meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

З

+++

esinemissagedus veterinaar- indeks loomahaiguste leviku; arvutatakse teatud aja suhe (%) arv haigete loomade üldise karja või 1000., 10 tuh., 100 tuh. peade. Z. On era (teatud tüüpi haigused nagu suu- ja sõrataudi, tuberkuloosi), rühm (nt nakkushaiguste) ja kokku (kõik haigused). Tase & C määratletud struktuuri, mis põhineb esmane veterinaar- raamatupidamine ja aruandlus, tõhususe tõendamiseks ennetustöö veterinaarteenistuse. Z. Raamatupidamine NSVL on veterinaar- spetsialistid talud ja riigi veterinaar- institutsioonid; globaalselt (ohtlike nakkushaiguste) - rahvusvahelise episootiaametiga.

+++

Tehase tehnilised tooted, lahutamatu osa tapamaja ettevõtja saastatusest puhastamine ja ringlussevõtt konfiskeeritud veterinaar-, mitte-toidu jäätmed ja loomakorjuseid, kukkunud skotobaze tapamajas. Peamised tooted C t. F. - Kuivtoit, tehniline rasvad ja albumiiniga.

C t. F. paigutatud eraldi hoone või isoleeritud ruumis korpus tapamaja Kujundage oma tootmisesse, mis välistaks rist voolab tagastamata toorainet ja valmistooteid. Selleks eraldamine toores ja kodumasinate ruumid on eraldatud teistest tubadest Z. m. Ft., Ja tema töötajad ei tohi töötada teistes osakondades taim. Sorteeritud, pestud ning purustatud tooraine kuiv toit on steriliseeritud kooskõlas kindlaksmääratud tingimustele olenevalt tooraine ja ehitus. Steriliseeritud loomasööt pestud rohkem kokku suruda või tsentrifuugimine, jahutatud, peenestatud, sõelutakse ja läbis magnet üksus eemaldada metallilisi lisandeid. Saadud kuivtoitu zatarivatsya riide kotid või kraftmeshki. Korduvkasutusega lapiga kotid eelnevalt desinfitseeritud. Tehnilised rasv sulatatakse kuumtöötlemist tooraine, advokaat või eraldatakse otsalivayut lauasool, valatakse barrelit ja lastakse jahtuda. Tehnilised albumiini toota mitte-toiduainete kuivatamise või stabiliseeritud defibrineeritud veri kogutakse tapmine terveid loomi. Kuivatamine veres toodetud kuivatid erinevate disainide. Toote kvaliteet C t. F. kontrolli all keemilised ja mikrobioloogilised analüüsid, kasutades standardseid meetodeid. Veterinaar ettevõtte teenus kontrollib tooraine ja jälgib loomade tervise ja temperatuuri tingimustes tootmisprotsessis; toodete eksporti, mis pakub veterinaarsertifikaadid. Vaata. Kuna Liha töötlemine ja kirjandust. käesolevas artiklis.

+++

volvulus sajandil (Entropium ülalau), asend, millises vanuses servadest kõrval naha pinnale silmamuna. See juhtub kõigil loomadel, tavaliselt dogs. Seal on läänes. Kroonilise konjunktiviit, nihe silmamuna sügavamalt orbiidil, või tema puudumisel ja atroofia (spastiline Z. c.) (C armi.) pärast kahju sidekesta.

Ravi: kerge juhtudel tugevdamine parandab sajandi abiga kleeplint, kinnitatud põske või Nahasisese õmblused; keeruline - kohas sajandi kus inversioon on kõige märgatavam, pintsetid moodustavad nahavolt rööpne sajandi ja lõigatud naha klapp ümmargused ja piklikud. In otstarbekas haava õmblus. Saadud armi tõmbab lauservas, andes sellele normaalasendisse.

+++

Mao volvulus (Torsio ventriculi), keerates mao ümber Cardia paremalt vasakule ja ette-taha. Täheldatud koerte. Tekib siis, kui äkiline liikuma loom, lõõgastus või mao rebend sidemete (korduvate ülevoolu kõhuga). Haigus areneb kiiresti; täheldatud südame löögisageduse tõus, hingeldus (mõnikord märke lämbumine), tsüanoos limaskestade, kõhuvalu, puhitus progresseeruv. Toit sond viibib sissepääsu juures kõhuga. Oksendamine n roojamine puudub. Diagnoos sümptomeid.

operatsiooni (laparotoomiat eemaldamine gaasid maos punktsioon nõela, silub kõhuga).

+++

volvulus (volvulus), pöörlemise soole ahelaks soolekeset ümber pikitelje. Täheldatud peamiselt hobused (vasaku põlve suur koolon, väike pime ja jämesooles). See tekib pärast söömist halva kvaliteediga toit, mille tulemusena saab tormisel peristaltikat, kõhupuhitus. Vaata valguses ja seejärel tugeva koolikute, sidekesta hüpereemia, kehatemperatuuri tõus, südame löögisageduse tõus, hingamise; järgneva lõpetamise peristaltikat ja roojamine. Kui sooleobstruktsioonist - oksendamine. Diagnoos põhineb haigussümptomeid; määratud rektaalselt või laparotomy. Ravi: eemaldamine valu ravimid, eemaldamine maosisu läbi sondi ja gaasi söögitoru kaudu protivobrodilnyh vahenditest. Z. kuni. Proovi sirutada, rullimine kogu tagasi hobuse keha, teha laparotomy järgneb ümberpositsioneerimist emakaväline koolon, kui vaja.

+++

volvulus laap (Torsio abomasi), laap pöörlemine ümber oma telje. Täheldatud kariloomade varisemine jooksul viimase raseduskuu või esimestel päevadel pärast poegimist. Soodustav tegur - nihe paremale küljele laap haavandite ja liiva kuhjumist see, ahenemise maolukuti ja pika atsetoneemia. Esiteks on nihkele laap; Ta oluliselt laiendatud ja kui loom ei tööta õigeaegselt välja töötada läänes. Seisund looma meenutab šokk, impulsi kuni 120-160 lööki minutis, keha temperatuuri alandatakse. Loom saab ebatavaline kehahoiak, jäsemete tabab kõhuga, söögiisu ja roojamine ole. Pärasoole seatud dramaatiline laiendamine ja veeväljasurve Libedik, sageli sissepääsu vaagen. 1-2 päeva pärast saab looma surma.

Ravi: avades laap (abomazotomiya) ja kustutada selle sisu. Pärast õmmeldes haava laap anda talle loomulikus asendis ja laap seina õmmeldi kõhu veidi paremale valge joon kõhu.

+++

tan liha, riknemine mis tekib, kui kiire areng autolitichnogo-bakteriaalne protsess, mis on tingitud koe ensüüme. Omadused C m - väljendas hapu lõhna ja pehmenemine lihaskoe, omandaja, sõltuvalt intensiivsusest pruun-punane protsessi, kollane-punane või sinine-punane värv .; kell päikesepõletuse rümpade lindude liha muutub vase-punane. Erinevalt mäda (mikroobide) kahjude, liha päikesepõletus on happeline (pH 5,0-5,4), seal ei moodustu ammoniaak, no mäda lõhn magus. Z. m. Arendab tihe paari rümpade paigutada ruumi, kus t 18-20 {{°}} C ja üle selle, ja vähene õhuvahetus, nii et ei ole tingimused normaalne jahutus värsket liha. Kõige vastuvõtlikumad Z. m. Suur rasvane korjuseid. Kui Z. m. On tühine, siis karkass ja lõigatud tükid hea ventilatsioon lõhn liha võib kaduda. Sel juhul kasutamise lihatöötlemistraditsiooni toiduainetele otsustatakse tulemuste kohaselt bakterioloogiliste uuringuid. Kui mitte-haihtub lõhn liha pruunika abielu ja sõlmimise kohta spetsialist veterinaarteenistuse on suunatud kuivsööda tootmine. Vaata. Kuna Liha ja kirjandust. käesolevas artiklis.

