meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

Р

+++

rhabdoviiruste (Rhabdoviridae), pestiviirustest, pere viirused, mis sisaldavad üheahelalise RNA mitte-segmenteeritud üksteise järel; molekulmassiga 3,5-4,6 X 106 aatommassiühikut. Virionid kuuli kujuline, selle läbimõõt on umbes 70 nm ja pikkusega 140-230 nm, näitusepind membraanitaolise ümbriku, moodustades tsütoplasmas rakumembraani lootustandev. Viirus on tundlik toime lipiidide lahustid, happed ja soojust. R. kuulub 2 liiki - vezikulovirusy ja lissavirusy. Esimesse rühma kuuluvad rühmad vesikulaarse stomatiidi viirus, teise - rühm marutaudi viiruse. Perekond on ka R. üürike palaviku viirus, hemorraagilise septitseemia forell, viiruste rühm sigma (putukad) ja erinevaid taime viirused.

+++

rhabdomüoom (kreeka rh {{a}} bdos -. baari ja müoom), healoomuline kasvaja moodustatud vöötlihastest. Loomad on haruldane.

+++

Kiirgus toksikoloogia osakond Radiobioloogia mis uurib radu radioaktiivse isotoobi organismis, nende jaotus, kineetika ainevahetust ja bioloogilisi mõjusid. Seda teavet kasutatakse veterinaarias loomise ja hindamise suurimaid lubatud tulu ja radioaktiivsete isotoopide looma kehale koos õhu, vee ja toiduga.

Radioaktiivsed isotoobid lõksus keha, põhjustades kiirgust pidevalt kuni isotoobi kuid mitte laguneda või kehast eemaldatud. Aste radioaktiivsus radioaktiivsed isotoobid määrab nende füüsikaliste ja keemiliste omaduste, release liinidel, suurus ja äraveo määr, laadi ja liigi jaotus, puhastumise kiirusest keha ja aste radiosensitivity organismi. Organismis põllumajandusloomade radioisotoopidest võib siseneda seedetraktis, kopsudes, naha ja haavad. In katseteks, ja ka diagnostiliste ja terapeutiliste isotoobid võib manustada subkutaanselt, intramuskulaarselt, intravenoosselt, intraperitoneaalselt, jne viise. Vaakum erinevate radioaktiivsed isotoobid seedetraktist esineb erineval määral sõltuvalt keemilistest omadustest isotoobi ja füsioloogilise seisundi loomaliikide omadustest. Neeldunud radioisotoopidest või suhteliselt ühtlaselt jaotunud üle kogu keha (tseesium, naatriumi, kaaliumi, jne). või koguneda teatud elundite ja kudede (luud strontsiumi, joodi kilpnäärmes). Mõned isotoobid kehast kiiresti kustutatud, teised väga kindlalt ja püsivalt siduda kudede ja elundite. Võimalusi nende vahe: mao-sooletrakti, neerud; ulakislotiruyuschih loomad - piima rasedatel - läbi platsenta loote vereringesse, linnud radioaktiivsete isotoopide saadud muna. Tagasivõtmine isotoopide täiskasvanud loomadel on kiirem kui noortel.

Et vähendada imendumist radionukliidid seedetraktist esimestel minutitel pärast nende soovitatud keha tähendab võimeline adsorbeerida või seostuvad isotoobid neid stabiilseid komplekse. Et kiirendada eemaldamine radioaktiivsed isotoobid kehast, nimetab maoloputus, okseti, lahtistite ja diureetikumide. Tarbimise vähendamiseks strontsium-90, tseesium-137 ja kiirendada nende eritumist kaasa toitumise täis kaltsiumi ja kaaliumi, mis on konkureerivad radioaktiivsete isotoopide. Praktikas on oluline ennetamine mürgistuse radioaktiivsed isotoobid (vt. Radiomeetrilised veterinaar- ja sanitaartehnika kontroll). Vaata. Raadio ja ka põlema käesolevas artiklis.

+++

radioaktiivsus (raadius lat -. tala ja Activus - efektiivne), spontaanne ümberkujundamise ebastabiilne tuumad aatomite ühe keemilise elemendi teise elemendi tuumas kaasneb emissioon - ?, osakesed ja raid (ioniseeriv kiirgus, vaata.) ?. R. eristada looduslikke (radioaktiivsed isotoobid looduses olemas) ja kunstlik R. (radioaktiivsete isotoopide pärinevad erinevatest tuuma reaktsioonid).

+++

radioaktiivsete ainete cm. Isotoobid.

+++

Radiobioloogia (ladina raadiuses -. Talast ja bioloogia), teadus, mis uurib mõju kõikidele ioniseeriv kiirgus elusorganismidele, nende kogukondade ja biosfäär tervikuna. Ioniseerivat kiirgust on tugevalt väljendunud bioloogilist aktiivsust, isegi väikestes annustes, võib põhjustada keha suured muutused. R. Ülesanded - uurida neid muutusi, klassifitseerida ja läbi põhjuslikku analüüsi, et selgitada teatud mustreid. Tõenäosus kokkupuude elusorganismide kasvab tänu üha tuumaenergeetika arendamine teaduse ja tehnoloogia, eelkõige kasutatakse radioaktiivseid isotoope ja kiirguse bioloogia, meditsiin, veterinaaria. R. sisaldab kolme ossa: üldine R. (uuringu bioloogilisi toimeid, sõltuvalt annusest ioniseeriva kiirguse bioloogilise korralduse süsteemi ja selle individuaalsed tunnused, keskkonnategurid ja teised.); teoreetilise aluse esmane bioloogiliste mõjude kiirgus; funktsionaalsed ja morfoloogilised tunnused kiirguse reaktsioone in vivo. Enne R. on praktiline ülesanne: selgitada välja oht ioniseeriva kiirguse ja määrata võimalus tõhusaks kiirguskaitse vigastused. Kõik veelgi olulisem RA on probleem primaarne, elementaarne mehhanismid bioloogiliste mõjude ioniseeriva kiirguse molekulaarsel ja rakulisel tasemel. R. tihedalt seotud füüsika, keemia, tsütoloogia, geneetika, füsioloogia, immunoloogia ja teised. Sciences.

Esinemine R. seotud avastus röntgen (1895), avastus radioaktiivsuse (1896), vabanemist raadium (1898). Uuringus ning praktilise kasutamise röntgenkiirgust ja raadium bioloogilist aktiivsust ioniseeriv kiirgus on avastatud. Olulise panuse uuringu selle küsimuse osas Vene teadlased IR Tarhanov, ES London, SV Goldberg, Žukovski MO, LM-Gorovitskaya Vlasov, G. Frank, D Yu . Grigoriev, NV Timofeev-Resovskii ja teised. suure tähtsusega edu R. oli ka radiobioloogilisi välisõpingute GE Albers-Schonberg, D. Heinecke, G. Holtsknehta ja teised teadlased.

Veterinaarsed on mitmeid olulisi probleeme kaasaegse R :. mõju organismile väikestes annustes, pikaajaline mõju kiiritust, kiirgus geneetika, kiirgusökoloogia, kiiritusravi taastumist organismis jms radiobioloogilisi seadused on põhjendus ioniseeriva kiirguse kasutamine rahvamajanduses (Hoiatus pikaajaliste tulemuste kohta nagu leukeemia ja pahaloomulised kasvajad, kiirguse kasutamise stimuleerimiseks kasvu ja tootlikkust ja veterinaarsed kiirguse materjalide steriliseerimine, sööda, toidu, loomasööda, jne.; radioisotoopide diagnoosimise ja ravi teatud haigused jne) .. Uurida probleeme riigi veterinaar- R. Nõukogude radiobioloogia lab võrgustiku korraldatud kõigis veterinaar- uurimisinstituutide ja osakondade R vabariiklikel, territoriaalse ja piirkondliku veterinaarlaboratooriumid. Õppekava veterinaar koolid ja võimete hulka määr R. põhjal MBA toimus Üleliiduline Teaduslik konverents radioaktiivsete isotoopide ja ioniseeriva kiirguse veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse. Materjalid R. avaldatud perioodilistes väljaannetes põllumajanduspoliitika ( "Veterinaarmeditsiini" ajakiri ja teised.), In teaduslikud tööd ülikoolide ja uurimisasutustega.

Lit.: M. Bak 3, Alexander P., alused kiirgusbioloogia, trans. Inglise keelest., M., 1963; Kuzin AM, radiobioloogia probleemid, Moskva, 1970; Vokken GG, Veterinaaria radioloogia, 2nd ed .. M., 1973.

+++

isotoopdiagnostikat, radionukliidide diagnoosi, haiguste diagnoosimiseks ja patoloogiliste seisundite loomadel märgistatud radioaktiivsed isotoobid ja nende ühendid. R. Methods põhineb avastamise, salvestamiseks ja heitmete mõõtmisega radioaktiivsete isotoopide kasutusele organismis loomade määramiseks ainevahetusprotsesside funktsiooni elundite ja kehasüsteemide, ja nii edasi. D. Mitmesugustes patoloogiliste seisundite. R. läbi kasutades spetsiaalseid vahendeid ja varustust. F. tavametoodikatele jagatakse 4 gruppi.

1. meetodid põhinevad määramine jagamise erinevuste, hankimise ja muutuvad ajas sisu radioaktiivsete isotoopide ja märgistatud ühendite elundeid või kudesid terve ja haige organismid. Kasutatud avastamiseks kilpnäärmehaiguste, kasvajad luukahjustustega. Radioaktiivset isotoopi süstida kehasse, ja teatud aja möödudes koos letid ioniseeriva kiirguse tasemetele kogunemine elundeid või kudesid. 2. Meetodid põhinevad mõõtes isotopic lahjendamist kasutatakse peamiselt määramiseks ringleva vere mahu. Radioaktiivset ravim manustatakse veenisiseselt määratud ajavahemike selle radioaktiivsuse vereproovid, plasma, punaste vereliblede või kudesid; andmed on võrreldes esialgsete radioaktiivsus sisestatud toodet. 3. Meetodid põhinevad määramine eemaldamine radionukliidide kehast uriini või roojaga (pärast intravenoosset manustamist). Kasutatud diagnoosimisel neeruhaiguste, seedetrakt, maks, kõhunääre seotud rikkumine selles imi- ja protsesse. 4. Taotlus radiodiagnostic ained in vitro. Diagnoosimisel kilpnäärmetalitlust poolt märgistatud 125J või 131J türoksiini ja triiodotüroniin kasutatakse lahutamine elektroforeesil verevalkudest loomade jaoks.

Meetodid R. lihtne, objektiivne ja saab rakendada uuring funktsionaalse seisundi peaaegu kõik loomade organite ja organsüsteemide.

+++

Radiomeetrilisi Laboratory, millega (RLN), mille eesmärk on mõõta, mil määral valdkonnas nakatumise - ja -active aineid toidu, sööda, vee, samuti uuringu erinevate inimeste väljaheidete ja loomadega, et teha kindlaks, kas sissevõtmist radioaktiivsete ainete ja kontrolli üle? nende kasvatamine. Kastid virnastamine RLN kasutatud seadmete tööruumide. RLN paljastama, kuna väline? -fon, On pindala 15 m2. Radiomeetria toimub abiga step-by-loendatav paigaldamine DP-100-BP-M (DP-100-M).

+++

radiomeetrilisi veterinaar-san kontrolli, meetmete kogum kindlaks, mis tüüpi ja reostuse ulatuse radioaktiivsete ainete veterinaarjärelevalveks objekte. R. saavutamisele. lk. selgitada.: kiirguse keskkonnas küsimuste lahendamiseks tõuaretus tingimustes radioaktiivse saastatuse valdkonnas, loomise võimalust kasutamine toidus ja söödas taimsete ja loomsete saaduste. See töö tehakse radioloogilisi riiklike, piirkondlike, maakondlike ja linnaosa veterinaarlaboratooriumid. Seoses eriolukordi P .. lk. a. ja viiakse läbi teenuse kaitse loomade ja taimede liige tsiviilkaitse süsteem.

Mõiste objektide veterinaarjärelevalveks radioaktiivsuse sisaldab esialgse dosimeetria, nakatumise kontrolli-, proovivõtu-, radiomeetrilisi ja radiokeemiline (vajadusel) analüüs haiglas. Objektid R. aastal. lk. .: Toita (jäme, mahlane, kontsentreeritud ja sööt), loomade ja loomsete saaduste (liha, piim, munad, kala), vesi avatud veekogudes, karjamaad ja karjakasvatusettevõtetest, ehitised, seadmed. Proov peaks olema esinduslik objekti. Võitlus on tavaliselt toimuvad hooajalised ajastus ja erilistel asjaoludel - kui vaja. Iga proov asetatakse puhtasse ja kuiva nõusse ja näitab materjali nimetus, toimumise koht, kuupäev ja kellaaeg lüüa, mass toornafta proovile ja sügavus, kust materjal on võetud. Samal ajal märgivad astet pinnasaastest radioaktiivsete ainetega.

R. aastal. lk. a. taimsed feed. Proovid võeti rohuga 5-6 tasased alad avatud ala, mitte lähemal kui 50-100 meetri kaugusel lähimast hooned, teed ja metsad. Niidetud muru, mille kõrgus on 2,3 cm kaugusel pinnast. Proovi mass (sõltudes radioaktiivsuse) 4,5 g kuni 50 kg. Kohtades rohttaim valikut kohtuprotsessi juures 1 m kõrguselt maapinnast mõõdeti kiirgusdosimeetrite ja sisse. Proovid heina ja õlgi (kaal 50-100 g 3-5 kg) on ​​võetud erinevates kohtades pinnal korstnat (Bale). Juurviljade proovid (mass 300-500 g 3-6 kg) on ​​võetud erinevates kohtades õla, puhastatakse rohelus ja hästi pestud veega. Teravilja sööda proovi (mass 200-300 g kuni 2 kg) on ​​võetud pinnakihi krae. Tuginedes radiomeetrilisi tulemusi, aja ja looduse saastamise neid käsitleti võimalust kasutada sööda loomasöödas.

P juures. lk. . Põllumajandusloomadele on läbi dosimeetrid järgmisteks: kilpnäärmes on xiphoid protsess, rinnaku, vasakule näljane auku, samuti mitmeid punkte kehapinnast. Kui loom on Väliskihi beeta- gammakiirgust lisaks ohutuse, puutuvad nad puhastusprotsessi. Loomad, kes on lõpetanud korrusel segatud kiirgusdoosi, tervisele ohtlikud, tapetakse liha. Loomad, kes said 600-750 rõõmus tapetakse esiteks, see tähendab, et 3-4 päeva jooksul pärast vigastuse. Teises etapis (10 päeva) loomad on tapetud, sai 400-600 rad. Kolmandas etapis (10-14 päeva), siis võib tappa loomi, kes saavad alla 400 rad. Loomade tapmine liha on sisemine kahjustus soovitav prizvestiv perioodide 6-12 E päeva pärast tarbimist radioaktiivsed ained. Loomad, kes sai kopsu kiirguse vigastusi, on loodud; Tappa neid on võimalik igal ajal. Loomade tapmine, radioaktiivsete ainetega saastunud toimub spetsiaalselt varustatud piirkondades, järgides reegleid, mis välistavad saastumist lihatooted. Ärge laske loomadel tapmist, on väljendanud kliinikus kiirguse haigus, ei liigu veterinaarabiga kõrge saastatuse määra nahka kehatemperatuuri tõus koos ebaselge etioloogiaga.

P juures. lk. k. liha. Rümbad ja siseelundid on saadud loomadelt mõjutada ainult välise gammakiirguse ja tapetakse enne sümptomite kiiritustõvest kasutatakse ühistel alustel. Muudel juhtudel on probleem lahendatud pärast bakterioloogilist kontrolli. Rümbad ja siseelundid on saadud loomadelt mõjutab radioaktiivsete ainete suhtes radiomeetrilisi ja sõltuvalt tulemustest järjestatud 2 rühma: radioaktiivsete ainetega saastunud ei kaitse piirid ning saastunud eespool ohutuse piire. Rümbad ja organite esimese rühma on toodetud eeskirjade kohaselt veterinaaria-san uurimine, teine ​​- saadetakse töötlemiseks või ladustamiseks. Kõikidel juhtudel karkass on eemaldatud kilpnäärme ja lümfisõlmede olid suuremad. Liha radioaktiivsete ainetega saastunud pinnast (kontakti saastumine), tulemused radiomeetria on järjestatud 2 rühma: Saastunud radioaktiivsed ained ei kaitse piirid ja Saastunud suurem ohutus väärtusi. Liha teise grupi allutatakse desaktiveerimine (pesta sooja veega). Kui pärast seda radioaktiivsus väheneb, panna liha ladustatakse või töödeldakse konserveerimiseks. Sest radiomeetrilisi uurimine napravyayut lihaste proovi (kaal 100 g), maks (kaal 100 g), ribi ja neerude täielikult.

R. aastal. lk. k. piimaga. Piim kiiritatud loomade välist gamma kiirguse või radioaktiivse aine mõjutatud, kuid ei ole kliinilisi kiiritustõvest, piiranguteta kasutada, kui see vastab tervishoiu- ja ohutusnõuded ning selle eriaktiivsus on võrdne või väiksem ohutuse piire radioaktiivse saastatuse. Kui teil ületada ohutuse piire radioaktiivse saastatuse piim töödeldakse või konserveeritud. Vetsanekspertizy loomade piima, patsientide kiiritustõvest, läbi, võttes arvesse radiomeetrilisi andmeid, mikrobioloogilised ja sanitaar-hügieeniliste teadus. Kui radioaktiivsete ainetega saastunud toimub piimatooted, millele järgneb deaktiveerimine radiomeetrilisi kontrolli. On saates radiokeemiline analüüs piima 250 ml 6 liitrit, või ja juustu (erinevates kohtades toote) 100 g

R. aastal. lk. k. munad. Kui eriaktiivsus ületab ohutu väärtused mune hoiule enne kiirguse hulk väheneb. Radiokeemilise teadmisi naprimeravlyayut 3-5 muna. Saasteärastamise munade, pinna saastatud radioaktiivsete ainetega, teostatakse põhjalik pesemine vee ja seebiga või pindaktiivsete.

R. aastal. lk. k. Kala. Radiokeemilise ekspertiisi saata proovi kaal 250 g (väikesed terve kala paar tükki) kuni 3 kg iga uue partii kala. Suurte võetud proovidega torso selgroolüli, maksa ja osa pea lõpused. Partei soolakala võetud proovi keskel konteiner. Kui radioaktiivsuse kala eespool ohutu väärtused, siis töödeldakse kalajahu söötmise järgneva nuumloomadega või karusloomade.

R. aastal. lk. in. vett. Vesi järvede, tiikide ja jõgede õhkutõusmist pinnale ja alt veeallika (vesi on peatatud viimasel juhul). Sõltuvalt radioaktiivsuse tase proovi maht 0,5-30 liitrit. Proove hapestatakse ettevaatlikult lämmastikhape või soolhappega. Radioaktiivsus saab vähendada vee setitamine ja filtreerimine läbi saepuru, turvas, ioonivahetuspolümeeridega.

R. aastal. lk. a. ala karjamaad, Tõuaretusettevõtjatele ja ehitised läbi viia dosimeetria seadmed. Kui saastunud karjamaad radioaktiivsete ainete üle ohutu koguse destilleeritud loomad puhtama aladel või pretendeerivad tallikohtade. Karjatamine piimakari on võimalik, kui radioaktiivsuse langus 0,1 rad / h, liha - kiirusega 0,5 rad / h. Kui vaja, saastatusest puhastamise ala ruumide, transpordi ja seadmed. Vaata. Samuti kaitseb loomi kiirgust.

Lit.: Karavaev VM, VL Kolyako, Korzhevenko GN, veterinaaria-san uurimine loomsete saaduste ajal kiirgusest tingitud vigastused, M., 1967; Juhendid ja juhised määramiseks radioaktiivsus veterinaarjärelevalve objekte, M., 1975.

+++

radiomeetria (ladina raadiuses -. ray, raadio - kiirgavad ja kreeka metr {{e}} {{o}} -. meede), kogum meetodeid aktiivsuse mõõtmiseks (arv laguneb ajaühikus) radioaktiivsed ained. Aktiivsus on mõõt kogus radioaktiivseid aineid sisalduva uuritava objekti.

Veterinaarmeditsiinis, R. jälgimiseks kasutada radioaktiivse aine veterinaarjärelevalve objektide (vt. Radiomeetrilised veterinaar- ja sanitaartehnika kontroll), teadusuuringute aktiivsuse määramiseks radioaktiivsed isotoobid, primenyaemyh- õppida edastamist ja vahetamist protsesse organismi ained, loomade, elundid ja ülesanded al., diagnoosimisel teatud haiguste tuvastamiseks radioaktiivse saastatuse erinevate pindade ja teised. R. täitis mitmesuguseid kiirguse mõõteseadmete (radiomeetrite). Kiirgusdetektoritega neid on gaaslahendusvalgu- ja stsintillatsioonloendurite või ionisatsioonikambrid ja teised. Mõõdetakse absoluutset aktiivsus Curie üksused vajavad ranget arvestust mitmeid kõrvaltoimeid, mis tulenevad suhtlemist kiirguse ja aine. Seoses sellega tohutu uuringu, et mõõta tegevus toimub nagu meetodi võrdlemisel mõõta allikatest mudel (standard). R. proovid veterinaarjärelevalve objektide (toit, liha, piim, munad, kala), ravimite uuringud radioisotoopmeetodid tehnikaid läbi erinevate radiomeetrite. Kuna vahendeid kasutatakse R. saastumine radioloogiliste laboriseadmed (tööjaamad, nõud, kaitsevahendid jne ..), kasutage teist tüüpi radiomeetrite. R. erinevate objektide väljas tingimused põllumajandusettevõtetes eriolukordades kujutada olulist reostust, kiirgusmõõturite saab kasutada näiteks JP-5. Vaata. Samuti dosimeetria.

+++

Kiiritusravi (ladina raadiuses - ray ;. ja kreeka Therap {{e}} ia - töötlemine.), Kiiritusravi, kiiritusravi looduslike ja tehislike radioaktiivsete isotoopide. Looduslikest radioaktiivsed isotoobid kõige rohkem levinud R. sai raadium (226Ra) ja radoon (222Rn), kunstlik - koobalt (60Co), strontsium (90Sr), fosfor (32p), joodi (131J), kuld (198Au), tseesium ( 137Cs). P. läbi erinevalt sõltuvalt liigist, asukoht ja milline on patoloogiline protsess.

Kaugjuhtimispuldi R. läbi gamma seaded, kus allikana gamma-kiirte kasutatakse 60Co või 137Cs. Vahemaa kiirgusallika kehapinnale selles ravimeetod võib olla mitu cm kuni 1 m. Meetodis R. aplikaatori kiirgusallikast on aplikaatorid sisaldavad beeta- ja gamma-aktiivne radioisotoopidest (60Co, 32P, 198Au et al.). Suhe kasutatavad protseduurid suletud kiirgusallikaid, mis on asetatud otse pinnale nahk, limaskestad või õõnsustes. Interstitsiaalne kasutamiseks patenditud R. kiirgusallikate (radioaktiivne nõelad, pelletid, sõrmed, mis sisaldab 60Co, 32P, 198Au), mis viiakse kudedesse pealiskaudselt asub radioaktiivne kolloidid (198Au jt.), Mis on samuti tuuakse kahjustatud koe. R. leitud levinuim meditsiinis pahaloomuliste kasvajate. Veterinaarkasutuse piiratud, eriti haiguste nagu trihofitia, Demodikoosi keratokonjuntiviit kariloomi.

+++

arengut, pöördumatu, režissöör, alluvad kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed muutused elusorganismi iseloomustab ümberkujundamise struktuuri, üleminek ühelt kvalitatiivne seisundist teise, madalama kõrgema läbi uue sünni ja surma vana. R. protsessid toimuvad aeg, mis määrab ja paljastab oma naprimeravlennost. Seal on 2 vormide orgaaniline maailma R. - R. individuaalne organism või ontogeny ja ajalooline või fülogenees.

+++

purustatud tilk valmistusviisi mõeldud ravimid mikroskoopia elu- objektid (bakterid, koekultuurirakkudes ja teised.). Kas kohaldada klaasist tilk vett või soolalahust kultuuri vedeliku siia sisse väikese koguse kultuuri uuritakse aga kaetud katteklaasiga, vältides õhumullide. temnonolnuyu või Faasikontrastimikroskoobi kasutatakse maksimaalse kontrasti. Mikroskoobi all nähtav värvimata organismide ringiga veerus hele või tume triip. R. To. Kasutatakse ka oluline värvimist (0,1% värvilahusesse oli neutraalne punane).

+++

ärritajad (Dermerethisfisa), ravimid, kelle tegevus on seotud peamiselt stimuleerimine sensoorsete närvilõpmete nende asemel kokkupuude limaskestaga ja nahka. R. lk. mitmekesine päritolu ja farmakoloogilise toime. Selline R. c. Nagu tärpentini, mentooli, sinep ja teiste ravimitega., Kasutatud paikselt lahendusi, salvid, võided. Nad põhjustavad kohalikud aktiivsed hüpereemia ja ägenemine kroonilise patoloogilisi protsesse toimub, ja on ka reflektoorne mõju kudede ja elundite lamades sügavamale. Enam-vähem väljendunud selektiivne ärritavaks mõned retseptorite seedetrakti ja hingamisteede on kibeduse emeetikumide, rögalahtistid, purgatiividega.

Lit.: Tchervyakov DK, Evdokimov PD, Vishker AS, Veterinaarravimid, 2nd ed .. M. 1977.

+++

ärritust, mõju rakkude, organite ja keha keskkonnategurid (keemiliste, termiliste, mehaaniliste, elektriliste jms). Kõige väiksem jõud, R., piisav põhjus põnevust, mida nimetatakse piiri. Mis väga aeglane kasv tugevus R. juhtub majutust stiimulile ja põnevust tekkida.

+++

kopeerimine, paljundamine, omane Kõikide organismide võime mängida oma laadi (järglastele), tagades jätkuva elu liigi ja põlvkondade. Mitu vormid RV võimalik vähendada kahte tüüpi - sugulise ja mittesugulise. Paljudel loomaliikidel täheldatud vaheldumine mittesuguline ja seksuaalse R. R. Kui mittesuguline üksikute arendab rakus ei ole diferentseeritud seksuaalselt. Aseksuaalne R. (sh vegetatiivse) on laialt levinud bakterid, seened ja taimed, loomad - algloomad, enteeriline süvend, tasane ja anneliidi ussid, sammalloomad, mantelloomad. Mittesuguline P. seotud ainult ühe vanemaga individuaalne ja toodetud seemne jagades kahe vanema üksikisikute või mitu divisjoni (nt in trüpanosoomide schizogony), mille tulemusena eraldamine kehast kehaosad (lootustandev näiteks ainuõõssetest), ja - konkreetsete spetsialiseeritud rakkude - spooride (moodustada spoore, näiteks Sporozoa). Seksuaalne R. levida laiemalt täheldatud kõikides rühmades taimi ja loomi (välja arvatud bakterite ja sinivetikad). Seksuaalse R. osaleb kaks vanemliku üksikisikute, millest igaüks moodustab sugurakkudes - seemnerakkude ja munadega paarikaupa liitmisele moodustamaks sügoot, mis areneb uus organism. Variety seksuaalse R. - partenogeneesi ehk arengu täiskasvanud loom viljastamata munad (nt mesilased, mõned sisalikud). Loomade hulgas Suguliselt paljunevate on hermafrodiit (vt. Androgüünia) ja kahekojaline vorme. Seksuaalne R. võimalik ainult jõudes puberteeti keha. Kui seksuaalne R. erinevalt mittesuguline, võimalik rekombinatsiooni pärilike tunnuste vanemad, mille tulemusena järglane võib olla elujõuline kummagi vanema (vt. Heterosis). Iga tüüpi organismide iseloomustab teatav osatähtsus R., sõltudes väline (nt temperatuur, valgus, toit) ja sisemine (nt hormoone) tegurid. Mõned liigid paljunevad kord elus (Keta), teised (enamik neist) - korduvalt. Varieerides suhe väliste ja sisemiste tegurite, mida saab kontrollida R. intensiivsus, suurendades oma kasulikkust inimese liigid (näiteks munemine kanad), et stimuleerida või aeglustamiseks puberteet, seksuaalset aktiivsust. Vaata. Ka kunstlik viljastamine põllumajandusloomi, väetamine, seksuaalne tsükkel, seksuaalse refleksid.

