meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

Ф

+++

faavus (Favus) loomad, kärn, "valge hari" nakkushaigus, imetajad harva iseloomustab nahakahjustused, suled, karvad, küünised, siseorganeid. NSVL, see on haruldane.

Patogeenid F.- ebatäiuslik seened perekonnast Achorion. F. linnud põhjustatud seen A. gallinae (Trichophyton gallinae). A. quinckeanum (T. quinckeanum) - patogeenide F. närilised, kodu- ja põllumajandusloomi. Aastal patoloogilise materjali seened perekonnast Achorion esitatakse seeneniidistik õhuke ja ümarad eosed (4-8 mikronit), pannakse ketid või üksikute klastreid. On glükoosi agar Saburo arendada valged, ümmargused, siledad, pehmed kolooniad, mis on volditud vanusest ja muutuvad roosaks. Mikroskoopiliselt avastatud kultuuri pirnikujuline microconidia (3-5 mikronit), Macroconidia 3-5 vaheseinad kasvanud kultuurid kohtuvad klamüdospoore. Lindudel (kanad, kalkunid, pardid, loodusest) mõjutab kamm, kõrvarõngad (esimene ilmuvad väikesed valged laigud, siis kujunevale tahkeks tihe kook kaetud valge kattega) on moodustatud baasi suled hästi tähistatud halli-valge korral. Kui vistseraalne vormi F. seen ründab limaskesta ülemiste hingamisteede struuma ja soolestikku. Imetajatel moodustunud iseloomulik kilbid (skutuly) kujul ümarad laigud, mis on kaetud lahtise koorikud; Juuksed nendes valdkondades kaotavad oma sära ja kukkuda. Väikestes loomad paikseid kahjustusi peas, kõrvad, jäsemed, kabjad, mis paksendamiseks, muutuvad hapraks. Diagnoos põhineb kliinilisele mikroskoopiline uuring patoloogilise materjali ja isolatsiooni patogeeni kultuuri. F. eristuda Microsporum ja Trichophyton.

Ravi, ennetamise ja tõrje meetmed. Sõltuvalt majanduslikku elujõulisust haigeid loomi koheldakse või hävinud. Raviks kasutada Griseofulviini sees; kahjustatud piirkonda tuleb ravida fungitsiidse salvid veeta taastav ravi. F. Kui linnukasvatustes kontaktis patsiendi ja tema lind tapmine, ruumi pihustid ravitud formaliini või formaliini-leeliselise Karboli ühendeid.

Lit. Diagnoos seenhaigusi (mükoosid ja mycotoxicosis) loomad, Moskva, 1971.

+++

faagi sama bakteriofaagi.

+++

fagodiagnostika identifitseerimine puhaste kultuuridega bakterid bakteriofaag. See põhineb tundlikkust bakterid teatud faagid. F. märgitud identifitseerimiseks ebatüüpilised (non-Aglutinatiivselt) kultuuri Brucella, Pasteurella, Salmonella, ja muudel juhtudel. Reaktsioon faagi tiiter kasv (eraldamata puhaskultuur) kasutatakse kiire identifitseerimise meetodi mikrobonositelstva avastamine bakterite vee, piima, ja teised. Aluspinnad.

+++

fagopirizm, joobe esinevad loomad mitte pigmendiga nahapiirkondadele (Ch. arr. lammastel), peamiselt süües tatar (Fagopyrum sagitatum). Sarnane haigus võib põhjustada ka külvi hirss, ristik, naistepuna, lutsern, tulikas, psoralea. toksilist mõju need taimed on tingitud nende sisu värvaineid - furokumarinov et mõjul insolation kehas, et moodustada vesinikperoksiidi, kahjustades kapillaarid ja nahka. Mürgistus ilmneb siis, kui loomad söövad neid taimi ere päike päeva. Arendada sümptomeid ekseem naha ees pea, kõrvad, kael ja udara. Mõjutatud nahapiirkondadele tugevalt hyperemic, valulik, paistes, nad tunduvad seroosne efusioon, siis koorida; Nekrootiliste nahka, ei ole kujul paljaste haava pinnale. Rasketel juhtudel samal ajal jälgida palavik ja neuroloogiliste häirete (agitatsioon, kooma, krambid), loomadele sageli surevad.

Ravi: sees - kerge lahtistav lahjendatud soolhappega veeni - NY 25-30% glükoosilahust; lokaalselt - lubjavette, salvide (tsink, penitsillinoval et al.), kalaõli, sümptomaatiline ainetega. Haige loomad söövad öösel või pilves ilmaga.

+++

fagoprofilaktika, nakkushaiguste ennetamisel konkreetse bakteriofaag. Kasutatud salmonelloosi ja kolibakterioosiga vasikad pulloroze - palavik linnud koos teiste meetoditega.

+++

faagi ravi, nakkushaiguste ravi spetsiifiliste bakteriofaagi. Kasutatakse loomade salmonelloos, Kolibatsilloosi vasikatel ja sigadel kombinatsioonis teiste terapeutiliste ainetega.

+++

faagi kirjutades, fagotipazh, lizotipirovanie, bakterid eristumist liikide või serotüübi kasutades bakteriofaag. VF saadaval salmonella, Staphylococcus, patogeensete serotüübi E. coli ja teised. Mikroobe. F. kasutatav meetod selgitada bakterite nakkushaiguste ja vähendades diagnostiliste aega.

+++

fagotsütoos (kreeka Ph {{a}} gos -. sööja ja k {{y}} varjualused - konteiner siin - rakk), võime ainurakne organismide ja spetsiaalsete rakkude - phagocytes kogumise ja seedimine elu (mikroobid, rakkude ja teised. ) ja eluta osakesi. FA mängib olulist rolli organismi kaitsesüsteemi reaktsioonid - põletik ja immuunsus.

Madalamatel organismide, toidu ja F. funktsioone täidab sama rakud; kõrgema loomad F. unikaalne spetsiifiliste rakkude lihaskonna kudede troofilised - phagocytes. Need jagunevad makrofaagid ja makrofaagid. By makrofaagid on enamasti valgete vereliblede makrofaagidega - rakud retikuloendoteliaalsüsteemi, plasma rakud. Makrofaagid fagotsütoosi peamiselt bakterid - patogeenide ägeda infektsiooni (streptokokid, pneumokokid, ja teised.); Makrofaagid - krooniline infektsioonitekitajate (tuberkuloos jne), ja loomarakud ja kudede laguproduktide. On 4 etappi F.: Fagotsüütsüsteemis objektile lähemale, objekt kleepumist fagotsüüdid, rakusisese asukohast imendub objekti ja selle lagundamine (tsütolüüsil). Fagotsütaarne rakkude suurendab hapniku tarbimist ja suurendab oksüdatiivset protsesse, aktiveeritud ainevahetust ja erinevate ensüümide süsteemidega. Ajal AF funktsioon on kasvab kogu mikrostruktuuride tsütoplasma (mitokondrid, ribosoomid, lüsosoomid, jne). Kui Absorbeeruv osakesed (bakterid) läbima tsütolüüsiga, nimetatakse seda pannud F. kui lüüsitakse bakterid, FA nimetatakse lõpetamata. F. kraad sõltub muutused väliskeskkonnas struktuurid osakeste mõjul fagotsitiruemyh opsonines, bacteriotropin verd.

Aastatel aktiivsus F. ja organismi vastupanuvõimet, et on olemas otsene seos: mida rohkem aktiivseid FA seoses olevad mikroorganismid, seda selgemalt väljendatud neile immuunsus, ja vastupidi. Vastupanu organismi võib kunstlikult tõsta või langetada, tugevdades või nõrgendada fagotsütoosset reaktsiooni. Loomadel immuniseeritud vastavate FA mikroob on rohkem väljendunud kui immuniseerimata. Aktiivne AF sõltub vanusest (noorloomade tüüpiline lõpetamata F.) on füsioloogiline seisund, patoloogilisi protsesse, mis esinevad keha (nälgimine, hüpovitaminoos).

Lit.: A. Zhuravel, reaktsioonivõime ja selle tähtsust patoloogia, raamat.: Patoloogiline füsioloogia põllumajandusloomade, Moskva, 1968.

+++

järk-kontrastmikrosoopiaga vt. mikroskoop, mikroskoopilised tehnikat.

+++

tegurid edastamise patogeen, elemendid keskkonda (objekte eluta looduse) seotud edastamise haigustekitaja allikast vastuvõtlikud loomad, kuid see ei ole looduslik elupaik patogeeni. Kollektiivselt F. p. A. ja. on ülekanne tee (paljundamine) infektsioosse päritoluga.

F. lk. In. ja. on järgmised: .. õhk, vesi, muld, toit, tööriistade, esemete loomade eest hoolitsemine jne õhu mängib erilist rolli F. p .. ja. õhus tilgad. Selle temperatuur, niiskus ja määrata liikumise suunda patogeen on võimalik salvestada, selle ülekande kiirus. Vesi üksikute haiguste (leptospiroosi) on peamiselt F. lk. In. ja. Muld kui F. lk. In. ja. See võib olla helmintiaasi ja eriti anaeroobsete infektsioonide (Varrepõletikku, teetanuse, pahaloomuline turse) ja siberi katku. Haigustekitajaks on nende haiguste, sattumist pinnasesse, võib jääda pikaks ajaks. Nakatunud toit võib olla tegureid edastamise pinnase infektsioonid (siberi), salmonelloos, suu- ja sõrataudi, sigade katku ja paljude teiste haiguste, sh sooleparasiitinfektsioonide. Objektid loomade hooldamise, karja ruumides on tegurid edastamise seente ja teised. Ektoparasiitide haigused. Uuring F. lk. In. ja. ja kõrvaldamine mängivad olulist rolli anti-episootilist meetmeid. Vaata. Haigust ka.

+++

võltsimise tooteid (alates pozdnelat falsifico -. spoofs), võltsimine või osaline asendamine looduslike toodete (liha, piim, mesi, jne) teistele - odavamalt, vähem toitev. Vastutusele ja karistatavad kuriteona. Pärast võltsitud toodete turule on määratletud veterinaarravimite ja sanitaarseadmete uurimine kontrolli meetodeid, degusteerimisi, füüsikaline ja keemiline analüüs põhineb võrdlusel morfoloogilised, füüsikalis-keemilised ja teised. Parameetrid (omadused) loodusliku toote esitatakse tutvumiseks. Peamised liigid F. lk.: Asendades veiseliha hobuseliha, lamba- ja kitseliha - liha koerad, lahjendamine piima ja mett veega segamisel söögiseened mittesöödavate.

+++

fantoom (Prantsuse Fant {{o}} mulle tähed - .. nägemine, vaimu), seade, mis jäljendab keha ja sünnikanalisse suguelundid naiste-emade. Kasutage õpetamiseks sünnitusabi vastuvõtte. F. hariduslikel eesmärkidel on karbist, mille sees riputatud kott, mis imiteerib naise suguorganid, täidisega puu (joon.).

Sõidu fantoom õpetamiseks sünnitusabi vastuvõtte.

+++

kurguvalu (neelupõletik), põletik limaskestadel ja sügavamates kihtides neelu. Ta esineb kõikide liikide kodu- ja põllumajandusloomi. F. On katarraalne, krupoosne, difteritich, mädanik, haavand .; voolu - äge ja krooniline vähem. Nimetatakse kasutusele koe kurgu ja tema lümfisüsteemi ring mikroorganismide, mehaanilisi vigastusi, ärritus keemilised mürgid või ravimite ning vastuvõtt on liiga külm või soe toit. Development haiguse kaasa väiksemale organismi vastupanu. Teisene AF on kell siberi katku pastörelloosile, Mýto jt. Nakkushaigusi. Patsiendid täheldatud loomade isutus, raskendatud neelamine, suurenenud süljeeritus, eritis ninast segunemisest sööda osakesed, piklik pea asukoht, turse ja valu kurgus; F.- äge palavik, võib köha, õhupuudus. Kui diagnostika sisalda nakkushaigusi. Prognoos palaviku moodustavad soodsa teiste ettevaatlik. Ravi. Patsiendid isoleeritakse, on need pehme toiduga (aurutatud või kujul puder). Tugevad raske saavad toitu ette kunstliku toitmise korral. Väliselt rakendatakse valdkonnas kurgus soojenemine surub, mähised, kütte lamp või solljuks Minin. Määrige neelu limaskestal jodo-glütserool (1: 10) lahust booraksit jne vältimiseks aspiratsiooni .. bronchopneumonia vastunäidustatud sunniviisiline manustamine narkootikume suu kaudu. Intravenoosne ja lihasesisene - antibiootikumide ja sulfaate narkootikume. Selleks et suurendada aktiivsust organismis - autohemoteraapia, immuunsüsteemi mõjustavad ravimid seroteraapia, antireticular tsütotoksiliste seerumis. Vajadusel määrata sümptomaatiline ainetega. Sekundaarse F. - ravile haigust.

+++

pharyngoscope (kreeka pH {{a}} rynx, sündinud surmad pH {{a}} ryngos - .. lonksu ja Škop {{e}} {{o}} - otsida, uurida), visuaalne uurimine limaskesta neelu. Lindudel, sead, koerad, karusloomade kannab F. palja silmaga. Loomad olid fikseeritud loomulikus asendis, abiga zevnika maksimaalselt avatud suu, hoidke spaatliga juure keele ja uurida ükshaaval küljel ja taga kurgus ja mandlid. Ülevaatus viiakse läbi hea füüsiline või elektrivalgustuse parema kasutamisega peegeldi. Hobused, lambad ja veised, täiskasvanud sigade, pika peaga koera kõri kontrollida kasutades larüngoskoobi (vt. Laryngoscopy). F. Kui komplekt tursed, hüpereemia neelu limaskestal, esinemine kihtide, verejooks, haavand, turse mandlid ja lümfi folliikuli, võõrkehade ja teised. Muudatused.

+++

Farmakoloogia (kreeka pH {{a}} rmakon -. Narko- ja l {{}?} Gos - õpetamine), kõige laiemas mõttes teadus narkootikume. F. Andmeid kasutatakse meditsiinis, veterinaarias, loomakasvatus, bioloogia (füsioloogia, biokeemia), apteek, sünteesi ja leida uusi laadi lekarstennyh ained ja teised.

Veterinaar F. õpib mustrid biokeemilised muutused organismis loomade mõju all narkootikumid, ja selle alusel määrab ütlusi, samuti meetodid ja tingimused nende ainete kasutamise loomadele. F. aitab ravida haigeid loomi, nõrgenemine haigus, suurendab loomade tootlikkus, parandada loomsete saaduste, leviku tõkestamiseks zooantroponozov. Esimeses etapis arengut veterinaar- F. jätkata sama eesmärki - uimastite kasutamine raviks loomade (farmakoteraapia). Ülesanne kaasaegse FM koos selle hulka uimastite kasutamise ennetamiseks loomahaiguste (pharmacoprophylaxis), et ergutada majanduskasvu ja suurendada tootlikkust loomad (farmakostimulyatsiya), reguleerimisel ja suunatud muutusi füsioloogiliste ja biokeemiliste protsesside organismis (farmakoregulyatsiya). AF uurib ka toimuvaid muutusi mõju all narkootikumid, eri liiki loomade, eelkõige loomade eri soost reaktsioonid vanuses erinevate füsioloogiliste riikide ja patoloogilisi protsesse. Modern F. on eesmärk luua ja kasutada vahendina lekarstennyh ainete ülesehituselt sarnased ja biokeemiliste käitumise füüsilistele füsioloogiliselt aktiivseid ühendeid (neurotransmitterite, hormoonid, ensüümid, anti-metaboliitide, jne). F. jaguneb ühine ja erasektori. General F. arvestades tegevuse lekarstennyh ainete mehhanism (farmokodinamika) muudab lekarstennyh aineid peale nende sattumist organismi (farmakokineetikale), tegevuste lekarstennyh ainete põhimõtteliselt tingimused nende rakendamise ja teised. Objekt uuringu eraisikuna F. lekarstennye aine, süstematiseeritud peamiste meetme mõju rühmad. F. tihedalt seotud toksikoloogia veterinaar.

Asutaja Nõukogude veterinaar- AF - NS Soshestvensky, loonud arvukalt kooli veterinaarmeditsiini farmakoloogile. Suur panus veterinaarmeditsiini F. NSVL poolt PI Popov, IE Ajusid, NP Govorov, VA Skowronski, SG Sidorova, VP Petrov, PD Evdokimov, DK ussid ja teised. uurimistööd plii F. F. laboris toksikoloogia teadus veterinaar- Instituut, osakonna F. haridusasutused. F. õpetamine toimub spetsiaalsetes osakondades F. veterinaar- ja põllumajandus- instituudid. Proceedings of veterinaar- farmakoloogile avaldati ajakirjas "farmakoloogia ja toksikoloogia" (1939), "Veterinaarmeditsiini". Öökullid. farmakoloogile ühendab All-Liidu Teaduslik-Farmakoloogia (1960).

Lit.: Brain IE, Viiskümmend aastat Nõukogude veerinarnoy farmakoloogia, "Veterinaarmeditsiini", 1967, nr 10, lk. 60-65; enda, farmakoloogia, 7. ed, MA., 1979; Ussid DK, Evdokimov PD, Vishker A., ​​Narkootikumid veterinaar-, 2 ed., Moskva, 1977.

+++

farnohinon näha. füllokinoon.

+++

fastsioliaas (Fascioloses), sooleparasiitinfektsioonide loomadel ja inimestel, põhjustatud imiussid liiki Fasciola, parasiidid maksas. Põhjustab olulist majanduslikku kahju, mis väljendub loomade hukkumise või järsk langus nende tootlikkust. Jaotatud üle kogu maailma. NSVL kahte tüüpi parasiit Fasciola - Fasciola sinilill ja F. gigantica (esimest tüüpi jaotunud peaaegu universaalselt, teine ​​- selle lõunaosa NSVL).

Etioloogia. F. hepatica 20-30 mm pikk ja 8-12 mm lai, F. gigantica pikkus 33-37 mm ja laius 5-12 mm. Arendatakse osavõtul vahe võõrustajad - magevee molluskeid. Fasciola (joon.) Koostada mitu (kuni 2 miljonit eurot. 2 nädalat) muna (nende suurus 0,13-0,145 X 0,07-0,09 mm), mis väljaheitega loomade sattuda keskkonda. Muna on moodustunud 2-3 nädala pärast vastsed (miracidia) kaetud ripsmete. Tulevad välja muna, siis viiakse keha mollusk, kus 30-60 päeva või rohkem sõite järgmisel arenguastmel - sporocysts rediae (vanema ja lapse vormid) ja cercaria. Viimane välja mollusk ja varsti intsistiruyutsya murul või veepinnal, muutudes invasiivne vorm - adolescariae. Soolestikus Lõpliku host tsüst läheb Fasciola embrüo, mis läbistab seina soolestikus, siseneb kõhuõõnde jõuab maksa ja siseneb sapijuhade kus Fasciola muutub suguküpset. Development of Fasciola kehas lõpliku host kestab 2,5-4 kuud, ja kestuse oma elu rohkem kui 8 aastat (lammastel).

