meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

Л

+++

labiilsus füsioloogia (ladina labilis - libistades, ebastabiilne.), funktsionaalne liikuvus, võime looma närviliseks ja lihaseid mängida 1 sek maksimaalse impulsside arv (tsüklite arv) täielikult kooskõlas rütmi stiimulitele tegutseb ta; voolukiirus kudede erutus tsüklit, mis kaasneb selle funktsionaalset aktiivsust. L. sõltub määrad keemiliste toimuvate protsesside kudedes. Mõiste "LA" on suure tähtsusega mõistmiseks reaktsioonivõime organismi. L. kudede tõuseb töötamise ajal. See võib varieeruda patoloogilisi protsesse nagu põletik.

+++

katseloomadel, loomad, spetsiaalselt kasvatatud neid meditsiin, veterinaaria ja bioloogilised uuringud. Traditsiooniline L. f. hulka valge hiired, valge rotid, erinevat tüüpi hamstrid, merisead, küülikud, kassid, koerad; kuni tavatu - puuvill rotid, uruhiired, liivahiired, tuhkrud, possums, vöölased, ahvid, mini sead, mini-eeslid, kukkurloomad, kalad, kahepaiksed, jne on rühm laboris linnud (kanad, tuvid, vutt jne.) ... Ka L. f., Eksperimentide abil koduloomad, tavaliselt lambaid ja sigu. Tootjad ja immuunsüsteemi diagnostilised seerumid on hobused, eeslid, lambad ja küülikud. Seda kasutatakse eksperimendi ja paljud selgrootud (ussid, lestad, putukad nagu Drosophila) ja algloomad.

L. w. kontrollivad geneetilised, keskkonna-, morfoloogilised parameetrid ja tervislikku seisundit. Lahjenda neid spetsiaalsetes puukoolides või vivaarium teadusasutustega. mittelineaarne LA katses kasutatud siis. Peame olema kõrge heterosügootsuse. Mida väiksem on populatsioon suletud mittelineaarne põllumajandusloomi, mida suurem suurenemise Inbreeding nende seas. Kõikide uuringute rohkem rakendama homosügootsed (inbriiditud, lineaarne) loomad kuvatakse põhjal sulge inbriiding (joon. 1). Seal on umbes 670 rida hiired, 162 rotid, merisead, 16 rida, 66 rida hamstrid, rida 4 ja rida 7 tibud. Iga rida on oma eripärad komplekti geene tundlikkus erinevate stressi tegurid ning antigeene. Linear loomi süstemaatiliselt jälgida homosügootseks. Kui kasvatatakse L. f. saadud hiired 5 pesakonda aastas, keskmiselt 7 kutsikat pesakonnast vastavalt rottidel - 5 ja 7, merisigade - 3 ja 5, küülikute - 4 ja 6. Suitsu L. f. (Vivarium) peab olema vysokogigienichnymi, avar, 10-kordne õhuvahetus 1 tund ja niiskus 50-65%. 1 m2 kohta pannakse 65 noort täiskasvanud hiirte või 240, 20-100 rotid, hamstrid, 30-40, 15-18, merisead, küülikud 3-4. Ühes lubatud raku sisaldada rohkem kui 15 hiirtel, 10 rotid, 5 merisead ja hamstrid, küülikud 1. Vähemalt 50% vivarium on antud all panipaik. Selleks, et vältida haigustekitajate vahetada eri tüüpi sisu ei ole lubatud L. f. samas ruumis või puuris. Hiired, rotid, merisead ja hamstrid sisaldaks valdavalt koonilise plastalustel võrgusilma kate; küülikuid, koeri, ahve, linde, ja - Metallseadmed. Termid ja paigutatakse rakud riiulitele 1-6 tasanditega (joon. 2), mis on varustatud automaatse joodikud ja söötja punkri enne lehe põhjalikult pesta ja desinfitseerida füüsikaliste ja keemiliste vahenditega. Vannid hiirtel ja rottidel asendatakse iganädalane puhas. Nende kõrvaldamist allapanu ja puhastamine toimub spetsiaalses ruumis on varustatud asjakohaste vahenditega või pesumasinaid. L. hästi toidetud. loomulik sööt või briquetted keskendub poolt väljatöötatud standardeid ööpäevasest vajadusest. Briquetted Söödarenni seatud paar päeva. Teenib L. f. väljaõppinud personal, kes on tervisekontrolli.

L. w. iseloomulik paljudele nakkushaigused: salmonelloos, listerioosi, stafilokokkoz, rõuged, viirusliku kõhulahtisuse, lümfoidne kooriomeningiidi, koktsidioosi sooleparasiitinfektsioonide, seeninfektsioonid, lestade vigastuse jt On latentse kandjat (eriti rotid) patogeensete bakterite ja viiruste, varjatud vormidega nakkushaigused raskestimõistetavaks etioloogia. . Mõned infektsioonid L. f. Nad on zooantroponozami. Haiguste ennetamine L. f. põhineb rangelt järgida sanitaar- määrused, maksimaalne desinfitseerimine keskkonna (ruum, õhk, seadmete, sööda, allapanu ja nii edasi. n.). Mõnes riigis on korraldatud tootmise L. f. ilma eripatogeenide, nn SPF loomad (vt. steriilsed loomad). Suurenev nõudlus L. g. See tõi kaasa sündi teadus L. f., Mis sisaldab geneetika, ökoloogia, morfoloogia, füsioloogia, patoloogia ja teised. Foorum, samuti spetsiaalseid laboris loomakasvatuses. Paljudes riikides (USA, Suurbritannia, Saksamaa, Prantsusmaa, NSVL ja teised.) On asjakohane uurimiskeskuste, mis koordineerida tööd, mida Rahvusvahelise Teadus- L. f. (YCLAS).

Lit.: Bashenin NV, juhend hooldus ja aretus uute liikide laboris väikeste näriliste. M., 1975; Sanitaartehnika eeskirjad seadme, seadmete ja hooldus eksperimentaalse ja bioloogiliste kliinikud (vivariums), Moskva, 1973.

Joon. 1. Linear hiir.

Joon. 2. riiulid vannid valge hiirte ja rottide ja merisigade.

+++

laktatsiooni perioodil, näha. Imetamine.

+++

imetamine (ladina Lacto -. Sisaldab piima, sööt), tekke ja akumuleerumise piima piimanäärmed emasloomade, samuti perioodilisi selle eritumist ajal imemiseks või lüpsi. Areng evolutsioonis imetajate piimanäärmed ja võime õde karupoegade piim on üks viimaseid fülogeneetilise omandamise ja on näide suure evolutsioonilise hüppe. Protsessis loomade kodustamine mõju all inimese mõju oli suunatud progressiivne muutus rinna- ja suurenenud piimatoodang koduloomad. Piimanäärmete põllumajandusloomade sagedamini nimetatakse udar.

Sekretsiooni piima - kompleks refleks seotud protsessi järjepidev struktuurilised ja funktsionaalsed muutused näärmesüsteemiga rakud erinevate kudede ja rinna. Isegi raseduse ajal rinnad on teatud arenguetappidel: nad moodustavad täiendava sekretoorse alveoolide ja kanalid, mis asendab rasva. Piimanäärmete mahu suurenemise, elastsem. Kihistu näärme epiteel ja selle ettevalmistamiseks sekretsiooni ja sekretsiooni teostatakse mõjul hormoonid - hormooni östrogeeni ja kollaskeha - progesterooni ja eessagara hormoonid (prolaktiini, somatotropiini ja teised.) Ja platsenta (laktosomatotropin). Sekretoorsed protsesside epiteelirakkudes eesnäärme algab enne sündi ja on kaasas sünteesi spetsiifiline piimasisaldusele. L. algab pärast sünnituse osakonna rindade ternespiima, mille koostis muutub järk-järgult, ja see võtab omaduste kohta regulaarselt piima. Piim toodetakse epiteelirakkudes alveoolide ja väikeste excretory kanalid ainete poolt toodud verega rinnanäärmed, mis alluvad selle kompleksi keemilisi transformatsioone. Lisaks osalevad teket piima ja neid koostisosi, mis tagasiimenduvate verre udara. Sekretoorses funktsioonina näärmesüsteemiga rakud diferentseeruvad 4 etappi: imendumist niinimetatud lähteainete piima (valgud, rasvad ja süsivesikud) verest; sünteesi piimakomponente piimanäärme sekretoorset rakud; moodustumist, kogunemine ja toodete liikumisega sünteesiti tsütoplasmas sekretoorse rakud; piima eraldamise õõnsusesse alveoolide, torustikud ja mahutid udar.

Protsessi piima sekretsiooni on pidev ja on tihedalt seotud erituselunditega elundi funktsiooni. Peaaegu kõik piima sünteesitakse ja kogunenud vaheaegadel imemiseks (lüpsi), eriti intensiivselt esimese 2-3 tundi. Ülejäänud udar on sekretoorne protsessi tulu rohkem või vähem ühtlaselt (12-15 tundi). Piim esimene täitub alveoolide ja väikesed kanalid, ja siis osa sellest läheb suurde kanalid ja rinnaga tank. See üleminek toimub rütmiliselt. Kui udara täitub piima ja suurendab rõhku kanalite piimatoodang on peatatud. Väljavool piima paaki aitab massaaž ja toodab looma aja möödudes, konditsioneeritud refleksid protsessi imemiseks või lüpsi. Seega teket piima on tihedalt seotud eraldumisega udarasse mahtuvuslik süsteemi.

Sekretoorne aktiivsus rinna sõltub suuresti riigi paljude keha funktsioone - energetich tasandil. ainevahetust, vereringet, seedimist, ja nii edasi. d. Between the rinna- ja teistesse organitesse sõlminud tugevad sidemed reflektoorne põhimõttel tagasisidet. Loomadel, on oluliselt suurenenud, maksa kaalu, sest see on sünteesitud lahtise piima eelkäijad. Imetavate piimanäärmete on mitu korda suurem vooluhulk kui kuiva perioodi lehmad nääre. Sünteesimiseks 1 liiter piima eeldab, et lehm on läbinud nääre vähemalt 500 liitrit verd. Suurenenud verevool põhjustab suurenenud vere täitmine veresoonkonda eesnäärme, eriti nisa, mis pingutab, mõõtmete suurenemine ning soodustab selle kaasahaarav imemiseks või lüpsmine (suurendab raku alatalitlus). Tõhustatud verevoolu soodustab kiiret kohaletoimetamist hormoonid hüpofüüsi ja vasodilatatsioonis, eriti alveoolide pindala, annab kõige põhjalikum ja nende mõju kontraktsiooniline elundite ja näärmetes. Ärritus retseptorite rinnavähi (imemine, lüpsmine, massaaž) reflexively suurendab mootori ja sekretoorse aktiivsuse kõik osakonnad seedesüsteemi. LA sõltub ka liigist kõrgema närvisüsteemi aktiivsust looma. Mida kõrgem on piima tootmise tase on tüüpiline loomi tugeva ja tasakaalustatud liikumist närvi protsesse. L. Protsess säilib ning teatud "meeleolu" on kesknärvisüsteemi imetava loom - imetamine domineeriv, mida toetavad kompleks ärritajale sisenevad aju ja seostatud protsessi moodustumist ja eritumist rinnapiima. Rikkus neuroloogilise aktiivsuse looma vahel imemiseks või lüpsi võib põhjustada pärssimine sekretoorse protsessi rinnanäärmed. Daily rütmid L. refleksid on ka kindlaks määratud loomade süsteemi. Näiteks lehmad võrdsete vahedega vahel lüpsi ja söötmise kolm korda kõige intensiivsemalt toodetud piima ja piimatoodete rasva esimeses pooles päevavalgel, aeglaselt - öösel, tänu igapäevatööst looma.

Protsessi eemaldades piima refleks teostatakse tavaliselt, ja saab jagada kahte etappi. Esimene etapp toimub 2-6 sekundit ja kestab 25-30 sekundit peale mehaanilise tegevuse. rindade retseptorite ärritust põhjustab edastamise impulsid piki närvi radu kesklinnas LA, paikneb hüpotaalamuses. Reflex nisa sulgurlihase lõõgastab, aktiveerib Motoorika reaktsioon silelihasrakkude ja eritumist piima toimub, on paagis ja suurte erituselundite kanalid. Teises etapis (25-30 sekundit toimub pärast algust stimulatsiooni ja kestab mitu minutit) toodetud hüpotalamuse vasopressiini ja oksütotsiini kui ka vabastav hormoon, mis võtab ajuripats, põhjustades prolaktiini sekretsiooni, oksütotsiin L. kontrolli vere siseneb piim- näärme ja tõmbuvad lihasrakkude alveolaarse epiteeli. Selle tulemusena väljund piimast, mida on alveoolides (joon.). Kui imemiseks ja lüpsi loomi konditsioneeritud refleksid eraldi audio, haistmis-, puutetundlikud ja mehaanilised stiimulitele pärinevad hundu või lüpsja ja terve hulk signaale (stereotüüp), mis on seotud lüpsi või imetamise. Neid signaale diferentseeritud peeneks puhul uue stiimuli esineb refleks pärssimine eemaldades piima. Aga see viivitus on vähe kordusi kaovad. Pidurdamine molokovydeleniya refleks täheldati mõnedel loomadel rikkudes stereotüüpi lüpsi.

Intensiivsus L. väheneb mõjul uut rasedust mis alates 4. raseduskuust pärsib oluliselt sekretoorset protsessi rinnanäärmed. Paar nädalat enne uue poegimist lehma lõpetada piima (nn kuiv periood). Kell algusest LA pärast sündi kuni enam piima nimetatakse imetamine. Selle kestus lehm keskmiselt umbes 10 kuud, kits - 8-10 kuud, lammas - 4-5 kuud, mära - kuni 9 kuud või enam, kaameli - 10 kuud, siga - 2 kuud või enam. Kestus imetamine sõltub tõust, söötmise ja eluaseme loomade, algusega uue raseduse ajal, kestus kuiv periood, ja teised.

Patoloogia LA LA rikkumiste kõige sagedamini esinenud hypogalactia - vähendamine L. täielik puudumine piima väljutamise - agalaktiaga - on haruldane. L. rikutakse paljudes ägeda ja kroonilise haiguse, peamiselt mastiit, kui tahtmatute möödumist piima nibu tõttu nõrgenemine sphincters (laktarreya) tugodoykosti ja muud põhjused.

Lit.: Füsioloogia ja biokeemia laktatsiooni, L., 1972; Grachev I., Galantsev VP, füsioloogia imetamine, L., 1973. (Füsioloogia Guide).

Skeem rindade reguleerimise funktsioon.

+++

laktobatsillide (ladina lac, lactis selline juhtum - .. piima ja Bacillus - coli), bakterid patogeenid piimhappekäärimisega kasutada kääritamisel lehmapiima. L. lisada bulgaaria bacillus, piim- streptokokk ja teised.

+++

laktoosi, piimasuhkur, vähendades disahhariid glükoosi ehitatud D ja D-galaktoosi, C12H22O11. Mol. m. 342,3. Sisalduva piima imetajaid. L. arv piima- erinevate loomade väga erinev (näiteks lehmapiimas 4,9%, mära 6,7%), ühes ja sama looma, see võib varieeruda sõltuvalt dieedi ja imetamine. Hüdrolüüsitud spetsiifiliste ensüümide ja happed - laktaasi, soolenõre sisalduvate loomade ja mõnel mikroorganismid. Osana piima L. mängib olulist rolli toitmisel vastsündinud loomadel. LA kasutada apteegis valmistamise tabletid ja pulbrid.

+++

laktozuriya (Lactosuria), uriini laktoosi. Füsioloogilised L. toimub viimase raseduse ajal ja kaob mõne päeva pärast sündi. Mõne jaoks see hoiab lehmad kogu imetamise ajal. Patoloogiline L. loomade täheldatud rasedus- ja parees, diabeet, mastiiti.

+++

laminiiti (Laminitis), äge difuusne aseptilistes pododermatitis (Pododermatitis aseptica diffusa), juhuslik nahapõletik kabjad alused peamiselt lüpsilehma, mullikad, noored pullid ja nuumatakse veiseid. Etioloogia vähe uuritud. In 17% juhtudest haiguse veistel on seatud samal ajal arengut mastiit, metriit ja atsetoneemia. Patsiendid, kellel on loomad öelda jäikus, painutamine selg. Vaagna jäseme viilutamine torso, rinna - laiendatakse edasi. Loomad jäävad sageli väljavenitatud jäsemed; nad järgivad lihaste värin, haiguse varases staadiumis - higistamine. Temperatuuri ja tundlikkus corolla ja kabjad tõstatatud seinad. Paari päeva pärast võimalikku pehmenemist sarved kabjad seinad; lähedal valge joon talla - verejooks. Nädalas võib kerget nihet varba alla pedaali luu. Kroonilise haiguse kulgu võimalik perforatsioon talla ja arengut aseptilise protsessi. Diagnoos kliinilised nähud ja tulemused X-ray kabjad.

Ravi. Rakendatud sees antihistamiinikumid, kortikosteroidid; külm vannid kaugema osa jäseme; veretöö. Alates toitumine välista jõusööta. Kasutage pehmet lappi. Ennetav hooldus ei ole välja töötatud. Vaata. Samuti Pododermatitis.

+++

laminozioptoz (Laminosioptosis), invasiivse haiguse kodumaiste kana ja veelindude põhjustatud lestad Laminosioptes cysticola, parasiteeruvad nahaaluskoe ja lihaste sidekude. parasiit Keha piklik-ovaalne, kollane-hall. Suurus naistel 0,26 X 0,11 mm mees 0,2 X 0,09 mm. Alates tagaservas keha fade 2 pika karvaga. Puugid bioloogia ei ole uuritud. Kohad puugid parasitism vigastada peremeeskoele. Surnud lestad katlakivi, moodustades valkjas sõlmed kuni 2 mm läbimõõduga. Nad on selgelt nähtav puusad, vaagna ja rindkere linnud. Haiguse sümptomid ei ole teada. Mõnikord märkis progressiivne ammendumine ja hävitamine haiged linnuliha. Diagnoos põhineb avastamine encysted lestad ja mikroskoopilise sõlmedest töödeldi 0,25% nym soolhappega ja purustati kahe suhtes prille. L. eristuda tsitoditoza.

Ravi ja profülaktika ei töötanud.

+++

Lantosidum (Lantosidum; PC B-nimekirjas), süda (cardiotonic) tähendab; novogalenovyh narkootikumide saadud lehtedest Digitalis villane Villane sõrmkübar. Läbipaistev vedelik alates kollakasroheline roheliseks. 1 ml sisaldab 9-12 ICE või 1.5-1.6 CUD. See toimib nagu narkootikum Verev sõrmkübar, kuid imendub kiiresti, on madalam kumulatiivne efekt. Kanna südamepuudulikkus. Toas: lehmad, hobused 2-5 ml; koer 0,1-0,2 ml. Hoida oranž klaaspudel jahedas ja pimedas kohas.

+++

laparoskoopia (. Kreeka süles {{a}} ra - kubemes, kõht ja Škop {{e}} {{o}} - välimus), diagnostika uurimine kõhuõõnde läbi punktsioon kõhu kasutades optilist seadet - laparoscope; Üks tüüp endoskoopia.

Veterinaarkasutuse AL on mõeldud veistele ja sigadele (2-4 kuud). Uuring koosneb kahest etapist: moodustamine pneumoperitoneum ja kontrolli kõhuõõnde. Loomine pneumoperitoneum võimaldab moodustada kõhu õhuruumi, mis süvend elundid vabalt korraldatud ja esitatakse kontrollimiseks abil laparoscope. Veiste punkti süstlanõel on õigus nälga lohk ristumiskohas horisontaalne joon läheb 2-3 cm allpool alahuul Maklok, Voroneži oblastis ja vertikaalne toimunud langev front teise nimmelüli; kell sead - 4-5 cm naba ja 2 cm linea alba. Uuringud teostatakse alalise loomade (sead - on lamav seliliasendis). Valdkonnas süstlanõela lõigatud juuksed ja desinfitseerida nahk. Siis kihiline veeta anesteesia 2-5% lahust novokaiinille nym (infiltratsioon narkoosi sead) ning väikese nurga all koos push nõela sisseviimist. Pärast nõela eemaldamist südamikku, kõrvalasuvate kummist toru süstla või kummist pirni Janet pumbatakse 8-12 liitrit õhku (põrsas - 2,5-3 liitrit). Siis nõel on saadud kõhu ja Troakaar sisestatud punktsioon kanüüli koos värava. Viimane eemaldatakse vooderdis ja laparoscope on kasutusele (joon.) Alates valgustav lamp lõpus. Lõpus Uuringut laparoscope eemaldatakse õhk väljub kõhuõõnde ja eemaldada paisu kanüüli. Aseta punktsiooni töödeldi joodi või briljantrohelist; vajadusel haavale õmblus sõlmes. Tänu selle laparoscope veistel näeme maksa, õige kolmnurkne kõõluste, sapipõie, kahanev osa kaksteistsõrmiksool, tühisool ja käärsoole proksimaalses silmus. Siga (põrsad) - magu, maks, sapipõis, diafragma, hinge paksu ja vedela sooled, põrn, rasvik, kõhukelme, emaka-, munasarja-.

Lit.: Usha BV, Veterinaaria Hepatoloogia, M., 1979.

Laparoskoopia lehma.

+++

laparotomy (kreeka süles {{a}} ra - kubemes, kõht ja tom {{e}} - cut, cut.), laparotomy, avades kõhuõõnde; kiire juurdepääsu organite kõhu- ja vaagnapiirkonna osaliselt ravi- ja diagnostika eesmärgil. Loomi valmistatud L. nagu iga kõhuõõneoperatsioonide. Fikseerimine ja tuimestus on määratud tegevuse vastuvõtt, mis järgneb L. Väikesed loomad tegutsevad võimendatud anesteesia või neyroleptanalgezii; suur - sageli seistes fikseerimine kasutamisega võimendatud kohalik tuimestus, samas fikseeritud lamavasse asendisse kasutatakse anesteesia.

Sõltuvalt märge ja sellele järgnenud sekkumine vastavas organis kõhu väikeste loomade ja teha predpupochnuyu pozadipupochnuyu L. keskmisel (valge) liini või paramedian (joon. 1). Viimasel juhul, koe lõikus võib olla transrektaalseks või ümber kõhusirglihas lihase 2-5 cm küljele valge joon. Et pääseda mao kude lõigatakse vasakul ülakõhus. Kui toiming on kohaldatud põhinevast kihiliselt õmblemisse sõltuvalt milline L. näiteks eraldi kõhukelme ja valge joon nahal või sees plaadi kõhukelme rectus mantel, siis välimise plaadi rectus ümbrise ja lõpuks nahale. Kui transrektaalseks L. eraldi õmmeldud otse kõhulihastest. Veistel läbi LA jäänud näljane auku parakostalnym pikkus 18-20 cm sisselõige, et pääseda armi või midagi sarnast paremal ligipääsul asendada pimesool või Libedik. Seejärel panna 2 korruseline õmbluse: esimene - on kõhukelme pealispinda risti, põiki ja sisemine kaldus kõhulihastest; teine ​​- naha kollase kõhu pealispinda ja välise kaldus kõhulihastest. LA kasutatakse ka keisrilõike ja munasarjade eemaldamist. Kui teile juurdepääsu munasarjad lehmade ja märade L. tehes keset näljane auku paremale või vasakule (joon. 2). Lihaste liigestatud käigus kiudu, ja siis tavaliselt ainult naha õmmeldi kinni.

Kui kasutate suur laienemine zheludkoobraznomu jämesoole hobustel L. läbi paralleelselt õigus roidekaarega (punkt 20 cm) tasandil 7-11 ribid. Kehtestada 3 korruseline sõlmes õmblus: esimene - on kõhukelme koos põiki lihaste, teine ​​- nii kaldus lihased ja kolmas - nahal.

Joon. 1. kärped laparotomy koera: a - predpupochny; b - pozadipupochny; aastal - juurdepääsu kõhuga.

