meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

И

+++

nõelravi, akupunktuuri, Zhen-chiu ravi, kes süsti abil nõelu. I. olemus seisneb selles, refleks mõju Organite funktsiooni ravi eesmärgil erinev tugevus, olemust ja kestust süsti. Iga punkt on seotud süstimise kanalite (read) teatud asutus. Loomad sellist kanalit 14 (joon. 1). I. Kasutamiseks spetsiaalse nõela (joon. 2). Seal on 3 võimalust nõela sisestamist: nõela sisestamist 1 m aeglaselt pöörlev see; 2 m teeme kiire üheetapiline süsti; 3 m peennõela järsku tutvustati 1 cm ja seejärel edendada oma aeglase pöörlemise põhjalikult.

Süstid, sõltuvalt näidustus kantakse ühe või mitme aspekti (10). Näidustused I. Veterinary: koolikud, kõhupuhitus, soole ja mao, enteriit, silmahaigused, lihaste ja teised.

Lit.: Plakhotin MV, Veterinaaria Nõelravi, Moskva, 1966; Tabeeva DM, LM Klimenko, Uhoigloterapiya, Kazan, 1976.

Joon. 1. Skeem topograafiliste asukoha kanalid ja punktid aktiivne hobused. Kanalid: 1 - kerge; 2 - käärsoole; 3 - maos; 4 - põrn; 5 - süda; 6 - peensoole; 7 - maksa; 8 - sapipõis; 9 - "kolme kehaosi"; 10 - perikardi; 11 - neer; 12 - põis; 13 - järelevalve; 14 - vastutab, või kõhu keskjoonel, kanal (Li ja Lu Buyun Shidyun).

Joon. 2. Set nõelravi.

+++

süstlanõela, õõnsad nõelad kasutada süste- või aspiratsiooni vedeliku süstla või infusiooni aparaati. I. ja. koosneb kanüüli (sidur) ja tihedalt surutud terava see nurga all 12-17 {{°}} toru sondi (peennõela-hõbetatud traadist puhastamiseks). Mõõtmed ja AI. näitab, mitu nelja- või viiekohaline number märkida pakendile; Kaks esimest numbrit näitavad läbimõõt udesyaterёnny I. ja. millimeetrites, ja ülejäänud - selle pikkus millimeetrites, näiteks. 0625, 0840, 0890, 1060 12120, 12150 2090 (. joonis 1) ja teised lühikese AI kasutada nahasisesele ja. ehitatud see õhuke lõpus; süstimiseks Lülisambakanal on Vir nõela (2) suurenenud kanüüli ja sondi fikseeritud pea. Vereülekande ja nõela Bobrova kasutati veresoonte vedeliku jm (3) ja luuüdi punktsioon, süst -. Kassirski kokkupandav nõela (4) või Simonyan ja Petrovski väga tugev haare. Aortopunktsiyah Kasutamisel suurte loomade ja nõela 33, mida kasutatakse meditsiinis õhu puhumisega pleuraõõne või südame punktsiooni.

nõela süstimiseks.

+++

kirurgilise nõel, nõel ühendamiseks õmblus kude. Kuju on sirged, kumerad ja Kelk. Need koosnevad otsa, keha ja kõrva. Otsa nõel võib olla äge (naha, lihaste nõelad), nüri (soolestiku) ja nüri (parenhüümi). Naha- ja lõikamine, I. x. Neil on kolm teraga kuju ristlõikega, soole - ümmargune. Enamik sovremennoogo I. x. varustatud mehaanilise avatud kõrvad, võimaldab sisestada niit läbi silma mitte lõpuni, ja igal oma plot. Nõel haarats lõpus Branche nõelahoidikut, pöidla surutud vastu keerme lõpuni hakkama nõelahoidikut, ümbritseda niit ümber nõela otsa ja seda süstida süvendisse mehaaniline silm. Leebe keerme viiakse silma. Näita niit merikõrv muutma oma liikumist. Olemas on ka ühekordseks kasutamiseks nõela kus niit lõpuks surutakse tagaots silindriline nõela.

+++

identifitseerimise mikroobid (alates pozdnelat identifico -. identifitseeritakse) mõiste liigi või tüüpiline mikroorganismi tarvikud põhineb uuring kultuuri-morfoloogilisi, biokeemiliste seroloogiline ja patogeensete omadused.

Kultuurid kindlaks omadused Mikroorganismide nende nakatamist vedel, poolvedel ja tardsöötmel. Vedelsöötmes arvestada aste ja milline hägususe puljong, suurus, kuju ja konsistentsi sette, olemasolu või puudumise kile pinnal keskmises, suurus ja kuju seina ring. Semi-määratakse kasvusöötmete torkima pingeline - kuju, suurus, väärtus, värvi ja pesade tiheduse kasvu. Nende kuju ja suurus kolooniad mõjuta kompositsiooni kasvukeskkond samuti varieeruvus kultuuri mikroorganismid. Morfoloogia bakterid mikroskoobiga uuring patoloogilise materjali äigepreparaadina kultuuridest ja värviti Gram et al. Meetodid. Pöörake tähelepanu suurusest, kujust (kokid, latid, rullis), asukoht (üksikult, ketid, paarikaupa, klastrid), esinemine eosed ja kapslid kandmisel, flagella. Määrata liikuvuse (uuring kultuuride rippuv tilk või poolvedel saagi kolmapäeval). Biokeemilist aktiivsust ja mikroobide ainevahetuse uuring diferentseeritud diagnostika keskkondades. Määratakse võime bakterid murda valgud, rasvad ja süsivesikud, vähendada orgaaniliste värvainete, nitraatide vähendamise nitriteid ja nitritid ammoniaak, eritavad ensüüme. Samaaegselt mikroobid suhte määramiseks hapniku ja süsinikdioksiidi, samuti nende hemolüütilise aktiivsuse. Antigeenseid struktuure uuritud erinevate seroloogiliste testide (aglutinatsiooni, sademed, komplemendi sidumise, immuunfluorestsentsiga immunoelektroforeesi jt.). Kasutamine faagi tippimismeetodi määramine võime toota bakteriotsiinide. Patogeensustest organismide uuritud nakkuse laboriloomade (vt. Bioloogiline diagnoosi). Uuring need omadused kasutades määravate mikroorganismide luua mikroorganismi sugukonnast, perekonna ja liigi. Vaata. Samuti Viroloogilist uuringud.

Lit.: Bakulov IA Koolitus epizootology koos mikrobioloogia, M., 1962; Juhised mikrobioloogiline diagnoosimine nakkushaigused, ed. KI Matveev, 2nd ed., M., 197Z.

+++

idiosünkraatiat (kreeka idios -. spetsiaalse, ainulaadne ja s {{y}} nkrasis - segamine), suurenenud tundlikkus erinevate ainete antigeense laadi (toit, ravimid, õietolm, nektari taimed ja teised.), toimub ilma eelneva ülitundlikkust ; üht tüüpi allergia.

+++

izafenin (Isapheninum; B-nimekiri), lahtistav. Pulber on valge, nõrga lõhnaga äädikhapet ei lahustu vees, on alkoholis lahustub. Mõjul leelise sisaldus soolegastromotiilsuse moodustades vastavalt dioksifeniltiazina funktsiooni mõjutavate jämesool. Ei ole mürgine. Pinnale krooniline kõhukinnisus ja soolte atoonia kujul ravimid, pillid, kashek. Toas: hobuse 0,15-0,2 g; koer 0,005-0,01 g; kass 0,001-0,005 g

+++

kahjustava toksilisuse kohta, võime kemikaale on toksiline mõju teatud oluline keharakud mõjutamata teisi rakke samuti konkreetsest organismide rühm. Nähtus I. t. Kasutatud taime- ja loomakasvatuse jaoks umbrohu-, lestad, ekto- ja endoparasiitidest puudumisel kemikaalidega kokkupuute kohta kasulike taimede, inimestel ja loomadel. Vaata. Pestitsiide.

+++

"Lime suu", üks nimesid linnud zudnevoy sügelised jalad põhjustatud sulgedest lestad Knemidocoptosis. Vaata. Samuti Knemidokoptozy.

+++

Lime pesakondi mesilased vt. Askosferoz mesilased.

+++

kustutatud lubi, kaltsiumhüdroksiid, Ca (OH) 2, desinfitseeriva; leelis. Fluffy valge pulber; lahustub vees halvasti. Laialdaselt kasutatakse desinfitseerimiseks kariloomade maja, lindude toitjad, universaal, sõnnikut ja nii edasi. E. kujul 10-20% valitsustevahelisi suspensioonid. Vormis lubjavette (Aqua calcis), mis saadakse 1 liitris vees 1,26 g VI, sisemuses kasutatavad noored kõhulahtisusega adstringendina koos rahhiidi ja osteodüstroofia nagu plastist kaltsiumi narkootikumide mürgistuse happed, kui vahendit tursuma eesmao ühendab gaasid. Toas: lehm, hobune 200-2000 ml; lammas, siga 100-250 ml; vasikad, varsad 1-aastased 50-200 ml; kutsikad 5-10 ml. Lubjarikkad liniment (Linimentum calcis), mis on saadud raputades võrdsetes osades I. ja linaseemneõli, manustatakse paikselt põletuste (koostamisel kasutada).

+++

varieeruvus, mitmekesisus (erineva kvaliteediga) tunnused ja omadused üksikisikute ja rühmade osalevate inimeste mingigi sugulased (vanemad ja järglased, mikroorganismitüvede). I. omane kõigile elusorganismidele ning mõjutab kõiki eranditult märkidest. Kõik nähtavad (fenotüübiline) IV jagunevad 2 kategooriasse: pärilikud (genotüübiline) ja mitte-pärilikud (paratypic). Kuid see ei ole päris täpne. Kuna märke ei pärinud, aga geenid on reaktsiooni kiirust (vt. Pärilikkus), mitte-päritud tunnused ei eksisteeri. Paratypic I. mõjul keskkonna arengu kohta genotüübi nendes tingimustes. Alusel pärilik I. lie mutatsioonide ja geneetilise rekombinatsiooni teel, mis viib uute kombinatsioonide geene. Pärilikud VI garanteeri mitmekesisust individuaalsed erinevused, annab elementaarne materjal evolutsiooni, koos võimalusega edastamise pärilike omaduste järglaste üksikisikute täielikult sõltuv valik fenotüübid. Mutatsioon VI tuvastab kõik muutused populatsiooni. Tänu pidevale mutatsioon VI looduslikes populatsioonides on alati olnud kõrge geneetilise mitmekesisuse (heterogeensus).

Mitte pärilik I. mõjul keskkonnategurid (nt temperatuur, toide) väljatöötamise kohta genotüübi nendes tingimustes. See muutus ei ole pärilikud struktuurid ise, vaid ainult tingimuste täitmise kohta geneetiline struktuur on välised tunnused või fenotüüpi, organismi (sees päritud norme reaktsioon). Selline mitte-pärilike omaduste (muutmine) oma konkreetse ilmingu igal üksikul ei pärinud, kuid esinevad isikud tulevaste põlvkondade ainult siis, kui tingimused, mille nad on tekkinud. Pärilikud ja mitte pärilikud I. tihedalt seotud. Tuginedes pärilik I. estestvennyyotbor loob adaptiivne reaktsioon norm, mis tagab evolutsiooni käigus ja elujõulisuse liike. Tänu mittepärilikke I. reaktsiooni kiirust realiseerub konkreetsetes tingimustes, pakkudes sobivat individuaalset reaktsiooni muutuvatele mõju keskkonnale kogu ontogeneesi. Seadused I. ja pärilikkus on teoreetilise aluse valikut.

+++

isoleeritud organeid, kehaosad, elundid või nende süsteemide korpusest isoleeritud, paigutatakse kunstliku kultuurikeskkonnas ja ajutiselt talletab põhifunktsioone. Eraldada võimalik südame, kopsu, soolestik, lihaste, emaka-, udar, kõrvad, pea ja teised. Suhe toimides. soojavereliste loomade on vaja tagada kohaletoimetamise hapniku ja toitainetega, vabanemist ainevahetusproduktide, hoides temperatuuri 37-38 {{°}} C. Usaldusväärne viis säästa Ivan. - Connecting neil eluslooma fikseeritud. Toimides. Uurimiseks kasutatakse Organite funktsiooni, tegevuste lekarstennyh agendid elundite siirdamine.

+++

isolaator (Prantsuse isolateur alates isoler -. lahutada lahti), eraldi ruum sisu (isolatsiooni) patsientide nakkushaiguste ja kahtlaste loomade haigus. Mõnikord on vajalik, et eraldada ja loomad, kellel kahtlustatakse nakatumist. IV on peamised tööstushooned Veterinaardiagnostika, tervishoiu teemad, on vaja suurt karjakasvatusettevõtetest kõigis suundades (välja arvatud toitmine) ning liha-pakkimine taimed ja raudteejaamades, kus on vastuvõtt peale- ja mahalaadimiseks loomad. Karjakasvatuslike kompleksid IV peaks olema mitte lähemal kui 100 meetri kaugusel tootmise valdkondades (allatuult). Tema sulustavad läbimatu tara; sissepääsu juures hoovis ja osa tootmise valdkonnas on varustatud dezbarer. VI, eraldi karbid ja grupi masinate kiirusega 0,5-1% elanikkonnast täiskasvanud koduloomad ruumi raviprotseduure, inventar ja sööt. Kohustuslik reserv desinfitseerimisvahendid. Vaata. Isolatsiooni ka.

+++

isolatsiooni (Prantsuse isolatsioon - eraldatus, isolatsioon), eraldamine patsientidel nakkushaiguste ja kahtlaste loomade haiguste, nende eraldatus muust vastuvõtlike loomade, et vältida haiguse levikut. I. OLLA loomad (võimalik kandjad ja highlighters patogeeni) kantakse spetsiaalselt varustatud ruumides - isolaatorid. On oluline, et tuvastada ja eristada esimese haiged loomad. I. ilmselt haige looma haigus võib olla rühm haiguse kahtlus - ainult üksikud. Haigeid loomi koheldakse (ei kuvata, kui tapmine) ning kahtlaseid haigustunnuseid täiendavalt uurida, et selgitada diagnoosi. Raskust GI sõltub nakkushaigusi. Hoolitseda isoleeritud loomadel tagatud spetsiaalse personali; see annab riided ja tutvuda reeglitega isikliku profülaktikaks. AI jätkub, kuni haigusetekitaja taastunud loomad. Enne üleandmist ühise karja on kohustuslik desinfitseerimine naha ja kabjad. Juuresolekul suur hulk patsiente on kohti I. üksikutes taludes, veised kilomeetrit, küünid, kuurid, karjamaadel. Kui loomuse (marsruudil) eemaldatakse haigete loomade tervetest 0,5-1 km.

+++

isomeraas ensüümide klassi, mis katalüüsivad isomeerimisreaktioonis orgaaniliste ühendite. KI on ratse- ja epimerase, cis-trans isomeraasidega, sisemolekulaarseid oksidoreduktaasid, transferaasid ja lüaasiga. Geneetiliselt jäämisest tingitud mõnede AI - põhjus mitmete pärilike haiguste puhul. Vaata. Samuti Ensüümid ja kirjandust. käesolevas artiklis.

+++

izostenuriya (kreeka ISOdele -. võrdsed, sama, sth {{e}} nos - võimu ja {{u}} Ron - uriini), sümptom põhjustab vähenenud võime neerud keskenduda uriiniga. See on tekkinud, kuna vett koormust kehale või loomade toitmiseks kuivtoitu. Sellistel juhtudel uriiniga on madal tihedus (1010-1012). AI täheldatud kroonilise nefriidi, nefroangioskleroz, püelonefriit, vesineeruvaagnat.

+++

Isotoobid (kreeka ISOdele -. Samal ja t {{o}} pos - koht), sortide sama keemiline element, istuvad samas kohas perioodilise tabeli elemente Mendelejev, st millel on sama tuuma laeng, kuid erinev masside aatomitega. I. südamikud selle elemendi sisaldavad sama arvu prootoneid kuid erinev arv neutroneid. VI keemilise elemendi tähiseks on vastava elemendi, mis on varustatud vasakul pool on kaks indeksit, kus üleval on neutronite arv, seda väiksem - prootonite arv, ja paremal pool - ülaindeksi tähistab massi arv element, näiteks {{66C12}} {{98O17 }}, {{1715P32}}. Enamik massiarv on üleval vasakus keemilised elemendid: {{12C, 32P}}.

VI on stabiilne - stabiilne ja ebastabiilne - radioaktiivne. Tuumad radioaktiivsete aatomite laguneda spontaanselt I. kiirgavad ümbritsevasse keskkonda on alfa-, beeta- ja gamma-kiirguse (vt. Radioaktiivsus, ioniseeriv kiirgus). On loomulik radioaktiivsete I. leidub looduses (näiteks uraani, raadiumi, toorium, radoon, poloonium) ja kunstlik - on saadud erinevate tuuma reaktsioonid (nt tehneetsiumiks, promeetium, plutooniumi).

Ühes loomade in vivo radioaktiivse I. saab toidu, vee ja osaliselt sissehingavatel läbi naha ja katsetingimustes saab manustada intravenoosselt, subkutaanselt, intraperitoneaalselt. Mõned I., sealhulgas radioaktiivsed, jaotada ühtlaselt kõik elundid ja koed (süsiniku, väävli, kaaliumi, tseesium, naatriumi, jne) ja teised on väljendunud Organotropona (nt fosfori luud on fikseeritud eelistatavalt, koobalt - maksa joodi - kilpnäärmes, raud - vere punaliblede). I. estvestvenno radioaktiivse süsiniku, kaalium, vesinik, uraani, tooriumi ja teiste. Pidevalt satuvad organismi keskkonnast väikestes kogustes. Keha saab ka tehislikud radioaktiivsed GI toodetud tuumaplahvatuste ja kuidas tuumajäätmeid. Nende hulgas on eriti ohtlik pikaajaliste {{99Sr}} ja {{l37Cs}}, sest nad rändavad pikka aega keskkonnas. Kui organismis radioaktiivsed I. pidevat kiirituse elundite ja kudede (vt. Kiirgus toksikoloogia). Samuti identsed keemilised omadused IV sama elemendi avaldub millised nende omaduste ja käitumise erinevaid biokeemilisi ja füsioloogilisi protsesse elusorganism, nii et nende bioloogiliste uuringute kasutatakse märgistusainetena uuring toimemehhanism narkootikume, leides peent ainevahetusprotsesse ainete eraldamiseks füsioloogilisi funktsioone, ja nii edasi. p. I. radioaktiivse kiirguse kasutatakse meditsiinis peamiselt radiodiagnostikaks ja kiiritusravi ning kiirguse steriliseerimise toiduainete, loomasööda, ravimid, kirurgilised instrumendid, haavade sidumisega jms. e. väikestes annustes radioaktiivsete IV saab kasutada vahend stimuleerida kasvu ja arengut põllumajandusloomade. Entomoloogia I. neid kasutatakse märgistamisel putukate uuringu ulatus ja rändeteid. In mikrobioloogia I. radioaktiivsete märgistatud mikroobe, millele järgneb selgitamiseks patogeneesis nakkushaigused, imunobiologicheskih reaktsioone.

Lit.: Radioaktiivsed isotoobid Meditsiin ja bioloogia, Moskva, 1955; Vokken GG, Veterinaaria radioloogia, 2nd ed., L., 1973.

+++

isoensüümide ensüümid, mis katalüüsivad samasugune reaktsioon, kuid erineb mõnes füüsikaliste ja keemiliste omaduste - elektroforeetilise liikuvuse, adsorptsiooniomaduste, optimaalne pH, termiline stabiilsus, tundlikkus inhibiitorid, afiinsuse aluspinnaga võime moodustada komplekse analoogid koensüümid ja teised teada. 60 ensüümid sisalduvad kudede ja organite ja esitletud mitme molekulaarse vorme. Kõige uuritud I. laktaatdehüdrogenaasi (LDH). Selgus, et enamik organeid ja kudesid sisaldavad 5 LDH isoensüüme (LDG1, LDG2, LDG3, LDG4, LDG5). I. Siin toodud kahanevas järjekorras elektroforeesi liikuvuse pH = 8,3. Määramine isosümi spekter vereseerumis on väga kliinilise tähtsusega, kuna selle muutused on tingitud eripära isoensüümi koostis kahjustatud organ. Vaata. Samuti Ensüümid ja kirjandust. käesolevas artiklis.

+++

kalamari, 1) nimi muna (munad) kala; 2) toiduaine saadud soolamine munad vabanevad munasarjades (yastiks) tuur, lõhe ja vähem tavaline kala. Yastiks koosneda mitmest munade ümbritsetud tiheda sidekoe ümbrises. I. lk. saadud elavad kalad, st. eest, on uinutav kalamarja kest lõhkes paar tundi.

I. lk. Sturgeon munad on kerakujuline, tumehall kuni must. Valmistage vabanes lima teraline ja yastik pressitud kaaviar, kalamari saadakse pühkides yastiks läbi sõela-väristamine, mõned munad kühveldada peene kuiva soola. Caviar on pakendatud purki (oma roll ja pastöriseeritakse t 60 {{°}} C) või tünnides. Pressitud kaaviar valmistatud puhastatud toores muna pärast leotadesseda küllastunud soolalahuse soojendada t 38-40 {{°}} C. Siis muna lõuend kotid on pakitud ja pakendatud barrelit. Yastik kaaviari saadakse valmimata või üleküpsenud munasarjad toodavad suursaadik külmas soolvees. I. lk. Lõhe (munad on ümmargune, punane), hõõrutud läbi sõela-väristamine, soolatud, soolvees. Seejärel lisage booraks ja methenamine. Caviar tavaline kala - muna on ümmargused, helehallist roosa. Seal on munad Breakout, tarama, Galagan. Probojnaja yastiks kaaviari üks kalaliik, see on soolatud kuiv meetod. Packingwe - soolatud kuiv meetod, lisaks vürtsid kogu yastiks särg ja särg. Galagan - walleye munad pärast soolamine yastiks kuiv meetod.

Iga tüüp I p. See on värv, maitse ja lõhn. Mittevastavate kaaviar kest lüüsida, lahjendades terad; mõru terav maitse; happe väärtus üle 3,1. Springing vaadist veeldatud munad kuivab see kasvab vormi. Munad mõne kala (Marinka, Osman, kogaka) mürgised.

+++

puugid (Ixodidae), pere lestad meeskonda parasitiform (Parasitirormes); verdimevate parasiitide selgroogsed. Seal on umbes 1000 liiki (kirjeldatud NSVL üle 60), mida ühendab 6 perekondadest: iksodes (Ixodes) gemafizalis (Haemaphysalis) boofilyus (Boophylus), dermatsentor (Dermacentor) ripitsefalyus (Rhipicephalus), gialomma (Hyalomma). Distributed kõikidel mandritel, välja arvatud Antarktika. I.. Suurim kogu irdumine puugid (dl. 12 mm). Naissoost on suurem kui meestel; vastsed ja nümfid väiksemad täiskasvanutele. sulatatud keha, diferentseerumata, ovaalsed, lamedad spinnobryushnom suunas. Imevad verd parasiidid (sõltumata etapp) suurendab suurus, võttes ovaalsed või kerakujulised. mite keha on kaetud tiheda kest kitiin. Erinevalt haaratava haarava dorsaalne soomustatud kilp hõlmab ainult eesmine kehaosa. Ees keha puukide lont koosneb aluse ja chelicerae sulatatud gipostoma hammaste süsteemi. Kell baasi lont on kombitsad või palps (joon.). Tagaservas on kitiin kilp - 12 kärpeid (festoonid); tagaküljel - kaks emakakaela soon. On kõhu pool keha - 4 paari jalgu. Korruta VI. Munad. Tsükkel I. K.: Muna, vastne (kuus jalaga), nümf (kaheksajalad), täiskasvanutel. Vastavalt toidu liik ja meetod GI. Odnohozyainnyh jagatud (eluiga maimustaadiumis täiskasvanud veedavad ühe host) ja mnogohozyainnyh (vastne toitub esimese peremehe teine ​​nümf, imago kolmandal, ja nii edasi. D.). . Vastsed ja nümfid kahe- trёhhozyainnyh VI tavaliselt toituvad väikestest imetajatest, täiskasvanutele - suured loomad. I. on. Plii (väljaspool vereimemise jooksul) varjatud eluviisi, elavad surnud metsakõdu, juur taim karjamaa kate (karjamaa lestad), varjupaigas metsloomade (pooride lestad), kioskites karja. Enamik IE. Aktiivne ainult soojal ajal.

I. to. - Vektorid patogeenide paljude nakkushaigused, algloomahaigused ja sooleparasiitinfektsioonide loomadel ja inimestel. Nad - põhikomponendid loomulik koldeid infektsioonid ja infestatsioonid; ühtlasi algust rezerventa nakkav looduses. I. nakatamine. Võimalik patogeenide kõik aktiivsed etappide arengut. Samuti on võimalik transovarial patogeeni ülekande. Nakkus loomade ajal tekib nende asjade täiskasvanud organismis. Lisaks patogeensete algloomad, IA. Transmit loomade patogeenidele puukentsefaliidi, spirochetosis, Q-palavik, ja paljud teised viiruslikud ja bakteriaalsed infektsioonid. Hävitada AI. Teostada meetmete kompleksist, sealhulgas protivoakaritsidnuyu loomade ravi ja loomakasvatushooned (vt. Disacaridisation, Pest).

Struktuuri täiskasvanud lestad. I - mees Hyalomma dorsaalses: 1 - Case chelicerae; 2 - helider konksud; 3 - palps; 4 - krae; 5 - silmad; 6 - külgmised voldid; 7 - peritremy protsessi; 8 - keskmine soon; 9 - kammkarbid; 10 - Parma; 11 - külgmised sooned; 12 - külgne sooned; 13 - saba- valdkonnas; 14 - emakakaela soon; 15 - keha Geller; 16 - õlgadel; II - mees Hyalomma ventral: 1 - adanal kilbid; 2 - aktsessorialnye kilbid; 3 - peritrema; 4 - seksuaalne soon; 5 - pool voldid; 6 - suguelundite avamist; 7 - palps; 8 - cheliceral konksud; 9 - gipostom; 10 - segmentides palps; 11 - sõrad; 12 - pad; 13 - suu; 14 - ees suu; 15 - shin; 16 - hip; 17 - trohhanteril; 18-21 - Kokside; 22 - pärak; 23 - subanalnye kilbid; 24 - anal soon.

+++

soolesulgus (kreeka ile {{o}} s, eile {{o}} s alates eil {{eo}} -. lukus, omakorda, spin), väheneb või lõpetamise seedeluumeni, põhjustades sooleobstruktsioonist. Autor päritolu eristada GI dünaamiline ja mehaaniline. Dünaamiline AI on halvatu (himostazy ja coprostasia) ja spastiline (laienemine, mao, soole ja kõhupuhitus enterodynia). Mehhaaniline I. - tagajärg sulgemise kohta seedeluumeni; võib olla obstruktiivne (sulgedes soolevalendikku kivid, kasvajad, ussid) ja kägistust (nt väärtuse langus soolereservuaaris aukudesse, inversioonides sooletuppumus). On ka hemostaatiliste I. tulenevad tromboemboolse mesenteriaalartehte. Sümptomid, diagnoos ja ravi kohta vt. Artiklid soolesulgus, volvulus, Sooletuppumus sooled.

+++

imendumine, vaata. Art. Surm.

+++

immuniseerimine (ladina immunis -. tasuta, vabastatakse midagi), meetod spetsiifiliste ennetamine (immuniseerimine) nakkushaiguste luues kunstliku immuunsuse organismis. On aktiivne IM, mis seisneb organismi vaktsiinid (vaktsiini ennetamine) ja passiivse IM läbi kehtestades immuunseerumid (seroprevention). Vaata. Samuti ennetamine, anti-episootiliste tegevust.

+++

immuunsus (alates Lat immunitas -. vabanemist midagi), organismi immuunsust mõju haigusetekitajad, nende ainevahetusproduktide, samuti geneetiliselt võõrkehasid, millel antigeense omadused. AI peetakse keha võimet eristada välismaa materjali "" (nagu "võõra" valk "oma"), mis on oluline, et säilitada homöostaasi. I. - ilming looduslikke ja tehislikke valiku, tulemus pikast arengust tingitud süsteemi pärilik polümorfismi (tänu kasvavat levikut ellujäämise mutant alleelide) loomade, samuti varieeruvus keha parasiidi (vt Rezistentnost keha.). I. võimalik nakkus- ja mittenakkav teguritest. Kõige sagedamini ilming MI - immuunsust organismi haigustekitajate (nakkushaiguste VI).

Nakkust immuunsus. Autor päritolu vahet füüsilise või kaasasündinud ja omandatud või adaptiivne, IA

Looduslik immuunsus - spetsiifiline tunnus on omane loomadele ja inimestele ning on päritud. Näiteid kaasasündinud I. - puutumatuse karja katku ega sigade immuunsus veiste katku. Lemmikloomad ei ole vastuvõtlikud koolera, süüfilis ja inimese al. J. Kaasasündinud täheldatud täiskasvanud loomadel. Vastsündinute sageli ei ole stabiilsust liikide, võimaluse nakatama patogeenide paljude haiguste puhul ei neile omast täiskasvanueas. Tuleb meeles tulekindlate organismide võimalust latentne infektsioon (näiteks vedaja viiruse katk ja koerte katku inimestel viiruse nakkav hobuste ENTSEFALOMÜELIIT tuvid ja faasanid). Vastuvõtlike liikide olemas infekta tõu populatsiooni ja read loomad, mida iseloomustab suur vastuseis, näiteks vastupanu Alžeeria lambad siberi katku. On ka üksikjuhtudel immuunsuse kui mõned inimesed, samas kui puhang nakkushaigus, ei ole haige, nagu veised - suu- ja sõrataudi, lammaste - rõuged. Loodus Natural I. raskesti mõistetav. Siiski leiti, et kuna looma keha, isegi üks üpriski oluline mikroob ained (metaboliidid) kaitseb keha selle lahendamise käesoleva mikroorganismi.

