meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

Н

+++

sõnniku, väärtuslik orgaaniline väetis, mis koosneb loomade väljaheidetega, vedelad jäätmed, talud ja allapanu (põhk, turvas, saepuru). Sisaldab suurel hulgal mineraal- ja orgaaniliste ainete, mis toomist pinnase suurendab selle toiteväärtust. Sõltuvalt meetod loomade pidamine ja ruumide puhastamise süsteem eristab N. vedelik, poolvedel ja tahke. Vedel sõnnik saadakse kui sisu loomade Restpõrandate ilma voodipesu ja samotёchnoy ja punetus süsteemid, pneumaatilised ja hüdraulilised. puhastamine; See sisaldab 92-99% vett saab vedada raskust kanalite kaudu, torude või pumpade pumbatakse mahutisse. N. pooltahke (niiskusesisaldus 82-90%) saadakse, kui sisu ilma allapanu või loomi, kui kasutatakse väikese koguse (1-1,5 kg ühe täiskasvanud looma). Kosmosest N. eemaldatakse Kraaptransportöörid, skreeperit seadmeid või ažuurne korrusel keldris paak. Hard N. (niiskus 70-81%) saadakse, kui sisu loomad allapanu. Samal ajal 1 täiskasvanud looma kulutab päevas või 4-6 kg õlgedest või 3-4 kg turvast turba või 10-15 kg freesimine torfokroshki. See eemaldatakse buldooser ja traktori haakeseadme.

N. saadud patsientide ja taastuda loomade, samuti parasiit mikrobo- ja sisaldab palju ohtlikke patogeene nakkushaiguste põllumajandusloomade ja inimeste (sib. Haavandid, tuberkuloosi, brutselloosi, sigade roos, myta, salmonelloos, suu- ja sõrataudi, nakkav kehvveresus, klassikalise katk, helmintiaasi jne ..) ja võib olla tegur nakkusetekitajate leviku ja sissetungi. N. - keskkond, kus agendid nakkus- ja parasiithaigused elujõulise pikka aega, näiteks Kesk piirkonnas VNFSV vedelas N. brutselloosi patogeenide püsivad 108-174 päeva, salmonelloos - 95-157, sigade roos - 92-157, suu- ja sõrataudi - 42-192, tuberkuloos - enam kui 457 päeva. sooleussidega munad ellu jääda vedelikku sigade N. 12-15 kuud N. veised - 7-8 kuud.

Saasteärastamise sõnnikut. Saamisel loomadelt haiged või haiguse kahtlus siberi katku, karbunkul, malleuse, nakkav kehvveresus, marutaud halvatuse, Episootilised lümfangiiti bradzotom paratuberkuloosi ja veiste katku, selle eelnevalt niisutatud desinfitseeriva lahusega ning seejärel põletati. Igal kariloomade rajatis antakse tehnilisi vahendeid obeezarazhivanie N. korral nakkushaigusi. Selleks, enne esitades väljad neobezzarazhennogo N. karantiini peab olema võimeline tagama oma kuuepäevase vananemist. Saasteärastamise vedelik võib ammooniumnitraadi pikendada loomulikul viisil hoides seda silohoidlad avatud või suletud. Ooteaeg N. veised 6 kuud, sead - 12 kuud. Saasteärastamise tahke toodetud ammooniumnitraadi biothermal viis sillutatud alade korstnad kõrgus. kuni 2 m laiused ülaosas 2-2,5 m hoidmise aeg korstnad soojal 1 kuu, külm -. 2 mo. N. desinfitseerimine vedelik võib läbi viia koos Formaldehüüdi lahus karantiini mahutid 24-72 tundi, aeg-ajalt segades -. 3.6 tundi tarbimiseks formaldehüüdilahuse on 0,04-0,3% N. maht (joonis 1). . Kuumtöötlus vedelik N. paigaldus koos jet seade on toimunud t 130 {{°}} C, rõhul 2 atm 10-25 min (joon. 2). N. vingerdavad vedelik kontakt kütmiseks kümbluslasteaedadega põleti 60 viiakse läbi t {{°}} C, desinfitseerimine ja - at t 70 {{°}} C lisandiga formaldehüüdilahuse 0,04-0,3 mahu% N. Saasteärastamise N. veised on võimalik saavutada aeratsioonitankid ja kompostilavad all termofiilsel seedeprotsessi. Reovee talud, mineviku bioloogilise puhastamise, desinfitseerimise vedelikku kloori.

Lit.: Grishaev ID, sanitaar- tehnoloogia hindamine ja eemaldamise süsteemid, töötlemise, desinfitseerimine ja kasutada "käru, raamat.; Zoohygiene ja veterinaaria kanalisatsiooni loomade tööstus, Moskva, 1973.

Joon. 1. Skeem sõnniku desinfektsioonisüsteemina kariloomade: 1 - karantiini võimsust; 2 - võime formaldehüüdi; 3 - vibreeriv ekraani ning vajuta; 4 - pump; 5 - lintkonveier; 6 - ejectors; 7 - õhusti; 8 - aerotenkdezodorator; 9, 10 - prifermskie sõnnik; 11 - mis reguleerivad võimsust; 12, 13, 14 - pumbad; 15 - rototurbina; 16 - platvorm tahke osa.

Joon. 2. Driving süsteem töötab valmistamise ja kasutamise siga reovee (kasutades aurupihustiga paigaldamine): 1 - pumbajaama koos vastuvõtva paak; 2 - kaar sõela; 3 - vertikaalne õlivann; 4 - tsentrifuugi; 5 - lintkonveier; 6 - punker; 7 - auru-jet taim; 8 - karantiini paak; 9 - ladustamine ja äravoolu supernatant; 10 - pumbad tankid.

+++

navozoszhigatelnaya ahju mõeldud põletamine sõnniku vagunite 3. kategooria raudtee desinfitseerimine pesemine jaama. Loading sõnniku N. n. (Joon.) Viiakse läbi järgmiselt. Kübel allalaaditav sõnniku otse autod, tõstukiga tarnitakse laadimiskambri. Siit Kübel sõnniku heidetakse suletud alumise klapi laadimist kambrisse. Pärast eemaldamist Kübel ülemine kamber kaas on suletud, alumine klapp on avatud ja sõnniku langeb kuivatamise rest, kus see aurustub sisalduv niiskus sõnnikut. Kuivatatud sõnnik koldesse ja põletatakse seal segus lisakütust (kivisüsi, puit jne). Et kiirendada kuivamist sõnniku N. n. Heitgaasitagastus annab suitsu pump, pumbates suitsu orikas all kuivatamise rest. Eemaldamine tuha all rest N. n. Teostatakse libistades metallist karbid, veetakse heiskama spetsiaalselt määratud ala, kus tuhk kallatakse ja maasse kaevatud.

Navozoszhigatelnaya ahjus: 1 - laadimine sadamas; 2 - korsten.

+++

paak, ehitus, kasutatakse sõnnikut, ladustamine ja ettevalmistamine tema väetiste, ja juhul loomade nakkushaiguste - desinfitseerimiseks sõnnikut. N. ehitada vähemalt 60 meetri kaugusel loomakasvatushoonete ja 500-2000 meetri kaugusel kortermajade suunas suunas tuuled ja väljaspool talu. Territoorium N. maandatud tara kõrgus. mitte vähem kui 1,5 m ja kaitstud püsikultuurid (laius 10 m), on väljasõit sillutatud laius 3,5 m äärest kuni 1 m on soovitatav korraldada läbilõike N., nende seinte ja põhja -. veekindlaks. N. Zaglublёnnye on aiad ja sissepääsud sõidukeid. N. virtsa rahul sügavus 2 kuni 5 m, mille laius on vähemalt 20 m, seinte ja põhja - sillutatud ja seadmed söötmise ja tarbimist läga pumbad. Pakkumise sõnniku N. alt torusid. Kasutatud segamiseks sõnnik pumbad, mehhaanilise segaja, rototurbiny, hydromonitors et al. (Joon.). VN milles vedeliku ja tahke osa hoitakse eraldi, segamine ei tooda. Säilitamise ja veetustamine tahke sõnniku kasutamise avatud nezaglublёnnye veekindel pad või H. sügavus 1,5-2 m. Selleks, et koguda ja täita vedelik N. septik ette. Lubatud seadme suletud N. võttes luugid, loomulik ja mehaaniline ventilatsioon. Korraldada nn maa-alune N. Under loomakasvatushoonete veiste varustada H. arvestades sõnniku kogus, mida võib koguneda perioodil tallikohtade. Sügavus NA 5 m; varustada oma loomulik ja mehaaniline ventilatsioon.

Ehitus N. aitab parandada loomade tervislikku seisundit talud, keskkonna saastamine.

Viited. cm. Art. Dung.

Sõidu sõnnik: 1 - pump; 2 - kanalisatsioon pumbad; 3 - hydromonitors; 4 - viljastanud niisutussüsteemi.

+++

revolver (Nagana, Ngana), invasiivse haiguse loomade põhjustatud Trypanosoma brucei lihtsaim omamoodi Trypanosoma, ja mida iseloomustab palavik ja turse. Distributed Aafrikas. Trüpanosoomide - polümorfse parasiit pikkusega 12-35 m, laius 1,5-3,5 mm; on kõrgelt arenenud membraani ja väike kinetoplasts asub subterminal. See on aegluubis. Nakatades vastuvõtlike igasuguseid kodu- ja laboriloomade, samuti ahvidel. Allikas agent H. - patsientidele ja taastuda (parasiit) loomad. Vedajad patogeeni - Tstetsekärpänen (glossiny); See võib edastada mehaaniliselt. Haigus esineb tavaliselt kujul loomataudid piirkondades niiske muld soojal ajal vihmaperiood. Patsiendid täheldatud kahanemist, aneemia, kuluga palavik, turse kurgulotti, jäsemed ja genitaalid, vesine eritis silmad ja nina. Haigus kestab 1,5-2 kuud, mõnikord 4-6 kuud. Mõned loomad surevad. Mis avamise märgitud aneemia limaskestad, sültjas infiltratsioon nahaaluskoe, verejooksud on seroosne ja limaskesti, neerude ja põie, tugev kasv lümfisõlmed ja põrn. Diagnoos põhineb avastamise patogeeni mikroskoobiga purustatud tilka perifeersest verest või punktsiooni lümfisõlmedesse. At negatiivsed tulemused bioanalüüsiga kasutatud hiirtel, rottidel ja koertel. Me nakatumiskahtlusest loomade uurida seerumi DGC ja XRD.

Ravi. Tõhus naganin, tripamiid ja antritsid millel on pikk ennetusmeetmeid ja Beren. Ennetamine: hävitamine vektorid, loomade karjatamiseks öösel, ennetusravi loomad naganinom, antritsidom, tripamiid.

Lit.: Private patoloogia ja ravi lemmiklooma kohta. temaga., Vol. 1, Vol. 1, Moskva, 1961.

+++

naganin (Naganinum; PC B-nimekirjas), tripanosomotsidnoe vahenditega. Roosakas-valge või kreemikas kerge amorfne pulber lõhnatu. Väga kergesti vees lahustuv. Mõjul valgus väheneb. Toodavad "N. hobustele "ja" N. kaamelite paiga. " Kanna kargtaudist hobused, su aura hobused, kaamelid, eesleid, muulasid, koerad. Sisestage intravenoosselt (kontaktis nahaga põhjustab põletikku ja nekroos) in isotooniline naatriumkloriidi lahus 10% hobuse mine, kaameli 20% soolhappe kontsentratsioon (lahused valmistamisel kasutatud päevas). Mis eesmärgil raviannus (1 kg kehakaalu kohta): hobune, eesel, muul 0,015 g kaks korda; kaamel "N. kaamelite "0,06 g" N. Hobune "0,03 g koer" N. Hobune "0,03 g kaks korda. Alates ennetamisest tutvustada hobune, eesel ja muul (10-15 päeva enne lendu patogeeni kandjad su aura) 0,01-,015 g; kaamel "N. kaamelite "0,03 g" N. hobustele "0,015 N. Side efekt - ajutiselt väheneda, kehatemperatuuri tõus, vererõhu, südame löögisageduse tõus. Tulevikus võib huulte, silmalaugude, genitaalid, epiteeli ketenduse ja pragude naha päraku, haige kabjad. See vastunäidustatud südamehaigusi, maks ja neerud. Hoida hästi suletud pangad oranž klaas kuivas, valguse eest kaitstult.

+++

neerupealised, neerupealised (Glandulae suprarenales), paaris endokriinnäärmetes kõrgema selgroogsed, mis asub lähedal neerude ja kombineerida iseseisvalt tekkinud interrenal ja suprarenalovuyu nääre. Esimene arendab tselomich. epiteel, teine ​​- alates ühistest sõlmede autonoomse närvisüsteemi kudedes.

Anatoomia. Imetajatel kaks paari moodustamiseks näärmed, anatoomiliselt ühte asutusse, kus ajukoores (koor) on interrenal raua ja säsi (medulla või chromaffin kude) - suprarenalovuyu alatalitlus; eriti funktsioonid cortex ja medulla salvestatakse. Enamikul imetajatel, N. ovaalne või pikliku kujuga (joon. 1), medulla rohkem või vähem järgib väliskuju ajukoore. N. ette loote perioodil; mitmed imetajad esialgu nähakse cortex läbib taandarengu (see osa ajukoores nimetatakse loote). Alates lemmikloomad loote cortex on siga, veised, lambad ja hobused.

Histoloogia. N. (joon. 2) kaetud kapsliga tihe kiuline sidekude. Alatalitlus parenhüüm selgelt eristatav asub perifeerias ajukoores, mida igast küljest paneb säsi. Koor koosneb suunda epiteelirakud, kuju ja paigutus, mis määrab sidekoe kiht, kes veresooned. Aasta koore Aine N, vahet glomerulaarfiltratsiooni, tala ja retikulaartuumas tsooni (joon. 3). GLOMEERULITE tsoon koosneb suurte ja väikeste epiteelirakkude sees, mis ulatub ümar klastrite sidekoe veavad laevad. Vahel epiteeli ansamblid Selle vööndi moodustavad mingi kaare ja siis selles valdkonnas on nn kaare (hobune). Beam ala - laiem osa ajukoores, mis ahelaid epiteelirakud moodustada lindiga eraldatakse õhukese kihi sidekude. Neto-nagu võrgusilma pindala nöörid rakkude rikastatud anastomosing võrgustik kapillaare. Medulla moodustub kogunemine ümardatud või hulknurkse rakkudes. Tänu võime vähendada oksiidide kroomi nimetatakse kromafiinirakud. Mõned neist on grupeeritud laiud ja fluorestseeruda ultraviolettvalguses. N. innervatsiooni läbi vistseraalsete närve.

Füsioloogia. 46 steroidide, füsioloogiliselt aktiivseid aineid koor N. eraldatud pullid ja sigu. Enamik neist on ilmselt - hormooni sünteesi vaheühendid. Tõsi cortex hormoonid - aldosteroon, kortikosterooni (hüdrokortisoon) ja kortisooni seotud kortikosteroide. Oluline roll on aldosterooni (mineraalokortikoid) mis toodavad rakud glomerulaarsete tsoon ajukoores (joon. 4) ja käitub elektrolüütide ja vee ainevahetust. Beam ala sünteesib kortikosterooni ja kortisooni (glükokortikoidi), mis mõjutavad süsivesikute, valkude ja lipiidide metabolismi, säilitada vererõhk, mõjutavad kesknärvisüsteemi, põletikuvastane toime. Ilmselt võrgusilma pindala toodab androgeenide -aine ligi suguhormoonid. Hormoonid mängivad olulist rulli kooriku "kohandamisel kahjulike mõjude osalevad stressi vastuseks. Säsi N. Valib 2 hormoone: adrenaliini ja noradrenaliini, mis on seotud katehhoolamiinide. Need hormoonid, eriti noradrenaliini tegutsevad vahendajatena närvi ergastus. Adrenaliin ja noradrenaliin erinev mõju riigi silelihaste ja seeläbi vererõhku. Neid toodetakse erinevate rakkude poolt medulla. Sisu nii katehhoolamiinide NA erinevate liikide erinev.

Patoloogia. Rikkumised funktsioone cortex N. tekivad selle kasvaja või nakkusliku kahjustuste, samuti muutusi biosünteesis steroidhormoonide inimestel viia mitmete haiguste, sealhulgas Addisoni tõbi, Cushingi - Cushing sündroom, kaasasündinud neerupealise hüperplaasia. Rikkumine funktsioonid ajus aine on enamasti tingitud tema kasvaja (ületalitlus). Tugevalt toodetakse adrenaliini ja noradrenaliini luua keerukaid simptomokompleksnye haigus.

Lit.: Katznelson ZS, Richter J. D. Workshop tsütoloogia, histoloogia ja embrüoloogia, 3. väljaanne, al., 1979; Ivanov JF PA Kowalski, tsütoloogia, histoloogia, embrüoloogia, 3. väljaanne., M., 1976.

Joon. 1. neerupealise lemmikloomad: 1 - hobune; 2 - veised; 3 - lambad; 4 - kitsed; 5 - sead; 6 - koer; 7 - kassid (kohta Zhedenevu).

Joon. 2. Lõika rott neerupealistes, ülevaate: 1 - cortex; 2 - säsi (eest Kirshenblat).

Joon. 3. semi-skemaatiline rottide neerupealistes: 1 - säsi; 2 - kapsli; 3 - glomerulaarfiltratsiooni tsooni; 4 - beam valdkonnas; 5 - Net tsooni.

Joon. 4. micrograph kapslite ja glomerulaarfiltratsiooni tsoon neerupealse lambad.

+++

nina (ladina nasus -. nina), termin anatoomia, mis näitab mingis osas looma pea suunas ninaõõnes.

+++

Nairobi tõbi (Morbus Nairobi ovium et caprarum), edasikanduvad ägeda haiguse lambaid ja kitsi, mida iseloomustab kõrge palavik ja verejooks, gastroenteriit. On leitud Aafrikast, valdkonnas alpikarjamaadel. Suremus lambad 70-80% kitsedel - allpool. N. b haigeks. ja inimesed.

Patogeen - viirus, mis on seotud liigitamata arboviirused. Virus osakesed on ümmargused või ovaalsed, harva pikliku kujuga, läbimõõduga oma virion on 70-80 nm. Külmutatult (20 {{°}} C) viirus säilib 59 päeva aktiivsus, lüofiliseeritud viirus - 143 päeva. At t 50 {{°}} C viiruse inaktivatsioon 1 tunni jooksul ja 60 t {{°}} C - 3-5 min. Inaktiveerib patogeeni H. b. eetriga deoksükolaadiga. Alates laboriloomade viirusele vastuvõtlikud 1-3 päeval ja täiskasvanud hiirtel. N. b. Kõige tundlikum noored. Allikas viirus - haiged lambad ja kitsed. Peamised viirusekandja - puugid. Aidata leviku viiruse kandjad on ka vahel peidus veised. Lambad ja kitsed on nakatunud peamiselt karjamaal kui parasitizing neid nakatunud puugid. Ill loomad muutuvad immuunseks 3,5 aastat. Haiguse peiteaeg on 2-3 päeva. Lammastel haigus algab palavik. Temperatuuri langust esineb 2-5 päeval. Ajal tõstes temperatuuri haigusnähud puuduvad; pärast selle langust täheldati loomadel letargia, depressioon, hingamisraskused, kiire pulss, isutus, limaskestale mädane eritis ninast, nohu väljaheites lima ja veri. Rase emakas katkestada. Enne oma surma (pärast 2 päeva pärast temperatuuri langus) tekib kooma. Kitsed perebolevayut lihtsamaks. Avamisel show väga väljendunud verejooksude soodumus rabav hüperplaasia põrna, maksa, lümfisõlmed, verejooks perikardi all epikardist ja endokardi, ummikud hingetoru limaskesta ja neeru, hemorraagilise põletikku ja paistetust, seedetrakti, turse suguelunditel. Diagnoos põhineb kliiniliste ja patoloogiliste märke, mida puukide. Kui kahtled, pane bioanalüüsiga kohta tallede ja viib läbi vajalikud viroloogiline ja seroloogiliste uuringutega.

Vältimise ja kontrolli meetmed on kaitsta loomade Puukide rünnaku üle kanda teistesse karjamaad.

Nairobi inimeste haiguste avaldub palaviku, gastroenteriit, letargia, lihasnõrkus; lõpuks taastumist.

Lit.: Krasnobaev EA, Nairobi haigus, raamat.: Laboratoorne diagnoosimine viirushaigused loomade, Moskva, 1972.

+++

capelet, erineva raskusastmega vigastusi alused ainus nahast ja baarid suu koos põletik ja veresoonte kahjustused. Põhjustatud liigse lõikamise sarved kustutamise ajal ainus või vale rautamine (lühikese või kitsa hobuseraua hobuseraua buhtovka vale), kui karjatamine või kasutada loomade kivine maa, ja kui sisu raske pullid ilma piisava allapanu. Soodustavad N. ja julm kabjad (tasane, kõva või pehme sarv), ebaõige aruande jäsemete. Loomad jälgida erineva raskusastmega lonkamist puhkekohad jäseme; põhjas (kliiringu) punkti või mahapudenenud kollane, kollane-punane, lillakaspunased valdkondades. Viimastel kohtuprotsessi uuring kabiloomade tangid - valu reaktsiooni.

Ravi: puhastades kabja; kohaldamise külma (külm savi, jää lõuendile kopa) kahjustatud kabja. Pärast likvideerimise hobused äge põletik haamer hobuseraua ringi present alt ja kiht vedada leotada tõrva. Veised hoitakse rikkalikult allapanu ja söövad pehmel pinnasel.

+++

nanivirusy, sama picornaviruses.

+++

nanofietoz (Nanophyetosis), helmintiaasi kodumaiste ja looduslike kiskjad, samuti mees nimega juhus Nanophyetus salmincola pere Heterophydae, parasiithaigused peensooles. Distributed Ameerika Ühendriigid, Nõukogude Liit - Kaug-Idas. Nanofietus - parasiit peaaegu ringikujuline (0,5 X 0,47 mm). Munad kaanega (0,062-0,072 X 0,043-0,048 mm) sarnane mune Leinster lai. Lõplikud hosts: koer, kass, rebane, karu, mäger, Amer. mink ja muud kiskjad, samuti inimesi. Intermediate hosts: magevee molluskeid, erinevad kalad ja konnad. nakkuse Path - seedetrakti (preim paikselt invaeirovannoy metacercaria toores kala.). Koertele N. (US) märke enteriit. NSVL, N. märke loomadel ei ole uuritud. Diagnoos põhineb uuringute tulemused ja gelmintokoprollogicheskogo postuumselt - lahkamine surnud loomi.

Ravi ei ole välja töötatud. Vältimist. Mitte kasutada loomasööda tooraine või ebapiisavalt keedetud kala.

Nanofietoz inimene. NSVL leitakse basseinis. Amur. Nakkus inimestel tekib süües toorest ja pooltoored kala (harjus, jne). Haigus esineb sümptomitega enteriit. Ennetamine: süüa ainult keedetud, praetud, või pärast pikka soolamine kala.

+++

Sormustinkukka (Digitalis), perekonna taimede sealõuarohu pere. Meditsiinis kasutatakse täielikult välja arenenud rosett ja cauline lehed haritud N. lilla (Folium Digitalis purpurea; PC B-nimekirjas) ja looduslike H. grandiflora (Folium Digitalis grandiflora; PC B-nimekirjas). Toimeaine - glükosiide, peamiselt Digitoksiini ja gitoksin. 1 g lehel peaks sisaldama 50-66 N. ICE või 10,3-12,6 CUD. See viitab südame (cardiotonic) vahenditest, on kumulatiivsed omadused. Suukaudsel manustamisel pulbrina, infusiooni, boolusena kashek, ravimid südamepuudulikkuse sümptomitega nõrgestades ringlusse, vice klapi (kompenseerimata), kodade virvendus, müokardi düstroofia. Toas: lehm 2,0-8,0 g; hobune 1,0-5,0 g; lambad 0,4-2,0 g; siga 0,2-1,0 g; 0,03-0,5 koer hoiti tihedalt suletud mahutis pimedas kohas.

Selle asemel, et lehed sagedamini kasutatakse taimseid ravimeid N.: Gitalov, Digalen neo, dilanizid, Lantosidum, sukkudifer ja teised.

+++

anesteesia (kreeka n {{a}} rk {{o}} sis -. tuimus), kunstlikult magada koos teadvuse ja tundlikkuse, lõõgastus skeletilihaste (lõõgastust) ja reflekside kadumine. N. veterinaarmeditsiinis kasutatavate tava erinevate kirurgiliste operatsioonide, uurimiseks ja loomade raviks. N. On sügav ja pindmine (uimastamine), net, või üks komponent (kasutades ainult üks narkotich. Alus), kombineeritud (manustamist kahest või enamast ainest erinevatel viisidel), N. segatud (kasutuselevõtu ükshaaval segu kahest või enamast narkootikumid) ja vaste ( N. koos kohaliku anesteesia). N. jagatud sissehingamisel ja neingalyatsionnyh. Esimesel juhul paari eetris, kloroformis või nende segud, samuti nende segud alkoholiga tuuakse kopsud, kasutades looduslikke loomade hingamisteede liigutusi. Kui kõrge volatiilsus ravimit manustatakse hingetoru süstla või toru, siis seda nimetatakse N. sissepuhumise minna intubatsiooni. By N. neingalyatsionnyh kuuluvad suukaudsed, intravenoosne, intraossaalset, intraperitoneaalselt, intrapleuraalse ja nahaaluse. Sissejuhatav N. - kasutusele väike annus ravimit, mis põhjustab lühiajalise uni, mis annab võimaluse rakendada nn baasi N. pakkudes pikemas Puudutus magada. Mõnel juhul kohaldatakse niinimetatud premedikatsioonita (t. E. valmistamist loomade ravimit N.), mis vähendab kahjulike mõjude narkootikumid, suurendab sügavus une ja parandab selle voolu. Kasutatakse eelravimita atropiinsulfaadist, morfiin, erinevate neyroleptich. Aine. Kui tulemus on võimendatud eelravimita esmane ravimi toime, selle võib annust vähendada, mis hoiab ära ohtlike tüsistustega anesteesia. Seda nimetatakse N. tugevneda. Kell rinnaõõnes organite tegevust AN kontrollitud hingamine, loomulik hingamine ja välja lülitada abil erivalmististes - diplatsina, miorelaksina ja teised.