Epizootology. Siit põllumajandusloomi AF kõige vastuvõtlikumad lambaid, kitsi ja veiseid. nakkuse Path - seedetrakti (sissevõtmist encysted adolescariae karjamaal rohtu või vesi). Nakatunud loomad võivad olla juba varakevadel. Kõige massiivne ja tugev nakkus esineb suve lõpus - sügise alguses kuhjumise tõttu selle perioodi adolescariae karjamaale. Intensiivsus nakkuse loomadelt kaasa ka suure hulga molluskid (märg aastat), loomade karjatamise kohta vettinud karjamaad, niisutus- ja veevarustus. Kõrgeim esinemissagedust ja intensiivsust nakkuse täheldatud jaanuar-veebruar.

Kursus ja sümptomeid. Ilminguteks haiguse sõltub liigist Fasciola, haiguse, intensiivsust nakatamist liigist, vanusest ja seisundist loomal. Kui äge käigus F. (F. gigantica) tekkinud äge hepatiit. Patsiendid lambad täheldatud sidekesta kahvatus, kehatemperatuuri tõus kuni 41,6 {{°}} C, verine kõhulahtisus, kõhukinnisus, timbrels, tahhükardia, hingeldus, progressiivne aneemia ja on tavaliselt surmaga. Ajal kroonilise AF lammaste märkida üldine nõrkus, isutus, kvaliteedi muutusi ja juuste väljalangemine, kõhnumine, silmalaugude turse, submandibular ruumi ja rindkere osakaalu vähendamist hemoglobiin ja erütrotsüütide arvu, maksa suurenemine ja selle valu, funktsionaalsed häired seedetrakti -kishechnogo limaskesti. Veiste F. tihti jookseb krooniline ja healoomulised.

Patoloogilised muutused. Laip ammendatud, kõhu kogunemine selget vedelikku. Lümfisõlmed ja maksa suurenenud. Sapiteesid on laienenuna, täis sappi paks konsistents määrdunud pruun. Nad on suur hulk Fasciola. Kui äge käigus maksas on täis verd, selle pinnal väikesed verejooksud, mõnikord fibriini hoiused ja koldeid kollakaspruuni värvi.

Diagnoos. Kui äge muidugi panna peamiselt postuumselt - avades helminthological maksa (esinemine noorte Fasciola), samuti arvestama, milline patoloogilised muutused, haiguse sümptomeid ja episootiauuring olukorda. Krooniline AF tuvastatakse gelmintoovoskopii väljaheitega (vt. Läbipesemine meetod Vysniauskas meetod).

Ravi: Deworming lamba - geksihol, tetraklorometaan, heksakloroetaani, filiksan, bithionol; Veiste - geksihol ja tetraklorometaan (IM); Sigade - geksihol.

Ennetamine seisneb keeld karjatamine rohumaadel märgalade, loomad lavastatud varisemine ning aeglustavad-rühma tingimustes, muutuvad karjamaad (juuli lõpus, augustis). Ennetav deworming suurendamisele suunatud vabadussõjas loomade Fasciola karjamaale karjamaale, samuti vähendada tõenäosust, et hajumist Fasciola munad karjamaa periood - preimaginal deworming. Nende kuupäevad määratakse vastavalt tsonaalset iseärasusi of Epidemiology AF, samuti milline on kasutatud antihelmintikumidele. Karpide elanikkonna piirangud mollustsiidid, kust soine karjamaa.

Inimese faskiolaas. Nakkus - vastsed sissevõtmisel veega ja taimed. Pärast 2-3 nädalat pärast nakatamist on palavik, nahalööve; suurendab ja muutub valulikuks maksa. Vähehaaval haiguse muutub kroonilise faasi iseloomustab peamiselt häire seedetraktis, suurendades haigestumust ja maksas. Ennetamine: keetmine või filtreerimine joogivee põhjalikku pesemist ja põletushaavad köögivilju ja maitsetaimi.

Lit.: Demidov NV, loomade faskiolaas, Moskva, 1965.

Fasciolas: 1 - Fasciola sinilill; 2 - F. gigantica (elusuuruses).

+++

fastsiolin, sama heksakloroetaani.

+++

sidekirmetesse (ladina pealispinda -. sidemega, ribad), sidekoe kest, mis hõlmab peamisi lihaseid. Tehke viide ja troofiliste funktsiooni. Kui lihaskontraktsiooni F. liiguks küljele ja pidurdades nende laienemist. Ümbritseva kõõluste F. lähevad nõgeslöövet. Jalad ja teised. Kehaosad roll kevadel seadmeid. F.: On pinda katab kogu keha üldist kate, mis eraldab nahka keha lihaseid; sügav, kattes lihasrühmadele fikseeritakse luu; spetsiaalne või oma, mis hõlmab iga lihas eraldi.

+++

Fauna (novolat fauna, ladina Fauna - .. jumalanna põllud ja metsad, patroon karjades), kus kogu loomaliikide elavad teatud territooriumil või vetes. AF areneb evolutsiooni loomarühmade erineva päritoluga - Põlisrahvastest ja immigrandid. Struktuur ja ajalooline areng erinevates geograafilistes piirkondades F. õpib zoogeograafia. AF ei tohiks segada loomapopulatsi - määrata loomade kuulub ükskõik kogukonnas (nt vihmametsad), mida iseloomustab mitte ainult liigikoosseisuga vaid ka tugevus. Mõiste "F." kasutatakse ka kirjeldavad vaadeldavate liikide mis tahes riigi või haldusterritooriumil (F. NSVL), keskkond (F. kõrbes), periood ajaloos elu Maal (F. Kambriumi), süstemaatiline otsing (F. linnud - linnustik).

+++

faatsieste ekseem (Pithomycetoksicosis), mycotoxicosis lammaste ja veiste iseloomustab ühine düstroofia, sapijuhapõletik, tundlikkus, ekssudatnvnym diathesis nekrootilisest naha näo ja muude kaitsmata päikese loomade kehaosad. F. e. See on registreeritud Uus-Meremaa, Austraalia ja Põhja-Island.

Loomad haigestuma süües sööda, keda seen Pithomyces chartarum. Seene esitatakse septate seeneniidistik, mis jookseb otse koniidikandjaid kandev koniidid ülaosas üks. Koniidid pikergune ovaalne pimedas piki- ja vaheseintega (joon. 1). Pinnale taime moodustada mustkärna. P. chartarum - saprofüüt, arendab surnud taimeosad kõrge õhuniiskus (ligi 100%). Laboritingimustes, seen kasvab hästi erinevatel toitekeskkonnale t 25 {{°}} C. Seente kolooniad on lame, roomajad, pruunikas koos vanusega. Seen moodustab toksiin - sporidesmin mis põhjustab mürgistuse, sealhulgas suurenenud valgustundlikkus. F. e. See on statsionaarne iseloomu. Lammastel juba märk haigusest - haigus (sõlmed, paapulid) naha koonu ja muud kehaosad .. Patsiendid saavad rahutu pudistelevat. Siis on praod naha kõrvade ja silmalaud, huuled ja silmalaud paistes, silmad punaseks (joon. 2). Loomad hõõrudes tema pea maha ja erinevaid objekte. Pärast 2-3 päeva kahjustatud osa naha kaetud koorikud, kaalud. Kui väljendatud muutused huule haigete loomade keelduda toita, kipuvad olema varjuline kohtades. kollatõbi tekib. Lehmad täheldatud kahjustusi naha udara, lutid, lahkliha. Vahel nägu on kaetud kestendav koor (nagu mask). Lahkamisel maksa tähistada üksikute palely ja fibrootilised valdkondades, mõnel juhul hajus kahjustusi. Maks laienenud, paks, kollakas-roheline värv. Seinad on paksenenud sapijuha. Sapipõie ja kanalis ja maksasisene sapi lõigud on täis sappi. Diagnoos põhineb kliinilisi, patoloogilisi andmeid ja tulemusi laboratooriumiuuringute (toksikomikologichesky analüüs ürdid, eriti selle surnud osad).

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Et vältida F. e. põletada surnud, närtsinud taimkate, läbi varakult heina niitmine heina karjatamiseks kasutatava paddocks erilist rohi, täita sanitaar- ja Mükoloogiliste kontrolli karjamaad ja rohusöötade. Kehtestamisel F. e. lõpetada loomade karjatamiseks ebasoodsamates piirkondades, toota muutus feed.

Lit. Diagnoos seenhaigusi (mükoosid ja mycotoxicosis) loomad, Moskva, 1971.

Joon. 1. koniidide seene Pithomyces chartarum (X 300)

Joon. 2. Lambad, näo ekseem patsientidel.

+++

Next veterinaararst, veterinaar- tehnik, Veterinaartehnikul keskharidusega, Öölennud veterinaarse assistent. F. aastal. töö kolhooside ja sovhooside, tööstus- ja spetsialiseeritud kompleksid ja talud, Veterinaar- võrgustik maa- ja linnapiirkondade institutsioonide, veterinaarlaboratooriumid (labori), transport, piirivalve veterinaaride, samuti organisatsioonide ja ringlussevõtu ettevõtted ja loomasöödana. F. aastal. Läbiviimine veterinaarjärelevalve all, naudib sätestatud õiguste harta NSVL veterinaar- ja asjakohane. sätteid. F. Preparaat. viia 178 (1980), veterinaar- (või kellel on veterinaar departemang) kolledžid, rohkem kui 10 tuhat. spetsialistidega lõpetab aastas. NSVL -. Rohkem kui 200 tuhat FA. (1980).

+++

fenasal (Phenasalum; B-nimekiri) - antihelmintikumid. Kollakas-valge pulber, lõhnata, vees lahustumatu.

Seda toodetakse kujul peeneks pulbriks koos purustatud suhkrut. Väga cestodiasis efektiivne kõigi imetajate ja mõned linnud ja kalad cestodiasis. Madal toksilisus. Annuse suu (1 kg kehakaalu kohta): 0,1 g lamba (andmiseks individuaalne), 0,1-0,5 g (grupp kasutamine); 0,2 g hobused (varsad 1 aasta), 0,25 g (varsad kuni 2 aastat), 0,3 g (täiskasvanud looma); 0,1 g koer; 0,6 g kude (eest ehinostomatidoze), 0,2 g (at gimenolepidoze); karpkala 0,1 g (kui botriotsefalёze). Hoidke purgid lakkusid liiklusummikud, kuivas kohas.

+++

fenatsetiin (Phenacetinum; PC B-nimekirjas), palavikku alandav ja valuvaigistav. Valge kristalne pulber lõhnatu. Väga lahustub vees halvasti lahustuv alkoholis. Kohaldatakse haigused, millega kaasneb palavik. Toas: lehm 15,0-30,0 g; hobune 15,0-20,0 g; lamba-, kitse- 2,0-5,0 g; siga 1,0-2,0 g; koer 0,25-1,0 g; fox, polar fox 0,2-0,4 g; kana 0,2-0,5 g Hoida hästi suletud anumas.

+++

fenüül salitsülaatide (Phenylii salicylas; FH), salol, antiseptiline. Valge kristalne pulber või väikesed värvusetud kristallid nõrga lõhnaga, lahustub alkoholis ja sööbiva leelislahusti, kergesti lahustub kloroformis, väga lihtne - õhus. Suukaudsel manustamisel seedetrakti haiguste esinemist, põiepõletik, püeliidi, püelonefriit; väliselt (ka pulbri või 3-5% alkoholi lahus mine) on haavade ja fistulid halb lõhn. Toas: lehm, hobune 15,0-25,0 g; lamba-, kitse- 2,0-10,0 g; siga 2,0-5,0 g; koer 0,5-1,0 g; fox, polar fox 0,2-0,5 g; kana 0,1-0,2 g Hoida hästi suletud anumas, valguse eest kaitstult.

+++

fenobarbitaal (Phenobarbitalum; PC B-nimekirjas), Luminal, hüpnootiline, krambivastane; barbituraadid. Valge kristalne pulber, lõhnata, vees väga hästi lahustuv, etanoolis vähelahustuv alkoholi ja aluselisi lahuseid. Võrreldes teiste barbituraadid tugevalt vähendab aju erutuvus mootor keskused, vaid tegutseb lühiealisi. Kanna katk koerad, kanad rasklёve, epilepsia imetamise põrsad ja teised. Haigused, millega kaasneb suurenenud närvis erutuvust.

Toas: siga 0,1-0,5 g; koer 0,05-0,2 g; 0,01 g tibu Hoida hästi suletud pangad oranž klaas.

+++

puhast fenooli (Phenolum purum; B-nimekiri), Karbolihappo antimikroobne aine. Värvitud nõeljad kristallid või värvitud kristalne mass koos lõhn, kergesti alkoholis lahustub ja lahendusi sööbivad leelised. Kanna 3-5% lahendused on F. h desinfitseerimiseks loomakasvatushoonete, seadmete, jäätmete šahtidesse, samuti desinfitseerimiseks tööriistu, esemeid loomade hooldamise .; vedel fenooli (segu 100 osa paisunud kristalse F. h ja 10 osa vett.) - kui cauterizing agent, kujul 5-10% vesinikkloriidhappe salvi - at trihofitii. Suurtes annustes võib põhjustada mürgistuse. Samuti kasutatakse säilitamiseks ravimite, bioloogiliste. Hoida hästi suletud anumas turvaliselt kohale.

+++

fenoloogia (kreeka phainomena -. nähtusi ja logod - õpetamine), teadus hooajaline nähtuste olemust, ajastust ja põhjusi nende esinemist. F. registreerib ja analüüsib peamisi muutusi taimestiku ja loomastiku tõttu on aastaaegade ja ilmastikutingimustest. Taimed (fitofenologiya) salvestatud turse ja avatakse pungad, õitsemise, valmimise vilju ja seemneid jne, loomad (zoofenologiya) - .. Ärgates talveunest, hakkavad paaritumist (Kiimassa), hooajalise karvavahetuse ja migratsiooni ja koorumise vastsed, välimus täiskasvanud putukate nukud, ja nii edasi. n. fenoloogiliste mustrid on arvesse võetud organisatsiooni tegevuse looduskaitse arendamise meetmed nakkushaiguste ajal need või profülaktilist ravi loomi. F. Need on olulised ka taimede ja loomade, samuti uute territooriumil.

+++

fenoolftaleiini (Phenolphthaleinum; FH) lahtistav. Valge slabozheltovaty või pulber, lõhnata, raskesti lahustuv vees, alkoholis lahustub. Tabletid F. (lumetorm) sisaldavad 0,1 AF mõjutab jämesooles. Rakendatud kroonilise kõhukinnisusega. Toas: koer 0,05-0,1 g; kass, rebane 0,01-0,02 g Hoida hästi suletud anumas.

+++

fenoolsete koefitsiendiväärtused jagades lahuse kontsentratsioon desinfitseeriva kontsentratsioon keemiliselt puhas fenooli lahus, mis võrdset ajaks ja samal temperatuuril kahjulikku mõju katseorganisme. Mis F. kuni. Määrata, kui palju kordi katse sõiduki desinfitseerimiseks toime on tugevam või nõrgem kui fenooli.

+++

fenotiasiinil (Phenothiazinum), antihelmintikumid. Puhastatud F.- pulber sidruni-kollane värv nõrga spetsiifilist lõhna, ei lahustu vees, alkoholis lahustub ja orgaanilised lahustid, säilib hästi. F.- Toorpulbrit hallikas-roheline, ladustamine võib omandada metallist oliivroheline või lilla värvi. Kasutati peamiselt strongylatosis mäletsejad ja hobused, samuti geterakidoze ja askariaas kanad parabronemoze veised ja kaamelid, ja teised. Helmintoos. Annus (1 kg looma kaal): 0,2-0,4 g vasika; Hobune 0,1 g; kaamel, lammas, kits 0,5-0,6 g; piglet 0,4-0,6 g; kana 0,1-0,5, Üleannustamise ammendanud loomad isegi terapeutiliste annuste AF võib põhjustada mürgistuse. Toksiline toime võimendub mõju all päikesevalguse ja kaasnevad dermatiit.

+++

fenotüüpi (kreeka pH {{a}} ino -. avastatakse ja t {{y}} pos - jäljendi, kuju, muster), komplekti kõik atribuudid ja omadused organism, mis moodustati protsessi individuaalset arengut. Tänu interaktsiooni genotüübiga (geneetiline omadustega organism) väliskeskkonnaga tingimustel.

+++

apteegitill, vili (Fructus Foeniculi; FH), apteegitill, vili, küpse vilja kasvatatakse ürdi apteegitill - Foeniculum vulgare, Umbelliferae. See sisaldab olulist ja taimeõlid. Ja suurendab sekretsiooni motoorika seedetraktis ja vähendab gaaside moodustumisest, ning tal on nõrk antiseptiline Köha efekti. Määra sissepoole tasude näol, booluskogused kashek, pulbrid koos toiduga. Annused: lehm 25,0-50,0 g; hobune 10,0-25,0 g; lammas, siga 5,0-10,0 g; koer 0,5-2,2 g; kana 0,2-0,5 g

+++

loomakasvatusmajapidamistele Nõukogude Liidus, jagunemine põllumajandusliku ettevõte tegeleb põllumajandusloomade aretuse ja tootmisega loomakasvatussaaduste; vorm loomakasvatuse korraldus. F. w. See võib olla osa suuremast vnutrihoznogo osa (osakonna, integreeritud meeskonna jagu) või sõltumatu tootmisüksuse. Territooriumil F. w. on: kompleks aretus ruumide, hoonete ja ehitus lisateenused rajatised, ehitised, teed ja side. Olemus ja struktuur hoonete sõltub suurusest talu ja iseloomu sisu teatud liikide ja rühmade põllumajandusloomadele. Sööda tootmise korraldamiseks spetsialiseeritud meeskonnad, Osakute sööda tootmise või traktori valdkonnas meeskonna juhtimine. Tugevdamine sööt aitab luua ligi F. w. väga produktiivne niisutatud haritud karjamaad. Valides saidi ehitamiseks F. w. arvestama asukoha söödamaa maa, vee allikaid, teed, tunnelid, asulates. Vastavalt keskkonnakaitse nõuetele keskkonna saastamise vastu F. w. määrata maatüki, mis sobib loomulik ja loomatervishoiu nõudeid. Loomakasvatushoonete asub allpool elamu ja kultuurilise eluhoonete. Territoorium F. w. lisada ja istutada puid ja aiad; sissepääsu juures (kirje) ning varustatud sanitaarteenistuse dezbarer.