+++

reprodutseerimise seade, süsteem suguelundid, sealhulgas seotud sugunäärmete, seksuaalse radu, lisasugunäärmetest ja paardumata organite copulation. Mehetunnusele: munandid, vas efferens, kuseteede kanalid, lisasugunäärmetest ja peenis. Genitaale naissoost: munasarjad, munajuhad, emakas, tupp, urogenitaalse vestibüül, häbeme ja vähem arenenud kui meestel, lisasugunäärmetest.

+++

lõhe (Ruptura), rikkudes terviklikkuse kudede või elundite tõttu mõju suurt jõudu. Eristada täielikku ja osalist (pisarad) R. täheldatud kõigi lemmikloomadega.

R. nahk võib olla oma alade suurt pinget jäseme luude väljaulatuvad osad, teravilja. Ravi: puhata, õmblemine haava servad, pehmendavat salvi. R. lihased tekivad tavaliselt siirdepiirkonnas kõhu lihase kõõlus. Jälgige turse, tugev valu, häiritud funktsiooni. Ravi: puhata, säilitades sideme 20-30 päeva, põletikuvastane ravi tulevikus võimaldada salvi, massaaž. R. kõõluste tekivad siis, kui väga tugev lihaste naprimeryazheniyah, kollageen (mõnikord natuke kõõlus ära luu); iseloomustab häired elundi paistetus ümbritsevate kudede valulikkus. Prognoos täis R. kõõluste ebasoodsad, osaliselt - ettevaatlik. Ravi (osalise AR): rahu, õmblemine kõõluseid, bussi või immobiliseerimismeetodid krohv sidemega 4-8 nädalat; hobustel lisaks terapeutilise sepistamine. R. sidemete tekkida sõites ebatasasel pinnasel, äkki paindumine ja laiendamine liigesed jne.; iseloomustab rikkumise liigese funktsiooni, valu, lonkamine. Ravi: puhata, immobilisatsioon, põletikuvastased ravimid, side, veelgi võimaldab salvi, soe. R. suurte veresoonte toimub tugev tüved, nihestused, luumurrud; põhjustada verevalumite (juhul, R. arterite ja veenide) ja Limfoekstravazat (at R. lümfisoontesse). Võimalik nekroos ümbritsevatesse kudedesse. Ravi: puhata, külm, compression bänd; hematoom paljastada varem kui 5 päeva pärast selle moodustumist ja kohelda nagu lahtine haav. Rakendatud ka ligeerimine laevad. R. pärasoole esineb sagedamini suurte loomade rikkudes tema kunstiõpinguid. Tegemist võib olla läbitungiv ja pinna R. pärasoole ja intraperitoneaalselt (põhjustades peritoniit) ja ekstraperitoneaalne. Sümptomid - verega väljaheitest, valu ajal roojamist. Ravi (ekstraperitoneaalne R.): vabastust soolestikus väljaheites, maoloputus (R. pind) limaskesta nõrga kaaliumpermanganaadi lahusega. R. tupe ja emaka esineda bruto osutamise sünnitusabi paaritumise ajal ja muudel põhjustel; iseloomustab tupe või emaka verejooksu, valulik urineerimine ja roojamine. Ravi: puhata, desinfitseerimine ala R., antibiootikumid, mõnikord laparotomy. R. söögitoru sagedamini veistel kui ummistus söögitoru. R. kõht on peamiselt hobustel tõttu ülevoolu, ja kõhupuhitus (vt. Järsk laiendamine kõhus). Exodus surmav. R. sooleseina sagedased hobused. Nad viivad peritoniit, looma surma. R. põie tekib siis, kui see on täis, sest ummistus kusekivide. See arendab raske aste ureemia surmaga lõppevat. R. parenhüümi kõhu elundeid amüloidoosis (kanadel leukeemia), mis põhjustab tugevat kõhuvalu verejooks, lõpetades looma surma.

+++

rayetinozy (Railtietinoses), sooleparasiitinfektsioonide lindude tekitatud tüüpi tsestoodid Raillietina pere Davaineidae, parasiidid soolestikus kanad, kalkunid, pärlkanad ja paljud rändlinnud. üldlevinud; NSVL täheldatud Kaukaasias, Põhja. Kaukaasia, Lõuna-Ukrainas, Moldovas.

R. aktivaatorid on põhiliselt kahte tüüpi - R. echinobothrida ja R. tetragona. Strobila R. echinobothrida umbes 250 mm pikkune, jobu ringi rohkete selg, lont relvastatud konksud, mis on paigutatud kahes reas; suguelundite poorid avatud keskel või taga kolmanda külje serva segmendis, R. tetragona strobilus kuni 200 mm, ovaalne jobu, relvastatud selg, lont konksud reana; suguelundite poorid avatud ees kolmandik külgservast segment. Rayetiny töötatud koostöös vahe võõrustajad - mitut liiki sipelgad. Läbitungiv pea limaskesta sooled lindude parasiidid vigastada teda. Way seedetrakti infektsioon. Haigestunud linnud igas vanuses. Nakatumise tõusu suvel ja sügisel hooaega, ulatudes mõnikord 100%. Patsiendid linnud - kõhulahtisus vahelduvalt kõhukinnisusega, mõnikord pesakonnas näitus tükki irdunud soole limaskestast ja eri tsestoodid. Limaskestadel on aneemiline ja icteric, sinakas kamm ja kõrvarõngad. Kanad tihti istuda, varjates oma pea oma tiiva alla, pensionile; märkisid nad õhupuudus, nõrkus, janu, nõrgeneb või isutus, ja mõnikord krambid. Võimalik kaotus linnud kurnatusest. Diagnoos põhineb tulemusi ja gelmintoskopii gelmintoovoskopii järjestikuse pesemine pesakonna osad; postuumselt - aasta lahangu (avastamine tsestoodid sooled linnud).

Ravi (1 kg lindude massilise): 0,2 g fenasal (individuaalselt) ja 0,3 g (grupp meetod koos toiduga). Ennetamine: sisu linnupuure mille võrgusilma põrandad; mehaaniline puhastamine vabapidamisel karjamaad ja tehased praht, prügi ja nii edasi. n.

+++

Veterinaar- Station, Jaama võidelda loomahaiguste, tsentraalne tervishoiuasutusi riigi veterinaar- piirkonnas, maal. See teostab järelevalvet linnaosa veterinaarkliinikutes asuvad tema jurisdiktsiooni, veterinaar- jaamade ja punktid, liha ja piima ja toiduainete seirejaama ja osaluse veterenarnyh teenuseid. See on oma koostiselt veterinaarkliinik, irdumine anti-episootilistest ja desinfitseerimine meeskonda. Peamised eesmärgid: veterinaarkontrolli korraldamise teenuseid piirkonnas; korraldamisel ja läbiviimisel meditsiini- ja anti-episootiliste kaitse- arvu loomi, elanikkonna kaitse haiguste vastu kanduda loomadelt inimestele. See on paljude ülesannete jaoks loomatauditõrje, korraldamise ja läbiviimise veterinaarmeetmest naprimeravlennyh ennetamise ja kõrvaldamise viljatuse emasloomal elanikkonna rakendamine Riikliku veterinaarjärelevalve rahastamine ja logistika veterinaarteenistus, uuringud veterinaarpersonali edendamine veterinaar- teadmisi elanike seas et al., naudib õigusi ette nähtud veterinaar- harta NSVL, samuti tüüpiline asend RV. lk. See allub linnaosa tööstuse juhtimise põllumajanduses. R. aastal. lk. juhib juhataja, ta - juht veterinaararst (riiklik veterinaar- inspektor) linnaosa. Jaam on juriidiline isik, on oma bilansi ja vara ja materiaalse põhivara, mida haldab jaamas on õigus avada arvutatakse pangakontod, hoidmaks vastavaid finantstehinguid. Kuna standard riigid asutatud liiduvabariikide, R. aastal. lk. Neil on 11-19 töötajat (sõltuvalt loomade arvu selles valdkonnas). Kui populatsioon 75 tuhat eurot. On 3 looma veterinaararstidele, 2 Next, meedik 2, vanemraamatupidaja ja noorem personal. NSVL - CIRCAs 3000 R .. lk. (1980).

+++

Wrighti värvimisega [nimel Eng. õpetlane AE Wright (AE Wright), 1902], meetod vere mustamine värvimist. Kuival fikseerimata mustamine on kohaldatud 2-3 tilka lahjendamata värviga Wright, destilleeritud vesi (2-3 tilka) ja värv 3 min. värvida seejärel loputati veega, kuivatatakse filterpaberiga valmistamist. Raku tuumad omandavad kirsipunane värvus. Värvi tuvastab ka asurofiilsetes detailsust leukotsüüdid, eriti selgelt - lümfotsüüte.

+++

Wright vastus [nimel Eng. õpetlane AE Wright (AE Wright) 1897], aglutinatsiooni test (DA), mida kasutatakse seroloogilise brutselloosi diagnostiliste meetod loomadele ja inimestele. Tuginedes võime seerumid patsientide antikehi sisaldavat spetsiaalselt aglutineerima (liimi tükid ja sade) tappis Brucella (antigeenide) homogeense suspensiooni. Näidustused RA kehtib ainult siis, kui selle positiivne tulemus. Nagu kasutatud antigeeni läga kuumtapetud Brucella. Nende kontsentratsioon on põhjustatud RA tundlikkus on kindlaks määratud rahvusvahelise protivobrutsellёznoy seerumit. Diagnoosimiseks brutselloosi loomad ra panna ja arvestada vastavalt juhendamise Peavalitsuse NSVL Põllumajandusministeeriumi veterinaarmeditsiinis.

+++

vähk on sama kartsinoom.

+++

jõevähi haigus, nakkushaigus, mida iseloomustavad langus viljakus, surm vähid või krabid ja nende elanikele. Kõige ohtlikum katk vähk, roostes täppidega haigestumise ja haiguste portselan.

Vähikatk (Pestis astacorum) - äge nakkushaigus, mida põhjustab seen Apnanomices astaci. Individuaalne koldeid märkis Soome, Norra, jne.; Nõukogude Liidus - Balti riikides. Rändeoste seen tabas ristmikul kõndides jalgu, koore ja närvisüsteemi vähk. Allikas patogeen - haige krabid. Vastuvõtlikud nakkuse krabid igas vanuses. Haigusetekitaja edastada toite- ja läbi veeloomad, püügivahendite. Haigus esineb kujul loomataudid. Patsiendid krabid indekseerimise Burrows päeva jooksul. Liiguta, mis põhineb piklik ja sabal lõpus. Siis tähistada letargia, jäsemete krambid, perevёrtyvanie tagasi ja kaotus vähk. Keset kõikidest vähijuhtudest episootiliste veehoidla võib surra 2 päeva jooksul. Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine vähendab karantiini äsja kasutusele võetud talu vähid ja rutiinne veterinaar- ja sanitaarmeetmetele. Probleemsetes see haigus vähikasvanduste põlenud surnukehade käitumise Suveuni tiigid ja teised. Loomade tervis meetmeid, et võidelda nakkushaiguste.

Rusty täppidega haigus (Mycosis astacorum) - nakkushaiguste vähk haigus, mida põhjustab erinevat tüüpi seened pere Mucedinaceae. See on registreeritud SDV, Ungari, Prantsusmaa, Rootsi jt. Mõnel reservuaaride NSVL. In shirokopalogo vähk ja parasiithaigused Oidium astaci Septocylmdrium, on nõuti - Cephalosporium leptodactyli. Seened paljunevad koniidid. Allikas patogeen - haige vähi (peamiselt oma keha ja kestad langes pärast sulgimine). Vastuvõtlikud vähid ja krabid. Nakatumine toimub toitumisteadlaste (söömine nakatunud madalam koorikloomad) või otsese kontakti kaudu koniidid seen kest. Nakkus kaasa ebasoodsaid elutingimusi vähk. Kehal vähi - roostes, oranž, tumepruun või mustad täpid. Nad on eriti märgatav pärast vähi keetmine. On kest moodustatud haavandid (joon.). Viljakus väheneb kasvajate, saab nende surma. Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine on sama, kui katk vähid.

Portselan haigus (Thelochanosis) - invasiivsed vähkide haigus, mida nimetatakse Iti Thelochania conteyeani, mida iseloomustab lihaste kahjustus. Haigus on märgitud Austria, Prantsusmaa, Suurbritannia, Soome; Nõukogude Liidus - vetes Leedu NSV ja Leningradi oblastis. Väikeeosloomad tungida lihaseid kõht, jalad ja mouthparts. Patsiendid, kellel vähkide alakõhus valge; tähele liikumatus ja kaotus vähk. Ravi ja profülaktika ei töötanud.

Lit.: Brodsky SY, Kononov H, E., üle roostes täppidega haiguse jõevähk (Jõevähklased) veekogudes Ukraina raamatus. TR. Research Institute of tiiki ja järve ja jõe kalavarude, st 10, K., 1955 .; Lyaiman EM, kursus kalade haigused, M., 1966; Tsukerzis Ya, bioloogia shirokopalogo vähk, Vilnius, 1970.

Haavandid roostes täppidega jõevähi haigus.

+++

haava (Vulnus), avatud mehaanilise nahakahjustusi, limaskestad ja sageli sügavamate kudede ja organite. Seda iseloomustab verejooks, haigutav ja valus reaktsioon. Funktsionaalne häired määrab asukoht ja vaated erinevad R. R. serv seina, põhja süvend (haava kanal), sisend (pime AR) väljapuhkeks (läbi R). R. on: viilutatud, hakkliha, hakitud, muljutud, rebenenud razmozzhёnnye, hammustada, pauk, mürgine (mürgine loomahammustused, kokkupuudet toksiliste ainetega R.), kombineeritud (põrutushaav silpoutuneen, jne ...), positiivne (nakatunud aktiivne patogeensed mikroobid), läbitungiv (rikkudes terviklikkuse seinad õõnsused). Operating R. erinevalt juhusliku üldiselt aseptilistes.

R. Healing sõltub suurusest, iseloomust, saastatuse määra õigeaegselt esmaabi anda, liigist ja eripärast ning looma, tema seisund (väsimus, kurnatus, hupovitaminoos jne), kui vigastada. Healing poolt esmane soov on võimalik ainult operatsioonisüsteemi ja aeg-ajalt aseptilistes R. ette anatoomiliselt õiges asendis servade ja seinad. See moodustab väikese armi. Healing teisese kavatsusest tekib siis, kui haigutav R. kohalolek on surnud kude, võõrkehad, haava infektsioon, mädane põletik, samuti uuesti verejooks ja saastumist. Moodustati olulist armi. R. Healing algab siis, kui verejooks peatub. Siis taustal haava põletik areneb isepuhastuv R. (vedeliku faasi) surnud kude, mikroobide ja teised. Reostust. Hobustel ja kiskjad on nende mädaste-ensümaatiline sulamise kogunemine mädane eritist. In veised, sead iseloomustab fibriini kudede kärntõbi, sulgedes kindlalt R. (bioloogilised kaste). Arendab põletikuline reaktsioon põhjustab peamiselt arestimist surnud kudede ja kudede hülgamine fibriinhüübe ja kärntõbi, suppuration (mittetäielik tervendav all kärntõbi). Ehk tagasilükkamist kärntõbi epithelialization (täielik tervenemine all kärntõbi), iseloomulik närilised ja linnud. Õõnsus on moodustunud R. haigutav roosa granuleeritud granulatsioonikoega (haava barjääri), täitke süvend R. (dehüdratsioon faas) ning muutub armkude. Nahaga servad R. epithelialization toimub ja ühendus servad R. Healing võib tekkida kontsentriliste löövet moodustada väike jooksva arm, löövet tasapinnaline tekkega suur lennuk armkude, sageli - segatüüpi. Healing poolt esmane soov on lõpetatud koertel 6-8 päeval, hobused - on 8-10, veised - 9-12 päeval; tervendav teisese kavatsusest tekib palju hiljem.

Ravi. Töötlemine algab ümbruskonna tualettpaberi (karvade eemaldamine, naha pesemiseks seebi ja veega, joodi ravi ja teised.) Ja kõige R. (3% vesinikperoksiidi, vesinikkloriid-, Furacilinum - 1: 5000 et al.). Selleks, et vältida haava infektsioon ja kõrvaldada võõrkehad eemaldatakse surnud kude, kõrvaldada taskud zatёki manustatakse antibiootikume sulfanüülrühmade-amiidid jne muundub juhuslikult R. tegutsevad .; pöörduda paranemist esmane soov hobune (R. retsepti kuni 2 päeva) ja veiseid (R. retsepti 3-4 päeva) paikselt antibiootikumide ja pime õmblust. Linnud ja näriliste kirurgiline ravi RA ei tooda. Hobused, koerad isepuhastuv vedelikud kiirendada R. Olive, Plakhotina, fermentoterapii hüpertooniline lahendusi. Veistel kärntõbi organisatsioon soodustab tolmu tritsillinom ja teised. Antiseptikud kasutamine kuiva kuumust (lamp solljuks jt.). Granulointilaitokset ja epidermizatsnyu stimuleerida salvid (Vishnevsky, ichthyol et al.), As näidustatud kombinatsioonis füsioteraapiat, vitamiinid, koe ravi ja teised. Meetodil. Ravi R. tingimata sideme alla, peamiselt distaalses jäsemete, kõhu ja operatiivse R. R. Kui läbitungiv kõhu - nadplevralnaya blokaadi Mosin, antibiootikumid; kahtlustatavate kahju siseorganeid - laparotomy auditiga kõhuõõnde. Kui R. läbida rinnaõõnesse - kõrvaldamiseks pneumotooraks, antibiootikumid. Loomad igasuguste R. parandada kinnipidamise tingimusi ja söötmise, mõnel juhul ette puhata, mõõdetud liikumist.

Lit.: Mastyko GS arendamine haava põletik loomadel ja raviskeem, "Veterinaarmeditsiini" 1975 № 8, lk. 79-81; Plakhotin MV, käsiraamat of Veterinary Surgery, M., 1977.

+++

hydroglossa tsüst süljenäärmed. Täheldatud koerad, hobused ja veised tulemusena sulgemisest väljund süljenäärmete kanalis. Sissepääs on takistatud feed. Allosas limaskesta suu või suunurga piiratud kõikuva turseid tema limaskesta hyperemic.

Ravi: P. punktsioon, evakuatsioon selle sisu; extirpation tsüstid puhul selle kordumist.

+++

nebulisaatoriga on sama aerosooli düüsi.

+++

lahendusi (Solutiones), muutuva kompositsioon homogeenne süsteem, mis koosneb vähemalt kahest ainest, millest üks (lahustunud aine) jaotub muu (lahusti). R. jagatud õige ja kolloid. Kõige olulisem omadus RA on selle kontsentratsioon, mis on väljendatud protsendina, moolide arv (molaarne ja Molaalne kontsentratsioon R.), mitmeid gram-ekvivalenti (normaalne R.). Meditsiinis R. - kasutatakse laialdaselt vedelikku ravimvormi. Neid on lihtne teha, täpselt mõõdetud, kiiresti mõjutada. Nagu lahustiks on vesi, alkohol, rasvõlid, glütserool ja nende segud. R. peab olema täiesti läbipaistev, ei oma tagatisraha. Kui retsept ei ole määratud lahusti, see tähendab, destilleeritud vesi ei ole märgitud teisiti alkoholi linnus on võetud 90-kraadise alkoholiga. Vt. Nagu ravimvormid.

+++

taimset toitu või söödavad osad puu kasvatatud kultuurid, samuti kasvab looduses taimi, mida kasutatakse inimeste toitumine. R. n. N. Kas köögiviljadele, kartul, teraviljad ja kaunviljad, teraviljad ja jahu neid, puuviljad, aia- ja metsamarju, taimse toiduõli, seened, pähklid, teed, vürtse (loorberileht, sinep, pipar jne ..). Selleks, et tagada pikaajaline ladustamine, samuti parandada maitset ja toiteväärtust ning erinevaid köögivilju, juurviljad, ja teised. R. n. N. kokkuhoiuks (sool, kalja, marineeritud, kuivatatud, ja nii edasi. D.). Toiduainetööstus kasutab teatud tüüpi R n. N. Kuna tooraine tootmiseks kvalitatiivselt uuele toiduainete (suhkur suhkrupeedist, moos ja marmelaad viljadest, tärklis kartul, mais, riis ja nii edasi. D.). R. Toiteväärtus n. N. määrab nende keemiline koostis. Näiteks, herned ja teraviljad (tatar, kaer, oder, hirss, riis) sisaldada 9-13% või rohkem proteiini, 70% või rohkem süsivesikuid. Kui te kasutate neid tooteid toitu, rohkem kui poole vähem energiat inimese kulud kompenseeritakse arvelt süsivesikuid R. n. N. sisaldab rohkesti süsivesikuid nii palju puu- ja köögivilju. Köögiviljad, puuviljad ja marjad - peamine allikas inimese vitamiine B1, B2, B3, B6, PP, provitamiinid ja C-vitamiini juurviljad, köögiviljad, puuviljad, marjad ja seened sisaldavad erinevaid mineraalaineid (raud, kaalium, kaltsium, koobalt, magneesium, , vask, mangaan, tsink jne). Toores, keedetud ja marineeritud (soolatud) R p. P. aktiveerimine sekretsiooni tehisseedemahla, edendada sapi tootmise ja eritub sapiga, mistõttu emulseerimise rasvad ja imendumist nende inimkeha. Maitsestamiseks erinevaid roogi (liha, kala jne), suurendades nende seedimist, kasutatakse vürtsikas köögiviljad ja maitseained (till, seller, mädarõigas, estragon, sinep, pipar, loorberileht, kaneel jne).

On R. n. N. NSVL eemaldatud riigi standarditele (GOST ja OST) ja tehnilised näitajad (TÜ), nõuded, mis peavad tooted vastama keemilist koostist, kaubanduslik kvaliteet, organoleptilisi omadusi. Kõik dokumendid on kehtivad teatavate R. n. N. Lisandid, pakenditel, tingimused nende transportimise ja ladustamise. Järelevalve kvaliteeti ja vastavust R. n. N. nõuded riiklike standardite ja spetsifikatsioonide poolt riigi kontrolli kvaliteedi ja sanitaartehnika organisatsioonid. Veterinaar teostab kvaliteedikontrolli P. p. P. Ainult müümisel neid kolhoosi turgudel. Täites seda tööd, veterinaareksperte liha- ja piimatoodete ning toiduainete Juhtimispostides juhinduvad eeskirjadest veterinaar-san uurimine R. lk. P. On kolhoosi turgudel heaks kiidetud peadirektoraat NSVL Põllumajandusministeeriumi veterinaarmeditsiinis.

+++

tõmbe cm. Distortion.

+++

südamelihase suurenemine (Dilatatio südamepuudulikkus), suurenenud südame õõnsused. See tekib tüsistusena erinevaid müokardi haiguse ja nefriit, alveolaarsetesse emfüseem. Südame impulssi tugevneb (nõrgenenud vähem), difusiooni lühike. Pulse väike, nõrk täitmine, sageli arütmiliseks. Ala suhteline igavus südame ja eriti ala absoluutne rumalus südame suurenenud. Südame kurt: esimene - on tugevnenud, pikenenud, kaetud või pooleks kahe, teine ​​- on nõrgenenud; sageli ära funktsionaalse endokardiaalsest müra. Elektrokardiogramm salvestatud lööki, laieneb QRS-kompleks, ST segmendi kompenseerida. On ataksia vähendadakse reflekse, kopsuturse. Diagnoos iseloomulikud sümptomid.

Ravi. Loomade anda täielikku rahu ja seeditav toit. Tõsine seisund näitab sissehingamisel hapnikku. Anna ka verevalamine. Veenisiseselt manustatud glükoosi, naatriumkloriidi lahusega. Ennetamine: õigeaegne ravi haiguse ja vastavust loomade tervise ja zootehnika reeglite toitmise, hooldamise ja kasutamise loomad.

+++

ratitsidy näha. Desinfestatsioon.

+++

rafidaskaridoz (Raphidascarido-SIS), Helmintoos röövellikud kalad ja põhjaelustiku. Haigus esineb nõrgalt töötab vetes täis haugi.

Patogeen R. - nematood Raphidascaris acus pere Anisacidae. Täiskasvanud ussid (18-65 mm pikad ja 3-4 mm laiune) on parasiitne maos ja soolestikus, vastne - maksas ja teistes siseorganites kala .. Areng toimub koos osalust vahe (selgrootud) ja paak (kala) võõrustaja. patogeen sissetungi Allikas - haige kala (eest röövkalade) ja saastunud vees elavatele selgrootutele. R. vastuvõtlikud haug, latikas, karpkala jt. Kala igas vanuses. kala vastsed rändavad organismis põhjustada mehaanilist kudede kahjustusi, verejooks ja parasitism maksa - hepatiit, seedehäired protsessi. Haige kala loid, ammendatud, saab tumedama värvusega, surevad tänu elutingimuste halvenemine. Diagnoos põhineb helminthological lahkamine andmed.

Vältimist. Ärge laske transport kala rahutu veekogude hea. Kui RA on verejooksu mahutid - püüda kõiki kalu, veevoolu veehoidla ja lühike kuivatamise oma voodis, desinfitseerimine neprosyhayuschih asetab valgendi (3-5 t / ha) või külmutamine; looduslikes vetes - sanitaartehnika hõivamiseks, väheneb arv haugi ja kala rezerventov.

Lit.: Lyaiman EM, Kalahaigused, M., 1963; Engashev VG, Rafidaskaridoz kala, "Veterinaarmeditsiini", 1966, №2.

+++

Rahhiit (Rachitis), D-vitamiini vaegus, noorte haigus, mida iseloomustab häirunud metabolismi D-vitamiini, fosforit ja kaltsiumi, degeneratiivsed muutused luukudet. Ill sageli põrsad, vasikate, lamba- ja varsad vähem ja kutsikad karusloomade taludes.

R. kasvav ebakindlus tõttu dieeti kaltsiumisoolad, fosforit ja D-vitamiini madal päikesepiste perioodi intensiivse kasvu luud loomadel. See aitab kaasa haiguse ja vitamiini puudus A. patsiendid loomad on vähenemine ja muutused isu, lizuhu, kängumise tundemärke. Mõnikord Tetaania rünnakute meenutav epilepsia. Tulevikus on lonkamine, liigese paksenemine, kummardades selja, jäsemete painutamisel, luumurrud, ees haigestuda nohu, bronhiit, kopsupõletik, aneemia. Reserve aluselisuse ja glutatiooni veres alandada. Seerum atsidoos R. vähendas anorgaanilise fosfori, alkaalse fosfataasi aktiivsus; sümptomitega alkaloosita suurenenud kaltsiumi ning vähendas anorgaanilist fosforit. Voolu R. krooniline. Õigeaegse ravi (komplikatsioonideta) 2-3 nädalat toibub. Kaugelearenenud juhtudel haigus jääb luu deformatsioon ja liigesekõhre. Patoloogilised muutused avastatakse peamiselt luu. Luud on pehme, lihtne lõigata; toruluude on lühikesed, paksenenud (eriti epifüüsi). Rinnauimed laiendatud otsad, nende keskosa - turse ja luumurrud. Lõualuusse paksenenud, pehmendatud, lahti hammaste nina on vähenenud. Luuümbrise on paksenenud, hyperemic, luuüdi õõne laiendada. Diagnoos põhineb sümptomid, analüüs toitumise ja loomade heaolu, samuti tulemuste lahkamise. Kinnitatud biokeemilistes uuringutes vereseerumi ja luu röntgenkiirtega.