Anesteesia veised. Suuline alkohoolsete N. - loomade desoldering kummist pudeli 40 {{°}} ny etanooli annuses 1-3 ml 1 kg looma kaal. Intravenoosne N. alkoholi - välimise kaelaveenide või kõhu nahaaluse manustada 20-30 {{°}} ny alkoholi doosis 1-2 ml-ni 1 kg loomade kaal. Atropiini-hloralgidratny N. Klotchkov - nahaalused süstida 1 ml 5,10% -line lahus atropiinsulfaadist 15 min ja intravenoosselt manustatavaid lahus oli 10% Koraalhüdraadi annuses 1 ml-ni 1 kg loomade kaal. N. endotrahheaalsed tugevneda juhitava hingamise Dmitrieva - lihasesisese süstimise 2,5% lahus kloorpromasiinile annuses 2,5 mg 1 kg kehakaalu kohta (premedikatsioonita), 1,5 tundi süstitakse naha alla ny 1% Atropiinsulfaadi lahus doosis 0 5 ml-ni 1 kg loomade kaal ja intravenoosselt - ny 10-15% lahus kloraalhüdraadi annuses 50-113 mg 1 kg loomseid kaalu ja 2% diplatsina lahus oli 0,3 mg 1 kg kehakaalu kohta; siis toota hingetoru intubatsiooni ja sissehingatud eetris operatsiooni (perioodiliselt).

Narkoos hobused. Suuline hloralgidratny N. - loomade desoldering lahendus Koraalhüdraadi (puder jahu või kliid) annuses 9,0-12,0 g 100 kg looma kaal. Rectal hloralgidratny N. - in limaskestade puljong sisestatakse pärasoole vabanes sisu Kloraalhüdraadilahuses doosis 8,0-10,0 g 100 kg loomseid kaalu. Intravenoosne hloralgidratny N. - jugulaarsesse aeglaselt lisati Koraalhüdraadi (10% ny) annuses 8,0 g 100 kg mass. Kombineeritud hloralgidratny - lahus Kloraalhüdraadi veenisiseselt annuses 3,0-4,0 g 100 kg kehamassi kohta, ja seejärel lokaalanesteetikumi kirurgias kasutatav.

Anesteesia hirved. Intravenoosne 10% lahus Koraalhüdraadi doosis 25,0-30,0 ml (suvel) või 5,0-6,0 ml (talvel).

Anesteesia kaamelid. Süstiti veeni 10% Kloraalhüdraadilahuses annusest 10,0-11,0 g 100 kg looma kaal.

Anesteesia sigu. Tiopentaal-naatriumi NA - ny 5% ravimit lahus süstitakse aeglaselt üks kõrvalesta veenides (15 mg 1 kg looma kaal). Aminazinovoe suurepärased - 2,5% kloorpromasiini Lahus manustati subkutaanselt annuses 1 ml 25 kg kehamassi kohta. Intravenoosne hloralgidratny N. - kõrvaveeni 15% aeglaselt kasutusele ny Kloraalhüdraadilahuses (15% Mr. glükoosilahust) annuses 1 ml 1 kg kehakaalu kohta.

Anesteesia lambaid ja kitsi. Alkohol uimastamist - sees anda 40 {{°}} ny alkoholi annus 3,2 ml 1 kg kehakaalu kohta. Tiopentaal-naatrium NA - veeni süstivad ny 5% lahust 15 mg 1 kg kehakaalu kohta.

Narkoos koerte ja kasside. Sissehingatud kloroform või eeter N. - pärast subkutaanset manustamist ravieelsetest mine 10% lahuse morfiini annus 0,3-0,5 ml kilogrammi loomsete saaduste sissehingamise eetris ja kloroformis - kasutab anesteetikumi mask. N. eetris kassidele - asetatakse loom all klaaskupli milles on peatatud marli immutatud eetriga (20 ml).

Seoses tööstusliku kariloomade kompleksid kasulikud uue meetodi immobilisatsiooni ja anesteesia loomade, niinimetatud leptoanalgesia ( "anesteesia ilma narkootikume") - lihasesisene manustamine veistele 2% -lisest lahus rompuna (ksülasiin) annuses 0,5-1,5 ml 100 kg loomade kaal.

Lit. Magda II Voronin II, anesteesia loomad, Moskva, 1974.

+++

ravimid (Narcotica), lekarstennye ained, mis võib põhjustada suuremaid loomi anesteesia. Seal sissehingamisel ja neingalyatsionnyh N. s. Sissehingatud N. s. - Lenduvate vedelate või gaasiliste ainete, neid manustatakse inhalatsiooni teel. Nendeks etüüleetriga, kloroform, halotaanita tsüklopropaanist, kloroetüül-, lämmastikoksiid. Nagu neingalyatsionnyh H. p., Manustada suu kaudu, veeni, kasutatud veterinaarkasutuse hexenal, tiopentaal, Koraalhüdraadi. Mõned neingalyatsionnyh N. s. manustatuna subkutaanselt või rektaalselt kasutatakse uinutid.

Lit.: Tchervyakov DK, Evdokimov PD, Vishker A., ​​Narkootikumid veterinaar-, 2 ed., Moskva, 1977.

+++

Putukad (Insecta), selgrootute, nagu lülijalgsete klass traheynodyshaschih loomad. N. Keha jaguneb 3 osa - pea, rindkere ja kõhu ja kaetud paksu kutiikula, mis moodustab välisskeleti. 3 paari punnid jalgadel on rindkere piirkonda. Mida kõrgem NA on tiivad. Hästi arenenud meeleelundid. Käitumuslike. N. reaktsioone iseloomustab mitmekesisus ja keerukust. Development, reeglina koos metamorfoosi: muna, vastne, nümf (või nukk), Adult Contemporary N. N. jagatud kahte alamklassi: alumine või pervichnobeskrylyh ja suurem või tiibadega. See hõlmab rohkem kui 1 miljonit liiki, 30-40 ühikut (erinevate süsteemide) .; umbes 70% kõigist liikidest maa peal. N. kohandada erinevaid keskkonnatingimusi: maal, vees, keha taimi ja loomi (alates käsnade imetajad). Rolli NA biosfääris on väga suur ja mitmekesine: nad osalevad aineteringe mullas toimuvate protsesside pinnase puhastamise klastri jääb organismide (sõnnik), oleks toiduks lihasööjad loomad. Suur hulk liike N. kohandatud toituvad nektarist ja õietolmust, kõige progressiivne rühmade (nt liblikad, kiilid, kärbsed), paralleelselt välja töötada õistaimed. Väheste kodustatud N. - mesilaste siidiusside, lakk mealybug, košenillitäi. Mitmed N. tegeleb olendid. kahju põllumajanduses, metsanduses, aianduses (kooreüraskid, pikk sarvedega mardikad, puur, weevils, teravilja kiletiivaliste, rohutirtsude, lehetäide ja teised.). Bioloogia N. seostatud paljude soojavereliste loomade ja inimese: N. vereimemise ( "midges" - sääsed, sääsed, parmude, sääskede ja teised.), Kandjaid patogeenide (täid, kirbud, sääsed, kärbsed jne), Ektoparasiidid (täid , kirbud, lutikad, täid), endoparasiidid (puugid).

Lit.: Yahontov VV, ökoloogia Putukad, 2nd ed, MA., 1969; Bay Bienko GY, General entomoloogia, 3. väljaanne., M., 1980.

+++

pärandi üleandmise anatoomilise sarnasusi, füsioloogilisi, biokeemilisi ja muud omadused ja tunnused organismi vanemalt järglasele (ühelt põlvkonnalt teised organismid). Vaatlused pärandist teatud tunnuste loomade ja taimede tagasi minna sajandeid, kuid katsed teaduslik seletus sellele tähtsamaid omadusi elusorganismide võeti alles alguses XVIII sajandil. Silmapaistva panuse uuringu H. G. Mendel võeti kasutusele (vt. Geneetika mendelismi) keset XIX sajandil. Komplekt geenide organismi nimetatakse genotüübi ja komplekti kõik atribuudid ja omadused organism - fenotüüp. Genotüüp suhteliselt resistentsed kogu elu indiviidi, fenotüüp muutusi protsessi Enesetäiendamisvõimaluste organismi. Omadused ja organismi omadusi ei päritud valmis kujul ja moodustuvad arenemise protsess kontrolli all geenide ja mõjutada keskkond, st fenotüüp organismi on tingitud interaktsiooni erinevate komponentide (geenide) genotüübi ja genotüüp koos keskkonda. Mõned sümptomid sõltuvad ainult keskkonda, nagu väärareng järglased loomad, kes said mürgid; kuid sellised omadused ei ole otseselt seotud AN (vt. mutatsioonid). Iga genotüüp reaktsioon mõju väliskeskkonna iseloomustab alati teatud piirides, mis määratakse reaktsiooni kiirust genotüübi, geneetiliselt määratud ja avaldub eri vormides.

Reaktsioon välised tegurid on adaptiivne iseloomu, mis tagab nende liikide eluks ja paljunemiseks pidevalt muutuvas keskkonnas. Nende hulgas kohanemisreaktsioonide eristada füsioloogilist homöostaasi homöostaasi ja areng, nii geneetiliselt määratud. Füsioloogilised homeostaasi - võime organismide taluma muutuvate keskkonnatingimustega (nt säilitada püsivat taset suursus osmootse rõhu rakkudes ja pH kehavedelike). Homeostasis areng - võime organismide muuta seda, kuidas üksikud reaktsioonide käigus organisme funktsiooni samal ajal kui terviku salvestatakse (nt pärast nakatumist immuunsus.). Kuid reaktsiooni kiirust määrab fenotipich. erinevaid organismide söötmes, mis on neis levinud ja ei ole teravaid erinevusi, näiteks paljud tropich. taimed tappis külm, mis on resistentsed taimed, mis on loomulik elanike põhjalaiuskraadidel. Arvestades reaktsiooni kiirust ja eriti pärandist teatud tüüpi reaktsioonide mõju erinevate keskkonnateguritega talu loomad ja taimed, mida saab kõige tõhusamalt kasutada potentsiaali tõu või sordi omadusi organismid.

Lit.: NP Dubinin, General Genetics, 2nd ed., M., 1976.

+++

pärilike haiguste põllumajandusloomade, sünnidefekte, erinevate defektide struktuuri keha, ebanormaalne funktsioonid üksikute organite ja süsteemide, samuti patoloogiliste sündroomid, kandub vanematelt järglastele. Tuntud nagu N. b. loomad, nagu kaasasündinud südamehaigused ja epilepsia, hemofiilia, astma sündroom, vesipea, lühijalgsed, besshёrstnost ja teised. Mõned pärilike anomaaliate nii sügavalt moonutada toimiv organism, et haigeid loomi ei ole võimalik arendada ja surevad varakult. Muudel juhtudel, loomad jõuavad puberteeti, kuid annab ebasoodsad järglased domineeriv või retsessiivne pärilikkus, samuti ülekande omadusi, suguliiteline.

Põhjustab N. b. - Erinevat liiki defektid geneetilises aparatuuri organismide kujul kromosoomiaberratsioone (aberratsioone) või geen (punkti) mutatsioone. Seoses rikkumise geneetiline aparaat on katki kontrollitud sünteesi geenid ensüümide ja teiste valkudega, et rikutud on väljatöötamisel ja ainevahetust. Gene esinevad mutatsioonid loomade mõjul nn mutageensed ained, mille hulka kuuluvad eelkõige lühikese lainepikkusega kiirgust, palju kemikaale, sealhulgas pestitsiidide ja väetiste, samuti mõned viirused. Patoloogiline mutatsioonid loomadel esineb suhteliselt harva. Kuid üha kiirguse ja keemiline keskkond oht nende esinemise tõusu. Koos N. b. nagu somaatiliste defektid ja kõrvalekalded leitud loomade geneetiline eelsoodumus või ebastabiilsus erinevate haiguste puhul. Ta oli vastu pärilik stabiilsus ning seda seostatakse sünnidefekte immuunsüsteemi; See avaldub erinevates vormides ebaõnnestumise raku- ja humoraalne immuunvastus võõrantigeenidele.

Loomad seega tundlikud erinevate nakkushaiguste (nt sead märgitud ebastabiilsus nägu, brutselloosi).

Ravi H. b. ilmutamata loomadel. Ennetamine: õigeaegne loomade tapmine kaasasündinud defektid; tõuloomi nende vastupidavust nakkushaiguste; Keskkonna kaitse kiirguse ja keemiliste saaste.

Lit.: Ivanova OA, geneetika, 2nd ed, MA., 1974; Petrov RV, Galaktionov VG, geneetika ja immuunsuse, Moskva, 1974.

+++

tõmmised (Infusa), vesilahustest taimsest toorainest lekarstennogo. Tükeldatud tooraine paigutada spetsiaalsesse infundirku, valati vett toatemperatuuril, kaeti kaanega ja kuumutati keeval vesivannil 15 minutit, seejärel laeva jahutati toatemperatuuril vähemalt 45 minutit, misjärel sisu filter ja lisage vett mahuni. Kui mitu lekarstennogo tooraine retseptis ei ole määratud, 10 massiosa tooraine on saadud 100 mahuosa N. From lekarstennogo toores tugev ainete N. keedetud ainult arsti retsepti. Vt. Nagu ravimvormid.

+++

tinktuuri (Tincturae), läbipaistev vedelik alkohoolik, alkoholism ja vesi- või alkoholi-eetri ekstrakte taimsest materjalist saadud ilma kütte- ja eemaldades ekstraktis. N. toota infusiooni meetodid ja nihe lahustades ekstrakte. Ettevalmistamisel tugev N. aktsepteeritud suhe tooraine ja valmistoote 1: 10, nesilnodeystvuyuschih - 1: 5 ettevalmistamine H. advokaat mitu päeva temperatuuril mitte üle 8 {{°}} C ja seejärel filtreeritakse. N. peab olema maitset ja lõhna iseloomulik lähteaine. Vt. Nagu ravimvormid.

+++

naatriumi arseeni (Natrii arsenas; PC, A-nimekiri), kristalne naatriumi arseeni, naatrium arseeni, taastav ja toniseeriv. Värvitu, vyvetrivayuschiesya kristallid õhus on lõhnatu. Vees praktiliselt ei lahustu alkoholis. 1% lahuse oli N. ja. manustatakse subkutaanselt parandada ainevahetust, taastada vereloomet funktsiooni, parandada toonust kesknärvisüsteemi. Annuste naha alla: lehm, hobune 0,02-0,05 g; 0,001-0,003 koer hoiti hästi suletud anumas. Vaata. Ja arseeni.

+++

naatriumbromiidi (Natrii bromidum; FH), rahustavat ainet (antipsühhootilise). Valge kristalne pulber ja lõhnatu. Vees 1,5 osa vett ja 10 osa alkoholi. Taotleda üldist elevust. Toas: lehm 15,0-60,0 g; hobune 5,0-50,0 g; lambad 5,0-15,0 g; siga 5,0-10,0 g; koer 0,5-2,0 g; 0,25-0,5 g kass; kana 0,1-1,0 g Hoida hästi suletud anumas, valguse eest kaitstult, kuivas kohas.

+++

Naatriumvesinikkarbonaat (Natrii hydrocarbonas; FH), naatriumvesinikkarbonaat, soodat, põletikuvastane. ja antiseptiline. Valge kristalne pulber ja lõhnatu. Vees. Taotleda gastroenteriit, nagu Köha, mürgistusõnnetused; pesemiseks ja kastmiseks limaskestade kuseteede (1-3% lahused). Toas: lehm 15,0-100,0 g; hobune 10,0-75,0 g; lambad 2,0-15,0 g; siga 2,0-5,0 g; koer 0,5-2,0 g; kass ja kana 0,2-0,5 g; veeni kujul 3-5% lahenduste a: lehm ja hobune 20,0-40,0 g; lammaste ja sigade 2,0-6,0 g; 0,5-1,5 koer hoiti hästi suletud anumas.

+++

Naatriumhüdroksiid (Natrii hydroxydum B-nimekirjas), seebikivi, seebikivi, seebikivi; tugeva antimikroobse aine. Valge hügroskoopne. või silindrikujulised tükki. kristallstruktuuri pulgad murda. Kanna 0,2-10% lahendusi ng desinfitseerimiseks loomakasvatushoonete, taluõue, söötja, autosid ja muid objekte paljudes loomataudide; 0,5% lahendusi ng 10% tugevuse naatriumkloriidi lahusega desinfitseerimiseks nahad. NG proovida välispidiselt cauterization kasvajaid. Hoida hästi suletud purgid, pudelid, mis tuleb täita parafiin.

+++

Naatriumjodiid (Natrii iodidum; FH), põletikuvastased ja antibakteriaalse aine. Valge kristalne pulber lõhnatu. Vees, alkoholi, glütseriini. Kanna Hüpertüreoidismi, endeemiline struuma, hingamisteede põletikke, aktinomükoos, botriomikoze eest resorptsiooni põletikuliste eritised. Toas: lehm, hobune 2,0-10,0 g; lambad, sead, 0,5-2,0 g; koer, rebane, 0,2-1,0 g; 0,1-0,2 g kass; kana 0,05-0,1 g Hoida hästi suletud pangad oranž klaas kuivas kohas.

+++

naatriumkarbonaat (Natrii carbonas), sooda, desinfitseeriva. Lahtised valge kristalne pulber, vees väga hästi lahustuv. Kanna 0,1% lahus oli väliselt enne antiscabietic ravi, 1-2% lahendused - steriliseerimise keetes instrumendid, kuum 3% lahendused - desinfitseerida söötja, loomakasvatushooned, kormokuhon. Säilitada 4-6 kihi paberkotid, purgid ja barrelit.

+++

Naatriumnitrit (Natrii nitris; PC B-nimekirjas), antispasmoodilise (koronarorasshiryayuschee) tähendab. Valge või valge nõrga kollaka läikega kristallid. Kergesti lahustuv vees, alkoholis lahustub raskesti. Kanna veresoonte spasm, epilepsiataolised krambid, Tsüaniidimürgistuse (pärast amüülnitritiga). Toas: hobuse 1,0-1,5 g; koer 0,05-0,1 g; veeni (5% nominaalsest lahjendamist): hobune 40,0-50,0 ml; koer 4,0-6,0 ml. Hoida hästi suletud pangad oranž klaas.

+++

Naatriumsalitsülaat (Natrii salicylas; FH), reumavastased, põletikuvastane, palavikuvastaste. Valge kristalne pulber või trahvi helbed ja lõhnatu. Väga kergesti vees lahustuv. Määra sissepoole kujul lahendusi, pillid, kashek, pulbrid suure koguse veega või boolus kaetud fenüülsalitsülaat. Toas: lehm 15,0-75,0 g; hobune 10,0-50,0 g; lambad 5,0-10,0 g; siga 2,0-5,0 g; koer 0,2-0,5 g; kana 0,1-0,2 g Hoida hästi suletud mahutis pimedas kohas.

+++

Naatriumsulfaati (Natrii sulfas; FH), glaubrisool, lahtistit. Värvitu, läbipaistev, vyvetrivayuschiesya kristallid õhus. Vees. Et kuvada kiire ja tõhus nõrgemaks. Meetmed on kasutatud 10% nominaalsest lahendus. N. s. toimib kolereetiline, kuivatab keha koe, edendades resorptsiooni eksudaatidest koos pleuriit, artriit ja teised. Välised gipertonich. Lahendused NV koos. kasutatakse haavade puhastamiseks ja nende kiire paranemise. Toas: Crown 500,0-800,0 g; hobune 250,0-500,0 g; lambad 40,0-100,0 g; siga 25,0-50,0 g; koer 10,0-25,0 g; 2,0-5,0 g kass; kana 1,0-1,5, mille nimetamine N. s. vahendina parandades seedimist, annusest 10 korda väiksem. Väikestes annustes, N. s. suurendamiseks kasutatakse kaalutõusu ajal nuumamisettevõtetesse veistel ja sigadel. Hoida hästi suletud anumas.

+++

naatriumtetraboraat (Natrii tetraboras; FH), booraks (Borax), antiseptiline. Värvitu, läbipaistev, kergesti vyvetrivayuschiesya kristallid või valge kristalne pulber. Vees. Vesilahused on aluseline soolane maitse ja leeliselise reaktsiooni. Kanna põletik limaskesta silmad, nina, suu, 3-4% lahused a. Hoida hästi suletud anumas.

+++

naatriumtiosulfaadi (Natrii thiosulfas; FH), naatriumi hüpo, detoksikatsiooni ja väänates agent. Värvusetud läbipaistvad kristallid lõhnatu. Väga kergesti vees lahustuv. Rakendatud antidooti mürgistuse ravimid joodi, broomi, arseen, elavhõbe, plii, tsüaniidi, raskemetallid. Manustada veenisiseselt (lahendused on 10-30%) või sees. Annuste joones: lehm 4,0-10,0 g; hobune 5,0-15,0 g; lambad 1,0-4,0 g; koer 1,0-3,0 g; sees: lehm, hobune 25,0-50,0 g; lammas, siga 5,0-10,0 g; koer 1,0-2,0 g; Fox 0,4-0,8 Kombinatsioonis kasutatakse vesinikkloriidhappe paikselt akaritsiidina. Hoida hästi suletud anumas.

+++

Naatriumkloriid (Natrii chloridum; FH), naatriumkloriid, keedusool, jäme hädavajalik aine; konstantse komponendi keha. Valge kuup. kristallid või valge kristalne pulber. Kergesti lahustuv vees. Meditsiinis rakendatakse väliselt gipertonich. N. x lahendusi. in haavade raviks; seestpoolt atoonia vatsa, krooniline gastriit, düspepsia, diureetikum; veenide tugevate verekaotus ja vererõhu langus pärast tugev füsioloogiline stress kujul isotoonilise või hüpotoonilise lahendusi. N. x. vere osa vedelikud (Fiziol., Ringeri lahus ja teised.). Toas: lehm 30,0-100,0 g; hobune 10,0-75,0 g; lambad 5,0-15,0 g; siga 1,0-3,0 g; koer 1,0-2,0 g; kana 0,1-0,3 g; veeni: lehm 15,0-25,0 g; hobune 20,0-30,0 g; lambad 2,0-3,0 g; Vastuvõtmine koer 0,4-0,6 N. x. koguses, mis ületab 0,5% toidus, eriti sigu, linde, koeri, karusloomad, põhjuseks mürgitamine. Tundlikkus loomade suurendab madala mineraalne toitumine ning ebapiisav pakkumine loomade kastmist. Poisoning suurenemise tõttu läbilaskvust rakumembraanide hüdratsiooni ja turse ajukude, depolarisatsiooniga närvirakkude teket methemoglobiini veres, hingamispuudulikkus, ja kesknärvisüsteemi funktsiooni. Väljendub ärevus, janu, isutus, depressioon, nägemishäired, süljeeritus, kõhulahtisus, koordinatsioonihäired, värinad ja krambid skeletilihaste, parees ja halvatuse jäsemeid. Surnud sead maksa paljastada soolasisaldus 0,4-0,6% uriiniga 1-2,6%.

Ravi: intravenoosse lahuse oli 10% kaltsiumkloriidi (1 ml 1 kg kehamassi kohta) ja 40% glükoosi lahust ny. Vaata. Samuti mineraalne toitumine, mineraalide ainevahetuse, sööda mürgistus.

+++

naatriumtsitraadilahuses süsti (Natrii citras pro injectionibus; FH), naatriumtsitraat, antikoagulandi. Värvusetud kristallid või valge kristalne pulber ja lõhnatu. Vees ja lahustub veidi alkoholi. 4-5% lahendused on H. u. kasutusele veiste ja hobuste intravenoosselt, et vältida vere hüübimises Vereülekande ajal tiheneb. Annuste joones: lehm, hobune 5,0-20,0 g Hoida hästi suletud anumas.

+++

naftalizol (Naphtalysolum), Käsihuuhde; tricresol lahendus nafteensete õlid. Rasvase paks tume-pruun vedelik. Vees ja alkoholis. Kanna desinfitseerida linnukasvatushoone- mükoplasmoosi (3% lahus), pulloroze - palavik (5% lahus oli), salmonelloos (6% lahus täiendatud 0,1% chlorophos) hävitamise eest ektoparasiidivastast kana (10% lahus oli).

+++

naftamon (Naphthammonum; PC B-nimekirjas), antihelmintikumid. Light rohekaskollane lõhnatu kristalliline pulber. Väga lahustub vees halvasti, alkoholis lahustub kuumutamisel. Kohaldatakse strongylatosis mäletsejate toxocarosis koerad (ilma lahtisteid). See vastunäidustatud maksahaiguste. Annus (1 kg looma kaal): 0,3-0,5 g lamba; 0,03-0,04 koer hoiti hästi suletud anumas, kuivas kohas.

+++

Naphthyzinum (Naphthizinum; PC B-nimekirjas), simpatomimetich. tähendab. Valge või valge, kollakas varjund kristalliline pulber lõhnatu. On vees lahustuv, alkoholis lahustub, lahustumatu eetris. Toodetud pulbrina, 0,05% ja 0,1% mine mine lahendusi ja emulsioon 0,1%. Kanna väliselt nohu, larüngiit, konjunktiviit, nina verejooks peatada, et aeglustada imendumist mestnoanesteziruyuschih aineid. Hoida tihedalt suletud pangad oranž klaas.

