meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

Ч

+++

kängumine koi vt. Flyasheriya.

+++

Cheyne-Stokes'i hingamise [nimel teadlased J. Cheyne (J. Cheyne; 1818). Ja W. Stokes (W. Stokes; 1854)], ebanormaalne hingamine, mida iseloomustab kasv sügavus hingamisteede liikumised, mis saavutas maksimumi, järk-järgult väheneb, kuni see peatub hingamine. CH.-S. d. koos hemorrhages täheldatud piklikajus, ureemia, mürgistus ja teised.

+++

hellebore (Veratrumi; B-nimekiri), perekonna mitmeaastased rohttaimed lily pere. Ravi eesmärgil kasutada risoomi koos juurtega Lobel ja Charles C. White (Veratrumi Lobelianum, Veratrumi album), koristatakse sügisel või varakevadel. Osa Rhizome (rhizoma Veratri) sisaldab alkaloide protoveratrin jms C. Tinktuurid (Tinctura Veratri albi) moodustab 10% kaevandamisega toimeained ventsiooni risoome Ch 70 {{°}} nom alkoholi .; pruunikas vedelik. Kohaldatakse ruminatornoe vahend atoonia eesmao ja hüpotensioon (eriti vatsas), parees lihaste arm ja raamatuid, krooniline vatsas paistetama; ösofageaalse ummistus ja kuidas emeetikumi sead, koerad harva. risoomi Inside: lehm 5,0-10,0 g; kitse, lamba 1,0-4,0 g; siga 1,0-2,0 g; koer 0,1-2,0 g; tinktuur sees: lehm 5-12 ml; lammas, kits 2-4 ml; 1-2 ml siga; koer 0,05-2 ml.

+++

Ussid (Vermes), kollektiivne nimi kollektiivselt selgrootute, sealhulgas umbes 46 tuhat krooni. Liikidest. Mõiste ei ole süstemaatiline tegevus, kuid ei ole kaotanud igapäevase zooloogia mõttes. Ühendab seotud Esmassuused (Protostomia) loomarühma mida iseloomustab piklik keha (Sein koosneb naha-lihaste SAC) ja vähene jäsemeid. Liigu organismist peamiselt painutamiseks. Charles esmakordselt Evolutsiooni käigus tekkis kahepoolsete keha sümmeetria, ilmus mesoderm ja nendega seotud kudede ja elundite. XIX sajandil. Ch kombineeritud ühte liiki. XX sajandil. neid käsitletakse kui mitu erinevat liiki: flatworms, pervichnopolostnye (vt ümarussid.) nemertean, echiura, sipunculans, anneliididel. Esindajad paljudes klassides on parasiitne eluviis, mitu klassi koosnevad täielikult inimese parasiidid, loomad ja taimed.

+++

Kolju (pealuu), skelett selgroogsete pea. Tavapäraselt häälikute tõmmatud joon vahel mediaalne nurgad silmakoopad, Ch jaguneb aju ja ees lõigud (joon.). Ajus osakonna eristada luude: Kukla, kiil, auru ajalist, parietal leiliruum, aurusaun, otsmiku, slёznuyu auru, auru väljaulatuvate. Loote areng ja mõnel imikud (koertel), need luud on ühendatud sidekoe plaadid (hästi määratletud vahel parietal ja eesmise, parietal ja kuklaluu ​​luud). Vanusega peaaegu kõik luud kolju on ühendatud liigeste, välja arvatud alalõug ja keeleluu luu. Seejärel kasvavad kokku üheks ja nende vahelised piirid on nähtamatud. Moodustati luud peaaju koljuõõnt osakonna jagatud kivine servi konte ja kontidest mantling väiksem osakond tagaajus ja suuremate jaoks suuraju. Sisepind kolju Vault täidab sisemist sagitaalse hari, mis on kinnitatud poolkuu klapi dura materi; On ka väljatrükke gyri ja sulci aju. Alumine osa koljuõõnt selgelt nähtav auku uss ja poolkerad väikeaju (vt. Brain). Lobus Ch korraldatud mitu paari avad närve. Noortel loomadel aju Ch osakonna mitmekülgsema kui täiskasvanutel ja pikkus on vähemalt näo. Mis vanusest, mõned mäletsejate arenenud sarved. Luud Ch sarvedega isast raskemad kui emased. Nad julgelt toetab eesmise õmbluse, muudetud kujul kolju võlvkelder. Veistel kiiruluu surutakse välja kolju võlvkelder, hirved, lambaid ja kitsi, nad koos eesmise luud moodustavad komplekti. Kujul kuklani, väärtus kuklaluu ​​kondüülid sõltuvad mass Charles areng juhet nuchal sidemete ja kaela lihaseid. Tagasi on karilooma lai, sead - kitsas ja kõrge. Moodustada ajalise piirkonnas ja sarnakaarteni sõltub asukohast Ch horny derivaadid ja väärtuse määrab arengu lihaseid - smykateley lõuad, mis on eriti suured kiskjad.

Näo ees Ch luu moodustab skelett nina ja suu kaudu õõnsused. Skelett suu ja kurgu piirkonnas on moodustunud paar alalõualuu, ülalõualuu auru, auru teravaid ja keeleluu luu. Luu skelett nina moodustab paar täringut: nina, pisaravoolu, palatine, twin tiivakujulised ülemise ja alumise turbinates ja paardumata luud - võre ja avaja. Näo Department suureneb kasvu hambad; selle kasvu mõjutavad toidu laadi ja viis selle hankimiseks. Sigadel süüa juured taimed, arendada pika nina luude ja täiendavaid piirnev Khobotnev luu kiskjad on võrreldes väike taimtoidulised front office, järsult laieneb Sarnaluud. Iseloomulikud tunnused struktuuri C. on liikide ja supra märke.

Patoloogia. By Charles haigused on peamiselt põletikuliste haiguste (nt osteomüeliit), kaasasündinud kraniaalne songa, samuti erinevaid mehaaniliste vigastuste luudele ja aju C. (traumaatiline ajukahjustus). Aste luu sõltub tugevus mehaaniline mõju: taandus murd ühe või enama luu murd, baasi Ch ajukahjustuse avaldub tema vigastus, pressimise, raputades (vt põrutus.). Kahju osa saab kombineerida või eraldi, avatud (juuresolekul haava) või suletud (lõhkumata naha terviklikkuse).

Lit.: Akajev AI, anatoomia koduloomad 3izd., M., 1975.