Omandatud immuunsus tekib looma tingitud looduslikest perebolevaniya (loomulikul teel VI) või kunstliku immuniseerimine (kunstlikult omandatud IM). Omandatud GI on aktiivne ja passiivne. Aktiivne AI genereeritakse kas läbinud infektsioon või vaktsineerimise tagajärjel. Mõlemal juhul organism toodab antikehi patogeeni vastu. Aktiivne AI võib olla väga stressirohke ja aeganõudev. Passiivne või enama vadakuvalgu, J. (at Mechnikov) on loodud viimine organismi immuunsüsteemi seerumit, mis sisaldab antikehi valmis; Seda esineb mõne tunni jooksul, kuid on olemas lühiajaline (10-14 päeva, mõnikord kuni 3 nädalat). Erinevaid passiivne IM on ternespiima antavat (colostric) I. tekkivad vastsündinute organismidele ülekandmisel neid valmis antikehad (immunoglobuliinide) ternespiima ema. Et luua ternespiima antavat VI mitmes infekta vaktsineeritud emad on raseduse viimases staadiumis, nagu ennetamise anaeroobse düsenteeria talled, põrsad kolibatsilloosiga vasikad. Mõnel seotud haiguste püsiv GI (olemasolu) patogeeni organismis (tuberkuloosi, brutselloosi, nakkav kehvveresus hobused ja teised.), Vormi AI nimetatakse steriilset või premunitsiey. Õpetus mittesteriilsetes IV leidnud praktilisi rakendusi inimeste ja loomade vaktsineerimine elusvaktsiinideks (geneetiliselt modifitseeritud vorme patogeensed mikroobid) tuberkuloosi, brutselloosi ja teised. Diseases. VI, jätkates puudumisel patogeeni kehas, mida nimetatakse steriilsed. Olemus kaitsemehhanismid mikroobid või nende toodete eristatakse antimikroobse IV, mille juures neutraliseerimine patogeeni ja GI toksilisuse kontroll, kui bakter ei hävitata, kuid neutraliseerimise nende toksiine (näiteks teetanuse, botulism). Mõningatel juhtudel immuniseerimine mikroobiliiki, mitte üksnes arendama resistentsus sellega, vaid ka teiste patogeenide. Selline rist-VI kutsuti või geteroimmuniteta. Seega võimalust sead vastu sigade geteroimmunizatsii lehe viirusdiarröat veistel. Mittenakkuslik immuunsus. Õpetus selline AI - peamine suund kaasaegse immunoloogia (teadus AI), see põhineb mõiste geneetilise vastuolu. Karl Landsteiner (1900) esmakordselt leiti, et inimestel erinevad oma veregruppide ja et põhjus tõsiseid komplikatsioone vereülekande seostatud vastuolu vere tutvustati verega rühma. Mis ilming vastuolu seotud mõju inimesele Rh faktor. Veregrupp ja erütrotsüütide antigeenide loomadel on oluline aretuse ja loomsete attestovaniya nagu erütrotsüütide antigeenide päritud tegurid. Praegune väärtus on omandatud I. vastuolu küsimusi siirdamine kudede ja organite äratõukereaktsiooni näidatud neid teatud aja möödudes. Probleem ületamiseks kude vastuolu tekib veterinaarmeditsiini rakendamise mass siirdamiseks viljastatud munarakke emakasse kasuema mängima väga produktiivne loomad. Mõnes niinimetatud autoimmuunhaiguste (reuma, müokardi infarkt, nefriit ja teised.) Algab lagunemine kudedes, millega kaasneb tekkimist "oma" võõrliikide antigeenide (autoantigeenide), millele keha reageerib teket autoantikehade. On leitud, et embrüo kontaktis võõrantigeeni ei tooda vastu antikehi täiskasvanud organism on endiselt võimeline areactive see antigeen. See riik sallivuse saab täiskasvanud elusolendites Ülekoormuse puhul välismaalase antigeene. Mittenakkuslike I. hulka immuunvastust, mis põhjustavad allergiat ja anafülaksia.

Mehhanismid immuunsuse. Loomisel VI hõlmab kogu keha tervikuna süsteem, mis tagab omavahel seotud ja tegutsevad Neurohumoraalsete reguleerimist. Koos spetsiifilistest teguritest immuunsüsteemi (antigeen - antikeha) on arvukalt üldiselt mittespetsiifilised resistentsus teguritest. Keskmes immunoloogia on õpetus antigeene ja antikehi. Et hinnata igaüks neist saab põhineda ainult reaktsiooniaegsest nende vahel "antigeen - antikeha". Antikehamolekulil reageerib antigeendeterminantide sobivate niinimetatud aktiivse keskused oma pinnal. Vastavalt meetme avaldatavaid antigeene (bakterirakkude ja võõras) eristama neutraliseerivate antikehade Lüüsimist, koagulatsiooni edendades fagotsütoosi. Peale nende humoraalne (ringleva) antikehad, seal raku seondunud antikeha rakupinnal. Koostoime viimane vastava antigeeni esineb kahjustusi kudedes (allergia või immunopatoloogilisi protsess). Rakendamine spetsiifilise immuunvastuse antigeense stimuleerivate teostatud immuunsüsteemi, mis on morfoloogiliselt substraat peamiselt lümfoidrakku lümfisõlmede, põrna, luuüdi, mandlid, harknääre, linnud - kloaagipauna. Seal on 3 peamist etappi arengus immuunsüsteemi protsess - andmed elundite I. Signaalraketid antigeen, selle töötlemiseks keha I. ja anda immuunvastust. Need sammud andma teatava kategooria immuunrakkude - lümfotsüüdid, plasma rakud ja monotsüüdid (makrofaagid). Keskne koht on hõivatud väike lümfotsüüdid 2 tüüpi: pika elueaga harknääre sõltuv T-lümfotsüüdid ja B-lümfotsüüdid on lühiajaline. T-lümfotsüüdid, mis on läbinud harknääre, või mis tulenevad ta esialgu tunnusta välismaa antigeeni ja siis muutuvad loomapidajad immunoloogilise mälu ja edastavad antikehade rakke. T lümfotsüüdid, teiselt poolt, on kaasatud äratõukereaktsioonidest või allergilisi reaktsioone "hilist tüüpi." Lümfotsüüdid toodetud luuüdis. Nagu aktiveeritud T-lümfotsüüdid, muutuvad nad plasma rakud, mis toodavad antikehi vahetult vastu tunnustatud antigeeni. Selgus, et immuunrakkude nagu lümfotsüüdid saab üle teise organismi paljud omadused organismi immuunsüsteemi - protivotkanevy (siirdamist) I., immunoloogiline mälu, allergiline aktiivsus. Neile T ja B-lümfotsüüdid läbi immunoloogilise järelevalve ja mälu seoses võõrantigeenide. Seega immuunvastuse eristada antigeense stimuleerivate kahte tüüpi: humoraalne (antikehade produktsiooni) ja raku (hilist tüüpi ülitundlikkuse reaktsioonid, äratõukereaktsiooni raku autoimmuunsuse). Rakendamine humoraalne immuunvastus seostatakse B lümfotsüüdid, raku - T lümfotsüüdid, mõlemal juhul - abiga makrofaagid. Üldine anatoomiliste ja füsioloogiliste tegurite I. on: 1) nahk, limaskestad ja lümfi tõkked, 2) põletik ja fagotsütoosi, 3) lüsosüüm ja teised saladusi seedesüsteemi näärmete 4) humoraalne tegurid (normaalsed antikehad, komplemendi, properdin, viirus inhibiitorid) 5) interferooni 6) sagenenud urineerimine ja kõhulahtisust, aitavad organismil vabaneda mõned viirused ja patogeensete bakterite, 7) muutused ainevahetust ja kehatemperatuuri. Efektiivsust kaitsvat toimet need tegurid sõltub tingimustest söötmise ja pidamise loomad. Negatiivselt mõjutavad moodustamine AI, samuti vallandada varjatud nakkuse erinevate Stressireaktsioonide (ülekuumenemist, jahutus-, pikenenud päikese käes, väsimus ja nii edasi. N.). Immunsuskaitse keha on oluline roll hormoonide ajuripatsi-neerupealiste süsteem.

Praktiline tähtsus I. doktriinile AI põhineb spetsiifiliste haiguste diagnoosimiseks, ärahoidmiseks ja ravimiseks nakkushaiguste loomade, on oluline lüli kogu kompleks anti-episootiliste meetmeid. Kunstlik immuniseerimine - põhiliselt suunatud muutusi organismi kaitsevõimet, luues selle uue ja kasulikud omadused stabiilsus. Alusel diagnostikaks - serodiagnoosi, ehitatud põhimõttel range spetsiifilisus antigeeni ja antikehade ühendeid. Kaalutletud ja tuntud antikehade abil on võimalik avastada soovitud antigeeni ja vastupidi, kasutades vastavat antigeeni leida antikehaga (vt. Seroloogiline reaktsioon). Kasutades Tüübispetsiifilise diagnostilised seerumid võimalik kindlaks tüübist uuritud patogeen (Escherichia, Salmonella, Leptospira ja teised.). Kirjutamise ringleva patogeen on oluline immunoloogiline analüüs episootilistest protsess ja valiku selle tüübiga immuunsüsteemi ravimit. Veterinaaria-san uuringul selgus seroloogiliste meetoditega lihatooted (vorstid jne) Lisand liha teatud loomaliikidele. Seda kasutatakse laialdaselt kasutatavad veterinaar- diagnostika allergiline (brutselloosi, tuberkuloosi jne).

Lit.: Zdrodovsky PF, Problem infektsioon, puutumatuse ja allergiad, 3. väljaanne, MA., 1969; Herbert W. J., veterinaarimmunoloogiliste, trans. Inglise keelest., Moskva, 1974; Kolyako JE, Immunity loomad, M., 1975.

+++

immuunsüsteemi opsoniinid, sama bacteriotropin.

+++

immuunsüsteemi keha cm. antikehi.

+++

Immunohematoloogia jagu immunoloogia uuringud antigeense omadused vererakkude ja sellega seotud antikehad, st vere ja patoloogiliste protsesside tõttu antikehade moodustumist vererakkude antigeenide (J. Clinical). Vaata. Ja immuunsus.

+++

Immunogenetics on teadus, mis uurib pärilikud tegurid immuunsuse. I. uurib mustrid pärandist antigeense tegurid, nende levik elanikkonna korrelatsioon keha ülesehitust ja haiguskindluse (põllumajandusloomade ja tootlikkus), kude vastuolu. See ühendab tehnikat immunoloogia, geneetika ja molekulaarbioloogia. Kodu I. panna tööle Saksa teadlased P. Ehrlich ja Yu Morgenrota, avastas alguses XX sajandil. kitsest individuaalsed erinevused erütrotsüütide antigeenide. Edasine olnud võimalik tuvastada immuunsüsteemiga spetsiifiliste antikehade erütrotsüütide loomade väga paljusid antigeense tegurid, verefaktoreid mõnikord nimetatakse (veistel üle 100, üle 40 sead, lambad 25, 60 kanad). range pärandi antigeense tegurid ei leitud. Arv võimalikke kombinatsioone antigeense tegurid või veregruppide, sealhulgas kõik süsteemid on väga suur, näiteks veistel on palju suurem kui loomade koguarv kas tõust. Välja arvatud identsete kaksikute ei vasta kaks looma sama veretüübis. I. Andmed kasutatud loomakasvatuses, et teha kindlaks kahtluse päritolu loomad. Sagedus erinevate alleelide populatsioonides veregruppide, rock ja hõimude read on huvi, et määrata liikide päritolu, mil määral geneetilised sarnasused ja erinevused õpperühmades. Mõningatel juhtudel oli võimalik luua korrelatsioon geneetilise alleele veregruppide tootlikkuse fertiilsuse, elujõulisuse loomad, aste heterosis in ristid. IV uuringud ja muud antigeense omadused. Kangad (leukotsüüdid, sperma, seerumivalgud ja al.) Ja muu valguliste verekomponentide (liiki hemoglobiin, seerumi transferriin), piim ja munad. Paljud loomaliikide suutsid luua liigid päritud hemoglobiin, transferriini ja teised. Protein nagu defineeritud selitada loomade päritolu ja kivimid. Research in AI tehakse paljudes riikides, sealhulgas Nõukogude Liidu paljudes teadusasutused loomakasvatuses. Koordineerida teadus- ja teadusalase informatsiooni valdkonnas AI, seal European Society for Study of veregruppide loomad, kelle liikmete hulka paljud nõukogude teadusasutustes.

Lit.: Kushner X F .. Immunogenetics, raamat.: Ivanova OA, Kravchenko NA, geneetika, Moskva, 1967; Efroimson VP, Immunogenetics, M., 1971; Petrov RV, immunoloogia ja Immunogenetics, M., 1976.

+++

immunoglobuliinid cm. Gamma liinid.

+++

immunosupressantide ained, mis kahjustavad immuunsüsteemi pärssimine raku jagunemise ja antikehade sünteesi. I. lk. Kasutatakse suruda äratõukereaktsiooni ajal elundite ja kudede ühelt inimeselt teisele sama liigi piires (siiriku). Nagu I. p. Keemiaravi kasutatakse, mõned antibiootikumid, folaadi antagonistid, Hormoonpreparaatide rühmast kortikosteroidide antilümfotsüütleukeemia seerumit (ALS). Kuna keemiaravi ravimid on kõige tõhusam analoogid Sfingolipiidiainevahetuse ja alused, 6-merkapturin (väga mürgine) ja vähem toksilised asatiopriin või asatiopriin. Need ained on kantud protsessi nukleiinhapete sünteesi ja valkude sünteesi moonutavate ja viivitades levimisel lümfoidrakku - tootjatele antikehi. Samamoodi omavad tsütotoksilised antibiootikumid (aktinomütsiin C ja D, puromütsiin ja teised.). Kombinatsioonis keemiaraviga kasutatakse hormonaalse aine (prednisoloon, kortisoon, jne), toimides nagu põletikuvastane inhibiitorid ja lümfoidrakku. Kõige tõhusam kombinatsioon prednisoloon ja asatiopriinist. ALS saadakse immuniseerimiseks hobused, kariloomad, küülikud inimese lümfotsüüdid. See sisaldab antikehade lümfotsüüdid, vähendades annust mürgiste I. p. Immunosupressioon (immuunsupressioonist) viiakse läbi rangetel kliinilised ja immunoloogilised kontrolli. Vaata. Ja kude vastuolu, Plastiline kirurgia.

Lit.: Lopuhin Yu M. Hetkeseis elundite siirdamise küsimusi, Moskva, 1971.

+++

immuunanalüüside (immuunsüsteemist ja diagnostika), kasutamist seroloogiliste testide ja allergiline diagnostikatestide haiguste diagnoosimiseks või haigusseisundid kaitsefunktsioonid organismis. AI kasutatakse veterinaarias ja selgitada mikrobonositelstva ja haigete loomade määrata veregrupp loomade, veterinaar- kohtusüsteemi. Vaata. Ka allergiline diagnoosi, seroloogilise reaktsiooni.

+++

immunoloogia (puutumatus Kreeka ja l {{o}} gos -. õpetamise), teadus, mis uurib immuunsüsteemi. Sõltumatu teadus eraldatud mikrobioloogia. AI saab tuvastada sektsioonide arv: immunomorphology; immunokeemiat; Võrdlev AI (uuring immuunvastust erinevate loomaliikide); Füsioloogia immuunvastust (uuring mehhanismid Immuunsuse); immuunpatoloogiaga; mittenakkuslike immuunsus (vt allergia.); I. praktiline (immunoloogiliste reaktsioonide diagnoosimise, ravi ja ennetamise nakkushaiguste) jt. Vt. And Immunity ja kirjanduse see artikkel.

+++

immunomorphology jagu of Immunology, õppimine anatoomia, histoloogia ja tsütoloogia immuunsüsteemi, samuti morfoloogilised muutused organismi rakkudesse nende kohtumine antigeeni ja moodustamise immuunsus. On leitud, et rakendamise spetsiifilise immuunvastuse antigeense stimuleerivate läbi rakkude lümfisüsteem. Vaata. Ja immuunsus.

+++

immuunsuspatoloogia jao of Immunology, rolli uurimiseks immuunvastust või haigusseisundid rakuline immuunsus patogeneesis protsessid nagu allergia, autoimmuunhaigus (reuma, nefriit, jne), haiguse immuunrakkude kompleksid ja teised. Vt. and Immunity ja kirjanduses. käesolevas artiklis.

+++

immunoprofülaktika näha. immuniseerimist.

+++

immuunravi tüüpi ravi, toimib immuunsüsteemi. In veterinaarmeditsiini, AI kasutatakse nakkushaigusi. Kasutage enamasti immuunsüsteemi seerumi ja gammaglobuliinivaba kell ostroprotekayuschih haiguste ja mürgistuste (siberi katku, roos ja sigade klassikalise katku). AI on kasutatud ka elundite ja kudede (vt. Immunosupressivsed narkootikumid).

+++

immunokeemiat, immunoloogia sektsioonis, uurib keemiliste alusel immuunsus - antikehad ja nende antigeeni struktuuri ja vastastikmõju põhikomponendid immuunreaktsioone organismis. I. Methods kasutada toimeainete vaktsiinide ja seerumid eraldamise ja puhastamise. Vaata. Ja immuunsus.

+++

immunoelektroforeesi, Elektroforeesimeetodil meetod segu lahutamist antigeenide (antikehad) geelis ja nende järgnev reaktsioon avaldumises samal geelil sobivate antikehade (antigeene). Pärast elektroforeesi lõigati 1% agaroosgeelil SG lune paralleelne Elektroforeesimeetodil migratsiooni fraktsioonid ja muuta need immuunseerumit vastaseid antikehi sisaldavat antigeenide uurimise all. Vahelist reaktsiooni antigeenide ja antikehade difundeerides geeli sade nagu kaari vastab üksikute süsteemide "antigeen - antikeha". Mis IM saab määrata komponentide arv antigeense keerulised segud nagu veres. AI võimaldab tuvastada üksikute antigeene mikroorganismid.

Lit.: Larskaya EG, tsoonelektroforeesis tehnikaid, Moskva, 1971.

+++

impotentsus loomad (lat impotentia -. nõrkust, impotentsus), osaline või täielik kadu seksuaalne võime on mees-tootja. See võib olla tingitud rikkumise dünaamika copulation, väetamine võimetus halva sperma kvaliteeti. I. On kaasasündinud (hüpoplaasia munandid), seniilne ja omandatud (haigus genitaalidel). Ravi on sümptomaatiline ja operatiivne.

++

avaldumata infektsioon (alates ladina -. ja eituspartikkel apparens, sündinud surmad apparentis -. avaldub, ilmselt), mitteavaldunu infektsiooni iseloomustab kliiniliste tunnuste puudumine äge muidugi ja lõpeb pärast teatud aja patogeeni kadumist kehast. Vaata. Haigust ka.

+++

soolte sooletuppumus (Invaginatio intestini), sissejuhatus (kruvimiseks) segmendi soole valendikku teised tema peata soolekinnistist; tüüp mehaaniline sooleobstruktsioonist. Enamikul juhtudel on sooletuppumus peensoole või niudesool pime. . AI sageli täheldatud veised, lambad, koerad, karusloomad, vähemalt - hobustel.

Põhjused I..: Spastiline kokkutõmbumine üksikute aasad sooled, enterodynia, põletik, kõhupuhitus, tursed ja turse, limaskestade ärritust soole ussid ja muud võõrkehad. Kui I k. Selle tulemusena kokkusurumine veresoonte ja närvide kahjustatud osa jämesooles on häiritud ringlusse, areneb turse, vähenenud või täiesti sulgeb luumenit Invaginated osa soolestikus. Hiljem arendada puhitus, mürgistus, ainevahetushäired, südameveresoonkonna funktsiooni ja teised. Systems. Kompleks funktsioonid Ma .. märgatavam täielik sulgus õhuke ja niudesool kui paks. Veistel täielik soolesulgus täheldati ärevus, isupuudus, röhitsus ja lõpetamine kummi, südame löögisageduse tõus ja hingamine. Arendada atoonia vatsas ja soolestiku kõhukinnisus, säilitades läbitavus - kõhulahtisus; cal solvavad, mõnikord segatud veri. Pärasoole paremal arm võib leida tihe, väga valus paksenemine Invaginated osa soolestikus. Hobustel kui Invaginated soole läbitavus pole katki, valu sündroom on nõrk, mõnikord soolestiku peristaltikat tugevdada. Täieliku soolesulgus loom on tugev ja pidev ärevus, oksendamine; soolestiku peristaltikat nõrgenenud või puuduvad. Lahkamisel on pingul või lõtv soole paksenenud osa on suletud luumenit, sinine ja punane. Sisu sooled verega lima ja serooskelmetes sooled hemorraagia. Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste.

Ravi. Kui kogu takistamise sooled koerte ja mäletsejad (eriti loomade) kasutama (vt. Laparotoomia). Säilitades läbitavus soolestikus nimetada aineid, leevendab valu ja lõõgastav sooleseina (Koraalhüdraadi, Analgin, atropiini, sooja mähistega loomade ja teised.); sees - antimikroobsete ainete, intravenoosselt - 5-10% naatriumkloriidi lahusega oli glükoosi ja kofeiini. Määra sügav klistiir, hobused ja koerad - maoloputus.

Lit.: Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

invasiivsed organismid, invasiivse võime mikroobe siseneda keha ja levis see; Üks tegureid virulentsuse. I. m. Oleneb eraldatud patogeensete mikroobide tooteid ja reaktsioonivõime mikroorganismi (bakteritsiidne verd, riigi RES jne ..). . Heidete mikroobe ning aidata I. m, on järgmised: 1) leviku tegurid - ensüümid: hyaluronidase ja mezomutsinaza (vt Duran Reynalsa tegurid), samuti Fibrinolizin lahustamiseks fibriin põletiku ;. 2) antifagotsitarnye tegurid - agressioon, samuti endotoksiine mahasurumisel leukotsüütide migratsiooni. Ühe isikutüüpidega bakteritüve olla erinev invasiivsus, olenevalt vanusest kultuurist ja teised. Tegurid. Vanemad kultuurid on madalam GI m. Than arendada. I. m. Tekitab, käigu ja tulemuste kohta infektsioon.

+++

parasiithaigused, parasiithaigused, poolt põhjustatud haiguste loomade parasiidid. Sõltuvalt taksonoomiline positsiooni parasiidi I. b. jagatud protozoozy (põhjustades algloomad), gelmshtozy (põhjus ussid), arahnozy (patogeenid - ämblikulaadsete, sealhulgas lestad) enthomosis (põhjustades putukad).

I. b. põllumajandusloomad esineb sümptomaatilist olulise suremuse (piroplasmoses, faskiolaas, diktiokaulёz jt.) ja peidetud (latentse) kujul. Näiteks hästi toidetud lambad, patsientide diktiokaulёzom sügisel (sageli kevadeni) kliinilised nähud puudusid ning kevadel, kui halvenemist toitmise ja raseduse ajal tulemusena külmakahjustus ja teised. Stressorid ilmse haiguse sümptomeid. Paljud IB. kaua jätkata ainult nõrgad kliinilised tunnused infektsiooni, kuid ebaoluline - mingeid sümptomeid, kuid väheneb kasutegur üksikutel loomadel. Sel juhul tundlikkust organism peremehe kaasas arengut allergilisi reaktsioone. Jaotamise kohta I. b. tugevasti mõjutanud keskkonnatingimustest: kliima, pinnase, loomastiku ja taimestiku kaitse kestus hooaja loomade karjatamiseks, kõrgus merepinnast, niiskusest, koguse ja kvaliteedi veevarusid. Näiteks vihmase aastatel on palju puhangute faskiolaas, diktiokaulёza; pikaajalisel kokkupuutel veised ja hobused samal karjamaal soodustab erinevate sooleparasiitinfektsioonide. Keskkonnategurid (eriti sisu loomad, nende seisund, vektorite, vahe võõrustajad, jne ..), toimides parasiite määratleda epizootologicheskie funktsioonid I. b. Nad tavaliselt esinevad ensootilise kujul. Äärmiselt oluline epizootology I. b. on parazitonositelstvo kus nakatunud loomad ei ole kliiniliselt haiged, kuid teenivad ainult allikas nakkuse levikut.

Majanduslik kahju eest IB. karja, moodustab kahjum hävitamine nakatunud loomade hulk ja kvaliteet, vähendades nende tootlikkust, samuti ravi maksumus ja organisatsiooni ennetavaid meetmeid. Suurim kahju IB. salvestatud noorte põllumajandusloomade, eriti lindudele. I. b. mõjutada suremuse tõusu teiste loomahaiguste. Nugiusshaigused nõrgenenud immuunsusest (näiteks sigadel roosi ja sead) ja vähendada resistentsuse agents paljude infektsioonide (nt soole) ja levimist.

Korraldamiseks ennetavaid meetmeid I. b. Sa pead teadma arengujärgus parasiidid ja nende vektorid, eriti arendamine ja käigus IB. seoses ühe või teise geograafilisse piirkonda loomise koldeid - sissetung tankid (sh tingimuste külastate paikkonnast parasiidid, vektorite ja vahe võõrustajad, ajastus vastsed ja täiskasvanud parasiidid), samuti juuresolekul loomaliikide, kus on olemas teatud parasiidid . Meetmed, et võidelda I. b. põllumajandusloomad sisaldama rida meetmeid, mille mass taastumine loomad - vedajad patogeenide sissetungi, hävitamine lülijalgse vektorite ja vahe võõrustajad parasiidid ja vabastamise väliskeskkonnast (karjamaa, loomakasvatushooned, sõnniku mahutid) embrüo parasiidid. Meetmed, et võidelda I. b. sisaldab üldise preventsiooni (täielik söötmise ja optimaalsete tingimuste looma pidamise ruumis ja karjamaad; jaotamise isoleeritud karjamaad noorloomade; aastaringselt varisemine-vabapidamisel kasvatamise korralduse hügieeniline kasta; biothermal sõnniku eemaldamise; maaparandus; tellimine san sovhoosi aladel, karjamaad, ringlussevõtukäitiste ja tapmise alad) ja eriüritused (kemoprofülaktika, deworming hävingut, desinfitseerimine). Vaata. Invasioon ja ka põlema käesolevas artiklis.

+++

invasioon (ladina invasio -. ründavad sissetung), inimese nakatumise, loomset või taimset päritolu loomade parasiit ja edasist arengut vastastikmõju peremeesorganismi ja parasiit. I. avalduvad vormid invasiivse haiguse või parazitonositelstva. Objektid I. - vastuvõtva asjaomaste liikide parasiitide (inimese või soojavereliste loomade), vabastades parasiidid keskkonda või nakatades lülijalgse vektorid. Sissetung alguses - munade või vastsete ussid, lülijalgsed, koktsiididega ootsüstideks tsüstid amööbidele, balantidiums, sporosoididega piroplazmidy. Nakatumine toimub enamasti teatud etapis parasiidi elutsükkel. I. ühe või mitme mitu liiki parasiit (mixed VI) võib olla esindatud ka loomadele. Näiteks hobused samal ajal parasiteerivad 40 liiki helmintide sigade 3 või rohkem liike (ümarusside ja trihotsefalyusy esophagostomy). Teatud tüüpi ussid tungivad loomad karjamaal kord. Sellistel juhtudel nad räägivad teisese IV või superinvazii (nt sigade askariaas). Sest esinemise MI nõuab sobivatel tingimustel: tundlikkust peremehe ja soodsa keskkonna arengu parasiit. Väljatöötamine ja loomade vanusest ajal AI oluliselt mõjutada: noortel parasiidid arenevad kiiresti (eriti esimestel elukuudel looma), täiskasvanud loomad, mõned parasiidid ei saa areneda kaitsvaid omadusi mikroorganism on suurenenud oluliselt koos vanusega. I. On täheldatud loomadel igas vanuses ja VI, mis mõjutavad eelkõige noored.

Muide tungimist patogeenide hulk VI võib olla aktiivne (perkutaanne) või passiivne (suuline). Esimesel juhul, parasiit viiakse organismi vastuvõtva läbi terve naha või edastatud hammustus (inokuleeritud) lülijalgsed - vahe võõrustajad. Näiteks vastsed hookworms strongylid ja kaevuvad naha paksust viiakse peremeesorganismi märja mulla ja vastsed shistozom - veest; emased lambad parm kohta kärbsevastsed visatud ninasõõrmed lambaid, mune nahaalune parm nahal kariloomade vastsed, mis siis tungida läbi naha ja rändavad läbi peremeesorganismi; karjamaa puugid, kui nad hammustavad nakatada loomi piroplazmami jt. kahjureid. Passiivselt parasiit siseneb peremeesorganismi peamiselt toitu ja vett. See tee on iseloomulik soole algloomad ja helmintide palju.

Hooaeg VI sõltub sageli omadusi ontogeny parasiidi elutsükli vahepealse peremees või vektori patogeeni I., ümbritseva keskkonna temperatuur jne Tegurid. Nakkus loomade mitmesuguseid parasiite esineb peamiselt soojal ajal, aastatel kariloomade, sest looduses on vektorite ja vahe võõrustajad. I. Mõned võivad olla piirkondlikud, st ühine teatud kliimas. Näiteks tuntud tüüpi parasiite, mis on iseloomulikud ainult subtroopiline tsooni (Theiler veised leishmanii jt.), Kui need on hästi kohanenud elutingimuste vastava kandjad. Märkimisväärne hulk liike parasiitide leiti riigi lõunaosas (piroplazmidy mäletsejad, trüpanosoomide kaamelid, lambad protostrongilyusy). I. kestus vastuvõtva sõltub pikendavad eluiga parasiidi või järglaste, samuti tüübist lõplik peremees. Enamik liike parasiitide looma keha teeb ainult ühelt põlvkonnalt kestuse elu 1-9 kuud. Näiteks paelussi parasiidi karusloomadel 2-3 kuud, Fasciola lambad - kuni 10-12 aastat, ja moniezii - 2-6 kuud. Enamik vastsete salvestatud lihaseid loomad kogu oma elu.

Vabanemise peremeesorganismi patogeene VI toimub seoses lõpetamist ühe või teise parasiidi faas või kui tema surma tõttu ebanormaalsetes tingimustes (järsu muutusega dieete, palavikuseisundid seisundist loomade kasutamine ravimainete ja teised.); mõjul kaitsev jõud Peremehe parasiidi (ülitundlikkust peremeesorganismi arendamisega allergicheskoih reaktsioone ja teised.). Korduv IV (super- ja mitteesinemise) tekivad tavaliselt ilma väljendatud kliinikus, kus väiksema osa juurduma parasiidid. Tundlikel peremeesorganismi olulise osa rändavad vastsed jaotamata füsioloogilises tõkked (sooleseina, lümfisõlmed, parenchymal elundite). Mõnes AI täheldatud väljendatud resistentsus uuesti nakatumist.

Lit.: Schultz RS, EV Gvozdev, alused General helmintoloogia, t 2 - bioloogia sooleparasiidi MA., 1972; Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

+++

kärbumise (ladina involutio -. painutada, hüübimine), vastupidine morfoloogilise arengu elundeid ja kudesid. IA ajal tekib ontogeny (nt harknääre I. ajal puberteet) ja selle ajal ajutine lõpetamine funktsioone kudede ja organite (nt emakas, munasarjad ja kollane organite sünnitusjärgne laktatsiooni piimanäärmete pärast ravi). Vastavalt I. mõista ja täielik kadumine teatud organite või lihtsustamise oma organisatsiooni (vestigiaalne elundid) tõttu elutingimuste muutuste. IV väljendatakse mitte ainult mahu vähenemise organite, vaid ka kvalitatiivseid muutusi neid (düstroofia, atroofia, histoloogilise koe ümberkorraldusega elementidega).