+++

nashatryno-aniisi tilgad (Alkohol Ammonii anisatus; FH), Köha. Koostis: 2,81 g aniisi õli, ammoniaaki 15 ml ja 100 ml alkoholi. Selge, värvitu või kergelt kollakas vedelik, millel on tugev aniisi lõhna ja ammoniaaki. Kasutatakse loomade raviks. Toas: koer 0,25-1,0 g; kass 0,1-0,25 g Hoida purgid lakkusid liiklusummikud.

+++

ammoniaak, õigesti - ammoniaagi (Ammonii causticum solutum; Alkohol Ammonii caustici), ärritav; 10% ammoniaagi vesilahus. Läbipaistev vedelik omapärane lõhn. Kokkusobimatu on happele, soolad leelismuldmetallidega, alkaloidid, südameglükosiidid, oksüdeerijatega. Kohalik ärritav toime N. s. kaasas seljaaju refleks mõju siseorganeid. Kui sissehingamisel refleks põhjustab hingeldust ja kõrge vererõhk. Kanna NA. Väline (hõõrudes nahale) kramplik koolikute, kõõluste põletik ja kõõlus, krooniline artriit, neuralgia; Sissehingamisel - erutada kesknärvisüsteemi, eriti keskustest hingamise ja vereringe; sees - tugevdada mao ja soolestiku funktsioone. Toas: lehm 20,0-30,0 ml; hobune 10,0-15,0 ml; 2,0-5,0 ml lambad; koer 0,5-1,0 ml. Hoida klaaspurgid koos lakkusid liiklusummikud, jahedas kohas.

+++

ammoniaak, sama ammooniumkloriidi.

+++

düsfunktsionaalne kohas, eraldi paikkonna kohta ADM. rajoon (linn, küla, linn, küla, alevik), kelle territooriumil komplekt nakkuslike loomahaiguste üksuse raamatupidamise epidemioloogilise statistika NSVL. See raamatupidamise üksuse ettevalmistamisel kasutatud igakuise aruande loomataudide (vorm nr 1 loomaarst). Kui patsiendil näitas mõne meetri küla (küla, küla), mis on registreeritud ainult üks N. n., Hoolimata sellest, kui palju tema koostisse majapidamistes. Aastal talu või talu arv N. n. Vastab numbrile asuvad erinevates paikades on eraldatud talu (vaheseinad, brigaadid), kus on haigeid loomi. On kauge karjamaad N. n. Leia karjamaa, mis näitas haigete loomade arvust sõltumata üksikute karjades (karjades, karjades). Aruanded seotud mesilaste haigused, N. n. Düsfunktsionaalsed usuvad mesila. Kui haiguspuhangud ühist loomade mitmete liikide (siberi katku, marutaudi, suu- ja sõrataudi), N. n. Mõtle üks neist liikidest, ja ülejäänud näidata meie aruandeid ainult haigete arvu ja surnud loomi. See reegel ei kehti põhjustatud haiguste erinevate patogeenide kohandatud teatud loomaliikide (rõuged, tuberkuloos, brutselloos, pastörelloosile jne). Sellistel juhtudel mitmeid tuvastatud N. n. Hinnangud iga loomade liigist. N. n. Arvestama enne likvideerimine toimus nakkushaigus ning kaotades karantiini (piirangud). Vaata. Samuti Episootilised põranda Reporting veterinaar.

Lit.: Veterinaaria-alased õigusaktid, v. 2, Moskva, 1972, lk. 677.

+++

Maitse (Palatum), anatoomia haridus, mis eraldab suuõõne alates nina, koosneb kahest osast - kõva ja pehme NA NA Vt suu ..

+++

Nevodova meetodit (nimetatud teadlane AP Nevodova, 1928), titrometrich. määramiseks kõigi happepuhverdusvõime vere. 10 ml 0,01 N. HCl lahus lisati 0,2 ml verd, segu loksutati ja tiitritakse 0,1N. NaOH lahust kuni hägususe ja flokuleerimise (sadestamist). Kontrollrühma läbi viidud katse ilma vere samal viisil, lisades 10 tilka indikaatorit (1% lahuse fenoolftaleiini alkoholi ny); tarbimine leelise eksperimendis 1 ml. Summa leelise kulutatud tiitrimiseks lahutatakse ühikut (tarbimine leelise kontrolli eksperiment); tekkinud vahe korrutatakse Coeff. 20, aluselisus indeks saadakse 100 ml verd mg%.

+++

neuralgia (kreeka n {{e}} uron -. närvide ja {{a}} lgos - valu), mis on sündroom, mida iseloomustab korduv kramplik valu piki Närvitüves või selle harude. See võib olla põhjustatud nakkused ja toksiliste tegurite närvikude kahju, külm. Loomi näidatud ebaselge. Kui roietevahelised N. mõnikord jälgida muutusi hingamine tüübist ja sügavus; palpatsioon roietevahelised närvid - terav valu reaktsiooni. Koerad N. kolmiknärvi väljendatud hellus masticatory lihaseid ajal razgryzaniya luud. Hobused N. lumbosacral põimik tavaliselt märgata märkimisväärset valu vastusena nimmepiirkonda ja ristluu.

+++

neuriit (neuriit), põletik närvi. Nad kannatavad igasuguste talu ja koduloomad. Võib tekkida mehaanilised närvikahjustusi, tualett ja beriberi, reuma, üld- või kohalik jahutus, mürgitus, haava infektsioonid, paljundamine nakatumise närvi. Ägeda valu N. täheldatud. Palpatsioon paljastada paksenemine närvi pagasiruumi. On tundlikkuse häire (hüper- või anesteesia) ja muutused motoorsed funktsioonid (lihaste hüpotoonia, liighigistamine, jne ..). Parenhüümi N. iseloomustab vähenemine või kaotus närvijuhtivus; seroosseid ja interstitsiaalne N. - suurenenud närvis ärrituvus; Äge seroosseid ja mädane N. - tugev sügelus. N. mootor närvid tunduvad liikumise häired, lihaste hüpotoonia või halvatus.

Ravi: soojuse ja valguse korra boleuspokaivayuschie vahenditega (amidopüriini, prokaiin lahendusi ja teised.); reumaatiliste N. - vitamiine B1, B6, B12, salitsülaadid; lüüasaamisega mootori närvid - massaaž (vibratsioon, galvaanilise voolu.) ionogalvanizatsiya kaaliumjodiidi, novokaiinille. Kui nakkav N. kirjutada antibiootikume ja immuunsüsteemi mõjustavad ravimid seroteraapia.

+++

neuroose (neuroose), haiguse iseloomustab funktsioonihäireta of kesknärvisüsteemi. Tavapäraselt N. jaguneb üldiselt (häire "vaimne" ajukoore funktsioone) ja taimse (autonoomne regulatsioon häired). Loomad on harva N., peamiselt teenistuskoerte rikkudes reegleid koolitust ja ettevalmistust paaritumine noorloomade (tugev füüsiline vigastus, hirm, jne), samuti põrsaste ja vasikate tööstus-kompleksid. Aidata tekkimist N. kroonilise mürgistuse ja põletik, söödaratsiooni vitamiinide, kaltsiumi soolad ja muud komponendid. Loomad istub tüübist domineerivad ärrituvus, agressiivsus, ärevus, soov joosta edasi; loomade nõrk tüüp on iseloomulik põnevust järginud kiirelt esinevad depressioon, kartmatus, värisemine, urineerimine, kui hirmutas jne igasuguse AN -. saada tingimusteta ja perverssus konditsioneeritud refleksid, väsimus kesknärvisüsteemi, autonoomne düsfunktsioon (higistamine, urineerimishäired jt ) .. Toodavad loomad (lehma) on langus piimatoodangut, hobused - kaotus töövõime, jne ...

Ravi. Määra täielik dieet kergesti seeditav süsivesikute feed. Narkomaania ravi toimub rangelt eraldi, võttes arvesse haiguse märgid ja tüüpi kõrgema närvisüsteemi aktiivsust looma patsiendile. Selleks et suurendada pärssiv protsesse kasutatakse bromiidid tõhustada protsesse erutus - kofeiin ja teised.

Lit.: Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

neuroomi (kreeka n {{e}} uron -. närvide ja {{o}} ma - lõppevast nimed kasvajad), kasvaja, kuhu kuuluvad rakkude närvikoe. Kui N. valitsevad närvikiudude kasvaja nimetatakse närvkasvaja; N., kuhu kuuluvad neuronid - ganglioma; Pärit ammooniumnitraadi alates gliiarakkude - nevrogliomami. Seal on hea kvaliteediga ja halva kvaliteediga N. (vt. Kasvajad). On ka amputeerimine NA - ei ole kasvaja, ja leviku lõigati närvi amputeeritud jäseme känd.

+++

asendamatuid aminohappeid, aminohappeid, nesinteziruemye looma organismis, kuid on vajalikud selle normaalset elu. KN ja. sisaldama: valiin, isoleutsiin, leutsiin, lüsiin, metioniin, treoniin, trüptofaan, fenüülalaniin, arginiini ja histidiini ja kana, lisaks veel ja glütsiini. N. a. Nad satuvad organismi koos toiduga. Vaata. Samuti aminohappeid.

+++

mittenakkuslike haiguste, põllumajandusloomade, mis tuleneb eeskirjade rikkumise söötmine, hooldus, hooldus ja majandusliku loomade kasutamist. Etioloogia N. b. oluline roll on kombinatsioon sisemise ja välise mittespetsiifilised tegurid kahjustata keha (rikkumiseks loote arengule, kahju, ebasanitaarsed tingimused kinnipidamisel, ja teised.). Majanduslik kahju koosneb tootlikkuse vähenemise, enneaegne tapmist, sunnitud tapmise, loomade surma ja ravikulude ja ennetavaid meetmeid. N. b. on: sisemine, kirurgia ja sünnitusabi ja günekoloogia. Meetmed vastu N. b. See koosneb reast kavandatud organisatsioonilised, majanduslikud ja loomade tervise kaitseks, andes korralduse ennetavaid meetmeid ja õigeaegne ravi haigeid loomi. Sündmused üldise preventsiooni eesmärk on luua kõrge tootlikkusega ja haiguste teket loomad, era - takistada teatud haiguste ja rühmad.

+++

Neubauer urobilin test uriinist (pärast Saksa teadlane O. Neubauer, 1903), kolorimeetrilisse määramiseks urobilin uriiniga. Suhe mõne milliliitri jahutatud uriini Ehrlich reaktiiv lisatakse kiirusega 1 tilk reagenti 1 ml uriini. Proovi peetakse positiivseks, kui uriin muutub punaseks 30 sekundit, negatiivne - enam kui 30 sekundit. Segu ei tohiks kuumutati, kuna seda toodetud kompleks ühendeid, mis võivad muuta reaktsiooni käigu.

+++

Gliia vt. Närvikude.

+++

Neurohumoraalsete määruse nervnogumoralnaya määruse, co-valitsemise, koordineerida ja integreerida mõju närvisüsteemile ja kemikaalide vereringes, lümf ja interstitsiaalne vedelik (neurotransmitterite, hormoonid jne) füsioloogilisi protsesse organismis. N. lk. See aitab säilitada pidev sisekeskkonna (homöostaasi) ja selle kohandamisel muutuvate keskkonnatingimustega. Osalemine N. lk. hormoonid näitab ühe hormonaalse süsteemi Neurohumoraalsete reguleerimise ülesandeid organismis. Närvisüsteemi regulatsioon (HP) - üks põhilisi mehhanisme iseregulatsiooni funktsioone; summa keerulised suhted tingimatu ja konditsioneeritud refleksid. Seda iseloomustab range orientatsiooni ja kiiresti reageerida. See tagatakse vabastamist neurotransmitteri (mõjul kiiresti paljundamist närviimpulsi) otse innerveerivad rakud sobivate retseptoritega. Mida keerulisem ja eespool loomade paigutus, mida suuremal määral oma funktsioone juhitakse närvisüsteemi. Humoraalne regulatsioon (GR) esines kemikaale, mida toodetakse elundite ja kudede protsessis elu. Mõned neist on moodustunud kõigis kudedes (süsinikdioksiid) või paljudes kudedes (histamiini) teised - kindlate organite (reniini). GH - evolutsiooniliselt vanemat võrreldes HP. Erandiks on hormoonid, mis on tekkinud käigus fülogenees jooksul närvisüsteemi. GR on teinud 200-20000. Korda aeglasem kui HP ja toimib põhimõttel "kõik-kõik-kõik." Närvisüsteemi ja humoraalne regulatsioon omavahel funktsioone (link - neurosekretoorse rakud) ja moodustavad ühtse N. lk. Seega ergastava saatja on humoraalse komponent (vahendaja) samal ajal tegevust paljud endokriinnäärmete kontrollib närvisüsteemi. N. lk. Seejuures tuleb tõdeda, järgmisel viisil: kesknärvisüsteemi {{>}} hüpotalamuse (vabastavad hormoonid) {{>}} ajuripats (troopika hormoonid) {{>}} elundeid ja kudesid.

+++

leptoanalgesia (kreeka n {{e}} uron -. närvide l {{e}} pt {{o}} s - komplekti ja Analg {{e}} s {{i}} a - ei valu, tundlikkuse) , narkozopodobnoe seisund, mis tekib pärast kohaldamisel raske ja kiire analgetich. ja neyroleptich. tähendab. Selle tulemusena N. vajutab kesknärvisüsteemi (talamuse, hüpotalamuse ja võrgustiku moodustumise). N. kaasas valutundlikkuse kadumine, nõrkus, ja autonoomse pärssimine. N. kõige efektiivsemalt saavutada koertel intramuskulaarse süstimise teel fentanüüli (0,04 mg 1 kg loomseid massist) ja droperidoolil (2 mg 1 kg loomseid massi). N. võimaldab kehtestamine ja kõrvaldamine õmblused, amputatsioon kõrvad, laparotoomiat kasutusele toru hingetoru ajal intubatsiooni anesteesia. Kui koos kohaliku anesteesia N. veised saab kasutada püstiasendis ja täkud kastreeritud ilma raie.

+++

linnud neyrolimfomatoz näha. Mareki haigus.

+++

antipsühhootikumide, neuroleptikumid, ravimid, mis nõrgendavad reaktsiooni kesknärvisüsteemi välistekkelistele ja endogeensed stiimulitele. Valdav tunne hirmu ja agressiivsust. Suuremate annuste unerohtu ja narkootikume. N. s. mõju võrgustiku moodustumise aju kõrvaldades selle aktiveeriv mõju ajukoorde, samuti inhibeerivad juhtivuse ergutusregulaatori teatud osades kesk- ja perifeerse närvisüsteemi. Veterinaarkasutuse H. lk. Kasutatud kloorpromasiinile, propazin, triftazin, reserpiin jms raviva ja ennetavad negatiivsete emotsioonidega loomade, samuti suurendada ja pikendada ravimite toimet.

Lit.: Brain IE, farmakoloogia, 7. toim. M., 1979.

+++

neurosekretsiooni (kreeka n {{e}} uron -. närvide ja Ladina secretio -. Amet), arengu ja jagada konkreetsed närvirakud (neurosekretoorse) konkreetse füsioloogiliselt aktiivseid aineid - neurohormones (neurosekretsiooni) tegevust reguleerivad mõned endokriinsüsteemi näärmed ja muud organid. Kõik närvirakud suudavad sünteesida ja eritavad füsioloogiliselt aktiivseid aineid. Tavaline närvirakkude vabastada vahendajaid, et kohalik mõju asemele vabastamist. Neurohormoon sekreteeritakse verre või interstitsiaalne vedelik, erineb mediaatorite pikem ja kauge action. Imetajatel hüpotalamuse N. omapärane: suurtes supraoptich rakkudes. vasopressiini sünteesitud tuumade paraventrikulaarses - oksütotsiin. Neurosekretsiooni poolt moodustatud aksonite neuronite ja sünapside kaudu neurovaskulaarse siseneda neurohypophysis, kus need akumuleeruvad ja kus eritatud vereringesse. Väikesed hüpotalamuse neuronites tooted vabastavad hormoonid, mis tulevad läbi kapillaaride portaali süsteemi eessagara, mis stimuleerivad või pärsivad vabanemist nn tropic hormoonid, tegutsedes konkreetse vähi (sugu, kilpnäärme ja teised.). Muuda neurosekretoorse rakufuktsioonide seotud hooajaliste perioodika, paljundamine, imetamine, action detsember stressifaktoritele. Seega endokriinsüsteemi aktiivsus hüpotaalamuse-hüpofüüsi süsteemi haldamisega seotud kõikide süsteemide keha.

Lit.: E. Tarakanov, neurosekretsiooni tervise ja haigusi, M., 1968; Polenov AL, hüpotaalamuse neurosekretsiooni, L. 1971.

+++

neurotoxins, bakterite toksiine, millel on kahjulik mõju närvikude. Need on peamiselt anaeroobsete bakterite toksiinid (nt teetanuse).

+++

neutraliseerimisreaktsioon mikrobioloogia, seroloogiline reaktsioon immunoloogilised spetsiifilisuse määramine antigeenide ja antikehade nähtus kaotus oma bioloogilise aktiivsuse pärast reaktsiooni. N. lk. kasutatakse peamiselt viroloogilise uuring kirjutades viiruse antikehade tiitrimise tagasiulatuva diagnoosi viirushaigused (näiteks Newcastle'i haigus, klassikalise lindude katku). Sel juhul H. p. See põhineb võime spetsiifiliste antikehadega neutraliseerida nakkusliku viirused. Reaktsioon paigutati rakukultuuris in kanaloodetest ja loomad. Seerum viiruse segu ja inkubeeriti 1-2 tundi temperatuuril 37 t {{°}} C ja süstitakse embrüod, loomad või rakukultuuris torud. Hindamise tulemused H. lk. viia: 1) arvutades indeks neutraliseerimine, st mitmeid infektsiooniannus viiruse neutraliseeriti seerumit, võrreldes kontrollgrupiga; 2) määratakse kindlaks piirates seerumi lahjendus, tagastama nakkav mõju 10-100 LD50 viiruse 50% nakatamata rakukultuuride ja teda antikehade tiiter. Rakukultuurides N. lk. võtta arvesse tsütopaatilistest mõjub viirus, moodustamise negatiivne kolooniad (laigud), gemadsorbtsii ja värvi proovi. Diagnoosimisel viirushaigused Uuritud paaris seerumiproovidel saadud samadel loomadel alguses haiguse ja 2-3 nädalat. Suurenemine antikeha tiitri tuntud viiruse võetud proovides uuesti 4 korda ja rohkem tõendeid selle kohta etioloogialise rolli käesoleva viiruse haigus.

Lit.: Veterinaar- viroloogia Guide, ed. VN Syurina, M., 1966, lk. 153-89.

+++

neutropeenia (neutrofiilide Kreeka ja pliiatsi {{i}} a -. Vaesus, vaesus), vähendab neutrofiilide arvu veres. Täheldatud mõnedel viirushaigused, mycotoxicosis, üledoosi ja pikaajalisel kasutamisel sulfaate ravimid, kiiritustõvest tõttu funktsionaalne luuüdi puudulikkus.

+++

Neutrofiiliakatse arvu suurendamine neutrofiilisisaldus veres. See võib olla suhteline ja absoluutne (vt. Leukotsüütide valem leukotsüütide profiili).

+++

neutrofiilid (ladina kastreerima -. Ei üks ega teine, ja Kreeka pH {{i}} l {{e}} {{o}} -. Mulle meeldib), mis granuleeritud valgete vereliblede - selgroogsete loomade ja inimese. Nad on hästi määratletud fagotsütoosset aktiivsus. Vaata. Verd ka.

+++

necrobacteriosis (Necrobacteriosis), nekrobatsillёz, lambad kabja haigused, kärbuv dermatiit hobused, kärbuv limane, panariitsium veised jt., loomataudi, iseloomustab kokkuvarisemist surnud kudedes peamiselt alumised osad jäsemeid. Jaotatud üle kogu maailma. Võib mõjutada kuni 30-90% loomadest rahutuks karjades (kari). Letaalsus 10% või rohkem.

Etioloogia. Patogeen N. - nekroos bakter Bakter necrophorum'i - fikseeritud, ei moodusta eoseid ja kapslid gramotritsat. polümorfset anaeroobne bakter. Järgnev kirjeldab morfoloogilise vormi patogeeni: lõnga, palli mütsid, pikad vardad, lühike vardad, bipolaarne ovoids, kokid (joonis 1, 2). Mikroob granuleeritud värvitud kõik aniliini värvained. See fermentide suhkru palju vorme indool ja vesiniksulfiidi, on proteolüütiliste ja hemolüütiline, toodab hemolüsiini nekrotoksin, hyaluronidase ja letsitinaas-. Et kasvatamisel kehtivad erinevate vedelate ja tahkete toitainete meedia, mis sisaldavad hüdrolüüs kudede tooteid (seedimine Hottinger jt.). Külmutatult patogeeni säilitab eluvõime kuni 50 päeva, kui kuivatatud surra 1-3 päeva, kuumutades kuni 60 t {{°}} C - 30 minutit, kuni 100 t {{°}} C - 1 min. Microbe hävitatud kaaliumpermanganaadi lahusega (1: 100) 10 minutiga, formaldehüüd (1: 100) lahuses - 20 min, 0,5% SG Karbolihappo lahendus - 20 minuti pärast 2,5% lahus kreolina nom - 20 minuti pärast, umbes 5% naatriumhüdroksiidi lahusega - 10 minutit pleegitilahusega (aktiivse kloori sisaldust 200 mg / l) - 30 min. Bakter nekroos on väga tundlik antibiootikumi tetratsükliini. Siit katseloomadel kõige vastuvõtlikumad küülikud ja valge hiired.

Epizootology. N. haige imetajad, linnud, roomajad. Kõige vastuvõtlike põhjapõdrad, lambad, veised, sead, hobused, kanad - kanad. Eluslooduse kirjeldatud haiguse hirved, kaljukits, antiloop, ja teised. Haigeid loomi igas vanuses, kuid sageli noored. Allikas patogeen - haige ja haige loomad ja terved loomad, eriti mäletsejate, vatsamikroobidele nekroos, mis pidevalt elab. See on keskkonda sattudes koos surnud kudedes, võttes samal ajal toitu, samas närimiskummi, vähemalt väljaheitega. Patogeen N. elab ka seedetrakti (kõigesööjad primaadid, sead), kiskjad, närilised, linnud (öökullid, faasanid, loodusliku pardid) ja lülijalgsed. Mullas, väljaheite, uriini ja patoloogilise materjali nekroos bakterid jaotamata lühiajaline, ja seal on nõrgenenud riik. Peamine tegur, mis aitab kaasa tekkimist N., - nõrgenemine keha vastupanu muutuste tõttu iseloomu ja režiimi söötmine, halbades tingimustes kinnipidamise. Eriti kiiresti leviv N. ajal märg hooaeg, vigastustega nahal, liikudes loomade ühest kliimavöötmes teise sisu niisketes ruumides, ajal massi lennu, verd putukad (hirv), millel on seotud tõuloomade. Nakatumine toimub seedeelundkonna patogeeni kohta vigastada naha või limaskestade loomad. Immuunsus halvasti uuritud.

Sümptomid ja voolu. Inkubatsiooniaeg mitte rohkem kui 3 päeva. Ilminguteks haiguse sõltub asukohast esmane lokaliseerimine koldeid ja on spetsiifiline erinevatel loomaliikidel: kärbuv dermatiidi hobused, "difteeria" vasikatel, roimar täiskasvanud veised, Nekrootiliste põletik suuõõnes põrsastel lonkamise lamba- ja hirved. Autor Nekrootiliste ja mõnikord kärbuv kahjustused võivad liituda protsessi arvelt mäda sekundaarne mikrofloora. Sageli, kui protsess on kalduvus progresseerumist, nekrotiseeriv koe märkimisväärne piirkond. Peamised kliinilised tunnus - lonkamine. On uurimine mezhkopytnoy lõhe, Corolla, Vuohistupsu näidata punetus ja turse. Siis ummikud tsoon laieneb ja muutub rohkem väljendunud, on seroosne jaotamise, tulevikus on iseloomulik haavandit kivideta servad. Loomade masenduses, et ta on vähendanud või täiesti kadunud isu, kehatemperatuur üle 40 {{°}} C häiritud jäseme kuumaks, järsult valus. Ära hirved patoloogiline protsess muutub phlegmonous-mädane. Algfaasis haigus võib minna otse, ilma nahapõletik, nekroos sügavalt lamades osad. Pärast 1-3 päeva toodetud Nekrootiliste haavandi kohas kahjustus. Pundub oluliselt kahjustatud piirkonda, sageli suu jäseme jõuab läbimõõduga 20 cm või rohkem (joon. 3). Kui difteritich. N. loomade kujul (vasikad) keeles, igemete, vähemalt maitse, näeme tihe, paks diphtheritic mõne mm filmi halli-valge või kollakas tihedalt seotud selle aluseks olev kude. Kui patoloogiliste tekivad siis, kui N. siseorganid, haigus lõpeb tapvalt. In muude haiguste ja ebasoodsate prognoosi, kuna see haigus võib võtta kroonilised, kuid loom - nälga surra.

Iseloomulikud haiguslikud muutused ja sageli lokaliseeritud valdkondades rakendamise ja haigusetekitaja arengut. Nekrotich. haavandid jäsemete asuvad Putao, Corolla, mezhkopytnoy nahavoltide, tagaseina kabja või põhjale. Kui põhitähelepanu nekrotiseerivat asuvad peanaha, sageli jälgida suurtel aladel haavandid huultel, nina. Head otёkshaya juuste ümber suu kinni koos, kaetud kuivatatud koorikud mäda. Lüüasaamisega suuõõne limaskesta sisepinnal põskedel, kõva suulae, keele, neelu ja kõri tuvastada haavandid, kaetud kopsusagara filmi mõne mm paksune. In limaskesta seedetraktis ilmne hästi määratletud mitu kärbunud kolded kujul ringikujulise scabs. Otsi abstsessid maksas, kopsudes.