Kolju: A - lehmad, B - lambad, B - sead, T - hobune 1 - teravaid luu; 2 - ülemise lõualuu; 3 - silmaalune foramen; 4 - ees mäe; 5 - nina luu; 6 - lacrimal luu; 7 - väljaulatuvate luu; 8 - ajaline protsess Sarnaluu; 9 - otsmikuluu; 10 - väljaulatuvate protsessi otsmikuluu; 11 - Ülemine silmakoopa auk; 12 - sarv; 13 - silmakoopa; 14 - ajaline luu; 15 - väljaulatuvate protsessi ajalise luu; 16 - ajaline lohk; 17 - trummikile osa ajalise luu; 18 - väline kuulmekäik; 19 - mastoid luu kivine; 20 - kuklaluu; 21 - Kaulasuoni protsessi; 22 - kondüül on kuklaluu; 23 - alalõug; 24 - vaimne foramen; 25 - veresoonte sisefilee; 26 - nurk alalõua; 27 - lohk suur masticatory lihaste; 28 - filiaali alalõualuu; 29 - kaarnajätke; 30 - liigesekõhre protsessi (mille Glagolev ja Ippolitova).

+++

chernopyatnistaya haigus, uss infestatsioonid mageveekalade, sama asi postodiplostomoz.

+++

mange, õige sarkoptoidozy, nahahaigus loomade põhjustatud sarkoptoidnymi (mange) puugid. Kõik need haigused on kutsunud kujul selle algataja. Näiteks Charles lambad põhjustatud puugid Psoroptes Ovis kutsus harilik kärn lamba- või lambaid nakozhnikovoy Ch. Tüübid sügelised lestad puutunud non-core Saatejuhid on juba mõnda aega parasiteerivad neile ja põhjustada lühikese voolav haigus. Vaata. Nagu demodektilised mange, Knemidokoptozy, Notoedrozy, otodektoz, Sarkoptoz, Horioptoz, Epidermoptoz.

+++

sügelislestad, puugid sarkoptoidnye (Sarcoptoidea), ülemsugukonda alamseltsi lestad Sarcoptiformes irdumine Acariformes; puuginakkuste patogeenide dermatooside loomad. Ch k. Väike (0,01-0,8 mm pikad). Enamikul liikidest, keha jaguneb peakontor (proterosoma) kandva mouthparts ja kaks paari esijalad ja pagasiruumi (gisterosoma), millele on lisatud 3. ja 4. paari jalgu. Tsükkel areng: muna, vastne, protonymph, telonimfa, täiskasvanutele.

Veterinaarkasutuse on olulised kohal mitmed pered. Pere Sarcop-tidae (lestad - endoparasiidid) sisaldab kahte liiki - Sarcoptes (tegelik lestad) ja Notoedres (lihasööja lestad ja närilised). Tegelikult lestad - puugid ümar kuju, nende lont kujuline hobuseraua, jalad on lühikesed, ahenevad kaugemas otsas on iminapp asub non-segmenteeritud varras (joon.). Puugid liiki Notoedres sarnaneb tegeliku lestade, kuid nad anus on selja pool. Sem. Psoroptidae ühendab puugid perekondadest: Psoroptes - nakozhniki, nende kehad on piklik-ovaalsed, mouthparts augustamine imemiseks tüübist, pikad jalad, jalad asuvad sucker rod chetyrёhchlenistyh; Chorioptes - Psoroptes morfoloogiliselt sarnased, kuid lont hammustamine tüübist, jobu vardad lühikesed jalad, suur ots tulbi jobu; Otodectes - ovaalne lestad, kes elavad nahal sisepind kõrva kuulmekäiku otse ja kuulmekile. Lindudel parasiithaigused lestad pere ja Knemidocoptidae Epidermoptidae (vt. Knemidokoptozy ja Epidermoptoz). Puugid Demodecidae pere (perekond Demodex) pikergune, koos lont hammustamine tüüpi lokaliseeritud rasunäärmed, karvade nahast kott. Vaata. Samuti puugid, mange.

Sügelised lestad (naissoost) sündi: 1 - Chorioptes; 2 - Otodectes; 3 - Sarcoptes; 4 - Notoedres; 5 - Knemidecoptes; 6 - Epidermoptes.

+++

Tšehhi auku, sama biothermic auku.

+++

puhastus loomade, üks meetoditest eest hoolitsema loomade nahka. Kui Charles Hästi. nahk eemaldatud mustus, tolm, kaalud epidermis, Nekrootiliste juuksed, mikroorganismid ja parasiidid. Ch w. parandab vereringet ja toidavad nahka; reflektoorne mõjutusi funktsioon erinevate elundite, mille tulemuseks on tõhustatud ainevahetust ja gaasivahetus paranevad söögiisu ja toitainete imendumist, suurendades seeläbi tootlikkuse loomi. Puhastada nahka kõik põllumajandusloomade liigid (välja arvatud lambad, kitsed ja küülikud) 1 päev või iga 2-3 päeva. Käsitsi Ch f. kasuta juuksehari, metallist groomer nüri hambad, sukonki ja puhtad kaltsud. Puhasta esimese vasaku kehapoole loomi. Ch w. Alustame pea ja lõpuks kuni puhastamist lakk, tukk, saba. Estvestvenno auke pestakse sooja veega ja kuivatage. Alumised osad jäsemete puhastatakse mustusest, pesta ja obsushivayut. Rohkem hügieeniline mehaanilised Ch f., Mida kasutatakse liikuvates või statsionaarsetes seadmetes (nt majapidamises tolmuimejad, mis on varustatud metallist kamm).

Lit.: Lund AP, Hrabustovsky JF, Black VI Health põllumajandusloomi, 2nd ed., Moskva, 1977.

+++

puhtuse piima, üks näitajad piima kvaliteedi, mida mõõdetakse sisu mehaanilistest lisanditest ta. Pärast põhjalikku segamist proovi piima 250 ml, kuumutati t 35-40 {{°}} C, valati alumiiniumist konteinerisse ning spetsiaalse seadme rõhu all (puhuri) lastakse läbi flanell- või filtreid (filtri pinnal läbimõõduga 27-30 mm). Filter on kuivatatud õhu paberil või pärgament paberil. Kuivatatud filter lahendatakse see mehaanilistest lisanditest võrreldes standarditega. Eristada Ch m. Esimene, teine ​​ja kolmas rühmad. Esimene rühm piima puhtuse filter kook tahked osakesed puuduvad, teine ​​grupp - üksikute osakeste filter lisandeid; Kolmanda rühma - filtri märgata sadet tahked osakesed.

