meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

Т

+++

Tabletid (Tabulettae), tahked ravimvormid lekarstennye kokkusurumise teel. Neil on mingi ümmargune, ovaalne või mis tahes muus vormis plaadid või plaate. Koosseisu kuuluvad lekarstennye T. ja abilised. Kuna viimane (mitmeid tohiks ületada 20% massist ravimi ained) kohaldatakse suhkrut, tärklist, glükoosi, naatriumvesinikkarbonaat, naatriumkloriid, kaoliin, talk ja teised. T. mõnikord kaetud membraane (T. obductae). Saadaval pakend tööstus.

+++

vaagen (pelvis), kompleks luud, mis ühendavad vaagna jäsemed ja aksiaalne skelett. Moodustati kaks vaagna luud, ristluu ja esimesed sabalüli. Vaagnaluu (os coxae) koosneb sulatatud iliumi (os iliumi), kubemekarvu (os pubis) ja istmikuluu (os ischii) Luud, liitumiskoht, mis on liigesekõhre (acetabular) süvend seotuse reieluu. Iliumi on keha ja tiib, mis liigendab koos ristluu. Istmikuluude häbemeluuni luud eristada keha õõnsused ja okastraat oksad, piirates ulatuslik "lukustatud" port; oksad sama õmblus luud ja muud aspektid moodustavad T. vaagnaliidus (joon.). TV on võimas sidemete, pakkudes tugevat seost vaagna luud ristluu. On luud T. pärinevad jäseme lihaste lihased külge see kõht, talje, selja ja saba. Vaata. Samuti vaagnaõõne.

Vaagna luud pealmisest pool - koer; b - sead; aastal - lehm; g - hobune; 1 - tiiva iliumi; 2 - keha iliumi; 3 - glenoid verejooks; 4 - depressioon filiaali Istmikuluu; 5 - õmbluse filiaali Istmikuluu; 6 - keha Istmikuluu; 7 - Kraavi filiaal häbemeluu; 8 - õmbluse filiaali häbemeluu; 9 - ava lukustatud; 10 - vaagna ühine.

+++

vaagna jäseme (Extremitas pelvina), reietükki looma. See on jagatud järgmiste anatomotopograficheskie valdkondades: tuharasse, reide, põlveliigese ja sääreluu, pöiad ja varbad.

Luu alusel tagaosa üles vaagnaluu. Nahk on märkimisväärne paksusega. Naha alla, nahaaluskoe asub, pindmine pealispinda, podfastsialnaya mnogolistkovaya kiudaineid ja sügav pealispinda, mis pärinevad mõned lihased. Küljeosa reie ja tuhara (luu alus - reieluu ja puusaliigese) piirkonnad (lugedes eestpoolt tagakülg) tensor fascia lata, tuhara pinnale, biitseps ja poolkõõluslihase lihaste (joonis 1.). Aastatel biitseps (veistel - yagodichnodvuglavoy) ja poolkõõluslihase lihaste hästi tähistatud küna biitseps femoris, mis võib olla kiire juurdepääsu istmikunärvi ja selle filiaalid. Teises kiht lihaste tuhara piirkonda asub kesksesse medius (joonis 2.) ja selle sügavam osa - extra tuharalihase. Kolmas kiht lihased Kaubamärk sügav gluteaaljoone ja piriformis lihaste, samuti niudearteritest välimise ja sisemise lukustamise ja binaarse lihaseid. Naha alla ja pealispinda mediaalse reie lihase on õhuke. Ees reie on nelipealihase (Joonis 3.) - Tugevaim simaaljõus. On selja- ja külgmised aspekt põlve ja sääre (luu alus - põlve ja sääre) asub eesmises sääreluulihas, peroneal, sirutajakõõluse digitorum longus ja sirutajakõõluse erilist sõrme (Joonis 4.). Vastavalt lugu ja pealispinda käpa põlve ja sääre kolme otsaga lihaste sääre, pindmine painutaja- sõrmede, reie lihase ja sügav painutaja- sõrmede. Esijalgade ja varbad on interosseous lihaste, painutaja- digitorum brevis lihaste, abductors (koerad ja kassid Adductors), ussitanud nagu lihased lõpus osades kõõlused sõrme flexors ja extensors. Kuna verevarustus on sätestatud oksad välise ja sisemise niudearteritest. Viimane varustab verega VAAGNAELUNDITE süvend ja välised niudearteritesse, pärast mitmeid filiaale tagasipõrge, satub reiearteri ja siis võetakse popliteaalne, mis jaguneb eesmise ja tagumise tibiaalarter varustavad verega sääreluu koest metatarsals ja varbad. Kuna närve. Pärineda nimme ja ristluu põimik. Kõige olulisemad on: reieluu, teravik, istmiku, kraniaalse ja kaudaal tuhara, saba- reieluu naha närvi, veenikomude. Kuna lümfisõlmede alates. Ratta-koristatud, popliteaalne, sügav kubeme lümfisõlmi.

Patoloogia - vaata Artriit, kõõlusetupepõletik LIHASEPÕLETIK, osteoartriit, Pododermatitis ja muud esemed raskete haiguste operatsioonide vaagna jäsemed .. Vaata. Samuti arterites, veenides, kabjad, lihased, luustik.

Joon. 1. lihased laudjas ja vaagna jäsemed veised (külgmine pind): 1 - kesksesse; 2-4 - yagodichnodvuglavaya; 5 - tensor fascia lata; 6 - külgmised nelipealihase reieluu pea; 7 - semimembranous; 8 - poolkõõluslihase; 9 - sihvakas; 10 - mediaalne pea gastrocnemius; 11 - külgmine pea gastrocnemius; 12 -poverhnostny painutaja- digitorum; 13 - Achilleuse kõõluse; 14 - popliteaalne; 15 - painutaja- digitorum longus; 16 - kaua painutaja- pöial; 17 - Special razgibatel4 th sõrme; 18 - Long pindluu; 19 - kõõlus sirutajakõõluse digitorum longus ja peroneus lihaseid kolmanda; 20 - sügav painutaja- sõrmede; 21 - keskmine interosseous; 22 - saba.

Joon. 2. lihased laudjas ja vaagna jäsemed veised (mediaalne pind): 1 - väike nimme; 2 - mediaalne niude;

3 - suur nimme; 4 - külgmised niude; 5 - kubeme sideme; 6 - kõõlus kõhusirglihas; 7 - kesksesse; 8 - yagodichnodvuglavaya; 9 - lai vaagna kõõluste; 10 - saba; 11 - levator päraku; 12 - siseriivita; 13 - tensor fascia lata; 14 - sirge ja 15 - mediaalne pea nelipealihase femoris; 16-17 - rätsepa; 18 - kamm; 19 - semimembranous; 20 -stroynaya; 21 - poolkõõluslihase; 22 -medialnaya vasikas; 23 - külgne sääremarja; 24 - Achilleuse kõõluse; 25 - painutaja- digitorum longus; 26 - posterior sääreluu; 27 - kaua painutaja- pöial; 28 -poverhnostny painutaja- digitorum; 29 - sügav digitaalse painutaja- kõõluste; 30 - keskmine interosseous; 31-31 - anterior sääreluu kõõluste ja see; 32 - extensor digitorum brevis; 33 - spetsiaalne sirutajakõõluse 3. sõrmega; 34 - sirutajakõõluse digitorum longus; 35 - kolmas pindluu.

Joon. 3. Nõuetele jätsid hip kariloomade: ja - proksimaalse ja keskmise kolmandiku reide, b - vahel keskel ja kolmas dastalnoy hip: 1 - tensor fascia lata; 2-6 - nelipealihase reie; 7 - õmblemine; 8 - sihvakas; 9 - kamm; 10 - tulemuseks reie; 11 - semimembranous; 12 - yagodichnodvuglavaya; 13 - poolkõõluslihase; 14 - reieluu; 15 - kõõlus on kõhusirglihas; 16 - välise häbemekanalite arteri ja Viin, välimine seemne närvi; 17 - teravik närvi, filiaali sügav reiearteri veeni; 18 - reiearteri ja Viinis; 19 - varjatud arter, Viinis ja närvi; 20 -bedrenny närvi; 21 - istmikunärvi; 22 - Sääreluunärvist; 23 - perionaalnärvi; 24 - sügav reiearteri ja Viinis; 25 - mediaalne ringikujuline reiearteri ja Viinis; 26 - lihaste filiaal istmikunärvi; 27 - saba- reieluu naha närvi; 28 - suur nahaalune lihaste torso.

Joon. 4. cross-läbistab proksimaalse kolmandik vasakul veise sääreluu (a), selle keskel (b) ja distaalne kolmandik (in): 1 - sääreluu; 2 - anterior sääreluulihas; 3 - sirutajakõõluse digitorum longus; 4 - kolmas peroneal lihaste; 5 - spetsiaalne sirutajakõõluse kolmandiku oma sõrme; 6 - spetsiaalne sirutajakõõluse 4. sõrme; Lihaste: 7 - pindluu pikk; 8 - popliteaalne; 9 - sihvakas, 10 - poolkõõluslihase; 11 - yagodichnodvuglavaya; 12 - pealiskaudne painutaja- sõrmede; 13 - painutaja- digitorum longus; 14 - posterior sääreluu; 15 - kaua painutaja- pöial; 16 - mediaalne gastrocnemius; 17 - külgne sääremarja; 18 - kand; 19 - Achilleuse kõõluse; 20 - varjatud arter, Viinis ja närvi; 21 - ees bolyshebertsovye arteri ja Viinis; 22 - perionaalnärvi; 23 - sügav perionaalnärvi; 24 - pealiskaudne perionaalnärvi; 25 - Sääreluunärvist; 26 - jalatalla naha närvi sääre ja külgmised peidetud Viinis; 27-pealispinda shin.

+++

vaagnaõõne (Cavum vaagna), osa looma kehaõõs, mis on aluseks, et luud ristluu, saba- selgroolülid ja esimese paari vaagnaluu. See on kuju koonusjas, kokkusurutud külgedelt mis on pööratud laia baasi kõhuõõnde. T. n. Jaguneb ees, keskel ja taga kontorid. Front või kõhukelme, Department T. n., Ja on vooderdatud kõhukelme on tagumine osa kõhuõõnde. Selles sektsioonis asuvad TS ametiasutused väidavad, osaliselt või täielikult kaetud kõhukelme: pärasoole põie ja lisaks meestel - lõplik kusejuha Külvisejuhade, vesico-Nabaväät ja vesikulaarset alatalitlus ja naised - emakas ja osa. tuppe. Meestel, vaagna kõhukelme moodustab kolm väljaulatuvad osad - seljaaju esikülg esikülg-tsüstiline ja tsüstilise-lonno. Naistel on neli eend kõhukelme: seljaaju rektaalne, rectouterine, emakasisese-vesikaalne ja vesico-Kubeme- (joon.). Sügavaim neist - rectouterine; see jõuab keskpaiga tasemele ristluu, lehmad ja märade kasutada intravaginaalsek laparotomy ja munasarjade eemaldamine. Lähis-või retorperitoneaalne osakond T. n. Asub vahel kupli väljaulatuv kõhukelme ja vaagna pealispinda. Seal on ümbritsetud lahtine sidekoe ampull-kujuline osa pärasoole tagumisse ossa põie-, eesnäärme-, rinna- ja pirn algusosale kusiti ja naistel - tuppe. Tagumine või nahaalune, Department T. n. Vahel paikneb päraku ja naha levator. See sisaldab lõpliku pärasoole ja päraku osakond, samuti meestel - vaagna osa kuseteede kanal, naistel - häbememokad, kliitor. In T. n. Kas arvukalt vere- ja lümfisoonte, närvid, suur hulk lümfisõlmed.

Telg vaagnaõõs joonest võrdsel kaugusel vaagna seinad kõik selle pikkus. Veiste telje vaagen on katkendjoon (kahe pause) hobustel - õrn kaar. Praktiline. hinna ja veterinaarmeditsiinis (sünnitusabi) on pelvimetrich. vaagna mõõtmised (vt. pelvimetry). Vaata. Samuti rektaalne uuring Kastreerimine.

Sõidu väljaulatuv vaagna kõhukelme naistel:

A - Front (kõhukelme) Department of vaagnaõõne; B - Medium (retorperitoneaalne) osakond; B - Tagumine (nahaalune) osakonda. Eend kõhukelme: a - seljaaju rektaalne; b - rectouterine; aastal - looteeas-vesikaalne; g - vesico-Häbemekarvad. Nool näitab kiiret ligipääsu kõhuõõnde lehmade ja märade juures ovariektoomiajärgse.

+++

Taksod (kreeka takso -. Asukoht), mis on suunatud liikumine bakterid, seened limaskestade (limakute), üherakulisi vetikaid ja loomad, samuti Department. rakud (valgete vereliblede spermatosoididega) Paljuraksetes organismide ja organellid (tuumades plastiidides) vastuseks stimulatsioonile. Liikumine võib olla suunatud stiimuli - positiivne T. Stimuleerivast - negatiivne T. ja mitte orienteeritud suhteline stiimulile - fobotaksis. T. mõjutavad ühepoolse ärritus põhjustatud mõju temperatuuri (thermotaxis), kerge (phototaxis), niiskus (gidrotaksis), kemikaale (kemotaksis) ja teised ärritajad. Sperma pannud. kemotaksist ainete eritus ootsüütide. Positiivse kemotaksist võime valgete vereliblede ja põhineb RES loomade ja inimese rakud liiguvad bakterid ja võõrkehad sattumist organismi ja fagotsütoosi neid.

+++

taksonoomia (kreeka taksod -. asukoht, korra ja noomis - seadus), osakonna süstemaatika, õppimine põhimõtteid, meetodeid ja eeskirju klassifitseerimise organismid. T. tegeleb peamiselt loomise õpetus süsteemi taksonoomiline kategooria, mis tähistab alluvus (hierarhiline). Grupi objektide - taksonite (nt liikide, perekondade, pere, jne ...). Mõiste (kavandatud 1813. aasta Šveitsi botaanik A. de Candolle) pikaajalise (kuni 60-70-ndatel. XX-nda.) Kasutati sünonüümina taksonoomia.

+++

talk (talk), magneesiumsilikaatabsorbenti adsorbent tähendab. Valged või pisut hall kristalliline pulber, pesemata ja libedad puudutamisel. Vees, happed ja muid lahusteid. See toimib nagu podsushivayusche. Kanna väliselt nuttes haavad, haavandid, pärast kastreerimist loomad. TA kasutatakse abistava vahendi tootmiseks pastad, tabletid, pillid, booluskogused ja täidisena auruga.

+++

südame tamponaadi (Prantsuse tampoon, tähtede - .. pistik, plug), südamepuudulikkus sündroom, mis tuleneb vedeliku kogunemine perikardiaalset süvend. Kui TV. venoosse ummikud kopsudes, maksas ja teistes elundites, suurenenud venoosse rõhu ilmuvad loid (süda) turse. T. lk. avaldub tahhükardia, nõrgenemine, hääletu südame toonid, kasv ja ühinemine absoluutse ja suhtelise igavus südames, võidab, ülerahvastatus ja stressi kägiveenid. Loom seisab väljasirutatud kaela vahedega jäsemed ja kasutusele küünarnukid. T. lk. Tüüpiline traumaatilised perikardiit veised, samuti perikardiit ja südame vesitõbi särki teisi loomi.

+++

tanniini (Tanniin; FH), kootav; gallodubilnaya hape, mis on saadud taimedest suitsetada puu ja sumac.

Tume kollane või pruunikas-kollane pulber nõrga omapärane lõhn; vees kergesti lahustuvad, alkoholi. Samuti on põletikuvastane toime, sadestub valkude moodustamiseks albuminaadid tekivad lahustamatu sademe koos alkaloidid ja raskemetallide sooli. Täida väliselt lõpetada kapillaaride verejooks (5-10% lahus) juures stomatiit, larüngiit, farüngiit, põletik pärakus (0,5-2% lahus), tupepõletik säilitusainetega (2-5% lahust ), tsüstiit (0,5-5% lahus), nuttes ekseem, muljumised, lamatised, põletused külmumist kujul 5,8% vesilahuste või alkoholi, 10%, pulbreid talk, salitsüül- ja boorhapet; sees gastriit, enteriit, mürgistuse alkaloidid ja raskemetallide sooli. Annused: lehm, hobune 5,0-20,0 g; lamba-, kitse- 2,0-5,0 g; siga 1,0-2,0 g; koer, rebane, polar fox 0,1-0,5 g; mink 0,1-0,3 g Hoida hästi suletud anumas kuivas kohas.

+++

tahhükardia (kreeka tach {{y}} s -. kiire, kiire ja Kardia - süda), südame löögisageduse tõus. Vaata. Arütmia.

+++

tahhüpnoe (kreeka tach {{y}} s -. kiire, lühike ja pnoe {{e}} - hingamine), polypnoea selline õhupuudus, südamepekslemine, mida iseloomustab pealiskaudne hingamine ilma rütmihäired. Täheldatud neuroose, südame- ja endokriinorganite, patoloogiliste protsesside rinna- või kõhuõõneorganid. Vaata. Õhupuudus ka.

+++

tahke acaricides, TAP - 85, akaritsiidsete aine, mis sisaldab 2,5-3% gamma-isomeeri Heksaklorotsükloheksaani. Kandiline tellised tahke kooskõla lõhn kresooli. See lahustub vees ja moodustab piimjas emulsioon resistentsed. Kanna 1% Vesiemulsioon profülaktilisel eesmärgil ühiste kärntõbi sügelised ja lambaid. Vastunäidustatud ravi piima- ja tapaloomade.

+++

tealbin (Thealbinum; FH), kootav; reaktsiooni saaduse tanniinide teelehe valku. Pruunikas eri tooni amorfne pulber kerge unikaalne lõhn. Väga vähe on lahustuv siseneva ja alkoholi. Manustatakse suu sama tähised tanniini. Toas: lehm, hobune 10,0-20,0 g; lammas, kits 3,0-5,0 g; siga 1,0-3,0 g; koer 0,3-2,0 g; fox, polar fox 0,3-1,0 g; kana 0,1-1,0 g Hoida hästi suletud anumas, valguse eest kaitstult.

+++

theileriasis (teilerioos), nakkushaiguse kariloomade algloomade poolt põhjustatud perekonnast amelanotic Theileria. Haigus on levinud paljudes riikides nii Euroopas, Aasias ja Aafrikas; Endise NSV Liidu Kesk-Aasia vabariikides, Kasahstan, Taga-Kaukaasias, Põhja-Kaukaasias ja Kaug-Idas. Majanduslik kahju T. koosneb kahjude vähendamise tootlikkust loomad, nende surma või sunnitud tapmist. Letaalsus veistel kuni 60-80% ja rohkem.

Etioloogia. T. Patogeenid on spetsiifilised erinevatest loomadest. Veistel parasiidid Th. anulata, Th. Sergenti, Th. mutans'ile; lambad ja kitsed - Th. Ovis, Th. recondita; põhjapõdrakasvatuses - Th. tarandirangiferis. Mõõtmed Th. anulata 0,6-2,3 mikronit. Seal on ümmargused, ovaalsed, pirnikujuline, kepikujulisi ja zapyatovidnye vormis parasiit. Domineerivad ümara kujuga. Mõõtmed Th. Sergenti 0,45-3,11 mikromeetrit. Domineerivad pikergune parasiidi. Morfoloogia teistes patogeeni liigist T. põhimõtteliselt sarnased Th. anulata. Theiler kehas veised on kaks etappi: mitmuses rajoon (schizogony) moodustada nn granaadi organite lümfisõlmed, põrn ja muud siseorganid ja lihtne jagamine (kaks kuni neli inimest) vastuvõtvas vere punaliblede (erütrotsüütide kujul Theiler).

Epizootology. patogeen sissetungi Allikas - haiged loomad. Autor patogeeni T. veised vastuvõtlikud loomad kõik tõud ja vanuses. Eriti raske haige vasikad 6 kuu vanuselt. Vedajad Th. anulata - lestad Hyalomma anatohcum, N. detritum, H. scupense, H. plumbeum. Vedaja Th. recondita - puugid Rhipicephalus Bursa, Rh. turanicus, Haemaphysalis sulcata jt. Patogeenid T. põhjapõdrad võib edasi parmude ja sääskede. Flash T. veised enamasti jätkata mai lõpul ja juulis, mõnikord sügisel ja talvel (üksikud haigusjuhud); lambad ja kitsed - soojal; põhjapõdrakasvatuses - hilissuvel või varasügisel. Puutumatus veistel steriliseerimata.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg nakatamiseks Th. anulata (nakkuse puugid) 6-15 päeva, Th. tarandirangiferis (veremürgitus) - 8-23 päeva, Th. Sergenti (nakkuse puugid) - 15-35 päeva. Veistel haiguse ägeda (4-7 päeva) ja alaägeda (u. 16 päeva). On näidatud suurenenud lümfisõlmed, kõrge palavik (kuni 41 {{°}} C ja rohkem), häirete kardiovaskulaarsüsteemi ja seedetrakti. Lammastel öelda umbes samad sümptomid. Vaatasime hirved rõhutud seisund, kehatemperatuuri tõus kuni 39-40 {{°}} C. Alguses haiguse limaskestade gipersmirovany muutuma vaevaliselt. Ehk rebimine.

Patoloogilised muutused: lümfisõlmede, põrna ja maksa; Mitme hemorrhages kõik elundid ja koed (siseelundid serooskelmetes all endokardi, lihaste, lümfisõlme, sageli naha); ringi haavandi limaskesta laap.

Diagnoos põhineb kliiniliste andmete ja Episotoloogilisel, patoloogilised muutused ja mikroskoopilised vormid erütrotsüütide Theiler veres smearidega ja skisontideks punctates mõjutatud lümfisõlmed ja põrn, värvitakse Romanovsky-Giemsa. T. eristuda piroplasmoosile, anaplasmoosin ja fransaiellёza.

Ravi. Ei ole spetsiifilist ravi arenenud. Hea ravitoimet avaldab kombineeritud kohaldamine malaariavastased (hinotsid ja bigumal) koos sümptomaatiline ravimid (kofeiin ftalazol, hloridkobalta, vasksulfaat, vitamiin B12). Hinotsid manustada 1 kord 3 päeva jooksul annuses 1 mg / kg, bigumal järgmisele 4-5 päeva jooksul annuses 12,5 mg / kg.

Ravimit manustatakse suukaudselt 1% vesilahusena. Kui temperatuur Relapsi ravi lehe narkootikume samaaegselt samades annustes vähendada temperatuuri ja 2 päeva pärast taandamist. Kogu ravikuuri ei tohi ületada 5-6 päeva. Nautige ja muud variandid keeruline ravi.

Vältimise ja kontrolli meetmed on üldiselt vähenenud võitluses puugid - vektorid patogeenide T. Teostada regulaarselt loomade inspekteerimist igal nädalal protivokleschevye zakleschёvannost ja nende töötlemine kevadel-suvel-sügisel perioodil disacaridisation loomakasvatushoonete ja seda ümbritsevate piirkondade (üks kord 1,5-2 kuud). Liha on tapetud loomade pärast bakterioloogiliste testidega, mida kasutatakse toidu, kui see ei kollatõbi värvida ja degeneratiivsed muutused maksas puuduvad.

Lit.: AA Markov theileriasis (gonderiozy), raamat.: Tr. VIEV ehk 28 AM., 1963; Kolabsky NA, theileriasis loomad, 2nd ed., L. 1978.

+++

tekodin (Thecodinum; PC, A-nimekiri), valuvaigistav; polusintetich. Ravimi saadud alkaloid thebaine. Valge kristalne pulber ja lõhnatu; vees kergesti lahustuvad, siis on raske - alkoholis. Tegevuses sarnane morfiini. Valuvaigistav toime 2 korda tugevam kui morfiin; hingamise depressiooni, Köhakeskus (tugevam kui kodeiin). Toksilisus on kõrgem kui morfiin. Rakendatud enamasti sama tähiste morfiini (vigastused, koolikud, köha jne ..). Annuste naha alla: hobuse 0,2-0,4 g; 0,01-0,02 koer hoiti hästi suletud anumas, valguse eest kaitstult.

+++

vasika-kaasamise eri kuju ja suurus haridus, mis ilmuvad rakud erinevate kudede palju viirushaigusi. T.-v. klassifitseeritakse vastavalt lokaliseerimine rakus (tsütoplasma, intranuclear) nukleiinhape (DNA, RNA), värvumisomadustega (basofiili oxyphilous), homogeensus (amorfne teraline). T.-v. lokaliseeritud valikuliselt. Tsütoplasma. T.-v. moodustunud viiruste põhjustatud haiguste on suhteliselt suur (inimese rõugete, vaktsiiniaviiruse, lindude rõugetega, marutaud, gripp, paragrigpp, veiste katku, papagoitõbi jne). Enamasti on need esitatud kujul ümmargune, ovaalne või ebaregulaarne koosseise ulatudes suurus 1-2 20-30 meetrit. Kannatada rakkude võib olla mitu T.-v. erineva suuruse ja kujuga. Iga T.-v. iseloomustab sisemine struktuur. Intranuclear T.-v. esinenud poolt põhjustatud infektsioonide suhteliselt suur viirused (herpes, Aujeszky haiguse, rinotrahheiidi) ja viirused väga väikeste mõõtmetega (suu- ja sõrataudi, hepatiit ja teiste koertega.). Need on parim kudedest isendid, nende morfoloogilised andmed on nähtavad vaid siis kontrastset värvi tükk. Kuju ja mõõtmed neist T.-v. See sõltub omadusi viiruse tüvesid, samuti meetodid histoloogilise töötlemine materjali. Sõltuvalt struktuurseid omadusi intranuclear T.-v. ja seisundi kohta Karüoplasma eristada haigeid rakke 2. tüüpi T.-v. - A ja B. Mõne viirushaigused (marutaud, rõuged, rhinopneumonia hobused, rinotrakeiittiin) avastamine konkreetse T.-v. See on diagnostiline väärtus. Diagnoosimisel loomagripiviiruse, Aujeszky haiguse, larüngotrahheiidi linnud, rebased halvatuse, liimi- ja muude haiguste avastamise T.-v. - Helper meetod. Vaata. Viirused ja ka põlema käesolevas artiklis.

+++

thelaziasis (Thelazioses), sooleparasiitinfektsioonide loomade põhjustatud ümarussid perekonnast Thelazia, mida iseloomustab konjunktiviidi ja keratiit. Veterinaar tähtis on T. veised igas vanuses, vähemalt - T. hobused, piisonid, jakid ja katku. NSVL T. leida peaaegu kõikjal lõuna 60 {{°}} põhja pool.

Patogeenid T. kariloomade NSVL - Th. rhodesi, Th. gulosa ja Th. skrjabini (joonis 1.); parasiidid esimest tüüpi asuvad sidekestakotti ja kolmanda sajandi ja kaks viimast - in erituselundite kanalid on Pisaranääre. parasiidid keha ei ületa 21 mm pikk ja 0,65 mm lai. Intermediate võõrustajad telyazy - välja lennata pere Päriskärblased (joonis 2). Söömine slёznymi expirations loomad neelata telyazy kärbsevastsed. Nakatava etapp vastsed kärbsed on koondunud pea ja järgmisel kontakti putuka lont sidekesta lõplik vastuvõtva jagunevad silma, mis suguküpsus ja parasiidid sees 10-11 kuud. Nakkusallikas - telyaziyami nakatunud loomad. Nakatumine toimub karjamaale ajal kõige aktiivsem valdkonnas kärbsed. Haigus avaldub peamiselt juulis-septembris kerget konjunktiviit, pisaravool ja fotofoobia, ja siis - mädane konjunktiviit tursest limaskesta silmalaud. Enamikul juhtudel on välja clouding sarvkesta, see haavand ja perforatsioon diverticulum koos järgneva nägemise kaotus ühe või mõlema silma. Diagnostikat haiguse sümptomeid ja katsetulemused, sidekestakotti Pisaranääre ja kanalid juuresolekul telyazy.

Ravi etiotropic (deworming) ja sümptomaatiline. Avastamise korral Th. rhodesi vingerdamine läbi viia rikkalik niisutus (süstla pehme otsaga) sidekesta süvend sooja veega nõrk joodi lahusega (1: 2000 vahekorras joodi ja kaaliumjodiidi on 1: 2), Lysol (0,5%), boorhape (2-3% ). Kui T. põhjustatud Th. gulosa ja Th. skrjabini, rakendatakse subkutaanselt kaela kaks korda intervalliga 1 päev vesilahust (1: 1,5) tsitraadi-ditrazin annus 0015 grammi 1 kg looma kehakaalu. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Samal ajal suurel maa-alal (piirkond, regioon) talvel ja kevadel (enne valdkonnas kärbsed) allutati üksikute kolm deworming veiste, välja arvatud vastsündinud vasikad.

Joon. 1. Telyazii veised: Thelazia skrjabini: 1 - pea lõppu; 2 - saba- lõpus naissoost; 3 -hvostovoy lõpuks mees; Th. gulosa: la - pea lõppu; 2a - saba lõppu naised; Üle - saba- lõpuks mees; Th. rhodesi: 1b - pea lõppu; 2b - saba lõppu naised; 3b - saba- lõpuks mees (mida Ershov).

Joon. 2. Kärbes convexifrons (naised) - vahe peremees Thelazia rhodesi (eest Zimin).

+++

temisal (Themisalum; FH), teobromiin Naatriumsalitsülaat naatrium-, veresooni laiendav ja diuretich. tähendab. Valge pulber. Väga kergesti vees lahustuv. Manustatakse suu diureetikum. Toas: lehm ja hobune 5,0-10,0 g; lammas, kits 0,5-1,0 g; siga 0,5-2,0 g; koer 0,1-0,2 g Hoida hästi suletud anumas, kaitstuna valguse ja niiskuse eest.

