosne, diphtheritic.

E. Primary täheldatud mehaaniliste või keemiliste ärritust söögitoru limaskesta ja ka tulemusena tungib vigastused välisilme. E. Teisene põhjustab üleminek põletikulist protsessi söögitorus farüngiiti, gastriit, samuti mõned nakkushaigused (rõuged, suu- ja sõrataudi, veiste katku). Krooniline E. - stenoosi ja söögitoru laiendusi. Ühes haige looma - hellus palpeerimisel söögitoru, neelamisraskused, süljevool. Loomade kraanad, punnitamisega tegu neelamine Mõnikord tekib oksendamine. Loom oigeid, võidab jäsemed kohapeal. Rasketel juhtudel surm saabub kurnatuse või tüsistusi (pleuriit, perikardiit). E. tagajärjed - stenoosi või laiendamiseks söögitoru. Diagnoos põhineb ajaloo ja sümptomeid.

Ravi. Kui valu ja ärevus söögitoru looma - Koraalhüdraadi intravenoosselt või subkutaanselt omnopon. Tõhus lahendusi tanniini, hõbenitraat ja kaaliumpermanganaadi. Tõus kehatemperatuuri - antibiootikumide ja sulfaate narkootikume. Herbivoor lubatud toita pehme aurutatud heina, puder; sead - vedelsöödaga. Joogiks soovitame külma veega. Raskustega tegu vastuvõtu kanaleid - kunstlik toitmine, iga päev intravenoosselt või subkutaanselt 0,9% naatriumkloriidi lahuses oli.

+++

esophagoscopy (kreeka oisoph {{a}} gos -. söögitoru ja Škop {{e}} o - kella), uurimine söögitoru limaskesta kasutades meditsiinilise bronhoezofagoskopii. Kanna väike loomi. Kas kurjus ja rahutu loomad E. üldnarkoosis või kohaliku anesteesia limaskesta suu ja söögitoru. Kasutades E. esinemise kindlakstegemiseks võõrkeha söögitorus, see obstruktsioon, põletik.

+++

ezofagostomozy (Oesophagostomoses), sooleparasiitinfektsioonide loomade põhjustatud nematoodide perekonnast Oesophagostomum, parasiitide jämesooles. Distributed kõikjal. Kahjustused kariloomade rakendatakse NSVL liigid: veised - O. radiatum, lambad - O. venulosum, O. columbianum. sead - O. ja O. dentatum longicaudum.

Esophagostomy - väikesed ümarussid, kuni 2 cm; täiskasvanud parasiidid asuvad luumeni ja vastsed - seinas jämesool. Vastsed väljumas munad (joon. 1) Väliskeskkonna üle 1 päev pärast karvavahetuse kaks korda saanud invasiivne. Seedetraktis looma, nad aktiivselt tungib paksus sooleseina ja kahe päeva pärast, et moodustada (va O. venulosum sisaldus) sõlmedest (joonis 2.), kus on kuni 30 päeva (mõnikord kuni 1 aasta); kaks korda pärast sulgimine vastsed tagasi soolestikus. Emased hakkavad munema sigade 42-50 päeva pärast nakatumist veistel - mida 32-42, lammastel - läbi 24-30. nakkuse Path - seedetrakti (sissevõtmist nakatav vastsed toituvad ja vesi). Kõrge intensiivsusega infektsioon (kuni 100%) täiskasvanud lammaste parasiidid - aprillist juulini, mis on madalaim - märtsis. Kõige intensiivsemalt nakatunud lammaste vanem kui 3 aastat. Sead nakatunud hooajalisus nõrgalt väljendatud; Vanus loomade nakatumise suureneb. E. Kõige tavalisem sigade söötmisel vedelsöödaga ja allapanu sisu. Parasitizing täiskasvanud ussid on tavaliselt asümptomaatiline, vastsed parasiidinakkuse avaldub toita keeldumise, kõhulahtisus, mõnikord veri, aneemia, väheneb rasvasus. Diagnoos põhineb tulemused kasvatamist vastsed kaevandatud fekaalid nakatunud loomade, samuti spontaanne heakskiidu helmintide väljaheitega; postuumselt - avastamiseks täiskasvanud ussid valendikus jämesool või üldvaatlusel nende seinad.

Ravi. Sead 5 päeva koos toiduga grupimeetodil (1 kg loomseid massist): nilverm päevases doosis 5 mg või Tiabendasooli - 50 mg. Lambad (1 kg loomade kaal): nilverm 10 mg kui 10% vesilahuse subkutaanselt või suukaudselt 2 päeva, tiabendasool annusega 150 mg vesisuspensioonis, suukaudselt. Vältimist. Vabapidamisel alal peab olema tugev kate. Emised degelmintiziruyut viimasel raseduskuul ja uuesti pärast 1 kuu. Talled söövad eraldi utte. Ruumides 5% nym aluselise lahusega või lahus 10% nym ksilonafta.

Joon. 1. Muna esophagostomy koos vastne.

Joon. 2. sõlm kahju sooleseina kell ezofagostomoze.

+++

esophagotomy (kreeka oisoph {{a}} gos -. söögitoru ja tom {{e}} - lõigatud), söögitoru avamistegevusega. Koostada eemaldamiseks söögitoru võõrkehad.

Suured loomad on fikseeritud seistes või paremale külili asendis. Pärast infiltratsioon anesteesia neuroleptikumid, naha ja aluskoed liigestatud vahel vasakul kägiveeni ja brachiocephalic (värske puhul) või grudinochelyustnym (nekroos söögitoru seina) lihaspikkusele 15-20 cm sisselõige. Kahju, et veenid ära selle esialgse muljumise alla lõigatud. Mäletsejate kõrvaldada trummikile punktsioon arm, jättes selle trokaarimuhvi kogu operatsiooni käigus. Koerad on juurdepääs söögitoru teostatakse ventraalne pind alumine kolmandik kaela. Pärast kihilisus eraldamine pealiskaudne pealispinda, või grudinosostsevidnogo podlopatochnopodyazychnogo (hobune) lihased ja sügav pealispinda peatada verejooksu. Laienev haava nüri haava konksud on söögitoru on heleroosad tuntav, liikuv õõnes toru või juhindub Lodge söögitoru võõrkeha. Söögitoru pingutada sõrmedega servad naha haavade ja isoleerides marli. Seina mööda lahkama üle võõrkeha või selle läheduses. Lõika kääridega laiendada väärtus mõned väiksemad võõrkeha. Viimane eemaldatakse täielikult või osaliselt pintsettidega, pintsette ja teised. Tihe mass teravilja lahti uriinikateetri ja soe antiseptilise lahusega, siis osa mao surutakse või pestakse läbi haava avamist. Haav oli ravitud antibiootikumidega ja panna limaskesta õmbluse Shmidenu ning lihaste kiht ja adventitia - Okslikust õmbluse Plakhotina. Nahk on õmmeldud Okslikust õmblust, jättes ava alumises nurgas kapillaaride drenaaž. Kui söögitoru seina nekroos oma haava ei õmmeldud ja lõdvalt tamponiruyut antiseptikumid; tampoonide hoia ajutine õmblused. söögitoru haava õmmeldi armiline seinad; Naha ja lihaste lõikus lahtiseks. Pärast operatsiooni - näljadieet. 2. päeval e suurte loomade anda väikese koguse veega, 3-4 th - natuke puder kliid, 6. - väikestes kogustes heina. Koerad 2 d e sööda limane supp.

+++

Ejmeriozy näha. Koktsidioosi.

+++

lööve (Gr. Ex {{a}} nda {{e}} ma), nahalööve, nahakahjustused kujul punased laigud (roseool), sõlmedest (paapulid), villid (villid), mädavillid (pustulitega) ja teised. See võib monomorfseid koosneb ühte liiki kaotustest: täpid (laiguline E.), paapulid (E. lööve); polümorfset kuhu kuuluvad erinevate vigastuste (näiteks, mädavillid ja sõlmekesed). Sageli piiratud ja üldistada. E. toimub otsesel kokkupuutel nahaga füüsikaliste, keemiliste ja bioloogiliste tegurite, nagu ka mõned nakkushaigused, nagu roseool - koos roos sigade, paapulid, villiline E. - koos rõuged. Tüüp E., morfoloogilistest iseloomu moodustades elemendid ja nende kombinatsioonid, on olulised diagnoosimisel sümptomid paljude haiguste puhul.

+++

disarticulation (ladina ex -. of poolt ja articulus - ühine), operatsiooni isolatsiooni jäseme või selle osa, saba läbi ühise ruumi esitamata luu. Operatsioon tehakse üldise või kohaliku anesteesia. Naha ja pehmete kudede lahkama segast meetod, lõika mööda ristmikul rida ühiseid sidemete eemaldamiseks vajalik osa. Ligeeritud laevad, küreti õrnalt kraapides liigesekõhre. Haav oli niisutatud lahendusi antibiootikume, õmblused, steriilne side. E. - mingi amputatsioon.

+++

Ekseem (ekseem), põletik pindmistes nahakihtides, mida iseloomustab erinevaid sügelev lööve. Haige koerte ja kasside, hobuste ja harva veistel. On Ägeda, alaägeda ja kroonilise muidugi ägenemist. E. saab piirata või generaliseerunud; nutt või kuiv.

E. tekib mõjul endogeenne ja eksogeenne tegurid, mis põhjustavad naha allergilist reaktsiooni. E. Mõnikord pidada neuroos naha, mida iseloomustab tundlikkus ja troofiliste häired. Välised tegurid põhjustavad E., sisaldab: mehaaniline, keemiline, soojus, kiirgus ja kokkupuude mikroobid. . Sisemised tegurid - angiovegetativnye neuroos, funktsionaalne häired kilpnäärme ja munasarjade, gastriit, jne äge ajal E. tähistada välimus naha punased täpid või piirkondades, suurem kohalik temperatuur, sügelus; punetus kaob, kui vajutada sõrmega. Siis moodustub tihe väike sõlmekesed, mis omakorda villid seroossest eritist. Bubbles võib kuivada ja seejärel nahk on kaetud voldid, praod ja helbed. Pärast tagasilükkamist nahaebemetest võtab normaalse välimusega. Kui mullid on avatud (näiteks raschёsah), tänu oma infektsioon on moodustunud, ja siis nuttes haavandid E., mille arendamine on lõpetatud (ilma täiendavate ovlazhneniya) teket ja laskuv koorikud, epithelialization kahjustatud piirkonda. Ebasoodsate tingimuste korral, ägeda E. muutub alaäge ja krooniline. Reflex E. arendada teise kaugusel peamisi süvendab põhitähelepanu. Neuropaatiline E. kaasas närvihaiguste (parees, halvatus ja nii edasi. D.). E. Okoloranevaya välja peamiselt valdkonnas põletuste ja lõppemise mäda.

Ravi. Kokku ravi (rahusti - bromo et al.), Mitte-spetsiifiline desensitieerimisravi (kaltsiumkloriid, Kaltsiumglükonaadi jne), Autohaemotherapy jne Kui edenemisega raske E. - .. Kortikosteroidid (oral või salvid). Kohati - antiseptiline, kootav, hiljem ükskõikne salvi; Kroonilise juhtudel - Vishnevsky salvi.

+++

eksogeense infektsioon (kreeka {{e}} x {{o}} -. väljaspool, väljapoole ja -gen {{e}} s - sünnib, on sündinud), nakkushaigus, mille tekitajaks patogeeni sisestatud keha keskkonnast.

+++

eksostoos (kreeka {{e}} x {{o}} -. väljaspool, väljapoole ja ost {{e}} kohta - luu), järsult piiritletud kondine kasvajate luu pinnale. Moodustub cambial kiht luuümbrise pikaajalise naha ärritust. Vaata. Periostiit.

+++

eksootiliste haiguste (kreeka ex {{o}} tik {{o}} s -. välismaised, võõras), nakkushaigusi ei esine territooriumil riik ja sellest tingitud triivi teistele riikidele. Näiteks NSVL E. b. on pleuropneumoonia, Austraalia - marutaudi ja suu- ja sõrataudi. E. b. kujutada erilist ohtu, et riikides, kus nad ei ole kunagi registreeritud loomade nendes riikides ei ole immuunne patogeenide E. b., ja ei ole uuritud eriti episootilise protsessi valdkonnas. Kaitseme alasid seade E. b. See on oluline ülesanne veterinaarteenistus. Eriti oluline on kaitsta E. b. See on rahvusvahelise koostöö arendamise veterinaarteenuse osutamiseks.

+++

eklampsia (eklampsia), toxemia raseduse iseloomustab krambid, toonilis-kloonilised krambid. Ta märkis, peamiselt sünnieelne ja sünnitusjärgse perioodi. Haige koerad, karusloomad, kassid, sead, ja teised vähem. Loomad. Tüüpiline ootamatu ilmumine krambid neskolkolko tundi või päeva enne sünnitust. Nende kestus mõnest sekundist kuni 5 minutini. Rünnak algab fibrillaarsesse lihastõmblused ja jäsemete kloonilised krambid. Tulevikus - toonik kloonilised krambid jäsemete, lõualuude närimine algatusel, külluslik vahutav sülg. Väga sagedased südamelöögid ja hingamine. Rasketel juhtudel surma kopsuturse, vereringe puudulikkus, ureemia või sünnitusjärgne sepsis. Prognoos ettevaatlik.

Ravi. patsiendi isolatsiooni ruumi poole must rohke allapanuga; Erandiks feed toitumine rikas valkude ja soola, rikastatud toitumine süsivesikuid, kaltsiumi ja fosfori soolad ja rühma vitamiinid B. Soovitatav intravenoosne - glükoosi, kaltsiumkloriid, heksametüleentetramiin intramuskulaarselt - magneesiumsulfaadiga sisekülg - bromiidid, glutamiinhape, Kaltsiumglükonaadi , barbituraadid. Kui sümptomid sepsis - antibiootikumiravi.

+++

ekmolin, antibiootikum loomne. Lisandub ekmonovotsillina.

+++

ekmonovotsillin (Ecmonovocillinum; Loetelu B), antimikroobne toimeaine, kuhu kuuluvad soolad prokaiinpenitsilliini (600 000 ühikut) ja 0,25% vesilahuse ekmolina lahusega (5 ml). Toodetud koostisosi eraldi pitseeritud pakendis. Enne kasutamist ekmolina lahus süstitakse pudel soolaga bensüülpenitsilliinnaatriumiks. Saadud suspensioon süstida lihasesse 1 kord päevas. Preparaat on pikendatud toime, aktiivne paljud bakterid. Kanna nakkushaigused, hingamisteede haigused ja teised. Annus on 2-2,5 korda suurema annuse penitsilliini (vt. Penitsilliin).

+++

Ökoloogia (kreeka {{o}} Ikos -. Kodus, asukoht ja l {{o}} gos - sõna, õpetamine), teadus seostest taimede ja loomade ning nad moodustavad kogukondi omavahel ja keskkonnaga. E. iseseisva, teaduse kujunes välja XX sajandil. Siiski on teadmised elemente omistatud hiljem E, kogunenud juba ammustest aegadest raames botaanika, zooloogia, geograafia ja teised. Science. Sõltuvalt objektid ja uuringu eesmärkidest E. jagatud sektsioonide arv. E. eri tüüpi uuringud nende suhe keskkonna erinevaid elupaiku ja looduslike alade (veterinaariaküsimusi selgitada rolli üksikute liikide episootia korral). E. elanikkond või elanikkonna ökoloogia, uurib tingimused moodustamise struktuuri ja dünaamika looduslike populatsioonide sama liigi (aitab ennustada arengu loomataudide ja töötada välja meetmed, et võidelda neid uuringu populatsiooni dünaamika võimaldab määrata koht säästva kaitse patogeeni). Elanikkonnast E. ühendab autökoloogia (suhteid üksikisikute abiootiliste keskkonnategurite) ja sünökoloogia (kogukonna ja biogeocoenoses). E. ühenduse või biocenology, õpib struktuuri taimede ja loomade kogukondade vahelise suhte komponente biotsönoos organismide (loomad ja taimed, kiskjate ja saakloomade, parasiitide ja peremeeste), võimaldab meil mõista üldise seaduste parasitism ja tegurid, mis aitavad kaasa taskud zoonooside ja zooantroponozov, eriti loomulik koldeid haigused. E. Samal ajal on aluseks väljatöötamise meetmeid, et võidelda idu kandja ja edastada patogeene. E. teema põllumajanduse ökosüsteemide on loodud inimene. Suhted elusorganismide ja nende kogukondi kiirguse mõjutusi oma keskkonda kiirgusökoloogia uuringud. Lisaks üldisele bioloogiline tähtsus E. mängib olulist rolli teaduse alused säilitamise ja ratsionaalse loodusvarade kasutamine.

Lit.: Yu Odum, alused ökoloogia, Acad. inglise, 3 ed, M., 1975 ..; Riklef R., alused Üldine ökoloogia, Acad. Inglise .. M., 1979.

+++

kulutõhususe veterinaarmeetmest iseloomustab suurust kahju ära hoida veterinaarteenistuse loomakasvatuses - loomade arv ja maht saadud toodete alates predohranёnnyh haigusi, hinnata praeguste kokkuostuhindade.

Kasv E. e. tõttu süsteemseks parandamiseks veterinaaria meetmeid. Muutuvad tase E. e. määrati võrreldes E. e. vaatlusperiood (enne taotluse uusi vahendeid ja meetodeid, et võidelda loomahaiguste) ja õppinud (sest nad ei kasuta). Analüüsi E. e. kasutada mitmeid näitajaid, mis on olulised tegurid: esinemissagedust (protsent arvu haigete loomade jaoks kindlal kuupäeval kogu karja karjas), suremus (protsent arvu surnud loomade arvu juhtudest), majanduslikku kahju (suhe loomakasvatuse kaotust põhjustatud loomade haigus arvu haiged loomad), kulu veterinaarmeetmest (suhe kogumaksumus veterinaar- meetmed haiguse tõrjeks arvu haiged loomad), jne.; samuti teavet loomade arv tundlikud konkreetse haiguse pärast selle registreerimist, loomade arvu nakatunud ja langenud ajavahemikul haiguse ja teised. Seoses vastavalt tulemuslikkuse algtaseme ja õpiaja, erimenetluse saab määrata mitte ainult suurus möödas kahju, kuid E. e. ennetamiseks, raviks, ja teised. üritusi, neto majanduslik mõju nende käitumisele, kasumlikkuse veterinaarteenistus, tõhususe teatud ravimid ja nii edasi. n. Uuring E. e. veterinaarmeetmetele aitab selgitada välja parimad meetodid ja vahendid loomahaiguste tõrjeks ja lubab paljastada reserve tootmise kasvu loomakasvatussaaduste.

+++

ökosüsteemi (kreeka {{o}} Ikos -. kodus, asukoht ja s {{y}} St {{e}} ma - kombinatsioon, ühinemise), üks füüsiline moodustatud kompleks elusorganismide ja nende keskkonna (õhk, muld , veekogu), kus elu- ja inertsed koostisosad seotud ainevahetuse ja energia (näiteks kogu ookeani või tiigis). Mõnikord terminite "E." ja "biogeocoenosis" sünonüümidena. Kuid mõiste E. mõnevõrra laiem - see kehtib ka kohaliku või kunstlik bioloogiliste süsteemide, nagu mäda känd oma asustavad organismid, samblikud, sammal, putukad jms taru, akvaariumi, .. bio- geocenosis sellised süsteemid ei saa nimetada.

+++

Expedition loomahaiguste vastu võitlemise, 1) püsiva antiepizootic State Veterinary Organization, mis on ette nähtud ennetus- ja sunnitud meetmeid, et võidelda nakkuslike loomahaiguste konkreetses piirkonnas. Eristada üldine suund ekspeditsiooni, töötab edendada heaolu episootiauuring valdkondades, ja spetsialiseeritud, et võidelda ühe haiguse (suu-, brutselloosi, tuberkuloosi, leukeemia ja nii edasi. N.). Ekspeditsioonid on planeeritud töö talus või territooriumil vastava haiguse või täita ülesandeid veterinaaria ja põllumajanduse asutused eriüritused keskustes loomataudid suheldes veterinaarse võimalus alad ja veterinaarteenistuse taludes. Allutada veterinaaria asutus ala, piirkond, riik. 2) Ajutine mobiiltelefoni organisatsioon, mis on suunatud õppida ja töötada välja meetmed, et kõrvaldada loomataudipuhangud valminud eksperdid ja tehnilised töötajad arvelt veterinaarse tava ja teadusasutused või ülikoolid.

+++

eritist (ladina exsudo -. higi eraldatud), vedeliku koguneb kudedesse (põletikuline turse) või keha õõnsustes (kõhu efusioon) tõttu eritis põletik. E. struktuur koosneb vereplasma valgud lahustati see, samuti kohaliku koerakud. Sõltuvalt koostisest E. jagatud seroosseid, fibroosne, mädane ja hemorraagilise.

+++

eksudatiivsete septitseemia haned, sama gripi haned.

+++

extensors (novolat, sirutajakõõluse üksused h, ladina EXTENDO -.... venitatud sirutajakõõluse) lihaseid, vähendades samal ajal laiendus, mis esineb luude liigeste. Vaata. Lihaseid ka.

+++

extirpation rinna kirurgiliselt eemaldades näärmesüsteemiga osa udara, kasutatakse Nekrootiliste protsesside ta. Pre-kindlaks vajadus ja ära seda operatsiooni tapetud looma.

Lehmad kasutatakse narkoosi udara Bashkirov pärast eelravimita kloorpromasiinile või rompunom. Kui E. m. Hästi. taganurgad veelgi lahkliharebendi närvi blokeerida. Loom on fikseeritud taga või küljel. Nahk on sisselõige tsirkulaarselt põhjast kõrgemal nibu (joon.) Ja eraldab seda kääridega. Alatalitlus otpreparovyvayut kõhuseinast. Nöörima laevade ja siis katkestas rauda. Siis kehtestada Suolijänteet Kyhmyinen liigesed, mis ühendavad nahaaluskoe naha klapid koos kõhupiirkonda. Haava naha servad õmmeldakse siidist või sünteetilisest teema. Otstes haava jäänud augud kuivendamiseks eritist, niisutamine suukaudsed antibiootikumid. Märadel narkoosi kasutada. Kõige mugavam nahalõiget - ringikujuline. Kitsede pärast infiltratsioon anesteesia muudab naha sisselõike paralleelselt mezhvymyannomu langevari, taandudes 2-3 cm keskelt teise cut - risti esimese. Lambad (infiltratsioon anesteesia) lahkama nahka mööda kogu udara, tee lõigatud otse kõrgema kumerusega mõjutatud udara või jagada. Pärast eesnäärme eemaldamist süvend haavad pulbriline pulber tritsillina. Naha Haav suletakse õmbluste harv sõlmeline keevitada. Nahk haava ümber on kaetud salvi ichthyol vähe creolin (tõrjuv eest kärbsed). Operatsioonijärgsel perioodil intramuskulaarselt manustada antibiootikume.

Suunas naha lõikus extirpation udara: A - lehm; b - kitse. 1 - ümmarguse sisselõikega line; 2 - lõigatud piir ees ja taga neljandikku (kitsedel vahel vasakule ja paremale poole).

+++

ekstraktid (Extracta), ekstrakt, kontsentreeritud ekstrakti taim, vähemalt loomad lekarstennyh materjale; erinevaid taimseid ravimeid. Konsistents vedel eristada E. (Ex. Fluida), paks E. (Ex. Spissa), kuiv E. (Ex. Sjögreni). Paks E. on viskoosne, kuiv E. - lahtiselt kaalu. E. Kõik peab olema maitset ja lõhna iseloomulik tooraine, ei tohiks olla liisunud või kopitanud lõhn.

+++

arütmia, enneaegne kokkutõmbumine südame kõigi osade mõju all täiendavaid impulsse. Vaata. Rütmihäired ja südame.

+++

ektaasia (kreeka {{e}} ktasis -. laiendus), kohaliku ühtlane kõikides suundades laienemist luumeni torukorpuse või excretory kaablikanalisatsioonidega näärmed. Näiteks võib see olla tingitud krooniline haavandid E. arendada edasi stenoosi, pankrease E. kanalid ja süljenäärmete tulemusena krooniliste põletikuliste protsesside käigus neid ühendades nende lüngad võõrkehade, kasvajad ja teised.

+++

ectromelia, rõuged hiired, valge hiired viirushaiguse iseloomustab intoksikatsioonisümptomeid ja nekrootilised kahjustused naha herpes ja sabal. On leitud, puukoolides aretamiseks hiired; salvestatud paljudes riikides. Suremus 80-90%. E. saab saasta vaktsiini ja tüvede puhul viirused, passiruemyh valge hiirtel.

Haigustekitajat - hiir rõugeviirus perekonnast Orthopoxvirus pere Poxviridae (vt rõugeviirus.). E. esineb sporaadiliselt, kuid sageli mõjutab kõiki loomi episootiauuring puhkemist. Peamiseks nakkusallikaks patogeeni - haigete loomade, samuti viiruse kandjad. Panustamine põhjustel - erinevad stressorid. Haige looma omandada immuunsust. Haiguse peiteaeg on 6-14 päeva. Ägeda. Esimese täheldatud turse, siis nekroosi ja gangreeni naha jäsemete, saba, millele järgneb äratõukereaktsiooni. Lahkamisel leiti maksa ja põrna nekroosi koldeid põrnas ja ägeda tsirroosi düstroofia. Diagnoos põhineb episootiauuring, kliinilisi, patoloogilisi andmed ja tulemused laboratooriumiuuringute. Välista võita lestad hiirtel.

Ravi ei ole välja töötatud. Selleks, et vältida uuesti kindlasti karantiini imporditud loomi. Kui haigus - tapmine haige ja nakkuskahtlaste loomade, desinfitseerimine ruumides.

Lit.: Ždanov VM .. Gaidamovich SY, viroloogia, Moskva, 1966.

+++

elafostrongilёz, helmintiaasi sõralistest hirvlane, nimetatakse Elaphostrongylus Cervi nematood pere Protostrongylidae. On leitud, Euroopas ja Aasias.