+++

sissehingamisel (ladina inhalo -. hingavad), sissejuhatus ravieesmärgil hingamisteedes looma narkootikumide suitsu. IV kasutamiseks erinevate ravimite (naatriumvesinikkarbonaat, kamfeeni, mentooli, jne :). Lenduvate kasutatavad ravimid külmalt, fikseeritud - kuumutada koos väikese koguse veega. I. lenduvaid aineid toodetakse väikeses toas, valades neid lahtises anumas. I. kuumutatud läbi soojas toas. Sel juhul valmistatakse kott on valmistatud paksu kangast või kummeeritud pikkus 30-70 cm. Ülemises osas rahakott-string õmblus keermestatud elastics, vabad otsad, mis pingeline määrata kott nägu ja looma pea. Kell koti põhja pannakse heina aurutatud laastud ja tolm, lisades neile lekarstennoe aine (näiteks 1 ml 2% alkoholisisaldusega lahust Karbolihappo). Pre-kaetud marli kiibid kotti, pani selle looma pea, eeldades, et kaugus saepuru nina avad olid vähemalt 20 cm. Kotil on jäänud loomade 10-20 minutit. I. Pärast looma saab kuvada külm õhk mitte varem kui 1,5 tundi. Koerad ja kassid minagi maskid, mida kasutatakse narkoosi. IV annab hea raviefekti ravis hingamisteede haigused, paarina ravimi jõuda kopsualveoolidesse. AI kasutada nohu, neelupõletik, larüngiit, trahheiit, abstsessid kopsudes kui hingamine haige loom ei ole raske.

Lit.: TERAAPIASEADMED veterinaar-, M., 1975.

+++

inglyuviotomiya (ladina ingluvies -. struuma ja kreeka tom {{e}} -. kärpida), struuma avamine operatsiooni linnud eesmärgil vabastamise täis selle sööda massi ja kaevandamise võõrkehad. Pärast salvestamist, linde külili või selili asendis valdkonnas saagi kitkuma sulgede või lõigata kääridega. Lõikuskoht töödeldud poleeritud alkoholi (1: 3000). Nahk piki esiseina struuma lahatud pikkusel 4 cm Hoides hemostaatiliste tangidega nahk ja seina põllukultuuri, viimane versioon sisu .; juuresolekul Nekrootilise valdkondades lõigati. Seina struuma õmmeldud ühe rea sõlmes õmblema õmbluse põhimõttel soole ja naha pidev. Päeva jooksul linde ära toita ja hoida eraldi teistest lindudest. Teisel päeval annab pehme feed.

+++

contagiousness indeks, keskmine arv juhtudel välja iga 100 isendit, ühel või teisel viisil kokku puutunud haige. Kasutatud väljendada kraadi viirust (nakkav) haigus.

+++

epizootichnosti indeks ehpizootologicheskij indikaator; arvu suhe aastat (kuud), mille jooksul selles konkreetses valdkonnas salvestatud haigus (juhul flash) seas täheldatud Vanus (kuudes). Seda kasutatakse hindamise episootilistest olukord pingete ja iseloomustab ajutine korral haigus.

+++

indikanuriya, suurenenud jaotamise indican (toodet indoxyl neutraliseerimine) uriiniga. On vastuvõtt toitu suurtes kogustes proteiini, madala happesusega maosisu, soole obstruktsioon, obstruktiivne kollatõbi, Nekrootiliste protsesse kudedes, peritoniit või pleuriit ihoroznym.

+++

ekraan relvad (ladina indicatio -. märge), kvalitatiivne ja kvantitatiivseks määramiseks ja identifitseerimiseks radioaktiivsete ja mürgiste ainete ja bakterite agendid keskkonnale, inimestele ja loomadele. Kiire ja usaldusväärne AI. n., nõrgestaks märkimisväärselt tõhusust tuuma-, keemia- ja bakterioloogiliste (bioloogiliste) relva rakendusuuringute vaenlast võimaldab õigeaegselt kasutada õiguskaitsevahendeid, et teha kindlaks nakkuse puhkemist piiri, korraldada terapeutiliste ja bakteriaalse infektsiooni isolatsiooni-piiravaid meetmeid, puhastas nakatunud objektide kohta. Proovide võtmine ja kriimudega teostavad isikud koolitatud ohutuseeskirju käsitsemisel nakatunud materjali, teavad, kuidas kasutada isikukaitsevahendeid.

Märge ioniseeriva kiirguse abil dosimeetrid (vt. Dosimeetrid, radiomeetrite, radiomeetrilisi veterinaar- ja sanitaartehnika kontroll).

Märge keemilised ained (CA) toimub peamiselt tehniliste vahenditega või proovi ja neid analüüsides laboris (keemiliste, füüsikaliste, füüsikalis-keemiliste ja bioloogiliste meetoditega). Tehnilised vahendid märge CQ: keemilised avastamise seadmed määramise keemilised ained õhu, vee, toidu, sööda ja erinevates kohtades; valdkonnas keemialabori milles OB määratakse sööda, ja nii edasi. p.; Automaatne ja poolautomaatne gaasi detektorid ja gaasi detektor kasutada pideva järelevalve õhu saastatus ained. Näidata OB valdkonnas näitaja, pulbrid, värvipliiatsid, paber ja teised.

Märge bakteriaalsete vahenditega (BS) viiakse läbi mittespetsiifilised ja erimeetoditega. On veel nn signalisatsiooni meetodeid, mis eeldavad bakterioloogiline rünnak. Seega kvantitatiivseks määramiseks BS automaat loendurid kasutatakse, arvu suurendamine salvestamise õhuosakesed. Bakterite nakatumise toidu, sööda, vee, määrata 1-2 tundi luminestsentsi-seroloogilise meetodiga, alizarin reaktsiooni peatamist antikehad ja teised. Saadud andmed signalisatsiooni meetodid on soovituslik. Mitte-spetsiifiline meetodid luua kuupäeva bakterioloogiline rünnak ilma määratluse mingi tarviku patogeeni. Põhimõtteliselt on füüsikaliste ja keemiliste meetoditega, mis tuvastavad valgukogus kogunemise bakteriaalne, õhk, vesi ja teised. Lisavõimalused. Konkreetsed meetodid kindlaksmääramiseks kasutatakse kas lõplik bakterioloogiline rünnak, ja tuvastamiseks tüübist patogeeni.

Veterinaarlaboratooriumi proovid läbi lühendatud kava vaid katk kaamelid ja siberi. Lisaks läbi esmane kultuurid ja mürgistused loomad edasiseks uurimiseks proove statsionaarsetes laborites. Viimane proov allutati mikrobioloogiline ja viroloogiline uuringuid laiendatud kava. On kiirendatud ja BS Express avastamise meetodid keskkonnas. Kiire meetodeid (. Sõlmimine kultuuri kandjad kasvukiirendajatega kasvu reaktsiooni faagi tiitri, jne) on võimalik avastada ja tuvastada haigustekitaja esimese 6-10 tundi (haigustekitajat brutselloosi - 24 tunni jooksul). Rühm kiire meetodite hulka sadestamisreaktsiooniga ei kasvatata mikroorganismide gaptoholevoy flokuleerimise kivisöe aglomeratsioon, kaudne gemagtlyutinatsii jt. Kiirendamine ja Express meetodid annavad esialgne vastus olemuse patogeeni. Laboris läbi märge BS korra kehtestamine vastuvõetud institutsioonide uuringute kohta eriti ohtlik infektsioonid.

Lit.: Yegiazarov GM, juhendaja märge radioaktiivsete ja toksiliste ainete, Moskva, 1972.

+++

indool, 2,3-benzopirrol, C8H7N, aromaatne ühend moodustatud jämesooles trüptofaanist valkudes lagunemine. Mürgine. Imeda saadud sooli I. detoksitseeritud maksas.

+++

kõvastumine (ladina Induro -. joota, tugevdab), tihendamiseks elundi või koe tõttu valglinnastumise oma kiuline sidekude. VI võib olla tingitud veretung, põletik, samas silikoos, antrakoos et al. J. viib atroofia parenhüümse elundi ja vähendab selle funktsioonidest.

Induratsioon udara (Induratio uberi), leviku sidekoe rinnas. Eristada esmane I. udar, kui muudatus kehtib kogu raua ja sekundaarne, kui mõjutatud üksikute lobules udara. Mõjutatud ala on valutu, ühtlase tiheduse ja esinemine sõlmed. Rinnaga tootlikkus väheneb või peatub. Puudulik taastamine alveoolide võib osaliselt rekonstrueerida sekretsiooni algab uus imetamine. Vaata. Mastiit.

+++

Encapsulation (alates ladina -. Aastal, seest ja capsula -korobochka, sahtel), sidekoe kasvamise ümber võõrkehade või surnud masstootmise elundite ja kudede erinevaid patoloogilisi protsesse.

+++

Haiguse peiteaeg (ladina incubo -. Pokoyus), peiteaeg, peiteaeg, aega alates kehasse ja hakkasid sugu patogeeni enne kliiniliste tunnuste haiguse ja varjatud nakkuse enne tekkimist positiivseid tulemusi imunobiologicheskih reaktsioone. I. lk. Iga nakkushaiguse on piiratud kindla perioodi jooksul, kuid see võib olla väga erinev. Kestus I. n. Oleneb arv mikroobid, mis tungivad kehasse, oma virulentsuse kehtestamine koht, mil määral reaktsioonivõime. Mõne nakkushaigused (suu-, katku) loomadel I. n. Kas vabastada patogeenide sattumist keskkonda, nakatades nii teisi loomi. Teades pikkus I. lk. Võimaldab määrata tingimused karantiini nakkushaigusi. Vaata. Ja nakkushaigused.

+++

võõrkehade (Korpused aliena); Välismaalane kehaosade või esemeid, lõksus keha loomade vigastusi, kogemata koos toiduga, aspiratsioon, kuulihaavade, kirurgilist sekkumist. On tonni AI. Orgaanilised ja anorgaanilised. Iga I. t. Põhjustab põletikureaktsiooni keha, mille tulemuseks on resorptsioon võib juhtuda, et keha, kapseldus, abstsessi, fistul ja mädane eritist eemaldamise või asendamisega selle granuleerimisel (kiud) kude. I. m. Organismis võib põhjustada eluohtliku häired funktsionaalne (hingamine, neelamine), arengu aeroobsete ja anaeroobsete infektsioonide. Terav I. t. Seedetraktis võib migreeruda tungida Ajukelme, kõhu rindkereõõnt, põhjustades nende põletik, septiline protsesse. Rõhk I. t. Suurte närvitüvedesse põhjustab halvatus, paralüüs. Reaktsioon keha kudede I. m. Oleneb selle asukohta, reostus, suurus, kuju, keemiline koostis. Samuti sõltub eripära reaktsioonivõime loomade ja reaktiivne riigi ajal vigastusi. Hobused kapseldatud ainult tervete I. t., Väikesed ja sile. In sõralistest saab kapseldatud, mitte ainult aseptilistes IV m., Aga ka nakatunud. Veiste puhul täheldatakse sageli traumaatiliste perikardiit, mädane kopsupõletik; mõnikord võimalik väljund I. m. läbi rindkere või kõhu. Keha on võimalik vabaneda sead võõrkehad. Kontrastsed I. t. Tuvastus röntgen. MI madala kontrastsusega st. Võib kahtlustada juuresolekul fistulas, mõnikord kõlav show, fistulograafias. Ravi. I. m., Mis põhjustas kudede kahjustusi või tunginud elutähtsaid organeid eemaldatakse kohe väärtuslikke loomi. I. t. Ei taastunud, või kui nad asuvad kapseldatud piirkonnas kasutuskõlbmatuks. Lit.: Üldine Veterinaar- kirurgia, ed. MV Plakhotina, Moskva, 1966.

+++

insektitsiididega (ladina insectum -. caedo putukas - tapmine), kemikaalid, mida kasutatakse kahjulike putukate ja lestade. Vastavalt määral selektiivse toime oma osa hukkamisvahend putukatele, insectoacaricide (tappa putukad ja lestad), larvotsidy (tappes putukate vastsed) ja ovotsidy (kahjulikku mõju munad putukad ja lestad). I. On soole, kontakt ja fumigantnye. Soole GI satuvad organismi seedetrakti putukad, kontakti - läbi naha, fumigantnye - läbi hingamiselundite või kest. Applied veterinaar- VI on 4 põhirühma ühendid: kloororgaanilised (heksaklorotsükloheksaan, aktiveeritud creolin, SC-9), fosfor (triklorofoon, gipodermin-triklorofoon, gipodermatsid, DDVP, trihlormetafos-3, malatiooni), karbamaadid (Sevin, baygon, dikrezil ) ja anorgaanilistest (naatrium arseniidi). I. Producing lahustena, emulgeeritavad kontsentraadid, märguvad pulbrid, tolmud, aerosoolid. I. kehti loomade intramuskulaarselt, toitu ja vett suu kaudu, samuti pihustamisega, jootmise, vannis vannide, tolmu tekkimise loomades, aerosooli vormis (töötlemisel Loomapidamishoonete ja koosluste). Veterinaarmeditsiinis, IV kasutada võitluses nahaalune, nina- ja maovähi gadflies lendab menoponidae, putukad, täi, sääsed, parmude, sääski, sääsed, samuti desinfitseerimine loomakasvatushoonete.

AI on teatud toksilisuse inimestele ja loomadele. Antidoot mürgistuse fosfororgaanilise ja karbamaadi VI - atropiini ja fosfolitin. Kui mürgistuse loomad I. kloororgaanilised kasutamiseks barbituraadid (naatrium pentothal) ja sümptomaatiline ravi. Tooted (piim, munad) saadud loomadelt töödeldi IV ei tohiks olla jäägid nendest ravimitest. Vaata. Ja Pest.

Lit.: Bazhenov SV, Veterinaaria toksikoloogia, 4th ed, al., 1970; Nepoklonov AA, keemiliste vahendite Animal Welfare, Moskva, 1971.

+++

Kvaliteedi kontroll, keha riigi kontrolli tarbekaupade kvaliteeti ja tooraine nende valmistamiseks. I. järgi., Oma tööstussektori ja teenistusülesandeid, kontrollib vastavust tooraine või viimistletud toodete standardite ja tehniliste eeskirjade, vaidluste lahendamiseks tarnijate ja ostjate kvaliteedi kohta toimetatakse toorainet või tooteid, keelab rakendamise mittestandardsete toodete, annab ettepanekuid juhid ettevõtete ja organisatsioonide teemal vastavust kehtestatud tehnoloogiliste režiimide töötlemise ja ladustamise tooraine, samuti tootmise ja tarbekaupade müügi. I. järeldused, et. Kvaliteet kontrollitud materjalid ja valmistoodang on vaja kontrollitud organisatsioonid. Kui te kahtlustate, et halva kvaliteediga skaneeritud kuni VI. Lõpuks toitu oma sanitaar- tingimused võimaldavad riigivõimu sanitaar- ja veterinaarjärelevalve all (olenevalt toote liigist). Kvaliteedikontroll tooraine ja valmistoodete loomse päritoluga tsentraalse riikliku järelevalve kohta põllumajandustoodete kvaliteedi ja tooraine NSVL ministeeriumi toorikud, riik Inspektsioon kauba kvaliteedi ja kaubanduse liiduvabariigid kaubanduse ministeeriumid, riigi Inspektsioon kvaliteedi tekstiili-, naha ja karusnaha tooraine on Kergetööstuse Ministeeriumi NSVL.

+++

tilgutamist (Instillatio), tilguti narkootikumide lahendusi. Veterinaarkasutuse kasutatakse sissetoomine konjuntivaalkotti koos silmahaigus kusitisse ajal patoloogilise protsessi kuseorganid, raviks nakatunud haavad, pikaajalise haavandite paranemist, lamatised, põletused. Lahendused lekarstennyh aineid manustatakse tilkadena instillator, Värvihaaraja või laevatüübi Bobrova seadeldis kummist toru väikese läbimõõduga ja kirjaklamber reguleerimist.

+++

Instinct (alates lat instinctus -. Motivatsiooni), iseloomulik liikide organismide kaasasündinud lihtne või keeruline teod käitumine, mis tekivad vastusena välise või sisemise stiimulitele. Vastavalt Pavlov, I. - kompleks tingimatu refleks. Tavaliselt nimetatakse AI üksnes keerulised tingimatu reflekse (toit, kaitse-, sugu jne). Erinevalt lihtne absoluutne (aevastamine, köha jne). Uuringus mehhanism AI leidis, et nende väljendus on seotud paljude konditsioneeritud refleksid. Mida rohkem arenenud kesknärvisüsteemi, seda suurem osa looma käitumist on reaktsioonid omandatud individuaalse elu. Rakendamine IA oluline roll endokriinnäärmetes. Vastavalt bioloogilist väärtust MI jagatakse toitu, mis avaldub kujul pischedobyvaniya püüdmine toiduks, toidu säilitamiseks jne.; riigikaitse, mis koosneb passiivne kaitsev reaktsioon (Põgenenud, "pleegib" ja teised.) ning aktiivse kaitse abiga hambad, sõrad, ja nii selt tähelepanu. n.; soo, sealhulgas tokovanie, linnulaulu, lahingut naine, üleminek kudemispaik jne.; emaettevõttele ehitamise pesa, toidu säilitamiseks noortele kala, tema toitmine ja koolitus kaitsev, jahindus ja muud vastuvõttude .; lapsed, avaldub näiteks positiivses motoorika reaktsiooni soojust; rühma (karja, koloonia, kooli, jne), mis on aluseks suhte üksikisikute sama liigi. I. Teadmised on oluline kariloomade seoses valiku loomadele kõige kasulikum majanduslikult sünnipärane iseärasusi aklimatiseerumine loomade kahjur põllumajanduses ja teised.

Lit.: R. Hinde, loomade käitumine, trans. Inglise keelest., M., 1975; AD Slonim, kolmapäeval ja käitumist. L., 1976.

+++

insuliini (. ladina insula - saar), hormoon eritatud ({{}} rakkudes Langer- kõhunäärme valgumolekuli koosneb 2-6 IM monomeeri molekulmassiga kuni 36 000. Iga monomeer koosneb 2 polüpeptiidi .. ketid, mille hulka 51 erineva aminohappe jäägi 17. chains on ühendatud kaks disulfiidsilda. sünteesida kunstlikult.

I. Organismis suurendab glükogeeni sünteesi maksas glükoosist vereplasmas. In lihaste, see suurendab läbilaskvus rakumembraanide glükoosiks, see stimuleerib ümberarvestamiseta glükogeeni ja ka transport aminohapete rakku. AI soodustab ülekaal sünteesi valkude ja rasvhapete nende lagunemine, rasva moodustamisel süsivesikutest. Mis puudub AI kehas täheldatud veresuhkru, ebanormaalne lipiidide metabolismi, moodustamise atsetooni organid, suurenenud valgu jaotus (vt. Diabeet diabeet, ketoos).

Meditsiinis kasutatakse IM süsti (Insulinus pro injectionibus; PC B-nimekirjas) on tuletatud loomade pankreasest. Värvitu läbipaistev vedelik Lõhn fenooli. 1 ml sisaldab 20, 40 või 80 ühikut. Kanna diabeet, kurnatus, hepatiit, rikkudes pankrease funktsiooni, halvatu miogemoglobinurii hobused, plii mürgitus, samuti kiirendada nuumamise loomi. Annuste naha alla (ühikutes): 100-200 hobused; lehma 150-300; koer 5-20; kana 0,5-1. Üleannustamise võimalik hüperglükeemia, mis kõrvaldab kasutusele glükoosi ja adrenaliini.

+++

kaasuvad haigused (ladina intercurrens -. kaudseid, segatuna), haigus, mis areneb taustal teiste haiguste puhul.

+++

häireid mikroskoopia vt. Art. Mikroskoop mikroskoopia.

+++

häireid viirus (ladina muu -. teineteist vastastikku, üksteist ja ferio - tabas, joosta), pärssivat toimet viirus (mõjutab) reprodutseerimise teise viiruse (kohaldamisel või superinfitsiruyuschego) ja nakkushaigus, mille tekitajaks viimane. Status rakke või kudesid, mis on põhjustatud pärssivat viirus, mida iseloomustab nende vastupidavus viirusnakkusega teeseldes. Viroloogilise teadus kasutades meetodeid, mis põhinevad I. c., Avastamiseks, identifitseerimiseks ja tiitrimine netsitopatogennyh viirused, näiteks sigade klassikalise katku viirus Newcastle'i haiguse viiruse. AI Artificial taasesitust. kui veiste katku ja Newcastle'i haiguse viiruse homoloogiliste paaridena (Avirulentne ja virulentsem antigeen sarnaste tüvede sama viirus) aitab kaasa kiire lõpetamine episootilistest puhkemist.

Lit.: Bioloogia loomade viirused, köited. 1-2, Moskva, 1977.

+++

interferoon inhibiitor valgu milline, säilitades rakusisese paljunemise (paljunemine) viirus. VI - proteiin, selle kai. kaal 25 000-160 000, isoelektriline punkt on lähedane neutraalsele; tundlik proteolüütiliste ensüümide toimel, termostabiilset. I. Bioloogiline aktiivsus seostatakse tuua tema molekuli histidiin, türosiin, trüptofaan ja arginiin. I. moodustatud mõjul stimulandid erinevate milline, on üks ja sama süsteemi identsed viirusevastast aktiivsust. I. Kuid indutseeritud sama viirus, kuid rakkudes erineva päritoluga erinevad oma antigeense struktuuri. Rakud erinevatele kudedele sama organismi võime toota in vitro I. erineva mool. kaal. Liigispetsiifilisusele IV tingitud asjaolust, et selle sünteesi kodeerivad raku asemel viiruse genoomi. I. saadud in vitro rakukultuuride või kanaloodetest ja loomiseks kasutatud organismi vastupanuvõimet viirusinfektsioonid, nimetatakse eksogeense; I. stimuleeritud inimese või looma organismi, - endogeenne. I. moodustatud vastuseks infektsioon elusviirusega või inaktiveeritud (interferongenom) rakukultuurid kanalootest keha. Kõige aktiivsem on interferongenami miksogruppy viirus (Newcastle'i haiguse), arboviirused (Chikungunya viirus). I. süntees rakukultuurid ja stimuleerib organismi rakkudesse näiteks bakterid, riketsiad, mükoplasma, algloomad, ja lipogsolisaharidy polüsahhariididest bakteriaalse päritoluga, kaheahelaline RNA (saadud reoviiruseks) replitsceruv vormi RNA-viirust sisaldav ja mõned troteoliticheskie ensüüme. Bioloogiline aktiivsus I. avaldub peaaegu eranditult rakkudes loomaliikide kasutatakse seda saada. AI ei mõjuta in vitro viirusega, kuid inhibeerib selle paljundamise rakusüsteemis, mis oli eelnevalt töödeldud I. I. viirusevastane tegevus toimub pärast viiruse siseneb rakku. Usutakse, et viirus ei tegutse VI Ise ja viirusevastase valgu (AVB), mida toodetakse vastavalt tema mõju ja pärsib nukleiinhapete sünteesi viiruseid.

AI saab kasutada mitte-spetsiifiline ennetamiseks ja raviks viirushaigused. Näiteks lümfoidne VI on väljendanud preventiivne mõju eksperimentaalse gripp, adenoviirus keratokonjunktiviidiga herpeskeratiit ja nahakahjustusi põhjustatud vaktsiiniaviiruse. Efektiivsem stimuleerimine endogeenne I. Quick kaitsvat toimet lindudel Newcastle'i haiguse vastu vaktsineeritud tüve "I", samuti veistel vaktsineeritud katk LT, selgitab võime need tüved stimuleerida kiire moodustamise endogeenne I.

Lit.: Veterinaar- viroloogia Guide, ed. VN Syurina, Moskva, 1966; Solovjovi VD, Bektemirov TA, interferoon teooria ja praktika meditsiin, M., 1970.

+++

joobe (alates ladina -. aastal, seest ja kreeka toxik {{o}} n -. mürki), häireid normaalses seisundis organismi mürgiseid aineid (toksiine), mis on teinud väljastpoolt (eksogeensed AI) või moodustub organismis (endogeenne I. ). Eksogeensed VI või mürgistus põhjustatud mürke loomse või taimse päritoluga (bakteriaalsed toksiinid, alkaloidid, glükosiidid, madu mürgiga), mineraalid (arseeni, fluori soolade ja teised.) Ja ravimainete. Endogeensed I. (autointoxication) esineda ainevahetushäired, funktsioone endokriinnäärmete ja erituselundite, nakkushaigusi. Muidugi võib olla äge MI (mõju suurtes kogustes toksiinid), krooniline (mitme meetodeid väikestes annustes mürgid), alaägeda. I. Clinical muidugi sõltub ka keemilist struktuuri mürk, ja füüsilisest seisundist lahustuvus kehavedelikes, reaktsioonivõimet keha, seisund kesknärvisüsteemi, vanusest loomal. I. ravi põhineb asjakohaste vastumürgid lekarstennyh ained, bioloogilised tooted, mis aitavad neutraliseerida ja kõrvaldada mürgid kehast. Vaata. Vastumürgid.

+++

intubatsiooni (alates ladina -. aastal, seest ja tuuba - toru), kasutusele kõri suu kaudu spetsiaalse (hingetoru) toru, mis võimaldab vaba õhu liikumist kopsudesse piirangutega kõri või inhalatsioonanesteesia.

+++

alaareng (ladina infantilis -. lastele), üldine mahajäämus keha või selle organite ja süsteemidega. I. Kaasasündinud loomad - kas nende aretus tihedalt seotud, omandatud - tulemus defektse toitmine ja hooldus. Ennetamine hõlmab meetmete kogum, kõige olulisem neist - hoiatus Sugulusaretuse täielik söötmise ja õige hooldamise rasedatele, noortele tapmise sobi paljunemist.

+++

südameatakk (ladina infarcio -. Ma täitke, täitke), fookuskaugus nekroos koes või organis, mis tulenevad püsivalt rikutakse verevoolu, emboolia, ateroskleroos, pikema kramp arterites mittepermanentsed anastomooside jms Selgus, et arengus AI mängida. rolli kongestiivse hüpereemia organite põletik veresooni ja teised. tegurid, mis takistavad taastamise tagatise ringlusse. Peamine roll arengus muudatused IV jagu tühistada hüpoksia, mis seal algselt koguneda oksüdeeritud tooted ainevahetust, mis mõjutavad kudede kolloidid ja veresoonte ja hilises staadiumis lämbus toimub kudede nekroosi. Seal on 2 peamist tüüpi IM - aneemiline ja hemorraagilise. Aneemilised või isheemilise (valge), I. tekivad siis, kui täielikku peatamist verevoolu ja nihutades seda kereosa. Sellised GI on sagedasemad neer, põrn, vähemalt südames, ajus, sooled; on helehalli värvi, lõigatud nende pind on kuiv. Hemorraagilise I. arendada taustal kongestiivse hüpereemia või tingitud vere sissevool anastomooside. I. Need on tavaliselt kopsudes, sooled, mõnikord neerudes (joon.), Ja põrna; värvitud tumepunane nende lõikepind märg. I. On ka vaevaliselt hemorraagilise tsooni ja stagnatsiooni. Esimene pilt kiiresti liikuvate spasm tagatise laevad halvatu laienemine neist, mis põhjustab tugevat verevarustus ja staasi väikeste laevade perifeeria GI järgneb diapedeesi ja eritist edematous vedelikku. Neid leidub põrn, südamelihases ja neerudes. Seisva I. tulemusena tekkida kiiret pressimise või veenitromboos. Me jälgime oma lemmikloomi, kui keerates emakas, soole ja nihete rikkumise. Exodus IV sõltub tingimused nende teket, suurus, asukoht ja üldine seisund organismis. Kui isheemilise IV kuivades surnud naha nekroos mass võib lahustuda ja asendatakse sidekude (armistumine). In märgadeleruumidele nekroosi (nt ajus) moodustatud tsüstid. Kui septiline emboolia tekib mädane fusion surnud kudedes.

Lit.: Patoloogiline anatoomia põllumajandusloomade, M., 1973.

Hemorraagiline infarkt koera neerust.

+++

nakkav agalaktiaga lambaid ja kitsi (agalaktiaga infectiosa ovium et caprarum), nakkushaigus imetavatel lambaid ja kitsi, mida iseloomustab kahjustused rinna-, liigesed ja silmad. See liitus paljudes Euroopa riikides, Lähis-Ida, Aafrika, Põhja-Ameerikas ja Indias. Olulist majanduslikku kahju vähenemine või lakkamine laktatsiooni, suremus (kitsedel 15%), tootlikkuse vähenemise.

Etioloogia. Haigustekitajat AI ja. umbes. ja -. Mycoplasma agalactiae, see on tüüpiline esindaja pere Micoplasmataceae, kuid erineb teistest patogeensete Mycoplasma sõralistest virulentsuse ja antigeense struktuuri. Patogeen Gram, selle suurus on 200-210 nm, kasvatab meedia PPLO nii väike õrn kolooniad. Aktiivselt paljundatud tibu lootes ja rakukultuuride mis mõnel juhul on tsütopatogeenseks efekti.

Epizootology. Looduslikes tingimustes, kannatavad sageli imetavatel kitsed, lambad harva. Haigust kitsi, lambaid ja kitsi. I. a. umbes. ja. see on peamiselt tähistas ajal poegimist. patogeen Allikas - mikoplazmonositeli või haiged loomad, kes toodavad piima patogeeni. Nakatumine toimub kõige sagedamini seedetrakti kaudu. Pole välistatud ülekanne läbi väiksemaid kahjustusi naha udara lüpsi ajal. Haigustekitajat, sattumist organismi, võivad olla pikka aega ei põhjusta haigust ja aktiveeritud tingimustes, mis vähendab vastupanu.

Immuunsus. Vastavalt mõned autorid, kes taastuda kitsed on vastuvõtlikud Taasnakatamiseks. Samal ajal leiti, et immuniseerimine inaktiveeritud ja elusvaktsiiniga kaitseb loomade haigus.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg - 2-24 päeva, mõnikord kuni 2 kuud. I. a. umbes. ja. see on äge või krooniline. Kui ägeda haiguse kulu kestab 5-10 päeva, võib põhjustada surma või võtta kroonilised. Haigus algab temperatuuri tõstmisel (41-42 {{°}} C), üldine nõrkus, isutus, välimus vezikulёzno mädavilliline lööve. Siis tekib katarraalne või parenhüümi mastiiti. Esimesel etapil haiguse piima muutub kibe maitse, on leeliseline, sisaldab valgeid helbeid. Hiljem imetamine peatub, paistab udaras mädane saladus. rinnanäärme kude muutub lõtv ja kortsus, see moodustab tiheda sõlme. Pärast 1-2 nädalat pärast lõpetamist imetamine mõjutab liigestes ja silma. Loomi vaadeldakse pinges kõnnak ja lonkamine, sageli, sest hävitamise randme liigesed. Vihma parenhümatoosseks keratiit ja isegi Panophthalmitis lõpeb pimedus. Healoomulise muidugi pärast 5-8 nädalat loomad taastuda. Kui keerulised kujundid millel hingamisteedes põletikku, abstsessid erinevates kudedes ja organites, septitseemia, mis viib looma surma.