+++

tume mikroskoopia vt. mikroskoop, mikroskoopia.

+++

kehatemperatuuri temperatuurist keha, sõltuvalt tasakaal soojuse tootmiseks, mis on tekkinud, kuna võime elada ja tagastab selle väliskeskkonna. T. t. Püsisoojaste (püsisoojane) loomad (imetajad ja linnud) on stabiilne ja ei sõltu ümbritsevast temperatuurist tingitud termoregulatsiooni. In kõigusoojased (poikilothermic) loomad (selgrootud, kalad, kahepaiksed, roomajad) T. m. Ületab 1-2 {{°}} C temperatuuri keskkonnas, või on see varieerub vastavalt muutus väline K-auk temperatuuri. T. t. Oleneb loomaliigist, tema vanus (noored on suurem T m.), Sugu, tõug, ja kellaajal (maksimaalne T m. Evening) pikk liikumise võttes sööda, joogivee. Normid T. t. Vt loomad. Tabel.

Kõrvalekalle normist T. t -. Oluline näitaja kliiniliste uuringute. Vaata. Ka keha termomeeter.

+++

Tendiniit (Tendiniit), põletik kõõlus. T.: On äge aseptilise, mädane, krooniline ja fibrootilisi ossificans, samuti parasiidi. T. tekkida mehaaniliste vigastuste ülepinge kõõluse üleminek põletikulist protsessi ümbritsevast koest, samuti ainevahetushäirete, reuma, invasioon, hematogenous infektsioon. Hobused sageli mõjutab sõrme painutaja- kõõluste, nende täiendavate juhid, keskastme interosseous lihaste; veised - painutaja- digitorum, kolmanda peroneal lihaste, Achilleuse kõõlus. Aseptich. TS tavaliselt algab vaheaeg, venitades kõõluste kiud, nende kimbud, veresooned, närvid. Ägeda aseptich. T. iseloomulik lonkamine, kõõluste ajal kuum ja valulik turse. Kui mädane T.- palavik, lonkamine tugevalt; valdkonnas kõõluste hajus, tugevat turset, liiga valus koos suundumust tselluliidinähud. Kiud ja ossificans T. kaasas lonkamine, kõõluste uvlicheno, aeglaselt liikuv, valus, tihe, mõnikord mägisel (parasiit T.).

Ravi. Kui aseptich. T äge. esimese 2-3 päeva haiguse - survejõu sidemega koos külma; kohaliku ja üldise kortikosteroidide kasutamine, siis kuumus, massaaž, juhtmestik. Kroonilise T. - ortopeediliste sepis (kiuline, parasiit T.), joodi iontoforeesil intravenoosselt Lugoli (parasiit T.) lahendus. Esimesel etapil on kontraktuurideni - tenotomy. Ravi ossificans T. ebaefektiivne. Kui mädane T. algstaadiumis suletud hallituse protsess - protivosepticheskaya, patogeneetilised ravi, alkoholi vlazhnovysyhayuschie sidemeid. Juhul kõõluste vigastused - operatsiooni.

+++

kõõlusetupepõletik (Tendovaginitis), põletik nõgeslöövet. Nad kannatavad igasuguste kodu- ja põllumajandusloomi. Eristada äge T. aseptilistes (seroosne, seroplastiline, fibrinoossete) ja kroonilise (seroosne, kiuline, ossificans) ja mädane. On TV tingitud mehaaniliste vigastuste üleminek mädane protsess ümbritseva koe ja mädane mastiit, emakapõletik, kopsupõletik, sepsis, brutselloosi, tuberkuloosi, reuma, onchocerciasis. T. Sharp kaasas lonkamist, kuuma valus kõikuva turse nõgeslöövet, crepitus (kui fibrinoossete põletik). Kui mädane T. loomade depressioon, üldine kehatemperatuuri tõus, märgistatud lonkamine tugevalt, turse nõgeslöövet ala liiga pinges ja valus. Krooniline. T. iseloomulik puudumisel lonkamine, kütmata valutu turse (seroosne T.) või lonkamine, suurendades ajal, pontsakas tihe ja raske turse seoses sidekoe moodustumine ladestumist lubja soolade (kiuline, T. ossificans). Seina tupe pakseneb, on võimalik fusiooni kõõluse ja ümbritsevate kudede; kõõluste pigistatakse (kokkutõmbumisreaktsioonist T.).

Ravi. Loomade pakkuda rahu. Kui aseptilise äge T. esimeses 2-3 päeva survestada sidemega koos külma, ümmargusi novokaiinille blokaadi koos antibiootikumiga, hüdrokortisoon tupes. Siis määrata soojuse, massaaž, juhtmestik. Kroonilise seroosseid T. novokaiinille pärast pesemist antibiootikumi näidanud parafiini osokeriidiravi vannid, moxibustion punkti, ärritavad salvid, paikne ja üldine kohaldamine kortikosteroidide antibiootikumidega; kui fibrinoossete - äädikhappe alkoholi cauterizing, kudede ümberistutamise, lihasesse - pirogenal. Kui mädane T.- pesemine ja kasutusele antibiootikumid vagiina koos novokaiinille ja hüdrokortisooni; ava diverticula, eemalduvad surnud kudedes, antibiootikumi tupeloputusvedeliku kohta novokaiinille, tupes täites keerulisi Plakhotina pulber haava - mähkmed koos Vishnevsky salvi, bespodkladochnaya valatud; Kokku protivosepticheskaya ravi.

+++

teniidoze (Taeniidoses), sooleparasiitinfektsioonide puurikarusloomade ja inimestele põhjustatud tsestoodid pere Taeniidae, parasiteeruvad imaginal etapil peensooles. Registreerige kõikjal.

Koerad on parasiidid: Echinococcus granulosus'ele, Alyeococcus multilocularis'ele, Multiceps multiceps, M. skrjabini, M. serialis, M. gaigeri, Taenia hydatigena, T. Ovis. T. krabbei jne.; -A Kassidel. multilocularis'ele, hydatigena taeniaejformis, M. seralis jt. on karusloomade nakatab palju liike paelusside Taeniidae pere. Looduslike lihasööjate kihvad ja kaslased ei parasiteerivad sama liiki teniid et kodu. Sugukonna esindajad teniid on ühest soost masin, mitu munandid. Pikkus küps segmendid, reeglina ületab nende laius. Lont on tavaliselt relvastatud suured konksud. Emakas enamikul liikidest kujul pikisuunalised pagasiruumi külgoksteta või vähem kerakujuline sac. Vastse staadiumis teniidy parasiitide mäletsejad, sead, närilised ja inimesed (vt. Alveococcosis, gid, tsüstitserkoos, Echinococcus). Tee infektsiooni T. - seedetrakti (peatükk arr paikselt mõjutatud elundid vastsed parasiit ..). Nakatumine on võimalik aastaringselt. Loomad täheldatud häire mootorsõidukite ja sekretoorse funktsiooni soolestikus, kurnatus, aneemia; võimalik loomade surma, eriti noored loomad. Diagnoos põhineb tulemusi gelmintoskopii või gelmintoovoskopii (vt. ShCherbovicha meetod). Tõhusam diagnostika deworming.

Ravi. Koertele, rebased, rebased kasutada vesinikbromiidhape arecoline (vastunäidustatud kassid) või väljavõte mees võrsed ja feliksan. Kui T. kassid - ka aminoakrihin. Ennetamine: kinni zoohygienic loomade heaolu käsitlevad eeskirjad; rutiinne deworming koerad; põhjalik Vet.kontrolli lihatoodete mõeldud söömiseks loomad.

Teniidoze inimene. Patogeenid: sealiha paelussi Nookpaeluss (vastsed parasiteerivad lihaste ja teiste kudede sigade ja tavaline paelussi Taeniarhynchus sagi-natus (vastsed parasiidid erinevates kudedes veised) Nakatumine toimub süües nakatunud vastseid sealiha või veiseliha T. avaldub mao .. . -kishechnymi (.. iiveldus, kõhuvalu, jne) ja närvide (ärrituvus, väsimus) häired Kuigi nakatades sigade tsepnem arendada ka tsüstitserkoos ennetamine :. sanitaarpuhastuse loomade, veterinaaria- ja hügieenitarbed järelevalve liha, isikliku hügieeni, toiduvalmistamise liha töötlemine, meditsiinilise läbivaatuse töötavad põllumajandusloomad.

+++

tenotomy (kreeka t {{e}} n {{o}} n -. kõõlus ja tom {{e}} - lõigatud, lõigatud), kõõlused lõigata, läbi peamiselt hobustel koos armi kontraktuurid tihti sügavalt painutaja- sõrme.

Hobuste fikseeriti külgasendisse küljel patsiendi jäseme. Kanna sochetannyj tugevneda anesteesia või regionaalse anesteesia (blokaadi mediaan, ulnar ja naha närvi oksad kozhnomyshechnogo). On jäseme kõrgemale ranne Putao kehtestada rihmad või nöörid, nii et lõpuks üks vööd läbib ainult kabja. Vasak käsi haarata randmed, nii et pöial lamades mediaalne ja teine ​​ja kolmas - aasta külgmistele sügav painutaja- ja viimane tahapoole tõmmata. Siis lõigata kangast keset randmed meditsiiniga külg (lõikus pikkus 3-4 cm) sügav painutaja- kõõluste ees. Lõikus on kasutusele kõverad käärid, teisendab kumer dorsaalses külg (luu), kuni lõpuks oma ei tungi naha külgmised pool randmed. See vastuvõtt tõrjuda neurovaskulaarses kimp ettepoole kõõlus. Kanal moodustatud või korter tenotome bellied skalpelli. Võttes arenenud vahend sügavus külgmine pool randmed, muutes oma tera sügav painutaja- kõõluste pöidla ja juhendada assistentide sirutada liigesed, jõime vööd vastupidises suunas. Tööriist (joon.) Tee saagimine liigutustega kuni madalseisu liigestatud kõõluseid. Haav õmmeldi ja pane kipsi. Loomi hoitakse masinasse rohke allapanu 3 nädalat. T. kohaldada arthrogryposis vasikad.

Kõõluse tenotomy sügav painutaja- hobune sõrme randmed.

+++

tenektomiya (kreeka t {{e}} n {{o}} n -. kuivas elamute ja ektom {{e}} -vyrez, väljalõikamist) nekrotipirovannoy ekstsisioon kõõluste, tavaliselt läbi suurte loomadega. Loomade fikseeritud seliliasendis sügava anesteesia. Enamik lõigatakse kõõluste painutaja- hallucis longus ja tagumise sääreluulihas. Operatsioon teostatakse jooksul lauplaadi nõgeslöövet. Viimati paljastada Trench mediaalne säär, paljastades kõõlus. Siis kastanpruunini tasandil paljastada distaalosa tupe ja ristub kõõluste. Eraldatud mezotenona viimist haava kääridega kõõluse, see eemaldatakse õõnsuse tupe ülemises haava katkestas ja eemaldati (joon.). Õõnsus pesti lahusele nõgeslöövet või rivanola furatsilina. Sisestage kapillaaride kanalisatsioon, imemise rakendatakse sidemega. Lonkamine väheneb järsult kohe pärast operatsiooni. Recovery 4-8 nädalat.

Pügamine käärid painutaja- kõõluse pöidla ja tagumise sääreluulihas hobune.

+++

teobromiin naatriumi, sama temisal.

+++

kuumarabandus, haigus, mis tekib tänu ülekuumenemise keha ja seda iseloomustab häire närvisüsteemi ja südame-veresoonkonnas. On leitud kõikide loomaliikide, kuid enamasti hästi toidetud, kasutatakse töö kuuma ilmaga (hobused, härjad, jahikoerte). Nimetatakse mõju loomade organismi ümbritseva keskkonna kõrge temperatuuri ja kõrge õhuniiskus. Tekib siis, kui kestab loomade otsese päikesevalguse käes, kõrge tihedusega kui paigutamise karja ruumides vagunites (pikamaatranspordti). Soodustavad T. y. ülekaalulisus, väsimus, nõrkus südames. Jälgige nõrkuse märke, higistamine, halb liigutuste koordinatsiooni, hüpereemia ja tsüanoos nähtav limaskestad, palavik; koos järsk langus südame tegevust arendab kopsuturse (õhupuudus, vahutav eritis ninast). Ägeda haiguse; ettevaatlikumast. Diagnoos peamiselt sümptomid ja haigusloo andmeid.

Ravi. Loom pannakse jahedasse. Peas ja südame piirkonnas rakendatakse külma kompressi, jää, tõhus lahe klistiir. Mis nõrkus südames on ette nähtud südame tähendab, märke kopsuturse - verejooks. Vältimist. Ärge kasutage eelneva koolituseta hobused ja härjad töötavad kuuma ilmaga. Teenused loomadele, samuti sõidukite selle vedamisel peab olema usaldusväärne ventilatsioon. See on vajalik, et vältida ülerahvastatust loomade kui panemist tallid, volovnyah ja teised.

+++

soojaraviga, soojaravi kasutamine ravi eesmärgil soojust looduslike ja tehislike. TA on kasutatud kujul niiske kuumusega - vee dušid (vt hüdroteraapia.), Steam, soojendamine surub, mähised, ravimuda (Mud cm.), Savi, turvas ja kuiv soojus - kuumaveepudelid, liiv, tuhk, vaha (parafiin näha.) , osokeriit (vt. ozokeritotherapy), elektro lambid (vt. Valgusravi). Rohkem sügav küte kudede saavutatakse seadmete diathermy ja ülikõrge sagedusega (vt. UHF-ravi). Soojusallikad põhjustada kohalikke liiklusummikuid ja suurendada naha temperatuuri, suurenenud ainevahetust, soodustab imendumist põletikuliste tooteid. Kuumus on ka valuvaigistav toime. T. kasutatakse laialdaselt raviks verevalumid ja nikastused of kõõluseid ja sidemeid, koolikute jaoks resorptsiooni hematomas ja Limfoekstravazat. Vastunäidustused kasutamist T.: Hemorraagilise diathesis, pahaloomulised kasvajad, leukeemia, haavandiline protsesside seedetraktis, sisemine verejooks ja trihofitia.

+++

ravi kohta vt. Kodused mittenakkuslike haiguste raviks.

+++

. Teratogeensusuuring (kreeka t {{e}} ras, sugu (juhul t {{e}} ratos -. Ugly, inetus ja -gen {{e}} s - sünnib, on sündinud), võime mõned füüsikalised, keemilised ja bioloogilised . tegurid põhjustada väärarenguid embrüo arengus teratogeensuse on erinevat tüüpi ioniseeriva kiirgusega, viiruste ja mikroobide - mõned patogeenide nakkushaiguste, mõned alkaloidid, antibiootikumid, sulfa narkootikumid ja paljud pestitsiidide ja teiste kemikaalide kasutatakse meditsiinis ja veterinaarias.

+++

teratoom (kreeka t {{e}} ras, sugu (juhul t {{e}} ratos - .. kole, inetus, ja - {{o}} ma - lõpeb kasvajate pealkiri), kasvaja, mis tulenevad rikkumise embrüonaalsete arengu ja koosnevad mitmest osast organondnyh pärinevad erinevatest Looteleht.

+++

teratospermia, sperma kõrvalekaldeid. Tegemist võib olla kaasasündinud (koos cryptorchidism, hermaphroditism) ja omandatud (rikkudes funktsiooni seksuaalse näärmed, põletikulised protsessid suguelundid, mürgistus toksiinid, kokkupuude radioaktiivsete ainete jne). T. võib olla primaarne (muutused seemneraku protsessis spermatogeneesi) ja sekundaarsete (muutused küps mees sugurakkudes). Teisene TS võib esineda keha ja in vitro (mõju keskkonnategurid). Primaarse telekat välimuse kääbus või hiiglane sperma teisendatud kuju pea, kael ja saba, kesk - kurvid, keerates ja saba luumurrud, häired seksuaalse rakuseina, pisaravool Case koosneb pea, pea ise, saba, esinemine protoplazmatich. tilgad, sperma aglutinatsiooni ja muudest kõrvalekalletest. Vaata. Cum.

+++

terionozy (kreeka th {{e}} Rion -. metsaline ja n {{o}} sos - haigus), loomahaiguste, mille allikas ning peamine reservuaar haigustekitaja on metsloomade. By T. hõlmavad näiteks, tulareemia, katk kaamelid.

+++

cautery (kreeka termid -. soojus, soojuse ja kauter - kuum raud), et Lõhestab kudede vahend terapeutilistel eesmärkidel. T. on metallist blokeerida. ridva otsa sobiv. kujundada ja puidust käepide. Cream tavapäraste TV, kuumutatakse ahjus, ja nii edasi. N., Kas self-kütte millest tehakse bensiini või eeter, valati tsisternid paigaldatud T. (telefonid ja Desheri Pakelena). Vaata. Samuti kõrvetamine.

+++

Keha termomeeter (kreeka th {{e}} rm {{e}} -. Kuumuse ja metr {{e}} {{o}} - mõõta), mõõtmise kehatemperatuuri. T. t. Veterinaarkasutuse kasutada maksimaalset elavhõbeda termomeeter Celsiuse järgi. Kiire temperatuuri mõõtmine tapetud kariloomade ja mass T. t. Kasutatud elektriline termomeeter. Kehatemperatuur loomadel mõõdetakse peamiselt pärasooles (linnud - in kloaagist). Enne T. t. Loomade püüdmise (vt. Fikseerimise loomad). Vaselined termomeeter viiakse pärasoolde kerge ringi, siis kinnitage see saba zhomom nahvostnikom, loop Nagorskaya, elastics. . T. t toota 10 minutit (electrothermometry - paar sekundit). Pärast T. t. Termomeeter raputatakse ja paigutatakse laev, mille desinfitseeriva vahendiga. Vaata. Kehatemperatuur ka.

+++

thermopsis süstjad (Thermopsis lanceolata), myshatnik, aastaringse rohttaim liblikõieliste sugukonda. Terapeutiline tähendus on kogutud alguses õitsemise herb T. (Herba Thermopsidis; PC B-nimekirjas), Köha. See sisaldab alkaloide (tsütisiinitablettides, metiltsitizin, pahikarpin, termopsin, termopsidin), saponiine, eeterlikku õli ja muid aineid. Suurtes annustes, tal on Oksendamisvastane toime. Rakendatud sees hingamisteede haigusi nõrutussüsteem, pulber, tabletid, ekstrakt. Toas: lehm ja hobune 0,5-1,0 g; lamba-, kitse-, sea- 0,1-0,2 g; koer 0,05-0,1 g Hoida või klaaspurk.

+++

soojusregulatsioonis (kreeka th {{e}} rm {{e}} -. kuumuse ja Ladina Régulo -. Korralda, reguleeritav), füsioloogiline funktsioon soojavereliste (püsisoojane) loomad (linnud ja imetajad), mis annab keha temperatuur on konstantne sõltumata temperatuuri muutusi keskkonda. Keha püsisoojaste on eriline anatoomilise kohandused T. (nahaaluse rasva, juuste ja sulgedest kate). T. Teatud väärtus rolli keha pinnale ja selle kuju, samuti loomade käitumist -. Otsi varju, supelrandade, hooajalise lennuliini lindude jne püsivuse kehatemperatuuri kiirete muutustega õhutemperatuur ette soojuse tootmiseks (keemiline T.) ja kiiratuvusega (füüsilise T.). Pärast jahutamist naha veresooned kitsenenud, juuste (või suled) on tõstetud ja soojusülekanne on piiratud ja soojuse tootmine suureneb arvelt tugevdada ainevahetust. Mis oht ülekuumenemise keha soojust suurendab laiendab veresooni nahal, suurenenud higistamine, hingeldamine soojust. Tagastamise soojust ka läbi kuumutades sai sööda ja vee viimisega uriin, fekaalid, imetavatel loomadel - piima. Seega, keha säilitab tasakaalu soojuse tootmise ja soojuse erinevates olukordades temperatuur kaudu termoretseptoritele naha, siseorganeid, termiline keskpunkt, mis asub hüpotalamuse ja T. efektor elundeid (nahk laevad, skeletilihaste, higinäärmete jne). T. Function kontrollib aju poolkera ajukoorde. T. osalevad endokriinnäärmetes (kilpnäärme, neerupealiste). Erinevad liigid on erinevad võimed TV, näiteks mäletsejad on väga kohanemisvõimeline külma piisava toitmise, kanad, vastupidi, on väga tundlikud külma. Kui on rikutud T. palavik.

Lit.: AD Slonim, füsioloogia termoregulatsioon ja soojusenergia kohanemine põllumajandusloomade, Leningrad, 1966; Kovalchikova M., K. Kowalczyk, kohanemise ja stressi pidamine ja tõuloomade sõidurada. koos Slovakkia., Moskva, 1978.

+++

termofiilsel mikroorganismid (. kreeka th {{e}} RME - soojus, soojuse ja Phil {{e}} {{o}} - on kalduvus, jms), mikroorganisme, mis võivad eksisteerida ja areneda t 55-75 {{° }} C. Seas T m. Valdav vormid eostaimed bakterid. T. th. Kas praktikas kasutada. Näiteks metaani bakterid - tootjate vitamiin B12, actinomycetes - tootjate antibiootikume.

+++

Terpiinhüdraat (Terpinum hydratum; FH), Köha. Värvusetud läbipaistvad kristallid või valge kristalne pulber ja lõhnatu. On vees lahustuv. Manustatakse suu haigused, hingamissüsteemi. Annused: siga 0,5-1,5 g; koer 0,2-0,5 g; kass, kana 0,1 g Hoida hästi suletud anumas.

+++

terravetin (Terravetinum; B-nimekiri), toornafta antibiootikum tetratsükliini. Trahvi pulber helekollast värvi, ei lahustu vees. 1 g TA sisaldab 350 mg (u. 350 tuhat krooni. Units) Oksütetratsükliini. Tõhus antimikroobne, parandab ainevahetust, suurendab valgusünteesi ja organismi vastupanuvõimet. Kanna kontsentreeritud. toidab seedetrakti haiguste noorloomade ravi- ja profülaktiline kasutamine, et soodustada majanduskasvu ja nuumamine (paljunduskarjana on vastunäidustatud). Annus (1 kg kehakaalu kohta): 20-40 mg vasikas; põrsas 30-60 mg; tibu 40- 100 mg. Jätta dieet 6 päeva enne tapmist. Hoida kuivas, pimedas ja jahedas kohas mitte rohkem kui 1 aasta.

+++

Testosteroon, meessuguhormoon toodetud munandites ja interstitsiaalsete rakkude munasari. See stimuleerib ja ilming seksuaalse refleksid on seotud regulatsiooni spermatogeneesi, mõjutab sugu diferentseerimine. Mõjul T. suurendab ainevahetust. Naise keha on seotud kasvu stimuleerimisele folliikulite ja reguleerimise seksuaalne tsükkel. Sünteetilised. T. ravim - testosterooni propionaat (Testosteroni pgopionas; PC B-nimekirjas), valge kristalne pulber, vees lahustumatud, alkoholis lahustub ja õlid. Kanna meestel mahajäämus ja kahanev funktsioon reproduktiivset süsteemi, naine - allasurumiseks imetamine. Annuste lihaste naha all: lehm ja hobune 0,04-0,08 g; lambad 0,025 g; 0,005-0,01 koer hoiti korralikult suletud purgid kuivas ja pimedas kohas.

+++

Tetaania (kreeka t {{e}} tanos -. pingeid, tuimus, krambid), kompleks sümptomite krampide toonilis-klonich. krambid, millega kaasneb suurenenud erutuvus närvisüsteemi. Tekkiva häirete kaltsiumi ja magneesiumi ainevahetust, happe-aluse tasakaalu ajal joove, raseduse ajal või peale sünnitust (lehma) ja askariaas koos rahhiidi (noorloomadele), loomade vedu.

Ravi: eemaldamist põhjustel kasutamist rahustid, kaltsiumkloriid ja magneesiumi. Vaata. Karjamaa ja Tetaania.

+++

tetrakotilez (Tetracotylosis), helmintiaasi mageveekalade, nimetatakse vastsed (metacercaria) digenetich. juhus Tetracotyle tähniline pere Strigeidae. T. laialt levinud ehtsa veekogu: jõed, järved, jõesuudmed, reservuaarid. kehapikkuse, metaschistosome 0,8-1 mm, laius 0,5-0,6 mm. On suukaudse ja kõhu võsusid. Täiskasvanud ussid peaaegu sama suur, kuid nad on moodustanud reproduktiivset süsteemi ja nad munevad oma munad. Areng toimub tetracotylids hõlmab vahe võõrustajad - magevee karbid organismis, mis arendab maimustaadiumis parasiit. Täiendav võõrustajad - mageveekalad. Nende keha on moodustunud nakatunud vastseid - metacercaria. Lõpliku võõrustajad - kala söömise lindude soolestikus, mis arendab küps etapil sooleussidega. Haigus avaldub hilissuvel, sügisel ja viib sageli mass surma kaks aastat, ahvena, koha. Metacercaria elama lihased, pinnal ujupõite ja muud siseorganid, kõhu-, südame särk ja isegi aju. Intsistiruyutsya vastsed kudede ja seega selgelt nähtav avamise juures kala. Intensiivse nakkuse vaadeldud kala kõhnumise ja kängumise tundemärke. Diagnoos avamisel ja kalade kontrolli seroosseid kest, sooled, süda, Ujupõitega.

Tõrjeabinõud hirmutamiseks kala söömise lindude veekogudes; hävitamise eest molluski - äravool reservuaarid ja Suveuni; T. püüdmine mõjutatud kala.

Lit.: Determinant mageveekalade parasiidid NSVL, Moskva-Leningrad, 1962; AK Shcherbina, Kalahaigused, 2nd ed., K., 1973.

+++

tetrameroz (Tetramerosis), uss infestatsioonid lindude tekitatud nematoodid perekonnast Tetrameres. See on laialt levinud; NSVL - Siberis, Põhja-ja Ida-Kasahstan, Lõuna-Ukrainas.

In puurilinnud nakatab umbes 10 liiki tetramerusov. NSVL, kõige levinum T. hissispina. Isased õhuke, 3,2-3,9 mm pikad, on ebavõrdne spicules, on parasiteeruvad limaskesta näärmemaos. Naistel - keha kerajas ovaalne, suurus 2,4-4,1 X 1,3-1,9 mm; parasiteerivad mao fundic näärmed. Munad 0,043-0,057 X 0,025-0,032 mm, "mütsid" postid sisaldavad vastne. Intermediate võõrustajad - koorikloomad gammarus eeslid ja vesi; veehoidla võõrustajad - kala karpkala pere. nakkuse Path - seedetrakti (neelamine vee nakatunud vahe- või veehoidla hosts). Vastuvõtlikud nakatumise peamiselt pardid, vähem täiskasvanud pardid, kanad, haned. T. leekpunkt tavaliselt juulis. Patsiendid linnuvaatlus seedehäired, kängumine, raiskab, mõnikord die-off (pardipoegade). Diagnoos tulemuste põhjal gelmintoovoskopii pesakond (vt. Sequential pesemise meetod) ja gelmintoskopii näärmemaos ja muudab oma kontrolli.

Ravi. Sissejuhatus saagi sondi süstla või (hommikul tühja kõhuga), tetraklorometaan (2 ml 1 kg kehamassi kohta). Ennetamine: isoleeritud kasvatamise ohutu T. veehoidlad, tiigid muutuda 1-2 aastat, sisu laiali linnud tiigi, pardid maitsi sisu.

+++

tetramethylthiuram sulfiidi TMTD. tiraamit, sünteetilised fungitsiid. See viitab rühmale Karbamaadi pestitsiidide (vt. Karbamaatide). Seda kasutatakse seemnete töötlemiseks. Srednetoksichen. T. pärsib kudede hingamist rikub süsivesikute ainevahetust ja tugevdab glikolitich. protsessid organismis; See on kumulatiivsed omadused. Kui T. mürgistuse loomad on üldine depressioon, süljevoolus, isutus, koordinatsioonihäired, kloonilised-tetanich. krambid; kanade ägeda mürgistuse ka tähele halvatus, kroonilise - progressiivne kõhnumise ja kihtidena - teket munad ilma kest. T põhjustab häireid generatiivse funktsiooni.

Ravi: sees adsorbendi ja soola lahtistid, siis sümptomaatiline ained. Ennetavalt on vaja rangelt järgiksid kasutamist töödeldud seemned ja nende ladustamine; Ära kasuta ravida T. teravilja loomasöödaks.

+++

tetratsükliini (Tetracyclinum; PC B-nimekirjas), tetratsükliini rühma antibiootikume. Firmad lõhnatu kristalliline pulber, vees halvasti lahustuvad ja alkoholi; tume valgus. 1 mg T. sisaldavad 975 ühikut (nii kuivaine). Toode: pulber, tabletid ja kapslid on 0,1 ja 0,2 grammi, peatamist, salvi tõhusat T. grampolozhit. ja gramotritsat., samuti resistentne penitsilliini ja streptomütsiini bakterite sealhulgas Rickettsia, mõned viirused ja algloomad. Määra haigustega seedetraktis, elundid

hingamisteede, kuseteede, silm, mastiiti. T. on vastunäidustatud haigused maks, neerud, suurenenud tundlikkus organism sellele. Hoida kuivas ja pimedas kohas toatemperatuuril. Praktikas kasutatakse ka T. hüdrokloriid (Tetracyclini hydrochloridum; PC B-nimekirjas) lahustati vees. Annused lihaste (1 kg kehamassi kohta): vasika, sea- 20-25 mg; kana, pardi 30-40 mg 2 korda päevas. Vaata. Antibiootikumid ka.