Kokkuleppel F. w. jagatud tribal (reprodutseerida aretusbaas) ja kaupadega (toota loomakasvatussaadused). Vastavalt keskenduda kolhooside ja sovhooside pakkuda F. w. tootmiseks piim, veiseliha, sealiha, lambaliha, vill, munad jne. n. Mõõtmed F. w. See sõltub sellest, kui palju bruto- ja turustatavate toodete ja kariloomade arv. kindlaks optimaalne suurus F. Seoses eritingimusi w., mis tagavad suurima kasumlikkuse tase. Piimakarjafarmide nad ulatuvad (füüsiliste ja majandustsoonis) alates 200-400 kuni 600-1200 lehma kohta; sigade reproduktornyh - 100-600 emist, nuumamiseks - 10000-16000 sigade ühekordne söötmine, aretus - 100-200 emised ..; kaubaartiklite lambad - 2000-24000 lamba ... Viisid loomade pidamine sõltub tehnoloogia tootmise, klimaatilised ja majanduslikud tingimused (pakkumise sööda jne ..). Põhivormiks töökorralduse F. zh.- pideva tootmise meeskond (tööstus, spetsialiseeritud või keeruline). Töötaja töö F. w. palka vastavalt oma kvalifikatsioonile on töö maht, kogus ja kvaliteet saadud. F. w. Motorisoida transport, koostamine ja levitamine, sööda, vee ja loomade jootmiseks lüpsi lehmade, esmatöötlemise ja piima töötlemine, lammaste pügamine, munade korjamise, sõnnikut loomakasvatushoonete, pakkuda seda sõnnikuhoidla jne .. protsesse.

On veterinaarteenistuse loomade F. w. cm. kolhooside ja sovhooside.

+++

Ensüümiperparaatide preparaadid saadakse loomsetest toorainetest, taimede või mikroorganismide ensüüme sisaldava võimelised parandama käigus biokeemiliste protsesside organismis. Puhastatud kristalse kasutatavate ensüümide molekulaarbioloogia (RNA-ASE desoksüribonukleaas et al.) Ja meditsiinis (trüpsiin, pepsiin kümotrüpsiin lidasa, pankreatiini ja teised.). Et parandada tootlikkust loomad saavad kasutada vähem rafineeritud ja saadud seente ja mikroorganismide F. lk.: Amilorizin, protosubtilin, glyukavomarin ja teised. Nad lisatakse toidule või kasutatakse trudnosilosuyuschihsya silo kultuure. . Need F. n hüdrolüüsitud koostisosadeks sööda ja parandada loomade seedimist ja ainevahetust, lisatakse ka sööda ensüümi tööstuse jäätmed - biomassist ja bioshrot mis sisaldab lisaks ensüüme, toitaineid.

+++

ensüüme (lat fermentum -. fermentatsiooni pärm), ensüümid, spetsiifilisi valke, mis moodustavad rakud ja katalüüsida keemilisi reaktsioone organismis. Iseloomulik AF - kõrge toime spetsiifilisus. AF jaguneb ühekomponetne või lihtne, kuhu kuuluvad ainult valgu (nt pepsiini trüpsiin) ja kahe komponendiga või kompleks (nt dehüdrogenaasi aminotransferaas), mille koostis va valguosa, nimetatakse apoenzyme hulka mittevalgulisest osa - koensüüm ( koensüüm) või rosteticheskaya rühm. Paljud koensüümid ja proteesrühmad - vitamiini derivaadid nagu koensüüm A - derivaat pantoteenhappe; tiamiinpürofosfaat - derivaat vitamiini B1. F. proteesrühmad on pidev ja stabiilne seoses apoenzyme ja koensüüm nendega ajutiselt. FA toime on ühendatud substraat ei ole kõik FA molekul, ja kus on eraldi osa, mida nimetatakse aktiivse saidiga. Viimane koosneb lihtsatest F. väikese arvu aminohappejääke kompleks F.- proteesi rühm või koensüüm. Lihtsas aktiivse saidiga tihti esitatud F. seriin, gnetidina, lüsiin, tsüsteiin, asparagiinhape, glutamiinhape, moodustades kesklinnas teatud konfiguratsiooni võib teostada katalüüsi. Muud osad valgumolekuli F. tagada selle eripära. F., mis sisaldavad ioone (kaalium, raud, vask, koobalt, tsink, magneesium, jne), mida nimetatakse metalloensüümide. F. tegevus mõjutab temperatuur, vesinikioonide kontsentratsiooni, ioonsed jõud ja iooniline koostis keskmise. F. aktiivsus võib vähendada mõjul teatud ainete - inhibiitorid. Nende hulka kuuluvad näiteks raskemetallide sooli (hõbe, elavhõbe ja plii), mis blokeerivad aktiivseid kohti F. või vähendada aktiivsust nende koostises metalle. Organismis on ained valgu olemuse - väga spetsiifiline inhibiitorid. Mõned neist ei ole liitumist aktiivse saidiga, ja kõigile muudele Molekuli F., struktuuri muutmata molekuli järelikult struktuuri aktiivse tsentri. F. organismis võib olla mitmed struktuursed vormid, mida nimetatakse isoensüümide erineva katalüütilise aktiivsusega. Näiteks laktaadi dehüdrogenaasi isoensüümide tuntud 5. Mitmed F. sünteesitakse organismis inaktiivsete eellaste - sümogeenidena.

Autor laadi reaktsioone katalüüsivad F. nad jagunevad 6 põhirühma - oksidoreduktaasid, transferaasid, hüdrolaasid, lyases, isomeraasidega, ligases (sünteesiks on). Iga klass on jagatud alamklassiks ja podpodklassy, ​​ja üks FA podpodklasse on oma number. Seega iga nimetatud F. (umbes 2000) on kood, mis koosneb 4 numbrit. Esimene number näitab, mida klassi F., teine ​​viitab alaliik, kolmas - podpodklass, neljas - seerianumber; nagu ksantiinoksidaasi kood on 1, 2, 3, 2.

Mitmed AF moodustab komplekse, mis katalüüsivad reaktsioone tervete tsüklit. Olulist rolli reguleerimisel ensümaatiliste reaktsioonide mängida hormoonid. Loomakasvatusdirektoraadi ja veterinaaria F. kasutada stimulaatoreid, et suurendada tootlikkust ja kaalutõusu loomadel. Vaata. Nagu ensüümipreparaate.

Lit.: M. Dixon, E. Webb, ensüümid, trans. Inglise keelest., Moskva, 1966; . Kretovich VL Sissejuhatus ensümoloogiaga, Vol 2, M., 1974; Protasov TN, Hormonaalsed regulatsioon ensüümi aktiivsuse, M., 1975.

+++

ferroglyukin (Ferroglucinum), antianemic vahenditega; komplekspolümeer trivalentsel raua ja dekstraanist. Tume pruun vedelik. See stimuleerib vere, parandab ainevahetust, suurendab organismi vastupanu. Täida 5,0-7,5% lahendused on F. intramuskulaarselt raviks ja ennetamiseks toiteväärtust aneemia sigu. Annus: 1,0-2,0 g

+++

fetotomiya (ladina lootele -. järglasi, poeg, kreeka tom {{e}} -. tükeldatud, lõigatud), lõigatud puu tükkideks ning nende kõrvaldamist naissuguelundite. F. (embryotomy) - üks tegevuse kasutatud patoloogiline sünnitus (vt sünnitusabi.) Suurtes loomad, peamiselt selleks, et päästa oma elu. Näidustust AF on ebakõla Sünnituskanali loote ja luumenit suurus (overdeveloped puu- ja kitsas sünnikanalist), mõned väärarenguid lootele, samuti võimetus määrata vales asendis, positsiooni lootele ja chlenoraspolozheniya. AF saab olla edukas, kui sünnikanalisse ei ole põletikus ja keha ei nõrgene emad, kui piisavalt hästi operatsioonisüsteemi omab vastuvõttude F. rangelt järgib aseptilise ja antiseptiline, teostab toimingu kiiresti ilma liigse jõu kasutamist, säästes sünnikanalist ja kasutades oma ohtrate niisutamine osliznyayuschimi lahendusi.

On kahte liiki F.: Nahaalune, amputeeritud, kus maksimaalne säilitamine kohal loote naha ja naha, kus puu on eraldatud (lõigates läbi) nahaga. Enamik nahaalune eraldada ainult korrektselt paigutatud rinnale jäseme. Kõigil muudel juhtudel, ratsionaalset naha F. Sõltuvalt määral lahutatud (lahkamine) loote F. võib olla osaline (osaliselt), kui lahutada ainult osa vilja kui vales kohas ja täielik (kokku), kui kogu puu on jagatud väikestes osad (näiteks kui loode asulate, teatud tüüpi väärarenguid, kitsaste sünnikanalist). Enne kasutamist veenduge, et loode on surnud; vastasel juhul ohverdada vahetult enne F. Puuvilju tuleks jagada osadeks, mida saab vabalt kaevandatud läbi luumenit Sünnituskanali neid kahjustamata. AF kasutatakse ainult nendel juhtudel, kui piisava ruumi radu kasutuselevõtuks sünnitusabi vahendid ja tegutsevad käed. Mõned tehnikad F. cm. Joon. 1-12 (p. 542).

Joon. 1. Promotion sae lõigatud koht koos amputatsioon pea ja kaela (sae kinni pöidla ja peopesa).

Joon. 2. Stroke saed petleprovodom tõmmati ümber kaela ja pea.

Joon. 3. Stroke saed vahel rinna ja vasakule painutatud õlaliigesed jäsemete.

Joon. 4. osas sirutada randmeliigeses.

Joon. 5. osakond randmeliigeses on painutatud.

Joon. 6. osas sirutada kandadeni.

Joon. 7. jäsemete amputatsiooni painutada puusaliigese.

Joon. 8. diagonaal osa rinnus peavaluga esitlus lootele.

Joon. 9. Stroke saed lõikamiseks tarbitakse vaagna.

Joon. 10. lõikus naha ja kõhu tuharseisus loode.

Joon. 11. lõigatakse pooleks vaagna.

Joon. 12. diagonaaliga osa rinnus tuharseisus loode.

+++

fibroomi (ladina fibra -. Kreeka ja kiudaineid -. {{o}} ma - lõpeb nimed kasvajad), healoomuline kasvaja sidekude. F. on pehme, ehitatud tüübist lahti sidekoe ja kindel, mis koosneb tihedast kiuline sidekude. AF võib olla erineva kujuga, jõuavad suured suurused. Lokaliseeritud nahk, limaskestad, sidekirme, intramuskulaarselt sidekoe stroomas munasarjas, emakas, piimanäärmete. Vaata. Kasvajad ka.

+++

fibromatoos küülikud infektsioon (fibromatoos infectiosa cuniculorum), fibromatoos SHOUP, viirushaigus, mis avaldub kujul piiratud või on ebaselge nahaalune kasvajad. Distributed Ameerika Ühendriigid, see toimub enamasti healoomuline. Patogeen F. kuni. Immunoloogiliselt sarnane viirus müksomatoosi küülikutel. Perebolevanie fibromatoos mõnel juhul annab vastupanu hilisematele infektsioon müksomatoosi viirus, ja vastupidi. Vastuvõtlikud looduses ja koduküülikutelt. Sääsed ja teised. Putukad on mehaanilised viirusekandjad. Haiguse peiteaeg on 2-3 päeva. Patsiendid küülikutel oli ühekordset või mitmekordset nahaalust kasvajad. Maksimaalne kasvaja suurust jõuab 10 meetrini päevas. Täiskasvanud küülikud kasvaja tavaliselt taanduda pärast 15 päeva ja 28-35 m päeval see protsess on lõppenud. Patoloogilised muutused iseloomustab hüperplaasia sidekoest fibroblastid ümmargust kasvajat ümbritsev on rakukiht. Diagnoos on kehtestatud, võttes arvesse tulemused eksperimentaalse infektsiooni küülikuid.

Ravi, ennetamise ja tõrje meetmed ei ole välja töötatud.

Lit.: Leontyuk SV, nakkus fibromatoos, raamat.: Haigused küülikud, 2 toim. M., 1974, lk. 34.

+++

soolalahus, kunstlikult valmistatud lahus, lähedaste vereplasmas osmootse ja onkootilised rõhul kontsentratsioonide suhe erinevate ioonide ja lahustatud gaase, vesinik ja indeks puhver omadused. Meditsiinis ja veterinaarias praktika F. lk. nimetatakse sageli isotooniline soolalahus. Sule omaga verd Ringer-Locke lahus, Tyrode lahus ja teised. F. p. meditsiinipraktikas kasutatud (vt. Krovezamenyayuschie vedelik), samuti füsioloogilises eksperimendid säilitada isoleeritud organeid ja kudesid.

+++

Loomade füsioloogia (kreeka pH {{y}} sis -. Olemust ja l {{o}} gos - õpetamine), teadus, mis uurib protsesse elutegevuseks asutused, organid ja süsteemid kogu organismi suhetes keskkonda. F. w. osatähtsusest, era (eri), võrdlev, evolutsiooni ja vanusest. General F. w. See uurib põhilisi seadusi elutegevuse ühised erinevate organismide; Eraldi F. zh.- protsesse elutegevuseks teatud rühmade või liikide. Üks osa era F. w. - Physiology põllumajandusloomade, mis on bioloogilise alusel zootehnika ja veterinaarmeditsiinis. Tema ülesanne - uurida füsioloogilisi funktsioone põllumajandusloomade praktilist eesmärki - suurendada oma toodangut (piima-, liha-, shёrstnoy, muna ja nii edasi.) Ja viljakuse laiendus kasutusiga, ning hea tervise kogu nende tootliku elu. Võrdlev ja Evolutionary F. w. uurida füsioloogilisi protsesse oma fülogeneetilise arengu erinevatel loomaliikidel; vanus - teket ja füsioloogiliste funktsioonide keha protsessi enesetäiendamiseks (ontogeneesi). F. w. jagada tinglikult normaalne ja patoloogiline füsioloogia. F. w. On tihedalt seotud anatoomia, histoloogia, embrüoloogia, biokeemia, geneetika, bioloogiline alus ratsionaalne loom.

F. Development Hästi. tingitud nõudeid praktikas, eriti meditsiini ja karja. Päritolu see on seotud XVI-XVII sajandil., Aga ainult XIX sajandil. F. w. See moodustati sõltumatu teadus. See hõlbustas tasumata avastused teaduses: avastus õiguse ümberkujundamise aine ja energia, luua rakustruktuuri organismide loomise teooria orgaanilise evolutsiooni. Hea panuse F. w. Vene teadlased - FV Ovsyannikov, VV Danilevsky ja NA Mislavsky, AM Filomafitskiy, Vvedenskii eriti Sechenov, Pavlov, AA . Ukhtomsky. Saades talu loomade füsioloogiat kui iseseisvat Private Branch F. w. See viitab 20-40 m aastat. XX sajandil. NSVL, tema areng on seotud nimed KN Krzhishkovskogo, ES London, AG Kratinova, AV Leontovich, K. P. Viktorov, NF Popov, AD Sineschёkova A . A. Kudryavtseva ja teised.

Kaasaegne loomakasvatuse kasutatakse laialdaselt, et saavutada praktiline F. w. Füsioloogilised andmete aluseks sellised tehnoloogilised trikke nagu kasvatamist, kasutamist emapiimaasendajaid kasutamise granuleeritud ja granuleeritud sööda korraldamisel toitumine põllumajandusloomade, masinad, lüpsilehma, kunstliku viljastamise ja loomade aretamine, vereülekandeid, koolitus Võistlushobuse koer jms . Intensiivne karjakasvatussektori on vaja sügavamat uurimist füsioloogilisi funktsioone igasuguseid ja vanuses põllumajandusloomade eesmärgil nende tõhusat kasutamist põllumajandustootmist. Füsioloogia põllumajandusloomade õpetatakse veterinaar-, zoo inseneri ja (väikestes kogustes) kohta põllumajanduse ja majanduse teaduskondades veterinaar- ja põllumajandus- ülikoolides. Teadustöö vallas F. w. koordineerib Üleliiduline Instituudi biokeemia ja toitumise põllumajandusloomade ja vastavate vabariiklike institutsioonide.

Lit.: Küsimused füsioloogia põllumajandusloomade, 1-3 tundi, Krasnodar, 1972-1976 .; Füsioloogia põllumajandusloomade, L. 1978 (füsioloogia Guide); Bazanova NU, Golikov [Other] füsioloogia põllumajandusloomade, M., 1980.

+++

fizioprofilaktika (kreeka pH {{y}} sis -. olemust ja ennetamine), loodusvarade kasutamist ja kunstlikult loodud füüsikaliste tegurite haiguste ennetamiseks ja tervise edendamiseks. Kasutamiseks veterinaarias F. tehisallikatega ultraviolettkiirguse, nähtavat valgust, infrapuna kiirte kas üksi või kombinatsioonis üksteisega erinevate veepuhastusseadmed, ioniseeritud õhku ja kasutamise. Talvel loomapidamine, eriti noori, on kõige olulisem UV kiirguse ja ionisatsiooni õhu tallides. Kuna UV allikad on elavhõbe-kvarts, erüteemsete ja bakteritsiidse lambid (vt. Valgusravi). aeroionizers (vt. aeroionization) kasutatakse õhu ionisatsiooni. Ultraviolettkiirgus ja õhu ionisatsiooni kaasa üldisele tugevdamisele keha, takistades ainevahetushäired (kaltsiumi ja fosfori), kopsuhaiguste, säilitamise ja kasvatamise terved noored loomad, suurendada tootlikkust loomad.

+++

füsioteraapia (kreeka pH {{y}} sis -. olemust ja Therap {{e}} ia - ravi), teadus, mis uurib mõjutavaid looduslikke ja kunstlikke füüsikaliste tegurite mõju kogu organismile ja arendab nende kasutamise meetodid ravi- ja profülaktiline kasutamine. Füüsiline tegurid kasutada FA hulka valgus, kuumus, külm vesi, muda, massaaž, elektrivool, X-ray ja radioaktiivsete kiirgus, ultraheli, laser valgus, ioniseeritud õhku. F. otseselt seotud füüsika, keemia, biofüüsika, biokeemia, füsioloogia, kliiniliste distsipliinide.