Patoloogilised muutused. Juhul ägeda haiguse vältel on märgitud ainult võita udara (mastiit katarraalne). Ajal kroonilise - atroofiline muutusi rindade täieliku asendamise näärmekude sidekoe (ilma lümfisõlmede põletik nadvymennyh) kude, kiuline proliferatsiooni artriit ja periarthritis parenhümatoosseks keratiit koos kahju veresoonte perikornealnaya Corolla (vastavalt sarvkesta ja staphylomas haavandid).

Diagnoos. Luba epizootologicheskie andmeid, sümptomid, patoloogilised muutused ja laboratoorsete analüüside tulemused (isoleerimine ja identifitseerimine mükoplasmad, biotesti Lapsed ja talled). Välista nakkuslik mastiit lambaid ja kitsi ja lambaid hlamidioznyi polüartriidi.

Ravi. Rakendada sümptomaatilist aineid, samuti ravimid, mis takistavad komplikatsioonidega (antibiootikumid tetratsükliini grupis).

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. I. vältimise ja. umbes. ja. on hoolikalt valitud ja karantiini saabuvate loomade farm. Kui haigust põdevate patsientide ja kahtlustatakse loomahaiguste isoleerib, astub samme, et vältida levikut haigustekitaja.

Lit.: Osidze DF, väärtus mükoplasmad viroloogia ja nende roll loomade patoloogia, M., 1970.

+++

Lõhede nakkava kehvveresuse (aneemia infectiosa salmomdae), kala viirushaiguse iseloomustab kahjustuste vereloome of kesknärvisüsteemi ja arengut raskete vormide aneemia. Liitunud Lääne-ja Ida-Euroopas ja USA-s, Nõukogude Liit (üksikud haigusjuhud).

Patogeen ja. l. - Unclassified viirus. Allikas patogeen - haige kala, nende eraldatuse, kaaviar. Veehoidla patogeeni - laipu surnud kalade nakatunud voodi ja rahutu vee reservuaar. Nakkusele vastuvõtlike kõikides vanuserühmades ja vikerforelli, samuti Kaspia lõhe. Tootjad haiguse teravdab eelnevalt kudemiperioodil ja lõpeb nende surma. Haiguse peiteaeg on määramata. Haigus esineb akuutselt kui krooniliselt. Ägeda haigusega kala loid, keeldub toitu, hõljub veepinnal, ikka seisab kaldal ja ei reageeri välistele stiimulitele. Keha - difuusne tumedad laigud; exophthalmos esine, Nekrootiliste lagunemine fin membraane. Enne surma kala teeb kiire kruvi liikumise või seistes vees tagurpidi, ja tihti sureb selles asendis. Ajal kroonilise verejooksu täheldati iirise, olulist exophthalmos ja kaotus ühe või mõlema silm välja oma pistikupesad, naha - tumelilla värvi. Krooniline haigus kestab 1-3 kuud. Enamik patsiente surevad kalad. Mis avamise ägeda MI jooksul. l. täheldati kõhu vedeliku kogunemine tumepruunid; maos hallikas-tume lima sooles pityriasis mass. Seinad soolestikus hyperemic, väljaulatuvad anus, kiirgab see kollakas lima, põrn tume kirss värvi, maksapuudulikkus, kollane või hall-kollane ülekoormatud piirkondades, südamelihas on kahvatu ja lõtv. Tähistame hydropericarditis. Neerud on tumehall, valge triibud pinnal lahti, edematous, lihtsalt hävitati. Ajus verejooks. Vere kahvaturoosa, aeglaselt laguneb. Lihased või valge, kollane varjund, mõnikord mõningast veritsust. Kroonilise muidugi ja VI. l. tootjad mõnikord täheldatud ka tugev punetus yastiks. Diagnoos põhineb episootiauuring, kliiniliste ja surmajärgse andmed, histoloogilise uuringu (avastamine eosinofiilne rakud kandmisel neeru, maksa ja soolestikku) ja tulemused biotestid vastuvõtliku kala (lõhe, forell).

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine põhineb õigeaegne rakendamine keeruline loomade tervisele, kalakasvatus ja tagasinõudmise ja zoo-tehnilised meetmed.

Lit.: Kanaev AI, Nakkushaigused lõhe, M., 1973.

+++

Hobuste nakkava kehvveresuse (aneemia infectiosa equorum), hobuste viirushaiguse iseloomustab korduv palavik, aneemia ja pikenenud viirust. Haigus on registreeritud paljudes riikides.

Etioloogia. Patogeen - RNA, mis sisaldab retravirus. Viiruse osakesed on kerakujulised ja polümorfsed vormid, suurusjärku 90-200 nm, on kaheahelaline membraani. Eetris inaktiveeritud viirus on resistentne trüpsiin, soojendades 58 t {{°}} C viirust tapab 1-2 tundi; 2% valitsusasutuste degradeerunud lahendusi naatriumhüdroksiidi ja formaldehüüdi 20 minutit, lisati 3% nym kreolina või Karbolihappo 30 min.

Epizootology. Haige hobused, ponid, eeslid ja muulad. Allikas patogeen - haiged loomad. Viirust edastatud verdimevate putukate mehaaniliselt (parmude, kärbeste, sääskede). Samuti on võimalik nakkuse levikut kirurgiriistadele ja nõela süstimiseks. I. a. l. See toimub vormis ensootilise sageli asümptomaatiline. Puhangud on kajastatud peamiselt suvel metsamaa ja soisel alal.

Immuunsus. Komplemendi vere hobused leida, viirus neutraliseeriva sadestunud antikehi. Antikehade olemasolu konkreetsete humoraalse samaaegselt vireemia.

Sümptomid ja voolu. Haiguse peiteaeg - 2-5 kuni 93 päeva, keskmiselt 10-20 päeva. On üliäge, äge, alaäge, krooniline ja latentse (varjatud) haiguse kulgu. Raiumist voolu iseloomustab pidev kõrge palavik, depressioon, hemorraagilise diateesi. Haiguse kestab kuni 2 päeva. Kui äge muidugi - või pidev palavik vahelduva tüüpi (joonis 1.), üldine nõrkus, vaevaliselt nähtav limaskestade verejookse neisse, turse kõhu, rinna ja jäsemeid. Häiritud südame tegevust. Haiguse kestab 7-30 päeva. Letaalsus kuni 80%. ALAÄGE on pikemaajalisem imporditollimaksuvähendusi. Kroonilise muidugi tähistada korduva oksendamise ja palavikuga (joon. 2), kõhnumine, vaevaliselt limaskesti. Afebriilsed pikkusi mitu kuud, ägenemiste 1-2 päeva 2-3 nädalat. Latentne vool iseloomustab pikk asümptomaatiline viirust.

Palavikuga perioodide veres väheneb oluliselt erütrotsüütide arv (2-3 miljonit eurot.) Ja hemoglobiin. Järsult suurenenud ESR kuni 70-80 vaheseinad 1 tund Tähistame lümfotsütoosiga (70-75%) .; välimus vere retikuloendoteliaalviirus rakud - gemosiderotsitov. Väheneb vere hüübimist.

Patoloogilised muutused. Ägeda ja alaägeda haiguse ajal teate verejooks kohta limaskestade ja serooskelmetes ja parenhüümi elundid, punetus ja turse lümfisõlmed, järsk tõus (mõnikord mitu korda) ja vereringe põrna. Maks on lõigatud on selge lobular muster. Südamelihase sündida, lõtv. Histoloogiline uuring luua leviku retikuloendoteliaalse rakkude ja sadestus Hemosideriin neid. Kroonilise muidugi näinud vana hemorrhages kujul vanuse laigud; degeneratiivsed muutused lihastes ja elundeid silutud. Maksa muskaatpähkel muster,. Põrna on vähendamise või kadumine Hemosideriin maksas - levik retikuloendoteliya ja hemosiderosis, taandareng keskosa aktsiad.

Diagnoos põhineb kliiniliste, seroloogiliste, hematoloogiliste, patoloogilisi ja Episotoloogilisel andmeid. Vajadusel biotestis (infektsioon varsad). Reaction geeldifusioonsadestamisreaktsioonidega sademete suudab tuvastada hobused ägeda, kroonilise ja latentse haiguse käigus (joon. 3). I. a. l. eristuda nuttalioza ja piroplasmoosile, leptospiroosi, gripi ja rhinopneumonia.

Ravi ei ole välja töötatud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Äsja saabunud hobused karantiini. Kehtestamisel haiguse hoidku sisendi ja väljundi ja ümberjaotamise hobused. Haige tapmisele saadetud. Hobused ebamäärased haigusnähud isoleerida diagnoosi. Ülejäänud loomad on harjunud töötama talus.

Lit.: KP Yurov, Sadikov VE, nakkav kehvveresus, raamat.: Viirushaigus hobused, M., 1973, lk. 105-38; KP Yurov, Sologub VK, difusiooni sademete reaktsioon hobuste nakkav kehvveresus, "Veterinaarmeditsiini" 1976 № 1, lk. 100-102.

Joon. 1. kõverad temperatuuri ja mitmeid punaliblede äge ajal näivetystaudista.

Joon. 2. temperatuuri profiil kroonilise näivetystaudista.

Joon. 3. Skeem avalduse ja arvesse reaktsioon difusiooni pretsipitatsin (MAK). In keskava - antigeen (A) kaks perifeerne - sadestav positiivse seerumi (C), ülejäänud kannudes (1-8) - seerumiproovidel uuritud. Tulemus: negatiivse reaktsiooni - augud 1, 2, 5, 7; positiivne - 3 ja 4; nõrgalt positiivne - 8; silnopolozhitelnaya - 6.

+++

kollatõbi vt. leptospiroosi.

+++

nakkushaiguste lammaste katarraalne palavik (Febris catarrhalis'est ovium), palaviku, "sinise keele", palaviku, viirusvektoriga leviv haigus mäletsejate, mida iseloomustab põletikuline ja Nekrootiliste kahjustusi suu limaskesta, eriti keelt, mao-sooletrakti epiteeli corolla ja põhitõdesid naha kabjad ja ja degeneratiivsete muutustega skeletilihastes. Haigus registreeriti Lõuna-Aafrikas, on umbes. Küpros, Iisrael, Türgi, Ameerika Ühendriigid, Hispaania ja Portugal, India, Iraan, Mehhiko, Kanada, Austraalia, Iraak. Haige 10-100% lammaste karjas. Suremus võib ulatuda 90-100%.

Etioloogia. Haigustekitajat - RNA-viirus perekonnast Orbivirus Reoviridae pere. Osakeste läbimõõt 65-70 nm. Kaheahelalise RNA-viirus. Installid 20 serotüübi suhtes. On leitud vere (at kõrgeim kontsentratsioon ajal palavik) ja organeid nakatunud loomade (eriti põrnas ja lümfisõlmedes). Virus resistentsed mädanemise kuivatamine, lipiidide lahustid, naatriumdeoksüholaati antibiootikumid, trüpsiin kuid tundlik happeliseks (pH 6,0) ja aeglane külmutamine t 10-20 {{°}} C; A3% formaldehüüdi lahus inaktivirueg see 48-72 tundi, 3% naatriumhüdroksiidi lahusega ja 70% etüülalkoholi ny ja kuumutades 60 t {{°}} C - 5 min.

Epizootology. I. k. L. umbes. kõige vastuvõtlikumad lambad, eriti tallede, vähemal määral veistel ja kitsedel. Haige ja looduslike sööta. Allikas patogeen - haiged loomad. Reservuaarid viiruse looduses ei ole paigaldatud. BT avaldub kujul üksikud haigusjuhud ja vormis loomataudide hõlmab suurele hulgale vastuvõtlike loomadega. Ülekanne patogeeni läbi limane-kulikoidami mis põhjustab hooajaline ja kindla haiguse iseloomu. Tundub, et suve alguses, oli kõrgpunkt ajal kuuma vihmane kuu ja kaob algust külma ilmaga. Haigus registreeritud soostunud, madalikud, valdkondades rohke sademete. Kui haiguse kulgu kahjustada puudulik söötmine, suur loom ülerahvastatus, kroonilised infektsioonid, sooleparasiitinfektsioonide, kokkupuude päike.

Immuunsus. Haige looma omandada elukestva immuunsus, mis tüüpi viirus, mis põhjustab haigust. Võimalik uuesti nakatumist teist tüüpi viirus samal hooajal või järgmisel aastal. Sündinud talled immuunsüsteemi uttede omandada ternespiima antavat passiivse immuunsuse kuni 3 kuud. Immuniseerimiseks pakutakse polüvalentsete elada ja inaktiveeritud vaktsiine.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 6-9 päeva. haiguse kulgu Ägeda, alaägeda, krooniliste ja aborti esilekutsuvaid. Ägeda ajal peamine sümptom - ootamatu või järk-järgult temperatuuri tõus 41-42 {{°}} C, millega kaasneb depressiooni. Kestus temperatuuri vastuseid 2-3 kuni 11 päeva. 1-2 päeva pärast ilmuvad punetus limaskestade suulise ja ninasõõrmete, suurenenud süljevool, seroosne või mädane eritis ninast; arendada turse pea (kõrvade, huulte, keele), rostral, mis ulatub kaela ja rindkere on verejooksud, verejooks erosioon, haavandid suu limaskesta ning selle tulemusena koe kärbumine ihoroznym lõhna suust. Paistes ja põletikus keel muutub lilla või must-sinine värv ja ripub suust (see sümptom on väga haruldane) (joon. 1). Arendada pododermatita, lonkamine, esinevad sageli kaela painutamine (joonis 2) ja rasketel juhtudel - kõhulahtisus segatud veri, terav kurnatus ja nõrkus. 2-3 päeva pärast surma võib tekkida pärast esimest sümptomeid. Subakuutsetes ja kroonilised sümptomid arenevad aeglaselt ja on vähem väljendunud. Tüüpiline ammendumine loomad, kuivust ja juuste väljalangemine, jäsemete kaotus, lonkamine. Mõnikord spadenie horny kinga ja kopsupõletik põhjustatud sekundaarne infektsioon, aborti tiinete uttede. Ajal nurjunud iseloomustab kerget kehatemperatuuri tõusu, kiiresti möödub hüpereemia limaskestade suus, kerge depressioon.

Patoloogilised muutused. Avasta ammendumine laip ulatuslik sültjas turse nahaaluskoe pea, kaela, kurgulotti, jäsemed, paljud verejooks skeletilihastes, epikard, endokardi, südamelihases, lobus kopsuarteri, harvem ka hingetoru, rinnakelme, põis. Limaskesta suuõõnes vatsas, grid, Libedik, peensooles hydropic, hyperemic koos verejooksud. In keeles, samuti sisepinnal kaela nähtav haavandeid ja nekroos. Skeletilihastes täheldatud degeneratiivsed muutused ja fookuskaugus nekroos üksikute lihasgruppide infiltratsioonianesteesia intramuskulaarse sidekoe punakat vedelikku, andes neile sültjas, märg ilme. Sageli mõjutatud lihased muutuvad halliks. Iseloomulik leida ka koldeid nekroos papillaarlihas infarkt.

Diagnoos põhineb episootiauuring, kliiniliste ja Surmajärgne andmed ja laboratoorsed tulemused [RSC, viirusisolatsioon oma tunnuskoodi (neutraliseerimine) ning lavastus biotestid (3 korda passerimise lamba)]. BT eristada suu- ja sõrataudi, nakkav pustuloosset dermatiit (ecthyma), rõuged, vesikulaarne stomatiit, haigused Nairobi ja rifti oru palavik, nekrobakterioza.

Ravi ei ole välja töötatud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. In jõukate riikide haiguste ennetamise meetmed piirduvad keeld importida vastuvõtlike loomade eest riikidest, keda vaevavad palaviku, karantiini kodustatud ja kodustamata mäletsejate valdkonnas import, mille kohustuslik uuring seerumid in RSK. Ohustatud aladel ja seisva koldeid haiguse toimub süstemaatiline kontroll nakkuse keelustavad karjatamise õhtul; ajal massi lennu putukate ületada loomad soine heinamaa kohta kuivemaks, vysokoraspolozhennye; igal vaktsineeritud lambaid.

Lit.: 3 N. Vasilenko, nakkuslik palaviku, raamat.: Vähetuntud loomataudide, 2nd ed., M., 1973, lk. 103-14; Syurin VN Fomin NV, nakkav viirus palaviku raamatus.: Private veterinaar- viroloogia, M., 1979, lk. 174-81.

Joon. 1. keele turse lammaste nakkushaiguste palaviku.

Joon. 2. pododermatita ja painutamine kaela lammas nakkav palaviku.

+++

nakkusliku panleukopenia, on sama nakkusliku gastroenteriit kassid.

+++

kitsede nakkavat pleuropneumooniast (pleuropneumooniast infectiosa caprarum), nakkav haigus, mida iseloomustab palavik, kopsusagara kopsupõletik ja pleuriit seroplastiline. On leitud pool Euroopas, Põhja-Ameerikas, kõige levinum Türgis, Ida-ja Lääne-Aafrika, India ja Pakistan. Suremus jõuab 90-100%.

Etioloogia. Haigustekitajat - mükoplasma mükoididega var. Capri, kultuuri- ja morfoloogilised tunnused sarnanevad peripneumonia patogeeni veised, kuid antigeense struktuuri on veidi erinev sellest.

Epizootology. I. lk. Et. Avaldub kujul kohaliku puhangud, mis hõlmab kõiki loomi episootiauuring puhkemist. Mõnikord on episootiliste I. n peamiste nakkusallikaks patogeeni - .. haigeid loomi, mis vabastavad keskkonda mükoplasma koos lõppemist hingamisteede ja uriiniga. Peamised leviku teed patogeen - õhus. Panustamine põhjustel - ülerahvastatus, nälga loomade pärast pikka loomust niiskus.

Immuunsus. Haige olnud kitsi ei ole vastuvõtlikud paar aastat uuesti nakatumist. Võimalus immuniseerimisdoosina kitsed vaktsiini preparaadid kauakestvad ja intensiivne immuunsus (mitte vähem kui 1 g).

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 5-20 päeva. Esimesed sümptomid on äge haiguse kulgu - järsk tõus temperatuuri (kuni 41-42 {{°}} C), depressioon, hingeldus ja köha, mis alguses on lühike ja kuiv, et tulevikus - pikk, sügav ja niiske. On 8-10 päeva haigestumise ilmub seroosseid-limaskestade eritis ninast, mõnikord segatud veri. Auskultatsioon luua kopsupõletik ja pleuriit. Kui loomad ei sure, haigus võtab kroonilised lõpeb ka tapvalt.

Patoloogilised muutused. Rinnaõõnes seroplastiline vedelikku, sültjas katvus rinna- ja perikardi, kopsu- Hepatization et lõigul on iseloomulik marmoreeritud muster. Kopsukoes - kärbunud kolded. Tüüpiline järsk tõus bronhide ja keskseinandi lümfisõlmi. Maksa ja põrna laienenud, märke degeneratsiooni.

Diagnoos alusel kehtestatud episootilistest, kliinilisi, patoloogilisi andmeid ja laboratoorsed tulemused (kadalus plaanilist meedia mükoplasmad, selle tuvastamist, bioloogilised testid kitsed). See on vajalik, et välistada hemorraagilise septitseemia, kopsupõletik, klamüüdia ja nakkusliku agalaktiaga lambaid ja kitsi.

Ravi. Intravenoosne manustamine 3-10% -line lahus novarsenola on kasulik mõju haiguse kulgu ja vähendab dramaatiliselt suremust. Positiivne mõju saadud taotluse tetratsükliini.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Selleks, et vältida IM lk. Kohustuslik karantiini imporditud loomi. (Mitte vähem kui 20 päeva). Kell haiguspuhangu nakatunud loomi tapetakse liha farmis kehtestada karantiini, mis eemaldatakse pärast 2 kuud pärast viimast puhul looma paranemist. Kliiniliselt terved kitsi vaktsineeritud. Desinfektsioon. Nahad surnud loomade saastest vabastamine päikese käes või keemiliste vahenditega. Ärge laske nakkuse levikut teistele objektidele.

Lit.: Osidze DF, väärtus mükoplasmad viroloogia ja nende roll loomade patoloogia, M., 1970.

+++

nakkushaiguste kopsupõletik sigade cm. ensootilise pneumoonia sigade.

+++

Nakkust enterotoxemia kaamelid (Enterotoxaemia infectiosa camelorum), mürgistus põhjustatud toksiinid anaeroobsete bakterite rühm Clostridium perfringens (tüüp C või D). I. e. c. sageli esineb sporaadiliselt. Rikkudes sekretoorset ja motoorset aktiivsust soolestiku patogeenide (alalised elanikud seedekulgla), paljunevad ja toodavad toksiine, mis imenduvad läbi limaskesta, põhjustab üldine mürgitus keha. See mõjutab parenhüümis maksa-, neeru- ja kesknärvisüsteemi. Haigus on äge või alaäge, mida iseloomustab järsk langus looma, isutus, õhupuudus, kõhulahtisus, süljevool, kloonilised krambid. Limaskestade kollasus. Kestus haigus kuni 20 päeva. Kui pikaleveninud muidugi märgitud ränga languse looma.

Raviks kasutatakse kahevalentse seerumi vastu anaeroobse düsenteeria ja enterotoxaemia lambaid ja antibiootikume (biomitsin, sintomitsina). Vältimaks kaamelid saab vaktsineeritakse Vaktsiin formolkvastsovoy enterotoxaemia lambad.

+++

Nakkust enterotoxemia lambaid (Enterotoxaemia infectiosa ovium), mürgistused, mida iseloomustab kahju närvisüsteemi ja kiire kaotuse hästi toidetud loomad. I. e. umbes. Ta esineb kõikides riikides tegelevad tõsta lambad.

Etioloogia. Patogeen I. e. umbes. - Eoseid moodustavate anaeroob - Clostridium perfringens C ja D. Forms kapsel tüüpi loomadel seerumi või meedia. Termostabiilne mikroobse spooride kujul vedelas keskkonnas, keetes hävitatakse pärast 90 minutit. Loomadega soolestikus bakterid aktiivselt vohada ja valmistada väga aktiivsed toksiinid mis imenduvad verre ja põhjustada haigust.

Epizootology. Vastuvõtlikud täiskasvanud lammaste ja tallede ja kitsi. Allikas patogeen - haigete loomade ja lambad-batsillikandja. Mullas, karjamaa ja keskkonna objektide patogeenide püsivad aastaid ja see on tingitud stabiilses seisundis probleeme üksikute taludes. Tüüpiline sesoonsus: I. e. umbes. koonduvad üha enam kevadel ja sügisel. Individuaalne haigusjuhtumid on võimalik varisemine aja, eriti rohke toitmine kontsentreeritud toidab. Nakatunud loomad patogeenide toiduga kokku puutuda ja vee seedetraktist. Ilmnemine haiguse panustab düsfunktsiooniga seedetraktis seostatud muutus söötmine režiimis võita helmintide ja muudest teguritest.

Kursus ja sümptomeid. I. e. umbes. välk tekib akuutselt kui krooniliselt. Kui fulminantseks täiesti terved loomad õhtul hommikul surnuna leitud või tähistada loomade depressioon, jäikus, muutes agitatsiooni ja ettearvamatu liikumisega. Loomad kukkuda ja krampide nähtuste surevad mõne minuti (joon. 1). Kehatemperatuur on tavaliselt normaalne. Kui äge haiguse kulgu kestab kuni 1 päev. Krooniline täheldatud loomade kehva toitumuse. Patsiendid lambad märkida nõrkus, isutus, kõhulahtisus, aneemia, kollatõbi limaskestade, kahjustuste närvisüsteemiga. Haigus kestab 5-6 päeva.

Patoloogilised muutused. Iseloomustab turse laiba süstimine veresooni nahaaluskoehaigused juuresolekul suures koguses vedeliku kõhu- ja rindkere õõnsusi, veritsuse epikardi, lõtvus ja verevarustus maksa, kopsude turse ja mesenteerseid lümfisõlmi. Pehmendatud neeru täheldatud noorloomad, et suri haiguse põhjustatud Cl. perfringens tüüp D. Kui enterotoxaemia põhjustatud Cl. perfringens tüüp C, ilmutavad hemorraagilise soolepõletiku (joonis 2). limaskesta Nekrootiliste kohtades.

Diagnoos põhineb kliiniliste ja patoloogiliste andmete, võttes arvesse episootiliste olukorda ja laboratoorsed tulemused. See on vajalik, et välistada bradzot, siberi mürgistus.

Ravi. Varases haiguse hüperimmuunseerumreaktiivsete kasutada kombinatsioonis antibiootikumidega.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Ebasoodsates kodumajapidamiste ennetada I. e. umbes. Kõik kariloomade vaktsineeritakse üks kuu enne haiguspuhangut hooajal. Kasutage või vaktsiini protivoklostridiozny polianatoksin. Juhul I. e. umbes. isoleerida haigeid loomi; terve manustada hüperimmuunseerumreaktiivse ning kanda need üle seisuteedele paigutamise toitmine hekslimaterjali. Lahkamine eemaldamine villaga ja peidab surnud loomad on keelatud.

Lit.: Urgale KR, nakkuslik enterotoxemia, raamat.
: Haigused lambaid ja kitsi. M., 1973.

Joon. 1. Krambid lammaste nakkushaiguste enterotoxaemia.

Joon. 2. hemorraagiline Soolepõletik lammaste nakkushaiguste enterotoxaemia.

+++

Nakkust enterotoxemia sead (Enterotoxaemia infectiosa suum), mürgistused rühm, bakteriaalse ja mycotoxicosis, mida iseloomustab äge muidugi gastroehnterokolitah ja kaasas kõhulahtisus, palavik, häirib vee-soola ainevahetust. Tekib ootamatult pärast söömist sööda nakatunud mikroorganisme sisaldavate või toksiine. I. e. lk. - Soovitavalt bakterite ja seente päritolu. Mikroorganismid paljuneda kohale toomise organismis, eriti soolestikus, moodustades toksiine, mis siseneda verest, põhjustades toxemia. Toksiinid lõksus seedekulgla saab ka imendub sooles vereringesse ja põhjustada mürgistuse organism. I. e. lk. jagunevad: tõeline mürgituse (anaeroobne düsenteeria põrsad, vasikad kolibatsilloosiga edematous haiguse sigade, salmonelloos, sigade düsenteeria, jt.); bakteriotoksikozy - mürgistus, mis tulenevad süüa sööt, mis sisaldavad toksiine bakterid (botulism, streptokokk ja stafülokokk tokseemia ja teised.); mycotoxicoses (aspergillotoksikoz, fuzariotoksikoz, stahibotriotoksikoz, penitsillotoksikozy jt.).

+++

loomataudide, poolt põhjustatud haiguste mikroorganismide evolutsiooniliselt kohanema parasitism looma keha. Neid iseloomustab võime edasi teistele loomadele, lavastuses arengut host konkreetsete reaktsioon (antikehade moodustumist, allergia) ja tavaliselt - väljatöötamisel immuunsuse pärast perebolevaniya. Paljud IB. Loomade ohuks inimestele. I. b. - Üks ilminguid infektsioon. I. b. põhjustab suurt majanduslikku kahju põhjustanud surma loomi, kaotus tootlikkus, kulud korralduse ennetus- ja tõrjemeetmeid. I. b. loomad registreeritakse peaaegu kõikjal vahemikus talu ja metsloomade. Kuid nosoloogilised profiili (vt. Nosoloogia) on toimumas suured muutused, mis on tingitud Erinevad looduslikud ja majanduslikud tingimused, mis määravad jaotus I. b. Loomade ajas ja ruumis. Mõju keskkonnale vastastikmõju mikroorganismide ja loomade populatsioonid on kriitiline tegur geograafia I b. ja intensiivsust episootilistest protsessi konkreetsetes valdkondades. Näiteks nosoloogilised ala I. b., Mida iseloomustab edasikanduvate edasikandumismehhanism haigustekitajat, vedaja määrab elupaika. Korraline ja hooajaline intensiivsuse muutusi sümptomite I. b. ja episootiliste protsessi seostatakse ka aktiveerimist patogeeni ülekandemehhanismi, mis omakorda mõjutab muutusi väliskeskkonna poolt määratud looduslike tingimustega või inimtegevuse tagajärjel. Esinemine IA b. nende jaotus ja intensiivsus sõltub sellistest teguritest nagu pärilikkus, tõug, vanus ja füsioloogilise seisundi loom, mis määrab tema vastuvõtlikkus haigustele. Klassifikatsioon I. b. loomade põhineb taksonoomia patogeenide jooksul IB, viise sissetungimine patogeeni kehasse looma .; I. b. Samuti jagatakse gruppidesse sõltuvalt liigist ja vanusest looma. On liigitus I. b. Loomad, mille kohaselt kõik IB. jagatud 3 gruppi: ktenonozy - haigus, mille allikaks haigustekitaja - lemmikloom; ktenoterionozy kus allikaks vozbuditelya- kodu- või metsloomad; terionozy kus allikaks patogeeni - metsloomade.