Diagnoos põhineb kliiniliste ja -järgse pilt ja tulemused laboratooriumiuuringute - mikroskoopilisel uurimisel määrdunud haavandite ja bakterioloogiliste uuringute patoloogilise materjali. N. eristada suu- ja sõrataudi, nakkav pustuloosset dermatiit, piobatsillёza, katk, viiruslik kõhulahtisus ja pahaloomulised katarraalne palavik veistel, tallede polüartriidi, stafilokokkoz küülikud, mittenakkuslike haiguse päritolu, esinedes aborti nähtusi, lonkamine või ekseem.

Ravi. Carry debridement Nekrootilise haavandid, surnud kudedes on eemaldatud, Haavapinnale töödeldakse puhastatud antiseptilist lahust (3% kaaliumpermanganaadi lahusega, 3% vesinikperoksiidi mine). Kirjutada antibiootikume ja sulfoonamiidid. Tõhus kloortetratsükliin (3,4 mg / kg 3-5 päeva) ja dibiomitsin ditetratsiklin (15000. U / kg 5 päeva) intramuskulaarselt peatamist 30% glütserool nom.

Ohjamismeetodid ja ennetamine. Selleks, et vältida N. ruumid loomade tuleks ehitada kuiva mäestikualadel, võttes arvesse zoohygienic normidele. Vabaalale, seda ümbritsev ala peaks olema nii tihti kui võimalik koristada; stagneerunud basseinid, saastunud tiikide ümbruses neid magama või tara. Vihmaperiood tuleks vältida märg madalikul karjamaad. Uustulnukad loomad karantiini. Enne kohta seisu- ja enne karjamaa karjamaa peaks hoolikalt kontrollima loomade, läbi viia õigeaegselt pügamine maharaiumine ning kabjad, ravida vigastusi nahal. Enne poegimist ruumi puhastada sõnniku, lubi svezhegashёnoy valgendi, desinfitseeriva seebikivi, valgendada. Anda kvalifitseeritud käimist tarne ja vastsündinute ravi (ravida nabanööri koos joodi, 3-5% nym kaaliumpermanganaadi lahusega). Enne tupping hoolikalt kontrollida tootjate ja naised, pöörates tähelepanu riigi suguelundite (näiteks praod, kriimustused, kriimustusi jne), pesta udar, jalgevahe naatriumvesinikkarbonaat boorhapet. Selleks, et vältida jäsemed määrata looma jalanõude 5-10% nym lahendus creolin, 2-10% nym formaldehüüdilahuse, 5% lahust vasksulfaadi nym. Võitlus näriliste taludes, kus verdimevate putukate ja puugid, karjatamist hea tuuline karjamaad. Kui majanduse N. teatada ebasoodsas olukorras; haigeid loomi isoleeritud ja töödeldud; terve perioodiliselt kontrollida. Päevitamine tooraine pärast eemaldamist mõjutatud piirkondades kuivatatakse isoleeritud ruumis ja kasutada mitte varem kui 1 kuu; mõjutatud kudede ja elundite visata, toodetud liha ilma piiranguteta. Kui septilise protsessi rümba ja elundite kasutatud. Piima võib tarbida keedetud kujul. Karjamaa, kus loomi karjatada patsientidel kasutada jälle 2 kuud pärast viimast juhul taaskasutamise või tapetakse (suremus) nakatunud loomade. Talus peetakse jõukas 1 kuu pärast viimast desinfitseerimist ja muud tegevused juhendamisel.

Lit.: VA Balabanov, nekrobakterioza loomad, M., 1971; Galiev RS, nekroos avastamine bakterite seedetraktis põllumajandusloomade, raamat.: Loomataudid ja looduslikud kolded küsimusi, Fr .. 1974. lk. 54-58; Hartmans J., Zinkgebrek en «stinkpoten» bij het nederlandse rund. «Tijdschrift voor diergeneeskunde», 1975, d. 100, AFL. 1, s. 51-53.

Joon. 1. Patogeenid nekrobakterioza: lõnga (1) ja varras (2).

Joon. 2. Teema ja turse erguti nekrobakterioza.

Joon. 3. jalale põhjapõtra nekrobakterioze.

+++

nekroos (Gr n {{e}} kr {{o}} sis, alates Nekr {{o}} s -. surnud), kohaliku surma, nekroos, surma üksikute rakkude, organite või kehaosade elusorganismi. On füsioloogilised N. (füüsiline rakusurma in vivo koos nende asendamine vastloodud rakud) ja patoloogilised N. (mõjul kahjulike tegurite). Patoloogiline N. on otsene ja kaudne. Otsene NA tekib kohas patogeensed mõju agent; põhjustatud füüsilise (trauma, põletused, külmumist, ja nii edasi. p.), kemikaalide (hapete, leeliste jne), bioloogilised (seened, bakterid, parasiitide) tegurid. By kaudse N. on neurogeenne, kasvab lesiooni perifeerse või kesknärvisüsteemi (nt troofilise haavandi mao) ja vereringe põhjustatud lakkamist verevarustus kehaosa (nt südameatakk, neer). Kui N. peatub raku aktiivsust tõttu füüsikaliste ja keemiliste muutuste rakustruktuuride või puudumise tõttu hapniku ja toitainetega tarnitud veres. Suremise protsessi kudede hetkest mõju patogeensete enne surma kutsus nekrobioos. On mikroskoopilisel uurimisel, põhijooneks NM - muutus raku tuumad (karyorhexis, karüopüknoosi ja karyolysis, vakuolisatsiooniga). Lõpptulemus N. - moodustus struktuuritu mass.

Vastavalt makroskoopilised. N. omadused eristavad kuiva ja märja gangreenita. Kuiv NV iseloomustab kuiv, tihe tekstuur ja hallikas-kollane värv Nekrootilise ala, säilitades bruto anatoomilisi struktuure; areneb kudede vee halb. Keskmes kuiva N. peitub hüübimist (koagulatsiooni) valgud surnud kudedes. Et kuiva hõlmavad näiteks, aneemilist. südameinfarkt, cheesy N. tuberkuloosi, Sapa. Niiske ammooniumnitraadi iseloomustab pehmendades või vedeldamine surnud kudedes, mille näol peeneteraline või hägune vedelik mass; Ta esineb organite palju vett, mis esineb ise lõpetamise valke. Näited märg N. - aju pehmenenud, sulamine pehmete kudede surnud loode emakas. Exodus H.: Organisatsiooni (levik) sidekude kapseldumine lupjumist (vt. Petrification), sidumise ja spontaanne amputatsioon. N. isegi väike osa aju, süda põhjustab surma või raske kohalikud ja üldised häired.

Ravi N. - eemaldamine Nekrootiliste ala kirurgiliselt.

Nekroos luud leiti kõikide liikide talu ja koduloomad. Sõltuvalt asukohast ja milline kahjustused on 4 liiki N.: Perifeerne nekroos - kaotus kompaktne luu kiht, central - Nekrootiliste lagunemist keskosas luu, osaline - väike osa luunekroosi ja täielik - kogu luunekroosi, nagu reieluu diafüüsi. Peamised põhjused: pereostity, killustusmurdudest, Luupõletik ja seda ümbritseva koe häired närvisüsteemi trofismi (seljaaju vigastus ja suur närvitüvedesse), vereringe häired, luud, põletused, külmakahjustused, mürgistus sporynёy loomad. Keskmes N. luu on vereringehäired, millele järgneb häire luukoe toitumine. Jälgige tüüpiline muutused luu konfiguratsiooni esinemise olulist valuaistinguid, mäda luu lisandi terad, haridus fistulous viib Nekrootiliste verejooks; kahjustustes pikkade luude - raske lonkamine, paistetus koed kahjustatud piirkonda ja lokaliseeritud valu. Veistel mädane nekroos panaritiums kabja ja pärgarterite luu keeruline teket sinus kirjutiste Corolla.

Ravi operatiivne, mille eesmärgiks on täielik eemaldamine Nekrootiliste luu piirkonnas ja verevarustuse taastamine.

Nekroosi kaasneb teket külgne kõhrede fistula haavandid. Enamasti näinud hobustel. Tavaliselt esineb tagajärjel corolla mädanikud kabja ühine jne, Vähemalt tulemusena kõhre vigastused. Esimesel päeval haiguse täheldati palavik, lonkamine puhkavad jäseme. Külgmised kõhrede - intensiivne, valulik turse, siis moodustub abstsessid, muutudes fistulous haavandid. keha temperatuur langeb normaalne, vähendada või kaob täiesti lonkama. Kasvaja külgmised kõhrede muutub tihe, maloboleznennoy või valutu. Naha kahjustatud piirkonda nähtav armid, fistulous haavandid laines kanal ja seista välja Oma hall-hall mäda. Võimalik kordumise fistulas ja nende välimus teistes kohtades. Külgmised kõhrede kahjustatud jäseme paksenenud.

Ravi. Ägedas faasis protsessi - ja protivosepticheskaya taastav ravi. Valdkonnas mädanik põranda kehtestada alkoholi kuivatamine sidemed; nimetada UHF ravi. Alumises kolmandik kämblad, hüppeliigesed soovitatav ümmarguse novokaiinille blokaadi antibiootikumidega. In nezastarevshih haigust, kui mitte N. rajab naha kabja fistul kanali sügavus süstitakse lahendus oli 25% vasksulfaadi või tsink, Karbolihappo; siis kraabivad põhja ja seinte fistul kanal. Kui puudub ravitoime, samuti paadunud või Nekrootiliste kudede ajal corolla abinõuna kustutamist (väljalõikamine) kõhre.

. Lit.: KG valu, B. K., alused patoloogiline anatoomia põllumajandusloomade, 3. väljaanne, Moskva, 1961; Eraldi kirurgia, L., 1973.

+++

nekrospermiya (kreeka Nekr {{o}} s -. surnud ja sp {{e}} RMA - seemned), seemnepurse, mis sisaldavad spermatosoidide surnud. Põhjused H .. cryptorchidism, patoloogilised muutused suguelundite, pikad pausid vahel suguühet või tehniliste vigadega valmistamiseks seemneraku.

+++

surnud kudede eemaldamise (kreeka Nekr {{o}} s -. surnud ja Tom {{e}} - lõigatud, lõigatud), lahkamine surnud kude. Kanna külmumist, gangreen jäsemete, saba, tiss. Kui külmumist kudedes 3-4 th kraadi saada olulist ravitoimet lahkamine mitu piki- kärped või sisselõiked malelaua muster. N. toimub vastavalt kohaliku anesteesia, samuti piiritletud surnud kudedes kohas. Surnud kude tükeldati tervetele näitaja, mis on välimus tilk verejooks valdkondades. N. aitab vedeliku äravoolu kahjustatud koe (orel), kiirendab üleminekut kuiv märg nekroos, millega välditakse või vähendatakse intoksikatsioonisümptomeid.

+++

toksikoos nektarit mesilased, mitte-nakkushaigus mesilaste põhjustatud mürgised nektari ja kaasas suur kaotus mesilased. Tekib siis, kui koguda nektarit rododendron, võitleja, näsiniin Pontian, Kukekannused ja muud taimed. .. N. jms täheldatud umbes 1 iga 5-6 aasta järel kuivem kevadel; toimub mai teisel poolel või juuni alguses, see kestab 2-3 nädalat ja lõpeb pärast ilmumist kvaliteetse mee kogumine. Arengu N. t. F. aidata kaasa suuri kõikumisi õhutemperatuur, külm ilm, vihm, põud ja muid tegureid, mis mõjutavad ebasoodsalt nektarovydelenie. Kui ägeda haiguse kulgu mõjutab ainult bee-korjaja, kes surevad enne kui ta võiks tuua nektari taru. Kroonilise muidugi mesilased toovad pesa mürgised nektarit, mis on allikas mürgitamine suur hulk mesilasi ja pesakondi. Mesinikud tavaliselt jälgida haiguse ja surma mesilased mesila ja ainult tarudes. Alguses haiguse tähistada põnevust ja seejärel langust ja mesilased võime lennata. Selle tulemusena see arendab halvatuse tiivad, jalad, antennide, kõht. Paljud mesilased taastuda Esimesel päeval. Soolte surnud mesilased tühi zobike mee sageli tilk nektarit.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. On pripasechnyh külvipindade keerispea, sinep ja muud mesi taimede õitsemise kattub puudumisel altkäemaksu valdkonnas. Kanna kochёvku mesilased, söötmine 33% nym lahendus suhkrusiirup. Haige mesilased ei tapetud, neid kogutakse territooriumil mesila, raputa õhuke kiht tühja taru ja pane soojas toas.

Lit.: VI Poltev, Neshataeva EV, haigused ja kahjurid mesilased, 2nd ed., Moskva, 1977.

+++

nematodirellёzy (Nematodirelloses), sooleparasiitinfektsioonide hirved põhjustatud ümarussid perekonnast Nematodirella Trichostrongylidae perekonna, parasiteeruvad peensooles. Seal on Ameerika Ühendriigid, Aafrikas, Euroopas, Aasias (preim Põhja laiuskraadidel ja parasvöötme.); Nõukogude Liidus viiest registreeritud liikide nematodirell N. longyssimespiculata, N. camelli, N. alcidis ja N. gazelli.

Patogeenid Schrödingeri-Stokes suhteliselt suur nematoodid punakas värv, pikkus 16-42 mm ja laius 0,18-0,55 mm, pea villidest. Munad elliptiline kuju 0,24-0,27 X 0,120-0,128 mm. Areng nakatav vastsed esineb muna, millest see koorunud 8-12 päeval t 28-30 {{°}} C. Nakatades vastuvõtlikud põhja- ja märkas hirve, hirved, põdrad, lambad ja veised, jakid, gasellid, antiloobid, kaamelid. Kliiniliselt haigus avaldub põhjapõdrad (noor). Tingimustes tundrast toimub nakatumine läbi seedetrakti ja on juuni - augustis. Patsiendid - häire seedesüsteemi funktsioon, millega kaasneb aeg-ajalt kõhulahtisus, alatoitlus, kidur. Lahkamisel paljastada mitu petehhiaalsed hemorrhages kohta katarraalne põletik limaskesta peensooles. Diagnoos põhineb tulemused avastamise nematodirell munade fekaalid nakatunud loomade; postuumselt - leida nematodirell ja sellega seotud patoloogilised muutused peensooles.

Ravi ja profülaktika ei töötanud.

+++

nematodirozy (Nematodiroses), sooleparasiitinfektsioonide mäletsejate põhjustatud ümarussid perekonnast Nematodirus Trichostrongylidae perekonna, parasiteeruvad peensooles. On riike, Põhja-Ameerikas, Euroopas, Aasias; NSVL nematodiry levinumad liigid N. filicollis, N. abnormalis, N. helvetianus, N. mauritanicus, N. oiratianus, N. spathiger ja teised.

Keha ümarusside 0,3-0,7 cm pikk, kollakasvalge eesotsas lõpus vesiikulina, otsene areng. Muna on kaks sulgimine, ning tegemist invasiivse vastsed. Tingimused vastse areng on vastupidavam kui teised trihostrongilid. Kui t 19-27 {{°}} C N. filicollis vastsed muutunud nakatav pärast 24-28 päeva, kaua taluda külmutamist ja kuivatamine. Soolestikus looma vastsed varjatud sooleseina, kuorensa kaks korda, siis läheb luumenit ja läbi 21-26 päeva Suguküpseks saavad. Bioloogia erinevaid liike on täiesti erinevad. nakkuse Path - toiteväärtust, peamiselt karjamaal. Sissetung peamiselt lambaid (noor). Nakatumine lambad tähistati kõikjal, kuid sümptomaatiline N. ilmne teatud valdkondades puuduse mullas vase ja koobalti ja liigse boori ja molübdeeni. Haigus ja die-off tallede märkida peamiselt suvel ja varasügisel. Pastures ebamugavustega rohkem kui kaks aastat. Sümptomid ei ole tüüpiline: hingeldus, kõhulahtisus, suurenenud janu; Kroonilise - seisund, rõhumine, vahelduv kõhulahtisus, kõhnumine. Diagnoos helminte valgustatakse juuresolekul fekaalid nakatunud loomade helmint; postuumselt - põhjal iseloomulikud muutused peensooles (paksenemine I mukosiidita mitu hemorrhages) ja avastamine märkimisväärne hulk parasiidid (üle tuhande).

Ravi (ühekordne annus 1 kg looma kaal) annuses 0,3-0,5 naftamon g; nilverm - 0,015 ennetust: täis toitmise konstantse mineraalainete kaste piirkondades, kus on puudus vase ja koobalti; ravi- ja profülaktilisi deworming tallede söötmise fenotiasiinirühma-soola segu karjatamisperioodil.

+++

ümarussid (Nematodoses), sooleparasiitinfektsioonide loomade põhjustatud ümarussid. Sõltumatud ja esineda igasuguseid loomi. Majanduslik kahju kariloomade koosneb surma nakatunud loomade ja kahjum vähenes nende tootlikkust. Localization patogeenide N. väga mitmekesine ning hõlmab peaaegu kõiki elundeid ja kudesid omanikele. Suurem osa parasiitsetenematoodide seedetraktis. Rändavad ümarusside vastsete põhjuseks on sageli peremeesorganismi raske allergiline haigus, ja võita tema üksikute organite ja kudede. Distribution NV tingitud mitmest tegurist: kliimatingimustes olemasolu ja arvu vahe võõrustajad, tingimuste loomade heaolu, ravi efektiivsust ja ennetavaid meetmeid. Mõned N. (trihhinelloos, toksokariaas jt.) On ohtlikud inimestele. Vaata. Samuti artikleid üksikute N.

+++

(Nematoda) (.. kreeka n {{e}} ma, millist juhul n {{e}} Matos - lõime {{e}} {{i}} dos - vaade), ümarussid, madalamas klassis ussid kirjuta Nemathelmintes, rohkem kui 500 tuhat eurot. liikidest. N. elavad mere-, riim- ja magevee, pinnas. Märkimisväärne osa Navier-Stokes'i parasiitide taimi ja loomi.

N. iseloomulik olemasolu schizocoel (esmane süvend), kiuline vggyanutost keha (pikkus 0,08 mm kuni 8 m), mille ristlõige ümmargune, mitmekihiline küünenaha täidab kaitsefunktsiooni. Cuticle all lamamas see hypodermis ja lihased moodustavad naha-lihaste sac piirates schizocoel, mille sees on seedimise ja suguorganid. Vereringe ja hingamissüsteemi süsteemid ei ole kättesaadav. Närvisüsteem koosneb aju närvirakkude ring, mis hõlmab kurgus, kahe külgmise närviganglioni ja paar paari närvitüvedesse ulatub närvi ring edasi ja tagasi ja on omavahel ühendatud mitmed commissures. Senses esitas pool haistmis- šahtidesse (amphids) puutetundlik organite näol edukaltja või harjased; mõned vabad-AN elundite klastri pigment rakke ning mõnikord kujul pigmenteeritud klaasist ja läätsed. Digestive. Süsteem koosneb suuõõnes, söögitoru, sooled keskel ja taga lõpp pärak. Hingamine toimub läbi küünenaha ja soolestikku. Ja excretory ülesandeid täidetakse osmoregulatory emakakaela excretory nääre, mis koosneb ühest või kahest rakud, millel on ühine juha avamise söögitorru. N. kahekojaline. Reproduktiivsüsteem meestest on esindatud kahe (mõnikord üks) munandid, vas deferens ja eelsest kanal, mis ühendub tagaküljel soole ning moodustab kloaagist ja spicules (üks või kaks). Paljudel liikide N. Tagaosas lõpuks mees kujul Cirrus sac tüüpilise sõrmetaoline väljaulatuvad osad (ribid). Naise reproduktiivset süsteemi koosneb kahest munasarjad, kaks munajuhad, tupp ja kaks kuningannad. Munad on ovaalsed või ümmargused, koosnevad mitmekihilised kest ja vang, kelle lootel. Purustamine embrüo - kahepoolsed, determineeritud. Vastne teeb läbi nelja sulgimine ja seejärel täisealise uss (täiskasvanud). Jagunevad kahte alamklassi: Adenophorea või Aphasmidia ja Secernentea või Phasmidia. Alamklass Adenophorea iseloomustab ainurakse emakakaela nääre (Reinette) ilma külgmise erituselundite kanalid, esinemine kolm terminali kaudaal näärmed, vähene phasmid ja emakakaela edukaltja (deyrid), jõuline arendamine naha näärmed. Alamklass on jagatud 4 ühik: Chromadorida, Enoplida, Dioctophymidea, Trichocephalidea. Esindajad kaks esimest üksust - tasuta lähetuste ja Dioctophymidea Trichocephalidea - parasiidid selgroogsed, sisaldavad üht alamseltsi, mida nimetatakse Dioctophymata ja Trichocephalata. Division iseloomustab kahe raku emakakaela alatalitlus ja ühe või kahe külgmise erituselundite kanalid, vähene terminal saba ja naha näärmete esinemine phasmid enamikku emakakaelavähi edukaltja (deyridy).
Alamklass on jagatud 3 ühiku Spirurida Rhabditida, Tyienchida. Mine viimase irdumine on vaba NG samuti parasiidid taimi. Spiruridy - parasiidid loomade rhabditids - parasiidid taimedel ja loomadel, samuti vaba elu. Spiruridy jagatud viieks suborders: Spirurata, Ascaridata, Camallanata, Cucullanata, Filariata. Rhabditids jagatud 3 suborders: Rhabditata, Oxyurata, Strongylata. Vaata. Sooleparasiidi nugiusshaigused.

. Lit.: KI Skrjabini, Petrov AM, alused Veterinary nematodologii, M, 1964; Paramonov AA põhimõtted phytohelminthology, köited. 1-3, Moskva, 1962-1970.

+++

neoaskaridoz (Neoascaridosis), uss nakatumisi mäletsejad, eriti vasikate põhjustatud nematood Neoascaris vitulorum pere Anisakidae. Ühine riikides soe ja niiske kliima; Nõukogude Liidus - Kaukaasias, lõunapoolsetes piirkondades VNFSV ja Ukraina.

Neoaskaridii Mouth ümbritseb kolm huuled hammaste ja edukaltja. Isased 110-189 mm; saba kooniline, kumerate võrdse spicules. Emased 161-256 mm ja pikkusega kuni 5,7 mm. Munad 0,076-0,095 X 0,065-0,080 mm, auklik kest. Kehas tiinetel lehmadel vastsed väljuvad munad, teha keerulisi ränne (läbi lümfisüsteemi ja vereringe süsteemid) ja satuvad lootevee. Kui tarvitavad nendes vetes vili vastsed tungivad soole vasikas, mis ülejärgmisel kuorensa suguküpsus. Täiskasvanute parasiidid elavad peensooles või kõht harva võõrustab 2-5 kuud. Viisid infektsioon: täiskasvanud looma - seedetrakti, vasikatele - platsentaarbarjääri. Kõige vastuvõtlikumad nakatumise noorloomad, pühvlid, seebud. In koldeid nakkuse NA vastab kogu aasta jooksul; maksimaalne saastatuse loomad mai-september. Patsiendid täheldatud isutus, kõhulahtisus, kõhukinnisus, harvem konkreetse hapu lõhn suust, puhitus, köha, madala kvaliteediga või kõrge palavik, pulsi ja hingamise, närvisüsteemi häired. Intensiivse nakatumise vasikad surevad. Tiinetel lehmadel öelda verine kõhulahtisus, kurnatus, aborti. Diagnoos põhineb tekstile gelmintoovoskopii väljaheites, haigussümptomeid ning (postuumselt) avastamiseks sooltes neoaskaridii.

Ravi: piperasiini adipaadi annus (1 kg loomade kaal), 0,5 g 0,1-0,2 g kord või kaks korda päevas mitu päeva; naatriumsulfaadiga (1 kg loomseid massi) annuses 3,0-4,0 g 10% lahjendamist Mr. pärast 10-12 tunni nälgimine dieeti. Ennetav hooldus ei ole välja töötatud.

Lit.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. K, I. Abuladze, M., 1975.

+++

neomütsiini, aminoglükosiidide hooned. By antimikroobsed omadused sarnanevad streptomütsiini, kuid mürgisem kui manustada parenteraalselt ja võib mõjutada VIII paari kraniaalnärve ja neerud. Vastupanu mikroobid N. areneb aeglaselt. Suukaudsel manustamisel N. väga halvasti imenduv. Neid kasutatakse paikseks ja sooleinfektsioonid. N. kasutada neomütsiini sulfate, monomitsin ja kanamütsiinist. Neomycin sulfaat (Neomycini sulfas; PC B-nimekirjas) - valge või kollakasvalge värvusega lõhnata pulber, vees hästi lahustuv. Toode peab olema vähemalt 640 mcg / mg N. poolest kuivaines. Toas (1 kg kehakaalu kohta) 3000-6000 kuni 8000-10 000 ühikut. Hoida kuivas, valguse eest kaitstult, temperatuuril mitte üle 20 {{°}} C. Vaata. Antibiootikumid ka.

+++

närvisüsteemi, komplekt struktuurid kehas loomadele ja inimestele ühendab tegevust kõik elundid ja süsteemid, ning tagab toimimist organism tervikuna tema pidevas koostoime keskkonnaga. Anatoomiliselt jagatud keskmist NS, sealhulgas aju ja seljaaju seljaaju ganglionides .; perifeerse N. s., mis koosneb kaela ja lülisamba närvid, mis ühendavad keskus, kus NA. efektor ja retseptorkehade erinevate seadmetega. See hõlmab skeletilihaste ja Nahanärvide - osa somaatiliste N. p.; siseorganeid ja veresooned - sümpaatilise ja parasümpaatilise NS. Viimased kaks osa N. s. See ühendab mõiste autonoomne või vegetatiivse närvisüsteemi. Konstruktsioonielemendid N. St.- neuronite ja Gliia (vt. Närvivõrke kude).