E. cervi - pruunikas nematood (joonis 1.) pikkus 25-27 mm ja laius 15-28 mm. Lokaliseeritud punahirved ja Põhjapõdraga sageli ajus ja seljaajus kudedes silma, märkas hirve - peamiselt lihas- ja sidekude. Vastsed pikkusega 288-430 mm ja laius 15-17 mm, ora otsas saba. Elafostrongily töötatud koostöös vahe hozyaev- molluskid (kiirem - maapinnas aeglaselt - magevees). Infiltreeruvad jala mollusk vastne molts kaks korda ja 27-55 päeva pärast saamas invasiivsed. Lõpliku peremeesorganismi vastsed rände ja 3-7 kuud Suguküpseks saavad. Täiskasvanute parasiidid elavad keha hirved üle 2 aasta. Veresoontes mune millest vastsed kooruvad läbida esimene kopsudesse, sealhulgas suuõõne ja siis seedetraktis, kus nad väljaheite keskkonda. nakkuse Path - seedetrakti. Vastsed on vastupidavad keskkonna tingimustes. Karploomade neid säilitatakse kuni 2 aastat või rohkem. Maxim. nakatumise talvel punahirv vaadates. Haigus on äge ja välk äkksurma loom, samuti krooniliste; See võib olla sümptomiteta. Kliiniline pilt sõltub lokaliseerimine parasiidid; marals on sageli ebanormaalsustele kesknärvisüsteemi, märkas hirve ja põdra - lihaste süsteem. Haigus avaldub ärevus, õhupuudus, valulik köha, kõhukinnisus koos coprostasia, ataksia, paralüüs tagajalad, lihaste jäikus, vale asend pea asümmeetriline asend kõrvad. Ill loomad kaotavad oma majanduslikku väärtust. Diagnoos põhineb tulemusi larvoskopii väljaheitega (vt Berman meetod Vajda meetodit.); postuumselt - tulemuste larvoskopii scrapings alates Ajukelme ja bronhide limaskesta, samuti suguküpset elafostrongilam, pinnalt eemaldada aju (joonis 2.) ja seljaaju.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine: igal aastal (kevadel) muutus karjamaad (parkides); tiabendasooli toitmine koos toiduga nädala jooksul enne kevadel karjamaal talitee parkides.

Joon. 1. sabamised lõpuks mees Elaphostrongylus Cervi (mida Lyubimov).

Joon. 2. Elafostrongily aju põhjapõdrad (at Poljana).

+++

elektrokardiogramm, graafiline registreerimise elektriliste nähtuste südames, mis tulenevad selle tegevust; Süda uurimismeetodit. Tehakse lehe electrocardiograph (joon. 1 ja 2). Salvestus kõver nimetatakse elektrokardiogramm (EKG). Salvestada EKG on erinevad juhtmed (kontrollida potentsiaalide vahe elektrivälja südame kahest aspektist kehapinnast). standard jäseme viib kasutatakse kliinilises veterinaarmeditsiinis: ma abstraktsioon - nii rindkere jäsemed, II diversiooni - paremalt rinna ja vasakule vaagna jäseme, III diversiooni - vasakul rinnus ja vasakus vaagna jäseme. Suurtes loomad elektrood plaat rakendatakse valdkonnas rindkere ja kämbla kannani jäänud vaagna jäseme; väikesed - on käsivarred ja sääred vasakule rinna vaagna jäsemeid. Enne taotluse elektroodid Coats ja niisutatakse nahka sooja 5-10% naatriumkloriidi lahusega. Kui I ja II elektroodi viib õige rindkere jäseme on ühendatud negatiivse poolusega aparaadi salvestusseade ja elektroodid vasak rind ja vasakule vaagna jäseme - koos juhe positiivse poolusega; kui elektrood plii III vasakule rindkere jäseme on ühendatud negatiivse poolusega. Elektrokardiograafe käsitsi salvestamist, samuti kineskoobi peaks olema maandatud enne kasutamist. Tundlikkus salvestusseade seade on seadistatud nii, et potentsiaalide vahe 1 mV või tala läbipaine pakutava pischika 10 mm.

EKG koosneb hambad ja pesad (joon. 3). Hambad on määratud tähtede ladina keeles. tähestik P, Q, R, S ja T. Barb P peegeldab ergastus protsesside kodades; PQ intervall - aeg atrio vatsakese juhtivus; QRST - vatsakeste kompleks, kus QRS - registreerimisprotsessi vatsakese müokardi ja hamba T näitab ainevahetuse taastav protsesse südamelihases vatsakesed ülekandmisel neid erutus riigi puhke olekus. Intervall (segment) vastab ST perioodi täielik depolarisatsioon vatsakese müokardi (mingit erinevust potentsiaalide). Kestus näitab aeg, QRST elektri vatsakese süstoolse. Intervall TP - diastoli ajal südame. In EKG analüüside määramiseks suuruse ja kujuga hambad, pikkus tagant suunas elektriliselt telje sobivalt (ühendava sirge kahte aspekti südames, millel on suurim potentsiaalide vahe), süstoolse indeks (suhe kestuse vatsakese süstoolse QRST ja kestus kogu südame töötsükli RR, väljendatuna protsendina) positsiooni suhtes isoelektrilise line kuju ja ST-segmendi nihke ja deformatsioon, mis sageli näitab puudulikkus pärgarterite vereringe. EKG määrata erinevaid südame rütmihäireid (vt. Südame arütmia), osakondade südamelihase hüpertroofia, põletikuliste ja degeneratiivsete protsesside organismis, eriti müokardis (joon. 4, 5), seisukorrast koronaarvereringe.

Lit.; Kliiniline diagnoos sisehaiguste põllumajandusloomade, 3. väljaanne., Moskva, 1971

Joon. 1, foto salvestamine EKG katood.

Joon. 2. EKG chernilopishuschy võrku.

Joon. 3. elektrokardiogramm terve ratsutamas.

Joon. 4. elektrokardiogramm hobune müokardiit.

Joon. 5. elektrokardiogramm lehmad traumaatiliste perikardiit.

+++

elektronmikroskoobiga, seade, kus suurem pilt kasutatud elektronkiirega liigub vaakumis, keskendunud elektri- või magnetvälja (elektron läätsed). Võimaldab visuaalselt kontrollida osakeste on palju väiksem, kui on täheldatud valguses mikroskoobiga.

Bioloogiliste teadus, eriti uuring elava objekti on kõige levinum E. m. Edastamist tüübist mille lahutusvõime 4,5-5 {{A}}, mõnikord kuni 1 {{A}}, kus elektronid Pierce objekti. Skeem E. m. Of tüübist näidatud joonisel. 1. Valgus mikroskoobi süsteem, generaator ja keskendudes elektronide voog koosneb elektron relv (katood keskendudes elektroodi ja anoodi) ja kondensaatori lääts. Fookustamisnupud süsteem koosneb objektiivne ja üks (mõnikord kaks) projektsiooni objektiiv. Esimene (vahe) laienenud objekti kujutise poolt moodustatud objektiivi, mis saab fokuseeritud elektronisuihkulle kondensaatori läätsi pärast läbib objekti. Pilt ilmub olemasolevate selle tasapinnaga päevavalgus ekraani tõttu oma luminestsents mõjul elektronid (nähtamatu kujutis muutub nähtavaks). Mõned elektronid läbi augu asub kesklinnas vahepealse ekraan möödub projektsiooni objektiiv, mis on moodustatud suuremat pilti teistes lennuk teisel fluorestseeruva ekraani. On see on lõplik (nähtav) pilt, mis on toote kasu antud kaks objektiivi. Image kontrastsuse juuresolekul ava. Ulatus ja iseloom on elektronide hajumine ebavõrdse eri punktides objekti. Seoses sellega elektronide arv on muutunud, avavahesein hilinenud möödud eri kohtades objekt ja seega ka tiheduse toon pilti, mis on ümber valgus kontrasti ekraanil. E. m. Väiksusest ava vaatenurk, teravussügavuse on väga kõrge ning seda saab mõõta mõne mikroni. Suurendamine ekraan (säilitades lahutusvõime) on vähemalt, nii detailide kadu visuaalse objekti kujutis taastatud elektronmikroskoobiga laiendatud optilist suurendust ja pildistas. Elektronmikroskoopia on oluline selgitus vaadeldud pildi, sealhulgas võimalus esemeid (kunsti. Haridus, mis tekib objekti töötlemise käigus) ning vigade ärahoidmist. Moonutuse elektron-mikroskoopilisi pilte objekti sõltub meetodeid töötlemine (kuivatamine, kinnitus täitmine, jne ..) Oma lahkamine. Välistamine esemeid tingimusel, valides kõige sobivama valmistamise meetodeid. Kasulik korduvalt mõõdisele sama objekti kasutades erinevaid fixatives ja kuivatamise meetodeid.

Nõukogude tootmisharu toodab mitmeid mudeleid E. m., Millel on erinev eesmärk ja neil on erinev resolutsioon, näiteks mudeli UEMV 100 B (joon. 2) uuring elusorganismid. Laialt tuntud A. m., Toodetud Jaapanis, Saksamaal, USA, Suurbritannia ja Holland. Vaata. Samuti mikroskoopia.

Lit.: NA Kiselev, elektronmikroskoopia bioloogiliste makromolekulide, Moskva, 1965; Kelman VM, Yavor SY, Electron Optics, 3. väljaanne., L. 1968.

Joon. 1. Sõidu Ülekande tüüp elektronmikroskoobiga: K - katoodi; PV - keskendudes elektroodi; A - anoodi; CL - kondensaatori lääts; O - objekt; OL - objektiivne objektiiv; AD - avavahesein; PI - kujutisetasandile; PL - projektsioon objektiiv; DP - ava vaatevälja; E - ekraan; F - plaat.

Joon. 2. Elektronmikroskoobi UEMV 100 B.

+++

elektroforees (elektri- ja kreeka Ph {{o}} või {{e}} sis - laager, üleandmine.), liikumise laetud osakeste mõjul välise elektrivälja elektroodi, mille märk on vastupidine eest osakesed; Analüüsimeetod ja preparatiivset eraldamine aminohapped, peptiidid, valgud, nukleotiidid, nukleiinhapped, jt. Aineid. E. vaja konstantset voolu allikas ja kambri elektroodidega. Seal on esi- või vabatsooni ja E. E. Front läbi puhverlahused. Meetod nõuab suuri koguseid materjale, intelligentne sõidumeeriku töömahukas. Zone E. teostatud inertse kandja (paberil, tärklise, agar, agaroos ja polüakrüülamiidgeelidele). Kasutades E. paberi Eraldatud kompleks segud orgaaniliste ainete - valgud, glükoproteiinid ja lipoproteiinide plasma või seerum, tserebrospinaalvedelik, eritist, transudaatseerum, mäda vedelik, sünoviaalvedelik, uriin, maksa ekstraktid, lihas- ja muude loomsete kudede, samuti aminohapped. ja lämmastikku sisaldav Valguhüdrolüsaatidel ja teisi vitamiine. aineid. Kui E. polüakrüülamiidgeelis (E. disk) osakeste eraldamine koostoime tõttu kontsentratsiooni ja molekulaarsõelte. Meetod Uuringus kasutati valkude, glükoproteiinid ja lipoproteidrv vereseerumis ja lümf, uuringu farmakodünaamikast narkootikumide ja muid aineid. E. tärklise geeli uuringus kasutatud isoensüümide seerumivalke polümorfismi. Kaasaegne, kõrge resolutsiooniga meetodid on E. isoelektriline fokusseerimine ja isotachophoresis. Keskmes electrofocussing on võime muuta laengu kolloidosakesed sõltuvalt söötme pH. Kui eraldamiseks segudest isotachophoresis teostatakse kasutades pausidega puhversüsteem erinevuste põhjal elektroforeetilise liikuvuse ioonid eraldatavad. Vaata. Samuti immunoelektroforeesi.

Elektroforees ravim (galvanoionoterapiya) - elektroteraapiaseadmete ravi, mille käigus keha kudede läbi terve naha või limaskesta ravimeid manustada, aine alalisvoolugeneraatori. Meetod põhineb ioonide liikumise ja ioniseeritud molekulid ravimit lahendusi ainete mõjul DC ja nende tungimine kudedesse in situ elektroodid ülekate. Selle meetodi puhul on keha kudedesse mõjutab ka alalisvool. Ravimid, ained E. l. tekkel oluliste kontsentratsioonide otse patoloogiline fookuses. E. l. kasutades aparaadid galvanization tema elektroodid ja hüdrofiilne tihendid, kuid üks hüdrofiilne padjad immutatud lahuse manustamist ravimainete. See tihend panna elektroodi millel on sama nime tasu kasutusele ion narkootikume. Näiteks joodi ioonid sissetoodud kaaliumjodiidi lahust, mis on niisutatud vaherühm negatiivse elektroodi (K +, I-). Kaltsiumiioonid, vastupidi, on kasutusele hüdrofiilse pad öeldes pole (Ca +, Cl-). Vastamaks polaarsust, eriti kasutuselevõtuga ainete kompleksiga molekuli kasutada spetsiaalseid tabeleid, mis näitavad polaarsust sisend ja ionikonsentraatio lahus. Sõltuvalt haiguse olemust E. l. manustada erinevaid aineid - prokaiin (perifeerses närvisüsteemis haigused), salitsüül- reumaatiliste narkootikumid), antibiootikumid, sulfoonamiidid (krooniliste põletikuliste protsesside).

Lit.: R. X. Karmoliev, kaasaegne biokeemiliste uurimismeetodeid veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse, M., 1971. Vt. Ka viited. Art. Füsioteraapia.

+++

electroencephalography, aju-uuringute meetodi järgi; See põhineb registreerimise bioelectrical ajutegevust, mis kajastab taset metaboolse ja tervislik seisund kesknärvisüsteemi. Graafiline salvestus aju bioelectric potentsiaalide vahe kõikumised nimetatakse elektroentsefalogramme (EEG), mis on keeruline kõver, kuhu kuuluvad lained (rütmid) erineva sagedusega (perioodid) muutuvate faasisõltuvusi ja erinevad amplituudid. Eristada pärast rütmid aju biocurrents: delta rütm sagedusega 1,5-3 võnget 1 sekundi; teetarütmi - 4-7, alfa rütm - 8-13, beeta rütm - 14-30, ja gamma laine - rohkem kui 31 võnget 1 sekund (joonis 1.). Registreeri biopotential abil spetsialiseeritud seadmed või võimendeid (joon. 2). Peaaegu E. levialas metalli pinnal kolju, mis ühendavad juhtmed sisendseade. Peamiseks takistuseks kasutamise aplikaatorid põllumajandusloomade - esinemine otsmiku nina (välja arvatud vasikad kuni 1,5 aastat). Vasikad monteeritud õhuliini elektroodid (Joon. 3) seeria, küljel sagittal line kolju. Teiste kasutatavate loomade implanteeritud, nõela plaadile õhuliinide ja tina elektroodid (viimane ei nõua eelnevalt kraniotoomia). Uuring bioelektriliste aktiivsus subkortikaalsete struktuurid üksikute neuronite ja salvestada ainult implanteeritud mikroelektroodide.

E. veterinaaria tekitada füsioloogilisi katseid näiteks õppimise unestaadiumite loomadel et al., Samuti tunnustada patoloogiliste protsesside ajus (gid, kasvajad). Tervete loomade EEG sõltub füsioloogilist seisundit. EEG erinevat liiki kariloomade on olulisi erinevusi. Kui ajukahjustuste esineda erinevaid muutusi EEG.

Lit.: Golikov Lyubimov EI, aju Biocurrents teooria ja praktika veterinaarmeditsiini, M., 1969; Meetodid Kliiniline neurofüsioloogia, L. 1977.

Joon. 1. EEG lehm: a - alfa rütm; b - beeta rütm; aastal - teeta rütmi.

Joon. 2. Nelja kanaliga EEG salvestus tint (CHEEG 1).

Joon. 3. Plate aplikaatorid vasikatele.

+++

emasculator (ladina emasculo -. Ma nõrgendada, kastreeritud), kirurgiline instrument kastreerimist isasloomad.

+++

emboolia (kreeka embol {{e}} -. surudes, lahtikiilumine), ummistus vere või lümfivedelikuni osakesed (trombi), häälestab vereringesse või lümfisüsteemi. Embooliaid võib olla endogeenne ja eksogeenne päritolu. Viimaste hulka kuuluvad: osakeste tromb (tromboos); tükid kahjustatud kudede, nagu luumurrud, surnud siseorganite, näiteks osa südameklapid haavandilise endokardiit; Osakeste tuumorlesioonide (raku, E.); teise - õhumullide vigastuse korral suurte veenide või arterite, mis on tehtud süstlaga (õhk E.), vastsed parasiidid, bakterid, seened kahjustuste, võõrkehad. Funktsionaalne häired E. sõltub lokaliseerimine embooliaid. Raske häired, mis võib lõppeda surmaga tekkida, kui E. pärgarterite või peaaju laevad. Loomi sageli täheldatud E. neeru veresoonte, kopsud, põrn, arterid jämesool hobuse (vt. Delafondioz).

+++

Embrüoloogia (alates embrüo ja kreeka l {{o}} gos -. Sõna, õpetamine), teadus embrüonaalse arengu organismi. E. uurib ka arengut sugurakkudes, väetamine, vastse areng. Mis puutub põllumajandusloomade, E. uurib sünnieelne areng embrüo ema või munakoored. E. on tihedalt seotud meditsiini, veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse teadus. E. loomad on teoreetilise aluse Sünnitusabi ja tõuloomade. Proceedings of the Vene teadlane KF Wolff pani aluse evolutsiooniline E., kus areng suurema rolli Vene teadlased :. K. Baer, ​​AO Kovalevsky, II Mechnikov jms rõhutades kaasaegset eksperimentaalne suund E. Saksa anatoom W. Roux nimetas seda "mehaanika areng" ja Nõukogude teadlane Zavadovskii "arengudünaamika." Kaasaegne E. laialdane kasutamine viimaseid meetodeid bioloogiliste teadusuuringute :. Mikrurgiyu, gistoavtoradiografiyu elektronmikroskoopia, koekultuuri, morphometry jne NSVL E. on eriline aineõppe bioloogia osakond Ülikooli seltsimees. Meditsiinis ja veterinaarias kõrgkoolides, see on üldine muidugi histoloogia.

Lit.: Blyakher J., ajalugu embrüoloogia Venemaal, Moskva, 1955; Bogolyubskii SN, embrüoloogia põllumajandusloomi, M., 1968.

+++

embrüo (Gk. {{e}} mbryon), samas kui embrüo.

+++

embrüole võime füüsikaliste, bioloogiliste, keemiliste ja teised. agendid on negatiivne mõju embrüo arengus. Embrüotoksilisi toime erinevate ainete seatud kogeda naiste laboriloomade pärast paaritumist tervete meessoost. Mõned naised tapetakse erinevatel perioodidel raseduse arvu määramisel plodovmestilischa, mitu kollast keha munasarjades arv elus ja surnud loodete. Ülejäänud loomadel on jätkuvalt tegutsevad mürkaine enne sünnitust; arvestada kestus raseduse arv ja küpsusastmest sündimata järglastele, noorte kasvu ja arengut esimesel elunädalal.

Sõltuvalt raskusastmest embrüotoksiliste tegevuse punkti selektiivset toksilisust - avaldub annuste ole mürgine ema organismis; Kokku E. - ilmub koos toksiline mõju emad; no E. - ei avaldunud juuresolekul toksilist mõju ema organismis. Kõige mugavam mudel õpib E. - kana embrüo. Uuritav aine manustatakse rebukott, õhukamber, valk, või muudes valdkondades, siis mune inkubeeritakse ja lihtne meetod valgustatakse arengu jälgimiseks embrüo. Vastavalt vibratsioonide liikumise verest ja täiteaste koorionallantoismembraan kindlaks loote elujõulisust (kui embrüo sureb, liikumine peatub ning veresoonte vereproovid). E. olema palju kemikaale, sealhulgas mitmed pestitsiidid (tsiraamit, Sevigny ftalofos jt.).

+++

embryotomy näha. Fetotomiya.

+++

empyema (kreeka emp {{y}} {{e}} ma -. mädanik), kogumik mäda loomulik kehaõõs (pleuraõõne, liigeste, kõõluste mantel, sapipõie, aeriferous kott, Otsmikuluu, neeruvaagna, emakas ja et al.). See juhtub siis, kui tungimise süvend ümbritsevast koest või metastaaside patogeeni vigastuste tõttu liigeste, rinnakelme, luumurrud esiosa kondid, sarved ja teised. Sümptomid ja identifitseerimise E. tema paiknemist määrata. Prognoos ettevaatlik. Ehk arengut Pius, aju abstsess, meningiit ja teised.

Ravi: süstemaatiline eemaldamine mäda või tagada selle pidev vool, kasutamise antiseptilise lahusega, antibiootikumid, sulfoonamiidid. Vaata. Artriit, sinusiit, m, pleuriit.

+++

emulsioon (emulsio, lat emulsus -. lüpstakse) .. dispersne süsteem, kus vees lahustumatu õlid, palsamid jne, on dispergeeritud olekusse. Meditsiinis E. valmistada ex temp {{o}} re ja vabastatakse siltidega: "Enne kasutamist loksutada". E. manustatakse suukaudselt ja paikselt.

+++

emfüseem (emfüseem pulmonum), kopsuhaigus, mida iseloomustab kõrge sisaldus õhus. Hetkel on laienemine kopsualveoolide, venitades nende seinte ja suurendavad kopsudes (alveolaarsetesse E. l.); Mõnikord - rebend Alveolaarse seinad ja levik õhu mezhalveolyarnyh kude (interstitsiaalne E. l.). On äge ja krooniline E. l. Sagedamini hobused, harva teiste kariloomadele ja lemmikloomadele.

Põhjendus E. l. - Füüsiline tööstressi, bronhiit ja peribronhity, sagedasem ja tõsisem oksendamise köha, kui võtta tolmune sööta (hein). Mõnikord (tüsistusena), E. l. tekkida muude patoloogiate (krooniline bronhiit, kopsufibroos jne), venivus põhjustades alveolaarsetesse seinad. Patsientidel õhupuudus, köha, väsimus. Kehatemperatuur on normaalne; tüüpi kõhu hingamine (seal on "küna süttimise"). Helisid löökpillid rinnus, kast piiri nihutada tagasi tuli. Auskultatsioon kopsud on nõrgenemine vizikulyarnoe hinge, kuiv kõristid, viled ja piiksumist. Südame impulssi on nõrgenenud, ala südame igavus vähendas teisel Südametoonid on tugevdatud. Limaskestade tsüanootilised. Krooniline E. l. See võib kesta mitu aastat ja täielikku paranemist ei toimu. Jälgige perioodiline halvenemine või vähenemas haigus. Äge E. l. õigeaegset meditsiinilist sekkumist lõpeb taaskasutamise või muutub krooniliseks. Kui interstitsiaalne E. l. võib tekkida nahaalune emfüseem.

Ravi. Ägeda E. l. (Kui loom ei ole kaotanud oma majanduslikku väärtust) haige loom on rahulik ja krooniline kulg - mõõdukas töö. Sööt (mitte tolmune) anda väikeste portsjonitena; suveperioodil on soovitatav. Toas tähistavad expectorants (vt bronhiit.) IV - 10% kaltsiumkloriidi lahust oli (100 ml hobused, koerad 15-20 ml) ks - atropiini, efedriin jms platifillin.

+++

Varrepõletikku (Gangraena emphysematosa), emkar, lärmakas ridamisi sümptomaatilist ridamisi, äge nakkushaigus peamiselt kariloomade iseloomustab teket krepitiruyuschie turse kehaosadele, lihased rikas ja kiire looma surma. E. aastal. Salvestatud kõikides riikides.

Etioloogia. Patogeen - eoseid moodustavate anaeroobne mikroob Clostridium chauvoei, kergelt kaardus kinni, mobiil, ei moodusta kapsel noortel kultuurid on hästi värvitud Gram, hästi kasvatatud meedia Kitt Tarotstsi, pooltahke agar, aju ja vere agar keskmise. Vedelas keskkonnas vormid aggresiny ja toksiinid. Haigustekitaja spoore vormis väga stabiilne keskkonnas, saab ladustada mullas kuni 35 aastat või rohkem. Otsene päikesevalgus tapab 24 tundi, elavhõbekloriid lahjendamise 1: 500, 3% formaldehüüdi lahus on - 10 minutit. Siit katseloomadel kõige vastuvõtlikumad merisiga.

Epizootology. Haige veised vanuses 3 kuud kuni 4 aastat. Eriti ebasoodsas olukorras E. kuni. Asukohad haige karja teiste aegade, samuti lambad, pühvlid, põdrad. Haigus on ensootilise teatud valdkondades, säilitades samas eosed patogeeni mullas. Suvel-sügisel perioodil esineb karjamaad. Ajal tallikohtade - kasutades sööda kogutud valdkondades ebasoodsaks haiguse tõttu. Uus puhangute E. sisse. Registreeru sageli pärast üleujutusi ja paduvihmad, samas karjatamise kohad matmist laibad ja kogumise sööda alalt, pärast arheoloogilisi kaevamisi. Allikas patogeen - haigete loomade laibad, mis moodustavad spoore, mis nakatavad mulda, vett, toitu. Nakkus loomadele toitu ja vett, läbi naha haava. Kandjad patogeeni võib olla parmude, kärbeste ja teised. Putukad.

Immuunsus. Noorloomade kuni 3 kuud saab passiivse immuunsuse alates rinnapiima. Loomad vanemad kui 4 aastat on immuunsed, sest spontaanselt omandatud immuunsuse. Et luua kunstlik immuunsus kohaldatakse kontsentreeritud gidrookisalyuminievuyu vaktsiini. Immuunsus tekib pärast 12-14 päeva ja kestab 6-8 kuud.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg 1 kuni 3-5 päeva. Haigus esineb teravalt; algab kehatemperatuuri tõus kuni 41-42 {{°}} C (mõnikord võib see olla normaalne). In kehaosadele koos hästi lihaseline kujul turse - kuum ja valus alguses, siis külma ja valutu. On palpatsioon nad kuulsid sahin. Regional lümfisõlmed on oluliselt laienenud. Mis lokaliseerimine turse ristluu piirkonnas, talje, puusad, õlad lonkamine areneb. Loomad - õhupuudus ja nõrgeneb südame. Haigus on peaaegu alati lõpeb surmaga.