+++

tetridin (Tetridinum; B-nimekiri), hüpnootiline ja rahustid; Kategooria järgi, struktuuri ja parameetrite molekuli sarnaneb barbituraadid. Valge kristalne pulber, lahustub kuumas vees ega alkoholis. Madal toksilisus. Kohaldatud magada abi ja pikendada meetme barbituraadid. Toas: siga 2,0-3,0 g; koer 0,2-0,3 g; 0,05-0,1 g kass; kana 0,01-0,02 g Hoida pimedas kohas.

+++

Veterinaartehnikul vt. Veterinary Next.

+++

tehnikaid kunstliku viljastamise põllumajandusloomade spetsialist, kes omab teadmisi ja oskusi tehnika kunstliku viljastamise põllumajandusloomade. T. asendid ja. umbes. On jaamade Ühendriigid puhtatõuliste kasvatamine ja kunstlik seemendamine, samuti kolhooside ja sovhooside. Tehnikud valmistatakse peamiselt hulgast kariloomade ja veterinaaria assistendid koos keskhariduse erikursusi; 1970 Branch kohta tehnikute väljaõppe loodud mõned põllumajanduslikud kolledžites.

+++

estrus vt. Seksuaalse vältel.

+++

Teschen haigus on sama enzootiliste halvatuse sigu.

+++

Tiamiin, vitamiin B1, vitamiin lahustub. Molekul sisaldab väävlit T. (kuhu kuuluvad: tiasool) ja lämmastiku (koosseisus amnnopirimidina). See moodustub taimede, loomade organismis (vatsas ja soolestiku mikrofloora toimel). In tiaminpirofosfata moodustavad osa ensüüme, mis katalüüsivad dekarboksüülimiseks püroviinamarihape ja ketoglutaarhappe teiste ainevahetusreaktsioonidest. Vaata. Samuti hüpovitaminoos.

Ettevalmistused T.-T. bromiid (Thiamini bromidum; PC) ja T. kloriidi (Thiamini chloridum), on valge või valge, kollakas varjund kristalliline pulber, vees vähelahustuv, alkohol. Kui rakendatakse hüpo-ja beriberi, düspepsia, gastroenteriit, emaka atoonia, bronchopneumonia jms Annus: naha alla ja lihasesse - vasikas 50-100 mg. põrsas 10-20 mg; tibu 2,1 mg; sees - piglet 25-40 mg; tibu 3-4 mg; naarits 5-10 mg.

{{}} Valemiga

+++

tizaniezioz (Thysanieziosis), uss infestatsioonid mäletsejate põhjustatud paelusside Thysaniezia giardi pere Avitellinidae, parasiithaigused peensooles. Distributed Idapoolkera riikides parasvöötme ja soojas kliimas, sealhulgas NSVL.

Strobila helmint piimjas-hall pikkus 5 m ja laiusega 10 mm ja koosneb scolex 4 võsusid, kaelale ja mitmeid segmente. Sexual ühikuline, seksuaalse augud ühel küljel segmendi pöörlevad valesti. Viimases on küps segmentide kapsleid munad (joon. 1). Tsükkel arengule ei ole uuritud. Allikas agent - haiged loomad. Nakkusele vastuvõtlike lammaste, kitsede, pühvlid, Seebu ja paljude looduslike sööta. Kõige vastuvõtlikud T. noor lammas 1 aasta kuni 2 aastat (joon. 2). Patsiendid loomad - rõhutud seisund, aneemia, nähtav limaskestad, süljevool, koordinatsioonihäired. Diagnoos põhineb tulemused gelmintoskopii (avastamine segmentides parasiiti) või avastamisele kapslid munadega parasiidi väljaheites (ujuvilpüsimisele meetodeid kasutades küllastunud lahused Hyposulfite). Lahkamisel peensooles on tizaniezy.

Ravi: fenasal, arseen, tina hapu samades annustes nagu monithes lambad. Ennetamine: double deworming lambaid igas vanuses hilja suvel ja talvel.

Joon. 1. Thysaniezia giardi: 1 - hermafrodiit segment emakas, moodustades silmuse; 2 - küps paruterinny keha (kapsel); 3 - muna (mida Matevosyan).

Joon. 2. Dynamics nakatumise tizanieziyami lambad erinevas vanuses eest

aastal (Kuznetsov).

+++

tizzera haigus (Eng. Tyzzer tõbi, pärast Ameerika teadlane E. Tizzera), äge nakkushaigus laboris hiired, rotid, ondatrad, küülikud, mitut liiki ahvid, iseloomustavad mitmed Nekrootiliste focal koldeid maksa, hüpereemia ja turse pimesool. noor surmavus kuni 93% täiskasvanutest - 16% või rohkem. Patogeen - eoseid moodustavate mikroob Bacillus piliformis (-Actinobacillus piliformis). Allikas patogeen - haigete loomade mikroobid eritama väljaheited. Esinemise haigus on oluline geneetiline eelsoodumus ja kokkupuude erinevate tekitajaid. Immuunsus ei ole uuritud. Haiguse sümptomid kõik vastuvõtlikud loomad - ebakindlad kõnnak, isutus, nõrkus, kõhulahtisus. Patoloogilised muutused - fookuskaugus hüübimist. maksa nekroos, fookuskaugus nekroos, kinnistilümfisõlmedest lümfisõlmed; tsütoplasmas sooleepiteeli ja leukotsüüdid ümbruskonna kärbunud kolded, elemendid nähtav patogeeni. Diagnoos põhineb patoloogilised muutused ja avastamiseni Histoloogilise elementide patogeeni. Ravi, ennetamise ja tõrje meetmed ei ole välja töötatud.

Lit.: Craigie J. «Bacillus piliformis» (Tyzzer) ja Tyzzer tõbi labori hiir, «Proc. Royal Society. Ser. B », 1966, v. 165, № 998, lk. 35-60.

+++

Teak (fr. Tic), tahtetute kiire kloonilised spastiline kokkutõmbumine ühe või mitme lihaseid, korduvad, stereotüüpne. Seal on igasuguseid loomi (tavaliselt koerad ja hobused) kujul vilgub, noogutab oma pead, kõrvad liigutused, õla tõmblused tõttu otsene või refleks ärritust mootori närve.

+++

tümooli (Thymolum; PC B-nimekirjas), antiseptiline ja antgelmintnoj vahenditega. Suured värvusetud kristallid või kristalliline pulber iseloomuliku lõhnaga. Väga vähe on vees lahustuv, lihtne alkoholis lahustub. Täida väliselt kujul 5-10% -s "alkohol või õlilahused tuumküsimustes Nahakahjustused poolt streptokokid, stafülokokid ja patogeensete seente, seestpoolt kidaussi strongylatosis hobustel ja koertel (pärast pre-näljadieet); 1 tunni pärast manustamise järel T. ette lahtistav. Toas: hobuse 6,0-20,0 g; 0,5-2,0 koer hoiti hästi suletud anumas, valguse eest kaitstult.

+++

tympany vatsas (Tympania ruminis), paistetus arm, mäletseja haigus, mida iseloomustab liigne gaas vatsas. Enamasti on terav, mõnikord krooniline T. p. Äge on tingitud ahne ja külluslik söömine legkobrodyaschih sööda, rikutud, hapupiima, promёrzshego ja hallitanud sööta, samuti järsk muutus toitumine, tavaliselt üleminekut seisuteedele paigutamise karjamaale. Sekundaarse ägeda T. lk. võib olla söögitoru ummistus, teatud mürgistused (vehom et al.), nakkushaigused (antraks). Krooniline. T. lk. sekundaarne haigus areneb traumaatiline Retiikulo ja muud haigused, mao ja soolestiku, maksahaiguste, söögitoru (söögitoru ahenemine cm.), lambad - at corking pilokonkrementami füto- ja soolestikus. Patsiendid, kellel on loomad - suurenenud kõhu väljaulatuv jäänud näljane auku, seina armi palpatsioon elastne konsistents, kiiresti tasandada, trummikile heli löökpillid, vatsas liikumine nõrgeneb. Tugeva T. lk. tähele tsüanoos limaskestade, nõrgestades ja kiirendus südame tegevust, õhupuudus; võimalik koolikud. Kehatemperatuuri esmasel trigonomeetrilisi seerias. OK, sekundaarne - sõltuvalt haigus. Kroonilise T. lk. haigussümptomeid avalduvad perioodiliselt, kuid vähem arenenud kui äge muidugi. Õigeaegse ravi, prognoosi äge T. lk. sooduskohtlemist võimalik samal ajal hilinenud surma lämbumise; teisese T. lk. Prognoos sõltub põhihaiguse.

Ravi. Veised lõpetamise käärimise anda vee sees: Ichthyol või creolin (15,0-20,0 g) või naftaleeni formaldehüüdi lahust (15,0- 25,0 g), tärpentini (20,0-30,0 r ) timpanol. Piim (2,1 L) ja teised. Efektiivne veenisisest (lammas, kits), Koraalhüdraadi (10% lahus). Eemaldamiseks kasutatav gaas sondeerimine ja pesemine, samuti massaaž armi. Äärmuslikul juhul kasutatakse ruminotsentez. Selleks et suurendada motoorikat eesmao ruminatornye tähistavad tähendab, ja vabastamiseks seedetrakti - lahtistid. Ennetamine: kontrolli sööda kvaliteedi järjekorras rinnaga, muutuvad toitumisharjumused ja nõuetekohase järgimise reeglite karjatamiseks.

Lit.: Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, Ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

timpanol (Tympanolum), protivobrodilnoe tähendab; silikoon defoamer segus piimhape, tinktuuri hellebore, tinktuuri koirohi ja 3% lahus polüvinüülalkohol. See suurendab sekretsiooni ja motoorikat magu ja soolestikku. T. kasutada (lahjendamine joogivees 1: 10-1: 15) ägeda paistetama kariloomade vatsas ja äge kõht kõhupuhitus hobustel. Annus (1 kg kehakaalu kohta) lehm, hobune 0,4-0,5 ml; lammas, kits 0,5-1,0 ml. Kui kõhupuhitus püsib 15-20 minutit, seejärel uuesti sisse viia T. lahjendusel 1: 5-1: 10.

+++

tyndallization (fraktsiooni Briti teadlane John. Tyndalli, J. Tyndalli), osaline steriliseerimine vedeliku auru, meetod tapab eosed mikroorganismide läbi ülessoojendamine ained. Seda kasutatakse juhul, kui steriliseeritud objekti ei saa temperatuuridel üle 100 t {{°}} C. Kui T. objekti kuumutatakse temperatuuril 110 t {{°}} C kolm korda 30 minutit seadmes Koch kolm päeva järjest. T. kasutatakse peamiselt farmaatsia-taimede mõned lahendused steriliseerimiseks termolabiilsete ravimite, valmistatud ampullid, samuti steriliseerimiseks mõned mikrobioloogia kasvukeskkonnas.

+++

tiokarbamiidvaigud, füsioloogiliselt toimeainet kasutatakse eeltöötluse kartuleid. T. derivaadid, herbitsiidide, insektitsiidide ja näriliste võib olla põhjuseks mürgitamine põllumajandusloomadele. Dimetüültiouurea (LD50 valge rott - 2200 mg / kg) kasutatakse kontrolli umbrohu põllukultuuride suhkrupeedi ja köögiviljad, metiltiofanat - võidelda õuna kärntõbi ja teiste taimehaiguste, topsin SF-48 (LD50 valge hiired - 300 mg / kg) - kui seeme protectant. Promutit (LD50 rottidel - 1,0-1,5 mg / kg), hlorpromutit (LD50 rottidel - 0,5-1,0 mg / kg), krysid kasutatakse näriliste tõrje.

+++

tiopentaal (Thiopentalum-naatriumi, PC, B-nimekiri), narkotich. tähendab. Kuiv poorne mass kollane või kollakasroheline värv, millel on iseloomulik lõhn. Hügroskoopseid, vees hästi lahustuv. Autor jõudu ja kiirust ilming tegevus ületab hexenal. Taotleda intravenoosselt, subkutaanselt, intramuskulaarselt ja vnutriperito-nealnogo anesteesia ajal kirurgilised operatsioonid, samuti krambivastast ainet enterospazme, teetanuse mürgituse tõmblev mürgid. Annused lihaste: hobuse 15,0-20,0 g; lehma 12,0-20,0 g; siga 1,5-3,0 g; koer 0,3-0,5 g; veeni: hobuse 12,0-15,0 g; koer 0,25-0,3 g; naha alla ja kõhukelme: 25-40 mg (1 kg loomade kaal). See vastunäidustatud haigused maks ja neerud, kurnatus, palavik. Säilitada standard suurusega 0,5 või 1 g jahedas ja kuivas kohas.

+++

thiophos (Thiophosum; loetelu A), fosfororgaanilise insektitsiid kontakti tegutsema. Värvitu läbipaistev õline vedelik nõrga ebameeldivat lõhna. Peaaegu lahustu vees, lahustuvad orgaanilistes lahustes. Tehnilised ettevalmistamisel T.- tumepruun paks õline vedelik, millel on tugev küüslaugu lõhn. T. mürgisem kui triklorofoon. Ka aktiivne verdimevate putukate eest. Kanna 0,5-1% lahendusi raviks loomakasvatushoonete vastu lutikad, kärbsed, prussakad ja muud putukad kohustusliku eemaldamine põllumajandusloomad. Pärast töötlemise vahendid õhutada 12-14 tundi. T raviks loomade keelatud. Kui ettevaatusabinõud tuleb võtta. Hoida jahedas kohas.

+++

kirjuta (kreeka t {{y}} pos -. jäljendi, kuju, muster), mis on kõrgeim taksonoomiline kategooria (rank) taksonoomia loomi. T. (mõnikord esimeses alaliike) ühendavad sarnased päritolu klassid. Kõik esindajate TV on üks arengukavasse. T. peegeldavad põhi (põhi) filogenetich oksad. puu loomi. Kõiki loomi nimetatakse tavaliselt T 16 (vastavalt erinevatele teadlaste, T. 13-33). T. Kõik loomad on ühendatud loomariigis. Taime taksonoomia T. vastava osakonna.

+++

tüübid kõrgema närvisüsteemi aktiivsust, komplekt põhilised omadused kesknärvisüsteemi - jõudu, tasakaalu ja liikuvuse erutust ja inhibitsiooni (vastavalt Pavlov). Inimestel ja loomadel, klassifitseerimiseks Pavlova, isoleeritud T. core 4. n. jms -. 3 tugevat ja 1 nõrk. Tugev tüüpi jagunevad tasakaalustatud ja tasakaalustamata. Omakorda jagunevad tüüpi tasakaalustatud vallas- ja inertne. Kõige täiuslikum ja stabiilne oluline tugev tasakaalustatud mobiiltelefoni tüüpi suurim fit, võimalused muutuvate keskkonnatingimustega. Tugev tasakaalustatud tüüpi inertne iseloomustab vähene liikuvus pärssimine ja erutus, mis mõjutab negatiivselt, mis nõuavad kiiret muutust närvisüsteemi protsesse. Tugev tasakaalustamata (erutuvus, impulsiivne) tüübile erineb ülekaal erutus protsessi pidurite protsessi. Nõrk type - kõige kohandamata väliskeskkonnaga, mida iseloomustab nõrkus erutust ja inhibitsiooni. Ühendus TV. n. d. koos siseorganite, metabolism, ning milline kompenseeriv adaptiivne reaktsioonid, immunoloogiline reageerimisvõime, samuti produktiivsus loomad (strong tasakaalustatud mobile tüüpidel on suurim tootlikkus). Määramine T. c. n. d. see aitab selgitada käigust ja tulemustest mitmete patoloogiliste protsesside (reageeringute keha kokkupuutest patogeensete tegurid on enam väljendunud raske liiki). Vaata. Ka suurem närvis aktiivsus.

Lit.: Krasusky VK, Type kõrgema närvisüsteemi aktiivsust, raamat.: Füsioloogia kõrgema närvisüsteemi aktiivsust, h. 2, M., 1971, lk. 180-94. (Füsioloogia Guide).

+++

tireoidin (Thyreoidinum; PC B-nimekirjas), hormonaalse ravimi kilpnäärme loomade tapmiseks. Kollakas-hall pulber mahe lõhn omadus kuivatatud loomsetest kudedest. See sisaldab 0,17-0,23% orgaaniliselt seotud joodi. T. tugevdab energetich. protsesse kiirendab eristumine kudede, stimuleerib närvisüsteemi ja südame-veresoonkonna süsteemi. Väikestes annustes, anaboolne toime.

Toas: hobuse 2,0-5,0 g; siga 0,2-0,5 g; 0,1-0,3 koer hoiti korralikult suletud purgid tume klaas jahedas ja kuivas kohas.

+++

tireokaltsiotonin, kilpnäärme hormooni; polüpeptiidi, mis koosneb 32 aminohappejäägist. See põhjustab taseme languse kaltsiumi ja fosfori sisaldus veres; On antagonist parathormoon. Vaata. Kilpnäärme ka.

+++

kilpnääret stimuleeriv hormoon, hormoon eessagara glükoproteiin. See stimuleerib kilpnäärme funktsiooni. Sekretsioon T reguleerib hüpotalamus. Vaata. Hüpofüüsi ka.

+++

türoksiini kilpnäärme hormooni; tetraiod-p-türosiini oksifenolovy eetriga. Sünteetiliselt. Peamised füsioloogilised mõju TA - mõju basaal ainevahetust mõjutades aktiivsuse redoks ensüümid. Samuti mõjutab mineraal, süsivesikute ja lipiidide metabolismi. Vaata. Kilpnäärme ka.

+++

lind palavik, vaata Pulloroz -. tüüfuse.

+++

Koekultuuride on sama mis koekultuuris.

+++

kude vastuolu, kaasasündinud immuunsuse organismi siirdatud välismaa rakkude, kudede või elundite. T. n. Seda esineb peamiselt tulemusena liikidevahelisele ja intraspetsiifilisest antigeense erinevused organismi. Siirdamise identsed kaksikud lõpeb siirdamine organid. Kui homotransplantation (eriti korduvate) koe siirdatud ühelt loomalt teisele sama liigi, enamikul juhtudel surmatakse 3 nädala pärast tulemusena nende erinevuste izoantigennyh organismid. Enamik väljendas T. n. kui geterotransplantatsii tõttu terav erinevused immunoloogilise doonori ja retsipiendi; siirdatud elundite tagasi ja surevad kiiresti. Homografti Surm saabub tulemusena immunoloogilised reaktsioonid, mis viivad rikkumise metabolismis siirdatud kudede ja haigused, mis tulenevad valgusünteesis (vt. Immunity). Et pärssida T. n. eksperimentaalse ja kliinilise praktika kasutades valiku doonorite ja retsipientide kudede ühilduvus; mõju saaja keha maha suruda oma saavutada immunoloogiline tolerantsus või resistentsus; teo transplantaadil eemaldades või neutraliseerivad antigeeni, mis aitavad T. n. Vaata. Immunosupressivsed ravimid, veregrupp.

Lit.: Labunskiy VM, vereülekande koduloomad, K., 1970.

+++

koe ravi kasutamine kudede ja konserveeritud tooted neilt (koe tooted) terapeutilistel eesmärkidel ja parandada loomade tootlikkus. Valmistamiseks koepreparaatidel järgides protseduuri Filatov põrn, maks, lihased või muu loomsetest kudedest aloe talub 4-5 päeva temperatuuril t 2-4 {{°}} C, seejärel nende gomogeneziruyut. Ja teised tuntud. Valmistamise meetodid koepreparaatidel. Eelduse, Filatov nahaalune kahjulik, kuid mitte neile, kes tapavad oma keskkonnas kujunevad mittespetsiifilise raviained tegevused (biogeensed stimulaatorid). Nad aktiveerimiseks füsioloogilistes protsessides ja kiirendavad seeläbi loomade kasvu, suurendab organismi vastupanu.

Tissue preparaadid, mida kasutatakse mõnede mittenakkuslike ja nakkushaiguste põllumajandusloomade, et ergutada majanduskasvu ja suurendada toitmine vormis tahke kudede ja ekstraktid, liha, suspensioonid, salvid ja pulbrid. Anna neile naha alla, suu (implantatsiooni, süstid), paikselt (rakendused, pulbrid, salvid). Kogu kudede säilitamiseks ja pärast autoklaavimist olid alla siirdatud nahk. Implantatsiooni (tab.) Teeb peamiselt kaela. Pärast ettevalmistamist välioperatsioonid toota infiltratsioon anesteesia 0,5% lahus novokaiinille nym. Nahal nahaaluse koe lõikus pikkus 3-4 cm. Mis Kocher klamber vahetult naha alla moodustub tasku. Seal, peatades verejooksu manustada valmis riidetükiga. Pocket ja naha haavade suletud sõlmes õmblema õmblused 3-4. Line naha õmbluse määrdunud joodi lahusega, kuivatati ja katta sidemega kollodiynoy. Õmblused eemaldatakse kohta 8-10 päeva.

Vajadusel korrake implantatsiooni 20-25 päeva. Kude suspensioon valmistati meetodil V. Herman ja I. Kalashnikov alates konserveeritud kude, mis manustatakse subkutaanselt või intramuskulaarselt doosis (1 kg kehamassi kohta): 0,03-0,07 ml hobune; veised 0,05-0,09 ml; siga 0,1-0,2 ml; koer 0,2-0,3 ml. Süst korratakse pärast 8-10 päeva. Kude on munandid salvi (kangas kaal 90,0-95,0 g ja 5,0-10,0 g dikloramiin B) kantakse steriilse kudede kiht 1-1,5 mm arvutamisel, et katta kõik salvi granulating defekti piirkonda . Salvrätiku fix sidemega. Re-salvi pärast 3-5 päeva. Vastunäidustatud T. t.: Septiline tingimused, abstsess sisemine lokaliseerimine, suletud Nekrootiliste protsesse, kurnatus.

Selleks, et edendada kasvu ja suurendab kudede ekstrakti kasutatakse söödalisandina (subkutaanselt või intramuskulaarselt) iga 7, 15 või 30 päeva 2-4 kuud; kuiv narkootikumide ja kudede hakkliha sööda kontsentraadid - iga päev nuumaperioodil. Annused: naha alla (1 kg kehakaalu kohta) - vasikas, põrsas, lamba- ja linnuliha 0,1 ml; Sigade ja härjad 0,05 ml; sees - siga (2,0 g 10 kg kehamassi kohta); lindude nooremad kui 30 päeva 0,1 g; 31-60 päeva, 0,3 g; Täiskasvanud linnud 0,5 g

+++

koes, süsteemis rakustruktuuride ja nende derivaate, millel on ühine päritolu ja neid iseloomustab vastastikuses sõltuvuses morphophysiological omadused. See teeb morfoloogilised alusel amet. T. Kõik loomorganismi jagatud nelja liiki: epiteelkude, lihaseid troofilise koe, lihaskoe närvikude.

+++

TMTD vt. Tetramethylthiuram disulfiid.

+++

Togaviridae (Togaviridae), perekonna viiruste kuhu perekondadest Alphavirus, Flaviviiruse, Rubivirus ja Pestivirus. Viirused sisaldavad üheahelalise RNA koos muuli. m. 3-4 X 106 aatommassiühikut, lineaarne kuju, mis on nakkav. Virionid 50-70 nm läbimõõduga (alfaviiruste), 40-50 nm (flyavivirusy), 70 nm (rubivirusy), 40 nm (pestiviiruste). Sest alfaviiruste kapsiid iseloomulik tüüpi ikosaheedriline sümmeetria. virioni assembly esineb rakkude tsütoplasmas membraani struktuurid. In flyavivirusov osana virioni on 3 struktuursed valgud, alfaviiruses 2-3. Replikatsiooni rakkudes mõlema joodi viiruste indutseerida RNA-sõltuv RNA polümeraas. Viirused on tundlikud lipiidide lahustite mõju. Alfa- ja flyavivirusy suudaks üksinda rakkudes selgroogsetel ja lülijalgseid. Vektorid (sääsed, sääsed, sääsed, puugid) mitte ainult teostada bioloogilist edastamise need viirused (nii nad kuuluvad rühma arboviirused), kuid võib olla reservuaari looduslikus koldeid. Sest pestiviirustest rubivirusov ja selgrootute ei ole omanikud. T. on võime Hemaglutinatiooni hane erütrotsüütide. Alfaviiruste perekonda kuulub 20 viirus; Kõige olulisem neist - viirused ida-, lääne- ja hobuste venetsueela halvatuse (. Vaata nakkuslik entsefalomüeliidi), palavik Mukamba Mayr, Sindbis, O'Nong Nyong, Ross River Semliki Forest (NSVL teadaolev looduslik koldeid Sindbis viirus, metsade Semlikn, Kyzyl Agach). Rhode flyavivirusov sisaldab 57 viirus, millest mitmed viirused, mis on olulised veterinaar- ja meditsiinilise patoloogia - puukentsefaliidi, jaapani, Murray Valley, St. Louis, Povassan, Lääne-Niiluse meningoentsefaliit kalkunid Iisrael Shotley. halvatuse lambad, Omsk hemorraagilise palaviku, palavikud, kollane, dengue, Zeke, Ilheus, Banse, Bussukvara, Vesselbron, Uganda, Spondveni, Usutu, Kundzhin, Kiasanurskoy metsa haigus (NSVL teadaolev looduslik viiruse koldeid puuk, jaapani, zapadnonnlskogo, Povassan entsefaliit, Omsk hemorraagilise palaviku, Karshi, Sokuluk, Seal). Perekonda rubivirusov hulka punetiste patogeenide ja võib-olla hobuste hobused (vt hobuste viirus.), Perekonnast pestiviirustest - Silmaeritiste kõhulahtisus lehmad (kompleks) (vt veise viiruse kõhulahtisus.), Sigade katk (vt Sigade katk.), Piim- dehüdrogenaasi ja võimalusel hemorraagilise palaviku ahvidel. Alfa ja flyavivirusy osakaal paljude keskkonnaprobleemide (arboviirused) ja bioloogilised omadused, patogeensete imetamiseks hiirtel kui nende nakkuse ajus (kasutatakse isolatsiooni), ja paljude looduslike ja koduloomad. Põllumajandusloomad - oluline lüli arendamine episootilistest ja epideemia puhkemise Jaapani entsefaliiti (sead, hobused), ida-, lääne- ja Venezuela halvatuse (hobune). In epizootology paljud alfa ja flyavivirusov oluline roll looduses, synanthropic ja kodulinde. Vaata. Viirused ja ka põlema käesolevas artiklis.

+++

E-vitamiin, E-vitamiin, grupp rasvlahustuvaid vitamiine. 7 erinevate teadaolevate T. Kõige bioloogiliselt aktiivsed {{}} T [{{}} tokoferooli (5, 7, 8 trimetiltokol)]. Sünteesitakse taimed. T. tekkimise vältimiseks peroksiidid organismis küllastumata rasvhapete, nagu looduslikke antioksüdante, kahjustuste ennetamisel

Eeskujulik annuste konserveeritud loomade koe sobivust (keskpinge Plakhotina)

+++

kude lipiidid. T. seotud aktiivse seksuaalse funktsiooni. Ta kombineerida seleen ja väävlit sisaldavad aminohapped takistab valge lihastehaigust. Vaata. Samuti Vitamiinid hüpovitaminoos.

+++

toksalbuminy, mürgiste ainete valgu olemuse sisalduvad teatud mürgiseid taimi ja maomürgis. Sest fitotoksikologii eriti oluline ritsiini seemnetes on riitsinus.

+++

toksaskaridoz (Toxascaridosis), carnivorous worm levikust tingitud ümarussid sugukonnast Ascaridae, parasiteeruvad peensooles. Distributed kõikjal.

Etioloogia. Patogeen T. - nematood Toxascaris leonina, kahvatukollane; selle Otsaserv on varustatud kitsas külgtiivad (joon. 1.2). Meestel on pikkusega 4-8 cm ahenev saba ilma kooniline täiendit ja kahe võrdse spicules. Emased 6-10 cm pikk. Munad 0,075-0,085 mm läbimõõduga siledad pealisriie. Väliskeskkonna muna moodustatud invasiivse vastsed, mis säilitab elujõudu kogu talve jooksul. Lõpliku vastuvõtva sooled vabanenud vastsed tungivad sooleseina; Mõne aja pärast nad tagasi Soolevalendikus läbi 8-13 nädalat ja suguküpsus.

Epizootology. Way seedetrakti infektsioon (sissevõtmist nakatav mune toidu või veega). Samuti on võimalik läbi nakkusekandjatega kiskjaliste (hiir, jne .. Närilised). Alates karusloomade on kõige vastuvõtlikumad sissetungi rebased.

Sümptomid. Haigus avaldub häired, seedetrakti (kõhulahtisus ja kõhukinnisus); märgitud kõhnumine, isutus, oksendamine.

Diagnoos poolt haigussümptomeid ning uuringu fekaalid esinemise helmint munade Fyulleborna meetodit. Postuumselt T. määratud parasiitide esinemine soolestikus.