+++

bakteriaalse saastumise juuresolekul mikroorganismide sööda, bioloogiliste toodete.

+++

retentio (Retentio secundinarum, s. retentio platsenta), säilitamise emakas lootekestade teatud aja möödudes pärast sündi lootele. Tavaliselt aeg, mille jooksul peab eraldamiseks viimase, on järgmine: märade - 35 min, lehmad - 8,6 h lammastel ja kitsedel - 5,6 tundi koerad, kassid ja küülikud - H 2-3 h. .. n võib olla igasuguseid loomi, kuid sagedamini - lehmadel eriti brutselloosi. Eristada täielikku Z. n., Kui kõik lootekestade jääda emakasse ja osaliselt siis, kui emakas on endiselt osa koorioni või eraldi platsenta (lehmad).

Etioloogia. Vahetu põhjused nõrkus Z. n.: Jada võitleb või selle puudumisest (emaka atoonia); vastupidavad liitekohad imikute ja emade platsentad tõttu patoloogiliste protsesside endomeetriumi või loote koorioni. Omakorda võivad nad olla tingitud nakkus- ja mittenakkav protsesse. Peamised faktoriteks C n -. Ühepoolsed puudulik söötmine, vähene või puudulik kasutamise, ebaõige kasutamise (300 lehma päev ja enam imetamine, lühike kuiv periood), ebasoodsate kliima- loomapidamishoonete, liigne emaka venitades topelt või vesitõve lootele, raske, patoloogiline sünnitust.

Sümptomid ja voolu. Viimase lehma väljaulatuvad häbeme, ta on pontsakas ja märade sametise pinnaga. Tugeva emaka atoonia afterbirth jääb tema süvend. Erinevad loomad reageerivad erinevalt Z. n. Lehmad üldseisundist 2 päeva peetakse normi piires. Märadel paar tundi pärast saatelehele üldine depressioon, kehatemperatuuri tõus; lõppu esimesel või teisel päeval haigestuda sepsis, lõpetades enamasti surmav. In kitsed, sead Z. n. Pyosepticemia sageli keeruline. Prognoos sõltub kestus Z. n., Esinemine põletik emakas ja platsenta eraldamine tulemusi.

Diagnoos põhineb tulemused väline uurimine, palpatsioon vagiina, emakas ja loote platsenta uuring vabastas.

Ravi on suunatud kiire eemaldamine kaheldavate membraanid, nakkustõrje, suurenenud emaka toonust ja keha. Parim terapeutiline vahend - desoldering sünnitus lootevesi (5-6 liitrit). Toime nendes vetes on näidatud 4-8 tundi pärast ravimi manustamist. Sinestrol (ny 1% õlilahus, 5 ml subkutaanselt või intramuskulaarselt) on nõrgem ja vähem pikendatud toime (5-6 tundi). Pituitrin (6 ml) Neostigmine (2 ml 0,5% lahus nom) põhjustada lühikese, kuid intensiivse emaka kokkutõmbed 20-30 minutit. Tugeva emaka atoonia või tahke fusion laste ja emade platsentad kõiki vahendeid, reeglina ei anna tulemust ja viimane eemaldatakse kiiresti (käsitsi). Department afterbirth lehmadel algab 24 tundi, samas kui fusion loote osa platsentast pärit ema - 48 tundi pärast sündi vasikas. Seega iga toiming kas enne või pärast seda ei tohiks sõlmida piir desinfektsioonilahustes, et vältida esinemise erinevate patoloogiliste protsesside, mõnikord põhjustades looma surma. Protsessis platsenta manuaalselt eemaldada on vaja säästa endomeetriumi võimaliku kahju. Branch platsenta on hõlbustatakse epiduraalanesteesiaks. Seejärel kiirendada taandumist emakas, endometriiti ja ennetada emaka manustada antibakteriaalseid aineid.

Ennetamine seisneb keerukaid veterinaar- sekkumiste raseduse ajal, sünnituse ja sünnitusjärgsel perioodil. Peamised neist on: täielik rinnaga, õigeaegne käivitamine, pakkudes aktiivset liikumist ja käitumist tarned kasti, lehm lakub vastsündinu, andes lootevee ja ternespiima viljastamisega looma esimese kuu jooksul pärast sündi.

Lit.: Studentsov AP [Other] Veterinary sünnitusabi ja günekoloogia, 5. tr., M., 1980.

+++

zakovka, naha aluste haavata tallad või kabja seina hobuseraua küünte. Kui nail on sarvkihi kabja ja avaldab survet põhjal skin, näiteks Z. nimetatakse kaudne; otsese tungimist küünte naha nimetatakse edasi baasi läänes. Põhjused W.: Sepp kogenematust, halva kvaliteediga hobuseraua naelad, vale suund Gvozdeva augud hobuseraua ja deformatsiooni, kuivad ja haprad sarvest. Kui kaudsete Z. lonkamist toimub 2-3 päeva pärast rautamine, juhul otsene vastus Z. valu ja lonkamist ilmu kohe. Kui nakatunud haavad mädanevad pododermatitis võimalik.

Ravi: eemaldamine küünte ja kasutusele joodi haava kanal. Kui mädane Pododermatitis kinga eemaldatakse ja haav süveneb lehtri voolata eritised. In edasi töödelda nagu mädane pododermatitis.

+++

veterinaarravim, seaduste kogum, sealhulgas Nõukogude Liidu seadused, määrused Presiidiumi NSVL Ülemnõukogu, valitsuse määrused (sealhulgas veterinaar- harta NSVL), korraldamist reguleerivad veterinaarteenistuse ja kehtestatakse kohustus juhid organisatsioonid ja institutsioonid, ametnikud ja kodanikud rakendamiseks veterinaarmäärusi . Läände., Samuti hõlmavad määrused (määrused, juhendid, käsiraamatud ja reeglid väljastatud Põllumajandusministeeriumi NSVL ja tema peamine veterinaarkontrolli), määramise õiguslikku seisundit organisatsioonide ja institutsioonidega riik veterinaaria, veterinaarteenistuse kolhooside ja sovhooside ja teised. Majandite ja ettevõtete Selleks tõkestamise meetmete loomahaiguste nõuetele veterinaar--san kontrolli erinevates majandussektorites, transport, riigipiiri ja turgudel, ning eeskirju veterinaar--san uurimine loomakasvatussaaduste.

Välismaal, läänes. seal on mõned sotsialistlik ja kapitalistlik riikides. Lit.: Veterinaaria-alased õigusaktid, ed. AD Tretyakova, köited. 1-3, Moskva, 1972-1981.

+++

keerates keele kalkunid, volvulus keele üles ja tagasi. Vaatluste esimesel nädalal pärast pildistamist pulbri sisestamise Kilptäi puudub asendamatuid aminohappeid ja vitamiine. Keel vormis ring. Horn osa sellest toetub kõri ja neelu. Indyushata kaalust, kaotavad isu, nad on sageli stomatiit, gastroenteriit. Ravi: nõrk Desinfitseerimislahused joogiveega. Ennetamine põhineb eeskirjade järgimise söötmise noorte esimestel päevadel elu. Lisada ratsioonis viljaliha sibul ja küüslauk, 0,5 grammi lind.