Ravi. Patsiendid olid isoleeritud eraldi grupp, pakkudes neile dieet tasakaalustada kõikide toitainete ja vitamiinidega; korraldada mineraalväetiste. Rakendatud sees vitaminiseeritud kalaõli, ergokaltsiferool, ja teised. Drugs. Ennetamine: loomade pidamine ere kuivades tingimustes, tagades nende täieliku rahuldamiseks; varisemine periood - ultraviolettkiirgusest.

Lit.: Sisemine mitte-nakkuslike loomahaiguste agricultura, ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

dieet (ladina suhe -. kontot nimekirja, nimekiri) feed oma päeva söödaga, mis vastab vajadus loomsete toitainetega. See koosneb mitmesuguste feed põhjal normidele söötmine ja toitumisega informatsioon feed. R. Seoses sisu sööda ühikut, valgud, vitamiine ja mineraalaineid. Mahu ja kuivainete sisaldus peab vastama R. võimsus seedetrakti. Sest eri liiki loomad, vanus ja naprimeravleniya sööda tõhususe suhe P. erinevalt. Olenevalt söötmise eristada R. ülekaal mahlane, jäme või jõusööta. Mõeldud eeskujuliku tüüpiline R. põhigruppe loomade suhtes neid või muud looduslikud tingimused valdkonnas. Vaata. Ja söötmine põllumajandusloomadele.

+++

ratsionaliseerimise ja leiutise veterinaaria, olemasolevate täiustamine ja uute ravimeetodite puhul, diagnostika, kirurgia, ja nii edasi. d. leiutised ja uuendused peaksid olema oluliselt erinev uudsus (leiutise uudsuse määratakse globaalses mastaabis) ja on kasulikud funktsioon. Autorid leiutised ja uuendused võivad olla üksikisikud, grupid üksikisikute, asutuste, organisatsioonide. Leiutajate välja autoriõigused, innovaatorid - ratsionaliseerimise sertifikaat. Töö ja patent teenused naprimeravlyaet ja kontrollib komitee leiutiste ja avastuste NSVL Ministrite Nõukogu. Küsimused ja R. ja. põllumajanduse osakond tegeleb kohta leiutis ja ratsionaliseerimine Põllumajandusministeeriumi NSVL. Valik kasulikke soovitusi veterinaar- oma aprobatsioon ja rakendamine Main Administration NSVL Põllumajandusministeeriumi veterinaarmeditsiinis. Nõustamine R., ja. toimus NSV Liidu näitus Majandus- Saavutused (Center of Patent teenused - "Patent").

+++

Oksendamine (Emees, vomitus), kompleks refleks teo põhjustatud ärritust oksendamise aju keskel, kus sisu magu visati läbi suu või ninaõõnes. R. organism enamasti vabastada kahjulik ja ohtlik elu loomsed ained. On refleks R. ja R. tsentraalse. R. refleks tekib, kui kõhukelme ärritus, limaskesta Pehmesuulae, neelu, söögitoru või mao; R. tsentraalse - otsese stimuleerimise oksendamine kesklinnas mürgid, toksiinid siseneda verest korral mürgistused ja teatavad nakkushaigused. R. Hobused harva kinni sest madala erutuvus oksekeskus ja omaduste struktuuri maos. Mäletsejate R. juhtub, kui võtta suurtes annustes hellebore, Veratriin, süües suures koguses lutsern, ülevoolu arm ja tema kõhupuhitus. Uplotoyadnyh R. - sagedasemad vead söötmisel, seedetrakti haigused ja sooleobstruktsioonist.

+++

okseti (Vomitiva, Emetica), ravimid, mis põhjustavad oksendamist. On R. p. reflektoorse ja suunavast. Viimaste hulka kuuluvad ained, mis ärritavad retseptoreid mao limaskesta ja põhjustab refleksi erutust oksekeskus (hambakivi emeetilisi, oksejuure root); teise - aine toimib otse oksendamine keskus (apomorfiini). R. Rakenda. sisu vabastamiseks mao, juhul mürgistuse mürgiste ainete või halva kvaliteediga toitu. Vastunäidustatud mürgitusi Leelistega ja mineraalhapete, aineid, mis suruvad maha kesknärvisüsteemi, rasedus, mao- ja kopsudesse.

Lit.: Tchervyakov DK, Evdokimov PD, Vishker A., ​​Narkootikumid veterinaar-, 2 ed., Moskva, 1977.

+++

Reaktivatory koliini, kemikaalid, kes pärsitud defosforüülimisega organofosfaat (OP) ja koliini vähendada ensümaatilist aktiivsust. Nad on võimelised ka reageerima FOS ja põhjustada nende hüdrolüütilise lõikamise. R. x. - Dipiroksim, tonegonin, 2-PAM-jodiidi, 2-PAM kloriidi, 2-PAM, kasutatakse kui vahendit antitodnye koos holinoliticheskimi ainete (atropiini, tropatsin) juures mürgitamise WCF. Vaata. Vastumürgid.

+++

reaktsioonivõime organismi keha võimet reageerida väliskeskkonna muutused nende toimetulekut, mis tagab selle kohandamiseks erinevate keskkonnatingimustega. R. o. See paranenud Evolutsiooni käigus vastavalt arengule, mis tajuvad stiimulite ja reguleerimisega seotud funktsioonid organismis. On ilmekam Kõrgematel loomadel ning määratakse füsioloogilisi omadusi organismi peamiselt oma reguleeriva süsteemid - närvi- ja endokriinsüsteemi. R. Füsioloogilised umbes. iseloomustab taseme muutuste tema tegevuse mõjul normaalne (sobiv) stiimulitele. R. Patoloogiline umbes. - Vastus patogeensete stiimulitele, avaldub esinemise valulikkus. Seal allergiline ja immunoloogiline R. o., Seotud mõju organismile võõrvalkude, bakterid ja nende toksiine (vt. Allergia, anafülaksia, Immunity). On bioloogiline, või liigi, tõu, isiksuse, vanuse, soo R .. Liikide R .. määrati tuntumaid iseärasusi, iseloomulik see loomade liigist. See on ilmne, näiteks hooajalised muutused tundlikkus (talveunest, migratsioon), vastupanu tegevuse mikroobid ja nende toksiinid (nt kanad ei ole vastuvõtlikud siberi). Individuaalne R. kohta. See sõltub inimese omadustest, tema põhiseadus, sugu, vanus, söötmise ja elamistingimusi ja teised. Vastsündinutel on vähenenud R .. Puberteedieas R. kohta. täiustatud hästi väljendatud immuun-bioloogilisi funktsioone (fagotsütoosi, antikehade tootmine). Vana-aastaselt RV. vähenes tõkkefunktsioon tõttu nõrgenemine keha ja reaktsiooni närvisüsteemi. Vaata. Samuti vastupanu.

Lit.: Ado AD, General küsimusi õpetused reaktsioonivõime, raamat.: Patoloogiline füsioloogia, ed. AD Ado ja IR Petrov, Moskva, 1957.

+++

mikrobioloogilise reaktorid, aparaadid kasvamiseks suurtes kogustes mikroobid valmistamiseks kasutatavate vaktsiinide ja toksoidide. Application of R. m. Võimaldab üks masin steriliseerida kasvukeskkonnast kasvada soovitud temperatuuril, bakterid inaktiveerida kasvatatud kultuuridest ja pakendatud kuumtöödeldud biologics. Ettevõtete bioloogilise tööstuses kasutatakse üha R. m. Sügavus kultiveerimiseks mikroobid võimsust 50-2000 liitrit (joon.). Bakteriaalne kultuurid P. b. kasvanud 37 t {{?}} C, pidev õhutamist (anaeroobid kasvatatud ilma aeratsioon), vahelduv lisaks 40%, vältides hapestumine mine glükoosilahust. kasvatamise aeg sõltub tüüpi mikroob, näiteks anaeroobne - 5-7 tundi, bakterid teetanuse - 6-7 päeva.

Mikrobioloogilised kasutatava reaktori mikrobioloogilise tööstuses.

+++

reaktsioonil vasksulfaat, määramise meetod värskuse kasutatava liha avastamiseks toorme proteolüütilistele. In koonilisse kolbi 100 ml pandi 20 g hakkliha lisati 60 ml destilleeritud vett. Kolb kaeti klaasi ja kuumutati keeval vesivannil 10 min. Kuum puljong filtriti läbi kiht vatt (0,5 cm) torusse paigutatud klaas külma vett. In proteiini olemasolu helbed filtraat lastakse läbi filterpaberi. 2 ml filtraati valatakse katseklaasi, lisatakse 3 tilka 5% vesilahuse vasksulfaadi. Tuubi loksutati 2-3 korda ja lasti seista 5 minutit, seejärel arvestama reaktsiooni tulemusel. Kui puljong säilitab oma läbipaistvust, siis on see healoomuline liha värskus; kui hägusus lihapuljong peetakse küsitav värskust. Loss sültjas sade iseloomulik seismajäänud lihast.

+++

komplemendi sidumise test, CFT, reaktsioon Bordet-Zhang [nimel Belgia. bakterioloogide J. Bordet (J. Bordet) ja O. Gengou (O. Gengou), 1901] väga spetsiifiliste ja väga tundlik seroloogilise vastuse, mis põhineb võime antigeen-antikeha kompleksi fikseerida vaba komplemendi (Aleksin), mida kasutatakse diagnoosimiseks paljud bakteriaalsed ja viiruslikud ja mõned ainurakne ja helmint haiguste, samuti uuring protsessid kaasnenud muutusi antigeeni kogust või antikeha. RAC toimub 2 etappi: 1) antikehade interaktsiooni, antigeeni ja komplemendi, kus seostuvad vabastamiseks moodustunud antigeen-antikeha kompleksi (spetsiifiline faas); 2) märge reaktsiooni valgustundlike punaste vereliblede (mittespetsiifiline faas). RNC kasutab kahte süsteemi: spetsiifilised bakterioloogiliste koosneb antikeha (uuritav seerum), antigeeni ja täiendada, samuti mitte-spetsiifiline "indikaator", mis sisaldab hemolüsiin (hemolüütiline seerum) ja lambaid erütrotsüütide suspensioon. Antigeen seondub antikeha ainult komplemendi juuresolekul. Kui testseerumit sisaldab antikehi homoloogiline antigeeni võetakse, seda esineb reaktsioonisegus moodustunud adsorbeerunud antigeeni komplemendi kompleks - antikeha ja kaotab oma võimet lüüsida erütrotsüütide sensibilisatsiooni st ilma komplemendi hemolüsiini (hemolüütiline antikeha) ei hävita punaste vereliblede (positiivne reaktsioon). Neil juhtudel, kui antigeen-antikeha seerumid testiti on konkreetne afiinsusega, kompleksi ei moodustu ja komplemendi jääb vabas olekus. Kui lisate hemolüütiline süsteem sel juhul ei ole seotud täiendus hemolüüs ülitundlikuks punalibledes (negatiivne reaktsioon). On mitmeid võimalusi, millega RAC: klassikaline meetod poseerib nagu makro- ja mikrovariantov, komplemendi sidumise pikk (RDSK) külma arv meetodeid. RSK 50% Nome hemolüüs tundlikuks punaseid vereliblesid ja teised. Aastal veterinaardiagnostikalaborid praktikas kasutatakse tihti klassikaline meetod RAC makrovarianta, kus iga osa on võetud 0,5 ml või 0,25 teatud töö tiiter. Komplemendisüsteem bakterioloogiliste tiitrida seerumi sama liigi loomade veri, mis allub uuring. Katse seerumit uuritakse tavaliselt lahjendusel 1: 5 ja 1: 10, antigeeni ja 1: 5 ilma antigeeni (kontroll). komplemendi sidumine ajal konkreetse etapi 20. minutil, kusjuures reaktsiooni hemolüüsiprotsendi faasi mittespetsiifilised min temperatuuril 20 t 37-38 {{?}} C. Diagnoosimiseks mitmete haiguste kasutada tundlikumat tehnikat - RDSK. Selles esimeses faasis reaktsioon viiakse läbi t 4-6 {{?}} C ​​16-18 h, mille tulemuseks on suurenenud adsorptsiooni komplemendi väikeses koguses antigeeni ja antikehad. Hemolüütiline süsteemi Seejärel lisatakse ja reaktsioon kulgeb temperatuuril t 37-38 {{?}} C ​​juures 20 min. Tulemused DGC ja RDSK arvesse aste viivitus hemolüüs, mis on tähistatud ristiga või miinus asjakohaste Intress erütrotsüütide hemolüüs järgmised: ++++ 0-10%; +++ 10-40%; ++ 40-70%; + 70-90%; - 90 kuni 100%. Alased õigusaktid annab konkreetsed juhised koostis, hindamine ja arvestus RDSK RAC ja iga haiguse eraldi.

Lit.: Laboratoorsed uuringud veterinaaria, M., 1971; Juhend immunoloogia, ed. OE SH Vyazova Khodjaeva, M., 1973.

+++

Rheumatism (Rheumatismus), nakkus- ja allergiline haigus, mida iseloomustab põletik lihaskonna koe troofilise. Protsess hõlmab peamiselt südame-veresoonkonna ja lihaste süsteem, sünoviaalmembraani. Seal on äge ja krooniline P., lokaliseerimine - R. liigesekõhre ja lihaselised. Haigestuvad sagedamini veised, hobused, eeslid, sead, koerad (teenus).

Etioloogia. Enamik teadlasi usuvad põhjused R. streptokokkinfektsioonile ja sellega seotud keha allergiline. Aidata kaasa R. suuri kõikumisi õhutemperatuur, külm, niiske õhk.

Sümptomid ägeda liigesekõhre praegune P.: Äkiline üheaegne rike mitu liigesed, üleminekuprotsessi ühest ühine teisele, kehatemperatuuri tõus, muutused südame löögisagedus ja hingamine, isutus. Liigeste on valus, paistes, loomad tihti minna, on lonkamine. Vahel tagasilangus kahjustustega teisi liigeseid, tüsistusi (pleuriit, endokardiit, perikardiit). Kroonilised liigeste RA võib töötada iseseisvalt. Koos muude omaduste märkis ühises hõõrdumise müra ja särtsuma. Kui painutamata kujul reumatoidartriit oli segatud raske lonkamine, valu ja kõvadus paistes liigeseid. Seotud funktsioon - atroofia lihaste paigale mõjutada ühist, krooniline muutused südames (endokardiit, müokardiit jne). Tähistame kahheksia, lamatiste. Ägeda lihaste R. - kehatemperatuuri tõus, südame löögisageduse tõus ja hingamist, naprimeryazhёnnost on liikumine, valu kahjustatud lihasgruppe. On ägenemist teisi lihasgruppe. Äge voolu muutub krooniline, mida iseloomustab perioodiline ägenemisi. Mõningatel juhtudel lihased on paksemad paksenemine -, reumaatiliste sõlmede.

Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste.

Ravi. Loom panna kuivas ja soojas ruumis. Sisesta dieet on kõrge toiteväärtusega ja seeditav toit. Vedelsööda veega ja anda soe. Aastal liigestes 1-2 korda päevas hõõrudes valuvaigistavad salvid ja salvid (6% ny iodvazogen või segu: Ol Camphorati, Ol Hyoscyami {{aa}} 15,0 ml; Chloroformii 30,0 ml.). Inside: fenüülbutasoon, salitsüül- naatrium sulfanilamide kombinatsioonis ravimite ja antibiootikumidega. Vajadusel - süda tähendab. Kui reumatoidartriit on näidatud autohaemotherapy. Krooniline reumatoidartriit on ravimatu. Kui R. lihase algfaasis haiguse tähistavad Analgin, massaaž hõõrudes kergelt ärritavad (henbane, kamprit ja metüül salitsüül-, segada võrdsetes osades), kusjuures kohustuslik soe Cover taotlus või muu kuumutamisviiside. Tõhus UHF ravi. Toas - sama valmistised ägeda liigesekõhre R. ja autohaemotherapy. See soovituse nimetada Adrenokortikotroopse hormooni ja kortisooli. Et vähendada kehatemperatuuri manustatakse intramuskulaarselt reoperin 7 päeva.

Lit.: Private kirurgia, L., 1973.

+++

reumaatiliste põletik kabjad, hajusa aseptilistes seroosseid nahapõletik sihtasutuste kabja. Ta esineb peamiselt hobused, mõnikord veised (kahjum kabjad sisemine sõrmed).

Põhjustab R. c. .: Veaga toitmine (üleküllastunud valgu dieeti, halva kvaliteediga sööda, kaer suvila loputada pärast tööd hobused), kiire jahutamine, raske töö tugeval alusel, pikk raudtee- ja veetranspordi ilma pesakondi. R. raskendab aastal. k. ja sünnitusjärgse nakkushaigus. Alguses haigus - palavik, südame löögisageduse tõus ja hingamine, higistamine, lihaste värinad mõnikord. Kui see mõjutab sõrgu nii rindkere jäsemed looma üksi paneb neid edasi ja tagajalad alla panna keha, pea tõstab üles; lüüasaamisega sõrgu vaagna jäsemed kõik loomade jäseme tõstab ülakeha ja pea vajub. Lüüasaamisega kõik jäsemed loom tavaliselt on. Kasvanud on ka kohaliku temperatuur patsiendi kabja valulikkus, eriti varba osa, omandada sulin digitaalne arterid. Kroonilise Muidugi tuleb sageli deformatsiooni kabjad (tuntud ka kui "Yezhov kabja"). Ravi. Unfetters haige hobune ja pane masin rikkalik kuiv allapanu. Alates toitumine välista jõusööda vett ja vähendada riigis. Aasta esimestel päevadel haiguse teha verevalamine. Kui ei ole vastunäidustusi, subkutaanselt manustada arecoline, Eseriin. Valdkonnas sõrme arterite süstiti subkutaanselt epinefriini 1: 1000 1,5-2 ml kummalgi küljel. Alguses haiguse soovitatakse veenisisene 0,25% lahus novokaiinille mine. Esimesel 2-3 päeva kahjustatud kabja külmakahjustused (märgjahutussüsteemide suruma). Kui R. aastal. to. - tagajärg vigu toitmise ette lahtisteid. Kui kabja deformatsiooni rakendada ortopeedilised rautamine. Vaata. Samuti Laminitis.

+++

reumaatilised südamehaigused (reuma ja kreeka Kardia -. süda), haigus, mida iseloomustab põletik südame reuma lüüasaamisega oma kestad. Loomad R. piisavalt uuritud. Enamikul juhtudel haigustekitajat haiguse neist - Streptococcus. R. sageli keeruliseks südamehaigusi. Patsiendid ütlevad, et loomade kehatemperatuuri tõus, südame löögisageduse tõus, hingeldus (alguses haiguse pärast liikumist), mõõdukas laienemine südame ja endokardiaalsest müra. Rasketel juhtudel RA kaasneb kõik suuremad sümptomid südame-veresoonkonna haiguste, samuti leukotsütoos, kõrgenenud erütrotsüütide settereaktsiooni. Haigus esineb kujul rünnakud, mõnikord ilma sümptomiteta.

Ravi: allergiavastaseid ja reumavastased ravimid (naatriumsalitsülaat fenüülbutasoon jne), Süsivesikute dieeti ja soola; sümptomaatiline ravi.

+++

regeneratsioon (pozdnelat regeneratio -. regeneratsiooni, taastamine), taastada kaotatud kehaosi reprodutseerimise teel või hüperplaasia säilinud kudede elemente. R. - võõrandamatu vara kõik elusolendid. Kiirus ja täiuslikkuse R. loomad sõltub loomade liigist, vanusest ja seisundist Neurohumoraalsete määruse tingimustele pidamiseks ja toitmiseks. Stimuleerida R. väline (soojus, ultraviolettkiirguse, jt.) Ja sisemised tegurid (tooteid kudede lagunemine).

R. On füsioloogilised, parandavam ja patoloogiline. Füsioloogilised R - taastamist kudede rakkude asendamiseks kaotatud rakke loomulikult. Et seda rakendada organismis on olemas spetsiaalsed organid ja süsteemid (nt vereloome süsteem, cambial elemendid epidermis). Reparative R. tekib siis, kui kahjustatud kehaosi mõjul kahjulikud tegurid. R. Patoloogiline iseloomustab kõrvalekaldeid normist taaskasutamise protsessi ning avaldas ebapiisav või ülemäärane teket kudede elemente, nende kvalitatiivne muutus, määra RR viivitusega seotud mehhanism paljunemise ja sellele järgnenud diferentseerumine ellujäänud rakuliste elementide või suureneb nende maht (taastav hüpertroofia). Sõltuvalt kvaliteedi ja kvantiteedi vastava tagasinõudmise kaotanud elemendid eristavad täielik R. - asendamine kudede defekt, mis vastab suurimale kadunud; mittetäieliku R. - asendamine kudede vead, erineb kaotatud (nt sidekoe armkude) ja liigne R. iseloomustab liigne teke regeneraadi.

Lit.: Vorontsova MA, Liozner LD, füsioloogiline uuenemine, Moskva, 1955; E. Hay, regeneratsiooni, trans. inglise keelest., Moskva, 1969.

+++

Regional nakkus (ladina regio, sündinud surmad regionis - .. ala), algfaas haigestuda teatud nakkuste kui haigustekitaja lugusid lymphogenous ja säilitatakse piirkondliku lümfisõlmed.

+++

tagasivool (ladina uuesti -. eesliide tähendab tagasi, tagasi, ja gurgito - CURRENT üle ääre), tagasivool, vedelike ja gaaside seedetrakti, kuseteede, südame-veresoonkonna, emaka tõttu erinevaid orgaanilisi ja funktsionaalsetel põhjustel.

+++

redressatsiya (Prantsuse redresser -. õgvendamine), Operatsiooni suletud sunniviisiliselt parandatakse ebanormaalne seisukohti ja julm kujul jaotus lihasluukonna, eriti jäsemed. R. saavutada kudede venitamine on nõgus pool või keerates ja compression - on kumer, rikkumata terviklikkuse kudedes. Tehke R. doseeritud jõud arvutatakse perioodiliselt valamist (istungid kulutada 1-2 nädalat kõrvaldada tüvi). Mõnel kõõluste kontraktuurid rakendada spetsiaalseid Rautamiseks teiotomiyu.

+++

reduktaasi test, meetod ligikaudne määramine kokku bakterite obsemenёnnosti pastöriseerimata piima. See põhineb võime bakterite arengu protsess eraldada reduktaasi pleegitamine orgaanilise värvaine - metüleensinisest. 20 ml piima lisati 1 ml töölahuse metüleensinist segu soojendati 38 t {{?}} C ​​ja jälgida reaktsiooni. Sõltuvalt määratud ajal pleegitamine segu klassi piima (vt. Tabel)..

+++

rezazurinovaya test, meetod ligikaudne määramine kokku bakterite obsemenёnnosti pastöriseerimata piima. See põhineb võime bakterite arendusprotsessi eraldada reduktaasi, mis muudab värvi piima segus resarusiin. 10 ml piima valati resarusiin lahus. Segu kuumutatakse kuni t 38 {{?}} C ​​ja jälgida muutusi värvide, mis määrab klassi piima (vt. Tabel)..

+++

resektsiooni (ladina resektsioon -. lõigata, lõigates ära), operatsioon on eemaldada osa elundi või anatoomilise haridus. Veterinaarkasutuse toodetud R. nekroos ja mädane tromboflebiit of kaelaveenist; Peatus sooletuppumus ja emaka pärasoole; osteomüeliit, kaariese ja kasvajad ribide ja muudel juhtudel, kui eemaldades kahjustatud osa keha, säilitada majanduslikku väärtust looma.

R. kägiveeni toimub vastavalt kohaliku anesteesia. Mööda mõjutatud laeva lõigata läbi naha pindmise sidekirme ja nahaaluse lihaseid kaela. Eesmised ja tagumised osad valmis veeni kaks ligatures rakendada vahemaa 2 cm kaugusele üksteisest. Mõjutatud ala liigestatud ligatuuride vahel. Haavale sõlmes õmbluse, jättes auk tagumise nurga kapillaari kanalisatsioon (joon. 1). Selleks, et vältida libisemist ligature kännu veenid loomadega seotud lühikese rihma otsas, ja 2 päeva jätta oma toitumises hekslimaterjali.

R. pärasoole teostatakse kombineeritud anesteesia või kohalik tuimestus. Loom on fikseeritud külili või püsti. Pärast valmistamist kirurgilise valdkonnas kahe teritatud pikk sondi (nõelad) või süstla küljest (joon. 2) välja langenud soole Pierce kaldu otse pärakust tahapoole. Vahemaa 1-1,5 cm tagaosa stilett prolapsed soolestikus on ära lõigatud. Kändude õmmeldud soolestiku sõlmes õmblus; süstenõeltest teha väljaspool, pigi pimedas - aasta soolestiku osa süvend. Õmblused on kohaldatud vahemaa 0,5-0,8 cm kaugusel. Pärast seda Mandre on eemaldatud, kännu määrduda antiseptiline salv või emulsiooni ja vähendada arvesse vaagnaõõne. Õmblused ei eemaldata.

R. ribid toimub vastavalt kohaliku anesteesia. Suured loomad on fikseeritud püstises asendis, väiksem - küljel lauale. Rööpne keset välispind lõigatud pehmete kudede luuümbrise soovitud pikkuses. Lõigatakse läbi periost servadel. Vastavalt soonikut, vabanes otsest Käest periostist, liidetakse konks teraga Käest Nestor ja eraldades luuümbrise kõik mööda lõigatud sisemisel küljel. Aastatel sisepind ribide ja luuümbrise manustatakse Branche käärid või trosssaag ja rist ülaserva esimene, siis allosas nurgas haava. Äge otsad tömbiks ülejäänud luu. Pärast eemaldamist luukilduse, luu praht, vere hüübimist, haava loputada antibiootikumi ja luuümbrise lisatud tavalises asendis, see ühendab õhuke Suolijänteet. Lihased ja nahk õmmeldud eraldi. On haava sidematerjal rakendatakse.

Lit.: G. Kuznetsov, Operatsioon veised, L., 1973; Magda II Itkin B. 3. Voronin II operatiivkirurgia põhitõdesid topograafilise anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1979.

Joon. 1. resektsioon kägiveeni: 1 - laeva alasti; 2 - ligeerimine.

Joon. 2. resektsioon pärasoole kasutades sondi (Olive).

+++

Reserve aluselisus, sama vere puhverdusvõime.

+++

veehoidla patogeeni infektsioon (Prantsuse veehoidla, alates Lat reserv - .. päästa, salvestab) kogum esindajad teatud loomaliikide, pakkudes pidevat ringlust haigustekitaja ja selle säilimise liigina. Näiteks närilised on veehoidla patogeenide leptospiroosi, listerioos lemmikloomadele; Kariloomad - veehoidla brutselloosi patogeeni inimestele; wild lihasööjate koerte - marutaudi viiruse reservuaariks lemmikloomad.

+++

veehoidla peremeeslooma, kus elas kehas ja vastsed parasiit koguneda, kuid mis ei ole vajalik elutsüklit parasiit. R. x. võivad säilitada vastsed pikka aega (mitu aastat), ja olla nakkusallikaks lõpliku peremees. R. x. See juhtub sooleparasiidi arendada nii osalemise vahe peremehe ja ilma selleta, et on olemas otsene tee. Sest nematood Physocephalus bexalatus - parasiit sigade, kasvab abiga vahe võõrustajad mardikad Koprofaag on laia RV. - Rotte, hiiri, konnad, maod ja teised.

+++

organismi vastupanuvõimet (ladina Resisto -. Resist, vastu), organismi vastupanuvõime füüsikalised, keemilised ja bioloogilised ained, mis põhjustavad patoloogilist seisundit. Erinevalt R. umbes immuunsus. See hõlmab laia vastupanu nähtused. See kujutab potentsiaalset kohanemisvõime keha suudab vastu panna toime haigusetekitajate betooni tingimused olemas. R. o. See muutis käigus fülogenees; näiteks selgrootute on resistentsed bakteriaalseid toksiine, soojavereliste märgatav tundlikkus neile. R. o. tihedalt seotud organite ja süsteemide tegevus sõltub loomade liigist, vanusest, soost, põhiseadus, anatoomilised ja füsioloogilised omadused, organisatsiooni tasandil ja arendamine RES ja lümfisüsteem. Aasta alguses on ontogenees on suur R umbes. toimele mitmesuguste kahjulike ainete (alandav osarõhu, teatud bakteriaalsete toksiinide). Loomad täiskasvanueas tähistatakse raskeima RA., Vanemas eas, siis väheneb.