Ravi. Kolm päeva järjest (individuaalselt) toiduga (veise-, puder) määravad piperasiin (adipaadi, fosfaat või sulfate) annuses 0,2 g 1 kg kehakaalu kohta; tetrakloroetüleeni annuse kapslid (1 kg kehamassi kohta) koertele 0,1-0,2 ml; rebased ja rebased kutsikad kuni 1,5 kuud 0,1 ml; 1,5-0,2 ml 2 kuud; 2 kuni 3 kuud 0,4 ml; üle 5 kuu ja täiskasvanud loomadel 0,7 ml. 3 päeva enne töötlemist söödakoguses kõrvaldada rasvu. Tetrakloorsüsinik koertele manustada doosis 0,3 ml 1 kg kehakaalu kohta. Loomi hoitakse näljadieeti. Naftamon polaarne rebased anda annuses 0,2 g 1 kg kehakaalu kohta üks kord individuaalselt segada {{1/3}} hakkliha ühe portsjoni pärast 12-16 tunni nälga toitumise. Nilverm manustatakse suukaudselt üks kord annuses individuaalselt 0025 g 1 kg kehakaalu kohta. Cubs degelmintiziruyut 3 nädala vanuselt.

Vältimist. Ebasoodsates majapidamised kulutavad profülaktilist deworming 1-2 korda aastas enne jooksuaeg; tervendav igal ajal aastas. Ja kasvanud nooruki rakke sisaldavad loomad kõrgendatud maast võrgusilma põrandaid. Rakke Booth ja teised. Esemed perioodiliselt (vähemalt kaks korda kuus) puhas ja kupatada keeva veega. Undo närilised - veehoidla võõrustajad patogeeni T.

Linnas kõndides koeri selleks ettenähtud kohtades ja puuris, mis ümbritsevad võrku korrapäraselt puhastada ja desinfitseerida.

Joon. 1. Tohascaris leonina: 1 - isane ja emane; 2 - pea otsas sooleussidega; 5 kaudaal lõpuks mees; 4 muna.

Joon. 2. Toxascaris leonina koertel maksa (mida Skrjabini).

+++

toxemia (kreeka toxik {{o}} n -. mürk Haima - veri), toksinemiya, kliiniline sündroom, mida põhjustab mõju keha toksiinidest vereringes. Klassikalise. T. vormid avaldub botulism, teetanus, salmonelloos ja teised. Loomahaiguste.

+++

toxemia, mürgistus põhjustatud liigse hormoonid otse verre. Mõnikord nimetatakse T. mürgistuse eksogeensed mürgid.

+++

toksikoloogiliste analüüside veterinaarmeditsiinis, keeruline teadus välja selgitada põhjused mürgistuse loomade ja määratluse mürkainete reostus ja loomse päritoluga söödaks. T. a. See hõlmab erinevaid meetodeid.

Bioloogilised meetodid kindlaksmääramiseks kasutatakse seenpatogeenide või toksiinid ja mürktaimed, samuti jääkainete toksiliste ainete veterinaarjärelevalveks lisad. Biochemical meetodeid kasutatakse peamiselt veterinaar diagnostika karbamaatrühma ja Organofosfaat mürgistus loomade ühendid samuti teha kindlaks nende jääkide toidu ja loomasööda. Keemilised meetodid (kolorimeetria, titrometry, sademete reaktsioonid jne) kasutatakse tapajärgse laboratoorse diagnoosi mürgistus ja tervise hindamine feed. Füüsikalised ja keemilised meetodid (õhukese kihi ja gaasi-vedelikkromatograafia, UV ja aatomi sorptsiooni spektromeetria ja teised.) - Kõige arenenud meetodid ja T .. Neid kasutatakse nii diagnostilisel kui ka meditsiiniuuringutesse.

T. a. algab valiku ja toimetamiseks laborisse patoloogilise materjali (sisu mao, soolte, maksa tükki, neer, kops, rasva), loomasööda, vesi, karjamaataimede. Proovid saatedokumentide, mis näitavad, haiguslugu, kliinilise mürgistusnähud, nimi pestitsiide, mida kasutatakse majanduse, heaolu ja nakkushaigusi. Autor teo tegemise dokumendi lahkamine. Laborisse saabuv materjal on jagatud kolme ossa. Üks - kasutatakse esmaanalüüsi, teine ​​- lisaseiretegevuste kolmas (kontroll) - suleti ja saadetakse ladustamiseks. Ägeda mürgistuse vaadeldakse peamiselt sisu seedetraktis, krooniline - parenchymal elundeid. Kõigepealt kindlaks toksilise aine, mis põhjustas mürgistuse. Patoloogiline materjal järjekindlalt uuritakse raskmetallide, fosforit ja kloororgaanilised pestitsiidid, fluori, mükotoksiinid, alkaloidid, vesiniktsüaniidhappele arseeni, nitraadid ja nitritid. Lahutamiseks mürgiste ainete bioloogilisest substraat milles see sisaldub, destilleerimise meetodeid kasutades auru, kuivalt või märjalt mineralisatsiooniprotsessi, veega ekstraheerimise või orgaanilisi lahusteid. Määramisel pestitsiidide jääkide ja kõige orgaanilised mürgid üldiselt ekstraheerimine, mis viiakse läbi lihtsat segamist purustatud või homogeniseeritud proovi orgaanilise lahustiga, segamist shuttel aparatuuri või eriseadmete homogenisaatorist suurel kiirusel pöörlemine segamisseadmetest. Ekstraktid puhastatud kaasas aineid, mis takistavad käitumise ja TV. Sõltuvalt mürkaine kasutatakse kolonnpuhastamiseta Kõva sorbendid ladestumisest jaotades ühe vedeliku teise, hapete või alustega. Puhastatud ekstraktid kontsentreeritakse aurustades neid õhuvoolus, lämmastiku või vaakumis rootorkuivatiga vaakumaurustiga.

Viited, Klisenko MA, Lebedeva TA, Jurkova ZF, keemiline analüüs jälgedena mürgiseid kemikaale, Moskva, 1972 ;. Shvaykova MD, toksilisuse keemia 3. väljaanne, MA., 1975; Handbook of Veterinary toksikoloogia pestitsiidide, M., 1976. lk. 218-245.

+++

Toksikoloogia Veterinary (kreeka toxik {{o}} n -. Mürk ja l {{o}} gos - õpetamine), teadus, mis uurib omadusi toksiliste ainete ja nende mõju organismile loomade (talu, loodusliku kalapüük, linnud, kalad, mesilased ), mille eesmärk oli muuta mürk organismis, selle kogunemist elundite ja kudede eritumist rinnapiima ja munad. Ülesanne T. c. ka arengut diagnoosi, ennetamiseks ja raviks loomade mürgitus, kehtestada piirangud pestitsiidide jääkide söödas (MPC) ja nende analüüsimeetodite, toksikoloogiliste veterinaar- ja sanitaartehnika hindamine sööda saastunud pestitsiidide jääkide ja teised. toksilisi aineid. Olenevalt mürk on jagatud osadeks: toksikoloogia mürgiseid taimi (fitotoksikologiya); toksikoloogia tekitatud toksilisi aineid mikroskoopilised seened (mikotoksikologiya), vetikad (algotoksikologiya); toksikoloogia pestitsiidide, raskemetallide metalloidid, lämmastikuühendid, polüklooritud ja polübroomitud bifenüüle, plast- ja plastmaterjalide jms rühmad kemikaale. T. a. tihedalt seotud teiste veterinaaria - farmakoloogia, kliinilise diagnostika, ravi, patoloogiline anatoomia, veterinaaria- ja hügieenitarbed teadmisi, samuti biokeemia, mikrobioloogia. Eriti T. laialdaselt. kohaldatakse analüüsimeetodid. keemia. Veterinaar- ja toksikoloogia laborid, teadusasutused ja praktiline kasutada kaasaegseid füüsikaliste ja keemiliste meetoditega (vt. Toksilisuse analüüs).

Asutaja T. aastal. Venemaa oli F. T. Popov, kes esimesena avaldas "lühikursus Kohtuekspertiisi Veterinaarmeditsiini" (1907). Olulist rolli arengus T. in. Research mänginud FV Karaulova eriti NA Soshestvenskogo kes arenenud, eriti toksikoloogia sõjapidamise loomsed ained. Olulise panuse arengu fitotoksikologii kasutusele IA Gusynin.

Eriti laialt arenenud NSVL TA. Ta sai 70 s. Seoses kemikaalidega, mida kasutatakse põllumajanduses, suurem kemikaalide kasutamine põllumajanduses, tugevdada keskkonnakaitse ja toidu saastumise T.. Hakkasin käsitlema selliseid küsimusi nagu toksikoloogilist hinnangut antiseptics polümeersete ja plastmassid, sööda säilitusaineid, eelsegude, desinfitseerimisvahendid ja narkootikumid, uued pestitsiide. On vaja välja töötada meetodid veterinaar-toksikoloogilise hinnangu uute keemiliste ainete ja materjalide ning kriteeriumid, mis tuleks läbi viia selle hindamise. T. Probleemid. töötatud VIEV, VNIIVSe, Ukraina Scientific Research Institute of Experimental Veterinaarmeditsiini Valgevene Scientific Research Institute of Experimental Veterinaarmeditsiini Usbekistani teadusministeeriumi Veterinary Institute, MTIMMPe ja muud veterinaarsed teadus- ja haridusasutused. Riiklikud ja piirkondlikud veterinaarlaboratooriumid on keemilised-toksikoloogilisi osakonnad, mis täidavad diagnostilisi teste mürgituse loomade, samuti viima veterinaar--sanitaarteenistuse loomade sisaldava sööda ja toidu pestitsiidide jääke. T. õpetamine. veterinaar- ülikoolides toimunud osakondade farmakoloogia. Loomaarstid toksikolooge ja keemikud-analüütikud veterinaar- institutsioonid õpetada juures korraldatud seminaridel Central Veterinary Laboratory of Main direktoraat Põllumajandusministeeriumi veterinaar- NSVL ja vabariiklikel veterinaarlaboratooriumid. Küsimused T. aastal. kaetud peamiselt ajakirjas "Veterinaarmeditsiini" ja teaduslik tootmine, zoo-tehnilisi ajakirju. Veterinaar toksikolooge NSVL suhtlemist teadusasutuste välisriikide (VMN riikide ja teised.), Tegelemine TS. Viidi läbi ühiste teadusuuringute keskkonnakaitse valdkonnas, et ühtlustada määramise meetodid pestitsiidide jääkide veterinaarjärelevalve objektid ja väärtused maksimaalne lubatud kontsentratsioon toksiliste ainete söödas ja toidus loomsete saaduste ja teised.

Lit.: Gusynin IA, mürgiseid taimi toksikoloogia, 4th ed, MA., 1962; Bazhenov SV, Veterinaaria toksikoloogia, 4th Edition, M., 1970 .; Radkevich PE, Veterinaaria toksikoloogia, Vol 2, Moskva, 1972 .; Handbook of Veterinary toksikoloogia pestitsiidide, M., 1976.

+++

Toksikoloogia vesi, teaduse mürgisus veekeskkonnale kui elupaik veeorganismidele. Õppimine reaktsioonide veeorganismidele erinevate süstemaatiline asend (bakterist kala) ja erinevate tasandite organisatsioonide (rakust kogukond, ökosüsteemi) toksilise toime veekeskkonna, mis muutub toksilised omadused kui inimtegevuse tagajärjel või elatusallikaid veeorganismidele. T. a. arendab maksimaalne lubatud kontsentratsioon (MPC) toksiliste ainete veekeskkonda, klassifitseerimise heitvee vastavalt oma toksilised omadused, diagnostika ja muudele vees mürgituse. küsimused. . Uuringul T. aitab lahendada suuri väljakutseid looduskaitse - kaitse vee puhtuse mandri ja merevett.

Lit.: Stroganovite NS, arengut vee toksikoloogia NSVL, "Scientific Reports Kõrgkool. Bioloogilised teadused ", 1967, number 12; Metelev VV, kanal AI, Dzasokhov NG, Aquatic toksikoloogia, Moskva, 1971; Gusev AG, kaitse kalavete reostus, M., 1975.

+++

toksinemiya sama. et toxemia.

+++

toksiinid (kreeka toxik {{o}} n -. mürki), toksiline ainevahetusproduktide mikroorganismide (bakterid, seened), taimed ja loomad.

T. tõstab, päritolu (fütotoksiinide) hulka ritsiin jms krutsin. Ained, mis sisalduvad taimede seemneid (vt. Mürgised taimed). T. loom - mürgid putukate (ämblikud, skorpionid), maod (cobras, rästikute) ja teised (vt mürgiste loomadega.) ..

Bakteriaalseid toksiine jagunevad ekso- ja endotoksiinideta. Eksotoksiine - valgud antigeense omadused, mida eristatakse mikroorganismid keskkonnas; Sageli saastada toitu ja sööta. Suurtootjad eksotoksiine - Gram-positiivsed bakterid on: teetanus, botulism ja muud klostridiozov, stafülokokid, streptokokid ja muud eksotoksiine on väga mürgised; .. bioloogilised omadused sarnanevad ensüümid; Olemus keha ja kude jaguneb hemolüsiini lahustades erütrotsüütide Plasmiin, lahustades fibriin koagulaasi, põhjustades vere hüübimist, leukotsidiin hävitades valgete vereliblede neurotoxins, närvisüsteemi mõjutavad ja enterotoksii-, mis põhjustavad toidumürgituse. Mõned mikroorganismid toodavad prototoksin Vähemürgised mis aktiveerub tõeseks T. proteaaside söötmes või trüpsiini lisamisega mikroob (pankreatiini); makroorganismi in - samade ensüümidega seedetrakti. Toimel formaldehüüdilahuse ja 37 t {{°}} C lähevad eksotoksiine toksoidi kaotada toksilisust, kuid säilitades antigeense ja immunogeensete omadused. Eksotoksiine tegutseda keha minimaalne annustes pärast teatud peiteaeg. Üks neist on konkreetse mõju organismile. Nad neutraliseeritud ainus sobiv toksiinivastaseid seerumis. Endotoxins on struktuursed komponendid mikroobide rakud ja keskkonda pärast nende hävitamist; sisalduvate rakkude gramnegatiivsete bakterite (kolibakterite et al.); termiliselt stabiilseks, vähem toksiline kui eksotoksiine, nõrgem kui neid antigeene. Antikehad võivad neutraliseerida ainult teatud endotoksiinid. Toimel formaldehüüdilahuse nad kaotavad toksilisus ja immunogeensuse. Endotoxins saadud erinevat liiki bakterid, põhjustada sarnaseid sümptomeid mürgistuse loomade lühikese aja jooksul pärast manustamist.

Sest konkreetseid samme, et kaitsta loomi bakterite T. kohaldatakse aktiivne ja passiivne immuniseerimine, spetsiifilise raviga toksiinivastaseid seerumid. Vaata. Samuti Mükotoksiinid mürgistus.

Lit.: G. Schlegel, General mikrobioloogia, [trans. Saksa.] M., 1972, lk. 199.

+++

toksilised degeneratsioon maksas (düstroofia hepatis toxica), maksahaigus iseloomustab degeneratiivsed protsessid maksarakkudes. Kannatab igasuguseid kodu- ja põllumajandusloomi, sead mõnikord kulub suur.

Põhjused haigus - korduv eksogeenne intoksikatsioon (puudulik söötmine, halva kvaliteediga toitu juuresolekul mürgid taimede, seente ja mineraalse päritoluga, toxemia raseduse ja sünnitusjärgsel tüsistused), samuti konkreetsete nakkuslike ja toksilist toimet (sepsis, salmonelloos, jne ..). Praegune T. d. F. Äge, alaäge, krooniline. Ole hetkeline põnevust ja nõrgalt väljendatud palavik, mis asendati kiiresti depressiooni ja kehatemperatuuri langust. Pulss ja hingamine sagenevad. Digestive häireid iseloomustab vähenemise või isupuudus, hüpotensioon, seedetraktis ja kõhulahtisust. Sageli on suurenenud tundlikkus või valu maksas, kollatõbi, oliguuria. Viimases staadiumis haigus depressioon läheb kooma surmaga. Avamisel mitu maksa laienenud ja lõtv (äge ja alaäge), normaalväärtuse või vähenenud (kroonilise); On märgatud või mosaiik silmas kohalolekut punakaspruun tausta kujuga aladel hall või helekollane. Histoloogilisi muutusi maksas avaldub valkude, süsivesikute ja rasvade düstroofia (rasva lagunemine) üleminekuga surma, eriti kesklinnas lobules, kus ka punkt ebaühtlaselt väljendatud hüpereemia, hemorraagia üksikud, kogunemine leukotsüütide kroonilistel juhtudel - fibroos ja tsirroos. Tähistamine on ka kergemaid degeneratiivsed muutused teistes parenchymal elundid, samuti gastriidi ja enteriit. Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste ja patoloogilisi muutusi (tunnus maksakahjustusi). On vaja, et kõrvaldada konkreetseid nakkushaiguse milles T. d. N. Kas üks haigustunnusteni.

Ravi: pesemine mao ja soolte nimetamine lahtistid, sümptomaatiline ravi, edasine ravi on sama, parenhümatoosseks hepatiit. Ennetamine: kontrolli kvaliteedi üle sööda ja söötmise režiimi likvideerimist teisi põhjuseid T. d n ..

Lit.: Private patoloogia ja ravi loomad, [trans. sellega.], 11 ed., vol. 2, Vol. 4, Moskva, 1963.

+++

toksilisust, kahjulike mõjude erinevate ainete elusorganismis. Toksiline mõju on mõned keemilised ühendid: fenoolid, kresoolid tsüaniidi ühendeid raskmetallide (eelkõige elavhõbeda ühend), arseen preparaadid, kloororgaanilised ja Organofosfaat pestitsiidid jne, samuti valgu lagunemisproduktid (histamiini, putrestsiini, kadaveriin) T. et al .. võivad olla teatud ravimite üleannustamise, suurenenud tundlikkus neid organismis. T. narkootikume saab väljendada ka nende kahjulikku mõju elundite ja süsteemide kõrvaltoimetest mürgiseid aineid (toksiine) toodetud bakterid ja loomad (putukad, maod), taimi.

+++

toksogonin, obidoksim, BJ-6 (B-nimekiri), vastumürk kasutatakse juhul mürgistuse fosfororgaanilised ühendid (OPC). Valge kuni kollakasvalge värvusega kristalne pulber. Suhe veterinaarotstarbeks on saadaval anumates steriilse pulbriga 1,5 T. läbib kergesti hematoentsefaalbarjääri ja reactivates koliinesteraasi KNS pärssis FOS pole kumulatiivne efekt. Kui mürgitamise hobused, lambad, küülikud, sead intramuskulaarselt või intravenoosselt annuses 5,10 mg / kg kui 15% lahuse kombinatsioonis atropiinsulfaadist või tropatsin.

+++

toksokariaas (Toxocaroses), sooleparasiitinfektsioonide puurikarusloomade põhjustatud ümarussid sugukonnast Anisakidae, parasiteeruvad peensooles. Distributed kõikjal.

Etioloogia. Patogeenid - Tohosara canis, parasiithaigused peensooles lihasööjate kihvad (koerad, rebased, polaarrebaseid jt.) Ja T. mystax, parasitizing kiskjad kassi pere (kodukassid, tiigrid, lõvid ja teised.) (Joonis 1.2. ). solkmemunadega vastsed võivad olla nakatunud inimesed, eriti lapsed. Vastsed tungivad siseorganeid ja on haigustekitajate vistseraalse "toksokariaas» ( «toksokariaas») inimestel. Vastsed koerad Toxocara põhjustada sarnaseid vistseraalne kujul "toksokariaas" paljudes loomaliikide - mittespetsiifiline peremeeste (lambad, küülikud, kanad, ja teised.). T. canis - ümarussid, pea ots on varustatud kolme huulte ja küljetoed. Mees 5-10 cm pikk, saba ots on murtud ja varustatud koonusekujuline täiendit, kahe võrdse spicules; naissoost 9-18 cm, sirge saba. Munad läbimõõduga 0,068-0,075 mm, ümmargused kujul, rakumembraani.

T. mystax pea ots on varustatud kolme huulte ja laia külgmised tiivad. Mees 3-7 cm pikkune, on 26 paari kaudaal edukaltja ja kahe võrdse spicules; naissoost 4-10 cm. Munad 0,065-0,077 mm kest raku struktuuri.

Väliskeskkonna arendada muna vastne, mis kell 15 päeval muutub invasiivsed. Paagi keha (mittespetsiifiline), omanikud muna vastsed; nad rändavad läbi sooleseina ja veresoonte tungida erinevate organite intsistiruyutsya seal pikka aega ei kaota oma invasiivseid omadusi. Organismis lõpliku vastuvõtva vastsed solkmemunadega, arendamine, muutes samal ränne; mõned neist satub kopsudesse, ning seejärel röga uuesti alla neelata ja kishechike jõuab puberteeti. Rase naine vastsed tungivad puu. Mõned vastsed, lööb kopsukapillaaridesse, vereringesse talletatakse erinevates organites ja kudedes, kus encysted, säilitades pikk bioloogiline aktiivsus. Development of T. canis küps staadiumis, kui nakkuse otsese kestab 26-28 päeva, siis sisene uterinnoy invasioon - 21-22 päeva.

Epizootology. Way seedetrakti infektsioon. T. mõjutas kõige kutsikad, kes on vanuses 20 päeva kuni 2,5 kuud surevad tavaliselt.

Sümptomid: kurnatuse, aneemia, häirete ja seedetrakti, nõrgenenud söögiisu, sagedased oksendamine. Tähistame märke kopsupõletik, soole koolikud, samuti epileptich. kramp.

Diagnoos haiguse koerad ja karusloomad kinnitada uuringu fekaalid esinemise helmint munade Fyulleborna meetod; surmajärgne diagnoosi - leida solkmemunadega soolestikus.

Ravi ja profülaktika T. koerad, rebased ja teised. Carnivorous põhimõtteliselt sama mis toksaskaridoze. isiklik ennetusmeetmed on lähedane kokkupuude koerad, kassid, kätepesu enne sööki.

Joon. 1. Toxocara: 1 - struktuuri huultel; 2 - saba- lõpus naissoost; 3 - saba- lõpuks mees; 4 - muna (kohta Mozgovoi).

Joon. 2. solkmemunadega mystax: 1 - isane ja emane; 2 - pea otsas sooleussidega; 3 muna; 4 - saba- lõpuks mees.

+++

toksoplasmoosi (Toksoplasmoos), looduslik focal haiguse loomade ja inimeste põhjustatud rakusisese parasiidi - Toxoplasma gondii lihtsaim ja iseloomustatud ägeda ajal närvikompleksi nähtusi, patoloogia rasedus ja sünnitus. On registreeritud paljudes riikides, sealhulgas Nõukogude Liidus.

Etioloogia. Patogeen T. (endozit) väärtus 4-8 X 2-4 mm, kuju tera mandlid, viilu apelsini, lunate; mobiiltelefoni. Seal on inimesed, ovaalsed ja ümmargused. Jagunemine toimub sisemine pungumise kaheks või rohkema isiku rakkudes erinevate elundite ja kudede makrofaagides. Moodustumine tsüstid Toxoplasma varustatud arvukate (ajus, võrkkest). Toxoplasma seksuaalne tsükkel esineb sooleepiteeli kass ja teised. Cat ja lõpeb teket ootsüstidena. Mature ootsüstidena, seistes välja vastuvõtva fekaalid, säilitada pikka aega keskkonnas.

Epizootology. Paljude invasiivse vastuvõtlikud kodu- ja metsloomade. Toxoplasma eraldatud kõige intensiivsemalt koos lootevee, platsenta, katkestatud looteid. Võib leida ägedas faasis haiguse väljaheidetes (piim, pisarad, sülg, fekaalid ja nii edasi. N.). Olulist rolli levikuviise kuulub kassid, koerad ja karusloomad. Võimalusi nakkuse toitumisalane, kontaminatsionny, õhus, transplatsentaarset.

Kursus ja sümptomeid. Kui ägeda haiguse kulgu - peiteaeg 2-3 päeva, kehatemperatuuri tõus, südame löögisageduse tõus ja hingamise depressioon, eitamine toitu ja vett, hingeldus, mädane limaskestade eritis ninast, lihaste värinad, ja mõnikord halb koordineerimine liikumine (lambad, sigade ja karusloomade) ja halvatus tagajalad, kõhulahtisus; sead hemorrhages naha kõrvade ja reie siseküljel; Mõnes (lambad ja riigivõlakirjadeks) 10-12 päeval pärast invasiooni võimalik kriitilist vähendamine kehatemperatuuri ja surm lämbumise. Subakuutsetes - peiteaeg on 5-10 päeva, 4-6 päeva palaviku kestus; sümptomid on samad, mis ägeda voolu. Kroonilise muidugi - lühiajaline palavik ja madal palavik, isutus, riigi depressiooni, kõhnumine, parees jäsemetel; puhul süvenemine invasiooni 5-6 päeva enne surma, mis esineb 2-3 kuud pärast nakatumist, arenenud gastroenteriit. In lambad, sead, karusloomad on ühised abort, väärareng loodete, surnult sünd. Koerad - oksendamine, kõhulahtisus, kopsupõletik, konjunktiviit, dermatiit; närvis haiguse vormi sarnaneb katk koertel.

Patoloogilised muutused. Kui äge muidugi: põletik ja kopsuturse, maksa suurenemine, põrna ja lümfisõlmede (profiilile - koldeid nekroos ja verejooks). Subakuutsetes ja krooniline kulg; fookuskaugus nekroos (eriti nahaaluses lümfisõlmed), lümfadeniidi hüdrotooraksi, astsiit, ja fibroosne haavandiline enteriit.

Diagnoos põhineb uuringutulemustest kompleksi: episootilist, kliiniline, seroloogiliste (RSK reaktsioon fluorestseeruvat antikehad ja teised.), Haigustekitajat mikroskoopia ja bioloogiliste testide valge hiirtel. T. eristuda brutselloosi, vibrioos, listerioos, liimi-, spirochetosis linnud ja koktsidioosipuhangute.

Ravi ei ole välja töötatud. Vältimist. Vastavus sanitaar- reegleid hooldus ja loomade hooldamiseks, eriti ajal oma sündi. Patsiendid T. loomade suhtes tapmiseks; liha nendega pärast provarkoy kasutatakse vastavalt eeskirjadele veterinaaria-san tapaloomade kontrollimise ja veterinaaria-san uurimine liha ja lihatooted; kõrvalsaaduste hävitatakse. Undo surnult sündinud puuviljade-freak. Ruumid, kus haigeid loomi desinfitseerida.

T. inimene. Allikas haigustekitajate - kariloomade, koerad, kassid, küülikud ja teised loomad .. Nakkus - läbi nakatunud liha ja mune, mis ei ole olnud piisavad kuumtöötlemist. Nakatumine Toxoplasma limaskestadele ja kahjustatud naha, levib. Seal on kaasasündinud ja omandatud (äge ja krooniline) T. kaasasündinud T. jälgida loote surma, surma vastsündinud, inetus, hilise arengu ja teised.
Äge omandatud T. kulgeb tüüfuse haiguse või primaarne kahjustus närvisüsteemi, silmad, ja nii edasi. D. Sagedamini jookseb krooniline T. (subfebriliteet, peavalu, lümfisõlmede, maksa, silmahaigus, süda ja teised.), Mõnikord latentselt . Ennetamine: võitluses T. lemmikloomad, eeskirjade järgimise hoole loomade ja toodete töötlemine, põhjalikku uurimist T. rase.

+++

immunoloogilise tolerantsuse (ladina tolerantia -. Patience), immunoloogilised nähtus iseloomustab areactivity keharakud teatud antigeenide. T. võib põhjustada vastsündinu kasutuselevõtt embrüote kaudu platsenta peatamise elusrakkude loomadelt teistele liinidele, samuti süst kohe pärast sündi välismaa sisaldavate rakkude tuumades. Täiskasvanud loomad võivad põhjustada TA luues parabioosi osaline või täielik asendamine vere ja süstid suurtes kogustes antigeeni ajas. Loomine T võib oluliselt parandada organismi vastupanuvõimet haigustele ning hyperimmunization tolerantne loomad saavad väga monospetsiifiline seerumi vastu mikroorganismid ja kudedes. T. on aluseks geterotransplantatsii kudede ja organite.

Lit.: W. Boyd, alused immunoloogia, Moskva, 1969.

+++

leesikas (Arctostaphylos UVA-ursi) karu merikõrv, aastaringse põõsa kanarbik pere. Meditsiinis kasutatakse T. lehed (Folium Uvae ursi; FH), kogutakse õitsemise alguseni või alguses valminud. Need sisaldavad glükosiid arbutin, orgaanilisi happeid, tanniine ja muud lehtedest T. Infusions kasutatakse desinfitseeriva ainena, põletikuvastane ja diureetikum .; teesid - nagu Sekretsioonivastase gastroenteriit. Toas: lehm ja hobune 20,0-50,0 g; lammas, siga 5,0-15,0 g; koer 2,0-5,0 g; 1,0-3,0 g kass; kana 1,0-2,0 g Hoida suletud puidust kastid.

+++

toon (toonuse ladina, kreeka t {{o}} nos - .. pinge, stress), püsiv aktiivses olekus närvi keskused ja perifeerse närvi struktuurid ühtegi funktsiooni ja ei ole kaasas väsimus. T. riigi, näiteks on vasomotoorsesse keskus, mis toetab pinge silelihased seintel; täielikult lõdvestuda skeleti ja silelihaste. TA võib varieerida mõjul erinevaid neuraalne ja humoraalne teguritest.