+++

närvikoe, põhi kangast närvisüsteemi, annab ühendus kõigi osade keha ja selle seos keskkonna. . N. t arendab alates ectoderm ja mesenhüümi; ehitatud neurocytes (närvirakud, neuronid, neuronid) ja neurogliia. Neuronites tekivad ja levivad närvi impulsid. Gliia täidab toetamine, troofilised, kaitsevahendid ja muid funktsioone, millel ei ole võimet teostada närvi erutus.

Neuron koosneb keha (perikaarüonist) ja protsesside jaoks: dendriidid, mis saavad närviimpulsse ja aksoni mis edastab impulsse teistele neuronitele või muu kangas objekte. Sõltuvalt protsesside arvu jagunevad unipolaarne neuronite (neil on ainult aksoni), bipolaarne (dendrite ja aksonite) multipolaarsest (ühekordne aksoni ja mitmed dendriitide) (joon. 1). Vastavalt funktsiooni eristada tundlik (sensoorne), mootor (mootor) ja intercalary neuroneid. Erinevad funktsioonid neuronid on omavahel ahelas, mis moodustavad refleks kaar, mis on läbinud põnevust ja tegi automaatsest reaktsioonist keha (vt. Reflex). Kontaktmajandid kahe neuronite või neuroni teise kanga element nimetatakse sünapsi (joon. 2). Seal on kesk- ja perifeerse sünapsi. Presinaptich. Parim Synapse moodustatud lõppu aksoni on kaetud Presinaptich. membraan sisaldab palju mitokondreid ja suletud sinaptich. mullid vahendaja (noradrenaliini ja atsetüülkoliini). Postsinaptich. Pole kaetud postsinaptich. membraani poolt moodustatud teiste neuronite (keskmist Synapse) või muude kudede (ümbermõõdu Synapse). Aastatel presinaptich. ja postsinaptich. membraan on eriline ruum - sinaptich. pesa, millesse neurotransmitteri vabaneb. Perikaryonic sisaldab ovaalne, halb kromatiini tuum, hästi arenenud organellid ja kandmisel. Akumulatsiooni granuleeritud tsütoplasma moodustatud võrgustik tükke basofiilset materjali (tigroid). perikaarüonist struktuur annab intensiivse sünteesi neyroplazmy voolav centerand fugalno (rakust keha) protsessi. In neyroplazme palju lüsosoomidesse, mikrotuubuleid ja Aktiinifilamendid. Viimast muidugi, kui sa endale, liimitud kimpudena, mis moodustavad neurofibrillid.

Gliiarakkude on olemas struktuur jaguneb macroglia, arendades närvi plaat ectoderm ja mikrogliial, mis on välja töötatud mesenhüümi. Autor macroglia hulka ependümoomid, astroglia ja oligodendrogliia (joon. 3). Ependyma vooder vatsakestest aju ja keskse kanali seljaaju on ühe prismatic kiht. rakkude kohati - mitu kihti, mis produtseerivad salajane. Astrogliia esitatud tähtrakud moodustumises osalevad kiulised skelett ajus. Oligodendrogliaalsest raku koosneb - oligodentrotsüütidega moodustades kesta närvikiudude. Microglia (rakud Ortega) - Protsessi väike võimeliste rakkude fagotsütoosi.

Scion neuronite (aksonid), kaetud oligodendroglioomiga (lemmotsitami) ja sidekoe, närvikiudude kujul. On müeliinitud ja unmyelinated kiududest. Müeliini (müelineeritud) kiud on üks aksiaalne silindri (neyroplazma protsessi neuron kaetud axolemma), müeliinikestani, mis on mitu spiraali keritud axolemma (mezakson) valmistatud kahekordsest membraani lipoproteiinide neurolemmoma. Viimane sisaldab tsütoplasmas ja tuumas lemmotsitov mis järgnevad üksteisele piki kiud on omavahel tsoonides pealtkuulamine kiudaineid. Siin müeliinikestani katkeb ja lemmotsity kujul arvukalt tsütoplasma protsesse, ühendades need omavahel. Müeliini kiud, mida iseloomustab väga kiire ja täpne osalus närviimpulsse, ja need erinevad unmyelinated (non-lihavad). Viimane on mitu aksonid asub tsütoplasmas lemmotsitov ja eraldatud viimasel raku sama membraane. Lühikese mezaksony ei moodusta müeliinkestad. Vahelevõetud puuduvad. Unmyelinated kiud on ülekaalus autonoomse närvisüsteemi. Mitte-mahlakad ja müelineeritud närvikiudude moodustatud närvitüvedesse või närve, et minna oma jagatud väiksemateks šahtid ja kimbud närvikiudude. Lõpp osad kiud (neuronite protsessid) lõppu närvilõpmeid: retseptor (tasuta või kapseldatud), efektor (mootor), mis moodustavad perifeerse sünapsi ja presinaptich. ja postsinaptich. postid Kesk Synapse.

Lit.: A. Peters, Paley C, G. Webster, ultrastruktuuris närvisüsteemi, lane. Inglise keelest., Moskva, 1972; Ivanov JF PA Kowalski, tsütoloogia, histoloogia, embrüoloogia, 3. väljaanne., M., 1976.

Joon. 1. tüüpi neuroneid: 1 - unipolaarne (psevdounipolyarny); 2 - Bipolar; 3 - multipolaarne; H - aksoni; D - dendrite.

Joonis 2 Electron mikroskoopiline struktuur sünapside A - lõpuks aksonit et DENDRITE; B - lõpuks aksonit at dendriitsed neuronjätked (Whittaker ja Gray), B - kompleks (Invaginated) sünapside dendriitilistele selg, w - selg den - dendriidid püramiidrakkude, HB - närvikiu, sha - Shipkova masin, cn - sünaptiline vesiikulid m - mitokondrid - sümmeetriline paksenemine membraan (in Hamlin), T - sünapsites autonoomse närvisüsteemi (varjutatud) 1 - dendrite, 2 - aksoni 3 - sünaptiline vesiikulid; 4 - mitokondrid.

Joon. 3. Eri tüüpi gliiarakkude: 1 - plasma astrotsüüdid; 2 - kiuline astrotsüüdid; 3 - oligodentrotsüütidega; 4 - raku mnkroglii Suurematest neuronite (Rio Ortega).

+++

troofiliste närvis, närvisüsteem reguleerivad mõju struktuuri- ja keemilised korralduse kudede ja organite kasvu ja arengut loomadel; läbiviidud tegutsev ainevahetust. Õpetus N. m. Töötati välja Nõukogude teadlased Pavlov, LA Orbeli, AD Speransky ja teised. Trofich. funktsiooni teostavad kõik efferent neuronite, kuid enamasti sümpaatilise närvisüsteemi, mis suurendab tõhusust lihaste erutuvus retseptori annab kohanemise organitele. Mehhanism H. t. Kas oluline neurotransmitterite (atsetüülkoliin, gamma-aminovõihape, norepinefriini jne), samuti mõned tundmatu keemilised ühendid, mis moodustub närvikudede. Rikkumine N. m., Mis tekib siis, ülestimulatsioon närvisüsteemi, viiva troofiliste haavandite. Denervatsioon lihased viib häireid metabolismi see, tõhustatud valgulagundamises, glükogeeni ja lihaste atroofia. Eriline roll N. st. Kuulub hüpotalamuse ja selle patoloogia on ühine lihasdüstroofia keha. Trofich. Funktsiooni Närvisüsteemi on arenenud loomariigi evolutsiooni sobib. keha muutuvatele keskkonnatingimustele.

Lit.: Orbeli LA, Lemmikvanasõna. teosed, t 2, M. - L., 1962 .; Golikov AN rolli närvisüsteemi haavade paranemist, Moskva, 1965, Govyrin VA, TROOFILISED funktsiooni sümpaatilise närvi südame ja skeletilihaste, L. 1967.

+++

närvid (Nervus ladina, kreeka n {{e}} uron - .. elas, närvi), niitjate haru, mis esindavad erinevaid kimbud närvikiudude läbi närviimpulsse. N. Seatud keha moodustab perifeerses närvisüsteemis. VN iga kimbu ümbritseb sidekoe ümbrise (perinerviem);

Lisaks on tervikuna kõigi N. kest - epinervy. N. On tundlik (aferentsed, aferentsete), andes tõuke retseptorite kesknärvisüsteemi ja motoorne (efferent, tsentrifugaaljõu), andes hoogu kesknärvisüsteemi perifeeriasse, samuti N. kaela ja lülisamba.

Traumaatiline aju N. (12 paari) kaugusel aju. Nende hulka kuuluvad I - haistmis- (n olfactonus.), II - silm (n opticus.); III - oculomotor (n oculomotorius.); IV - plokk (n trochlearis.); V - kolmiknärvi (n trigeminus.); VI - heakskiidu (n abducens.); VII - esikülg (n facialis.), VIII - kuulmis (n acusticus.); IX - keeleneelunärvid (n glossopharyngeus.), X - ekslemine (n vagus.); XI - pikendus (n aktsessoorne.); XII - keelealune (n hypoglossus.).

Seljaaju N. väljumas seljaaju igas segmendis kaks juured: dorsaalses (tundlik), mis sisaldab seljaaju ganglion ja ventraalses (mootor). Kaks moodustavad ühise root-tundlik mootori võlli. Seljaaju NV aktsia kaela (8 paari), rindkere, nimme, sakraalne (paaride arv vastab mitu selgroolüli) ja saba (5 paarid). Iga paari N. innerveerivad nahka ja lihaseid teatud ala keha ja kaks kolme emakakaela rindkere N. moodustavad õlapõimiku (põimik brachialis), kõndis läbi N. innerveerib rinna- jäsemed (joon. 1). Alates lumbosacral põimik (põimik lumbosacralis), mis moodustub kõhu harude nimme ja ristluu N., N. minema vaagna jäseme, häbeme, pärasool (joon. 2).

Erirühma pärit ammooniumnitraadi sõlmede, šahtid ja plexuses autonoomse närvisüsteemi.

Lit.: Akajev AI, anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1975.

Joon. 1. rindkere jäseme närvid (A) ja tera piirkond ja mediaalne külg küünarvarre (D) hobune C6, C7, C8 - emakakaela segmentidest; Th1, Th2 - rindkere segmentide 1 - predlopatochny; 2 - kraniaalse rindkere, 3 - musculocutaneous; 4 - kaenlaalune; 5 - mediaan, 6 - padrun; 7 - dorsaalses ribi; 8 - külgmised rindkere; 9 - ventral rinnus, 10 - kiirgus; 11 -loktevoy; 11'- oma naha filiaal; 12 - interosseous, 13 - volar kämbla; 14 - volar sõrme; 15 - dorsaalses sõrme; ja - arteriaalse maanteel.

Joon. 2. närvid vaagna jäseme (L) ja reie meditsiiniga pool hobuse (B) h koerad (B) 1 - kraniaalne gluteaaljoone; 1 '- saba- tuhara, 2 - istmikunärvi, 3 - teravik, 4 - pärasoole saba-, 5 - naha kaudaal; 6 - häbitu; 7 - sääreluu; 7 "- selle proksimaalsest ja 7 '' - distaalne filiaali lihaste; 8 - peroneal; 8 "- pealiskaudne, 8 '' - sügavad peroneal, 9 - jalatalla; 9 "- seljanaha närvi sääre, 10 - külg- ja mediaalne jalatalla, 11 - jalatalla metatarsaalne; 11 '- ühendades filiaal 12 - jalatalla sõrme, 13 - hip 14 - safenus; 15 - dorsaalses metatarsaalne; 16 - Seemne väline; 17 - külgmised naha reieluu, 18 - niude alakõhunärvi; 19 - ilioinguinal.

+++

Teisseened, on sama Deuteromycetes.

+++

vastuolu ravimid, rikutakse omandi või tegevuse narkot mõjul teised. Selle tulemusena N. l. lk. keedetud meditsiinis ei saa osta selline, mis viitab, käitub ta tugevam või nõrgem, võimalik moonutamine selle tegevuse puudumine farmakologich. tegevuse või toksilisuse suurenemist. N. l reaktsioone. lk. väga kiiresti esineda lahendusi, mis on nõrgem kui pillid ja liniments ja aeglasema tablettides ja salvid. On farmatseutilised (füüsikaliste ja keemiliste) ja farmakoloogilise N. l. lk. Üksikisikud. vastuolu avaldub muutused narkootikumide staatus (vähenemine lahustuvus, sademed, muutus sulamistemperatuur, paranenud hügroskoopsus). Khimich vastuolu toob kaasa muutuse struktuur raviainete ja seega muutus nende tegevust. See on kõige levinum N. l. p., mis põhineb hüdrolüüs, oksüdeerumine ja reduktsioonireaktsioonides, metülatsiooni ja desmetüülimise konjugatsiooni jne Seda tüüpi N. l. lk. See võib kaasa tuua aktiveerumise või neutraliseerivat ainet ja isegi muuta oma farmakodünaamika. Vastavalt farmakologich. vastuolu mõista vastupidine mõju uimastite, sageli avaldub kujul antagonism (vt antagonism narkootikume.), ja mõnikord - vormis kumulatsiooni või võimendumist.

+++

Jade (nefriit, kreeka nephr {{o}} s -. Neerude), neerupõletik et tekib tänu kahjulike mõjude neile erinevate ainete, peamiselt vere kaudu. Nad kannatavad igasuguseid loomi. Process samaaegselt lokaliseeritud nii glomeruli neerudes või või rakuvahelises kude. Loomadel põletik algab neeru interstitsiaalne kudede ja esineda hajus või focal protsessi.

Etioloogia, NV ajal areneb mürgitus, samuti ulatuslikud põletused, loomadele sööta, männioksi ja noorte lehtede kask, lepp, pilliroost, mis on tingitud ebaõigest teatud ravimite kasutamine (tärpentin, tõrva, creolin, fosfor, arseen). Soodustavad faktorid - jahutuse keha. N. võimalik teisene haigus (näivetystaudin, katku, paratüüfust vasikad, leptospiroosi). N. hakkab muutuma reaktsioonivõime avaldub häired närvisüsteemi ja endokriinsed süsteemid, veresoonte kahjustused seadme, samuti ainevahetushäirete. Roll arengus mängida ja N. humoraalne tegurid mõjutavad neerudes.

Kursus ja sümptomeid. Tekkiv tõbi, akuutne ja krooniline. Ägeda N. punkti depressioon looma, palavik, valu neerudes, turse kõhu, kurgulotti, reied. Sead iseloomustab naha aneemia, oksendamine. Vererõhu tõus. Hetkel hüpertroofia südamelihas, eriti vasaku vatsakese, nagu on näidanud tahke, intensiivne impulsi ning fookuses teist tooni aordi. Iseloomulik märke - ureemia ja hematuuria. Uriini hägused alates helepunane kuni pruuni värvusega, sisaldab arvukalt punaste vereliblede, silindrid, leukotsüüdid, neeru epiteelis. Erütrotsüütide arv ja vere hemoglobiini väheneb. WBC normaalse arvu leukotsüütide kõrvalekaldunud suunas lümfotsütoosiga. Äge N. sõltudes neerukahjustuste võib kesta 1-2 nädalat ja lõpeb taaskasutamise või surma. Vahel ägedas muutub krooniliste, kus on väsimus looma, vähendatakse rammu, paistetus, gastroenteriit, summutatud toonid südames, rõhuasetusega teist tooni. Kehatemperatuur on normaalne.

Patoloogilised muutused. Avasta turse nahaaluse rasva kurgulotti, pea ja jäsemed. Neerud veidi laienenud; kapsli eemaldatakse lihtsalt. Mikroskoopiline märkida ägeda põletiku glomeruli nende hinnatõusu, hüpereemia, kogunemine neutrofiilid mööda seinu kapillaaride, mõnikord - valk, teravilja ning kerget Rasv keerdunud torukesed.

Diagnoos põhineb sümptomid ja laboratoorsed testid veres ja uriinis.

Ravi. Parandada sisu ja toitmine, hoolikalt hoolitseda naha (puhastamine ja hõõrumine). Juhul infektsioosse päritoluga antibiootikumid on veenisiseselt - kaltsiumkloriidi lahust, intravenoosselt või intramuskulaarselt - magneesiumsulfaati (2% lahus kiirusega 3 ml-ni 1 kg loomade kaal). Tooted Sissejuhatus strofantina, kofeiin, diuretina.

Lit.: Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrin, 5. tr, M., 1976.

+++

nefroosist (nefroosist), neeruhaigus, kaasas düstroofia, muutused Neeruparenhüümiga, peamiselt neerutuubulitesse, ainevahetushäired. Seda esineb kõigil loomadel, kuid kõige sagedamini hobused, koerad ja sead.

Etioloogia. NM tavaliselt tekib tänu auto-joove (teiste haiguste neerud, maks, seedesüsteemi, ulatuslik suppuration, põletused, ketoos), söötmine ärahellitatud toidab, fosforit mürgistus, Karbolihappo; See arendab tüsistusena pärast nakkushaiguse (pleuropneumooniast, nakkav kehvveresus, koerte katku, suu- ja sõrataudi). Seda iseloomustab häire organismis neuro-endokriinsüsteemi regulatsioon-valguga mineraal- ja muud laadi vahetust.

Kursus ja sümptomeid. Loomulikult on haiguse tavaliselt äge; krooniline mürgistus täheldatud. protsesse, polüartriidi ja krooniline bronhiit. Kliinilised sümptomid avalduvad ainult siis, kui sügav neerukahjustusi. Märkus isutus, nõrkus ja kõhnumine. Aastal kurgulotti, jäsemed kujunenud ulatuslik turse. Nahk on kuiv, kahvatu ja korratu juuksed, tuim ja haprad. Nähtav limaskestade vaevaliselt. Jälgige perioodiline kõhulahtisus, kõhupuhitus soole. Enamus patsiente loomad alandas diureesi. Uriini tume, suure tihedusega, suure proteiini (3,5%) ning moodustanud elementide (neeru epiteelis, hüaliinne ja granuleeritud silindrid). Kui haiguse kulgu tinglikult eristada kolme perioodi: varjatud, predotёchny (proteinuuria), tursed (salvestatud põhi keha funktsioone suhteliselt rahuldav üldine seisund) ja kaheksichesky või ureemilistest (keha seisund ammendada, mõnikord kadumine turse, ureemia nähtus, kus loom tapetakse) .

Patoloogilised muutused. Rasketel juhtudel - neerude hüpertroofiat. Kapsel hõlpsalt eemaldada. Pind neerude peal lõigatud justkui rasvaga kaetud. Kapillaare täielikult blokeeritud amüloidi glomeruli kortsus ja asendatakse sidekude. Tubulaarset epiteeli huumustoitelised muutusi. Hetkel on pycnosis südamikud, samuti tera ja vakualisatsioon tsütoplasma. Sipes täidetakse tiheda silindrid.

Diagnoos põhineb anamneesi, kliinilise haigustunnusteni ja tulemused veres ja uriinis. Väga tähtis olemasolu kindlaksmääramiseks resistentsete N. on kõrge proteinuuria.

Ravi. Loomad piirata andes kloriidid ja vesi juhitakse toitumine kontsentraatidest ja liblikõieliste heina. Lihasööjad anda paremat liha ja piima. Diureetikum ettenähtud temisal (sees - 5-10,0 g suured loomad, 0,5-2,0 g sead ja väikemäletsejalised); intravenoosselt või intramuskulaarselt - 10% lahus oli merkuzala (2 ml 100 kg kehamassi kohta). Näitan antibiootikumid (penitsilliin, streptomütsiini) ja sulfaate narkootikume.

Viited. cm. Art. Jade.

+++

nefromikoz (Nephromycosis), nakkushaiguse karpkala, mida iseloomustab neerupuudulikkus. N. põhjustab ulatuslikke kahjustusi kalakasvatus, nagu mõnikord kaasneb tohutu kaotus kala.

Patogeen - niitjad seened Nephromyces piscium. Seeneniidistik seene tugevalt harunenud; hyphae on põiki vaheseinad. Seen kasvatatakse želatiin keskmise valmistada kala puljong. Hämmastav karpkala (vanuses kaks aastat ja üle selle), vähem kuldse karpkala. Võimalusi nakatumise ja haiguse leviku tegurid ei ole uuritud. Haige kala saanud unine, passiivne, ei reageeri dieet, kaalust alla võtta. Märgid astsiit, exophthalmos, mõnikord eraldamine kaalud. Kui äge käigus N. neeru laienenud, lõtv, palely halli värvi valkjas laigud sfäärilise kujuga. Diagnoos põhineb episootiauuring, kliinilisi, patoloogilisi andmed ja tulemused mükoloogilise uurimine (valiku seen patoloogiliste materjal).

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Kalandus-. reservuaaride luua soodsad tingimused tavaline hooldus ja toitmine kala ja seeläbi parandada stabiilsust infektsioonidele. Ebasoodsates kodumajapidamiste poolt läbi viidud N. ühised kalakasvatus ja taastamise ja loomade tervise kaitseks. Haige kala on püütud ja äranägemisel loomaarsti suhtes tehnilise hävitamiseks või kasutamiseks põhjalikult keedetud loomasöödaks. Eemaldamine kala ebasoodsa talud tõuaretuse ja aklimatiseerumine ei ole lubatud.

Lit.: Kanaev AI, Veterinaaria kanalisatsiooni kalakasvatus, Moskva, 1973; Scher6ina AK, Kalahaigused, 2nd ed., Kiiev, 1973.

+++

Naftalan õli (Naphthalanum liquidum), õli, mis sisaldab keeruline segu nafteensete ja aromaatsete süsivesinike ja vaike. Erinevalt tavalistest õli sisaldab bensiini ja petrooleumi. On levinud ja rafineeritud N. n. Veterinaaria meditsiini praktikas kasutada native N. n., On paks õlijas vedelik pruuni värvi, lõhna. Bakteriostaatilised, põletikuvastane, valuvaigistav ruminatornym ja neelavad mõju. Samuti on mõju tundlikkuse kaotav. N. n. määratud interjööri paistetama ja atoonia eesmao, gastroenteriit, välispidiselt, ekseem, põletused, haavandid, artriit, bursiit, haavad, günekoloogiliste. praktikas. Annuste sissepoole ja väljapoole 0,3-0,5 g 1 kg looma kaal. Sees kohaldatakse Vesiemulsioon väliselt - üksi või kombinatsioonis teiste ravimitega salvide (naftaleen) pastad.

+++

Nicodin (Nicodinum; FH), kolereetiline, desinfitseeriva. Valge kristalne pulber, lõhnata. Vees on alkoholis lahustub 95% nom. Kanna koletsüstiit, gepatoholetsistite, kuseteede haiguste, gastroenteriit, infektsioon põhjustatud Escherichia coli. Seda saab kasutada koos antibiootikumidega, antispasmoodilise ja valuvaigistid. Toas: lehm 5,0-10,0 g; lammaste ja kitsede 1,0-2,0 g; koer 0,25-1,0 g; kass 0,05-0,2 g Hoida hästi suletud anumas, kaitstuna valguse ja niiskuse eest, temperatuuril mitte üle 20 {{°}} C.

+++

Nikotiin, alkaloid leida tubaka taimed perekonnast sugukonna Solanaceae. Kasvatatakse Nicotina tabacum ja N. rostica, mis võib põhjustada mürgistuse põllumajandusloomade kohtades oma kasvatamise tõttu söövad taimi ja kuivatatud lehti. Põllukultuuride insectoacaricide kasutada nikotiini peal. N. väga mürgised soojavereliste loomade. See kahjustab närvisüsteemi, eelistatavalt ganglionides autonoomse närvisüsteemi. Seda saab imenduda kehasse läbi hingamiselundite, seedetrakti ja nahka kahjustamata. LD50 nikotiini sulfate valge hiired, 8,5 mg / kg. Ägeda mürgistuse täheldatud süljeeritus, pupillide ahenemine, suurenenud higistamine, vähenenud kehatemperatuuri, kardiovaskulaarsüsteemi haiguste ja seedetrakti toimivad; rasketel juhtudel krambid, õhupuudus.

Ravi: sees 0,5% lahus tanniin, Keetmine tammekoor, 0,1-0,2% kaaliumpermanganaadi lahus lahjendati Lugoli lahusega (1: 100), soolalahus lahtistid. Järelejäänud koguses nikotiini sulfate toitudes ei ole lubatud. Karjatamise ja muru niitmise mitte varem kui 20 päeva pärast selle taotluse.

+++

nikotiinhappeamiidadeniindinukleotiidi, NAD, koensüüm. In elusrakkude kaasatud ensümaatilise oksüdatsioonireaktsioonides: vesinik ja saab elektrone oksüdeeruvad ained. Selle vähendatud kujul (NADPH {{-}} H) ülekandmiseks võimeline neid teisi aineid. N. osa glükolüütiliste ensüümide, tsitraattsükli. Vaata. Samuti Coenzymes.

+++

Nikotiinamiidadeniindinukleotiidfosfaadi, NADPH, koensüüm mõned dehydrogenases katalüüsima redoksreakstiooni elusrakkudes. NADP aktsepteerib elektronid ja vesiniku oksüdeeru- ühend ja edastab teiste ainetega. Selle redutseeritud vorm (NADPH {{-}} H) osaleb rasvhapete süntees. Vaata. Samuti Coenzymes.