On loomulik (kaasasündinud) ja omandatud R .. R. Kaasasündinud umbes. päritud. Näiteks siberi Alžeeria lambad on vastupidavamad kui Euroopa. R. Lisandunud. See on tingitud liigi või üksikuid omadusi organismi teatud tegevuste peal, nagu immuniseerimise haigustekitajate vastu. R. o. määrab suuresti ajuripatsis aktiivsust neerupealse kilpnäärme ja sugunäärmete, mille funktsiooniks on reguleeritud kesknärvisüsteemi. Keskmes R .. peituvad selle struktuuriliste ja funktsionaalsete seadmete (tõkkefunktsioon, esinemine bioloogiliselt aktiivseid aineid veres, fagotsütoos). Väsimus, väga kõrge tootlikkus, nõrk kinnipidamise tingimusi ja teised. R. tegureid vähendada. ja soodustavad haiguse.

Lit.: W. Boyd, Basic immunoloogia, trans. Inglise keelest., Moskva, 1969; Kovalenko J. R., Sidorov MA, mõju keskkonnategurite organismi vastupanu ja immunogenez, «Arhiiv karusnaha experimentelle Veterinarmedizin», 1970, Bd 24, S. 113.

+++

Rh (Rh-faktor) antigeeni süsteemi sisaldub erütrotsüütide loomade (inimese), sõltumata veregrupi; Esimene avastati reesusahvide (sellest ka nimi). R. f. on päritud domineeriv iseloomujoon; sattumist organismi looma, ta on võimeline immuniseeritaval, põhjustades teket Rh-antikehad ja reageerivad nendega. Seerum sisaldava Rh-antikehad kindlaksmääramiseks kasutatakse R. f. veres, mille arvel, nagu veregrupp, vajalik tingimus vereülekannete kaudu. . Blood loomad, mis sisaldavad erütrotsüütide R f nimetatakse Rh-positiivsed (Rh +); kui ei ole R f erütrotsüütides, -. Rh-negatiivne (Rh). Kui luumurd on Rh + veri loom, kes ei sisalda R f. Ta on moodustunud Rh-antikehi (aglutiniine ja hemolüsiin). Korduv manustamine Rh + vere võib põhjustada aglutinatsiooni punaste vereliblede ja tõsiseid komplikatsioone (vereülekande šokk). Motiiv Rh-reaktsioon - aeglane kasv ja hilise algusega (1-2 tundi pärast vereülekannet). Loomade ravi Rh + - järgneb cupping Rh veres. Raseduse ajal ema Rh Rh + lootele R. f. See tungib loote verest ema platsenta (ahvid, küülikud, rotid), põhjustades teket Rh-antikehad, mis satuvad vereringesse ja põhjustada loote hemolüüsi või selle aglutinatsiooni erütrotsüütide (hemolüütiline haigus lootele põhjustada surnultsünni). Kui platsenta ei liigu vilju ema antikehad (mära, emised), need akumuleeruvad ternespiima. Pärast sündi ternespiima antikehad emalt tarvitavad hundu, hävitada tema punalibled, põhjustades hemolüütiline haigus vastsündinu, mida saab salvestada, kiirelt uputa teda veres ja vskarmlivaya esimese 24-36 tunni jooksul ternespiima teistest kuningannad.

+++

mitteesinemise (ladina re -. uuesti ja invasioon), korduv haigus peamiselt tungida peremees (inimeste, loomade, taimede), mis tulenevad nakkus sama tüüpi muu loom. See erineb superinvazii, et see toimub nakatumine pärast vabanemist hulk invasiivse agent. See sõltub peremehe immuunsüsteemi seisund, selle liik, vanus, toitumisseisundile, keskkonnatingimused, hooaja, toitumine, parasiit liigid ja teised. Tegurid, mis nõrgestavad või R. edendada.

+++

Taasnakatamiseks (ladina re -. uuesti ja infektsioon), korduv haigus, mis tekib tänu uute nakkusjuhtude sama patogeenide ja nakkuse läbinud vabanemist keha selle haigustekitaja, kuna puuduvad või ebapiisavad naprimeryazhёnnosti immuunsus.

+++

rekombinatsiooni (ladina re - .. uuesti ja pozdnelat combinatio - ühendus), ümberkorraldused geneetilise materjali (DNA) on geneetilise vanema organid (kromosoomid, plasmiidid, jne), mis viib uute kombinatsioonide geenid järglastele. In kõrgemate organismide R. seotud vahetamist homoloogiliste lõigud (paar) kromosoomide ajal meioos, või jagunes kromosoomide gametogeneesile. Peamine mehhanism RA - crossover (ületamisega kromosoomid), mille vahe portsjonit kaks geneetilise struktuuri andmevahetuse ja taasühinemine. In R. mikroorganismide toimub vahetamise teel kahe osa DNA molekule (või nende fragmente).

+++

tervenemine (pozdnelat reconvalescentia -. taastumist), taastumine seda või teist haigust. R. kestus oleneb ja haiguse tõsidusest, immunoloogilise reaktsioonivõime looma, nende seisund ja söötmise ja ravi. Taastumine ei ole alati täielik. Teatud aja on märke häire üksikute organite. Mõningatel juhtudel puudumisel haigusnähud püsivad patoloogilised muutused elundite ja kudede. Seetõttu R. looma võib lasta keskkonda patogeenide.

+++

rektaalne läbivaatus, manipuleerimine, mille tootmisel on pärasoole haiguste diagnoosimiseks siseorganite ja rasedustestid. Eriti väärtuslik ja R .. suurte loomade puhul, sest neil on väline palpeerimist elundeid kõhu mõju väike. Kui R. ja. suured loomad viiakse pärasoolde kogu käes ja väike - nimetissõrme.

Enne R. ja. Loomade fikseeritud (vt. fikseerimise loomad). Avastades määrib käsi (küüned lühikeseks) vaseliin või seep, paneb oma sõrmed koonus ja õrnalt tutvustab oma käe pärasoolde. Ärritus pärasoole külm õhk retseptorid toimivad ja roojamine. fekaalse jäägid eemaldatakse pärasoole käsitsi. Tugeva peristaltiline käeviibutusega eemaldatakse soole, oodates, kuni peristaltikat peatub ja siis käsi lisatakse taas soolestikku. Kui peristaltikat ei peatu, ei sooja klistiir ja nahaalune atropiini. Väikesed loomad uuritud külg- ja dorsaalses seisukohti. Tasuta sõrme läbi kõhuseina surve all suunas sõrme on pärasooles ja seega seisundi kindlakstegemiseks uurimisel kättesaadavate elundite. Kasutuselevõtuga käe pärasoolde pöörama tähelepanu päraku ja toon oma sulgurlihase, mis võib nõrgeneda (vanemad loomad, pikka kurnavat haigust, seljaaju halvatus) või väga kõrgel (teetanus, obstruktsioon peensoole). Juhul halvatus sulgurlihase päraku võib olla haigutav pärak. Pärast kasutuselevõttu käe pärasoolde seisu hindamisel seinad (esinemine haavandid, kasvajad, haavad, helmintide). Kui R. ja. läbi seina pärasoole seisundi kindlakstegemiseks kõhuõõnde, suurus, kuju, asend, täiteaste ja milline on saadaolev sisu palpatsioon sooles, ja veiste ja armi.

Sünnitusabi ja günekoloogia ja R .. läbi, et määrata naistel suurem loomade raseduse diagnoosimine suguorganite haigused (emakas, munajuhad munasarjad), abort sordid (mumifitseerumine ja leotamine loote) ja ebanormaalse arengu suguelundid (alaareng, frimartinizm). On järjekorras R. ja. genitaale määramisel raseduse cm. rasestuda. Suurtes meestel abil R. ja. määrata suurust sisemise kubemekanalist riik lisasugunäärmetest (nende positsiooni, kuju, järjepidevus, tundlikkus) ja pulle abiga massaaž ampullid Külvisejuhade ja vesikulaarset näärmed saada seemnerakud (vt. kunstlik viljastamine põllumajandusloomad).

Lit.: Studentsov AP, Veterinaaria sünnitusabi ja günekoloogia, [4th ed.] M., 1970; Kliiniline diagnoos sisehaiguste agricultura loom, 3. väljaanne., Moskva, 1971.

+++

rectoscopy (ladina pärasoole -. pärasoole ja Škop {{e}} {{o}} - kaaluda), visuaalne kontroll päraku limaskesta, kasutades optilist instrument - proctoscope. Katse suur loom paneb lühikese rihma otsas või viivad fikseerimine masin, väike - fikseeritud lamavasse asendisse. Enne R. pärasoole puhastada käsitsi sisu. Tooted eeltöötluse puhastust klistiiri ja rahustid. Loomad põevad spasme sooles, on soovitatav sisestada subkutaanselt 5 ml 0,2% lahus atropiini mine. Rectoscopy koos sondi enne alkoholi pühkida, määrduda vaseliiniga ja manustada aeglase pöördliikumine pärakusse sügavus 10-15 cm, siis makdren eemaldada. Edendamine ohutu proctoscope toru kuni eesmised nähtav valendikku sooles ja välimus valdkonnas limaskestadelt on vaja muuta katseklaasis naprimeravlenie soolestiku teljel. RA, mida saab kasutada vaginaalse peeglid (veised ja hobused) või nosorasshiriteli (väikesed loomad).

+++

lõõgastust (alates Lat Relaxātio -. nõrgenemine), rahustamise skeletilihaste tooni vähendati tema motoorset aktiivsust üles täitma immobilisatsioon (paralüüs). R. saavutatud kunstlikult anesteesias või spetsiaalsete fondide - lõõgastavate (vt Curariform narkootikume.); Samuti võib esineda patoloogiline seisund (näiteks sünnitusjärgse parees).

remissioon (ladina remissio -. vähendamise nõrgenemine), ajutine nõrgenemine või kadumine sümptomid. Vaata. Tõbi.

+++

X-ray seadmed, X-ray masina puhul tootmise aparaadi röntgenkiirtega ja nende kasutamist meditsiinis ja veterinaarias. P. a. Mõeldud jagatud diagnostika ja ravi. Põhikomponentideks R..: Autotrafo, samm-trafo, alaldi suure naprimeryazheniya, X-ray tube. Kuna vastuvõtja kiirguse diagnostika- ja RV. nad on X-ray ekraanid, X-ray Fotofilmide ja elektron-optilised muundurid. Therapeutic R. hästi. varustatud dosimeetrid, torud, piirates kiirgusvälja ja filtrid, et valida soovitud spektrit. R. ja diagnostika. lisatud abiseadmete töötlemiseks fotofilm, uurides X-ray, X-ray kaitse. Diagnostika R. hästi. toodetud statsionaarne mobiilne, kaasaskantav, n. Statsionaarse R. hästi. pinge poolused Röntgentoru 100-150 kV, praeguse 400-500 mA; kogumass seade - 1500-2000 kg (DGS-2, ruum 10). Mobiilseadmed naprimeryazhenie toru on kõige rohkem 90-120 kV, praegune 25-100 mA; kogumass 200-300 kg ühiku (RU-725-B, 12-OT, 12-175). In kaasaskantavate seadmete naprimeryazhenie toru 70-75 kV, praeguse 15-25 mA; kaaluühiku 40-60 kg (7-B1, 8-LZ). Fikseeritud P. a. See koosneb üksikute suurte komponentide (kaugjuhtimispult, statiivid pildid ja röntgenileiu Röntgentoru ja nii edasi.). Mobiil (eestkostetava) ja Robert. Kõik osad on paigaldatud põhjal statiivi on varustatud ratastega. Sama põhimõte struktuurilt mõeldud portatiivsete (kohver) x-ray masinaid. Tänu seisva AR. Röntgen toota peaaegu kõik kehaosad suurte loomadega. Mobiiltelefonid saab õppida konkreetse kehaosad suurte loomade, vallasvara - väikeste loomkatsetes. Veterinaarmeditsiinis, mida kasutatakse sageli seisva meditsiiniüksuse RUM-10, mobiil veterinaar- röntgeniaparaat 12 OT (joon. 1), kaasaskantav arsti röntgeniaparaat LZ-8 (joon. 2).

Üksnes raviks P. a., Kasutatud veterinaarkasutuse sisalda paigaldust RUM-11, ruum 17. Need erinevad diagnostilised naprimeryazheniem kõrgem (200-250 kV) ja väikese võimsusega alalisvoolu (15-20 mA) Röntgentoru. Vaata. Samuti röntgeni-, Fluoroskoopiat, kiiritusravi.

Joon. 1. Veterinary X-ray masin 12-OT.

Joon. 2. Meditsiiniline kaasaskantavate X-ray masin LZ-8 ( "Arman-1").

+++

X-ray, röntgenuuringus kus eriline fotofilm röntgenkiirtega saadud negatiivne kuvand objekti - röntgen. R. koos läbivalgustusrežiimi - üks peamisi meetodeid röntgenkiirte. RA lisaks X-ray seadmed, sul peab olema X-ray filmi, X-ray kassett rentgenolyuminestsiruyuschimi ekraanid, arendaja ja kinniti töötlemiseks filmi pärast pildistamist. Enne pildistamist on seatud puldil vajalikud naprimeryazhenie, voolutugevus toru ja säriaeg tagada saada selge pilt. X-ray tube keskendub eemaldatav osa filmist lint rakendatakse vastasküljel. Pildid sama ala (mis võimaldavad anatoomiliste tunnuste) tavaliselt kahel ristuval prognoosid.

Täielik röntgenpildid kaalute kasutades negatoscope annab hajutatud valguse. Röntgen näitas detailsemat pilti kui fluoroskoopias. Saadud pilt - pärast uuringu eesmärk dokument. Kiirgust kell R. vähem kui fluoroskoopias.

+++

Röntgendiagnoosimine kasutamine röntgenkiirtega avastamiseks mitmesuguseid haigusi elundite ja süsteeme. Mõned elundid (luud, kopsud, süda) on selgelt näha pilte röntgen ja fluoroskoopias ajal ekraani fluoroskoopias tingitud asjaolust, et erinevates kudedes erinev neeldumistegurid X-kiirgusele. Muud elundite (nt maos) võib uuritud pärast ravimi manustamist kontrastaine. Lisaks röntgeni ja fluoroskoopias (põhimeetodeid R.), veterinaar- rentgenofotometriya kehti, fluorograafia jms R. -. Objektiivse uurimistööd on toodetud koos teiste meetoditega.

+++

radioloogia veterinaaria kasutamise kohta röntgen diagnostika ja ravi eesmärkidel.

R. tekkis omakorda XIX-XX sajandil. Pärast avamist (1895) röntgenkiirgus.

Asutajad Nõukogude Liidu veterinaar- R. - GV Domrachev ja AI Vishnyakov. Alates 1923, veterinaar- keskused on R. Kaasani ja Petrogradi (Leningradi) veterinaarasutuste. Õpik AI Vishnjakova "Veterinary radioloogia" ilmus 1940. aastal. Nõukogude veterinaar- radioloogide õppinud palju küsimusi haiguste diagnostika hingamisteede ja seedimise suurte ja väikeste loomade, luumurrud jäsemete, vanus ja võrdleva R. lahendada palju küsimusi kohaldamise röntgenuuringus uuringus mineraalide ainevahetuse põllumajandusloomade, loomade anatoomia. Veterinaar R. õpetas veterinaar- ülikoolide ja veterinaaria teaduskonnas eraldi osakonnad või talitused diagnoosimise ja ravi mittenakkuslike haigustega. Vaata. Ja Radio.

Lit.: Lipin VA Terekhin MT, Khokhlov, AL, veterinaar- radioloogia, Moskva, 1966.

+++

Röntgenläbivalgustuse läbikumavusega, meetod röntgenuuringus, kus abiga röntgen saada positiivset kuvandit objekti fluorestsents ekraan; üks peamisi meetodeid X-ray. Kui R. tihe piirkondades objekti (luu, võõrkehad) paistab tumedam, hõredam (pehmed koed) - kergem.

Kui R. uurimisobjekti vahele pannakse Röntgentoru ja ekraan. Sõltuvalt koe tihedus varjust moodustatud ekraanil erineva intensiivsusega. Arvestades nõrk kuma ekraani mõjul röntgen toodetud R. pimendatud ruumis. Kui see ei ole võimalik pakkuda varju on cryptoscope esindavad ekraani X-ray, fikseeritud või lapiga puidust kamber kujul kärbitud püramiidi aknakese. Shadow pilte elundite ja kudede saadud ekraanil, on alati suurem kui nende tegelik suurus, nii ülekande kui ekraan peaks sobima mugavalt pind test site. R. eraldi kehaosade toodetakse suurtes loomi nende loomulikus püstises asendis, väike - teiste seisukohti. Enamikus suurte loomade jaoks on saadaval RA pea, kaela ja rindkere. Kõhuõõne organeid poolläbipaistev ainult väikeste loomade ja noorloomade suured loomad. Kui R. kõhu kunstlik kontrastained kasutatakse.

Töö Radiologist seotud tööohutusega ja on vaja kasutada isikukaitsevahendeid (prosvintsovannye kummist põlled ja kindad, spetsiaalsed kaitsekate, jne). Et vähendada töökeskkonnas ohu R., kasutatakse elektron-optiline muundurid (EOK) koos telepildi edastamise süsteemi ekraanilt X-ray.

Positiivsed aspektid R.: Taibukus saada tulemuse (eriti sellistes raske kliiniliselt tunnustatud haigusi, nagu kopsu- hydatid haigus, diverticulum rinna- osa söögitoru, diafragmaalsongast, spontaanne pneumotooraks, jne), võimalus jälgida funktsionaalne seisund üksikute organite (süda, kopsud, magu, sooles); madal materjali kulud uuringu. Negatiivne külg P.: Võimetus saada dokumendi eesmärki pärast uuringu, keerukust töötavate teadlaste pimendatud ruumis ja suur kiirituse teda.

Lit.: Lipin VA Terekhin MT, Khokhlov, AL, veterinaar- radioloogia, Moskva, 1966.

Standard tihedus: tippu arvud - viide sektorites; madalam - fosfori kogust-kaltsiumisoolad (mg / mm2).

+++

Röntgenanalüüs, struktuur osakeste uurimismeetodit põhineb uuringu difraktsioon (hajumise) ja X-ray interferentsi ioonide või molekulide. R. a. transkribeeritud palju keerulisi keemilisi ühendite struktuurid, näiteks molekulide vitamiini B12, hemoglobiin, müoglobiin, penitsilliin, ribonukleaasi, insuliin, lüsosüümi, kümotrüpsiin karboksüpeptidaasi A.

+++

kiiritusravi meetod kiiritusravi, milles terapeutilistel eesmärkidel kasutatakse röntgenkiirgust. R põhineb suur läbitungiv võimsus Nende kiirte ja nende bioloogilist toimet väljendatakse elundite ja kudede. Seal on pindmine ja sügav R. R. Pind läbi naprimeryazhenii Röntgentoru 80-120 kV alumiinium filtrid 0,5-3 mm paksune; sügav - naprimeryazhenii 180-200 kV ja vase paksus 0,5-2 mm filtreid. Olemus ning aste kokkupuute röntgenkiirtega neeldunud koe sõltuvad annusest ja tundlikkus ning rakkude ja kudede kiirgusega. Enamik tundlik röntgenikiirgus, luuüdi rakud, leukotsüüdid, sooleepiteeli, sugurakkudes, on vähem tundlikud - lihasrakkudes, nahale, sidekude.

R. kasutatakse enamasti raviks pindmised kasvajad. F. Application pahaloomulisuse tänu suurenenud tundlikkus kasvajarakkude röntgenkiirtega võrreldes normaalsete rakkudega. R. läbi ka nahahaigused (ekseem, dermatiit, furunkuloos, jne ..) Ja Sild (Zheleznitsa. Trihofitia).

+++

rentgenofotometriya, meetod kvantitatiivne määramine luukoe mineraalide kohta röntgenülesvõte fotomeetriline võrdlus tihedus varjus luu luu varju kiilu (standard). Taotleda varakult diagnoosida mineraalide ainevahetuse häireid kõrge tootlikkusega lehmade. R. aluseks on võime luukoe, sõltuvalt selle tihedus, neelavad erinevas koguses röntgenkiirtega ja seega põhjustada erineva mustaksvärvimist kohta röntgenfilm. Kiil (viide) veise luu 100 mm pikk, 12 mm laiuse ja kõrguse ühest otsast 22 mm teistest - 0,2 mm pikkused on jagatud 10 sektorites (joon.), Millest igaüks on tuntud mineraalainete sisaldus mg / mm. On pehme bezekrannuyu teha röntgen kassett viimase 5-7 kaudaal selgroolülid ja standard katselooma. Autor fotomeetria fotoosseometre leida tihedus varjus luu sabalüli tihedus varjus sektori kiilu-standard ja mineraalset sisaldust uuritud luud. Tulemuste hindamine toimub vastavalt tabelites mineraalainete normiks uuritud luud.

Lit.: Sharabrin IG, määramine rike toide väga produktiivne lehmad, M. 1953.

+++

reoviirused (Reoviirus), perekonnast pere Reoviridae viirused sisaldavad kaheahelalise RNA kümne sirged segmendid. Molaarmass 15 X 106 aatommassiühikut, sümmeetria kuupmeetri, ikosaheedriline tüüp välimise kapsiidi, kapsomeerist 92 virioni diameeter 75-80 nm. Viirused on tundlikud lipiidide lahustid ei soojendamisel juuresolekul magneesiumioonid suudavad hemaglutinatsiooniga stabiilne tsooni pH 3,0-8,0. virioni assembly esineb tsütoplasmas. Ei ole lipiidümbris, kuid seal on ka kaetud psevdomembranoy raku päritolu. R. on kõige levinumad looduses. Enamik kodu- ja metsloomade tekivad antikehad ta. Põhjus mitmete haiguste ja kanade ilmselt, ahvid, hobused ja teised. Loomad. Vaata. Viirused ja kirjandust.
käesolevas artiklis.

+++

tõrjevahendid (ladina repello -. tõrjuv, ajab ära), tõrjuv materjal lülijalgsete (putukad ja lestad), imetajad ja linnud. R. kasutatakse peamiselt kaitsta inimesi ja loomi rünnaku vereimemise putukad, ennetamine nakkushaiguste (entsefaliit, Leishmaniasis jt.), Samuti kaitsta toitu, majanduslik ja elamispindade igasuguste kahjurite, sealhulgas näriliste. R. loomsete ja taimsete (lõhnavad maitsetaimed, taimsed õlid, jne ..) oli kasutatud iidsetest aegadest saadik. Praeguses tava R. kemikaal, mida kasutatakse peamiselt (peamiselt sünteetilised) ravimite pikaajaline tegevus -. Eetrid, estrid, alkoholid, aldehüüdid, amiidid ja muud eeterlikud õlid eristatakse R. haistmis- või fumigante (lenduvate ), kes tegutseb närvilõpmeid maitsmis elundid lülijalgsete ja takistades neil valida rünnata (dimetüülftalaadis, dietüültoluamiid, kyuzol jne) .; protivoukusnye või kontakti tegutsev maitsmis- ja haistmis- organite putukad otseses kokkupuutes töödeldava pinna (bensiini indalon jt.); maskide või deodorant, mis neutraliseerivad või hävitada lõhnad, mis meelitavad putukaid (nt sidruni õli).

Enamik RA kuulub klassi madala toksiliselt soojavereliste loomade ühendite ja seega pole paljud neist, näiteks benzimin (heksanam iid) Diethyltoluamide (DZTA) preparaadid R-203, PB-5, dimetüülftalaadis, indalon, kyuzol, oksamaadiks, kasutatud veterinaarmeditsiinis. Drugs (emulsioonid) nahale loomade kaudu pintsli või pihustiga (Pihusti, TLS jms LSD.). Efektiivne väikese võimsusega meetod, pihustatud aerosooli ravi, mille puhul suurem osa R satub loomade villast, mis segab ravimite imendumist nahka ja vähendab saastamist piima. Keelatud loomi nahahaiguste ravis. Pärast kokkupuudet limaskestade silmad, nina, suu, R. põhjustada ärritust.

+++

aeglustavaid (ladina jopakas -. aeglustada kinni), kemikaalid, mis pärsivad taimede kasvu, ilma et vähendaks nende tootlikkust. Kasutatud raviks teravili (TUR), sojauba (triiodobenzoic hape), tubakas, dekoratiivtaimed, väljad lähedal lennuväljade, ladustamiseks köögivilju ja puuvilju ajal pika transport. R. mürgine kariloomade ja inimestele.

+++

retikuloperitonit (Reticuloperitonitis), põletik võrku ja sellega külgneva lehed kõhukelme. On leitud peamiselt veised, harvem ka kitsed ja lambad. R. On äge ja krooniline. Nimetatakse terav augustamine objektide (naelad, nõelad, tükid traat jne ..), kuuluvad predzheludok koos toiduga. Võõra seina grid, märkis objektide põhjustada tema põletik (traumaatiline Retiikulo), samas edasist vähendamist silmadega täiesti Pierce selle seina, kahjustades lehed kõhukelme, kaasates neid põletikulist protsessi. Selle tulemusena tungimist kõhuõõnde mikroorganismide, moodustamise abstsessid see, arengut sepsis. Sagedasemad tüsistus RA - traumaatilised perikardiit; vähem teravate esemete tungida teiste organite (raamat, laap, maks, kopsud). Sümptomid: isutus, nõrgenemine ja lõpetamine mäletsema, loomade oigeid, atoonia eesmao. Kui vajutatakse valdkonnas xiphoid protsessi rinnaku ja nahk pigistada õla on kasvanud chuvstvitelnost. Tegemist võib olla palavik, leukotsütoos, Neutrofiiliakatse, hypoeosinophilia. Diagnoos põhineb sümptomid ja kinnitas uurimuses kasutati metallidetektorvärav magnetic sondi, röntgenograafia-.

Ravi. Metal objektid eemaldatakse võre abil magnetilise sondi SG Meliksetyan või kirurgiliselt. Edasine sümptomaatiline ravi, sõltuvalt patsiendi ja milline on loomade komplikatsioone.

+++

Retikuloendoteliaalsüsteemist, RES, makrofagicheskaya, on süsteemi rakkude mesenhüümist ühendab ühine funktsionaalne omadus - võime fagotsütoosi. REF rakud (makrofaagid) leidub mitmesugustes kehaosi. Nad jagunevad kahte liiki - statsionaarne (fikseeritud) ja mobiilne. Kõige aktiivsem fikseeritud makrofaagid leida eripiirkondi veresoonkonna ja vereloome. Nendeks venoosse endoteelirakkude põrna sümbolid luuüdi ja venoosne kapillaarid ja ninakõrvalkoobaste of adenohypophysis neerupealiste, lümfisõlme siinused endoteeli erilist stellaatsete (Kupffer) rakud maksa sinusoidi rakkudes kopsualveoolide. Liigutades makrofaagid hulka histiocytes lahti sidekoe ja vere monotsüüdid.

RES - oluline kaitseseade osalevad üld- ja kohaliku kaitseministeeriumi kehareaktsioone, nagu põletik. Oluline roll RES rakkude immuunsüsteemi reaktsioone. Makrofaagid põrna, lümfisõlmed, kõhukelme eritist lõksus asutus antigeenide ei hävitata ja muundatakse immunogeenset kaudu. Makrofaagid säilitada ja edasi kontsentreeritud rakud - antikeha tootev antigeeniga immunogeensete kujul. RES rakud hävivad ja hävitamiseks punaseid vereliblesid ja teised. Cellular elemente. RES mängib ka rolli valkude ja pigmendi vahetust.