Patoloogilised muutused. Lahkamine toodetakse üksnes kohas, kus see põletatakse. Täielik lahkamine tuleks vältida. Organid on tavaliselt täis pumbatud, sest nina avad ja suu seisab vahutav verine vedelik. In tagajalad (kuni kandadeni), lahkliha, selg, kubemepiirkonnast - paistetus. Avasta immutatud gaasimullid hemorraagilise infiltratsioon nahaaluskoe; lihaste muutused - eriti lihasgruppide (lihaste jäseme) keskusena kahjustusi teatud organite (süda, diafragma, pealihased, kõri). Mõjutatud lihased on tumepunane, urbne, veidi kuiv ja täis gaasimulle; kui lõigatud lihased järgmiselt vahutav vedelik. Regional lümfisõlmed on mahlane, tulvil verejooks, lõigatud on tumepunaseks. Rinna- ja kõhuõõnes - verine vedelik.

Diagnoos põhineb kliinilisi, patoloogilisi ja Episotoloogilisel andmed ja tulemused laboratooriumiuuringute (bakterioloogia ja biotesti). E. kuni. Eristuda pahaloomuline turse ja siberi.

Ravi: Mõningatel juhtudel kloro-tetratsükliini (IM) algstaadiumis haiguse on positiivne mõju.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Selleks, et vältida E. aastal. Ebasoodsates piirkondades tühjendada soine karjamaa, maastik tiigid. In majapidamised kulutavad loomade vaktsineerimine hiljemalt 2 nädalat enne karjamaale karjamaale. Tõuseb noorloomad olid immuniseeritud kaks korda (vastavalt 3 ja 6 kuu vanuselt). E. Juhul a. Farm karantiini. Patsiendid ja isoleerida ja ravida kahtlustatakse loomahaiguste. Ülejäänud loomad vaktsineeriti. Organite surnud loomade põletatakse. Tapmine haigete loomade liha ja naha koos laipade keelatud. Desinfitseerimine ruumides, vabapidamisel kilomeetrit, sõnniku põletatakse pärast esialgset desinfitseerimist. Karantiinihaldus startida 14 päeva pärast viimast juhul või taastamise haige looma surma ja viimane desinfektsioon.

Lit.: J. R. Kovalenko, karbunkul, raamat.: Nakkus- ja parasiithaigused veistel, M., 1956; Kagan FI, LV Kirillov, konkreetsed profülaktika klostridiozov loomad, M., 1976.

+++

epideemiate biogeokeemiline endeemiline haigus puudumisest tingitud või liigse pinnase, vee ja sööda eluliselt tähtis keemilisi elemente. Kohati ilmuvad teatud piirkondades - biogeokeemiliste provintsides, mida iseloomustab liigne või puudulikkus keemilised elemendid (vask, koobalt, boor, fluori, plii, molübdeen jt). E. b. kõige enam uuritud gipokobaltoz, ensootilise ataksia talled, endeemiline gastroenteriit, ensootilise osteodüstroofia fluoroosi urovskaya haigus. Vaata. Samuti mikroelemente, mineraalide ainevahetuse.

+++

endogeenne infektsioon (kreeka {{e}} ndon -. sees ja -gen {{e}} s - sünnib, on sündinud), self-infektsioon, infektsioon, mis arendab vähendades samal ajal organismi vastupanu tulemusena aktiveerimist elavate see mikroobe.

+++

endokardi (kreeka {{e}} ndon -. sees ja Kardia - süda), sisekesta südames.

+++

endokardiit (endokardiit), põletik vooder südame. Localization on klapi ja parietaal- laadi kaotusele - garantiieeskirjad haavand, voolu - äge ja krooniline.

See tekib tüsistusena mõned nakkushaigused (FMD, roosi jne); Sageli tekib tüübist allergia (revmatich. E.). Ühes haige looma - depressioon, mõnikord soporous riik, vähenenud või isutus, järsk langus tootlikkust, tõhusust. Kehatemperatuuri tõus, eriti haavandiline E. (relapseeruvat palavik). Pulse elavaks, esimene suur, keskmine või täielikku täitmist, ja siis - väike, nõrk täitmine. Südame impulssi ägeda E. tugevdada. Toonid südamehaiguste alguses tugevdas siis nõrgendada ning neil on kaasas endokardiaalsest murmurs; haavandiline E. nende intensiivsus ja iseloom muutus lühikese aja haigus (koos garantiieeskirjad E. nad on pidev). Elektrokardiogramm alguses äge E. iseloomustab järjest pinge hammaste P, R, T, lühendamine QT intervalli ja PQ, veeväljasurve ja deformatsiooni ST segmendi; sageli tähele ekstrasistoloogia. Kõrgenenud vererõhk. Sageli esineb häireid teistes elundites. Seal on õhupuudus, tsüanoos ja kollasust limaskesti. Haavandiline E. - Verejooksu naha nähtavad limaskestad. Tähistame ja leukotsütoos. E. Krooniline sageli keeruliseks südamehaigusi. Lahkamisel selgub, punakas-halli ümar razrascheniya klappidele või parietal endokardi, sulatada või mõnikord fusion klapi voldikud (garantiieeskirjad E.). Haavandiline E. - seal nekrootilised kahjustused, haavandid, kaetud fibriini, sageli perforatsioon ventiilid, vaskulaarne emboolia. Äge E. eristada ägedast müokardiit ja äge perikardiit kuiv. Prognoos ettevaatlik või ebasoodne.

Ravi. Alguses haiguse - rahulik, külm pindala kohta sobivalt rasketel juhtudel - sissehingamise hapnikku. Kirjutada antibiootikume, sulfoonamiidid (at E. septiline iseloomuga). Kui E. reumaatiliste päritolu -. Salitsüülhape ravimite ja teiste anti-allergiline ained. Toodud on ka kamper, kordiamin, glükoos, kofeiini ja teised. Heart ravimeid.

+++

endometriiti (endometriiti), põletik emaka limaskest (endomeetrium). Triivimas vahet Ägeda, alaägeda ja kroonilise E.; kliiniline avaldumine - sümptomaatiline ja varjatud; iseloom põletik - seroosseid, fibroosne, katarraalne, mädane-katarraalne ja mädane; sõltuvalt sellest, kas pärast kus ta esineb - sünnitusjärgne ja suguühtejärgsete postabortalny (pärast seemendamist). E. põhjustada suurt majanduslikku kahju (viljatus, hypogalactia).

Etioloogia: nakkuse ja kahju endomeetriumi valel meditsiinipersonal, kinnipidamise afterbirth, atoonia ja emaka subinvoljutcija, abort, mõned nakkus- ja parasiithaigused (brutselloosi, vibrioos, trihhomonoos), rikkudes veterinaar-san määruste kunstlikku viljastamist, peab põletiku levimine jätkata tupe ja emakakaela emakas. Soodustavatest teguritest: vähene liikumine, vitamiinipuudus, mineraalsete näljutamise ja teised.

Sümptomid. Seroosne E. diagnoositud (eeldatavasti) kaudsetele tõenditele - hüpotensioon või atoonia emaka, nagu seroosne vedelik segatakse lochia. Kui katarraalne E. eraldatud emaka limaskesta eritist, millel mädane-katarraalne - limasmädase koos fibrinoossete - segunemisest helbed fibriini mädane - mädane. Alaägeda ja kroonilise E. on katarraalne ja mädaste-katarraalne. Kui nende kehatemperatuuri, mis on äge flow (olenevalt põletiku) jõudis 39,5-40 {{°}} C, normaliseeritud, söögiisu paraneb, mäletse taastamine; lõpetada sagedase roojamine ja urineerimine, valu reaktsioon kaob; parem rammu suurendab tase imetamine (kuid ei ole täielikult taastunud). Äge E. emakas laienenud, rippuvad kõhuõõnes, ei vähene ja kõigub. Kroonilise E. emakas on vähenenud, mille seintel on pingelised, ujuvad ja hellus kaovad või kaovad. Emakakael avatud, läbi selle kanali eraldatud eritist, eriti kui pikali loom. kollane keha püsib munasarjad. E. arendamise tõttu sobimatu sünnitusabi, kinnipidamise platsenta ja aborti mädanemine platsenta ja loode, raskemad. Varjatud E. Lehmad toimub ilma tähistatud kliinilised tunnused, välja arvatud steriilsuse ja olemasolu porine lima segunemisest mäda rakud jooksul avastatud järgmise inna.

Ravi eesmärk on tagada püsiv evakueerimine emaka sisu. Kõige tõhusam sisene novokaiinille süsti (2 mg 1 kg kehakaalu kohta) või pituitrina oksütotsiin (8-10 ühikut 100 kg kehakaalu kohta) nahaaluse süsti 7% alkoholisisaldusega lahendus ihtiola (soolalahuses või 40% glükoosilahust nom ) 20-30 ml või neerupealiste epiplevralnaya novokaiinille blokaadi kasutamine mäevaha. Ägedate mädaste E. kasutatakse ka emakasisene norsulfazol (5-10 g), furazolidonovye pulgad ekzuter, septimetrin jne alaägeda ja kroonilise E. -. Koepreparaatidel, autohemoteraapia, emaka massaaž.

Ennetamine: harjutus rasedad, rinnaga hinne järgimine loomatervishoiu eeskirjad loomade seemendamine ja sünnitusabi, desoldering emad lootevesi või lakkuda oma vastsündinud, imemise vasika 2-5 päeva, lehm - tema ternespiima subkutaanselt (20 ml).

Lit.: Studentsov AP, Veterinaaria sünnitusabi ja günekoloogia, [4th ed.] M., 1970.

+++

endoteeli (kreeka {{e}} ndon -. sees ja th {{e}} l {{e}} - rinnanibu), lameda kiht sidekoe rakud vooder seinad vere ja lümfisooni. Komponendid E.: Microvilli ja plasmolemma väljaulatuvad osad, mis põhjustavad transtsellulaarsel ainete vedu verest läbi E. (lümf) on koevedelik edasi ja tagasi. E. maksa kapillaarid, luuüdi, põrn, lümfisõlmed ja võimelised fagotsütoosi retikulaarne kangas kombineeritud kokku Retikuloendoteliaalsüsteemist.

+++

ensüümid sama ensüüme.

+++

enzootiliste ataksia tallede haigus, mida iseloomustab häired liikumise ja vähenes refleks erutuvus tõttu orgaaniline ja funktsionaalseid muutusi ajus.

E. a. i. Registreeritud biokeemilistes provintsis, kus pinnas ja taimestik ei sisalda piisavalt või liigse vase ja molübdeeni juhtima piisavalt vasesisaldus. Probleemsetes EA. i. talude poegimist, lambatalled mass surm, väärarengud, surnultsünnid. Vastsündinud talled on nõrk, kurnatud. Nad täheldatud halvatus jäsemed, krambid, tetaanilisi lihaskrambid kaela ja tagasi, kaotus nägemise ja kuulmisega. ainult ataksia, siis halvatus jäsemete avaldub kopsu ajal haigus. Avamisega muudatused on peamiselt ajus ja selle membraane (ajukelme hüpereemia, hemorraagia all dura, niiskus aju). Aju poolkerad kujul Õhukeseseinaline villid täis likööri (vesipea). Bark poolkerad hõrendatud, silutud gyrus. Aju vatsakesed laienenuna, täis vedelikku. Vanematel tallede need muutused ajus on vähem väljendunud. Rasketel haiguse kulgu vastsündinutel, sarnased muutused leidub seljaaju. Luud kolju (eesmise, parietal) ja teiste luudest skelett hõrendatud, pehmendatud.

Ravi. Määra segu 0,1% lahendusi vask sulfaat, koobalti ja biovetina. Annused päevas talled kuni 10 päeva vanune endine lahendust 10 ml, teine ​​- 5 ml, kolmas - 0,5 ml; vanuses 10-30 päeva võrra, 20 ml, 7 ml ja 0,5 ml laagerdatud 2-3 kuud - 30 ml, 10 ml ja 0,5 ml. Vältimist. Dieet tiinete uttede süstitakse vasksulfaat - 300 g kohta 200 kg sööda (kiirusega 1000 lammas); suvel vasksulfaat pakkuda joogivee (20-30 ml 5% -line lahus 100 l vett). Rakenduskeemia ja lakukivi, tellised (1 kg vasksulfaadi 1 tonni soola). Et parandada karjamaa mett sulfate mulda (3-7 kg 1 ha).

+++

ensootilise osteodüstroofia, kariloomade haigused, mida iseloomustab häirega kaltsiumi-fosfori ainevahetust ja struktuursed muutused skelett.

Põhjus haiguse Lõuna-Uurali piirkonnas - puudus pinnase, vee ja sööda koobalt, mangaan üle seal strontsium, boor, magneesiumi ja niklit; Kaug biokeemilistes provintsid - kaltsiumipuudusest liigse fosfori soolad; Põhja-ja Kagu-alad - puudub Fosfori sisaldus on suhteliselt väike koobalt ja vask. Sümptomid E .. sarnanevad sümptomid luu haigus, mis tekib siis, kui kaltsium-fosfor ja D-vitamiini vaegus. Aga E. umbes. Erinevalt luuhaiguse avaldub aastast aastasse sama talud, mis hõlmab suurt hulka loomi. Haige peamiselt produktiivne ja töötavad veised tõi teiste piirkondade või riikidega. E. umbes. (Ilma ravita) lõpeb enamikul juhtudel surma sepsis (lamatised) ja teised. Komplikatsioonid (kopsupõletik, traumaatiline Retiikulo, perikardiit). Diagnoos põhineb sümptomid, patoloogilised muutused rentgenofotometrii, vereanalüüsid, maksas, luudes ja sööda (sisu fosforit, kaltsiumi ja mikroelemente).

Ennetamine ja ravi. Tasakaal toidunormi mineraalne koostis. Parandada sööda koostise ja karjamaadena. Biogeokeemiliste provintsides madala sisalduse koobalti, mangaani ja strontsiumisooli liiaga baariumi ja magneesiumi soolad loomad said koobalti ja mangaani (vastavalt 30, 10 ja 100 mg ühe kilogrammi kehakaalu kohta). Haigete loomade manustada koobaltbromiidi ja 30 mg mangaani kloriidi ja 45 mg (100 kg kehamassi kohta). Kuluta loomade söötmine need soolad 2-3 korda aastas (september -. Oktoobris, jaanuar - veebruar aprill - mai) 30-60 päeva. Need võivad olla ka sümptomaatiline ravi.

+++

Sigade ensootilise pneumoonia (kopsupõletik enzootica suum), krooniline nakkushaigus, mida iseloomustab kahjustusi kopsudes, hilinenud kasvu ja arengut loomadel, tootlikkuse aretuses. E. p. P. registreeritud paljudes riikides arenenud siga, sealhulgas NSVL.

Haigustekitajat - Mycoplasma hyopneumoniae. Kultuur ja morfoloogilised tunnused sarnane teiste imetajate mükoplasmad. Haigus esineb ensootilise kujul. Allikas patogeeni - haiged loomad, kelle patogeeni lokaliseeritud kopsudes mõne kuu jooksul (joonis 1.) ja kaua ammutatakse ninaõõnes. Patogeen edastatakse lenduvate tilkade. Soodustavad faktorid - ülerahvastatus, ebapiisav rinnaga, niiskus. Immuunsus ei ole uuritud. Haiguse peiteaeg on 6-16 päeva. Praegune krooniline. Esialgu temperatuur tõuseb veidi, isutus, depressioon täheldatud, konjunktiviit. Pärast 7-10 päeva loomad ilmuvad köha ja teised. Sildid kopsupõletikku. Enamik loomi taastuda 1-2 nädala jooksul, kuid toibuda mahajäämist kasvu ja arengut. Mõnel juhul ta meelde äge käigus haigusega (riigivõlakirjadeks 5-6 kuud). Kui stress või teisene nakkus arendada haigus on väga raske, ja loomad oluliselt vähendada tootlikkust. Mis avamise keskuste hepatization tuvastada erineva intensiivsusega (alates ploomi-hallikas) pealmisest ja südame hõlmade kopsud (joon. 2). Diagnoos alusel kehtestatud episootilistest, kliinilisi, patoloogilisi andmed ja laboratoorsete analüüside tulemused, mis hõlmavad avastamiseks patogeeni kopsuhaigusi immunofluorestsentanalüüs ja täiendada-aglutineeri antikehad ja antihaemagglutinin, mida eristab kaudses hemaglutinatsiooniga.

Ravi. Kanna antibiootikumi (Tila, Spiramütsiini). Vältimise ja kontrolli meetmed hõlmavad loomade üldist tervist meetmeid, et vältida nakkuse levikut, saada gisterektomirovannyh põrsaste ja kasvav isoleeritud, meditsiini- ja ennetavat ravi antibiootikumidega ja kasutamise hüperimmuunseerumreaktiivse.

Lit.: Osidze DF, mükoplasmoosi sead, "kasvatamine välismaal", 1976, №2, lk. 47-50.

Joon. 1. kogunemine niitjad vormid mükoplasmad läga siga kopsu ensootilise pneumoonia (elektron micrograph, X 22000).

Joon. 2. Mõjutatud õige tipmine kopsude ja südame jagada siga ensootilise pneumoonia.

+++

ensootilise aborti uttesid (abortus enzooticus ovium), viiruslik abort, klamüüdia abort, platsenta lambad, krooniline nakkushaigus, mis avaldub peamiselt aborti viimastel nädalatel suyagnosti.

Haigustekitajat - haigustekitaja rühma kuuluva klamüüdia. Selle suurus on 200-500 nm. Allikas patogeen - haiged lambad. Nakatumine toimub tavaliselt siis, kui jagada sisu terve lamba patsientidele massiliselt abort ja järgmisel 1,5 kuud. Haigustekitajat vabaneb keha möödumist suguelundid, katkestatud loodete ja membraanid. Lambad sageli nakatunud läbi nakatunud sööda. Ei ole välistatud nakkuse sugulisel teel. Eriti siis, kui haigus levib kiiresti ülerahvastatud sisu lambad ebasanitaarsed tingimused, ebapiisava järelevalve tupping poegimist, allapanu seisukorras, uted. E. ja ensootilise. kohta., kipuvad tekkida pärast teatud aja (tavaliselt 1 aasta) jooksul, arvates talu nakatunud lambakarjade rasketes tingimustes. Pärast esimest aborti lambad tavaliselt tundub vastupidav järgneva nakkuse. Haiguse peiteaeg - alates neskolkolkih kuud kuni 1 aasta või kauem. Tüüpilises kujul haigus võib olla ainult märke spontaanse abordi uttede aasta 2. poolel suyagnosti või sündi surnud ja vähearenenud talled, kes surevad varsti. Kui peidetud EA. umbes. on normaalne poegimist. Talled nende uted - hlamidienositeli. Diagnoos põhineb katsetustel.

Ravi ei ole välja töötatud. Vältimist. Konkreetse profülaktikaks kasutatakse inaktiveeritud ja elusvaktsiinideks. Ühekordne subkutaanne süstimine inaktiveeritud vaktsiini annuses 1 ml luua immuunsus 3 aastat.

+++

veiste ensootilise hepatiit (hepatiit enzootica bovum), Rift Valley palavik, metssigade karja, nakkushaiguse iseloomustab Nekrootiliste kahjustused maks, hemorraagilise diateesi, gastroenteriit ja abort. Distributed-Idas, Lõuna-ja Sahara-taguse Aafrika riikides, põhjustades suurt majanduslikku kahju, põhjustades tohutu kaotus noor ja abort täiskasvanud loomadel. Haige ja inimesi.

Etioloogia. Haigustekitaja E., b. lk. - RNA-viirus, mis kuuluvad perekonda flaviviirusega pere Togaviridae. Viiruslik osakese suurus 23-52 nm. Viirus kasvatatakse 2-3 päeva tibu lootes. Kõik koekultuuri moodustab tsütopaatilist mõju. Patsiendid loomapatogeeni leidub kõrgetes kontsentratsioonides veres, maksas ja limaskestas ninaõõnes. Viirus on antigeense omadused. See on kiiresti halvenenud happelises ja aluselises keskkonnas, suhteliselt Termostabiilset, kergesti inaktiveeritud ultraviolettkiirguse, glütserool konserveeritud materjali t 4 {{°}} C säilitada kuni 8 kuud.

Epizootology. Tundlik lambad, kitsed, veised, ahvid, hiired, rotid, nirkide tuhkrutele. Haigete loomade igas vanuses, noorte raskem. Kariloomad mõjutatud vähemal määral kui väikesed. Allikas patogeen - haige looma. Loomulik koldeid patogeeni püsib, loksutades näriliste putukate ja tagasi. Viirusekandjad haigete loomade ja terved loomad on närilised, sääsed ja puugid (Rhipicephalus). Ajal episootiliste võimalik mehaanilise ülekande patogeeni teiste verdimevate putukate eest. Episootilised E., b. lk. arendada perioodiliselt vahedega 5-7 aastat, mida seostatakse tekkimist vastuvõtlike loomade arvelt areneva noor.

Immuunsus. Haige looma omandada pikaajaline immuunsus. Talled toibuda lambad imetamise ajal on immuunsed haigus.

Kursus ja sümptomeid. Inkubatsiooniaeg mõnest tunnist kuni 1-4 päeva. Tallede üliägedas haigus (välk), ilma kliiniliste tunnuste, suremus kuni 95-100%. Täiskasvanud lammaste ja tallede haruldane haigus esineb äge vorm. Patsiendid täheldanud kehatemperatuuri tõus, depressioon, limaskestale mädane eritis ninasõõrmed, verine kõhulahtisus ja abort. Loom sureb 2-3 päeva jooksul pärast kliiniliste tunnuste ilmnemist; Ta jõuab 20-30% surmav. ALAÄGE täheldatud täiskasvanud lambad ja veised. Haigus kestab neskolkolko päeva ja mida iseloomustab palavik, väheneb piimatoodangut, aborti. Suremus ei ole suurem kui 10%. Mõnikord on asümptomaatiline haigus.

Patoloogilised muutused. Leia mitu väikest kärbunud kolded maksas, hemorraagiline gastroenteriit märkus nähtusi ja Jade.

Diagnoos alusel kehtestatud episootilistest, kliiniliste ja surmajärgse andmed, mida kinnitas laborikatsete, mille hulka isoleerimine ja identifitseerimine viirus, avastamiseks spetsiifiliste rakkude maksas - kandmisel, seroloogiliste reaktsioone. E., b. lk. eristuda Nairobi haigus, palaviku ja nekrotiseerivat hepatiit bakteriaalse etioloogiaga.

Ravi ei ole välja töötatud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Konkreetse ennetamise abil hüperimmuunseerumreaktiivse või seerumi taaskasutusse loomad. Kui haigus isoleerida haigeid loomi, desinfitseeritav ruumides. Oluline meede võidelda E., b. St.- karjatamine karjamaadel, kus puudub verdimevate putukate eest.

Nakatunud inimene E., b. lk. kokkupuutel haigete loomade ja nakatavad. materjali (tihti laborites). Haigus avaldub halb enesetunne, palavik, peavalu, oksendamine, valu liigestes, fotofoobia, kestab mitu päeva ja lõpeb taastumist.

Lit.; Rift Valley palaviku raamatus. Epizootology, 2nd ed., Ed. RF pumbad, Moskva, 1974.

+++

ensootilise halvatuse karusloomade (entsefalomüeliit enzootica bestiarum lanatarum), viiruslik haigus, mida iseloomustab kesknärvisüsteemi. Haigus on levinud Ameerika Ühendriikides, on registreeritud NSVL. Suremus 10-40%.

Patogeen E. e. n. s. - Neurotropic viirus, mis on pidevalt leida haiged ja surnud loomade aju ja seljaaju. Viirus on väga stabiilne. Ill hõbe-must rebased, polaarrebaseid ja soobel. Vastuvõtlikumad rebased kutsikate alla 10 kuu. Allikas patogeen - haigete loomade ja viiruse kandjad. Viirust edastatud lenduvate tilkade. Tegurid edastamine - ravi teemad, nakatunud eritised patsientidest. E. e. n. s. - Statsionaarne haigus täheldatud ebasoodsates kodumajapidamiste mõne aasta jooksul, kui loomade heaolu nimel. On olnud haige looma tekib püsiv mittesteriilsetes immuunsus. Haiguse peiteaeg on 4-6 päeva 2-3 kuud. haiguse ägedas ja alaäge. Ägeda esimestel iseloomustab tõmblemine üksikute lihasgruppide, ärrituvus, krambid, millele järgneb depressioon (joon.), Kahjum ulatus 3-4 päeval. Subakuutsetes haigus kestab 15-20 päeva, tähele isupuudus ja kõhulahtisus. Loom kaotab kaalu; harjamise käpad või naha murda. Võimalikud tüsistused (kopsupõletik, keratiit, abort). Asümptomaatiliste naised - abort, sünd eluvõimetut pojad. Lahkamisel paljastada mitu hemorrhages kesknärvisüsteemi, kopsu-, in endo- ja epikard ja harvemini siseorganites; paistetus, pehmenenud aju (äge flow); muutused seedetraktis (alaägeda). Diagnoos põhineb kliinilist, laboratoorset ja patoloogiline (histoloogilise analüüsi bioanalüüsi) andmed. E. e. n. s. eristuda koerte katku, marutaudi ja leptospiroosi.

Ravi on ebaefektiivne. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Et vältida E. e. n. s. omandatud peetavate loomade karantiini 1 kuu. Kui E. e. n. s. keelata loomade liikumise, nende osatähtsuse hindamine, deworming. Patsiendid on isoleeritud ja kahtlaste haiguste loomad; Talvel tappa. Ebasoodsates majapidamised kulutavad sügisel Tapmist loomad enne tapmist; desinfitseerida rakud, esitab loomadele, mulla all puurides.

Lit.: Haigused karusloomade, 2nd ed., M., 1973.

Rebased patsiendid ensootilise halvatuse: 1 - ärrituvus; 2 - kooma.