Joon. 2. kärped laparotomy lehmadel: 1 - juurdepääs munasarjad; 2 - keisrilõike (osades kohtades on näidatud punktiirjoonega).

+++

larvotsidy (ladina vastne -. vastne ja caedo - tapmine), vahendid vastsete hävitamiseks putukate (sääsed, kärbsed, eriti nahaalune parm). . Levinuim AL - triklorofoon, thiophos, malatiooni, DDT, heksaklorotsükloheksaan, valgendi jms creolin Applied nagu tolmu, lahendusi; emulsioone, aurud, gaasid ja aerosoolid. Mõned L. mürgine soojavereliste loomade ja inimestel.

+++

larüngiit (larüngiit), põletik kõri limaskesta. See toimub kõik kodu- ja põllumajandusloomi, tavaliselt samaaegselt lüüasaamist hingetoru ja neelu. See tekib tagajärjel sissehingamisel ärritava toimega gaasiga, mehaanilised stimulatsiooni järsk temperatuuri muutumisel sissehingatud õhu. Teisene L. võib olla mõnel nakkushaigused (strangles ja teised.). Patsiendid loomi jälgida köha, suurenenud tundlikkus palpatsioon kõri ja hingetoru, suurendades köha. Keha temperatuuri katarraalne L. normaalne, krupoosne ja diphtheritic - suurenenud, õhupuudus võimalik. Sekundaarse L. sümptomid sõltuvad põhihaiguse. Alates L. farüngiit poolt tunnuste puudumise koldeid neelu (neelamishäirete).

Ravi. Haige loom on paigutatud hästi ventileeritud ruumis, anna mitte tolmune toitu, kuiv toit niisutatakse, mitte külma veega kasta. Kanna sissehingamisel; valdkonnas kõri - sooja kompressi ja sooja mähistega. Tugeva köha ette kodeiin sees, dionin (väikesed loomad), expectorants.

+++

laryngoscopy (og Kreeka l {{a}} rynx -. kõri ja Škop {{e}} {{o}} - kella), millisel viisil läbivaatust kõri läbi suu larüngoskoobi. Suurim väärtus on LA suurte loomade (väikesed loomad võimalik uurimine kõri läbi suu palja silmaga või abiga spetsiaalse peeglid). Enne kasutuselevõttu larüngoskoobi tuleb kuumutada kehatemperatuuri ja määritud vaseliiniga. Seda manustatakse läbi alumise ninasõõrmesse ootus, et aken oli suunatud allapoole ja on üle kõri.

+++

laringostenoz (. Kreeka l {{a}} rynx - kõri ja St {{e}} n {{o}} sis - kitsenemine), kitsendades luumenit täielik sulgemine kõri; sümptom paljud haigused kõri (hemipleegia, turse, paistetus, inetus ja kahju kõhre, larüngospasmi).

+++

thyrochondrotomy (kreeka l {{a}} rynx -. kõri ja tom {{e}} - lõigatud, lõigatud), toimimise avamisel kõri. Koostada eemaldamine kõri võõrkehad, polüübid, tsüstid, kasvajad ja raviks vilistav õhupuudus hobustel. Tehke L. all kombineeritud anesteesia. Nahk on lõigatud piki keskjoonel kaela projektsioon kilpnäärme kõhre ja kuni 1. trahhearõngas kaudaalses suunas. Vastavalt valge joon ja lahti keelealune grudinoschitovidnye lihaste ja kiht lahti sidekude. Venitamine nende kudede küljest lõigatakse läbi kõri pealispinda, paljastades keskmine schitovidnokoltsevuyu kamp. Viimane torge skalpelliga ja tükeldati samas suunas nagu nahka. Siis lõigatakse läbi rõngakujulise kõhre ja vajadusel hingetoru rõngakujuline sideme. Pärast peatades verejooksu limaskesta kõris niisutatud tampooniga immutatud 10-20% nym lahus novokaiinille. Polüübid ja kasvajaid eemaldada kääridega. Selleks, et vältida võimalikku tursete ja põletikuliste eritist äravoolu haava ja pehmete kudede kõri ei õmmeldud.

+++

varjatud nakkuse on sama varjatud nakkuse.

+++

külgmised (Lat lateralis -. pool), termin anatoomia, mis näitab asukohta keha osa keha eemale keskel lennukiga. Keskm. Mediaalne.

+++

latürism (Lathyrismus), vitsizm mürgituse loomad põhjus inokulaat (Lathyrus sativus) on liblikõieliste sugukonda. See iseloomustab sügav, üldiselt pöördumatud muutused organismis, peamiselt kesknärvisüsteemis. Haiguse sümptomid ilmuvad 1-2 nädala jooksul pärast algust toitmine ridadesse. Hobused esimene tekivad ravi vilistav lämbumise tõttu halvatuse korduva närvi. Veiste need nähtused on tavaliselt puuduvad. Lemmikloomad on põnevil, kardavad. Eriti järsult L. sümptomid tekivad töötamisel ja liikumine loom: õhupuudus, tahhükardia, higistamine, tsüanoos limaskestade, nõrkus tagajalad. Praegune krooniline haigus. Letaalsus 30% või kõrgem.

Ravi: sooda klistiiri (8-10% lahus); veenisisese glükoosi lahust ja muud südame sümptomaatiline ained; samas vilistamine ohe - operatsiooni. Ennetamine: sisu seemned ametnikud mitte rohkem kui 5% toidus.

+++

klooramfenikooli (Laevomycetinum; PC B-nimekirjas), sünteetiline antibiootikum; klooramfenikooli loomulik identsed. Valge või valge nõrga kollaka roheka valge kristalliline pulber ja lõhnatu. On vees lahustuv, kergesti alkoholis lahustub. Tegutseb paljud bakterid ja suur viiruste, ei ole kumulatiivne efekt. Rakendatud sees salmonelloos, kolibatsilloosiga düsenteeria, kopsupõletik ja kopsupõletik, koktsidioosipuhangute, pulloroze - palavik linnud, paikselt kirurgiliste haiguste näol 1-10% mine liniment silmapreparaatides praktika näol 1% mine liniment ehk 0,25% alkoholisisaldusega lahendus. Toas (1 kg kehakaalu kohta): 0,015-0,02 g lehma: lambad 0,02-0,04 g; 0,03-0,05 siga hoiti korralikult suletud pangad oranž klaas. Mõnikord kasutatakse veterinaarias ja L. L. Õhuke naatriumsuktsinaadi (lihasest).

+++

Levorinum (Levorinum; B-nimekiri), antibiootikum. Amorfne kollase pulbrina ilma maitse ja lõhn; ei lahustu vees. See toimib patogeensete pärmilaadsete seened. Paikset nahahaiguste kujul 5% salvid, haiguste limaskestade - kujul vesilobri (1: 500). Sa ei saa lubada ravimi hingamisteid. See vastunäidustatud maksahaiguste, äge seedetrakti haigused. Hoida pimedas kohas temperatuuril mitte üle 4 {{°}} C.

+++

valgust (Pulmones), paaris hingamisteede täidavad gaasivahetuse vahel väliskeskkonna ja verest keha asub paremal ja vasakul poolitatud rinnaõõnesse.

Anatoomia. L. on koonusjas kuju koos tipu esimese nõgusa servad ja põhi (kuppel diafragma võrra) (joon. 1).

Sidekude jaotab LA viiludeks, selgelt nähtav palja silmaga veistel ja sigadel. Interlobular sidekoe on bronhide, veresoonte ja närvide. On kumer (välimine, ribi), nõgus (diafragma), mediaalne (mediastiinumi) ja pinna südame L.; nüri dorsaalses ja ventraalses teravad servad. Viimane jaguneb 3 aktsiad: ees (tipmine) (mäletsejate kaheharulise paremal), keskel (süda), suurim kaudaal (diafragma). L. Paremal pool on mediastiinumi pinnale Täiendava aktsia kohta. Hobune südame ja diafragma osakaal sulatatud koertel on jagatud aktsiate ja selgmise äärega. Mediaalne pind LI on süvend - L. värav (Porta pulmonis). Alltoodud veresooned ja bronhid, mis moodustavad juur L. (radix pulmonis), siia saadeti ja kopsuveenid, alates kapillaarivõrgustikke. L. kaetud kopsu pleura. Veri LA toob bronhide arteri; verevoolu - bronhide veenides. Innervatsiooni parenhüüm L. läbi uitnärviga, veresoonte L. - sümpaatilise närvi. Harud vagus ja mõistvalt närve moodustavad peribronhiaalse põimik. L. lümfisõlmede kogutud bronhide ja kopsude lümfisõlmed.

Histoloogia. Iga LV sobib peamist bronhi. On alates kahekshargnemist hingetoru, korduvalt hargnenud, moodustades L. bronhipuust. Ehitatud hingetoru, kuid selle kõhreline rõngad kinni. Alates peamine bronhi eraldatud suur haru: üks tipmine, südame, lisada jagada ja mitu diafragma osakaal. Suur bronhid hargnevate, liikudes väikeste ja keskmise suurusega (joon. 2). Nagu mitmed hargnevate bronhid kõhre väheneb, näärmed, lihaste kiht limaskesta silelihaskiude, muutub see kaherealisest Mitmeraeliste epiteel, millele järgneb üherealist. Väikseim intralobular bronhid - harudesse (läbimõõt kuni 1 mm) siseneda kopsu viilud kaudu tops, hargnevate neid, nad moodustavad alveoolide puu, kus gaasi vahetus toimub. Bronhioolide lihaskoe peaaegu kaob, asendatakse elastne kiud. Epiteel on tasapisi kaotamas ripsmete ja raku kõrgus väheneb. Bronhioolide jagunevad lobules terminal harudesse (kuni 0,4 mm läbimõõduga), mis jagunevad 2-3 hingamisteede (alveolaarsetesse) harudesse. Need jagunevad harudesse alveolaarsetesse kanalid, mis on jagatud 2-3 pime alveolaarsetesse sac (joon. 3). Seinad kopsu limast moodustavad kogumi mullid - alveoolide (läbimõõt kuni 0,1-0,14 mm), mis on ehitatud korter rakkude hingamisteede epiteeli. Hingamisteede harudesse, et alveoolide on peamine kopsuvähi viilu (acinus pulmonis). Kopsualveoolid on punutud tiheda võrgu kapillaare. basaalmembraani (joon. 4) vahel paikneb epiteel ja kapillaare.

Füsioloogia - Breathing vaata ..

L. Uuring sisaldab üldist (kontroll, palpatsioon, löökpillid ja auskultatsioon) ja spetsiaalne (analüüs nina lõppu ja röga, torakotsentees, rinografiya, pneumography, laryngoscopy, bronhoskoopia, bronchography, torakoskoopia, Röntgenläbivalgustuse röntgeni-, fluoroskoopias) meetodeid, samuti uurimismeetodite funktsionaalsete L. riigi (nt hingamisteede minut, hingamissagedus, protsent süsinikdioksiidi väljahingatavas õhus ja hapnik). Ülevaatus kindlaks hingamissagedust, rütm, tüüp, tugevus, sümmeetria ja kuju hingamisteede liikumise rinnus (nt barrel rinnus on täheldatud kroonilist emfüseem L.). Palpeerimist rinnal mööda roietevahelised lüngad luua valus reaktsioon (näiteks pleuriit), nahaalune emfüseem. Löökriistad määratleda piirid L. ja patoloogiline löökpillid helisid. Tervetel loomade ees piiri L. löökpillid ulatub kaudaal nurga abaluu kohta ankoneusov line südamesse, top - vaatenurgast tera paralleelselt Ogajätkete selg; istmik piiri mäletsejad on piiratud kuni 12 m serva (horisontaalsel rida välisnurgast iliumi), 9 lülist (at õlaliigese Lopatko-line); hobune - 17 m ribi (mida Maklok, Voroneži Oblasti line), 15 m (koos Istmikuluude tuberosity), 11 m (abaluu-õlavarre ühine) sigadel - 12, 10, 8m ribid koerad - 12, 11, 10 m servad. Kui löökpillid L. terveid loomi saab kuulata selge kopsu helisid. Haiguste rinnakelme L. ja helide nüri või tömbid, trummikile, heli pragunenud potti ja teised. Auskultatsioon rindkere ja kuulata bronhide hingamine vesikulaarse hingamine (vt. Hingamine müra).

Patoloogia - vaata atelektaas, emfüseem, kopsupõletik, pleuriit, kopsuturse, hüdrotooraksi, aktinomükoos, Pneumokonioos tuberkuloos, kopsu jämesoole, pneumotooraks, Kopsufibroos ..

Joon. 1. Väline (ranniku) pinnale valgust: A - Koer (vasakult külgvaates); B - sead (diafragma pinda) B - veiste (paremal ja vasakul); D - valguse kujul põhjast koer; 1 - hingetoru; 2 - vasak tipmine lobe; 2 "- südame piir; 2 "- õigus tipmine lobe; 3 - osakaal süda; 3" - interlobar pügala 4 - Vahelihasesong lobe; 5 - dorsaalses varu; 6 - ventral varu; 7 - diafragma pinda; 8 - Täiendava aktsia kohta.

Joonis 2. Lihtne hobused: 1 - luumenit suurte bronhid; 2 - Oma ripsmeline epiteel; 3 -. lihaste kiht; 4 - kõhre; 5 - eesnäärme; 6 - väikesed bronhid; 7 - läbilõiget alveoolid; 8 - vertikaalne läbilõige alveoolid; 9 - kliirens Alveolaarse sac; 10 - veresoon (eest Krellivtu ja Grau).

Joon. 3. Skeem hargnemise hingamisteede harudesse: 1 - hingamisteede harudesse; 2 - alveolaarsetesse kanalid; 3 - õhukotid; 4 - alveoli; 5 - haru kopsuarteri; 6 - veenides; 7 - bronhide arteri haru; 8 - kapillaare, mis hõlmab alveoolide; 9 - arteriovenoossesse anastomoos (eest Tehveru).

Joon. 4. Vaheseinad vahel alveoolide ja kapillaaride õõnsused kopsus imetaja all elektronmikroskoobiga: 1 - tsütoplasmas; 2 - core rakud hingamisteede epiteeli; 3 - õõnsuse kapillaari; 4 - tsütoplasmas endoteelirakkude; 5 - basaalmembraani; 6 - erütrotsüütide; 7 - sidekude; 8 - microvilli.

+++

leukeemia (kreeka leuk {{o}} s -. valge ja h {{a}} ima - veri), leukeemia, pidev oluliselt suurenenud leukotsüütide arvu. Vt. Leukeemia imetajate, lindude leukeemia.

+++

leykovirusy, viirused, mis põhjustavad haigused vereloomet kanadel, hiired, rotid, kassid. Kõige uuritud L. kanad ja hiired. LA - RNA viirusi sisaldava, mis kuuluvad perekonda Retraviri Dae (vt onkogeense viirused.). LA ei ole range liigispetsiifilisus, näiteks hiire leukeemia viirused võivad indutseerida leukeemia rottidel. L. eeldada etioloogialise rolli leukeemia veistel ja väikeste veised, sead, ahvid ja inimesed. Vt. Leukeemiateks on ka imetajate, lindude leukeemia.

Lit.: Frolov AF, viiruste ja kantserogeenesi K., 1973.

+++

LEOCOGEN (Leucogenum; B-nimekiri), stimulant leykopoeza. Valge kristalne tahke aine; see on vees lahustuv ja alkoholi, vees lahustuv lisamisega naatriumkarbonaat. Kohaldatakse haigused koos leukopeenia. Toas: hobuse 0,2-0,4 g; siga 0,03-0,05 g; koer 0,01-0,02 g vastunäidustatud pahaloomuliste Verehaigustega. Hoida hästi suletud mahutis pimedas kohas.

+++

leukogram, sama WBC.

+++

leucoderma (kreeka leuk {{o}} s -. valge ja d {{e}} RMA - nahk), puudub melaniini pigmendi üksikute nahapiirkondadele. Tekib pärast vigastuse armid, põletused, haavandid jms, samuti infektsiooni järgne nahalööve.

+++

leukeemia linnud (Leukoosi avium), hematoloogilised pahaloomulised kasvajad, leukeemia, leukeemia, viirushaiguse iseloomustab süsteemne kasvaja kasvajate vereloomekudedega. L. n. Salvestatud kõikides riikides, kus arendatakse linnuliha. Majanduslikku kahju, mis on seotud lindude surmajuhtumid vähenenud munatoodang, liigitamine rümbad, piiravaid meetmeid.

Etioloogia. Patogeenid L. p.- RNA sisaldavad oncornaviruses Retraviridae perekonna, põhjustades leukeemia ja sarkoom linnud ja sisaldab antigeense alagruppides 6 - A, B, C, D, E, F (vt onkogeensed viirused.). Viirused selles rühmas leitakse kasvajakoes, veri, in parenhümatoosseks elundite ja munades kanad. Viirused on kõige stabiilsem neutraalse pH inaktiveeritud eetris, kloroformis, saponiini termolabiilsete (t inaktiveeritakse kiiresti 46 {{°}} C), kultuure siiratakse kanalootest fibroblastide (CEF).

Epizootology. L. n. Set kanad, kalkunid, pärlkanad, haned ja pardid, samuti (üksikjuhtudel) on faasanid, tuvid, papagoid, kanaarilinnud, vindid, vutt, kraanad, toonekured, kajakad, jaanalinnud, kotkad, luiki. Sagedamini kanad. Allikad infektsiooni patogeeni - haige ja kliiniliselt terved linnud viirus. L. n. Transmission läbi haudemune, kuid mitte välistatud seedetrakti või sissehingamise infektsioon kanad, mis on palju tundlikumad täiskasvanud kanad. Haigus avaldub (peamiselt sporaadiliselt) lindudel vanemad kui 4 kuud, kuid mõnikord ka 2-3 kuu tibud. Tuntud geneetiliselt tingitud suurenenud vastuvõtlikkus leukeemia kanad üksikute tõugude ja liinide. Tekkimist ja levikut L. n. Edendada väljatõrjumine linnuliha, tasakaalustamata toitumine seeditavatel valku, vitamiine ja mineraalaineid, toidu autoklaavimist.

Patogenees on raskesti mõistetavad. Selgus, et kui L. f. Häirib normaalset küpsemise ja diferentseerumist vereloomerakkudes on ülemäärase mitmekordistumine rakuliste elementide mitte ainult vereloomekoed, vaid ka väljaspool seda, eriti rikas RES rakukehades. Sõltuvalt rakulises koostises kasvaja kasvajate eristatakse Lümfoid müeloidse, erütroleukeemia (erütroblastoosi) ja gemotsitoblastoz ja retikuloendotelioosi.

Immuunsus. Vaatamata identifitseerimise neutraliseerivad antikehad kana verd, kunstlik immuniseerimise katsed vastu L. n. Ei õnnestu.

Kursus ja sümptomeid. L. n. Tulu krooniliselt. On 2 etappi L. n.: Pikk subkliinilise ja kliinilise lühiajalised, mis lõpeb surmaga. Ilminguid haigus ei ole konkreetselt: letargia, kõhulahtisus, kõhnumine. Mõnikord õnnestub sondi maksa suurenemine, turse võib olla freenilist süvend. Suhe erütroblastoosi iseloomulik hemoglobiini languse sisu suurenemine mitmeid erütroblastid, normoblasts ja proerythroblast perifeerses veres ning luuüdi. . Kui lümfoidne L. n tingitud väiksemast arvust punaste vereliblede hulk suureneb lümfoidsete seeria, müeloidse L. n perifeerses veres ja luuüdis rakkude müeloidse seeria domineerib -. Alates müeloblaste et psevdoeozinofilov. Kui retikuloendotelioosi lümfopeeniast märkida, arvu suurenemine müeloidrakkude, monotsüüdid, retikulaarne rakkudes.

Patoloogilised muutused. Suhe lümfistruktuure, müeloidse L. n. Retikuloendotelioosi ja mida iseloomustab märkimisväärne suurenemine maksas. Aastal hallikas-pruuni kehapinna nähtav hall-valged laigud erinevates suurustes, salovidnye on lõigatud. Neerud ja põrn (joon. 1) on ka laienenud, vaevaliselt. Munasarjade suurenemine võib väliselt sarnaneda lillkapsas (joon. 2). Hallikas-valge koldeid võib olla maos, kloaagipauna, kopsu- ja teised. Organs. Kui erütroblastoosi tähele terav kahvatus, naha ja lihaseid. Maksa, põrna, neerude - punakas, paistes, kuid suurenes pisut. Vastavalt serooskelmetes nähtav väikesed verejooksud. Histoloogiline uuring lümfoblastse leukeemia maksas, neer, põrn, munasarjad ja teistesse organitesse paljastada hajus või focal leviku ebaküps lümfoidrakku, müeloidse - luuüdi (vereloome normaalse koe on asendatud patoloogiliste) ja müeloidraku levikule elundite arv. Suhe retikuloendotelioosi iseloomustab leviku diferentseerumata retikulaarne rakud ja adventitia veresoonte eri elundite. Kui erütroblastoosi - suur hulk ebaküps punaste vereliblede (proerythroblast, basofiilset punaste vereliblede) leidub luuüdis siinused, põrn, kapillaaride maks ja neerud. Sest gemotsitoblastoza iseloomulik peri- ja intravaskulaame ummikud hemocytoblasts.

Diagnoos. Oluline roll diagnoosimisel L. n. Mängi patoloogiline uuring mõjutatud elunditest. Haigus ei ole võimalik kindlaks kliinilistel alustel. Verenäitajate uuringud on teatav tähtsus avastamiseks erütroblastoosi ja lümfisüsteem L. n., Ei saa teha suures mahus. Seroloogiliste testide Välja on töötatud välja selgitada grupi-spetsiifilise antigeeni leukeemia viirus-sarkomnoy Group: DGC Cofala test, immunofluorestsentsuuringu reaktsioon, RIHA, mida ravimi diagnoosimiseks L. n (PDLP) pakutud VP Zelensky .. Avastamiseks tüüpi antigeene ja antikehi kasutades riskiinfosüsteemi test ja neutraliseerimisreaktsioon. . L. nr eristada tuberkuloosi, Mareki haigus, pulloroza - palavik, koligranulematoza, hepatiit, uriini happe diathesis, sarkoom, kartsinoomi.

Ravi ei ole välja töötatud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Haudemunade ja pesitsevate lindude imporditavate tuntud talud, taimekasvatuse edastab ainult tugev, elujõuline tibu. Tingimused ja toitmine peab vastama kehtestatud nõuetele linnud igas vanuses, suund ja tootlikkust. Vajalik isoleeritud kasvatamise kanad erinevas vanuses, regulaarselt Tapmist nõrkade ja haigete kanade ja kanad, kõik lahkamine surnud ja tapetud lindude histoloogilisel patoloogilise materjali kelmusekahtluse L. n. Düsfunktsionaalsed L. n. Farms on soovitatav inkubatsiooni munade kanade vanem kui 1 aasta, et luua sugukala lineaarse hübriid linnud, kes on geneetiliselt resistentseks L. n. soovitused eemaldamine bezleykoznyh kanad.

Lit.: Borisova SP, leukeemia, raamat.: Haigused linnud, 2nd ed., M., 1971, lk. 52-63; Juhised patoloogiline diagnoos leukeemia linnud, L., 1974; Zelensky VP, Frangulyan K. Sh, kaasaegse suuna arendamine ja korraldamine meetmeid, et võidelda lindude leukeemia, raamat.: Haiguste ennetamine põllumajandusliku loomade loom tööstuses, M., 1975, lk. 251-58.

Joon. 1. Suurenenud põrna kana müeloidse leukeemia.

Joon. 2. Struck munasarja kana leukeemia.