Lit.: Anichkov NN, õpetus retikulendoteliaalsüsteemi, Leningradi 1930; AA Zavarzin, Lemmikvanasõna. Tööd, Vol. 4, Moskva-Leningrad, 1953.

+++

retikulaartuumas kangast cm. Sidekude.

+++

võrgustiku moodustumise (ladina reticulura -. retiikulumi ja TEAVE - haridus), võrgustiku moodustumise, sovokunost närvistruktuurides, mis asub keskosas ajutüve (medulla ja keskaju, thalami). Neuronid, mis on osa P. f., On erinevad suuruse, struktuuri ja pikkuse aksonite tihedalt põimunud. R. f. See on morfo-füsioloogilised suhe seljaaju, väikeaju, limbich. süsteem ja ajukoores peaaju poolkerad. Valdkonnas R f. interaktsiooni tulevad seda tõusva (aferentseid) ja laskuvad (efferent) impulsid. In R. f. on ühtlane erutus tema neuronid, andes tooni ja teatav valmisolek tegevuse erinevate osade kesknärvisüsteemi. Aste erutus R. f. Seda reguleeritakse ajukoorde. mõnes R. f. on pärssivat toimet seljaaju mootor reaktsioon (negatiivse mõju). Erinevate osakondade R. f. on stimuleeriv mõju üldistatud ajukoorde. R. f. tundlikud erinevate vereringes kemikaalide, sealhulgas humoraalse faktoritel (nt katehhoolamiinide), mis tagab lisamist P. f. regulatsioonis mõned vegetatiivse funktsioone. Avastamist omadusi R. f. võimalik täpsustada neurofüsioloogiline mehhanismid valu, uni, ärkvelolek, motivatsioon, emotsioon, moodustamine tingrefleksi reaktsioonid, ravimi toime ja psühhofarmakoloogilised ained.

Lit.: Naumova TS, füsioloogia võrgustiku moodustumise, M., 1963; Graniit P alused regulatsioon liigutused, trans. koos Eng., M., 1973.

+++

retinool, vitamiin A, rasvlahustuvad vitamiini. Mis sisalduvad kalamaksaõli (eriti mere) loomadele ja inimestele. Moodustati maksa loomade karoteen. Ainus allikas R. loomad - taimed. R. on nakkusvastast ja antikseroftalmicheskoe tegevus; See määrab funktsiooni arvates on osa rodopsiin.

Meditsiinis kasutatakse veterinaar- R. atsetaat (Retinoli acetas; FH) - valge või kahvatukollane kristallid nõrga lõhnaga; vees praktiliselt ei lahustu, lahustub alkoholis ja taimeõlid; mõjul õhuhapniku ja valguse laguneb. Toodetakse pulbri kujul ampullides (1 g 5000 ja 20000 ME) 1250 tabletti 5000 ja ME, R. lahus õlis (lahendus, Retinoli acetatis oleosa; FH B-nimekirjas) ampullis (süstimiseks) ja viaali ( tunnistama suuliselt). 1 ml sisaldab preparaat 90000-275000 ME. Täida terapeutilistel ja profülaktilistel eesmärkidel A-hupovitaminoos, seedetrakti ja kopsuhaiguste noorte, rasedus, paikselt haavade raviks, haavandid, ekseem, külmumist ja põletusi. Annuste naha alla: lehm, hobune 100000-200000 ME; siga 50000-70000 ME; lambad 60000-90000 ME; lihastes: vasika-piimamees 100000-150000 ME 1 kord päevas 2-3 päeva. Hoida kuivas, valguse eest kaitstult, temperatuuril t ei ole suurem kui 5 {{?}} C ​​(pulber ja tabletid) 10 {{?}} C ​​(lahus).

+++

silmamunatagune mädanik (Phlegmona retrobulbaris), hajusa mädane põletik orbiidi rasva. Tuleneb kodu- ja põllumajandusloomi tõttu sügavate haavade sidekesta nahk ümber silmakoopa või ajalist lohk, ja ka seetõttu leviku protsessi jätkata põletik paranasaalõõnsusi ja metastaasid Mýto, täppverevalumid katku hobuseid ja Pius septicopyemia. Patsiendid loomad silmalaud paistes, kuum, valus. Ajalise fossa tehakse. Sidekesta on tugevalt hyperemic, ulatub silma lõikab kujul lilla-punane rullid; sidekesta pind on kaetud mädase eksudaadi, mõnikord fibrinoossete kattega. Silmamuna Esile työntyvä, tema liikuvus on piiratud. Sarvkest on hägune, kus erosioonid või haavandid. Üldseisundit loom rõhutud, kehatemperatuuri tõus, söögiisu on vähenenud või puuduvad. Protsess võib lõpuks laval seroosne põletik või mädanik on moodustunud, mis võivad iseeneslikult avas kaudu konjuntivaalkotti või läbi naha, misjärel üldtingimust loom on paranemine. Prognoos ettevaatlik; võimalikke tüsistusi protsessi koos surmaga.

Ravi: intravenoosse lahuse oli 0,25% novokaiinille (päevas või ülepäeviti 1, 3-4 sissejuhatuses kogu ravikuuri); intrakarotidnoe antibiootikume. Mädanik on avatud. Konjuntivaalkotti pesti antiseptilist lahust ja süstiti tilkade või salvid antibiootikumidega.

+++

reflex (ladina reflexus -. pööratud tagurpidi, kajastu), keha vastus retseptori stimulatsiooni, mida viivad läbi edastamise impulsid läbi kesknärvisüsteemi. R on vastavalt määrusele ja koordineerimine keha funktsioone. In aferentsete (centripetal) närviimpulsse jõuavad kesknärvisüsteemi, vastavalt efferent (tsentrifugaaljõud) - tagurpidi naprimeravlenii. See, kuidas impulsid nimetatakse refleksi kaar. See eristada retseptori, aferentses rada, tee jooksul kesknärvisüsteemi ja efferent raja reageerivate keha (efektori). Sõltuvalt teket R. jagatud tingimatu (kaasasündinud) ja tingimisi (omandatud). Vastavalt bioloogilise orientatsioon eristame R. toit, sugu, kaitse, elamine jms, alusel vastuvõtt - .. Ekstroretseptivnye (meelte) vistseroretseptivnye (koos siseorganeid), jne, milline vastus R. on mootor, sekretoorne, toite- ja teistega asukohast ajuosades (närvikeskus.) - seljaaju, bulbar, keskaju, vaheaju, ajukoore. Kui voolu tahes R. tüürimpulsid propageerida, välja arvatud keskel RA, ja mujal ajus, sealhulgas ajukoorde. impulss on neuron neuron on alati riigi poolt määratud valimiste ja asjakohaste sünapsi. Intensiivsus, kestus ja iseloomu R on defineeritud omadusi stiimuliga ning erinevate sisemistest teguritest. Nõrgenev R. (hüporefleksia) loomadel näitab allasurumine kesknärvisüsteemi kahjustuse aferentsete ja efferent osa refleks kaar. Loss R. (arefleksia) täheldati kahjustuse korral refleks radu. Tugevdamine R. (hüperrefleksiaks) kaasas suurendamist erutuvus kesknärvisüsteemi.

Lit.: Berit JS, General füsioloogia lihaste ja närvisüsteemi, so 2, Moskva, 1966 .; PG Kostyuk, füsioloogia kesknärvisüsteemi, 2nd ed., K. 1977.

+++

refraktomeetrilise (ladina refractus - .. murdub ja kreeka metr {{e}} {{o}} - meede) mõõtmise meetodid murdumisnäitaja gaasilised, vedelad ja tahked ained erinevates osades valguse spektri. Rakendatud Pulfrich refrakto Abbe, IGF-23 ja RL või interferomeetrid. Kuna murdumisnäitaja seotud koosseisu ja struktuuri aine kontsentratsioon meetodeid R. ainete lahendust, aine puhtus. Vveterinarnyh uuringuid murdumisnäitaja keskkonnas, siis valgu kontsentratsioon vereseerumis ja antikehade erütrotsüütide hemoglobiini, albumiin, globuliin ja fibrinogeeni lahuses katalüütiline ensüümide aktiivsust, puhtuse narkootikumid, kuivmassist bakterid ja teised .. Toiduainetööstuses viiakse läbi abil R. kvaliteedikontrolli ja koostise. Vaata. Ka optiliste meetoditega.

+++

Retsept (ladina receptum -. Võeta, võetakse alates recipio - nõustun, saada) kirjalik arsti ravi apteeki koostamise ja väljastamise, samuti märge, et neid kasutada. See on ametlik dokument, ning isik, kirjutada see välja, samuti tootmise ja ravimite dosaatorid, on õiguslikult vastutav õigsuse R. See koosneb mitmest osast. 1) pealkiri (inscriptio) - tempel raviasutusse väljastamise retsepti, aadress, telefoninumber, andmed haige looma (millist hüüdnime, looma vanusest ja kellele see kuulub), väljaandmise kuupäevast R. 2) käsitsemine arst apteeker - Rp. (. Alandatud Ladina retsept - võta). 3) ravimite nimekiri Ladina-(designatio materiarum), mis kuulub kirjutada kujul vastavalt nende tähtsusele. 4) Märge selle valmistamise meetod soovitud ravimvormi ja jäta umbes ravimid (subscriptio). 5) allkiri algab suurtähtedega S (lühend signa - määratud või signetur - olgu märgitud) ja sisaldab andmeid mõeldud isikutele, kes ravib loomade (kasutamise, summa üksikute annuste kasutamise rohkus, ja nii edasi. ) .; See on kirjutatud vene ja riigikeeles. 6) allkiri arst.

+++

retseptorite (ladina retseptori -. saab recipio - vastu saada), piirata teket sensoorsete närvide kiud, mis saavad ärritustele välise ja sisemise keskkonna organismi ja nendest on närviline protsess. R. meyut erinev struktuur (vt. Närvivõrke kude). Need jagunevad sise- või interoreceptors tajudes ärritust sisekeskkonda ja välise või exteroreceptors tajudes stiimulitele väliskeskkonnast. Sõltuvalt iseloomust ärritust eristada mehhanoteraapilise, soojus, foto-ja chemoreceptors. Mehhanoretseptorite reageerida mehaanilised stiimulitele. Nendeks on reljeefsete R. nahka, kuulmine, tasakaal, R. laevad (angioretseptory, baroreceptors) ja siseorganite R., proprioceptors, tajudes tõuked lihaste, kõõluste ja sidemete. Termoretseptoritele reageerida muutuvatele sise- ja väliskeskkonna temperatuur; fotoretseptorid - valguse stiimuliga asuvad Kõrgematel loomadel võrkkestas. Lisada chemoreceptors et reageerida muutustele keemilist koostist sisekeskkonda exteroreceptors maitse ja lõhn ja interoreceptors. Kala leitud R. tundlikud elektrivälju, delfiinid, nahkhiired ja koid - ultraheliga, mõned linnud - magnetväljadele. Mark R. ühised omadused: spetsiifilisus (reageeri piisavalt, st bioloogiliselt Seega ärritajatele); kohanemine (langus aktiivsus R. stiimuli kestus); Mõnes sluchayah- vastuvõtlikkus ebapiisav ärritajatele; suhtlemist. Mark R. muuta energia vastava närvi ärritus protsessis, muutuste tõttu vahe bioelectric potentsiaalide membraanil närviraku. R. kompleks, mis hõlmab kõiki parameetreid stiimul, mida nimetatakse vastuvõtlik valdkonnas. Taju valguse, heli või maitse ärritajatele rakendada erilist. organite (silma, kõrva, orel maitse). R. osa analüsaator; vastavalt õpetusele Anokhin, need sisalduvad asjakohase funktsionaalsete süsteemide keha.

Lit.: R. Granit, Elektrifüsioloogiline uuring vastuvõtt, trans. Inglise keelest., Moskva, 1957; Füsioloogia sensoorsete süsteemide, osade 1-3, L., 1971-1975 (füsioloogia Guide) .; Vinnikov YA, Evolution retseptorid, L., 1979.

+++

retsessiivne (ladina recessus -. taanduda, kustutage), kuju suhte paar (alleelide) geenide heterosügootne organism, mida iseloomustab mahasurumiseks ilminguid tunnused juhtida ühe geeni alleeli paar (retsessiivne alleel) ja teine ​​geen käesoleva paar (domineeriv alleel). Ületamisel kaks Asatiopriinist retsessiivsel vaadelda ainult osa nende järglaste (umbes 25%), mis oleks vastav alleeli homosügootses olekus. Koostoime mehhanism AR eripärade tõttu spetsiifiliste valkude (ensüümide) vastavalt kontrollib valitsev ja retsessiivne alleelid väljatöötamise protsessi oma metaboolne aktiivsus. Tulenevalt asjaolust, et suur hulk pärilike haiguste põllumajandusloomade tõttu loomade retsessiivne mutantgeeni, on vaja selgitada latentse (heterosügootne) transpordil geenide geneetilise hindamise valitud tootjad. Selleks, läbi Sugulusaretuse katseloomade. Keskm. Dominantnost.

+++

tagasilanguse (ladina recidivus - uuendamise tagasi.), tagastamise nakkushaigus; taasilmumine tema sümptomid pärast kliinilist paranemist ning tulla. R. omapärasemaid haigus, mis moodustub piisavalt naprimeryazhenny immuunsust, ja mida põhjustab aktiveerimist ellujäänud kehas patogeene. Alusel ennetamise R. - elimination teguritest, mis vähendavad organismi vastupanu.

+++

saaja (ladina recipiens, sündinud surmad recipientis - .. saamist, nõustudes), elusorganism, mis manustatakse igal võetud kudede teise objekti - doonor. Näiteid suhet R. - doonor saab vereülekannet protsesse, elundite siirdamine, kunstliku viljastamise põllumajandusloomade.

+++

vastastikkuse (ladina recrorocus -. Tule tagasi, tagurpidi, vastastikuse vahelduva), vastastikune innervatsiooni, sellega seotud seisund närvi keskused antagonist lihaste, mis väljendub indutseeritud pärssimine üks neist ergastava teise. R. tagab, näiteks liikudes jooksva vähendamine painutaja- lihaseid ja EXTENSOR jäsemed eraldi üksused.

+++

Ribonukleiinhape, RNA, biopolümeeride, mis on monomeersed unit ribonukleotiidide; Üks tüüpi nukleiinhappeid. Igas ribonukleotiidi kompositsioon sisaldab: üks puriin (adeniin, guaniin) ja pürimidiini (tsütosiin, uratsiil) alustest, süsivesikud (riboos) ja fosforhape. Üksikud nukleotiidid on seotud fosfaatrühma kaudu sillaks 3 m ja 5 m kahe külgneva hüdroksüülrühmade riboos nukleotiidi. RNA molekul on polünukleotiidi ahelat lineaarne, mõned osad, mis on kujul lühike ja mittetäielik koolutatud. konfiguratsioon ei ole stabiilne ja on määratud keskkonnatingimusi ning suhtlemine teiste komponentide rakku. Elusrakkude sisaldab 3 põhitüüpi RNA osaleb valgu biosünteesis. Ribosoomi RNA (rRNA) kuulub ribosoomide, mängib rolli korraldaja valku sünteesida osakesi. See moodustab 80% kogu RNA, molekulmass 1,5-2,0 miljonit. Hargnemata ahelaga rRNA molekul koosneb mononukleotiidid 4000-6000. Suurus ja struktuur rRNA organismide eri liikide erineda. Transfer RNA (tRNA) toimib kandjana aktiveeritud aminohapete DNA tuumast ribosoomid. See teeb umbes 15% kõigist RNA rakud, selle molekulmass 23000-28000. Raku sisaldab vähemalt 20 linnuliigi tRNA spetsiifilised 20 aminohapet. Messenger RNA (mRNA või mRNA) on üle 5% kogu RNA, molekulmassiga 1 Mill. Seda sünteesitakse tuumas DNA maatriksi, moodustades ahela desoksüribonukleotiidid komplementaarne järjestus desoksüribonukleotiidid DNA. Seda tüüpi RNA, sest see eemaldab DNA olulise teabega sünteesitud valgu ja transpordib selle ala valgusünteesi - ribosoomi. Eeldatakse, et on olemas palju erinevaid mRNA nii koostise ja molekuli suurusest.

Lit.: Mandeles S., määramine primaarstruktuuris nukleiinhapped, trans. koos Eng., M., 1975.

ribosoomid, organellides rakkudes.

+++

Riboflaviin, vitamiin B2, vitamiin lahustub. Laialt levinud organismides suurtes kogustes sisalduvate rohelised lehed taimede, piim, pärm, maks. Lisandub proteesrühmad flavinzavisimyh dehüdrogenaasi - flaviinadeniindinukleotiidi (FAD) ja flaviinmononukleotiid (FMN).

R. ettevalmistamine - riboflaviini (Riboflavinum; FH) - kristallicheskiyporoshok oranž-kollane, mis lahustub vees halvasti. Kanna hüpo ja beriberi B2, silmahaigused, kiiritustõvest, soolehaiguste, et stimuleerida vereloomet, suurendades kaitsva funktsiooni maksa ja nahka. Toas: siga 0,02-0,05 g; vasikas 0,05-0,1 g; koer 0,004-0,01 g; mink 0,001-0,002 g; Fox 0,003-0,005 g; 0,002-0,003 kana

+++

Riketsia (. Nimega Amer teadlane H. T. Ricketts, Ricketts NT), väike rakusisese isoleeritud bakterite eraldi rühm; põhjustada inimeste ja loomade spetsiifilised haigused - rickettsioses. R. - lühike pulgad ümarate otstega mõõtmise 0,2-0,3x0,3-1,0 um, mis on paigutatud üksikult või paarikaupa, ei moodusta eoseid, liikumatu, gramnegatiivsed, korrutada jagades rist. R. on rakuseina, tsütoplasmamembraan, ribosoomid, tuuma- aparaadid, sünteesitakse valk, DNA, RNA, ATP, ainevahetuse ensüüme. R. tsütoplasmamembraan on kõrge läbitavus, mis on tingitud parasiitliku eluviisi. R. ei kasva tavalise toitekeskkonnale kasutada viljelemiseks kana embrüo või loomade rakukultuuris. Tundlikud temperatuuri ja keemilised ained. Patogeensed R. loomad põhjustada Q-palavik, hydropericarditis infektsioon, Riketsiooside monotsütoosiga, rikketsioznyi keratokonyunktivitidr. haigus. Vaata. Ka baktereid.

+++

Riketsiooside keratokonjunktiviidiga (Keratokonjunctivitis rickettsiosa), nakkuslik keratokonjunktivaalsete hlamidozooz, äge nakkushaigus loomade, iseloomustab katarraalne konjunktiviit ja mädane haavandiline keratiit. R. k. On registreeritud Ameerika Ühendriikides, Aafrikas, Euroopas, Aasias ja Austraalias. Sageli R. k. Põhjustab olulist majanduslikku kahju, sest see võib põhjustada kaotus loomad.

Etioloogia. Küsimus haigustekitajat ei ole täielikult lahendatud. Nagu patogeenide sagedamini nimetatakse Rickettsia - Ricolesia bovis ja Moxarella bovis.

Epizootology. Nad kannatavad igasuguste põllumajandusloomi, kuid kõige rohkem mõjutab kariloomi. Allikas patogeen - haiged loomad, kes toodavad seda saladust sidekesta ja nina limaskesta. Haigus kipub olema paigal. Taludes, püsivalt halvemas olukorras R. k. Lase, reeglina ainult noored loomad. Esimestel toimeaine sisseviimist arvesse loomakari kannatavad võrdselt raske kõigis vanuserühmades. Haigus võib tekkida igal ajal aastas, kuid episootilistest ja raskemad perebolevanie täheldatud suvel. Putukad on mehaanilised kandjad haigustekitajat. Vähene A-vitamiini, mehaaniliste ja keemiliste ärritust sidekesta, ultraviolettkiirgus kaasa kiire haiguse levikut. Immuunsus ei ole uuritud.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 2-12 päeva. Kõige suurema mõjuga üks silm, vähemalt - mõlemad silmad. Haigus algab konjunktiviit, keratiit ja seejärel arendada, halveneb üldseisundi loom, söögiisu vähenemine. Sarvkest muutub häguseks, siis võtab kollaka tooni moodustas see mädanik. Kehatemperatuuri tõus, riik looma rõhutud, silmad rohke limaskestale mädane eritis. Siis mädanik spontaanselt avatud ja moodustunud haavandid. Tingimus looma on paranenud ja järk-järgult toibub.

Dianoz panna alus episootilistest kliinilised andmed ja tulemused mikroskoopilisel uurimisel määrdunud scrapings konjunktiivilt loomade varases staadiumis haigus. R. To. Eristatud konjunktiviidi põhjustatud telyaziyami, agendid rõuged, pastörelloosile, ja konjunktiviidi, seondunud vigastusi.

Ravi. Patsiendid paigutatakse pimedaks jahedas ruumis. Salvid või liniments antibiootikumidega, samuti silma süstitav trahvi pulbrid ja segud. Rasketel juhtudel efektiivne novokaiinille blokaadi.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Soovitav on mitte sõlmida loomakari ebasoodsa R. taludele, et teostada süstemaatilist kontrolli, loomad talvel vähemalt 1 kord kuus, suvel -. Daily. Juhul haiguse patsientide ja isoleerida ja ravida kahtlustatakse loomahaiguste. Teised loomad profülaktiliselt manustada konjuntivaalkotti mõlema silma salvi või emulsiooni antibiootikumide; kulutada võitlevad kärbsed.

Lit.: Dorofeev KA, keratokonjunktiviidiga raamatus.: Epizootology, ed. RF pumbad, Moskva, 1974; Ognyanov D. Panova M. Genchev GA, Izolirane on klamüüdia keratokonyunktiviti "Veterinarnomeditsinski Science", 1978, vol. 15, №3, lk. 26-31.

+++

Riketsiooside monotsütoosiga (monotsütoosiga rickettsiosa), ehrlichiosis, äge nakkushaigus mäletsejate ja koerte põhjustatud parasiteeruvad monotsüütide ja iseloomulikud palavik rickettsia. Haigus registreeriti Põhja-Aafrika rannikul, Lõuna-Prantsusmaa, Kongo, Türgi ja Iraaniga. Suremus koertel kuni 50%.

Etioloogia. Patogeen R. Skog m veised, lambad ja kitsed -. Rickettsia (Erlichia) bovis, R. ovina, koerad - R. canis. Patogeenid rangelt spetsiifilise. Morfoloogilised ja biokeemilised omadused patogeenide ei erine ja on kogum omadusi, mis on iseloomulikud sellele grupile mikroorganismide (vt. Riketsiad). Haigustekitaja leitud smearidega vere ja elundite (kopsud, verekapillaaridesse Ajukelme, maksa) nakatunud loomade. Nad riketsia aktiivselt korrutades, moodustades suuri kolooniaid, mis suruma rakutuumas ja on võimalik muuta oma konfiguratsiooni. Patogeen vähe stabiilne keskkond.

Epizootology. Looduslikes tingimustes, P. m. Ainult haige veised, lambad, kitsed ja koerad. Allikas patogeen - nakatunud loomad. Eriti ohtlik loomadele taastuda, et pikka aega jääb vedajate parasiit. Sellistel loomadel halvenemist kinnipidamistingimuste ja söötmine haiguse kordusi. Veehoidla haigusetekitaja - Hyalomma puugid, Rhipicephalus ja teiste perekondade, mis on nakatunud haiged loomad .. Haigus on hooajaline iseloom, sest see on seotud jaotus karjatamisperioodil periood lestad rünnak.

Mittesteriilsetes immuunsus. Suhteline vastupidavus Taasnakatamiseks loomadel säilib ajaks vedu patogeeni. Veistel see kestab 10 kuud, koerad - kuni 13 kuud.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 6-15 päeva. Veistel haigus on äge. Kehatemperatuur äkki tõuseb 40-41 {{?}} C, looma depressioonis isu vähendada või täielikult puududa. perebolevaniya kestab kuni 15 päeva. Seejärel reeglina toibub. Mõnikord on segatud nakkuse theileriasis või nakkava hydropericarditis; Sel juhul on haiguse lõpeb tapvalt. Lammaste ja kitsede kliiniline pilt on sarnane. Koertel haigus on keerulisem: olge konjunktiviidi ja süljeeritus; limaskesta hemorrhages nahale ilmuvad küünarnukist muhke kubemes ja kõhu lööbe. Leukotsüütide arv on märkimisväärselt suurenenud monotsüüdid.

Patoloogilised muutused. On surnud loomade kasvu põrn ja lümfisõlmed. Ülekoormatud limaskesta soolestiku verejooks. aju laevad süstida.

Diagnoos põhineb andmetel episootiliste, kliinilised ja laboratoorsed uuringud (hematoloogia ja bakterioloogiliste). P. m. Eristuda teilerioos, nakkushaiguste hydropericarditis.

Ravi. Tõhus sulfanüül-amiid narkootikumid, tetratsükliini rühma.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Ebasoodsamates piirkondades toimub loomade kaitsemeetmeid rünnaku lestad, pidevalt jälgima loomad. Juhul R. m. Haigete loomade isoleeritud ja töödeldud puit, desinfitseerida.

Lit.: Dorofeev KA, Riketsiooside monotsütoosiga, raamat.: Nakkushaigused veised, M., 1974, lk. 140-42.

+++

vabastavad hormoonid (Inglise release -. vabastamiseks, release), vabastavad faktorid hüpotaalamuse neurohormones rühm peptiid Neurohormoon toodetud neurosekretoorse rakkude hüpotalamuse. R. sai vere portaalis süsteemi eessagara (adenohypophysis) ja valikuliselt stimuleerivad kolmekordne hormooni: GnRH soodustab sekretsiooni gonadotropiini, kortikotropiin - kortikotropiin lyuliberin - LH-ga ja follitropiin, melanoliberin - melanotropin, prolaktoliberin - prolaktiini somatoliberin - somatotropiini , thyroliberin - türeotropiiniga ja prolaktiini, folliberin - follitropiin. Lisaks hüpotalamuse neurosekretoorse rakud toodavad aineid, mis suruvad sekretsiooni tropic hormoonid: melanostatin pärsib sekretsiooni melanotropin, prolaktostatin - prolaktiini, somatostatiin - kasvuhormooni ja türeotropiiniga. Robert oli seotud regulatsiooni kasvu ja arengut organismis, tegevusest endokriinnäärmetes pakkuda koostoime suurem osa kesknärvisüsteemi ja endokriinsüsteemi. Usutakse, et R. stimulandid jaotamise katehhoolamiinide on kesknärvisüsteemi, eriti noradrenaliini.

Locke-Ringeri lahus, vt. Saline.

+++

nohu (riniit), põletik nina limaskesta. Triivimas R. jagatud ägeda ja kroonilise, etioloogia - põhi-ja iseloom põletik - katarraalne, krupoosne, munasarja ja mädane. Seal on igasuguseid talu- ja koduloomad, kuid sagedamini noor või vana. Otsesed põhjused äge katarraalne R. - sissehingamine kuum õhk, esinemine söövitavad gaasid ja tolm, söötmine hallitanud sööda, haavad nina limaskesta. Teisene katarr nina limaskesta täheldatud mõnedel nakkushaiguste (strangles, malleuse, katk koerad) ja invasiivseid (rinestroz, Estrosi) haigused. Sümptomid ägeda RA iseloomustab peamiselt eritis ninast. Väikesed loomad on sageli aevastab, suur - Sniffata, loksutatakse ja pudistelevat. Turse nina limaskesta, servad ninasõõrmete moodustanud koorik kuivatati eritist. Submandibular lümfisõlmed paisuda veidi. R. FOLLIKULAARTSÜST iseloomustab juuresolek väikestes mügarikud nahal ja limaskestade nina ja huuled. Sest katarraalne R. iseloomulik rahuldavas seisukorras ning looma kopsusagara ja folliikulite P. - rõhutud.

Ravi. Haige pannakse loomad sooja kuiva kohta, anda täielik mitte tolmune toitu. Terava ärritust nina limaskesta alguses tema haiguse niisutama 1-2 nym% novokaiinille lahendus adrenaliini, määrdunud 2% soolhappe mentooli salvi.