+++

sigade ensootilise halvatuse (entse enzootica suum), Teschen haigus, nakkav halvatus, nakkuslik sigade halvatus, viirushaigus iseloomustavad sellised sümptomid aju ja seljaaju põletik. Distributed enamikus Euroopa riikides, samuti saartel Madagaskar ja Réunion. Suremus noorte seas kuni 90%.

Etioloogia. Patogeen - mis sisaldavad RNA pärinev neurotroofne enteroviirust pere Picornaviridae (vt pikomaviirus.). Kasvatatud sea neeru rakukultuuride väljendunud tsütopaatilise efekti. Virionid on kerakujuline 24-30 nm suurus. Soolane materjali viiruse inaktiveeritud pärast 30-40 päeva, kui kõdunemine - 7 päeva pärast, 2% formaldehüüdi lahust ny hävitab viirus 2 tunni pärast 2-3% naatriumhüdroksiidi lahus -. 4-6 tundi katseloomad on immuunsed viirus.

Epizootology. Haige igas vanuses sigade, kuid enamasti riigivõlakirjadeks ja võõrutatud. patogeen Allikas - patsiendid ja viiruse kandjad, vabastades viiruse sülg, nasaalse lõppu ja fekaalid. Transfer tegurid - .. organite surnud loomad, tapasaadused haige ja viirusega nakatunud toit, vesi, prügi, hooldus, rõivad jms Loomad nakatuvad läbi limaskestade nina ja seedetrakti. E. e. lk. See avaldub kujul eraldi puhangute ja juhuslikud, tavaliselt kevadel ja sügisel. Puutumatus, mis tekivad pärast perebolevaniya, kauakestev ja vastupidav.

Kursus ja sümptomeid. Inkubatsiooniaeg 4-34 päeva. Haigus on äge, alaäge ja krooniline. Me võõrutatud sageli märkida ägedate, mida iseloomustab nõrkus normaalse kehatemperatuuri juures, isutus, krambid krambid; siis arendada halvatus hind ning vööri ja jäsemete pealihased (joon.). Suremus 70-90. Subakuutsetes etapi erutus on vähem väljendunud suremus 30-50%. Krooniline täheldatud peamiselt täiskasvanutel sigu; avaldub letargia, vaevaline kõnnak, siis halvatus jäsemed (tavaliselt taga), lamatiste, kõhnumine. 20% surmav. Ebatüüpiliste iseloomustab üldine nõrkus, kõhnumine, ei halvatus. Niisiis, mõned loomad sellisel kujul perebolevaet asümptomaatiline.

Patoloogilised muutused on haruldane. Kui äge muidugi on hüpereemia ja turse meningiidi ummikud nina limaskestade ja soolte kroonilised - lihaste atroofia, põletikulisi muutusi kopsudes. Histoloogiline uuring luua mädane halvatus. Muudatused avastatud peamiselt hallolluse seljaaju.

Diagnoos põhineb episootiauuring, kliinilisi, patoloogilisi andmed, samuti tulemused laboratooriumiuuringute - bioanalüüsile neutralisatsioonireaktsiooni koekultuuris, RAC ja MAK agari geelist. See on vajalik, et kõrvaldada Aujeszky haiguse, marutaudi, sigade klassikalise katku, listerioos mürgistus.

Ravi ei ole välja töötatud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Et vältida E. e. lk. peate järgima ranget veterinaar- ja sanitaartehnika kontrolli importida sigade ja lihatooted. Selleks, et vältida kasutamist inaktiveeritud ja elusa vaktsiiniga. Kui E. e. Põllumajandus karantiini, kõik sead tapetakse. Liha, mis on saadud loomade tapmine kahtlustatakse nakatumist peab olema provarkoy. Laibad ja tapmise jäätmete kõrvaldamine või hävinud spetsiaalsetes tehastes. Toad on põhjalikult puhastada ja desinfitseerida.

Lit.: Kotov VT, nakkuslik halvatus (Tescheni haigus), raamat.: Epizootology, 2nd ed., Ed. RF pumbad, Moskva, 1974.

Halvamine vaagna jäsemed siga ensootilise halvatuse (mida Andreev).

+++

ensootilise (kreeka en -., selle peal ja z {{o}} kohta - loom), Association of haiguse konkreetses piirkonnas, mis on seotud looduslike tegurite ja tegurite territoriaalse majanduse struktuuri. Nii loomulik fookuskaugus nakkushaiguste üle ainult teatud maastike või maastiku-geograafiliseks tsooniks, tänu juuresolekul konkreetne kogukond selgroogsete ja selgrootute, mille hulgas ringlusse patogeenide ja salvestada neid looduses. E. seotud looduslikud tingimused, nimetatakse tõsi. Teatud haiguste puhul (näiteks salmonelloos noor) iseloomustab nn statistiline (väär) E. Need haigused teatud talud võib korrata, kuid see seos on tavaliselt halva tingimused ja rinnaga, ei ole loomulik omadused maastikul. Uuring põhjuste E. on suure tähtsusega meetmete määratlemiseks ja ulatusest haiguste ennetamisel.

+++

ensootilise, episootiliste kategooria, mis näitab levikut loomade nakkushaiguste teatud piirkonnas, majanduse, asustatud piirkonnas. Vaata. Samuti ensootilise.

+++

enterodynia (Enteralgia), spasm lihaste membraani üksikute aasad sooled koos koolikud. Ta esineb hobustel, harvem mäletsejate ja sigade. Kas haige tavaliselt noored, halvasti toidetud loomad. Hetkel tõttu jahtumise sooles pärast andes promёrzshego sööda või joogivee külma veega, samuti poolt kiirjahutust looma punetav enteriit. Sümptomid E.: Vaadates maos, suurendades ja lööb jalad maa peal. Rünnak kestab 3-10 minuti autosõidu. In ridade vahel koolikute loom rahuneb, aktsepteerib toitu. Ebaregulaarne peristaltikat, tugevdatud; peristaltiline kõlab metalse tooni. Ajal koolikute tekkida roojamine, heitgaaside, urineerimisel. Kui E., keeruline toxemia või tekkivad taustal katarraalne enteriit, südametöö ja hingamise kasvab, kollasust limaskestad, leukotsütoos, Neutrofiiliakatse, hypoeosinophilia, bilirubineemia. Veiste vaadata sööda keeldumise lõpetamist kummi, suurenenud peristaltikat, kõhulahtisus. Siga (peamiselt sead) naerukoht, kurtmine, ajal erutus keelduda toita; võimalik sooletuppumus või volvulus. Diagnoos põhineb ajaloo ja sümptomeid. E. tuleb eristada soolestiku puhitus, pilorospazme, kopsuemboolia kinnistilümfisõlmedest verevoolu, äge laienemine kõhuga.

Ravi. Et eemaldada vagusid koolikute - naha kloorpromasiinile, atropiini, platifillin, Promedolum; sooja sügava klistiiri, massaaž, soe mähis. Pärast eemaldamist koolikute - kerge lahtistav, desinfitseeriva ja protivobrodilnye vahenditest. Loomi manustada toitumine (vt. Gastroenteriit).

+++

enteriit (soolepõletik), põletik limaskesta peensooles. Sõltumata haigus on väga haruldane; Tavaliselt seostatakse gastriidi (gastroenteriit) või koliit (enterokoliidile).

+++

enteriit Cupids vt. pseudomonosis.

+++

enteroviirustest (nakkav), perekonda Picornaviridae perekond viirusi. Kombineeri patogeenide inimeste haigused: lastehalvatus (3 tüüpi), Kokksaki A (24), Kokksaki B (6), ECHO (34) ja loomad: ECBO - viirused veised, ECso - sead, sealhulgas Tescheni haiguse viiruse, ECFR - ahv viiruste ja mõned viirused alandada loomadel.

E. virioni koosneb üheahelalise RNA. Valgud moodustavad 68-75% oma massist. Nukleokapsiidi suurus 22-30 nm on kuupmeetri. sümmeetria tüüp, mis koosneb 32 kapsomeerist. Viirusvalgud koguneda tsütoplasmas. Viirused on stabiilne pH 3,0-10,0 vastupidavad eeter Nome 70% alkoholi ja 5% lahus Nome Lysol. Kiiresti inaktiveerida t 45-55 {{°}} C nym ja 0,3% formaldehüüdi lahust ja nendega saab säilitada külmutatult aastaid. E. tundetu kõikide tuntud antibiootikumide ja kemoteraapiliste ravimite. E. üldlevinud, horisontaalne ülekanne tilgad või saastunud vee ja toiduga (toidu). Looduslikes tingimustes iseloomulik E. hääldatakse eripära sama liigi ja vastuvõtva tropismi seedetraktist.

Lit.: Gaidamovich SY, VM Ždanov, "Küsimused viroloogia" 1974 №3. lk. 370-381.

+++

enterokoliit (enterokoliit), limaskesta põletik väikeste (enteriiti) ja paks (koliit) sisikond. Kui E. mõjutatud ja magu, mis osaleb kogu seedekulgla (gastroenterocolitis) protsessi. Nad kannatavad igasuguste loomade, enamasti sigade nuumamine noorloomad. By, milline põletik eristada E. katarraalne, hemorraagilise ja teised, vooluga -. Äge ja krooniline.

Põhjused SE söömine halva kvaliteediga rohusöötade järsku muutust toitumine, liigne toitmine ja seeditav käärimisvõimelisi sööda puudumise toidunormi mineraale ja vitamiine, sööda mürgistus, mürgistuse, allergia, seedetrakti infektsioone. Äge E. punktiline vähenemine või isutus. Kõht uppunud või rohkem paistes, valus kõhu et palpatsioon. Kõhukinnisus 1-2 päeva asendatakse kõhulahtisus; väljaheites seedimata toidu osakesi ja lima; vähenenud uriini. Kehatemperatuur on normaalne või madala kvaliteediga, riik looma rõhutud. Kõhu piirkonnas kuuleb helisid korin ja vereülekande vedeliku hullemaks enne kui väljaheites. On oksendamise koolikute. Kroonilise E.: Kõht üles tõmmatud, juuksed tousled; ammendumine ja väljendunud aneemia nähtav limaskestad, perifeerne sead sinine nahk ja kõrvad. Haigus esineb perioodiliste imporditollimaksuvähendusi ja ägenemist. Arendada hypoproteinemia, hupovitaminoos. Diagnoos põhineb andmeid haiguslugu, sümptomid, epidemioloogilist olukorda ja tulemused bakterioloogiliste teadus.

Ravi. Kui kerge vormi põhjustatud haiguse pärast eemaldamist selle põhjuste loomad taastuda 2-3 päeva jooksul. Teistel juhtudel teostama põhjalikku ravi: vabanemine sisu sooled (lahtistid, sügav soe klistiir), vajadusel - maoloputus; desinfitseerimiseks soolestikus (salol, Ichthyol); suvila neelavaid gaase - aktiivsüsi karboliin. Raske kõhulahtisus - limane ja adstringeerivate (tanniin, vismut nitraatide). Sümptomaatiline ravi - valuvaigistid, kuumuse. Infektsioonivastased mäletsejaliste - fenüülsalitsülaat esimese 3-5 päeva - antibiootikumide või sulfoonamiidide. rasketel juhtudel E. sead - osarsol. Vaata. Samuti gastroenteriit.

+++

enterolity (kreeka {{e}} nteron -. soolestikus ja l {{i}} thos - kivi), soole calculi (kivid), tihe organid, mis asuvad vabalt süvend seedetrakti. E. moodustuvad rikkudes mineraalide ainevahetuse organismis, arvukus materjali sattumist seedetrakti nende haridus (nt veski jäätmed, vill), aeglane peristaltikat, krooniline põletik, mao ja soolte. Sõltuvalt koostisest E.: Eristada tõsi (hobustel), mis koosneb peamiselt anorgaanilised soolad; väär (psevdoenterolity) - anorgaaniliste ja orgaaniliste materjalide (lubi ja mullaosakestest söödatooraine) poolt moodustatud sooles hobustel ja kariloomade vatsa; bezoars (pilokonkrementy) - villast, fitokonkrementy - tõsta osakesed plyumokonkrementy (plyumobezoary) - sulgede ja alla (lihasööjate) konglobaty - võõrkehade ja seedimata söödamaterjali (joonis 1, 2, 3). E. saab ühe või mitukümmend arv. Suurus ja kuju on erinevad. E. Tõsi lõigatud on kontsentriliselt. E. Kliiniliselt ei tuvastata alati sest nad võivad asuda soole diverticula ja ei takista läbipääsu chyme ja fekaalid. Vahel E. põhjustada soolesulguse (vt. Coprostasia, Himostaz).

Joon. 1. True Enterol on lõigatud.

Joon. 2. Vale Enterol.

Joon. 3. Pilokonkrement on lõigatud.

+++

enterotoksii- (kreeka {{e}} nteron -. soolestikus ja toxik {{o}} n - mürk), tooted ainevahetust teatud bakterid, mis on toksiline mõju makro-organism, kui sattuda seedetrakti. Vastupidav toime seedetrakti ensüümid. Põhjus toidu toksikoos. Tugevaim SE botulinum (vt. Botulism).

+++

enterotsentez (kreeka {{e}} nteron -. soolestikus ja k {{e}} nt {{e}} sis - piercing), Operatsiooni torgatud soolestikus. Running hobuste koolikute, et eemaldada gaaside pimesool (tsekotsentez), kui teised ravimeetodid tulutuks. Loomade tegutseda püstises asendis. Aseta punktsioon - parem näljane auku (kui see on täis pumbatud). punktsioon punkti - keset ühendava sirge Maklok, Voroneži oblastis viimase ribi. Nahk on punktsioonikohad nihutatakse. Energiline tõuke süstitakse trocar (koos Silutud servad stilett) poole xiphoid kõhre. Vajutades varrukas kaitsta nahka, eemaldab stilett ja trocar sulgemise auk, järk-järgult vabastades gaasi, mille järel manustatakse läbi fondide protivobrodilnye. Siis ümbrisesse sisestamist ja stilett, tõmmates nahka ümber oma sõrmed kilp, Troakaari eemaldatakse. Haav suleti puuvillase kolloid korrastamist. Kui nevzduvsheysya näljane õige lohk torgake pimesool läbi pärasoole teha Bobrova nõela. E. operatsioon viiakse läbi rangelt aseptilistes.

+++

enteroendokriiinsest rakkude isoleeritud intraepiteeli rakud, mida leidub näärmesüsteemiga osa maost (mao endocrinocytes), kogu aeg soolestikus (soolestiku endocrinocytes), osaliselt sappi (munakollane), põis, sapipõis üldiselt (munakollane) kanalis ja pankrease erituselundite süsteem. E. To. Asub soolekrüptide ja näärmete ja epiteeli kattes sisaldada paisunud basaal osa erineva kuju, suuruse ja struktuuri (sõltuvalt loomaliigist ja keha) osmio-, argyrophilic chromaffin sekretoorset graanulid ja mis annavad samuti erekollane fluorestsentsi töötlemisel toodete formaldehüüdi. E. kuni. Kas tihedad suhted lõpetaja vere kapillaare, mis saavad oma endokriinsüsteemi tooteid lahustunud kujul. Tuginedes tsütokeemiliste immunofluorestsentsi ja elektronmikroskoopia tehnikat õppida E .. jagatud mitmeks sorte, mida nimetatakse poryadkovyml numbrite või tähtedega konsoolid. E.. 5 toodangut hüdroksütrüptamiini, serotoniini, histamiini ja ilmselt ka teisi bioloogiliselt aktiivseid aineid hooldamise eest vastutav kudede homöostaasi.

+++

enthomosis (Entomoses) loomad, grupi poolt põhjustatud haiguste putukad, parasiidid vastuvõtva keha või selle sees täiskasvanud etapil või vastsed. Distributed kõikjal. Nad kannatavad igasuguste põllumajandusloomad. Majanduslik kahju E. karja, on vähendada piima-, liha- ja shёrstnoy tootlikkust, munatoodang, kvaliteedi halvenemist toornahkade. E. veelgi keerulisemaks paljude nakkushaiguste loomi. Patogeenid E. - Diptera, täid, täid, kirbud, lutikad. Sügisel ja talvel kõige levinum on gematopinidozy (vt. Täid) gastrofilёzy hobused, rinestrozy hobused mallofagozy (vt. Tangid) hypodermosis veiseid, lambaid Estrosi, tsefenemiyoz põhjapõdrad, kaamelid tsefalopinoz. Karjatamisperioodil loomi rünnanud palju liike verdimevate (parmude, sääskede, sääski, sääsed, sääsed jt) ning nekrovososuschih (kärbsed, gadflies naissoost) putukad.

+++

entomoloogia (kreeka {{e}} ntoma -. putukaid ja l {{o}} gos - sõna, õpetamine), filiaal zooloogia, mis uurib putukaid ja nende rolli looduses.


E. ilmus XVII sajandil. Selle asutajad - Itaalia bioloog M. Malpighi, hollandi loodusteadlane J. Swammerdam ja prantsuse teadlane R. Reaumur. Võrdlev anatomich. Uuringu putukaid on jõudnud suur areng XVIII sajandil. Tulevikus iga uue oksad E. - ökoloogia putukate ja palaeoentomology. E. Modern - keeruline teadus, mis hõlmab üldise E. (morfoloogia uuringutes, füsioloogia, bioloogia ja süstemaatika putukad) ja rakendatud (uuring kahjurite ja meetmete väljatöötamisel nendega toime tulla). E. jagatud põllumajandustoodete, veterinaarias ja meditsiinis. Veterinaar E. tegeleb uuring putukad - parasiidid loomade, meditsiini E. - inimese parasiidid, E. Põllumajandus - putukad kahjulik ja kasulik (nt mesindus, sericulture) põllumajanduses. Arengus E. olulist rolli kuulub Nõukogude teadlased: NA Kholodkovsky VP Pospelov, GY Bay Bienko jms (üldiselt E.), ET Pavlovsky ja tema järgijad (valdkonnas. E. veterinaarias ja meditsiinis). NSVL, teadus tööst E. teadusasutuste Teaduste Akadeemia ja Teaduste Akadeemia Liidu vabariikides, osakondade Zooloogia ja E. ülikoolid, meditsiin, veterinaaria ja põllumajanduse ülikoolides, samuti meditsiini, veterinaaria ja põllumajanduse uurimisasutused. Nõukogude Liidus loodud Üleliiduline Entomoloogilisi Society (1947). E. Research avaldatud "Proceedings" selles ühiskonnas ja teadusasutuste, samuti kaubandus ajakirju. E. programmi kaasatud muidugi zooloogia osakonnad ning rakendatud - käigus veterinaar- parasitoloogia, meditsiini ja muude kõrgkoolide. Ettevalmistus veterinaarravimite entomoloogidele läbi MVA. Vaata. Samuti Parasitoloogia Arahnoloogia, putukad ja kirjandust. nimetatud artiklitega.

+++

entomopathogenic viirused (kreeka {{e}} ntoma -. putukaid, p {{a}} thos - haigus ja -gen {{e}} s - sünnitamist), viirused, patogeensed putukad. See on looduses laialt levinud; põhjustada haigestumise ja mass surma kasulik (mesilane, siidiusside, tolmeldajate põllundustaimede) ja kahjulikud (inimese parasiidid, loomad, põllud, aiad, metsad) putukad. Seal on umbes 400 liiki E. in. Suurim hulk neist eraldatud haiged ja surnud Lepidoptera, vähem Hymenoptera, Coleoptera, Orthoptera ja Diptera. E. aastal. tabas putukad erinevatel arenguetappidel: muna, vastne (röövik), nukk ja täiskasvanud. Iga E. aastal. mis mõjutab teatud liikide või perekondadest putukate ja kahjutu inimestele, soojavereliste loomade ja taimede. Põhjustatud E. aastal. infektsioonide sageli püsida kaua aega. See majutusasutus E .. Seda saab kasutada kui meetodit bioloogilise kahjuritõrje. Mark E. aastal. - Rakusisene parasiidid. . E. nakatamine rakutuuma nimetatakse tuumasõda; E. mõjutamisel tsütoplasmas -. Tsütoplasma. paljud neist moodustada valgu kaasamise kujuline hulktahukateks, graanulid ja teised. In sama kõikide klassifitseerimisel viirused jne on tuntud. liigid E. süstemaatika. On üldtunnustatud klassifikatsioon, mille kohaselt E. in. kuuluvad 6 perekondadest: Bergoldia, Borelina, Smithia, Paillotella, Vagoia, Marator. E. aastal., Põhjustades haigusi ning mesilaste ja siidiusside (nt viiruse halvatus mesilased, pesakondi mesilased kotjas, kollatõbi siidiusside, siidiusside polühedroosi jt.), Mis kahjustavad tõsiselt mesinduse ja sericulture.

Lit.: Tarasevich L., putukate viiruste, M., 1975; Vorobyeva NN entomopathogenic viiruste Novosib., 1976.

+++

enukleatsiooni (ladina enucleo -. võtta välja südamik, puhastatud koorega) veterinaarmeditsiinis, eemaldamist silmamuna kollaskeha.

E. silmamuna harjutus raske silmatraumasid, kasvajad, põletikulised Panophthalmitis. Shrew loomade fikseeritud lamavasse asendisse pärast narkoosi. Sidekestakotti läbi murda lahendus furatsilina või penitsilliini. Silma ja silmalaud anesteseerima orbiidi närvi blokaadi (vt. Juhtivus anesteesia) või kasutusele 2-3% alkoholisisaldusega lahust novokaiinille all sidekesta igal otsest silma lihaseid, siis silmamunatagune ruumi. Laialdaselt silmalaud avatuna pintsettidega haarata sidekesta ja selle komplekti käärid lõikavad läbi. Blunt viisil eraldatakse kõvakesta sidekesta hävitama lahtise kiu kuni nägemisnärvi. Uurimis tangidega hemostaatikumi üks silma lihased, keerake silmamuna välja ja kõik lihased lähedal oma ustavust see on lõigatud kõverad käärid. Siis rist nägemisnärvi peatada verejooksu, eemaldada surnud ja eluvõimetut kude haava loputada süvend antibiootikumidega ja tamponiruyut steriilse marli. On lauservas 5-7 päeva kohaldatakse ajutiselt õmblused. Kui põletikulised sisemine nurgas silma eemaldatakse 1-2 õmblus õmblused eemaldatakse tampoonid, re-haava loputada ja süstida antibiootikume marli kanalisatsiooni.

E. kollaskeha tootma lehma vähem märade. Näidustused: juuresolekul mumifitseerunud. puu, endometriiti, aborti. Jäädvustamine (päraku) munasarja suur, volditud juhend-plaadist. ja osaliselt teiste sõrmede lobus kollaskeha hakata pigistada. Surve kollaskeha järk-järgult suurendada, kuid ainult sel ajal lõõgastuda pärasoole. Passage kollaskeha tunda sõrmede. Pärast kollaskeha depressorreaktsiooni vähendada veritsust auk moodustunud munasarjas, surus oma nimetissõrme 3-5 minutit. Loomade pakkuda rahu. In 30% ägenemiste operatsioone. Vastunäidustused - munasarjapõletik, tservitsiit, salpingiiti, ja fibroosne nekrotiseerivat endometriiti, ebamugav anatoomiline asukoht munasarjas.

+++

entsefaliit (entsefaliit), ajupõletikku. Ta esineb talu ja koduloomad viirushaiguste, nagu nakkushaiguste hobuste halvatuse, lihasööjate katku, Aujeszky haiguse (esmane E.). Harvem juhtub tüsistusena listerioos, Mýto, kirurgia sepsis, käetugi (sekundaarne E.). Soodustavatest teguritest: külm, ülekuumenemise, joove, peavigastusi. In tüüpilised juhtumid hajus kahjustused E. ajukoores, keskaju ja piklikaju esimese päeva haiguse suurendab erutuvust: loom eksponeerib mäss, agressioon, püütakse sihitult edasi. Märkus kaotus konditsioneeritud refleksid ja mõnikord kooma, halvenenud koordineerimine liikumise, püsiv või korduv krambid toonilis-kloonilised hood, häired õigusaktide närimine ja neelamine, tahtmatud roojamine ja urineerimine, südame-veresoonkonna ja hingamishäired. Tulevikus ergastatud olekus asendatakse üldine rõhumine, ükskõiksus stiimulitele, parees ja halvatus. Me taastuda ülejäänud loomad võivad olla pöördumatud nähtusi, et vähendada nende majanduslikku väärtust. Diagnoos põhineb ajaloo ja haigussümptomeid. See on vajalik, et kõrvaldada marutaudi.

Ravi. Haigeid loomi isoleeritud vaikne ja pimendatud alade rohke allapanuga. Pärast esmase E. viiruse veenisisese glükoosi, hexamethylenetetramine, kaltsiumkloriid; intramuskulaarselt - biohinol, Dibazolum, Neostigmine. Nagu rahustid ja krambivastaste kasutatud Koraalhüdraadi kloorpromasiinvesinikkloriidi, barbitaali naatrium bromisoval ja teised. Kui E. mikroobse etioloogia näidatud antibiootikume. Igat liiki E. soovita parenteraalse manustamise vitamiinide B1, B6 ja B12, askorbiinhape; parandada toitumine närvirakkude manustatakse letsitiin lipotserebrin, munakollane. Vaata. Meningiit ka.

+++

entsefaliit, hõbe-must rebased vt. Ensootilise halvatuse karusloomade.

+++

halvatuse (entse), põletik aju ja seljaaju. Patogeenid E. talu ja koduloomad, reeglina viirused (infektsioonid. Hobuste halvatuse, liimi-, Aujeszky haiguse, jt.). E. Seal on kahanev, kui ilmnevad esmakordselt ajukahjustuse sümptomid (vt. Entsefaliit), ja siis protsess laieneb seljaaju ning kasvavalt, mida iseloomustab põletiku levimine seljaaju ajju (vt. Halvatus). See on vajalik, et kõrvaldada marutaudi.

Ravi (tõuloomade puhul): glükoosi intravenoosne, hexamethylenetetramine; joodi narkootikume, vitamiinid B, uinutid, rahustid ja krambivastaste. Vaata. Samuti Meningoencephalitis.