+++

Südametoonid, müra tekivad töötamise ajal südame. Tavaliselt, kui süda auskultatsioon loomi kuulnud kaks selget Püsivärve - esimene ja teine. Esimene (süstoolne) toon tekib süstoli ajal, kui kokkuvarisemist atrioventrikulaarne klapid ja vatsakeste kokkutõmbed; teine ​​(diastoolne) - alguses diastolile sulgemisel klapid aordi ja kopsuarteri. Esiteks T. Seevastu Alates teisest, võimsam, pikk ja madal .; Teine nõrgem, lühem, kõrge ja selgelt. Esimene toon langeb südame löögisagedus, hästi kuulda lõigetes kahepoolmeliste parima kuuldavuse ja trikuspidaalklappide, teine ​​- valdkondades aordi ja kopsuarteri. Vahel täiendavaid (mittepermanentsed), saab kuulata (patoloogilised seisundid), T. lk. - Diastoolne kolmanda, neljanda ja viienda. Kolmandaks T. c. kohe pärast teist ja maksimaalne tekib siis, kui täidetakse kiirelt vatsakesse, eriti vasakul (väheneb südamelihase toon). Neljas T. s. kuulnud enne esimest ja moodustub suur vähenemine kodade või atrioventrikulaarne aeglustub juhtivus. Viies T. s. See tekib pärast teist T. c., Kolmanda ja neljanda tooni ja peegeldab elastne vatsakese vastuseks nende kiire täidis (märkimisväärne muutmine tone infarkt).

Seistes TV. saab muuta mõjul nii patoloogiline ja füsioloogilised tegurid. Amplification esimese ja teise tooni täheldatud täiustatud südame tegevus (harjutused, rasedus, palavik), kus hüpertroofia südamelihas, halb keha seisund loomadel. Nõrgenemine nii T. s. .. Ütle ülekaalulisus, hüdrotooraksi jms tugevdamine esimese toon on täheldatud algfaasis müokardiit, vatsakese hüpertroofia, aneemia; nõrgenemine - kui ebaõnnestumine atrioventrikulaarne ventiilid (vt südame defekte.) düstroofia, müokardi muutusi. Venivus, lõhenenud ja jagada esimest T. s. võib olla tingitud sellest, aeglustades atrioventrikulaarne juhtivus, toimuvad erinevad vatsakeste kontraktsiooni või kollaps esinevad erinevatel atrioventrikulaarne klapid valitud heli vibratsiooni aordi ja kopsuarteri seinte korral võita. Tugevdamine teine ​​T. s. See tekib suurenevate vererõhku suuremal või vähemal ringlusse, lihtsustades - alandades vererõhku suuremal või vähemal ringlusest verekaotus koldeid poolkuukujulised ventiilid aordi ja kopsuarteri. Lõhenevus ja sekundi murdosa on meelevaldne sammuga tähistada kokkuvarisemist aordiklappi ja kopsuarteri tõttu oma lüüasaamist või funktsionaalse nõrkusega üks vatsakesed ja surve muutub nii ringluses (kopsupõletik ja kopsu alveooli emfüseem). Muudatusi TA. läbi galopp ja embryocardia. Rütmi Canter on kolm tooni pärast omavahel regulaarselt, sageli rõhuasetusega viimase neist (koos tahhükardia). Embryocardia - vaheldumine kaks identset tugevuse ja iseloomu teleri pärast üksteist regulaarselt (meenutab loote südame löögisagedus) .. Vaata. Süda ka ja kirjanduse see artikkel.

+++

topograafiliste anatoomia vt. Anatoomia koduloomad.

+++

torakotsentёz (kreeka th {{o}} rax -. rinna- ja k {{e}} nt {{e}} sis - piercing), torgake rindkere seina diagnostikaks sisu eest rinnus (pleura) süvend samuti eesmärgil ravi eemaldada akumuleeritud eritist või transudaatseerum (koos pleuriit, kopsupõletik). Vaata. Samuti torakotsentees.

+++

pärssimisaktiivsuse närvisüsteemi protsessi nimetatakse ergastamiseks ja avaldub väliselt mahasurumiseks või takistades teise laine põnevust. T. osaleb koos erutus närvisüsteemi tegevuse koordineerimist ja rakendamise mistahes refleks tegu. T. piirid kiiritamist (levib) väljal, välja või vähendab asjatut tööd selles olukorras, see kaitseb närvi keskused ülepinge ajal. Esimene TV ilmumine kesknärvisüsteemi on avastanud Sechenov 1862. Vastavalt kaasaegse mõistete, on kaks täiesti erinevat viisi põhilised T rakkude aktiivsust: erilise piduri struktuurid - esmane T. ja nende osavõtuta - sekundaarne T. Esmane T olemasolu tõttu kõikjal kesknärvisüsteemis spetsiaalsete pärssiv neuronite aksonid, mis moodustavad teiste neuronite pärssiv sünapside (TC). Neil on nende neuronite tegutsema vastassuunas erutussünapside, mistõttu on raske või isegi kõrvaldada neuron erutus, tarnitakse muudel viisidel. Sõltuvalt lokaliseerimine esmane TS T. võib olla Postsünaptilistele ja presünaptilistel. Sõiduk asub kehal või dendrites motoneuronien toota vahendajaid, mis põhjustavad sünaptiline membraan hüperpolarisatsiooniks neuroni ja tekkimise pärssiv Postsünaptilistele potentsiaali, kajastatakse elektropositiivsete laine. Saadud postsinaptich. T. muutused juhtivus postsinaptich. membraani, vähendades vastuseks stimuleeriv vahendajana. TC lokaliseeritud peent harud (terminalid) aferentsete närvikiudude enne teket erutussünapside kohta motoorsete neuronite põhjustada presünaptilistel Ohno valikut vähendab ja pärsib neurotransmitterite erutus Postsünaptilistele neuron heakskiidu isegi juhul, kui Postsünaptilistele membraani potentsiaali muutusi. Teisesed tulemusnäitajad T.- eelmise raku erutus. See toimub erutussünapside mõjul sagedased rütmiline impulsside tõttu püsivad depolarisatsioon membraani neuroni või mõjul väga HOOGUSTANUD, põhjustades pikaajalise ekstra jälg giperpolyarnzatsiyu (T. järelmõju). Mõlemal juhul levikut erutus on ajutiselt katkestatud. Rikkumise suhte T. ja põnevust on erinevaid neuroloogilisi haigusi. Vaata. Samuti bioelectric potentsiaalide, kõrgema närvisüsteemi aktiivsust.

Lit.: B. Katz, närvide, lihaste ja sünapsi, trans. Inglise keelest., M., 1968; PG Kostyuk, füsioloogia kesknärvisüsteemi, 2nd ed., K. 1977.

+++

toruloz, sama cryptococcosis.

+++

turbahooldus, mudaravi meetod, kus turba kasutamine muda. Kasutage turvas keskmise ja kõrge lagunemine. Ta peab olema hea plastilisus, viskoossus, tackiness, madal soojusjuhtivus, kõrge õhuniiskus ja põletatud. Märg (60-75% niiskusesisaldusega) toores turvas vabaks suured osakesed ja kuumutati (in tsingitud ämber) veevannis t 45-50 {{°}} C. Hästi segatud soojendatud mass kantakse Linoleum kiht 5-6 cm või kehaosa kaetud kihiga paksus on sama kui ülemine kaas Linoleum või tsellofaani ja soojust isoleeriva materjaliga. Raviks jäseme turvas mass asetatakse presendist ämber. Menetluse kestus 30-50 minutit. Näidustused on samad nagu muda.

+++

trauma (kreeka tr {{a}} uma -. vigastusi), kahju kudede ja elundite loomadel on põhjustanud kokkupuude keskkonnateguritega. Sõltuvalt milline nendest teguritest eristada T. mehaaniline, termiline, keemiline, kiirgus ja teised. T. võib põhjustada kohaliku ja üldise muutustega organismis. Kohalikud muutused tulevad kujul avatud (vt. Rana) ja suletud (pinge, pisarad, värisemine, pressimise, luumurrud, nihestused) kahju. Üldised muutused toimuvad ajal või varahommikul kahju (verejooks, põrutus, vapustus, kollaps jm); esimese paari päeva või nädala jooksul pärast vigastuse (kirurgia, ägeda ja alaägeda, mädane, kohalikud ja üldised nakkused, teetanuse, traumaatiline toksikoos); kaugetesse perioodide pärast vigastust (krooniline mädane infektsioon, lonkamine, traumaatiline epilepsia, anatoomiliste ja funktsionaalsete defektid elundite ja kudede jne). TV võib halvendada esitamise ja kvaliteedi loomade lihast vigastada. Kui erinevatest teguritest kahjustada piiratud aja jooksul ühe konkreetse rühma loomad samades tingimustes, hooldamine ja käitamine, määratletakse neid vigastusi. Enamik levinud põllumajandusloomade mehaanilised vigastused tekivad rikkudes reegleid nende hoolduse, käitamise ja transport. Mehhaaniline T. toob suurt kahju kariloomade, liha ja nahatööstus.

Lit.: Jackals KI, Vigastused loomad, selle ennetamine ja ravi. L., 1972; Feldstein, MA, Closed kahju tulundusloomi, M .. 1973.

+++

traumaatiline perikardiit (PERIKARDIIT peavigastus), põletik südamepaun, mis tulenevad tema vigastused. Peamiselt täheldatud veised.

T. lk. Tavaliselt tekib tüsistusena traumaatiline retikuloperitonita puutunud välismaa toitu (metallist blokeerida.) Asutused võrku ja seejärel perikardi. Tekkimine T. f. Kaasa rikkumise mineraalide ja vitamiinide ainevahetuses (eriti lehmad pärast sünnitust), järsk langus, suurendades valulik pakitsus. T. n. Kas fibrinoossete ja siis eksudatiivsete (mädane mäda). Loom seisab väljasirutatud kaela ettepoole, vahedega rindkere jäsemed ja kasutusele põlved, mõnikord oigeid. Kägiveen ülerahvastatud ja pinges; ruumis ja rostral ala kurgulotti loid turseid. Südame valus ala; Südametoonid nõrk, tuim, millega sageli kaasneb müra pritsmete, ütlevad tahhükardia. Elektrokardiogrammi järsult vähenenud pinge hambad, eriti esimesel röövimise, võimalik arütmia. Veres paljastada leukotsütoos, sageli degeneratiivsed tuuma üleminekut; uriinis - valk albumozy, kõrgenenud indican. Kehatemperatuuri tõus. Haigus sageli lõpeb sepsis ja looma surma. Mis avamise - südames särk märkimisväärset mäda eritist, perikardi märgatavalt paksendatud kihtide fibriini. Sageli leitud liited ja õmbluse lehed perikardi, südamelihase atroofia. Õõnsussesse südame särgid näidata võõrkeha. Diagnoos põhineb iseloomulik haiguse sümptomeid, võttes arvesse nende vereanalüüse, EKG ja röntgenuuringus. T. lk. Eristuda hydropericardium ja eksudatiivsete pleuriit.

Ravi ja profülaktika. Kirurgiline ravi ei ole alati tõhus. Keskendub veterinaar- ja sanitaartehnika kontrolli söötmise ja pidamise loomad.

Lit.: Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

traumaatiline Retiikulo (Reticulitis peavigastus), põletik grid tõttu kahju seinad terava võõrkeha. Kui on traumaatiline perforatsioon grid retikuloperitonit. T. lk. põhjustada ägedat välismaa (tavaliselt metallist) kirjed, mis kuuluvad vatsas koos toiduga. Soodustavateks põhjus on vastuolus mineraal-vitamiini ja ainevahetust, kaasas perverssus maitse ja "lizuhoy". Mis võõrkeha võrkkangast on salvestatud patogeensete mikrofloora, mis põhjustab enamasti roiskunud mädane põletik. Haigus algab lehmad ootamatu mure, järsk langus piimatoodangut, isutus, oigeid (muutusega kehaasendit), palavik, tahhükardia, düstoonia eesmao. Palpatsioon ala xiphoid kõhre kaasneb valu reaktsiooni looma. Valu kiirgub võrku nahasse tagasi kalle turja. Tulevikus öelda depressiooni, funktsioone teistesse organitesse ja süsteeme. Vaadeldud vere leukotsütoos. Mis avamise näitusepind grid seina kahju (kui Reticuli) või perforatsioon oma osalust patoloogiline protsess kõhukelme (at retikuloperitonite). On näha märke membraan vigastused, kopsu, maksa, põrn, süda. sageli terav võõrkeha võrku või ümbritsevates kudedes, organites. Käigus oma sageli fistul, mädanik või kapseldatud sidekoe pael. Diagnoos põhineb iseloomulikud sümptomid, võttes arvesse andmete vere analüüs, röntgenuuringus.

Ravi. Tänu magnetvälja sond eemaldatakse netovälisvaluutapositsiooni metallist esemeid. Loom hoida 1-2 päeva näljadieeti ja kirjutasid talle limaskestade ja ümbrikusse vahenditega intraperitoneaalselt manustatud antibiootikume. Ennetamine: veterinaar--san kontroll toidu kvaliteet; meetmeid, et vältida rikkumisi mineraal- ja vitamiini ainevahetust; profülaktiliseks kasutamiseks ebasoodsates T. b. talud magnet rõngast ja Meliksetyan sond.

+++

kala vigastus, naha vigastus, uimed, lihaste skeleti ja muude sisemiste. organite poolt põhjustatud erinevate mehaaniliste mõjutuste eest. Kõige vastuvõtlikumad trauma valge ja jämepead, forell, peled. Eriti ohtlik T. sai kala enne talveunne. Selle aja jooksul, haavad ei parane, sageli keeruliseks infektsiooni, sealhulgas seen Saprolegnia. Vigastus kala täheldatud siirdamist neid ühest tiigist teise, sorteerimist, vedu, liigitamine tootjaid, ennetus- ja ravimeetodeid, ja nii edasi. N., kui ebapiisav ettevaatusabinõusid tegelevad kala. Vähem levinud mehaanilisi vigastusi kala põhjustatud kalade söömine lindude, imetajate ja teiste saagiks. Enemies kala. Kala on tavaliselt kinni haavad, vigastused erineva raskusega, verevalumid, ebaühtlane punetus, turse, häireid kaalud, perforatsioon seina ja kahju siseorganeid. Kui diagnoos on oluline eristada trauma sarnastest patoloogilised muutused erinevate nakkushaigustega või parasiithaigused.

Ennetamine on vähenenud peamiselt suurenenud kalakasvatuse ja kultuuri võitluses vaenlased kala.

Lit.: AK Shcherbina, Kalahaigused, 2nd ed., K., 1973.

+++

rahustid (ladina tranquillo -. rahustid), lekarstennye agents selektiivselt vähendada erutuvus Subkortikaalsetes ajupiirkondades, limbilise süsteemi, talamuse ja hüpotalamuse. Selle tulemusena T. kaasas rahulik loomadel. Rakendatud Kerge häired kesknärvisüsteemi, düstoonia, naha haavandid, valmistudes operatsiooni, loomade vedu, läbiviimisel veterinaar- ravi ja muudel juhtudel. Kasuta T.: Meprotan, amizil, diasepaam jms tazepam.

Lit.: Tchervyakov DK, Evdokimov PD, Vishker A., ​​Narkootikumid veterinaar-, 2 ed., Moskva, 1977.

+++

transduktsioon (ladina transductio -. ülekandmine), protsessi geneetilise materjali ülekande ühest bakterist teise, läbi bakterite viirused (bakteriofaagid). Baktereid saaja poolt T. eri märke doonori bakterid saab üle: Tunnused ainevahetust, kääritamise võime süsivesikuid vastupanuvõimet toksilised ühendid, liikuvus, milline pinnaantigeenidel, võime sporuleerides jne Vaata ka: konjugatsioon ...

+++

nakkushaiguste (ladina transmissio -. üleandmine, üleminek), infektsioonid (invasiivne) haigused, mille patogeene edasi ühelt teisele soojavereliste loomade osalusel ning verdimevate lülijalgsete. T. b. jagatud 2 gruppi: obligatoorsed vektori kaudu levivate, milles patogeenide edasikandumise ainult verdimevate lülijalgsete (nakkusliku Bluetongue, hobuste nakkava kehvveresuse, nakkuslik entsefalomüeliidi ja teised.); vabatahtlik kanduda, mille alusel ülekanne patogeeni osavõtul kandjaks on lihtsalt üks viise oma ülekandega (tulareemia, siberi katku, sigade aafrika katku, Q-palavik jne). Kõigi T. b. iseloomustab nosoloogilised piirkond, mille piirid on määratud mererohu kandjat ning ilming ebaühtlane kogu aasta tingitud asjaolust, et number ja aktiivsust vektorid (sääsed, puugid, sääsed, parmude, kärbeste) suurendab soojem kuu. Selle tulemusena levikut T. b. (Optimaalne tsooni nosoloogilised ala) on kõige tüüpiline lõuna poole. T. b patogeene. - Enamik viiruseid nimetatakse arboviirused (viirused läbi lülijalgsed). Patogeenid kõige T. b. Nad on loomade verest piisavalt suurtes kontsentratsioonides väga lühikese aja jooksul (1-2 nädalat). Vereimemise sel perioodil viib nakkuse vektorid. Patogeenid võivad püsida kandjas aastaid. See seletab resistentsus koldeid T. b. Looduses. T. b. enzootichnost iseloomulik.

Ennetamine T. b. ja nende kontrolli teostatakse põhineb üldpõhimõtted episootilistest, võttes arvesse omadused patogeeni ülekandemehhanismi ja bioloogiliste omaduste kandjad. Kõige olulisem meetod vältimaks looduslik koldeid T. b. teenida loomade kaitse rünnakute vastu ja hammustab verdimevate lülijalgsete ja nende hävitamist. Selleks, et kaitsta loomi kasutades erinevaid mehaanilisi vahendeid või alarm ained - tõrjuv. Suurim efekt saavutatakse, kui kasutatakse insektitsiidide tappa puugid.

+++

transovarial edastamine (ladina trans -. läbi ja munarakk - muna), edastamine patogeeni läbi lülijalgse munad (vektor) järglasi. N T .. Patogeen aitab pikaajaliseks säilitamiseks looduslike koldeid infestatsioonid ja infektsioonid. Vaata. Samuti vedajaid, looduslik koldeid, nakkushaiguste.

+++

transportida haigus, esinevad loomade vedamiseks pikkade vahemaade taha. Arendab loomi transporditakse pärast nende viibimist karjamaal või tingimustes kõrge õhuniiskus kuumim kellaajal. Sagedamini tiinetel lehmadel vähemalt - hobused ja sead. Märgid T. b. Nad ilmuvad esimesed 2-3 päeva pärast transporti. Muidugi on tavaliselt äge. Loomad tähistavad põnevust, ärevust, soov liikuda edasi, tasakaaluhäired kõnnaku, isutus. Rasketel juhtudel on avanenud õpilased, jäikust masticatory lihased ja jäsemete lihased, kehatemperatuuri tõus, tahtmatud urineerimine ja roojamine. Veres - vähendatud kaltsiumi- ja magneesiumi, kõrge - kaalium. Diagnoos põhineb haiguslugu ja haiguse sümptomeid.

Ravi. Likvideerida need tegurid, mis aitavad kaasa ülekuumenemise loomad; intravenoosselt manustatavaid kaltsiumkloriid ja magneesiumsulfaat tugeva erutus näidanud difenhüdramiini, Koraalhüdraadi, palderjan tinktuuri. Ennetamine: 4-5 päeva enne pikka loomade vedamiseks ümber Heinamaa tallikohtade, vähendades samal ajal minimaalsena dieeti rohelist toitu, asendades need heina ja kontsentraatidest. Marsruut tagab piisava ventilatsiooni sõidukid, mis ei võimalda ülerahvastatus ja ülekuumenemise loomad, pakkuda neile joogivee piisavas koguses. Ei soovita suvel vedada loomi raseduse hilises staadiumis.

+++

transport katku veised, sama paragripi veised.

+++

transudaatseerum (ladina trans -. ja läbi sudo - higi imbub), selge, kahvatukollane vedelik, mis koguneb kudede lõhedes ja õõnsused keha rikkudes vere- ja lümfiringet. Oma koostis sarnaneb T. lümfisõlmede sisaldab kuni 3% valgud (albumiinid ja globuliinid). T. poolt moodustatud tärkamist vedelik suurendades veresoonte läbilaskvust ilma muudatusteta põletikuliste kudede reaktsiooni temperatuur ja valu. Kui T. infiltreeruvad kude, seal on turse, selle kogunemist kehaõõnsusele - vesitõbi.

+++

transferaasi (ladina Transfero -. stand) klassi ensüüme, mis katalüüsivad teatud keemilised rühmad (ühesüsinikuaatomilise aldehüüdi, ketooni jäägid, lämmastikku sisaldavad rühmad jt.) teatud orgaaniliste ühendite vahel. Nad mängivad tähtsat rolli paljudes ainevahetusprotsesse. Vaata. Ensüümid ka.

+++

ümberkujundamine bakterid (st pozdnelat transformatio -. muundamise, muutmine), edastamine pärilike omaduste ühest bakterid (doonor) teisele (saaja) abil eraldatud DNA ilma otsest kontakti doonori ja retsipiendi rakke ja osaluseta bakteriofaag. Nähtus transformatsiooni leidub paljudes bakterites (pneumokokk, Neisseria, Agrobacterium, anaeroobid, ja teised.). Juhtudest ümberkujundamine erinevate liikide baktereid. Kohaldamine T. b. See mängib olulist rolli bakterite geneetika uuringud geenitehnoloogia ja molekulaarbioloogia.

Lit.: Sidorov MA, Study of Biology varieeruvust mikroorganismid, "Tr. Üleliiduline Instituut Experimental Veterinaarmeditsiini ", 1976, t. 44, [in. 1]. lk. 33-39.

+++

trahheiit (trahheiit), põletik hingetoru limaskesta. Nad kannatavad igasuguste kodu- ja põllumajandusloomi. T. sageli salvestatud eri aegadel lüüasaamist kõri ja bronhid (larüngotrahheiidi, bronhiit). Kutsunud tolmu sissehingamine, õhk, küllastunud ammoniaagi, vesiniksulfiidi, samuti hüpotermia või hüpertermia. Võimalik sümptomina nakkushaiguste kaasates kahjustuste hingamisteid. Eelsoodumuseks T. kurnatuse ja vitamiinipuudus eriti vitamiini puudus A. Haiguse kulg sageli ägeda. Looma näitas kerget depressiooni, pinges hinge, pinna köha, valu komplemisel hingetoru. palavik või madala kvaliteediga.

Ravi: eemaldamine katarraalne tegureid; Sissehingamisel soodavesi lahendusi, expectorants, sooja mähistega kõri ja hingetoru, diathermy või UHF hingetorusse. Kui katarraalne-mädane T. - aerosooli sissehingamine antibiootikume.

+++

hingetoruavamine (hingetoru ja kreeka tom {{e}} -. osa), hingetoru lõikus operatsiooni sisestamine luumenit oma eriline näitaja - traheotubusa. Koostada asfüksia põhjustatud luumurdude nina luu või kõri kõhr, põletik, kasvajad, võõrkehade ülemiste hingamisteede, samuti kirurgiline ravi vilistav õhupuudus. T. täita mõnikord kohe asendis, kus püütud loom (väike - tegutseda selili tema pea tahapoole). Tulenevalt ähvardav loom lämbus anesteesia tähelepanuta juuksed ei eemaldata, töödeldi neid joodi, jodeeritud alkoholi ja teised. Kinnitusvahendid hingetoru poolt rangelt keskjoonel kaela allapoole võõrkeha asukoha (muudel juhtudel tavaliselt piiril ülemise ja keskmise kolmandiku kaela) lõigatakse läbi kõik pehmete kudede hingetoru. Pikkus sisselõike suurte loomade 6-8 cm, väiksem -. 3-5 cm Pärast peatades verejooksu skalpelliga läbi lõigata sideme vahel kõhrede külgnevate hingetoru limaskesta, mõnikord suuremate aukudega lõigatakse läbi, ja kaks paigale lamades trahheerõngastel, pre-keerates skalpelliga 90 {{°}} (tk rõngad eemaldatud moodustavad püsiva auk - elu TV). Trahhea sisestatud haava traheotubus, puudumisel it - raami valmistatud traadist, mis on kinnitatud kaela elastics. Esimesel päeval pärast operatsiooni, ja tasuta traheotubus haava pinnale lima. Likvideerida põhjus lämbumise ja taastada õhu liikumist läbi ülemiste hingamisteede, traheotubus eemaldada. T. ebaefektiivne juuresolekul võõrkehade alumised osad hingetoru ja bronhid.

+++

traheofilёz (Tracheophilosis), tsiklotseliidoz, helmintiaasi veelinde, nimetatakse parasiitidel Cyclocoeliidae pere. Kõige uuritud T. pardid. Distribution ebaühtlane. Patogeen T.- Tracheophilus sisowi ovaalsed, 6-11 mm pikad ja 3 mm laiad. Suckers ole. Munad on ovaalsed, mõõtes 0,12 X 0,06 mm vaevu nähtav "kork" ühel poolused. Intermediate võõrustajad - magevee karbid. Soolestikus lõpliku peremeesteks parasiit metacercaria sooleseina rändavad bronhid ja hingetoru, kus 2-3 kuud suguküpsus. nakkuse Path - elementaarne (söömine nakatunud karpide). Autor sissetungi suuresti vastuvõtlik noor pardid ja haned. Nakatumine toimub reservuaaride. Talvel linnud on vabastatud nakatunud parasiidid. Patsiendid linnud - õhupuudus, sage köha ja kaela venib, söögiisu vähenemine, kurnatus; Sageli - surma noor. Lahkamisel paljastada turse ja hüpereemia limaskesta hingetoru ja bronhide. Diagnoos põhineb haigussümptomeid, tulemused gelmintoovoskopii lindude väljaheite postuumselt - lahangu- andmed (avastamine parasiitide hingetoru).

Ravi: süstimisel hingetorusse vesi- joodilahus 1: 1500 (0,5-1,0 ml) või 5% -line lahus Naatriumsalitsülaadi (sama annus). Ennetamine: isoleeritud kasvatamise muutus reservuaaride (1-2 aastat), perioodiline helmintoloogia, hinnates neid.

+++

hingetoru (trahhea), kõri, hingamisteede osa, mis ühendab neelu kopsudesse. See on selline toru seinas, mis on Rustomainen rõngast (32-36 in sead, lambad, 45-56, 46-50 veised, hobused 48-60) säilimise tagamiseks luumeni hingamise ajal ja liigub üksikute osade T. sõidu ajal kaela. Enamus TV asub kõhu kaela, ülejäänud - rinnus süvend. Vastavalt 5-6 rinnalülisid rinnaõõnes T jaguneb kaheks bronhid. Linnud laulavad moodustatud (hääl) kõri. T. koosneb kolmest kestad - limaskesta (sees), fibroseroossed kõhreliste (keskel) ja adventitia (väljas). limaskestapinnale on sile ja niisutatud, kaetud ripsmeline epiteeli Villi mis liiguvad suunas nina; soole limaskestas palju segatud limaskestade näärmete. Ülevaatus ülemise osa T. võimalik laryngoscopy.

Patoloogia - vaata trahheiit ..

+++

Trematodozy (Trematodoses), sooleparasiitinfektsioonide põhjustatud parasiitidel, parasiidid soolestikus, maks, kõhunääre, hingamisteedes, vereringesüsteemi igasuguseid kodu- ja metsloomade, samuti inimestele. Distributed kõikjal. Majanduslik kahju põhjustanud viivituse T väljendub noorte arendamisele, vähendades liha kvaliteeti, on tagasilükkamine maksa, sageli märkimisväärset kahju kariloomade (näiteks faskiolaas). T. mikroobide arengut toimub kohustuslik osalemine vahe võõrustajad - molluskid. Paljud parasiitidel seal ja teine ​​vahe peremees esindajate molluskid, koorikloomad, putukate jms saastumine lõplik omanikud -. Kodu- ja metsloomade tekib siis, kui tarvitavad adolescariae rohu või vett, samuti teise vahe hozyaev- koos metacercaria. Kõige tavalisem T. lemmikloomad :. faskiolaas, dicroceliasis, orientobilhartsioz, euritremoz, ehinohaemoz, opistorhoz, klonorhoos, metagonimoz, paragonimiaas stihorhoz, prostogonimozy, bilhartsiellёz, notakotilidozy jms Võitlus T vähendab murda parasiidi (de-vingerdamine loomade hävitamine vahe võõrustajad, eraldatus need vastuvõtlikud loomad nakatumise ja teised. mõõtma).

Viited. cm. Art. Lestade.

+++

lestade (Trematoda), digenea klassi parasiite Plathelminthes tüübist. Elab umbes 6000. Liigid. Klass on jaotatud kolmeks alamklassiks: Aspidogastridea - aspidogastridy (arengu otsene, karbid parasiidid, kala, kilpkonnad), Bucephalidea - butsefalidy (areng muutus omanikud, parasiidid kalad), Prosostomidea - prozostomidy (areng muutus omanikud, parasiidid selgroogsed ning mõned selgrootud) . T. lehtede kujuline keha lapik, silindrilised või pirni-vähem, suurus tavaliselt 0,1-55 mm, harva jõuda 1,5 m (joon. 1). Enamik liike on suulise ja ventraalses jobu ring lihaste servi ja selg, haagid, tentacular derivaadid. Kehapinnast on tsütoplasma tegumendi keeruline struktuur. no kehaõõnes. Seedetrakti esindab neelu, söögitoru ja soolestiku kaks pimedat võllid, mille otsad mõnikord sulanduda ring. T. ei ole anus, hingamise ja vereringe. Erituselunditega süsteem koosneb hajutatud keha ripsmeline rakkude ja kapillaare hargnevate laevad, mis sulanduvad paari suur pool kanalit või peamine paardumata kanali avause erituselundite villidest koos erituselundite avamist. Närvisüsteem koosneb peripharyngeal ganglionid ja närvi nöörid ühendatud commissures. Senses tundlik nibud, sensilla, tumedad silmad. T. - hermafrodiidid, välja arvatud esindajad Schistosomatidae pere - shistozomatid mis kahekojaline. Sugunäärmete esitatakse reeglina, munasarja- ja munandid paar (joon. 2). Munad on ovaalsed kaanega kohta pole. Areng on väga keeruline, voolab muutus parthenogenetic põlvkonda, mis tagab suure sigivuse T .. Mark T. arvatud aspidogastrid arenema muutus omanikele. Muna areneb ripsmeline vastne - miracidia, mis mõnel T. jätab munad vette ja on edendada molluski, teised ei tule välja munad ja karpide mürgistus tekib seedeelundkonna mune neile, kes on siis soolestikus merekarp välja miracidia. Karploomadele keha on parthenogenetic reprodutseerimine vastsed toota tohutu hulk cercariae. Hiljuti mõned liigid T. (. Fasciola jne) asuvad vees ja intsistiruyutsya murul, pulgad jms, muutudes adolescariae ..; T. cercariae teised satuvad teise vahe-host (molluskid, koorikloomad, putukate jne), muutudes metacercaria. lõplik vastuvõtva Nakatumine toimub allaneelamise või adolescariae teine ​​vahe võõrustajad koos metacercaria (joon. 3). In shistozomatid cercariae tungida läbi naha lõpliku peremees. T. täiskasvanud parasiitide esindatud kõik klassid selgroogsete ja selgrootute väike arv. Vaata. Samuti Trematodozy.