+++

puhtad jooned, piiratud hulk homogeenne genotüübiliselt seotud organismid, mis esinevad igas põlvkonnas ühisest esivanemast, või paari lähedalt seotud isikud (vennad ja õed), ja mida iseloomustab pidev pärilikud tunnused järglastele. Organismid, mis on kantud osa l., Mida nimetatakse inbriidse, puhas-või lineaarne. Tuntud C. l. kultiveeritud keharakkudes, katseloomaliigiga, kasutatakse laialdaselt geneetilise et al. eksperimente.

+++

aevastamine, keeruline kaitsev refleks, mis väljendub kiire vähendamise väljahingamise lihaseid, tulevad pärast lühikest hinge. See hõlmab kooskõlastatud kokkutõmbumine hingamisteede lihaseid ja kõri lihaseid. C. tekib siis, kui mehaaniline (tolmuosakesed, lima jne) ja keemilise (gaas) ärritus nina limaskesta ja võib teostada ilma osalusel ajukoorde (magamise ajal, anesteesia). Südamepekslemine CH.- sümptom mitmete haiguste (hingamisteede haigused, gripp jt.). Kui Ch võimalik levikut õhu infektsioon.

+++

Lülijalgsed (Arthropoda), kõrgeim ja kõige arvukam liik selgrootute. Kõige jõukam bioloogiliselt Group: ooedinyaet ilmselt rohkem kui 1,5 miljoni vett, maad, parasiithaigused liikide .. Keha osa kahepoolselt sümmeetriline, segmenteeritud koosneb 3 osast - pea, rindkere, kõht (pea sageli liituda rindkere segmendid, mis moodustavad pearindmiku). Punnid jalgadel (sellest ka nimi), mida kasutatakse hoidu, närimine liikumine jms funktsioonid. Keha on kaetud kitiinkestaga küünenaha mis moodustab kaitsva kesta ja skelett. Seetõttu Ch kasv toimub perioodiliselt molts. Närvisüsteemi annab keerukale mootori ja käitumishäired teod. Meeleorganite (eriti keemia- - lõhn, maitse) on hästi arenenud, tüüpiline keeruline või mitmekülgne silmad. Hingamisteede - lõpused (koorikloomad), kopsuarteri kotid (ämblikulaadsed) või hingetoru (ämblikulaadsete ja traheynodyshaschie). Vereringe ei ole suletud. Kaasaegne Ch jagatud 3 alatüüpide: zhabrodyshaschie klassiga vähkidest helitserovye klassid merostomata ja ämblikulaadsed, traheynodyshaschie klassid centipedes ja putukaid. Tänu erinevatele kohandused Ch ühine kõigis elupaikades ning neil on oluline osa iga ökoloogilise kogukonnas. Paljud Ch roll inimeste ja loomade haigusi (parasiidid, vektorid ja võõrustajad patogeenid, mürgised loomad).

Lit.: Loomariik, Vol. 2, M .. 1968.

+++

kaamel katk (Pestis camelorum), nakkav haigus, mida iseloomustab hemorraagilise lümfadeniidi kopsu kahjustuste hemorrhages mitu elundeid ja kudesid. Haigus on inimestele ohtlik. Puhangud katk inimesed on registreeritud Aasias, Aafrikas ja Ameerikas; idapoolsetel aladel NSVL märgitud koldeid näriliste katk.

Etioloogia. Patogeen Ch. - Versinia (Pasteurella) pestis (Bact pestis.) - Bakterid, Gram-negatiivne lühike Bacillus ovaalsed suurus 1-2 X 0,3-0,7 m. Iseloomulik on bipolaarne värvimisega (joon. 1). Kas kapsli on püsivad, siis ei moodusta eoseid, aeroobne. Ta kasvab ühise toitekeskkonnale. Kolooniad agar on tuim valged keskus, mida ümbritsevad piiri (joon. 2). Puljong moodustab pinnale filmi kahanevalt teemasid. Biokeemilist aktiivsust. Ta toodab toksiine. See on keeruline antigeense struktuuri. Sensitive kuivaks ja kõrge temperatuuri t = 0 {{°}} C ei sure 6 kuu jooksul. Ühine desinfitseerimisvahendid tappa patogeeni C. tavaliste kontsentratsiooni. Sama pisik - haigustekitajat inimese ja näriliste katk. Epizootology. Katk kannatavad üle 300 liigi närilised, mis on peareservuaari patogeeni infektsioon. Neist koduloomade, välja arvatud kaamelid on vastuvõtlikud eeslid, muulad, kassid, koerad, sead, lambad, kitsed. Kaamelid in vivo näriliste nakatunud peamiselt läbi hammustada nakatunud kirbud ja puugid. Alates patsiendi kehasse kaameli patogeeni eritub nina lima, veri haavad, koos aborteeritud looted, piima ja uriiniga. Läbistades naha, mikroob satub piirkondliku lümfisõlme ja seal on põletikuline protsess - esmaste bubo. Selle tulemusena hematogenous triiv haigustekitaja erinevad lümfisõlmed tekkida sekundaarne buboes, arendades hemorraagilise septitseemia.

Immuunsus. Haige looma omandada immuunsust veres nad koguda täiendus-antikehade opsoniinid, aglutiniine. Elus vaktsiini tüve (annus kaamel kahe aasta jooksul on võrdne 30 inimese annust) toodab immuunsuse jooksul 6 kuu jooksul.

Kursus ja sümptomeid. Ch. on äge, alaäge ja krooniline. On septilise, kopsu- ja bubonic haiguse vormi. Patsiendid loomad märgistada palavik, depressioon, isutus, vähene kummi, südame löögisageduse tõus, arütmia. Rasedad naised on katkestatud. Kui see kahjustab kopse täheldatud õhupuudus, köha, eritis ninast. Kui bubonic kujul pealiskaudne lümfisõlmed on laienenud, valus. Kui äge muidugi - surma loomad 2-8 päeval, kroonilise - loomad taastuda.

Patoloogilised muutused iseloomustab hemorrhages elundite ja kudede. Kopsud, põrn täis verd. Lümfisõlmed on põhjustatud hüperplaasia.

Diagnoos põhineb Episotoloogilisel, epidemioloogilisi, kliinilisi, patoloogilisi andmeid ja bakterioloogiliste uuringute (uuringud on vastavuses rangematele ennetavaid meetmeid, mis hõlmavad anti-katk jaama töötajad). Ch. eristada siberi katku märgistada halvatus, trypanosomiasis.