Tõhusalt süstimine nina avad streptotsida pulbrid norsulfazola, tetratsükliini antibiootikume. On näidatud, lisaks sissehingamisel desinfitseerimisvahendid. Kui R. biopuhastussüsteemide koos ravile haigust.

+++

rhinoviruses (Rinoviirusnakkused), perekonda Picornaviridae perekond viirusi. Perekonna hõlmab R. inimese, veised ja hobused. Mis R., mille omadused sarnanevad mõned serotüüpide suu- ja sõrataudi viirus. R. - väike, RNA-viirusi sisaldavate virionide ikosaheedriline kuju, suurus 20-30 nm; inaktiveeritakse kiiresti pH 3,0; eeter ja vastupidav Korduv külmutamine ja sulatamine, säilitavad aktiivsuse t 50 {{?}} C ​​180 min 56 t {{?}} C ​​15 minuti jooksul. R. põhjustada hingamisteede haigusi vabanevatele nina ja farüngaalse lima. Pesitsev primaarsete rakkude kultuure, aeglasem - siirdatud. Kana embrüo ja katseloomadel peale šimpansid, ei ole vastuvõtlikud R. Seal on rohkem kui 90 serotüübi P. identifitseerimine viirusisolatsioon viidi läbi neutralisatsioonireaktsiooni. Vaata. Ka viirused ja kirjanduse see artikkel.

+++

rinografiya (. Kreeka rh {{i}} s sündinud surmad Rhin {{o}} s -. nina ja gr {{a}} pH {{o}} - kirjuta), meetod graafilise salvestamise õhuvoolu liikumist moodustatud sissehingamise ajal ja väljahingamine.

R. täiendab kliiniliste uuringute ja võimaldab rohkem objektiivne otsus funktsionaalsest seisundist hingamiselundkonna. Üks ninasõõrmesse loomade tihedalt katta lehter lehter.

Kitsas lõpus lehter ühendatud kummist toru Marey kapsel kymograph (joon. 1). Salvestamine tehtud kalka kymograph tint (joon. 2). Teine ninahingamine on vaba.

Et eraldi arvestust sissehingamisel ja väljahingamisel on eraldi seade (joon. 3).

Joon. 1. Seade rinografii: 1 - kymograph; 2 - lehtrit; 3 - tee; 4 - Mareyevskaya kapsel; 5 - vee mõõtur.

Joon. 2. Rinogramma lehma.

Joon. 3. Seade eraldi salvestamise sissehingamisel ja väljahingamisel etappi: 1 - Switch sissehingamisel ventiil; 2 - lüliti väljahingamisklappi.

+++

Rinoplastika (. Kreeka rh {{i}} s sündinud surmad Rhin {{o}} s -. Nina ja plastik {{e}?} - Skulptuuri, ehisliist), taastamist nina kuju oma erinevate defekte. Veterinaarkasutuse R. kasutatud taastada terviklikkuse rebenenud nasolabial peegel pullid. Sest fikseerimiseks kasutatakse kloorpromasiinile või rompuuni ja valu - kahepoolsete silmaalune närvi blokaadi. Pinnad ülemise ja alumise osa haavu lõigati skalpelliga, värskendada omozolevshy serva vaheseina (joonised. 1 ja 2). Hiljemalt kehtestada oksaga suturatsioon Suolijänteet. haava peegli pind on pulbristatud valge streptotsidom ja suletud-õmblema monofilamentarnogo nailon №6. Tie lõngad kolmekordne ristmikul (joon. 3). Otsad suunda tulipunane nõelaseadeldisi ümber paigutada või mängu.

Joon. 1. ennetamine verejooks Keel omanikele.

Joon. 2. ekstsisioon pinna ülemise osa haava ja serva nina vaheseina.

Joon. 3. õmblus nasolabial peegel.

+++

rhinopneumonia hobused, viiruslik haigus, mida iseloomustab kahjustused Respiratoorsed, palavik, märade - aborti teises pooles varsad. In the past, P. l. kirjeldatud kui "katarraalne gripi", "viiruslik abort" ja teised. Haigus on registreeritud paljudes riikides üle maailma. R. l. See toob olulist majanduslikku kahju, kui abort võib katta kuni 90% mära, varsad sünnivad elujõulised.

Etioloogia. Patogeen - viirus perekonnast herpese perekonna Herpesvmdae (vt herpesviirus.). On kaks alamtüüpi viirus. Tüved esimese alatüübi eraldati peamiselt Americas tüved teine ​​- Euroopas ja Aasias. Viirus sisaldab komplemendi millega antigeeni ja hemaglutiniini. Erinevad tüved paljuneda esmaselt ja pideva rakukultuuride samuti organismis hamstrid, merisead, kanaloodetest. Haigustekitaja tundlik lipiidide lahustid, trüpsiin, kõrgemal temperatuuril (kaotab aktiivsust t 50 {{?}} C ​​5-10 min). Viirus on inaktiveeritud nym 0,35% formaldehüüdi lahus, on ebastabiilne happelises keskkonnas. Epizootology. R. l. vastuvõtlikud hobused kõik tõud. Allikas patogeen - haigete loomade, vabastades ta keskkonda läbi hingamisteede, mis katkestati looteid. edastamise tegurid -. nakatunud toidu, vee, prügi jms Nakatumine toimub siis, kui sisu ühiseid haige ja tervete loomade poolt õhu kaudu.

Immuunsus. Mare katkestatud omandada immuunsust 2-3 aastat. Pärast perebolevaniya hingamisteede vorm on lühike (paar kuud) immuunsus. Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 1-4 päeva. Varssade Haigus avaldub kahe tipu palavik, nohu, konjunktiviit, kopsupõletik. Täiskasvanud loomadel öelda 1-3 päeva palavik, depressioon, isutus. Abortide teisel poolel zherёbosti tekkida ootamatult, ilma nähtava lähteainete. Enamik varsad sünnivad vaesed, kes surevad esimese 24-36 tunni jooksul. Taludes varem soodsas R. l., Abort kuni 80-90% mära. Kui haigus oli varem salvestatud, märad katkestada 5-30% aastas. Saadaval närvis kujul: halvatuse ja parees jäsemete, kaela ja kõrvad. Patoloogilised muutused. In aborteeritud looted on järsult hyperemic või icteric limaskesta nina ja suu, icteric värvimist nahaaluskoehaigused hüpereemia ja veritsev limaskesta hingetoru, peen- ja jämesool, kortikaalin- kiht neerudes ja neerupealised. Mõnikord maksas on hall-kollane kärbunud kolded kuni 3 mm läbimõõduga. Lümfisõlmed kõhu edematous, hyperemic. Põrn on tavaliselt ei ole suurenenud, kapsli alla on petehhiaalsed verejooksud. Valgus näidata intralobulyarnye ja subpleural turse. Histoloogiline uuring luua Rasv maksarakkude nekroos, alveoolide ja bronhiaalepiteelile - proliferatsiooni, nekroos ja tuuma organid - lisamine lümfikoe - muutused retikulaartuumas rakkude nekroos, intranuclear kandmisel. Ajus - turse soonepõimikust.

Diagnoos on kliinilised andmed ja laboratoorsete testide tulemusi, mis sisaldavad viiruse isolatsiooni, avastamine Spetsiifiliste antikehade RSK, neutraliseerimine või hemaglutinatsiooniga pärssimine. R. l. eristuda viiruse hobuste gripi ja salmonella aborti.

Ravi varsad bakteriaalsete tüsistuste antibiootikumidega.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Kehtestamisel R. l. keelata majanduse ja tühistamise hobused, ümberpaigutamis- neid majanduse üldise veterinaarkontrolli tegemist pesu- meetmeid. Piirangud eemaldatakse talu 2 kuu jooksul pärast viimast korral haigus. virusvaktsiny nõrgestatud tüvesid kasutatakse profülaktilise immuniseerimist. Mares kaks korda vaktsineeritud 2-4 m ja 6-7 m zherёbosti kuud. Varsad olid vaktsineeritud vanuses 2-3 kuud.

rhinoscopy (. Kreeka rh {{i}} s sündinud surmad Rhin {{o}} s -. nina ja Škop {{e}} {{o}} - kella), meetod kontroll sügavad osad ninaõõnes. Veterinaarkasutuse kasutada ainult suurte loomadega. R. Kasutamiseks erilist peeglid ja kinnitusvahendid, larüngoskoobid. Viimased võimaldavad avastada sügavamates kihtides ninaõõne. Pea loomade kui R. fikseerida, et vältida traumad. Reis AR saate tuvastada muutusi limaskesta värvi, juuresolekul tema haavandid, löövet (malleusejuhtumitest hobused), kasvajad, parasiitide (vastsed, munad gadflies ja teised.).

+++

rhinosporidios (Rhinosporidiosis), krooniline seeninfektsioon inimestel ja loomadel, mis avaldub viimases polüübitaoline kasvajate ninalimaskestas. Ensootilise R. täheldatud loomade India, üksikud haigusjuhud registreeriti Lõuna-Aafrika, Uruguay, Brasiilia, Venezuela, Argentiina, USA, Austraalia.

Põhjustanud seen R. Rhinosporidium seeberi. Seened - kohustada parasiit, selle süstemaatilist asendit ei määratud, bioloogilisi omadusi ei ole uuritud. Haigustekitajat lokaliseeritud polüübitaoline laiendusi sporangiumide sisaldab arvukalt spooride. Mis areng seen kudedes alguses olla väikesed, ümmargused rakud, mis järk-järgult suurendada, ulatudes mille läbimõõt on 100 mm, kaetud tiheda kest kitiin (see on auk vabastama küpse spooride). R. vastuvõtlikud veised, hobused, muulad ja koerad. Nakatumine toimub aerogenic loomad, muld tolmuosakesed. Nakkus trauma soodustab nina limaskesta (näiteks punktsioon vaheseina pullid lõim ring). Patogenees ja immuunsus ei ole uuritud. Loomad mõjutab nina limaskesta (alati ühe käega) ning mõnikord maitse. See moodustub kasvaja razrascheniya -. Polüübid, mille väärtus veistel ja hobustel harva üle 2-3 cm läbimõõduga polüübid sagaraga, pehmed, punakat, kergesti verejooksud. Nende pind on punktiir väike valge laik (sporangiume). Loomad alguses haigus täheldatud limaskestade eritis ninast. Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste ja laboratoorsete uuringute - mikroskoopilised sisu viilud polüübid ja kahjustatud kudede nende avastamine sporangiume.

Ravi. Polüübid lõigata, Lõhestab mõjutatud kudedes. Tõhusam kasutamine 3-5 valents antimoni sünkroontõlkega operatsiooni.

Ennetamise ja tõrje meetmed välja töötada.

Human rhinosporidios polüübitaoline iseloomustavad ulatuslikud kasvajate limaskesta nina kahjustus limaskesta neelu, kõri, ninaõõne, silmad, lacrimal sac, kusiti, tupp, pärasool, ja väline kuulmekäik.

Lit.: Ainsworthi G. S., Austwick P. S., seenhaiguste loomad, 2 ed, Slough, 1973 .; Medical mükoloogia, 3 ed., Phil., 1977.

+++

rinestrozy (rhinoestroses), invasiivse haiguse hobuslaste põhjustatud vastsed perekonnast oestrinae Rhinoestrus, parasiitide nina ja sellega õõnsused. Distributed kõikjal, kuid enamasti riikides Keskm. Aasias.

Patogeenid R. - parm vastsed Rh. purpureus, Rh. latifrons, Rh. usbekistanicus. Imago 8-13 mm pikk, keha värvi lilla-pruun, ülevalt on kaetud harva tüükad. Jalad on lühikesed, kõht ovaalne. Täiskasvanud ei toitu ja elavad 10-23 päeva. Emased on viviparous. Lennult süstitakse looma ninasõõrmed 60 vastsed. Naissoost oma elu jooksul toodab 450-800 vastsed ja hävib. Vastsed tungivad labürindi ethmoid luu ja eesmise nina peremehe (joonis 1 ja 2). süüa toite limaskesta põletik. Nakatades vastuvõtlikud peamiselt hobused karjamaal jooksul. Rünnak naistel inna esineb tavaliselt kõige kuumemat ajal päeval. Kohtades, lokaliseerimine vastsed tekivad vospalitelnye protsesse; turse kujunemise, mis viib ahenemine luumeni ninaõõnepõletik. Patsientidel püsiv nohu kella hobused nina pärast tihti leida jälgi verd. In limaskesta ninaõõne nähtav haavandid ja armid. Loomad tähele sissehingatava hingeldus, kurnatus, närvisüsteemi häired. Võimalik loomade surma. Lahkamisel paljastada hüpereemia ja haavandid limaskestade valdkonnas lokaliseerimine vastsed. Allosas haavandid - mädane mass ja kogunemine parm vastsed. Diagnoos põhineb sümptomid ja avastamiseks vastsed limaskestas ninaõõnes. R. eristada malleusejuhtumitest, myta ja haiguste ülemiste hingamisteede teise etioloogia.

Ravi: limaskesta niisutamine ninaõõne ja kõri (vastsed kogunemine ruumi) 3% nym chlorophos lahust (25-60 ml arvesse ninasõõrmed). Ennetamine: mehaaniline hävitamine gadflies (täiskasvanud) on sööt lauad, kasutamise kilbid, töödeldud õli lahendusi hexachlorane, muutes karjamaad (iga 30 päeva tagant) vahemaa on vähemalt 12 km kaugusel piirist endise karjatamine, kasutamine tõrjevahendeid. Tallid ja külgnevate territooriumil puhastatakse sõnnikust ja sööda jäägid.

Joon. 1. Hosts parm selline Rhinoestrus: jõehobu, hobune, bush sead, Warthog, Urial.

Joon. 2. Morfoloogia ja bioloogia Rhinoestp purpureus (mida Potjomkin).

ritsiini vt. riitsinus.

+++

Roberts-Stolnikova meetod, kvantitatiivse määramise meetod valgu uriiniga. Toru 5 valatakse 1 ml destilleeritud veega; Seejärel tutvustab esimest toru 1 ml uuritavat uriiniga. Üleminek igasse katseklaasi, alates esimesest 1 ml vedelat järgnevas saada lahjendused: 1: 2, 1: 4, 1: 8, 1: 16 kuni 1: 64. iga kihilise torud pipetiga 1 ml 50% mine lämmastikhappe lahust. Lahjendamismääraga kus 3 minutit (sh 15 sekundit kulub kihilisus hape) moodustunud valge ring, mis on korrutatud koefitsiendiga 0,033; saadus on valk grammides 1000 ml lahjendamata uriiniga. Moodustumisel ring enne või pärast 3 minutit on erilised tabelites.

+++

sarv (Cornu), hea haridus kolju paljude imetajate, enamasti teenivad kaitse vahel; meestel mõned liigid on "relv" lahingus naissoost. Seotud luu R. asub esiosas (in sõraliste, kaelkirjakud, hirved), paaritu sarv R. - nina luud. R. põder, punahirv, punahirv, tähnikhirv tselnokostnye, põllumajandusloomade - õõnes, kaetud sarve katted. R. eristada root (baasi), keha ja ots. R. naistel on vähem arenenud kui meestel, ja mõnikord täiesti puududa. Erinevad liigid R. varieerida suurus, kuju, värvus ja painutamine. Pinnale rõnga R võib olla, mille moodustumine on tingitud ebaühtlane kasv sarvestunud aine. Lehmad välimuse sarv rõngad enamasti tingitud raseduse ajal, mis võimaldab ligikaudu kindlaks raseduste arvu. Hollow R. (joon.) Hoitakse kogu tema elu ja järk-järgult kasvama tõttu vohavate epidermise rakkudes. Young hirved R. toimuda lihtsa baarid täiskasvanud loomadel kasvada külgmised oksad. Luu aine kord aastas ristmikul koos R. otsmikuluu on hävinud, R. taastuvad ning nende asemele uue vormi; R. ei esine kastreeritud põhjapõdrad muutus. R. sika ja punahirv (sarved) allikaks ravimite toonikuga - pantokrina. Vaata. Samuti nudistamist.

Histostructure sarv vasikas: 1 - kondine Kasv; 2 - Oma verejooks; 3 - sisemine luuümbrise; 4 - alusel sarved nahka; 5 - papillid; 6 - Case horny.

+++

Horn ja kabja tooraine, sarved ja kabjad veiste ja lammaste ning ka sõrgu hobuseid kasutatakse tarbekaupade tootmine ja söödad. P k. A. toodetud lihatöötlemis- ja tapamajades, samuti surnud loomade kõrvaldamise alal vaba nakkushaigusi. R. k. A. jagatud kivid (sarved ja kabjad täiskasvanud veised, hobused kabjad täiskasvanud) ja tooraine tehnilised rakendused (väikesed sarved ja kabjad igasuguseid tapetud loomade, jäätmete R. k. lk.). R. k. A. esmaselt töötlemine: põletushaavad, lahutamine sarved teistest kudedest. Kaunistuseks R. k. A. peab olema kuiv, pragudeta ja põrand, ilma lisandeid; sarved - minimaalne pikkus 12 cm, matt pind. R. k. A. pakitud paber ja lapiga kotid, niinest coolies plank kastid. Hoidke see siseruumides või katte all betooni või asfaldi korrust. Kõlblikkusaeg dekoratiivsete materjalide mitte rohkem kui 12 kuud. Iga R. saadetud pooleks. Mis. veterinaarteenistuse annab välja veterinaartõendi.

+++

Perekonda (perekond), supra taksonoomiline kategooria (rank) taksonoomia taimi ja loomi. See ühendab tihe päritolu tüübid. Näiteks erinevate kasside (puit, pilliroog, bengali jm.) Moodustavad R. kassid. R. mitmete või paljude liikide jaotatakse tihti valemeid, ühendades eriti lähestikku liike. Iga R on pereliige, kuid nende kategooriate vahel on sageli isoleeritud vaheainete - suguharu, rühmitatud alamsugukonnast ja viimane - peres. Vaata. Binaarne nomenklatuur.

+++

rodentitsiidid cm. näriliste.

+++

sünnitushaiglat, tuba loomakasvatusettevõttes sisaldama tiinetel lehmadel enne sündi ja pärast. R. kohta. tiinetel lehmadel olid paigutatud 10-12 päeva enne poegimist. On talud tugipostide poegimist lehma sisaldavad 10 päeva, talud vabapidamisel - 20 päeva. R. kohta. pakkuda võimalusi sanitaar töötlemine loomad enne sündi, sünnituse, majanduslik, veterinaar- töötajad (suurtes põllumajandusettevõtetes), eraldi osas apteegi vastsündinud vasikad. poegimise tuba on varustatud kioskites (kioskites ala iga 3 m). Kohad R. o. Tuleks 8-10% ulatuses lehmade arv talus. Normide mikrokliima parameetrid R..: Optimaalne temperatuur on 12-15 {{?}} C, suhteline õhuniiskus üle 70%, optimaalne õhuliikumiskiirus 0,3 m / s, õhuvoo 25 m3 / h juures 1 i eluskaalu valitsustevahelisi kõhuga. Norm päevavalguses 1 / 10-1 / 15, kunstlik - mitte vähem kui 30 luksi horisontaalsel põrandal. R. o. peaks olema varustatud ventilatsiooni ja kanalisatsiooni, põhilised tootmisprotsessid - mehhaniseerida. Sissepääsu juures R .. pane dezokovriki. Enne üleandmist lehm R. o., Samuti pärast üleminekut lehmade poegimise laudas varisemine desinfitseerida, puhas allapanu ja asendada värske. Kevadel ja sügisel läbi üldine ennetavaid desinfitseerimine. Logi sisse, et R .. kõrvalised isikud on rangelt keelatud.

+++

sünnitus, erakorraline sünnitusabi loomade patoloogiline sünnitus. R. eesmärk on kõrvaldada live lootele ja säästa tervist ema. Enamik sünnitusabi tavade R. käegakatsutavalt kontrollitud ja nõuab tegutsevad täpset tundmist põhjuste patoloogiline sünnitus ja abiandmisviiside steriilsuse täitmise operatsioone.

R. läbi eriline koht sünnitusmajast või samaväärne ruumis tingimused. Paul looritatud puhas allapanu materjal, niisutamine desinfitseeriva vahendiga. Valmistatakse 2-3 kott täis põhu. Langetamiseks ja kinnitatakse emad kasutasid pikka trossi või ohjad. Kas emad määrata saba, hoolikalt pesta ja desinfitseerida ning välissuguelundite ja ümbritseva kehaosa; lõigatud juuksed viimase ristluu esimene ja teine ​​kaudaalne selgroolüli (valmistamist kirurgilise valdkonnas võimaliku epiduraalanesteesiaks). Tegevuskulude vabastab käed õlgadele riided, panna kummikud ja sünnitus tunked valmistatud kummeeritud riidest või puhas varrukateta kleit, kummist põll ja õlad. Mõnel juhul (emfüsematoone lootele) on soovitav kasutada gynecology, kindad. Käed (õla pikkus) on valmis, kui muid toiminguid (vt. Käteravi) ja määris desinfitseerimiseks salvi.

Pärast kontrollimise välissuguelundite emad günekoloog tutvustab oma kätt sünnikanalisse (lehmad, mära) ja katsetamine loob nende suurusest, avatuse tase emakakaelakanalist, terviklikkuse pehme sünnikanalist pinna seisukorda membraane, tungisid sünnikanalist liikmed lootele, nende suurust, asukohta ; kindlaks, kas loode on elus (refleksist liikumise lootele samas tõrjudes oma corolla keele, silm, sest pulsing nabanööri arterites). Siis uurib võimalikku emakas. Nende andmete põhjal kindlaks põhjused patoloogiline sünnid, planeeritud abikava. Naised sünnitusel manustada oksütotsiin või pituitrin suurendada motoorikat emakas, kui vaja, sünnikanalisse - osliznyayuschie lahendusi (lina puljong, tselluloos lahendus, jne). R. läbi kasutades käsi ja sünnitusabi vahendid. Põhilised tehnikad R. - asetada lootele (ebaõigete positsioonid, ja chlenoraspolozheniya lootele) ja ekstraheerimine (tõmmates) lootele sünnitusteedest. Edukas ümberpaigutamine on vajalik: suruda loode emakas, leotada sünnikanalist osliznyayuschim lahendus, peatada võitleb ja katsed, asetage naine sünnitusel, et korralikult paigutatud liige lootele on tipus. Positsioneerida live või äsja surnud loodet. Hoia puu emakas, järjest painutatud, sirgeks ja tõmmata sünnikanalist korralikult paigutatud liige lootele. Paigutage lootele on lihtsam läbi viima seisab loom. Kui sünnikanalisse avatud ja libe, et vili on korralikult paigutatud sünnikanalist, siis piisab vähese vaevaga kaevandamise günekoloog. Tõmba puu saab olla ainult ajal katseid, kuna telje suunas Sünnituskanali. Kui loote ei ole võimalik väljavõte sünnikanalist, keisrilõike või kohaldada fetotomiyu. Järgnevalt mõned juhtumid patoloogiline sünnitus ja hoole neist.

Asulate vilja. Kokkutõmbeid ja katsed piisavalt või on tõsised, loode kiilukujuline sünnikanalisse, selle suurus on väga suur. Kanna keisrilõige või täis fetotomiyu. Inversioon pea ühele küljele, all rinnad või selili. Katsed ja normaalne kokkutõmbed, loote pea asub rinnal, rinnaku või õla. Naised sünnitusel, sõltuvalt positsioonist loote pea, panna külili, kõht või selg. Sirutades kaela ja pea lootele, viia nad sünnitusteedest. Keerates kaela ja pea lootele (joon. 1).

Õige asukoht esijäsemete loote pea on külili või alalõualuu ülemise seina emad vaagna. Pea ja kaelapiirkonna ühendatud õigesse asendisse. Painutades jäseme õlaliigese (joon. 2). Sünnikanalisse on ainult pea või pea ja üks rindkere jäseme lootele, teine ​​on emakaõõnes kere all lootele. Naised sünnitusel klapp tagasi ja fikseerida. Käepide küünarvarre samas sünnitusabi kark puu tõrjuma emakas ja painutada küünarnuki ja randme liigesed, siis käsi määrata jäseme all randmeliigeses maksimaalne painutada see vuugid ja tõsta randmeliigese ülemise seina vaagna, toidetud kabja sissepääsu vaagna ja seejärel kiiresti haarata kämmal, viiakse sünnikanalist ja tõmmates, sirutada jäseme. Painutamine jäseme juures randmeliigese (joon. 3). Sissepääsu juures Sünnituskanali asuvad üks või mõlemad painutatud randme liigeste lootele. Siluv jäseme toimub nagu eelmisel korral. Painutamine jäseme on õla ja küünarnuki liigeseid. Õlavarreluu on paigutatud vertikaalselt sissepääsu juures sünnitusteedest. Mõlemad jäsemed on fikseeritud köied. Puu push tagasi ja jõime Köite, sirutada üks ja siis teine ​​osa. Kukla asukoha jäsemete (joon. 4). Jooksvad eemaldatud kaela paremale ja vasakule jäsemete ja seejärel võetakse need kaela ja loote pea tõstetakse viimase. Painutades jäseme kannaliigeses (joon. 5). Päraku manustatakse üks kord loote sünnitusabi Kluki emased, emased teine ​​- all istmiku kaar. Käte jäseme fikseeritud hüppeliigeste all; maksimaalne painutus ja tõstes teda tippu seina, söödetakse sisend kabja loote sünnitusteedest. Kiire liikumine käepideme kabja kasutusele teda sünnikanalisse ja sirutada jäseme. Jäsemete painutamisel vaagna ühine. Nii või ühe jäseme tõmmatud all kõhus loote istungi luud ja saba osa sünnitusteedest. Naised sünnitusel panna selili. Päraku manustatakse üks kord loote sünnitusabi Kluki emased (emased koerad jms -. Under istmiku kaar). Hand fikseeritud jäseme ülemise osa sääreosa mis on programmis põlveliigese. Samaaegselt Nöyrtyä pinguta sääreosa arm kark ja suruda loode emakas. See saavutatakse koolutamine kandadeni. Siis haarata oma käe jäseme kandadeni, maksimaalne painutus ja tõste ülemise seina emaka, loode kabja söödetakse sissepääsu sünnitusteedest. Kiire liikumine käepideme sisse kabja randmed viiakse sünnikanalist ja sirutada jäseme. Põhi ja pool positsiooni lootele (joon. 6) on täheldatud aju ja jalad ees. Loote jäsemete kehtestada köis, push loode emakas. Vastavalt abaluu või hip lootele tarnitakse samal ajal käsi ja tõmbab köis vastupidine jäseme tõlkida vilja küljele või ülemisse asendisse. Küliliasendit lootele (joon. 7) võib olla horisontaalne, vertikaalne ja kaldus. Kõikidel juhtudel lootele võib olla rinna-, külg- ja ventraalne esitlus. Proovin anda vili tuharseisus esitlus ja seejärel chlenoraspolozhenie õigesse asendisse, kui vaja. Kui ristsuunas sageli puu surnud, nii et kasutage fetotomiyu. Raske sünnituse juures esineda topelt, kui mõlemad lootele samas kiilukujuline sünnikanalisse (joon. 8), ja viljad on mogug vale chlenoraspolozhenie, asend ja positsioon. Tavaliselt üks lootele on pea, ja teine ​​- tuharseisus. Proovi eemaldada esimene vili ülesvoolu ja sügavamale sünnikanalist, teine ​​push loode emakas. Enne eemaldamist puuviljad parandada oma vales kohas. Väärarenguid lootele. Kõikidel juhtudel fetotomiya või keisrilõike.

Pärast eemaldamist lootele on vaja veendumaks, kas emakas teise loote kindlaks võimalikud traumad Sünnituskanali, haavade, kohaldatakse ligatuurseadet, õmblused. Kui võimalik, eemaldada platsenta. Õõnsussesse emaka ja rodovyk teed manustada antimikroobsete ja põletikuvastaste ainetena. Kui emad vajavad määrata emaka, toonimine, süda ja teised. Drugs. Kui pikaleveninud töö ravida looma nagu sünnitusabi sepsis.