+++

ummistus struuma (Obstructio ingluviei), firma struuma, struuma ülevoolu toitu. See tekib siis söömist suured tükid juurikad, indigestible toidu ja võõrkehade ummistumist alumise osa söögitoru. Järgida sisu kanad ja kalkunid voodi saepuru või aganad. Z. z. seal on ka nõrgenemine seina tooni ja ebaregulaarne saagi dacha feed. Haige kodulinnud on alla vajutatud, ei isu, ja mõnikord on hingamisraskused, kui pigistada venitatud struuma. Põldudele tahke puudutamisel; võib murda seinad. Ravi. Bird desoldering nõrk desinfitseeriva formaldehüüdi, kaaliumpermanganaadi, salitsüülhapet. Üksikutel juhtudel saagi pestakse läbi sondi või kasutada inglyuviotomiyu. Ennetamine põhineb eeskirjade järgimise kohta lindudele.

+++

soolesulguse (Obstructio intestini) lindude tõkkele mis tekib, kui ummistust soolevalendikku toidu, võõrkehade. Täheldatud kõikide linnuliikide; mass läände. leiti pardid, kalkunid, kanad, kui söödakulu (eriti pärast pikaajalist paastumist), mis sisaldab suures koguses kiudaineid, liiv, savi, samuti pestitsiidid. Selle tulemusena, läänes. Arendab katarraalne-hemorraagilise põletik limaskestadel sooled. Kanad tappis nähtusega krambid; suremus ulatub 50%. On dissection leidub kõigis osades sooles või mõned neist pressitud seedimata feed mass.

Ravi: antibiootikumid - tetratsükliin, biomitsin (200-300 g 1 tonni sööda), desoldering nõrk desinfitseeriva lahendusi. Ennetamine põhineb kvaliteedi jälgimisel voog (kanarasv toidus peaks olema alla 5%).

+++

ummistus raamatud (Obstructio omasi), obstruktsioon kogunemise tõttu raamatuid oma rohket sööda massi järgnevate kuivamist; kaasas suurenemise organismis. Tekib siis, kui pikaajalist loomasöödaks purustatud kuiv toit (aganad, hekselpõhu- oksake toitu, kartulikoorte), jäätmete töötlemiseks suhkrupeet (suhkrupeet, melass), eriti mёrzlymi ja ummistunud liiva ja maa; Pikaajalisel hooldus loomad karjamaadel halva kõrrelised; puudus mahlane sööda dieeti. Selle tulemusena on toniseeriv ja hüpotoonia eesmao (vatsas ja grid) teeb funktsioon raamatud, hiljem tekkida limaskesta põletik ja nekroos raamat jätab. Sümptomid: isutus, lõpetamine mäletsema vatsa motoorikat nõrgenemine, vähene soole kõlab raamatud, suurenenud valureaktsiooni kõhu paremale vahel 7. ja 10. ribi läbi tema abaluu ja õlavarre palpatsioon ja löökpillid; südame löögisageduse tõus ja kehatemperatuuri tõus. Enamasti on kõhukinnisus (no roojamist), ja vähem tahtmatud vedeliku äravoolu fekaalid. Fekaalid haigete loomade vahel tihe, must. Lehmad vähendab dramaatiliselt piimaanni ja rammu.

Diagnoos põhineb ajaloo ja haigussümptomeid. Et kinnitada diagnoosi paneb punktsioon trocar raamatuid. Liikumatus trocar käepide, pannakse raamat näitab puudumisel kärped, ülevool ja saastumine raamat. Kui kontrolli punktsioon raamat tunneb tahke konglomeraat, loom tuleb tapetud liha.

Ravi. Suu (sondiga) manustada 500 g naatriumsulfaati koos 7,10 liitrit vett. Otseselt raamatus (Bobrow läbi nõela) lisati 500 ml 15-20% -line lahus naatriumsulfaadiga, 300 ml või kastoorõli. Salt lahusega ja seejärel õli pumbatakse Janet süstal. Veenisiseselt manustatud 200-300 ml 5-10% -line lahus naatriumkloriidi. Välistatud oma toidus, mis põhjustas ülevoolu ja kõrvaldamine raamatud, asendades need mahlane. Vesi ad libitum. Ennetamine: veterinaar--san kontrolli sööda kvaliteedi ja määruste järgimise zoohygienic rinnaga.

Lit.: Korobov AV, diagnostika ja võrreldavate raviviiside raamatud ummistuste ja ületäitumise, "Veterinaarmeditsiini" 1975 № 4, lk. 87-89; Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

söögitoru sulgus (Obstructio oesophagi), obstruktsioon söögitoru tõttu sulgemine sisemuses võõrkehadega või sööta. Hetkel peamiselt veistel harvematel juhtudel ka teistel liikidel.

Veiste Z. f. Võib tekkida, kui toitmine ilma korraliku väljaõppe ja ahne söömine (eriti näljased loomad) kartulit, peet, kapsas varred, õunad. Sead ja koerad söögitoru valendiku võivad ummistada tükki luu, kõhre jms Vähem Z. n juhtub kogemata alla neelata objektide -... Rags, juhtmed jms Jälgige järsku lõpetamist sööda vastuvõtt, süljevool, rahutus, mõnikord tung oksendada .. ägedas haigus. Õigeaegsed veterinaarhooldus- positiivne tulemus; kui hilinenud ravi ummistuste paika põletik, paistetus, nekroos, võimalik perforatsioon söögitoru seina kui kõlav ja timbrels eesmao. Ummistumine kaelaosa söögitoru määratakse katsetamine keha kinni vasaku Kaulasuoni Trench, rinnatükk - kombates söögitoru. Lõksus luu või metallist esemeid avastatud fluoroskoopias või röntgenikiirguse.

Ravi hädaolukorras. Veistel luhtunud objektide läheduses neelu eemaldatakse käsitsi, kaugemates osades söögitoru - kasutades Khokhlova sond. Kui ummistunud kirje ei ole võimalik eraldada, siis lükake sond vatsas. Lõksus luu või metallist esemeid eemaldatakse kiire viis. Ennetamine: õige toidu valmistamiseks toitmiseks ja järelevalve selle kvaliteeti.

+++

zalёzhivanie rase (parapleegia gravidarum), häired funktsioonide elundite liikumine tiinetel loomadel. Seal on tavaliselt lehma ja kitse peamiselt kuiva perioodi, paar päeva või nädalat enne sünnitust; Harva esineb mära. Z. b. põhjustab tihti viljatuse loomadel. Põhjused Z. b. ei selgitanud; varisemine võib kesta laialt levinud. Märgid Z. b. Sageli kasvavad aeglaselt, kuid nad võivad tekkida ootamatult. Esialgu loom vaevalt tekitab tagaküljel kere ja seejärel kaotab võime ronida oma. Kui Z. b. algab kuu või rohkem enne sünnitust ning vaadeldud häired, seedetrakti, lamatised; loomad surevad sepsis.

Ravi. Patsiendid ettenähtud Dieettoiduks, vitamiinid süsti kontsentraadid A, D, trivitamin veenisiseselt - 40% ny 200-300 ml glükoosilahust (korrata 3 päeva). Anna ohtrate pehme lapiga, 2-3 korda päevas ja masseerida jäsemed teravilja Sprii kamprit. Pööratud õrnalt (et vältida kõverust emakas), looma ühest servast teise. Tõsteti trossi lehma, ringiga veerus ümber rindkere.