+++

nikotiinhape, niatsiin, vitamiin PP, antipellagrich lahustuv. vitamiini püridiinderivaadiga. Bioloogiline aktiivsus on ka amiid N. aastal. (Nikotiinamiid). Organismis AN. Prostetich on osa. rühmade dehüdrogenaase ja on kaasatud kudede hingamist; Samuti on stimulant mao ja kõhunäärme funktsioone. Vajadus loom paigutatakse. Rahul arvelt toitu, samuti tema biosünteesi trüptofaanist. In sead, koerad ja linnud NN imendumist. Piirneb jämesooles.

Meditsiinis, nikotiinhape (Acidum nicotinicum; PC B-nimekirjas) - konkreetse protivopellargicheskoe, veresooni laiendav, protivotoksicheskoe tähendab. Need omadused on ja nikotiinamiid. N. K. valge kristalliline pulber ja lõhnatu, on vees lahustuv, rohkem alkoholis lahustub. Kanna pellagra, stomatiit, gastroenteriit, düspepsia, hepatiit, häired perifeerse ja pärgarterite vereringe, ainevahetushäired, vähene neerupealiste funktsiooni, nõrk tervendav haavad ja haavandid, ekseem, mürgitamine sulfoonamiidid, raskemetallide sooli, kiiritustõvest, et stimuleerida noorloomade kasvu . Annused: sissepoole kujul pulbri või tablettide hobune 0,1-0,4 g; lehma 0,2-0,5 g; siga 0,03-0,08 g; koer 0,005-0,05 g; rebane ja polaarsed fox 0,02-0,05 g; soobel ja mink 0,01-0,02 g; kanad 0,025 g; munakanade 0,04-0,08 g; naha alla kujul 1% -line lahus: põrsaste imetamiseas 0,01-,015 g; põrsaste võõrutamist 0,02-0,03 g

+++

nikohloran (Nicochloranum), insectoacaricide. Sisaldab (%) gamma-isomeeri hexachlorane 8, nikotiini sulfate 4 tärpentini 42, trafo õli või võlli 30, 16. emulgaatorid moodustab stabiilse emulsiooni veega. Seda kasutatakse, et ravida pea täidest ja täid (pihustamine loomade ja loomakasvatushoonete). Sa ei oska N. lüpsi, kus tapetakse loomi ja linde. Kui kasutatakse valesti, võib põhjustada loomade N. mürgituse (sümptomid: süljevool, lihastõmblused, krambid, õhupuudus, vähene südame tegevust).

Raviks kasutatav vahend eemaldab kehast N. (maoloputus, soolase lahtistid), mis piiravad tarbimist mürk, rahustav ja südame tähendab.

+++

nümfomaania (nümfomaania, kreeka n {{y}} mph {{e}} -. pruudi noor naine ja mees {{i}} a - hullumeelsus), naiste haigus, mida iseloomustab ebanormaalselt suurenenud seksuaalset erutust. avaldub suurenenud, kiire ja venivuse etapi erutust seksuaalne tsükkel. Enamasti näha mära, lehmad, sead. Seal on tavaliselt munasarja tsüstid, munasarjapõletik, emakapõletik ja tupepõletik. Põhjuseid võib olla rikutud N. nervnogumoralnoy määruse kehas naistel. Esialgu jõuliselt väljendanud märke estrus, seksuaalset erutust ja jahindus, korratakse lühikeste ajavahemike järel; tulevikus - väljendunud jahi ilma estrus ja ovulatsiooni. Naistel oli aktiivne ilming obnimatelnyh ja paaritumisasendites reflekside meestel ja teised naised, lehmad - isutus, tugev stimuleerimine, vaagna sidemed on leevendatud, tursed ja paistetama siseservade häbeme. Sageli müha agressiivne. Märadel - suurenenud ärrituvus ja tundlikkus puudutusele oma keha, sage urineerimine, ja "vilkuv" häbeme, saba liigutusi, peksab perse.

Ravi on kangekaelne juhtudel Schrödingeri-Stokes ooforektoomiat või väljapraagitud naistel.

+++

Nüstagm (nüstagm), kiireid ja sagedasi tahtmatu silmade liikumist horisontaalne, vertikaalne või ümmarguse suunas. Silmade liikumine on kell N. pendel ja tõmblused (liikumine ühes suunas on kiirem kui teised). Täheldatud tuimestusega, kesknärvisüsteemi haigused, kõrva labürindi, infektsioon ja mürgistused.

+++

Nystatin (Nystatinum; B-nimekiri), antibiootikum, mis pärsib toimetulekut paljude patogeensete seente. Pulber on kollane; lahustub vees halvasti ja alkoholi; lihtsalt hävitatud happelises ja leeliselises keskkonnas. 1 mg toode sisaldab 4000 andmebaase. Eriti aktiivsed pärmilaadsete seente Candida perekonna ja Aspergillus; madal toksilisus. Kanna kandidoosi pikaajalist ravi antibiootikumidega. Määra suukaudse annuse 10 000-15 000 ühikut 1 kg loomseid 2-3 korda päevas 3-7 päeva; paikselt võide, mis sisaldas 100 N. 000 ühikuni 1 g aluse, samuti suspensioone ja emulsioone. Hoida pimedas kohas temperatuuril mitte üle 20 {{°}} C.

+++

nitraadid, lämmastikhape (kaalium, naatrium ja ammooniumnitraat). Neid kasutatakse põllumajanduses väetisena. Kasutamine suurtes kogustes N. edendab nende kogunemist mulda, vett ja sööda. kumulatiivne kasv põud, vähene niisutamine, kui mullas kasvanud kogustes (üle 120 kg / ha) lämmastikväetiste, rikkudes tehnoloogia sööda ettevalmistamine (jättes mugulad puljong ja söötmise viimane). N. satuvad organismi loomade sööda ja vee rikkumise transpordi ja ladustamise ajal väetise reeglite põhjustab mürgituse.

In mulla, taimed ja loomad keha mõjul ensüümid oksireduktaznyh N. taastunud ammoniaagi nitritiks moodustamise kaudu - lämmastikuaurude hapete soolad, mis on tunduvalt mürgisem kui N. Lisaks interaktsiooni nitriti ja N. amiinid võivad moodustada N nitrosoamiinide. Toksilisi toimeid blokaadi tõttu N. raud rauda sisaldavate hingamisteede ensüüme, mis viib ägeda kudede hüpoksia. Mürgistus tekib tavaliselt teravalt. Loomad tähele isutus, üldine nõrkus, kõhulahtisus, koordinatsioonihäired, lihaste värinad, kiire hingamine ja tähistatud tsüanoos limaskestadele. Tulevikus on krambid, kooma, ja tuleb surm. Kroonilise mürgistuse sead - aborti ja põrsad sünnivad nõrk. Iseloomustab methemoglobineemiat (šokolaadi värvi veri), kõrge NA ja nitritid veres ja patoloogilise materjali.

Ravi. Veised ja lambad süstitakse 1% metüleensinisest lahendus oli (0,01 g kuivatatud toote kohta 1 kg looma massi). Vajadusel korrake süstimist. Sead - veenisiseselt 2% metüleensinisest lahendus oli (0,01-0,02 g kuiva koostis 1 kg looma kaal). Ennetamine: nõuetekohase ladustamise ja lämmastikväetiste kasutamist, kui toidetud sööda N., loomasööda rikastatud vitamiin A ja karotiin.

+++

nitritid cm. nitraate.

+++

nitroglütseriini lahendus 1% ny (lahendus, Nitroglycerini 1%; PC B-nimekirjas), antispasmoodilise (koronarorasshiryayuschee) tähendab. Selge, värvitu vedelik. Vastunäidustused madal vererõhk. Toas: hobuse 0,3-0,5 ml; 1-2 tilka koer. Hoidke väikestes kogustes, hästi suletud purgid jahedas ja pimedas kohas, eemal tulest.

+++

N nitrosoamiinideks toksilised ühendid, mis tekivad mullas, taimede, loomade ja inimese suhtlemist nitraadid ja nitritid, amiinid, amiidid, hemoglobiini ja müoglobiini. Paljud looduslike ürtide N H. sisu ületab maksimaalse lubatud kontsentratsiooni 15 korda. Rohkesti N H. avastatud pinnakihi juurviljad peet ja kartul, maisi, nisu ja karjamaa rohi (in 0,12-0,4 korda suurem kui MAC). Neil on kantserogeenne mõju. Paljud nitrosoühendite on mutageenid, ja mõned - teratogeenide. Vaata. Samuti nitraadid.

+++

nitrofuranovye ravimid, Nitrofuraane, 5 nitrofurfurola derivaadid, millel on antimikroobne toime. Keskmes Selle tegevuse on võime N. n. Et oksüdatsiooni protsesse mikroorganismide rakkude. Nad on aktiivne grampolozhit. ja gramotritsat. bakterid, trihhomonoos, Giardia, mõned suured viirused, nagu ka paljud mikroobe, mis on resistentsed antibiootikumidele ja sulfoonamiidid. In terapeutiliste annuste aktiveerimiseks erütropoeesi organismis. N. n. Furatsilin veterinaarmeditsiinis kasutatavate, furasolidoon, furadonin, furagin ja teised.

Lit.: Tchervyakov DK, Evdokimov PD, Vishker AS, Veterinaarravimid, 2nd ed, Moskva, 1977.

+++

nittsshioz (Nitzschiosis), tuur helmintiaasi põhjustatud välisparasiitide Nitzschia sturionis, parasiitide lõpused ja suu kala. Sisseloginud kala Atlantich. umbes, Aasovi, Kaspia ja Araali merd. Patogeen - monogenetich. sustjad juhus ja pikkusega 10-25 mm (joon.). Esiotsas keha on kaks auku prisasyvatelnye taustal - Virgiinia ketas iminapp ja kolm paari kitiinkestaga konksud. Väljaspool keha Nietzsche kalad võivad elada soolases vees umbes 30 tundi. Munarakud sadestatud limaskesta suudmest kala. Vastsed esimese 10-12 minuti jooksul elu on vabalt veepinnal, siis nad ilmuvad kitiinkestaga konksud, mis on seotud keha saavast arengu suguküpsuse. Küljes keha kalade vastsed surevad. Nakkusele vastuvõtlike tuur, beluuga, stellaatsete tuur ja muud tuur.

Nakkusallikas - mõjutatud kala Nietzsche. Me kala nakatunud parasiidid hävitada Gill aparaadid. Kroonlehed on lõpused valge tahke aine mass, mis koosneb sidekoest. Selle tulemusena märkimisväärse verekaotus (üks päev parasiit imeb verd kuni 0,5 cm3) kalade rasvasus kaotada ja surevad. Diagnoos põhineb kliiniliste sümptomite ja avastamine Nietzsche on lõpused kala (täiskasvanud kala vähemalt 100-600 eksemplari parasiitide noored -. Üksikeksemplare).

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine: veo keeld kala mõjutatud N.

Nitzschia sturionis.

+++

Noble reaktsioon (nime teadlane E. Noble, E. Noble, 1927), kiire aglutinatsiooni meetod, mis võimaldab registreerida tulemused reaktsioon pärast 3-5 minutit pärast seadistamist. Aglutinatsioonitiitrid kiireneb tulemusena kasutamise ja seerumi antigeeni kõrgetes kontsentratsioonides; kontakti möödub vahele raputades. N. lk. See kasutada orienteeruvad diagnoosimise meetod brutselloosi ja salmonelloosiga.

+++

novarsenol (Novarsenolum; PC, A-nimekiri), himioterapevtich. agent, mis sisaldab 19-20% arseeni. Kollase värvusega pulber. Kergesti lahustuv vees ja glütseriin, praktiliselt lahustumatu alkoholi ja eetriga. Rakendada konkreetse abinõu nakkav pleuropneumooniast hobused su aura, kargtaudi, nuttallioze, septiline kopsupõletik ja hemorraagilise vasikad, spirochetosis küülikuid ja kanu. Annuste veeni (1 kg looma kaal) lehma ,01-,015 g; hobune 0,005-0,015 g; kanadel lihaste 0,04 g Solutions valmistati aseptiliselt enne manustamist ja manustada 5 minuti jooksul pärast valmistamist ettevaatlikult (kontaktis nahaga põhjustab koenekroos AN). Hoida suletud ampullides jahedas, valguse eest kaitstult.

+++

novobiotsiiniga (Novobiocinum), antibiootikum sarnane antimikroobse toimega penitsilliini. Kanna naatriumi N. (Novobiocinum naatriumi, PC, B-nimekiri) - valge või kollakas-valge kristalne pulber. Kergesti lahustuv vees, metanoolis ja etanoolis. Toode peab sisaldama vähemalt 830 RÜ 1 mg (üksuste võttes 1 g keemiliselt puhas AN). Määra põhjustatud haiguste stafülokokid. Inside: 4-8 mg 1 kg kehakaalu kohta loomal. Pikaajalisel kasutamisel võib tekkida kandidoos. Hoida kuivas, valguse eest kaitstult, temperatuuril mitte üle 20 {{°}} C.

+++

novoimanin (Novoimaninum; B-nimekiri), antibakteriaalne ravim, mis on saadud naistepuna (Hypericum perforatum). Kleepuvat massi punakas-kollane värv, lõhn mesi; ei lahustu vees, kergesti alkoholis lahustub. Efektiivne stafülokokkide ja streptokokkide, penitsilliinresistentsed (aktiivsus väheneb dramaatiliselt seerumi juuresolekul). Rakendatud ravis nakatunud haavad, haavandid, abstsessid, abstsessid, põletused, kui 0,1% -line lahus 1% hinnatud alkoholi lahus või 10% glükoosilahust nom.

+++

prokaiin (Novocainum; PC B-nimekirjas), kohaliku anesteesia. Värvusetud kristallid või valge kristalne pulber, lõhnata. Väga vees kergesti lahustuvad, kergesti - alkoholis. See talub kuumsteriliseerimise. Seda toodetakse pulbri kujul ja 0,25% - 0,5% - 1% - 2% lahendusi ampullis ja ravimküünaldena 0,1 g 5% toota korral kauem -, 8% - 10% ja lahendused on õli. See toimib mitu korda nõrgem kokaiinhüdrokloriid, kuid vähem toksilised, on laiem ravitoime (toime kestus umbes 30-60 minutit) ja ei ole sõltuvust. Kohaldatud juhtmestik (1-3% lahused) ja infiltratsioon (0,25-0,5% lahused) anesteesia novokaiinille blokaadi (0,25-0,5% lahused) jaoks paistetama, enterodynia, endometriiti; kui pikaldaselt granuleeritavaid haavad, äge mädane artriit ja flegmoon muudel juhtudel. Annus (pulber N) naha all: hobune, 2,5 g; 2,0 g lehm; 0,5 g koer Hoida hästi suletud pangad oranž klaas.

+++

prokaiinamidi (Novocainamidum; PC B-nimekirjas), antiaritmich. tähendab. Valge või valge kergelt kremovatam valge kristalne pulber, lõhnata. Väga vees kergesti lahustuvad, kergesti - alkoholis. Samuti on kohaliku anesteesia tegevus. Kanna kodade virvendus, kramplik tahhükardia, arütmia ja muud südame rütmihäired. Annused lihaste (kujul 10% -lisest lahus): 2,0-8,0 g lehm; koer 0,3-0,6 g vastunäidustatud raske südamepuudulikkus. Hoida hästi suletud purgid tume klaas.

+++

novokaiinille blokaadi, patogeneetilised ravi meetod, mis põhineb ajutise katkestamise närviimpulsside elementide perifeerse närvisüsteemi ja mõju kohta novokaiinille regulatiivsete funktsioonide kesknärvisüsteemi. Mõju H. b. Ta selgitab, valuvaigisti omadused novokaiinille ja kergelt ärritav, parandades troofiliste funktsiooni närvisüsteemi. Seal on järgmised peamised liigid N. b.: Nimme, nadplevralnuyu, stellaatsete ganglion, lühike ja ümmargune.

Lumbar N. b. kasutatakse ägeda aseptilistes ja septiline protsesside poslekastrats. turse, pikaajaline paranevate haavade, fistulas, troofiliste haavandite, lihaskrampe ja nõrgestades toon kõhu- ja vaagnaõõne. Hobune trocar nõela või nõela Õlu tuuakse nurk tagaserva viimase ribi ja välisserva longissimus selja. Nõel sisse vertikaalselt sügavus 8-9 cm keskmine annus 0,25% alkoholisisaldusega lahust novokaiinille -. 1 ml 1 kg looma kaal. Veiste nõela vahele põiki protsessid 1. ja 2. nimmelüli, veidi eemal otsad võrsed 1,5-2 cm keskjoonel; Needle suunas - allapoole ja veidi sissepoole sügavusele 8-11 cm koerad punktsioonikohas -. Paremal pool selgroogu tasandil üks ots ristjätke nimmelüli, vasakul küljel - tasandil 2. Nõel sisse vertikaalselt luu ja seejärel nihutada nõela ja eelnevalt sügavus 0,5-1 cm. Nadplevralnaya N. b. kasutatakse anesteesia kõhu- ja vaagnaõõne kõhuõõne operatsioonide ärahoidmiseks operatsioonijärgne peritoniit ja soolte atoonia, põletik kõhu- ja vaagnaõõne. Kasutage 0,5% lahus süstitakse Novocain ja nõelu 10-12 cm pikk. Lahus süstiti mõlemal pool selga nadplevralnuyu kiudaineid. Nõel lisatakse ristumiskohta esiserva viimase ribi külgserva silma lihaste nurga all 30-35 {{°}} horisontaaltasandi ja paralleelselt esiserva surudes servad nii sügavale keha viimase Rinnalülid. Lisades nõel kummi- toru ja süstlaga kanüüli lahusega kõrvale juhtida nõela 5-10 {{°}} on sagitaaltasandit. Keskmine annus novokaiinille lahus (1 kg kehakaalu kohta): hobune ja lehm 0,5 ml, 2 ml väike loom. N. b. stellaatsete ganglion on näidustatud kopsupõletik ja kopsuturse. Nõela sisestamist tagaservas on 1. ribi (allpool oma tuberculum) kõik viis kehasse 1. rinnalülisid. Liigutades nõela otsa paralleelselt pinnaga lülisamba keha õrnalt nõela alla veidi. Keskmine annus 0,5% alkoholisisaldusega lahust novokaiinille - 0,5 ml 1 kg looma kaal. Lühike N. b. efektiivne mädane protsesse. See seisneb selles, et süsti novokaiinille lahendus on 10-15 tuhat krooni. Units penitsilliini esimest ringi kahjustus, ja siis vastavalt oma baasi. Circular N. b. kohaldatud jäsemete nõrga paranevate haavade, haavandite, septiline artriit ja teised. peitub veepiiri (naha, pehmete kudede luudesse) süsti 0,25% mine soe lahus novokaiinille.

N. b. vastunäidustatud hilisemates etappides kopsupõletik, GANGREENIGA kopsude, samuti mürgine sepsis, pahaloomulise.

Lit. Magda II Itkin BZ, Voronin II operatiivkirurgia põhitõdesid topograafilise anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1979.

+++

kasvaja, sama mis kasvaja.

+++

vastsündinud (Neonatus), looma sünnist kuni 2-3 nädalat elu. vastsündinu perioodi iseloomustab kohandamist organismi tingimustes N. emakavälise olemasolu. Kaal ja pikkus sünnihetkel, sõltuvalt tõust on vastavalt: vasikad - 20-45 kg ja 80-100 cm, sead - 1,0-1,4 ja 20-25 talled - 2-3 ja 30-40, varsad -. 26-60 kg ja 100-150 cm Wool N. erinevad teravmeelsus, hellust ja lainelised, kogu keha, see on libe värvi. N. aju on suhteliselt suur, ajukoes on palju vett. Pesitsemisega loode emakas on rebend tema nabanööri ja platsenta verevarustust lõpetamist. Koos esimese sissehingamisel ja väljahingamisel N. alustab tööd kopsuvereringe ja paremal pool südames, mis viib alandada vererõhku aordis, ja see omakorda aitab kaasa lõpetamist veritsus veresoonte nabanööri. N. sündinud steriilne. Kaitse- antibakteriaalne immunoglobuliinid N. saab ternespiima ema, hiljem hakkab nende sünteesi tema organismid on hästi väljendatud N. tingimatu ja konditsioneeritud refleksid moodustati kiiresti (reaktsioon valgus, soojus, valu ja muud stiimulid). Kui vastsündinu perioodi loomise funktsioonid kõik elundid ja süsteemid, mis on asutatud normaalset hingamist ja vereringet, algab sekretsiooni seedetrakti näärmete, basaal ainevahetuse muutused, paranenud termoregulatsioon ümberehitatud ensümaatiliste protsesside. Selle aja jooksul, N. vaja kõige soodsamad keskkonnatingimustest, nagu tema keha on väga vastuvõtlikud haigus (seedehäired, kolibatsilloosiga nabanööri infektsioon, salmonelloos, jne).

Haigused vastsündinud. N. esimese 7-8 päeva sünnitusjärgse elu (kuni laskuv kännu nabanööri) jälgida konkreetse haiguse. Mõned neist tunduvad rohkem sünnieelne loote arengut. Haigus N. mitmekesine, konkreetsed infektsioon tiinete märade (brutselloosi, vibrioos, leptospiroosi ja teised.); eeskirjade rikkumise söötmise tiinete uttede (näiteks vitamiini puudus emised, põrsad sünnivad anomaalia silma, mille puudumine jood - alasti sead, jne ...), ja nende kasutamise ja hoolduse; eeskirjade rikkumise vastuvõtu või reeglite N. N. ravi ajal kohanemist.

Lämbus N. (asfüksia neonatorum) enamasti toimub kohe pärast sündi tõttu rikutud nabanööri vahel lootele ja naise vaagna luud, eriti tuharseisus loode; kaasas Kalvakkuus või tsüanoos limaskestade, tahhükardia ja düspnoe. 1-2 tundi pärast sündi, arendada mürgistusnähud, kurnav kõhulahtisus. Surma patsient (ilma ravita) - 6-12 tundi pärast sündi. N. eemaldamise järel suukaudse lima ja ninasõõrmete intramuskulaarselt manustada (1 kg kehamassi kohta) lobeelia (0,03 mg), aminofülliiniga (5,3 mg). Kunstlikku hingamist, hapnikravi. Vasikate ja tallede ained, toonuse veresoonkond tiamiini bromiid ettenähtud annuses 2-3 mg 1 kg kehakaalu kohta, ja teised. Sisesta intramuskulaarselt (1 kg kehamassi kohta), penitsilliini ja streptomütsiini (10-15000. ED). Ennetamine: ebanormaalse sünnid, õigeaegne esitamine operatiivabi.

Kell viivitusega mekoonium (Obstipatio) iseloomustab puhitus, ärevus, vaatan kõhtu, jäsemed bitё kõhuga, pingutamata. Selle tulemusena mürgistuse võib osutuda surmavaks. Pärasoole N. komplekt originaal kogunemine fekaalid. Loom panna klistiir sooja veega (kehatemperatuur), anda lahtistid (1 kg kehakaalu kohta) - fenoolftaleiini (5-10 mg), Keetmine koor astelpaju (5 ml), Keetmine Senna (3-5 ml).

Verejooks nabanööri (Omphalorrhagia) tuleneb nabanööri arterites ja veenides tavaliselt tingitud nõrk negatiivne rõhk arterites ja veenides kõrge elastsuse seintel. Kui venoosne verejooks veri tilgad vabastada, kui veri - vormis nire. Põhjaliku eemaldamine veresoonte haardumist oma seinad. Suurte verejooksude veeni (IO, ip) manustada isotoonilist lahendusi. Div. juhtudel nöörima nööri, süstitakse vitamiine K ja C.

Omfaloflebit (Omphalophlebitis) esineb nakatumise tagajärjel nabanööri haava pinnaselt (haavast) mikrofloora grupi sisu N., kui nad imevad üksteise nabanööri, haiget oma hambaid. Ilma ravita - sepsis ja loomade surma. Kui äge käigus Schrödingeri-Stokes üldiselt depressioon, nõrkus, isutus, tahhükardia, hingeldus, kehatemperatuur 41-42 {{°}} C. Kändude nabanööri ja nabapiirkonnas edematous, valus palpatsioon. Kuna juhe kännu seisab Nekrootiliste eritist koos ihoroznym lõhn. Ravi kompleksi: nahaalune infiltratsioon lobus juhtmest kändude (1 kg kehakaalu kohta) lahendus penitsilliini ja streptomütsiini (10-15000 RÜ.); sama suur doos antibiootikumide - intramuskulaarselt. Süst viiakse läbi hommikul, pärastlõunal ja õhtul; Hiljem vitamiini, proteotherapy, toitumine ja ravimid, toonimine südame-veresoonkonna süsteemi. Ennetamine: õige ravi kännu nabanööri, NA sisaldust rakkudes kuiv ja puhas voodipesu.

Fistul urahusa (Urachus patens) - lõhki avamine uriinivooluga sagedamini - varsad, väga harva - vasikatele. Jälgige pidevalt uriini lekkimine avast fistul, leotamisel nabanööri ja arendamine põletikulist protsessi. Ravi: ligeerimine on nabanööri, moxibustion naba nym 3% hõbenitraadi.

Nabasong (Song umbilicalis) - samm soole silmad nahka läbi nabanööri auk. Tavaliselt see kaob ilma ravita esimese eluaasta jooksul. Vajadusel kirurgia - õmblemist nabanööri auk.

Atresia päraku ja pärasoole (Atresia ani, atreesia Recti) - kaasasündinud väärareng iseloomustab puudumisel pärak. N. kella puhitus, sümptomid ärevus. Atresia määrab palpatsioon läbi naha. Enamasti on seatud põrsad, talled, kitsi. Ravi operatiivne: naha sisselõike, seejärel eraldatakse käepideme skalpelliga sidekoe vaagnaõõne; pime lõpuks sooles on lisatud mitu pistet servad nahaga; skalpelliga paljastada pärasoole ja see eemaldatakse mekoonium selle õõnsuse kasteti lahus antimikroobsete ainete (nt neomütsiini koos furasolidoon). Servad haava määrduda salvid sisaldavad antimikroobseid (nt tetratsükliin või neomütsiini).