Viited. cm. Art. Sünnitusabi.

Joon. 1. keerates kaela ja pea lootele.

Joon. 2. jäsemete painutamisel loote õlaliigese.

Joon. 3. korrigeerimine loote jäsemete, painutatud randmeliigese: 1 - millega jäseme all randmeliigese; 2 - Pildista kabja randmed ja tõmmates seda sünnikanalisse; 3 - tagasitõmbumine jäseme sünnikanalisse ja õgvendamine liigeseid.

Joon. 4. Kukla asukoha loote jäsemeid.

Joon. 5. painutamine loote jäsemete põlveõndla.

Joon. 6. Bottom (1) ja külgmised (2) loote asendis.

Joon. 7. ristsuunas lootele: 1 - horisontaalne kõhu Previa; 2 - horisontaalselt ja seljaaju Previa; 3 - vertikaalne selgroo Previa.

Joon. 8. kaksikud.

+++

rodopsiin (kreeka rh {{o}} don - roos ja {{o}} esitajatele - nägemine.), visuaalne lilla, valgustundlik pigment võrkkesta varras; hromoproteidov kuhu kuuluvad valgu opsiiniga ja prosteetilise rühma (retinool aldehüüd). See osaleb protsessi nägemine.

+++

sünni, raseduse fatologichesky viimistlus protsess, mis seisneb emaka eemaldamine küps elujõuline loode, kus väljasaatmise lootekestade ja vesi. R. tehtud energiline emaka kokkutõmbed lihaseid (kokkutõmbed) ja kõhu (katsed), kus osalevad kõik ema organismis ja osa lootele. R. - tulemus keeruka integreeritud meetmed neurohormonal tegurid, mis on teostatud järelevalve all kesknärvisüsteemi, selle kõrgeim kaart - ajukoores. R. Enne loomade tähistada mitmeid kergesti märgatavad muutused (eelkäijateks sünnitust). Peamised neist on: lõõgastust, kobestamiseks ja venitamist sidemete vaagna aparaadid "zanadenie ristluu" kasvu ja turse häbememokkadel, rinna-, nibud sisu ja valik neile ternespiima tekkimist "Kuri" (eritis suguelundite pilu viskoosne, paks lima) ja et al. Väikesed loomad enne R. udinyayutsya ja rahul "pesi". Seal on kolm etappi R.: Ettevalmistav eemaldamine lootele (tegelik sündimus), ja järjekord.

Ettevalmistav etapp on üsna pikk, on ta läbi ainult jõudu emaka kokkutõmbed (st. E. Labor), mille tulemusena emakakael laiendab ja moodustab läbiv kanal edendamiseks vilja. Sünnituse ajal, paljastades emakakaela lootele saab õigesse asendisse R. Seega esimene sünnitusvalud on "kehtestatakse" või "sugestiivne". Esiteks, nad on väga nõrk ja haruldased, alustada aeglaselt, juhuslikult ja ilma kliiniliselt olulisi sümptomeid. Siis pärast umbes 20-40 minutit tavapärase R. kokkutõmbed võimendatakse ja laiendada ning pausi nende vahel on oluliselt vähenenud (3-5 min). Kui sünnikanalisse tõttu töö on laialt avatud, loote põie ulatub suguelundite pilu. Lehmad peamiselt allantoisis ilmub sinakas värv, millele järgneb Amnion, mis mängib olulist rolli emakakaela dilatatsioon. Rip allantoisis ja vabastamise esimene vesi, mis muudab sünnikanalist libe viimistluse ettevalmistav etapp R.

Stage eemaldades lootele iseloomustab kõige raske, püsiv tuhudest ja asjatuid katseid koostoime tõttu, aktiivne emaka kokkutõmbed ja kõhulihaseid. Sead edendamise kohta puu on tingitud emaka kokkutõmbed, ja alles pärast nende sisenemist emaka keha võitleb liituda katseid. Puu on sündinud vahetult pärast purunemist Amnion, kuid kaamelid sünnivad kaetud Amnion ja allantoisis lõhkumata. Mida pikem see säilinud terviklikkuse Amnion, seda lihtsam ja kiirem eemaldamise etappi lootele. See etapp kestab keskmiselt R mära 15-30 minutit; lehm, lambad, kitsed, sead - 3 tundi.

Järjestikused etapp algab pärast sündi lootele. Seda iseloomustab lühike hood pikkade pauside, mis aitab kaasa järkjärgulise eraldamine platsentat. Selles Mare toimub mitte hiljem kui 30-40 minutit pärast sündi lootele, lehm - 5 h-b (12 h), lammaste ja kitsede üle 5 tunni, siga, koer, kass ja jänes - 3 tundi .

Kestus kõik etapid tööjõu sõltub füsioloogilisest seisundist ema, määrab toitmise tingimused, hooldus, eripära loomad. Keskmine R. sõltub naise vaagna, lootele ja kohast. Et teha kindlaks, kas loote suhted kliirens emad vaagna arvesse seisukohta (suhe pikisuunalised loote telje piki keha ema-telg), esitlus (suhe anatoomilise puu ala sissepääsu vaagen), asukoht (suhe lootele tagasi kõhu ema seinad) ja chlenoraspolozhenie (suhe jäsemed, pea ja saba loote oma torso). Normaalse R. lootele on pikisuunaline asend, ülemises asendis, pea ja jalad ees ja laiendatud, venitatud chlenoraspolozhenii pea, jäsemed ja saba (joon.). Selle kokkuleppe, suur osa vilja kattub laia valdkonda luumenit emad vaagna, mis tagab tavapärase sünnitust. Kõik muud sätted Previa, loote asendis ja chlenoraspolozheniya peetakse ebanormaalne ja kui neil on rasedus- ja sünnitusabi (vt. Emadushooldust). Selleks, et vältida tüsistusi R. läbi spetsiaalsetes ruumides. Rase lehmad (või töödeldud) üle 5-7 päeva enne sündi sünnitusmajast. 1 päev enne sündi lehm on paigutatud sünnitus kasti (suurus 3 X 3 X 1,8 m) ja ei sisalda rihm. Lehm poks võtab mugavas asendis R., mis tekivad seal pingevaba õhkkond. Pärast korduvalt R. lehm lakub vasika, mis koos tegu imemiseks vastsündinud stimuleerib emaka kokkutõmbeid ja kiirendab eraldamine platsenta (see eemaldatakse pärast kontrolli). Lehm ja vasikas kokku sisaldab 4 päeva (koos kohustusliku poddaivaniem lehmad alates esimesest päevast). Perioodil mass poegimist ametiaeg vasikad lehmad kasti on minimaalne, kuid kui on vaba karbid tingimustel pikendada kuni 5-7 päeva. Sa ei saa sundida jaos lehmad (see nõrgendab emaka taandarengu), mistõttu esimestel päevadel pärast R. harjutada mõõduka toitmine seeditav sööta. Pärast 3-4 päeva tervetele naistele pakkuda kehalised harjutused ja sotsialiseerumist mees-sond ,, mis aitab kaasa ilming lehma seksuaalse funktsiooni ja viljakust esimene kuu pärast R.

Viited. cm. Art. Sünnitusabi.

Õigesse asendisse ja positsiooni lootele chlenoraspolozhenie: a - peavaluga esitlus; b - tuharseisus.

+++

Sigade punataud (Roos suum), nakkushaigus, mida iseloomustavad peamiselt septitseemia. See on pikendatud igal pool, ka NSVL. Kui puudub kontroll meetmeid, eriti õigeaegne vaktsineerimine võib kohaldada talud suurt majanduslikku kahju (enneaegse surma või tapmise haige). Haige Robert. ja inimesed.

Etioloogia. Haigustekitajat - Erysipelothrix insicliosa - väike sirge või kergelt kumer varda suurus 1-2 X 0,2-0,5 mm, fikseeritud, ei moodusta eoseid ja kapslid, gram-positiivne. Vanades kultuurides ja määrdunud kahjustatud koe krooniline haigus avaldub pika elementaarkiududest kalduvus hargnevate (joon.). Kasvab tavaliste söötmed: agar iseloomustab väga väike koloonia kaste, kui külvatud želatiin stab tõusuteel Yorshik. Bakterid on märkimisväärse stabiilsuse ja saab salvestada kaua laibad ja väljaheidete loomade, pinnase jne .. Environmental objekte, samuti soolatud ja suitsutatud liha. Kell t 60 {{?}} C ​​bakterid hukkuvad 10-15 minutit, kuid Keetmine suurte lihatükkide vaja kokkupuudet 2-3 tundi. Bakterid on tundlikud tavaliste desinfektsioonivahendite. Siit katseloomadel vastuvõtlikud patogeeni valge hiired ja tuvid.

Epizootology. Looduslikes tingimustes, vastuvõtlik sead vanuses 3 kuni 12 kuud. Vahel vilgub kelladisaini hulgast kalkunid, faasanid, pardid, lambatalled, loodusliku närilised. Üksikud juhtumid haiguse täheldati hobused, veised, hirved, koerad jms Kodu- ja metsloomade. Põhiliseks patogeen - sead (patsientide ja idu vedaja). Seda võib kasutada reservuaari mitmesugust liiki närilised, linnud ja kalad. Nakatumine toimub kontakti tervete koos haiged loomad kaudu seedetrakt, nahk, aerogsnno. Transfer tegurid - saastunud pinnas, toit, vesi, hooldus esemed, toidud tapmist haigetel sigadel. Sigadel haigus võib areneda idu kandja mõjul kahjulike keskkonnatingimustest (transpordiks või ümber grupeerida loomad kuuma ilmaga, kõrge õhuniiskus, ja nii edasi. N.). Sead kannatavad peamiselt soojal aastaajal.

Immuunsus. Sigade Perebolevanie tekitab neile vastupidavad ja kauakestvad immuunsus. Aktiivne immuniseerimine Nõukogude Liidu kasutanud elavate ja surnute (kontsentreeritud gidrookisalyuminievaya formolvaktsina) vaktsiin. Immuunsuse kestus kuni 6 kuud. Suhe passiivne immuniseerimine lehe hüperimmuunseerumreaktiivsete mis loob immuniteedi kuni 14 päeva.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 3-4 päeva. Haigus on äge, alaäge ja krooniline. Ägeda palavik täheldatud (t kuni 42 {{?}} C), üldine nõrkus, isutus, öökimine, atoonilised seedetraktis, konjunktiviit. 1-2 päeva pärast tagasi, küljed ja teistes kehaosades ilmuvad erütematoosne plaastrid, järk-järgult omandada lillakaspunased toon. haiguse vastu ulatub 3-5 päeva ja tavaliselt lõpeb looma surma tõttu südamepuudulikkus ja kopsuturse. Subakuutsetes kuid üldine nõrkus ja palavik, arendab niinimetatud urtikaaria (nahaerüteem), mida iseloomustab teket naha turse nurgeline kuju tumepunaseks. Healoomulise kujul laigud tasapisi hääbuma, ning nende asemele tekivad nekroos ja ketendumine epiteeli ja rasketel juhtudel on nekroos suured piirkonnad nahal. Haigus kestab 7-12 päeva, mille tulemuseks on tavaliselt taastamise looma. Krooniline võib olla jätkumise ägeda ja alaägeda haiguse või tulemusena varjatud nakkuse. Kõige sagedamini märgitakse arengut garantiieeskirjad endokardiit või seroplastiline artriit või naha nekroos. Harvadel juhtudel võib haigus progresseerub välgukiirusel ( "valge kruus"); samas hästi toidetud sigadest haigestuma ilma arengu iseloomulikud kliinilised tunnused haiguse, tulemus on tavaliselt surmaga (paar tundi).

Patoloogilised muutused on kõige märgatavam ägeda muidugi R..: Tsüanoos naha kurgulotti, kõhu, lahkliha, tume pruunid laigud peanahal, seljal ja külgedel, katarr limaskesta seedetraktist, kopsuturse ja hüpereemia, verejooks võimalik on seroosne ja limaskesti, veidi suurenenud põrna, maksa ja neerude punetus, suurenenud ummikud ja lümfisõlmed (vt. vahetükid p. 369).

Diagnoos põhineb episootiauuring, kliiniliste ja surmajärgse andmed ja kinnitati bakterioloogilist kontrolli. Teil on võimalik taotleda reaktsioon kasv tiiter bakteriofaag avastamiseks patogeeni väljaheitega. R. lk. eristada sigade katku, pastörelloosile, listerioos, siberi katku, endokardiit, artriit ja muud päritolu, soojuse ja päikesepiste.

Ravi. Rakendatud protivorozhistuyu seerumit (subkutaanselt või intramuskulaarselt 1-1,5 ml 1 kg kehamassi kohta), penitsilliini ja teised. Antibiootikumid, samuti südame- ja lahtistid, piimatooteid.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. R. profülaktika. See on ranges kooskõlas veterinaar- ja tervishoiu eeskirjades omandamisel põllumajandusloomade, nende hooldamiseks ja toitmiseks, süstemaatiliselt desinfitseerimine, näriliste tõrje. Puhangud hoiatada regulaarne kõikehõlmav immuniseerimiseks sigade kahe kuu vanuselt. Kui R. s. kehtestada piiranguid talu; haigete ja kahtlaste loomade haiguse eraldati ja töödeldud kliiniliselt terved - vaktsineeritud ja neid vaadates 10 päeva jooksul. Ruumid on desinfitseeritud, sõnniku neutraliseerida biothermic. Liha haiged sead tapeti kasutamiseks tunnistatud sobivaks pärast provarkoy. Piirangud talu (talu, sigadus, töökoda) eemaldatakse pärast 14 päeva pärast viimast puhul taastumine kõikehõlmav immuniseerimist ja desinfitseerimine.

Sigade punataud (erizvpeloid) inimestel - nakkuslikku nahahaigust põhjustatud kepp sigade punataud. Nakatumine toimub siis, kui liha, kala, linnuliha, kõige sagedamini süsti naha kala luu. Enamasti näha lihunikud, tapamaja töötajad, samuti koduperenaised. Pärast inkubatsiooniperioodi (1-2 päeva) asemel nahakahjustusi, enamik sõrmede, on piiratud plekk punaseks. Siis kohapeal kasvab suurus, kahvatu keskel ja välispindadele muutub sinakaks-punane värv. Pärast 2-3 nädalat plekk kaob, jätmata jälgi. Patsientidel võib esineda turse ja valulikkus liigestes, suurendada piirkondlikku lümfisõlmed, kerge palavik.

Ennetamine: ennetamine kopsu vigastuse töötajate liha ja kala töötlemise tehas, kohest ravi kahjustatud naha desinfektsioonivahendid.

Lit.: Golota YA, sigade roos ja vastus on Ukrainas, K., 1962; Kotov VT, roos, raamat.: Epizootology, Moskva, 1974.

Haigustekitajat sigade punataudi in smearidega patoloogilise materjali ägeda (a) ja krooniliste (b) haiguse kulgu.

Caption vahetükk lk. 369. kahjustused roos sigade: 1 laip sead tapeti ägeda haiguse kulgu; 2 - laip siga tapeti alaägeda (urtikaaria); 3 - nelinurkne, teemant-kujuline erütematoosne laigud urtikaaria (a - algstaadiumis, b - väljatöötamisel); 4 - nahanekroos kullatud krooniliste haiguste; 5 - fibroosne hoiused südamele (endokardiit verrukoosne).

Art. sigade roos

+++

roseool (novolat roseool, tähtede - rosett ..), millist nahalööve; punane, hästi tähistatud kohapeal suurus lääts, mitte kõrgemale, naha pinnale. Kaob surve ja ilmub uuesti, kui rõhk lõpetamist. R. esinevad mõned nakkushaigused, mürgitus, kahju närvisüsteemile.

+++

kasvu, kaalu suurenemist ja suurus areneva organismi, mis on põhjustatud arvu suurenemist ja mass rakkude ja Mittepoorsest struktuure. R. protsess ei sisalda sadestumise rasva, rasedus. Et moodustavad R. toota mõõtmine, täpseid tulemusi on saadud massi määramiseks (kaal R) või joonmõõtmed (lineaarne AR) isiku või asutuse. R. sätestatud ainevahetust ja on tingitud ülekaal assimilatsiooni üle dissimilatsiooni; aeglustub ja isegi peatub viimist neid protsesse. Mõnedel loomadel R. lõpeb teatud vanuses (linnud), samal ajal kui teised jätkub kogu elu (kalad, rott). Iseloomulik R - perioodilisus, st erineva kiirusega teatud aja ontogeny. Skeleton, süda jms asutused intensiivselt kasvavad emaka jooksul. Mõned loomad R. energia muutub aastaaegade (kalad, putukad). Enamik loomi R. vähendamine toimub puberteedieas. Piirata konkreetseid R. teatud piirini - liigid, geneetiliselt määratud funktsiooni ja on keerulise vastastikuse mõju tulemus reguleerivad füsioloogilisi mehhanisme. Olemus R. mõjutavad nii pärilikkus ja keskkonnategurid (kogus, kvaliteet ja toidu koostise, temperatuur, valgus, ja nii edasi. D.). Näljutamine või alatoitluse (puudumine teatud aminohappeid, vitamiine) pärsib RA ja võib rikkuda organismi normaalse proportsioonides. Eeskirja R. oluline roll närvisüsteemi ja sisesekretsiooninäärmete (kilpnääre, kõrvalkilpnääre, sugu, neerupealised ja hüpotalamuse-ajuripatsi süsteem), mis toodavad hormoone, mis mõjutavad arengut RA ja loomad.

+++

suu cm. suust.

+++

rotaviruses, rotaviirus, perekonnast pere Reoviridae viirusspetsiifiline kaheahelalise RNA, kestata. Virioni diameeter 65 nm. virioni assembly esineb tsütoplasmas. Viirused on võimeline hemaglutinatsiooniga. Perekonda kuuluvad viirused gastroenteriit lapsi, kõhulahtisus vasikad, Nebraska, episootiliste kõhulahtisus imetamise hiired ja viirused sigadelt eraldatud, varsad, talled, noored ahvid. Vaata. Viirused ja ka põlema käesolevas artiklis.

+++

rotaatorite (ladina roto -. pöörduda), lihased, pöörlev kontide oma ümbritsevad pehmed koed või kehaosa oma pikitelje.

+++

Rothera test (nimetatakse inglise keeles. Biokeemik A. Rotherham, A. Rothera), siis kolorimeetriline meetod avastamise ketokehade piima ja uriiniga. Sisaldav tuub reagent (segu 1 g naatriumnitroprussiidiga ja 99 g ammooniumsulfaati) valati 5 ml värsket piima või uriinis, muutes kristall 1-2 naatriumhüdroksiidi. Katseklaasi sisu loksutati lahustamiseks reaktiive ja kasutusele hammas 5 minutit toatemperatuuril. Küllastusastet uuritava proovi ketokehade hindas värvumisintensiivsus ja vedeliku ristid tähistavad: märkimisväärne värvimist (+), magenta mõõdukalt (++). tumelilla (+++), tumelilla läbipaistmatu värvus (++++).

+++

suu (Cavum oris), suu, algusosale seedimise torudest imetajatel. Limited ees huule, küljed - põsed, top - suulage, alt - põhja suu ja keele, selja - Pehmesuulae. Luu alusel on ülemine ja alumine lõualuu. Toas R. f. Vooderdatud limaskestaga. . Tänu loomade organeid R. n lööb toitu ja vett; Siin toit on purustatud (närimine), niisutada ja sülje surutakse kõri (vt. seedimine).

R. n. Jaguneb põskkoopa ja suuõõne ise, mis toimib vaheline piir hambaravi mänge. Künnis moodustatud huuled ja põsed. Huule paksus on orbicularis oris lihaste, lõpetab silmhammastes ja fang lihaste, levator ülemise huule nasolabial levator, depressors alumise huule ja nahaalune pealihased. Põsed on paksemad nahaalune, schёchny ja mälumislihaste. Bukaalbiopsias lihaste ette schёchnye süljenäärmete erituselundite kanalid, mis avanevad suuõõnes. Tegelikult R. n -. Slot moodi ruumi taga vestibüül. Tema külgseinas on mediaalne pind igemed ja hambad, rinna- - suulage, mis eraldab nina R. n .. Limaskesta suulage on valikoobraznoe struktuuri ja jagada piki- sagitaalse Limivuorauslauta. Near kurgus suulage muutub pehmeks suulae või palatinaalse kardin eraldades R. n. Alates neelu. Allosas R. n. Kas keel. Vaheline ruum keele ja pehme suulae nimetatakse neelu. Asutuste R. n. Tarnitakse vere läbi harude välise ja sisemise ülalõua arteri (ees ja suur palatinaalse). Väljavool verd läbi veenid sama nime; hobune, lisaks all limaskesta suulage on võimas veenipõimikus. Innerveerivad seina R. n. Schёchnogo oksad, silmaalune, lõualuu, lõug, klinonёbnogo, keeleneelunärvid ja keelealune närve.

Research R. n. Alusta väline uurimine. Tervetel loomade suu tihedalt suletuna. . Vana ja kõhnunud hobused, mära on viimase etapi varsad loomadel kahjustused näonärvi, aju ja teiste haiguste alahuul võib ripnema; . In teetanuse ja entsefaliit R. n peaaegu võimatu avada; paistetuse keele, rahhiidi, kokkupuutel võõrkehad R. n on tavaliselt avatud .; marutaudi võib tekkida longus alalõualuu, suurenenud süljevool. Pärast visuaalne ümber pöörata, huulte, uurida nende sisepind, samuti kummid lõikehambad, keele ja hammaste seisukorra kontrollimiseks limaskesta (värv, niiskuse tundlikkus), pöörama tähelepanu hinge.

Patoloogia. Seas haiguste R. n. Loomadel kõige sagedamini näinud stomatiit, gingiviit. Autor patoloogilisi protsesse R. n. Lisa ka hammaste haigus (vt. Dental kaaries), keele põletik, süljenäärmed (vt. Siaaladeniit).

+++

mercuric amidochloride (Hydrargyri amidochloridum; PC B-nimekirjas), valge sette- elavhõbedat, välised antiseptiline; on ka tüütu arotivoparazitarnym ja põletikuvastast toimet. Valge tükid või valge amorfne pulber lõhnatu. Praktiliselt ei lahustu vees, alkoholis, eetris. Kandke 5-10% VALITSUSVÄLISTEST salvid kroonilise nahapõletik, lihased, kõõlused, liigesed, samuti ekseemi, püodermad. Autor FH ofitsinalnyypreparat - valge elavhõbeda salviga (Unguentum Hydrargyri album). Hoida hästi suletud pangad oranž klaas.

+++

Elavhõbeda dijodiidi (Hydrargyri diiodidum; loetelu A), elavhõbedat dvuiodistaya, ärritav; Samuti on cauterizing ja neelavad mõju. Crystal helepunane pulber ja lõhnatu. Peaaegu vees lahustumatu ja alkoholi, kiiresti lahustuvad kaaliumjodiidi lahus; mürgised. Kanna 5-20% valitsustevahelisi salvid krooniline nahapõletik, lihaste, kõõluste, liigeste, bursae. Salvid valmistatakse enne kasutamist. Hoida hästi suletud klaaspurgid obanzhevogo.

+++

Elavhõbeda dikloriid (Hydrargyri dichloridum; PC, A-nimekiri), elavhõbedat dikloriid, söövitav sublimaati, tugev idusid. Heavy valge pulber või valged kristallid. Vees lahustub veidi alkoholi; mürgised. Toodetud pulbri ja tabletid nym värviti 1% eosiiniga sisaldava lahuse 0,5-1,0 g ja R. d., Ja sama koguse naatriumkloriidi. Kasutatakse toiduainete, riiete saatjate, selleks et kõrvaldada õmblus. Hoida hästi suletud anumas.

Elavhõbeda Monokloriidi (Hydrargyri monochloridum; B-nimekiri), Monokloriidi elavhõbe, kalomel (kalomel), lahtistav, antiseptiline ja diureetikum. Heavy valge või kergelt kollakas kristalne pulber lõhnatu. Vees ja orgaanilistes lahustites. Rakendatud sees sead, koerad, karusloomad, hobust atoonia sooled, sooleinfektsioonid; paikselt per se või segus suhkru lozenge sarvkestahägusus (seega on võimatu, saades narkootikume jood). Toas: hobuse 1,0-5,0 g; eesel 0,5-1,5 g; siga 0,5-1,5 g; koer 0,1-0,3 g; 0,01-0,1 g kass; rebane ja polaarsed fox 0,1-0,3 g; mink 0,05-0,1 g Hoida hästi korgitud, pangad oranž klaas.

+++

elavhõbeoksiid kollane (Hydrargyri oxydum kollasligamendi; PC B-nimekirjas), elavhõbedat sette- kollane, väljaspool antiseptiline; Samuti on põletikuvastane toime. Kollane või oranž-kollane, raske, õhuke, amorfne pulber lõhnatu. Pidades silmas järk-järgult väheneb. Kasutatud oftalmoloogias kujul värskelt valmistatud salvi vesinikkloriidhappe 0,5-5% ja nohu, nahahaigused. Seeriaviisiline ettevalmistus - kollane elavhõbeda salviga (Unguentum Hydrargyri oxydati flavi). Hoida hästi suletud pangad oranž klaas.

+++

elavhõbedaühendeid, elavhõbe keemilisi ühendeid kasutatakse fungitsiide ja ravimitena. Toksiliselt põllumajandusloomad - rikuvad süsivesikute ja kaltsiumi metabolismi, funktsiooni elulise kehasüsteemide, eriti kesknärvisüsteemi tõttu blokaadi sulfhüdrüülrühmad ensüüme. Toksilisuse määr R .. See sõltub nende lahustuvus ja võime lagunevad ioonideks. Enamik neist on mürgised loomadele ja inimestele: elavhõbe dikloriid, elavhõbe ja orgaanilised elavhõbeda dijodiidi ravimeid kasutatakse seemne protectants (Granosan, etilmerkurhlorid, etilmerkurfosfat). R. lk. Eriti rängalt sülje ja sisesekretsiooninäärmete, maks ja neerud. Kehast elavhõbeda väga aeglaselt; väga pikaajalise (kuni 6 kuud), on leitud, maks ja neerud. R. s. Kõige tundlikum ja väikese karja.

Mürgistuse Robert. (Elavhõbeda mürgitus) tekib äge või krooniline. Veistele kanne R. s. suu kaudu limaskesta suuosade hyperemic, kaetud väikeste erosioonid. Riigi loomade rõhutud; jälgida lihaste värin, isutus, süljevool, ja mõnikord köha. Fekaalse vedel, muutunud värvus ja lõhn; mõnikord raske kõhulahtisus. Hingamine raskendatud. Sageli ägeda mürgistuse mõne tunni loom tapetakse; Mõnikord haigus kestab kolm päeva kuni mitu nädalat. Kui pika haiguse kulg on haisev lõhn suust on tugev kõhulahtisus, eritis ninast, arendab progressiivse kõhnumise ja surma korral. Lammaste ja kitsede R. s. vastupidavam kui kariloomad; mürgituse sümptomid on peaaegu sama. Sigadel suukaudsete mürgistus võib oksendamine, limaskesta haavandid suus, kõhulahtisus. Arendada jäsemete nõrkus, halvenenud liigutuste koordinatsiooni, ja siis halvatus ja halvatus jäsemeid. Loomad tapeti lämbumist nähtused. R. lk. rinnapiimas loomad ja linnud munad.

Ravi. Ägeda mürgistuse süstiti unitiol või naatriumtiosulfaadi ja mao pesti valgu veega, vesi nurga; sees - valkude ja ümbrikusse vahenditega. Et eemaldada mürki seedetrakti koerte ja kasside - apomorfiini muud liiki loomad - soola lahtisteid. Lüüasaamisega oma suu pestakse 0,1-0,2% nym kaaliumpermanganaadi lahusega või 2% nym kaaliumkloraadi loputage igemed 1% nym Maarjas lahendus ja vesinikperoksiidi. Et stimuleerida aktiivsust südame ja hingamiselundite - kofeiin, kampri või korazol.