Lit.: Studentsov AP [Other] Veterinary sünnitusabi ja günekoloogia, 5. tr., M., 1980.

+++

kõhukinnisus (Obstipatio), pikaajalise hilinemise fekaalid sooled, mis on põhjustatud osaline või täielik lõpetamine roojamine. Z. - sageli üks märke seedetrakti haiguste loomadel. Veiste Z. esineda düstoonia, ülevoolu või tursuma vatsa ummistust vahelised avad vatsa paljudel patoloogilisi protsesse, millega kaasneb palavik. Hobused -. Soolte takistusi, kroonilise põletiku puhul mao ja soolestiku obstruktsioon jne koerad kaua Z. töötatud tuginedes prostatiidi liimimine karusnaha päraku ja raske pärasoolepõletikku. Põhjused Z. saa kasutada, isutus, tühja kõhuga.

+++

infektsiooni levik või patogeenide kehasse. Vaata. Haigust ka.

+++

nakkushaigused, haigused tulenevad rakendamise keha spetsiifiliste patogeenide (invasioon). Vaata. Nakkushaigused parasiithaigused.

+++

nakkav agranulotsütoos, sama nakkusliku gastroenteriit kassid.

+++

lootele, embrüo, keha varases arengustaadiumis, nägu, mis toimub ümbriku või spetsiaalse organite ema organismis. Bioloogid hulka embrüo või embrüonaalse arengu (embrüogeneesis) loomadel kogu aja arengut - alates viljastamisest, et alustada iseseisvat olemasolu uus organism. Teiselt poolt, sünnitusabi eristada embrüonaalse perioodi, kui on olemas tab keha ja loote perioodil, mil kasv organite ja otsad kliirens (vt. Puu). Esimene periood, näiteks veised, kestusega 4 nädalat.

Arengu Z. embrüonaalse perioodi eristada järgmisi etappe. 1) viljastumine, kulmineerudes teket sügoot ja ühinemine meeste ja naiste tuumad. 2) Purustamine - jagamise sügoot blastomeres algselt näiliselt homogeenne tohutu kogunemine rakkudesse (Morula). 3) Ümberkorraldamine Morula on ühekihiline C - blastula. 4) isolatsioon tema idu (embryoblast) ja lootevälised (trofoblast) osad; teket kahekihilise embryoblast Z. - gastrulafaas kahe Looteleht (ectoderm ja endoderm). 5) jaotamine algmaterjaliks ectoderm (kõrgemad selgroogsed), kolmas Looteleht - mesoderm teket kolmekihilise C 6) moodustamine selle dorsaalses pool neuraaltoru, esiosas C ja seejärel 5 aju villid all neuraaltoru - akord haru; Selles etapis on mõnikord neurula. 7) Initial diferentseerumist mesodermi: mõlemal pool neuraaltoru ja notochord mesodermi jaguneb 3 ossa. Selle mediaalne osa mesodermaalsest andnud tohutu klastrite (somiitide); Järgmiseks väga väike nefrotom osakond - rudiment ja erituselundite süsteem. Külgedele vahel paiknevad ekto- ja endoderm mesoderm külgmised voldikuid. 8) Teisene diferentseerumist mesoderm mõjutavad peamiselt somiitidest; Nad eraldatud ventraalne mediaalne osa, jaguneb lahtistest ümbritseva koe neuraaltoru ja notochord. See algab valiku esmane kangast - mesenhümaalse mis täidab ruumi vahel Looteleht ja algelist elundeid. Pärast eraldamist sclerotome (skeleti lehed) iga somiidist jääb musculocutaneous lehed, mis omakorda jagub dorsaalses lootesidekoe osa - dermatiit (tulevikus sidekoe naha departemang) ja sügavaim osa - myotome tugevalt laiendada ja annab skeletilihaste (joonis 1, 2. ). 9) isolatsioon lootesidekoe, signalisatsiooni alguses histogeneesiga. 10) organogeneesi - üleminek loote arengut. Side lehed mesoderm jagada parietal ja siseelundite lehed ja moodustab sekundaarse kehaõõnsusele nende vahel - kogu (joonis 3.). Alates ectoderm moodustatud epidermis ja selle derivaadid - närvisüsteemi, sensoorsete rakkude meeleelundite, samuti limaskesta esiosa seedimise toru. Arengumaade endoderm vooder keskel ja tagumise soolestikus, hingamisteede, maksa ja pankrease. Alates mesoderm vormid lihaste süsteem, erituselundite, reproduktiivse süsteemi. Mesenhümaalse, vabastatakse peamiselt mesoderm on toeks-troofilise koe: veri, erinevat tüüpi sidekoe, kõhre ja luukoe. Iga tüüpi kudede see läbib sisemine histogeneesiga ning osaleb organogeneesi. Lisaks Looteleht moodustavad lootekestade: arengu Amnion ja koorioni ectoderm seotud ja parietal mesoderm; arengus allantoisis ja rebukoti - siseelundite endoderm ja mesoderm lehel.

Lit.: Schmidt GA, embrüoloogia loomade, osad 1-2, M., 1951-1953 .; Bogolyubskii SN, embrüoloogia põllumajandusloomi, M., 1968.

Joon. 1. kärped kana embrüo: ma --trёhsloyny embrüo; -neyrula II; III - esmane diferentseerimine mesoderm; IV - sekundaarne differentsiroika mesoderm amnionistich circuit. voldid; 1 - ectoderm; 2 - mesodermi; 3 - endoderm; 4 - neuraaltoru; 5 - akordi; 6 - somiidist; 7 - nefrotom; 8 - külgmised plaadid; 9 - parietal lehed; 10 - siseelundite lehed; 11 - üldine; 12 - skleootom; 13 - dermatoomiga; 14 - viise; 15 - mesenhümaalse; 16 - veresooned; 17 - Amnion; 18 - serooskest (eest Katsnel'son ja Richter).

Joon. 2. Skeem on mesenhüümi. Vasak - varem; Õigus - hiljem mesenhüümi sadestatud 1 - ectoderm; 2 - neuraaltoru; 3 - endoderm; 4 - lehtede parietal mesoderm; 5 - tükk siseelundite mesoderm; 6 - terve; 7 - sclerotome; 8 - dermatoomiga; 9 - myotome; 10 - nefrotom; 11 - ganglnonarnaya plaat; 12 - kooskõla (Katsnel'son).

Joon. 3. Bud veised, pikkus 9 mm, umbes 4 nädala vanustel: 1 - haistmis- lohk; 2 - mõistete rudiment silma; 3 - parietaalrakkudes protuberants; 4 - tagaajus rudiment; 5 - tagaajus katuse 6 - kuklakumerus; 7 - emakakaela sinus; 8 - retrobronhialnaya korda; 9 - rull jäsemete; 10 - rudiment õlavöötme; 11 - rudiment vaagnavöötme; 12 - coccygeal mäe; 13 - maksa mäe; 14 - südame mäe; 15 - esmane neeru mäe; 16 - saba; 17 - nabanööri (Michael).