Ravi ei ole läbi viidud. Patsiendid kaamelid hävitatud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Haiguse ennetamiseks on jälgida piirkondades ilmnevat võimalikku katk, mida viivad läbi anti-katk institutsioonid; läbiviimisel sanitaarmeetmetele; õppida dünaamika näriliste aretus, püüdmine neid ja bakterioloogiliste uuringud; läbiviimise deratizatsioon ja desinfitseerimine. Piirkond, kus paigaldatud katk närilised, peetakse ebasoodsas olukorras ja Ch. Kõik kaamelid võtate rekord, korraldada alaline veterinaar- nende üle järelevalvet. Ägeda ajal katk närilistel kehtestada karantiini ja Ch. Haige ja kahtlustan haiguste kaamelid kohe isoleerida ja hävitada laibad põletati koos nahaga. Tervislik vaktsineeritud kaamelid (loal Põllumajandusministeeriumi Vabariigi liit); revaktsineerimine tehakse 6 kuu pärast. Keelata sisend ja väljund kaamelid, ekspordi vill, tapmise kaamelid. Camel piima kasutatakse ainult keedetud kujul. Karantiin eemaldatakse pärast lõpetamist episootilistest katk hulgast närilised, kuid mitte varem kui 60 päeva pärast viimast tapmise puhul kaamelid või suremust.

Katk mees. Inimesed poolt nakatatud edasikanduvate loomad (via kirbud); vähem nakatunud kaamelid tapmisel, haigete loomade lõikamine rümpade, kasutada piima ja liha haiged kaamelid süüa. Nakatumine inimese - läbi kirbud, kui katk kopsupõletik - õhus tilgad.
Haiguse peiteaeg on 2-6 päeva. Esialgu patsientidel märgata palavik, külmavärinad, peavalu, rahutus, segasus, ajukahjustuse sümptomid. Kui nahk (bubonic) kujul ilmuvad valulikud buboes; kopsude - märke kopsupõletik. Haigus esineb tavaliselt raske. Ennetamine: hävitamine rottide ja kirbud, vaadates inimeste ja loomade vaktsineerimine.

Lit.: Rudnev GP, anthropozoonosis. M., 1970; Sotnikov MI, katk kaamelid, raamat.: Vähetuntud loomataudide, 2nd ed., M., 1973.

Joon. 1. haigustekitaja katk kaamelid mikroskoobi all: 1 - Kaks ööd agar kultuur; 2 - bipolaarse peitsitud bakterid puljongist kultuuri paigutatud ahela.

Joon. 2. Kolooniad kaamel katk patogeeni tavalisele agar.

+++

katk kassid, sama nakkav gastroenteriit kassid.

+++

Lõhe katk (Pestis salmonorum), nakkushaiguse kala lõhe pere iseloomustab kokkuvarisemist nekrootilistesse põletikuline nahk ja uimed saite. Haigustekitajat - Bact. salmonis'est pestis, gramnegatiivne liikumatud varras, range aerobe, kasvab hästi merevee ja kunstliku meedia. Pikk säilinud surnukehad ohvrite Charles l. kala. Allikas patogeen - haige kala. Nakatumine toimub läbi vigastatud katete. Keha on kaetud rohkete haige kala korter haavandid. Inter-tala võrke Nekrootiliste ja hävitatakse. Histoloogiline uuring patogeeni C. l. leitud lümf tühikuid vahel paiknevad pikilihased. Haigus on keeruline sekundaarne infektsioon - tinea. Diagnoos põhineb tüüpilised sümptomid, patoloogilised muutused, episootilist andmed ja tulemused bakterioloogiliste uuringute ja biotestid (nakatumine forell reprodutseerida haigussümptomeid).

Ennetus- ja tõrjemeetmeid: suurim saak lõhe puhkemisel; tingimuste loomine mahuti moodustamise immuunsüsteemi kalavarude.

+++

Sigade hobused vaadake. aafrika katk.

+++

liimi- (Febris catarrhalis'est infectiosa canis), koerte katku, Carré tõbi, akuutne viirushaigust loomad koerte ja marten, mida iseloomustab palavik, katarri limaskestade, kopsupõletik, närvisüsteemi häired ja seedetraktis. . Ch n on laialt levinud kogu maailmas; põhjustades suurt majanduslikku kahju Karusloomakasvatus ja koerte aretusega; suremus 30-60%.

Etioloogia. Haigustekitajat - viirus morbilliviiruse perekond perekonna Paramyxoviridae (vt paramüksoviiruste.). Polümorfne vorm virionide, domineerivad kerakujuline. Sisemus virioni on väänatud spiraal niit ribonucleoprotein, mis ümbritseb kest kiirgava naelu (joon. 1). Viirus paljuneb ka kultuuri arendamiseks koorionallantoismembraanide kana embrüo kudede rakkude kultuurides koerad, tuhkrud, veised, ahvi ja kana embrüo fibroblastid. Virus Ch n. Immunobioloogiliste suhtes ühtlane. Immunoloogiline ja morfoloogilised viisid ta on sarnane inimese leetrite ja veiste katku. Väljaheited ja eritised nakatunud loomade väliskeskkonna, et viirus võib jääda aktiivseks kuni 2 kuud. Päikesepaiste kiiresti inaktiveerib ta. Organite patogeeni nakatunud loomade jääb aktiivseks t 4 {{°}} C umbes 2-3 kuud. Kuumutamisel see inaktiveeritakse kiiresti by: at t 100 {{°}} C - 1 min. Juba aastaid, see jääb aktiivseks lüofiliseeritud kujul. Optimaalne tsooni pH - 7,0. Nye 1% leelise lahendusi, Lysol ja fenooli tappa viirus 1-3 tundi.

Epizootology. Charles n. Retseptiivseid koerad, rebased, rebased, tuhkrud, naarits, soobel, Marten ja teised. Sagedamini noorloomade vanuses 2 kuud kuni 1 aasta. Eri liiki loomi ja tõud on erineva tundlikkusega patogeeni C. n. Kõige stabiilsem koerad, tuhkrud vähem. Seas koerad kõige stabiilsem poksijad, chow chow, Fox, kõige vähem - puudlid, lambakoerad, kujundajad. Allikas patogeen - haiged loomad. Haigus on väga nakkav, esineb kõige sagedamini näol loomataudide ja harvemini kujul üksikud haigusjuhud on igal ajal aastas. Transfer tegurid - erinevate ainete nakatunud eritised patsientidest. Nakatumine toimub levi õhu ja toidukultuuri viisid läbi genitaale.