F. moodustamine, kuidas teadus on seotud alguses XX sajandil. Kui Liège (Belgia) korraldas 1. Rahvusvahelisel Füsioteraapia (1905). Suur roll teaduse F. mängis Nõukogude teadlased AE Shcherbak AV Rakhmanov, SA Brustein ja teised. Aastal veterinaaria, füüsikaliste meetoditega ravi on laialt levinud koos 30 oma. Olulise panuse veterinaarmeditsiini F. aidanud teosed I. D. Medvedev, EI Shakalova, MN Kirillov, N. Barsukov jt.

Veterinaarmeditsiinis kasutada järgmisi F.: Valgusravi, elektriravi (galvaniseerimine, darsonvalization, diathermy, UHF-teraapia), vesiravi, mudaravi, soojaraviga, massaaž, kiiritusravi, kiiritusravi, ultraheli ravi aerotherapy, aeroionization. In füsioteraapiaprotseduure kudedesse tajuvad valgust, elektri-, soojus- või mehaanilise energia. Neeldunud energia põhjustab aktiivne hüpereemia, haridus kudedes keemiliselt aktiivsete ühendite, suurendab interaktsiooni komponendid rakkude, ainevahetuse, troofiliste funktsioonina autonoomse närvisüsteemi. Mõned füüsilised tegurid on rahustav, taastav ja valuvaigistavat toimet, parandavad immuunsüsteemi bioloogiliste reaktsioonide teket bioloogiliselt aktiivseid ühendeid (vitamiin D, histamiini), kes tegutseb antimikroobsete. Fizioteralevticheskie protseduuri kasutatakse peamiselt raviks halvatus loomadel, haigused, liigeste ja sidemete, hingamisteede haigused, ainevahetushäired. Ravitoime füsioteraapia sõltub õige valik, iseloomu patoloogiline protsess, õpetamismeetodeid jäta korra. Mõnel juhul on otstarbekas teostada üheaegse kaks füüsikaliste tegurite; suurendada ravitoimet - kombinatsioon AF farmakoteraapia. Veterinaarkasutuse füsioteraapia ja kasutatakse profülaktiline kasutamine (vt. Fizioprofilaktika). Veterinaar Õpetamine F. (kui ravi osas) programmi kaasatud veterinaarmeditsiini koolid ja võimed. Läbi viinud koolitusi veterinaar- füsioterapeudid.

Mõiste "F." tähendab kohaldamise füsioteraapia.

Lit.: J. D. Medvedev, kehalise ravimeetodeid loomade, 3. ed., Moskva, 1964.

+++

fizotsefalёz mesilased (Physocephalosis API), parasiithaigused mesilasperede põhjustatud vastsed fly-kärnkonn Physocephala vittata. Fly 11 mm pikk, tal on suur ümmargune pea, lühike kärss, lõpuks kõhu paksenenud. Kõht must, taga punakas, hõbedase otsa kõht. Naissoost lendab taru mesilase saagi ja muneb muna oma kõhtu. Välja munast vastne tungib kõhuõõnde mesilased, mis arendab ja moodustab kookoni. Noored lendavad läbi segmentidevahelistes membraani kõhtu bee. F. lk. Täheldatakse teisel poolel suvel. Patsiendid mesilased tugevalt venitatud kõhu kaudu, mis seina läbipaistev valkjas vastne puparium tume või parasiit. Nõrgenenud istuv patsientidel mesilased tervete mesilastega tavaliselt visati taru. Avamisega haige või surnud mesilased oma kõhu paljastada valge vastsed fizotsefaly.

Ennetamine: vastavust veterinaar- ja sanitaartehnika pidamise eeskirjade mesilaid, mesilased ja prügi põletamine surnukeha.

+++

fizotsefalёz sead (Physocephalosis suis), uss infestatsioonid põhjustatud nematoodide Physocephalus sexalatus Thelaziidae pere. Distributed kõikjal.

Ph. sexalatus - niitjate parasiidid pikkus 6-22 mm. On pool keha külgedel 3 tiib. Suu piiratud kahe kolme tera huuled. Kaudaal lõpuks mees spiraali keerdunud; spicules kahe ebavõrdse. naisekeha sõrme otsa projektsioon. Munad on piklik-ovaalsed, moodustatud sisaldavad vastne. Suurus munad 0,029-0,037 X 0,015-0,018 mm. Intermediate peremees - mardikas Koprofaag, milles sooles munast väljub vastne, tungib kehaõõs, kus see muundatakse läbi 35-40 päeva invasiivne. Reservoir võõrustajad - linnud, roomajad, röövkalad ja muud selgroogsed .. Ehk vastastikuse perezarazhenie veehoidla võõrustaja. Organismis lõpliku vastuvõtva vastne fizotsefalyusa 30-45 päeva jõuab puberteeti. Way seedetrakti infektsioon (süüa toitu vahe- ja veehoidla hosts). Patsiendid täheldatud loomade isutus, kõhulahtisus, janu, ärevus, viivitus kasvu ja arengut.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine: Süstemaatiline puhastamine sõnnikust ja biothermal hävitamiseks.

+++

phycomycosis (Phycomycoses), rühm nakkushaigused, peamiselt põhjustatud krooniliste haiguste Phycomycetes. On vistseraalne (süsteem) ja nahaalune F.

Vistseraalne phycomycosis (muukormükoos, mukoroz) iseloomustab arengut granulomatoossete protsessi mesenteerilistesse, bronhide, keskseinandi ja submandibular lümfisõlmed, samuti maksa, kopsud, neerud; See võib tekkida ka noortel loomadel haavandite limaskestade mao ja soolte. Patogeenid - alamate seente perekonda Mucoraceae (Sügomütseedid klass) - Mucorales (Absidia corymbifera, A. ramosa, Mucor pusillus, M. circinelloides, M. racemosus, Rhizopus'est cohnii, R. microsporus R. oryzae harva, jne ...) Ja pere Mortierellaceae (Mortierelle polycephala). Mucorales iseloomustab aseptate hyphae teket endogeensed eosed (sporangiespor) jooksul sporangiume (joon. 1) ja seksuaalne tsükkel arengu teket niinimetatud zygospores. Need seened - saprophytes tüüpiline, looduses laialt levinud erinevates orgaaniliste substraatide, sealhulgas sööda. Haige veised, hobused, lambad, sead, koerad, naarits, kodu- ja muid loomi. Liigid. Haigustekitajad satuvad organismi koos loomasööda alates pesakonna loomakasvatushoonete õhku. Haigus esineb tavaliselt taustal teiste haiguste, vähendades samal ajal organismi vastupanuvõimet, irratsionaalne antibiootikumide kasutamine, kortikosteroidide, jne.; iseseisvalt NSVL haigus on harva salvestatud. Praegune krooniline haigus. Veiste puhul on peamiselt kahjustada kopse ja piirkondlikud lümfisõlmed; Haigus tavaliselt leida vaid veterinaar- ja sanitaartehnika uurimine tapasaadused. Vasikatele ja linnud võivad kahjustada seedetrakt, kaasas kõhulahtisus, depressioon, isutus, kaalulangus. Kui F. siseelundite granuloomide on valge, kollakas, mõnikord hemorraagilise sõlmed erineva tihedusega - kõvad, mõnikord Juustjas kesklinnas kokkuvarisemist. Nende suurus - alates mõnest millimeetrist suurem. Hyphae seen (rikkalik hargnevate, ebakorrapärase kujuga, palju villid ja haruldaste põiki vaheseinad) on selgelt nähtav mikroskoopilisel uurimisel tükk granuloomide. Phycomycetes hyphae kudedes märkimisväärselt erineda hüüfid kõrgem seened, näiteks Aspergillus liigid (joon. 2). Haavandilise kahjustused vasika laapi - suurtel aladel nekroos mao limaskesta hyphae, turse, mao ärritust. Diagnoos põhineb kogum uuringud: Surmajärgne (identifitseerimine granuloomide, haavandid), mikroskoopiline, Mükoloogia (seente isolatsiooni puhaskultuure), histoloogiliste, samuti tulemuste kohta bioloogilises proovis.

Ravi on amfoteritsiin B ennetus- ja tõrjemeetmeid: vastavust veterinaar- ja sanitaarsed nõuded loomade pidamiseks ja kvaliteedi feed.

Nahaalune phycomycosis - lokaliseeritud krooniliste proliferatsiooni põletik naha ja limaskestade, peamiselt hobuseid. Kõige levinum täheldatud nahaalune F.- gifomikoz iseloomustab peamiselt jäsemete kahjustused. Patogeen - Hyphomyces destruens, seene ebakindel taksonoomilise positsiooni puudumise tõttu sporuleerides, kuid arvatavasti omistatud Phycomycetes. Gifomikoz tekib pärast jäseme mehaanilisi vigastusi, peamiselt valdkonnas "harjad". Kahjustused koosnevad granulatsioonikoega, mõnikord sisaldavad hallikas kollane Nekrootiliste mass, mis tuvastatakse hargnemise harva septate hyphae ümbritsetud reaktiivne koepiirkonna. Haigus põhjustab funktsiooni kadu kahjustatud jäsemete ja äärmise nõrgenemine loomal. Ravi: kasutamist amfoteritsiin B, kuid tavaliselt kirurgilist eemaldamist tabandunud kudedes. Teist tüüpi nahaaluse F. hobused - granulomatoosne põletik naha ja limaskestade nina avad ninaõõnepõletik ja suhu. Nimetatakse seen Entomophthora Coronata (Sügomütseedid klassi, Entomophthoraceae pere). Fibrootilistel sõlmeline kahjustused sisaldavad palju koldeid kollane. Ravi operatiivne.

Lit.: Ainsworthi G. S., Austwick P. KS, seenhaiguste loomad, 2 ed .. Slough, 1973, lk. 53-62.

Joon. 1. Sporangienosny aparaadiga Rhizopus'e cohnii (I) ja Mucor pusillus (II): 1 - sporangiophore; 2 - veerg; 3 - sporangiespory (eest Pidoplichko ja Milko).

Joon. 2. skemaatiline esitus hyphae Mucorales koe (1) ja seeneniidid Aspergillus kudedes (2) (poolt Dvorak et al.).

+++

Phycomycetes ja alamate seente gruppi multi-core seeneniidistik, mitte tavaliselt tükeldati üksikud rakud, seksuaalse reproduktsiooni, lõpetades pokoyuschimisya vaidlusi (oospoor, zygospore). Need seened olid eelnevalt eraldatud Phycomycetes klassi. Vastavalt tänapäeva liigitus AF kuuluvad Chytridiomycetes klasside Oomycetes'e, Sügomütseedid. F. hulka umbes 1700 liiki. Kõrgeim väärtus veterinaaria esindajad on Oomycetes'e klassi (perekondade Saprolegnia liikide Achlya, Aphanomyces - patogeenide kala mükoosid) ja eriti klassi Sügomütseedid. Viimaste hulka patogeensete liikide (vt. Phycomycosis) ja toksiliste areneb sööt ja põhjustab mycotoxicosis.

+++

kindlaksmääramist loomad (ladina Fixus -. Jäik ja vastupidav), millega tugevdatakse loomad kindlas asendis, et ohutuse tagamiseks personali hoole neid, õppida ja anda neile veterinaarse abi.

Veised hoida sarvist või seotud masti või puu (joon. 1). Kui valus manipuleerimine pigistada sõrmede nina vaheseina või nina tangid. Vaagna jäsemed fikseeritud köied loop, üksteise kohal kandadeni. Bulls hoitakse nina rõngas sisestatud nina vaheseina; vasikad - kaela ja pea, pane masin, pane vaipa. Kui puhastamine kabjad, kirurgilised operatsioonid, jne .. jne .. Kasutage spetsiaalseid masinaid, lõikus- ja viskas kasutatavate loomade. Hobune parandus päitsed. Selleks, et vältida löögi tagaveerandid tõstis käed üks esijäsemete. In menetlused, mis hõlmavad valu reaktsiooni või vastupanu looma, on keerutab, tööpinkide, koputasin lõikus-. Karja hobuste sõidetakse lõheneb, siis määrata eespool nimetatud meetodeid. Camel tugevdada spetsiaalse masinaga. Võite määrata köis, üksteise kohal kandadeni. Pre tema lõualuu seotud lõpus päitsed. Lukustamine lamavasse asendisse, esimene visata trossi silmus painutatud randmeliigese õiguse jäsemed ja tugevalt kinni keerata, siis köis visati üle tagasi küür tagumise vasaku jäseme ja pingutatud ümber painutatud kandadeni tõlkida köie õige tagajalgade ning ka fikseeritud lõpuni viskab köie kaudu tagasi ja tagasi tie silmus ümber kandadeni jäänud jäseme.
Lambad ja kitsed on fikseeritud sarvist ja kaela. Vahel nad panna lauale ja sellega seotud otsas. Ajal de-vingerdamine vastu diktiokaulёza loomad fikseeritud taga või kaldasendis spetsiaalset seadet. Sead olid fikseeritud spetsiaalse raku, masina või Trinity raie. Koer tavaliselt hoiab selle omanik või isik, saatjate. Selleks, et vältida loomade hammustused, suukorviga või lõualuu sõlmes. Lendudel kasutades spetsiaalset tabelis. Beasts fikseeritud kui ka koertele. Suured kiskjad pandi puuri liigutatavat külgsein (joon. 2). Kassid zavёrtyvayut tiheda aine või nahast kott, jättes pea tasuta. Küülikud hoiti nahavolt valdkonnas turja või spetsiaalsele lauale; Rottidel - käsitsi või pintsetid naha tagasi pea ja saba valdkonnas hiired - et sabaots ja nahk tagasi pea (joonis 3.). Lind on fikseeritud kahe käega, tugevalt pigistades tiivad (ühe käega haarata lobus tiivad, teine ​​hoiab jala). Haned ja pardid on fikseeritud pea tagant ja tiivad.

Sest F. w. kasutatakse raviained, mis annavad osalise või täieliku immobilisatsiooni looma (vt. Curariform narkootikumid).

Joon. 1. Kinnitus loomad: 1 - millega sarvist; 2 - kokkusurumine nina vaheseina; 3 - fikseerimine vaagna jäsemed köis; 4 - sama saba; 5 - tõstes esikäpa; 6 - millega tagaveerandid hobuste shleёy; 7 -, millega kaamel; 8 - millega kaameli lamavasse asendisse; 9 - millega sigu masin Kolmainu; 10 - kehtestamine väänata; 11 - millega lõugade koer; 12 - tugevdada koer spetsiaalsele lauale.

Joon. 2. Fixation puuri kiskjad; 1 - raam; 2 - võre vajutades seina; 3 - võre ukse 4 - Kinnitusvahendite hoovad; 5 - ülestõstetav metallist baari.

Joon. 3. Lock hiir.

+++

filikollёz (Filicollosis), helmintiaasi kodumaiste pardid, haned ja looduslike veelindude põhjustatud Acanthocephala - Kidakärssussid irdumine Gigantorhynchida, parasiithaigused peensooles. Distributed kõikjal.

Patogeen F.- Filicollis anatis, fusiform. Isased 6-8 mm pikk, ja naistel 20-25 mm. Esiotsas keha on lont. Emasloomad on alust lont - bulbusovidnoe puhitus. Lont relvastatud konksud, mis on paigutatud 18-22 pikisuunalised rida 9-11 konksud iga. Intermediate võõrustajad - koorikloomad (Asellus aquaticus), toituvad munad parasiidi. Organismis lõplik host invasiivse vastsed süvistatakse seina peensoole ja saab suguküpseks pärast 7 päeva, haarava parasiit perforeerib sooleseina. nakkuse Path - seedetrakti. Autor sissetungi vastuvõtlik kuid kodumaiste pardid ja haned, sinikael-part, shelihvost, piilpart, hall hani, luik, sukelduda, lauk ja teised. Veelindude. Nakatumise esineb soojal ajal. Probleemsetes vetes flash AF täheldatud hilissuvel. Acanthocephala hoitakse keha vähid kevadeni. Sümptomid ei ole tüüpiline. Tavaliselt näha pardipoegade kuni kolme kuu vanuste: üldine nõrkus, turris suled, isutus, aeglane kasv ja areng; intensiivne nakatumise linnud surra. Mis Avanäituseks enteriit, verejooks soolestikus, mõnikord kärbunud kolded, tihe sidekude armid. Diagnoos põhineb tulemuste surmajärgse gelmintoskopii - patogeeni avastamiseks peensooles (joon.).

Ravi: tetraklorometaan (individuaalselt) annuses 2,0 ml 1 kg kehakaalu kohta linnud. Ennetamine: kasvatamise kohta voolav vesi. Ebasoodsas olukorras F. tiik 1,5-2 aastat ei kasutata pesitsuspaik.

Lõika part seedetraktis Filicollis.

+++

filiksan (Filixanum; B-nimekiri) - antihelmintikumid; kuivaine risoomid mees sõnajalad. Kollakas-pruun pulber, lõhnata. Lahustub orgaanilistes lahustites ja aluselisi lahuseid. Kanna faskiolaas ja cestodiasis. Annuse suu (1 kg looma kaal): 0,4 g lamba; 0,4 g koer (eluskaaluga 15 kg); part 0,3-0,5 g; hani 0,4-0,45 g Hoida konteiner, valguse eest kaitstult, kuivas kohas toatemperatuuril. Vaata. Samuti antgelmintnoj vahenditest.

+++

füllokinoon, K vitamiine, rasvlahustuvaid, antigemorragich. vitamiine, fitilmenahinon (vitamiin K1) ja multiprenilmenahinon (K2-vitamiini, farnohinon). Sünteesis osalevate protrombiini, edendades normaalse vere hüübimine. Peamisteks allikateks F.: Taimed (kapsas, spinat jne), Maks. Eriti vajavale F. linnud. Vaata. Samuti vitamiini toitudes.