+++

Resektsioon corolla, põrutushaav haava piirkonnas paviljoni, sepistatud hobuseraud kabja kõrval jäsemeid. See juhtub siis, kui enneaegne lõikamine kasvab sarve kabja seina, vale rautamine, samuti loomade liikumise libedal teel või sügavas lumes. See aitab kaasa läänes. valeandmeid jäsemete. Viimastel juhtudel, vigastatud kudede defekt tuvastatakse ja kerge verejooks. Järgmise 2-3 päeva jooksul on märkimisväärne turse corolla, ja siis lõppemist mädane eritist. Pärgarteri seina servast tihti koorida. Võimalikud tüsistused: mädanik Corolla, külgne kõhrede nekroos, mädane artriit sõralised ühine.

Ravi. Viimastel juhtudel lõigatud karusnaha haava ümber; selle all summutavad sarve kabja seina, mustus eemaldatakse haava pinnale. Haav määrduda joodi ja kehtestada see on antiseptiline korrastamist. Kui teil tekib komplikatsioone (mädanik, nekroos külgmised kõhrede, keloidsed teket) kasutatakse operatsiooni.

+++

seisva nibu (tursed edukaltja n. optici), tursete ja veenide ülekoormus vere nägemisnärvi papillas. Vahel kahe- ja ühepoolne. Esineb kui suurenenud koljusisese rõhu, turse, kasvajad ja teised. Brain haiguste ja silmahaiguste orbiidile, kaasas vaevaline väljavool vere ja lümfi mezhobolochkovym tühikuid nägemisnärvi. Sümptomid raskete vormide C. ajal oftalmoskoopia: tugev turse, punetus ja seene nibu väljaulatuv poole klaaskeha. Viini nibu oluliselt laiendatud, piinav, tume arterid on kitsenenud. Õpilane on suurenenud. Krooniline atroofia luti otsad nägemisnärvi ja pimedus (nendel juhtudel, läänes. Diagnoositakse loomadel). Ravi. Kanna imenduvad, häirivad ja osmootne ained.

+++

zatёki, lekkiv mädane eritist kudede ja looduslikud õõnsused looma keha ülemine esmane mädane koldeid. Vaatluste loomadel piiratud reaktsioonivõime tõttu toiteväärtust kao või haava, samuti hajus mädane põletik. Z. Foster koenekroos ja proteolüütilise aktiivsuse mädane eritist. Tavaliselt (hobuste) C lokaliseeritud lihaseid kaela, turja, laudjas ja reied, sõrme painutaja- lihaseid. Mõnel juhul moodustub natёchnye abstsessid (lammaste brutselloosi ja aktinobatsillёze, lehmad, kellel on tuberkuloos, hobustel koos Mýto). Mädase eksudaadi C põhjustab arengut põletikuline reaktsioon moodustavad piiritlemine võlli. Nõrk loomad surevad sepsis või haava ammendumine (hypoproteinemia).

Ravi: kõrvaldamise peamiseks allikaks põletik, C lahkamine, tema ravi suukaudsete antibiootikumidega ja sulfanilamide ravimid, drenaaž.

+++

Raskused munastaadiumis (Retardatio ovi), viivitusega munad munajuhas. Vaatluste valdavalt noored kanad tõttu vormimata nende genitaalid, kitsuse vaagna või moodustumise suurt muna, samuti salpingiiti, kasvajad, halvatus lihased munajuhas. Soodustavad Z. I. monotoonsus toitumine, vähene vitamiinide või valgu ta. Noortel kanad Z. I. munastaadiumis varases staadiumis esineb pärast pikka valguse režiim. Kanadel - helepunane kamm ja kõrvarõngad, rahutu käitumine, püüdes pesa tõmba. Kanad rändavad, hoidke saba langetatud ja esiosa keha tõstetud. Kõht kuuma ja ülimalt pingeline kõhupiirkonda. Seal on krambid, halvatus ja kanad tapetakse. Ennetamine: lisamine dieeti rohujahu või roheline muru, juurikad. Ette vitamiini takistab sööda 3. I.

Lit.: Haigused Linnud (toim. F. M. Orlov), 2nd ed., Moskva, 1971.

+++

Loomade kaitse ioniseeriva kiirguse, meetmete kogum, mille eesmärk on kaitsta põllumajandusloomade kokkupuude ioniseeriva kiirguse puhul tuumaplahvatuste. See annab peavarju loomade spetsiaalselt ettevalmistatud ruumidesse ja rajatistesse, evakuatsiooni äärelinna talud suurtes linnades ja piirkondades võimalikke üleujutusi, kasutada isikukaitsevahendeid hingamisteede ja naha kasutamise kaitsjad, eemaldamine radioaktiivsete ainete (PB) alates kehapinnast.

Ettevalmistus loomakasvatushoonete on põhjalik tihendamine: .. Sealing pragusid seinad, laed, aknad ja uksed savi-solidolnoy kitt, tsement mört jne aknad peavad olema suletud sünteetiline film. Air õhuvõtuavad ja ventilatsioonikanalite (võllid) tuleb kõrvaldamine kotiriie kotte täis saepuru, liiva jne .. Kaitseks gammakiirguse väljaspool puidust seinte variseb, mille kõrgus on 140-150 cm (kuni aknad) kiht mulda paksus 60-70 cm. Kodulindude ja kariloomade taludes toimimise mehhanisme ja ventilatsioonisüsteemid peavad olema varustatud autonoomse allikatest elektritootmise (elektrigeneraatorid, elektrilised matkamine, jne ..). Ava sisselaskeõhu õhupuhastus filter on täis söe, saepuru või kotti spetsiaalse riidega.

Ettevalmistatud ruumi vaja luua reserv jäme ja kontsentreeritud söötasid: suured loomad 5-6 kg, lambad, vasikad 0,5-1 kg täiskasvanud sigade 2-3 kg (kontsentraadid); puudumisel ühisveevärgi - vesi 5-7 päeva erineva võimsusega arvutamisel looma kohta: 20-30 liitrit veised, sead 6-8 l 2-3 l lambad. Ruumid peavad olema varustatud kilpidega tulega inventar, tulekustutid; opahivayut talu territooriumil ümbermõõt. Sest loomade hooldamiseks tuleks jätta minimaalne inimeste arv: 3 inimest toas või 4-5 inimest 150 piimalehma. Et kaitsta inimesi kiirguse kariloomade maja on vaja varustada ruum või ehitada onni kõrval platvormi vabastamist Barnyardi. Seega on vaja, et oleks toiduvarusid 3-5 päeva, vees, samuti isikukaitsevahendite kiirgusmonitoride, esmaabi komplektid. Loom panna suletud ruumi signaali "kiirguse ohu". Viibeaeg sõltub mahu ruumiõhu temperatuur välisõhu ja tuule kiirus kliimatingimustes. Optimaalse koguse (eest zoohygienic standardid) loomade ruumides võib sisaldada kolme päevaga talvel, suvel - vähem kui üks. Valmimisel kohaliku seisus PB Air tuleb avada aken allatuule pool ja ventilatsioonikanalite. Puidust laudad kiirgusdoos 3-5 korda, tellis on 10-15 korda väiksem kui väljaspool. Sulgemise järel PB sisaldus õhus space telliskivi vähendatakse 300 või enam korda, puit - 130 korda. Väärtuslikud tõuloomade tuleb hoida Maaluola või paat, millel on kõrgem kiirguse nõrgenemise.

Mõnel juhul kaitsta loomade kiiritustõvest 1-4 tundi enne gammakiirgusega sisestada nõutav preparaadid kaitsjad. Kaitsed vähendada rabav mõju gammakiirgust. Z. Noh sündmused. u. ajal rünnaku vaenlane oht tuleb teostada teket tsiviilkaitse poolt taludes.