Immuunsus. On olnud haige looma tekib püsiv ja tugev immuunsüsteem, mis on hakanud tekkima alates esimesest nädalast ja 2-3 nädalat saavutab oma suurima intensiivsusega. Veres toodetud neutraliseerides, täiendada-ja sadestav antikehi. Aktiivne immuniseerimine NSVL kasutada kuivalt elusvaktsiinideks: kultuur vaktsiini tüve "EPM" vaktsiin valmistatakse nõrgestatud tüve "KF-668". Vaktsiini ohutuse ja immunogeensuse koerad, rebased, rebased, naaritsad ja soobel. Kui ühe vaktsineerimise immuunsus tekib pärast 7-10 päeva pärast vaktsineerimist ja kestab kuni 1 aasta. Kasutuselevõtt hüperimmuunseerumreaktiivse või taastusraviasutuste seerumi loob lühiajalise immuunsus (7-12 päeva). Kutsikad, kes saavad piima immuunsüsteemi emad on immuunsed nakkuse 1-2 nädalat pärast sadestumist.

Kursus ja sümptomeid. Inkubatsiooniaeg 3-90 päeva. Kliinilised tunnused sõltuvad kahjustuse ulatus ja olemus sekundaarne infektsioon. Koertel, rebased, rebased on kõige tavalisem ja sagedaste palavik, katarraalne või katarraalne-mädane konjunktiviit, haavandiline keratiit ja mädane nohu, katarraalne-mädane kopsupõletik, gastroenteriit, samuti erinevate vormide närvihaiguste (spasmid, agitatsioon, ja seejärel depressioon, parees, halvatus et al.) (Joon. 2,3). In naarits - dermatiit (villiline lööve), jäsemete turse, konjunktiviit ja neuroloogilised haigused. Märgitakse suurenenud aktiivsusega glutamaadi Oksaloatsetaadi ja glutamaat-püruvaadi transiminazy seljaajuvedelikus ja vereseerumis.

Patoloogilised muutused. Avasta katarraalne-mädane konjunktiviidi ja nohu, bronhiidi ja fookuskaugus-fibrinoossete pleuriit, sageli katarraalne-mädane kopsupõletik koos koldeid veritsev limaskesta seedetrakti verejooks, erosioonid ja haavandid, sooled teket. Mesenteriaalne lümfisõlmed on suurenenud, verejooks lihasesse südame, aju ja seljaaju edematous ja hyperemic.

Diagnoos põhineb kliiniliste andmete ning episotoloogilisi, patoloogilised muutused ja histoloogilise uuringu (avastamine intratsütoplasmiidset kandmisel organite epiteelirakkudes limaskesta põie, mao, maksa ja sidekesta). Maksa ja põrna homogenaatides MAK, RSK kindlaks spetsiifilise antigeeni. C. n. Eristuda nakkav halvatus, nakkuslikku hepatiiti koerad, marutaud, Aujeszky haiguse, Aleuudi haiguse viiruse enteriit naaritsad.

Ravi. Kas efektiivsed algstaadiumis haiguse leetrite globuliini ja hüperimmuunseerumreaktiivse. Täida antibiootikumid mahasurumiseks sekundaarse bakteriaalse infektsiooni ja sümptomaatiline ainetega.

Ennetamise ja tõrje meetmed koosnevad kogum veterinaar- ja sanitaarmeetmetele - süstemaatiline desinfitseerimine ruumide, puurid, seadmed, vältida kontakti hulkuvate loomade ja rutiinne vaktsineerimine. Young loomi vaktsineeritakse kaudu 1-1,5 kuud pärast sadestumist, vana - 1 kord aastas.

Lit. NI Mitin, koerte katku viiruse, raamat.: Manual of Veterinary viroloogia, ed. VN Syurina, Moskva, 1966; Cherkasy ES, katk ja haiguste chumopodobnye lihasööja, Moskva, 1971.

Joon. 1. Elektron virion koerte katku (tüüpiline väljaulatuv). Negatiivne erinevalt (X 150000).

Joon. 2. halvatus tagajalad on koer katk.

Joon. 3. mädane konjunktiviidi fox poegade katk.

+++

veised katk (Pestis bovina), äge viiruslik haigus, esineb kujul septitseemia, ja seda iseloomustab kõrge palavik, hemorraagilise-katarraalne ja krupoosne-diphtheritic põletik limaskesti, eriti seedetrakti. Ch lk. lk. registreeritud India, Afganistan, Vietnam, Iraan, Türgi, Süüria, Indoneesia, Etioopia, Sudaan, Somaalia, Mauritaania, Mali ja teised. Aafrikas. Haigus põhjustab olulist kahju. Suremus jõuab 80-100% (sellistes valdkondades nagu esmane haiguskolle).

Etioloogia. Haigustekitajat - RNA viirus spiraalsete sümmeetria tüüp, perekonda kuuluva morbilliviiruse perekonna Paramyxoviridae (vt paramüksoviiruste.). See koosneb osakestest erineva kuju ja suurusega (Joon. 1). Enamik neist on ümarad ovaalsed IPT. On ka niitjad ja niitjate kujul peenosakeste. Enamik osakesi on kaetud hästi määratletud kest ja on pinnale projektsioon (cilia). Viirus on vähe stabiilne keskkonnas ja mitmesuguste füüsikaliste ja keemiliste tegurite. At t 60 {{°}} C inaktiveerivad 15-20 minutit, keemise ajal - kohe; säilitati toatemperatuuril 4-6 päeva temperatuuril 4 t {{°}} C- nädalat temperatuuril 20 t {{°}} C - 8-6 kuud lüofiliseeritud kujul - mõned aastad. Mis lagunemine viirus hävib jooksul 20-30 tundi ultraviolettkiirgusele ning päikesevalguse inaktiveerivalt 1-5 tundi .; desinfitseerimisvahendid, leeliste, hapete, 1-2% lahused a - mõne minuti jooksul. Siit katseloomadel vastuvõtlikud küülikutel ja koertel erinevate viirusetõrje rakendusi.