+++

leukeemia imetajatele (Leukoosi mammalium), leukeemia, leukeemia, kasvaja haigus vereloomekudedega iseloomustas peamiselt süsteemi mitmekordistumine ebaküps vereloomerakkudes erinevates organites ja kudedes. Leukeemia veised on sageli nimetatakse "ensootilise leukeemia", "lymphosarcoma". . Seas põllumajandusloomad L. m esineb sagedamini veised, vähemalt - in lambad, hobused, sead, koerad ja kassid. Nende hulgas inimese leukeemia kasvajaliste haiguste paikneda ka märkimisväärse osa. L. m., Eriti veiste, kajastatakse peaaegu kõik maailma riikides. Kõige tavalisem L. m. Vastatud Euroopas (eriti Rootsi, Taani, Lääne-Saksamaa ja Ida-Saksamaa) ja Põhja-Ameerikas. NSVL, leukeemia veised registreeritud Balti riikides, mitmeid valdkondi Ukraina ja Valgevene, Põhja-Kaukaasias, mõnel talude Moskva ja Leningradi piirkondades, samuti Lääne-Siberis ja Uuralis. Tuleb märkida, et enamus ebasoodsamas L. m. Talus kasvatatakse veiseid, mis on geneetiline seos angelnskim (punane Saksa) ja ostfrizskim veised. See leidis sagenemistendentsi mitmes loomaliikide, perekondade ja read. Uute koldeid L. m. Peamiselt tänu importida aretus vasikate piirkondades ja talud, ebasoodsas olukorras L. m. Majanduslik kahju L. m., Tänu märkimisväärne suremus, tootlikkuse vähenemise, on sunnitud loomade tapmine, rümpade kõrvaldamist ja organite rikkumiste paljunemise, noor puudu, kulu kõrvaldamine piima.

Etioloogia ja patogenees L. m. Kas ei mõisteta. Nad mängivad rolli arendada bioloogiliste, füüsikaliste, keemiliste ja geneetilised tegurid. Vastavalt mõned teadlased, etioloogia L. m. (Kassid, koerad, hiired jne) mängi olulist rolli oncornaviruses C tüüpi, sugukonnast of Retraviridae (vt. Onkogeensed viirused). Need viirused ilmutavad nende mõju teatud immunobioloogilisi tausta ja juuresolekul geneetiline eelsoodumus. Töö uuring rolli oncornaviruses, geneetilised ja immunoloogiliste tegurite leukeemia veised.

Vastavalt rahvusvahelise klassifikatsiooni histoloogilise kasvaja lemmikloomad L. m. Lisandub rühma tuumorlesioonide lümfoidne ja vereloomekoed. Vastavalt sellele klassifikatsioon, L. m. Kas lümfoidne leukeemia, lymphosarcoma, müeloidne leukeemia, erütroleukeemiaga, megakarüotsüütsed ja monotsüütleukeemiat. Iseloomulik lümfoidse leukeemia - esinemine pahaloomuliste lümfoidrakku veres ja luuüdis. Suhe lymphosarcoma erineb primaarne kahjustus on lümfisüsteem, ebaühtlaseks kaasamisel luuüdi, esinemine leukopeenia ja sageli - aneemia (20% juhtudest). By struktuurselt eristada rakud: halvasti diferentseerunud lymphosarcoma, limfoblastichnuyu, lümfoidne ja histiotsütoosi või gistiolimfotsitarnuyu, mida tuntakse ka retikulosarkoomi. Kui mõjutatud müeloidse leukeemia luuüdi, veri müeloidrakkudega ilmuda. Erütroleukeemia toimunud kiire rakkude paljunemine - eelproduktideks punalibled ja granulotsüütide arv rakke. Iseloomulik need kasvajad - esinemine ebanormaalne lähteainete punaste vereliblede, sageli mitmed vormid megaloblastse. Kui megakarüotsüüdi leukeemia megakarüotsüütide luuüdis mitmekordselt ja seejärel teistes vereloome elundite, nende puudumisel - veres. Suhe monotsütoidne (monotsütaarsed) leukeemia tüüpiliselt luuüdi ja juuresolekul monotsütoidne vereliblesid. Vastavalt teised klassifikatsioonid (Europe), veise leukeemia on jagatud kolme liiki: ensootilise, naha ja alaealiste täheldatud ainult noortel loomadel (kaks viimast vormid on haruldased).

Kursus ja sümptomeid. Haigus võtab kuud, ja mõnikord aastane, ilma nähtava kliinilised tunnused. In algusperioodil haiguse leukomeelisi kogu märkida suurenemist leukotsüütide arvu perifeerses veres (leukotsütoos), mis erinevalt leukotsütoos koos leukemoid teste on püsiv (püsiv) iseloomuga. Tulevikus on piirkondlik süsteem või lümfisõlmede suurenemine, põrna, exophthalmos. Sageli tekib hemorraagiline sündroom. Iseloomulik muutused verepildis (suurenemine veres ebaküpsete vereloomerakkudes või leukeemia, leukotsütoos ja teised.).

Patoloogilised muutused. Nimetage süsteemne turse lümfisõlmed, põrn, kasvaja kasvav kude südames, Libedik (veistel). Mis iganes ka luuüdi kahjustuste, maks, neerud, kopsud, soolestik ja teised. On histoloogilisel mõjutatud elundid looma süsteemi laiendamine vereloomerakkudes erineva raskusastmega küpsuse, kuni diferentseerumata, mis on iseloomulik kasvaja protsessile (vt. Lisab p. 273).

Diagnoos. Juhtiv roll diagnoosimisel L. m. Kas kliiniline ja morfoloogilised ja hematoloogilised meetodeid kohustuslikele diagnoosimist ja patoloogiline histoloogilisel, nagu loomad pikka aega võib olla kandjad oncornaviruses tüüp C ja on lümfotsütoosiga ilma vähi arengut. Alustada kohaldada meetodeid immunoloogiline diagnostika, reaktsioon immunodiffusion (RID), immunofluorestsentsuuringu (riskiinfosüsteemi), RSK, elektronmikroskoopia ja teised. On tendents ühtlustamist ja standardimist hindamise meetodid hematoloogiliste parameetrite leukeemia veised. Seega NSVL alusel hematoloogiliste diagnoosi panna "leukomeelisi võti", mis võtab arvesse mitte ainult absoluutarv valgete vereliblede ja protsent lümfotsüüdid. Tema verepilti võttes arvesse loomade vanusest (vt. Tabel)..

Ravi on ebaefektiivne.

Vältimise ja kontrolli meetmed L. m. NSV Liidus, samuti mitmetes välisriikides on piiratud veise leukeemia. NSVL, need tegevused viiakse läbi tuginedes erilist õpetust. Peamised meetmed, et takistada jaotumine ja eliminatsioon veise leukeemia: Turvalisus jõukas talud, nende läbiviimise keerulised diagnostilised testid, kehtestati piirangud ja keeruline Sanitaarmeetmete taludes, ebasoodsas olukorras leukeemia. Turvalisus ohutu L. m. Talu koosneb viies läbi süstemaatilist kliiniliste ja hematoloogilised uuringud kariloomade, ostu aretamiseks ja üksnes jõukate kodudes. . Taludes, ebasoodsas olukorras L. m, kasutusele mitmed piirangud, mis keelavad: müügi ja ekspordi aretus- ja eesmärgid; kasutamise aretamiseks karjadena sugupuu, mis on esivanemad leukeemia patsientidel; . Hooldamine loomadest üldiselt pärast, millega karja nad L. m (nt loomad edasi liha siseorganid on läbinud histoloogilisel); ümberpaigutamis- loomade sees hozyaystvabez veterinaarravimite lubade spetsialistid; kasutamise piima haigeid loomi (näiteks piima keetmise järel kasutatakse loomasöödaks). Avastamise korral veterinaar-san teadmisi konkreetse rümbad ja elundite leukeemia kaotustest nimetatakse neid tehnilisi ringlussevõtt. Kasutage endokriinorganite ja vere jaoks ravimite tootmiseks, samuti toidu on keelatud.

Lit.: Probleemid Eksperimentaalse onkoloogia ja leukeemia inimestel ja loomadel, M., 1979; Leukeemiateks ja loomade vähkide, M., 1977; Rahvusvaheline histoloogilise liigitus kasvajate koduloomade, "WHO Bulletin", 1975, v. 50, number 1-2, lk. 3-140.

Leukotsüütide arv ja lümfotsüütide terve, kahtlustavad haiguse ja patsiendi leukeemia veised ( "leukomeelisi võti")Caption vahetükk lk 273. Hematological ja histoloogilised muutused leukeemia veised: 1 - mõõdukas tõus lümfotsüütide arvu veres. 2 - järsk tõus lümfotsüütide arvu veres; 3 - lümfoidse infiltratsioon luuüdi koe; 4 - lümfoidrakku maksa vahel kiirte veresoone valendiku arvukus lümfotsüüdid; 5 - infiltratsiooni lümfoidkoest rakkude vahel torukesed ja glomeruli neerud; 6 - lümfoidrakku kiudude vahel müokardi; 7 - rikkumine lümfisõlme struktuuri aretus homogeenne lümfoidrakku; 8 - liigne paljundamisega lümfoidrakke punane pulp põrna.

+++

leukotoxins, ainete bioloogilist päritolu, mis on mürgine mõju valgete vereliblede. L. K sisaldavad toodetud antikehad vereseerumis looma immuniseerimisel võõrliikide leukotsüüdid; vaheühend lagusaadused valkude; toksiliste ainete vabanenud mõned tüvede puhul stafülokokid (leukotsidiin) ja streptokokid. Vaata. Samuti tsütotoksiine.

+++

leukotsidiin, toodetud aine stafülokokid ja on toksiline mõju valgete vereliblede. See mõju on eri tüüpi LA ulatub väheolulisest kahju valgete vereliblede morfoloogilised struktuurid nende täielik lüüsi. Valged verelibled mõjul L. kaotada võime taastuda (värvide) metüleensinisest; Selle vara põhineb kindlaksmääramise meetodit L.

+++

WBC, leukogram protsent erinevat tüüpi valgeid vereliblesid, mis on määratud kindlaks nende arvutamise värvitud vere mustamine mikroskoobi all. Leukotsüüdid sõltuvalt tihedus ebaühtlaselt jaotunud smearidega: neutrofiilid, basofiile, eosinofiilid - ringikujuliselt lähemale servast; monotsüüdid, lümfotsüüdid - lähemale keskel. Kui lugedes leukotsüütide meetoditel Schilling või Filippchenko. Vastavalt Schilling kindlaks leukotsüütide arv on neljast osast insulti (chetyrёhpolny meetod). Just mustamine arv 100-200 rakke. Filippchenko meetod seisneb selles, et mustamine vaimselt jagatud 3 osaks: alguses, keskel ja lõpus (trёhpolny meetod). Arvutus plii sirgjooneliselt üle mustamine ühest servast teise. Igas osa sama palju rakke loendati. Kokku valgete vereliblede moodustavad 100-200. Avastati rakud salvestatud spetsiaalne laud Rakuloenduse (Egorova silma). Sest kiire ja lihtne määramine L. f. rakendada spetsiaalseid 11 võtit. L. f. sõltub liigist, vanusest, soost, põhiseadus, kivid, loodus, toitmine jms tegurid (vt. tabel)..

Kliinilises praktikas L. f. On oluline, kuna mis tahes muutused organismis mõnede protsent valgete vereliblede tüübid on suurenenud või vähenenud suurendades või vähendades mõnel muul kraadi. Vastavalt L. f. Saate kohtunik haiguse kulgu protsessi, välimus komplikatsioone ja isegi võimalik ennustada tulemust haigus. L. f. See võimaldab eristada sarnaste haiguste korral: gripi (lümfotsütoosiga) ning pleuropneumoonia (neutropeenia); katku (leykotsitopeniya ja lümfotsütoosiga) näod (leukotsütoos ja eosinofiilia), ja nii edasi. d. Andmed L. f. tuleb võrrelda kliinilise korral haigus.

Lit.: Veterinary Research Laboratory, ed. VY Antonova ja PN Blinov, Moskva, 1974.

WBC täiskasvanud loomad (mida Kudryavtsev)

+++

leukotsüütide profiili graafiliselt osa ja absoluutarv teatud tüüpi valgete vererakkude 1 mm3 veres. Et rekord net use Sh D. Moszkowski muutmise GV Domracheva ja NZ Obzhorina. Horisontaalselt määrata tüüpi leukotsüüdid, vertikaalselt - arv 1 mm3 veres. Ülemise ja alumise piiri ristküliku (joon.) - Piirid füsioloogilise kõikumisi absoluutne summa iga leukotsüüdid. Otsustades sisu absoluutarv teatud tüüpi valgete vererakkude 1 mm3 vere loota koguarvust valgeliblede 1 mm3, väljund leukotsüütide valem ja need andmed ümber. Saadud arvväärtused üksikute tüüpi leukotsüüdid vastavates veergudes tähistada grid punktid ühendatakse seejärel sirgjoont. Kui saadud väärtused ei sobi contoured igat tüüpi leukotsüüdid ruudud, see näitab absoluutset suurenemise või vähenemise teatud tüüpi valgeid vereliblesid, see tähendab, et patoloogilised muutused organismis.

Leukotsüütide verepildis lehma (norm).

+++

Buffy proovi soovituslik diagnoosiks mastiidi avastamise piima arvu suurenemine valgete vereliblede ja bakterid. Erilistel tsentrifuugitopse valatakse 10 ml piima filtriti läbi vati ja tsentrifuugiti 5 minutit kiirusel 1200 p / min. Esinemine setete üle ühe jagamise skaalal toru, põhjustades kahtlus mastiiti. Sette tegema mustamine, fikseeritud, värvitakse metüleensinisest ja mikroskopiruyut. Arvu suurenemine valgete vereliblede (tavaliselt 1-2 silmapiiril), ja olemasolu streptokokid ja teised. Kokitaoliste vormid mikroorganismide mustamine kinnitab kahtlus mastiiti. Vaata. Piima ka, mastiit.

+++

leukotsütoos, suurenenud leukotsüütide arv veres (üle 10 000 per 1 mm3). Peale üldise L., L. eristada basofiilset, eosinofiilide, neutro, lümfotsütoosiga, monotsütoosiga. Keskmes protsess on aluseks erinevate rikkumiste küpsemise ja vabanemise valgete vereliblede vere ja ümberjaotamiseks vereringesse. Füsioloogilised L. võib olla raseduse ajal, millel on tugev lihaspinge, imikutel ajal intensiivset seedimist ja muude patoloogiliste L. täheldatud nakkushaigused, leukeemia, mitmesugused põletikulised ja mädane protsessid jne Arvesse leukotsüütide arvu on erinevus diagnostiline väärtus ..: teatud haiguste (malleuse, strangles, kopsusagara kopsupõletik, sigade roos, tuberkuloos) hulk suureneb valgete vereliblede; gripi hobused, katku, paratüüfust vasikate kaasas arvu vähenemine leukotsüütide.

+++

leykotsitozooz (Leucocytozooses), lindude haigus, mida põhjustab algloomad perekonnast amelanotic Leucocytozoon pere Haemoproteidae, parasiithaigused endoteeli rakkude ja elemendid verd. Haige LA enamik linnuliik, enamasti noored. Vedajad L. - verdimevate midges (pere Simuliidae.). Parasiidid siseneda linnu verega hammustuste midges, tõug (gametogony) endoteeli rakud, osaliselt lokaliseeritud hiljem, ilmselt erütroblastid. Kandur mao parasiit gametotsüütideks moodustavad sügoodi muutub ootsüüdi, kust sporosoidid moodustatud; inokuleeritud vedaja viimase lind veres. Haiguse peiteaeg on 6-10 päeva. Patsiendid linnud - palavik, depressiivne meeleolu, suurenenud süljevool, aneemia, kõhulahtisus, ataksia, jäsemete halvatus. Kestus haiguse 1-2 päeva või kauem. Mis Avanäituseks kurnatus, üldine aneemia, laienenud maksa ja põrna, hemorraagiline enteriit, haavandid soole limaskesta. Diagnoos põhineb avastamise patogeenide perifeerses veres määrdumist smearidega uuring põrna, maksa ja kopsude laiba surnud linde.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine: vektor kontrolli.

Lit.: AA Markov Leykotsitozoozy (Leucocytozooses), raamat.: Haigused linnud, Moskva, 1962.

+++

valgete vereliblede (kreeka leuk {{o}} s -. valge ja k {{y}} tos - konteineri siin - rakk), üks tüüpi vererakke. Vastavalt omadused tsütoplasmas eristada L.: Teravilja, või granulotsüütide ja nezernistye või agranulocytes. Granulotsüüdid jaotada neutrofiilid, eosinofiilid ja basofiilid agranulocytes - lümfotsüütidel ja monotsüüdid. Bioloogiline olulisus LA - kaitsmisel osalemine reaktsioone organismis. Tavaliselt 1 mm3 loomade verest sisaldab keskmiselt 5000-10 000 L. Vt. Ka Blood Leukotsüütide valem.

+++

LM (kreeka l {{e}} iOS -. Sileda pinna, m {{y}} s, millist minu puhul {{o}} s -. Lihaseid ja {{o}} ma - lõpeb kasvajate pealkiri) healoomuline kasvaja silelihaskiude. Sõlmed L. järsult piiratud, ümarad, sageli riputada jala. L. areneb emakas, seedetraktis ja teised. Bodies.

+++

Leishmaniasis (leišmanioos), invasiivse loomulik fookuskaugus nakkushaiguste loomade (peamiselt koertel) ja inimestel, algloomade poolt põhjustatud perekonnast Leshmania ja iseloomustab nahakahjustused (naha L.) ja siseorganid (siseelundite L.). L. levinud troopilistes ja subtroopilistes riikides; Nõukogude Liidus - vabariikides Kesk-Aasia ja Kaukaasia.

Etioloogia. Naha L. nimetatakse Leshmania Tropica suur (patogeenireservuaarina looduses - liivahiired, maa oravad ja muud närilised) ja L. Tropica alaealine (haigustekitajat on salvestatud keha haiged inimesed ja koerad). Vistseraalne L. põhjustatud L. donovani (erguti veehoidla - haiged inimesed, samuti mõned kodu- ja metsloomade). Vektorid Leshmania - sääsed. In loomorganismidele bezzhgutikovye kujul leidub ainult patogeeni mis asuvad tsütoplasmas fagotsütaarsete naharakud (naha L.), maks, põrn, luuüdi, et al. (Vistseraalsetes L.). Parasiitide on ovaalne või ümmargune kuju. Mõõtmed 2 X 6-2 X 3 mikronit. Toas rakutuumas on ümmargune - ja trofonukleus eriti vormis lühike pulgad, lüliti - blefaroplast. Leshmania tõu erilist toitekeskkonnale ja koekultuuris.

Epizootology. Nakatumine loomade ja inimeste tekib siis toites neid nakatunud sääsk. Koerad tavaliselt haigestuvad hilissuvel. Erinevates koldeid ei domineeriks naha- või siseelundite L. Korduv infestatsioonid koertel ei öelnud.

Kursus ja sümptomeid. Vistseraalne L. koerad toimub akuutselt kui krooniliselt. Palavikuga arendada konjunktiviidi ja blefariit, põletik limaskesta nina on haavandid limaskestade ja naha, mis muutub kuivaks ja kestendav. Juuksed sechёtsya ilmuvad kiilaspäisus. Limfatich. sõlmede suurenemine. Loomad kaalus palju. Mõnikord märkis liigesepõletikku ja enne oma surma - halvatus. Äge haigus kestab paar nädalat, tulemus on tavaliselt surmaga, kroonilise - kuni 3 aastat ja lõpeb sageli taastumist. Nahahaavandite L. koerad näinud tagaosas nina, huulte, kulmude, servadel kõrvade ja sõrmed.

Patoloogilised muutused. Kui siseelundite L. põrna, maksa ja lümfisõlmede on suurendatud 2-3 korda, teiste organite ja kudede on aneemia; naha - muutusi ei täheldatud siseorganeid.

Diagnoos põhineb avastamiseks Leishmania in smearidega purunemisi siseorganite või kraapimist haavandid.

Ravi. Koertele siseelundite LA olematuks. Kui naha L. koerte valdkonnas kasutatavate obkalyvanie sõlme (algstaadiumis) 5% nym lahendus kvinakriin.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid: kaob sääskede, hävitamine hulkuvate ja haigete (eriti siseelundite L.) koertele.

Leishmaniasis inimene. Naha L. (Borowski tõbi) esineb kahel kujul: pozdnoizyazvlyayuschiysya (LA City "ashhabadka") ja ostronekrotiziruyuschiysya (pendinskaya haavand). Avatud kehaosadele kohas sääsk hammustab üksused ilmuvad, mis seejärel teisendatakse haavaparanemises armi. Vistseraalne L. (lapsed, must palavik) kannatavad enamasti lapsed. Iseloomustab tumeda värvuse naha laienenud maksast, põrnast, aneemia, lümfisõlmedesse. Ennetamine: kaitse sääskede neid hävitada; hävitamine närilised kannatavad hulkuvad koerad; vaktsineerimised.

+++

ravimtaimed, suur hulk taimi, mida kasutatakse meditsiinis ja veterinaarias tava terapeutilist ja profülaktilist ettevalmistusi. Umbes 40% kõigist terapeutiliste ainete toodetud NSVL, taimse päritoluga. Raviomadusi L. lk. põhjustatud juuresolekul aktiivseid ühendeid (alkaloidid, glükosiidid, vitamiinid, ensüümid, eeterlikud õlid, tanniini, lenduvad, antibiootikumid ja teised.), millega antakse konkreetne füsioloogilist toimet organismi või millel on bioloogiline aktiivsus patogeeni. Mõned tarbitakse L. lk. (. Uimastavaid mooni, riitsinus, belladonna, Datura jne) kasvatatakse erilistes sovhoosid, kuid enamus - looduses.

Veterinaaria meditsiini praktikas kasutades paljude ravimite L. p., Mis sõltuvalt keemilise struktuuri toimeaine on erinev mõju. Ettevalmistused palderjan on rahustava toimega. L. p., Firmalt belladonna (Belladonna), must henbane, Datura, jne on holinoliticheskoe mõju. Ettevalmistused digitaalisepreparaatide Adonis kevadel, maikelluke, strophanthus, zheltushnik, Oleander, jne parandada südame funktsiooni. Gag või Köha tegevus on oksejuure, thermopsis, istoda, vahukommi ravim, tsüanoos, aniisi, tüümiani ja teised. Tugevdada mao ja soolestiku mahlad, st parandada söögiisu, koirohi, ja ühised, võilill, trifol (kella), centaury, raudrohi, . jne lahtistav kasutada astelpaju, rabarber, aaloe jms, sideained -. naistepuna, spiraal Sanguisorba, lepp, salvei, kummel, mustikas, toomingas jt, pehmendav ja katvate -. lina, ema-ja-võõrasema, Aaskannike ., seeria, vägihein, sookail, kartul, jne See stimuleerib emaka kokkutõmbeid karjase rahakott, Berberis vulgaris, Stachys jne eraldamine sapi -. liivane immortelle, mais siid jms kasutamine raviks loomade võib ainult L. linnaosa, mis on koristatud .. apteekides. Määrates neile üks või teine ​​vorm lekarstennoy võib olla ainult arst või isik oma kohustusi täita. Apteegi Praktika L. lk. valmistamiseks kasutatud Infusioonide, dekoktide, lekarstennyh lima ja muid valmistamisel galenovom -. tinktuurid, ekstraktid, jne, keemiatööstuses-farmaatsiatööstus - valmistamiseks puhas toimeaineid.

Lit.: Atlas ravimtaimed NSVL, Moskva, 1962; Golyshenkov PP, ravim- ja nende kasutamine, 3. väljaanne., Saransk, 1971.