Lit.: Kruglov VT Titov VV, põllumajandusloomade kaitset abil massihävitusrelv, M., 1968; Akimov, NI, Ilyin VG, tsiviilkaitse rajatistes põllumajandusliku tootmise, 2nd ed., Moskva, 1978.

+++

Zearalenooni näha. Mükotoksiinid, Fuzariotoksiny.

+++

zevnik, vahend, mida kasutatakse, et laiendada suu loomaga uurimist ja ravi. Sisestage Z. vahel hambutu lõualuu serva vahel või purihammast ülemise ja alumise lõualuu. Kuju ja suurus Z. sõltuvad kasutamise otstarbest ja loomade liigist (joon.).

Zevniki: 1 - kiilu suu suurte loomade; 2 - zevnik Sharabrin väikeloomad; 3 - zevnik lihtne hobused; 4 - zevnik spiraal hobustele; 5 - zevnik karjale 6 - zevnik Eayera; 7 - Bayer kiilu koertele.

+++

haigutamine, eriti tahtmatud hingamine liikumist; Koosneb pikaleveninud hinga sügavalt, kus suu on pärani lahti ja kiire möödumist. Z. omapärane ainult imetajad. Tervetel loomadel kui jääda halvasti ventileeritud ruumi, väsinud, unine, vähene lihaste aktiivsust, nii liigse süsinikdioksiidi õhku. SZ - märk mõned patoloogilised seisundid: mürgistus, haigused kesknärvisüsteemi, verekaotus ja teised.

+++

roomajad, kahepaiksed (kahepaiksed; kreeka amfiib - elu topelt elu.), klass selgroogsete. Kaasaegne C esindatud 4 ühikut (caudatus'e, trahistomovye, jalutud ja sabatus), sisaldab umbes 2850 liiki. C - esimene selgroogsed, et on langenud veest püsiv vee-maapealse elu. Morfofiziologichesky eriti C, välja arvatud erituselundite süsteem ja suguelundid on otseselt või kaudselt seotud vabanemist oma maa ja teenida kohandamine uue elupaiga. madal ainevahetuse kiirust, kehatemperatuuri pole konstantne ning vastab õhutemperatuur (Poikilotermia). Arendamine C esineb tavaliselt vee (mune vette, mõned viviparous) koos metamorfoos, kus vastne muundatakse täiskasvanud kujul, vee (vesi C) või maal (pind C). Vastsed hingata läbi lõpuste täiskasvanutele - kopsud. Hingamine on kaasatud ja nahka niisutab eritised limaskestade näärmete. Z. tavaliselt on 2 paari viie Sõrmede jäsemeid. Nad söövad kahjulikke putukaid ja maimud, oleks toiduks mõned ulukeid; on vahe võõrustajad arengu tsükkel parazitich, ussid; C - katseloomadel. 8 liiki Z. kuulub Punane Raamat NSVL.

Lit.: Loomariik, Vol. 4, ptk. 2, Moskva, 1969.

+++

teraline degeneratsioon, hägune turse, kõige levinum valk düstroofia, erineb rikkumisega kolloidse omadusi raku tsütoplasmas identifitseerimisele valgu see kujul terad. Põhjused Z. jne.: Infektsioonid, puudulik söötmine, mürgitus, häired vere- ja lümfiringet; tegurid, mis põhjustavad kudede hüpoksia, atsidoos, või nende vähem alkaloos. C d. Kas kõige märgatavam maksas, neerudes, südamelihases ja skeletilihastes. Esiteks, see näitab, turse, hägusus tsütoplasmas ja siis välimus teravilja ta. KOKKUVÕTE H. d. Kas muutus raku ainevahetust valgu, mille tagajärjel kahju fermentopathy oma organellid. Omavalitsuste suurenenud, dryablovaty, vaevaliselt, nende lõikepind tuhm, hallikas värv, mis meenutab lihaskoe kupatada keeva veega liha. Funktsioonid mõjutatud elunditest rikutud. C d -. Pöörduv protsess, kuid raskematel juhtudel võib areneda hydropic, gialinovokapelnuyu või Rasv ja nekroos. Z. d. Tuleb eristada füsioloogilist valgu sünteesi rakus kogunemine tera ja valgu surmajärgse muutusi organite (ajusurma tuhmuma). Vaata. Samuti düstroofia ja kirjandust. käesolevas artiklis.

+++

Sügomütseedid (Sügomütseedid), seened klassi iseloomustab Mittepoorsest seeneniidistik. Korruta sporangiosporami harva koniidid, seksuaalselt (zigogamiya). Klassis C eraldatud selleks entomophiles - putukad parasiidid. Mõned neist põhjustada surma vastsed sääsed ja kärbsed, mida kasutatakse biologicheskiymetod kahjurputukate.

+++

sügoot (. Kreeka zyg {{o}} t {{o}} s - kokku lükata), rakk tulenevad viljastamine, st ühinemine meeste ja naiste sugurakkude; algfaasis arengu embrüo. Vaata. Samuti embrüo viljastatud.

+++

kuri kramp, vaata. Tungalteramürgistus.

+++

pahaloomuline limaskestapalavikuga veistel (nohu gangraenosa bovum), ägeda viirushaiguse iseloomustab põletik limaskestadel sagaralist suus, hingamisteede, Otsmikuluu ja seedetraktis, silmahaigus, ja kesknärvisüsteemi. mittenakkuslike haiguste, levib kujul üksikud haigusjuhud ja puhangud paljudes riikides, kaasa arvatud Nõukogude Liit; Mõnes talud põhjustab olulist majanduslikku kahju, kuna kõrge suremus (80-90%).

Etioloogia. Haigustekitajat - konkreetse viiruse avastatav veres, aju parenchymal organid ja lümfisõlmed nakatunud loomade. Viirus jääb elujõuliseks veres toatemperatuuril 24 tundi, siis t 4 {{°}} C - 14 päeva. Külmutamine hävitab seda. Looduslikes tingimustes, et viirus jääb aktiivseks kuni 35 päeva. Epizootology. Enamik haigeid piimandusstatistika. Allikas patogeen - haigete loomade viiruse kandjad. Selgus, et C. At. P. lk. Sageli tekib siis, kui jagada oma sisu lambad. Haigus avaldub sügisel, talvel ja kevadel harva ja üksikjuhtudel suvel. Eelsoodumus haiguse järske ilmastikutingimused, niiske, külma ilmaga, kaasa nõrgenemine organismi vastupanuvõimet. Immuunsus oli haige loom ei moodustu.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on mitu nädalat 3-4 kuud. Ägeda haiguse, harva alaäge, mõnikord ebatüüpiline. Esimene haiguse sümptomeid - ettevaatlikud, häbelik loomad, märke rahutused, või vastupidi, rõhumine. Esimesel 1-2 päeva - järsk tõus kehatemperatuuri (kuni 41-42 {{°}} C ja rohkem), külmavärinad. Seda tüüpi pidev palavik. Loomad, kellel on tugev janu on täielik isutus ja vähene närimiskummi. Molokootdelenie peatub. Vastupidi 2 päeval mõjutab silmad ja limaskesta nina ja suukaudse õõnsused. Täheldatud sidekesta hüpereemia, valguskartus, liigne pisaravool, silmalaugude, algul seroosseid-limaskestade, siis mädane eritis silmad. Siis mõjutab iirise ja sarvkesta (parenhümatoosseks keratiit). Rasketel juhtudel, sarvkesta haavandid ilmnemisel on sageli täheldatud perforatsioon ja prolapsi vikerkesta kapslile läätse. On olnud intensiivne punetus suu limaskestale, turse teda, ja siis - lima eritis ninasõõrmed, muutudes mädane helbed fibriiniks.
Põletikulise protsessi ulatub kõri, bronhe ja eesmise nina, lobus sarved luud, põhjustades sarved maha kukkuda või saab kergesti eemaldada käsitsi. Limaskesta suu punetav, kuiv, kuum, ja siis seal on palju surnud alad, mis on kergesti tagasi lükata, nende asemele on erosioon ja haavand granuleerimiseks alt. Tegu neelamine on takistatud, suurenenud süljeeritus. Lõhn suu muutub mäda. Alguses haigus - eesmao atoonia ja kõhukinnisus, siis - kõhulahtisus; fekaalse vere lisand, fibrinoosne helbed ja sloughed epiteeli soole limaskesta. Patoloogilised muutused. Laip ammendatud. Vastupidi naha, limaskesta suuliselt ja ninasõõrmete, Nekrootiliste aladel. Sarvkest on tõmbub silmad. Nahaaluses koes mitu verejooksud. Limaskesta vatsas, Libedik, soolestik muutub põletikuliseks ja paksenenud. Maks ja neerud verd. Lümfisõlmed on laienenud, mahlane lõigatud.