Kõige olulisem tingimus IB. - Paljuneda patogeensed mikroobid keha vastuvõtlik loom. Lokaliseerimine patogeeni ja olemust selle mõju on määratud kliinilised tunnused I. b. Kõigi IA b. iseloomustab phasic areng: inkubatsiooni latentne või ajavahemik; perioodi eellaste (prodromaal-), mida iseloomustab mittespetsiifilised sümptomid (palavik, depressioon, isutus); jooksul korral haigus, mida iseloomustab tüüpiline kliinilised nähud; perioodi tuhmumise (osatähtsuse vähendamine patoloogilise protsessi väljasuremist kliinilised nähud); aja tervenemine (tervenemine). Kestus need perioodid on spetsiifiline iga IB. Praegune IB. See võib olla üliäge (välk), äge, alaäge, krooniline ja aborti põhjustav. Vorm I. b. - Tüüpilised ja ebatüüpilised. I. b. võib olla individuaalsed tunnused ilminguid, mis sõltuvad mitmed eksogeenne ja sisemisi tegureid. Diagnoos I. b. See põhineb kogum meetodeid - episootiliste, kliinilisi, patoloogilisi, histoloogiliste, bakterioloogiliste, viroloogia, hematoloogia, seroloogiliste, allergiline, bioloogilise. Eriti olulised on epizootologicheskie andmed siiski bakteriaalse ja viroloogilise meetodid võimaldavad tuvastada patogeeni et paljudes IA b. See on väga oluline. Seroloogiline ja allergilised kasutatavad meetodid selgitada kliiniline diagnoos ja loomade identifitseerimiseks asümptomaatilise vormid infektsioon. Autor bioloogilise proovi diagnoosimiseks abinõuna, kui muud meetodid ei võimalda teha lõplik otsus.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid I. b. põhineb teadmistel seadused, mis reguleerivad arengut IA b. ja ehpizootologicheskaja prognoosi. Neid reguleeritakse veterinaaria-alaste õigusaktide hulka osalus üldiselt ja konkreetseid ettevaatusabinõusid. General ennetavaid meetmeid on kavas põhineb uuring episootiauuring olukorda. On üldine ennetamise meetmete hulka kuuluvad: kaitse riigi piire; veterinaar-san üle järelevalve transpordi ja mööduda loomakasvatustooteid ja tooraine, conglomerations loom; veterinaar- ja sanitaartehnika järelevalve koristamise ja loomade hukkamise, koristamise, säilitamise ja loomsete toodete ja tooraine; jälgida korralik puhastamine ja kõrvaldamine surnukehasid. Väga oluline on loomade kindlustus, nende meditsiinilise läbivaatuse, kaitse talude triivi I. b. Konkreetsed profülaktikaks hõlmab kasutamist bioloogiliste ainete immuunsuse loomale infektsioon. Kui I b. Piirkond teatada ebasoodsas olukorras teatud haigused, teatud veterinaar harta NSVL kehtestatud karantiini, mille kestus määratakse haiguse tunnused. Ebasoodsatel punkt allutati individuaalse kliinilise läbivaatuse, loomad jagunevad 3 rühma: patsienti (eraldatakse nad, ravida või surmatud), kahtlaste haigus (eraldatakse nad edasiseks diagnoosi), kahtlustatakse nakatamiseks (neid jälgitakse, immuniseerimist). Patsiendid produktiivne loomi koheldakse, kui see on majanduslikult otstarbekas. Vaata. Ka ja nomenklatuuri haiguste Epizootology, sündmused antiepizootic.

Lit.: Juhis kokku Epidemiology, Moskva, 1979; Tarschys MG, Epizootologichesky antiepizootic prognoosi ja plaani, Moskva, 1979.

+++

nakkav sigade atroofiline riniit (nohu infectiosa atroofiline suum), krooniline nakkushaigus peamiselt imetamise põrsaste ja võõrdepõrsaste puhul iseloomustab seroosseid-mädane nohu, kärsast atroofia ja deformatsioon luud ja esiosa peas. See laiali paljudes Lääne-Euroopa riikides, USA-s ja Kanadas; registreeritud NSVL. Haigus on tekitatud oluline kahju siga. Suremus 7-10%. Haiged sead toitmine samadel tingimustel taga oma tervislikku eakaaslaste ja 6-8 kuu vanuses, vaid anda 60-70% kehakaalu tõus.

Etioloogia ja epizootology IA. lk. lk. täielikult ei mõisteta. On tõendeid, et patogeen on viirus. Lisaks korral haiguse mängivad rolli mõned bakterid (Bordetella ja Pasteurella). Allikas patogeen - haiged loomad. Nakkus põrsastel esineb õhu kaudu tilgad. . Tegurid edastamise - saastunud eritised patsientide toit, vesi, allapanu, sõnniku jms haigus esineb mõjul kompleks ebasoodsad tegurid: väljatõrjumine ja. niiskuse keres, vähene füüsiline koormus, vähene toidu mineraalid, peamiselt kaltsiumi ja fosfori, vitamiinide A ja D põrsad sündinud aprill-juuni, rohkem altid haigus kui sündinud juuni - august. Puhangud episootiliste iseloomu. Puudumisel meetmeid, et võidelda episootiliste võib kesta mitu aastat.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg - 3-15 päeva. In piimapõrsad haiguse algab põletik nina limaskesta. Patsiendid aevastama, Korskua, sügelus nina. Tema nina on eraldatud seroosseid ja seejärel limaskestale mädane eritis. On ummistust pisarajuha koos rebimine, paistetus alalaud. Äge katarraalne nohu kestab 2-3 nädalat; 10-20% sigadest on täheldatud tüsistusi (kopsupõletik, enteriit), mis toovad kaasa suremuse. Haigus võib kesta subkliiniline ja krooniline. Pärast 1-2 kuud mõnedel sigadel avastama mahajäämus ülemise lõualuu, muutub see lühem kui alumine, takistanud tavapärast hammustada silmhammastes hambad on olemas väljaulatuv alahuul. Mõne aja pärast selgus omastest tunnustest atroofia näo koljuluudelt (joon.). Kui patoloogiline protsess mõjutab nii ninaõõne on eend nina up (nn mopsovidnost). Lüüasaamisega pool nina kaardus ülemine lõualuu paremale või vasakule (nn krivorylost). Samal ajal hingamine patsientidel muutumas vaevaline, vilistav kogunemise tõttu mäda ninaõõnepõletik massid.

Patoloogilised muutused. Lahkamisel (nõutav sagitaalse osakonnajuhataja) paljastada põletik nina limaskesta, kärsast atroofia ja deformatsioon kolju luud nägu.

Diagnoos põhineb episootiauuring andmed, kliinilised nähud ja tulemused lahkamise. Üksikute diagnoos on vaja uurida malocclusion lõikehammaste, näitab ka röntgen esiosa kolju. I. a. lk. lk. eristada grippi sead ja Nekrootiliste nohu.

Ravi. Esimesel etapil haiguse ravi on asjakohane, lase deformeeruda esiosa kolju. Rakendatud lahendusi streptomütsiini, kloortetratsükliin ja teised. Antibiootikume manustada ninaõõnde. Soovitav on manustada loomadele päevas lihasesisese vitamiin D.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Haiguse ennetamiseks põhineb õige valik toidab ja täis söötmine emised. See on vajalik, et välistada tihedalt seotud tõusigade ja jälgida õigeaegne vahetus kuldid. Kui IA. lk. lk. põllumajandusloomade suhtes arstlik läbivaatus. Haigeid loomi isoleeritud ja käsitsi toidetud tapmiseks. Rühm tervete sigade kontrollida iga 5-6 päeva. Talu on kuulutatud ebasoodsas olukorras. Sest ennetusravi sigu ebasoodsates majapidamised, on soovitatav kasutada dibiomitsin, mida kasutatakse nina kujul vedrustus (1,0 g dibiomitsina kohta 30-35,0 grammi 20% -lise glütserooliga lahus). Majandus teatas jõukas 1 aasta pärast ravi, haigete loomade ja ilma I. a. lk. lk. viimaste hulgas kaks põrsastega poeginud emiste esialgu karjades.

Lit.: Pritulin PI, nakkav atroofiline riniit, raamat.: Haigused sigade (ed FM Orlov.), 3. väljaanne, M., 1970 .; Sosov RF, nakkav atroofiline riniit, raamat.: Epizootology, 2nd ed., Moskva, 1974.

Mopsovidnost ja krivorylost sead atroofiline riniit.

+++

lindude nakkav bronhiit (bronhiit infectiosa avium), äge väga nakkav haigus peamiselt kana koos kahjustused hingamiselundite vasikad ja tootlikkuse vähenemise täiskasvanud munakanade. Registreeritud Põhja-Ameerikas, ja teised. Majanduslik kahju IB. n. koosneb peamiselt vähenemine munatoodang kanadel. Kuni 20-40% taaskasutusse suhtes tapmist kanade tõttu mahajäämus.

Etioloogia. Patogeen - viirus pere Coronoviridae. Suurus 80-250 nm viiruse osakesi, viirus on tundlik kloroformi ja eetriga, kõige tüvede inaktiveeritakse 56 t {{°}} C 10-15 min. Virus tapetakse toimel mine kuuma 3% naatriumhüdroksiidi lahust 3 tundi, selitatud sisaldava lahuse valgendi mine 6% aktiivset kloori - 6 tundi, 0,5% formaldehüüdi lahust mine -. 3 tundi paljundatud kanaloodetest. In eristada antigeen 2. tüüpi viirus.

Epizootology. I. b. n. on vastuvõtlikumad kanad kuni 30 päeva vanuselt. Peamiseks nakkusallikaks patogeeni - haiged kanad ja kanad, et toota viiruse salajane hingamisteede, sõnnik. Kanad viiruse leiti kuni 12 kuud. Nakatumine toimub peamiselt õhu kaudu. Edastamise viirus munade kaudu. Kanad on võimeline edastama järelpõlv antikehad, mis kaitsevad kodulindude nakkusest esimeses 10-15 elupäeval.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 2-6 päeva. Tibud haigus avaldub õhupuudus, aevastamine, turse silmaalune nina, konjunktiviit, kõhnumise; haigus kestab 6-18 päeva. Täiskasvanud lindude suhtes pärast peidetud perebolevaniya vähendada munatoodang. Haige kanad on defektne munad.

Patoloogilised muutused. Hingetoru ja suurte bronhide iseloomustab hemorraagia. Alates 5-50% patsientidest kanad munevad lubi kogunemist, umbes 25% - 12% ja pehmed - õhukese koorega. In 20% patsientidest kanade munavalk sisaldab tulemusena salpingiiti diphtheritic mass.

Diagnoos pannakse hallatavate põhjal episootilistest, kliiniliste ja Surmajärgne andmeid. Lõpliku diagnoosi vaja laboratoorseid uuringuid (isoleerimine ja identifitseerimine viirus). I. b. n. eristuda larüngotrahheiidi, viirus, Newcastle'i haigus, hingamisteede mükoplasmoosi, nakkushaiguste külm.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Mõnes riigis, konkreetsed ennetamise I. b. n. kasutama inaktiveeritud ja elusvaktsiinideks. Viimati kasutatud väga ettevaatlik, sest need võivad tekitada hingamisteede mükoplasmoosi farmidest ja koliseptitsemiyu. Vanus poogitud lind määratakse sõltuvalt episootiauuring majanduse olukord. Näiteks kui haigus on salvestatud noorloomade, vaktsineerimiseks algab 10-20 päeva vana, kui üllatunud täiskasvanud kanad, kanad nakatatakse 60 päeva vanuse 3 korda 20 päeva jooksul. Ennetamine I b. n. vähendatakse isoleeritud kasvatamise ja hooldamise erinevas vanuses lindude järgimise temperatuuri ja niiskuse tingimustes lindlates. Kui haigus on vaja läbi viia range tapmist haige ja kahtlustavad kodulindude haigus. Munad düsfunktsionaalne lindude rühmas kasutada üksnes toidu eesmärkidel. Lõpus pealepanemise linnu rahutuks lindude maja peab edasi tapamajja. Linnukasvatushooned desinfitseerida 2% nym formaldehüüdilahuse; puurid ja seadmed - 3% nym kuum naatriumhüdroksiidi lahusega. Suhe desinfitseerimiseks air majas juuresolekul linnud saab kasutada joodiauruga, piimhape, kloor.

Lit.: Epizootology, ed. RF pumbad, 2nd ed, MA., 1974; Bessarabos BF, kanad haigused, Moskva, 1974.

+++

nakkushaiguste gastroenteriit kassid (gastroenteriit infectiosa felis), nakkav panleukopenia, kass palavik, katk, kassid, agranulotsütoos nakkav, äärmiselt nakkav äge viiruslik haigus, mida iseloomustab palavik, haavandid maos ja soolestikus, luuüdi, leukopeenia. See laiali paljudes riikides, sealhulgas Nõukogude Liidus.

Patogeen - viirus parvoviiruste pere, haritud kultuuri neeru rakud kassid; kana embrüo ei paljune. Viirus Keskkonnas püsib mitu kuud. AI-viiruse kohta. Kõik vastuvõtlikud kass ja kährikud. Ill peamiselt noored loomad. Allikas patogeen - haigete loomade viirust levitada koos lõppemist ninaõõnes, uriin ja fekaalid. Viirust poolt edastatud õhus, koos toiduga (seedetrakti) ja kirbud. Haiguse peiteaeg - 5 päeva. Haigus avaldub letargia, depressioon, isutus, palavik. Täheldatud sagedane oksendamine (okse tume-roheline lima), kõhulahtisus või kõhukinnisus. Sageli märkida haavandid serva keel, millega kaasneb rohke süljega. Limaskesta kõri on hydropic. Logitud konjunktiviidi (silmalaud liimitud eritistega silma). Iseloomulik - leukopeenia (valgete vereliblede 1000 ja alla 1 mm3). Haige looma kehakaalu ja saada tugevamaks. Kestus haiguse 1-5 päeva. Mis avamise märkus riniit, tonsilliit, larüngiit, haavandid keelel servad, harva kopsupõletiku. In maks, põrn, neerud - nähtus äge septitseemia. Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste ja vereanalüüsi andmeid. I. linna. Eristuda mürgistus.

Ravi: sümptomaatiline aineid, antibiootikume. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Haigeid loomi isoleeritud ja anda asjakohast ravi ja täielik rinnaga. Konkreetsed ennetava hoolduse ei töötanud.

Lit.: Syurin VN Fomin NV, Private veterinaar- viroloogia, M., 1979, lk. 140-43.

+++

nakkushaiguste gastroenteriit sigade vt. viiruslik gastroenteriit sigade.

+++

nakkuslikku hepatiiti koerad (Hepatiit contagiosa canis), Rubarta haigus, äge viiruslik haigus, mida iseloomustab depressioon, palavik, leukopeenia, maksa ja neerude mõjusid. Haigus on ühine (kuni 70% koertele kuni 7 kuu vanuselt on konkreetne antikehad veres).

Etioloogia. Haigustekitajat AI. - Adenoviridae viiruste perekond. Virionide on ovaalsed või ümmargused, nende suurus 55-96 nm. Viirus paljuneb hästi koekultuuris, eriti koekultuuris koerte neeru ja sigade moodustavad intranuclear kandmisel. Viirus on homogeenne suhtes immunobioloogiliste. Stabiilsus patogeeni in vivo on halvasti uuritud.

Epizootology. Ill peamiselt noored loomad (kuni 5 kuud). Ka koerad on vastuvõtlikud rebane (rebane entsefaliit), hundid, šaakalid, kährikud, coyotes. Tehti seroloogiliselt näidanud juuresolekul spetsiifilised antikehad kassidel. IV koos. tavaliselt salvestatud kevadel ja sügisel. Allikas patogeen - haigete loomade ja viiruse kandjad. Etapil vireemia ägeda haiguse kulgu, viirus süljes, ninaeritistes, fekaalid ja patsientide uriinis. Pärast perebolevaniya viirus eritub uriiniga 200 päeva jooksul või kauem. Selline loom-virusovydeliteli levitajad on kõige ohtlikum haigustekitaja. Võimalus transplatsentaarset edastamise viirus. Me taastuda loomade arendab elukestvat immuunsus.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg - 2-6 päeva. Ägenemine või välk, haiguse iseloomustab äkilist kõrget kehatemperatuuri tõusu, sageli looma surma esimestel päevadel krampidega nähtused. Ägeda vaadeldud kehatemperatuuri tõusu, letargia, isutus, tugev janu. Iseloomulik sümptom - põletik, mandlid (kurgumandlite) ja vaevaline alla neelata. Igemed veritsevad punkti. Sageli salvestatud juuresolekul konjunktiviidi seroossest heakskiidu, ei pääsemist limaskestade või mäda. Sageli on clouding sarvkesta ühe või mõlema silma. Ta märkis, valu maksas palpeerimist kõhupiirkonda. Hingamine vaevaline, südamepekslemine, kus vilistav hingamine. Arendada köha, seroosne nohu. Mädane bronchopneumonia on haruldased ja tavaliselt juhtub, kui tüsistusi katk. Limaskestad silmad ja suu, kahvatu, Küüniline. Uuringus vere- ja uriinianalüüsid seatud leukopeenia ja proteinuuria. Haiguste kestus 6-10 päeva. Haigus sageli lõpeb taastumist. ALAÄGE kliiniliselt halvasti: punkti kehatemperatuuri tõus, letargia, isutus. Latentne vormi iseloomustab sümptomite puudumisel. Noorem looma haiguse prognoos ebasoodus.

Patoloogilised muutused. Limaskestadel on aneemia, pea, kaela ja abaluude seal on turse. Põrn ja lümfisõlmede on laienenud, edematous ja gemorragichny. Väiksemad kogus kõhu vedelikku. Maks laienenud, helepruun või tumepunane, mõnikord kaetud fibrinoossete kattega. Seina sapipõis on paksenenud. Keskosas maksa lobules on koldeid nekroos ja rakkudes - intranuclear kandmisel.

Diagnoos põhineb kliiniliste ja episootiliste andmeid ja fotosid avamine, samuti tulemuste laboratooriumiuuringute (viiruse isoleerimine ja identifitseerimine, seroloogiliste testide). IV koos. eristada katk koerad.

Ravi: sümptomaatiline abinõud, vitamiine, antibiootikume, täissööt.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Kahtlased haiguse isoleerida loomad. Applied vaktsiini ja konkreetsed seerumis.

Lit.: VA Pankov, nakkuslikku hepatiiti, raamat.: Nakkus- ja parasiithaigused Koer, Moskva, 1956, lk. 85-92; Syurin VN Fomin NV, Private veterinaar- viroloogia, M., 1979, lk. 111-115.

+++

Nakkust katarr hingamisteede veised, sama veiste nakkava rinotrahheiidi.

+++

lindude nakkav larüngotrahheiidi (larüngotrahheiidi infectiosa avium), nakkav viirushaigus, mida iseloomustab hemorraagilise neelupõletik ja hingetoru. Haigus on levinud Ameerika Ühendriikides, Kanadas, Austraalias, Saksamaal, Saksa Demokraatlik Vabariik, Itaalia, India ja teiste riikide .; registreeritud NSVL. Letaalsus of keskmiselt 15%.

Etioloogia. Patogeen - viirus pere Herpesviridae. Virionid 180-250 nm suurus sfäärilise kujuga. Viirus on hästi haritud kana embrüo ajal nakkuse koorionallantoismembraan, kultuurides Tibu embrüo rakud, mis põhjustavad tsütopaatilise efekti. Seerum taastuda I. l. n. ja hüperimmuunne linnud sisaldab neutraliseerivad antikehad. On virulentsem ja slabovirulentnye viirusetüved, mille vahel puudub antigeenne erinevusi. Päikesevalguse viirust tapab pärast 7 tundi, munad pinnal on inaktiveeritakse 60 t {{°}} C 2 minutit, hingetoru laipade säilitati 4-10 t {{°}} C juures 30-60 päeva temperatuuril t -8 {{°}} C, -10 {{°}} C - 370 päeva kuivatatult vaakumis - kuni 2 aastat. 1% leelislahusti oli 3% lahus kresool inaktiveeritud viirus 30 sekundit.

Epizootology. Kõige vastuvõtlikumad AI l. n kanu (vanuses 5 kuud - 1 aasta). ja faasanid. Kalkunid, pardid, tuvid harva haige. patogeen Allikas - patsientidele ja taastuda lind pikka aega jääb viiruse kandjad. Transfer tegurid - toidu ja vee inventuuri. Viirus võib üle personal. Viisid penetratsiooni viirus on peamiselt ninaõõnepõletik, hingetoru ja sidekesta. Haigus avaldub kujul loomataudid. Tekkimine I. l. f. aitama niiskus ruumides, ülerahvastatus ja puudulik söötmine linnud. Haige linnud saavad tugeva immuunsuse, mis on möödunud järglastele läbi muna.

Sümptomid ja voolu. Haiguse peiteaeg - 6-15 päeva. On äge, alaäge ja krooniline haigus. Kui äge muidugi (laringotrahealnaya kujul) linnud on depressioon, keeldudes toita, istub tema silmad kinni. Hingamine on raskendatud, nokk lahti; linnud paisata omamoodi krooksumine helisid. Neelus näinud fibrinoossete hoiused, mis võib põhjustada lämbumise. On ka pisaravool ja eritis ninasõõrmed. Subakuutsele iseloomustab ka kahjustuste hingamiskaitsevahenditena väiksemal määral. Kroonilise muidugi vaadata konjunktiviidi ja laugude, pisaravool, valgustundlikkus veritsev kolmanda sajandi kogunemine juustjas mass sidekestakotti, keratiit, Panophthalmitis. I. l. n. Sageli on keeruline mükoplasmoosi ja teised. Disease.

Patoloogilised muutused. Iseloomustab katarraalne või fibrinoossete-hemorraagilise trahheiit (joon.). Mõnikord avastamiseks verejooksude limaskesta ninaõõnepõletik ja ninakõrvalkoopad katarraalne-hemorraagilise enteriit, kloatsit., Sinusiit, bronhiit, bronchopneumonia. Histoloogiliselt näidata rakulise infiltratsiooni ja ketendumine rakud limaskesta hingetoru.

Diagnoos põhineb kliiniliste andmete ja Episotoloogilisel, patoloogilised muutused ja laboratoorsed uuringud (avastamine intranuklearnyh kandmisel epiteeli hingetoru, viirus samas kohas abiga fluorestseeruvate antikehade, MAK, PH jt.). I. l. n. eristuda Newcastle'i haiguse nakkuslik bronhiit, mükoplasma, rõuged, nakkuslik nohu ja A-vitamiini puudus.

Ravi: sümptomaatiline vahendid ja antibiootikumid.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Konkreetse ennetamiseks vaktsiini kasutada taotluse sidekesta hõõrudes kloaagist (rohkem levinud meetod) n sulgedest folliikulite, intranasaalne, aerosool. Pärast vaktsineerimist lindude võivad olla tüsistused, eriti kui need sisaldavad neid külmas. Soovitatav on vaktsineerida kodulinde hoitakse eraldi. Selleks, et vältida IM l. n. valvama õitsva majanduse toomast viirus äsja ostetud lind toidab, inventar, transport. Kui AI l. . N kehtestada piiranguid põllumajandus, keelata impordi ja ekspordi linnud; ilmselt terve linnud vaktsineeritud. Inkubaatorisse teeb san vaheaega. Desinfitseerimine ruumide ja inkubaatorid linnud, seadmed, territooriumil. Noored loomad on kasvatatud isolatsioonis.

Lit.: Shennikov ST, lindude nakkav larüngotrahheiidi ja meetmed selle vähendamiseks, Moskva, 1967; Obreshkov K. Infektsiozen larüngotrahheiidi, raamat.: Bolesta lindudele, Sofia 1978.

Verehüübed hingetoru kana nakkav laringotrahente.

+++

Nakkust mastiiti lambaid (mastiit infectiosa ovium), äge nakkushaigus, mida iseloomustab põletik (sageli kärbuv) last. Salvestatud paljudes riikides, kaasa arvatud NSVL. See toob olulist majanduslikku kahju, kui suremus imetavate uttede võib ulatuda 80%.

Etioloogia. Peamised haigustekitaja kärbuv vorm I. m. On. - Patogeensed stafülokokid, et Gram on hemolüütiline omadused, plasma-hüübimine, fermentide mannitool anaeroobsetes tingimustes. Harvem haigus Bact. mastitidis Ovis, gramnegatiivsete aeroobsete varda fikseeritud ovaalsed, ei moodusta eoseid, see kasvab hästi ühiste toitekeskkonnale.

Epizootology. Ill ainult imetavatel rohkem poeginud uttede. I. m. On. See tekib 2-4 nädala jooksul pärast poegimist; lõpuga laktatsiooni peatub. patogeen Allikas - patsientidele ja taastuda uted, et toota patogeeni piima ja mädane eritist udar. Nakatumine toimub peamiselt läbi nisade udara või kahjustatud nahale. Traumeerima naha rinnaga enamasti tallede imemiseks. Tekkimine I. m. On. See aitab kaasa nõrgenemine organismi vastupanuvõimet utte koos kehvade tingimuste ja ebapiisav rinnaga. I. m. O. nimega Bact. mastitidis Ovis, võib tekkida, kui patsiendil kopsupõletik on nakatunud ute tallede imemiseks. Talled patogeen isoleerida nina möödumist. Immuunsus. Haige sheep're ole haige.

Kursus ja sümptomeid. Inkubatsiooniaeg mõnest tunnist kuni 1 päev. Stafülokok- vorm I. m. On. iseloomustab mädane või hemorraagilise udarapõletikku. Kui mädane mastiit udara parenhüüm moodustavad sageli abstsess. Hemorraagilise mastiiti tavaliselt lõpeb gangreenita. Tabanud osa udar on laienenud, kondenspiim, valus. Naha punetav, kuum, tihe. Turse on sageli üle udarast sisemine reie alakõhus ja lahkliha seina. Nadvymenny laienenud lümfisõlmede. Haige lambad sageli on, liigub raskustega, laia asetusega tagajalgadel. Närimiskumm ei ole kättesaadav, kiire hingamine, pinges kehatemperatuur 40,5-41,5 {{°}} C. On ristluu, selg, küljed sageli kannavad karusnahka. Haigus on põhjustatud Bact. mastitidis Ovis, kergemad sümptomid seroosne või mädase-katarraalne mastiiti ja lõpeb sageli taastumist.

Patoloogilised muutused. Tabas udara kude lahti, tumepunane, täis gaasimulle, kergesti katki, kiirgab see ebameeldiv roiskunud lõhn.

Diagnoos alusel kehtestatud episootilistest, kliiniliste ja surmajärgse andmed vajadusel - laborikatsete (udara sekretsiooni). I. m. On. eristuda nakkav agalaktiaga lambaid ja kitsi.

Ravi. Aasta alguses haiguse kasutatakse antibiootikume ja sulfaate ravimeid, mis ei nõua mitu süsti ööpäevas (bitsillin 3 dibiomitsin, bitsillin 5). 3 Bitsillin lahustada steriilses soolalahuses manustatakse intramuskulaarselt doosis 10-20000 ühikut 1 kg looma kehakaalu, bitsillin 5 -. Intramuskulaarselt (. 750000 IU 0,5 ml 10,8% novokaiinille lahus mine). Dibiomitsin kui 10% emulsiooni 30% hinnatud glütserool steriilne lahus või vereseerumis manustatakse naha annuses 0,5-0,7 ml 1 kg loomade kaal. Kui mädanikud ja gangreen udara - kirurgilist ravi.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Selleks, et vältida IM m. On. süstemaatiliselt uurima uted, pöörates tähelepanu rinnavähi muudatusi; udara lüpsiks pühkida rätikuga niisutatud soojas 0,1 dezmola nym lahendus või naatriumhüpoklorit, pärast lüpsi nisadeso määrida emulsiooniga. Majanduse haiguse korral patsiente uted koos talled isoleerida ja neid ravida. Pärast patsientide isolatsiooni toimub puhastamine ja desinfitseerimine loomade varjupaigale. Teil on võimalik taotleda arsti profülaktika - lihasesisese süstimise bitsillina 5 (. Kell 750-1500000 ühikut) uted kohe pärast poegimist ja jätkata iga kuu aja tagant, kuni võõrutamist talled. Taastatud loomade pidamise ja söövad eraldi terved karjad. Pärast söötmist uttede pöördumatute muutustega udara edasi liha.

Lit.: Arhangelski II, nakkusliku mastiidi lambaid, raamat.: Haigused lambaid ja kitsi, M., 1973.

+++

nakkav nohu linnud (Nohu infectiosa avium), nakkuslik nohu, gemofiloz, nakkav nakkushaigus, mida iseloomustab põletik limaskestadel ninaõõne, silmaalune nina, silma sidekesta, kõhnumise ja tootlikkuse vähenemise linnuliha. See on laialt levinud paljudes maailma riikides.

Etioloogia. Patogeen - Bact. Haemophilus gallinarum, gramnegatiivsete, liikumatu, polümorfse kokitaoliste bakter, mis sageli bipolaarse värviti. Mõned teadlased näitavad, et peale Haemophilus influenzae, etioloogias I. piirkond. n. on olulised viiruse patogeensete seente.

Epizootology. Ill peamiselt kanad, kalkunid vähem. Allikas patogeen - haigeid linde, patogeen eritab nina möödumist. Peamised nakatumisteed - aerogenic, ülekande tegurid - toit, pinnas inventuuri. Suhe episootilist puhangute iseloomustab kiire katvuse suure hulga lindude (mõnikord 100%). Mõningatel juhtudel haigus kestab kaua, lööb kõige nõrgemad linnud. Väga oluline päritolu I. piirkond. n. teguri alatoitumus. Mis puudumine A-vitamiini sisaldus toidus oluliselt vähendanud läbitavus limaskestade ülemiste hingamisteede tingimisi patogeensete mikrofloorale.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 3-4 päeva. Haigus esineb esmakordselt läbipaistev jagamine lima nina avad ja konjunktiviit. Lind kaotab söögiisu ja munatoodang. Pilkupüüdev siis fibrinoossete saladus võib põhjustada ummistust nina avad (lind hingab avatud nokk). Silmaalune nina paisuda. Arendab katarraalne konjunktiviidi seroossest heakskiidu, siis vabaneb fibrinoossete eritist, mis on deponeeritud sidekestakotti, suleb silmad, surub poole silmamuna. Rasketel juhtudel on täielik nägemise kadu tulemusena panoftalmita, atroofia silmamuna. Haiguste kestus 10-20 päeva. Suremus tähtsusetu lind surmajuhtumeid esineb tüsistuste ja kurnatus. Kroonilise haiguse kulgu kestab 1-9 kuud.

Patoloogilised muutused on lokaliseeritud peamiselt ülemiste hingamisteede. Leia katarr kõri ja hingetoru, fibrinoossete massid sidekesta ja õhukotid.

Diagnoos põhineb episootiauuring, kliiniliste ja Surmajärgne andmeid, laboriuuringud lindude surnud laibad. I. n. n. eristuda larüngotrahheiidi, viirus, Newcastle'i haigus.

Ravi. Hea raviefekti on sulfoonamiidi (Sulfathiazole 0,126% vesilahuse joogivesi, 0,2% ny sulfadimezin), mida kasutatakse 7-10 päeva. Sulfadimezin saab söödale lisatakse (0,5%) 7-10 päeva. Kohaldatud lihasesisese streptomütsiini (50 tuhat eurot. Ühikud 2-3% hinnatud novokaiinille).

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Konkreetsed ennetava hoolduse ei töötanud. Hoiatus I. n. n. summast kinnipidamine zoohygienic ja veterinaaria-san reeglite sisu. Me ei saa lubada lindude hüpotermia ja järsku temperatuuri kõikumised ruumides (optimaalne temperatuur majas täiskasvanud linnud 15-24 {{°}} C).

Lit.: Bessarabov BF, kanad haigused, Moskva, 1974; Epizootology, ed. RF pumbad, 2nd ed., Moskva, 1974.

+++

nakkushaiguste vereloomenekroosist kalakudedest, äge viirushaigus alaealiste sockeye lõhe ja vikerforelli iseloomustab Nekrootiliste muutused vereloomekudedega. See on registreeritud USA-s ja Kanadas. Letaalsus umbes 100%.