+++

ravimeid, lihtne ja keeruline Farmacolile. kasutatavate ravimite inim- ja veterinaarmeditsiinis. L. s. reguleerida (stimuleerivad või nõrgendada) ning taastada häiritud biokeemilisi ja füsioloogilisi protsesse organismis või rikkuda neid patogeene. L. s. veterinaarmeditsiinis kasutatavate ravi- ja profülaktiline kasutamine, et suurendada viljakust, tootlikkus, loomade kasvu ja organismi vastupanuvõimet reguleerida funktsioone. Veterinaarmeditsiinis, kasutatud umbes 1000 LA. Arsenal neid täiendada arvelt loomade ravimid, taimede ja mikroobide päritolu, samuti sihipärase sünteesi. Seal on erinevaid klassifikatsioone L. lk.: Keemilise struktuuri, eesmärgiga mõjutada füsioloogiliste süsteemide ulatus, vastavalt peamistele liiki meetmeid. Enamik L.. klassifitseeritud võttes arvesse erinevaid kriteeriume: näiteks narkootikumid, lahtistid, diureetikumid, hormoonid. L. c., Mõeldud konkreetse nakkushaiguste raviks, mida nimetatakse keemiaravi (vt. Keemiaravi). Igaüks LA. tõhusalt teatavatel tingimustel, millest tähtsust annus, ravimvorm, ravimite kombinatsiooni (vt. Sünergism narkootikumide) intervalle nende asutuste, samuti liigi, soo, vanuse, füsioloogilist seisundit looma ja konkreetsest haigusest. Eiramine need tingimused vähendab tõhusust AL. või ilming kõrvaltoimeid (vt. kumulatsiooni antagonism narkootikumid). In nimetamine L. s. see on väga oluline teada oma farmakodünaamika (toimemehhanism). Action LA. organismis võib tekkida manustamiskohtades enne vere vsosёtsya (kohalik mõju) või pärast imendumist (resorptiivsete aktiivsus). Kui resorptiivsete efekti LI. mõned kangad võivad avalduda sellega eriti suure tundlikkusega (selektiivne toime). Selleks, et saavutada resorptiivsete tegevust LA. ja rektaalselt manustatakse või parenteraalselt (subkutaanselt, intramuskulaarselt, intravenoosselt jne). Viimane meetod on kasutusele LA. See annab kiirema imendumise ja kõrgem L. kontsentratsioon. veres. Seedimine L.. See võib inaktiveerida mõjul seedeensüüme ja pärast imendumist toimel maksaensüümide aga see meetod ei võimalda täielikuks süsti verre koguannusest saanud. Kui manustatakse rektaalselt osa LA. See läheb otse üldisesse vereringe. Enamik L.. kasutatakse meditsiinis ja veterinaarias, kuid paljud LA. kohaldatakse ainult veterinaar- praktikas. Dooside ja esimene määrab riigi farmakopöa NSVLi Tervis Ministerstvava, teine ​​- peamised juhtimise Põllumajandusministeeriumi veterinaar- NSVL.

+++

ravimvormide, narkootikumide, kõige mugavam taotluse riigi kohta edasi lekarstennym aineid. Liitmise teel L. f. tinglikult jagatud 4 rühma: tahke (pulbrid, tabletid, pillid, booluskogused tasud, kapslid, graanulid), pehme (salvid, pastad, salvid, plaastrid, ravimküünlad, pelletite, prussid), vedelad (lahused, suspensioonid, emulsioonid, tinktuurid, dekoktide, keetnud), gaase (gaasid, aerosoolid). Tunnused iga L. f. tõttu abiaineid. Teel kasutamise L. f. jaguneb Oraalseks manustamiseks mõeldud ja rektaalne, parenteraalne manustamine (inhalatsiooni või süstimise) ja välispidiseks kasutamiseks (nahk, haavad, limaskesta). On seeriaviisiline ja pagasiruumi L. f. Endine on püsiva koostisega ettenähtud farmakopöa valmistada neid tehase poolt. Koosseisu teine ​​ei ole püsiv, neid valmistatakse apteegis retsepti alusel. L. f. peavad olema vastupidavad, et tagada doseerimise täpsust ja täielikkust tegevus lekarstennyh aineid, lihtne toota. Abiained on võimalik suurendada ja kiirendada tegevust narkootikumide või aeglustada imendumist. Valides L. f. See sõltub sellest, füüsikalis-keemilised omadused, manustamisviis, tüübist ja seisukorrast loomal. Paljud ained vedelal L. f. kiiresti hävitada, nii et lõpetamise puhul nende arv ei tohiks ületada 1-3 igapäevaseid vajadusi.

Lit.: NSV Liidu Riikliku farmakopöa 10. ed, MA., 1968; Ants IA, meditsiin tehnoloogia, 2nd ed, MA., 1971; Azhgikhina JS, juhend praktilise koolituse meditsiinis, tehnoloogias M. 1977.

+++

paelussi (Laiussilised), irdumine klassi Cestoda paelussid (Cestoda), parasiidid soolestikus selgroogsed.

+++

Leptospiroosi (leptospiroosi), nakkav loomulik fookuskaugus haigus loomadele ja inimestele, mida iseloomustab loomad peamiselt asümptomaatiline, on tüüpilised juhtumid - lühiajaline palavik, kollatõbi, hemoglobinuuria, abort jms arvel kõigil mandritel, paljudes riikides, sealhulgas Nõukogude Liidu .. Suremus sümptomaatiline kujul 20-25%.

Etioloogia. Patogeenid L. - leptospiira, mis kuuluvad perekonda leptospiira pere Tripanemaceae. Perekonda kuulub kaks liiki: L. interrogans'i (patogeensed leptospiira) ja L. biflexa (leptospiira-saprofüüdid). Tüübid Ühendatud seroloogiliste variandid serotüüpidesse või serotüüpide (mis teadaolevalt 170), mis antigeense osa sugulust 18 serogruppides. Territooriumil NSVL isoleeritud leptospiira serotüübi 28 12 serogruppides. Peamised patogeenide L. siga - leptospiira serogruppides Pomona ja tarassovi; veised - nädala, Pomona, grippotyphosa ja tarassovi; lambad ja kitsed - grippotyphosa, Pomona ja tarassovi. Harva tabanud põllumajandusloomad ja leptospiira serogruppides canicola ICTE-rohaemorrhagiae, sigu, lisaks nädala ja grippotyphosa. Leptospiira serogruppides erinevas vormis, ei erine üksteisest. Pimedas valdkonnas mikroskoobi, nad on õhukesed hõbe-valge niit õrn heeliksstruktuuri, väga liikuv, samuti immutatud hõbedat Levaditi meetod. Sest nende kasvatamisega kasutada spetsiaalseid meedia (Ulenhuta, Fervoort - Wolf jt.). Siit katseloomadega patogeen on eriti tundlikud kuldne hamstrid ja küülikud 10-12 päeva. Leptospirootide vastupidav madalatele temperatuuridele, kuid surevad kiiresti kokkupuutel kuumuse ja desinfitseerimisvahendid.

Epizootology. Haige sead, veised ja väike veised, hobused, koerad, kaamelid, karusloomade, väike metsimetajatele. Leptospiira serotüübi iga parasiitide liikidest imetajate, mis on nende peamine hosts (veehoidla). Vedajad leptospiira registreeritud 9 detachments klassi imetajad. Lihasööjad - peamised omanikud leptospiira serogruppides javanica Australis ja autumnalis, koer - canicola, rott - icterohaemorrhagiae, uruhiired - grippotyphosa, põldhiired - serotüübi Mozdok. Põllumajandusloomad territooriumil NSVL - peamised omanikud L. tarassovi, L. monjakov, L. Pomona ja täiendava (valikuline) võõrustab serogrupid leptospiira canicola ja icterohaemorrhagiae. L. tekib loomadel tavaliselt on tegemist iseloomu episootia lüüasaamist leptospiira, mille eest nad on peamised omanikud. Muudel juhtudel on juhuslik esinemine. Vastuvõtlik AL loomad kõikides vanuserühmades, kuid kõige raskelt haige noored. patogeen Allikas - patsientidele ja taastuda loomade ja leptospironositeli et vabastada patogeeni uriiniga 2-24 kuud. Nad olid nakatunud karjamaad, vesi, muld, toit, voodipesu jms objektid väliskeskkonnast. Peamine tegur patogeeni L. edastamine - nakatunud vee. Leptospirootide satuvad organismi vigastatud naha ja limaskestade ärritust. Nakatumine on võimalik süües närilised ja leptospironositeley tapasaadused haigete loomade LA. Puhangud veistel ja väike kariloomade ilmuvad karjamaa jooksul. Haigus esineb sigade aastaringselt, tavaliselt pärast sisenemist jõukas talu sead - leptospironositeley. Võimalik radu ML joonisel näidatud.

Immuunsus. Pärast perebolevaniya moodustunud kõrge tugevuse ja immuunsus tähendab. kestus. Seerum või toibuda vaktsineeritud loomade vastu L. ja leptospironositeley aglutinaadid leptospiira ja on ennetava omadustega, kuhjumise tõttu immunoglobuliinide klasside M ja G. Animal leptospironositeli vastupidav superinfektsiooniga. Ägenemist nad ei ole kirjeldatud. Ternespiima antavat immuunsus kestab kuni 1,5 kuud põrsaste ja tallede ja 2,5 kuud vasikate puhul vaktsineerita emised ja lambad 1,5-2 kuud, lehmadele 1,5-4 kuud enne sündi. Konkreetsed ennetamise L. läbi lehe multivalentsesse vaktsiini.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 3-5 10-14 päeva. Kas ägeda, alaägeda, krooniliste ja asümptomaatiline. Haigust iseloomustab mööduv palavik, hematuuria, mõnikord icteric värvimist ja nekroos limaskestade ja teatud nahapiirkondadel rikkumise seedetrakti funktsiooni. Sead ja põrsad, täiskasvanud veised, hobused, lambad ja kitsed domineerival asümptomaatiline. Emiste ja vähem lehmi L. kaasas aborti viimasel raseduskuul või sünni mitte-elujõulisi järglasi. Emiste on varem jõukas talud võib olla mass aborti. Kell puhkenud L. ägeda infektsiooni ajal tüüpiline kliinilised nähud ilmnesid väike loomade arv, suurem osa neist perebolevaet asümptomaatiline. L. veiste põhjustatud leptospiira nädala rühm esineb valdavalt asümptomaatiline Div. juhtudel kaasneb leptospironositelstvom.

Patoloogilised muutused. Laibad loomade suri LA, on hemorraagilise diateesi ja icteric värvimine nahaaluskoe. Maks laienenud, lõtv konsistents savivärvi sektsiooni; Lümfisõlmed on laienenud koos verejooksud; põis on täis uriin, sageli kirsipunane värvus. Icteric värvimist kudede ja verine uriin ei ole tüüpiline L. sigu. Kui leptospironositelstve nähtav kahjustused on lokaliseeritud peamiselt neerude (marmor värvimine, punane infarktid punkt halli-valge kärbunud kolded, verejooks, lamedamad piiri aju ja koore kihti).

Diagnoos põhineb laboratoorseid uuringuid (bakteriaalne seroloogiliste ja histoloogilist meetodit), võttes arvesse episootiliste, kliiniliste ja Surmajärgne andmeid. Bakterioloogiliste testide käigus võetud elu veres ja uriinis ajal palavik, pärast tema surma, lisaks tükki parenhüümse elundeid. Seroloogilise diagnoosi kasutades mikroagtlyutinatsii reaktsioon (PMA) ja makroagglyutinatsii (RA). Diagnoosiks peetakse kindlaks ja majandusele ebasoodsates tingimustes L. kui Leptospira avastatud materjal ja ka leitud suurenemist antikeha tiiter vähemalt 5 korda, tuvastasime antikehad pole varem reageerida loomadele või rohkem kui 25% -l uuritud loomadel. L. eristuda piroplasmoses, nakkav kehvveresus, mittenakkuslike haigustega.

Ravi. Loomad kliiniliste sümptomitega L. manustada hüperimmuunseerumreaktiivsete. Raviks kliiniliselt haigete loomade ja kasutatavate loomade leptospironositeley streptomütsiini. Seda manustatakse iga 12 h 4-5 päeva doosis 10-12000. U / kg. Ditetratsiklin kasutatakse sigade (30 tuhat. U / kg) 2-3 korda vahedega 2-3 päeva süsti vahel.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Kaitse talude sissetoomise vastu karantiini haigustekitaja on sätestatud ja manustati uuringu L. karja, välja arvatud patogeeni ülekande tegurid (nakatunud närilised nakatunud vee feed) ning sattumist karja rahutu majandusele. Õigeaegse diagnoosi läbi uuringu LA kõikide loomade haiguse kahtlus; revisjon in Tõuaretusettevõtjatele kõigi tootjate ja mitte vähem kui 10% uttede 1 kord aastas, jaamad kunstliku viljastamise kõik tootjad 2 korda aastas, loomarühmade enne väljundi tõuaretuse eesmärgil või kohandatud (mitte vähem kui 25%). Kodumajapidamistes ebasoodsas olukorras LA, kehtestada piiranguid, mis keelavad kontrollimatu kariloomade liitumist, müük loomade tõuaretuse eesmärgil ja isiklikuks kasutamiseks; läbi ühised sanitaar- ja veterinaaria meetmeid, välja arvatud perezarazhenie loomade ja nakkuse keskkonna nuumamise kompleksid isoleerida ja ravida haigeid loomi, läbi massilist vaktsineerimist; aretuses, lisaks saanud loomade leptospironositeley noor ja kasvanud isolatsioonis. Piirangud eemaldada feedlots pärast tapaloomade ja tõrjutud rühmade lõplikku desinfitseerimist Tõuaretusettevõtjatele - pärast karja uuringu leptospironositelstvo. Ebasoodsates majapidamisest kõik vastuvõtlikud loomad vaktsineeriti teket laos ilma skriining LA kui Lisaks loomade karjatamiseks loomulikul fookusalasse loomade identifitseerimisel, veri, mis reageerib positiivselt PMA või RA seerumis.

Leptospiroosi inimene. Inimesed nakatunud L. leili nakatunud vetes, kasutamise saastunud toidu või veega saastunud eritiste näriliste eest hoolitsemine haigete loomade, eriti sigade tapmine ja töötlemine tapasaadused haigete loomade põllumajanduslike tööde territooriumil loodusliku fookus ja teised. Haigus esineb Küüniline ja anicteric (vesi palavik) vormid - (Vasileva Weil tõbi). Esimesel juhul on iseloomulik palavik, kollatõbi, oksendamine, lihasvalu, magu, teine ​​- palavik, lihasvalu jalgade ja rindkere. Isikud loomade eest ebasoodsates majapidamised, peavad vastama eeskirjadele isikliku ennetamise ja olla vaktsineeritud L. vältimiseks L. hävitades närilised, keelata suplemine valdkondades karja jootmise ja allavoolu, kasutades kaitseriietust eest hoolitsemine haigete loomade.

Lit.: Leptospiroosi inimestele ja loomadele, ed. V. Anagnina, M., 1971; Malakhov Yu, leptospiroosi - probleemid ja kohtuotsuste, "Veterinaarmeditsiini", 1974, nr 10, lk. 65-68; Juhised meetmete kohta võitluses leptospiroosi loomi. - Suunised diagnostikaks leptospiroosi loomade, Moskva, 1977.

Võimalusi levinud leptospiroosi (mida Alekhine, Malakhov, Shupliko).

+++

lerneoz (Lernaeosis), invasiivse haiguse karpkala, taimtoiduliste ja röövkalad nimetatakse naissoost parasiithaigused koorikloomad liiki Lernaea pere Lernaeidae. Seda iseloomustab nahakahjustused. Haigus on levinud magevee NSVL ja teistes riikides. Kõige olulisem episootiliste L. cyprinacea, parasiithaigused nahka, karpkala, taimtoiduliste kalade, haug, ahven, koha ja teised. Suguküpsetel naisekeha kuni 22 mm pikk, kitsas, diferentseerumata, mitu laieneb tagaserva (joon.). Eesotsas koorikloomadest on hargnenud derivaadid, kellega ta satub organismi kala, kolp - paaris muna limast (kuni 700 muna iga). Pärast copulation isased surevad ja naistel lisage ise kala püüda ja lõpetavad oma arengut. L. eriti ohtlik kalamaimud, kes surevad siis, kui parasitizing seda isegi üksikud juhtumid aerjalalisi (täiskasvanud kalade arv parasiite võib ulatuda 1500. Koopiat). Kaalud on kinnituskoha parasiit on hävinud, muutub nahk ulcerated koguneb all kaalud vere täheldatud turse ja verevalumid, kellel on raske võita korral haigus on sarnane äge muidugi kala punetised. Haige kala mured, kaotades rammu, halb toit võtab mõjutatud nahapiirkondadele elama patogeensed bakterid ja seened, mis teravdab haigus. Diagnoos põhineb sümptomid ja visuaalseks avastamiseks patogeeni.

Ravi: vann kaaliumpermanganaadi lahusega (1: 50 000-20 at t {{°}} C; 1: 100 000 koos t 21-30 {{°}} C) 1,5-2 tundi või lahus chlorophos (0,1 g 1 liitri vee kohta) 1 tund. haiged kalatiikideks töödeldi korduvalt intervalliga 7-15 päeva hlorofosom (0,5 mg 1 liitri vee kohta). Ennetamine läbiviimise üldise loomade tervise ja kalakasvatus ja taastamise tegevusi.

Lit.: Käsiraamat Kalade haiguste, ed. VS Osetrova, Moskva, 1978.

Lernaea cyprinacea.

+++

lerneotseroz (Lernaeocerosis), invasiivse haiguse tursk, nimetatakse naissoost parasiithaigused koorikloomad liiki Lernaeocera pere Lernaeoceridae, mida iseloomustab nahakahjustused. NSVL, L. registreeritud hulgast kala Barentsi ja Valge meri ja merede Kaug-Idas; Preset leitakse jõgede kala sisenemist riim- ja magevee. Peamised patogeeni L. - L. branchialis, kuni 4 cm, on kumera kujuga kott, tumepunast värvi tagasi lõpuks, seal on pikk nägu nöörid sisse keeratud spiraali ja esiots pikk - kitiinkestaga pea derivaadid, mille crustacean lisatud baasi seeneliistak kaared (joon.). Juhe lõpuks keha parasiit võib tungida sügavale kudedesse kala, ulatudes südame ja aordi. Elutsükli parasiidi üks. Koorunud vastsed kinnituvad lõpused lest, merivarblast ja muud kala, läbivad mitmeid arenguetappe; suguküps copulation mehed surevad ja naised elama lõpuste tursa kala (tursk, safran tursk, kilttursk, jne). Söömine verd, koorikloomad ja põhjustada tõsiseid ammendumine kala kasvu pidurdumist; kalamaimud surra. Diagnoos visuaalne kontroll kala lõpused.

Ravi ja profülaktika ei töötanud.

Lit.: Ichthyopathology, Moskva, 1977.

Lernaeocera branchialis.

+++

suremus (ladina Letalis -. lõppeda surmaga), suremus veterinaarmeetmena protsendi arvu surnud ja tapetud loomade ümberasustatud haigusega hulgast nakatunud see teatud aja. Mõõtmed L, määratletud vastavalt veterinaar- ja -aruandluse sõltub haiguse tüübist ja vormid -nähtustega, kliinilise ravi, jt. Teguritest. LA - üks peamisi näitajaid, mis iseloomustavad summa majanduslikku kahju riigi majandusele loomahaiguste.

+++

Suveuni tiigid, kalakasvatus keeruline taastamise ja loomade tervise kaitseks kalatiikide. . L. § korraldada hävitamine patogeenide nakkushaiguste, kahjurid ja vaenlased kala samuti kalakasvatus tagasinõudmisest ja renoveerimine letuyuschih tiigid (ennetav L. f.); taastamise kalatiigid ja majandusele tervikuna oma mured aeromonosis karpkala ja lõhe, branhiomikozu ja muud nakkushaigused. L. n. Kas laskumine vee ja puhastus (enne külma eest) voodi tiiki taimestikku sõlmes, ja nii edasi. N., parandamise voodi, kündmine ja külvamine (kevadel) reservuaari voodi kultuuride kordategemiseks vesiehitiste (suvel) desinfitseerimine (ebasoodsates kodumajapidamiste nakkushaigused) tiikide ja jõesängide või ojad paigutatud kasti toitmine tiigid. Kui L. f. Päikesevalgust, desinfitseerimisvahendid, kuivatamine tõttu surra või kaotada võime nakatada kõik agendid nakkus- ja parasiithaiguste.
Selle tulemusena kalakasvatus ja taastamise meetmed pinnase gaseeritud tiik voodi, kogunenud orgaanilise aine mineraliseerunud see on hävinud jäik vee all ja taimkatte. L. n. Zoohygenic aitab parandada tingimusi kala, stabiliseerida gaasi ja soolase vee tingimustes suurendada loomulik produktiivsus veehoidla 50-100%. L. n. Teostatakse vastavalt eelnevalt väljatöötatud kava, võttes arvesse kohalikke tingimusi.

+++

Lenduvate rasvhapete, madala molekulmassiga karboksüülhapped võimeline voolavust keemisel auruga. Nad teenivad üks liha kvaliteedi näitajate määratletud keerulised laboratoorsete analüüside toote värskus. Analüüsiks võetakse 25 g jahvatatud liha, valatakse ümarkolbi 150 ml 2% -lise väävelhappe lahusega. Kolb klaastorust ühendatud aurugeneraator ja vertikaalne jahuti, mis asetatakse koonilisse kolbi (joon.). Kuumutamisel vett aurugeneraator keema tekib kooritud L. f. k. Saadud destillaadi (200 ml) tiitriti 0,1N. naatriumhüdroksiidi või kaaliumhüdroksiidi fenoolftaleiini. Samal ajal kütusekulu määramiseks leelise tiitrimiseks Destillaati reaktiivi ilma lihata. Number L. w. a. kindlaks arvutamiseks vastavalt asjakohastele riigi standarditele.

Aparatuur summade kindlaksmääramiseks lenduvate rasvhapete.

+++

Lёflera meetod (nime saksa bakterioloog F. Lёflera), protsessi värvimine flagellated bakterid. Läga uuriti agar kultuur kasutusele ahjus 10-20 minutit. Siis paar tilka prokalёnnoe laotatakse läga, et puhta klaasi, kuivatada õhu käes ja kinnitatud pühkida läbi põleti leegi. Fikseeritud narkootikumide kastetakse 0,5-2 minutit salvav (koostis: 20% ny tanniini lahendus - 100,0 ml, istus külma raudsulfaat lahendus - 50,0 g küllastunud alkohoolsete fuksiini lahendus - 10,0 g). Seejärel see preparaat pesti veega, kuivatati ja värviti aniliini fuksiin Ehrlich 2-3 minutit, pesti uuesti, kuivatati ja mikroskoobi all (värviti flagella nähtav).

+++

Letsitiinide sama fosfolipiidid.

+++

terapeutilist efektiivsust loomade tervisele, määra ravi efektiivsust haigete loomade; arvutatud suhe (%) taaskasutusse loomade arvu haigestunud ja eksponeeriti ravi. Tase L. e. See sõltub haiguse olemust ja ravimeetodeid narkootikume tarvitanud ravi ja muudest teguritest. Seoses saavutusi kodu- veterinaaria efektiivsuse kliinilises töös Nõukogude Liidus oluliselt suurenenud. Paljudes valdkondades ja piirkondades riigis, kui see on mittenakkuslike haiguste 95% või rohkem.