Epizootology. Looduslikes tingimustes viirus Charles River. lk. kõige vastuvõtlikumad veised, seebud ja vesipühvlid vähem - lambad ja kitsed. Jakid ja kaamelid perebolevayut kujul valgust. Haige ja looduslike mäletsejate - antiloobid, gasellid ja kaelkirjakud. Mõned tõud sigade kannatavad Charles River. lk. ja võib olla nakkusallikaks patogeeni. Vastuvõtlikumad noored vanuses alla 1 aasta ja mõned maatõugu veis rühmad (must ja kollane Jaapani Korea elusloomade, loomsete mägialadel India ja teised.). Nakkusallikas patogeeni - haigete loomade viirus vabaneb neid süljega, lõppemist silmad ja nina, fekaalid ja uriin. Eriti ohtlik on loomad, kes kannatavad kerge (gazelles, kaelkirjakud, lambad, kitsed, sead), kes on pikka aega isoleeritud viirus ja teha seda pikkade vahemaade taha. Nakatumine toimub läbi hingamisteede (aerogenic) kui sisu haigete loomade tervisliku vähem seedetrakti süües nakatunud toitu. Nakkus levib peamiselt liikumine ja vedu, haigete loomade ajal

Immuunsus. Me taastuda loomade immuunsuse toimub kuni 5 aastat. Noorloomade saadud loomadelt taastuda, muutub passiivseks ternespiima antavat immuunsus.

Kursus ja sümptomeid. Inkubatsiooniaeg 3-17 päeva. haiguse kulgu äge, alaäge ja üliägedas vähem. Kui äge haiguse kulgu algab kiire tõus kehatemperatuur 41-42 {{°}} C. Palavik tüübist on konstantsed mitu päeva, väikeste imporditollimaksuvähendusi hommikul (joon. 2). Loomad on põnevil, kuid säilitavad isu esimese kahe päeva jooksul haigus. On 3-4 päeval tekib rõhutud seisund on kuiv valulik köha. Loom jahvatab oma hambaid, juuksed turris, ilma sära, nina peegel on kuiv, seal on iseloomulik põletik muutusi limaskestadel silmade, nina ja suu kaudu õõnsused. On suu limaskesta leidub esialgu hajus punetus või kohalike keskuste (tihti igemed), siis hall-kollane sõlmed läätse hirss või teravilja ning seejärel kohale sõlmed moodustatud haavandid (erosioon) koos sakiliste servadega süüakse ära. Kolded limaskestade kaasas tugev süljeeritus (joon. 3). Arendada riniit ja vaginiit. Häired, seedetrakti ilmub esimene lahjendus fekaalid, siis kõhulahtisus (viimases staadiumis fekaalid segatud veri). Tegu roojamine valus, see muutub tahtmatud, pärak on avatud, kui loom on kumer selg ja pea maha (joon. 4). Hingamine muutub valulikuks rinna-, soigumine. Animal kaotaks üle 30% kehakaalust tulemusena dehüdratsiooni. Ajal looma surma kehatemperatuur tavaliselt on alla normi. Loomad kehtestada tõmmatud peas ja suri 7-9 päeval haigus. ALAÄGE healoomuline Muidugi ilmneb tavaliselt sellistes valdkondades püsivalt halvemas olukorras Charles River. lk. (Tänu jääkide olemasolu immuunsus). Kliinilised tunnused on väiksem, tavaliselt ilma Nekrootiliste kahjustused limaskestade ja sageli loomad taastuda. Dies ainult noored.

Patoloogilised muutused. Avasta põletik ja haavandid limaskestade seedetrakti ja kopsupõletik. Sapis viskoosne tulvil ihoroznym lõhn. On limaskestade laap ja sapipõis, käär- või dot banded verejooks.

Diagnoos põhineb episootiauuring, kliiniliste ja Surmajärgne andmed ja tulemused viroloogiline ja seroloogiliste testidega materjale haigeid loomi ja katsetes. Ch lk. lk. eristuda pahaloomuline katarraalne palavik, hemorraagilise septitseemia, suu- ja sõrataudi, viirusliku kõhulahtisuse ja krovoparazitarnyh haigused.

Ravi haigeid loomi on keelatud veterinaaria-alaste õigusaktide tapetakse.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid, mis põhineb ennetamisel seade Charles River. lk. territooriumil riigis. Loomad tulevad ebasoodsa Charles River. lk. riikides hoida karantiinis 2 nädalat ja taimede vaktsiini. Tooraine loomse päritoluga kuumtöödeldud. Piiril vaevavad Charles River. lk. riikides on immuunsed tsooni.

Lit.: Bazylev PM, veiste katku, raamat.: Viirushaigused loomade (toim., F. M. Orlov), Moskva, 1963; Mitin NI, viirus veiste katku, raamat.: Veterinaar- viroloogia Guide, ed. VN Syurina, M .. 1966.

Joon. 1. Viiruse Veiste (tüvi ): 1 - suured osakesed; 2 - kiuline (niitjad) kujul; 3 - väikestest osakestest (X 120000); 4 - katk viirus nukleoproteiin (X 160,000).

Joon. 2. temperatuuri profiil ägeda jooksul veiste katku.

Joon. 3. limaskestale mädane eritis suhu, kui veiste katku.

Joon. 4. loom haige katk.

+++

siig katk (Pestis coregonorum), nakkushaiguse ryapushek ja erinevaid siig tundmatu etioloogiaga. Haigusetekitajate vastuvõtlikud kalad vanemates vanuserühmades. Puhangud esinevad talvel kudemisajal või vahetult pärast seda. Peamine haigussümptomeid - põletikuliseks portsjonite lihaskoe, naha poolläbipaistvast külgseinte keha vormis lintjad ribade tumepunaseks. Diagnoos põhineb sümptomid, episootilistest ja patoloogiliste andmeid.

Kontrolli meetmed. Loomine immuunsüsteemi kalavarude. Ühes düsfunktsionaalne veekogu ei ole lubatud kohaletoimetamise terve siig jt. Vastuvõtlikud patogeen kalade haigused.

+++

koerte katku vt. Katk kiskjad.

+++

katk pardid (Duck katk), viiruslik enteriit, Hollandi katk, äge nakkushaigus, mida iseloomustab väga nakkav, hemorraagilise diateesi nähtusi ja kõhulahtisus. Haigus on registreeritud Hollandis, Prantsusmaal, Belgias, Suurbritannias, Saksa Demokraatlik Vabariik, Ameerika Ühendriigid, Hiina, India. Majanduslik kahju on tingitud kõrge suremus ja vähenenud munatoodang.