Diagnoos põhineb kliinilisi, patoloogilisi ja Episotoloogilisel andmeid. See on vajalik, et kõrvaldada katk, suu ja sõrataud, marutaud, leptospiroosi, listerioos.

Ravi. Kandke südame tähendab glükoosi alla - külma kompressi. Näidatud autohaemotherapy (80-100 ml verd süstiti subkutaanselt kaks 48 h). Et vältida kopsuturse veenisisene kaltsiumkloriidi lahust (200-300 ml). Anna ka sulfoonamiidid, antibiootikumid. Haige loomad saades pehme mahlane sööda ja veega, hapestati vesinikkloriidhappega.

Vältimise ja kontrolli meetmed on luua optimaalsed tingimused hoida, söötmise ja loomade ärakasutamine. Ärge jagage sisu karja lambad. Kui haigus Põllumajandus teatas ebasoodsas olukorras. Haigeid loomi isoleeritud ja töödeldud, igapäevane kontroll ja Thermometry terveid loomi. Ruume, söötja ja ravi teemad puhtad ja desinfitseeritud. Talu on kuulutatud õnneks 2 kuud pärast viimast puhul jaotamise haige loomaga.

Lit.: Petrenko AE, pahaloomulised katarraalne palavik, raamat.: Nakkushaigused veised, M. 1974.

+++

pahaloomuline turse (ödeem malignum), gaasi turse, äge mürgitus, mida iseloomustab põletikuline turse ning tekivad gaasid, nekroos kahjustatud kudede ja joobe. C o. kujul üksikud haigusjuhud registreeriti kogu ja on kõrge suremus.

Etioloogia. Patogeenid Zi. - Anaeroobne bakterid Clostridium (Clostridium cm.). Kahjustatud koe sageli eritavad Cl. perfringens (60-80%), vähem Cl. oedematiens (20-30%), Cl. septicum'ist (10-20%) ja Cl. histolyticunCi (2-5%). Haigus põhjustab kõik need mikroorganismid ja nende ühendusi. Haigus on põhjustatud mikroobe assotsiatsioon tekkis enam äge ja raskemal kujul. Sageli eritised avastada ja Cl. Sporogenes'iks, streptokokid, stafülokokid, Proteus jt. organismidest, mis on oma lääne. ei põhjusta, kuid millel on väljendunud proteolüütilise aktiivsuse, valmistamaks ette tingimusi arengut patogeensete anaeroobid. Patogeenid Zi. - Mulla baktereid, on keskkonnas laialt levinud. Toidu nad satuvad seedetrakti loomi, mis paljunevad soodsates tingimustes. Loomad, rõhutades mikroobid väljaheites, kaasa hajutatud.

Epizootology. C o. kannatavad igasuguste koduloomade ja metsloomade, linnud. Haigus loomadel tekkisid vigastused, kirurgilist sekkumist, hammustab, sünnitus, allahindluste ja muudel põhjustel, kui nahk on katki, ja terviklikkuse limaskestade ja haavade patogeenide langevad Z. kohta. Võibolla välimus haiguse pärast süstimist suitsetamine steriilsed lahused ravimid, Biotooteid ja vaktsiine ebasanitaarsed tingimused. Kõige intensiivse patogeenide korrutada rebendid razmozzhёnnymi ja surnud kudedes ja juuresolekul vere hüübimist. Kui see mõjutab kehaosi rikas lihaste ja sidekoe haigus areneb kiiremini. Immuunsus. Võimalus moodustamine aktiivse ja passiivse toksiinivastaseid immuunsus. Kursus ja sümptomeid. Inkubatsiooniaeg mõnest tunnist kuni mitme päevani. Patsiendid täheldatud loomade depressioon, isutus, kiire pulss, hingamisraskused, tsüanoos limaskestadele. Kehatemperatuuri sageli kõrgenenud, kuid võib olla normaalne; Enne oma surma, temperatuur tavaliselt langeb. Paar tundi pärast haigust uuringu edematous turseid ilmutavad selgelt väljendunud crepitus, välja arvatud juhtudel põhjustatud Cl. oedematiens. Kangad edematous kahjustused ja sageli rohekaskollane, kaotavad oma struktuuri. Alates haava või sisselõike järgmiselt vahustatud kollakas või pruunikas-punane värv, sõltuvalt patogeeni. Kui segatud nakkuse isolatsioon on mäda lõhn. Hobused on lääne. Sageli tekib seoses vigastusi või post-kastreerimist. Kui Z. kohta. poslekastratsionnogo päritolu areneb turse munandit, reie ja kõht. Esimene haiguse sümptom - välimus väga valus ja kuum turset, mis hiljem muutub külm ja tundetu. Haigus kestab 2-3 päeva. Veiste põhjus C o., Lisaks vigastused, võib olla raske poegimine, abort, emaka väljalangemise tõttu, kinnipidamise afterbirth. Nendel juhtudel on turse häbemekanalite huuled, punetus tupe limaskesta liigne väljavool pigem määrdunud halb lõhn. Mõnedel loomadel edematous paistetus laieneb reide, lahkliha, udar. Lüüasaamisega emakas, nagu paistetus võib puududa. Enamikul juhtudel haiguse mõne päeva pärast lõpeb surmaga. Lambad eristada Z. kohta. ja arendada sünnitust haavade lõikamiseks, kastreerimine, saba lõikamine. Tüüpiliselt, lambad haigust raske, lõpptulemus surmavalt. Iseloomulikud - vill mõjutatud aladel saab lihtsalt eraldada, nahk on sinine-roheline ja lilla laigud. Tuntud Z. kohta. laap alates lambaliha 2-7 nädala vanuselt, mis esineb vitamiinide ja mineraalainete nälga ja sellega seotud maa söömine, jäme toidujäägid, mis kahjustavad seinad laap. Loomad on rõhutud keelduda toitu, neil ei ole kummi, puhitus, on märke häire närvisüsteemi. Sigadel haigus progresseerub väga kiiresti moodustama ulatuslik turse.