+++

fülogenees (kreeka pH {{y}} lon- perekond, liik, hõim, ja g {{e}} Nesis -. päritolu tõendamine), fülogenees, evolutsiooniline areng kogu loo rühm organisme (liigid, perekonna, perekonna klass, tüüp jne). Bioloogiline teadus, mis uurib FA ja tema seadused - fülogeneetika; koos klassikaliste meetodite paleontoloogiaõppuri, Võrdlev anatoomia ja embrüoloogia kasutab see tulemusi ja meetodeid biokeemia, geneetika, molekulaarbioloogia, ja teised. Tuginedes kogutud andmetest fülogeneetika phylogenetic seeria, peegeldades suhe, ajalooliselt toimunud evolutsiooni käigus erinevad organismirühmad. Kõige elementaarne nähtuste F. protsessidega seotud uute sortide ja liikide populatsioone (vt. Mikroevolutsiooni). Põllumajanduspraktikas teavet F. eraldi organismirühmade võetakse arvesse töö planeerimisel on kauge hübridisatsiooni, kohanemine loomi ja taimi. Vaata. Ja Biology.

+++

filometroidoz (Philometroidosis), helmintiaasi karpkala kala, mida nimetatakse nematoodid pere Philometridae, parasiteeruvad lihaskoe, podcheshuynyh taskud ja kiired saba- ja seljauime. See on laialt levinud kalakasvandustes ja looduslikud veed. Karpkala ja karpkala parasiitidega Philometroides lusiana (joon.) Kuldkala - Ph. sanquinea. Naissoost Ph. lusiana pikkus 80-125 mm. Keha on punakas või tumepunane, kaetud väikeste cuticular edukaltja. Isased 2,9-4,5 mm. Neil on kaks võrdset spicules pruun. Emased on viviparous. Vastsed 0,42-0,52 mm. Areng parasiit toimub osalusel vahe võõrustajad - kükloop. Kala on nakatunud süües nakatunud kükloop. Organismis kala vastsed rändavad soolest kehasse õõnsus, maks, neerud, sugunäärmete, ujuda põie-, kus nad areneda noorte vorme. Pärast viljastumist naiste parasiidid rändavad lihaseid, siis podcheshuynye taskud või sabauime (kuldkala) ja seal areneda täiskasvanu staadiumis. aastane tsükkel parasiit. Kõige tundlikum maimud, toituvad planktonist. Nakatumine toimub kevadel ja suvel. Nende hulgas praadida 2-3 nädala vanuselt, esineb juhtumeid, mass surma. Patsiendid nahal vaadeldud kala verevalumid, lahutamine kaalud. Kala kaalus, see on jäänud maha kasvu ja arengut. Diagnoos põhineb tulemuste kala kontroll (avastamine usside podcheshuynyh taskud). Kompressor uurides seina ujupõite.

Ravi: dehelminthization tootjad ja remont karpkala kala ditrazinom 0,3 g 1 kg kala kaalust, manustatakse ravimit kujul 30% -lisest lahus intraperitoneaalselt või sees. Ennetamine: kalatiikide ei võimalda ühine kasvatamine patsientide tervislikke kala; kalatiigid ebasoodsa võttes esitlus, rakendada oma kauplemise võrgustik toiduks; tootjad, patsientide F., pärast kudemist eemaldatakse kudemise tiigid.

Lit.: GV Vasilkov, et kulus arengu vältel Philometra Lusiana (ümarusside, Dracunculidae) parasiit karpkala, "aruanded Põllumajandusteaduste Akadeemia" 1968 number 12; Ivashkin VM Sobolev AA Khromov LA, Kamallanaty loomadele ja inimestele ning nende poolt põhjustatud haigused, M., 1971. (Alused nematodologii, m. 22).

Philometroides lusiana: a - esiots emane; b - tagaotsas haarava; in - tagaotsas isasloomad.

+++

filariasis (Filariatoses), sooleparasiitinfektsioonide selgroogsete, välja arvatud kalad, põhjuseks nematoodid alamseltsi Filariata. Paljud F. (onchocerciasis, setariozy, stefanofilyariozy jt.) - Laialt levinud haigus lemmikloomad.

+++

fimoos (Fimoos), ahenemine avamine eesnaha, mis takistab väljumist peenis. Vahel koerad, hobused ja pullid. See võib olla kaasasündinud või omandatud tingitud krooniline balanoposthitis või kasvajate peenis. Patsiendid loomad läbi ahenenud avamine eesnaha uriiniga voolab õhuke oja või pritsida. Tegu urineerimine pikk. Uriinipeetus voldid eesnaha võib põhjustada põletikku haavandid ja armkude, mis tugevdab piirang. Sisemine pind eesnaha on kaetud haisev õitega. Kogunenud smegma ja uriini eesnaha võib põhjustada järsu suurenemise maht eesnaha.

Ravi. Eesnaha kott pestakse 2% nym sooja kaaliumpermanganaadi lahusega. Kui kaasasündinud F. täkk saab laiendada avamine eesnaha süstemaatilist vägivalda aretus peenise pea välja. Usaldusväärne ravimeetodit F.- kirurgilise jagamise eesnaha.

Alumine seina eesnahk lõigatud piki keskjoont ja ühendada Okslikust õmbluse servade välimise ja sisemise lehed liha. In hüpertroofia eesnaha kui see on väga piklik, peaks ümmarguse katkestas kaela tõmbama ja siis õmblemisega servad lehed liha sõlmes õmblus. Kui kasvajad peenise kasvaja väljalõikamine või amputatsioon peenis.

+++

leetrite, sama tsüstitserkoos.

+++

fistul, sama fistul.

+++

rutiini (Phytinum, PC), orgaanilise fosfori ettevalmistamisel. Valge amorfne pulber, lõhnata. Väga lahustub vees halvasti. See stimuleerib vere, tugevdab kasvu ja arengut luukoe, parandab funktsioon närvisüsteemi. Rakendatud vähenema toitu, rahhiidi, luuhaiguse, aneemia, luumurrud. Toas: koer 0,25-0,5 g; rebane ja polaarsed fox 0,1-0,4 g Hoida hästi suletud anumas kuivas kohas.

+++

lenduvate (kreeka PHYT {{}?} n -. Taimed ja Ladina caedo -. tappa), leitud ainete kõrgemates taimedes, kahjulikku mõju bakterite ja alamate seente ja algloomad (Giardia jne). Suurim summa F. sisalduvad sibul, küüslauk, redis, tomat, mädarõigas, tulikas, mustad sõstrad, kirsid, mustikad, eukalüpt, kuusk. Keemilisi omadusi F. raskesti mõistetav; nad kuuluvad erinevatesse rühmadesse plant orgaaniliste ühendite (glükosiidid, alkaloidid, tanniinid, orgaanilisi happeid jt.). F. on lenduvad ja mittelenduvad; Esimene eraldatud väliskeskkonnast, viimane lahustatud taime mahlad. Usutakse, et FA käituvad nagu kaitsvad tegurid taimedes. Nad võivad koosneda ühest või mitmest F. patogeenide F. on bakteriostaatiline ja bakteritsiidse. Veterinaarmeditsiinis kasutatavad sagedamini F. sibul, küüslauk (allilchep, allilsat, küüslaugu tinktuuri, jne), mädarõika ja toimeaine paljude buttercups - protoanemonin. F. Need on ette nähtud haavade raviks, haavandeid ja seedetrakti haiguste vastu.

Lit.: Tokin BP, lenduvad, 2nd ed., M., 1951.

+++

fitotoksikoz mürgituse taim mürke. Vaata. Mürgised taimed.

+++

flavakridina hüdrokloriid (Flavacridini hydrochloridum; PC B-nimekirjas), trypaflavine, antiseptiline ja antiprotosoikum. Oranž-punane või pruunikas-punane kristalne pulber, lõhnata, kergesti lahustub vees, lahustub veidi alkoholi. See on efektiivne streptokokid, stafülokokid, meningokoki, ja teised. Bakterid, patogeenide nuttalioza, piroplasmoosile, fransaielleza, anaplasmoosin ja teilerioos. Selle aktiivsust ei juuresolekul vähendatud orgaaniliste ainete. Pärast kokkupuudet naha alla või lihasesse põhjustab põletikku ja kudede kärbumist. Kui süstida veeni võimalik vahelduva toxemia. AF paikselt manustatuna 1% -line lahus ravis nahakahjustused, douching (trihhomonoos), veeni 1% tugevus lahus isotooniline naatriumkloriidi lahus või destilleeritud veega, viiakse vormi 0,1-0, 5% -line lahus, kashek, pillid, boolustesse. Annuste joones: lehm 1,2-1,6 g; hobune 1,5-2,0 g; lambad 0,15-0,2 g; siga 0,18-0,24 g; 0,036-0,048 koer hoiti korralikult suletud pangad oranž klaas.

+++

flaviinadeniin ensüümid, komplekssete ensüümide proteesrühmad, mis on derivaate riboflaviini. Mõned F. f. prosteetilise rühma on flaviinmononukleotiidi (FMN), mis koosneb jääk fosforhappe ja riboflaviini. Enamik prosteetilise rühma F. f.- flaviinadeniindinukleotiidi (FAD), mis sisaldab jääk riboflaviini kaks fosforhappe jääk, adeniin ja riboos. F. f.- vahe kandjad vesiniku ahelas bioloogilise oksüdatsiooni.

+++

veenipõletik (flebiit), veenipõletik. Põletikulise protsessi võib alustada adventitia laeva (periflebit) või Sisekestas (endoflebit). Nimetatakse erinevaid mikroobe, või sissetoomine veeni ärritav ainete (nn aseptilistes F.). Üldjuhul kaasneb teket trombi (vt. Tromboflebiit).

+++

venography (kreeka PHL {{e}} ps, sündinud surmad phleb {{}?} s - .. ja Viini gr {{a}} pH {{o}} - kirjuta), 1) graafiline registreerimise venoosse impulsi. Nad toodavad peamiselt kaelaveenist lehe kapsli Mare ühendatud kymograph. Kõver peegeldab kõikumisi venoosse seina, nimetatakse venogram. Negatiivne vennom impulsi koosneb 3 lained tõstke (A, C, V) ja 2 langemist lained (x, y) (joon.): Wave A - kodade kokkutõmbumine, C - tõusuaeg unearteri, V - verevoolu viivitusega kaelaveenide lõpus vatsakese süstoolse, x - rõhulang vere sisenemist parema koja, y - langemist veenirõhu avades atrioventrikulaarne ventiilid. Suurus ja kuju lainete erineda kurja Trikuspidaalklapi, ahenemine kopsu tüvi, mis suurendab survet kopsuvereringe jms 2) rentgenologich meetod. Research veeni, tutvustades neile radiopaque ained. Seda kasutatakse veenilaiendid ja teised. Haigused.

+++

. Flebotonometriya (kreeka PHL {{e}} ps, sündinud surmad phleb {{}?} S -. Viinis, t {? {}} Nos pinget, stressi ja metr {{e}} {{o}} - meede ), mõõtmise veenirõhu. Loomsete kaudu flebotonometra Sharabrin struktuur (joon. 1) või fleboostsillometra (joon. 2). Põhiosa Flebotonometra - on klaasist toru, mis on vee manomeetriga. Toru on kinnitatud statiivi skaalajaotise 120-400 mm. Lõpus kaardus klaastoru seljas kummitoru, mis lõppu lisatakse kanüüli. Kummi toru valada paar tilka 3-5% -lisest lahus naatriumtsitraat, ja selle ühendada Saykovicha nõel pannakse kaelaveenide. FFL manomeetri skaala seatud nõela pärast süstimist. Veenirõhu määratakse tase värvitud vee manomeetrini.

Joon. 1. Flebotonometr Sharabrin disain.

Joon. 2. Fleboostsillometr.

+++

tselluliit (kreeka flegmooni {{e}} -. kuumuse, põletik), äge mädane põletik lahti sidekude, kalduvus hajus levik ja nekroos. Sõltuvalt asukohast eristada F. nahaalune, submukoosse, intermuscular, F. puusad, kaela, halo ja teised. Anatoomilis piirkondades.

F. tuleneda mehaaniliste kahjustuste kest ja sügav kudede ja patogeenide püogeenne infektsioon; komplikatsioonide mädaste protsesse teistes organites ja kudedes. Võimalik hematogenous ja lymphogenous viis esinemist F. Kõige tüüpilisem nahaalune F.: Kiiresti kasvav valus, kuuma ja tiheda difuusne turse punase varjundi mitte pigmendiga kehaosadele. Seejärel - kõikumisi keskustes, suuremate regionaalsete lümfisõlmede; kehatemperatuuri tõus, südame löögisageduse tõus ja hingamist; rõhumist toita keeldumist. Anaeroobne F.- krepitiruyuschie ulatuslik turse. Võimalik sepsis ja looma surma.

Ravi. Alguses protsessi manustada paikselt niiske kuumusega, kiirituse lamp solljuks sisseveo sulfoonamiidantibiootikumid ja lihaseid. Sõltuvalt asukohast võimalik FA novokaiinille blokaadi. F. Kui vaagen, vaagna jäsemed ja udara - Intra kasutusele sulfoonamiidid ja antibiootikumide ja rindkere jäsemed - arterisisesel süsti keskmine arter. Kadykova tõhus seerumist (veenisisene). Kõikuva F. paljastada ühe või mitme kärpimine. Moodustumisel zatёkov - counteropening kehtestamine äravoolu või lahtise tampoone. Vaata. Haav ka.

+++

flexors (novolat, U h painutaja-, ladina Seinavalgusti Flecto -.... kurv), rühma lihased, mis tekib siis, kui vähendada painutamine luud liigesed.

+++

flokuleerimisel reaktsioon (ladina flocculi -. helbed, tükikeste), immuunvastus, mida iseloomustab valgu sadestamise kompleksi helveste koostoimel in vitro bakterite toksiinid toksiinivastaseid seerumid. F. lk. väga spetsiifiline; kasutatakse tiitrimist difteeria ja teetanuse antitoxins, määramise immunogeensete aktiivsus difteeria ja teetanuse toksoidide ja toksiine, toksoidide, gaasi gangreen, stafülokokk toksiinid ja toksoidide; Seda saab kasutada tiitrimiseks teatavate taimede toksiinid (nt abriin), samuti puhas Vastumürk. Affinity antitoksiinina toksiini väljendatakse F. p kiirustel. Bystroflokuliruyuschie seerumis on ravitoime.

+++

taimestiku kaitse kohta (novolat taimestik, ladina Flora - .. jumalanna lilled ja kevadel), ajalooliselt moodustasid vaadeldavate taime kasvab teatud piirkonnas või elavad seda varem geologach. ajastu. Iga maa-ala ja ookean on tüüpiline tema, F., mis koosneb jäänuk F. (koosneb vana vormid), ümberkujundamine (muudab järk-järgult vana F.) ja ränne (tulenevad taime kolis hiljem ajastu). F. liigitada tingimustel elupaiga (maapealne F.) jaoks taksonoomiline väärtus (F. õitsemist), mida haldusjaotuse (Prantsusmaa F., F. Moskva reg.), Geograafilistes piirkondades (F. Kaukaasia), ajaloolistel perioodidel ( kaasaegne, F., F. keskaegkond). "F." - traditsiooniline nimi konsolideeritud paberid kirjeldab süsteemsuse taimestiku territooriumi.

+++

ujuvvahendid meetod (Prantsuse flottation, inglise Floatation, tähtede - ujumine pinnal vesi ...), peamine meetod diagnostikaks sooleparasiitinfektsioonide, koktsidioosipuhangute veiste, lammaste ja kodulindude; gelmintoovoskopii meetod; See põhineb eri tihedusega sooleussidega muna või ootsüstideks koktsiididega ja ujuvvahendid lahendusi. In lahendusi, mille tihedus kõrgem tihedus rakutuumade parasiidid, hiljutine tõus pinnale lahendus, mille tulemuseks on suspensioonid rikastatud pinnakile munade ja ootsüstidena. NSVL vastu ühtse ja standardiseeritud F. m. On Kotelnikov ja Khrenov lahendusi granuleeritud ammooniumnitraati (ammooniumnitraat) ja pliinitraati. Lahendused on kiirusega: 1 liiter vett ammooniumnitraadi 1500 g, 650 g pliinitraati soola kuumas vees lahustatud emailiga pot pidevalt segades ja soojeneb. Parimad lahendused on võime ujuvilpüsimine at t 20-22 {{°}} C ja tihedus 1,3-1,5. . F. m lahusega ammooniumnitraadi kasutatakse diagnoosimiseks askariaas, parascaridosis, trichuriasis, ezofagostomozov, strongylatosis seedetraktist strongüloidiaasi sigu, hobuseid ja mäletsejad kiskjaliste askaridatozov, monithes mäletsejad F. m lahusega nitraat plii -. Fastsioliaas, dicroceliasis , paramfistomatozov mäletsejad, sead metastrongylosis ja kõik nematosis eespool.

Väljaheited proovi (3 g) asetati tops, väike kogus lahust valatakse ettevaatlikult segage kepp ja lisades osakaupa maht 50 ml. Seejärel suspensioon filtriti läbi puhta kurn teistes tassi. Filtreeritud läga lasti seista 10-15 minutit uuring askariaas, trichuriasis ja muud ümarussid ja 15-20 minutit -. On faskiolaas, dicroceliasis, paramfistomatozy. Puudutades metallist silmus pinnale läga eemaldatakse vähemalt 3 tilka eri kohtades ja kanda neid klaasplaadile mikroskoopuuringu. Metall silmad enne katset iga proovi flambiruyut või pestud veega kaks panka (vesi pangad muutunud pärast uuringu 50 proovi). Kiire kuivamise vältimiseks piiskade prillid, iga tilk glütserooli lisati tilkhaaval, lahjendati veega (1: 1). Fasciola munade paramfistomat ja veidi deformeeritud lahuses, kuid lisandiga destilleeritud veega langust ravimvorm munade taastunud. Vaata. Samuti helminthological teadus.

+++

kõikumine (ladina fluctuatio -. Võnkumine), kõikumine, märk vedeliku kogunemine patoloogiline fookuse (mädanik, hematoom, bursiit, jne ...). Välimus AF põletikuline sisseimbumise meenutab oma mädane fusion ja toimib näidustus lõigatud. F. Et avastada sõrme mõlema käega paigutatakse keskele uuritava ala. Right pöidla vajutab toota valgust, mis juuresolekul vedeliku üle vasaku käe. Vastupidi, surudes sõrmed tema vasak käsi parema käega tunda. F. vale tunne tekib mõnikord palpatsioon lihaste või rasvkoes, kuid muhke edastatakse ainult ühes suunas. Psevdoflyuktuatsiyu seatud punktsioon.