+++

mink entsefalopaatia (Infektiose enzephalopathie), nakkushaigus, mida iseloomustab pikk peiteaeg ja progressiivne haigus kesknärvisüsteemi on levinud USA-s, Kanadas, Suurbritannias, Saksa Demokraatlik Vabariik, NSVL ja teised. riikides. Suremus 100%.

Usutakse, et haigustekitaja E. n. Skreipil on seotud patogeen, kuid erinevalt see omandab virulentsuse hiirte ainult pärast esimese läbipääsu teatavate loomsete read. Haige ainult täiskasvanutele naarits (üle 1 aasta), tavaliselt suvel-sügisel perioodil, siis haiguse leek kustub. Mink on nakatunud, ilmselt süües lihatooted tapmisel saadud lamba nakatunud skreipi. Immuunsus ei ole uuritud. Inkubatsiooniaeg 6 kuud kuni 1 aasta või kauem jooksul 2-6 nädalat haiguse. Patsiendid loomad tähistada põnevust, agressioon, siis depressioon, unisus, hirm. Patoloogilised muutused kesknärvisüsteemi iseloomustab düstroofsete protsessi. Diagnoos põhineb episootiauuring andmed ja kliinilised tunnused arvestades patoloogilised leiud.

Ravi, ennetamise ja tõrje meetmed ei ole piisavalt arenenud. Haigeid loomi isoleeritud. Rümbad tapsid ei tohi toita naarits rümbad tuleb koheselt eemaldada rakkudest. Soovitav on mitte toita naarits toores lambaliha rups, koristatud alad halvemas olukorras skreipi lambaid.

Lit.: Danilov EP, entsefalopaatia, sq.: Haigused karusloomade, ed. SY Lyubashenko, 2nd ed., M., 1973, lk. 64-67.

+++

hypoeosinophilia (alates eosinofiilid ja kreeka pliiatsi {{i}} a -. Vaesus, vaesus), vähendada eosinofiilide arvu veres. On septiline äge nakkushaiguste ja mürgistuste. Täielik kadumine eosinofiilide sisaldust veres (aneozinofiliya) - märk ebasoodsad prognostiline.

+++

eosinofiilia, suurenenud eosinofiilide arvu veres. Märgitakse koos nakatav haigused (fastsioliaas, koktsidioosipuhangute jne ..), kroonilisena mõnede nakkushaiguste (nt nakkava kehvveresuse), allergilised haigused.

+++

eosinofiilide [alates eosiini (happe värvi) ja Kreeka. phil {{e}} {{o}} - nagu] üks vererakkude - granuleeritud leukotsüütide. Tehke toksiinivastaseid funktsiooni. Korjata histaminase ensüümi, mis lagundab histamiini. Vaata. Verd ka.

+++

eosinofiilne müosiit (Müosiit eosinophilica), krooniline haigus koertest iseloomustab põletikuliste ja degeneratiivsete muutuste närimiseks, ajalist ja silma lihased ja kaasneb eosinofiilia. Tavaliselt nad kannatavad East European Shepherd, väga harva - Dobermann Kääpiöpinserit. Etioloogia ei ole selge. Haiguste kestus mõnest nädalast kuni mitme kuuni. Varane ja iseloomulik - lockjaw mälumislihaste. Sunnitud avamine suus ei ole võimalik. Märkus paisutamise ja valulikkus mälumis- ja temporalis lihaseid, siis kaoks. Konfiguratsioon koera pea nagu "rebase nägu". Selle tulemusena atroofia silma lihased patsientidel koerad arendada exophthalmia piiratud liikuvusega silmamuna mõnikord see langeb kolmanda silmalau. Kergetel juhtudel märke kliinilist haigust kaduda raske - lihasatroofia edenedes loom on ammendatud, see võib olla põhjuseks tema surma. Tüüpiline rohkesti eosinofiilide sisaldust veres (mõnikord kuni 40% ja rohkem). Diagnoos põhineb anamneesi, sümptomite ja tulemused verepildis. Prognoos ettevaatlik. Rasketel juhtudel haigus jääb atroofia mälumis- ja temporalis lihaseid, piiratud liikuvust silm, nägemishäired ja teised.

Ravi ei ole välja töötatud, soovitatakse kuumutamisviiside on ala mälumis- ja temporalis lihaseid, hormoonravi (insuliin, prednisoloon), ja tähendab novokainoterapiya sümptomaatiline ravi. Kunstlikku toitmist.

+++

eperitrozoonoz (Eperythrozoonosis), krovoparazitarnaya haigus kodustatud ja kodustamata imetajad, peamiselt vasikad, parasiitide põhjustatud perekonnast mikoplazmopodobnymi Eperythrozoon.

Veistel parasiithaigused liikide E. wenyoni, E. teganodes, E. tuomn; Lamba - E. Ovis; sigadel - E. suis ja E. parvum; kass - E. felis; hiired - E. coccaides; merisead - E. ukrainica; hirved - E. sp. Howe. Eperitrozoony ringi, ringikujuline, piklik või kepikujulisi, ulatudes suurus 0,5-2,5 mikronit. Parasiidid pinnal erütrotsüütide või vereplasma; värvitud Romanovsky kuni roosakaspruuni-lilla värvi, vektorid patogeenide E. - puugid, sääsed, täid, kärbsed, tulemasinad, lambad täi. Edastamise saastunud instrumente. E. esineb sageli üheaegselt mõne piroplasmoses, anaplasmoosin ja nugiusshaigused al. Diseases. E. sigade imetamise ajal on salvestatud, soovitavalt lambad vanuses 1-6 kuud kuni 1 aasta. Ill loomad jäävad parasiit 4-5 aastat või rohkem. Sümptomid peamiselt palavik 1-2 {{°}} C, aneemia, kõhnumise; imevate sead 1-3 nädala vanused - kollasust limaskestad märkimisväärset suremust. Talled 2-3 nädalat, kui salvestatud kaalus isu, nõrgestades, aeglustades nende kasvu; pärast 3-5 päevane madal palavik sai kehatemperatuuri; suremus 6-8%. Vasikad - lühiajalised tõusud kehatemperatuuri, mõnikord kõhulahtisus. Diagnoos põhineb episootiauuring andmed ja tulemused vere äigepreparaat mikroskoopia. Meetodid seroloogilise diagnoosi (RAC, immunofluorestsentsuuringu).

Ravi: siga - terramütsiin 7-10 mg 1 kg kehakaalu kohta, intramuskulaarselt päevas 3-4 päeva; lammaste ja veiste - azidin Beren või 5 mg 1 kg kehamassi kohta kuni umbes 5% lahuse lihasesse või 3,5 mg 1 kg kehakaalu kohta 7% lahuse nom kaks korda vahedega 24-48 tundi.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid: hävitamine vektorid loomade ja ruumide rangelt reeglitele aseptilistes ja antiseptilise mass operatsioone (kastreerimine, jne). Siseneb põllumajandusloomade uuriti nakatumise krovoparazitami.

+++

epidermoptoz (Epidermoptosis), kozheednaya sügelised, invasiivse haiguse lindude tekitatud kozheednym lestad, parasiithaigused all kaalud epidermis ja esialgse osa sulgi folliikulite. Levinud Euroopas ja Põhja-Ameerikas.

Patogeen E. - Epidermoptes bilobatus, väike, ovaalne lesta meessoost keha pikkus on kuni 0,18 mm, emastel - 0,27 mm. Lont hammustamine tüübist, jalad lõpevad sõrad ja suckers, istub lühike vardad. Naine munemine. Autor sissetungi vastuvõtlikud kanad, kalkunid, pärlkanad, ja teised. Kana. Nakatumine toimub siis, kui sisu ühise E. patsientidel tervete lindudega. Haigus salvestatud soojal. Kanadel tähistada fookuskaugus kahjustusi naha, kõigepealt pead ja kaela, siis rind, selg ja reied nagu naha punetus, koorimine epidermis, eritis lümfi, millele järgneb Tahkete koorikud, mille alusel nutt pind kiirgab ebameeldiva lõhna. Kannatada nahapiirkondadele suled kukkuda. Sügelus puudub. Lindudel, munatoodang ja vähendada rasvasus. Mis algusega sügiskülmadest kirjutab E. kaovad, kuid kanad on kleschenositelyami. Diagnoos põhineb episootiauuring andmed, haigussümptomeid ja avastamine patogeeni nahakaaped E.

Ravi piisavalt arenenud. Soovitatav ravi kahjustatud nahapiirkondadele Viini tõrva salvi või 5% emulsiooni seep "K" (layer valmististe kasutamine harjaga). Ennetamine põhineb eeskirjade järgimise zooveterenarnyh, söötmine linnud ja tema eest hoolt. Jälle tulevad talus linde karantiinis; Vajadusel mikroskopiruyut nahakaaped. Kui on olemas vähemalt üks patsient isend E. kogu kontserni lindude teatada düsfunktsionaalne. Rakke korrusel maja ja inventari dezakariniziruyut.

+++

epididümidiit (epididümidiit), põletik munandimanuse munandite talu ja koduloomad. E. on traumaatiline ja Brucella diplokokkovogo päritolu. E. kaasas traumaatiline verejooks koes munandimanust astmelise tõusu suurus täiendit, tema tugev valulikkus. Kui tüsistused areneb viirus mädane protsess toimus kehatemperatuuri tõus, difuusne turse munandit, eesnaha ja kõhu suurenenud erütrotsüütide settereaktsiooni. Lammastel koos E. diplokokkovom - abstsessid epididümises tulemusena - viljatus. Brutsellёznye E. täheldatud peamiselt pullid, jäärade ja kuldid (vt. Epididümidiit infektsioon). Diagnoos poolt kehtestatud haigussümptomeid; brutsellёzny E. - tulemused uuring brutselloosi.

Treatment (välja arvatud brutsellёznyh E.): novokaiinille blokaadi, penitsilliin, abstsessid avatud.

nakkushaiguste epididümidiit jäärade (epididümidiit infectiosa arietum), krooniline nakkushaigus, mis avaldub põletik nahaaluskoe lamba munandeid, lambad abort, sünd mitteelujõulisest järglaste ja Yalova. Haigus on levinud paljudes riikides, NSVL, registreeritakse paljudes piirkondades ja vabariikides; põhjustab olulist majanduslikku kahju.

Etioloogia. Haigustekitajat - Brucella Ovis - ühe liigi Brucella rühm. Väike, ikka, ei moodusta eoseid, Gram coccobacillus, suuruse, kuju, värvumisomadustega ja kultuuri-biokeemilised omadused ei erine teiste Brucella liigid (vt. Brutselloos). Patogeen kultuuri homogeenne elanikkond, mis on riigi dissotsiatsioon (R vastupidavad vormid); nende antigeense struktuuri, erineb teistest liikidest Brucella (S kuju), nii et võimalus nende seroloogiliste diferentseerumist. Kuid geneetilisest sügav osadus ja valkantigeenid igat tüüpi ja vormid Brucella põhjustada ristimmuunsuse ja allergilisi reaktsioone loomad.

Epizootology. Kõige vastuvõtlikumad täiskasvanud lambaid ja lambad. Noorloomade näitab märkimisväärset vastupanu, mis tulenevad haige lamba nakatunud vaid mõned talled. Allikas patogeen - haiged loomad. Haige lambad isoleeritud patogeenide sperma, lambad - puu, puu koored ja vesi. Ülekanne toimub peamiselt läbi limaskestade suguteede paaritumise ajal.

Immuunsus. Mis areng nakkuse vere ilmuvad antikehad allergia olukord tekib, mis näitab, immunoloogilise ümberkorraldused organismi. tõhusust tapeti ja elusvaktsiinideks tüvede Brucella erinevate liikide uuriti. Parimad tulemused saadakse immuniseerimiseks noori lamba- live vaktsiinitüvel Br. melitensis Rev 1 (immuunsuse 4 aastat).

Kursus ja sümptomeid. Kui äge muidugi jäärade punkti kehatemperatuuri tõus kuni 41-42 {{°}} C, rõhumine, eksudatiivsete põletik munandid ja nende derivaadid. Tostikul otёchen põletikuliseks ja võib suurendada 3-5 korda (joon. 1). Naha munandit pinges, kuum, punetav, valus. Pärast 2 nädalat (ja mõnikord ka varem) keha temperatuur langeb, munandikoti turse kaob järk-järgult ja haigus võtab kroonilised. See munandite derivaadid (üks või mõlemad) suurenenud maht, mägisel ja tihe. Liikuvus munandid munandikotti vähendatakse või need täielikult veel. Mõnikord atroofia üks või mõlemad munandid. Paljud lambad seemnepurske maht, sperma liikuvuse ja tiheduse vähenemine, selle värvus kollane-hall või isegi kollakasroheline. See avastamiseks leukotsüüdid lima tükid ja ketendunud epiteelirakke. Lambad on sageli ainus haigusnähtusid on abort või viljatuse (tänu platsentita). Vahel talled sünnivad vähearenenud ja surevad varsti.

Patoloogilised muutused. Lammastel kroonilise haiguse kulgu täheldatakse sageli fusiooni kokku tunica vaginalis munandite ja munandimanuse koos haiges täiendit razrascheniya avastamiseks fibrootiliste (joon. 2) ja isoleerivad erinevates suurustes, täis seroosne, mäda-like või kohupiim.

Diagnoos põhineb kliinilisele mikroskoopilisi (spermatosoidide postabortalnye jaotamine), bakterioloogiliste (munandid ja munandimanused, lümfisõlmed, katkestatud lootest), seroloogiliste (reaktsioon kaua komplemendi sidumise, kaudne hemaglutinatsiooniga reaktsioon) ja allergilised (brutselliin VIEV) uuringud loomadega, võttes arvesse episootilistest ja patoloogilised andmed. E. ja. eristuda pseudotuberculosis'e, diplokokkovoy infektsioon, brutselloosi, põhjustatud teiste liikide Brucella, trauma ja teised.

Ravi haigeid loomi on ebapraktiline.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Äsja tutvustas talu lambad karantiini ja uuriti E. ja. Enne pesitsushooaega, samuti välimus loomad kahtlaste kliinilisi tunnuseid lambad uuris kliinilise ja seroloogilise meetoditega. Kehtestamisel haiguse karja teatada düsfunktsionaalne ja pakkuda isolatsiooni. Samal ajal karja lammaste uurida, kus patsiendid lambad kasutati tootjad, samas kui noorte lammaste haiguse uttede uurida, kust nad pärit on. Haigete loomade läbida tapmiseks, sõltumata nende aretusväärtuse. Baranov ebasoodsas olukorras karjades on kliiniliselt uuritud ja neilt verd - seroloogiliselt iga 20-30 päeva, kuni 2 mitme negatiivse tulemuse. Siis läbi uuringu 3 kuud. Lambad seroloogiliselt uurida 1 ja 2 kuud pärast poegimist ja enne sigimise ja kunstlikult seemendatud sperma tervisliku tootjad.

Lit.: Kasjanovi AN nakkav epididümidiit jääradest raamatus.: Haigused lambaid ja kitsi, 3. väljaanne., M., 1973, lk. 95-102; Trilenko PA, brutselloosi põllumajandusloomi, L., 1976.

Joon. 1. Suurendada vasaku munandi baaris nakkusliku epididümidiit.

Joon. 2. Lõika munandid RAM: 1 - terve; 2 - kui nakkuslikku epididümidiit (kiuline razraschenie epididümises).

+++

episootiliste kaart kaart näitab epizootichesuyu olukord (olukord) teatud aja jooksul teatud territooriumil (hozyaystvovo, piirkond, riik või vabariik), st paigutamine ebasoodsate asulate tase ja dünaamika haigus.

+++

episootiliste palavik, samas kui üürike palavik.

+++

episootiliste ajakirja ametlik register nakkushaiguste loomade farmis, piirkond, linn, maakond (provints), vabariigi; piiramatu dokumentide säilitamise. E. g. See toimub ühe ettenähtud vormis peadirektoraat Põllumajandusministeeriumi veterinaar- NSVL. Record E. g. toodetud iga kord, kui mõnda nakkushaigust. E. g. See on alusdokument, aruandluse ja analüüsi haigestumuse ja ensootilise joonistus kaardid. Ametnikud, kes on kohustatud hoidma Nt. Kas õigsuse eest vastutavad dokumentide ja dokumentide säilitamise.

+++

Aafrika malleus (lümfangiiti epizootica), Aafrika malleusejuhtumitest, hobuste kroonilise nakkushaiguse iseloomustab mädane nahapõletik, nahaaluskoe koos lesiooni lümfivedelikuni ja lümfisõlmed. E. l. On levinud Indias, Afganistanis, Hiina, Mongoolia ja muud. Riikides. Suremus 10-50%.

Etioloogia. Patogeen E. l. - Drozhzhevidny seen Histoplasma farciminosum (krüptokokk rarciminosus), mis mäda haavandid ja keskenduda mikroskoopia on vormistatud ovaalsed rakud (cryptococci) selgelt väljendatud dual-kest ja sageli terava otsaga (joonis 1.). Nende tsütoplasmas on üks või mitu pidevalt vahelduvaid zёrnyshek. Mäda Cryptococcuse peituvad üksikult või gruppidena, mõned neist sisaldub protoplasma makrofaagide. Maksa agar seen areneb kujul septate hargnenud seeneniidistik arthrospores ja paksu seinaga klamüdospoore. Seene külmutatud kultuuri ellu jääb 3 kuud. Niitjad vormid seen elab mullas ja sõnnikus 2-3 kuud. Lahus, mis sisaldas 1% aktiivset kloori, tapab patogeeni 2 minuti jooksul, 3% lahuse kreolina - 5 minutit, 3% naatriumhüdroksiidi lahusega - 25 minutit.

Epizootology. E. l. haiged hobused, eeslid, muulad ja hobueeslite. Haiguskindluse varsad. Allikas patogeen - haigete loomade; ülekande tegurid - rakmed, Hitching Post, ravi teemad (tekid, kotid, ämbrid, harjad, groomer jne ..), allapanu, sõnnik, tööriistad, saastunud eritised patsientidest. Nakatumine toimub peamiselt kokkupuude tervete loomadega haige. Gates infektsioon - erinevaid naha kahjustusi, eriti vigastusi põhjustanud halvasti paigaldamise rakmed. Haiguse levikuks on võimalik läbi töötajate paaritumise, toitumise viisil hammustavad putukad ja närilised (mehaaniliselt). Tekkimine E. l. kaasa puudulik söötmine, vaene loom hooldus, naha haavad. Haiguste loetletud talu, levib aeglaselt, ostes statsionaarne iseloomu. Hobused, kes toibuda E. l., Moodustati eluaegne immuunsus.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 30-90 päeva. E. l. kulgeb krooniliselt. See avaldub healoomuliste ja pahaloomuliste vorme. Protsess algab kohas vigastuste näol sõlmed suurus hirss teravilja või hernes, mis asub piki lümfisooni. Sõlmedest kasvavad kiiresti ning avati viimisega paksu kollast mäda ja haavandid (ümar kuju, punaste verejooks granuleerimisel allosas). Kohas haavandi arendades armid. Protsess hõlmab nahaaluses koes, lümfivedelikuni ja sõlmed moodustavad nöörid ja sõlmed. Limfangitnye sõlmed on rohkem levinud külgedel ja ees rinnal, kaela, pea, jalgade, mõnikord munandit või udar. Pikemas loomade arendab elevantsus jäseme. Healoomulise kujul limfangitnyh arv trikke ei ületa mitukümmend, paljud neist on imendunud. Fokusseerimisel moodustatud sügava nahakihtidesse ja nahaaluskoehaigused sageli kapseldatud (joon. 2). Haigus kestab 2-4 kuud ja lõpeb taastumist. Suhe pahaloomuliste vorme iseloomustab moodustamine mitme koldeid mädane, mõnikord mitusada (üldistatud vorm). Haavandid sageli liita ja moodustada suure mädased pinnale. Nahaaluskoe ja ümbritsevast koest haavandid on põletik ja valus. Armistumine haavandid aeglaselt või ei parane üldse (joon. 3). Loomad vaatasin depressioon, vahelduv palavik, isutus, kõhnumine. Märkus muutused verepildis. Haigus sageli keeruliseks sepsis ning selle tulemusena lõpeb surmaga.

Patoloogilised muutused. Avasta naha paksenemine (mõnikord kuni 5-6 cm). Selle käigus naha nöörid erinevates suurustes asub haavandite ja haavandid. Kui pahaloomulise vormi lümfisõlmed (submandibular, predlopatochnyh, põlve voldid) - mädanikud, fistulas; limaskestas ninaõõnes - hard

sõlmekesed ja haavandid erinevates suurustes; mõnikord fookustes kopsudes, maksas, neerudes ja põrnas

Diagnoos põhineb kliiniliste andmete ja episootiauuring on laboratoorse uurimise tulemuste põhjal (mikroskoopia lümfisõlmede sisu, mädanik või haavand). Kahtluse korral kasutada allergia test (histoplasmin), mõnikord opsonofagotsitarnuyu reaktsiooni ja RSK. E. l. differentsiruyutg haavandilise lümfangiiti ja naha

Ravi. Koostada extirpation mõjutatud nahapiirkondadele, nahaaluskoe, lümfisõlmed ja laevad (haavandid põletada). Haavandid saab käsitleda kui 1% lahus kristallviolettindikaatori nym või emajuur violetne, 20% lahus salitsüülhapet nym teile, 1% nym juglone kohta vaseliini. Intravenoosne lahendusi novarsenola, acriflavine vesinikkloriid. Rakendatud ka kooritud edgogo tulikas, SDA, antibiootikumid, monosept, sulfantrol, kaaliumjodiidi, tärpentini ja teised.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Loomi on omandatud düsfunktsionaalne E. l. maastik, looma veterinaarjärelevalveks 6 kuud. Järgida meetmeid, et vältida naha vigastused. Kui E. l. talus (või selle osa) kehtestada karantiin. Haige loomad isoleeritakse ja töödeldi. Hobused on üldistatud kujul haigus hävitab. Viia läbi kliinilise läbivaatuse kõik hobused (eeslid, muulad) majanduse vähemalt 1 kord 5 päeva jooksul. Ill loomad sisaldavad eraldi 3 kuud ja enne haiglast pestakse vee ja seebiga ja ravida oma nahka nym 1% naatriumhüdroksiidi või 2% nym lahendus creolin. Nende loomade liha kannatab E. l., Keelatud süüa või loomasöödaks. Surnud loomad nahaga kasutatud. Ruumis, kus haigeid loomi, desinfitseerimine toimub. Talu (või selle osa) teatab jõukas 3 kuud pärast viimast taganemise korral juhtimis-, haigete loomade suremust või taaskasutamist, kui selle lõplik puhastamine ja desinfitseerimine.

Lit.: Sosov RF, Episootilised lümfangiiti raamatus.: Nakkuslik, parasiithaigused hobused, ed. FM Orlov, M .. 1976. lk. 209-219.

Joon. 1. krüptokokk on mäda alates haige hobune Aafrika malleus.

Joon. 2. Kohaliku kujul Aafrika malleus hobune.

Joon. 3. Generalnzovannaya kujul Aafrika malleus hobune.

+++

episootiliste keskenduda, kariloomade ruumide ja territooriumide (karjamaa ümber loomakasvatushoonete) asub seal koos nakkusallikas patogeeni (haigete loomade idu vedaja). Seoses metsloomad, eriti näriline, E. o. võib olla laigud metsa, heinamaad, ja teised. Maa. E. umbes. - Esmane element (link) episootilistest protsessi, luues võimaliku edasise leviku oht haiguse. Mõõtmed E .. See sõltub haiguse iseloomust ja tingimustest. E. umbes. See võib olla üks õue üks või mitu looma, suur karjafarmis suure arvu loomade, teatud piirkonnas karjamaa ajal rändkarjatamisega. E. umbes. Ta kutsus loomulik, kui haigustekitajate seas levima metsloomade alaliselt elavad siin; paigal, kui puhangud korrata või võib korrata tõttu kohalolek tingimused esinemise värske (äsja tekkinud), mille kasv uute juhtude arv isolatsiooni haigeid loomi; summutada kui isoleerituse juhtumeid, haigete loomade muutuvad üha haruldasemaks. E. umbes. loetakse likvideeriti juhul, kui allikas patogeeni infektsiooni neutraliseeritud (soojustus või tapmine haigeid loomi); no idu vedaja; Tehke vajalikud loomade tervise kaitseks, sealhulgas desinfitseerimine ja desinfitseerimine; aegub maksimaalne inkubatsiooniperioodi Selle nakkushaigus.

+++

episootiliste protsess, keerukas pidev protsess tekkimist ja nakkushaiguste leviku seotud kettülekannet patogeenide nakatunud loomade vastuvõtlikud tervislik. E. aluseks n. Toetub bioloogilise parasitism, seega E. f. Saab vaadelda vastastikmõju patogeensete parasiit elanikkonnast, kus elab vastuvõtlike loomade konkreetsetes keskkonnatingimustes. Uuring E. p. Epizootology tehingutest.

. E. n arendab järjestikku suhtlemist kolme kohustuslikku elementi, mis moodustavad episootiauuring kett: nakkusallikas patogeeni (invasioon), mehhanismi edastamise ja vastuvõtlike loomadega. Va tahes suhteid selles ahelas E. p. Peatused. Allikas agent (primaarne element episootiauuring kett) - keha nakatunud looma (juhul avalikke või varjatud nakkust või nakkuse ja vedajate mikroobe või parasiidid). patogeen ülekandemehhanismi ka selle eritumist organismist nakatunud jääda keskkond ja uued infektsioon. Iga tüüpi patogeenide evolutsiooniliselt kohanenud konkreetse mehhanismi edastamise (otsene kontakt või üleandmine, kus osalevad erinevate elementide keskkonnas).