Haigustekitajat - RNA viirus perekonna Rhabdoviridae. See replitseerub pideva kultuuri kala rakud; resistentsed eetris ja pH 3,0; inaktiveeritud 60 t {{°}} C) 30 min. Allikas patogeen - haige kala. Linnugripp n. g m. p. täheldatud veetemperatuuri juures 8-10 {{°}} C) juures maimud pärast rebukoti imendumise ja eriti kala vanuses 5-6 kuud. Haiguse peiteaeg on 7-12 päeva yearlings. Kala loid, ei reageeri heli ja puudutus; mõnikord teeb järsku ujumisliigustustes külili ringi vaheldumisi liikumatus. Naha tumedad, kahvatu lõpused. Ilmuvad puhitus kõhus ja mõnikord exophthalmia, verejooks lobus uimed ja valdkonnas kurgu paistetus tagasi pea ja Lõpuskaaned. Lahkamisel selgub, verejooksud kohta ujupõite, kõhukelme ja retorperitoneaalne rasva. Magu täis piim- lima, seinal sooled - petehhiatest. Neerud ja maks - nekroos. Diagnoos põhineb isolatsiooni viirus haige kala, Episotoloogilisel ja kliinilisi andmeid ja tulemusi lahata haigete või surnud kalu.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetus- ja tõrjemeetmeid, mis põhineb üldisel loomade tervise tegevust.

+++

Nakkuslik pankreasenekroos lõhe, terava viirushaigust juveniilne lõhelaste, mida iseloomustab ataksia, naha tumenemine, kahjustustest parenhüümse elundeid. Surmava - 80% ja üle selle. I. n. n. g. l. See on registreeritud Taanis, Prantsusmaal ja Kanadas.

Haigustekitajat - RNA-viirus, umbes 1,5 nm, vaid patogeensed kala. On lokaliseerunud neer, põrn, magu, soolestik, sperma ovariaalvedelikku ja fekaalid kala. Vastupidav lainetes. Kui külmkuivatamise jääb aktiivseks rohkem kui neli aastat. Kõige vastuvõtlikumad patogeeni haiguse alaealiste paalia, vikerforell, jõeforell, atlantich. lõhe ja forelli. Allikas patogeen - haige kala,-viiruse kandjad. Peamised nakatumisteed - seedetrakti. Kõige teravamad haigus esineb vee temperatuur 12 kuni 14 {{°}} C). Haiguse peiteaeg - 6-10 päeva. Haigus areneb kiiresti ning sellega on kaasas ootamatu massilise kalade hukkumise. Patsiendid rõhutab tõmblev tõmblemine keha, rikkumisi liigutuste koordinatsiooni, langetati põhja pool, nõrk hingamisteede liigutusi. Nahk on keha haiged kalad tumedamaks, areneb ühe- või kahepoolne exophthalmos, kõht on täis. Lahkamisel selgub, täppverevalumid hemorrhages sisikond ja peamiselt pyloric derivaadid. Maks ja põrn on aneemia, sapipõie tugevalt venitatud palju sappi. soolteseinte lõtv, ta sirutas ja täis selge või valkjas lima kreemjaks. Pankreas on nekroosi ja tsütoplasma kandmisel; vereloomekudedega neerudes - degeneratiivsed muutused ja kasv makrofaagrakke. Diagnoos põhineb episootiauuring, kliinilisi, patoloogilisi andmed, tulemused histoloogilisel ja viirusisolatsioon rakukultuuris.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine põhjaliku ja õigeaegne rakendamine keerukas igapäevases loomade tervisele, kalakasvatus ja zoo-tehnilised taastamise tegevuste juures kalanduse ja haudejaamu. rahutu majandusele ei võimalda eksportida viljastatud muna ja kala.

Lit.: Kanaev AI, Nakkushaigused lõheliste, L., 1973.

+++

nakkusliku Nekrootiliste hepatiit lamba (Hepatiit infectiosa necrotica ovium), mürgistus, mida iseloomustab koldeid maksas. Patogeen - Clostridium oedematicum B-tüüpi haigus esineb taustal maksahaigus ja sooleusside nakatumise täheldatud ebasoodsas olukorras faskiolaas ja dicroceliasis valdkondades nagu väike puhangute või sporadich. juhtudel. Rohkem vastuvõtlike loomade vanemad kui üks aasta. Sissetulek välk. Iseloomulik haiguse sümptom - kasvav krambid. Haige lambad tappa mõne minuti vähemalt 2-3 tundi. Lahkamisel avastamiseks ülekoormuse, eriti nahaaluses veresoonte märkimisväärse hulga transudaatseerum meie rindkere ja kõhuõõnes, veritsev siseorganeid. On mitu maksa, tungib sügavale kudedesse kärbunud kolded. Diagnoos põhineb episootiauuring andmed võttes arvesse haigustunnusteni ja patoloogilisi muutusi ja kinnitati laborikatsete (isolatsiooni patogeeni või avastamiseks konkreetset toksiini). Välista bradzot, enterotoxemia nakkushaiguste, ägeda faskiolaas jms haigus.

Selleks, et vältida ebasoodsate talud lambad vaktsineeritud protivoklostridioznym polianatoksinom. Vaata. Samuti Bradzot.

Lit.: Urgale KR, Klostridiozy lambad, Moskva, 1977.

+++

infektsiooniprotsess cm. nakkus.

+++

veiste infektsioosse rinotrahheiidi (rinotrahheiidi infectiosa bovum), nakkav katarr hingamisteede veised, veiste nakkava rinotrahheiidi - pustuloosset vulvovaginiidiga, nakkav haigus, mida iseloomustab peamiselt mõjutavad ülemisi hingamisteid (hingamisteede kujul), vulvovaginiidiga, balanoposthitis, aborti (suguelundite vorm) , entsefaliidi. Haigus on levinud, eriti riikides, kus arendatakse karjakasvatussektori.

Etioloogia. Patogeen - viirus pere Herpesviridae (vt herpesviirus.). Viirus paljuneb rakukultuurides alates elundite ja kudede vasikate, lamba-, sea- ja küülikutel on eriti hästi - rakukultuuride munandid vasikate ja lehma embrüo neeru. Viirus püsib kaua sügavkülma hetkel t 4 {{°}} C) vähendab tiiter 1 kuu. Täielik inaktivatsiooni viirus esineb pärast 45-päevast hoidmist temperatuuril 22 t {{°}} C) ja 7-20 minutit temperatuuril 56 t {{°}} C). Viirus inaktiveeritakse kiiresti happelises keskkonnas ja lipiidide lahustid purustati formaldehüüdi lahus (1: 500).

Epizootology. Autor haigus vastuvõtlik veised. Noortel Veisetõugude haigus on raskem kui noored loomad tõugude. I. lk. a. p. lk. Ta esineb sagedamini taludes suurte kariloomade, kus ülerahvastatud loomade heaolu. Puhkenud haiguse nendes taludes toimub pärast 6-30 päeva jooksul sisestada uue karja. Allikas agent infektsii haige loom, kes aktiivselt eritada viirust keskkonda 2-4 nädalat. Ill loomad võivad olla nakatunud HIV. Nakatumine toimub peamiselt sisu jagamisel või haigete loomade tervisliku viiruse kandjad. Viirus levib köhimisel, mille eritis ninast, vaba paaritumist või kasutades saastunud sperma viirus. Kaudne edastusviisidelt patogeeni vähetähtis roll. Haige looma omandada immuunsust kuni 5 {{}} jooksul. Aktiivne immuniseerimine tekitab immuunsuse vähemalt 6 kuud.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg - 2-10, tavaliselt 5 päeva. Hingamisteede kujul avaldub järsku kehatemperatuuri tõus kuni 42 {{°}} C), mis toimub 3-5 päeva. Selle aja jooksul jälgida rõhutud seisund, isutus, hingeldus, köha, ummikud nina limaskesta ja sidekesta. Loomadel heleda ninakinnisus laieneb peegel. 1-2 päeva pärast - eritis ninast, tugev seroosseid-limaskestade, mäda ja siis. See vabaneb suuõõne vahutav sülg. In lüpsilehma piimatoodang langeb järsult. Vastupidi nina limaskest võib esineda koldeid nekroos ja fibroosne hoiused, mis puutuvad eemaldades haavand. Haigus lõpeb tavaliselt elavdamisele 2-4 nädalat. Kui komplikatsioone sekundaarne mikrofloora võib bronchopneumonia pikema haiguse kulgu ja halva prognoosiga. Suguelundite kujul lehmadel iseloomustab hüpereemia tupe limaskesta tekkega mügarikud mädavillid ja haavandid. In tuppe koguneb muco-mädane eritist. Sarnaseid muutusi on leitud peenise ja eesnaha pullid. Loomad eksponeerida ärevus, sageli poos urineerida. Haiguse kestab -3-8 nädalat, soodsa prognoosi. Abort on sageli täheldatud mullikad, need tekivad 1 kuu pärast nakatumist. Ei tüsistusi ei täheldatud, loomad säilitavad reproduktiivse funktsiooni. Vasikad 4-6 kuu vanuselt on meningoentsefaliit näidanud depressioon, isutus, koordinatsioonihäired liikumise, lihaste värinaid, kooma; halva prognoosi.

Patoloogilised muutused. Neile Avanäituseks katarraalne põletik limaskesta ninaõõnes, kõri ja hingetoru sageli, diphtheritic film teatud aladel limaskestade ülemiste hingamisteede, emfüseem, kopsu- ülekoormuse vahutav vedeliku hingetoru ja bronhide. Sageli täheldatakse bronchopneumonia, mõnikord katarraalne põletik seedetraktis.

Diagnoos põhineb laboriuuringutele nagu kliinilised nähud ja patoloogilised muutused võivad olla samad kui teiste hingamisteede haiguste puhul. Laboratoorsed katsed on: viirusisolatsioon koekultuuris järgneb identifitseerimise, avastamise spetsiifiliste antikehade reaktsiooni neutraliseerida kasutades koekultuurid, immuunfluorestsentsiga ja elektronmikroskoopia tehnikat, jne ... I. lk. a. p. lk. eristuda viirusdiarröat, paragripi-3, pahaloomuline limaskestapalavikuga, adenoviirus ja respiratoorne süntsütiaalviirus infektsioon, pastörelloosiga.

Ravi. Keemiaravi ei ole arenenud. Selleks, et vältida teiseseid nakkusi antibiootikume kasutatakse.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Hoiatus I. lk. a. p. lk. põhineb läbiviimise üldise majanduse loomade tervise kaitseks ja parandamiseks vastupanu looma organismi. Et talude kaitsmiseks viiruse sissetoomise ei võimalda kanne loomade ebasoodsa leibkondadest. Põllumajandusloomade söötmiseks täiendada piiratud arv tarnijaid taludes. Nagu teevad loomi hoitakse isolatsioonis 30 päeva. Haigeid loomi on isoleeritud ja loomad on jõudnud tingimisi mass pass tapamajja. Kui haigus talus läbi piiravaid meetmeid purustamine episootiauuring kett; peatada uute loomade. Väga oluline on luua normaalsed tingimused zoohygenic, täis söötmine, veterinaaria-sanitaarmeetmetele. live ja inaktiveeritud vaktsiinide puhul kasutatakse konkreetse ennetamiseks.

Lit.: Kryukov NN, IBR, raamat.: Nakkushaigused veised, M., 1974, lk. 83-94; Syurin VN Fomin NV, Private veterinaar- viroloogia, M., 1979, lk. 61-67.

+++

nakkusliku põskkoopapõletik kalkunid, sama hingamisteede mükoplasmoosi.

+++

nakkusliku sinusiit pardipoegade (Sinusiit infectiosa anaticularum), viiruslik gripp pardipoegade, viirushaigus iseloomustab koldeid ülemiste hingamisteede, sealhulgas õhukotid. Salvestatud paljudes riikides.

Patogeen - RNA-viirus pere Orthomyxoviridae suurus 80-120 nm, kasvatatud tibu ja pardi embrüod, koekultuurid erinev selgesõnaline tsütopaatilise efekti. On mitmeid serotüüpide viiruse; tal on antigeense inimese gripiviirused, hobused ja sigu. Viirust inaktiveeritud otsese päikesevalguse eest 5 {{}} h temperatuuril t 60 {{°}} C juures 20 min, t 37 {{°}} C - 13 päeva, toimel 3% mine naatriumhüdroksiidi, 3% mine Karbolihappo - paar minutit. Haige pardipoegade ning kalkunite; teiste liikide ole vastuvõtlikud. Allikas patogeen - haigeid linde. Nakatumine toimub otsesel õhus; on tõendeid võimalust transovarial edastamiseks. Karja mõjutatud suur hulk linde. Immuunsus ei ole uuritud. Peamised kliinilised tunnused - jaotamise vedeliku ninasõõrmed, aevastamine, hingamisraskused. Seal konjunktiviit. Haigus on 5-10 päeva kuni 2 kuud. Suremus on väike (pika haiguse kulgu karjas). Lahkamisel näitus õhetus nina limaskesta, esinemine limaskestade või tõsise see fibroosne eritist, limaskestapõletik õhukotid, fibrinoossete hoiused seal. Fibrinoossete film täheldati ka maksa ja põrna. Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste, patoloogilised muutused ja laboratoorsed uuringud (viiruse isolatsiooni, seroloogiliste reaktsioonide - RZGA). I. lk. y. eristuda mittenakkuslike haiguste hingamiselundeid, eriti keeruline sekundarnoy mikrofloora.

Ravi. Konkreetsed ravi ei töötanud. Kanna polümüksiin B ja oksütetratsükliiniga pärssivat sekundaarsete infektsioonidega. Vältimise ja kontrolli meetmed hõlmavad teostamiseks veterinaar-sanitaarmeetmetele.

Lit.: Prokofjevi MT, Tsimoh PF, viiruslik gripp pardipoegade, raamat.: Haigused linde. Tr. VNIIBP 1966 c. 2 (13).

+++

nakkuslikku enteriiti naaritsad, sama viiruse enteriiti naaritsad.

+++

nakkusliku entsefalomüeliidi (entse infectiosa equorum), äge viiruslik haigus, mida iseloomustab põletik aju ja seljaaju häired kesknärvisüsteemi, parees seedetrakti ja kusepõie, kollatõbi.

Etioloogia. Patogeen I. e. l. - Unclassified suurus 80-130 nm viirus, ümmargune, ovaalne, varras-vähem vormi. Viirus on haritud iga 7-9 kana embrüo, koekultuurid kasvab embrüote ja seaneerudes. Vastupidavus patogeeni pH on vahemikus 4,5-8,5. Virus säilitab elujõulisuse kuivatati vaakumis temperatuuril t 2-4 {{°}} C 4-12 s 30% glütserool hinnatud t 14-18 {{°}} C - kuni 3-6 kuud. Päikesekiiri viiruse inaktiveerida läbi 4-8 tundi t -. 10 {{°}} C viirus püsib 3 kuud. Viirust inaktiveeritakse t 65 {{°}} C - 10 minuti pärast hetkel keema - paar sekundit. Desinfitseerimislahused tavalistes kontsentratsioonides neutraliseerida viiruse pärast 10 min.

Epizootology. Looduslikes tingimustes kannatavad reeglina, hobused vanuses 2 kuni 12 aastat. Enamik haigeid hobuse jooksul karjatamiseks. Haigus esineb väike puhangute või juhuslik juhtudel. Allikas patogeen - haige hobune. Haigus võib vektorite teatud tüüpi sääskede ja puukide. Esimene haigust, sõltuvalt kontsentratsioonist hematophagous putukad looduses, on registreeritud hiliskevadel (mai), suurim esinemissageduse septembris. Mis algusega sügiskülmadest haigus tavaliselt kaob. Samal ebasoodsad punkt I. e. l. täheldada mitmetes järjestikust aastat, sest juuresolekul patogeeni, milline reservuaar. Haige olnud hobused omandada tugeva immuunsuse.

Kursus ja sümptomeid. Inkubatsiooniaeg 15-40 päeva. Ägeda. Haigus avaldub peamiselt lopsakas ja rahulik vorme harvemini asümptomaatiline (latentse) kujul. Prodromaalses haiguse staadiumist kestab mõnest tunnist kuni 3-5 päeva, mida iseloomustab lühiajaline kehatemperatuuri tõus, depressioon, väsimus, isutus, haigutamine, alandades naha tundlikkus, kerge kollatõbi. Kujul hobune lopsakas paus rihm, innukas kontrollimatult edasi, mõnikord tagurpidi komistavad takistusi, põhjustades enesevigastamise ja vigastused (joon. 1). Sageli haiged hobused võtta ebaloomulik poos - peatugi vastu maad, mis kuuluvad ühele küljele, mistõttu ujumisliigustustes viskab tagasi oma pea tagasi. Närvi mõju on täiustatud, et tõmblemine üksikute lihasgruppide, Foyer liikumist. Reflekside esialgu nõrgenenud pärast täiesti kadunud. Täheldatud nägemise kaotus, uriinipeetus. Elavaks pulss, hingamine on pinnapealne, kehatemperatuur on normaalne või veidi vähenenud. Rünnakud mäss mõnikord asendatakse aja rõhumine. Kestus tõbi, 1,5-15 päeva. Iseloomulik muutusi vere: arvu suurenemist leukotsüütide (. Et 13-16000 ja rohkem), bilirubiini (. 10-90 ühikut) ja erütrotsüütide settereaktsiooni aeglustumine. Suremus ulatub 40-90%. Rohkem kui 80% mõjutatud hobused surevad 24-48 tundi. Vaikne haiguse vormi kaasneb kasvav inhibeerimine, õigeaegse ravi lõpeb sageli taastumist.

Patoloogilised muutused. Kuolonkankeus on nõrk ja möödub suhteliselt kiiresti. Avasta kurnatus, kollatõbi - safrani-kollane lima ja serooskelmetes, nahaaluskoe, pealispinda, aponeuroses, skeletilihastes. Seroosne ja seerumi hemorraagilise. infiltreerub tekkida nahaaluses koes, kõhul, jäsemetele. Lümfisõlmed on suurenenud, paistes, niiske on lõigatud, plekilised punase ääristusega. aju ja seljaaju nahad edematous laevad täis verd ja ajude pehmendamiseks. Histoloogilisi muutusi leitud maksas: maksarakud on koormatud rasvatilku, paljud neist koos pycnotic või lüüsida tuumad; liigne ladestumine gemofustsina. Põrn - väiksema arvu Hemosideriin. Ajus on klastrite rühma valdavalt histiocytes, lümfoidrakku, polünukleaarsete; Sageli täheldatud väikese ümmarguse verevalumi.

Diagnoos põhineb ehpizootologicheskaja uuringus haigussümptomeid, tulemused hematoloogiliste ja viroloogilise uuringud, patoloogilisi ja histoloogilise andmed. I. e. l. eristada marutaudi vastu, Aujeszky haiguse, botulism, piroplasmoses, sööda mürgistus, samuti bornaskoy haigus, Jaapani ja amerianskih hobuste halvatuse. Kui bornaskoy haiguse surnud hobust leida acidophilus tuuma organite Jost - Degen närvirakkudes hipokampuses (joonis 2).

Ravi. Konkreetsed ravi ei töötanud. Haige hobused panna suur, pimedas ruumis rohke allapanuga. Nad puhastada pärasooles, põie- kateeterdamisseadmed tehakse. Pärast sondi nosopischevoy saades 2 korda päevas naatriumsulfaadiga (100-150,0 g), kamper õli süstiti subkutaanselt 20 ml iga 4-6 tunni järel, intravenoosselt - lahustati 400 ml soolalahust heksamiin (25,0 g), glükoosi (40,0 g), kaltsiumkloriid (20,0 g). Rakendatud ka hapniku (10-12 L) subkutaanselt, intravenoosselt manustatavaid 200 ml 10% mine hüpertooniline naatriumkloriidi lahusega. süstimist korrati pärast 2-3 päeva, kui vaja.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. ennetavate meetmete eesmärk on suurendada organismi vastupanuvõimet täieliku rinnaga, kus hoitakse heades tingimustes ja nõuetekohase kasutamise hobused. Ravitud loomadel insektitsiid, tõlkida need tallikohtade, nõrutatud märgalade, puhastades Bush. Juhul I. e. l. düsfunktsionaalne karantiini objekt. Patsiendid ja isoleerida ja ravida haiguse kahtlus hobused. Karantiin tühistada pärast 40 päeva pärast viimast juhul või taastamise korral patsiente ja pärast viimast desinfitseerimine ja esemeid, mis puutuvad kokku haige hobused.

Lit.: Kolyako JE, nakkuslik halvatus, raamat.: Viirushaigus hobused, M., 1973, lk. 5-40; Nõmm EM nakkava halvatuse, raamat.: Nakkus- ja parasiithaigused hobused, M., 1976, lk. 3-28.

Joon. 1. Horse lokkav kujul nakkav halvatus.

Joon. 2. Tuuma organite Jost-Degen närvirakkudes hipokampuses kell bornaskoy haigus.

+++

nakkusliku halvatuse linnud (ENTSEFALOMÜELIIT fectiosa avium), viirushaigus, millele on lisatud noorloomade düsfunktsiooniga kesknärvisüsteemis ning väheneb marjatoodangu täiskasvanutel. Haigus avastati Ameerika Ühendriigid, Kanada, Peruu, Austraalia, Uus-Meremaa ja paljudes Euroopa riikides.

Patogeen I. e. n -. viirusega pere Picornaviridae perekonda nakkav, suurus 20-30 nm. Seda kasvatatakse kana embrüo. Kultuuris chick neerurakud see toob kaasa tsütopaatilise toime. Viirust inaktiveeritud 10 minuti jooksul 20% vesinikkloriidhappe kustutatud lubi, 5% valgendi nym 5% fenooli lahus kuumutamisega temperatuuril 65 t {{°}} C. Autor slabovospriimchivy viiruse katseloomadel. I. e. n. kõige vastuvõtlike kanad 1-5 nädala vanuselt. Nakatumine toimub peamiselt kanad transovarially. Haigus avaldub enamasti kevadel. Enamasti kannatavad, munakana tibu, sai alguse munatoodang. Immunity tekib pärast perebolevaniya ja pärast manustamist sünteetiline viirus. Haiguse peiteaeg - 1-2 nädalat. Tibud kuni 4 nädala vanuselt märk kõhulahtisus, ebakindel kõnnak, ataksia, parees ja halvatused lihaste värinad pea ja kaela (joon.), Athose. Tibud vanemate ja täiskasvanud kanad haigus avaldub uimasust ja mõnikord pimedus, järsk vähenemine munatoodang ja hatchability. Bird kannab väikest muna. Reis avamist makroskoopilised muutused avastatakse. Histoloogiline uuring luua kaasamise närvisüsteemi (sooneümbrustes imbub düstroofia ganglionides), hüperplaasia lümfoidrakku pankreases, südame, maksa, näärmeliste ja lihaste kõhuga. Diagnoos põhineb Episotoloogilisel andmed, kliinilised nähud ja laboratoorsed uuringud, mis hõlmavad histoloogiline uuring patoloogilise materjali, isoleerimine ja identifitseerimine patogeeni neutraliseerimisreaktsioon bioanalüüsi kanad nakatunud tibu lootes. I. e. n. eristuda Newcastle'i haigus, Mareki haigus, avitaminosis D, B, E.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Konkreetse profülaktikaks kasutatakse inaktiveeritud ({{}} propiolaktoon vaktsiin, elus virusvaktsinu per os. Enamik vaktsineeritud munakanade enne munemist. Vaktsiini võib viirus levinud linnud tundlikud patogeeni. Selleks, et vältida I. e. F. soovitab kasutada hauduma pandud munad tervete kanade vanuses 2 aastat ja 2 nd pool muna. on vaja rangelt järgima veterinaar- ja sanitaartehnika kontrolli lindude importi riikidest, kus on olemas I. e. f. korral haiguse patsientide ja kahtlaste lindude haigus tappa, desinfitseerida lindude maja juuresolekul lindude joodiauruga, tärpentiin jne lyugolevskim lahus.

Lit.: Orlov FM, nakkuslik halvatus, raamat.: Haigused linnud, 2nd ed, MA., 1971; N. Shishkov, nakkav halvatus, raamat.: Bolesta lindudele, Sofia 1978.

Närvi sümptomid kana nakkav halvatus.

+++

nakkav halvatus sead, samas kui sigade ensootilise halvatus.

+++

infektsioon (.. pozdnelat infectio - saastumine, ladina inficio - ma toon midagi kahjulikku, nakatada), riigi nakatumise keha; evolutsiooniliselt moodustatud kompleksi bioloogiliste reaktsioonide mis ilmnevad interaktsiooni loomade ja patogeeni I. dünaamika see interaktsioon nimetatakse infektsiooniprotsess. On mitmeid avaldumisvorme vorm I. I. on nakkushaigus konkreetse kliinilise pildi (selgesõnaline IM). Kuna kliinilisi ilminguid AI seda nimetatakse latentne (asümptomaatiline, latentne, avaldumata). Tagajärjeks võib olla peidetud I. immuunseks, mis on tüüpiline nn immuniseerimise subinfektsii. Omapärane vorm AI - ei ole seotud eelmise perebolevaniem mikrobonositelstvo.

Tekkimist ja arengut MI sõltub olemasolu konkreetse patogeeni (haigustekitaja), võimalust selle tungimist organismi vastuvõtlike loomade, kodu- ja keskkonnatingimusi, mis määravad olemuse vastasmõju mikro-ja mikroorganismi. Me kohustada patogeenide võime põhjustada GI - püsiv, geneetiliselt määratud märge. Tingimisi patogeensed mikroobid elavad sageli keha looma kommensaalide ja põhjustada GI ainult vähendada resistentsuse peremeesorganismi. Mõned liigid on patogeensete mikroobide organism parasiteeruvad palju loomaliike, teised - ainult üks loomaliikidele. Mõned bakterid väljendatud koetropismiga. Iga liigi patogeensed bakterid põhjustavad teatud AI (toime spetsiifilisus). Väljendus MI sõltub määral patogeensuse konkreetse tüve patogeeni IV, see tähendab, et oma virulentsuse, mis väljendub toksilistest (võime toota toksiine) ja invasiivsus (vt. Invazivnost mikroorganismid). Sõltuvalt haigusetekitaja eristada bakteriaalsete, viirus-, seen- ja teised. I. Way sissetoomise patogeensete mikroobide looma keha nimetatakse värav I. Nad võivad olla naha, sidekesta limaskestade seedetrakti, hingamisteede, urogenitaalsüsteemi. Mõned mikroobid näitavad patogeensete tegevus ainult rangelt määratletud tungimist läbi värava I. Näiteks marutaudi viirus põhjustab haigust ainult rakendamise läbi vigastatud naha ja limaskestade ärritust. Paljud mikroobid on kohanenud erinevaid viise kehasse. Sõltuvalt haigusetekitaja ülekandemehhanismi eristada toitainete (toitmine), hingamisteede (sissehingamise, sealhulgas tolmu ja õhus), haava, vektor levivate ja kontaktandmed I. Kui te ei teenäitajaks tungimise mikroobe kehasse, I. nimetatakse krüptogeense. Sageli patogeenid esialgu vohada ainult toomise kohta, põhjustades põletikulist protsessi (esmane mõjutada). Kui põletikulised ja degeneratiivsed muutused arendada piiratud alal, asemele lokaliseerimine patogeen ehk fookuskauguse I. (fookuskaugus) ja hilinemise korral mikroobide lümfisõlmed, mis kontrollivad teatud piirkonnas - piirkondlik. Levides mikroobe organismis tekivad üldistatud I. seisund, mille puhul mikroobid tungimist primaarkasvajas vereringesse, kuid ei paljune verd, kuid ainult transporditakse erinevaid elundeid, nimetatakse baktereemiasse. In mitmete haiguste (. Anthrax, pastörelloosiga jne) arendab septitseemia: bakterid paljuneda veres ja tungi kõik elundid ja koed, mis põhjustab põletikku seal ja degeneratiivsed protsessid. Kui patogeen levib esmasest kahjustuse lümfisüsteemi ja hematogenous, põhjustades sekundaarsete septiline koldeid (metastaase) erinevates organites, ütlevad Pius. Kombinatsioon nähtusi nimetatakse septitseemia ja Pius pyosepticemia. Seisund, mille patogeene paljunevad ainult rakendamise valdkonnas, ja nende patogeensed mõju on eksotoksiine, nimetatakse toxemia (tüüpiline teetanuse).

AI võib olla spontaanne (looduslikud) ja eksperimentaalsed (kunstlikud). Spontaanne MI esineb looduslikult üleandmise teostamise mehhanism omased patogeensed mikroobid või kui aktiveeritud tinglikult patogeensete mikroorganismide elavad loomade organismis (endogeenne I., või füüsilisest isikust infektsioon). Kui konkreetse patogeeni siseneb organismi keskkonda, rääkida välistegurite I. nakkus üht tüüpi patogeen ehk lihtne (monoinfected) ja mikroobidega ühing, pakkuda mitte - assotsiatiivne I. Sellistel juhtudel mõnikord avaldub sünergia - suurenenud patogeensus üks mikroobiliiki mõjul teistele. Samal ajal kahe erineva haigused (nagu tuberkuloos ja brutselloos) I. nimetatakse segatud. Tuntud ja teisese (sekundarnaya) IV, mis arendab taustal mõned esmase (peamine), mille tulemusena aktiveerimist tinglikult patogeensed mikroobid. Kui pärast üleminekut I. korraks looma oma haigustekitaja haiguse põhjustatud uuesti nakatumist sama patogeenide soovitab Taasnakatamiseks. Tingimuseks selle arengu - säilimise tundlikkus selle patogeeni. Tähistame ja superinfektsiooniga - tagajärg (taas) nakatumist, astudes taustal juba välja haigus, mida põhjustab sama patogeene. Tagasi haigus, taasilmumine tema sümptomid pärast kliinilist paranemist on tulnud nimetatakse retsidiiviks. See toimub siis, kui loom vastupanu nõrgenemist ja elavdamist ellujäänud keha haigustekitajate üle haigus. Haiguse ägenemisi on omapärane haigus, mis moodustub piisavalt vastupidavad immuunsus (nt nakkava kehvveresuse Hobuse).