+++

Veterinary Clinic, 1) loomade tervishoiu seade Riikliku veterinaarjärelevalve korraldas vastuvõtu, haigete loomade pakkudes neile igasuguseid veterinaarteenistus, eriti statsionaarset ja ambulatoorset ravi, samuti muu veterinaarse tegevust. L.. rahuldada kõik kategooriad talud, sõltumata nende osakondade, alluvus, samuti kodanike majanduses. Seal õu (umbes 4300) ja linna (üle 650) AL. (1980). Õu LA. lisatud linnaosa veterinaar- jaamaruumide leitud viimase teenistuses territooriumil haldusüksus (5-7 kolhooside ja muude talud, mõned linnad). Nende peamine töötajad - 5 inimest (juhataja, vanem veterinaararst, veterinaararst-epizootologist, veterinaararsti assistendi, veterinaarmeditsiini korrastatud, koristaja, tuletõrjuja), kuid see võib suurendada 1-3 ühikut (veterinaararsti assistendi, autojuht, peigmees) registreerumise käigus tegevuse L. tsooni. punktid ebasoodsaks loomataudide ja juuresolekul tema käsutuses erisõidukid, auto-dezustanovok või hobused. City LA. osa jaama, veterinaaria- ja hügieenitarbed linn on administratiivne keskus provintsi, territooriumi või vabariik, on riik 4-7 positsioone (Head. haiglas, veterinaararsti, Next 1-2, sealhulgas apteegi juhataja, 1-2 ja korrektse et al.). Tüüpilised riikide LA. poolt kinnitatud asjaomased asutused liiduvabariikide. Sest L.. ehitada erilist tüüpi hoone - kliinikus ja haiglas. Ruumid ambulatooriumide: mänguaeda vastuvõtu patsientidel, apteek, spetsialist tuba, X-ray ruumi (linn LA.), Panipaik biologics materjali ladustamiseks; haigla - tegutsevad (areeni), masinaid ja tallid hoida haigeid loomi. L.. varustatud eriseadmete tööriistakomplekt, varustamine ravimitega ja eriline transpordi kohta kehtestatud normidele. L. Proizvodstvodstvennaya tegevust. See on määratud sätted heaks kiitnud Põllumajandusministeerium NSVL ja suuremad kohalikud asutused, millele ta allub, samuti sise-eeskirju, heaks kiidetud asutuse juhi või vastutav veterinaararst linnaosa (linna). VL. läbi eriregistrite töö ja perioodiliselt aru komplekt on tehtud.

2) LA. - Turule kolhoosi talu, talu, kariloomade keeruline, stud teostamiseks meditsiiniliste protseduuride ja muude veterinaaria ja töökohti on veterinaar- personalijuhtimine.

+++

ravi- ja ennetavaid punkti veterinaar-, veterinaarmeditsiini ja sanitaarseadmete punkti, kontsentratsioonipunktiks nõrgenenud loomade kui ka patsientide mittenakkuslike haiguste, mis ei nõua keerulisi ravi. L. n. N. organiseeritud kolhoosi, direktoraat talu ja põllumajandusliku organeid kauge karjamaad. Nad teostavad ravi haigeid loomi ja söötmise lahti ja halvasti toidetud, mida ei saa sisalduv kogu karja (karja). L. n. N. eesotsas on määratud veterinaararst või veterinaararsti assistendi või peatoimetaja (vanem) spetsialist veterinaarteenistus, mis töötavad kontrolli all jaamad loomahaiguste vastu võitlemise ja veterinaaria valdkondades.

+++

meditsiini-san veterinaar- punkti, samas kui ravi- ja ennetavaid punkti.

+++

ravi, ravi, tegevuse või kogum tegevusi, mille eesmärk on taastada tervist ja tootlikkust haiged loomad. LA võib olla isiklik kui see on suunatud taastavaid looma tervislik ning rühmas kui meditsiiniliselt ravida üheainsa meetodi allutatakse kümneid, sadu või isegi tuhandeid loomi. Tööstuslikes loomakasvatus muutub väga oluline grupp L. Eeldused tõhusust ja kulutõhusust arstlik sekkumine - õigeaegselt avastada haigeid loomi, kujutades diagnoosi ja põhimõtete järgimist tänapäeva ravimeetodid: füsioloogilised, keeruline ja aktiivne. Füsioloogilised põhimõtteliselt annab stimulatsiooni füsioloogiliste mehhanismide keha; terviklik - põhineb kaasaegse mõistete ühtsus keha ümbritseva keskkonnaga ja lahutamatu funktsioonide elundeid ja süsteeme; aktiivne - eesmärgiks on teostada parandusmeetmeid esimestest etappidest haigus, enne algust ilmne kliiniliste sümptomitega. Et edukalt L. haigete loomade veterinaararstid peavad arukalt ja ratsionaalselt kasutada meditsiinilise vahendeid ja meetodeid L. Medical tähendab - füüsikalised, keemilised ja bioloogilised mõju organismile, mida kasutatakse L. (vt Füsioteraapia, kemoteraapia, narkootikumid, Biologicalsi ja teised. ) .. Under meetodites L. mõista kasutamine ravimainete erinevates kombinatsioonides ja mille eesmärgiks on kõrvaldada patoloogiline protsess.

Veterinaarias kliinilises praktikas kasutades erinevaid meetodeid L. L. Etiotropic suunatud otse kõrvaldada või nõrgenemine, mis põhjustab haigust. Selle meetodiga, L. hõlmavad näiteks, vaktsiini kasutamisega, konkreetsed seerumit, bakteriofaagid antihelmintikumidele, antibiootikumid, sulfoonamiidid, Nitrofuraane ja muud antibakteriaalset narkootikumid, kirurgiline eemaldamine võõrkehade ja teised. Patogeensed L. kasutatakse mobiliseerida ja stimuleerida organismi kaitsemehhanismid likvideerimine on juba välja töötatud patoloogiline protsess. Selline L. hulka dieet, füsioteraapia, lactotherapy, hemotherapy, kudede ravi gammaglobulinoterapiya jt. L. reguleerivad neuro-troofiliste funktsioonide, mida kasutatakse peamiselt operatsiooni (näiteks novokaiinille blokaadi). Vahetus L. (vozmestitelnaya ravi) on suunatud tagastab puudu komponendid organismis (nt kehasse hormoone, vitamiine, makro- ja mikroelemente, isotoonilist lahendusi, jne ..). Sümptomaatiline L. kasutatakse kõrvaldada teatavad sümptomid, nagu kasutamise antipüreetikum köhavastase, kibe lahtistav. Enamikul juhtudel L. haigete loomade viiakse läbi keerulise, kasutades erinevaid teraapiaid. Ravivõtetega põllumajandusettevõtetes viiakse läbi samaaegselt ennetamine (vt. Vältimine) ja ühe hooga.

Lit.: Epizootology, ed. RF pumbad, 2nd ed, MA., 1974; Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

lüaasiga ensüümi klassi; mitte-hüdrolüütilise lõikamise katalüüsiga teatud rühmade substraatide moodustamaks kaksiksidemega ühendid ja reaktsioonid rühmade liitumine kaksiksidet. L. on hüdrataasi, dehüdrataasi, aldolaasi ja Dekarboksülaasi mõned deaminatsioonile. Vaata. Ensüümid ka.

+++

Leaver (Inglise maksa -. Maksas), komplekt siseorganid (kopsud hingetoru, süda, maks), taaskasutatud siseelundite eemaldamise ajal (eventration) rümpade tapetud loomade loomulikus seoses söögitoru ja diafragma. Vananenud nimed L. - vihastas, tobu. Et päästa lümfisõlmed eemaldatakse koos L. rinnaaort. Kui siseelundite, rümpade tapamajades ei ole varustatud konveier, L. vasakule ja põrna. Veterinaar-san uurimine LA ja selle lümfisõlmede (bronhide, keskseinandi, maksa) on väga oluline diagnoosi loomahaiguste (sh ohtlikud inimeste), veterinaaria- ja hügieenitarbed hindamine tapasaadused. Too ja jagada L. tingimustel välja kolonisatsiooni mikroorganismid.

+++

ligases, süntetaaside ensüümide klassi; katalüüsivad sünteesireaktsioonid, millele on lisatud lõhustamisel fosforhappe jäägid adenosiintrifosfaat või muu nukleotiidi trisfosfaadid. Näiteks L., moodustades C-O sidemetega, aminohapete katalüüsivad aktiveerimist. Vaata. Ensüümid ka.

+++

ligature (pozdnelat ligatura -. Us) veterinaarmeditsiinis, materjalid kastmed veresoonte torujas organite (söögitoru, käärsoole ja teisi veterinaar- ja sanitaarteenistuse.), seemnekäikudes juhe (kastreerimine). L. kasutada siidist, puuvillast või linasest, Suolijänteet, nailonlõngaga. Suur laevad nöörima pärast lahkamine neid eraldi või koos ümbritseva koe kirurgiliselt, naiste või mere ühikut (joon. 1). LA võimalik koguda anumate paljusus ümbritseva koe. Sel juhul kangast on õmmeldud LA (joon. 2). Siid, puuvill ja linane L. lühikeseks, ja otsad Suolijänteet ja nöör lõnga puuduvad lühem kui 1 cm siid, puuvill ja linane L. kasvab sidekude, Katgutti -. Resorbeerub. Ligature materjal peab olema steriilsed. Juurutamisel operatsioone vältida teket fistul, kasutada imenduvad L.

Joon. 1. ligature sõlme: 1 - kirurgilise; 2 - Female; 3 - Marine.

Joon. 2. levialas ligatuuridega needling ümbritseva koe laevad.

+++

ligulёz (Ligulosis), helmintiaasi palju liike karpkala, pisimudilake kala harva põhjustatud vastsed tsestoodid - plerocercoids Ligulidae sündi Ligula ja Joonise, parasiitide kala keha süvend. Suurim veterinaar- tähtsust L. intestinalis ja D. interrupta.

Suguküpsetel parasiidid elavad soolestikus kala söömise linnud. tsestoodid munad lõpliku vastuvõtva väljaheitega vette. Pärast 5-21 päeva nende out-ripsmeline embrüote coracidia. Viimased pääsuke koorikloomad, kükloop (esimene vahe-host) asutus, mis arendavad procercoids. Procercoids nakatunud aerjalalisi kükloop-pääsuke kala (teine ​​vahe peremees) asutus, mis procercoids tungida läbi sooleseina kehasse süvend ja 12-14 kuud areneda invasiivne plerocercoids, ulatudes pikkus 100 cm ja laius 2 cm allikas aine levimist. - kala-süüa linnud (kajakad, tiirud, pütid, mõned liigid pardid ja teised.), nakatunud täiskasvanutel Ligulidae. . Autor nakatumise vastuvõtlikud latikas, särg, latikas, koger, valgeamuur jms Perioodiliselt episootiliste L. tekivad tavaliselt karpkala kala aeglaselt voolavad veed - järved, tiigid, paisud hästi soojenenud rannikuala, rikas veetaimestiku (elupaik aerjalalisi ja kala-süüa linnud). Mass episootiliste L. täheldada latikat. Haige kala tavaliselt ära, puudub rasv, selle sugunäärmed vähearenenud; kaotada instinkt taasesitamise, kala ei lähe kudema. Veres tähele muutust leukotsüütide arv, hemoglobiin, suurenenud erütrotsüütide settereaktsiooni. Selle tulemusena mehaanilise surve parasiitide ujupõite kala tavaliselt häiritud võime jääda vee: see hõljub pinnal tiigi ja langeb saagiks kala söömise linnud. Diagnoos on avamisel haige kala (avastamine plerocercoids õõnsuses kala).

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine: haige kala püüda; põllumajandus ebasoodsates L. walleye vetes, hävitab peamiselt haiged kalad. Kuna peamine kaubanduslik kala tuleks aretada karpkala ja koha, ei kuulu nakatumise plerocercoids. Kevadel ja sügisel ei võimalda kalade söömine linnud lähedal kalatiigid.

Lit.: Dubinin MN, Ligulidae (Cestoda: Ligulidae) fauna NSVL, Moskva-Leningrad, 1966.

+++

lüsaadid gistolizaty Tushnova, organoterapevticheskie ravimid; lõhustumissaadused kudede ja organite saadud happe või ensümaatiline hüdrolüüs. Kutsunud asutus, kust saadakse: ovariolizat - munasarjad, testolizat - alates munandid, tireolizat - kilpnääre jms Rakenda: ovariolizat märade viljatus ei ole jahindus ja soojust, samas haigused suguelundite aparaadid, väsimus, .. mammolizat koos hüpoplaasia piimanäärmed, et suurendada imetamine; testolizat tootjad impotentsus, väsimus; tireolizat Hüpertüreoidismi; hemolysate aneemia; miolizat lihaste reuma, miopatoze. Annuste (lihasesse, naha): 0,1 ml 1 kg looma kaal. L. Hoida pimedas jahedas kohas.

+++

lüüsi mikroorganismide (kreeka l {{y}} sis -. lagunemist, lagunemine), tingitud kahjude lõpetamise mikroobide rakumembraanide koos vabastamist tsütoplasma komponendid keskkonda. L. m. Bactericidin läbi mõjul, bakteriofaagi lüsosüümi, antibiootikumid ja teised. Agents.

+++

lysogenicity pärilik võime Bakterite lüüsi ja tootmise bakteriofaagide. LA on genoomi parasvöötme bakteriofaag (faagi DNA prophage) asemel imiteerida iseseisvalt (self-paljunemine) on kantud kromosoomi (DNA) on bakterirakkudes, mis muutub lüsogeenne (lizogenizirovannymi). Kunstlikult lizogenezirovannye bakterid ja isoleerida looduslikest allikatest, lüsogeenne bakterid on võimelised lõputult küpsete faagide spontaanselt või pärast ravi esilekutsumiseks teguritest. L. spontaanse sageduse sõltub peremeesliigis (bakterirakkudes) ja olemust rakkude paiknemist prophage kromosoomi. Kunstlik L. saavutatud läbi rea füüsikalised, keemilised ja bioloogilised tegurid, millest paljud on kantserogeensed. Prophage in vivo on sageli avastatud kolibakteri, siberi katku ja brutsellёznogo bakterid, stafülokokid, streptokokid, eoseid number ja paljud teised mikroorganismid. Ja on huvitav, kuna bakterid lysogenization kaasas mõningatel juhtudel muuta nende mõningaid omadusi (virulentsuse, antibiootikumi tundlikkuse ja teised.). Näiteks on kirjeldatud mõõdukas difteeria bakteriofaagide lysogenization mis põhjustab välimus difteeria batsillid toksigeensus.

+++

Lysol (Lysolum), kresooli õli, 50% lahus puhastati kresooli rohelist seepi. Läbipaistev õlijas vedelik punakas-pruuni värvi koos lõhn kresooli. On hästi segatud veega, moodustades vahutamise lahus. Tõhus bakteritsiidne, põletikuvastane ja parasiitidevastane. Kasutatud käte desinfitseerimiseks, nahk, haavad, vahendid 1,3% kujul lahustega, sünnitusabi praktikas kujul 0,5-10% lahused, tappa täid, kirbud 1-2% kujul lahendusi, suukaudselt antimikroobsete ja protivobrodilnoe vahend mao haiguste annustes: lehm, hobune 10,0-25,0 ml; 2,0-5,0 ml lambad; siga 2,0-4,0 ml; koer 0,5-2,0 ml; kana 0,1-0,2 ml.

+++

lizotipirovanie, samas kui faagi kirjutades.

+++

Lüsosüüm, ensüümi, mis lagundab keeruline rakuseina polüsahhariidide ja põhjustab lüüsi teatud mikroorganismid. Mõõdukas paljudes kudedes ja vedelikes loom (valk munad, sülg, pisarad, piim, vereseerum, nina limaskest, maks, põrn), taimedes (naeris, mädarõika, redis, kapsas). Mol. M. L. loomade umbes 14 800 taime L. - 24 L. 000 - vastupidavad valgud, ei kaota oma poliitilisi võime, kui seda kuumutatakse 100 t {{°}} C. L. Molekul koosneb ühes polüpeptiidahelas sealhulgas aminohappejääke 130-150. By L. vastuvõtlike grampositiivsed bakterid. LA kasutatakse haiguste silmade, nina ja kurku.

+++

lizuha, allotriophagy, sümptom mitmeid haigusi avaldub perversne isu. Loomad lakkuda, närida ja neelata erinevaid objekte, keelduvad toita. Vaata LA rahhiidi luuhaigus, krooniline gastriit, hepatiit, sissetunge, raevu jne ..

+++

CSF, sama tserebrospinaalvedelikku.

+++

Lycopodium (Lycopodium; FH), vaidlustes erinevaid Lycopodium, peamiselt Karukold (Karukold) LYCOPODIACEAE pere. Pisikesi kahvatukollane, õline puudutamisel pulber lihtsalt kleepub sõrmed ja lõhnatu. Külm vesi ei märguks ja ujub selle pinnal; läbikeetes uppumine. Paikselt pulbrite niiskel pinnad põletikuline koht, tihti koos talk, iodoform et al., Samuti pillid ja Boluses obsypaniya.

+++

Schisandra puu (Fructus Schizandrae; FH), küpse vilja loodusliku Liana Schisandra chinensis Schizandra chinensis pere Magnoliaceae. Puuviljad punasest tumepunane, ümar kuju. Sisaldab kristalset ainet -. Schisandrine, eeterlikud õlid, C-vitamiini ja teisi keerata kesknärvisüsteem see stimuleerib veresoonkond hingamine, parandab ainevahetust. Manustatakse suu vormis tinktuuri üldise nõrkuse, rõhumine, nõrgenemine südame ja hingamise. Annused: hobuse 5,0-10,0 ml; koer 0,5-1,0 ml; kass, rebane, polar fox 0,2-0,3 ml.

+++

lümf (ladina lympha -. puhas vesi, niiskus), vedeliku ringlevad lümfisüsteemi selgroogsete. Põhjustab pidev ajakohastamine koevedelik, osaleb ainevahetuses kõik keharakud vees ümberjaotamise ning seda eemaldada mõned kudede ainevahetuse tooted; imetajad - in molokoobrazovanii. L. kõige tähtsam ülesanne - tagasipöördumine valke kudede ruumid verre. Tihedus AL keskmiselt 1,016, pH 7,4-9,0. Viskoossus ML madalam vere viskoossust. LI on võimeline koaguleeruda, kuid aeglasem veres. L. Keemiline koostis lähedane koosseisu vereplasma (nt L. rinnajuha koer% sisaldas 4,88 g valgu plasma - 7,3 g%). L. vere sisaldab rakke, mille hulgas 95% on lümfotsüüdid ja erütrotsüütide on isoleeritud. Nii 1 mm3 L. rinnajuha koera sisaldab 10 000 lümfotsüütide küülikud - 32 000 L. Haridus ette pideva varustatuse vedeliku kudedesse verest plasma ja viia see kude tühikuid lümfivedelikuni. Moodustumine L. mõjuta läbitavus veres ja lümfisoonte hüdrostaatilise ja osmootne rõhk veres ja kudedes riigiorganid ja reguleerivad mehhanismid, mille aktiivsus sidekoe nagu keskkond, milles protsessi metabolismi vahel veres ja elundi parenhüümi L. liikumine veresoontesse (lümf) hooldab kokkutõmbed süda, seintele rinnajuha, skeletilihaste ja alarõhu veenides. Surve on võrdne L. 20-30 mm vett. Art. (200-300 Pa); teatud füsioloogiliste seisundite, see võib kasvada kuni 60 mm vett. Art. (600 Pa). L. liigub 10 korda aeglasem verd. Koer massiga kuni 10 kg läbi rindkere torumuhvides päevas 600 ml L. arvukad klapid L. liigub läbi laeva ühes suunas - kehast südamesse. Ülejäänud L. pidevalt voolab ära ainult seedetrakti. Kogu keha L. arvatavasti võrdne kogus verd. Suurendades hüdrostaatilise rõhu vere kapillaarides ja metabolismi suurendades kogust LA on keha patoloogiaga võib suureneda. L. kergesti tungida mürgid ja bakteriaalseid toksiine. Suur osa rasva soolestikus imendub LA, mis muudab valkjas värvus, hägusus (tühja kõhuga L. selge kuni kergelt opalestseeruv). Häire on sageli kaasneb liikumine L. vereringe häired (nt suurenenud veenirõhu), samuti teatud metaboolsete patoloogiate (näiteks vesi ja sool). Moodustumine turse põletikuliste koldeid on tingitud lõpetamise väljavool LA ta. Vaata. Lümfisüsteemil ka.

+++

lümfadeniidi (lümfisõlmepõletik; alates lümfi ja Kreeka reklaami {{e}} n - rauda.), põletik lümfisõlme. Hetkel tagajärjel seda lümfi või vere kaudu levivate patogeenide ja nende toksiinid, toodete koe lagunemine jne On ägeda ja kroonilise ägedat L. L. viitab seroosne, hemorraagilise ja mädane .; kroonilise - kiud ja produktiivne. Kui seroosseid L. - tursunud lümfisõlmed, punase näoga, mille lõikepind voolab porine vedelik folliikulite järsult ulatuda all kapsel. In hemorraagilise L. - suurenenud lümfisõlm, intensiivselt punane, sead on sageli marmorist ilme. Tüüpilised hemorraagilise L. vaadata, nagu siberi katku, hemorraagilise septitseemia, sigade klassikalise katku. Kui mädane L. lümfisõlmekoes esimene hallid porine laigud pehmendatud järjepidevust, siis moodustub mädapaiseid. Kiud L. tulemus on seroosne, mõnikord mädane; kui see lümfisõlmehaigus tahke konsistentsiga, lõigatud näinud hallikas kiuline suunda. Kui produktiivne L. sõlmed on laienenud, halli või halli-valge (näiteks mõned vormid tuberkuloosi ja paratuberkuloosi).

+++

lymphangioma (lümf ja kreeka ang {{e}} ioon -. purgi, {{o}} ma - lõpeb nimed kasvajad), healoomuline kasvaja lümfisoonte ehitatud.

+++

lümfangiiti (lümfangiiti; alates lümfi ja kreeka ang {{e}} ioon - konteiner.), põletik lümfisoonte. Arenenud tulemusena infiltratsiooni patogeensete mikroobide, nende toksiinid, toodete koe lagunemine trauma kasvajarakke ja teised. Distributed L. suunas piirkondliku lümfisõlmed. Jagatud äge ja krooniline. Äge L. iseloomustab põletikuline hüpereemia, turse, paistetus ja tromboos lümfisoontesse üleminekuga põletikulise protsessi ümbritsevatesse kudedesse. Juhul mädane mädanikud võivad moodustada ja arendada sepsis. Krooniline L. iseloomustab obstruktsioon lümfisoonte koos ulatusliku turse kasvuga sidekoe (näiteks kui episootiauuring L.)

+++

lümfisüsteemi (Systema lymphaticum), hargnenud võrgustiku laevad, mis koos veenid annab imendumist kudede vee ja selles lahustunud kolloidne Valgulahuste, läga, võõrosakestele. Arengus L. s. See eraldati venoosse iseseisvaks süsteemi. Lisaks lümfisüsteemi laevad L. c., Enter lümfi ja lümfisõlmed, L. lk. See kannab lümfisõlmede kudedest venoosse voodi moodustab raku elemendid (rakud), filtrid ja neutraliseerib lümfisõlmede langevad võõrkehad (sh baktereid). L. juured. imetaja on suletud võrgus lümfi kapillaarides et ulatuma kõigisse kudedesse ja organitesse. Lümfimassaaž kapillaare lähevad intraorganic põimik väikeste lümfisoontesse. Viimane välja orel nii suur ekstraorgannyh efferent lümfivedelikuni, vahelduv oma teel lümfisõlmed. Lümfisoonte on valves, mille kaudu lümfi pärineb perifeeria kesklinnas. lümfisoonte süsteem ühendab ühte ühist kogumislaev (chylocyst) algab teine ​​nimmelüli. Rinnaõõnesse nimetatakse üldiselt rindkere lümfi ja annab ees õõnesveeni. Pealaest hingetoru on 2 võistkonda laeva: vasakule ja paremale hingetoru kanalid. Right juha suubub paremalt kaelaveenide, vasakul - rinnajuha (joon.). Lindudel, lümfisoonte on varustatud ka valves, et neile on lisatud arteriaalne ja venoosne šahtid. Peamised lümfisoonte jaguneb 2 rindkere kanalis voolab ees õõnes veeni. Seal on veelinnud ja lümfisõlmed.

Kompositsioon vastavalt LA koos. Samuti hõlmab subepiteliaalset lümf üksuste sidekoes kujul ümmarguse rühmadest, kuhu kuuluvad klastrite lümfotsüüdid. Nende alusel formatsioonid on retikulaartuumas kude. Neil ei ole aferentsete ja efferent lümfisoontesse. Subepiteliaalset hariduse valet all epiteeli neelu (neelu mandlid) on keele (keele- kurgumandlite), süvendisse Pehmesuulae (palatine mandlid) ja suur hulk soolestikus ja maos, kus need on esitatud tõus erineva kujuga limaskesta kujul naastud (Peyer laigud). Patoloogia - vaata lümfangiiti ..