Lit.: KI Skrjabini, parasiitidel loomadele ja inimestele, mis on. 1-25, M.,. 1947-1974; Ginetsinskii TA, parasiitidel nende elutsükli, bioloogia ja evolutsiooni. L. 1968.

Joon. 1. Üldvaade parasiitidel: 1 - Aspidogaster limacoides (a - Baer ketas); 2 - Bucephalus rolymorphus; 3 - Patagifer bilobus; 4 - Cyclocoelum mutabile; 5 - Pachytrema compositum; 6 - Opistorchis simulans; 7 - Brumptia bicauda: 8 - Schistosoma mansoni (mees- ja naissoost); 9 - Strigea ralconis; 10 - Lobatozoum multisacculum; 11 - Moreauia mirabilis.

Joon. 2. diagramm struktuuri parasiitidel: p - suulise jobu; ch - neelu; et - soole reisikohvrid; bp - kõhu jobu; PB - Cirrus sac; I - munasarja; CN - cum-vastuvõtja; tm - Mehlises "alatalitlus; m - emakas; koos - munandites; Noh - vitellaria; EP - erituselundite villidest.

Joon. 3. kava elutsüklite parasiitidel: 1 - ilma vahepealse peremehe; 2, 3, 4 - kaks, kolm või neli kohustuslik hosts.

+++

treemor (lad. värinad), loksutatakse, lühike, ühtlane, kiiresti pärast iga muu tahtmatu kontraktsiooni vahelduvpinge või vahelduva toon antagonist lihaseid. Vaatluste loomadel tugev erutus, väsimus, mõned mürgistus ja nakkushaigused.

+++

trepanatsioon (Prantsuse tr {{e}} pan -. puuril), operatsiooni kunstliku augud luu seina koputada aluseks süvend. Enimkasutatud T. kolju, mis sooritatakse vajadusel diagnostilisi uuringuid, ninaõõne ja paranasaalõõnsusi see; eemaldamine luuosakesi või õige nende olukorda; eemaldades parasiite (gid), hambad, kasvajad, Nekrootiliste turbinates, võõrkehade pus õõnsuses luu ja teised. veterinaarmeditsiinis enamkasutatavad T. eesmise ninakõrvalkoobaste (hobustel, veised, lambad), ülalõua ninakõrvalkoobaste (hobused, veistel), sinus (hobused, mõnikord koertel), luud koljuluu (hobused, veised, lambad, koerad, küülikud).

Operatsioon Technology. Pärast valmistub kirurgilise valdkonnas ja lõigata risti analgeesia või nurga naha ja luuümbrise. Käest kooritud luuümbrise ja paljad luud joonistada spetsiaalse tööriista - Trephine (joon.) Lõigatud luu plaat nii kaua, kui viimane ei alga võnkuma. Seejärel saetud tükk luu eemaldatakse pintsettide või spetskruvi. Limaskesta katab luu seest lõigatud. Kui see on vajalik omada suur auk, 2-3 luu lõigatud ketas ja luu sillaks bit eemaldatud. Pärast kontrollimise avas süvend ja haavade paranemist tegevus luuümbrise liigutatakse algsesse asukohta ja naha haava õmmeldi sõlmes õmblus. Vajadusel edasine ravi lahatud õõnsus, seejärel ettevalmistatud naha ja periost eemaldatakse ja süstiti õõnsusesse drenaaž.

Lit. Magda II Itkin BZ, Voronin II operatiivkirurgia põhitõdesid topograafilise anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1979.

Liputama 1 - kolovorotny; 2 - Trephine näpunäiteid; 3 - lõikurid traksidega.

+++

treponemoz küülikud (Tgeronemosis cuniculorum), spirochetosis, krooniline nakkushaigus iseloomustab nahakahjustused häbeme, päraku ja teised. kehaosadesse. Distributed kõikjal.

Haigustekitajat - Treponema cuniculi (Spirochaeta cuniculi) sarnaneb haigustekitaja inimese süüfilis, kuid seevastu on ainult patogeensuse küülikute ja jäneste. Allikas patogeen - haige küülikud. Nakatumine toimub läbi väliste suguelundite pärasoole, eriti suguühte ajal. Inkubatsiooniaeg 5-123 päeva, tavaliselt 20-30 päeva. Immuunsus pärast perebolevaniya tekib. Haigus algab hüpereemia ja tursed Esinahka või suurte häbemekanalite huulte, sageli tähistatud punetus, paistetus ja haavandid pärasooles. Mõjutatud aladel jaotatakse seroosseid-limaskestade või limaskestale mädane eritist, mis sisaldab treponemes. Tugeva määral kahju põletikuliste kohtade muutuda punakaks-sinakaks ja kooriku üle. T. k. Kestab paar kuud või isegi aastaid ja lõpeb sageli taastumist. Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste ja patoloogilise materjali mikroskoopia.

Ravi. Veeda kohalik ravi mõjutatud piirkondades. Manustatakse kaks korda (intervalliga 2 nädalat) kõrvaveeni 8% lahus novarsenola (valmistatud enne manustamist) annuses 1,0 ml 1 kg kehakaalu kohta, lihaste mine 10% õlis emulsiooni annuses vismutsubsalitsülaati 0,7-0 8 ml 1 kg kehakaalu kohta. Applied ka bitsillin (päevane annus 5-15 tuhat krooni. Ühikut 1 kg kehakaalu kohta). Ennetus- ja tõrjemeetmeid: kohustuslik veterinaarkontroll küülikuid enne tupping. Kui teil on TV. Talus kehtestati piiravad meetmed, desinfitseerida.

Valgustatud.: Spirochetosis, raamat.: Haigused küülikud, 2 toim. M., 1974, lk. 147-50.

+++

Kolmepäevase palavik, sama üürike palavik.

+++

luumurdu (Fissura ossis), osaline rikkumise terviklikkuse luu; mingi mittetäieliku luumurd. . Kuna võib olla ühekordne, mitmekordne, pindmine ja läbi; suhtes telje luu - kaldus, piki- ja spiraal. Kuna a. Võib tuleneda mehaanilise tegevuse luu. Eelsoodumuseks T. k. Füsioloogilist või patoloogilised muutused luu tugevuse vanematel loomadel teatud haigustega (rahhiidi jne). Loom näidata paikne valu, häiretele elundite (lonkamist), paistetus vigastatud ala, hematoom (veresoonte pauside ajal). Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste ja X-ray tulemusi.

Ravi. Loomade anda täielikku puhkust. Vigastatud piirkonda määrida 95% nym joodilahus, kirurgilise ravi läbi ja olenevalt asukohast, vajadusel T.. Kehtestada bussi või kipsist. Lokaalselt solljuks lamp, ultraviolettkiirguse, jne mineraal toitmine travertiin manustada intramuskulaarselt - pirogenal (1,5 g 1 kg kehakaalu kohta, ainult 5-7 süsti intervalliga 48 tundi) .. Et stimuleerida luu regeneratsiooni valdkonnas luude kahjustusi soovitatakse anda radioaktiivsete 32P.

+++

trivitamin (Trivitamin), vitamiinpreparaadi; stabiilse lahuse retinooli, kolekaltsiferool ja tokoferooli taimeõli. Läbipaistev õline vedelik valgus tumekollane. 1 ml sisaldab retinooli T. 15 000 RÜ, TÜ kolekaltsiferool 20000, tokoferüülatsetaat 10 mg. Kanna seedetrakti haiguste noorloomad, osteomalaatsia, rahhiidi, lizuhe, Tetaania, häirimine paljunemisvõime, valge lihastehaigust, polivitaminozah jt. Haigused. Annuste naha alla või lihasesse: lehm ja hobune 5,0 ml; lammaste ja kitsede 2,0 ml; 3,0 ml siga; koer 0,5-1,0 ml; mink 0,3-0,5 ml; Kana 0,5 ml. Hoida valguse eest kaitstult temperatuuril mitte üle 10 {{°}} C.

+++

trienoforozy (Triaenophoroses), sooleparasiitinfektsioonide röövkalade tekitatud tsestoodid Triaenophoridae pere parasiithaigused maksas ja lihaskoes soolestikus. Distributed kõikjal. Patogeenid T.: Triaenophorus nodulosus, T. crassus; Ta jõuab pikkusega 150-300 mm, 2-4 mm lai. Tükeldamist strobila ei väljendanud. Pea parasiit on relvastatud kahe paari konksude trёhzubtsovyh koos basaalmembraani. Intermediate võõrustajad - selgrootud, koorikloomad, teiste masinatega - kala, lõplik omanikud - röövkalade (haug, ahven, Cisco, harjus, jne). parasiit munad lõpliku vastuvõtva väljaheitega vette. Koorunud coracidia neelata koorikloomad; oma keha areneb vastne - procercoid. Nakatunud kükloop süüa kala (rohkem omanikud) sooled kala vastsed parasiit siseneb maksa, lihastes, ja muutub plerocercoid. Plerocercoids nakatunud kala süüa röövkala. Ainult soolestikus haugi arendab küps etapil sooleussidega. TS salvestatud looduslikes vetes, kuid esineb sageli kalakasvandustes, kus kasvatatakse haugi, siiga ja forell. Kõige vastuvõtlikumad haiguse noorkalade toituvad koorikloomad. Saastumine kala esineb peamiselt suvel. Vastsed sooleussidega (plerocercoids) intsistiruyutsya maksas ja lihaskoe kujul muhke suurus hernes (valge lihaga kala taga). Maksa suurenemine suurus, selle funktsioon on langenud; lihased kaotavad paindlikkust. Kala toidetud hullem, kaalust alla võtta, ja mõnikord surma. Diagnoos avamisel haigeid kalu ja avastati maksas ja lihastes plerocercoids sooleussidega; soolestikus Haugi on suguküpsed parasiidid. Ennetamine on regulaarse kontrolli kalad nakatunud patogeenide T. rahutu vee ja tiikide nakatunud kulutada kalade, vähendada haugi. Kala tuleb transportida teistesse veekogudesse, karantiini.

Lit.: Determinant mageveekalade parasiidid NSVL, Moskva-Leningrad, 1962.

+++

lockjaw (kreeka Trism {{o}} s -. kriuksuv, lihvimine), toniseerivad spasm masticatory lihaseid, oma pika ühtlase vähendamise tõttu ärritus kolmiknärvi. Täheldatud loomadel teetanus, botulism, strühniin mürgituse, orgaanilise ajukahjustusi, paikse põletiku alalõualuu.

+++

Shamrock veega (Mepuanthes trifoliata), on kolmekordne vaadata, trifol, mitmeaastane taim perekonna vahetustega. Meditsiinis kasutatakse T. lehed (Folium Menyanthidis; FH). Need sisaldavad mõru glükosiidid menintin, tanniinid. Kohaldatud tasude näol, infusiooni kibedust suurendada söögiisu ja parandab seedimist, samuti põletikuvastane vahend katarr seedetraktist. Toas: lehm 20,0-50,0 g; hobune 10,0-25,0 g; lambad 5,0-10,0 g; siga 2,0-4,0 g; koer 0,5-2,0 g; kana 0,2-1,0 g

+++

trimekain (Trimecainum; B-nimekiri), mezokain, kohaliku anesteesia. Valge või valge nõrga kollaka värvusega kristalliline pulber. Kergesti lahustuv vees ja alkoholis. See toimib tugevamalt ja kauem, kui novokaiinille; madal toksilisus. Kasutatakse juhtmete (1-2% lahused) ja infiltratsioon (0,25% lahused) anesteesia. Selleks et suurendada ja pikendada anesteetiline toime lisatakse adrenaliinilahust T. (3-5 tilka 0,1% -line lahus 5 ml). Hoida hästi suletud klaaspurkides.

+++

Trimetin (Trimethinum; PC B-nimekirjas), krambivastast. Valge kristalne pulber kerge unikaalne lõhn. Vees lahustub veidi alkoholi, eetrit, kloroformi ja benseeni. Kanna epilepsia, katk koerad, mürgistus pestitsiide jt. Krambid riikides. Toas: siga 2,0-3,0 g; koer 0,2-0,3 g vastunäidustatud haigused maksa, neeru, vereloome, nägemisnärvi. Hoida hästi suletud anumas.

+++

Loomade trypanosomiasis (Trypanosomoses), peamiselt transmissiivsete loomahaiguste põhjustatud viburloomade algloomad perekonnast Trypanosoma. See on laialt levinud Aafrikas, Kesk-ja Lõuna-Ameerikas, Aasias ja põhjustada palju kahju karja. Territooriumil NSVL on tuntud kargtaudi ja hobuste suauru kaamelid, hobused, eeslid, muulad ja koerad. Peamised esindajad T. g.: T. vivax'i, T. congolense, T. brucei, T. simiae, T. evansi, T. equiperdum. See mõjutab igasuguseid imetajatel, aga nende vastuvõtlikkust erinevat liiki trüpanosoomide ja sukeldujate. Patogeenid paljud T. w. edastada läbi verdimevate putukate, mis võivad olla bioloogilised (tsetsekärbes) või mehaanilised (parmude, Zhigalko-kärbsed, sääsed) kandjad. Kiskjalised ja segatoidulised saab nakatunud liha söömine patsientidega T. w. Haigustekitajat kargtaudi edastatakse seksuaalvahekorra ajal. Jaotamisel ja hooldusained T. g. Looduslikult mängivad olulist rolli eluslooduse ja bioloogilised vektorid. Haigusesümpomitele spontaanse toimub nakatumine jooksul 3-20 päeva või kauem, sõltuvalt liigist patogeeni ja loomaliikide tundlikkuse. Kliinilised tunnused iseloomustavad korduvad palavik, rõhutud olek, pisaravool, esinemise turse, parees ja halvatuse jäsemeid. Kui hobuste konkreetsete haiguste sümptomeid - parees huulte ja kõrvad ja nahk pigmentatsioonimuutuste häbemekanalite huuled. Ajavahemikus haigussümptomite perioodiliselt trüpanosoominakkus leitud perifeerses veres, tavaliselt kuni algusega palavik. Surma loomad ägeda ja alaägeda haigus tavaliselt kaasas tulemusena halvatus, krooniline ja - kahheksia. Diagnoos põhineb andmetel Epidemiology, sümptomid, mikroskoopia ja seroloogiliste testide tulemused (RAC). Mõnel juhul pöörduma bioloogilises proovis. Suhe mikroskoopia lehe perifeerses veres ning lümfisõlmede alates punktkeratopaatiat.

Ravi. Kanna trypanocidal ravimid :. Naganin, antritsid, Samorin, Beren jms puhul tagasilanguse on soovitatav muuta ravimit. Ennetamine: patsientide raviks, hävitamine vektorid, õigeaegse loomise vastupanu trüpanosoomide kasutada tripanotsidam.

+++

trypaflavine, sama flavakridina vesinikkloriid.

+++

trüpsiini, ensüümi klassist peptidgidrolaz katalüüsimises hüdrolüüs valgud ja polüpeptiidid. Mol. m. 000. 23 T. lõhustab peptiidsidemete moodustatud COOH rühmad lüsiin ja arginiin. Seda toodetakse kõhunäärmes inaktiivses vormis - kujul trüpsinogeen. Vaata. Samuti seedimist, Ensüümid.

+++

trihhinelloos (Trihhinelloos), uss nakkust loomadele ja inimestele, mida põhjustab nematood Trichinella spiralis pere Trichinellidae, parasiithaigused sooles (täiskasvanud) ja skeletilihastes (vastne). T. põhjustab suurt majanduslikku kahju koduloomadele, peamiselt seetõttu, et kahjum müügist saadud mõjutatud vastsed Trichinella searümpade.

Etioloogia. Niitusside (trihhinella) - viviparous nematood 1,2-1,6 mm (isased) või 3,5-4,4 mm (emased) (joonis 1.). Trichinella arendamine toimub ühes peremehe esimesel limaskestas peensooles, siis lihased. Nakkuslik vastsed neelata koos toiduga (liha), sisestati limaskesta sooled, mis muundatakse täiskasvanud ussid. 5-7 päeva seal eraldati haarava vastsed mis salvestas vere skeletilihaste. Vastsete lihaskiudude kasvada spiraali keerdunud, kapseldunud invasiivse säilitav võime aastaid (kuni 30 inimesel). Täiskasvanud elavad soolestikus Trichinella 4-6 nädalat (inimesel 80 päeva). Samuti on seisukohal Trichinella - T. pseudospiralis, on väiksemad (0,6-0,9 mm pikad mehed, naised 1,26-2,1 mm), ilma kapsli ümber vastsed lihastesse, samuti asjaolu, et kogu arengule parasiidi esineb lindude (kanad, pardid, ja teised.).

Epizootology. By T. vastuvõtlikud üle 100 loomaliike (sealhulgas koerad, kassid, sead, karuslooma- raku loomad, närilised, insectivores, linnud). Peamised nakatumisteed - toitainete (söömine liha, rupsi, surnud ja elusloomade mõjutatud vastsete). Peamised veehoidla patogeeni T. - looduses kiskjad (hunt, rebased, karud jt.) Nakatab ajal necrophagia ja kisklus. T. kanda neid lemmikloom kaasas süüa korjuseid tapetud ja surnud loomi. Levik T. sead järelevalveta edendada nende sisu (karjatamine metsas) ja söötmine tagastamata liha (tapmine, köök) jäätmete mõjutatud vastsete. Sead nakatatud peamiselt kevadel ja sügisel.

Epizootology T. põhjustatud T. pseudospiralis, ei ole uuritud.

Immunity väljendunud, püsivad mitu kuud või aastat, ja avaldub kujul rakus (parasiitne granuloomid) ja humoraalne (antikeha veres) kaitseriietus reaktsioone.

Sümptomid. Peamised ilmingud haigus on tingitud allergiline reaktsioon ainevahetuse saadused ja Trichinella lagunemine. Domineerivad veresoonkonna haiguste ja elundite kahjustused (allergiline põletik kõht, turse, müokardiit jne). Sead täheldatud letargia, valu lihastes, nahalööve, silmalaugude turse ja pea püsti eosinofiilia. Intensiivse infektsioon - kõhulahtisus, kõhnumine, aphonia, kopsupõletik, müokardiit jne.; võimalik loomade surma.

Patoloogilised muutused. Ägeda ja raske käigus T. märgitud katarraalne-hemorraagilise. soolepõletiku, verejooks parenhüümi elundid, sõlmeline imbub südamelihases, aju, kopsud, maks, mida väljendatakse interstitsiaalne lihastepõletikku.

Analüüs, võttes arvesse episootiliste olukorda. Sead kasutada immunofluorestsentsuuringu (joonis 2), Kambris karusloomade - koltsspretsipitatsii reaktsiooni eralduma. Postuumselt T. kehtestada meetodid kompressor trichinelloscope ja grupi seedimist diafragma jalad simuleeritud maomahla.

Ravi. Kanna bensimidasool ravimid (mebendasool, Fenbendasooli ja teised toiduained.); Seega tappes kõik vastsete lihastes sigade alati ei saavutatud.

Ennetamine põhineb ranges kooskõlas veterinaar- ja tervishoiu eeskirjades loomade heaolu (välistamata võimalust süüa searümpade, toores ja halvasti küpsetatud liha jäätmed), kohustuslik trichinelloscope sealiha ja ulukite (metssead, karud, mägrad, tihendid, jne), rümpade kõrvaldamist ja elundid mõjutatud vastsed Trichinella. Käitumise õigeaegne puhastamine ja kõrvaldamine laipade, desinfitseerimine rajatised talumajapidamistes, tapamajades, utilzavodah, laod lihatoodete ja nahad.

Inimese Trihhinoosi. Nakkus - süües loomade liha mõjutatud T. Pärast 10-25 päeva seal palavik (t 39 {{°}} C ja rohkem), laugude, näo, lihasvalu, sageli nahalööve, peavalu, häireid soolestiku tööd. Pärast 7-14 päeva alustada parandada, kuid mõnikord T. jookseb kõva ja lõpeb surmaga. Ennetamine: veterinaarjärelevalve sisu sead, veterinaaria- ja hügieenitarbed uurimisel sigade rümpade, metssiga, mereimetajate kasutatakse inimeste toitumine.

Lit.: A. Bessonov, Trihhinoosi K., 1977; Trichinella ja Trihhinoosi ed. SN Boev, Alma-Ata, 1978.

Joonis 1. Trichinella spiralis (vasakul - mees, eks - emane): 1 - söögitoru; 2 - munandites; 3 - seksuaalne täiendit; 4 - noored vastsed; 5 - vastsed arenevad emakas; 6 - embrüod emakasse; 7 - munasarja; 8 - sooled.

Joon. 2. Positiivne immunofluorestsentsuuringu koos Trihhinoosi (vastsete ere kuma).

+++

trichinelloscope, teadusuuringute liha Trihhinoosi tuvastamise vastsete ta. Reeglite kohaselt kohustusliku veterinaar- T. läbinud liha (kaaluga üle kolme nädala vanused), metssead, mägrad, karud ja teised. Segatoitlane ja lihasööja, mida kasutatakse toiduks. T. paremalt ja vasakult rümba osad jalgade diafragma lihaste liidese osa sellest on kõõluste võtta üks proov kaalub 60 g iga. Kui ava jalad rümba ei säilinud, võetakse proov rannikuäärne lihaste osa diafragma, roietevahelised või emakakaela lihaseid. Alates erinevate kruntide kumerusi iga proovi lõigatakse kääridega piki lihaskiudude lähemale kõõlusstruktuuride osa 12 koos kaera suurusega tükkideks ja purustatud klaasi kompressoriuma nendevahelise sellisel määral, et lapik läbi kiht lihaskoe valgust saab lugeda ajalehed teksti. Valmis ravim (kompressorium 24 viiludeks ühest karkass) skaneerida optilise instrumendi - trihhinella mikroskoobi või trihhinella microprojector (joonis 1.).

Lihased loomade vastsete tavaliselt leitud kapseldatud. Sea- liha fusiform kapsel vastsete lihastesse teiste loomade - ümmargused või ovaalsed (joonis 2). Kui T. vastsete tuleb eristada sarcocyst (misherovy kotid) ja noor tsüstid. Avastamise korral 24 lõigud kompressoriume Trichinella vähemalt üht rümba ja rupsi, mis on lihaste, söögitoru, pärasool, samuti anonüümne lihatooted saadetakse tehnilised kasutamine. Paljutõotav teadurite VIGISa pakutud meetod rühm T. searümpade kasutades spetsiaalset aparatuuri. Meetod põhineb kunstliku lihaskoe seedimist proove. Vastsed Trichinella ei lõpetata ja saab kergesti tuvastada visuaalselt.

Joon. 1. trihhinella microprojector.

Joon. 2. keeritsussi vastsed lihased: a - siga; b - rebane; aastal - jääkaru.

+++

trihlormetafos-3, fosfororgaanilised insectoacaricide. Veised ravida puukide 1% soolhappe Vesiemulsioon koostis (1,5-3 liitrit emulsiooni kohta 1 loom). On loomse toodet saab kasutada mitte vähem kui 60 päeva enne tapmist. Vasika-3 Toxic T. (LD100 - 250 mg / kg). Imendumine TA-3-olla läbi naha ja limaskestade ärritust. Ägeda mürgistuse loomad Esimene küsimus puudutab, siis depressioon, isutus, liigutuste koordinatsiooni, vesised silmad. Täheldatud sagedane roojamine, õhupuudus, tsüanoos, apnoe. Kroonilise mürgistuse - isutus, aneemia nähtus; õhupuudus, pikaajaline kõhulahtisus.

Ravi: vastumürgid (atropiini, fosfolitin, Dipiroksim) sümptomaatiline ained (ravimid, mis aktiveerivad hingamine, südame tegevust).

Ennetamine on ühised kõigile fosfororgaanilised ühendid. Vaata. Vastumürgid.

+++

trihodesmotoksikoz (Trichodesmatoxicosis), mürgistused loomade tekitatud mürgiseid taimi Trichodesma selline pere Karelehelised. NSVL leitud üks liik - hall trihodesma (T. incanum) - mitmeaastane taim. Ta kasvab jalamile ja mägistel aladel Kesk-Aasias, ummistumist karjamaad ja kultuurid ilma niisutamist. trihodesmy Mürgine tänu oma alkaloididesisaldus ja trihodesmina inkanina, mis on rikkad seemned. Looduslikes tingimustes loomad ei söö taimi. Spontaanne T. täheldatud loomad said teravilja või hekslimaterjali, õbluke seemned trihodesmy (st. A. Saagikoristus ühtib küpsemise seemne). Mürgitavad kõige vastuvõtlikumad sead, hobused ja eeslid, vähem - veised. Mis päevas söötmine loomadele teravilja sisaldavate seemnete trihodesmy mürgitussümptomeid ilmuvad 4-48 päeva ja neid iseloomustab üldine depressioon, progressiivne kõhnumine, südamepekslemine ja kiire hingamine; Mõnikord on märke entsefaliit. Lindudel, munemine lakkab. Surma loomad võivad tulla 20-120 päeva pärast esinemist esimeste kliiniliste märkide.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine: keeld loomasööda ja söödateravilja hekslimaterjali, ummistunud trihodesmoy; puhastamine söödateravilja alates trihodesmy seemned; trihodesmy hävitamine karjamaad herbitsiididega. Liha, organite ja piima haigeid loomi ei saa kasutada TV toidu ja sööda otstarbel.

+++

trihodinozy (Trichodinoses), parasiithaigused magevee ja merevee kala põhjustatud ripsloomad Urceolariidae pere ja iseloomustab kahjustusi naha ja Gill aparaadid. Distributed kalakasvandustes Ida-ja Lääne-Euroopas, samuti vetes teistel mandritel; NSVL T. registreeritud sõltumatu nii sissetungi ning nendega seotud erinevate ektoparasiitide haiguste tiigikalad.

Patogeenid T. tiigikalad - Trichodina domerguei forma acuta, T. nigga, T. reticulata't Trichodinella epizootica, Tripartiella bulbosa. Keha ripsloomad taldrik või pirnikujuline 26-75 mikronit läbimõõduga. T. vastuvõtlikud kõik kalaliigid kultiveeritakse tiikide ja Kalakoelmute ja vyrastnyh talud, kala tehased. Haige kala ei ole vanem kui 1 aasta (praadida, yearlings). Kala vanem kui 1 aasta - kandjate patogeenide T. Nakatumine toimub läbi otsese kontakti kaudu ja vee rahutu tiik. Flash T. tekkida igal aastaajal. Keha haige kala ilmuvad sinakas-hall tahvel, muutub läbipaistmatuks. Keset nahahaiguste vaibuma surnud epiteelirakud limaga koaguleerub helvestena. Lõpused kaetud limaga, kahvatu. Kala käitub rahutult tulevad auk ja vee sissevoolu, neelamine õhku, see langeb küljel ja siis sureb. Haigus on komplitseeritud sekundaarsete infektsioonide. Diagnoos põhineb sümptomid ja tulemused mikroskoopilisel uurimisel scrapings nahalt, uimed ja lõpused.

Ravi. Kanna vanni 0,1-0,2% mine naatriumkloriidi lahusega, mille ekspositsioon 1-2 päeva või vanni Malahhiitrohelise (0,5-1,0 g per 1m3 vett, mille ekspositsioon 1-2 päeva). Talvitub kraanikausid tõhus kloori vann kiirusega 1-1,5 mg vaba kloori 1 liitri veega (40-50 min kokkupuude). Vältimist. Taastamise ebasoodsas olukorras leibkonnad läbi keerukate rybovodno taastamise, loomade tervise ja ravivõtetega läbi rangelt määratletud tingimustel järelevalve all veterinaararst ja talu manustamist. Samal ajal astub samme, et tervislikum aju veeallikas.

Lit.: Bauer O., Musselius VA Gunmen Yu, haigused tiigikalad, M., 1969; Kanaev AI, veterinaar- kanalisatsiooni vesiviljeluses, M., 1973.

+++

Trihhomonoosi (Trichomonoses), parasiithaigused loomade ja inimeste algloomade poolt põhjustatud - Trichomonas. Kõige laialdasemalt kasutatakse paljudes riikides üle maailma on T. veised.

Trihhomonoosi veistel põhjustatud Trichomonas loode, mida iseloomustab kahjustused ja funktsionaalseid häireid suguelundite.