Ulatuslikke loomade söötmine, optimaalsed tingimused nende hooldamine ja käitamine on tegurid, mis fenomeniga I. Tegurid, mis nõrgestab organismi, on hoopis vastupidised. Üldiselt nälgimine valgu ja näiteks vähendatud immunoglobuliin sünteesi, vähendab aktiivsust fagotsüüdid. Liigne valk toidus viib atsidoosi ja langus veres bakteritsiidse. Mis puudub mineraalid katki vee ainevahetust ja seedimist, raske neutraliseerimine mürgiseid aineid. Kui hupovitaminoos nõrgenenud tõkkefunktsioon naha ja limaskestade, vähendatud bakteritsiidse veres. Jahutamine viib langus fagotsüütidesse aktiivsus, arengut leukopeenia, nõrgenemist barjääri funktsioon limaskestade ülemiste hingamisteede. Kui ülekuumenemist keha on aktiveeritud tinglikult patogeensete soole mikrofloora, suurendab läbivust soolteseinte mikroobe. Mõjul teatud doose ioniseeriva kiirguse nõrgestatud kõik kaitse- ja barjääri organismi funktsioonidele. See soodustab ise nakkuse ja levikut mikroorganismid väljastpoolt. I. välja töötada asjakohased ja tüpoloogiline omadused närvisüsteemi, endokriinsüsteemi ja riigi RES tase ainevahetust. On loomaliike, mis on resistentsed teatud VI osutusid võimalust ravimresistentse read, on andmed toime tüübist neuroloogilise aktiivsuse ilming nakkushaigusi. On tõestatud, et vähendada reaktsioonivõime sügava aeglustumine kesknärvisüsteemi. See seletab loid, sageli asümptomaatiline paljude AI loomade talveunest. Immunoloogilised reaktsioonivõime sõltub loomade vanusest. Noortel loomadel ja kõrgem naha läbilaskvust limaskestad, on vähem väljendunud põletikulist reaktsiooni ja adsorptsiooni võimsusega RES elemendid ja kaitsev humoraalne tegurid. Kõik see soodustab arengut konkreetseid AI vasikad põhjustatud tinglikult patogeensed mikroobid. Kuid areng noorte raku kaitsefunktsiooni. Immunoloogiline reageerimisvõime põllumajandusloomade tavaliselt tõuseb suvel (kui ülekuumenemise on välistatud).

Lit.: Timakov VD, mikrobioloogia, Moskva, 1973; Kokku epizootologiya ja zooprofilaktika, Sofia, 1973; Käsitsi kokku Epidemiology, Moskva, 1979.

+++

infektsioon (ladina inficio -. Ma toon midagi kahjulikku, nakatada), esinemine patogeensed bakterid organismis looma. Mõiste "I" ja kasutatakse ka näidata esinevate patogeensete mikroorganismide keskkonna objektide kohta.

+++

haned gripi (Influenza anserum), eksudatiivsete haned septitseemia, nakkushaiguse iseloomustab põletik seroplastiline serooskelmetes rindkere ja kõhuõõnes, õhukotid, hingetoru ja bronhide, samuti katarraalne enteriit. AI on registreeritud Ameerika Ühendriikides, paljudes Euroopa riikides. Suremus 10-60% noortest, täiskasvanud linnud umbes 15%.

Haigustekitajat AI - Bact. septicaemiae anserum exsudativae fikseeritud lühike, ei moodusta eoseid, aeroobne bakter; in määrdunud veri on üksikult ja paarikaupa, morfoloogiliste ja biokeemilised omadused sarnanevad bakterid saatvad gripp patogeeni sigu. Mikroob Gram värvitud negatiivselt. Ta kasvab tavalise agar. Kell t 56 {{°}} C patogeeni sureb pärast 5 minutit. Haige peamiselt noored vanuses 1-4 kuud. AI täheldati kujul sporadich. juhtudel, enamasti kevadel ja sügisel. Enamik haigeid väike hulk linde. Allikad haigustekitaja ja selle edastamise tegurid ja immuunsus ei ole hästi aru. Patsiendid linnud - isutus, janu, eritis ninast, letargia, millele järgneb vilistav hingamine, hingamisraskused, palavik, arengut turse, pea, kaela ja nahaaluse koe rindkere piirkonda. Tulevikus märkida nõrkus, halvatus jalgades (haige linnud), tiibade nina. Linnud taastuda 2-4 päeva alates haiguse algusest, kuid mõnikord surevad mõne tunni jooksul pärast esimest haigustunnusteni. Mis avamise nahaaluskoes pea, kaela, rindkere, mõnikord rinna- ja kõhuõõnes ilmutavad sültjateks helekollase eritist; seroplastiline perihepatiit, perikardiit, peritoniit, fibrinoosne sadestus filmide pinnal kopsudesse. Sisu vesine soole, selle limaskesta on põletik. Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste, patoloogilised muutused ja tulemused laboratoorseks uuringuks - bakterioloogiline uurimine andmeid, kahtluse korral ja välistada pastörelloosile - andmed biotestid (nakatumise terve haned).

Ravi. Kanna antibiootikumid (penitsilliin, terramütsiin) ja sulfoonamiidid (Sulfathiazole sulfadimezin). Tõhus kombinatsioon nendest ravimitest. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Ennetamiseks GI vastavad üldreegleid zoohygienic ja toidetakse loomi hoitakse karantiinis kaks nädalat imporditud talu haned. Kui AI erivajadustega inimeste haned eraldada tervetest; haigeid loomi tapetakse, teised ravitakse. Liha on tapetud linnud tohi süüa pärast provarkoy. Disfunktsionaalses karja profülaktiliselt manustada intramuskulaarselt hanepojad terramütsiin 30-60000. Units või anda sulfadimezin veega (kiirusega 0,2 grammi päevas ühe linnu).

Lit.: Fomin AY, gripp haned, raamat.: Haigused linnud, Moskva, 1962.

+++

hobuseid gripi vt. gripp.

+++

sigade gripi, sama seagripi.

+++

ripsloomad vt. Lihtne.

+++

esinemissagedus (ladina incidens, sündinud surmad incidentis - toimub ..), arvu äsja diagnoositud (uus) nakkusjuhtude teatud perioodiks 100, 1000, 10 tuhat või on 100 tuhat loomade määr sagedus haiguste ja vedajate .. üks esinemissagedus omadused. Vaata. Ka statistika, episootiliste.

+++

encystation, 1) protsessi tsüstide tekkele. 2) moodustamine encysted täidetud õõnsus sisalduv vedelik, mõned parasiithaigused organismid - üks vastsed.

+++

süsti (ladina injectio -. visata), parenteraalne manustamine lahendusi või vedel lekarstennyh ainete terapeutilise, diagnostilise või profülaktiliseks kasutamiseks. I. süstimiseks süstlad, aparaadid Bobrova et al., J. suures koguses vedeliku infusiooni nimetatakse gravitatsiooni.

Veterinaarkasutuse kõige levinum järgmised Nahasisese I..: Sissejuhatus paksus nahavoldi allergiline diagnostikavahendite (tuberkuliini brutselliin jne) - Sigadel - kõrva taha, veistel - küljele kaela või sabapoolsete korda , kanadel - on habe. Nahaalune I. - ravimite kasutuselevõtu tõttu piirkondades õhuke nahk ja hästi arenenud kiudaineid (sead kõrva taha või niude-põlve korda linde kaela). Intramuskulaarsed IM depoo teostatakse luua vajadusel pika imemise lekarstennyh ainete ja juhul, kui seda võimalust ei tohi manustada veeni (nagu nafta lahus). I. Koht sama, mis nahaaluse IV Intravenoosne IV - kandma kaotatud kehavedelikud, vereülekandeid, kasutuselevõtt vedelikud, uimastite ja muude ainete .. Seda kasutatakse suurte imetajate lahendusi tuuakse kaelaveenist, nahaalune rinnus, "piim" veenides sead - kõrva veeni; kiskjad ja väikese karja - kui alajäseme veeni küünarvarre ja väike varjatud veeni. I. Kui veeni ärritajate et vältida nende sattumist perivaskulaarsetest kude, mis võib põhjustada arengu näitajate ja tromboflebiit. Luusiseseks VI sarnaneb veenisisene; kell sigu seda teha Käepideme või teises segmendis, rinnaku ja õlg ülemise epifüüsi ja teiste luudest .; hobune - viimase segmendi rinnaku, koer - käepide rinnaku. Vnutrisinovialnaya IV antimikroobsete ainete või lahendusi mestnoanesteziruyuschih läbi diverticula liigesed, kõõlus ja sünoviaalmembraani kotid. Allaneelatav IV - kasutuselevõtuks antimikroobse (peritoniit, retikuloperitonite) või narkootikumide toimub hobused vasakule ja veistel õiges nälga lohk, sigadel - küljel valge joon vasakul või podvzdohe. Seljaaju (epiduraal) I. manustamiseks kasutada lahuseid novokaiinille koos lokaalanesteesias.

Lit. Magda II Itkin B. 3. Voronin II operatiivkirurgia põhitõdesid topograafilise anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1979.

+++

jood (Iodum; PC B-nimekirjas), keemiline element VII c. perioodilisussüsteemi DI Mendelejev, kell. m. 126, 9044, hall-must metalse läikega plaat või kasvajate kristallide iseloomuliku lõhnaga. Väga vähe lahustuv vees, kergesti - valmistamine iodiidideks lahustub 10 osa 96% alkoholi mine. Nagu antiseptiline I. kasutatakse laialdaselt meditsiinis kujul 5% või 10% mine mine alkohoolsete lahuse või vesilahuse (1: 1500) kaaliumjodiidi. See on lai antimikroobse toimega, samuti seenhaiguste antiparasitaarne, ärritavad ja Köha. Ettevalmistused I. (kaalium, naatriumjodiid, iodoform, iodinol) imendub kergesti limaskest seedetrakti. AI väga väikestes annustes kiirendab kasvu ja arengut noori loomi, suurendab imetamine (vt. Kaiod). Hoida IM ja ettevalmistusi klaasi jahedas, valguse eest kaitstult. Kui mürgistuse I. määratud interjööri 0,5% lahus oli naatriumtiosulfaadi, limaskestade puljongid, piim, munavalge, süsi.

I. - pidev osa taimede ja loomade organismi. Vaata. Mikroelemendid ka.

+++

iodinol (Iodinolum; B-nimekiri), antiseptiline; joodi adukt et polüvinüülalkohol. Vedelik tumesinine värv Iseloomuliku lõhnaga joodi. See on efektiivne paljude bakterite (sh riketsiad), seente kohta. Mitte ärritavad nahka, limaskesti ja haavad. Rakendatud sees seedetrakti haiguste noorloomade; . Kohalikult - in haavade raviks, samas endometriiti jne Inside: vasika 15,0-25,0 ml; põrsas imetamise 3,0-10,0 ml; tibu 0,1-0,5 ml. Sees süstiti vett või piima (1: 2-1: 5), paikselt manustatud puhtalt või veega (1: 2-1: 3). Säilitada kaitstud kohapeal.

+++

iodoform (Iodoformium; FH) triiodmetan, antiseptiline. Väike plaatjaid kristallid või kristalliline pulber, sidruni-kollane, terava lõhnaga iseloomulik jätkusuutlik. Vees lahustuvad eetris ja kloroformis. Sisaldab 96,7% elementaarse joodi. Paikselt manustatavad peamiselt kujul 5-10% eetrilahus mine, salvid, raputamispulbrid. Sees kasutatakse antiseptilise ja protivobrodilnoe agent doosis: lehm, hobune 2,0-5,0 g; lammas, kits 0,2-0,5 g; siga 0,1-0,3 g; koer 0,05-0,2 g; kana 0,01-0,1 g Hoida hästi suletud anumas, valguse eest kaitstult, jahedas kohas.

+++

ion tõbi, sama paratuberculosis.

+++

ioniseerivat kiirgust, kiirgus kelle koostoime keskkonnaga viib moodustamine ioonide erinevad märgid (ionisatsiooni). Seal on elektromagnetilist kiirgust (röntgen ja gamma-kiirte) ja erütrotsüütide kiirgust (voolu laetud või neutraalsete {{}} - osakesed, elektronid, positronid, prootonite, neutronite ja muud osakesed.). Laetud osakesed ioniseerivad aatomeid keskmises otse kokkupõrkel kui nende kineetiline energia on piisav ioniseerimiseks. Läbides keskmise neutron räbustid footonite (röntgenkiirtega ja gammakiirgus) on tingitud ionisatsiooni sekundaarse laetud osakesed tulenevad koostoime keskkonnaga Primaarosakeste. Allikad I. ja. on looduslikud ja tehislikud radioaktiivsed ained (vt. Isotoobid), X-ray masinaid (cm. X-ray seadmed), kiirendid tuumareaktorite, tuumaplahvatuste. Kosmilised kiired on ka AI ja. Suurusjärk annuse ja IV. mõõtmise dosimeetrid (vt. dosimeetria). I. ja. Nad mängivad olulist rolli erinevate füüsikaliste ja keemiliste protsesside bioloogia, meditsiin, veterinaaria ja tööstuses. I. ja. kasutatakse steriliseerimine ja säilitamine toidud, ravimid ja teised. Selle tulemusena I. ja. mutatsioon võib saada erinevates mikroorganismides ja taimedes.

Ioniseerimine ja sellest tulenevate ergastus aatomite ja molekulide põhjustavad, mis viib arengut kiirguskahjustust Rakkude, kudede ja elundite, süsteemide ja organism tervikuna (vt. Kiiritustõvest, kiiritusravi).

+++

iramin, Koktsidiostaatikumi. Pulber on rohekas-kollast värvi, säilitamisel stabiilsed. Ei ole mürgine. Ärge tekkimise vältimiseks immuunsus koktsiidide ei põhjusta kõrvaltoimeid. Kanna koktsidioosiga lindude sööda (väljaheited lindude maalitud roosa värv). Alates ennetamisest kuni I söödetakse kanu 1 päev vana annuses 0,4 g 1 kg sööda kohta 20-30 päeva (pärast iga 10 päeva tagant teha paus 3 päeva). Eesmärgiga ravi I. määratud esimese 3 päeva jooksul annuses 0,8 g 1 kg sööda, siis 7 päeva jooksul annuses 0,4 g 1 kg sööda; vajaduse korral ravi (0,4 g IV-ni 1 kg sööda) korrati 3 päeva pärast.

+++

iridovirusy, viirused sugukonnast sama nime ja vana vikerviirused iridoviirus; Viimase hulka viiruste sillerdus putukaid. Pere vikerviirused, aga teised näitavad perekonda kuulub DNA, mis sisaldab sigade aafrika katku viirus (VACHS), sarnane morfoloogia ja teised. I. Objekte putukad. I. paljuneda rakkude tsütoplasmas. Mature virionide viiruse VACHS regulaarne kuusnurkne mustrid (180 nm läbimõõduga) kahe erineva membraanide ja tihe keskne tuum. DNA on esindatud lineaarne kaheahelalise molekuli muuli. kaaluga 130-140,000,000. Daltonise. Erinevalt IV putukad IV selgroogsed võib olla lipoproteiin ümbrikus. Virus sillerdus putukate ja VACHS anna seroloogiliste ristreaktsioonid.

Lit.: Bioloogia loomade viirused, trans. koos Eng., vol. 1, Moskva, 1977.

+++

iridotsükliit, põletik tsiliaarkehas ja vikerkesta. Vaata. Samuti Irit.

+++

iridotsiklohorioidit (Iridocyclochorioiditis), põletik veresoonte hingamisteede silmad. Veiste puhul seda esineb kujul loomataudid (nakkushaiguste I. - uveiidile). Etioloogia raskesti mõistetav. Haigus areneb mädane-fibrinoossete põletik. Tavaliselt mõlema silma on mõjutatud. Sümptomid: fotofoobia, pisaravool, silmalaugude turse; sarvkestahägusus (perifeerne), klaaskeha ja objektiiv. Tähistame iriidile, keratiit, konjunktiviit. Võimalik Panophthalmitis ja atroofia silma. I. nakkus hobuste mitmeid funktsioone meenutab perioodilise silmapõletik. Kerge haigus lõppeb taastamise järel 8-14 päeva, raske - pime loomad.

Ravi on sama nagu vikerkestapõletik. Haigeid loomi isoleeritud AI. Farm teatada ebasoodsas olukorras.

+++

iridektoomia (Iridectomia), operatsiooni ala ekstsisioon iiris. Koostada lemmikloomad kui võõrkehad ja vikerkesta tsüstid, liited oma objektiiv, selle eemaldamine, glaukoom silmasisese rõhu alandamiseks, sarvkestahägusus keskmes luua uus õpilane (optikaseadmete. VI). Suurusjärku teisaldatav osa vikerkesta sõltub toimingu eesmärgiks. Nad tegutsevad üldnarkoosis või kohaliku anesteesia looma valetab. Silmalaud laiendada Specula. Silmalaugude nahk on töödeldud antiseptilised lahused, sidekesta maetud Albucidum lahendus. Lõikus 6-8 mm pikk oda tehtud skalpelliga jäseme või selle piiri läbipaistev sarvkest. Pintsetid jäädvustada iiris, eemaldage see haav ja lõika väikesed käärid. Iris hoolikalt laaditud eeskambri silma. On silma sidemega. Loomade pakkuda rahu. Irit (Iriit), põletik iiris. Haige kariloomadele ja lemmikloomadele. I. on seroosne, fibrinoossete hall, fibroosne, mädane ja hemorraagilise; voolu - äge ja krooniline; etioloogia - esmane (eksogeensed -. traumaatiline jne) ja sekundaarse (endogeenne, näiteks nakkushaiguste, mürgine haigused). I. esineda koos põletik tsiliaarkehas, sageli - ja koroid (vt Iridotsiklohorioidit.). Ägeda MI täheldati turse, värvuse muutus vikerkesta, pupilli ahenemine, ähmane sisu eeskambri ja sarvkesta adhesioonide teket vikerkesta läätsele või sarvkesta; mädane - väljendas hüpereemia, fotofoobia, pisaravool, katarakt ja klaaskeha, mõnikord Panophthalmitis. Prognoos ägeda vormid mädata - soodne mädane - ettevaatlik.

Ravi: loom sisu pimedas ruumis; atropiini (1% lahus oli novokaiinille või kokaiini), 2% -line lahus Skopalamiini, hüdrokortisoon või antibiootikume konjuntivaalkotti.

+++

loputamine haavad (ladina irrigatio -. niisutamine, kasta), haava niisutamine puhastuslahendust antiseptiline, aluselistest aineid, jne ... Sest I. lk. kasutada spetsiaalseid irrigators või kohandatud seadmed, mis teostavad põhimõtte anumate (kruus Douches, aparaadid Bobrova, Janet süstal), tugevdades nende positsiooni kõrgemal haava. Pre-kirurgiline ravi pakkuda takistamatult (eemaldamine) vedelikku, pannakse haavale süvend. I. lk. Neid kasutatakse peamiselt esimeses faasis haavade paranemist, vedeliku ja isepuhastuv haava. Sest I. lk. kohaldada 3% vesinikperoksiidi lahus lahendused on 10,5% naatriumkloriidi ja magneesiumsulfaadiga lahendusi furatsilina 1: 1000-1: 3000, 1,2% lahendused on hloratsida või kloramiini, lahused kaaliumpermanganaadi, 1: 500-1: 1000 , leelistava vedelik oliivi- (naatriumkarbonaat 4,0 g, 80,0 ml destilleeritud vett, 5% mine alkoholisisaldus 20,0 ml joodi, magneesiumsulfaadiga 80,0 g; 280,0 g glütserool; tinktuuri digitaaliseravi 180,0 ml) ; Sapezhko lahus (2,5 g kristallilist joodi, kaaliumjodiidi, 10,0 g; 30% alkoholi puhastatud mine 100,0 g), Lugoli lahusega, linimendi Vishnevsky (xeroform 3,0 g tökat 5,0 g kastoorõli 100,0 g). Esimeses faasis haavade paranemist ja antiseptilise kasutamist bioloogiliste mõjurite: penitsilliini lahust (3.5 tuhat ühikut 1 ml.), Biomitsin lahendusi, streptomütsiini, tetratsükliin, sintomitsina, maomahl, lenduvad, bakteriofaagid. Teises etapis haavade paranemise faasis dehüdratsioon või regenereerimise I p. Üldiselt ei ole kohaldatav. Vaata. Rana ja ka põlema käesolevas artiklis.

+++

selgrookõverused, kaasasündinud või omandatud deformatsioon lülisamba. Tegemist võib olla I. n. Longus tagasi (lordosis), paindub ülespoole (kyphosis) ja küljel (skolioos), nende kombinatsioonid kõrvalekalded (küfoskolioosi), kõverkaelsus (tortikolis). Kaasasündinud IP -. Tagajärjeks sobimatu asukohast lootele omandatud lordosis - tulemus ülemäärase koormuse pakendi loomad, samuti tagajärjel rahhiit, osteodüstroofia. Muud I. n. Võib tekkida luustumata sidemete ja lülisambale hävitamine (kyphosis), taandareng seljalihaseid ja alaselja (skolioos) ja teised. Põhjustab. . I. Kui n näitus selgelt väljendunud muutusi tagasi pikiteljega; valdkonnas lihase rebend - valu; muutuda juhina ümberasumist kaelalüli.

Ravi on efektiivne vaid reumaatiliste lihastepõletikku (vt. Reuma). Muudel juhtudel prognoos on halb. Kui kaasasündinud I. lk. Loomad praagitakse esimese päeva elu.

+++

kunstliku viljastamise kariloomade meetod kunstliku sperma süstimist seadmed ja vahendid naissuguteedes et tema viljastamist. See sisaldab viit peamist etappi: saada spermatosoidide mees, sperma kvaliteedi hindamist, selle lahjendamine, säilitamise ja sissejuhatus NAISSUGUELUNDITE. Toimides. lk. Noh. - Peamine aretamismeetodi põllumajandusloomi; võimaldab teil seemendada sperma üks mees on kümneid või sadu kordi rohkem naistel kui loodusliku viljastamise ja seega lühikese aja jooksul parandada sugupuu ja produktiivne omadused põllumajandusloomade, samuti leviku tõkestamiseks patogeenide nakkushaiguste (brutselloosi, vibrioos jne), sugulisel teel levivate poolt. Toimides. lk. Noh. läbi võrgu tribal ettevõtte (jaamad), komplekteeritakse parimate pullide millest vastuvõtmiseks, talletamiseks ja transport sperma lõigetes tegutsedes. lk. Noh. Saanud, ladustamise ja transpordi sperma on väga oluline järgida veterinaar- ja tervishoiu eeskirjades ajal viljastamise rangelt tööprotsessi tehnoloogias.

Sperma kasutades kunstlikke tuppe. Siit pullispermas saada 2-4 korda nädalas, täiskasvanu lambad - 2-3 (mõned päevad kuni 4) seemnepurse päevas. Spermatosoidide metssiga saada täidisega siga, lubades tootjal oma partii 2-3 päeva. Sperma täkkude saada üks kord päevas. Pärast sperma kindlaks selle kvaliteet (tihedus ja aktiivsus seemnerakud), sperma, seejärel lahjendati sünteetiline meedia laiendada selle säilimise aktiivsust kaotamata ja väetamisomadused sperma kunstliku viljastamise suur hulk naisi. Seda saab kasutada lahjendamata sperma. Põhikomponendid sünteetiline meedia lahjendamiseks seemneraku sõltuvalt loomaliigist, - glükoos, laktoos või glütsiini, naatriumtsitraat, ammooniumsulfaat, naatriumvesinikkarbonaat, helaton, kana munakollane. Sperma pullide, jäära, kuldid ja täkud hoitakse lühidalt null kraadi, sperma pullide ja täkud - pikk külmutati vedelas lämmastikus (t - 196 {{°}} C) (all sperma külmutamist glütserool keskmise tutvustatakse). Lahjendatud ja säilitati temperatuuril t 2-4 {{°}} C pulli sperma kasutatakse viljastamine lehmade ja mullikate 3 päeva temperatuuril seemneraku aktiivsus on vähemalt 7 punkti. Ram spermide samadel tingimustel kasutada ladustamiseks 24 tunni (ja mõnikord 36 tundi) ei ole väiksem kui 8 punkti aktiivsusele spermatosoidide; stallion sperma - 24-36 tundi temperatuuril seemnerakk aktiivsus on vähemalt 5 punkti. Metssiga sperma, salvestatud t 16-20 {{°}} C ja 6-10 {{°}} C, kui sperma aktiivsus on vähemalt 6 punkti, kasutada 3 päeva jooksul. Aktiivsus sperma pärast sulatamist külmutatud pulli sperma ei tohiks olla väiksem kui 3 punkti.

Meetodid ja tehnikad kunstliku viljastamise. Vaginaalne meetod kasutatud viljastamine lehmad, lambad, kitsed, küülikud. Sperma süstitakse sügavale tupe süstlaga kateetri või pipetiga ilma tupe speculum. Billings ovulatsiooni meetod - kui peamine viljastamisega lehmi, lambaid ja kitsi. Sperma süstitakse emakakaelakanalisse. Varude meetodit kasutatakse viljastamise sigade ja märade. Sperma süstitakse otse suures mahus emakas. Toimides. lk. Noh. teostatakse etapp ergastamise seksuaaltsüklist juuresolekul emased innaga, üldine erutuse ja seksuaalse libiido.

Lehmade seemendatud esimesel kuul pärast poegimist, jätmata esimene estrus, aretus vanuste mullikate (16-18 kuud) - kui nad jõuavad kehakaalu järgi kehtestatud iga tõu. Näidustatud jahi lehmade ja mullikate seemendatud 2 korda: 1. - kohe pärast avastamist jahindus, 2. - juuresolekul jahti pärast 10-12 tundi pärast esimest viljastamiseks. Kui jätkata hunt toimub iga täiendava seemenduse 10-12 tundi enne selle valmimist. Visandades jahi lehmad pullid-sondide piiratud ühe viljastamist (kohe pärast kuumutamist avastamine). In emakakaela seemendamise (joonised. 1 ja 2) lehmade spermide annuse 1,0 ml kusjuures sisaldub 25-50.000.000. Spermatosoidide. Sulanud sperma (0,3-1,0 ml) ei tohi olla väiksem kui 10 miljonit eurot. Liikumatud sperma. Viljastamise lehmade ja mullikate sooritada emakakaela viis: kateetri kaudu süstlaga vaatluspeegel; emakakaela fikseerimine rektaalselt ja sperma kasutades ühekordselt kasutatavaid seadmeid; süstimise teel spermi vahendite kasutusele käsitsi tuppe. Suhe seemendamiseks kasutatakse polüstüreeni või klaaspipetiga plastist dvugrammovy süstla siduri, polüetüleen viaal ja spetsiaalse püstoli (seemendusaega spermaga külmutati toruga). Lambad on seemendatud kaks korda: 1. korda kohe pärast avastamist naissoost jahi RAM-sond, 2. korda (kui jaht jätkub) - 24 tundi kindlaks jahi kaks korda päevas ja kasutades vazektomirovannyh jäära sondi kraanid (joon. . 3) lammaste seemendatud üks kord. Lahjendamata spermide viiakse emakakaelal 0,05 ml annus, ja salvestatud lahjendati - doosis 0,1-0,15 ml. Üks doos sperma ei tohi olla väiksem kui 80 mln. Aktiivseid sperma. Seemendamiseks kateetrid kasutatud nõelad, süstlad ja semi-tupe peegel (joon. 4).

Hunt emised avastatud sondide kuldid kaks korda päevas (hommikul ja õhtul). Emised, kus jahipidamine on seatud hommikul on seemendatud samal õhtul. Visandades jahi öö mära on seemendatud järgmisel hommikul. Viljastamise korratakse 12 tundi pärast esimest viljastamist, kui säilinud jaht. Farms suurte kariloomade ja põhi riigivõlakirjadeks seemendatud kaks korda: üks kord pärast avastamist jahindus ja 24 tundi pärast esimest viljastamiseks. Emised on seemendatud lahjendatud spermat või murdosa viisil. Esimene meetod viiakse emaka seemneraku mahu 1 ml-ni 1 kg loomade kaal (kuid mitte üle 150 ml); seemnevedelikus annus olema 3-5000000000. aktiivseid sperma. Sperma kasutatakse kasutusele plastikust pudel võimsus 100-150 ml keeratava korgiga ja kateetri (joonised. 5 ja 6). Kui fraktsioneeriva meetod viiakse emakasse 40-50 ml lahjendatud spermat. Sperma annus 2-3 miljardit eurot. Aktiivseid sperma. Pärast süstitud sperma emakasse glükoosist soola täiteaine (1000 ml destilleeritud vett, 30 g glükoosi ja 4,5 g naatriumkloriidi) - täiskasvanud külvab 100 ml, 70-80 ml noor.

Mares on seemendatud enne ovulatsiooni. Hunt neid tuvastada täkud-sondid. Enne viljastamise märade rektaalselt kindlaks folliikuleid küpsust. 24-48 tunni pärast viljastamise märade uuesti rektaalselt uurida ja kui ovulatsiooni ei ole toimunud, uuesti seemendatud. Seemendamiseks kateetri kasutatakse kummist Klaassüstla. Kateeter viiakse emakakaelakanali sügavus 8-10 cm. Spermadoosidest kunstlikuks märade 20-30-40 ml (300-400 mln. Aktiivsete spermatosoidide).

Lit.: Käsiraamat kunstliku viljastamise põllumajandusloomade, 2nd ed, MA., 1977; Sergienko AI intensiivistamine karja paljunemist, M., 1978; Rodin II Tarasov VR, Yakymchuk IL, seminar sünnitusabi, günekoloogia ja kunstliku viljastamise põllumajandusloomade, 2nd ed., M., 1979.

Joon. 1. Masin on lukustamiseks lehm ajal viljastamiseks.

Joonis 2. Sissejuhatus pipett anterior kolmanda emakakaela ajal viljastamise lehmadest pärasoole emakakaela fikseerimine.

Joon. 3. Ram-sond siduda põlle.

Joon. 4. Õige asend käte ja tööriistade kasutuselevõtuga sperma sisse suguelundid lambaid.

Joon. 5. Seadmed kunstlikuks emiste puhul: - POS-5; b - VIZH disain.

Joon. 6. Skeem kateetri tuppe sea: 1 - kateetri; 2 - juht kateetri; 3 - emakakaela; 4 - emakasarves.

+++

kunstlik toitmine, manustades haigete loomade söötmise materjalide nina-söögitoru sond, klistiiri ja naha ja veeni. Seda kasutatakse häired vastuvõtu toitu, tegu neelamishäirete või söögitoru obstruktsioon. Nina-söögitoru makku, et väikesed loomad võivad sattuda piima, puljongit, 10-20% glükoosilahust oli piim, munad, vahustatud piima või puljongit lisades soola ja veini. Suured loomad sel viisil annab ka heina tee, puder jahust või kliid, suhkur, vedel puder purustatud toitainete soola.

Kui olete tundlik kurk, tugev ärevus ja muud loomad. Takistused kasutuselevõtt kasutatud sondi toitainete klistiir. Pärast eemaldamist sisu käärsooles klistiiri sooja toitev vedelik süstiti pärasoole all kerget survet, kuid see on võimalik sügavamale. Ühekordsed annused toitainete vedelik: väikesed koerad ja kassid kuni 40 ml, suured koerad kuni 200 ml, väikemäletsejalised ja varsad kuni 400 ml, täiskasvanud hobuste ja kariloomade kuni 3 liitrit. Toitainete klüsmide manustada iga päev 2-3 korda päevas. Pikaajaline kasutamine klistiiri tuleb loputati rohke pärasoole sooja veega kord päevas. Toitainete klistiiri kasutada: 10-20% ny glükoosilahust; isotooniline segu (27,0 g glükoosi ja 4,5 g naatriumkloriidi 1 liitris vees); keedetud piima soola või suhkrut; puljong; dekoktide (kaer, riis ja odra keedusoola või suhkrut). Koertele tõhus toitainete klistiir, mis sisaldab piima (1 tass), peptoonilahuses (1 tl), munakollane (1 muna) ja paar tilka tinktuuri oopiumi nõrgestada peristaltikat. Mis märkimisväärne jõuetus haigeid loomi kasutatakse nahaaluse kui veenisisese toitaineid.