+++

Röntgenläbivalgustuse röntgeni-, röntgenkiirgusseadmed meetod, mis hõlmab: pildistades röntgenpilt on poolläbipaistev ekraan film. Seda kasutatakse veterinaarmeditsiinis uuring noorte põllumajandusloomade ja täiskasvanud lambaid, et selgitada patoloogia rinnaõõnes elundeid. Pildi kvaliteet on krupnokadrovoy fluorogramm ole halvem võrreldes diagnostika röntgenpildid. Veterinaarkasutuse ümberkujundatud arstiabi põhjal RU-725-D röntgenmasinad, rumm-4 M ja teised.

+++

fluoroosi (ladina fluorum -. fluori), fluori krooniline mürgistus loomi. See toimub siis, kui kasta allikatest rohkesti fluori (üle 1,5 mg / l), samuti kasutamise karjamaad ja heinamaad, saastunud gaasiliste heitmete portselan tehastes või taimede mineraalväetisi. F. põhjustatud kaltsiumi ladestumist kehas ning veeväljasurve kilpnäärme joodi metaboliidid. Sagedamini veised, sead ja kanad. F. näinud aeglustumise loomade, alatoitumus, aneemia, zobatostyu, rahhiidi noortel loomadel, osteomalaatsia täiskasvanutel loomad, luude hõrenemine, hammaste kulumist, väheneb loomade jõudlust ja reproduktiivse funktsiooni.

Ravi põhineb kasutamise lubi vette (1: 800) ja üks veenisisene süstimine 10% kaltsiumkloriidi lahus annustes 0,5 ml / kg. Ennetamine hõlmab päevase ratsiooni sealhulgas 60 g segu kaltsiumkarbonaat ja alumiiniumi oksiidid võrdsetes kogustes. Vaata. Samuti fluoriühendeid.

+++

flyavivirusy näha. Togaviridae

+++

flyasheriya (Flacheria), siidiusside deadness, viirushaigus roomikute Mulberry ja tamme siidiussid, nimetatakse entomopathogenic viirus. Asutatud mitu etioloogilised tüüpi AF, millest kaks kõige tähtsamat - tõeline F. (sekundaarne patogeen - Bac bombycis.) Ja kängumine siidiusside (sekundaarne patogeen - Streptococcus bombycis). nakkuse Path - seedetrakti (toidu kaudu, voodipesu, tööriistad, käed saatjad). Kui tõsi F. röövikud kaotavad liikuvuse, söögiisu, muutuvad loiuks, lõtv, sirutas voodis või külge tagurpidi toita oksi. Siis nad mädanema, saada 24-48 tundi must värv. Patsiendid röövikud ja kookonid paisata terava lõhnaga. Eesotsas lõpuks kängus koiröövikud muutub läbipaistvaks ( "selge peaga"). Diagnoos põhineb sümptomid, tulemused mikroskoopilisi kude kesksoole positiivset reaktsiooni iseloomuliku seerum.

Ennetamine: üle puhtana Blackwater, desinfitseerimine ruumide ja seadmete hävitamine haige röövikud.

+++

Foolhape, vees lahustuv vitamiin; pteroilglutaminovaya hape. Seda sünteesitakse lehtedesse taimede, pärmi, teatud tüüpi soolebakterite. . F. et sünteesis osalevate Sfingolipiidiainevahetuse ja alused, koliini, seriin, metioniini ja histidiin; takistab rasvmaks; See soodustab sünteesi fosfolipiide; See stimuleerib vereloomet. Vaata. Samuti Vitamiinid

+++

folliculin (Folliculinum), östroonil, narkootikumide naissuguhormoon - östradiooli. Valge kristalne pulber, vees lahustumatud, kergesti lahustub õlides. Rakendatud munasarjade alatalitlus, anafrodizii. Annus (kujul õliks lahus) lihasesse: lehm, hobune 0,0015-0,003 g; siga 0,0003-0,0006 g; koer 0,00015- 0,0003 1 g üks kord päevas või iga 1-2 päeva. Hoida kuivas ja jahedas ja pimedas kohas.

+++

folliikuleid stimuleeriva hormooni gonadotropiini hormooni eessagara; glükoproteiin. Munasarjades stimuleerib kasvu ja folliikulite küpsemist, östrogeeni teket; munandites - algfaasis spermatogeneesi. Sekretsioon F. reguleerib hüpotalamus. Vaata. Hormoonid ka.

+++

phonometry (kreeka pH {{o}} n {{e}} -. heli- ja metr {{e}} {{o}} - meede, määratleda), meetod vahet vozduhosoderzhaschimi organite ja määrata nende füsioloogilise seisundi kasutades kõlav helihark. Uuring seisneb selles, et abiga stetoskoop kuulata heli helihark paigaldada erinevates punktides elundi. Otsustades piirid helihark keha liigutada ühtlane kude (ribi, roietevahelised ruumi). Järsk heli võimendamine võib täheldada, kui helihark ja stetoskoop paigaldatud sama keha. Neile FA saab kindlaks tagasi border kopsude, pitsat neile asukohast soolte ja teised.

+++

formaldehüüdilahuse (lahendus, Formaldehydi; FH), formaliini, antiseptiline. Selge, värvitu vedelik omapärase terava lõhnaga. Seguneb igas vahekorras vee ja alkoholi. F. lk. farmakopöa suhtes stabiliseerunud polümerisatsiooni lisamisega metüülalkohol koguses mitte üle 1%, F. p. Tehnilised (desinfitseerimine jne ..) sisaldab 10-12% metanooli. Tehnilised F. lk. ravi eesmärgil ei tohi kasutada. Ei reageeri oksüdeerivate ainetega, Karbolihappo, kamprit, mentooli, tümooli. F. lk. Paljud kahjulikku mõju bakterid, viirused, seened, samuti sügelislestad, kärbeste ja teised. Parasiidid. Kohaldatakse aerosoolina (1-4% lahus oli) desinfitseerimiseks loomakasvatushoonete; käte desinfitseerimiseks, tööriistad (lahus oli 0,5%) ja steriliseeritud soolkeel keermega (4% lahus ny) töötlemiseks töödeldavale alale (ny 5% alkoholisisaldus lahus); sees trummikile (1-2% lahused), nagu protivobrodilnoe vahend mürgistuse uurea. Annused: lehm 10,0-25,0 ml; hobune 10,0-20,0 ml; 1,0-5,0 ml lambad; siga 1,0-3,0 ml. F. lk. Neid kasutatakse ka marineerimiseks mortem materjali, vaktsiinid, mõne seerumi. Hoida hästi suletud purgid pimedas kohas temperatuuril mitte alla 9 {{°}} C.

+++

formolvaktsiny, sama anavaccine.

+++

otsik, sama aerosooli düüsi.

+++

phosphamide, rogor, dimetoaad, ditrol, B-58, fosfororgaanilised insectoacaricide. Seda toodetakse kujul 40% emulsioonkontsentraadina mine, märguv pulber, tolmu mine 3%. Rakendatud vastu lülijalgse kahjurid aias, köögiviljade ja põllukultuuride, samuti võidelda pipodermatozom veised ja põhjapõdrad (vastu vastsed nahaalune parm teises ja kolmandas etapis). Väga mürgine loomadele. Mürgistus ilmneb, kui tabas F. loomade seedetraktist, hingamiselundeid ja nahka. Kliinilised tunnused: letargia või kerge ärrituvus, suurenenud süljeeritus, pisaravoolu ja bronhide näärmed, hingamisraskused, suurenenud roojamist, koordinatsioonihäired, parees ja halvatuse jäsemeid. Ravi: vastumürgid - fosfolitin, atropiini, tropatsin, Dipiroksim (vt Vastumürgid.), Sümptomaatiline ained. Lihaloomad mürgitatud AF ei saa kasutada toidu ja sööda otstarbel. Vaata. Samuti fosfororgaanilised ühendid.

+++

fosfataasi fosfogidrolazy klassi ensüümide hüdrolaaside mis katalüüsivad hüdrolüütilise lõikamise estrite fosforhape. Need jagunevad phosphomonoesterase (happeline ja aluseline) ja fosfodiesteraasi. F. Alkaline kõige aktiivsem luu, eesnäärme-, neeru- ja põrna. F. Bioloogilised tähendus on seotud kogemuste nukleiinhapete ja nukleotiidide süsivesikute metabolismi, lubjastumine jne protsessi. Muutus aktiivsuse verd kasutatakse diagnoosimiseks F. teatud haiguste raviks.

+++

fosfatiidfraktsioone sama fosfolipiidid.

+++

fosfatuuria, fosfaatide värske uriin. Esmane VF esineb rikkumise fosfaadi ainevahetusele, kesk- täheldatud põletikuliste protsesside ja loid kuseteede koos aluselise uriini ja fosfaadi kadumine setetes.

+++

tsinkfosfiid, tsinkfosfiid, näriliste kasutatud kujul sööta (segu tera ja teised.) närilistetõrje (oravad, rotid, hiired). Sisaldab 18% fosforit ja 70-80% tsinki. Pulber on tumehall, ei lahustu vees ja alkoholis hästi lahustuv kõik happed. Mürgine F. u. tekkimise tõttu maos looma vesinikfosfiid (fosfiin), mis on neurotroopse mürki. Mürgistused loomad F. u. (Tavaliselt lambad, sead ja kodulinnud, vähem veiseid ning hobused) on tingitud juhusliku söömine sööt. Hobused täheldatud suurenenud süljevool, isutus, koolikud, kõhulahtisus, hingeldus, nõrkus, higistamine, krambid, kopsuturse. Veistel - lühike põnevust, siis riik rõhumist, koordinatsioonihäired, lihaste värinaid, pupillide laienemine, isutus, ja igemete; hingamine haruldane ja pealiskaudsed. Lammastel tähele seisukorras rõhumine, hingeldus, suurenenud süljeeritus. Sead surevad nähtuste tugev erutus ja krambid lindudel täheldatud vahutav voolus suhu, janu, vähene reageerimine välistele stiimulitele; Rünnak Krampide - surm.

Ravi: maoloputus 0,1-0,5% nym vasksulfaadi- või 0,1% nym kaaliumpermanganaadi lahusega. Inside - vastumürki nagu 2% lahus oli vasksulfaat (150-500 ml lehm, lammas ja siga 50 ml); neutraliseerimiseks soolhappe maomahla - naatriumvesinikkarbonaat; IV - glükoosi askorbiinhappe lahus 10% kaltsiumkloriidi (100-200 ml suurte loomade 50-100 ml, väike 20-50 ml). Sümptomaatiline vahenditega - sõltuvalt tõendeid. Tsititon vastunäidustatud, kuna see raskendab joove. Võimatu on anda sissepoole piimarasvad, taimeõlid, mis suurendavad imendumist fosforit. Ennetamine: Ärge kasutage karjatamise 10 päeva jooksul pärast taotluse vilja sööta koos F. u. On vaja rangelt järgiksid ladustamise, transportimise ja kasutamise F. lk. In laevatrümme veoks kasutatava teravilja ei ole F. u., Ja alumiiniumfosfiid. Liha on pärit loomadelt, mürgitatud F. c. Ei saa süüa. Loomad läbis mürgistuse F. c., Saab tappa liha 20 päeva.

+++

fosfogidrolazy, sama fosfataasis.

+++

fosfolipiidid, fosfatiitid kompleks lipiidid; Glütseroolestrid sfingosiinist või kõrgem rasvhappe ja fosforhape. Nende kompositsioonide hulka koliin, etanoolamiin, seriini- või inositooli. F. Et lisada letsitiin, tsefaliin, seriin, inositool ja atsetaali, sfingomüeliine. F. sisalduvad kõigis kudedes, eriti rakumembraane, põhjustades nende selektiivne läbilaskvus. Rikkaim F. närvikude, maks, neerud ja südame. F. osaleb paljudes bioloogilistes protsessides (nt koe taastamine).

+++

fosfoproteidy, phosphoproteins, kompleksi sisaldavaid valke fosforhappe radikaali külge estersideme kaudu hüdroksüülrühma oksiaminokislot (seriin, treoniin) peptiidahela. F. hulka kaseiini, Vitellius (munakollane valk), ihtulin (valge kala kalamari), F. ja loomsete rakkude ja taime kudedes (nende funktsioon ei ole hästi uuritud), ensüümid (pepsiin, fosforülaasi jt.).

+++

fosforülaasi, ensüümi klassist transferaasi mis katalüüsib jaotus glükogeeni liitudes anorgaanilise fosfaadi glükoosiks 1 monofosfaat. On kaks vormi: "a" ja "c". Aktiivne on "A" vormi. Vaata. Ensüümid ka.

+++

fosfororgaanilised ühendid, fosfor- esterrühm derivaadid. Eristada F. s. kontakt ja süsteemne toime. Viimati ebastabiilne keskkonnas, paljud neist on väga mürgised loomadele ja inimestele (mürgine fluoriühendid. Sõltub suuresti nende võimet inhibeerida koliinsteraasi). F. s. keskmise toksilisusega kasutatakse steriliseerida kahjurputukate, et piirata nende rahvaarv; vähem mürgine kasutatakse peamiselt kahjurite põllukultuure. Kui tõhusad putukamürgid F. lk.: Abate, antio, varbeks, amidofos, atsetofos, bayteks, korall, bakdin, diasinoon, dibromo, DDVP, duosban, malatiooni, metilatsetofos, metilmerkaptofos, metilnitrofos, metaphos, rogor, thiophos, Troll ja triklorofoon . Mõned neist ravimeist kasutatakse vahendina, samuti ka vastsed nahaaluse gadfly veiste ja lammaste vastu sooleparasiitinfektsioonide ja kariloomi. Eiramine ettevaatusabinõud võib põhjustada mürgistuse F. s. Ägeda mürgistuse täheldatud kokkutõmbumine õpilased, hingamisraskused, lihaste spasm, bronhide ja soolestikus, suurenenud süljevool, märke kahju kesknärvisüsteemi - fibrillaarsesse tõmblemine skeletilihaste, üldine krambid, hingamise halvatus. Kroonilise mürgistuse tekkida gonadotoksilist ja embrüotoksiliste mõju.

Ravi on jagatud sümptomaatiline ja konkreetne - kasutamine vastumürgid, mis võib olla antikolinergikumid - atropiini, tropatsin, fosfolitin ja Reaktivatory koliinsteraasi - Dipiroksim, toneogonin. Vältimist. Õige kasutamise fosfororgaanilised insektitsiidid kaob mürgitamisohtu põllumajandus- ja kaubanduse loomade ja veeorganismidele. Taimed ravitud AF. Lubage loomasöödaks ainult võttes arvesse kehtestatud ooteajad (15-45 päeva pärast ravi).

Viited. cm. Art. Veterinaar toksikoloogia.

+++

fosfosan (Phosphosanum), taastav ja protivointoksikatsionnoe tähendab; steriilne lahus, kuhu kuuluvad naatriumfosfaadi ja odnozameschёnnogo dvuzameschёnnogo, hexamethylenetetramine) destilleeritud veega. Manustatakse suu kaudu ja intravenoosselt rahhiidi osteodüstroofia, sünnitusjärgne preeklampsia, karjamaa Tetaania, transport haigus, mille joove, atsidoos, atsetoneemia, et stimuleerida kasvu ja arengut loomadel seedetrakti viljatus jne annuste intravenoossel (1 kg kehakaalu kohta). Healing - 0,2-0,4 ml lehm, lammas, kits 0,1-0,2 ml; ennetava - 0,1-0,2 ml lehm, lammas, kits 0,05-0,1 ml.

+++

fosfren (Phosphrenum), tugevdavate agent; letsitiin, raua ja kaltsiumi laktaat, kuiv veres. Kanna kurnatus, aneemia, söömishäired. Toas: koer 0,5-1,0 g; fox, polar fox 0,25-0,6 g Hoida kuivas kohas.

+++

Fotosüntees (kreeka. PH {{o}} s, b. Juhul pH {{o}} t {{o}} s - kerge ja s {{y}} nthesis - ühendus), sünteesi orgaanilise aine taimed (nn fotosünteesi), mille jooksul on päikese valgus keemiliseks energiaks. F. vara eukarüootide (kõrgem rohelised taimed, roheline, pruun ja punane vetikad, mõned ainuraksed organismid) ja prokarüootides (mõned bakterid). Valgus energia neeldub rakkude sisalduvate pigmentide: klorofülli, karotinoidide ja phycobilins. Pigmendid taimedes sisalduvad kloroplastid, vetikad - in kromatofoorid bakterid - rakumembraani. Esimene samm AF (hele reaktsioon) - taastades nikotiinamiid (NADP +) ja fosforüülimise adenosiintrifosfaat (ADP) toimel valgust; ajal teise etapi (tume reaktsioonid) NADPH ja adenosiintrifosfaat (ATP) vähendatakse CO2 heksoos. Rolli elektroni doonori või vesiniku aatomeid toimib vett.

F. Üldise võrrandi võib kujutada järgmiselt: 6H2O +

+ 6CO2 {{? Light}} C6H12O6 + 6O2 + 120 kcal / mol. Bakterid kasutatakse doonorilt (D) H2S elektronid, H2 ja orgaaniliste ühendite, teatud liiki aktseptor (A), elektronid nitraadid, lämmastik ja vesinik ioone. Võrrand F. Oma kõige üldisemal kujul: D {? {}} H2 + A {? {Light}} endale {? {}} H2 + D. F. - peamine allikas orgaanilisi ühendeid, ja ainuke vaba hapnikku Maa, allikas kõik liiki energia kasutatakse bioloogilistes süsteemides.

Lit.: Timiryazev KA, päike, elu ja klorofülli, M., 1937; Kaasaegne probleeme fotosünteesi. (200 aastapäeva avastus fotosünteesi D. Priestley), Moskva, 1973.

+++

valgusravi, on sama valgusravi.

+++

fransaiellёz veiste transmissiivsete poolt põhjustatud invasiivse haiguse amelanotic lihtsam Francaiella colchica liiki Francaiella pere Babes {{u}} dae, mida iseloomustab palavik, aneemia, kollatõbi ja hemoglobinuuria. F. kuni. P. lk. registreeritud NSVL Stavropoli ja Krasnodari piirkondades, Taga-Kaukaasias ja Kesk-Aasias. Letaalsus kuni 40-50%.

Patogeenid parasiitidega erütrotsüütide peamiselt ja siseorganeid. Enamik asuvad raku keskele 1 või 2. ümarad või pirni-kujuline. Vedaja - märgistada Boophilus calcaratus. Haiguse peiteaeg on 13-14 päeva. Sümptomid on sarnased piroplasmoosile. Aga erinevalt FA. P. lk. Raskematel, hemoglobinuuria ei ole alati.