Lit.: Veterinaaria sünnitusabi ja günekoloogia, L. 1977.

+++

ProtectionBoots, seade kaitsta hobuse jäsemeid vigastusi. Taotleda sport hobused, enamasti Siansorkat. N. valmistatud nahast või seemisnahast vooderdatud vildi ja tugevdada väljaspool jäseme rihma pandla (joon.). NA hoolikalt kinni jäseme, ilma pigistades ja täpselt sobitamine oma suuruse ja konfiguratsiooni, mitte olla ebaviisakas, paks, kortsus ja määrdunud.

ProtectionBoots kaitsta randmed (A), sääre (B), viis (B).

+++

sõlmeline dermatiit Veiste (dermatiit nodularis bovum), bugorchatka veiste nahk, sõlmeline lööve veiste nakkushaigus, mida iseloomustavad palavik ning moodustati sõlmed nahal spetsiifilised (tubercles). Sissetulek kujul loomataudid. Haigus täheldati riigid Lõuna- ja Ida-Aafrikas, Euroopas (Rumeenia, Ungari, Saksamaa), Aasias ja Austraalias; ole registreeritud NSVL. Suremus 4-95%.

Etioloogia. Patogeen N. d. Et. R. St.- liigitamata viirus. Usutakse, et põhjustav haigus tüübi 3, mis erinevad üksteisest patogeensuses veistele ja laboriloomade ja tsütopatogeenseks toimel ilmselt immunoloogiliselt. Peamised haigustekitaja - viiruse tüüp nitling, kes on tõenäolisem, et seista välja patoloogilise materjali. Viirus on tundlik õhu soojenemise ja hästi säilinud kuivatatult (üle 5 aasta). Desinfitseerimisvahendid (3% aluselise lahusega, ny 1% fenooli, 3-5% Lysol Nye lahendusi, piimhape ja teised.) Ja inaktiveeritud viirus päikesevalguse mitu tundi. Suhe viiruse vastuvõtliku veised, lambad, kitsed, küülikud, merisead ja vastsündinud hiirtel. Viirus kasvanud kana embrüo kultuuride neeru vasikad ja lambad embrüo rakud, munandid vasikate, kana embrüo fibroblastid. Epizootology ei ole uuritud. Immuunsus. Haige looma omandada immuunsust uuesti nakkuse jooksul 8-12 kuu jooksul.

Sümptomid ja ravi. N. d. Et. R. lk. kulgeb krooniliselt. Inkubatsiooniaeg 3-13 päeva. Haigus hakkab kasvama kehatemperatuuri 40 {{°}} C või üle; Seejärel ilmuvad vesine eritis silmadest, letargia, isutus, suurenenud süljeeritus, fettered kõnnak ja progressiivne kõhnumine. Vastupidi naha (tavaliselt jalgade ja kõhu) on moodustatud sileda pinnaga konarusi läbimõõduga 0,5-0,7 cm, kõrgus 0,5 cm. Pärast 1-3 nädalat pärast ilmumist kühmudena kangast moodustuvad täiesti Nekrootiliste ja isoleerivad. Mis oleks positiivne tulemus, need on täis granuleerimisel. kudede ja loomade taastub 4-6 nädalat. Rasketel kujul sõlmedest leitud suuõõnes, kopsude, seedeelundite. Nad moodustuvad ümmargused lamedad hallikas-kollane kärbunud kolded, mis mädanema ja haavandeid, tema suu seisab paksu ropy sülg, eritis ninast - lima haisev lõhn. In lüpsilehmade udara armiline suurenenud, seal tekivad sõlmekesed; piim muutub paksuks roosaka varjundiga, kuumutamisel moodustab geeli. Pullidega lüüasaamisega munandite viirus kandub spermas rohkem kui 2 kuud pärast taastumist.

Patoloogilised muutused. Leia lümfisõlmed; stellaatsete verejooksu all siseelundite kopsukelme, nina turbinates, põrna, maksa, vatsas; kopsuturse; sõlmedest enamik siseorganeid; mõju joove.

Diagnoos põhineb episootiauuring andmed, kliinilisi, patoloogilisi muutusi ja tulemused laboratooriumiuuringute (kadalus ja biotesti). N. d. Et. R. lk. eristada naha tuberkuloosi, urtikaaria, streptotrichosis, dermatofilёza, Aafrika malleus, rõuged, demodektilised mange ja nahakahjustusi pärast putukahammustuste.

Ravi. Mis näitas sõlmed ravitud desinfitseeriva vahendiga. Määra sulfoonamiidid ja antibiootikume, et vältida nakkuse edasikandumise.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Konkreetsed ennetav hooldus ei ole välja töötatud täielikult. Immuniseerimiseks N. d. Et. R. c., mis on põhjustatud viiruse tüüp nitling, lammaste rõuged viirusetüved kasutada. Düsfunktsionaalne majanduse karantiini. Loomsete toodete eksport on lubatud ainult pärast erikohtlemist.

Lit.: Viiruse bugorchatki veised, umbes raamat.: Veterinaar- viroloogia Guide, M., 1966, lk. 634-36; Sharabrin OI, B. Yu F., viiruslik naha bugorchatka karja, raamat.: Diagnostika nakkushaiguste ja algloomade poolt põhjustatud haigused põllumajandusloomade, M., 1968, lk. 72.

+++

mesilased Nosema (Nosematosis API), pebrina mesilased, parasiithaigused mesilasperede põhjustatud üherakuline parasiit - nozemoy. See laiali paljudes riikides nii Euroopas, Aasias, Aafrikas, Ameerikas ja Austraalias; registreeritud NSVL.

Patogeen - Nosema apis; vaidluste lahendamise 4,5-7,5 X 2-3,3 mikromeetrit, polaaralade hõõglambi 400 mikronit pikk. Peamiselt mõjutab epiteliaalrakkudele kesksoole, mis läbib nozema keerulise arengu vältel. Saatejuhid parasiidi peale mesilaste - Metsmesilased teatud tüüpi kimalased. Kehast vaidlustab jagatakse mesilased fekaalid, saastavad mesi, Ambrosia, kärjed jm rada infektsioon - .. Alimentary. Haige töötaja mesilased, drones, mesilasema. Invazirovannosti kaasa ekslemine mesilased, mesilase vargused, permutatsioon kammid ebasoodsa tarud headesse, shipping mesilased ühest piirkonnast teise. Järelevalve kõhulahtisus mesilased ja nende mass surma talvel ja 1. kuu pärast eemaldamist tarudes kevadel zimovnika. Mesilased on nõrgenemas indekseerimise ees taru, mõned kõhu suurenemine. Mesilased-töötajad ei suuda hoolitseda vastsed. Emakas lõpetab munad ja surevad. Drones ei suuda väetada. Haige pere koguneb 12-50 kg mett vähem kui terved. Vahel N. n. Laekumine on varjatud kujul. Diagnoos põhineb sümptomid ning tulemused mikroskoopia soolesisu.

Ravi. 20,0 g fumagilliiniks lahjendada sooja veega; Saadud lahus valati 25 liitrit suhkrusiirupit (1 osa suhkrut, teiselt poolt vett). Soe terapeutiline valatakse iga päev puhtasse küna 0,25 liitrit 1 pere. Ravi teostatakse 3 nädalat. Ennetamine: talvel on jäänud ainult tugevad perekonnas; nõrk kombineeritud 2-3 taru ja see on hästi soojustatud. Osa talvel sööta varud asendavad 8-10 kg suhkrut. Juhul mesilaste haiguste veedavad talve alguses näitus mesilasperede puhastab, flyby; eemaldada raku jälgi väljaheitega patsientide mesilased. Pered halvemas olukorras N. n., Kolis taru puhas. Vana pesadest üle ainult pesakondi raku, puhastatud raku raami. Tarud ja hästi üles ehitatud raku patsientide perede pärast mehaaniline puhastus desinfitseerida nym 4% formaldehüüdi lahusega ning seejärel eetris.

Lit.: VI Poltev, Neshataeva EV, haigused ja kahjurid mesilased, 2nd ed., Moskva, 1977.

+++

nosoloogilised ala (.. kreeka n {{o}} sos - haigus ja lat ala - ala), piirkond, pindala, piirkond või määrata valdkonnad, mis on registreeritud või laevaregistrisse lähiminevikus aktiivne koldeid nakkushaigused (invasiivne) haigus; aluspõhimõte nozogeografii ja geograafiliste epizootology. Sõltuvalt suurusest võib ammooniumnitraadi globaalne või kosmopoliitne, tsonaalne, piirkondlike .; vormi - tahke, purustatud, lindi või delta- (piki jõge), erinevad (maa-alad). Suurus ja kuju (vormi) N. määrab iseärasused episootilistest protsess, eriti edasikandumismehhanism patogeeni. Teadmised struktuuri N. tähtis, kui plaanite anti-episootiliste meetmeid.

Lit.: Bakulov IA, Tarschys MG, geograafia välismaa loomahaiguste, M., 1971; 10. doom, alused ökoloogia, Acad. koos Eng., M., 1975.

+++

nozogeografiya, geograafia haigus, õpetus geograafilise jaotuse haiguse geograafilist jaotust epidemioloogia ja geograafiliste patoloogia. N. epizootology meetoditega, matemaatika ja geograafia (sealhulgas kartograafia.) Uurida laius ja ebatasasusi geograafilise haiguste levikut. Uurib haiguste levikut kogu maailmas, samuti skaalal tahes territooriumi.

+++

nosoloogilised ühiku kohta vt. nosoloogia.

+++

nosoloogilised profiili vt. nosoloogia.

+++

nosoloogia (kreeka n {{o}} sos - haigus ja l {{o}} gos - Sõna õpetust :. bukv.- õpetus haiguse), õpetus üksikute vormide haigus (nosoloogilised ühikut). Esialgu all N. mõista patoloogia sektsioonis, mis hõlmab üldist õpetus haiguse (kokku N), samuti õpivad etioloogia, patogeneesi, kliinilised ja patoloogilised ilmingud teatud haiguste (era AN), ja nomenklatuuri haigused. Aga selles mõttes H. ei ole selgeid piire patoloogiaga.

Kodu Science N. ette teises pooles XVIII sajandil. Tööde Itaalia teadlane G .. Morgan, kes tõi palavik, välise (hirurgich.) haiguse ja haiguste üksikute organite. Lõpus XIX sajandil. seoses edenemist patoloogiline anatoomia ja bakterioloogias on pakkuda valus vormi teatud etioloogia, patogeneesi unikaalne omadus kliiniliste ja patoloogiliste pilt. Selline valulik vormi ja kutsuti nosoloogilised ühikut (vormid). Kaasaegse meditsiini ja veterinaarkontrollitsoonist üksuste peamiselt kindlaks peamine Haiguse põhjus ja kliiniline pilt koostoimes andmeid erinevate uurimismeetodeid. Konkreetses patsient võib täheldada variatsiooni haigusele iseloomulik, sõltuvalt konkreetsest patogeeni ja reaktsioonivõime tõttu pärilikud tegurid ja keskkonnatingimused. Mõningatel juhtudel nosoloogilised vormis määrata igas konkreetses struktuurilisi muudatusi elundite ja kudede (nt pahaloomulised kasvajad). Edasiminek molekulaarbioloogia, biokeemia, geneetika kaasa edasiarendamist, jaotamise uus haigus üksused; Näiteks on biokeemiline ja geneetiline analüüs loodud uusi hemoglobinopaatiatega. Isoleerimine haiguse isikutel arengu jaoks olulised kliiniliste erialade, kuna ta soodustab ühtne lähenemine iga konkreetse haiguse, eriti tekivad spetsiifilised teraapiad. Suhe erinevate haiguste üksused, mis on registreeritud konkreetses piirkonnas teatud aja jooksul, mida nimetatakse nosoloogilised profiili. Analüüs nosoloogilised profiili saab tuvastada haiguse, mis on sageli registreeritud ala ja põhjustada suurim majanduslik kahju karja. Teades nosoloogilised profiili vajalik planeerimine veterinaarprofülaktilised tegevust. Nosoloogilised profiili määrab iseloomu söötmise ja pidamise loomad, samuti mõju looduslike geograafiliste ja sotsiaal-majanduslikud tingimused valitsevad konkreetses piirkonnas.

+++

nokardioos (nokardioos), nakkushaiguse loomade ja inimeste mikroorganismide põhjustatud tellimuse Actinomycetales Nocardiaceae perekonna ja seda iseloomustab koldeid lümfisoonte rinna-, hingamisteid ja nahka. Seal on paljudes riikides üle maailma.

Etioloogia. Peamised patogeeni H. - Nocardia asteroides - aerobe, kasvab hästi ühiste toitekeskkonnale. Arenenud õhukese seeneniidistik, hiljem breaking üles võetud vardad ja kokid (joon. 1). Mõjutatud kude on haigustekitajat trahvi hargnenud, tihedalt põimunud niidid seeneniidistik. Patogeenid värvitud Gram positiivsed. Mõned tüved Happekindlate värvimist Ziehl - Nelsenu. N. asteroides on laialt levinud keskkonda. Siit katseloomadel vastuvõtlikud sellele merisead.

Epizootology. N. haige veised, lambad, koerad. Patogeen satub organismi vigastatud naha kaudu, nibud, hingamisteede viisil. Usutakse, et üleandmist N. lestad mängivad suurt rolli. On loomulik koldeid N. sporadich kirjeldatud. juhtudel ja puhangud loomataud. Immuunsus ei ole uuritud.

Kursus ja sümptomeid. Peiteaeg looduslik nakkus ei ole paigaldatud. Üldine kliinilisi N. igasuguseid loomi - kahjustada kopsud ja nahk. Veistel kulgeb krooniline (kuni mitu aastat). Kui pind kuju - enamasti mädane põletik lümfisoontesse ja sõlmed arm, kurgulotti ja jäsemeid. Esiteks, raske sõlme, siis pehmenenud ja avatud. Kui keha kuju lehmad udar sageli mõjutatud, mis arendab mädane granulomatoossete protsessi kasvuga sidekoega ning seejärel hüpertroofia. Samal ajal ilmnes kehatemperatuuri tõusu, isutus, mõnikord tear udara (joon. 2) looma surma. Kui metastaase kopsuhaigus on tüübist tuberkuloos. Lammaste naha lokaliseeritud granuloomist, intramuskulaarselt kudede liigestes ja luudes rindkere. Sageli täheldatakse kopsuarteri kujul N., kaasas köha, palavik, koldeid kesknärvisüsteemi. Talled polüartriidi (halva prognoosi). Koertele siseelundite kujul - hingamisteede sümptomid; naha alla - naha abstsess ja tselluliit jäsemete, kaela, kõhtu, intermaxillary ruumi.

Patoloogilised muutused. Lahangu veised kopsu granuloomide avastatud südame - kasvaja teket maksas - sõlmed, mille mastiiti rind on kollane palju sõlme. Lambad on haavandid nahal, maksa, põrna, talled - mädane kahjustused Bursa, liigesed, kõõlus.

Diagnoos põhineb episootiauuring, kliiniliste ja surmajärgse andmed, võttes arvesse laborikatsete (mikroskoopia eritist, puhaskultuur patogeeni valiku, piima analüüsimise, sünoviaalvedelik, bioanalüüsi). In vivo diagnoosimiseks lehe allergilisi reaktsioone. N. eristada tuberkuloosi, aktinomükoos, mikotich. dermatiit, mastiiti teiste etiologies koertel - katk.

Ravi ei ole täielikult välja arendatud. Hirurgich. sekkumine viib ajutist paranemist. Kui kasutatakse paikselt mastiiti segu novobiotsiiniga ja 2% mine furatsilina lahendus. Koerad sulfazin määratud interjööri.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Hoiatus NV suhtes farmis loomatervishoiu nõudeid. Kui haige looma haigused on isoleeritud ja töödeldud, ruumid on desinfitseeritud, dekontamineeritud sõnniku biothermic. Kui mastiiti desinfitseerida lüpsiseadmed. Piim haigestunud loomad süüa ei soovitata.

inimese nokardioos avaldub peamiselt kopsukahjustus ja metastaaside teistesse organitesse. Nakatumine toimub läbi hingamisteed, vigastatud naha ja seedetraktis.

Joon. 1. 48 tunni kultuuri Nocardia asteroides (? 250).

Joon. 2. Rinnaga lõhe nokardioznom mastiiti.

+++

anatoomilise nomenklatuuri (Nomina anatomica), komplekt anatoomilisi termineid. Üldiselt peetakse N. ja. Ladina, kuigi see sisaldas märkimisväärsel hulgal kreeka., Araabia, samuti tehislike poolest. Ühe rahvusvahelise süsteemi anatoomilise nimede vastu esimest korda aastal 1895, on Congress Anatomich. Seltsi Basel (Basel N. a.- BNA). 1935. aastal asendati see Jena (JNA), 1955 - Pariisi anatoomilise nomenklatuuri (PNA). N. a. pidevalt allutatud täiendusi ja täpsustusi, mida on katsetatud järgmisel International Congress of anatoome iga 5 aasta (viimane toimus Méxicos 1980). Veterinaar anatoomia kasutatakse peamiselt Basel ja Jena ja NA. Aastal 1968 Viinis avaldatud Veterinary anatomich, nomenklatuur (Nomina anatomica veterinaria - NAV), mis põhineb Pariisi ja mis hõlmab lisaks nimed anatoomilisi struktuure, mis on omased loomad (näiteks arm, grid, raamat, laap, jne ..). Aastal 1973 tuli 2. ed. Selle dokumendi; Maailma Veterinaar Kongressil tehtud parandusi ja täiendusi 1975 (avaldati ajakirjas «Anatomia, Histologia, Embrüoloogia», st. V, Vol. 1, 1976). International (Lat). Histoloogiline nomenklatuuri heaks 9. kongressi anatoomia Leningradis 1970. aastal projekt veterinaar- histoloogilise nomenklatuur. Osa veterinaar- anatoomia ja histoloogia sisalduvatele tingimustele kokku anatomich ,, histoloogilise ja embriologich. vahemikus kinnitatud ja avaldatud Tokyo 1977 (Nomina anatomica, Excerpta Medica).

Lit.: Rahvusvaheline anatoomilise nomenklatuur, M., 1970; [Udovin GM] International Veterinary anatoomilise nomenklatuuri Ladina ja vene keeles, Vol. 1. Moskva, 1979.

+++

nomenklatuuri haigused, vaata, ja nomenklatuuri haigus.

+++

noradrenaliini, bioloogiliselt aktiivse aine poolt toodetud mõtlevad kiht neerupealised; mol. m. 169.18. N. võib vaadelda demetüülestsitalopraam epinefriini, Navier-Stokes'i mediaatoriks sümpaatilise närvisüsteemi. Ta on rohkem väljendunud kui adrenaliini, vasokonstriktorina mõju, kuid vähem mõju südamelihases ja süsivesikute ainevahetust. Vaata. Vahendajaid.

Noradrenaliini viinhappe (Noradrenalini hydrotartras; PC B-nimekirjas) - adrenomimetich. tähendab. Valge või peaaegu valge kristalne pulber; kergesti vees lahustuv. Lihtne muutusi (tumedam) mõjul valguse ja õhuhapniku. Saadaval 0,2% lahus 1 ml ampullides. Kasutatud kõrge vererõhu, kui see oluliselt vähenenud tänu operatiivse ja operatsioonijärgset variseb, vigastused, mürgistused. Sisestage tilguti väikeloomade kiirusega 1-5 ml lahendus 100-300 ml 5% glükoosilahusega mine või isotooniline naatriumkloriidi lahus. Ravitoime tugevneb, kui samaaegselt vere asendajad. Säilitada kaitstud kohapeal.

+++

norsulfazol (Norsulfazolum; PC B-nimekirjas), antibakteriaalne agent c. sulfoonamiidid. Valge või valge, kergelt kollakas valge kristalliline pulber ja lõhnatu. Väga vähe on vees lahustuv, lahustub veidi alkoholi, lahustub lahutatud mineraalhapetega, sööbiv lahendusi ja leeliskarbonaatidega. Parenteraalse manustamise korral kasutada norsulfazol naatriumi (lahustuvad N.) (Norsulfasolum naatriumi; FH B-nimekirjas) lahustub kergesti vees. See on efektiivne streptokokid, meningokokkide, pneumokokid, stafülokokid ja E. coli. Kergelt imendub seedetraktis ja haava pinnale. madal toksilisus. Määra sünnitusjärgse septiline tüsistusi, palaviku bronchopneumonia, septitseemia diplokokkovoy vasikad nekrobakterioze, koktsidioosipuhangute kana (joogivee kontsentratsioonis 0,25% soolhappe). Toas: lehm, hobune 5,0-20,0 g; lambad, sead, 1,0-5,0 g; koer 0,3-1,0 g; veeni (norsulfazol naatrium): 6,0-10,0 g lehma; hobune 8,0-12,0 g; Lamba - 1,5-2,0 g Hoida hästi suletud anumas.

+++

nina (Nasus), esialgne hingamisteede selgroogsete loomade ja inimeste, kes maja ja maitsmis elundid. Asub keset kolmandik näo kolju. Seal on peal AN tagasi, juur (koht ülemineku NM laup) ja küljepinna asuvad seljal ja põse piirkonnas. Ninaõõnes on väidetavalt seotud avad (ninasõõrmete) väliskeskkonnaga. Veiste ninasõõrmed piisavalt kaugel üksteisest kujul sarnane koma, on paksud servad;

lambad ja kitsed - pilu; hobused - suur, lihtne laiendada; koerte ja kasside on suhteliselt lai nina ava muutub volditud kitsas pilu. Umbes ninasõõrmed lammaste, kitsede, koerte ja kasside asub kolmnurkse kujuga nina peegli ja veised, pühvlid, jakid, hirved - nasolabial peegel.

N. vahesein jaotab oma süvend arvesse paremale ja vasakule poole, mis tagumise otsa avad (choanae) viiva ninaneelu. Igalt välisseina ninaõõne on kolm turbinates. Between the kestad, seinad ninaõõne ja nina vaheseina on 4 ninaõõne. Õõnsus suhtleb allutatud N. pneumaatilise nina: ülalõua (ülalõua) eesmise, klinonёbnymi. Eesmine alumine nina teekonda avada pisarsilmi-nina kanalid. Ninaõõne ja hingamisteede eristada Haistmispiirkond. Esimene on vooderdatud kihiga konkreetsete sensoorne epiteel, mis on ladestatud haistmisretseptoreid. Limaskesta hingamisteed piirkond kaetakse ripsmeline epiteel, see sisaldab suures koguses rauda, ​​rikas veresoonte, eriti veenipõimikust, moodustades nn koopataoline põimiku. Seinad veresoonte erektsiooni kudede valamud erinevad arvukus silelihaste ja elastsed kiud. Valdkonnas hingamisteede filtreeritakse ja soojeneb sissehingatud õhu.

Patoloogia nina. Hobused leitud nekroos turbinates (möödumist N. mädane eritist); alates tõrksate pullid võib murda nina limaskesta ja nina-häbememokkade peegel nina rõngas. Õõnsus N. saate sageli saada võõrkehad. Hobused ja lambad ninaõõne parm vastsed asuvad. Elumajade N. mõjutada mõnede nakkushaiguste (malleuse, nakkuslik nohu sigade). Vaata. Ka nohu.

+++

nasolabial peegel (Planum nasolabiale), karvadeta osa ülemise huule ja nina, veised, pühvlid, jakid, hirved. Sigadel NA h. See vastab lont (kõnetoolist). Tervetel loomadel ng h. niiske ja külm, loomadel kehatemperatuuri tõus - kuiv ja kuum.

+++

notokotilidozy (Notocotylidoses), sooleparasiitinfektsioonide veelindude põhjustatud parasiitidel Notocotylidae pere. Distributed kõikjal.

Patogeenid N.: Notocotylus attenuatus, N. ephemera, N. imbricatus, N. chionis, Catatropis verrucosa, Paramonostomum alveatum, P. anatis. Notokotilidy 2-7 mm pikk, 2,1 mm lai, ilma kõhu jobu ja neelu, munandid ja munasarjad taga kehaosa. Sest parasiitidel (välja arvatud sellist Paramonostomum) iseloomustab 3 rida piki naha näärmete kõhu kehapinna. Munad umbes 0,01-0,03 mm pikk niitjad jäsemete (filamendid), mis on 10 korda pikem kui munad. Intermediate võõrustajad - magevee karbid, kus keha parasiidi munad välja miracidia muutumas rediyu ja siis cercaria. Väliskeskkonna, viimane on lisatud merekarp kest või muru ja intsistiruyas muutub adolescariae. Soolestikus lindude parasiidid suguküpsus ja elada umbes kaks kuud. nakkuse Path - toitainete (söömine linnud nakatunud adolescariae limustest või sissevõtmist parasiit vastsed rohtu). Kõige vastuvõtlikumad nakatumise pardipoegade ning hanepojad. Nakatumine toimub algusest lõpuni aja vabapidamisel. Võimalik mass suremus noorloomade. Sümptomid ei ole tüüpiline. Intensiivse infektsioon - ammendumine linnud. Haigus kulgeb krooniline; noorloomade võib olla äge surmaga. Diagnoos põhineb tulemuste koprologich. uurimismeetodit NS Pustovarov. Postmortem lahkamine leidnud märkimisväärne hulk parasiite soole limaskesta.

Ravi: tetraklorometaan annuses 4,0 g (rektaalne); bithionol (koos toiduga) 0,3-0,5 g 1 kg looma kaal. Ennetamine: isoleeritud kasvatamise tiigid, nende perioodiline muutus (sõltuvalt helminthological hindamine); ebasoodsat sisu reservuaari linnud peatuda 1-2 aastat.