Lit.: Ždanov DA, General anatoomia ja füsioloogia lümfisüsteemi, [L.], 1952; Rusnyak I. Fёldi M. Sabo, D., füsioloogia ja patoloogia lümf, trans. koos Hung., Budapest 1957.

Ringkonnakohus vereringe ja lümfisüsteemi kariloomade: 1 - brachiocephalic pagasiruumi lümfisüsteemi; 2 - kopsuarteri; 3 - tagumine õõnes Viinis; 4 - kopsude Viinis; 5 - aordis; 6 - üldine rinnajuha lümfisüsteemi; 7 - maksa Viinis; 8 - värav Viinis; 9 - mao arteri; 10 - E. arteri; 11 - reie- Viinis; 12 - reiearteri; 13 - unearteri; 14 - Kaulasuoni Viinis; 15 - anterior vena Viinis; 16 - õigus aatrium; 17 - parema vatsakese; 18 - vasakus kojas; 19 - vasaku vatsakese.

+++

lümfisoonte vt. lümfisüsteemi.

+++

lümfisõlmi (NODI lymphatici), elundite lümfisüsteemi (kõrgema selgroogsed ja inimesed); moodustamise retikulaarne koe paiknevate lümfivedelikuni. La y. Lümfotsüüdid kujunevad (vt. Vereloomet). L. y. on bioloogiliste ja mehaaniliste filtritega voolab läbi lümfisõlmed. Edasilükkamine mikroorganismid ja kasvajarakkude LA. võib saada koht kogumine ja säilitamine patogeensete alguses, nii teadmisi nende morfoloogia ja topograafia on väga diagnostiline väärtus.

In veelindude LA. pikliku kujuga ja mõne (1 või 3,2 üksuse kaela ja nimmepiirkonna piirkonnad). Kui tibu submukoosas kiht söögitoru, on vaid väga suurte folliikulite (sekundaarne sõlmed). L. y. imetajad on hästi sisustatud, tihe teket. Olek L. y. atsinaarrakk- hobune, lehm - rohkem ümar või ovaalne, siga - kongolomeratnaya, ovaalne, ümmargune. Arv LA on. veised 300, lambad - 115, sead - 190, koerad - 90. suurus Älykääpiö kuni 20 cm pikkused. Värv LA. noored ja terved loomad sageli hall või kollakas-hall, vana - kollane. Sigadel LA. Sageli pinnad on punaka värvi tõttu laadi veresoonte asukohta. L. y. siseorganeid (kopsud, maks, soolestik) on sageli maalitud lõigatud täpselt sisalduse tõttu erinevate pigmentide (Hemosideriin, melaniini ja teised.). Ajal seedimist LA. soolte saada mahlane, paistes, valkjas. Lümfisoonte suubuvas AL. selle kumer külg, tuues kõne. Partei LA., From, mis väljuvad efferent lümfivedelikuni, on nõgus kuju ja seda nimetatakse värav. Sead, vastupidi, tuues lümfivedelikuni toimuvad LA alates. läbi värava ja minna vastupidises kumer külg. Läbi väravast trabeekulite AL aastal. on veresooni ja närve. Kasum sisaldab lümfisoonte kaudu lümfi nina. L. y. asuvad erinevates kehapiirkondades, et nad on kutsutud piirkondliku (piirkondlikud). Igaüks LA. See on tema "root" ehk ala, kus lümfisõlmede voolab. On LA. Pea ja kaela esikäpa ja rindkere seina rind, selg, jäsemete, kõhu- ja vaagna seina ja kõhu- ja vaagnaõõne (vt. joon. 1 ja tabel.).

L. y. Need koosnevad parenhüümi ja strooma. Strooma koosneb trabeekulite kapsel ja kuhu kuuluvad sidekoe kollageeni ja elastsete kiudude. Kapsel eraldub LA. ümbritsevast koest ja on üks tunnuseid, mis eristavad neid subepiteliaalset struktuure. Alates kapsli kalduda trabeekulite et lähenevad keskmega LA., Ja saab ühendada moodustavad võrgustiku. Parenhüüm LA. retikulaartuumas kangast valmistatud pakitud lümfotsüüdid, mis diferentseeruda aju ja ajukoore piirkondadest. Eristumine valdkonnas eriti ilmekas veised (joon. 2). Kortikaalsed tsoon sisaldab sekundaarse sõlmedest (folliikulite). Sead teisese sõlmed on selgelt määratletud ning ere (reaktiivne) keskused (joon. 3). Aastal ajupiirkonnas lähevad sekundaarse sõlmed prototüüpimine nöörid, asend, mis vastab liikumisele lümf. Lümfisõlmede nina jagunevad marginaalne (kapsel), Kesk-(liha vahel nöörid) ja lõpuks (väravas). Silmasuurusega võrku retikulaarkiudude nina aeglustab voolu lümf, aitab aeglustada võõrosakeste ja bakterid.

Research in LA. viiakse läbi kliinilised uuringud loomade, tapajärgse kontrolli ning rümpade ja kõrvalsaadused (vt. tapajärgse kontrolli) ja lahkamine. Kliiniline uuring, kus kasutatakse palpatsioon saadaval vaid pealiskaudselt asub LA. (Nt kariloomad pindmine kaela, WHEEL-, nadvymennye, submandibular). Pöörake tähelepanu suurus, tihedus ja liikuvust L. tundlikkust. Sead palpatsioon L. y. peaaegu võimatu, kuna suurel hulgal rasva nahaaluses koes. Ülevaatus saab määrata laienenud LA. Teadusuuringute saidi sisu muudavad mõnikord punktsioon. Suurenemine samal ajal kõikides AL. võib täheldada leukeemia, üldistatud tuberkuloos. Enamik individuaalne, piirkondlike L. suurenenud, näiteks nadvymennye - kell tuberkuloosi udara, mastiidi .; submandibular - kahjustustes nina limaskesta (malleusejuhtumitest, strangles, nohu). Kroonilise protsesse LA. on pingeline, auklik, aeglaselt liikuv.

Lit.: JF Ivanov, Kowalski PA, tsütoloogia, histoloogia, embrüoloogia, 3. väljaanne., M., 1976. Vt. Ka viited. Art. Lümfisüsteemi.

Peamine lümfisõlmede loomade

Joon. 1. asukoht lümfisõlmedesse veised küljel. I - välimine pind poolrümbad, II - side, lõigates: 1 - kraniaalse rinnaku lümfisõlmede; 2 - kaenlaalune lümfisõlm esimese ribi; 3 - rёbernosheyny limfaticheky sõlme; 4 - kaelalüli; 5 - nimme lümfisõlmed; 6 - mediaalne niude lümfisõlmede; 7 - istmiku lümfisõlmede; 8 - sedalischnokavernozny lihaste; 9 - vaagna lümfisõlmede; 10 - pealiskaudne kubeme lümfisõlmede; 11 - kubeme kanal; 12 - Väline niude lümfisõlmede; 13 - külgmised niude lümfisõlmede; 14 - jäänuseid diafragma; 15 - roietevahelised närvid; 16 - suprasternal lümfisõlmed; 17 - poperechnogrudny lihaste; 18 - pindmine kaela lümfisõlmede; 19 - supergenual lümfisõlmede; 20 - põlveõndla lümfisõlmed.

Joon. 2. Viiluta alates submandibular lümfisõlmede veised: 1 - kapsel; 2 - trabeekulite; 3 - sekundaarne sõlmed; 4 - piiri sinus.

Joon. 3. viilu submandibular lümfisõlmede sea: 1 - kapsel; 2 - trabecula; 3 - sekundaarne kimbus koos kerge keskus: 4 - piiri sinus.

+++

limforragiya (alates lümfi ja kreeka rh {{e}} gnymi -. vaheaegadega), väljavoolu lümfisõlmede alates lümfisoonte. See toimub laeva vigastuse, operatsiooni ajal või killud luumurd, spontaanne rebend patoloogiliselt muutunud laevad.

Ravi: surve- sidemega, õmblus- ligeerimine kannatanud laeva.

+++

lümfotsütoosiga, suureneb lümfotsüütide arvu veres. LA võib olla suhteline, kui lümfotsüüdid veres suureneb vähendades teist tüüpi rakke ja absoluutse, kui arvu suurenemist lümfotsüütide mahuühiku verd. L. täheldatud sigade klassikalise katku, nakkav kehvveresus, tuberkuloos, piroplasmoosile, põletused jne Disease, samuti taastumise ajal teatud nakkushaigusi. Vaata. Samuti leukotsütoos.

+++

lümfotsütopeeniat lümfopeeniast (lümfotsüüdid kreeka ja Penia -. Vaesus), vähenemine lümfotsüütide arvu veres. Kõige sagedamini täheldatud ägeda nakkushaigused, sepsis ja põletikuliste protsesside, mürgistuste. LA näitab arengut komplikatsioone.

+++

lümfotsüüdid (lümf ja kreeka k {{y}} varjualused - konteiner siin - Cell.) nezernistye valgete vereliblede; Üks vormid leukotsüüdid. Nad on peamine immuunsüsteemi rakud (vt. Immunity).

+++

Limfoekstravazat (alates lümfi ja Ladina-extra -. Väljaspool, väljapoole, vas - laev), limfoizliyanie, kogunemine lümfisõlmede süvendisse teel tekkinud rebend lümfisoontesse ja koekimpude. Arenenud pärast taotluse nüri jõud trauma (näiteks liigutades loomade kukkumine kaldpinda, kudede nihe halvasti paigaldamise rakmed). Enamasti nii kahjustatud veresooned ja lümfi eeltäidetud moodustatud süvendisse lümf veres (gemolimfoekstravazat). Nahaalune L. watch vähehaaval tõusnud selgelt piiratud paistetust. Palpatsioon seatud ruffling vedelik. Seinad õõnsuse veidi pinges; õõnsuse sisu kogunenud alumisse ossa. Valulikkus tähtsusetu. Deep LA on ühesugune turse ilma selgete piiride. Diagnoos põhineb sümptomid; selgitada oma punktsioon turse.

Ravi. Loomad pakkuda pikka puhata, soodustab tromboosi vigastatud laeva. Pärast püüdluseks lümfisõlmede kehtestada ühtne Rõhksideme. Kiirendamiseks hüübimist veresoonte õõnsuse manustamisel vaakumiga lümf ny alkoholi 0,25-1% formaldehüüdi lahust 1,2% või alkoholisisaldus Joodi ny. Pinnal L. paljastada õõnsus, freesimise seinad ja õmmeldud neid põhja rulli õmbluse kaardus nõel läbi naha. Vkoly vykoli ja teha paralleelselt käigus suurt veresoonte ja närvide oksad.

+++

lingvatulidozy (Linguatulidoses), parasiithaigused loomade ja inimeste põhjustatud suguküpset või larvaalsetesse arthropod endoparasiidid irdumine Linguatulida parasiitsed peamiselt ülemiste hingamisteede. Distributed peaaegu universaalselt, Nõukogude Liidu - Lääne-Siberis, lõuna ja lääne aladel riigis.

Patogeenid L. - Linguatula serrata ja Porocephalus armillatus (sõltuvalt parasiidi ja eristada linguatulosis porotsefalёz). Nende süstemaatiline asend on ebaselge. Mõned teadlased viitavad need patogeenid ämblikulaadsete, teised - et lestad ja teised - eraldi klassi. Lingvatulidy faasi imago - jalutud, korter, RÕNGUSSID keelega kuju keha, laiendatud esi- ja ahenevad tagantjärele, valkjas-kollaka värvusega. 5-14 cm pikkuse emast, isast -. 2-3 cm suguküpsed parasiitide seinad Hoan, kõri, eesmise nina lõplik võõrustaja. Emasloomad panna sadu tuhandeid mune ümar kuju 0,09 mm. Munad nina limaskesta väljalangemise ja tarvitavad vahe võõrustajad (taimtoidulised, närilised) maos mis vastne luugid. Viimati hematogenous tee on kantud lümfisõlmed või parenhümatoosseks elundid, mis on kapseldatud ja muutub jalutud nümf, siis siirdub bronhide või luumenit soolestikus ja sealt keskkonda. Alates maos Lõpliku host nümfi jõuab ninaõõne kus 4-6 kuud muutub täiskasvanud isendite. L. serrata täiskasvanud etapil vastuvõtlikud koerad, hundid, rebased, hobused, põhjapõdrad jt. Way seedetrakti infektsioon. Parasiitide maimustaadiumis sissetungijad rohusööjad (vahe võõrustajad), mõnikord inimene. P. armillatus vastsed vastuvõtlikud kaelkirjakud, antiloobid, ninasarvikud, ahvid ja inimene. Sümptomid LA ei ole täielikult teada. On teada, et loomad lingvatuly põhjustada sümptomeid nohu, sinusiit, nina verejooks. Vahel tegu hingamine on häiritud (intensiivsel parasiidid kaotust). Porotsefaly võib põhjustada peritoniit, raske pleuropneumooniast üle. Diagnoos põhineb tulemused mikroskoopia nasaalne möödumist haigete loomade (avastamine parasiidi munad) ning leida seksuaalselt lingvatul seintele ninaõõnes.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine on tuvastada nakatunud koerad, desinfitseerida mõjutatud produktiivne loomade organeid pärast tapmist, samuti tagada korralik sanitaartingimused loomakasvatushoonete ja talu aladel.

Lingvatulidoz inimene. Nakatumine toimub toidu kaudu, saastunud eritised ninast ja teiste haige koera. Loomad. Praegune asümptomaatiline, mõnikord arendada kopsupõletik, kollatõbi, soolesulgus. Ennetamine: hoolikat pesemist ja põletushaavad kuuma vee taimseid saadusi.

Lit.: Veterinaar- parasitoloogia ja parasiithaigused koduloomade, ed. Skrjabini, 2nd ed, 2-3 tundi, M. 1939 ..; ET Pavlovsky, parasitoloogia inimene ... Manual, 5. tr., Vol. 2, ML 1948.

+++

võided (Linimenta), võided, ravimvormide välispidiseks kasutamiseks; paks vedelik või geeljas mass, sulab kehatemperatuuril. L. on läbipaistev vastastikuse ainesegud (nt rasvõlid kloroform) või seguna kapslites (õli alkoholi ravimite lisamist); emulsioone; suspensioonid. Action L. tugev, kuid lühike.

+++

linognatidozy (Linognathidoses), haiguse loomade põhjustatud täid pere Linognathidae, sünnitus Lynognathus, Solenopotes, Microthoracius. Veised parasiidid L. vituli (pika peaga vasikas täi) ja S. capillatus (karvane täi); lamba - L. ovillus (seks täi) ja L. pedalis (suu täi); kitsedel - L. stenopsis; koerad - L. setosus; Camel - M. cameli.

Haigus esineb tavaliselt sügisel ja talvel loomad ülerahvastatud kinnipidamise tingimusi, halb hooldus ja toitmine. Sümptomid, diagnoosimine, ravi ja ennetamine cm. Art. Täide.

+++

sulgimine loomad, muutus kest loomadel. Imetajatel, sealhulgas põllumajandusloomad enim L. asendatakse täielikult või osaliselt juuksed (shёrstny) katta (va reljeefsete juuksed). Samal ajal naha paksemaks, muutub pude, sageli värskendab sarvkihi epidermis. Imetajad eristatakse 3 tüüpi a.: Vanus, hooajalise ja kompensatsiooni. Aastaselt L. esmane pehme, õhuke karvastiku asendatakse jämedam juuste Roosade täiskasvanud loomad. Hooajaline L. seotud aastaaegade vaheldumine tingimustes olemasolu loomad. Loomad ei talveunne täheldatud igal kevadel ja sügisel, kui sügisel L. L. väga soojusjuhtivusega karvastiku asendatakse paks, soe karusnaha. Kui kevadel L. samaaegselt uus kate esineb palju loomi kadumas top sarvkihi epidermis. Imetajatel, hibernate, L. esineb ainult suvel. Hüvitis L. - teket juuksed valdkondades kahjustunud või hävinud juuksed mehhaaniline mõju. In põllumajandus- ja kaubanduspoliitika loomi jälgitakse kõik 3 liikide L. linnud ka eristada 3 tüüpi L. Esimene vanuses L. viib asendamine embrüonaalsete tibud pliiats maha esimene kaas (pesa), mis teises vanuses L. asendatakse kaane täiskasvanud linnu. Hooajaline L. pliiats kõige linnud toimub 1 kord aastas - suvel või sügisel (pardid ja haned 2 korda aastas). Paljud linnuliigid talvel on veel nn abielueelse L., kui meestel olla ülevalgustatud sule kaas. Aeg L. loomi võib mõjul muutunud erinevate tegurite (valgustus, söötmise režiimi ja teised.).

Lit.: Kuznetsov BA, alused Kauba karusnaha tooraine, M., 1952.

+++

lüofiliseerimist.lH (kreeka l {{y}} {{o}} -. lahustub ja Phil {{e}} {{o}} - jms) külmkuivatuskorgid külmkuivatusseadmed, kuivatamine meetod bioloogiliste objektide ja toidu külmutatult vaakumis. Vesi eemaldatakse külmutatud materjal aurustamise teel ice, mööda vedelas olekus. L. kasutatakse laialdaselt veterinaaria, meditsiini, bio- ja toiduainetööstuse tava pikaajaliseks säilitamiseks bakterid, viirused, seened, diagnostika ja ravi biologics, loomade ja taimede kudede tooteid. Kui L. vett objektid eemaldati häirimata native struktuur valgud; preparaatides oluliselt aeglustada või peatada biokeemilisi reaktsioone, mille tulemusena muutuvad nad vastupidavamad välismõjude ja säilitab oma algse omadused pika aja jooksul ladustamiseks. Preparaadid, kuivatatud L., hea lahustuvus ja lisades, vesi või soolalahus kergesti üle algse Algseisundis.

L. Protsess koosneb eelnevalt külmutatud toode, esmane kuivatamine, lõplik kuivatamine, piirik kolvid (pudelit) koos kuivatatud ravimi. Et säilitada algne ravimi omadused või elujõulisuse mikroorganismide järgnevatel ladustamise ja L. kasutada erinevaid kaitsev keskmise (stabilisaatorid) loomade vereseerumis, albumiin, rasvavaba piima, želatiini, zhelatozu, peptoon, sahharoos, sorbitool, polüvinüülpürrolidoon, naatriumglutamaat, ja nende kombinatsioonid . Esialgsed külmutamine materjali läbi sügavkülmikud t 40-60 {{°}} C või pannes materjali kuivas ja alkoholi segu süsinikdioksiidi (t 78 {{°}} C), kui ajal vältida vahutamist ettevalmistamisel külmutatud materjali L. in ampullidesse kiiresti kanduks kuivatuskambris (sublimator), milles kõrge vaakum loodud ja säilitatud alandatud temperatuuril (kuni 40 {{°}} C). On biofactory, Biokombinat ja instituutide rakendada vaakumkambritesse masinad eri marki (joon. 1, 2). On seadmeid, kus eelneva külmutamise ettevalmistused lõpule sublimatsiooni kambris. Selle tulemusena Sublimatsioonikatses vaba vesi eemaldatakse pinnalt külmunud materjali ravim läbib tahkest (külmutatud) kuivas olekus (poorne mass, vaevalt muutunud mahult). Lõplik kuivatamine viiakse objekti samas kambris temperatuuril 20 t {{°}} C või üle selle. Samal ajal ravimi eemaldatakse seotud vesi. L. Pärast sulgemist vaakumpump on välja lülitatud ja kambri söödetakse läbi filtri steriilse kuiva õhu või lämmastikuga. Ampulle on kiiresti sulgeda, et vältida niiskuse säilitamise ajal valmistamiseks. Suletud ampullid varem luues vaakumit neid või täites neid väärisgaas. Pudelid gaasiga või kuiv õhk, kummikorgiga suletud ja alumiiniumist katetega. L. aeg bioloogiliste ettevõtete reguleerivad ja registreeritakse automaatselt seadmeid. L. Quality hinnatakse peamiselt järgmised tegurid: kiire ravimi lahustuvust (1-2 min), jääkniiskuse ei ületa 1-3%, algviskoossusele ravimi pärast lahustamist iseloomulik struktuur kuivatatud materjali, pH keskkonnas, säilimise aktiivsus, spetsiifilisus ja teised. objekti omadusi.

Ajal L. tüvede mikroorganismide elada vaktsiinide ja diagnostika võimalikku saastumist kuivatid, et nad peavad olema regulaarselt desinfitseerida formaldehüüd, alkohol ja teised. Means.

Lit.: Nikitin EE, Zvyagin IV, külmutamine ja kuivatamine bioloogilisi preparaate, M., 1971; VALLEY KE, võrdlev hindamine määramise meetodite jääkniiskusesisaldust kuivatatud bioloogilised tooted, raamat.: Vaktsiinide ja seerumite, ei. 11. M., 1972, lk. 127-35.

Joon. 1. Üldvaade taim külmkuivatamise bioloogilise tooteid.

Joon. 2. laadimine viaali poolt sublimator Breeze - Bazi.

+++

lipaasi (kreeka l {{i}} pos -. rasva), ensüümid rühmast esterases mis katalüüsivad hüdrolüütilisi lõhustamisel rasvu. Mõõdukas mao (mao L.) ja soolenõre, pankrease mahlast (pankrease L.), vereseerumis, kudede, loomad, seemnete, taimede, mikroorganismid. Mängida olulist rolli rasva lõhustamist. Vaata. Samuti seedimist.

+++

lipeemiast (kreeka l {{i}} pos -. rasva ja h {{a}} ima - veri), suurenenud rasva sisaldust veres. Füsioloogilised L. täheldatud seedimist aja pärast pildistamist rasva toitu, tiinetel loomadel. Patoloogiline L. tekib diabeet, nälga, kurnatus, atsidoos keha, maks, nefroosist, aneemia, mürgistus fosforit, etüülalkoholi.

+++

lipiidid (kreeka l {{i}} pos -. õli), rasvu ja sarnaseid aineid (lipiidid), sisaldas elusrakkudes. Eraldatud rakud lipiidide lahustid (kloroform, eeter, benseen). Enamik L. - modifikatsioonid kõrgemate rasvhapete, alkoholide või aldehüüdide. LA jaguneb järgmistesse klassidesse: lihtne L., kaasa arvatud neutraalrasvad ja vahad; Keerulise L., kaasa arvatud fosfolipiidid ja glükolipiidid; steroole ja steridy. LA rakud on komplekside kujul - ühendid, millel valke. In loomorganismidele L. sisalduvad konstruktsioonidetailidele rakkude (L. on eriti rikas närvikoe) ja rasvkoes (kujul backup või reservi rasva). LA on struktuurilised komponendid bioloogilisi membraane, mida seostatakse kõige ainevahetusfunktsioonid rakkude; See on vorm, mis on hoiustatud ja transporditud metaboolse energia; teenida kaitsvat rolli.

Viited. Cates M. Technology Lipidology. Isoleerimine, analüüs ja tuvastamine lipiidide kohta. koos Eng., M., 1975.

+++

lipoehape, koensüüm oksüdaasi rakkudes sisalduvad loomade ja taimede; {{CH2 CH2 CH (CH2) 4SOON}}. Ta osaleb oksüdatiivse dekarboksüülimise püruvaadi ja {{}} ketoglutaarhape koensüümina püruvaatdehüdrogenaasi ja {{}} ketoglutaraat dehüdrogenaasi.

+++

lipoom (kreeka l {{i}} pos -. rasva ja {{o}} ma - lõpeb kasvajate pealkiri), wen, healoomuline kasvaja rasvkoes. Kas selline sõlmede ümar, mõnikord rippuvad varrele, pehme või tihe (kiuline L.) järjepidevuse. Tavaliselt lokaliseeritud nahas, Rasvikus, soolekeset, Kelme mao ja soolte.

+++

lipomatoos, liigne rasvade ladestumist rakkudes. See võib olla üldine ja kohalik. On ka psevdogipertrofichesky L. (asendamine leviku rasva vahel lihaskiudude atrofeerunud asemel atrofeerunud neeru, lümfisõlmed, OK - selle asemel, harknääre).