Patogeen-pirni-ovaalne; See on varustatud esiotsas keha flagella neli, millest üks on suunatud tagasi piki keha ning viimastega vormid lainelise (laineline) membraani; kere 10-25 mikronit pikk, 5-10 mikromeetri laiune. Liikumine on põhjustatud membraani ja flagella. Arendada parasiitide lihtne ja mitu vaheseinad. Ebasoodsate tingimuste muutuda tsüstid. Organismis kariloomade leitud veel kaks liiki Trichomonas - T. enteris ja T. pavlovi, parasiidid seedetraktis, patogeensete rolli ei ole täielikult teada. patogeen sissetungi Allikas - haigete loomade ja Trichomonas kandja. Nakatumine toimub siis, kui paaritumist või kunstlikuks viljastamiseks. Levik haiguse juhtiv roll kuulub pullid trihomonadonositelyam. Immuunsus ei ole uuritud. Patsiendid lehmade ja mullikate on täheldatud turse häbemekanalite huuled, katarr tuppe, moodustamise sõlmed limaskesta tupe suurus hirss teravilja, endometriiti, tservitsiit, aborti (tavaliselt 2-4 m raseduskuud), Yalova. Kas pullid ajal nakkuse Trichomonas märk põletik eesnaha, peenis, vähenenud seksuaalne aktiivsus. Diagnoos põhineb andmetel Epidemiology, haiguse sümptomeid ja tulemused mikroskoopiline ja kultuuri uurimismaterjal (katkestatud loodete, puu koorega, pesta ja eritis suguelundid, sperma ja saladusi lisasugunäärmetest) loomadelt, kellel kahtlustatakse nakatumist. Lõplik diagnoos on võimalik vaid pärast avastamist ja isolatsiooni T. lootele. Parim toitainete keskmise kasvatamiseks ja isolatsiooni Trichomonas - Kolmapäev Vladimir Petrovski. T. eristuda kihisev lööve, infektsioon folliikulite vestibulitis, vibrioos, brutselloosi, listerioos, leptospiroosi.

Ravi. Kanna aktuaalne ravimeid (ammargen, furasolidoon, furatsilin, Trichopolum, flavakridina hüdrokloriid furamon) ja kokku (Neostigmine, carbacholine, nitrofuranovye ravimid ja teised.) Action. Pärast ravikuuri lehmade ja pullide testiti juuresolekul Trichomonas. Ennetamine: isoleerimise ja ravimise haigete loomade T., organisatsiooni kunstliku viljastamise lehmade ja mullikate spermatosoidide tuntud tervislik pullid.

Trihhomonoosi hobused - vähe uuritud põhjustatud haigust T. equi ja iseloomustab koldeid suguelundid. Haigustekitajat morfoloogiliselt sarnased T. lootele. Pärast perebolevaniya hobused saavad pikk jäävad trihomonadonositelyami. Diagnoos, ravil ja ennetamisel viiakse läbi samal viisil nagu T. veistel.

Trihhomonoosi põhjustavad sead T. suis, T. butreyi ja T. rotunda parasiitsed peamiselt seedetraktis. Patogeensuse nad lõpuks paigaldatud.

Trihhomonoos linnud. Patogeenid T. parasiidid seedetraktis, maksas ja teised. Organs. Sagedamini kanad, kalkunid, tsesaryata, pardipoegade ja teised. Nakatumine toimub kasutamisel Trichomonas nakatunud toitu ja vett.

Ravi. Tõhus ravimeid: Trichopolum, enteroseptol, osarsol, flavakridina hüdrokloriid, kvinakriin, aminoakrihin jms Ennetamine: kasvamise isoleeritud täiskasvanud linnud. kandmiseks sööda trihomonadotsidnyh narkootikume.

Trihhomonoos inimene. Patogeen - T. vaginalis. patogeen sissetungi Allikas - T. haige või trihomonadonositel. Nakkus peamiselt sugulisel teel. See avaldub naiste trihhomonoos vaginiit, uretriit meestel. Ennetamine põhineb üldpõhimõtted sugulisel teel levivate haiguste.

Lit.: Timofeev BA, Petrovski VV, trihhomonoos Trichomonas ja koduloomad, M., 1967; Korczak GK, trihhomonoosi veised. K. 1974.

+++

trihonematoz hobused (Trichonematosis ekvimolaarses), helmintiaasi hobuslaste põhjustatud nematoodid (40 liiki) liiki Trichonema, parasiitide jämesooles. Distributed kõikjal.

Isased 4,8-7,0 mm pikkused, naiste - 4,7-7,7 mm. Vastsed 2,3-4,3 mm pikad, värtnakujulisel (joonis 1.), allosas suulise kapsel - kolmnurkne hammas (mõned vastsed - kaks hammast). Areng on otsene. Vastsed tuuakse seina pime ja käärsoole (joon. 2 ja 3), teha mõned molts, lähevad seedeluumeni, mis suguküpsus. Väliskeskkonna, munad vastsed, mis võib üle talve, hoitakse heina või põhu 3-5 kuud. nakkuse Path - seedetrakti (sissevõtmist nakatav vastsed toituvad ja vesi). Aidata leviku ebasanitaarsed tingimused kinnipidamisel ja puudulik söötmine hobustele. Haigus on äge (kui klastri vastsed paksus sooleseina) ja krooniliste (kui parasitizing täiskasvanud ümarussid valendikus soolestikus). Raske vormi täheldatud moonutusi või isutus, depressioon, palavik, kõhulahtisus, lima ja veri väljaheites; sageli krambid, progressiivne kõhnumine, mis põhjustab sageli surma noorloomad. Lihtne haiguse kulgu iseloomustab palavik (39,5-40,0 {{°}} C), mis kestab 5-8 päeva (lõpus neljandat nädalat võib olla taandumas), aneemia, progressiivne ammendumine, rõhumise riik. Diagnoos põhineb kliiniliste ja episootilisest andmed ja uuringu tulemused parasitaarse-coprological. Surmajärgne kindlaks, kas tegemist sõlmed käärsoole mis sisaldab vastseid.

Ravi ja profülaktika. Ebasoodsates kodumajapidamiste poolt läbi viidud T. ravis haigeid loomi ja ennetavate deworming teisi loomi. Täida tetraklorometaan (nagu parascaridosis) fenotiasiinirühma individuaalselt ja segu kontsentreeritud toidab märjal doosis ei ületa 0,1 g / kg annuse puhul. Kui kari hobuseid hoitakse fenotiasiinirühma rühm ettenähtud meetodile. Keelatud on karjatamise hobuste karjamaadel ebasoodsaks. Kevadel ja sügisel käitumist ennetavaid deworming. Juhul kui hobused veedavad kolmandiku täiendavad, deworming.

Lit.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

Joon. 1. invasiivne vastsed Trichonema longibursatum.

Joon. 2. limaskesta käärsoole haigustunnused vastsed trihonematid.

Joon. 3. pikilõikeliselt käärsoole seina: ja - sõlmed surnud vastsed trihonematid; b - tsüst, mis moodustati pärast vastsete sisse seedeluumeni.

+++

trihostrongilёzy (Trichostrongyloses), sooleparasiitinfektsioonide rohusööjad ja linde, mis on põhjustatud nematoodide perekonnast Trichostrongylus. Rohkem uuritud T. sööta.

T. patogeenide talu mäletsejate - T. colubriformis'e, T. axei, T. probolurus, T. vitrinus - väike nematood 3-6 mm pikad; villidest pea ja kaelaosa papillid puuduvad; parasiteeruvad Libedik ja peensoolest; otsene areng. infektsiooni Path - seedetrakti (sööki või vees koos nakatav vastsed, mis on salvestatud karjamaal kuni 1 aasta). Nakatumine võõrustajad alates esimestel päevadel karjatamiseks. Patsiendid, kellel on loomad on isutus, kurnatus, nõrkus, kõhulahtisus. Intensiivse sissetungi võimalik surma. Organid on ammendatud, rasvkoes atrofeerunud neile, vere viskoosne Libedik ja kaksteistsõrmiksoole on põletik. Diagnoos põhineb tulemuste koprologich. uuring (meetod kasvav nakatav vastsed) ja helminthological lahkamine surnud loomi.

Ravi: tõhus fenotiasiiniga Tiabendasooli, metridin ja muud antihelmintikumid ..

Ennetamine: deworming loomi karjamaale karjamaale, kemoprofülaktika fenotiasiinirühma karjamaa jooksul.

+++

trihofitia (Trichophytosis), trichophytosis, Sild, nakkushaigus, loomade ja inimeste põhjustatud Trichophyton ebatäiuslik seened perekonnast, mida iseloomustab välimuse loomade nahal valdkondades murdunud juuksed, koorikute teke ja kaalud. See jagatakse enamikes riikides, sealhulgas Nõukogude Liidus.

Etioloogia. T. verrucosum on peamiselt T. veised, seebud, pühvlid, kaamelid, mõnikord hõbe-must rebased, rebased. T. mentagrophytes (gypseum) -. Esmane patogeeni T. küülikud, hõbe-must rebased, rebased, hiired, uruhiired, gophers ja loomade suhtes loomaaedades, lasteaiad jms T. equinum nakatab hobused. Aastal patoloogilise materjali (juur juuksed, helbed), tehtud trihofitiynyh leitud kahjustuste seeneniidistik ja eosed ringi, kett, mis asub väljaspool või sees karvanääpsude juuksed; suudab täita segatud kujul võita. Lobus juuksed nii seest kui väljast vaidlused moodustavad omanäolise katte (joon. 1). Kui see mõjutab juuste T. verrucosum eosed on suured (5-8 mm), lüüasaamisega T. mentagrophytes - väikesed (3-4 mm). Kultuur T. verrucosum - aeglaselt kasvab. In kultuurid patoloogilise materjali kohta naistepuna agar Saburo Kasvu algul - kujul väikeseid kolooniaid, kaetud koheva kiududest, mis on nähtav 7-10 päeva. Järgnevad passerimise mitu kiirenev kasv, kolooniad halli-valge värv, peamiselt volditud mitu tõstatatud keskus (joon. 2). T. mentagrophytes erineb kiire kasvu pärast 3-5 päeva kolooniates on selgelt nähtav 20-30 päeva katta kogu pind keskmise nad gipsovidnye teraline, kus tõusu keskel pöördel kollakaspruun. T. equinum vormid valge lamedad pehmed kolooniad, mis vananedes muutuvad jahune, kus radiaalsoontesse, taga tumepruun.

Epizootology. T. haigete loomade igat tüüpi ja igas vanuses. Nakkusallikas - patsientidele ja taastuda loomad. Transfer tegurid - nakatunud ruumid, inventar. Närilised - püsiv veehoidla T. mentagrophytes looduses. Nakatunud patogeenide T. hein, põhk, suled, karvad, vill, on nakkusallikaks küülikutel, karusloomade, veised, lambad, hobused. Microtrauma edendada haigusetekitaja leviku. Aastal karusloomakasvandustes, küülik kompleksid nuumamisettevõtetesse sovhoosid, lasteaiad, mis keskendub suur hulk loomi, TN võib tekkida kui ensootilise.

Immuunsus. T. taastuda veised muutub kaua stressi immuunsus. Indikaatorid seroloogiliste testide (RA RAC) jääb ainult 2-3 kuud, 6-8 kuud, nad on täiesti kustunud. Täpsemaid profülaktikaks (samuti raviks) veised pakutakse vedelikuna (TP-130) ja kuivatada (LTP-130) vaktsiini rühm teadlasi VIEV ja rakendatud alates 1971 veterinaarkasutuse. Vaktsiinid on ohutud, annab kauakestva immuunsus, mis tekib 1 kuu jooksul pärast teist süsti. T. hobused kasutatud vaktsiini C-P-1 konkreetse ennetamine. Immuniseeritud loomadest saada hõivatud immuunsus.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 7-40 päeva. T. erinevatel loomaliikidel on suures osas sarnane kliiniline pilt. Esmane kahjustused tekivad tavaliselt silmade ümbruses, nina, kõrvad (joon. 3), esimene kujul peent avastatud palpatsioon konarusi, siis moodustub järsult piiritletud kohapeal. Kannatada saanud piirkondades juuksed katkevad; hõlmatud valdkondades seroosseid koorikud, seal on sügelus. Tulevikus uute haavandite kaelal, pagasiruumi ja jalad (joon. 4). Määratud tulemusena liigsarvestus kahjustused võivad olla kaetud paksu kärnadele.

Diagnoos põhineb kliiniliste ning laboratoorsete leidude (mikroskoopia, patoloogilise materjali, isolatsioon patogeeni kultuur). T. eristuda microsporia faavus.

Ravi. Väikesed loomad manustada griseofulviin, mida rakendatakse suukaudselt koos toiduga (päevane annus: 40 mg / kg). Ravikuuri 30-50 päeva. Nahakahjustused töödeldi fungitsiidne salvid või lahused (nitrofungin, mine 10% salitsüülhapet jms.). Kui T. veised, hobused kasutatud vaktsiini (intramuskulaarselt annustes 2 korda suurem profülaktilist).

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Et vältida T. veised vaktsineeritud ühe elukuust annuses 1-3 kuu vanuseid vasikaid 5 ml, 8 ml 4-8 kuu vanem kui 8 kuud ja 10 ml täiskasvanud loomadel. Korda vaktsineerimine 10-14 päeva. Loomad, kes olid kokkupuutes patsientidega ja patsientidel T. immuniseeritakse kahekordistunud annustes. Vaktsiin süstitakse lihasesse tagumikku looma. Regulaarne immuniseerimise areneva karjakasvatusettevõtetest säilitada stabiilne heaolu. Hobused immuniseeritakse eriline vaktsiini. T. zvero- vältimise ja jänes talud, puukoolid läbi Griseofulviini väikesed loomad, mida kasutatakse suu kaudu päevane annus 20 mg / kg. Kui on T Griseofulviini kasutada meditsiinilise profülaktiline, desinfitseerimine kuum formaliini-aluselise formaliini-Karboli lahendusi. Rakke loomad põletada, emaka maja, riided kohelda paraformalinovyh kojad sõnnik neutraliseerida biothermic. T. oli haige ja nendega kokkupuutes loomi ei kasutata omandamine paljunduskarjana.

Trihofitii inimene. Kui pind T. nakatunud inimest (sageli lapsed) puutuvad kokku haige ja T. läbi nakatunud objekte. Nahal ilmuvad roosad laigud ümardatud teravate üleskeeratud servadega ja kesklinnas tagi. Puhangud peanaha juuksed on hõre ja murdunud. Mõjutatud küüned - määrdunud hall, igav, ebaühtlane, nende servad on paksenenud, murenema. Deep TS tekib, kui infektsiooni seened, parasiidid loomadel (eriti ohtlik patsientidele T. karusloomadel, koerad, kassid ja jänesed). Tähistame mädane põletikulised sõlmed koos koorikud pinnal juuste väljalangemine. Ennetav hooldus: rutiinkontrollimiste laste rühmad, isolatsiooni ja patsientide raviks, desinfitseerimine, veterinaarjärelevalve all. Pärast ravi saanud patsientidel T. küljest loomad 2% nym kloramiini ja nõrga leelisega. Tööriided süstemaatiliselt neutraliseerida.

Lit. Diagnoos seenhaigusi (mükoosid ja mycotoxicosis) loomad, M., 1971; Kuiv vaktsiini LTF-130 vastu Sild veised, "Bull. Üleliiduline Instituut Experimental Veterinaarmeditsiini ", 1976, aastal. 25, lk. 7-10.

Joon. 1. Case T. verrucosum eosed ümber karvanääpsude (X 600).

Joon. 2. Kuue nädala kultuuri T. verrucosum kohta naistepuna agar (tegelik).

Joon. 3. trihofitii veised.

Joon. 4. Trihofitiynye kollet nina ja käpa juures rebane.

+++

trichuriasis (Trichocephalosis), helmintiaasi imetajate, sealhulgas inimese poolt põhjustatud nematoodide mingi Trichocephalus pere Trichocephalidae. Distributed kõikjal.

Patogeenid T. (piugusside) lammastel ja veistel - T. Ovis ja T. skrjabini; kaamelid, välja arvatud need liigid, - T. globulosa, T. Lani; sigadel - T. suis; koerte ja rebased - T. vulpis ja T. georgicus. Trihotsefal keha pikkus on kuni 90 mm, mis jaguneb ees ja pika peene osa ja taga, mis sisaldab soolte ja genitaale. Isased ühe spicule spikulyarnym tuppe. Munad barrel (0,056-0,093 X 0,025-0,040 mm) kork postid. Areng on otsene. Vastsed trihotsefal teha embrüonaalse arengu väliskeskkonna. Jämesooles, neid tuuakse limaskesta ja pärast nelja molts suguküpsus. nakkuse Path - seedetrakti (sissevõtmist nakatav mune toidu või veega). See mõjutab igas vanuses loomade, eriti vanuste sigade 2-4 kuud, lambad - 1,5-2 aastat. Mass nakkus esineb mäletsejaliste karjatusaja, sead - kogu aasta jooksul. Tugevalt nakatunud loomade (sead) järgima riigi depressiooni, nõrkus, kõhnumine, kängumine, kõhulahtisus ja kõhukinnisus. Diagnoos põhineb tulemuste gelmintoovoskopii väljaheitega (vt. ShCherbovicha meetod Fyulleborna meetod) ja helminthological lahkamine andmed (postuumselt).

Ravi. Degelmintiziruyut bouboulina sead annuses 0,075 ml 1 kg kehakaalu kohta, intramuskulaarselt (kaela piirkonnas) kaks korda intervalliga 24 h degelmintiziruyut promintikom lambad annuses 0,23 ml / kg subkutaanselt .; Ravi ei ole välja töötatud lihasööja.

Ennetamine läbiviimise üldised, veterinaar- ja sanitaarmeetmetes põhjalikku puhastamist ja sõnniku eemaldamise.

Trichuriasis inimene. Vozbuditel- T. trichiurus. Nakatumine toimub seedeelundkonna küps mune saastunud köögiviljad, puuviljad, mullaosakeste. Hetkel on halb enesetunne, kõhulahtisus, kõhuvalu, sagedased peavalud, pearinglus, halb uni ja mõnikord krambid. Võimalik pimesoolepõletik. Ennetamine: tervise parandamine asustatud kohtades, sööb puu- ja köögivilju alles pärast pesemist.

+++

tritsillin (Tricillinum; B-nimekiri), segu penitsilliini, streptomütsiini ja streptotsida. Release anumatesse 400 000 RÜ bensüülpenitsilliinnaatriumiks kaaliumi soola, 500000 ühikut streptomütsiinsulfaat ja 5,0 g lahustuvat streptotsida (kokku 6,0 g); in ravimküünaldena sisaldas 100 000 RÜ penitsilliini ja streptomütsiini, 1,0 g streptotsida. See on efektiivne grampositiivsete ja gramnegatiivsete aeroobsete ja anaeroobsete bakterite, spirochetes, mükobakterite. Kanna trauma Sünnituskanali, hilisema vahistamise, sünnitusjärgse infektsiooni. Sisesta emakasse läbi 12-24 tundi pärast sünnitust 3-4 ravimküünlana 6,0 grammi iga 48 tunni jooksul. Hoida jahedas, kuivas kohas.

+++

trocar (Prantsuse trois-liitrit), vahend, mida kasutatakse torgake patoloogiline ja anatoomiliste õõnsused, et neid eemaldada gaase või vedelikke. See koosneb metallist stilett ümar kuju, mille üks ots on ärakraabitud kujul kolm teraga püramiidi ja teine ​​on paigaldatud käepide ja metalltoru (sleeve) kilp selga stilett (joon.). Mõned on TV toru klapi. Vaata. Ruminotsentez.

Trocars: 1 - väikeste loomade puhul; 2 - veised (1a ja 2a - eest trocar toru).

+++

tromboos in vivo moodustumise siseseina veresoon verehüüvete (trombide), mis rikuvad verevarustust. T. esineb sageli tulemusena vere koagulatsiooni, see takistab ajal veritsusaja organismi veresoonte vigastused. T võib olla patoloogiline protsess, kui see pole seotud verejooks. Põhjused T.: Veresoone seina vigastuse (trauma kemikaalide mõju, toksiinid, kahju vastsed parasiitide), mis viib vabastamist thrombokinase, mis soodustab vere hüübimist; aeglustades verevoolu, põhjustades hävitamise vereliistakud ja adhesiooni vereliblede; muutusi veres, mis verekaotus valke ja liimimine moodustatud elemente. Välimuselt eristada hüaliinne trombide (klaasjas), punane, valge ja segada. Olenevalt ainega luminaali trombi laeva sulgemine võib ulatuda (side) ja parietal. Trombi läbib sulamise või organisatsioon, kanalisatsiooni ja petrification. See toob kaasa stagnatsiooni, isheemia elundid, emboolia, südameatakk.

+++

tromboflebiit (Trombophlebitis), veenipõletik koos tromboos. T. On aseptilistes ja mädane. Kõige suurema mõjuga Kaulasuoni Viin ja jäsemete veresoonte. Hetkel, pärast intravenoosset süstimist anuma seina kahju nakatades veenides alates ümbritsevatesse kudedesse, mädane resorptiivsete palavik, metastaatilise sepsis. Aseptic T. shnuroobraznym kaasas paksenemise veenid, turse, hellus, kohaliku temperatuuritõusu ülevoolu verest perifeerses osas veeni. Mädane T. tüüpiline loomade rõhumise, palavik, punetus, limaskestade, ulatuslik turse (näiteks siis, kui juht T. kägiveeni), raske hellus, vereringe häire ja elundite funktsiooni.

Ravi. Kui aseptilistes T.- puhata, soojus, novokaino-, füsioteraapia ja gerudoterapiya; kahjustatud veeni fibrinolizin süstitud hepariin või naatriumtsitraat bishydroxycoumarin. Kui mädane T. - resektsiooni mõjutatud osa veeni.

+++

Trombotsütoos, trombotsüteemia, suurenenud vereliistakute. Täheldatud sarcomatosis, hemoglobinemia, pleuriit, trombid jne.; võib olla põletuste, trauma, asfüksia, staadiumis taastumine nakkushaiguste ja pärast operatsiooni, ägeda müeloidse leukeemia ja aneemia.

+++

trombotsütopeenia, trombotsütopeenia, trombotsüütide hulga langus. See on põhjustatud vereliistakute ümberjaotamise vereringesse tulemusena mitu veresoonetrombide formatsioonid lüüsil vereliistakute tõttu piiratud moodustumist luuüdis, samuti šokk tingimustel.

+++

vereliistakute (kreeka THR {{o}} juhtkonnapoolsel - tromb ja k {{y}} varjualused - konteiner siin - Cell.), vereliistakud, Bitstsotsero laigud, ühte tüüpi vererakkude; sisaldavad tegurid, mis osaleb vere hüübimist.

+++

Trommer test [pärast Saksa keemik KA Trommer (K. A. Trommer)], määramise meetod, monosahhariidid bioloogilistes vedelikes. Et testida vedelik lisatakse 10 tilka 10% -lisest lahusest sööbivate leelise ja lisati 2,5% vasksulfaatlahusega oli kuni väike sültjateks sinine hägususe (mittekasumliku jälgi sette hüdraat vaskoksiidi); vedeliku ülemine toru kuumutatakse õrnalt leeki gaasipõleti või Spriilamppu, mitte keemiseni ja loksutades sisu. Kui suhkur on kohal kuumutatud osas vaskoksiidi hüdraat lahendus on taastunud hüdraat kollane oksiidi või vaskoksiid punane.

+++

tropatsin (Tropacinum; PC, A-nimekiri), holinoliticheskoe vahenditega. Valge või nõrga kremovatym kristalliline pulber. Kergesti lahustuv vees ja alkoholis. Täida at haiguste kaasneb suurem lihastoonust, krambid, spasme silelihaste mao ja soolte, bronhiaalastma, samuti juhul mürgistuse fosfororgaanilised, karbamaadi ja teised. ANTIKOLIINESTERAASSED ühendid. Annused lihaste: lehm 1 mg / kg; hobune, lammas, kits, siga, 5 mg / kg; kana 20 mg / kg; küüliku 10 mg / kg. Sageli manustatakse kombinatsioonis atropiini. Hoida hästi suletud mahutis pimedas kohas.

+++

truposzhigatelnaya ahju surnukehade põletamiseks ehituse suurte ja väikeste loomade tapmise jäätmed, patoloogiline, garderoob, pakendamist ja teised. materjaliga. Saadud tuhk väetisena kasutatakse. T. lk. Statsionaarsed ja liikuvad. Ehitamise ajal seisva ahju arvesse heaolu territooriumil nakkushaigused, mis on T n. Territoorium lisada ja asfalt. Mobiil-TV n. Eesmärk on põletada laipade karjamaadel.

+++

TB (tuberkuloosi), nakkushaiguse imetajate, lindude ja inimestel, voolav enamasti krooniline ja mida iseloomustab moodustumise erinevates organites tüüpiliste tubercles, tubercles, toimumas juustjas nekroos. T. seas levinud veistel mõnes piirkonnas.

Etioloogia. Haigustekitaja - Mycobacterium T.- fikseeritud õhukest, sirge või kergelt kumer varras paar ümardatud, 4-5 mm pikk, polümorfset, pole kapsel ja ei moodusta eoseid, aeroobne, kislotospirtoustoychivaya, värviti Ziehl - Nelsenu. Seal on 3 liiki mükobakterite T.: Inimese (Mycobacterium tuberculosis), veiste (M. bovis) ja lindude (M. avium). T. mükobakteriaalse liikide üksteisest erineda kultuuri--morfoloogilised tunnused ja virulentsuse erinevat loomadele ja inimestele. Patogeenid T. salvestatud jõevee enne 5 kuud, 1-2 aastat mullas, väljaheidetes ja karjamaal 1 aasta, 3,2 aastat kultuur, juustu ja õli salvestatud külmetus, 8-10 kuud. Kui kuumutatakse 85 t {? {}} C sureb 30 min jooksul, 5% lahus oli Karbolihappo ja 10% väävelhappe mine segu CRESOL põhjustada surma 24 tunni jooksul, 5% formaldehüüdi lahust ny - 12 tunni pärast 2,5% ny lahendus kloorvalgendite - 4-6 tunni pärast.

Epizootology. By T. mükobakterite inimliik vastuvõtlike inimeste, ahvide ja mõned teised loomad, Mycobacterium T. veislaseliigid - inimeste ja paljude loomade (kõige vastuvõtlikumad veised, sead, kitsed ja kiskjaliste on tundlikud, on vähem vastuvõtlikud hobused ja lambad, hirved on väga tundlikud, hirved, mägrad), Mycobacterium T. linnuliikide - kanad ja looduslike faasanid ptits-. On üksikud juhtumid inimese nakatumine lindude liikide järgi, ja kariloomad. Sigu kergesti nakatunud kõigi kolme patogeeni T. ja Atüüpilisi mükobakterite. Täiskasvanud loomad on vähem vastuvõtlikud kui noored. Nakatunud loomad varisemine aja ja karjamaad. Nakatumine toimub aerogenic ja seedetrakti poolt tagastamata söötmise piima või kooritud piima haigete loomade TV. Peamiseks nakkusallikaks patogeeni - haigete loomade, mis vabastab ta keskkonda, kus röga, fekaalid, piim ja muud edastamise tegurid -. Söötja, joodikud, põrandate, seinte ja muude objektide .. Soodustab nakkuse T. ülerahvastatus, halb ventilatsioon, ebapiisav hooldus ja toitmine ja ühine karjatamine ja kasta eriti terved loomad haigeks.

Patogenees. In loomorganismidele Mycobacterium TV asemel lokaliseerimine põhjus põletik ümbritsevatesse kudedesse sellele järgneva moodustumist nakkusliku granuloomid - Tuberkkeli (primaarne tuberkuloossete kahjustuse või esmase mõjuta). Tulevikus on koenekroos cheesy tuberculum, siis selle lupjumist ja kapseldus. Enamik patogeeni T. esmane tuberkuloosse kahjustus levib lymphogenous-hematogenous viis läbi keha - on olemas üldistus protsess ja uute fookuste T. Alates elund T. mükobakterid šokk lümfisõlmede üle piirkondlikud lümfisõlmed, mis kujundab ka tuberkuloosi protsessi. Esialgu elund ja mõjutavad piirkondlikud lümfisõlmed nimetatakse esmaseks keeruline.

Mittesteriilsetes immuunsus. Vaktsineeritud loomad pikka aega reageerida tuberkuliini. Ebasoodsates kodumajapidamiste T. patogeeni organismis on vaktsineeritud loomad püsib pikka aega. Seoses selle raviga ja immuniseeritud loomade T. ei kehti.

Kursus ja sümptomeid. T. tekib enamasti kroonilise ja asümptomaatiline. Haiguse peiteaeg on 14-15 päeva. Sümptomid ilmuvad ainult siis, kui protsessi arengut, ning nende avaldumine on seotud kahju teatud organ. Veiste puhul sageli kahjustab kopse või sooled. T. kopsud kaasas köha ja muid märke hävitamise kopsu ja rinnakelme. Kui T. sooles täheldatud kõhulahtisust vahelduvad kõhukinnisus fekaalse ekskretsiooni limaga segatud vere või pus. Lüüasaamisega udara veistel nadvymennye suurenenud lümfisõlmed, udar muutub pontsakas. T. suguelundid lehma näinud jahi tõus pullid - orhiiti. Kui üldistada T., kasvades pindmised lümfisõlmed. Loomad tugevalt kaalust alla võtta, väsivad kiiresti. Nad kaotasid söögiisu, limaskestade vaevaliselt. Lammaste ja kitsede T. voolab samuti veistel. Sigadel kõige tüüpilisem kliinilised sümptomid - suurenenud submandibular, neelutagustest ja emakakaela lümfisõlmed. Hobused T on haruldane ja esineb varjatud kujul. T. linnud (kanad haigestuvad sagedamini) esineb ebaselge kliinilised tunnused. Järelevalve kõhnumise säilitades isu, tegevusetuse, kahvatus ja kuivanud hari rinnalihaste atroofia. Üldistus protsess kaasneb soolestiku kahjustused. Koerad on tüüpiline väike palavik, isutus, letargia, järkjärguline kaalulangus, köha, eritis ninast. Tegemist võib olla sünoviit, deformeerides osteoartriit.