+++

notoedrozy (Notoedroses), parasiithaigused naha mõnede kiskjaliste ja näriliste kui ka inimeste indutseeritud sügelislestad lahke Notoedres, privaat Sarcoptidae, kaasas sügelus, dermatiit.

Patogeenid N.: Kassid, koerad ja küülikud - Notoedres cati ainult küüliku - N. cuniculi, hiirtel ja rottidel - N. musculi, vaid rottidel - N. notoedres. Täiskasvanud puugid ümar keha, määrdunud halli värvi, pikkus 0,2-0,45 mm. Lont hobuseraua kujuliseks. Anus on selja pool keha, naistel sama ühendav ava. Jalad on lühikesed, kooniline. Nad elavad ja paljunevad sügaval epidermise. Väljaspool vastuvõtva keha t 15-20 {{°}} C elada rohkem kui 12 päeva; munad on vastupidavamad mõju väliskeskkonna. patogeen sissetungi Allikas - haiged loomad. Nakatumine toimub tervetel loomadel peetakse koos oma patsientidele. Tegurid edastamise - nakatunud puukide huvita teemad. Haigus registreeritud hilja sügisel ja kevadel. Kõige vastuvõtlikumad noored loomad, kelle haigus on raskem vorm. Nahas kõrvade, otsaesine, põsed, ülemine kolmandik on kael, saba jälgida sügelus, hullem õhtul; paksenemine ja kaotus naha elastsust, raschёsy ja dermatiit. Valus protsess võib levida ka tagasi, abaluude ees ja taga jäsemetele. Üldistatud kujul NV areneb 2-3 kuud. Loomad kaalust; Nahk muutub volditud, kaetud kuiva koorikud halli (joon. 1).

Diagnoos näha. Art. Sarkoptoz. Ravi: Ravi piiratud kehaosadele mõjutatud nikohlorana Vesiemulsioon sisaldas 0,5% gamma-isomeeri hexachlorane, vesiemulsiooni või dikrezila thiophos. Patsiendid parandada kinnipidamise tingimusi ja toitmine. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Hävita hulkuvate kasside ja koertega. Haige kassid, koerad, valge rotid üldistatud kujul N. soovitatav on ka hävitada (ohtlik kui levitajad nakkus). Selleks, et võidelda haigustekitajate N. ruume ja esemeid, mis on kokku puutunud haigete loomade suhtes disacaridisation füüsikaliste ja keemiliste meetoditega (keetmine, külmutamine, töötlemine vesiemulsioone creolin, Ruehl ja muude vahenditega).

Notoedroz inimene. Inimesed poolt nakatatud haigete loomade N. (joon. 2). Mõjutatud naha rind, õlad, kõht, reied. Patogeen N. parasiit inimestel (ebatavaline omanik) kuni 30 päeva.

Joon. 1. Notoedroz kass.

Joon. 2. Skeem ülemineku märgistada Notoedros cati ebaharilike võõrustaja.

+++

nukleiinhapped, polünukleotiidid, makromolekulaarsete ühendite sisaldavad kõik elusrakkude koosneb suure hulga nukleotiidi. Iga nukleotiid esitatud lämmastikalust (puriini või pürimidiini), süsivesikud (riboosi või desoksüriboosi) ja fosforhappe jäägi. On 2 põhitüüpi N..: Desoksüribonukleiinhapet ja ribonukleiinhape. . Kui lahter NA on nii vaba riik, ja vormis komplekse valkudega - nukleoproteiin. Peamine bioloogilise funktsiooni N. K., ladustamise, müügi ja üleandmise geneetiline informatsioon salvestatakse molekulide ammooniumnitraadi nukleotiidne järjestus -. Geneetilise koodi. Voolu geneetilise informatsiooni DNAst suunatud kaudu RNA valkudega.

+++

nukleoproteiinid, kompleksi valgud, mis koosnevad lihtne valkudest ja nukleiinhapetest sisalduvate organismid. Sõltuvalt nende koostises nukleiinhape N. jagatud ja deoxyribonucleoproteins (DNP) ja RNPs (RNP). Valk on N. esindatud peamiselt histoonide ja Protamiini. DNP - peamine komponent rakkude tuumades. RNP koosneb peamiselt ribosoomi. Bioloogiline roll NA on seotud osalemisega oma liikme nukleiinhapped ajal valgu biosünteesi, edastamise pärilikkus ja teised.

+++

nukleotiidid on looduslikud ühendid, mille molekulaarstruktuuri sisaldab puriini või pürimidiini alusega, riboosi või desoksüriboosi ja ühe või mitme jäägi fosforhappe. N. looduses laialt levinud nii vabas vormis ning osa dinukleotiido ja nukleiinhappeid (polünukleotiidid), oluline koensüümid, ja teisi bioloogiliselt aktiivseid ühendeid.

+++

Numeratsioon rümpade töötlemise ajal rümpade määramise sama karkass number, pea, maks, soolestik ja nahk tapetud loomi. N. t. Võimaldab igal etapil protsessis esmase töötlemise kariloomade seatud siseorganid, pea ja naha konkreetse rümba ja eemaldada depersonalisatsioon toodete tapmise haigete loomade. Kontroll N. st. Harjutus veterinaarid poes tapamajas. Vaata. Kuna tootmine ja veterinaarkontroll.

+++

nuttallioz (Nuttalliosis), nakkushaiguse, hobuste protozoal haigus, peamiselt hobused, põhjuseks üherakuline parasiit endoglobulyarnym Nuttallia ekvimolaarses. Distributed paljudes riikides Aafrikas, Euroopas, Aasias, Lõuna-Ameerikas ja Austraalias. Territooriumil NSVL kõige ebasoodsamates piirkondades varem N. hobused registreeritud peamiselt nuttallionositelstvo.

Etioloogia. Nuttall - parasiit punaste vereliblede; enamasti ümar, erineva suurusega, on iseloomulik kuju "Malta rist." Nõukogude Liidus on erinevad morfoloogia ja virulentsuse patogeeni tüvesid, nende arengu tõttu erinevaid vektoreid lestad. Nuttall lõunapoolsemates piirkondades ja kannavad edasi puugid ja Hyalomma perekonnast Rhipicephalus turanicus, on suuremad ja suurema virulentsuse, samas keskel ja nuttall Ida-aladel, puukide tüübist Dermacentor, - väike ja on madal virulentsuse. Nendes kohtades, jaotamise puugid perekondade Dermacentor Hyalomma ja hobused organismis, nii ringleva tüve.

Epizootology. Haige hobused, eeslid, muulad ja sebrad. patogeeni ülekande (NSVL) tegi kaheksa liiki puugid küps faasi: H. plumbeum, H. scupense, D. marginatus, D. pictus, D. nuttalli, D. silvarum, Rh. turanicus ja Rh. Bursa. Ülekande tüüp - transovarial, transfazny ja sees küpses faasis vedaja vahelduva võimu. Erinevalt piroplasmoosile peamine rezervent Nuttall looduses - keha püsisoojaste peremees. Hooaeg on seotud haiguse aktiivsust küpses faasis lestad, et N. registreeritud peamiselt kevadel ja suvel, kuid puugid triivida heina kogutud zakleschёvannyh maa, võib esineda juhtumeid, muudel aastaaegadel. Immuunsus. Haige looma omandada riigi premunitsii jaoks erinevatel perioodidel.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 1-2, mõnikord 3 nädalat. haigus viimase Ägeda, alaägeda ja kroonilise haruldased. Keen eest sagedamini täheldatud, kui nakatades patogeeni Lõuna-tüvi. Kehatemperatuuri tõus kuni 40-41,5 {{°}} C. Märkus seisukorras rõhumine, isutus, suurenenud südame löögisagedus ja hingamine kollasust limaskestadele, vähendades nende arvu punaste vereliblede ja hemoglobiini, soolte atoonia. Rasketel juhtudel - verejooksud limaskesti, hemoglobinuuria. Surm võib ilmneda esimese 2 nädala jooksul haiguse, kuid enamik loomi taastuma, millele järgneb pikk parazitonositelstvo. ALAÄGE iseloomulik N. keskel laiuskraadidel (Dermacentor nakatumise lestad perekonnast) ning sellega kaasneb sama, kuid kergemad sümptomid.

Patoloogilised muutused. Iseloomustab väljendunud kollasus limaskestade ja serooskelmetes ja nahaaluskoe. Lümfisõlmed mahlane, paistes, verejooksu; all epi- ja endokardi - verejooks, südamelihase lõtv; põrn suurenenud. Põis uriin on sageli punased.

Diagnoos põhineb haigussümptomeid, episootilist andmed; kinnitab mustamine mikroskoopia perifeerse vere haigeid loomi. Soovitatav seroloogiliste diagnostiline meetod, eriti nuttallionositelstva.

Ravi: flavakridin (trypaflavine) piroplazmin (akaprin) azidin (Beren) sulfantrol vastavalt juhised nende kasutamiseks. Diamidino efektiivne doos 5 mg 1 kg kehakaalu kohta intramuskulaarselt üks kord. Ravimit kasutatakse järelreguleerimiseks nuttallionositeley organismi samades annustes intramuskulaarselt neljakordne (iga 72 tunni järel) on 10% vesilahus SG.

Ennetamine: hävitamine puukide akaritsiid kandjad ja kasutamist põllumajanduslike taastamise tegevus; diamidino profülaktilist manustamist üks kord kuus.

+++

Newcastle'i haigus, Newcastle'i haigus, lindude pneumoencephalitis (Pseudopestis avium), Aasia lind katk, väga nakkav haigus peamiselt kana, mida iseloomustab kopsupõletik, entsefaliit, ja seab punkti gemorragach. koldeid siseorganeid. N. b. jagatakse kõikidel mandritel, välja arvatud Austraalias. Majanduslik kahju H. b., On märkimisväärne. Kui äge käigus N. b. suremus noorloomad kuni 100%. Haige kanad ei kasva. N. b. kirjeldatud Inimestel

Etioloogia. Haigustekitaja N. B.- RNA viirus perekonda kuuluva paramük pere Paramyxoviridae. Sageli sfäärilise viirus. kuju (diam. 120-180 nm), mõnikord kepikujulisi, ovaalne ja golovastikoobraznoy. Virionid Avirulentne tüvede suuremat suurust tõvestava (90-200 nm). Virioni pinnale kaetud väikeste, radiaalselt naelu. Kompositsioon sisaldab viirusosakese ribonucleoprotein (RNP), hemaglutiniini (v antigeen), ensüümi (neuraminidaasi polümeraasi) ja hemolüsiini lipiide ja süsivesikuid (joon. 1). Viirus paljuneb hästi arendada tibu lootes 10-12 päevaraha iga meetod infektsioon.

Kasvatamiseks viirus kasutatakse kogevad, ja siirdatud pervichnotripsinizir. Kultuur rakud paljude liikide. N. B viirusega. tundlikud ultraviolettkiirguse. temperatuur 100 {{°}} C inaktiveerib seda 1 min, t 75 {{°}} C - 30 min. Sahara-null temperatuuridel viirus jääb aktiivseks aastat külmutatud rümbad hoitakse t 20 {{°}} C - kuni 3 aastat. Viirus on laia vastupidavuse pH (2,0-10,0). Säästab aktiivsuse mädanevad surnukehad, maasse kaevatud t 20-22 {{°}} C ja 100% õhuniiskus 30 päeva pärast, niiskus 15% - 8-15 päeva. In linnukasvatushoone- t 5-19 {{°}} C viirus püsib kuni 156 päeva. Kemikaalidest on tugev toime inaktiveerides naatriumhüdroksiid, formaldehüüdi, fenooli, betapropiolakton alkoholi, etüüleneimiini ja derivaadid. Autor eksperimentaalselt nakatatud vastuvõtlike palju liike kodu- ja metslindude.

Epizootology. N. b. vastuvõtlikumad kanad vähem - kalkunid, püüsid, pärlkana. Haige kanad kõik tõud ja vanuses, eriti 20-30 ühepäevased tibud. Pardid ja haned võivad kanda nakkust on varjatud ja olla viiruse kandjateks. N. b. See mõjutab palju looduslikke linnuliike, sealhulgas tuvid ja varblased. Allikas patogeen - haige kodu- ja metslindude ja inimesed; ülekande tegurid - seadmed, toit, vesi, suled, munakoored, saastunud eritiste haigeid linde. Haned ja pardid, kes olid koos haigeid linde, on võimalik viirust 2-4 nädalat. N. b. aerogenic laieneb, toimub nakatumine läbi hingamisteede, sidekesta, kõri ja seedetrakti. Võimalik suuinfektsioone. N. b. Tavaliselt avaldub episootiliste, kui rutiinse vaktsineerimise - juhuslikult.

Immuunsus. Haige looma omandada pikk ja intensiivne immuunsus. In nende loomade seerumis ilmutavad täiendada-neutraliseerivad antikehad ja antihaemagglutinin. Immuunsüsteemi linnud transovarially edastada passiivse immuunsuse järglastele.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 2-7 päeva, harva 9-12. Praegune välk haigus, äge, alaäge ja krooniline. Kui fulminantseks lind sureb ootamatult, ilma selge kliinilised tunnused. Kui äge muidugi söögiisu plummets, temperatuur tõuseb kuni 44 lindu {{°}} C. On depressioon, jäikus, sümptomid hingamisteed ja närvisüsteemis arendada konjunktiviidi (sarvkesta muutub häguseks). Kui suuline ja ninasõõrmete koguneda palju lima. Linnud on köha, aevastamine, paisata krooksumine helisid ja hingab avatud nokk. Sageli sümptom - kõhulahtisus, mõnikord verega. Kui see mõjutab kesknärvisüsteemi muutub ebakindel kõnnak, linnud teevad ringliikumine, mis ilmuvad halvatus kaela, tiivad, jalad, epistotonus, surm saabub jooksul 3-12 päeva pärast haiguse algust (joonis 2). Subakuutsetes ja krooniliste käigus märgatav kasv erutuvus linnud, krambid, parees ja halvatus jäsemete värin pea-, kaela- keeramata, raske hõrenemine. Ebaharilik kujul N. b. iseloomustab sümptomite puudumisel või mitteiseloomulikud sümptomid ja madala suremuse määr (15-30%).

Patoloogilised muutused. Kõige iseloomulikumad, eriti ägedate ajal N. b., Hemorraagiline muutused põletikuliste seedetrakti, soole haavandid lümf naastude. Konkreetsed verejooks limaskesta kujul hemorraagilise vöö piiril näärmesüsteemiga ja lihaseline kõht. Juuresolekul tausta immuunsüsteemi muutused võivad olla ebatüüpilise või puududa.

Diagnoos põhineb episootiauuring, kliiniliste ja Surmajärgne andmeid ja laboratoorsete analüüside tulemused, mis on eelduseks - viiruse isoleerimine ja identifitseerimine hemaglutinatsiooniga pärssimine reaktsioon võrdlusseerumeid. N. b. eristada lindude gripp, nakkushaiguste larüngotrahheiidi, mükoplasmoosi ja kana koolera.

Ravi. Konkreetsed ravi ei töötanud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Selleks, et vältida N. b. täita ühised loomade tervise kaitseks ning teha konkreetseid ennetamiseks. Vaktsineerimine annab immuunsuse haiguse läbi lindude 48-96 tundi pärast nakatamist. Vaktsiini. kasutada aerosooli, tilgutamist silma sidekesta või nina, jootmise ja lihasesse. Juhul N. b. Farm karantiini. Haige ja kahtlustatava haiguse lindude tapetud, ülejäänud on vaktsineeritud. Kui sa tapad suur hulk linde, keedetud lihakeha ilma resolutsioon. ülevaatus on võetud talu töötlemiseks. Karantiin on rahutu majandusele eemaldatakse pärast 4 nädalat pärast viimast tapmise või surma lindude ja jõudis järeldusele, desinfitseerimine.

Lit.: Syurin VN, Newcastle'i haigus, M., 1963; Haigused linnud, Moskva, 1971.

Joon. 1. skeem Newcastle'i haiguse viiruse: 1 - RNA; 2 - nukleokapsiidi spiraalse sümmeetria tüüp; 3 - hemaglutiniini (poolt Schaeffer).

Joon. 2. kliinilised tunnused närvisüsteemi kujul Newcastle'i haiguse kanad.

+++
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

Н

 1. Tutvu A. H .. õiguslik reguleerimine meditsiinilise tegevuse tänapäeva Venemaal, 2008
  Väärtus eetilisi ja õiguslikke kategooriaid regulatsioonis sotsiaalsete suhete sfääris meditsiinilise tegevuse taseme regulatsioon sotsiaalsete suhete sfääris arstlikku tegevust meditsiinieetika. Probleemid suhete eetika ja seaduslikkuse biomeditsiinitehnika eetika, interdistsiplinaarse filiaal teadmisi, mis reguleerib meditsiinilise tegevuse kontekstis õiguste kaitsmine
 2. järeldus
  Seega kaasaegse demokraatliku Venemaa patsient on piisavalt võimalusi kaitsta oma õigusi, nii iseseisvalt ja advokaatide abi, kes on spetsialiseerunud küsimustes õigusliku regulatsiooni arstlikku tegevust. kaks peamist võimalust, et kaitsta patsientide õigusi on vaja eristada - ja kohtusüsteemi kohtueelse. Igaüks neist on oma plussid ja miinused. koos
 3. Kontseptsioon ja tüübid patsiendi õiguslik seisund
  Selge mõiste "õiguslik seisund patsiendi," põhjendatud vajadus täiendavalt uuring meditsiinilis-õiguslike nähtus. Seoses sellega on autor esitab järgmise definitsiooni õigusliku staatuse patsient. Õiguslik seisund patsiendi - süsteem valitsus seadustega sätestatud õigusi, vabadusi ja õiguslikud tagatised nende realiseerumise ja õiguspärase
 4. Analüütiline ülevaade peamistest kuidas kaitsta patsientide õigusi
  Alates perspektiivi põhjaliku uuringu õigusliku regulatsiooni meditsiinilise tegevuse, keskendudes vajadust kvalitatiivse uuringu õigusliku staatuse patsient tuleb koos analüüsi patsientide õiguste jääda peamisi viise nende kaitsmise. Hetkeseisu täitmine patsientide õigusi ja juriidilisi tagatisi nende rakendamine, et
 5. sissejuhatus
  Kaasaegne inimõiguste mõiste, mis väljendab humanist maailmavaade, mis põhineb asjaolul, et iga inimene, olles osa ühiskonnast, sõlmib kindlate sotsiaalsete suhete iseseisva isemajandav inimene. Aste avalikku tunnustamist, kodifitseerimiste ja täielik realiseerimine õiguste ja vabaduste individuaalne sõltub eripära sotsiaalsed suhted, nii vahel
 6. Alused rahvatervise alaste õigusaktide
  "Alused õigusaktide Vene Föderatsiooni tervishoid" (kinnitatud relvajõudude Venemaa 1993/07/22 N 5487-1.) (Muudetud 07.03.2005.) Üldsätted Artikkel 1. kaitsta kodanike tervist tervisekaitse - kogum poliitilisi, majanduslikke, õigus-, sotsiaal-, kultuuri-, teadus-, meditsiini-, hügieeni-, hügieeni- ja anti-epideemia meetmeid
 7. Patsient - kui teema kohtumeditsiinilise ekspertiisi suhted
  Uuring juriidilist tuge meditsiinilise tegevus ei oleks täielik ilma analüüs õiguslikku seisundit nii olulise teema meditsiini-õigussuhteid, kui patsient. Patsient, kui subjekt kohtumeditsiinilise ekspertiisi suhete valdkonnas meditsiini aktiivsus on võtmeisikuks, mis ühel või teisel viisil seotud kõikide teiste osalejate, kes vähemal määral võtta
 8. Hinnang planeeritud rahaliste vahendite mahu ja eelarve rakendamiseks MLA riigi garantiid
  Väljakutse etapp - suuruse hinnangu planeeritud rahaliste vahendite rakendamiseks valla paljulubav territoriaalse programmi riigi garantiid. Analüüsime prognoos sotsiaal-majandusliku arengu territooriumil ja hindamise vahendid plaanis eraldada tervishoiusektorile eelarvest. Arvutage rahalisi vahendeid planeeritud rakendamise paljulubav
 9. Mehhanism õiguslik regulatsioon sotsiaalsete suhete sfääris arstlikku tegevust
  valdkonnas õiguse uuringud arsti tegevus tundub asjakohane seoses vajadusega pideva täiustamise õiguslik regulatsioon sotsiaalsete suhete tekivad protsessi hooldus. Seoses õigusliku arusaama õigusraamistiku, kui õiguslikud vahendid, mille kokkupuude
 10. Juriidiline eest vastutava personali rikkumise eest käitlemine Narkootiliste ja psühhotroopsete ainete
  Teooria õiguse õigusliku vastutuse peetakse seadusjärgne kohustus vastata süüteo eest ja kannatavad kahjulikke tagajärgi tema süülise käitumisega. Sisu juriidiline vastutus on sunnivahend süsteemi kujul rakendus-näkku Elanikukiirituse meetmed, st. E. asjakohaseid sanktsioone rikkumiste
 11. Artikkel 1. Määruse selle föderaalseaduse
  See föderaalõigusega reguleerib suhteid, mis tekivad valdkonnas tervisekaitse Vene Föderatsiooni (edaspidi - tervishoiusektoris) ja määrab: 1) õiguslikke, organisatsioonilisi ja majanduslikke põhimõtteid rahvatervise kaitse; 2) õigused ja kohustused mees ja kodanik, üksikute gruppide tervishoiusektoris, tagada realiseerimise neid õigusi; 3) õigused ja
 12. Föderaalseaduse. Alustel kodanike tervise Vene Föderatsiooni 2011
  See föderaalõigusega reguleerib suhteid, mis tekivad valdkonnas tervisekaitse Vene Föderatsiooni (edaspidi - tervishoiusektoris) ja määrab: 1) õiguslikke, organisatsioonilisi ja majanduslikke põhimõtteid rahvatervise kaitse; 2) õigused ja kohustused mees ja kodanik, üksikute gruppide tervishoiusektoris, tagada realiseerimise neid õigusi; 3) õigused ja
 13. Õigusaktide Vene Föderatsiooni rahvatervise kaitse
  Kodanike õigusi Vene Föderatsiooni tervishoiu valdkonnas õigusaktides sätestatud Vene Föderatsiooni. Seadusandlus Eesmärgid: - Riigi mõiste vastutus ja selle struktuurid tervisele. - Õiguslik reguleerimine aktiivsuse ettevõtete ja asutuste juhib sõltumata omandivormist. - Määratleda kodanike õigusi valdkonnas tervishoiu ja luua tagatisi täitmist.
 14. tsiviilvastutus
  Täitmata jätmise eest või mittenõuetekohase täitmise sätestatud föderaalseadusi ja muud normatiivsed õigusaktid Vene Föderatsiooni kohustused kahjude ja moraalse kahju sõduritele, mitte täitmisel sõjalise ülesanded, üksikisikud ja juriidilised isikud, ja muudel juhtudel ette föderaal seaduste ja muude reguleeriva õigusliku
 15. tervishoiureformi
  Lähiaastatel on vaja lahendada probleemi, et tagada täielik rahastamine programmi riigi garantiid tasuta arstiabi kulud, sh vara amortiseerimise ja remonditööd hoonete ja rajatiste. See nõuab optimeerimine tervishoiuteenuste struktuuri, parandades reguleeriva raamistiku, sealhulgas arengu sotsiaalsete miinimumstandardite tagavad
 16. sissejuhatus
  Meditsiiniabi organisatsioon kinnipidamisasutustes on reguleeritud, et number 640/190 17. oktoober 2005 - "On järjekorras korralduse arstiabi karistust kandvate isikute vanglates ja arestimajades." 1. Käesolev kord on välja töötatud vastavalt õigusaktide alusel Vene Föderatsiooni tervishoiu 22. juuli 1993 № 5487 -
 17. Eetiliste, õiguslike ja deontoloogilisi aspekte Anestesioloogia ja intensiivravi
  Spetsialistid, kes pakuvad narkoosi ja resuscitative hooldus, töötab tingimustes kõrge moraal ja õigusliku vastutuse patsiendi elu, kuuluvad gruppi kõrgeima meditsiini-õigusliku riski. Vajadus erialaseid teadmisi OARIT eetika ja õigusaktid, mida kohaldatakse meditsiini kriitilise Ühendriigid (ISS) määrab spetsiifilisuse oma tegevuse
 18. Sihid ja eesmärgid tervishoiu planeerimise omavalitsuse tasandil
  Eesmärgiks olmejäätmete koosseisude tervise planeerimine on arengu kavade ja programmide moodustamise aluseks on kehtestatud parameetritele teema Venemaa, võttes arvesse vahendite, sotsiaalsed ja poliitilised tegurid tõhusa süsteemi pakkuda elanikkonnale valla kättesaadava tervishoiuteenuse. Planeerimisprotsessis järgmisi ülesandeid tuleb lahendada: - hoitakse
 19. Artikkel 83. Financial arstiabi osutamine kodanikele ja spa ravi
  1. Rahaline abi osutamiseks kodanikele esmatasandi arstiabi arvelt: 1) kohustusliku ravikindlustuse vahenditest; 2) föderaalse eelarve eraldistest, eelarvete Vene Föderatsiooni eraldatud rahalise toetuse rakendamise territoriaalse programme riigi garantiid tasuta arstiabi kodanikele
 20. Artikkel 84. maksmine meditsiiniteenused
  1. Kodanikel on õigus saada tasutud ravikulude teenuste nende palvel tervishoius ja maksta mitte meditsiiniteenused (majapidamises, teenindus, transport ja muud teenused), kui veelgi tervishoiuteenuste osutamise. 2. Paide arstiabi osutatakse patsientidele isikliku vahendeid kodanike, tööandjate ja teiste vahenditega