E. n. Manifestid loomahaiguste ja esinemise episootilistest puhangute iseloomustab väljendunud dünaamikat. Esmane või otsese, juhtide E. n -. Episootilised kett elemente, mille peamine roll, mida mängivad mehhanism üleandmise patogeeni. Alates selle aktiveerimist sõltub intensiivsus E. n. Isegi aktiivne allikatest patogeeni tundlikkuse ja kõikehõlmav loomahaiguste ei levinud, kui ülekande patogeeni raske. Teisene juhtide E. n -. Looduslik ja majanduslik-majanduslikud tegurid. Nende mõju episootiauuring kett (peamiselt patogeeni ülekandemehhanismi) määrab intensiivsus voolu E. p., Samuti oma kõrge kvaliteedi tunnused. Sõltuvalt sellest, mil määral vooluhulk E. p. Vahet selliste mõistetega nagu juhuslik haigus, episootilistest ja panzootic. Kvalitatiivsed tunnused E. p. Kas hooajalisi ja tsüklilisi ups aastane esinemissagedus haigus piirdub teatud valdkondades (ensootilise) või juhuslik haiguse olemusest, liigist ja vanusest suunatud loomadele, levimus konkreetse patogeeni ülekandemehhanismi.

Käigus E. p. Nende hulgas põllumajandusloomade vahenditega. määral sellest tingimused nende säilitamist, söötmine, kodumajapidamises kasutamiseks ja tase veterinaarse abi. Muutuv iseloom E. n. Asustustihedus kaasaegse tööstusliku kompleksi, mis sageli suurendab võimalust teekonda ja suurenenud virulentsuse oportunistlike mikroorganismide, aktiveeritud hingamisteede edastamise patogeene. Teadmised praegusi E. p. Aitab arendada anti-episootiliste meetmed, mis võimaldavad muuta loomulikku E. p., Et takistada selle aktiveerimist ja katkestab selle protsessi mõnes piirkonnas.

Lit.; Gannushkina MS, General epizootology, 4th ed, MA., 1961; Belyakov VD-epideemia protsessi. (Teooria ja uurimuse meetod), L., 1964; Juhised üldiselt epizootoloogiast, Ed. IA Bakulova ja AD Tretjakov, M., 1979.

+++

episootiliste (kreeka ep {{i}} -. lülitatud, kell hulgas, ja z {{o}} kohta - loom), keskmine intensiivsusega (tugevusega) episootilistest protsessi. Seda iseloomustab üsna lai levik ühtki nakkushaigust, mis hõlmab põllumajanduse, piirkond, regioon, vabariik, riik. Selle esinemissagedus on suurem kui normaalse taseme for the area. E. kipuvad suureneb juhtumite arv (rahvarahutused) ühiste patogeeni allikatest. Intervallid vahel haigust määratakse kestuse peiteaeg ja territoriaalset kohtadele, mis teeb võimalikuks edastada patogeeni ühest allikast (vahel üksikjuhtudel haiguse saab taandada epidemioloogilise link). Vaata. Samuti Episootilised protsessi.

+++

ehpizootologicheskij analüüsi, põhjalik uuring episootilistest protsessi abil kogu andmekogumis epidemioloogilised uuringud. E. Kasutades hästi. esile üldise mustrid episootilistest protsess ja selle omadusi eriolukordades. E. a. See võimaldab teil objektiivselt hinnata selle tulemuslikkust anti-episootiliste meetmeid, et parandada neid, prognoosida haiguste esinemise ja intensiivsuse praeguse episootiliste protsessi. Tuginedes läbi EA. See on kirjeldus tuvastatud mustrid ja omadused episootiauuring olukorda teataval territooriumil ja teatava aja jooksul. Saadud andmed poolt EA., Sünteesitakse kujul konkreetseid ettepanekuid vältimiseks ja kõrvaldamiseks nakkushaiguste loomi.

Lit.: Gannushkin MS, General epizootology, 4th ed, MA., 1961; Bezdenezhnykh JS, mis põhineb epidemioloogilised analüüsi, Moskva, 1966; Epizootology, ed. RF pumbad, 2nd ed., Moskva, 1974.

+++

episootiliste õppekompleksis uurimismeetodeid, mis on konkreetselt epizootology. Selle protsessi käigus E. ja. koguda faktilist materjali leviku kohta loomataudide olemus praeguse episootiliste protsessi erinevaid looduslikke ja majanduslikke tingimusi. E. ja. Selles on kirjeldatud võrdleva-ajaloolisi võrdlev-geograafilisi kirjeldusi, episootiliste uurimine ja ehpizootologicheskij eksperiment. Vajadusel staadiumites teostatud uuringute matemaatiline töötlemine materjale.

Võrdlev-ajaloolise põhjuste kirjeldus, ulatus ja olemus sümptomid loomataudi võib olla seotud konkreetse esemed, talud, vald, piirkondade ja riigi kui terviku. See võimaldab meil uurida haiguse arengut, episootiliste protsess sõltub iseloomust loomakasvatus, sagedus loomataudid ja nende seos sotsiaalse plahvatuse (sõda) ja looduskatastroofid, samuti kasutamise ajalooline kogemus haiguste vastu võitlemises. Pigem geograafiline kirjeldus näitab ühendus episootiliste nähtusi geograafiline keskkond. Üksikasjaliku uuringu tegurid, mis määravad territoriaalse sünnitust haigustele ja seega laadi voolu episootilistest protsess, mis viiakse läbi abiga epidemioloogilised kaardistamine. Epizootologichesky eksperiment läbi nii laboritingimustes ja põllumajandusloomi uurimiseks kasutati üksikosade episootilist protsess ning efektiivsuse testimiseks ennetavate ja terapeutiliste ainetega. Matemaatiline uurimismeetodeid kasutatakse korraldada ja väljendada kujul konkreetsetele tulemuslikkuse andmed territoriaalse jaotuse nakkushaigused, mil määral hävitamine eri liiki loomad, voolukiirus episootilistest protsessi. Kasutades matemaatilise analüüsi ehpizootologicheskaja nähtused annavad kvantitatiivsete näitajate, luua nende sagedus, regulaarsus esile seost nähtusi, tõhususe mõju erinevate tegurite mõju muidugi episootilistest protsessi. Vaata. Samuti Epizootologichesky analüüsi ja kirjanduse see artikkel.

+++

episootiline uuring, üks epidemioloogiliste uuringute meetodeid kasutada, et uurida täielike põhjuste episootilistest koldeid ning teha kindlaks tingimused, mis soodustaksid või takistada levik teatavate loomsete konkreetse küla, talu nakkushaiguste District. E. umbes. See sisaldab kohustuslikke uuendus esialgse diagnoosi, allikate kindlakstegemine haigustekitaja, leida võimalusi, kuidas toimeaine sisseviimist ning selle üleandmise mehhanismi, definitsiooni piire episootiauuring puhkemise ja ohustatud alade olemuse selgitamiseks sümptomid ja haiguse süvenemise, haiguse dünaamika, leidmisel ja toitmise tingimused loomade, veterinaar- ja sanitaartingimused talud et al. küsimustele. Protsessis E .. kohaldatakse kliinilisi, patoloogilisi, bakterioloogiliste, viroloogiline, Mükoloogia, immunoloogilise moloogilisi ja muud. uurimismeetodeid. E. info. vajalike epidemioloogilise analüüsi.

+++

episootiliste prognoosimine, teaduslik ennustus episootiauuring olukord, ennetamise ja tõrje. . E. n seab tulevikus pilt episootilistest sündmusi, mis põhinevad tegeliku protsesside praeguste ja tulevaste suundumuste näitas täna arendab aluse sellele anti-episootiliste meetmed (meetmete süsteem, aeg ja järjekord nende käitumine). E. p. Määrab peamiselt aja, koha ja ulatuse võimalik ilmingud haigus. Kuna probleem E. p. Kas mitmemõõtmeline, see põhineb süsteemi analüüsi, mis viiakse läbi, kasutades kvantitatiivse hindamise episootilistest protsesse. Sellega seoses E. f. Laialdaselt kasutatakse matemaatiliste meetoditega. Peamised eesmärgid E. p. Kas teaduse analüüsi bioloogiliste, looduslike ja geograafiliste ja sotsiaal-majanduslikke probleeme ja suundumusi hinnata episootiauuring olukord ja peamised probleemid of Epidemiology, vastuvõtmisel optimaalseid lahendusi, mis tulenevad põhjalik analüüs struktuuri ja arengut episootiauuring protsessi.

. Eesmärkideks elektroakustilise andurid on järgmised: Uuringu perioodiliste võnkumiste episootilistest protsess, laadi ja omaduste ruumilist levikut haiguse olemust haiguste levikut karjakasvatusega kompleksid, suletud grupp, koduloomi efektiivsuse määramiseks anti-episootiliste meetmeid, vajadust personali spetsialistide arv ja ulatus episootilistest institutsioonide optimaalse kasutuselevõtu episootilistest institutsioonide, bioloogiliste ainete vajadusi, desinfitseerimisvahendid ja desinfitseerimine.

Probleemi lahendus E. n võimalik abiga spetsiaalseid meetodeid :. ekstrapoleerimisel suundumusi, eksperthinnangute, stsenaariumid, simulatsioone. Ekstrapolatsioon arengusuunad on seotud ametliku võtetest, sest põhineb eeldusel, et kõik sellised tegurid, mis määravad trend varem, jääb jõusse ja liikumissuunda prognoosiperioodi jooksul. Prognoos võttes arvesse ekspertiiside - kasutada keerulisi loogilisi ja matemaatilisi saada teavet ekspertide analüüsi ja sünteesi jaoks valmistada ja valida otstarbekad lahendused. E. n. Kasutades skriptid hõlmab nn mänge või on mängude milles osalejad jäljendavad rolli eraldatud stsenaariumi. Kõige tõhusam meetod E. n -. Disain. Kasutades E. n. Klassikalise teooria epideemiate, milles otsustavat tuntud modelleerimine põhimõtteliselt võimalik ennustada käigus episootiauuring. . E. n on samuti võimalik abiga mudelid nosoloogilised ala struktuuri mudelid nagu kulu - efekt ja teised.

+++

epizootology (alates episootilistest ja kreeka l {{o}} gos -. õpetamise), teadus, mis uurib seaduspärasusi episootilistest protsess, mis on põhjused ja tingimused teket ja levikut loomade nakkushaiguste ja arendada meetodeid ennetamise ja tõrje. E. tihedalt seotud veterinaaria mikrobioloogia ja immunoloogia. Ta kasutab kliinilise diagnostika meetodeid, samuti vajab see andmete patoloogilise anatoomia, füsioloogia, sisehaiguste ja farmakoloogia; arendada ennetavaid ja anti-episootiliste tegevust zoogigienoy, veterinaar- kanalisatsiooni ja veterinaarkontrolli korraldamise küsimustes. Haigused ühise inimestele ja loomadele, E. uurib tähelepanelikult epidemioloogide ja meditsiinilise mikrobioloogia. Lisaks E. seotud geograafia, majandus põllumajanduse, samuti zooloogia ja parasitoloogia. E. naudib oma esialgse ehpizootologicheskaja uurimismeetodit. Kasutades kõiki oma tehnikaid ja meetodeid on ehpizootologicheskij analüüsi, mille uurida laadi, taseme ja dünaamika episootilistest protsess aset teatud piirkonnas teatud aja jooksul. Omakorda ehpizootologicheskij analüüs annab vajalikku teavet epidemioloogilised prognoosimine.

Ehtne heaolu E. jõudis pärast avastamist mikroorganismid (A. Leeuwenhoek), ja eriti pärast tööd Louis Pasteur, Robert Koch, DI Ivanovsky, E. Jenner. Suur mõju arengule E. sulatatakse Vene teadlased :. Mechnikov, LS Tsenkovsky, X AI Gelmani, OI Kalninga jne Pärast Suur Sotsialistlik Oktoobrirevolutsioon Nõukogude Liidus kasvanud võrgustik teaduse ja veterinaaria teadusasutuste ja bakterioloogiliste laborid korraldati VIEV, VGNKI ja muud teadusasutused, veterinaaria; Biologicalsi tootnud arvukalt biofactory, suurenenud tootmise veterinaar- spetsialistid. Need tegurid positiivset mõju arengule Nõukogude teadlased E. - Epizootology ja mikrobioloogid - koos praktiliste veterinaareksperte teinud kõrvaldamiseks NSVL ja peripneumonia katk veised, malleuse ja leviku piiramiseks siberi katku, sigade katku ja muude nakkushaiguste .. Eriti suur panus E. kasutusele SN Vyshelesski. Tema nimi on seotud edusammud uuring malleuse, tuberkuloosi, brutselloosi, siberi katku, nakkushaiguste hobuste halvatuse, noor loomahaiguste ja teised. Tähtsus uuringus olid Mihina NA, FA Terentyev ja SG Kolesov, Ja . I. Lukasheva, JE Kolyakova, IV Poddubsky, J. R. Kovalenko, MD Polykovsky, FI Kagan, VT Kotova, SY Lyubashenko, SN . Muromtseva, Orlova ES, PS Solomkina, RF pumbad, NV Likhachev, V. Nazarov VN Syurina, AA Poljakov, MS Gannushkina ja teised. tulemusena õpib omadused episootilistest protsessi üksikute haiguste töötatud meetmed nende vältimiseks ja kõrvaldamiseks, pakkudes kokkupuude kõik osad episootiauuring kett, kui ka arenenud riiklikud kavad, et kõrvaldada haiguste nagu tuberkuloosi, brutselloosi ja teised. uuring zooantroponozov, parandades ennetamise ja nakkushaiguste tõrje ühine loomadele ja inimestele, - pidev väljakutse E. kuna spetsialiseerumine ja kontsentreerumine karja loomine suur karja kompleksid on muutunud eriti teravaks probleeme, nagu uuringu meetodeid kiireks diagnoosimiseks nakkushaiguste tõhus vahend konkreetse vältimise meetodid ja ravi mass loomad. Peamised probleemid tänapäeva E. on kindlaks põhjused perioodilisus mitmeid haigusi, teoreetiline põhjendus meetmeid, et lahendada selliseid väga ohtlikke haigusi, näiteks suu- ja sõrataud, marutaud, siberi katku, tuberkuloosi, brutselloosi, jne uurimus areng nakkushaigused, uuringu mikrobonositelstva, episootiliste protsessi nakkushaiguste põhjustatud tinglikult patogeensete mikrofloora uuring sõltuvalt episootiliste protsess loomulik ja sotsiaal-majanduslikud tegurid, arengut ühtse standardi korras epidemioloogilised uuringud, ühendamise epidemioloogilised terminoloogia ja teised. leiutis uusi instrumente ja aparaate kasutades biokeemiliste, biofüüsika ja geneetika oluliselt laiendatud võimalustega uuringu nakkushaiguste. See avab väljavaade täiustatud ja väga spetsiifilisi diagnostilisi meetodeid ja tootmise usaldusväärne diagnostika ja vaktsiine. Kasutamise E. tsütoloogia tehnikaid, tsütokeemia ja raadio bioloogia laiendab õppimisvõimalusi patogeneesis nakkushaigusi. Kasutuselevõtt episootilistest uuringud matemaatilisi meetodeid (sh arvutite kasutamine) avab väljavaade matemaatilise modelleerimise episootilistest protsessi ja loob aluse teadusliku prognoosimine puhangute loomataudide.

E. õpetatakse veterinaar- akadeemiate ja instituudid veterinaar- ja zoo-tehniliste osakondade põllumajandussaaduste instituudid, veterinaaria ja põllumajanduse kolledžites. Poolt läbi viidud uurimus E. veterenarnyh mitmes uurimisinstituutide ja veterinaaria koolitusasutused, veterinaaria teadus- eksperimentaalne jaamad. Zooantroponozy uuring meditsiiniline uurimisasutus ja ülikoolid. Probleemid avaliku ja erasektori levi E. "Veterinaarmeditsiini" ajakirja "Journal of Põllumajanduse Science," erinevaid bioloogilisi ja meditsiinilise zhunalah, töötab plenums Veterinaarbüroo Põllumajandusülikool, uurimisinstituudid ja ülikoolid. Vaata. Samuti Epizotologiya sõjaväelased.

Lit.: Gannushkin MS, General epizootology, 4th ed, MA., 1961; Bakulov IA, Tarschys MG, geograafia võõraid haigusi loomadel, M., 1971; Epizootology ed. RF pumbad, 2nd ed, MA., 1974; Sõnaraamat episootiliste poolest, M., 1975; Juhised üldiselt epizootoloogiast, Ed. IA Bakulova ja AD Tretjakov, M., 1979.

+++

epizootology sõda jagu of Epidemiology üliõpilane küsimused

Antiepizootic kaitsta väed rahu ja sõjaaja tingimustes. E. aastal. Ta toob välja põhjused ja levik episootilistest hulgast sõjalise ja toiduks kasvatatavatele loomadele, on arendada tõhusaid meetodeid ja vahendeid ennetamise, diagnoosimise, ravi ja kõrvaldamine nakkushaigused. Tunnused võidelda koolitus ja võidelda seotud tegevusi sagedast liikumist töötajad sunnitud jääma düsfunktsionaalne poolt loomataud valdkondades, sealhulgas kohaldamise massihävitusrelvad, võib kaasa tuua olulise leviku loomataudide keskkonna saastamist, mis omakorda võib olulist mõju võitlevad sõdurid ja nende logistilise toetuse. E. peamine mure. - Saastumise vältimiseks sõjaväelased haiguste sage inimestele ja loomadele, nii otseses kontaktis loomadega ebasoodsates piirkondades, samuti kasutada loomseid ja taimseid tooteid. E. aastal. Samuti on arendada teaduspõhist ennetus- ja anti-episootiliste meetmeid väed, hoiatus levikut loomataudid territooriumil teatrid operatsioonide ja sisemaal.

+++

epikard (kreeka ep {{i}} -. ja kard {{i}} a - süda), siseelundite tükk väliskiht südames - perikardi, moodustades selle limaskest. Vaata. Süda ka.

+++

ajalugu (kreeka ep {{i}} krisis -. on otsus), paragrahvi ajalugu. Component pärast tagasisaamist (lõplik E.) või mingil etapil haiguse (E.-etapil). E. arvestades, konkreetne ja ulatuslik sõlmimist arsti järgmises järjekorras: tekkepõhjused, patogeneesi, sümptomid (kliinilised ilmingud), diagnoos, erinevus diagnoosi, ravi, kliiniliste tulemuste ja tegeliku järeldust. Vaata. Ajalugu haiguse ka.

+++

Epilepsia (kreeka EPIL {{e}} ps {{i}} a -. Rünnakut), haigus, mida iseloomustab krambid, toonilis-kloonilised krambid täieliku või osalise kaotuse "teadvuse." Ta esineb koertel kultuuri liikide harvemad karusloomade ja sead, väga harva hobused, lambad ja veised. On tõsi E. (genuinnuyu) ja sümptomaatiline (sekundaarne). Usutakse, et juhul tõelise E. mängida rolli endokriinsüsteemi ja humoraalse regulatsiooni vee-soola ainevahetus ja geneetiline eelsoodumus. Sümptomaatiline E. arendab tulemusena ajukahjustuste nakkushaigused (nt kui katk carnivorous), vigastused ja ajukasvajate, mürgistus. Loomad täheldatud toonilis krambid kloonilised hood, mis esinevad kord kuus või mitu korda päevas, mitte rohkem kui 3-5 minutit. Tüüpilises juhtudel arestimise toimub kindlas järjekorras: 1) etapi lähteainete - ärevus ja arguse, mõnikord "Foyer" loomade liikumise; 2) staadiumis toonilis-kloonilised hood - toonik kokkutõmbumine lihaseid jäsemete, millele järgneb masticatory lihaseid, tõmblemine jäsemed; loom kukub, kaotab "teadvuse", märkis süljevool, tahtmatud roojamine ja urineerimine, kiire hingamine ja südame südamepekslemine; 3) postiktaalseks periood - üldine nõrkus ja järkjärguline taastumine looma seisundi normile. Kui E. stёrtom esimesel etapil lähteainete puudu, "teadvuse" on osaliselt säilinud ning sügisel ei ole täheldatud. Harvadel juhtudel krambid loomadel on võimalik pidevalt jälgida üksteist ja lõpeb surmaga.

Treatment (ainult kõrge väärtusega tõuloomade). Loom on isoleeritud pimedas ruumis rohke allapanuga. Dieedi rikastatud vitamiinide ja mineraalainete viljastava; piirata valku sööda ja keedusoola. Kergendas krambid manustada (koos) bromiidid Koraalhüdraadi, barbitaali ja teised. Rahustid. Tooted kasutusele kaltsiumglukonaatgeeli, glutamaat, joodipreparaadid, grupi vitamiinide B. Kui sümptomaatiline E. kulutada ravile haigust.

Lit.: Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrnna, 5. tr., M., 1976.

+++

episoomidena cm. Plasmiidid.

+++

epiteelkoe epiteeli (kreeka ep {{i}} kohta ja th {{e}} l {{e}} -. nippel), kanga hulkrakse loomade organismid, kellel on rakukihi mis piirneb ühe selle pinna otse väliskeskkonnast ja teine ​​- koos sügavamate sidekude. . E. t read välispinnale keha, genitaalidega õõnsuses mao, soolte, põie, serooskelmetes; see moodustab tihendi ja arvukad.

. Tüüpilise 3 m E. Eripäraks: rakuline struktuur; piiri asendis; polaarne diferentseerumist (... st basaal ja tipmine lõigud E. t on erinev struktuur) - see funktsioon on tingitud moodustumise E. tonni eriline struktuure (nagu kutiikula, Värekarvat tipmisel lõppu rakk) .. Epiteel jaguneb ühekihiline ja mitmekihiline suhte alusel oma rakkude basaalmembraani. E. t. Ei sisalda veresooni, ja see on powered läbi basaalmembraani olevast sidekude. Epiteelirakke on kõrge uuenemisvõime ja kiiret surma asendas intensiivne kasvatamine noorem elemente. Rakke üksteisega ühendatud kaudu ad hoc sidevahendid. Arendab E. m. Kõigest kolm Looteleht.

Kõige tavalisem fülogeneetilise klassifitseerimise ja morfofunktcionalnaja E. t. Vastavalt esimesele klassifikatsioon eristab naha, seedetrakti, neerude ja coelomic epiteeli ependimoglialny tüüpi. Nahatüübi E. r. Iseloomulik kaitsefunktsioon ja mitmekihilised struktuur (vt. Nahk). Pärast epiteeli soole tüüpi organismi väliskeskkonna imendub toitaineid, mis määrab selle ühekihiline (vt. Sooletegevus). Neer epiteeli tüübile, mis on spetsialiseerunud jaotamise kehast lõpus tooted ainevahetust ja ühekihiline (vt. Neerud). See viitab coelomic tüübist epiteeli vooder seroosseid õõnsusi (vt. Kelme) ja epiteeli sugu näärmed (vt. Munandites munasari), moodustumises osalevad soo rakke. Ependimoglialny tüüpi epiteeli leitud koosseisus meeli. Teist tüüpi klassifikatsioon arvestab milline on epiteeli struktuur tänu oma funktsionaaltunnustega (joon. 1, 2, 3). E. t. Annab kaitsva sekretoorset funktsiooni, ja ainevahetuse vahel organism ja keskkond.

Lit.: Histoloogia, ed. V. Eliseev, 2nd ed., M., 1972, lk. 103-27.

Joon. 1. Ühekihiline epiteel: A - prismatic kaёmchaty; B - pseudostratified ripsmeline piklikku; B - kuupmeetri; D - korter; 1 - prismatic rakud; 2 - sidekude; 3 - schёtkovidnaya kaёmka; 3a - tsiliaarses cilia; 4 - pokaal rakud; 5 - rakkude asendamine; 6 - veresoonde.

Joon. 2. mitmekihiline epiteel: A - lamerakk epiteeli sarvkesta; B - korter epiteeli nahka; B - Transition (a - b ja venitatud - magab keha); 1-3 - Elephant epiteel; STK - sidekude; c - silindrilise kihi; kohta - Roosade rakkude kiht; s - teraline kiht; b - läikiv karv, p - tegelik sarvkiht.

Joonis 3. Sõidu morfoloogilised ja funktsionaalsed liigitus epiteeli.

+++

epiteeli rakkude suhtes, sama ületalitlust.

+++

epiteeli sama epiteelkude.

+++

ergazilёz (Ergasilosis), invasiivse haigus paljude kalaliikide põhjustatud parasiitse Aerjalalise emased Ergasilus lahke ja iseloomustab põletik ja nekroos lõpuste. E. leidub looduslikus vees ja kalakasvatuste NSVL, Lääne-Saksamaa, Ida- Saksamaa ja teiste. Riikides. Kui magevee NSVL 10 tuntud liigid perekonnast pere Ergasilus Ergasilidae; merekalad salvestatud mõned liikmed käesoleva perekonnast.

Suurim liikide episootilistest tähtsust E. sieboldi, E. briani. Naine E. sieboldi on pirnikujulise keha pikkus kuni 1,5 mm, haarava E. briani - skripkoobraznoe kuni 1 mm pikkused (Joon.). Mõlemad liigid on viis ujumine jalad, kaks isiklikku kotti. Pärast viljastumist isased surevad ja naised, omistavad lõpused kala, elada kuni aasta. Selle aja jooksul nad toodavad järglasi mitu korda. Aerjalgsed parasiteerivad 60 kalaliiki kuuluvad erinevatesse peredele (karpkala, lõhe, okunёvym jt.). Massihävitusrelv märgistatud kalade hukkumise suvel on linask, peled, latikas, karpkala ja forelli. Üks kala võib parasiteerida paarisaja või isegi tuhandeid koopiaid. Vähid E. sieboldi lokaliseeritud peamiselt välisküljele Gill kiud, E. briani - vahel kroonlehed; mõnikord parasiithaigused koorikloomad lobus paaris uimed, silmade ümbruses. Nad toituvad Gill kudede ja vere. Vähid on kahjustatud nahapinnale sageli välja vormidesse. Haige kala oluliselt vähendada kasvukiirust, kaalust; halvenev kvaliteet liha. Diagnoos põhineb sümptomid ning tulemused mikroskoopuuring naha kala.

Ravi ja profülaktika on põhimõtteliselt sama kui lerneoze.

Patogeenid ergazilёza:

1 - Ergasilus sieboldi;

2 - E. briani (kohta Markevich).