+++

lipoproteiinide kompleksid valkude lipiide. Mõõdukas veres ja loomarakkudes taimekoed osana erinevate membraani struktuurid. Vedada lipiidid vees lahustuv vorm; jääma samaks lipiidide kontsentratsiooni vereplasmas, koe, raku membraanid ja subcellular struktuurid; reguleerida ensüümide aktiivsust (lipoproteiinilipaasi ja letsitiin-holesteriolatsiltransferazy); Nad mängivad olulist rolli läbilaskvust bioloogilisi membraane. Suhe L. seerumi iseloomustab kõrge heterogeensus. Kvalitatiivne ja kvantitatiivne koostis L. plasma loomade verest sõltub füsioloogilised (vanus, rasedus ja imetamine) ja patoloogilised (seedetrakti viljatus, ainevahetushäirete ja teised.) Vahel.

+++

lipuriya (kreeka l {{i}} pos -. rasva ja {{u}} Ron - uriini), suurenenud rasva uriiniga. Neutraalrasvad leida normaalne uriini jälgedena ainult. L. juhtub, kui söögi palju rasva, diabeet, mürgistused (nt fosforit). Kui L. küütlev uriiniga. Vaata. Lipeemiast hästi.

+++

listerioosi (Listerioosi), nakkushaiguse loomade ja inimeste, mida iseloomustab loomadel närvisüsteemi kahjustusi, septiline nähtusi, abort ja mastiiti. L. loomad registreeritud 50 riigis, sealhulgas Nõukogude Liidus. Suremus LA 47% ja närvisüsteemi vormid haiguse - 98-100%.

Etioloogia. Haigustekitaja - Listeria (Listeria monocytogenes) - väike grampositiivsete kepikujulisi bakterid mõõtmise 0,5-2 X 0,3-0,5 mm, ümardatud servadega (joonis 1.), eosed ja kapslid ei moodusta, mobiil; fakultatiivselt aerobe, kasvab tavalised toitekeskkonnale pH 7,2-7,4. On MPA moodustab väikese kolooniatest kastepiisad, BCH aastal esimesel päeval kasv muutub häguseks. Listeria on varieerumine: muuta kultuuri temperatuur viib vormi muutumine mikroobirakkude ja mitmeid flagella; mõjul tegurite (. penitsilliini jne) on moodustatud L kuju; mõjul ultraviolettkiirguse võttes radioresistant ja mõju all streptomütsiini - streptomütsiini suhtes resistentsete mutantide; kui kasvanud kolooniate konversioon toimub tahkel söötmel kujul S R kujul. Patogeenid täheldanud somaatiliste 14 (I-XIV) ja flagellar antigeen 4 (A, B, C, D). Seal on 2 seroloogiline grupp, mis ühendab endas erinevad antigeen listeria. Nad on võimelised tootma konkreetset antibiootilisi aineid - monotsiny. Samuti leiti listerioznye bacteriophages. Listeria on stabiilsed keskkonnas pikka aega hoitakse muld, vesi, taimedele. Tavaliselt kasutatakse desinfitseerimisvahendeid kiiresti inaktiveerida neid. Patogeenid patogeensete valge hiired, küülikud, merisead ja steppide lemmingud.

Epizootology. By L. vastuvõtlikud lambad, kitsed, veised, sead, hobused, küülikud, kanad, haned, pardid, kalkunid. Haigete loomade igas vanuses, eriti haavatavad noored ja tiined loomad. NSVL, lambad mõjutab enim (joon. 2). Juhtudest L. haiguste kasside, koerte ja ahvide. patogeen Allikas - patsientidele ja taastuda loomad, kes toodavad listeria keskkonnas koos lõppemist ninaõõne ja suguelundite (abort), mis katkestati loodete, fekaalid, uriin, piim (koos mastiiti), samuti terveid loomi-listerionositeli, mängib rolli esinemise puhangute L. peamine reservuaar patogeeni looduses - vabalt elavaid närilisi, mis põhjustavad infektsioone L. koduloomad sageli vee, toidu, saastunud eritiste näriliste (joonis 3.). Seal oli suur osa halva kvaliteediga silo tekkimist ja levikut LA, eriti lambad. Tsirkulatsioon patogeeni L. hulgast metsloomade (eriti närilised), näib oma roll lestad. In vivo nakatumine L. ilmselt toimub läbi limaskesta nina ja suukaudse õõnsusi, sidekesta, seedekulgla, kahjustatud nahale. L. tekib sporaadiliselt, vähemalt - vormis loomataudimäärust, lambad on hooajaline (joonis 4.), mis väljendub talvel ja kevadel, mis on seotud aktiveerimist patogeeni ülekandemehhanismi (migratsiooni-listerionositeley näriliste karja ja laohooned kanaleid) koos langus mittespetsiifilised organismi vastupanu. L. iseloomustab ka paigal.

Immuunsuse LA ei ole uuritud. Ajal immuniseerimist ja perebolevaniya elada kultuuride koguneda antikeha loomadel seotud 19S- ja 7S antikeha immuniseerimine surmatud kultuuride - 19S antikehad ainult. NSVL ebasoodsates kodumajapidamiste kehtib LA live vaktsiini nõrgestatud tüve Listeria (AUF).

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 7-30 päeva. Ägeda, alaägeda ja kroonilise. L. väljendub erinevates vormides: närviline, septiline segatud, asümptomaatiline, ning primaarne kahjustus genitaale ja udara. Veiste puhul sageli kahjustab närvisüsteemi. Haigus algab depressioon, letargia, isutus. Pärast 3-7 päeva loomadel tähistada koordineerimata liigutused, krambid, vägivald rünnakuid, parees alalõualuu ja eraldi lihasgruppide, nägemise kaotus, konjunktiviit. Keha temperatuur tõuseb ja jääb normi piiridesse. Kestus haigus kuni 10 päeva. Lüüasaamisega reproduktiivse süsteemi ilmub abordid, kinnipidamise afterbirth, emakapõletik. Vahel mastiiti. Vasikad LA esineb sageli kujul septitseemia. Lammaste ja kitsede mõjutab ka närvisüsteemi (joon. 5). Esiteks on märkida looma ebatavalisusi, isutus, uimasus, konjunktiviit ja nohu. Kehatemperatuur tõuseb 40,5-41 {{°}} C või jääb normi piiridesse. 1-2 päeva pärast on märke kahju närvisüsteemile: ringikujulisi liigutusi, tasakaalu kaotamine, oglumopodobnoe riik, krambid, painutamine kaela, pupillide laienemine, nägemise kaotus. Haigus kestab mõnest tunnist kuni 10 päevani. Me sageli vaadata tallede septiline vormi (kõhulahtisus, palavik). Rasedatel lambaid ja kitsi, millel on abortide ja mastiiti. Täiskasvanud sigu märkida kõhnumine, aneemia, köha, halb liigutuste koordinatsiooni, abstsess erinevates organites ja kudedes, abort ja sündi surnud põrsad. Põrsad sageli täheldatud kahju närvisüsteemile: ataksia, mingi "jäik" kõnnak, ringilt liigutused, lihaste värinad, krambid, rahutus. Keha temperatuuri tõstetakse, siis vähenenud ja langeb alla normi. Septilise kujul põrsaste juhtida depressioon, isutus, nõrkus, hingamisraskused, sinakas nahk kõrvade ja kõhuga, vähemalt - kõhulahtisus. Kehatemperatuuri tõus. Kestus haigus kuni 3 päeva. Lindudel, mida iseloomustab isutus, depressioon, jäikus, konjunktiviidi, nõrkus, krambid, halvatus.

Patoloogilised muutused. Närvi- kujul süsti tuvastada laevu ja aju turse, ajuverejooks kudede ja siseorganeid; histoloogiliselt seatud meningoentsefaliit. Kui registreerid septiline kujul ummikud või kopsuturse, katarraalne gastroenteriit, verejooks siseorganeid, põrna ja lümfisõlmed, degeneratiivsed muutused ja kärbunud kolded maksas, põrnas, neerudes, südamelihases; lüüasaamisega genitaale naistel - endometriiti või emakapõletik.

Diagnoos põhineb episootiauuring, kliiniliste ja surmajärgse andmed, samuti bakteriaalse, seroloogiliste ja bioloogilistest proovidest. Ülioluline kuulub bakterioloogiline uuring. Meetod luminestsents antikehad (joon. 6). Seroloogiliste meetoditega saab rakendada, et teha kindlaks episootiauuring olukord talud, kus diagnoosi L. tarnitud keeruline meetod kultuuri isolatsiooni. L. veised eristuda pahaloomuline katarraalne palavik, brutselloosi, vibrioos, trihhomonoos; sigadel - Aujeszky haigusest, edematous disease; Lamba - alates gid, salmonelloos, Ketonuuria; linde - alates pastörelloosile, Newcastle'i haigus, gripp, tüüfuse, spirochetosis; igasuguseid loomi - marutaudi vastu, toita mürgistus.

Ravi edukam algusperioodil haigus. Tõhus ja ohutus (ennetav) ravi loomade puhul kahtlustatakse nakatumist. Kõige levinum kasutada antibiootikume tetratsükliini, ampitsilliin, sulfoonamiidi (sulfantrol, sulfadimezin). Sümptomaatiline ravi (südame, desinfitseerimisvahendid, adstringeerivate).

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Selleks, et vältida täiendada L. põllumajandusloomade talust vabaks LA; luba loomade ühise karja alles pärast esialgse karantiini 30 päeva, mille jooksul läbi kliiniline läbivaatus loomade ja vajadusel (avastamine märke kahju närvisüsteemile, abort, palavik) - bakterioloogiliste ja seroloogiliste (RA) uuringud L.; hävitades närilised, vereimemise lülijalgsed; püüda ja viia läbi laboratooriumis L. pildistatud närilised; kontrolli sööda kvaliteeti; läbi raamatupidamise abordi ja loomade surma; bakterioloogiliselt uuritud patoloogilise materjali teemal.; testiti L. tõuloomade enne neid müüakse. Avastamise korral L. majanduse teatas L. halvemas olukorras need keelavad sisend ja väljund loomade (välja arvatud tapmisele väljund). Viia läbi kliinilised uuringud loomade mõõtmine keha temperatuur. Loomad närvisüsteemi saadetakse tapma kahtlustatav haiguse eraldati ja ravida. Ülejäänud komplekt veterinaarjärelevalve all; vaktsineeritud loomade (vastavalt juhendile vaktsiini kasutamine) või anda neile profülaktiliselt antibiootikume. Tuvastada ja listerionositeley skrytobolnyh RA kasutatakse. Positiivselt lastes isoleeritud, ravitud antibiootikumidega või saadetakse tapamajja. Desinfektsioon ja desinfitseerimine. Majandus teatas jõukas 2 kuud pärast viimast puhul kliiniliselt isoleerimine, haigete loomade negatiivsed tulemused RA ja lõplik desinfitseerimine.

Listerioos inimene. Humans nakatu kasutamisel L. kariloomade toiduaineid haiged loomad kui ka kasutamise varase halvasti pesti köögiviljad (tavaliselt ei kuumtöötlemise) kasvatati põldudel väetatud sõnniku ja väljaheidetega. Järelevalve üliägedas, äge, alaäge, krooniline ja ebaõnnestunud haiguse kulgu. Vastavalt kliiniliste tunnuste eristada angiini-septiline, närvisüsteemi, septiline granulomatoossete (imikutel), silma-näärmelistest septiline vormid tüüfuse ja L. rase. Kirjeldatud naha L. veterinaar- töötajate pärast günekoloogiliste teadus loomad. Et kaitsta inimesi nakkuse tuleb rangelt järgida meetmeid isikliku profülaktika haigete loomade, samuti töötades laboreid kultuuride Listeria; olla kindel, et neutraliseerida tuuakse sisse halvemas olukorras L. esemed, hoolikalt pestud ja töödeldud termiliselt toores köögivili enne söömist.

Lit.: Bakulov IA, kariloomade Listerioos, Moskva, 1967, Grebenuk RV, Chirov PA, Kadysheva AM, roll metsloomade ja verdimevate lülijalgsed epizootology listerioos, Fr. 1972 .

Joon. 1. Listeria koos flagella. Kultuuri kasvatati toatemperatuuril (elektronmikroskoopia).

Joon. 2. diagramm nakatumise teatavat liiki põllumajandusloomade Listerioos NSVL jaoks 1956-1974 (% -des kogu punktide arv ebasoodsas olukorras, haige ja surnud loomad).

Joon. 3. skemaatiline radu LISTERIOOSI.

Joon. 4. Skeem hooajalisus LISTERIOOSI lammaste ja sigade NSVL 1956-1974.

Joon. 5. kliiniline pilt LISTERIOOSI lammaste: a) painutamine kaela ja ebanormaalne pea asendi; b) ringi, vaagna jäsemete halvatus; c) tasakaalu kaotamine, jäsemete halvatus.

Joon. 6. mustamine on üleöö kultuuri Listeria värvitakse kaudsel meetodil luminestsentsmikroskoopia antikeha.

+++

palavik, kaitse- ja kohanemisvastus soojavereliste loomade, mis avaldub palavik, sõltumata kõikumised toatemperatuuril. L. - sümptom paljud haigused on teist korda, kuna rikkumine termoregulatsiooni organismis. Kui L. termoregulatsiooni reageerib seade erinevatele kõrgmolekulaarseid aineid, mida nimetatakse pürogeensete ainete (Mittepürogeensuse). Sõltuvalt pürogeensete ainete eristada L. nakkus- ja noninfectious. Nakkust L. esineb nakkus- ja parasiithaigused mõjul laguproduktide mikroobide organite ja helmintide ning nende toksiinid. Sest mittenakkuslikud valgud on L. L. põhjustatud lagunemissaadustest valgud organismis toodetav erineva necrobiotic protsesse; L. soola, mis tekivad kogunemine soolad kudedes, mis viib lagunemist valke ja kudesid; L. ravimi tulenevad manustamisel paljud ravimid, eksitatoorsetest termoregulatsiooni keskustes.

Autor kraadi palavikku eristada L.: Madala kvaliteediklassi (1 {{°}} C üle normaalse), palavikuga (kuni 2 {{°}} C) ja giperpireticheskuyu (3 {{°}} C ja rohkem). Ajal L. eristada 3 etappi: tõstmist, seistes ja langevad temperatuurid. Aasta 1. etapp temperatuuri tõusu täheldatud, mis võib tekkida kiiresti või aeglaselt; Soojuse tootmiseks domineerib kiiratuvusega. In 2. etapp maksimaalne temperatuur püsib mõnda aega (2-3 tundi 2-3 nädalat); mitu soojuse tootmiseks ülimuslik kütteväljastuse. 3. etapp iseloomustab langus soojust saada ning soojuskadu, see on aja taastamine looma. Kui nakkav L. temperatuuri langus etapil imunobiologicheskaya olulisi ümberkorraldusi keha, suurendab antikehade tootmist, protsessi fagotsütoos ja teised. Võib tekkida temperatuuri langus järk-järgult (lüüsi) või kiiresti (kriisi). äge südamepuudulikkus võib tekkida, kui kriitiline temperatuur langeb. By milline on temperatuurikõverateni eristada 7 liiki L .: 1) L. konstantse tüüpi iseloomustab see, et kõrge temperatuuri hoitakse pidevalt väikeste kõikumistega (lähemal 1 {{°}} C) hommikul ja õhtul (koos sagaralist kopsupõletik, salmonelloos ja mõned vasikad viirushaigused). 2) L. lahtistav sarnaneb konstantse L., kuid kõiguvad hommikul ja õhtul temperatuur (sepsis ja teised. Nakkushaigused). 3) L. vahelduva iseloomustavad vahelduvad oksendamise päeva jooksul soojust perioodid normaaltemperatuuril (näivetystaudin). 4) Kui tagastamise L. päeva palavikuga ülepäeviti normaalse (näivetystaudin) temperatuuri. 5) L. kuivendamine iseloomustab pikaajaline ja terav päev temperatuurikõikumised 4-5 {{°}} C (tuberkuloosi ja sepsis). 6) L. ebatüüpiline tõttu on ka ebaregulaarne juhuslikult tõusu ja languse temperatuuri muutumisel (Sapa ja sepsis). 7) L. üürike kestab mõnest tunnist kuni 1-2 päeva (soolestiku kahjustused pärast tuberkuliini). Temperatuur kõveraid mõned nakkushaigused on tavalised ja võivad olla kasulikud nende diagnoosimine (Joon.). Kui L. rekonstrueeritud kõikide elundite funktsioone ja keha süsteeme. Mine üles protsesse dissimilatsiooni, täiustatud jaotus valke, süsivesikuid ja rasva oksüdatsiooni (mittetäielik). See stimuleerib immuunsüsteemi protsesse ja pärsib toime haigustekitaja. Kehatemperatuuri tõus ning seetõttu metabolismi suurenemine mõjutab soodsalt haiguse arenemisel. Kuid liigne kehatemperatuuri tõus, lahti palavikulist reaktsiooni, sest soojusenergia teguriks võib raskendada arengut ja tulemusi põhihaiguse.

Lit.: Veselkin PN, palavik, M., 1963; Zhuravel AA patoloogia termoregulatsiooni, raamat.: Patoloogiline füsioloogia põllumajandusliku loomad, Moskva, 1968.

Temperatuur kõver hobuste gripi.

+++

Rift Valley palavik, sama ensootilise hepatiit veised.

+++

lobeliin (Lobelinum), peamine alkaloid odutloy lobeelia (Lobeeliad inflata) pere lobeelia. Meditsiinis kasutatakse looduslikke ja sünteetilisi L. - L. hüdrokloriid (Lobelinum hydrochloridum; loetelu A), valge või kollakas kristalne pulber, mis lahustub vees. Saadaval ampulli 1 ml 1% -list lahust. L. - lühike hingamine stimulant. Kanna lämbus vastsündinuid, nakkushaigused, respiratoorne depressioon ravimi, et määrata voolukiirust. Annuste joones: lehm 0,03-0,1 ml; 0,05-0,1 ml hobune; lambad 0,01-0,02 ml; 0,01 ml koer.

+++

ebamarutaudi, sama Aujeszky haiguse.

+++

loksuran (Loxuranum), antihelmintikumid. Seda toodetakse kujul HPR mine 20% või 40% -lise lahusega ja kuival kujul. Täida naha alla või lihasesse raviks ja profülaktikaks diktiokaulёze lambad ja veised. Annus (1 kg): 0,05 g triply lehm; lammas, kits 0,1 g kaks korda; profülaktiliselt kord.

+++

locus (ladina locus -. koht), mis võttis enda alla ühe geeni kromosoomis või geneetilise plaani. In rakkudes diploidne organismide paaridena (homoloogiline) kromosoomid sisaldavad identsete L, mida saab hõivatud sama geenide (homosügootne) või mutantvormid (alleelide) sama geeni (heterosügootne osariik). Mõnikord termin "L." kasutatakse sünonüümidena termin "geen".

+++

lordosis (kreeka isand {{o}} s -. kumerad), seljaaju deformatsioon (longus tagasi). Vaata. Ja luuhaigus.

+++

lochia, eritis emakast pärast sünnitust. Vaata. Sünnitusjärgsel perioodil.

+++

Kodu hobuse (Equus caballus), hobuste herbivoor hobuse perekonda. Põlvneb loodusest L. kuuluv alamliik see LI, leidub Euroopas, Aasias ja Aafrikas. Kodustamine algas 3 aastatuhandel. EKr. e. L. kaasaegse tõugude kõrgus (turjakőrgus) 50-185 cm, kaal 60 kuni 1500 kg. Motiiv L. võrreldes muude põllumajandusloomade - hea vahend kiireks jäsemed jookseb tugeval alusel, suur veojõud. Ülemise ja alumise lõualuu vahel kihvad ja purihammaste on ruumi (nn "hambutu serva"), mis võimaldab kontrollida hobune valjad. Mao on lihtne, ühekojaline, sapipõis puudub. Karv kerel on suhteliselt lühike, sirge ja sile, tihe, et keha. Tukk, pikk lakk ja saba, jalad pintsliga. Sulgimine kevadel ja sügisel. Ülikonnad on väga erinevad; kõige levinum lahe, kastan, hall, vares. Tänu areng kuulmise ja lõhna, samuti hea mälu L. lihtne õppimise ja koolituse. Eluiga keskmiselt 25-30 aastat. Taludes kasutatakse kuni 14-15 aastat, aretus - kuni 20-25 aastat. Suguküpsus saavutatakse 1,5 aastat aretuseks sobivaks 3-3,5 aastat, tõustes otsad 5-6 aastat. Mära sünnitab tavaliselt ühe varsa. Gestatsiooniperioodil umbes 11 kuud. Imetamise ajal 6-8 kuu jooksul. Piimataolisus märade 20 kg piima päevas. See võimaldab koos kasvava Varssade kasutada märkimisväärne osa piima valmistamiseks koumiss. LA on pikka aega kasutatud põllumajandussaaduste tööde ja transport, samuti sõjaväes. Tänapäeva tingimustes tänu kiirele kasvule põllumajanduse mehhaniseerimine ja arengut maanteetranspordi töötajate kari hobuseid vähenes oluliselt.

Peamised arengusuunad hobusekasvatuse enamikus riikides - aretamiseks (kvaliteetse hobused kasutamiseks hõim) ja sport. Järjest olulisemaks on kasvatamise hobuste liha ja piima, samuti tootmiseks seerumite ja ravimeid (SLC - seerum zherёbyh märade, gripp, difteeria ja protivobotulinicheskaya seerumit ja maomahla), kasutatakse meditsiini ja veterinaarmeditsiini tava ja muudel eesmärkidel . Varsad ümbermaailmareis ja sadul tõugu kasvatanud naastud, 1,5 aastat treeningute alustamist tekitama kõrge agility (traav, galopp, amble) ja vastupidavust kõrgeimal koormused. At vanus 2 aastat ja ümbermaailmareis hobune noored saadeti võidusõidurajal katsete eest. Varsad töötab tõud on koolitatud töötama 2-aastastel lastel. Liha L. kasvanud 1,5-2 aastat; tapasaagis 50-60%.

L. Lahjenda kogu maailmas. Elanikkond neid 1978-61.600.000.; . Aastal NSVL 1980-5600000 maailmas üle 200 liigi L. kuuluva mitut tüüpi; NSVL - 50 liiki. Kõige levinumad on: hobune - Budennovsk, Terek; legkoupryazhnye (ümbermaailmareis) - Orlov ja Vene ümbermaailmareis; Harness - Tori, Kuznetsk, Läti; tyazheloupryazhnye - Vladimir, Venemaa, Nõukogude, Leedu ja teiste aretamine ja sport hobusekasvatuse on kõige enam arenenud VNFSV, Ukraina NSV ;. kasvab liha- ja piimatooted aretus Kasahhi Nõukogude Sotsialistlik Vabariik, Kirgiisi NSV karakalpakkidel ANSV, Baškiiri ANSV, burjaadi Vabariik, Gorno-Altai AO ja teised. On laialt praktiseeritakse ekspordi kasvatamine, spordi- ja hobuseliha. Ületamisel LA koju seotud kohal perekonnast Eguus - eeslid, sebrad, kulans - toodetud hübriidid (muulad, eeslid, Sebroid, kulanoidy), mis on tavaliselt viljatu; kui ristati prževalski hobune on viljakas järglane. Vaata. Samuti põllumajandusloomade söötmiseks, põllumajandusloomade sisu.

Lit.: Hobusekasvatus ja ratsasport, ed. Yu N. Barmintseva, Moskva, 1972.

+++

"Pool surma", väike, suletud veekogu Loomal, mille pind on täidetud vedelikuga insektitsiid. Nestle karjamaale ajal intensiivselt lennu kärbsed (3-4 päeva enne starti). B "nagu L. insektitsiid koos. "õli, õli, petrooleum (kiirusega 60 ml 1 m2 tiik peegel). Parmlased, katkestamata lend üle tiigi, pildistatud lont vedelik piisake või niisutatakse seda osa tema keha ja surevad.