Lit.: TERAAPIASEADMED veterinaar-, M., 1975.

+++

kunstlikku valikut, Suunav valik üksikisikute (põlvest põlve), mis toimus isiku poolt, et parandada olemasolevaid liike (sordid) või luua uus tõug (sort) loomade, taimede, seente ja mikroorganismide. Toimides. Tavaliselt tähendab konsolideerimine omadused, mis on väärtuslik inimene oma ärilistel eesmärkidel, mitte neid, mis on kasulikum keha, kui see juhtub looduslik valik. Mõiste "I. umbes. "võeti kasutusele 1859. aastal, Charles Darwin, on loodud teooria MI. Ta näitas, et kohusetäitja. - Peamine tegur päritolu ja hilisema arenguga koduloomade ja kultuurtaimede. Darwin tõestas päritolu lemmiklooma kivi ühest või mõne liigi loodusliku esivanemad. Kõikide tõugude kodumaiste kanad tulid loodusest bankivskogo kukk. Toimides teadvuseta. juba teostatud primitiivne karjaste ja põllumehed, et säilitada seda rohkem väärtuslikke näidiseid loomade ja taimede ning saada oma järglastele. Salvestamine ühelt põlvkonnalt parim ettenähtud loomade paljunemisel karja. Seega teadvuseta kohusetäitja. toimemehhanism (säästa rohkem kohandatud vormid) ja tulemus (kohanemine terve hulk keskkonnatingimused, sealhulgas inimtegevuse) on lähedal looduslik valik. Toimides teadvuseta. mõningatel juhtudel võib olla kõrvalnähuna biotechnical meetmeid. Näiteks vastavalt WHO, 1963 tulemusena massiline pestitsiidide kasutamine toimus lisaks inimese tahte valiku putukaliikide (põllumajanduslik kahjurid), toimele vastupidavast mürkide: kümneid liikide suhtes resistentseks muutunud DDT. Metoodiline kohusetäitja. - Mass ja üksikisiku (kohaldatakse süstemaatiliselt 2.osa XIIIV in.), Iseloomustab otstarbekust (valitud isikute kohta iseärasusega või tunnusjoonte kogum) ja on peamine meetod valikut põllumajanduses. Kui mass AI. hävitada kõik isikud, kes ei vasta tunnustatud standardi tõug. Parandamine valitud omadused on tavaliselt aeglane. Üksikute kohusetäitja. iga lähtevorm hinnatakse mitte ainult nende endi omadused, vaid ka võime edastada järglastele. Individuaalne kohusetäitja. See sisaldab valikut vanema paari, millele järgneb loomakasvatajatel hindamine järglaste, mis võimaldab teil kontrollida omaduste geneetiline vanemad. kiire kinnitusviisi järeltulijad omaduste vanemad on Inbreeding.

Lit.: Lerner IM Donald X. P. Viimaste aastate edusammud tõuaretus, trans. koos Eng., M., 1970.

+++

isteriozis, patoloogilise seisundi järsult suurenenud erutuvus in kesknärvisüsteemi põhjustatud pikaajalisel rütmiline stimulatsioon aferentses närvi. AI loob keeruline funktsionaalsed häired paljudes elundite ja kudede võivad esineda teetanus, marutaud, strühniin mürgituse, ja teised.

+++

haigust esinenud, peamine ametlik dokument, mis on tehtud läbi veterinaararst või veterinaaria Next on haige loomaga, kui haiglaravi või otse talu. See toimib primaarne raamatupidamise teadus- ja ravi haigeid loomi ajal tema haiglasse minekut või alustamist oma veterinaarhooldus- talus tulemuse haigus. I. b. See toimub vormis loodud peadirektoraat Põllumajandusministeeriumi veterinaar- NSVL. Veterinaaria koolid süsteemi veterinaarteenistuse Ministerstvava Defense NSVL kasutas oma tüüpvormi I. b.

Kõik olemasolevad vormid I b. See sisaldab 5 põhiosaks. Loomade registreerimine sisaldab selle saamise päevast, informatsiooni tüübist, soost, vanusest, värvi, tõu, samuti hüüdnime või looma number ja omaniku aadress. Ajalugu - informatsiooni looma enne uuringusse sisenemist (vt ajalugu.). Käesolev tingimus looma patsient (Status praesens) - tulemused üldine ülevaade (habitust, kehatemperatuuri, naha ja limaskestade ärritust, lümfisõlmed); uuringu andmed üksikute elundsüsteemide (vereringe, hingamise, seedimise jms ..), need täiendavad uuringud (röntgen, laboratoorsete analüüside veri, uriin jne), kui need on tehtud vastuvõtmise loom. Tuginedes saadud teabe esialgse diagnoosi, mida saab muuta järgnevatel tähelepanekud, haigete loomade ja salvestatud "follow-up diagnoosi." Haigus ja raviks, mille järgnevas andmete registreeritakse iga päev tähelepanekuid, sealhulgas tulemused hommikul ja õhtul mõõtmist kehatemperatuur, pulsi sagedus ja hingamist. Salvestatud andmed käesoleva paragrahvi peaks kajastama kogu käigus veterinaarabiga tähelepanekud n, olema lühike, ilma vigadeta ja parandusi. Tulemused täiendavaid uuringuid läbi väljaspool haigla või majanduses rakendatakse IB. või mahub see. Epikriis - viimases osas VI. Hoiused väljastatakse lõpus vaatlemise haigeid loomi. In epikriis analüüsita täheldatud haiguse (haiguse põhjuste ja aidata kaasa, toetavad diagnoosi; iseärasustest täheldada tüsistusi jne.; Uuringut ravi ;. selgitus tulemustest haigust - taastumine, sunnitud tapmise, surm) ja näitavad soovitusi edasisteks sisu ja kasutamine loomade farm. Kui sundis tapmise või looma surma patsiendi rekord lahkamine tulemusi, kui mittevastavus in vivo diagnoosimisel, näitavad mittevastavuse põhjuste kohta. I. b. hoitakse veterinaar- rajatis, kus ravitakse haige loomaga. Koopia IB. või väljavõte võib välja palvel juhtimis- või juurdlusasutustele, samuti tõlke haige looma teise haiglasse.

Lit.: Vassiljev AV, Diagnostaka sisehaiguste koduloomade, M., 1956; Veterinaaria-alased õigusaktid, v. 2, Moskva, 1972.

+++

allikas haigustekitaja, looduskeskkonda patogeensed mikroorganismid. I.. ja. on nakatunud inimestel ja loomadel, olemasolule, milles haigustekitajate kohandatud evolutsiooniliselt, kus nad ei ole ainus säilinud, vaid ka korrutada ja seejärel erinevalt eraldatud väliskeskkonnast või otseselt üle teise vastuvõtlikku peremeesorganismi, järjepidevust tagavaid episootilistest (epideemia) protsessi ( cm. Episootilised protsess). Erinevalt elusorganismid, eluta objektide tegurid on mõeldud ainult haigustekitajate edasikandumist. Detection, neutraliseerimine või kõrvaldamise AI. ja. - Kõige olulisemad meetmed, mille eesmärk on lõpetada episootiauuring protsessi, et vältida nakkushaiguste levikut. Meetmed neutraliseerimise ja kõrvaldamine VI sajandil. ja. - Haigete isoleerimine ja kahtlustatakse loomahaiguste, patsientide raviks ja sobimatu ravi või erilist ohtu haiged loomad - nende tapmiseks.

+++

veevarustuse, pinna-, maa-alune ja atmosfääri vett kasutatakse tööstuses, põllumajanduses ja kodumajapidamistes. Kõik IE. Kõige pinnavee saadaval loomade jootmiseks, kuid põllumajandusliku veevarustussüsteemid kasutatakse väga harva. Atmosfääri vee kujul vihma ja lume kasutatakse piirkondades, kus puuduvad teised AI. Kõige tavalisem GI aastal. - Underground veega (vadose, põhjavesi, arteesia). Allikad söömine vajunud, kõrgemal asuva põhjavee taset, on suuri kõikumisi olenevalt aastaajast ja võivad kaduda. Allikad põhjavee on pingevabas või on kohalik juht, nende toit on tingitud esimese põhjaveekihi et tekib hooajalise ja teised. Kõikumine tasandil ja veevool. Puurkaevude vedrud on erinevad püsivust režiim ja piirdub kohad heakskiidu arteesia kraanikaussi. I. Valik. toota, sõltuvalt kohalikest tingimustest lähtudes tehnilisi ja majanduslikke arvutusi. Kl. järgmistele nõuetele: minimaalne voolukiirus allikas peab vastama vee vool joomiseks, tööstus- ja tulekaitse majanduse vajadustega päevil maksimaalne veetarbimine; vee kvaliteedi allika juures peab vastama GOST "Joogivesi"; territooriumil, kus allikas asub, peaks olema piisav, et korraldada oma sanitaarkaitseala; I.. ei tohi külmutada, kuiv ja saastunud reovee. Vaata. Vesi hästi.

Lit.: Häälte IM, Pribytkov PF, san hindamise ja vee kasutamine põllumajanduses, Moskva, 1978.

+++

kahanemist, vaata. Kahheksia.

+++

Ichor (kreeka ich {{o}} r -. Ichor, mäda), kudede laguprodukte on mäda mädane põletik (märg gangreen, haavandid, jne ..). Ihoroznym mass määrdunud-roheline värv ebameeldiv roiskunud lõhn, poolvedel järjepidevust.

+++

ihtüoos (kreeka ichth {{y}} s -. kala), kaasasündinud ebanormaalne keratinization epidermise naha vastsündinute (nt vasikad). I. Kui nahk on kare ja kõva esinemise tõttu on see halli sarv moodustised, mis meenutavad Kalasoomused. Loomad sellise nahakahjustused tapetakse esimesel elupäeval.

+++

Ichthyol (Ichthyolum), segu ammooniumsoolad sulfoonhapetega põlevkiviõli veega, ammooniumi sulfit ja sulfoonitud õlid. Peaaegu musta õhukese kihina pruuni siirupina spetsiifilise lõhna. Vees, glütserool, osaliselt alkohol ja eeter. Manustamine suu kujul lahendusi, kashek ja boolustesse antiseptilise, protivobrodilnoe, ruminatornoe ja põletikuvastast ainet. Väliselt kujul 10-30% VALITSUSVÄLISTEST salvid või lahused 10-20% on ette nähtud nahahaiguste muhvid, kõõlused. In sünnitusabi praktikas kasutada 3-5% vesilahustes. Toas: lehm 10,0-20,0 g; hobune 10,0-30,0 g; lammaste ja sigade 1,5-5,0 g; koer 0,2-1,0 g

+++

ichthyopathology (kreeka ichth {{y}} s -. kalad, p {{a}} thos - kannatused, haigused ja l {{o}} gos - sõna, õpetamine) jagu Veterinaar- õpib nakkav, parasiithaigused, mittenakkuslike haiguste ja mürgistused kala. AI on tihedalt seotud mikrobioloogia, helmintoloogia, protozoology, patfiziologiey, biokeemia, patoloogilise anatoomia, hüdrobioloogia, vee toksikoloogia ja teiste erialade .; kasutades meetodeid ja tingimused Nende teaduste uuringus epidemioloogia, kliiniline kulg, patogeneesi, diagnoosimist, ravi ja haiguste ennetamine ja mürgistused kala ja teised. veeorganismidele. Spetsiifilisus AI eripärade tõttu kalade elupaiga ja teised. Veeorganismide veekeskkonnas, kus tekkimise tingimuste ja harjumused voolu episootilistest protsessi oluliselt erinev iseloom voolu episootiliste hulgast maa loomad. Paljud kalad haigused on laialt levinud ja põhjustada olulist majanduslikku kahju tõttu surma, san tagasilükkamise vähendamise tingimused väärtuslike kaubandusliku magevee ja soolase vee kalad ja teised. Veeorganisme. Aktivaatoreid mõne inimese haiguste kaudu kantakse kala (opistorhoz, Laiusstõbi, gaffskaya haigus, jne ..), Nii palju ihtiopatologich. Uuringud, mille eesmärk on kaitsta inimeste tervist.

Intensiivne areng AI NSVL algas 30ndatel aastatel. XX sajandi korraldamise kalanduse juhtimise ja loomise erilaborid kalanduse teadus- ja koolitusasutuste Moskvas, Leningradis, Kiievis ja teised. Linnad. Loodi veterinaarlaboratooriumi AI teadus- ja haridusasutuste veterinaarmeditsiini (VIEV, VIGIS, MBA, Valgevene. Teaduslik Uurimisinstituut Eksperimentaalse Veterinaaria, Leningradi. Veterinary Institute, Aserbaidžaani. Research Veterinary Institute), mis sai keskused teadusliku uuringuid AI uuringuid AI leidis samuti akadeemilise zooloogiainstituute osakondade zooloogia õpetajakoolituse ja ülikoolid. Raamatupidamine san episootiliste riigi kala- tiigid, organiseerimine ja läbiviimine anti-episootiliste meetmed reservuaarides NSVL läbi riigi veterinaar- organisatsioonid. Ülesanded ja kaasaegne.: Uuring kalade haigused ja esimene koht - haigus teadmata etioloogiaga, parasiit loomastiku kalade ja muude veeorganismide püügi vetes, mered ja ookeanid ;. mürgistuse kala ja teised. vee pestitsiididega. Koordineerimine läbiviidud uurimistöö VI jagu, vee toksikoloogia ja kaitse veekeskkonna osakonna Põllumajanduse ja Veterinaarmeditsiini nõuandekomisjoni kalahaigused ichthyological alusel komisjoni kalandusministeeriumist NSVL. Koolitus veterinaarid-ichthyopathologists läbi veterinaar koolid ja täiendõpet loomaarstid osakondade haiguste kala ja mesilased MBA ja Leningradi. Veterinaar Instituut.

Uuring etioloogiat, epizootoloogiast, patogeneesi, kontrolli meetmed ohtlik kalade haigused on seotud paljude maade teadlased.

Lit.: Kanaev AI, Veterinaaria kanalisatsiooni kalakasvatus, Moskva, 1973; selle sama Saades n ichthyopathology areng, raamatust.: Veterinaaria NSVL, Moskva, 1979, lk. 167- 176.

+++

ihtiosporidioz (Ichthyosporidiosis), ihtiofonoz, "purjus haigus" Lõhe, krooniline nakkushaigus kala, mida iseloomustab ataksia. Nimetatakse seen Ichthyosporidium hoferi. Parasiidid leida kalakudede kujul encysted parasiidid sfäärilise läbimõõt 15-200 mikronit. Akumulatsiooni parasiidid, mida ümbritseb kapslid, asendades normaalse koe ja põhjustada selle degeneratsiooni. On kunstlik meedia (želatiin, IPA) seened kasvavad hästi; plahvatuse tsüstid kasvavad hargnevate hyphae mis moodustavad seeneniidistiku. Sõltuvalt elund, sümptomid varieeruvad. Niisiis, lüüasaamisega kesknärvisüsteemi, kaob patsientide kalade võimet normaalset liikumist ja loid ujuda kalda lähedal. Mis lokaliseerimine parasiit Gill aparaadid kala sureb lämbumise. Ravi ei ole välja töötatud. Haige kala püüda ja hävitada. Nakatunud patogeeni I. desinfitseerida tiigid.

+++

ich (Ichthyophthiriosis), invasiivse haiguse paljude mere- ja magevee kalu kasvatatakse tiikides, iseloomustab nahakahjustused, fin ja lõpused. See on registreeritud peamiselt kalakasvandustes ja kala tehased paljudes Ida-ja Lääne-Euroopas, Ameerikas ja Kanadas. NSVL, AI epizootiate tekkida ainult hooti talud madala taimekasvatuseks.

Haigustekitajat AI - ravnoresnichnaya ripslooma Ichthyophthirius multifiliis. Väliskeskkonna jooksul parasiit tsüstid tekivad mitmed tütarettevõtted noor ripsloomad, mis lähevad vette, jõuab nakatav etapp ja aktiivselt rakendatud subepiteliaalset kiht nahka, lõpused ja uimed. Allikas agent I. - haige kala tiik voodi rahutu ja nakatunud vee. Nakatades vastuvõtlikud kalad kõikides vanuserühmades, kuid kõige teravamalt surmav haigus esineb noortel ja tootjad. Linnugripp tekivad tavaliselt kevadel ja suvel. Algfaasis haiguse kala märk ärevus, isupuudus. Tulevikus kala nahk on kaetud valkjas väike tubercles sarnaselt manna. Tugevad nakatumise mõjutab sarvkest silma, suhu ja anus. Ägeda MI ajal kala kaotab aktiivsus, viiakse välja ja peaaegu ei reageeri välistele stiimulitele. Loputage nahka on eraldatud keha tükkideks. Diagnoos põhineb sümptomid ning tulemused mikroskoopia scrapings nahalt uimede ja lõpuste (patogeeni avastamine).

Ravi: 0,6-0,7% Nye soola vannis 3-11 päeva (sõltuvalt vee temperatuur); vann malahhiitro- (0,1-0,9 mg 1 liitri vee kohta, kokkupuute 4 tundi kuni 1 päev); vann metüleensinisest (5,0-10,0 mg 1 liitri vee kohta), mida kasutatakse kraavide, talvituvad tiigid, sumbad, basseinid (2-tunnist kokkupuudet - 1 päev või rohkem).

Ennetamine põhineb täiskomplekt loomade tervisele, kalakasvatus ja taastamise ja zootehnika ettenähtud meetmed õpetust võidelda I.

Lit.: Juhend meetmed kalade haiguste ich kalade kudemise ja vyrastnyh talud ja haudejaamu, raamat.: Veterinaaria-alased õigusaktid, v. 1, Moskva, 1972, lk. 485-87; Kanaev AI, veterinaar- kanalisatsiooni vesiviljeluses, M., 1973.

+++

ihtiotsidy (kreeka ichth {{y}} s -. kala ja Ladina caedo -. tappa), keemiliste vahenditega hävitada ebasoovitavad ( "prügikast") kalaliigid, et suurendada kalade produktiivsust reservuaaride poolt kasvatamise väärtuslike kalaliikide. VI kasutatakse maailma rybohoz. Praktikas looduses on anorgaanilised, orgaanilised ja Metallorgaaniline ühendeid. I. anorgaanilised - vasksulfaat, kaltsiumhüpokloritiga, naatriumsulfit, naatriumi, ammoniaak vett, naatriumi hüdraat ja kaltsiumi oksiidid kasutatakse valikulist munade, vastsete, maimude ja täiskasvanud kaladele ja kogu tegevus IV. Organic IV - looduslikud orgaanilised ained ekstraheeriti erinevatest taimsest toorainest, teatud antibiootikumide - antimycin A1, A2 ja A3, levoristatin ja sünteetilised orgaaniline polümeer preparaate, di- ja monogalogenoproizvodnye karbotsükliline ühendid, samuti mitmeid teisi vahendeid, mis kuuluvad erinevatesse klassidesse orgaanilised ained (polychlorocamphene, aldriin, dieldriinile jne). Element-VI esitatud orgaanilise fosfori ühendid (malatiooni, malookson, gution derivaadid hlorvinilfosfatov). I. mürgine inimestele ja loomadele, kui nendega tööd on vaja võtta ettevaatusabinõusid.

+++

isheemia (kreeka isch {{o}} - kinni, peatus ja h {{a}} ima - veres.), kohaliku aneemia, halb verevarustus tahes ala keha, elundi või koe tõttu nõrgenemine või lõpetamist arteriaalse verevarustuse; I. Compression on tingitud kokkusurumine arteri tulemuseks žgutt, kasvaja, arm, võõrkeha. Obstruktiivne I. nimetatakse veresoonde tegurid (takistamise arteri trombemboolia, tromb, sulgemise tõttu luumenit kustutavad oma seinad). Angiospastic IV on tingitud refleks veresoonte spasm mõju all emotsionaalse mõjutab, mehaanilised, füüsikalised, keemilised ja bioloogilised tegurid. Kui AI täheldatud kahvatus isheemilise ala, alandades selle temperatuuri. Seal ainevahetust, on hüpoksia, mis viib koenekroos. Äge MI kaasneb tavaliselt vähendamine koefunktsiooni. Kuid I. infarkti (vt. Südameinfarkt) või aju võib põhjustada tõsiseid häire tõttu funktsiooni, mõnikord surmaga. Krooniline GI põhjustab atroofia organ.

+++

ischuria (kreeka isch {{o}} -. kinni, peatus ja {{u}} Ron - uriini), uriinipeetus põies. Tavaliselt täheldati meestel. Uriini kui AI ei tõuse või osaliselt vabastatud. Põhjused.: Ummistust kusiti ja kusekivid või liiv, trauma ja kokkusurumine kusiti ahenemist tema spasm sulgurlihase põie parees või paralüüs lihased seintele viimaste liigset seksuaalset ärakasutamist. Kas I. reflektoorne iseloomu kahjustustes aju ja seljaaju, raske üldhaiguste keha eri etioloogia põletikuliste protsesside põies naaber elundeid (peritoniit, jne). I. Kui seal tõttu mehhaaniline sulgus ja krambid sulgurlihase põie loom näitab ärevus, võttes sageli kehaasendi urineerimine. Kui I. närvis päritolu urineerimine puudub.

Ravi: eemaldamine peamised põhjused haiguse eemaldamine uriiniga kateetri kaudu.
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

И

 1. Kosovo AP, Polandova RD, Kvetnyy F. M .. juhised hindamise, raamatupidamine ja heitgaaside kontrolli pagaritöökoda, 1996
  See dokument on välja töötatud vastavalt kehtivatele õigusaktidele õhu kvaliteeti ja määrab selle sätted seoses ettevõtete pagaritööstuses et ühtlustada tööd standardimise, registreerimist ja kontrolli heitmete nende
 2. Näide heitkoguste arvutamiseks pagaritoodete ettevõtetele
  Esialgsed andmed aastane toodang firma - 20.000 tonni / aastas pagaritooteid, sh.: Pagaritooted nisujahu - 8000 tonni aastas. küpsetiste rukis kärbsed - 5000 tonni aastas; Pagaritoodete lendab segatud rulli - 7000 tonni aastas (retsept roll: 30% nisujahu ja 70% rukkijahu). ladustamiseks lahtiselt jahu tingimused. Kütus,
 3. Juhendid. Arvutamise metoodika saasteainete heitkoguste õhku ajal erinevate tehnoloogiliste protsesside 2010
  Juhendid sisaldavad arvutamine mass saasteainete heitkoguste tööstusboilerid. Arvutamine saasteainete heidet atmosfääri keevitusjaam. Heitkoguste arvutamine ladustamise ajal toimingutega. Arvutamine saasteainete emissiooni atmosfääri masinast töötlemine. Arvutamine tolmuheitme puidu puit. heitkoguse arvutamise
 4. Mõiste 1 etanool heitmeid, atseetaldehüüd, äädikhapet ja jahutolm
  Määramine etüülalkoholi vabastab atseetaldehüüd, äädikhapet ja jahutolm toodetud konkreetsed parameetrid heitkoguste valem: M x = muda, kus M - heitmete hulka ajaühikus (aasta, kuu, päev); In - tootmise arendamine samal perioodil; muda - konkreetse emissioonitasemest toodanguühiku kohta aastas (tabel 1) 1
 5. Heitkoguste määramise abistava tootmine
  Heitkogustega abiametnikust tootmine on määratud otsese mõõtmise andmed vastavalt protseduuridele kantud "meetodite loetelu mõõta saasteainete kontsentratsiooni" heitkogused tööstusettevõtete, pühendunud kasutamine "või arvutuste järgi menetluste hulka" nimekirja juhendites arvutamisel heakskiidu (emissiooni ) saasteainete
 6. Metoodika erinõuete sätestamiseks saasteainete heitkoguste atmosfääri taime pagaritööstuses
  Väärtus iga kehtestatud piirangud saadud põhineb eksperimentaalse mõõtmiste tulemused tegeliku pagariäri toote valmistamisel silmas kõiki sorte kasutatakse tööstuses tehnoloogia. Sõltuvuse tekke ja ainete eraldumine küpsetamiseks leiva küpsetamine kambris 7 liiki, kokku omadusi kajastavad kõiki
 7. Töömahtu reguleerimise, raamatupidamine ja heitkoguste kontrollimiseks
  Mõiste ohukategooria ettevõtte põhjal andmeid ettevõtete heitkogused arvutatakse riskiga kategooriasse. Vastavalt "Soovitused jagamise ettevõtete ohukategooria sõltuvalt kehakaalust ja liigilise koosseisu eraldunud saasteainete atmosfääri," [9] ohukategooria Company (CPC) CPC arvutatakse valemiga = [Mi / MPCi] ai, kus
 8. Määramine saasteainete heitkoguste kütte- ja küpsetamiseks kojad katlad
  Määramine saasteainete heitkoguste kütmiseks küpsetamine ka-meetmed ja katel on valmistatud vastavalt "metoodilisi juhendeid ning heite arvutamise atmosfääri koos suitsugaaside ZAMI Küte ja tööstuslikud katel" (Akadeemia Municipal Economy. Dr. K. . Pamfilova, M, 1990) ja "suunised arvutamine
 9. Metoodilisi juhendeid. Ajutine arvutamise suuniseid saasteainete heitkoguste atmosfääri puidu töö tööstuse 1992
  See kondenseerub ja toimetanud versioon "Ajutine arvutamise suuniseid saasteainete heitkoguste atmosfääri puidu töö tööstuse" poolt koostatud SRI atmosfääri. Sisu dokumendi kohustusega sisalduvad praegune (alates 01.2001 g) paragrahvid "Ajutine eeltoodud juhiseid
 10. . ÜLDSÄTTED
  See dokument on välja töötatud vastavalt kehtivatele õigusaktidele õhu kvaliteeti ja määrab selle sätted seoses ettevõtete pagaritööstuses et ühtlustada tööd standardimise, registreerimist ja kontrolli heitmete nende
 11. Arvutamine saasteainete heidet atmosfääri keevitusjaam
  Arvestus tehakse vastavalt "arvutamise metoodika heakskiidu (emissioon) 3B atmosfääri keevitamine (vastavalt väärtuste konkreetse heakskiidu andmine)." Kasutasid ettevõtted kaarkeevitus MMA ja gaasi keevitus ja metalli lõikamiseks. Summa eralduvate saasteainete keevitamise ajal sõltub brändi ja brändi elektroodi materjali keevitatud, nagu õmblused ja muu
 12. Sissejuhatus.
  Kaasaegne puidutööstuse, mööbli, vineeri, puitlaastplaadi (ADI) ja kiudaineid (MDF) lauad on eri liiki jäätmeid, keskkonna saastamist. Mõned neist tootmisprotsesside kaasas vabastamist ja saasteainete atmosfääri. Viimast on moodustatud põhiprotsessidest, nii
 13. Määramine kvantitatiivsed ja kvalitatiivsed omadused õhusaaste allikad
  1.4.1. Määratledes ühe väärtuse kiirgusvõimsus (g / s) 1. parameetrite määramise õhusaaste allikad (API) tuleks arvesse võtta kestus saasteainete eraldumise. Arvutustes pinna saasteainete kontsentratsioonid reguleeriva arvutusmeetodid OND-86 [6] tuleks kasutada saasteainete emissiooni atmosfääri võimu. M (g / s), viitas 20-minutilise
 14. Lühendite loetelu
  SG - saastavaid (kahjulike) ainete IZA - põhjustatud merereostust atmosfääri MPE - maksimaalne lubatud heitkoguste (lubatud heitmeid) NE - ajutiselt kokku heitkogused (heite piirmäärade) TNV - tehnilised heitestandardi SPZ - sanitaarkaitseala Ezz - ekozaschitnaya PDKm piirkonnas. R. - maksimaalne ühekordne maksimaalne lubatud saasteaine välisõhus on
 15. personali Research Institute for atmosfääriõhu kaitse (SRI Atmosphere). Suunised arvutus, reguleerimise ja kontrolli heitmete õhku 2005
  Käsiraamat sisaldab juhiseid, selgitusi ja täiendusi põhiküsimustes õhu kaitse tegevusi: - Heiteandmekogu kahjulike (saastavaid) ainete õhku ja nende allikad; - Emission reguleerimise ja loomise MPE (NE); - Vastavuse kontrollimisel kindlaks heitkoguste standarditele; - Kokkuvõte arvutused reostuse atmosfäärist
 16. Sisu ja eelnõu esitamise standardid maksimaalne lubatud heitkoguste (MPE)
  Peamised eesmärgid areng "eelnõu standardid maksimaalne lubatud saasteainete heitkoguste atmosfääri (MPE) ettevõtte jaoks" (edaspidi "standardite projekti MPE") on: - hinnata negatiivset mõju eelkõige firma, objekti õhus, tuginedes olemasolevatele kriteeriumitele atmosfääri kvaliteedi õhk;
 17. Heitkoguste arvutamine hoolduse käigus ja remont
  Hoolduse alal (TA) ja hooldus (TR) allikad saasteheide autod liiguvad ruumides tsooni. Sest Bensiinimootorsõidukitele arvutab heitkoguste CO, CH, NOx ,, SO2 ja sõidukite diiselmootorite - CO, CH, NOx, SO2 ja tahma. Sest ruum, mis tsoonis ja TR tupikusse postitusi bruto saasteainete eraldumise
 18. Heitkoguste arvutamine puhastamise käigus osade ja sõlmede
  Enne osade remondi ja osad tuleb puhastada mustusest ja roostest. Laialt levinud puhastamise protsesside saadud pesuvahendid (CMC), mis põhineb pindaktiivsete ja aluseline sool. Kui kasutate SMS spray sooda vabaneb puhastusvahendi ja kasutamisel petrooleumi
 19. keevitamine
  1. "arvutamise metoodika heakskiidu (heited) saasteainete atmosfääri keevitamisel (tuginedes konkreetsete näitajate)" [27] Tabelis esitatud konkreetsed näitajad saasteainete heitkoguste "lämmastikdioksiidi" veerg näitab koguväärtus lämmastikoksiidide heitkoguste poolest NO2 . 2. Arvutades emissiooni on soovitatav arvestada teket tuhk keevituselektroodid. arvutus
 20. normiviited
  RF seadus "Keskkonnakaitse keskkonda." 2. seadus VNFSV "On Air Protection". 3. Ministrite Nõukogu resolutsioon, 16. detsember 1981 № 1180 "On norme maksimaalne lubatud saasteainete heitkoguste ja kahjulikke füüsilisi mõjutada." 4. Resolutsioon Venemaa valitsuse aasta 8.3.92 number 545 "On