+++

ergokaltsiferool, vitamiin D2, rasvlahustuvate vitamiini antirahitichny; reguleerib transport kaltsiumi ja fosfaadi rakkudes limaskesta peensooles ja luukoe tugevdades biosünteesi transporter valkude - kandjaid Ca. Keha moodustub kiiritamine ergosterooliks loomadelt saadud ultraviolettkiirguse eest. Päikesekiirgus ja kehalise loob ka varud E. organismis.

Meditsiinis kasutatakse 0,125% lahus oli õli, E. (Sobutio Ergocalciferoli oleosa 0,125%; PC, B-nimekiri) - läbipaistev õlijas vedelik helekollasest tumekollane, kellel ei ole rääsunud lõhn; 0,5% lahus oli E. õli. 1 ml neid preparaate sisaldas vastavalt 50000 ja 200000 ME E. raviks ja profülaktiliseks otstarbeks kasutatakse ka 0,5% lahus oli E. alkoholi (1 ml sisaldab 200 000 ME) in graanulitena ja 50 ME E. (profülaktiline kasutamine). E. ette nähtud profülaktiline ja terapeutiline eesmärke rahhiidi (vasikad, sead, kodulinnud), osteodüstroofia (kõrge saagikusega lehma); . Häiretega kõrvalkilpnäärme funktsiooni, dermatiit, põletused, haiguste skeleti, seedeelundite jms Inside: lehm 100 000-150 000 ME; siga 30 000-50 000 ME; kana 2000-3000 ME. Hoida ääreni täis, korralikult suletud pangad oranž klaasi kaitstud maailmaareenil. Vaata. Nagu kolekaltsiferool, vitamiinid, hupovitaminoos.

+++

ergosteroolita provitamiin D2, sterool taimed ja mikroorganismid osalevad ehitamiseks rakusisese membraane. Eriti palju E. leidub pärm. Vaata. Nagu ergokaltsiferool.

+++

ergotism (Ergotismus; prantsuse tungaltera - tungaltera), kuri krambid, mürgistus loomad taimsed toiduained, üllatunud sporynёy. E. on kirjeldatud USA, Suurbritannia ja Uus-Meremaa. NSVL salvestatud juhuslikult.

Etioloogia. Patogeen E. - seen Claviceps purpurea, mis kuulub pirenomitsetam marsupials seente, parasiitide kultuurilise (sageli rukis) ja looduslike rohi. Looduses kukkurloom seen liigub (in capitate Strom idandatud sarved tungaltera pärast talvituvate valdkonnas) ja koniidid (nakatunud munasarjad sumkosporami teravilja õitsemise ajal) etappidel. Aasta lõpuks kasvuperioodi tera mõjutatud õisikud moodustuvad sklerootsiumid - sarved tungaltera. On kultuuriline terad (rukis) lilla-must, on paus valkjas-lilla piklikud, kumerad, mõõtes 0,5-4,5 cm, loodusliku rohi - väike. Alkaloidid (ergotoxine, ergotamiin, ergozin) tungaltera põhjus mürgistuse.

Kursus ja sümptomeid. E. vastuvõtlik kõikvõimalike põllumajandusloomad. Ägeda vormi esineb E. võita seedetrakti ja närvisüsteemi (kaotus stabiilsuse liigutused ja krambid, ja mõnikord halvatus). Vihma abort ja surma. Kroonilise vormi iseloomustab nekroos (kuiv gangreen) mõned perifeersetes organites, jäävad sageli kabjad, tippude kõrvad, saba, udar lutid lehmad, kamm, habeme, noka ja mõnikord, keele ja varbad linnud jne.; kärbuv kollet plaaster, kõrvad ja saba siga. Seedehäired, areneb sageli viljatus.

Patoloogilised muutused. Ägeda vormi E. - kerge verejooksusoodumus ja kongestiivse hüpereemia parenhüümi organite ja aju; krooniline - veritsev limaskesta seedetraktis ja mõnikord maksas, põrnas ja ajus, eriti väikeaju.

Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste ja laboratoorsete uuringute - avastamine söödas sarved tungaltera. Välista mürgistuse mürgised taimed, pestitsiidide ja bakteriaalse etioloogiaga abortide.

Ravi on sümptomaatiline.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid: õigeaegne koristamine vilja vältimiseks kadumas sarved tungaltera valdkonnas; obkashivanie loodusliku kõrreliste õitsema piiri ribadeks ja põlluservad; hoolikas puhastamine seemne materjali kasutuselevõtt külvikorra kasvatatud kultuurid, samuti lutsern ja ristik.

Lit. Diagnoos seenhaigusi (mükoosid ja mycotoxicosis) loomad, ed. X. A. Sarkisov, MA, 1971; Wilner AM Fodder mürgituse põllumajandusloomade, 5. tr., Moskva, 1974.

+++

erizimin (Erysiminum; PC, A-nimekiri) süda (cardiotonic) tähendab; glükosiidide saadud maitsetaimed zheltushnik hall (Harakalatv canescens). Valge kergelt hallikas või kollakas kristalne pulber. See lahustub vees ja kloroformis, kergesti lahustub etüül ja metüülalkohol. 1 g sisaldab preparaat 48 000-60 600 või ICE 000 CUD 8000-10. Kanna veenis vormis 0,033% alkoholisisaldusega lahust äge südamepuudulikkus, mitraalklapi, tahiaritmicheskoy kodade virvendus. Annuste veeni e lahendus.: Koer 0,3-1,0 ml. Hoida hästi suletud pangad oranž klaas.

+++

pseudoerysipelas (kreeka erys {{i}} Pelas -. roos ja {{e}} IDOS - vaade), vaata roos sigade ..

+++

Erüteem (kreeka er {{y}} nda {{e}} ma -. Erüteem), hajuv või piiratud nahapunetus või limaskestade aktiivse hüpereemia. Vajutades kaob. Loomadel tekib kokkupuutel füüsikaliste või keemiliste ärritajale, samuti sigade punataudi.

+++

Erütromütsiin (Erythromycinum; PC B-nimekirjas), rühm mmakrolidov antibiootikum. Valge kristalne pulber, lõhnata, hügroskoopne, mis lahustub vees halvasti, lihtsalt - alkoholi. 1 mg sisaldab 900 RÜ. Toodetud tablettide 0,1 ja 0,25 g (100 000 ja 250 000 IU), salvid. E. peamiselt aktiivse grampositiivsete, resistentsed teiste antibiootikumide mikroobid, suured viirused, riketsiad. E. imendub hästi soolestikust. See on soovitav kombineerida A. teiste antibiootikumidega. Manustatakse suu haigused, hingamisteede, sapiteede ja kuseteede, haava infektsioonid, sepsis, roos sigade pastörelloosile; paikselt kujul salvi haavade raviks, lamatised, põletused. Annused lihaste (1 kg kehakaalu kohta): lehm 4-6000 ühikut ;. siga 6-8000 ühikut .; koer 10-15000 ühikut .; jänes 10-20000 ühikut .; kana 25-30000 ühikut .; sees - 1,5 korda rohkem. Hoida kuivas, valguse eest kaitstult.

+++

erütrotsüütide (kreeka erythr {{o}} s -. punane ja k {{y}} tos - konteineri siin - rakk), punaste vereliblede (rakud) selgroogsetel. E. - vedajate hemoglobiin, andes kogu kehale hapnikku. E. funktsioonid hõlmavad ka üleandmise CO2 kudedest kopsudesse, reguleerimine happe-aluse tasakaalu ja teised. Aastal 1 mm3 vere imetajate sozherzhit keskmiselt umbes 7 miljonit. E.

+++

ehrlichiosis, sama Riketsiooside monotsütoosiga.

+++

erosiooni (ladina erosio -. söövitus), hõõrdumist, pindmisi kahjustusi nahale või limaskestale rikkudes terviklikkuse epiteeli. E. on algselt tihti vigastustega, teine ​​- teatud nakkus- ja parasiithaiguste. E. Surface Tavaliselt punane. E. olla niiske või kaetud koorikuga. Kui on täielik tervenemine E. regeniratsii epiteeli. Kui tüsistusi põletiku E. muutub haavand. E. traumast võib olla värav haigustekitajate.

+++

östradiooli, peamine naissuguhormoon munasarjades toodetava; steroid. See stimuleerib kasvu ja arengut NAISSUGUELUNDITE, on regulatsiooniga seotud seksuaalse tsükkel, mõjutab ainevahetust. E. Action metaboliitide (östroonil ja östriool) keha sarnane, ent nõrgem.

E. veterinaarkasutuse kasutatud kujul östradioolbensoaadiga ja di propionaat estradola munasarjade alatalitlus. Östradioolbensoaati (Oestradioli benzoas; B-nimekiri) - eeter E. ja bensoehape, valge või kollakas kristalne pulber, kergesti alkoholis lahustub, ei piisa - nafta. Määra intramuskulaarselt kujul 0,1% lahus annuses: lehm, hobune 0,0015-0,003 g; siga 0,0003-0,0006 östradiooli di-propionaat (Oestradioli dipropionas) - eeter E. ja hape, valge kristalne pulber, kergesti lahustub õlides, töötab aktiivselt ja pidevalt. Täida lihasesse kujul 0,1% mine õli lahus doosis: lehm 4,0-8,0 ml; siga 0,1-1,0 ml.

+++

Estrosi lambaid (Oestrosis Ovis) poolt põhjustatud invasiivse haiguse vastsed oestrinae, parasiteeruvad nina ja otsmiku nina lambaid. Distributed riigid arenenud lambad. Majanduslik kahju väljendub vähendamine liha-, piima- ja lammaste shёrstnoy tootlikkust.

Etioloogia. Haigustekitajat E .. - Parm Inna Ovis pere Oestridae. Sest selline parm iseloomustab nälga (AFAQ olek) etapi nukk ja täiskasvanud, mitu raseduse ja elussündide. Pärast 12-20 päeva pärast viljastumist on naissuguteedes valmivad 240-600 vastsed. Naissoost lennult süstib ninaõõne lammaste 6-12 vastsed. Vastsed on 1. etapp areneda limaskesta ninasõõrmete ja ethmoid Luus vastsed 2. ja 3. etapp - frontaalsagara siinuste ja õõnsused rakkus protsesse. Vastsed vigastada limaskesta, põhjustades selle põletikku ja nekroos. Kui pinnal mulla vastsed urgu sisse 3. etapp ja nukkuvad. Kell t 17 {{°}} C pärast 18-32 päeva nukk imago lehed (joon.). Vastupidi 2. ja 3 päeva, ning toimub paaritumine, mille järel mees sureb ja haarava satub praod hoonete, puud ja oli seal umbes kaks nädalat (kuni küpsemisega vastsed suguelundites). Lõuna alad puugid anda teise põlvkonna, ja mõned vastsed arenevad ainult järgmise aasta kevadel. Kestus lennu parm 15-18 päeva.

Nakkusallikas - haiged lambad Estrosi. Mass haigus esineb kevadel ja suvel.

Sümptomid. On 5-6 päeval pärast invasiooni vastsed on parm lammaste täheldatud rikkalik seropurulent nina möödumist segatud veri; hingamine on raskendatud. Kevadel mõnikord öelda halb kooskõlastamine loomade liikumise (ringliikumine ühes suunas - "ajatada"). Mass ilming haigussümptomeid on väljendunud hooajalisus kattuvaks aeg arengut vastsed 2. ja 3. etapis.

Patoloogilised muutused. Avasta punetus, täppverevalumid verejooksud ja arvukus lima limaskestale ülemiste hingamisteede; asemele surma vastsed - Nekrootiliste haavandid. Ninalimaskestas, mõnikord Otsmikuluu süvend ja sarved spp vastsed. Ajukelme hyperemic.

Diagnoos vastavalt lahkamine, samuti keerukate episootiliste, kliiniliste ja bakterioloogiliste uuringute, välja arvatud listerioos ja marutaudi vastu.

Ravi. Sisestage igasse ninaõõnes süstla või nõelaga pikendatud ots 10-15 ml 2% vesilahuse chlorophos frontaalsagara ninakõrvalkoopad 10 ml 3% lahuse chlorophos mine. Pakktöötluse nakatunud lambad aerosooli DDVP (60 mg 1 m3 ruumi) või triklorofoon (20 ml 10-24% alkoholisisaldusega lahendus või 1-2,5 g chlorophos pulbri kohta 1 m3 õhu näitusel, vastavalt 90 ja 30 minutit). Loomade tapmine töödeldi aerosooli lastakse 72 tunni pärast. Kehtivad ka estrozol in aerosoolikanistreis.

Ennetamine: puhastamise sheepyards "tyrlovok" ja sellega territooriumide sõnnikust põletamine toidujäägid enne lendu parm, kahjuritõrje vahendid loomade 0,5% emulsiooni hexachlorane kohta kreolinovoy alusel. Loomade raviks vastu E. umbes. jooksul sooritatud lendu gadflies ja pärast selle valmimist.

Inna Ovis: 1 - emane koos vastsed 1. etapp; 2 - teke täiskasvanutele alates nukud; 3 - parm vastsed lamba pea süvend.

+++

etazol (Aethazolum; PC B-nimekirjas), antibakteriaalne agent; sulfanilamide. Valge või valge, kergelt kollakas valge pulber, lõhnatu. Praktiliselt ei lahustu vees, on lahustuvad õhus, kergesti lahustuv leeliselises lahendusi. Ta toimib streptokokid, pneumokokid, meningokoki, E. coli, anaeroobid, agendid düsenteeria, salmonelloos, pastörelloosile ja teised. Rakendatud sees bronchopneumonia, pastörelloosile, sigade roos, salmonelloos, düsenteeria, sepsis, haava infektsioon, kurguvalu, tsüstiit jne.; paikselt pulbrite ja salvid haavade raviks, püodermad, lamatised. Toas: lehm 10,0-15,0 g; hobune 5,0-15,0 g; lambad - 1,0-2,0 g; siga 1,0-1,5 g; kana 0,4-0,5 g Hoida hästi suletud anumas.

+++

Rivanool (Aethacridini lactas; PC B-nimekirjas), rivanool antiseptiline. Kollane lõhnatu kristalliline pulber. Kergelt lahustuv külmas vees ja alkoholis hästi - kuumas vees. See toimib paljudesse bakterid, eriti Streptococcus ja Staphylococcus aureus. See ei ärrita limaskestade ja haavade, mittetoksilised. Kanna (0,05-0,1% lahused) kohapeal nakatunud kahjustusi naha, limaskestade ja hingamisteede, pleura ja kõhuõõnes koos mädase tupepõletiku, endometriiti, mastiidi (sisestatud nibu). Hoida hästi suletud anumas.

+++

viide tüved cm. maatriksid.

+++

etaminal naatriumi (Aethaminalum naatriumi; PC B-nimekirjas), Nembutal, hüpnootiline rühmast barbituraadid. Valge kristalne pulber, lõhnata, hügroskoopne. Vees. Manustada suukaudselt, rektaalselt (Suposiitide klüsmide) või intravenoosselt 5% -line lahus naistel eklampsia, epilepsia ja muude põrsad. Närvisüsteemi haigused. Toas: siga 0,4-0,6 g; lambad 0,2-0,3 g; 0,1-0,2 koer hoiti hästi suletud anumas.

+++

etafos, fosfororgaanilised insectoacaricide laia toimespektriga. Seda toodetakse vormis 50% emulgeeruv kontsentraat mine, 30% märguvast pulbrist mine. Kasutatakse taime raviks puuvill, puu- ja köögiviljadele, lutsern, ristik, jne .. söödataimedest (kiirusega 2,5 kg / ha) ja kontrolli eest ektoparasiidivastast põllumajandusloomade. Srednetoksichen soojavereliste loomade (LD50 rottidel - 350 mg / kg). See on mõõdukas kumulatiivne efekt. Mürgistuse loomad avaldub häire autonoomse ja tsentraalse närvisüsteemi. Vaata. Samuti fosfororgaanilised ühendid.

etüülmorfiin hüdrokloriid (Aethylmorphini hydrochloridum; PC, A-nimekiri), dionin, valuvaigistav (narkotich.) ja köhapärssiv; lokaalne põletikuvastane toime. Valge kristalne pulber ja lõhnatu. Vees ja alkoholis. Kasutatakse peamiselt kujul 5,2% alkoholisisaldusega lahust keratiit, sarvkesta sissetungide ja muud silmahaigused .; aeg-ajalt sees kui köha ja neuralgia. Toas: hobuse 0,1-0,3 g; siga 0,05-0,1 g; 0,01-0,03 koer hoiti korralikult suletud pangad oranž klaas.

+++

etüül, etüülalkoholi, küllastumata monoalcohol. Meditsiinis kasutatakse E. c. 95% ny (Spiritus aethylicus 95%, Spiritus vini 95%). Selge, värvitu mobiiltelefoni lenduv vedelik Iseloomuliku lõhnaga. Tihedus 0,812-0,808. Seguneb igas vahekorras veega, eetris, kloroformis, atsetoon ja glütserool. Pharmacopeial preparaadid on ka E .. 90%, 70% ja 40% ny. Pealekantuna ravimi veeni kariloomade (hobused viimist segude koostist narkootikumide), samuti gangreen ja kopsuabstsessi; sisemiselt toonik vahend kurnatus, kollaps, ainevahetushäired, raske sepsis, kopsupõletik, kui valuvaigisti protivobrodilnoe tähendab; väliselt verevalumid, põletik kujul krmpressov ja võided. Annuste E. p. veeni: 90% seks - lehma 40,0-100,0 ml hobune 40,0-100,0 ml lambad 25,0- 40,0 ml; sees - lehma 25,0-250,0 ml hobune 50,0-200,0 ml lambad 25,0- 80,0 ml, siga 4,0-10,0 ml, 90% ny E. s. manustatakse intravenoosse 33% lahus annuses: lehm 400-600 ml; lammas, kits 100-150 ml. Hoida hästi suletud jahedas kohas.

+++

etioloogia (kreeka ait {{i}} a -. põhjusta ja l {{o}} gos - õpetamine), patoloogia jagu põhjuseid ja tingimusi haigus. Põhjuseks on tegur ilma kus haiguse ei saa toimuda. Seal on endogeensed põhjused haigus - kodumaise päritoluga (pärilik kõrvalekaldeid, sünnidefekte, häired endokriinnäärmete, närvisüsteem) ja eksogeensed - erakorralise või ebatavaline keha füüsikaliste, keemiliste ja bioloogiliste tegurite keskkonda. Endogeensed põhjuste enamikel juhtudel esineda mõjul välistele stiimulitele. esineb põhjuslik seos haiguste, üks haigus võib olla põhjuseks teise. Patogeensed mõju organismile põhjuslike tegurite toimub ainult juuresolekul soodumustega sisemise korra (reaktsioonivõime, põhiseadus, liik, tõug, sugu tunnused loom) ja soodsamaid tingimusi väliste laadi (sisu, söötmine, hooldus, geograafilised, hooajaline asjaolud), mis määratleb väiksem takistus või tundlikkus organism haiguse arengut. Sobivad tingimused võivad mitte ainult kaasa aidata haiguse, kuid nõrgestada ja mõnikord isegi vältida haiguse, parandada organismi vastupanuvõimet. Uuring ja ennetamine põhjused ja tingimused haiguste esinemise kohta on aluseks ennetamise ja teised. Meetmed nende vastu võitlemist.

+++

etoloogia (kreeka {{e}} thos -. tolli, kombed, iseloom ja l {{o}} gos - õpetamine), teadus loomade käitumist. Sõltumatu teadusliku suuna E. kuju XX sajandil., Osaliselt kasutades andmete ja ökoloogia mõiste, loomade psühholoogia, füsioloogia ja geneetika. E. kohaldamine eesmärk uurimismeetodeid, nagu võrdlev analüüs etogramm eri liiki loomad (õigusaktide loetelu käitumise iseloomulikud liigid), mis võimaldab teil õppida ja kontsernisiseste suhete üksikisikute, kelle käitumine on märk selle liigi rolli käitumise loodusliku valiku evolutsiooniline ja keskkonnaaspektide juured käitumist jms oluline paragrahvi E. -. loomkatsete elupaiga ja laboratoorsetes tingimustes, kõige ligilähedane loomulik. E. meetodid võimaldavad lahendada mitmeid praktilisi küsimusi karja. Seega uuringu eripära grupi käitumist põllumajandusloomade on eriti oluline seoses kasutusele tööstuslik meetodeid kariloomade pidamine ja kasvandustest.

Lit.: R. Haind, loomade käitumine, trans. Inglise keelest., M., 1975; AD Slonim, kolmapäeval ja käitumist, L., 1976.

+++

eukoleozy (Eucoleoses), sooleparasiitinfektsioonide lindude ja imetajate põhjustatud nematoodide irdumine Eucoleus pere Capillariidae. Veterinaar oluline E. tibu meeskonda linnud (üldlevinud).

Patogeen E. linnud - E. anulatus, on sibulakujuline esiots pea. Mees 14-25 mm pikkune, spikulyarnoe tupe relvastatud selg, spicules ole. Naine 20-37 mm pikk. Munad on suurus 0,052-0,065 X 0,025- 0,027 mm bochonkoobraznye kaks "kork" postid. Munad keskkonnas soodsates tingimustes pärast 1 kuu moodustatud vastsed. Intermediate peremees - vihmauss, keha, mida vastsed väljuvad munad 2-3 nädala pärast ja muutunud invasiivsed. Seedetrakti (limaskesta ja limaskesta söögitoru, pugu, suu), vastsed parasiit saab suguküpseks pärast 20-80 päeva. Kogukestus eukoleusov elu kehas lõplik vastuvõtva 65-130 päeva. Tundlik nakatumise kanad, kalkunid ja teised. Kanalised linnud. nakkuse Path - toitainete (söömine ussid nakatunud). Sümptomid: Neelamisraskused kui söögi (eriti raske) hingamisraskused. Võimalik surmav haigus. Mis avamise näitavad jõulist kasvu sidekoe söögitoru seina struuma; juuresolekul kitsendused koos diverticula söögitoru; kärbunud kolded limaskestas söögitoru ja pugu.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine vt. Art. Capillariasis.

+++

euritremoz (Eurytremosis), uss infestatsioonid mäletsejate põhjustatud parasiitidel Dicrocoeliidae pere. Distributed NSVL Krimmis, Kaukaasias, Kesk-Aasia vabariikide ja Kaug-Idas.

Parasiitidel Eurytrema pancreaticum helepunane värvus, pikkus 13,5-18,5 mm ja laius 5,5-8,5 mm. Munad pruuni värvi, suuruse 0,045-0,052 X 0,029-0,033 mm, sisaldada ühte moodustatud miracidia. Intermediate võõrustajad - maa molluskeid, rohkem - Orthoptera rohutirtsude pere. Kestus larvivormid organismis vahe- ja täiendavad peremeeste umbes 17-18 kuud. Organismis mäletsejate euritremy parasiitide kanalid pankrease, suguküpseks 3 kuud pärast nakatumist. By patogeeni E. vastuvõtlikud veised, lambad, kitsed, kaamelid ja muu infektsioon Path -. Alimentary. mäletsejate nakatumise esineb peamiselt karjamaal suvel.

Patsiendid, kellel esineb pankreatiit, mõnikord seedehäired, väsimus rikkumise tagajärjel süsivesikute ainevahetust; võimalik looma surma. Mis avamise näitavad suurenenud pankreases. Osas struktuurist on nähtav lühenenud alveolaarsetesse nääre, tema keskmiste ja suurte kanalid on täis parasiite. Diagnoos põhineb kogum kliinilisi uuringuid ning andmed fekaalid gelmintoovoskopii (meetod järjestikuste pesud ja pinnalpüsivust vedelike tihedus suurem kui 1,3). Postmortem diagnoos lahkamine.

Ravi ja profülaktika ei töötanud.

+++

eufillin (Euphyllinum; PC B-nimekirjas), antispasmoodilise (veresooni laiendav, bronhe lõõgastav) tähendab. See on ka diureetiline toime. Valge või valge, kollakas varjund kristalliline pulber nõrga ammoniaagi lõhna. Vees. Kohaldatud peamiselt diureetikum südame ja neerude turse. Annused naha alla: lehm, hobune 0,5-2,0 g; lammas, siga 0,2-0,3 g, koer 0,05-0,1 g Hoida hästi suletud, täis tippu konteinerisse, valguse eest kaitstult.

+++

efedriini (Ephedrinum), alkaloid sisalduvate erinevate ephedra (Ephedra), pere efedrovyh. Kanna E. hüdrokloriid (Ephedrini hydrochloridum; PC B-nimekirjas) - adrenomimeetilisi (vasokonstriktoriga, bronhe lõõgastav) tähendab. Värvitu nõeljad kristallid või valge kristalliline pulber. Kergesti lahustuv vees, alkoholis lahustub, mida tegevus sarnaneb adrenaliiniga. Määra ägeda vereringe häired, mürgitus, suur verekaotus, bronhospasm, narkootikumide mürgistuse hüpnootiline ja valuvaigisteid venitamist tegevuse novokaiinille, hüpertensioon ennetamise anti-allergiline agent. Annused naha alla: lehm, hobune 0,05-0,5 g; lambad 0,02-0,1 g; 0,02-0,08 g siga, koer 0,01-0,05 g Hoida hästi suletud anumas, valguse eest kaitstult.

+++

üürike palavik (Febris ephemeralis), kolm päeva palavik, episootiline palavik, äge viirusvektor leviv haigus kariloomade iseloomustab peamiselt lühiajaliste palavik, põletik limaskesta, silmade, nina ja suu, lihaste jäikus, rasketel juhtudel halvatus ja lonkamine. E. l. levinud Jaapanis, Austraalias, haigus kahjustab aretamine ja piimakarjakasvatus.

Etioloogia. Patogeen E. l. - RNA sisaldavate arboviirus, pere Rhabdoviridae. Virus E. l. põhjustab halvatuse ja surma hiired ja 1-3 päevase 1 päev hamstrid, hästi kasvatatud mõned rakukultuurides.