Ravi: azidin (peiteaeg) ja trypaflavine. Vältimise ja kontrolli meetmed on samad piroplasmoosile.

+++

Freooni-112, vaata. Difluorotetrachloroethane.

+++

frimartinizm, mittetäieliku (väär) hermaphroditism, ebanormaalne areng suguelundite aparaadid, mida iseloomustab overdeveloped kliitor, vormis mees peenise ajal tupe hüpoplaasia ja teised. osadele suguelunditel või nende puudumisel. Vaata. Nagu hermaphroditism.

+++

eesmise lennuk, termin, mida kasutatakse anatoomia kirjeldada kujuteldava lennuk, viiakse läbi looma keha risti sagitaaltasandit häälikute lennukiga. See jaotab keha selgmine ja ventraalses osad.

+++

sinusiit (Frontitis), põletik Otsmikuluu. See tekkiva läbistava haavad, parm vastsed parasitism (lamba), kokkuvarisemine vähiga. Sagedamini lehmi ja lambaid. Täheldatud turse ja hellus kudedes, igavus valdkonnas mõjutatud sinus. Kui F. katarraalne seroosseid-limaskestade eritis ninast, äge mädane F. limasmädase koos haisev lõhn; Kroonilise juhtudel Ümberkonfigureerimise eesmise luud. Võimalikud tüsistused: meningiit, kariez luu, aju abstsess. Kui mädane eritis (hobuste), jätta malleuse, strangles, sinusiit.

Ravi: äge katarraalne F. - sees sulfoonamiidid, antibiootikumid; kohapeal küte, füsioteraapia; kroonilise AF - kraniotoomia, mitteärritavate pestes õõnsuse antiseptiliste lahendusi.

+++

Frost meetod, kiirendatud määramiseks kogusummas mikroobid piima. Üks tilk IPA segatud 0,1 ml piima, lahjendatakse steriilses vees ühtlaselt 1 cm 2 steriilset slaidi. Klaas äigepreparaadina pandi niiskuskambris ja inkubeeriti 8-10 tundi inkubaatoris 30 t {{°}} C. Loendatud mikroskoobi all mitmeid Bakterkolooniate, korrutatud 10 ja lahjendamismääraga piima võetakse mitmeid mikroobse rakku 1 ml piima.

+++

ftazin (Phtazinum; B-nimekiri), pikatoimeline sulfanilamide ettevalmistamisel seedetrakti; Keerulise valmistamiseks ftaalhape ja sulfapiridazina. Valge või pisut kollakas pulber, aeglaselt ja mis lahustub vees halvasti. See kahjustava tegevuse düsenteeria bakter, enterococci ja teised. Bakterid kontsentratsioonis 200 korda madalam kui tasuta sulfapiridazin. Täida terapeutilistel ja profülaktilistel eesmärkidel düspepsia, düsenteeria, gastroenteriit, enterokoliit. Annustes ravi (1 kg kehakaalu kohta): lehm, lammas 0,01-,015 g; vasikas, lamba 0,015-0,020 g; siga põrsas 0,012-0,016 0,008-0,012 g g; tibu 0,03-0,05 ennetavate annus on 1,5-2 korda vähem kui terapeutiline. Hoida hästi suletud anumas, valguse eest kaitstult.

+++

ftalazol (Phthalazolum; PC B-nimekirjas), sulfanilamide ravimit. Valge või valge kergelt kollaka valge pulbrina, vees praktiliselt lahustumatu, vähelahustuv alkoholi. Aeglaselt imenduvad seedetraktist. Kanna bakteriaalne düsenteeria, haavandiline koliit, gastroenteriit, mürgine düspepsia vasikaid. Young loomi kirjutatakse sageli kui profülaktiline meede. Toas: lehm 10,0-20,0 g; hobune 10,0-15,0 g; lambad 2,0-5,0 g; siga 1,0-3,0 g; kana 0,1-0,2 g Hoida hästi suletud anumas.

+++

fluoriühendeid, fluoriidid kasutatakse tööstuses töötlemise puit on strotelstve sillad ja telegraaf read, mööbli ja teised. (naatriumfluoriidi, Uuralites), põllumajanduses insektitsiididega jaanileivapuu kontrolli (kaltsium fluoriidi, naatriumfluoriidi), antihelmintikumid (fluoriid ja naatriumfluorosilikaati), tegelema rottidele (baariumi fluoroatsetaat). Mürgistuse loomi VF. täheldatud süüa taimestik, saastatud heitmete fluoriidide portselan, klaas või keraamiline tehased või fluoreeritud ravimid; rikkudes reegleid ladustamise, transportimise ja kasutamise fluori sisaldavate pestitsiidide; rohkesti fluori fosfaati kaltsiumi mineraalainete; üledoosi narkootikume. Sümptomid ägeda toksilisuse erinevate loomaliikide ei ole sama tüüpi. Mäletsejate (lambad ja veised) varsti pärast mürki tarbimist märgitud ärevus, siis nõrkus, depressioon, isutus, atoonia eesmao, suurenenud roojamist, suurenenud süljevool. Suurtes annustes mürgi muutub nõrk pulss, kiire hingamine kiirenes. Loomad tapetakse lämbumist nähtusi päevasel ajal, mõnikord 4-6 tundi. Äge mürgistus hobustel kaasneb ärevus, agitatsioon, sageli koolikute. On erinevaid lihasgruppide krambid. Surm võib ilmneda mõne tunni jooksul. Krooniline mürgistus (fluoroosi) esinevad piirkondades, kus fluoriidisisaldus vees, mullas ja taimede samal ajal väheneb sisu joodi ja kaltsiumi vaeguse.

Ravi. Juhul äge intravenoosse toksilisuse 10% kaltsiumkloriidi lahus (vastumürki) annuses 1 ml / kg, suukaudselt - vesi lubja (kustutatud lubi Vesilahus 1: 800) 500 ml suur loom, väike 50 ml. Mitte vähem aktiivsed vastumürki - magneesiumsulfaadiga annus (suuliselt, vesilahus): 500 ml hobuse; lehma 800 ml; lamba-, kitse- ja 100 ml kohta vastuvõtt (söögitoru kaudu). Määra sümptomaatiline ained. Ennetamine põhineb kasutamise vältimise vee kõrge sisaldus fluori ennetamisel kontakti loomasöödaks, saastunud fluori sisaldavate pestitsiidide, et kontrollida sisu fluori maavarasid kaste loomadele.

Viited. cm. Art. Veterinaar toksikoloogia.

+++

fuzariotoksikoz (Fusariotoxicosis), loomade mürgitus, mis tekib, kui süüa sööda, mõjutab erinevaid seeni perekonnast Fusanum. Enamik tundlik F. hobused, sead ja kanad. Mäletsejatest on haiged harvemini. Suremus 3-100%.

Etioloogia. Mürgistus põhjustab ainevahetuse tooted seeni perekonnast Fusanum, peamiselt Sporotrichiella jagu. Seened käesolevas paragrahvis on ühised jäme ja kontsentreeritud. toita erinevates geograafilistes piirkondades. Kõige mürgine neist omamoodi F. sporotrichioides'e. Seda iseloomustab juuresolekul kultuuris sirp fusiform macroconidia 3-5 vaheseintega, microconidia ja klamüdospoore. On kartuliagarit seeneniidistik lopsakas, valge või kahvaturoosa. Kell mikroskoopia paljastada kerakujuline, pirnikujuline või sidruni-kujuline microconidia (joon. 1). Klamüdospoore vahe, ketid või sõlme, ooker ja arvukad. Protsessis elu, palju Fusarium liigid toodavad mükotoksiine (vt. Fuzariotoksiny).

Kursus ja sümptomeid. Inkubatsiooniaeg mõnest tunnist kuni 5-6 päeva. Kas ägeda, alaägeda ja kroonilise. Kui äge muidugi üldseisundi loomade rõhutud; vähenenud tundlikkus valu, reflekside on nõrgenenud; tähistatud ataksia, sidekesta hüpereemia, katarraalne nohu, tahhükardia, kõhulahtisus, pollakisuuria, kehatemperatuuri on normaalne või vähendada. Kana suled turris hari ja tsüanootilised kõrvarõngad, silmad kinni, ei isu, tiivad on välja jäetud, väljaheiteid segatuna verd. Ägeda ajal AF täheldatud suhteline polütsüteemia, leukotsütoos ja Neutrofiiliakatse. Subakuutsetes ajal üldseisundi loomade rõhutud, isutus või mitte, kiiresti vähendada rasvasus, juuksed tousled ja lihtne välja tõmmata, vähendada valu tundlikkus. Loomad ei reageeri välistele stiimulitele. Sidekesta turse, kahvatu punkti verejooksud. Pulse sagedased, südame lööke tugevdada, vilistav hingamine, seroosne vedelik vabaneb ninaõõnes. Huuled ja limaskestad suus haavandid, ja pragude täitmine. Laksatsioonina tugevdada fekaalid halb lõhn. Veistel atoonia eesmao; Sigade nina edematous, aeglaselt liikuv, mille olemasolu praod; aneemia kanad kamm ja kõrvarõngad, istuvad nad oma silmad kinni, tiibade jäetakse (joon. 2), väljaheites rohekas-kahvatu (mõnikord verine). Veres - polycythemia, trombotsütopeenia täielik irretraktilnost tromb, vähendades happepuhverdusvõime vereseerumi. Kestus haiguse 5-8 päeva. Krooniline. Ajal iseloomustab progresseeruv ammendumine, kui on isu ja järsk langus tootlikkust; lisada neutro leukotsütoos. Haiguste kestus 10-25 päeva.

Patoloogilised muutused. Iseloomustab verejooks (punktist hajus) nahaaluses koes, seroosne kest all parenhüümi elundeid. Avasta katarraalne nohu, koliit, kopsuturse. Maks lõtv, tema kapsel petehhiaalsed verejooksud; põrn, kahvatu hall, tihe konsistents, lõigatud on kuiv, servad täis tähnid verejooksud, sageli koos esinemine südameinfarkt. Neerude kapsel eemaldatakse halvasti, kapsli alla fookuskaugus petehhiaalsed verejooksud. Käigus koronaarveresoonte, samuti perikardi ja endokardi all - täpiline hemorraagia. aju laevad süstida.

Diagnoos põhineb haiguslugu, kliiniliste ja patoloogiliste andmete, samuti tulemused mükoloogilise ja toksikobiologicheskih uuringuid. F. eristada sigade katku, linnugripi, stahibotriotoksikoza, Anaeroobsete infektsioonide, keemiline mürgistus ja taim mürke, kiiritustõvest.

Ravi. Rakendatud (äge jooksul) lahus, mis sisaldab kaltsiumkloriid, glükoos ja askorbiinhape; seda manustatakse intravenoosselt 1 korda päevas kuni paranemiseni. Määra seeditav, rikastatud toitu. Kui leukopeenia loomade ravi ei ole majanduslikult otstarbekas.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Ennetamiseks AF toimub tootmisviise: õigeaegne Madalkünd, kündmine varasügisel kündmine, seemnete töötlemine teravilja; õigeaegse virnastamise heina ja õlgi (kui virnastamine heina kõrge õhuniiskus seda säilitada naatriumkloriidi, 10 kg 1 tonni heina); koristamisega vilja võimalikult lühikese aja jooksul; Kui sademed ei kasuta eraldi puhastamine terad. Valdkondades, kus jääb saak teravilja kultuurid loomad söövad ainult pärast nende esialgse söötmise ja vahelduvad karjatamist looduslikel karjamaadel; dieet sisaldama loomasöödaks, mis vastavad standarditele. Kehtestamisel F. kohe välistada sööda kuulusid toitumine mürgistuse jooksul.

Lit.: A. X. Sarkisov, Mycotoxicoses, Moskva, 1954 Spesivtseva NA, seeninfektsioonid ja mycotoxicoses, 2nd ed., M., 1964.

Joon. 1. Microconidia seen Fusarium sporotrichioides'e.

Joon. 2. kana fuzariotoksikozom haige.

+++

fuzariotoksiny, nimi toodetud bioloogiliselt aktiivseid aineid seente poolt Fusarium perekonda, millega on võimalik tekitada mycotoxicosis. Keemia- ja toksikobiologicheskom osas on mitu erinevate rühmade, millest kõige olulisem rühm trihhotet-, ühendades 30 individuaalseid ühendeid. Trihhotet- mürgistus sündroomi Püsisoojane iseloomustab oksendamine, kõhulahtisus, abort, hemorraagia, Nekrootiliste stenokardia, närvisüsteemi häired, hematoloogilise muutusi. F. trihhotet- rühm fuzariotoksikoz põhjus. Sõltuvalt ülekaal üksikühend söödas võib varieeruda kliinilise levimus või puudumisel ühe või mitme mürgitussümptomeid Saadud trihhotet- on avaldatud kirjanduses erinevate nimede all. Kuna leiti, et trihhotet- mitte ainult vormi esindajad seened perekonnast Fusarium ja teatud teiste perekondade termin "fuzariotoksiny" on ebatäpne.

F. Teine rühm koosneb Zearalenooni (F-2, FES RAL) ja selle derivaadid, mis on Fütoöstrogeenide madalam taimed. Selle rühma ainete kogunemine söödas võib põhjustada hyperestrogenism loomi (peamiselt sead), ja mõnel juhul seotud oma viljatust.

+++

Fusarium (Fusarium), mingi kõrgem seened, mis kuuluvad klassi Deuteromycetes'e (ebatäiuslik seened). Õhust seeneniidistik ja stroomas F. valge või värvitud eri värvi. Sest F. iseloomulik mikro- Macroconidia ja klamüdospoore toodetakse peamiselt õhust seeneniidistik, mõnikord sklerootsiumid. Macroconidia hästi arenenud õhust seeneniidistik, sporodochia, psevdopionnotah ja pionnotes. Macroconidia fusiform-falcate, sageli 3-5 vaheseintega. F. jaotatud osadeks, mille arv pole määratud. F. looduses laialt levinud nii saprofüüdid (mullas põllukultuurijäägid) samuti parasiitide kultuurtaimede. . F. sporotrichioides'e, F. grammearum ja muud tüüpi AF arengu käigus toota sööda toksilisi aineid - fuzariotoksiny põhjustab mürgituse põllumajandusloomade (vt Fuzariotoksikoz.).

+++

fumagilliiniks (Fumagillinum), antibiootikum rühmast polüeene. Värvitud kristallid; vees praktiliselt ei lahustu. Madal toksilisus. Ta on tugev amebicidal mõju bakterid ja seened ei kehti. Kohaldatud peamiselt terapeutilise ja profülaktikas (suhkrusiirupit) mesilaste Nosema. Hoida valguse eest kaitstult t 0 {{°}} C.

+++

fungitsiide (ladina seen -. Seene ja caedo - tappa), rühma pestitsiide kasutada võitluseks patogeensete seente mis põhjustavad taimehaigusi. Kogunemine F. taimed, vesi, muld, toit ja sööt on ohtlik inimestele ja loomadele. Töötades FA vaja järgiksid ladustamise, transportimise ja kasutamise põllumajanduses. Olenevalt loomade toksilisuse F. jagatakse 4 gruppi: virulentsem (LD 50 alla 50 mg / kg) - Härmistää, merkuran, DNOC jne.; toksilised (LD 50 200 mg / kg) - blastitsin C. et al.; srednetoksichnye (LD50 200 kuni 1000 mg / kg) - vasksulfaadi, TMTD, fitobakteriomitsin jne.; madal toksilisus (LD50 rohkem kui 1000 mg / kg.) - raud sulfaat, zineb ja muud loomad esmaabi mürgistuse F. ja järelravi sõltub keemilisest loomusest F. Vt ka Pestitsiidid ..

+++

funiculitis (Funiculitis), põletik seemnekäikudes nööri kännu ja kokku tunica vaginalis. Sagedamini hobustel. See võib olla ühe- või kahepoolne. Arenenud tulemusena nakatumine F. poslekastratsionnoy haavad. Edge liimitud kastreerimist haavad. Vaata kuuma valus turse munandite ja eesnaha, kehatemperatuuri tõus. Järgnevatel - paksenemine seemnekäikudes nööri känd (seene kuju) ja fusiooni kokku tunica vaginalis. Kui botriomikoze, aktinomükoos Maksab suurtes kogustes ahenemine pudelist et kubeme kanal. Valdkonnas kastreerimist armi moodustatud fistulas, augud, millest tuleneb, paks kollakas mäda, mõnikord haisev.

Ravi. Esimesel päeval soovitame ettevaatlikult avada haava servad ja drenaaž ribadeks niisutatud tampooniga vedelik Vishnevsky salvi, lahus või immutatud pioktanina iodoform. Parenteraalsed - antibiootikume. See näitab operatsiooni puhul kroonilise AF, ning moodustati fistulas. Pärast sirp nüri munandikoti sisselõiked isoleeritud viisil paksenenud spermatic nööri kännu kokku tunica vaginalis. Juhtme ja naha pärast taotluse emasculator eemaldada. Pärast hoolikat hemostaasi 1-2 päeval manustada haavale marli kanalisatsiooni, immutatud seguga järgnev koostis: 5% ny 0,5 ml joodi lahust; 10,0 g iodoform; dietüüleetriga 20,0 ml; 80,0 g vedelat parafiini segu võib asendada salvi Vishnevsky. Et hoida kanalisatsiooni haava servad koondada ajutine õmblused. Operatsioon ei ole otstarbekas, kui lüüasaamist seemnekäikudes juhe ulatub sisemine tuperõngast või protsessi kaasatud piirkondlikud lümfisõlmed. Vaata. Kastreerimine ka.

+++

funktsionaalne süsteem, dünaamiline isereguleeruv organisatsioon rakkude, kudede ja organite tegevus kõik komponendid, mis aitavad kaasa keha oluline adaptiivne jõudlust. Kompleks sisemine arhitektoonika F. s. See keskne koht kasulik adaptiivne tulemusena oma tegevust, mis määrab üldised tingimused organismi normaalse ainevahetuse voolu. Concept F. s. See võeti kasutusele füsioloogia Nõukogude teadlane P. Anokhin 1935 ja algas arengu bioloogias ja meditsiinis ideid põhimõtteid korraldamise süsteem toimib. Organismis tihedalt komplekt GF., Säilitamine homöostaasi (nt vererõhk, osmootse rõhu, veresuhkru ja teised.).