Haigustekitajat - herpesviirus. Virion suurus 90-180 nm. Viirus on tundlik kloroformi, trüpsiini ja lipaasi. At t 50 {{°}} C kaotab aktiivsuse 2 h jooksul, 60 t {{°}} C - 10 minutit. patogeen Allikas - patsientidele ja taastuda metsik ja kodupartide. Haigestunud linnud igas vanuses. Käigukast toimub läbi limaskestade ninaõõne ja seedetrakti. Haigus ei täheldatud igal ajal aastas. Kõige levinud puhangute seotud lennu lindude ja olemasolu avatud veehoidlad. Pardid pärast perebolevaniya omandada püsiv immuunsus. Aktiivseks immuniseerimiseks kasutatakse virusvaktsinu. Immuunsus tekib 2-4 päeva jooksul pärast vaktsineerimist ja säilitada 3-5 kuud. Inkubatsiooniaeg 5-12 päeva. Kui üliäge ajal lind surm saabub 18-24 tundi pärast haiguspuhangut. Ägeda haiguse vormi täheldatud pärssimine, liigne pisaravool, möödunud silmade ja nina, silmalaud kokku kleepunud, kõhulahtisus. Hääl muutub kähe, ja siis kaob. Haiguste kestus 5-12 päeva. Mis Avanäituseks katarraalne-hemorraagilise põletik seedetraktis (eriti söögitoru, sooled, kloaagist). Maks laienenud, habras, pronksi värvi, pinna - verejooks. Diagnoos põhineb keerukate episootiliste, kliinilisi, patoloogilisi andmeid ja tulemusi laboratooriumiuuringute (viiruse eraldamine embrüonaalses part, elektronmikroskoopia biotesti). Osa y. eristuda viirushepatiit, gripi ja pastörelloosile.

Ennetamine põhineb läbiviimiseks veterinaar- ja sanitaartehnika tõrjemeetmeid tapakodulindudele episootia puhkemise ja kasutamise kohta vaktsiinidega ohustatud piirkonna.

+++

haug katk (Pestis esocium), nakkushaiguste ja teiste haug. kalaliigid. Usutakse, et haigustekitaja haug, kes elavad soolastes vetes - bakter Vibrio anguillarum ja magevee haug - Aeromonas punctata forma Pellis. Haigus ilmneb tavaliselt kudemisajal haug (märts-aprill), kuid see läheb kogu suve, et sügisel, kuigi vähemal määral. Kõige vastuvõtlikud C. u. täiskasvanud isendite. Samuti on vastuvõtlikud infektsioonidele särg, latikas, ahven, luts. Ägeda haiguse kulgu iseloomustab hemorraagilise põletik suu limaskesta, sisemisel küljel Lõpuskaaned ja nahka. Subakuutsele ja krooniline kulg kaasas põletiku ja nekroos naha, millele järgneb haavandite tekkimiseni. Diagnoos põhineb sümptomid, episootilistest ja bakterioloogiliste andmed.

Kontrolli meetmed. Application keeruline meetod järkjärguline kaotamine haigus (lüüa vastuvõtlikud, ning kui C. u., Haiged kalad, karantiini, desinfitseerimine tiikide ja püügivahendite, pakendid jne).

Lit.: AK Shcherbina, Kalahaigused, K., 1973.