Epizootology. Haige veised, peamiselt täiskasvanud loomad, kõige tõenäolisem kandjad haigustekitajat - vereimemise midge Culicoides sünnitus ja Culex. Haigus esineb kujul loomataudide on hooajaline, on suuruselt jaotumine ja on täheldatud suvel ja sügisel perioodil kõrgeim aktiivsus midges. Tekkimist ja levikut episootilistest E. l. määrab suuresti ilmastikutingimustest ja suunad tuuled, samuti perioodilisi muutusi kliimatingimustes. E. l. iseloomustab tugev loomulik koldeid. Peamised veehoidla viiruse looduses mezhepizootichesky periood - veiste (ka pühvlite). Ill muutuvad loomad immuunsüsteemi kuni 2 aastat, ja pärast immuniseerimist - kuni 6 kuud.

Kursus ja sümptomid, E. l. avaldub äkki temperatuuri tõusu 40-41 {{°}} C, rikkalik vahutav süljeeritus ja eritised ninast, tugev pisaravool, hingamisteede haigust (köha, vilistav hingamine ja OE), üldine halb enesetunne, isutus, närimiskummi, kuivatage ees koonu , jäikuse ja jäsemete keha, olulist langust imetamine. Rasketel juhtudel, lihaskrambid neelu ja kõri, või halvatus, emfüseem, lonkamine, võimetus seista, sest valu liigestes. Kliiniliselt haiguse kestab 1-2, mõnikord 3-4 päeva.

Post mortem muutusi. Lahkamisel märkida hüpereemia ja veritsev limaskesta ninaõõne, kõri, neelu, hingetoru, suurendada õhu mahutavus kopsu emfüseem ja vahepealsete hepatization, katarraalne kopsupõletiku epiteeli ketenduse.

Diagnoos põhineb kliiniliste, Episotoloogilisel andmed ja laboratoorsed uuringud. Viiruse isoleerimine leukotsüütide toota verd osa kultuuris rakkude või hiiri. Nagu seroloogiliste testide kaitseks kasutatakse reaktsiooni veistel, neutralisatsioonireaktsiooni hiirtel ja rakukultuuris, immunofluorestsentsuuringuks meetod ja DGC. Oluline tegur analüüs episootiauuring olukord E. l. - Märge viiruse kandja (joon.). E. l. eristada suu- ja sõrataudi, veiste katku, pahaloomulised katarraalne palavik, rinotrakeiittiin, paragripi, viirusliku kõhulahtisuse, Adenoviirusinfektsioon.

Vältimise ja kontrolli meetmed hõlmavad kõrvaldamiseks vektorid, desinfitseerimine ruumide regulaarse veterinaarkontrolli ja liikumise piiramine loomad, aktiivne ja passiivne immuniseerimine. Jaapanis tööstuslikuks teed valmis inaktiveeritud kultuuri formolvaktsinu.

Lit.: Makarov VV, Modern andmeid üürike palavik karja, "kasvatamine välismaal", 1974, number 11, lk. 34-36.

Levikuga üürike palavik valdkonnas

+++

eetris (Eeter), etüleetris värvitu, läbipaistev, väga liikuvad, tuleohtlik, lenduv vedelik, millel on iseloomulik lõhn. Vees, segada alkohol, eeter ja lahustab rasvõli. Eristada E. Medical (Eeter medicinalis; PC B-nimekirjas) ja E. anesteesia (Eeter pro narcosi; PC B-nimekirjas). Esimene kasutatakse välispidiselt valmistamiseks tinktuurid ja ekstraktid, ja teine ​​- inhalatsiooniks anesteesia (pre atropiinsulfaadist, lihaslõõgasti), ja naha all kuni refleksi stimuleerimine hingamist ja südame aktiivsust. Annused: narkoos - siga, kass, koer 3,0-4,0 ml 1 kg kehakaalu kohta; naha alla - hobune 25,0-30,0 ml; lammas, siga 3,0-5,0 ml, 0,1-0,5 ml koer. Säilitada tihedalt korgitud oranž klaaspudel, valguse eest kaitstult ja jahedas kohas, eemal tulest.

+++

Eeterlikud õlid (Olea aetherea), segu lenduvate aromaatsete ainetega, mis kuuluvad erinevatesse orgaaniliste ühendite klasside. Peamine komponent A. m. - Terpeene ja nende hapnikurikka derivaadid, vähem aromaatseid ja alifaatsete ühendid. E. m. Firmalt erinevat taime organeid. Meditsiinis rakendatakse kujul taimeosad või väljavõtteid neist (tinktuurid, ekstraktid, jne). E. m. Kasutatakse ärritajad (sinep), expectorants (aniis, köömen, jne), diureetikume (kadakas) vahenditest. . Väikestes annustes EM parandab seedimist suurtes - mürgised (koirohi).

+++

hydatid haigus (Ehhinokokkoos), uss nakatumisi imetajad ja inimesed, põhjuseks vastse staadiumis tsestoodid Echinocpccus granulosus'ele (paelussi) Taeniidae pere parasiithaigused erinevates siseorganeid. Band etapp tsestoodid arendada peensooles lõplike võõrustajad - mõned kiskjad ja kiskjad (vt teniidoze.). Kas laialt levinud, eriti lammaste ja teiste piirkondade NSVL. Riikides. Põhjustab olulist majanduslikku kahju lambakasvatus, põhjustades vähendada tootlikkust loomad.

Maimustaadiumis E. granulosus'ele - E. unilocularis on ühekojaline vedelikuga täidetud pesakondi kapslit mull, mille seina koosneb cuticular ja tärkav membraane, mis sisaldab idu scolexes (joonis 1.). Koera keha (lõplik host) alates scoleces läbi 38-97 päeva tsestoodid arendada lindi ja hakata eraldi küps segmentides. Väliskeskkonna liikuv segmentide vabasta muna, mis saastavad muru, muld, vill, vesi ja nii edasi. D. vahe peremehe munad levinud elundite ja kudede mis arendavad aeglaselt vastse (blister) etappidel. Lammaste mullide arendada scolex mitte varem kui 26 kuud, sead - 11 kuud.

Nakkusallikas - enamasti koerad (hundid, šaakalid, rebased on teisejärguline). Koerad nakatatud süües laipu surnud loomade või toodete hydatid mullid (joon. 2). E. vastuvõtlikud lambad, veised, sead, põhjapõdrad, kaamelid, kitsed, hobused, mis koos toiduga või vett neelata paelussi munad. Noortel (üks aasta) lambad ja veised mullid sisaldavad pesakondi kapsleid scolex. E. kulgeb krooniliselt ilma väljendunud sümptomid. Intensiivse sissetungi loomade kaalus mahajäänud kasvu ja arengut, vähendada tootlikkust. Mis avamise vahepealse peremeeste erinevates elundites avastamiseks hydatid mullid (joon. 3). In lambaid ja sigu alates hexacanth E. granulosus'ele saab arendada multi-kambris (psevdoalveolyarnye) ilma scoleces mullid, mida tuleks eristada alveococcus (vt. Alveococcosis). Diagnoosiks lammastel, veised, sead seatud abiga immuunsüsteemiga bioloogilised reaktsioonid (allergiline skoleksopretsipitatsii).

Ravi vastse (vastse) E. ei töötanud. Vältimist. Ebasoodsates kodumajapidamiste poolt läbi viidud E. meetmete kogum, mille eesmärgiks on tsükkel purustada bioloogiliste haigusetekitajate: võitlust hulkuvate koerte registreerimine ja perioodilise deworming koerad - ja teenindus on isiklikuks kasutamiseks. Loomade tapmine toimub tapamajas järelevalve all veterinaaria personal. Mõjutatud agentuurid kasutavad hydatid mullid. Laibad lahati spetsiaalselt varustatud kohas. Keelatud on toita nakatunud koerad E. asutused.

Ehhinokokkoos inimene. Nakatumine toimub seedeelundkonna munade sooleparasiidi enamasti kokkupuutel koerad. Sagedamini hydatid (tsüstiline) vormi (haigustekitajat E. granulosus'ele), mis mõjutab peamiselt maksas, kopsudes, ajus, lihased ja neerud. Vähem levinud on alveolaari E. (alveococcosis), mis puudutab ainult maksa. E. manifestatsioonid sõltub asukohast mullid, nagu maksakahjustus esineda paremal pool ülakõhus valu, hepatomegaaliat, kollatõbi; E. kopsud avaldub valud rinnus ja köha. Diagnoos kliiniline ja radioloogiline uurimine, serodiagnoosi ja allergia test. Ennetamine: veterinaar--sanitaarteenistuse veiste tapmiseks, hävitamiseks hulkuvad koerad, perioodiline uuring elanikkonna seas valdkondades halvemas olukorras E., tervisekasvatus, isikliku hügieeni meetmeid.

Joon. 1. Echinococcus granulosus'ele; 1 - laval bändi vanuses 3 kuud; 2 - laval vöö konksud; 3 - scolex sugukarpkalade kapslit.

Joon. 2. skeem arengu vältel Echinococcus granulosus'ele.

Joon. 3. organid loomade echinococcosis: 1 - kerge lambad; 2 - siga põrn.

+++

ehinorinhozy (Echinorhynchosis), haruldane ja raskesti mõistetav haiguse lõhe kala põhjustatud Acanthocephala Echinorhynchidae pere tiik ja looduslikud veekogud. Aastal registreeriti Saksamaa, Kanada, Nõukogude Liit.

Patogeenid E. - Metechinorhynchus salmonis'est, M. truttae ja Echinorhynchus (Acanthocephalus) lateralis. Keha fusiform parasiidid selgelt eraldi lont relvastatud mitu rida kitiinkestaga konksud. Vahepealne võõrustajad parasiit - sandhoppers. Suguküpsetel parasiidid lokaliseeritud soolestikus lõplik võõrustajad - kala. Nakatumise ulatus kala sõltub aastaajast ja vanus, intensiivsus - ühekordsest parasiidid mitukümmend või isegi sadu tükki. Lont parasiidid kahjustavad limaskesta soolte ja on põimitud sidekude, mis kondenseerub ümber lont, põletik ja petrifitsiruetsya. Võimalik soolemulgustus ja kala keha seina. Kala kaalus ja kidur. Diagnoos põhineb avastamise parasiitide ja iseloomuliku patoloogilised muutused soolestikus.

Ravi: dibutiltsinnoksid sööda annuses 250 mg 1 kg kala 10 päeva. Vältimist. Ärge laske vett nakatunud vähkide ja kala. Viima läbi perioodilist äravooluga ja lupjamine tiigid.

Lit.: VI Petrochenko, Kidakärssussid (parasiidid) kodu- ja metsloomad, v. 1, Moskva, 1956.

+++

ehinostomatidozy (Echinostomatidoses), sooleparasiitinfektsioonide lindude tekitatud trematoodide Echinostomatidae pere. Parasiidid on umbes 20 liiki Ehin. Distributed kõikjal.

Ehin pea lõpuni (nt Echinostoma revolutum) on "krae" relvastatud ühe (või kahe), mitmeid võimsaid naelu (joon. 1). Cuticle eesmise poole keha on kaetud väikeste selg. Arengu osalusel kahe vahe võõrustajad: esimene - magevee karbid, teine ​​- sama molluskid ja vee putukad, kahepaiksed, kalad (joonis 2). Soolestikus lõpliku vastuvõtva metacercaria areneb suguküpsed parasiit. Organismis parasiidid lindude elada kuni mitu kuud. Vastuvõtlikud nakatumise veelinde, eriti noori, samuti kanad ja kalkunid. nakkuse Path - toitainete (söömise vahe võõrustajad parasiit). Hooaeg invasioon - soojal aastaajal. Intensiivse sissetungi patsientidel linnud - depressioon, kõhulahtisus, isutus. Võimalik mass hukkumist. Lahkamisel - soole limaskesta turset, on valdkondi katarraalne-hemorraagilise põletik; valendikus sooles paks lima, mis võivad olla segatud verd. Diagnoos põhineb uurimistulemusi gelmintokoprollogicheskih (meetod järjestikuse peseb); surmajärgselt - vastavalt lahkamine ja avastamine parasiidid soolestikus.

Ravi: fenasal (grupimeetodil sööda) 0,6 g 1 kg linnu kaal; tetraklorometaan (individuaalselt) 2-4 ml. Ennetamine: linnud hoolduse reservuaarid, tasuta metacercaria nakatunud koorikloomadest.

Joon. 1. Echinostoma revolutum: 1 - pea lõppu; 2 - üldine seisukoht; 3 - muna.

Joon. 2. Tsükkel ehinostomy arengut.

+++

ehinohazmoz (Echinochasmosis), helmintiaasi sead ja teatud lihasööjate põhjustatud trematoodide Echinochasmus perfoliatus pere Echinostomatidae. See on registreeritud Lääne-Euroopas, Kagu-Aasias; Nõukogude Liidus - Alam-Volga.

Patogeen E. 3-4 mm pikad. Arengu - kahe vahe võõrustajad, karbid ja kala. Metacercaria asuvad lõpuste kala. Peensooles lõpliku vastuvõtva metacercaria limaskestal ja 8-20 päeva suguküpsus. Eluiga parasiidi kehas siga umbes 170 päeva. Autor sissetungi vastuvõtlikud sead, koerad, kährikud, rebased, kassid. nakkuse Path - toitainete (söömine nakatunud metacercaria vahe võõrustajad). Koldeid nakatumise nakatumise metacercaria kala jõuab 76%, mille intensiivsus on kuni 500 metacercaria. Enamik sigade täheldatud sügisel ja talvel. Patsiendid loomad - kõhulahtisus, oksendamine, vahtu möödumist hinge, kurnatus; perioodiline krambid, südame löögisageduse tõus ja hingamine, vahelduv palavik. Diagnoos põhineb uurimistulemusi gelmintokoprollogicheskie (meetod järjestikuse peseb); postuumselt - aasta helminthological lahkamine andmeid.

Ravi ei ole välja töötatud. Vältimist. Ebasoodsamates piirkondades, E. söödetakse jäätmete kalatööstus alles pärast oma esialgse provarkoy; sead ei toituda lähedal rahutu vee, samuti kuivamine suudmed ja laguunid.

+++

ehinurioz (Echinuriosis), helmintiaasi veelinde põhjustatud nematood Echinuria incinata pere Acuariidae. Distribution ebaühtlane.

Pea lõpus parasiit on kaks tugevalt etteulatuv huuled ja kuus edukaltja; mõlemal pool keha selle lõpu lähedal on topelt paari pikireas teravate ogade. Mees 6,6-11,9 mm pikkune, on kaks ebavõrdse spicules. Naine pikkus 9,9-16,6 mm.

Munad on ovaalne, suurus 0,028-0,036 X 0,019-0,022 mm, mis sisaldab vastseid. Intermediate võõrustajad - vesikirbud, vähemalt - kirpvähilised ja karpvähid. Lõpliku vastuvõtva näärmemaos vastsed tuuakse limaskesta ja pärast 34-40 päeva suguküpsus. Elu ehinurii paari kuu jooksul. Kõige vastuvõtlikumad nakatumise pardipoegade vähem vastuvõtlikud täiskasvanud pardid, luiged, haned ja teised. Veelindude. Vahel nakatunud kanad. nakkuse Path - toitainete (söömise vahe võõrustajad nakatunud vastsed parasiit). Sagedased ootamatu ensootilise E. raske haiguse kulgu ja surma pardipoegade. Sümptomid: seedehäired, kasvupeetus, kõhnumise linnud, nõrkus, kahvatu limaskestade ja naha ning mõnikord nende kollasust. Kell nõrk nakatumise positiivse tulemuse haigus; tugeva nakatumise ja moodustumise maos suure hulga sõlmede ehinurioznyh linnud on surmatud. Diagnoos põhineb tulemuste gelmintoovoskopii pesakond (meetod läbipesemine või ujuvvahendid meetodid) ja andmed lahkamine (ehinurioznye sõlme maos). Tuleb eristada E. gistrihoza.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine: isoleeritud sisu jõukad noored E. veehoidlad, tiigid muutuda 1-2 aastat, aretus karpkala tiikides, mis on vahe peremeeste parasiit - toidu objekt.

+++

seemnepurse (ladina eiaculor -. visata, spewing), sperma ajal vabaneb üks mees ejakulatsiooni. Vaata. Ka seksuaalse refleksid.

+++
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

Э

 1. Baljit Yu, Maikanov BS, Zhanabayeva DK .. Veterinaar-san uurimine loomakasvatussaaduste koos saastumine võõrkehadega., 2009
  Lühikirjeldus peamine biogeensete inimtekkelised ja radioaktiivsete võõrkehasid loomsete toodete ja meetodite identifitseerimine ja määramine jääkkogustest neist. Paber esitleb korras laboratoorse ja harjutustunnid. Metoodiline juhend on mõeldud üliõpilastele, põllumajandussaaduste üliõpilasi bioloogilise
 2. Test. Veterinaar-san uurimine loomakasvatussaaduste ja hügieeni põllumajandusloomade 2009
  1. Kirjelda lühidalt (kuju, suurus, värv) ja muuta süsteem - visand topograafia lümfisõlmed pea, siseorganid ja rümbad kariloomi. 2. Sunnitud loomade tapmine oma majapidamises (asukoht ja tapmise, põhjuseid ja viise realiseerimise liha, võrrelda olemasolevate reeglite ja teha vajalikud järeldused). 3. Veterinaar-san uurimine tapasaadused loomade
 3. KIRJANDUS
  . Veterinaar-san uurimine põhitõdesid loomsete saaduste töötlemise tehnoloogia (HS Goregliad, VA Makarov, IE Chebotarev jt., Toimetanud H. S. Goreglyad, 2. trükk, muudetud ja laiendatud, M ., Kolos, 1981). 2. Veterinaar-san uurimine tooteid tapaloomade. Veterinaar suunised. (VMC). M. 2000 3. Tingimused veterinaarkontroll
 4. Thief MF, Frolov VP, Circo S. .. Veterinaar-san uurimine põhitõdesid tehnoloogia standardiseerimise zhivotnodstva tooteid. 2007
  Distsipliin "Loomade tervis uurimine põhitõdesid tehnoloogia ja standardimise loomsete saaduste" (lühendatult "vetsanekspertizy") uurib meetodid veterinaar-san ja techno-keemiliste uuringute loomsete saaduste (liha, kala, munad, piim jne) ja taimse (mesi, köögiviljad , puuviljad, juurviljad ja teised.) päritolust ning otsustada, kuidas neid rakendada. Lisaks objekti
 5. Gusarov GN, Koriagina V. N .. määramine keemiline koostis ja läbi kala ja kalatooted 2006
  Gusarov GN, VN Koriagina Toolkit "määramine keemiline koostis ja läbi kala ja kalatooted" õpilastele toidud 310800 - "Veterinaarmeditsiini" ja 110501 - "veterinaar - sanitaartehnika uurimine" - Uljanovski riigi Põllumajanduse Akadeemia, 2006. lk. 66. Metoodiline juhend on mõeldud üliõpilastele teaduskonna Veterinaarmeditsiini on muidugi õpib veterinaar-sanitaarteenistuse; saab
 6. Senchenko BS .. Veterinaar-san uurimine loomade ja taimede., 2001
  Materjalid selles väljaandes on mõeldud harjutada veterinaar- ja sanitaartehnika ekspert lihatöötlemis-, tapamajades, linnuliha töötlemine, turgudel; loomaarstid loomakasvatus, vesiviljelus; loomaarstid teenindavad mesilaid, karusnaha tehases ja nahaparkimine, õpilased veterinaarkontrolli
 7. IA Bakulov, A. Smirnov, DA Vasiliev. Mürgistus ja toksikoos 2002
  Käsiraamatus käigus veterinaar-san uurimine toidud üliõpilastele teaduskonna Veterinaarmeditsiini / Uljanovski riigi Põllumajanduse Akadeemia: Department of Microbiology, viroloogia, epizootoloogiast ja veterinaaria-san uurimine /. Autorid: Põllumajandusteaduste Akadeemia, Dr. VN IA Bakulov ;. Põllumajandusteaduste Akadeemia, Dr. V. NA Smirnov .; Professor osakonna mikrobioloogia UGSKHA,
 8. ÜLDSÄTTED
  Liha ja muude toodete loomade tapmist kõik kategooriad talud suhtes kohustuslikud veterinaar-san uurimine täielikult, tal on veterinaararst. Kuna riigi peakontrolör, see annab veterinaar- ja sanitaartehnika hinnatakse kõiki loomse tapmise ja otsustada, kuidas rakendada neid toiduks. Peamine eesmärk seda tööd - hoiatus võimeid inimeste nakatumise läbi
 9. kirjandus
  KI Abuladze, Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandussaaduste zhivotnyh. M.: Agropromizdat, 1990.-464s. 2. M. Sh Akbayev, Parasitoloogia ja parasiithaigused loomi. - M.: Kolos, 1998. - 743s. 3. VG SeDeK Directory veterinaararst. - Rostov n / D.: Kirjastus "Phoenix", 2004. - 576s. 4. A. Shevtsov, Veterinaaria Parasitoloogia. - M.: Kolos, 1970. 5. PV Zhitenko,
 10. Tegu veterinaar-, sanitaar- ja epidemioloogilise uuringu valdkonnas.
  Uuring Kuupäev: 2. oktoobril 2010-12-17 komisjonile: loomaarsti ****** O. õpilane B-51 grupp M *****. B. Student B-51 rühm ****** ET Eesmärk: uurida veterinaaria-puhtana territooriumi teenindab Dzeržinsk loomakliiniku olemasolu nakkav, parasiitne ja nakkushaiguste
 11. EQUIPMENT TÖÖKOHA VETSANEKSPERTA
  Loomaarst teostamiseks veterinaar-sanitaarteenistuse täielikult, tuleb riietatud puhta valge rüü peas on valge kork käes - varrukad, ees - põlled. Peamised "relv" vetsaneksperta on teadmata. See komplekt teoreetilisi teadmisi ja praktilisi oskusi omandatakse keskkooli ning oluliselt uuendatud ja rikastatud täiendõppes ja
 12. Veterinaaria-alased õigusaktid, et Valgevene Vabariik
  Praegu tegevuse veterinaarteenistuse reguleerib veterinaarser, mis põhineb seaduse Valgevene Vabariigi "Veterinaaria» Veterinaar harta ja mitmed teised õigusnormid, mille eesmärk on kaitsta loomade tervist kaitsta inimesi haiguste sage inimestele ja loomadele, vabanemist hea- aastal veterinaaria- ja hügieenitarbed
 13. Shishkov VP .. Veterinary entsüklopeediline sõnaraamat, 1998
  Teadus- ja teatmeteostes, tähestikulises järjekorras, 4000 artiklid sisaldavad mitmesuguseid andmeid veterinaarmeditsiinis. Peamine koht sõnaraamat pühendatud kirjelduse haigused, põllumajanduses, kaubanduses ja koduloomad, sealhulgas kala, mesilased, siidiussid. Suurt tähelepanu pööratakse ka veterinaarmeditsiini ja sanitaarteenistuse, veterinaar- kanalisatsiooni ja desinfitseerimine, organisatsioon
 14. Registreerimistulemused veterinaar - sanitaarteenistuse
  Selle tulemusena veterinaar- ja sanitaarteenistuse toimub registreerimine patoloogilised muutused avastatakse ja identifitseeritakse nakkav, invasiivsed ja mittenakkuslike haigustega. Tulemused on registreeritud samamoodi. Need andmed on olulised, sest need võimaldavad teha järeldusi ve terinarno tervisliku seisundi piirkonnad, kust tulevad loomad tapmiseks. need leiud
 15. Veterinaar liha märgistamiseks
  Tulemuste kohaselt veterinaaria-san uurimine rümbad ja organite suhtes kohustuslikud veterinaar- maine (märgistusest), osutab nende kõrge kvaliteet ja sobivus inimtoiduks. Selleks, kaubamärgi kasutamise (välised tunnused veterinaarkontrolli rümpade ja elundid), ovaalsed ja nelinurkne kuju ja templid. Tempel ovaalne kinnitab, et veterinaar- ja sanitaartehnika uurimine liha
 16. Iseloomulik tegevus Veterinaaria Service
  SEC "Dimitrov" kohusetäitjat veterinaararst teostab - veterinaararst Efimenko V. Ja .. Ta kuulub veterinaarse Next Gorovoj SN veterinaararst otsustab rakendamise kohta veterinaaria ja kontrollib neid. Kõik vajalikud ennetavad loomade tervisele, ravi ja huvitegevus suunatud haiguste ennetamisele
 17. Artikkel 58. arstlik läbivaatus
  1. arstlik läbivaatus viiakse läbi ettenähtud viisil uuringu eesmärk on luua tervislik seisund kodanikule, et teha kindlaks tema võimetes töö või muu tegevusega, samuti luuakse põhjuslik seos ekspositsiooni sündmusi, tegurid ja tervislik seisund kodanik. 2. Venemaa toimunud
 18. KIRJANDUS
  Androst BV seened. M.: Economics, 1968. 110 lk. 2. Bakanenkov IV Khludeev KD kupeldaja käsiraamat loomasöödaks. M.: Economics, 1971. 248 lk. 3. Boykov Yi, Butko MP, Vilegzhanin AF jt. Puhanguti järelevalvet veterinaar- ja sanitaartehnika uurimine ja hügieeni-KASUTAMINE liha ja lihatooteid. M.: Valgus ja toidu tööstus, 1983. 480 lk. 4. 3. V. Borodina,
 19. Veterinaar- ja sanitaartehnika järelevalve ja uurimise kohta külmkapp liha
  Veterinaar-san kontrolli liha külmikud käib Veterinaar Inspektsioon. Sõltuvalt sellest, kui palju tööd taga külmik fikseeritud ühe või mitme riigi veterinaarinspektoritele. Kui pool külmkappi liha ja lihatoodete, et neile on lisatud järgmised dokumendid: veterinaarsertifikaadi number 2 F. kvaliteet
 20. Artikkel 60. Meditsiiniline ja Sotsiaalkomitee ekspertiis
  1. Medical ja sotsiaalne kontroll toimub, et teha kindlaks vajadused testitud üksikute sotsiaalkaitse meetmed, sealhulgas taastamiseks, föderaal-ametite meditsiini- ja sotsiaalne hindamine põhineb hindamine elu piiranguid põhjustatud püsiva häire keha funktsioone. 2. meditsiini-sotsiaalsed uuringud tehakse vastavalt õigusaktidele Vene