+++

furagin (Furaginum), antimikroobne toimeaine rühmast nitrofuraan narkootikume. Orange kristalne pulber, lõhnata; lahustub vees halvasti. See on efektiivne grampositiivsete ja gramnegatiivsete bakterite ja mikroorganismide, mis on resistentsed antibiootikume. Manustamine suu peamiselt ägedate ja krooniliste haiguste kuseteede (püelonefriit, tsüstiit, uretriit, pärast operatsioone elundite urogenitaalsüsteemi), paikselt pesemiseks haavad; günekoloogias silmaarstiteenuse - kujul isotoonilised lahused (01:10 000) kohta naatriumkloriidi. Toas: 0,003-0,005 g (1 kg kehakaalu kohta). Säilitada kaitstud kohapeal.

+++

furadonin (Furadoninum; PC B-nimekirjas), antimikroobne aine rühmast nitrofuraan narkootikume. Firmad või oranž kollane kristalne pulber, mis lahustub vees ja on raske alkoholi. See toimib samal viisil kui teised. Nitrofuraanid. Kanna püeliidi, nefriit, tsüstiit, uretriit ja vaginiit. Määra sissepoole samades annustes, mis Furasolidoon.

+++

furasolidoon (Furazolidonum; PC B-nimekirjas), antibakteriaalsed ja anti-ainurakne agent rühmast nitro furaani narkootikume. Kollane või rohekaskollane pulber ja lõhnatu. Vees praktiliselt ei lahustu, lahustub väga vähe alkoholi. See mõjub grampositiivsete ja gramnegatiivsete bakterite koktsiidid ja trihhomonoos. Manustatakse suu kaudu 3 korda päevas (ravikuuri 6-10 päeva) kolibakterioosiga, salmonelloos noor, koktsidioosipuhangute ja gistomonoze (entrogepatite) linnud, pullid trihhomonoos. Annused: kanad ja pardid (1000 heads), vanuses 1-10 päeva - 2,0 g; 11 päeva kuni 1 kuu - 3,0 g; vanem kui 1 kuu - 4,0 g; hanepoegade (1000 eesmärgid) aastaselt 1-10 päeva - 3,0 g; 11 päeva kuni 1 kuu - 4,0 g; vanem kui 1 kuu - 5,0 g; vasikad (üks loom) vanuses 1 kuni 10 sut- 0,6 g; 11 päeva kuni 1 kuu - 0,8 g; vanem kui 1 kuu - 1,0 g Kui pulloroze - palavik kalkunid F. lisatakse kuivtoidule summas 0,04-0,06%. Kui süstitakse lihasesse pullid trihhomonoos (10% peatamine oli F. kalaõli või virsiku õli). Hoida hästi suletud anumas, valguse eest kaitstult.

+++

Furazolin (Furasolinum), antimikroobne toimeaine rühmast nitrofuraan narkootikume. Kristallpulber rohekaskollane; lahustub vees halvasti. Kahjuliku mõju grampositiivsed ja gramnegatiivsete bakterite, mikroobid, mis on resistentsed teiste antimikroobsete ainetega. Manustada suukaudselt tablettide kujul koos haavainfektsiooni, kopsupõletik, meningiit, osteomüeliit, septitseemia, põletikuliste protsesside neerudes ja kuseteedes, samuti seedetrakti haiguste noorloomade. Toas (1 kg kehakaalu kohta): lehm 0,005-0,01 g; vasika 0,005 g, 2 korda päevas. Ravikuuri ei ole rohkem kui 10 päeva.

+++

furazonal (Furazonalum), antimikroobne toimeaine rühmast nitrofuraan narkootikume. Kasutatud samadel juhtudel kui teised. Nitrofuraanid (furasolidoon, furatsilin). Toas (1 kg kehakaalu kohta): 0,005 g vasika ja põrsas 0,01 g 4-6 päeva.

+++

furatsilin (Furacilinum; PC B-nimekirjas), antimikroobne aine rühmast nitrofuraan narkootikume. Kollane või rohekaskollane kristalne pulber, lõhnata; lahustub vees halvasti. F. stimuleerib granulatsiooniperioodi nahk, limaskestad ja lihased. Rakendatud raviks nakatunud haavad ja pikaajalise haavandite, põletuste, keeb, lamatiste, mädane konjunktiviit, mädane põletik tupes ja emakas, tsüstiit, trypanosomiasis, mastiit, osteomüeliit, artriit, pleuriit, raviks töödeldavale alale. Toas: lehm 1,2-2,0 g; hobune 1,5-2,5 g; lambad 0,15-0,25 g; siga 0,18-0,3 g; 0,03-0,05 koer g (2 korda päevas). Paikselt manustatud kujul lahusega (1: 5000) ja salvid (1: 500), intravenoosselt veised 400-500 ml lahuses vormi (1: 5000). Hoida hästi suletud purgid jahedas, valguse eest kaitstult.

+++

furidin (Furidinum), nitrofuraan ravimit. Saadaval Ungaris. Kollane kristalliline pulber; see on vees lahustuv. Antibakteriaalne, antgelmintnoj ja koktsidiostaatilist mõju. Rakendatud koktsidioosiga, askariaas ja pulloroze - palavik linnud. Määra sees raviks koktsidioosipuhangute doosis 200,0 g 100 kg sööda ennetamiseks - 0,012% F. söödas; kui pulloroze - palavik koos ravikavatsuslik - 0,05%. Kui askariaas antud 3 päeva dieet, mis sisaldab 3% F. Vt. Ka nitrofuraan narkootikume.

+++

keema (Furunculum), äge mädane nekroosiväliselt põletik karvanääpsu, rasunäärmete ja ümbritseva vaba sidekude. Sissejuhatus patogeensete stafülokokkide kahjustatud epidermis on mädane põletik suus karvanääpsu (osteofollikulit), siis infiltratsioonis külgnevalt ja sügavama lamades koe ja nekroos neist; moodustatud "surnud varras", mis on eraldatud. Tagasilükkamine varras kaasneb teket mäda ja haavandid paranevad kiiremini. Vihma lümfangiiti limfanodulit, mädane tromboflebiit. Soodustavad AF leotamine ja naha saastumist, hüpotermia, ainevahetuse häired, defitsiit haigused, kurnatus. Järelevalve valus tihe, kooniline või ümarad turse suurus sarapuupähkleid, mis alguses arengut AF on raske kindlaks teha, sest shёrstnogo kate. Non-pigmenteerunud nahk - punane või lilla-punane värv. On 3-4 päeval haiguse kesklinnas turse - kollane või rohekaskollane kohapeal. Haiguse väheneb küpsemise F.; mille keskel seisab väike kõikuva mädanik. Kui vajutatakse F. pause ja järgib kollane-valge paks mäda, mis podsyhaya vormid mädane ühendage juuksed. Pärast tagasilükkamist varras eristatav kraater valus roosa granuleerimisel mädane koorikud.

Tavaliselt veised mõjutatud udara; hobused - turja ja muud kehaosad ;. mitu kõrvuti F. viivad arengut ridamisi. F. Mitu lööve nimetatakse furunkuloos.

Ravi viiakse läbi sõltuvalt etapi arendamise protsessi ja üldseisundist patsiendi. Likvideerida edendada ja eelsoodumuslikud põhjused. Nahale WC pühkida kahjustatud piirkonda 70% jodeeritud, 2% nym salitsüülhapet ja kamprit alkoholi või alkohoolsete lahendus briljantrohelist. Rakendatud ka Ichthyol parafiini et al., Kuiv soojus, ultraviolettkiirgus. Infiltratsiooni novokaiinille-etapil antibiootikumi ettenähtud blokaadi ionoforeesi of novokaiinille ja antibiootikume. Valminud F. paljastada lineaarne või ristikujuline sisselõige, töödeldud alkoholi lahendusi; 0,5% lahused on ensüümid (kümotrüpsiin trüpsiini jne), antiseptilised salvid ja emulsioone. surnud kude tagasilükkamise aitab intramuskulaarselt või paikset manustamist need ensüümid. Näitan antibiootikum, rikastatud loomade söötmiseks.

+++

furunkuloos lõhe vt. aeromonosis.

+++

Fyulleborna meetod [nimel ta. parasitologist Fyulleborna F. (F. F {{u}} lleborn)], flotatsioon tuvastamise meetodit parasitaarse munade fekaalproove lehe küllastunud naatriumkloriidi lahusega. Tänu madala efektiivsuse F. m. Ujuvülikonnad meetodit kasutatakse sageli koos lahendusi granuleeritud ammooniumnitraadi ja pliinitraati (vt. Floteerimisvõimsuse meetod).

+++
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

Ф

 1. Kiirgus põletushaavu
  Kiirgus põletused tekkida kokkupuutel suurtes kogustes radionukliidide deponeeritud atmosfäärist nahale loomi. Tundlikumad loomad lühikesed juuksed katta või ilma selleta. Kõige ohtlikum? -izluchayuschie Radionukliide. Kui seda kombineerida - ?, Beam-kiirituse põletused tekkida taustal kiiritustõvest. Sümptomid. Ajal patoloogia eristada nelja perioodi: esmane reaktsioon, peidetud,
 2. Kopsunähud patsientidel Hodgkini lümfoomi kavade kohaldamisel esmavaliku keemiaravi ja kiiritusravi vähendab kogu fookuskauguse annustes (20-30 Gy)
  Danilenko AA, Shakhtarin SV, Afanasova NV, Pavlov VV meditsiinikiirituse Research Center jääradest Obninsk teadus Eesmärk: õppida kliinilise ja radioloogilise leiu muutusi kopsudes patsientide puhul Hodgkini lümfoomi ( LH) seotud kemoteraapia ja kiiritusraviga. Materjalid ja meetodid: Uuringus osales 192 patsienti Hodgkini lümfoomi, sai 1998-2008. chemoradiation
 3. Millist meetodit on anesteesia valik hea õõnesveeni sündroom?
  Puudumine operatsioonieelse- sümptomid hingamisteede suruda ja hea õõnesveeni või vähemalt tagatis eluohtliku tüsistusi üldanesteesiat. Seetõttu vähimatki tehnilist võimet ohutum biopsia perifeersete lümfisõlmede (emakakaela või redel) lokaalanesteesias. Kuigi kontrollimine diagnoos on äärmiselt
 4. Vähendatud annus operatsioonijärgsel kiirituse keerulise paikselt kaugelearenenud rinnavähi
  Chmielewski EV, Dobrovol'skaya NY, Ponkratova YA Vene Teaduse Keskus radioloogia, Moskva Uuringu eesmärgid: hinnata suhtelist efektiivsust traditsioonilise ja väikeses annuses mastektoomiajärgne kiirguses rindkere seina kohaliku kontrolli kriteeriumid, PFS ja OS, sagedus postbeam südame komplikatsioone. Materjalid ja meetodid:
 5. Kõrivähk. Kaasaegsed ravimeetodid
  Peamine ravi kõrivähk on kirurgia, kiiritusravi ja keemiaravi. Kirurgiline ja kiiritusravi meetodeid võib kasutada üksinda, kemoteraapia - üksnes täiendava. Meetodi valik sõltub suuresti haiguse staadiumist, histoloogilise struktuuri kasvajad ja mõningal määral selle lokalisatsiooni. I etapis toota endolaryngeal eemaldamine ja
 6. Krooniline kiiritustõvest
  See patoloogia esineb loomadel tulemusena korratakse mitu korda juba pikka aega koos väikese annuse väline kokkupuude või allaneelamine radionukliide pidevalt kehakudedelt. Krooniline kiiritustõvest võib olla tingitud ägeda kiiritustõvest. Sümptomid. Krooniline kiiritustõvest esineb kolme perioodi: periood teket
 7. Hiline kiirguskahjustust pärast brachytherapy ja kombineeritud kiiritusravi eesnäärmevähiga patsientidel
  Pasov VV Sõtšovi IV Kurpesheva AK, Boiko I. meditsiinikiirituse Research Center jääradest Obninsk Research ülesande: hinnata mõju kombineeritud kiiritusravi (SLT) ja brachytherapy eesnäärmevähi. Materjalid ja meetodid: Alates 2005. aastast on osakonnas kirurgilise ja konservatiivse ravi kiirguskahjustust kinni 25 patsientide kohaliku kiirgus
 8. Neoadjuvant- ja adjuvantravi pärasoolevähki
  Multimodal kontseptsioon on vaja täpset lavastus enne ravi eesmärgil individualiseerimine. Kiiritusravi on esmane ravi pärasoolevähki. Peamised eesmärgid kiiritusravi sõltuvalt esialgsest kasvaja resectability: 1. taastekke ennetamine muutmata algfaasis TN parameetrid. Uurimisrühma Rootsi on näidatud, et
 9. Neuriit kohta õlapõimiku
  Õlavarre põimik moodustavad viimase nelja emakakaela ja esimene rindkere seljaaju juured, see tekitab perifeersed närvid, mis innerveerivad lihaseid käe - on ulnar, radial, mediaani ja kaenlaalune närve. Vastupidi kompositsioon Kiudainete neid segada, ja tundlik ja troofiliste kiududest ülekaalus koostises keskmine närvi, ja ülejäänud - mootor. neuriit
 10. Pahaloomulised kõrva
  Pahaloomulised kõrva võib olla primaarne, t. E. arenenud, otse konkreetsele osa kõrva ja tekkinud idanemise ajal kasvajad kõrval elundeid ja kudesid. Välimine ja keskkõrva täiskasvanutel sagedamini diagnoositud vähk lastel - sarkoom. Teistest liikidest võib olla melanoomi. Voolu väliskõrva kasvajate suhteliselt aeglane, väliselt meenutavad nad
 11. KOHALIKUD lameepiteeli kemoradioteraapiaga pärakuvähi
  Igor Davidenko, Kazantsev MV, Vasilenko IN, Ishkova EA, EM Mamaev, Mnatsakanyan LA Regional onkoloogiakeskusega, Krasnodar Sissejuhatus: anaalkanalis vähk on haruldane haigus ning on 1,3% kõigist käärsoolekasvajates. Venemaal 2009. aastal esinemissagedus oli 0,8 on 100 tuhat rahvastiku Krasnodar Territory -. 0,7 on 100 tuhat elanikkonna .. Chemoradiation ravi
 12. TULEMUSED patsientide ravi lokaalselt kaugelearenenud pärasoolevähi
  Izbagambetov NA Kasahhi Research Institute of Oncology ning radioloogia, Almatõ uurimistöö probleem: Tõhustada patsientide ravi lokaalselt kaugelearenenud pärasoolevähi. Materjalid ja meetodid: tulemuste hindamiseks ravi 213 patsienti pärasoolevähi: 78 patsienti läbinud operatsiooni üksi (esimene rühm); 74 - kasutamisega neoadjuvant keemiaravi ja
 13. diabeetiline neuropaatia
  Areneb diabeetikutele. See võib olla kas esimene ilming diabeet, või esineda hilisemates etappides haigus. In haiguse patogeneesis on kõige olulisemad metaboolse ja isheemilise häirete närvi tõttu mikro- ja makrovaskulaarsete mis kaasnevad diabeet. Seas kliinilise variante diabeetiline polüneuropaatia tuvastas mitmeid vorme: -
 14. MÕJUSUST erinevaid ravivõimalusi INTEGREERINUD glioblastoomi AJU
  Smolin AV, Konev AV, Nikolaev SN, Šamaani YE FSI Main Military Clinical Hospital. NN Burdenko, Moskva Research ülesande: hinnata võimalust erinevate variantide kiiritusravi (CRT) osana keeruline glioblastoomi raviks multiformne (GBM) aju (GM). Materjal ja meetodid: Uuringus osales 151 patsienti GBM. Keskmine vanus - 51 aasta. somaatiliste
 15. DIAGNOSTIKA kopsuvähki
  Varane diagnoos. Sõeluuringute isikute suur risk haigestuda kopsuvähki (mehed vanuses üle 45 aasta, kes suitsetasid päevas rohkem kui 40 sigaretti) koos uuringu cytogram röga ja rindkere röntgen iga 4 kuu pärast võib haigusega 4-8 juhtudel välja 1000 isikut (sh nad domineerivad inimeste asümptomaatiline bronhogeenkartsinoom debüüdi
 16. PAIGALDAMINE radionukliidide tupe aplikaatoriga VNUTRIPOLOSTNOI KIIRGUSRAVI
  Tupe õõnesiseseks kiiritamine toimub kahe näidustuse: 1) ravi vaginaalne adenokartsinoomi endomeetriumi; 2) Lisaks kiiritusega punktidest A kohta Isodose kõver. Et luua optimaalne Isodose kõver väikseima annusega tuleks kasutada pinnal silindrilise allikaks suurim suurus, mis mahub meile tuppe. emakasisene
 17. Sümptomid kaenlaalune lihaste ja naha
  Axillary närvi funktsioon on segatud. Motor närvikiudude kanda innervatsiooni delta- ja teresi väiksemaid lihaseid. Tundenärvikiude aksillaarseid närvi kuuluvad õlavarre külgne naha närvi ja innervates naha välispinna õlga. Axillary närvi võimalusel mõjul mitmel põhjusel. kõige
 18. kiirguse põletada
  Kiirgus (kiirgus) põletused tekkida juhul, tuumarelva kasutamist ja on otseses kokkupuutes nahaga radioaktiivsed ained. Meditsiinis nad sageli on tingitud kohaliku kiirguses keha ajal röntgenkiirte või kiiritusravi. Ajal kiirguse põletada jaguneb nelja perioodi: 1. Varajane RR - avaldub hüpereemia (peamine erüteem), samas
 19. RAKENDUSED Operatsiooniaegne kiiritusravi rinnavähi: meetodid, doosid, kiirgus reaktsioonid
  Musabaeva L., Lisin VA, Zhogina JA vähiuuringute instituudi SD TKHO, Tomsk Eesmärk: määrata sageduse ja laadi kiirguse reaktsioonide tingimustes kohaldatakse erinevaid võimalusi IORT patsientidel rinnavähk. Materjal ja meetodid: vähiuuringute instituudi SD TKHO rinnavähiga patsientidel T1-2 N0-1M0 pärast rinnaga säilitav operatsioon (CCA) toimus - IORT elektronkiir energia 6. MeV ühekordse annuse 10 Gy
 20. 87. HAIGUSTE PILDINDUS
  LB haigus, mida põhjustab kokkupuude ioniseeriva kiirgusega kehal annustes üle maksimaalse lubatud. EtiologiyaPrimenenie tuumarelvade õnnetused tööstuses ja tuumatööstus söömine radioaktiivselt saastunud toidu (sisemine kiirgus) - Kiiritusravi - Krooniline LB - personali kontorid kiirgus diagnoosimiseks ja ravimiseks. Patoloogia - Bone