Patoloogilised muutused. Kopsud on mõjutatud: põhitähelepanu; koos üldistusega protsess - miliary või peenelt krupnouzelkovy T.; kroonilise muidugi - atsinaarrakk--sõlmeline, lobular või kopsusagara bronchopneumonia. Põhitähelepanu on suunatud rinna-, tavaliselt nüri serva peavihu kujul tihendatud keskenduda suurus hernes, et sarapuupähklil. In miliary T. valguse pikitud hulgaliselt tihe sõlmed suurus hirss teravilja, sõlme või poolläbipaistev või Tihruinen koldeid nekroos keskel. Väikesed ja T. krupnouzelkovy iseloomustab kopsudes hall tihendatud koldeid. Kui atsinaarrakk- tuberkuloosi kopsupõletik protsessi laiendada üksikisiku või gruppide acinus'est, mis on lõigatud välja nagu tihendatud sõlmed paigutatud kobar viinamarju nekrootilisest keskel. Kõrvutiasetsevaid suured taskud iseloomustavad atsinaarrakk--sõlmeline, lobular ja kopsusagara kopsupõletik. Kõikidel juhtudel tuleb kindlasti jälgida kopsukahjustuses muutused bronhide ja keskseinandi lümfisõlmi. Kui see kahjustab soole muutusi leitud tagumises kolmandikus tühisoole ja niudesool (ümmargused või piklikud ovaalsed haavandeid valikoobraznymi servadega) mesenteriaalsetes lümfisõlmedes. Muutuste avastamiseks maksa, põrna, neerude ja teiste. Bodies. Lüüasaamisega rinnakelme ja kõhukelme (pärl) iseloomustab teket sõlmedest nende suurus ulatub Älykääpiö metsa pähkel (cm. Lisab p. 496).

Diagnoos põhineb kliinilisi, patoloogilisi ja labori allergiline (histoloogiliste, bakterioloogiliste, bioloogiline) teadus. Kuna T lagunevad peamiselt latentselt kasutati in vivo diagnoosimisel allergiline meetodil tuberkuliini mis paljastab mitte ainult latentselt nakatunud looma, kuid ka varajase infektsioonid. Allergiline loomade läbiviidud uuring vastavalt kasutusjuhendile, diagnoosimiseks T. Tuberkuliinide imetajad ja linnud. Ajal allergiline uuring peaks arvestama üldise füsioloogilise seisundi keha. Vanemad loomad madala rasvasus ja üldistamine tuberkuloosi protsess reaktsioon tuberkuliini saab väljendada väga vähe või üldse mitte (seisund anergiata). Loomad jõukas talud TV mõnikord täheldatud suurenenud tundlikkus tuberkuliini põhjustatud mükobakterid ülitundlikkust T. linnuliigid paratuberkuloosi või mõne ebatüüpilise mükobakterid. Sellised loomad reaktsioon mõnikord ei erine reaktsioonid tuberkuliini täheldatud patsientidel, T. loomad. Sellistel juhtudel reaktsiooni nimetatakse paraallergicheskoy. Kui ülitundlikkus tuberkuliini ei ole seotud ülitundlikkust reaktsiooni nimetatakse pseudoallergilise. Mitte-spetsiifiline reaktsioone enamusel juhtudest on paremini esile lindude tuberkuliini. Korduv uuringud tuberkuliindiagnostikat imetajate, nad ei pruugi olla kättesaadav eespool loomad reageerivad, kuid avaldub teised. Kõikidel juhtudel, loomade identifitseerimise reageerib tuberkuliini, eriti jõukad ja ajutiselt T. talud kulud kontrolli all hoida tapetud loomade 5-10 järgneb lahkamist. Puudumisel surnud loomad tüüpilised T. patoloogilised muutused kindlasti saata saadud materjali laboratoorseid uuringuid ning kehtestada tüüpi patogeeni T. biotesti. T. veiste mükobakterite liikide põhjustada surma merisead ja küülikud subkutaanselt veenisisene infektsioon. Mükobakterid T. inimliigi kui virulentsete merisead ja küülikud põhjustada paikseid muutusi kopsudes. Mükobakterid T. linnuliikide ei virulentsete merisead, kuid põhjustada surma kanad ja küülikud intravenoosse infektsioon. Kanad on resistentsed nakatumine Mycobacterium inimese ja veisest. T. veised eristuda pleuropneumoonia, piratuberkulёza, aktinomükoos, leukeemia, echinococcosis, diktiokaulёza, T. sead - alates metastrongylosis, T. linnud - leukeemiat.

Ravi ei ole läbi viidud. Haigeid loomi tapetakse.

Vältimise ja kontrolli meetmed põhinevad kaitse heal järjel leibkondade viiruse sissetoomise, süstemaatiline loomkatsetes välja selgitada patsiendid, taastusravi tõrjutud T. talud, inimeste kaitsele nakatumise T. jõukas talud peamine meetod loomade teadus - planeeritud: universaalne Nahasisese tuberculinization. Kõik loomad lubatud talu karantiini 30 päeva. T. pidada tõendatuks, kui loomad reageerivad positiivselt tuberkuliini diagnoosi kinnitavad patoanatoomiliste andmed ja laboratoorsed uuringud. Parandamine ebasoodsas olukorras T. talud (talud, karjades) läbi tapmise haigeid loomi isoleeritud kasvatamine, looma tervise, organisatsiooni ja juhtimist. Talus peetakse T. ozdorovlёnnym pärast lõpetamist kindlaks haigete loomade negatiivseid tulemusi kontrolli uuringuid, lõplik desinfitseerimine loomakasvatushoonete ja keerulise majandusliku meropryaty ette erilist õpetust.

Tuberkuloosi inimene. Peamiseks nakkusallikaks patogeeni - haiged T. kiirgavad mükobakterite röga; infektsiooni on võimalik ka toodete kasutamist alates haiged loomad. Patogeen võib edastada õhus tilgad, õhus tolmu, toidukultuuri ja kontaktandmed viisil. NSVL tulemusel parandada elanikkonna heaolu ja rakendamine riigi tasandil erilist ravi ja ennetamine intensiivselt vähendatud tasu T. haigestumust ja suremust, sealhulgas laste ja noorukite seas. Hoiatus T. läbi kolmes valdkonnas: sotsiaalne, sanitaar- ja spetsiifilise profülaktika (vaktsineerimine, kemoprofülaktika). Tulenevalt asjaolust, et haigete T. patogeeni võib olla nakkusallikaks loomad, neid ei lubatud töötada taludes.

Lit.: Yuskovets MK, tuberkuloosi talu loomi ja linde, 3. väljaanne, Minsk., 1963; Schurevsky VE, tuberkuloosi, raamat.: Nakkushaigused veised, M., 1974; Juhised tuberkuloosi diagnoosimist loomadel. Peamine ülesanne. Veterinaariateaduskonnast Põllumajandusministeeriumi NSVL, Moskva, [1976].

Caption vahetükk lk 496. Tuberkuloosi loomad: 1 - Mycobacterium tuberculum asa mikroskoobi all (maali Ziehl-Nelsenu). 2 - kasv Mycobacterium tuberculosis liikide Mykobacterium bovis keskkonnas Petranyani; 3 - positiivne Nahasisese Tuberculin lehmadel; 4 - positiivne Nahasisese Tuberculin kana; 5 - naha Tuberculin sea;. 6 - lobular caseation kopsuarteri lupjumist ja osumkovaniem; 7 - pärl; 8 - esmane mõjuta kerge ja särav caseation bronhide lümfisõlmed.

+++

Kala tuberkuloosi (tuberkuloos piscium), nakkushaiguse akvaariumikala, eriti troopilistes, mida põhjustab Mycobacterium piscium. Haigus oli registreeritud ka Vaikse ookeani lõhe haudejaamu USA; akvaariumikala näha Nõukogude Liitu.

Patogeen T. R.- grampositiivsete, liikumatu, happe batsillide pikkus 2-12 mm, aeroobne; keskkonnale ja muna keskkond Petranyani Amlahera mikroob vormid sile, ümar, kiiresti kujunevale kolooniad hallikas-valge värv. Vananeva kultuuri, nad muutuvad kollaseks või oranžiks. Haigus esineb kalade karpkala, lõhe, anabantovyh, TETRAS ja teised. Pered. Ajal ensootilise vaadeldud mass kalade hukkumise. Sümptomid T. lk.: Isutus, kõhnumine või ammendumise kala, kärnad nahal, osaliselt kadumas soomused, uimed hävitamine, exophthalmos. Sageli on haigus sümptomiteta. Avamisega siseorganeid esile määrdunud halli sõlmed suurus mooniseemned, pehme cheesy järjepidevust. Diagnoos põhineb sümptomid, patoloogilised muutused, kohustusliku vabastamist happekindlad batsillid. T. lk. eristuda ihtiofonoza.

Kontrolli meetmed põhinevad üldpõhimõtted kõrvaldamiseks nakkushaigused: hävitamine haige ja nakatumiskahtlusest kala, puhastamise ja desinfitseerimise akvaariumi hooldus tükki, jne, luues optimaalsed Kalavete ..

Lit.: Yudin GA, Lobuntsov KA Grishchenko LI, MAI kala, "Veterinaarmeditsiini" 1972 № 4, lk. 52-53.

+++

tuberkuliini bioloogilise ravimi diagnoosimiseks kasutatakse allergilise tuberkuloos. On alttuberkulin (ATC) jaoks imetajad, puhastati proteiiniderivaadi kuiva T. (BPA) ja T. lindudele. ATK imetajad - steriilne aurutatakse {{1/10}} esialgsest ruumalast filtraadi tapeti kultuuride haigustekitajat tuberkuloosi veise ja inimese liigid, mis on vormistatud läbipaistva vedelikuga tumepruuniks spetsiifilise lõhna. T. Bird - analoog ATK imetajatele, kuid on valmistatud patogeeni lindude tuberkuloosi tüved. PPD - amorfse massi helepruuni värvi hallikas varjund, kuhu kuuluvad külmkuivatatud kultuuri filtraati valk sadestus tuberkuloosi haigustekitaja veise ja inimese liigid, kasvatati sünteetilisel söötmel. Kõlblikkusaeg ATK imetajate ja T. Bird - 5 aastat, RPM - 3 aastat. Säilitada pimedas jahedas kohas. Kanna T. silma ja Nahasisese meetodeid.

+++

tulareemia (Tulareemia), looduslik focal nakkushaiguse loomadele ja inimestele, mida iseloomustab palavik, suurenenud lümfisõlmed, halvatus aborti. T. leidub paljudes Euroopa ja Aasia riikides, sealhulgas Nõukogude Liidus. Majanduslik kahju T., väike nagu ta esineb loomadel enamasti healoomuline. Noorte seas lammaste ja karusloomade võib surra-off (suremus kuni 30%).

Etioloogia. Patogeen T. - bakter Septicaemia tularensis'ele. Iseloomulikud omadused algataja - tema polümorfismi, võib see olla vormis lühike, õhuke või pehme pulgad kokitaoliste vormid vähem ovaalsed ja niitjad vormid. Bakterid ikka, ei moodusta eoseid, Grami ka kõik aniliini värvained, aeroobne, kasvavad hästi munakollane keskmise. Otsene päikesevalgus surmab patogeeni T. 30 minuti pärast. See on vastupidavad kõrgetele temperatuuridele, madal tundlikkus madal vastupidavus kuivatamist (närilistel nahad patsientidel säilitada kuni 45 päeva). Lahendused tavaliste desinfektsioonivahendite kontsentratsioonides võetud ohutult kahjutuks see mikroob. Laboris vastuvõtlikud loomad merisead, valge hiired, küülikud ja valge rottidel.

Epizootology. Looduslik nakkuse T. teatas 125 liiki selgroogseid (imetajad, linnud, kalad) ja 101 liiki selgrootuid (valdavalt putukaid ja lestad). Ill enamasti närilised. Väga tundlik T. on mees. Farm loomad ei ole väga tundlik patogeeni T., kui patsient on nakatunud närilised loomulikes koldeid haigus. Sporaadiline juhtudel ja väikeste puhangute T. kirjeldatud lambad, veised, hobused, sead, põhjapõdrad, kaamelid, kassid, küülikud, kodulinnud. Vastuvõtlikumad noored. Nakatumine toimub seedetrakti, õhus lendlevate piiskade ja läbi hammustada verdimevate lülijalgsete - puugid (Ixodes, gamasid, argasovye) (joon.), Samuti kirbud, sääsed, parmude. TRANSMISSIIVSED viis nakkuse määrab kevad-suvi-sügis hooaja T. kaitse patogeeni episootiauuring puhkemise soodustab pikk mikrobonositelstvo erinevat liiki imetajaid ja lülijalgsed.

Immuunsus. Pärast perebolevaniya T. loomade arendada immuunsus üsna hõivatud; antikehade avastamiseks veres.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 4-12 päeva. Veiste haiguse kaasneb suurenenud lümfisõlmed, mastiit, abort, mõningatel juhtudel võib esineda kujul halvatus lõppes surmaga. Sigadel kaamelid, pühvlid, isutus, on külmavärinad, köha, hingeldus, suurenenud nahaalune lümfisõlmed sead - oluline higistamine. Talled on märgitud depressioon, palavik, pulsi ja hingamise, kahvatu limaskestade ja seejärel parees ja jäikus lihastes. Hobused koos sümptomaatiline vormi (aborti 4-5 kuud zherёbosti m) on kerge ja asümptomaatiline, tuvastatav aglutinatsiooni reaktsiooni.

Patoloogilised muutused ei ole uuritud.

Diagnoos. Luba epizootologicheskie andmed (heaolu valdkonnas, esinemine episootilistest T. närilised), hoidke hall-allergiline (aglutinatsiooni reaktsiooni, kasutusele tulyarina) ja bakterioloogiliste testidega. Bakterioloogiliste uuringute võtvatel patsientidel tähnid on suurenenud lümfisõlmed, materjali katkestatud looteid. Tulyarin manustada naha-. Reaktsioon kaaluda kahte korda: pärast 24 ja 48 tundi pärast manustamist.

Ravi ei ole välja töötatud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Loomulik koldeid T. ennetavad meetmed hõlmavad plaanipäraselt ja süstemaatiliselt hävitas närilised, lestad ja karjamaad. Ala talud, karjamaad, koplid, rohumaad regulaarselt puhastada surnud närilised. Regulaarselt desinfitseerida tallid, laod ja muud sööta. Space elavad närilised. Kui on T isoleerida haigete loomade ammendatud tappa, desinfitseerida korraldada puhastamise ja kõrvaldamise laibad, võtta meetmeid, et vältida inimeste nakatumist.

Tulareemia inimene. Inimesed nakatuvad eemaldamisel nahkade või lõikamine rümpade nakatunud närilised, sääsed hammustab, mis puutuvad toidu ja vee nakatunud haigustekitajat. Nakkus - läbi naha, limaskestade ja silmade, seedetrakti, hingamisteede. Haiguse peiteaeg on tavaliselt 3-7 päeva. Sümptomid: kõrge palavik, tugev peavalu, unetus, öine higistamine, paistes ja valulikud lümfisõlmed (buboes haridus). Esmase kahjustuse lokalisatsiooni eristada bubonic, glaznobubonnuyu, soole, kopsu- ja teised. Kliinilised vormid. Ennetamine: hävitamine närilised, sanitaarkaitseala veega allikad, eeskirjade järgimise põllumajandust, hügieen, immuniseerimine vaktsiini piirkondades elavate inimeste loodusliku koldeid.

Lit.: Dorofeev KA, tulareemia, raamat.: Haigused sigade, [ed. FM Orlov], 3rd ed., M., 1970, lk. 139-42; Olsufiev NG, Dunayev TN, looduslik koldeid, epidemioloogia ja vältimise tulareemia, Moskva, 1970; Petrenko AE, tulareemia, raamat.: Nakkus- ja parasiithaigused hobused, M., 1976, lk. 197-201.

Tulareemia patogeeni ülekande ajal metamorfoos märgistada Dermacentor pictus: 1 - vastsed nakatunud patsientide tulareemia väikesed imetajad; 2 - nümfid, sulgimine vastsete edastada patogeeni väikesed imetajad; 3 - suguküpsed lestad, molted alates nümfid edastatud patogeeni enamasti suurte imetajate (eest Olsufyev ja Dunaeva).

+++

tulyarin, bioloogilise ravimi diagnoosimiseks kasutatakse allergilise tulareemia; peatatud glütserool soolase hukkus t 70 {{°}} C bakterid. Ravimit manustatakse (0,3-0,5 ml) intradermaalselt. Kui positiivne tulemus kohas T. jälgida hüpereemia ja turse.

+++

reisi- hlorholinhlorida, CCC, pikotsel, saykosel, antivylegach, Stabilan, pidurdav, kasutatakse, et vältida esitamise teravilja. Srednetoksichen (LD50 hiirtel ja rottidel vastavalt 572,5 mg / kg ja 720 mg / kg). See on kurarepodobnoe mõju, korraks blokeerides kolinoretseptoritega neuromuskulaarse lõpud, pärssides koliinsteraasi aktiivsus. Mürgistus ilmneb siis, kui kasutate pesemata pärast T. konteinerid (paagid, tünnid) transportimise ja ladustamise toidu või veega loomad. Loomad töötatud astma, raskendab lima hüpersekretsiooni ja bronhide näärmete slёznymi. T. elundites ja kudedes ei kuhju; piima toidu sobi lõhn (riknenud kala).

Ravi: veenisisene Atropiinsulfaadi lahus, glükoos, kaltsiumkloriid.

+++

turevicha meetod (nime Nõukogude teadlane EI Turevicha, 1925), meetod värvi koetükkidele koekultuuri tooteid, smearidega ja sõrmejälgede tuvastamiseks organite rakusisese kandmisel teatud viirushaigused (Ch. arr. raev). Ravimi pärast fikseerimist värskelt värviti hematoksüliini Weigert, pesti 1% Happe fuksiin nom seejärel diferentseeruda vesilahuse pikriinhape ja alkoholi, süttivad küüs, bergamotiõli või karboksülaasi. Taust ettevalmistamisel on värvitud eri tooni kollane, tuuma rakud ja nucleoli - musta värvi, rakusisese kandmisel, sealhulgas vasika Babes-Negri - in kirsipunane (ja seda on võimalik eristada nende struktuur), vere punaliblede - erepunane.

+++

Kõrvitsaseemned (Semina Cucurbitae), seemned eri sortide kõrvitsad. Kasutage helmintide. Toimeaine - cucurbitin. Kohaldatakse cestodiasis koerad (kui ei ole efektiivne echinococcosis) drepanidotenioze haned. Annused: koer sees 200,0-300,0 g; 50,0 g hani koerte T .. määratud maa vorm veega ja kliid. Kui cestodosis haned jahvatatud titaani. keedetud 1 tund, jahutati ja supernatant rasv eemaldada, siis lisatakse söödale või kliid. Toidab tühja kõhuga, piiramata vee vastuvõtt.

+++

Yarrow (Achillea millefolium), mitmeaastane taim perekonna Asteraceae. Meditsiinis kasutatakse kogutud õitsemist ja kuivatatakse tops lehtedega taime osa (Herba Millefolii). Ahillein sisaldab alkaloide, karotiini, C-vitamiini, parkaineid ja teised. Suurendab sekretsiooni ja parandab lihastoonust seedetraktist toimib protivobrodilno, põletikuvastane, antispasmoodilise ja krovoostanavlivayusche. Täida infusioonina koos T. atoonia ja katarr seedetraktis, emaka ja seedetrakti verejooks. Toas: lehm 25,0-50,0 g; hobune 10,0-15,0 g; lambad 5,0-10,0 g; siga 2,0-5,0 g; koer 1,0-2,0 g Hoida kuivas kohas.

+++
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

Т

 1. Kursuste. Mõju õigustalituse alusele suhted väed 2010
  Distsipliin - konflikt sisu. Sissejuhatus. Sõjaline personal. Inimestevahelised suhted sõjalise keskkond. Suhted kui sotsiaal-psühholoogiline nähtus. Suhted sõjaväelise kollektiivne. Meetodid seoste uurimisel sõjalise kollektiivne. Empiirilised uuringud. Tulemused parameetriline Sotsiomeetria. Uuringu tulemustest. Järeldus. nimekiri
 2. Kokkuvõte. Diagnoos hazing hulgast sõdurit, 2009
  Nõuded saavutada sõjalise distsipliini ja tagada selle jätkusuutlikkus. Directions saavutada sõjalise distsipliini ja tagada selle jätkusuutlikkus. Manifestatsioonid "hazing". Põhjused "vastupidavusele" ning hazing hulgast sõdurit (arvates ametnikud). Portree "usaldusväärsus" kutsealuste hulgas (% -des). Diagnoos hazing.
 3. . Diagnoos riigi sõjalise distsipliini jagunemisel, 2010
  rikkeotsing teooria ja praktika kaasaegse sotsiaaltöö. Eesmärgid, põhimõtted ja põhisuunad diagnostika tegevust ametnikud haridus- struktuure. Diagnoos sõjalise distsipliini üksuse tegevust hariduslike ametnikud (näiteks tuvastada eeskirjade rikkumise suhe). Vooskeemi diagnoosi riigi sõjalise
 4. Sisuliselt sõjalise distsipliini ja sõjalise distsipliini
  Sõjaline distsipliini eesmärk on reguleerida kord sõjavägi, suhe sõjaväe suhete osakonda, et tagada kõrge organiseerituse tase ja võimekus. Sõjaväedistsipliini - see teadmine sõdalased seadusi ja seadusest tulenevaid nõudeid, nende täpne, täpne ja kaalutletud täitmise. Distsipliin - see nõuab distsipliini, mis oli täitmiseks
 5. KOKKUVÕTE
  Seega sõjalise kollektiivse suhted on keerulised sotsiaal-psühholoogiline nähtus, millel on oluline mõju kvaliteedi võidelda ja vahiteenistuse, võidelda koolitus tase lahinguvalmiduse ühikut. Et moodustada hea meeskond sotsiaal-psühholoogiline kliima, ohvitser-juhid peavad teadma, mitte ainult funktsioone psüühika
 6. Kursuste. Sotsiaalse ja psühholoogilise suhted sõjaväe kollektiivid, 2011
  Ala: Psühholoogia rühmade ja juhtimist. Peamised sotsiaal-psühholoogilised grupi mõiste. Juhtimine esmase sõjalise rühmad. Peamised suunad ja ülesanded psühholoogilised uuringud sõjaväe kollektiivne. Küsimustik meetodina õpib sotsiaal-psühholoogilised protsessid sõjalise rühmad. Rakendused: Diagnostika üksikute psüühilised omadused (Test "Olematud
 7. V E D E N S
  Peamised sotsiaal-psühholoogilised nähtused sõjalise kollektiivse on kollektiivne suhteid, arvamusi, meeleolusid, vajadusi ja traditsioone. Samal ajal suhet sõjalise on keskne osa sõjalise kollektiivse psühholoogia. On põhjal nende kordne ja eksponeerida mitmete muude sotsiaalsete ja psühholoogiliste nähtuste nii positiivseid kui ka
 8. Ennetamine hazing sõjaväe üksused
  Ennetamine hazing subjektina pideva tähelepanu komandöride kõigil tasanditel nõuab, võttes arvesse psühholoogilisi aspekte negatiivseid nähtusi ja hõõrus neutraliseerimiseks. Omakorda mõistmist psühholoogia teket ja toimimist hazing, samuti viise nende asukohast keskmes kogu süsteemi distsiplineerida väed, tagades valvsust
 9. Häll. Tarkvara küsimusi teemal "sõjalise psühholoogia" eriala "Psühholoogia", 2012
  Ajalugu päritolu ja arengu psühholoogilist teadmisi sõjalise psühholoogia. Periodization ajaloost sõjalise psühholoogia. Objekt, teema ja peamised ülesanded sõjalise psühholoogia. Metoodilised põhimõtted sõjaajalugu olemusest ja rollist vaimse arengu. Tunnused närvisüsteemi struktuuri ja selle mõju elu ja töö sõjavägi. Mõiste vaimse kognitiivsed protsessid
 10. KOKKUVÕTE
  Säilitada kindel jaotus seaduste suhted on oluline tingimus tugeva sõjalise distsipliini säilitada seadme pideva lahinguvalmiduse. Tänapäeva tingimustes, kui põhjapanevatele muutustele ühiskonnas, kus piirini pingeline sotsiaalset olukorda riigis relvajõudude peab jääma samba stabiilsus ja usaldusväärsus. palju
 11. Kursuste. Individuaalne ja kollektiivne. Koostoime individuaalne ja kollektiivne tingimustes sõjaväeteenistuse, 2011
  Teoreetiline aspekt individuaalne ja kollektiivne. Mõiste isiksuse psühholoogia. Sisuliselt isiksus ja tegurid selle kujunemise. Mõiste ja olemus sõjalise kollektiivne. Lavad ja omadused teket sõjalise kollektiivne. Analüüs vastastikmõju individuaalne ja kollektiivne tingimustes sõjaväeteenistus. Omadused psühholoogia suhted sõjavägi. Diagnoos sõjalise konflikti
 12. Põhijooned vastastikustes suhetes sõjalise kollektiivse
  1. Reguleerivad ja tahteline suhted põhinevad nõuded Usbekistani Vabariigi seaduste ja määruste 2. Kognitiivne seotud protsessi teostamisega seotud. Nii luua ringid kunstihuvilistele, raamat kuulajatele, et uurida võimalusi, kuidas osa oma traditsioone. 3. Emotsionaalne suhete alusel tekivad teatud tundeid: optimism, tänu, rahulolu või vastupidi
 13. SISSEJUHATUS
  Paljud probleemid eksisteerivad meie riik täna ja kaitseväeteenistusest. Mõned sõjalise probleeme saab lahendada ainult riigi tasandil, teised tasandil Kaitseministeerium ja teised saab lahendada juhatajaid ja töötajaid. Probleem hazing on tüüp, mis tuleb lahendada kõiki neid tasemeid. Langev kõlbelisem
 14. Peamised suunad ja ülesanded psühholoogilised uuringud sõjaväelase
  Peamine eesmärk psühholoogi väeosade (allüksused, välipostidel vahiteenistuses, võidelda meeskonnad, meeskonnad) on optimeerida koostoimet sõdurid, inimestevahelised suhted sõjalise kollektiivse põhjaliku uuringu moraalset ja psühholoogilist seisundit üksikute sõdurite ja sotsiaal-psühholoogilised nähtused, mis esinevad väeosade .
 15. Psühholoogilised omadused suhete väeosade
  Tunnused vastastikustes suhetes sõjalise kollektiivse määrab spetsiifikast sõjalise tegevuse kollektiivne ja individuaalne psüühilised omadused sõdureid, selle komponendid. Need hõlmavad peamiselt juhtivat rolli ametliku töösuhteid võrreldes mitteametlik. Töökohal ori, juhul märkimisväärne lahknevus oma ametlike ja mitteametlike
 16. Mõju suhete toimimise meeskond
  Esmapilgul tundub, et parem suhe meeskonnas, seda suurem on kasutegur individuaalne ja ühistegevust. Siiski näitavad uuringud, et see ei ole alati tõsi. Parandamine ühenduse suhete meeskonna teatud tasemeni suurendab tõhusust kollektiivne tegevus. Kui teatud vastastikuse sümpaatia ületab selle taseme,
 17. Põhilised vormid haridustöö tugevdada avaliku korra ja sõjalise distsipliini
  Peamised vormid haridustöö tugevdada avaliku korra ja sõjalise distsipliini :? Töötamine avalikus ja Riikliku koolitustellimuse süsteem, teavitades personali ja haridustöö õhtul; ? üksikute haridusasutuste tööd; ? üldkoosoleku üksus; ? Ohvitserid Kohtumine vahistamismäärus (garantiikirja), seersandid (juhatajad) koos
 18. Hazing sõjaväe üksused
  Oluline küsimus, mis on veel lahendada kõik kategooriad komandöride pealikud, on võitlus hazing. Need põhinevad rikkumise seadusjärgne kord, moraal ja eetika, sotsiaalne õiglus meeste seas. Sellised suhted sageli esineb seal, kus tegevus alluvaid vähemalt organiseeritud ja kontrollitud ametnik: äri
 19. Eesmärgid psühholoogiline töö väeosa
  Psühholoogiline töö ühik keskenduda järgmised eesmärgid: õppida individuaalse psüühilised omadused sõjaväe; Uuring sotsiaal-psühholoogilised protsessid ja nähtused väeosade ja prognoosi nende areng; psühholoogiline uurimine elukutseliste sõjaväelaste ja sobivust sissetulevad täiendamist nende ratsionaalne paigutus
 20. Väitekirja. Arengutendentsid ja omadused teket motiive sõjategevus, 2009
  Uurimisobjekti selle töö: kutsetegevuse sõjaväelased tingimused kaasaegse Venemaa. Teema Uuring: olemus, sisu staatuse, suundumusi ja omadused teket motiive sõjalise tegevusega. Eesmärgid teesi: Võtame olemus ja eripära sõjalise tegevusega ning selle põhjal määrata sisu ja funktsioone oma