+++
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

Ч

 1. Haigused autonoomse närvisüsteemi
  Autonoomse närvisüsteemi esindab ajukoores, hüpotalamuse piirkonnas, ajutüve, seljaaju; On ka äärealadel autonoomne süsteem. Esinemine patoloogilise protsessi kummalgi struktuure, samuti funktsioonihäireta nendevahelist ühendust saab kindlaks välimust autonoomse
 2. Proovid autonoomne reaktsioonivõime
  RM Baevsky hinnata autonoomne reaktsioonivõime nii VNS osakonnad, võttes arvesse algse autonoomne tooni. Metoodika proovi võtab vertikaalasendis ja stressivaba 10 minutit pärast eksamineeritav tausta proovi horisontaalasendis asemele. Kogu pro- tehakse pidevalt EKG. tõlgendus
 3. epidemioloogia
  Funktsionaalne häired veresoonkond on äärmiselt laialt levinud, eriti noorte ja keskealistel. Vastavalt paljude epidemioloogilised uuringud populatsioonides vegetatiivse rikkumisi märgitud 25-80% juhtudest. Üldstruktuur kardiovaskulaarsete haiguste NDC, mis põhineb vegetatiivse häired on
 4. cardiopsychoneurosis
  Neurocirculatory düstoonia sündroom ei ole haigus üksus, vaid üksnes peegeldab olemasolu sündroomset põhiseaduslike või omandatud autonoomne düsfunktsioon. Sünonüümid: vegetatiivse jõuetus, vegetatiivse veresoonkonna häired, dizvegetoz, amfodistoniya, vegetatiivse labiilsuse, autonoomne ataksia, düstoonia nevrovegetativnaya, simpatozy, vegetatiivse neuroosi, dientsefalozy. sündroom
 5. Organisatsiooni struktuur närvisüsteemi
  Struktuurselt isoleeritud kesknärvisüsteemi (KNS) ja perifeerse närvisüsteemi. KNS sisaldab peaaju, ajutüve ja seljaaju. Kõik muu kuulub perifeerse närvisüsteemi, mis on tavaliselt jagatud somaatiliste ja vegetatiivse (autonoomne). Somaatilise süsteem koosneb närve läheb tundlikud organid ja asutused mootor. vegetatiivse
 6. närvisüsteem
  KNS läbib teatud muutused raseduse ajal, mis avaldub moodustamisel ajukoorde aju rasedusdiabeet domineeriv, mis on keskendunud suurenenud erutuvus. Erutuvus on madalamate liigade kesknärvisüsteemi ja närvilised emaka seade on vähenenud, mis tagab selle lõõgastust. Veidi enne sündi ärevus kasvab, mis loob soodsad tingimused
 7. füsioloogia
  Füsioloogilised mõjud central blokaadid põhjustatud katkestuse aferentsete ja efferent impulsse autonoomses ja somaatiliste struktuure. Somaatilise agentuurid on tundlikud (sensoorne) ja mootor (mootor) innervatsiooni, samas kui siseelundite struktuurid - vegetatiivse. {Foto191} {foto192} joon. 16-6. Sõidu interpositsioonita selgroolüli, segmendid seljaaju
 8. Anatoomia ja füsioloogia vegetatitivnoy NA
  Tunnused autonoomse närvisüsteemi sümptomid autonoomse närvisüsteemi on üks elemente närvisüsteemi, mis mõjutavad siseorganite ja veresoonte stabiilsus innervatsiooni näärmed, retseptorid, närvisüsteemi üldiselt ja skeletilihaste (troofilise). Tänu optimaalse koostoime endokriinse ja somaatiliste
 9. Milline on mõju ECT kehal?
  Esimese hoogude põhjustab aktiveerimist parasümpaatilise osa autonoomse närvisüsteemi ja seejärel - pikaajaline aktiveerimist sümpaatiline jagunemist. Algfaas iseloomustab bradükardia ja suurenenud sekretsioon Eksokriinse näärmed. Mõnikord on väga tähistatud bradükardia (südame löögisagedus alla 30 1 minutini) ja isegi mööduva asüstooliast kestusega kuni 6 sekundit. Need nähtused on asendatud
 10. Autonoomse närvisüsteemi
  Autonoomse närvisüsteemi reguleerib tegevust siseorganeid, paiknedes erinevatel tasanditel seljaaju ja peaaju ning on esindatud sümpaatiline ja parasümpaatiline süsteeme. Mõistvalt posegmentarno keskused asuvad külgmised sarve seljaaju tasandil rinna- ja nimmepiirkonna toestik. Parasümpaatilise innervatsiooni annab keskused asuvad ajutüves
 11. Hüperfosfatuuria vegetatiivse NÄRVISÜSTEEMI
  Sõltuvalt tasemest autonoomse närvisüsteemi kahjustuse sisistemy erinevate sündroomide võib väljendada. Lüüasaamisega hüpotalamuse hüpotaalamuse täheldatud või dientsefaalsetes sündroomid. Kõige olulisem neist on sündroom vegetatiivse veresoonkonna düstoonia, neuroendokriinse sündroom, unehäired ja ärkvelolek. Vegetatiivse-veresoonkonna sündroomi iseloomustab hood ärevuse, hirmu
 12. Muud muutused EKG repolarisatsioonifaasi jooksul, mis tulenevad vegetatiivse düstoonia
  Reis hypersympathicotonia ühendada esinemise EKG laine amplituudiga U> 1 mm. U-laine kahanevalt põlve T laine, ja mõnikord ületab seda. Riigis hypersympathicotonia hambad U ja T iseloomustab muutlikkus üle tunni või isegi minuteid registreerimist. Tuleb meeles pidada, et U laine veidi erinev konfiguratsioon, mis on registreeritud suure T lained, tavaliselt viib
 13. UURING vegetatiivse närvisüsteemi
  Uuringus autonoomse närvisüsteemi pöörata tähelepanu veresoonte toonuse regulatsioonis, naha-vegetatiivseid reflekse, termoregulatsiooni, autonoomne innervatsiooni silma, pisaravool ja suurenenud süljeeritus. Veresoonte regulatsiooni uuritud analüüsides südameveresoonkonna refleksid. Eye-südame refleks on tingitud surve antero- pind silm jaoks 20 - 30 sekundit.
 14. põhjustel HRV
  HRV on välise ja sisemise päritoluga. Välised tegurid hõlmavad muutusi keha asend ruumis, kasutamise, psühho-emotsionaalne stress, toatemperatuuril. Denerveeritava süda lööb peaaegu konstantse kiirusega. Nagu eespool märgitud, labiilsuse tõttu heart rate autonoomse mõju siinussõlmespetsiifilised. Mõistvalt impulsid kiirendavad rütmi südamesse ja
 15. UURING vegetatiivse närvisüsteemi
  Uuringus autonoomse närvisüsteemi pöörata tähelepanu veresoonte toonuse regulatsioonis, naha-vegetatiivseid reflekse, termoregulatsiooni, autonoomne innervatsiooni silma, pisaravool ja suurenenud süljeeritus. Veresoonte regulatsiooni uuritud analüüsides südameveresoonkonna refleksid. Eye-südame refleks on tingitud surve antero- pinnale silm jooksul 20 - 30
 16. Struktuuri limbilise ja autonoomse närvisüsteemi ja nende funktsioonid
  Autonoomse närvisüsteemi reguleerib kõiki protsesse organismis (funktsiooni kõik siseorganeid, säilitades homöostaasi) ja see täidab adaptiivne-troofilise funktsiooni. Autonoomne närvikiudude leidub kõikides kolju- ja seljaajunärvid. Autonoomse närvisüsteemi eritavad kesk- ja perifeerse ühikut. Kesktalitusest moodustavad kõik
 17. Kesknärvisüsteemi
  On kesknärvisüsteemi (KNS) seotud aju ja seljaaju, mis koosneb hall ja valgeaine. Hallaine aju ja seljaaju - klastri närvirakkude kohese mõjusid nende protsessidega. Valgeaine - on närvikiudude närviraku protsesse, mis on uus kest-MÜELIIT (see kinnitub kiud valge). Närvikiudude sisestada
 18. Anatoomia NÄRVISÜSTEEMI
  Närvisüsteemi genereerib koostisega närvirakke ja nende protsesside (radade). See eraldatakse central (pea- ja seljaaju), perifeerne ja autonoomse närvisüsteemi. Ontogenetic aju on jagatud telencephalon (aju poolkera ja Subkortikaalsetes struktuurid - juttkeha), keskaju (visuaalne küngaste ja hüpotalamuse ja Subkortikaalsetes struktuurid -
 19. A. Drozdov, m. V. Drozdov. Närvihaiguste. hällid,
  Tundlikkus ja tüübid tundlikkushäirete. Tüübid reflekse ja nende määramine. Moodustamine vabatahtlik ja tahtmatud liigutused. Kuidas seljaaju. Ekstrapüramidaalseid ja selle häired. Struktuuri ja funktsiooni väikeaju. Tüübid kahjustuste väikeaju. Struktuuri ajus. ajutegevus ja võimalikud rikkumised nende funktsioonid. Iseloomulik sümptomid võita
 20. Määramine HRV, põhirakendustes meetodi, näidustused
  BCP - looduslik muutus vaheaegadel südamelöögid (kestus cardiocycles) normaalne siinusrütm. Neid nimetatakse NN-intervalli (Norman Norman). Seerianumber südame ei ole komplekti juhuslikke numbreid ning on keeruline struktuur, mis peegeldab reguleeriv mõju siinussõlmespetsiifilised südame autonoomse närvisüsteemi ja erinevaid humoraalset