Ennetamine on range järgimine reeglite kasutamise ja säilitamise R. s. (Ravimid, pestitsiidid) rakendamisel meetmeid, et vältida kokkupuudet loomade R .. või töödeldakse neid objekte. Liha on tapetud looma mürgitati AR., Toit ei ole lubatud.

+++

Pump (Vatsas), esimene ja kõige mahukam (umbes 80% ulatuses) Front 4-kambris kõht mäletsejate. Ta teatas, et söögitoru ja võrku.

+++

rubivirusy näha. Togaviridae.

+++

vestigiaalne organite (ladina rudimentura - rudiment.), organid, mis on kaotanud oma peamise tähtsusega areng liikide; ettenähtud ajal embrüonaalse arengu organismi, kuid ei arene täielikult (nt pindluu lindude jäänuseid juuksed mõnel vaalaliste). Vahel R. kohta. täielikult välja kujunenud (vt. atavism). R. o. aidata luua tee ajalooline areng organismide (fülogenees).

+++

ruminografiya (ladina vatsas, perekonnast n ruminis -... vatsa ja kreeka gr {{a}} pH {{o}} -. Ma kirjutan), määratluse motoorset funktsiooni vatsas mäletseja pakkudes graafilist salvestamist ruminografe. Peaaegu kõik ruminografy tegutseda põhimõttel õhu läbilaskvus kapsel Marey lint kymograph. Kõige lihtne kasutada ruminograf 3. S. Goryainova (joon. 1). See on rikastatud metallist varraste ajamid, mis on üksteise peal vasakule näljane auk ja kindlalt tugevdada tema pinnal seadme lukustamise kohta Maklok, Voroneži Oblasti ja viimase ribi. Kõikumine vatsas läbi kardaani ja kevadel ruminografa üle ja salvestatakse millimeetripaberi ühtlase trumli kiirusega 1 mm 3 sekundit. Ruminogrammy pideva salvestuse ajal on mõeldud 10 minutit. On ruminogramme täheldatud mitmeid kärpeid vatsas, nende kõrgus, pikkus ja rütm (joon. 2). R. annab võimaluse saada informatsiooni funktsioone (chotoriki armi terveid loomi, sõltuvalt nende füsioloogilisest seisundist, ning tuvastada haigused, mis on seotud erinevate haiguste eesmao.

Joon. 1. Ruminograf Goryainova.

Joon. 2. Ruminogrammy a - terve lehma kohta; b - hüpotensioon eesmao.

+++

ruminotomiya, rumenotomiya (ladina vatsas, sündinud surmad ruminis - .. sisikonna ja kreeka tom {{e}?} -. tükeldatud, lõigatud), avamine arm, läbi preimuschustvenno veistel eemaldamiseks raskesti seeditav ja toksiliste mass armi või teravad võõrkehad võrku. Nad tegutsevad ilma spetsiaalse dieedi koostamise ning igal ajal raseduse ajal. Kõige tõhusam võimendatud paralyumbalnaya juhtivus anesteesia.

R. koosneb kahest etapist - tegelik laparotomy ja R. vasak näljane kaevu vahemaa 10 cm ristjätkete joone ja 4 cm kaugusele viimase ribi teevad kõhu lõikus pikkus 18-20 cm (parakostalnaya laparotomy). Valdkonnas näljane auku panna Kummi Sheet 40 x 40 cm, nii et on olemas auk (9 x 18 cm) langes kokku naha sisselõike. Abil kummist torud konksud fikseeritud lehel on fikseeritud. Pärast haava on eemaldatud osa seina armi (joon. 1) ja tükeldati jäädes selle serva konksu kummi-cats (joon. 2). Lõpuks vahel lapik seina vatsa ja kummist lehe lisama riba steriilne Harsoside, mis peaks aitama kaasa parema isolatsiooni kõhu ja kõhu haava saastumise eest. Eemaldatud õõnsuses vatsa sisu, jättes vähem kui 1/3 selle (mürgine feed näiteks kartuli proraschёnny on täielikult paranenud). Vedel osa eemaldati sifooni. Käsi välja õõnsus võrgusilma eemaldada võõrkehad. Avastamise korral mädapaiseid seina või põhja võrku avatakse skalpelliga. Pärast hoolikat puhastamist lahendus või furatsilina rivanola vatsas seina õmmeldud kattega pidev õmblus on Shmidenu, millele järgneb Lambert. On kõhu kehtestada ka kahekorruselise keevitada: pidev - mida kõhukelme ja kõikide sektorite, sealhulgas sisemiste kaldus kõhulihastest ja seejärel sõlmes - nahale on arestitud välise kaldus kõhulihastest. Õmblused pulbriline antibiootikumide pulber. Pärast operatsiooni loom toota 0,5 kg heina ja järgmisel 4 päeva vältida majad silo ja juurviljad. Terve dieedile 7 x d. Naha õmblused on eemaldatud 10-12 päeval. 7 päeva jooksul parenteraalselt manustatava antibiootikume.

Joon. 1. Sissejuhatus kõhuõõnde läbi haavade relvade ja haarats armi voldid.

Joon. 2. kinnitusvahendid servad armi kummitihendile sheet haagi kassid (a); konks-kass (b).

+++

ruminotsentez, rumenotsentez (ladina vatsas, sündinud surmad ruminis - .. sisikonna ja kreeka Kentesis -. augustamine), torgake vatsas mäletsejate evakueerimiseks gaaside teda paistetama. R. toota keskel vasakult näljane augud (liinil toimuvad hip viimase ribi), torkimist kõhu kudede ja arm. Et punktsioon trocar kasutatakse (läbimõõduga 1 cm suurte loomade ja 0,4-0,5 cm lammaste ja kitsede), mille lõpus naprimeravlyayut küünarnukile ühine vastasküljel (joon.). Oma paks nahk lõikus. Troakaar üleni kuni paneel. Viimane kord kaevandavate stilett ümbrisesse surutakse vastu nahka. Gaasid eemaldatakse järk-järgult sulgeda auk aeg-ajalt pad vooder. Kui ummistus luumenit puhastada tema varrukas sondi või sondiga. Pärast eemaldamist süstitud gaasiga õõnsuses vatsa protivobrodilny lahuse ja lisatakse stilett, tõmmates kõhu paigale kohas augustage Troakaari eemaldatakse. Ümbermõõt punktsiooni õlitatakse alkohoolses Joodi, ja auk suletakse tampoon COLLODION.

Kasutuselevõtt trocar kui ruminotsenteze.

+++

runtsovaya haiguse vt. KED sügelema lambad.

+++

tursk kalaõli (Oleum jecoris Asell; FH) saadud rasva värske maksa tursa kala. Läbipaistev õline vedelik helekollane kuni kollane värv nõrga lõhna ei ole rääsunud. 1 g R. w. sisaldab mitte vähem kui 350 ME-vitamiini rikastatud R. w. - 1000 ME A-vitamiini ja 100 ME-vitamiini D. Määra R. w. või sees lihaste ennetamiseks ja raviks vitamiin A defitsiit, rahhiidi ja kangendamisel agent. Toas: lehm 100,0- 500,0 ml; hobune 40,0-200,0 ml; lambad 20,0-100,0 ml; siga 20,0-60,0 ml; koer 10,0-30,0 ml; kana 2,0-5,0 ml; lihastes: lehm 10,0-15,0 ml; lammas, siga 3,0-5,0 ml. Säilitada täis tippu, hästi suletud anumas, kaitstud Siete, kui t ei ole suurem kui 10 {{?}} C.

+++

haudejaama, tiik kalakasvandusi, mis on aretatud ja kasvatatud elujõuline etapil noorte kaubanduslikult väärtuslikku kala (karpkala, koger, linask, jne). Tooted AR - kala materjali (praadida, fingerlings, yearlings) - mõistis Haudejaama taludes kasvavad kalad turu suurust. R. on emaka, kudemine, vyrastnye, talvitumise, karantiini kalatiigid. NSVL karpkala R., millest enamik on lisatud täis-süsteemi kalatiigi talud (pitomnaya majanduse).

+++

kala, kala ja tooted sellest, mis on ette nähtud toiduks. Väärtus toitu nagu kala määrab peamiselt kohalolekul olulisel hulgal oma full-liha valk, mis sisaldab kõiki eluliselt aminohappeid, samuti rasvad, mineraalid ja vitamiinid. Keemiline koostis erinevate kalaliikide väga erinev (vt. Tabel)..

Kõige väärtuslikum R. - auru kala (värskelt püütud magama või õhus). Kuid halb hoiutingimuste see on avatud kahjustada Esimesel päeval. Selleks, et tagada pikaajaline säilitamine ja maitse parandamiseks ja toote kvaliteedi kala läbinud erinevaid meetodeid töötlemine (konserveerimine) ja raied. Sõltuvalt meetodit järgmist tüüpi R. kala, jahutada jää või külm vedelik temperatuurini paksem lihased 5-1 {{?}} C ​​(10-12 päeva salvestatud). Fish ärakülmetatud - külmikutes külmutatakse temperatuurini lihase paksus vahemikku -3 ja -4 {? {}} C (salvestatud kuni 1 kuu). Külmutatud kala - töödeldud külmkapis temperatuuril karkassilt 8 {? {}} C ja allpool (salvestatud 6 kuud või kauem). Soolane kala - konserveeritud või tema laua soola lahust (hoida 2-3 kuni 8-10 kuud). Kalad suitsu - eelnevalt soolatud ja töödeldud kõrge temperatuur külmas suitsetamine - mitte rohkem kui 40 {? {}} C, pool - 80 {? {}} C, kuum - 80-170 {? {}} C (säilitatakse 10-75 päeva). Kuivatatud kala ja kuivatatud - eelnevalt soolatud ja seejärel järk-järgult kuivatatud loodusliku või kunstliku tingimused (soolane kuivatatud hoitud 1-4, soolane kuivatatud kuni 9 kuud). Konserveeritud kala -. Ready-to-süüa, R., korgiga pärast soolamine, marineerimine jne suletud anumas ja steriliseerida töötlemine (salvestatud 6 kuud kuni 3 aastat). Kalakonserve - valmis sööma soolane või marineeritud vürtsid ja R. lisades antiseptiline (koos või ilma); R. suupiste - hermeetiliselt suletud tinaga, klaasist või muu mahuti, kuid mitte steriliseerida (null kraadi hoitakse 10 päeva kuni 2 kuud, külmutamistehnoloogiad - kuni 10 kuud). R. kehtib kalamarja.

Eksami R. läbi veterinaar- spetsialistid; määratleda headus R. organoleptilised ja vajadusel laboratoorsed uuringud. Kui sensoorne hindamine värske ja külmutatud kala pöörama tähelepanu välimusele, värvi ja naha terviklikkuse, struktuuri ja liha lõhn korjuseid. Arvestama seisund kaalud, silmade ja Gill kude sarvkesta. Me energia määramiseks eluskala liikumised auru ja jahutatud - olemus valgu lima katab tema keha. Olemasolu välistamiseks nakkus- ja parasiithaiguste. Nõuetekohaseks hindamiseks eelnevalt külmutatud kala defrostiruyut (sulatatud). Suupärasusega määrati pärast keetmist uuritava proovi R. Kui te kahtlustate, bakteriaalse saastumise värske ja külmutatud kala kulutada abil või vastavalt GOST - bakterioloogiline uuring. Kui küsitav värskuse organoleptiliste omaduste selgitamiseks puhtana R. laboratoorsete meetoditega (mikroskoopia kriimudega, reaktsioonid ammoniaagi ja vesiniksulfiidi reduktaasi test, juhtides reaktsiooni Gill kudede peroksüdaasi; kvantifitseerimine lenduvad alused, trimetüülamiin ja indool). R. soolatud, suitsutatud, soolatud ja kuivatatud uuritakse organoleptiliselt; maitseomadused kindlaks maitsega.

Ei ole lubatud rakendada toidu eesmärkidel: snulaya eluskalu, mis on paisati pinnale vee, samuti nõrgenemine konsistentsi liha, mehaaniliste vigastuste ja parasiitide esinemine nahal ebameeldivat lõhna; jahutatud ja külmavõetud - koos tuhmunud kehapinna, lõpustega hallid või tumedad, porine, kleepuv ja ebameeldiv lõhnaga lima kehapinnal ja lõpused, liha lõtv konsistents (vesine), terava punetus lihaseid mööda selgroogu ja olemasolu lõhnad, koos oksiidid kehapinnal rasva ja liha, ja sobimatu ebameeldivat lõhna kala ja maitse; soolatud (marineeritud) - oksüdeerimiseks rasva, tungisid liha hapu ja roiskunud lõhn, punetus või tume liha mööda selgroogu, terav punetus ( "zafuksinivaniem") kala kehapinna tõttu mikroobide hävitamine laastatud vastsed juustu lennata (džemprid); suitsutatud - on kaotanud oma esitluse tõttu mucilaginized või hallitust. juuresolekul ebatavaline seda tüüpi R. lõhn ja maitse; kuivatatud ja kuivatatud - juuresolekul rääsunud lõhn ja maitse, lummatud vastsed mardikad vaip mardikas (Shashel). Healoomulise R. rakendamiseks antud ettevõtte kalamajandussektoriga ja külmikud, väljastab kvaliteeti ja lubatud müük turgudel - silt turul liha ja piima ja toiduainete Juhtimispostides.

Lit.: Reeglid veterinaaria-san läbi kala ja kalatoodete turgude raamat.: Veterinaaria-alased õigusaktid, ed. AD Tretyakova, v. 2, Moskva, 1972, lk. 263-69; Danilov MM, Purnkov FM, Kharenko H, F., Kauba kala ja kalatooted, Moskva, 1975.

Keemiline koostis ja kalorsus liha mõned kalaliigid.

+++

kala, veeselgroogsetele kolju ebastabiilne kehatemperatuur. Morfoloogia ja füsioloogia R. rahuldada elu vees: kahe kambriga süda, Gill hingamine, jäseme kujul uimed, täiustatud kere kuju, Ujupõis (enamus), kestendav keha katmine, hästi arenenud väikeaju, külgne line, liikuv lõualuu (hvatat suhu. aparaadid), palju - .. elektriline elundid jms R. kahekojaline, mõned - hermafrodiidid. Kala-nagu loomad, mis eelnes arengus klassi esindaja: R. sõõrsuud (Sõõrsuud), kuid tegelikult P. (Kalad) - 2 klassi - kõhre ja luu P.; umbes 25 tuhat krooni. liikidest. Sõltuvalt elupaiga ja aretus mere- ja magevee eristame R., anadroomne ja pool; R. pelaagiliste (heeringas, sardiin, makrell, tuunikala), kes elavad interjööri ja ülemistes veekihtides ning avamerel; põhja ja põhja (tursk, kilttursk, lest, mudillasi, croakers); õppe- ja vallaline. Globe R. (toakaaslane, roosa lõhe, lõhe, tuur, beluuga) teha paljunemiseks (kudemise) rände merest jõe (mõnikord jõgedest merre), semi-anadroomne (särg, latikas, karpkala, säga) - jõgi eritis soolatustatud mere tükki jõe (mõnikord talvitumise). Erilisi keskkonnakaitse rühm koosneb sügav R., millest paljud on sära asutused. R. oleks toiduks paljudele veeloomade ja sihtgruppi mittekuuluvate liikide. Ratsionaalne korralduse kalapüügi ja kalakasvatuse põhineb uuring bioloogia ja ökoloogia R. Aastaid objektide maailma kalanduses on heeringas (räim, sardiinid, kilu), karpkala (särg, latikas, karpkala, karpkala), tursk (tursk, safran tursk, kilttursk) lõhe (gorbuuša, Keta, lõhe), tuur (tuur, tuur, beluuga) ja teised. Aastal 70 t. XX sajandil. kaubandusliku väärtuse omandanud makrell, moiva, heik. Selleks, et arvu suurendada AR NSVL kehtestatud kalakasvandustes. R. võib olla vahe võõrustajad elutsükli üksikute sooleussidega patogeensed inimestel ja loomadel. Seal on mürgised R. (vt. Mürgised loomad). Kasvataja mees akvaariumi R. esindavad esteetilist huvi. R. toimunud lobe-lühiuimkal- kahepaiksed, mistõttu maa loomad. Branch zooloogia, mis uurib R., mida nimetatakse. ihtüoloogia.

Lit.: GV Nikolski, Private ihtüoloogia, 3. väljaanne, MA., 1971; Loomade elu, Vol. 4, ptk. 1, Moskva, 1971.

+++

turu ulatus kaubabörsil; poliitilise ja majandusliku tähtsuse - pakkumise ja nõudluse toodete või mis tahes tooteliigi maailma majanduses hõlmava riigi või selle eraldi ala. Robert nimetatakse ka teatud kohas, kus on kaubanduses. Sest veterinaariaküsimusi rahvusvaheliste ja kodumaiste kaupade, liikumist ja nende mõõtmed kindlaks võimalikke viise haiguste põllumajandusloomade, samuti vektorid ja reservuaaride patogeene. Uuring globaalsete ja kodumaiste R. kariloomade ja selle tooteid toimub kokkuvõtlik rahvusvaheliste ja kodumaiste asjakohast teavet veterinaarteenistuse asutused.

R., kus kauplemist elusloomade ja loomakasvatussaaduste peab vastama hügieeni ja loomade kanalisatsiooni. Määratud müük põllumajandusloomad tuleb eraldada ülejäänud turuplats ja varustatud sõnniku ja kinnitusvahendite abil. Kõik loomsete saaduste ja loomade lubatud kaubelda ainult pärast asutamist kogu veterinaar- ja sanitaartingimused, mis tähendab, et nad tulid rikkad nakkus- ja parasiithaigused alad (mida tõendab asjakohase veterinaarjärelevalve dokumendid). Kohad loomade ja loomsete saaduste kogumise tsüklit R. läbinud profülaktilise desinfektsiooni ja jäätmed eemaldamine hävitamiseks. Kontroll Elanikkonna varustamine kvaliteetse tooteid R. viia liha- ja piimatooted ning toidu Juhtimispostides.

+++
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

Р

 1. Baljit Yu, Maikanov BS, Zhanabayeva DK .. Veterinaar-san uurimine loomakasvatussaaduste koos saastumine võõrkehadega., 2009
  Lühikirjeldus peamine biogeensete inimtekkelised ja radioaktiivsete võõrkehasid loomsete toodete ja meetodite identifitseerimine ja määramine jääkkogustest neist. Paber esitleb korras laboratoorse ja harjutustunnid. Metoodiline juhend on mõeldud üliõpilastele, põllumajandussaaduste üliõpilasi bioloogilise
 2. Test. Veterinaar-san uurimine loomakasvatussaaduste ja hügieeni põllumajandusloomade 2009
  1. Kirjelda lühidalt (kuju, suurus, värv) ja muuta süsteem - visand topograafia lümfisõlmed pea, siseorganid ja rümbad kariloomi. 2. Sunnitud loomade tapmine oma majapidamises (asukoht ja tapmise, põhjuseid ja viise realiseerimise liha, võrrelda olemasolevate reeglite ja teha vajalikud järeldused). 3. Veterinaar-san uurimine tapasaadused loomade
 3. KIRJANDUS
  . Veterinaar-san uurimine põhitõdesid loomsete saaduste töötlemise tehnoloogia (HS Goregliad, VA Makarov, IE Chebotarev jt., Toimetanud H. S. Goreglyad, 2. trükk, muudetud ja laiendatud, M ., Kolos, 1981). 2. Veterinaar-san uurimine tooteid tapaloomade. Veterinaar suunised. (VMC). M. 2000 3. Tingimused veterinaarkontroll
 4. Thief MF, Frolov VP, Circo S. .. Veterinaar-san uurimine põhitõdesid tehnoloogia standardiseerimise zhivotnodstva tooteid. 2007
  Distsipliin "Loomade tervis uurimine põhitõdesid tehnoloogia ja standardimise loomsete saaduste" (lühendatult "vetsanekspertizy") uurib meetodid veterinaar-san ja techno-keemiliste uuringute loomsete saaduste (liha, kala, munad, piim jne) ja taimse (mesi, köögiviljad , puuviljad, juurviljad ja teised.) päritolust ning otsustada, kuidas neid rakendada. Lisaks objekti
 5. Gusarov GN, Koriagina V. N .. määramine keemiline koostis ja läbi kala ja kalatooted 2006
  Gusarov GN, VN Koriagina Toolkit "määramine keemiline koostis ja läbi kala ja kalatooted" õpilastele toidud 310800 - "Veterinaarmeditsiini" ja 110501 - "veterinaar - sanitaartehnika uurimine" - Uljanovski riigi Põllumajanduse Akadeemia, 2006. lk. 66. Metoodiline juhend on mõeldud üliõpilastele teaduskonna Veterinaarmeditsiini on muidugi õpib veterinaar-sanitaarteenistuse; saab
 6. Senchenko BS .. Veterinaar-san uurimine loomade ja taimede., 2001
  Materjalid selles väljaandes on mõeldud harjutada veterinaar- ja sanitaartehnika ekspert lihatöötlemis-, tapamajades, linnuliha töötlemine, turgudel; loomaarstid loomakasvatus, vesiviljelus; loomaarstid teenindavad mesilaid, karusnaha tehases ja nahaparkimine, õpilased veterinaarkontrolli
 7. IA Bakulov, A. Smirnov, DA Vasiliev. Mürgistus ja toksikoos 2002
  Käsiraamatus käigus veterinaar-san uurimine toidud üliõpilastele teaduskonna Veterinaarmeditsiini / Uljanovski riigi Põllumajanduse Akadeemia: Department of Microbiology, viroloogia, epizootoloogiast ja veterinaaria-san uurimine /. Autorid: Põllumajandusteaduste Akadeemia, Dr. VN IA Bakulov ;. Põllumajandusteaduste Akadeemia, Dr. V. NA Smirnov .; Professor osakonna mikrobioloogia UGSKHA,
 8. ÜLDSÄTTED
  Liha ja muude toodete loomade tapmist kõik kategooriad talud suhtes kohustuslikud veterinaar-san uurimine täielikult, tal on veterinaararst. Kuna riigi peakontrolör, see annab veterinaar- ja sanitaartehnika hinnatakse kõiki loomse tapmise ja otsustada, kuidas rakendada neid toiduks. Peamine eesmärk seda tööd - hoiatus võimeid inimeste nakatumise läbi
 9. kirjandus
  KI Abuladze, Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandussaaduste zhivotnyh. M.: Agropromizdat, 1990.-464s. 2. M. Sh Akbayev, Parasitoloogia ja parasiithaigused loomi. - M.: Kolos, 1998. - 743s. 3. VG SeDeK Directory veterinaararst. - Rostov n / D.: Kirjastus "Phoenix", 2004. - 576s. 4. A. Shevtsov, Veterinaaria Parasitoloogia. - M.: Kolos, 1970. 5. PV Zhitenko,
 10. Tegu veterinaar-, sanitaar- ja epidemioloogilise uuringu valdkonnas.
  Uuring Kuupäev: 2. oktoobril 2010-12-17 komisjonile: loomaarsti ****** O. õpilane B-51 grupp M *****. B. Student B-51 rühm ****** ET Eesmärk: uurida veterinaaria-puhtana territooriumi teenindab Dzeržinsk loomakliiniku olemasolu nakkav, parasiitne ja nakkushaiguste
 11. EQUIPMENT TÖÖKOHA VETSANEKSPERTA
  Loomaarst teostamiseks veterinaar-sanitaarteenistuse täielikult, tuleb riietatud puhta valge rüü peas on valge kork käes - varrukad, ees - põlled. Peamised "relv" vetsaneksperta on teadmata. See komplekt teoreetilisi teadmisi ja praktilisi oskusi omandatakse keskkooli ning oluliselt uuendatud ja rikastatud täiendõppes ja
 12. Veterinaaria-alased õigusaktid, et Valgevene Vabariik
  Praegu tegevuse veterinaarteenistuse reguleerib veterinaarser, mis põhineb seaduse Valgevene Vabariigi "Veterinaaria» Veterinaar harta ja mitmed teised õigusnormid, mille eesmärk on kaitsta loomade tervist kaitsta inimesi haiguste sage inimestele ja loomadele, vabanemist hea- aastal veterinaaria- ja hügieenitarbed
 13. Shishkov VP .. Veterinary entsüklopeediline sõnaraamat, 1998
  Teadus- ja teatmeteostes, tähestikulises järjekorras, 4000 artiklid sisaldavad mitmesuguseid andmeid veterinaarmeditsiinis. Peamine koht sõnaraamat pühendatud kirjelduse haigused, põllumajanduses, kaubanduses ja koduloomad, sealhulgas kala, mesilased, siidiussid. Suurt tähelepanu pööratakse ka veterinaarmeditsiini ja sanitaarteenistuse, veterinaar- kanalisatsiooni ja desinfitseerimine, organisatsioon
 14. Registreerimistulemused veterinaar - sanitaarteenistuse
  Selle tulemusena veterinaar- ja sanitaarteenistuse toimub registreerimine patoloogilised muutused avastatakse ja identifitseeritakse nakkav, invasiivsed ja mittenakkuslike haigustega. Tulemused on registreeritud samamoodi. Need andmed on olulised, sest need võimaldavad teha järeldusi ve terinarno tervisliku seisundi piirkonnad, kust tulevad loomad tapmiseks. need leiud
 15. Veterinaar liha märgistamiseks
  Tulemuste kohaselt veterinaaria-san uurimine rümbad ja organite suhtes kohustuslikud veterinaar- maine (märgistusest), osutab nende kõrge kvaliteet ja sobivus inimtoiduks. Selleks, kaubamärgi kasutamise (välised tunnused veterinaarkontrolli rümpade ja elundid), ovaalsed ja nelinurkne kuju ja templid. Tempel ovaalne kinnitab, et veterinaar- ja sanitaartehnika uurimine liha
 16. Iseloomulik tegevus Veterinaaria Service
  SEC "Dimitrov" kohusetäitjat veterinaararst teostab - veterinaararst Efimenko V. Ja .. Ta kuulub veterinaarse Next Gorovoj SN veterinaararst otsustab rakendamise kohta veterinaaria ja kontrollib neid. Kõik vajalikud ennetavad loomade tervisele, ravi ja huvitegevus suunatud haiguste ennetamisele
 17. Artikkel 58. arstlik läbivaatus
  1. arstlik läbivaatus viiakse läbi ettenähtud viisil uuringu eesmärk on luua tervislik seisund kodanikule, et teha kindlaks tema võimetes töö või muu tegevusega, samuti luuakse põhjuslik seos ekspositsiooni sündmusi, tegurid ja tervislik seisund kodanik. 2. Venemaa toimunud
 18. KIRJANDUS
  Androst BV seened. M.: Economics, 1968. 110 lk. 2. Bakanenkov IV Khludeev KD kupeldaja käsiraamat loomasöödaks. M.: Economics, 1971. 248 lk. 3. Boykov Yi, Butko MP, Vilegzhanin AF jt. Puhanguti järelevalvet veterinaar- ja sanitaartehnika uurimine ja hügieeni-KASUTAMINE liha ja lihatooteid. M.: Valgus ja toidu tööstus, 1983. 480 lk. 4. 3. V. Borodina,
 19. Veterinaar- ja sanitaartehnika järelevalve ja uurimise kohta külmkapp liha
  Veterinaar-san kontrolli liha külmikud käib Veterinaar Inspektsioon. Sõltuvalt sellest, kui palju tööd taga külmik fikseeritud ühe või mitme riigi veterinaarinspektoritele. Kui pool külmkappi liha ja lihatoodete, et neile on lisatud järgmised dokumendid: veterinaarsertifikaadi number 2 F. kvaliteet
 20. Artikkel 60. Meditsiiniline ja Sotsiaalkomitee ekspertiis
  1. Medical ja sotsiaalne kontroll toimub, et teha kindlaks vajadused testitud üksikute sotsiaalkaitse meetmed, sealhulgas taastamiseks, föderaal-ametite meditsiini- ja sotsiaalne hindamine põhineb hindamine elu piiranguid põhjustatud püsiva häire keha funktsioone. 2. meditsiini-sotsiaalsed uuringud tehakse vastavalt õigusaktidele Vene