+++

Luup (Prantsuse luup), optiline seade vaatamise väikeste objektide, halvasti eristatavad silma. Kui kasutate LA-kiirte objekt siseneb silma nurk on suurem kui kiirte suhtes puudumisel L.; See seletab tema suurendusklaasi efekti. Lihtsaim L. koosneb ühest double-kumer läätse annab kasvades 5 korda. kasutades kahe- ja trёhlinzovye L., L. chetyrёhlinzovye, läheneda disain mikroskoobi eesmärk, telelupy mis sobivad jälgimine nii lähedal ja kaugel vahemaa suureneb kuni 100 korda rohkem allutatud suurendada. Kanna ja pikksilmad (stereoskoopiline) L.

+++

Kiirgus loomahaiguste, haigus, mida iseloomustab funktsionaalsed ja morfoloogilised muutused kõigis organites ja kehasüsteemide tegevusest põhjustatud ioniseeriva kiirguse eest. L. b. See võib olla põhjustatud väliskiiritusega, kui allikas on väljaspool keha, ja sisemine - kokkupuutel radioaktiivsete ainete kaudu hingamisteed ja seedetrakti kehasse. Loomade hulgas L. b. Kõige uuritud kodustatud imetajatel ja lindudel. Seal on ägedad ja kroonilised vormid L. b. Ägeda vormi tekib siis, kui ühe intensiivse väline (sada rad) kiiritamist. Seoses ägeda LB raskust. See võib olla kerge, mõõdukas, raske ja väga raske. Kui raske kraadi L. b. - General depressioon, vähenenud ja isutus, oksendamine (sead ja koerad), janu, kõhulahtisus (mis võib segada vere ja lima väljaheites), palavik, juuste väljalangemine (eriti lambad), mitmekordne hemorrhages limaskestadel, nõrgenemine südame tegevust. Veres pärast lühikest (1-2 päeva) leukotsütoos arendada Leukotsütoos ja lümfopeeniast. Erakordselt raske kraadi - üldine depressioon, nõrkus, uskumatud kõnnak, üldiselt värinad, krambid, isutus, janu, tugev kõhulahtisus, leukopeenia ja lümfoom, terav nõrgenemine südame tegevus; looma surm saabub 6-12 päeva. Recovery kerge kuni mõõduka L. b. võibolla ravimata, karmis - ainult ravis. Krooniline vorm L. b. See tekib siis pikeneb väikestes annustes väliskiiritusega või konstantse meetmeid radioaktiivsete ainete kogunenud keha kudedesse. Krooniline vorm on lisatud häire närvisüsteemi ja vereloomesüsteemi, endokriinnäärmetes ja seedetrakti, kurnatus, ainevahetushäired, järsk langus organismi vastupanuvõimet mõjudele erinevate keskkonnateguritega. Kokkupuutel radioaktiivsed ained kehasse mõjutab elundite ja kudede mis on ladestatud peamiselt need või teisi isotoope jood - kilpnääre, strontsium - luu, uraan ja plutoonium - neerudes ja käärsoole jne diagnoos L. b ... kujuta ajalugu dosimeetrilistel, kliiniliste ja hematoloogilised loomad radiomeetrilisi küsitluste ja uuringute eritised (väljaheite, uriini, piima, jne).

Ravi. Loomad olid eemaldatud saastunud ala, eemaldada radioaktiivsete ainete alates kihiga. Treat loomad on väga raske ja majanduslikult teostatav (välja arvatud aretus ja saagikas). Loomad mõõduka ja mõnikord raske aste kahjustus läbinud põhjaliku ravi. Haiguse varases staadiumis soovitada transfusiooni, veenisisese glükoosi ny 25-40% askorbiinhappe lahust, 10% kaltsiumkloriidi lahus. Määra sees ravimeid broom, kofeiini; subkutaanselt difenhüdramiin, antibiootikumid (biomitsin, bitsillin 2, penitsilliini ja streptomütsiini, ja teised.). Soodsat mõju, pakkudes vitamiini (C-vitamiine, K, B-grupi). Et stimuleerida vereloomet - sees nukleinovokisly naatriumi, intramuskulaarselt foolhape, vitamiin B12. Pärast kokkupuudet radioaktiivse ainete sattumist seedetraktist - adsorbente (veesegu kondijahu või baariumsulfaat kaaliumjodiidi) ja pärast 30-60 minutit - lahtistav (naatriumsulfaat); infektsiooni käigus kopsude kaudu - rögalahtistid (ammooniumkloriid oksejuur). Loo hea zoohygienic loomade heaolu määrab täis rinnaga.

Viited. cm. Art. Loomade kaitsmine ioniseeriva kiirguse eest.

+++

kiiritusravi, on sama kiiritusravi.

+++

radiatsioonikajustused loomade, kiirguskahjustust, lokaliseeritud koekahjustuste, elundid ja kehasüsteemide mõjul ioniseeriva kiirgusega. Ühine L. n. Viib arendamise kiiritustõvest.

Mõjutatud rakud, koed, elundid mõjul ioniseeriva kiirgusega düstroofsete, necrobiotic protsesse, hemodünaamiline häired. Võib mõjutada kogu keha kudesid. Järsud morfoloogilisi muutusi leitud luuüdi, lümfoidkoest, limaskestade seedetraktis. Raskust L. n. Kudedes ja organites sõltub imendunud energia, doos, kokkupuute kestuse ja paljusus, mil määral kiirguse kahjustuste kudede ja rakkude organismi vastupanuvõimet. Kliiniliselt L. n. Määratakse nahal ja nähtav limaskesti. Kahjustused esinevad välistegevuse beetaosakesi gammakiirte vähe energiat. Kui leiate loomi vabas looduses on näha suurt radioaktiivsete sademete atmosfäärist mõjutab peamiselt loomad tagasi. Kui leiate loomad valdkondades saastatud radioaktiivsete ainetega, peamiselt mõjutab jäsemed, kõht, nina, udar, munandit, kubemes. Beetaosakesed tungida läbi naha sügavusele mõni millimeeter, mis mõjutavad tema papillaarsete ja epidermaalse kihid. Kui L. n. Naha on 4 raskusastmega. Light aste L. f. Arendab annustes 800-1000 rad imenduda ja seda iseloomustab pikk peiteaeg (kuni 3 nädalat), kerge punetus, nähtav depigmentatsioonipiirkondade skin, kerge valulikkus. Huultel ja suu limaskestale silma tursed ilmub. Pärast 3-4 nädalat protsess lõpeb nahaketendusega ja täielik taastumine, naha ja limaskestade struktuuri. Kui L. lk. Mõõdukas (imenduv doos 1000-2500 rad) esmane reaktsioon selgelt väljendatud punetus, valulikkus ja paistetus kudedes. Peiteaeg 7-14 päeva. Haripunktis haiguse, välja arvatud punetuse ja turse, on karvade eemaldamine koos edasist arengut erosioonid. Huulte nahk udara, munandit ja kubeme mõnikord on mullid, kiiresti avada tekkega erosioonid, mis sageli muutuda nekroos ja võib nakatuda. Siis paranemine on aeglane ja lõpeb 3-4 nädala pärast. Komplikatsioonideta taastumine toimub kiiresti. . Heavy kraadi n L. (neeldunud doos 2500-5000 rad) esmane reaktsioon algab, mis kestab 3 tundi kuni 1 päev peiteaeg - kuni 6 päeva. Siis tähistada vägivaldne põletikuline reaktsioon - punetus, turse, valulikkus, millele järgneb teket nonhealing haavandid. Koos kohalikke protsesse ilmuvad ühise patoloogilisi protsesse (palavik, leukotsütoos, lümfopeeniast ja teised.). Pärast haavandite paranemist moodustatud armid, mis ei ole hõlmatud juuksed. Äärmiselt raske aste L. n. (Neeldunud doos üle 5000 rad) võtab kaua aega ja lõpeb teket moonutavad armid, mis võivad tekkida kartsinoomi.

Ravi. Valu leevendamiseks kasutatakse novokaiinille: 0,25% lahus oli süstivatele mõjutatud aladel ja 0,5% lahus oli juhe blokaadi. Selleks, et vähendada põletikulisi protsesse, nakkuse vältimiseks ning kiirendada regenereerimise paikselt emulsiooni Vishnevsky sintomitsinovoy streptotsidnoy või emulsioonid jt. Vt. Ka loomade kaitseks ioniseeriva kiirguse ja kirjandust. käesolevas artiklis.

+++

ray seente sama actinomycetes.

+++

L vormid bakterid, modifitseeritud vorme bakterid, mida iseloomustab täielik või osaline kaotus rakuseina, sama tüüpi iseloomu kasvu poolvedel ja pooltahke toitekeskkonnale, polümorfismi mikrostruktuuride, moodustades kolooniaid, keerukaid ja erinevaid mehhanisme reprodutseerimise ja võime stabiliseerida ja taastub piimhappebakterid. Võime muutuda L kuju või L ümberkujundamine, mis on seotud kokkupuude bakterirakus tegurid (töötlevad agent), blokeerides üksikute linkide rakuseina biosüntees. Nendeks mõju paljudele antibiootikumidele, teatud aminohappeid (L-metioniini, arginiin, glütsiin, ja nii edasi. D.) loogiliste toimeainete (lüsosüüm, komplemendi, immuunseerumit) ja ultraviolettkiirguse. Täpsema ja L f kasvatamine. b. toitekeskkonnale tavaliselt kasutada rikastatud valkudega, astsiidivedeliku või seerumi pH 7,6-8,0. Protsess on kaasas ümberkujundamise L muutused morfoloogia, keemiline koostis, metaboolne ja antigeense struktuuri bakterirakud. Lõpeb ümberkujundamise L L vormi kolooniad suurus alates 2,3 kuni 0,2-0,5 mm läbimõõduga. L kolooniad on limaskestade järjepidevuse ja koosnevad tihedalt kasvavad agar tume keskel ja kergem äärevööndis; sisaldada sfääriline, vakuoliseeritud ja hargnenud vormid submikroskoopiliste filter element suurus 125-200 nm. L-f. b. iseloomustab kõrge vastupidavus muundamine kasvufaktori L, korrutada lõhustumise pungumise ja moodustamise elementaarsed rakud, millel on võime paljuneda. Juba mitmeid bioloogilisi omadusi ja funktsioone L-f. b. väga sarnane mükoplasmad. L vorme paljude liikide patogeensete bakterite ümberkujundamise protsess säilitada virulentsuse. Neil on sageli välja paistma erinevate patoloogiliste protsesside.

Lit.: Timakov VD Kagan GY, L vormid bakterid ja pere Mycoplasmataceae patoloogia, M., 1973.

+++

linaseemneõli (Oleum Lini), taimeõli saadud linaseemnetest tavaline (Linum usitatissimum) pere lina. Läbipaistev paksuvõitu kollane vedelik nõrga originaal lõhn. Kanna väliselt kui pehmendav ja alusena abil määratud väliselt sees, mõnikord lahtistav. Toas: lehm 150,0-500,0 ml; hobune 100,0-300,0 ml; lambad 50,0-150,0 ml; siga 50,0-150.0 ml; koer 10,0-50,0 ml; kana 2,0-5,0 ml. Hoida hästi suletud anumas.

+++

Lugol [lahendus, Lugoli pärast Prantsuse arst Jean Lugoli (J. Lugoli)], vesilahus joodi ja kaaliumjodiidi suhe, mis võib varieeruda; antiseptiline. Firmad vedelik joodi lõhn. Kui hoidmiseks läheb mürgised omadused. Rakendatud kirurgia praktika (koos fistulas, haavandid); loputamine emaka endometriiti; Pontsakas ja aktinobatsillёze (süstitakse infiltratsioon); nagu antihelmintikumid kui diktiokaulёze, onchocerciasis, metastrongylosis, thelaziasis ja teised. bakterioloogiale L. lk. kasutatud värvaine bakterite Grami.

+++

Luminal, sama fenobarbitaal.

+++

Fluorestsentsmikroskoopiauuring vt. mikroskoop, mikroskoopia.

+++

lupiin (Lupinus), lupiin uba, sündinud peamiselt rohttaimede perekonna kaunviljad. Toksikoloogilist olulisust on valge, kõva ja angustifolía L., haritud kas haljasväetistaim või söödakultuurid. Mürgistuse L. (lyupinoz) täheldatud kõigi loomaliike. L. mürgiseid aineid on alkaloidid, peamiselt lyupinin (selle surmava annuse küülikule 1,2-2,4 g / kg). Mürgised kõik õhust taimeosad, eriti aga seemned ja kaunad. Ägeda mürgistuse loomad äkki kadunud söögiisu, kehatemperatuuri tõus, hingeldus, agitatsioon või raske depressioon, kollatõbi (iseloomulik), kõhulahtisus või kõhukinnisus. Sageli on lööve ümber nina, huuled, silmalaud ja kõrvad on Vuohistupsu ühine. Surm saabub halvatusest hingamisteede keskus. Kroonilise lyupinoze närvis sümptomid kergelt märgatav.

Ravi: Inside - lahutatud (1% ones) happed (äädikhape, soolhape, sidrun-), lahtistid (kastoorõli) ja sümptomaatiline ainetega. Ennetamine: vältida lyupinoz, külviks bezalkaloidnye hinne L.; teravilja sorte L. alkaloid neutraliseerida leostumise.

+++

luteiniseeriv hormoon, hormoon eessagara; glükoproteiin. Naistel ovulatsiooni ja stimuleerib teket kollakeha, isasloomad - arengut interstitsiaalne rakud munandites. Vaata. Samuti ajuripatsi hormoonid.

+++

lyuteosteron, sama progesterooni.

+++

luteotrophic hormoon, prolaktiin, hormoon eessagara; valku. See stimuleerib sekretsiooni piima pärast sünnitust emastel imetajatel, aktiveerib kollaskeha funktsiooni. Vaata. Samuti ajuripatsi hormoonid.

+++

tulikas (Ranunculus), mingi ühe või mitmeaastaste rohttaimede tulikas pere. Ta kasvab kõikjal. Paljud liigid on mürgised, näiteks mürgised L. (R. sceleratus), L. sööbiva (R. Acer), L. repens (R. repens), L. põletamine (R. udujutt mula), L. Chistyakov (R. ficaria) . L. sageli mürgitatud veiseid ja lambaid, hobuseid vähem. Mürgistus võib karjamaa suurte tihnikud L. ja loomade toitmine värske rohi koristatud niiske, soine kohtades. Hay L. vähem toksilised. Piim lehmade muutub toksilised pärast 10-12 tundi pärast toites neid rohu L. Mürgitusnähud: süljeeritus, isutus, ärevus, kõhulahtisus, krambid, nõrkus, jäsemete nõrkus. Vahel loomi sureb 30-60 minuti jooksul pärast esimest mürgistusnähud.

Ravi on sümptomaatiline. Soovitatav suvila piima. Ennetamine: piirkondades, kus rohi, tugevalt ummistunud L., tuleb ravida herbitsiidid.

+++

lapis, sama mis hõbenitraadi.

+++
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

Л

 1. Arvutamine saasteainete heidet atmosfääri keevitusjaam
  Arvestus tehakse vastavalt "arvutamise metoodika heakskiidu (emissioon) 3B atmosfääri keevitamine (vastavalt väärtuste konkreetse heakskiidu andmine)." Kasutasid ettevõtted kaarkeevitus MMA ja gaasi keevitus ja metalli lõikamiseks. Summa eralduvate saasteainete keevitamise ajal sõltub brändi ja brändi elektroodi materjali keevitatud, nagu õmblused ja muu
 2. Näide heitkoguste arvutamiseks pagaritoodete ettevõtetele
  Esialgsed andmed aastane toodang firma - 20.000 tonni / aastas pagaritooteid, sh.: Pagaritooted nisujahu - 8000 tonni aastas. küpsetiste rukis kärbsed - 5000 tonni aastas; Pagaritoodete lendab segatud rulli - 7000 tonni aastas (retsept roll: 30% nisujahu ja 70% rukkijahu). ladustamiseks lahtiselt jahu tingimused. Kütus,
 3. Juhendid. Arvutamise metoodika saasteainete heitkoguste õhku ajal erinevate tehnoloogiliste protsesside 2010
  Juhendid sisaldavad arvutamine mass saasteainete heitkoguste tööstusboilerid. Arvutamine saasteainete heidet atmosfääri keevitusjaam. Heitkoguste arvutamine ladustamise ajal toimingutega. Arvutamine saasteainete emissiooni atmosfääri masinast töötlemine. Arvutamine tolmuheitme puidu puit. heitkoguse arvutamise
 4. Heitkogused kõigil pagaritöökoda ja allika
  Process heitgaasid - etanool, äädikhape, äädikhappe aldegid1 -to pruferah peamiselt eraldatud, ahjud ja jahutamist etappidel leib. Paari neid aineid eemaldatud küpsetamine kojad imemise kanalite loomuliku tõmbega ja atmosfääri paisatakse läbi metalltoru või võlli minimaalne kõrgus 10-15 meetrit. Saastetasude küpsetamine ettevõtete
 5. Plasttoodete töötlemiseks.
  Plasttoodete tootmine sisaldab järgmisi menetlusi: tableting vajutage pulbrite vormimise termoplastide termoreaktiivsed vormimise, tootmise klaaskiust toodete ja töötlemine plastist ja klaaskiust. Basic kiirgab saasteainete: tolmu ja laguproduktide plastist. Eriheide kahjulik
 6. Lisa 1
  Omadused üksikute tööde kategooriate töökategooriat on eristatud alusel ühise energiakulu kehast kcal / h (W). Kerge füüsiline töö (I kategooria): Kategooria 1a - intensiivsusega energiatarbimist kuni 120 kcal / h (kuni 139 W) toodetud istudes ja koos kerge füüsilise pingutuse (töökohtade arv ettevõtteid tarkkuuskoje ja
 7. Sissejuhatus.
  Kaasaegne puidutööstuse, mööbli, vineeri, puitlaastplaadi (ADI) ja kiudaineid (MDF) lauad on eri liiki jäätmeid, keskkonna saastamist. Mõned neist tootmisprotsesside kaasas vabastamist ja saasteainete atmosfääri. Viimast on moodustatud põhiprotsessidest, nii
 8. Seadistamine kõrgus väljaheitmist
  1. ettevõtete arv on tehnoloogilised seadmed, mis on allikas valik (teke) ohtlike ainete asub tootmispiirkonnad ei ole varustatud süsteemidega üldventilatsioon ja kohalike heitgaasid. Seetõttu tarbimist kahjulike ainete atmosfääri neist tubadest on läbi uste ja akende, ventilatsiooniavade ja nii edasi. Samal ajal AP allikas kõrgus
 9. Üldseisundit tööõnnetuste ja kutsehaiguste Valgevene Vabariik
  Valgevene Vabariik on järjekindlalt ellu riigi poliitikat valdkonnas tööohutuse ja töötervishoiu, mille eesmärgiks on säilitada elu, tervist ja töötajate tervise käigus nende töö. Vähene koostöö volitatud riigiorganite järelevalve ja kontrolli, vabariikliku organite riigivalitsemises, muude riiklike organisatsioonide alluvate
 10. Sanitaarkaitsealal ja ekozaschitnaya
  1. Vastavalt [41] määratletud normatiivne SPZ eri tööstusharudes. Kuid väga sageli olemasoleva ruumid asuvad linnades olemasolevate elamute ja kasutamine sellistel juhtudel, nagu SPZ ei ole võimalik suurus. Seetõttu põhjal arvutada õhusaaste suurust arvestades piisavuse hindamine olemasolevate
 11. Määramise meetodid kogust ja kvaliteeti heakskiidu ja saasteainete emissiooni atmosfääri
  1. Määrata kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed omadused ja muude saasteainete heitkoguste atmosfääri mõõteriistade abil ja asula (lahendamise ja analüütilised) meetodeid. Instrumentaalsed meetodid on levinud allikad organiseeritud saasteainete eraldumine atmosfääri (GOST 17.2.3.02-78). Peamised allikad organiseeritud vabastamise hulka kuuluvad: - suitsu ja
 12. Kohaldamise kohta arvutamise metodoloogias heakskiidu (emissioon) eri tööstusharudes,
  1. hulga võtteid, mis on kantud "nimekirja juhendites arvutamisel heakskiidu (emissioon) ..." [13] sisaldab valemid heakskiidu (emissioon) sama tööstusharudes. Selleks, et tagada ühtne lähenemine arvutamisel heakskiidu (emissioon) sama tüüpi tootmist on vaja: - keevitamine; - Metalli töötlemine; - Paint
 13. Füsioloogilised omadused ja liigitus füüsilist tööd
  Füüsiline töö on iseloomulik koormust lihasluukonna ja kõik funktsioonid inimese keha, et tagada oma tegevuse. Füüsiline töö, nagu iga teine, on ridamisi eraldi toimingud, millest igaüks põhineb põhimõttel süstemaatiline ja organiseeritud, et saavutada "oma" performance. Füüsiline töö tingimisi
 14. KIRJANDUS
  1. föderaalseaduse "On Air Protection" M, 1999. 2. föderaalseaduse "On Environmental Protection". M., 2002. 3. Venemaa valitsus Resolutsioon № 182 2. märts 2000 "On asutamise korra ja vaadates keskkonna- ja hügieenilist õhukvaliteedi, füüsiline mõju lubatud piirnorme välisõhus ja
 15. Soovitatav struktuur ja sisu "Aruanne Heiteandmekogu kahjulike (saastavaid) ainete õhku ja nende allikate ettevõttele"
  "Aruanne inventuuri kahjulikud (saastavaid) ainete õhku ja nende allikate ettevõttele" (edaspidi "Inventory Report") peab sisaldama järgmisi osi: - tiitelleht; - Informatsioon arendaja kohta ning nimekirja esinejad; - Kokkuvõte; - Sisu. Sissejuhatus. 1. Üldine teave ettevõte. 2. lühikirjeldus tehnoloogilise protsessi
 16. Meetodid puhastamine heitgaaside raudteeliikluses kasutada
  Tootmistegevuse raudteetranspordi on mõju keskkonnale kogu kliimavööndis riigis. Negatiivne mõju raudteetranspordi keskkonnale jääb praegu suhteliselt kõrge tagajärjel heitkogused, nii veeremi, samuti arvukad tööstus- ja kommunaalteenuste ettevõtted,
 17. Kahjulik füüsikaliste tegurite
  1. Industrial müra Müra on erivorm heli - kogum helisid, kahjustades inimese keha. Action kehal müra takistab töötaja tööle normaalselt rääkida või lõõgastuda. Temalt on väsimus on haiguste mitmekesine loodus. Intensiivne müra on üldine bioloogiline ajend, mis
 18. Bronhiaalastma (kood J 45)
  Definition. Bronhiaalastma - krooniline püsiv põletik bronhipuust domineeriva rolli eosinofiilid ja nuumrakud, mis viib hüperaktiivsus bronhide nende mööduv spasm, turse limaskesta, hüpersekretsioonina viskoosne lima, obstruktiivne haigus, pöörduv kas spontaanselt või ravimite kasutamine; tulemuse haiguse moodustuvad peribronhitichesky kopsufibroos,
 19. Üldsätted
  1. normaliseerumine saasteainete heitmeid iga olemasoleva, rekonstrueeritud, ehitamisel või projekteeritava ettevõtte või muu objekt, millel on statsionaarne õhureostusallikatest [1,3]. 2. eesmärk hindamise saasteainete heitkoguste objekti kust nad sisenevad atmosfääri, on kvaliteedikriteeriumide täitmine
 20. VIISID säilitada kõrge teovõime personali ja eemaldada liigne psühholoogiline stress pikkade reise
  Ocean raske. Marine element vastutab haridus- probleeme lahendada Nõukogude meremeest kaua marsse, lahinguvalmiduse nõuavad neile suurt stressi. Intensiivselt kulutatud sisejõudude, mis loob eeldused muutused vaimse tegevuse halvemaks, välimus ebatäpsusi ja vigu vähendada valvsust. Seetõttu ametnik peab hoolitsema mõistliku kulu jõu