Patoloogilised muutused. Laibad loomade suri C o., Enamikul juhtudel, paistes ja kiiresti lagunema. Kohas esmane haiguskolle kudede rikkalikult läbiimbunud infiltratsiooni erinevate toonidega. Kui ristlõikepindala tursete järgmiselt seroosne või tõsise-hemorraagilise vedelikku. Mõjutatud lihased on mahlane ja kergelt rebenenud, on tumepruun või helehalli. Kõhu paljastada verine vedelik. Kõhukelme puudub läige, selle veresooni märgatavalt süstida. Muutused siseorganid on tüüpilised mürgistus. Kell surma loomi C o., Mis on põhjustatud Cl. oedematiens, sültjas edematous kude, värvitu või valge või kreemi värvi. Lüüasaamisega Cl. histolyticus tähistada kokkuvarisemist kõik kangad (isegi luu), verine eritist osakesed lagunenud koe. Kui sünnitusjärgne Z. kohta. limaskestas tuppe ja emaka tugevalt paksenenud ja kaetud musta, Pehme, kiirgab ebameeldiva lõhna massid. Lüüasaamisega laap tähistada oma märkimisväärset kasvu, paksenemine seinad ja crepitus. Limaskesta kohta Libedik hemorraagilise põletikuliseks ning koos koldeid hemorraagia ja nekroos. Sisu vedela konsistentsiga, segunemisest vill, söödajäätmed, maa; sageli fitopilobezoary erineva suuruse ja kujuga.

Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste, maalid surmajärgset bakterioloogiline uurimine tükki kahjustatud koe, eritist, siseorganeid. C o. eristuda Varrepõletikku veised ja lambad, karbunkulёznoy siberi katku.

Ravi hõlmab debridement, antibiootikumid, sümptomaatiline ravi. Haav pesti 2-3% nym vesinikperoksiidi lahus või kaaliumpermanganaadi ja puistatakse norsulfazola ja iodoform. Samuti on näidatud intramuskulaarse tetratsükliini rühma.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Z. hoiatanud. põhineb antiseptiline haavade raviks ja aseptilistes tingimustes kirurgiliste protseduuride ajal, süstid narkootikumide ja biologics. Õigeaegne haavade raviks koos ekstsisioon kahjustatud koe takistab haiguse arengut. Luues sünnitusabi tuleb teha antiseptiline ravi käed ja tööriistu. Kui raske töö ja kinnipidamise afterbirth soovitatav antibiootikume manustada loomadele, niisutama oma suguelundid desinfitseerimisvahendid. Võimalikud spetsiifilised Z. vältimise. lambad polüvalentsete toksoidi.

Lit.: J. R. Kovalenko, Anaeroobsete infektsioonide põllumajandusloomade, M. 1954; DA Arapov, anaeroobne gaasi infektsioon, Moskva, 1972.

+++

mürgised maod, loomad irdumine kestendav (squamata) alamseltsi maod (Ophidia või Serpentes) klass roomajad (Reptilia), millel yadovydelyayuschie näärmed kihvad, mille kaudu hammustab süstida mürki. 410 tuntud liikide Z. ma.; NSVL 10 liiki: metsa tsoon - ühine rästik (Vipera berus), steppide ja metsa stepi alad - stepp rästik (V. Ursini), Kaukaasias - Kaukaasia rästik (V. kaznakowi), Nokisrästik või liivaga (V. Ammodytes ) ja Radde rästik (V. raddei), Kaukaasia ja Lõuna SredneyAzii - rästik (V. lebetina), Kaug-Ida - Ida Cottonmouth (Ancistrodon blomhoffi), et Kesk-Aasia vabariikides - Palass Cottonmouth või tavaline (A. halys ), EFA liiva (Eefa), hall kobra (Naja oxiana).

Maal Z. I. mitmekesine - alates hall, hall-kollane kuni punakas-pruun ja must; kere pikkus 35 cm 120-250 cm või rohkem. Z. ma olen. live keskused erineva tihedusega, elavad peamiselt põõsas, muru, kivide, auke puud. Nad toituvad peamiselt konnad, närilised, sisalikud, linnud, putukad. Uinakurežiimist on tavaliselt näriliste augud, jättes maapinnast 70-90 cm. Nad elavad kuni 10 aastat või rohkem, suguküpsus, tavaliselt 2-aastane. Aretuskolooniates on võimelised eristama Z. I. munemine (cobra, rästik) ja ovoviviparous (nt liiv EFA, Cottonmouth, rästik stepp). Z. ma olen. võib tekitada olulist kahju karja. Enamik tundlik maomürki hobused, veised, lambad; mürgitamine sead on haruldane, kuna rasvkoe takistab imendumist mürki. Ussihammustust loomad karjamaal (näole, jalad, udar).

Iseloomu toime mürgi sõltub tüüpi Ussihammustuse ja sügavus al. Tegurid. Kõige ohtlikum rästik hammustab. Loomade ravimiseks, kasutades spetsiifilisi vastumürkide seerumit (antigyurza, antikobra, antiefa et al.), Samuti sümptomaatiline ained (kamper, kofeiin jne). Esmaabi tuleb vaid annab ohtralt vedelikku. Vältimaks loomahammustused tohiks söövad piirkondades, kus on C i. Vaata. Mürgised loomade ja ka põlema käesolevas artiklis.

+++

harknääre vt. harknääre.

+++

sanitaarkaitseala vaheline kaugus elamute ja ettevõtete või rajatised, mis vabastavad keskkonda kahjulike või ebameeldiv lõhnaga aineid ja on allikas muude tööstuslike ohtude eest. Suurus Z. loode määratud "sanitaar- normidele disaini tööstusettevõtete" (SN245-71). Sõltuvalt laadi ja koguse tootmist kahjulike ainete keskkonda sattumise ettevõtetele ja struktuure, mis on seotud valdkonnas veterinaarteenistuse tegevust, mille mõõtmed on järgmised on toodud ZS-W.: 1000m (ümbertöötlemine ja kleevarennye taimed, linnukasvatustes); 500 m (liha-pakkimine taimed, tapamajades, soole töökojad dezopromyvochnye jaamad, seafarmi); 300 m (tapmine küülikuid ja linde töötlemiseks nahk, karusnahk ja villa tooraine, linnukasvatustes, karusloomakasvandustes, lambad ja veised); 200 m (Veterinaardiagnostika); 100 m (želatiinist ja juustus, kalatöötlemisettevõtetes ja töötlemine juuksed ja sulgedest alla tooraine, hobusekasvatuse ja küülik talu); 50 m (piim, piimatooted, liha töötlemine, konserveerimine, kala lubatud taimede, külmikud). Mõnel juhul sõltuvalt hügieenitingimustel loodepoolsel mõõde Z. Seda saab muuta otsuseid riigi sanitaarteenistuse ja riigi Ehitus NSVLi.

+++

kaugseire (Prantsuse Sonder -. uurida), et luuakse diagnoosimiseks või raviks õõnes elundite looduslikesse koobastesse, haavad, ebanormaalne kanalid ja fistulous lõigud spetsiaalseid tööriistu - sondid. Operatsioonil sondide uurides suunda ja ulatust haavakanal, sinus kirjutiste, õõnsused kindlaks võõrkehade olemasolu. Terapeutiline praktikas esineb sagedamini hobused, koerad ja sead uuriti magu, veised ja kaamelid - söögitoru ja vatsas vasikate - laap, linnud - struuma. Kasutades sondid vabastati maosisu ja gaaside mürgituse korral pestakse, eemaldatakse söögitoru ikka sööda osakesed, võõrkehad, ja viiakse narkootikumide lahendus.

Enne kasutuselevõttu sond, pestakse, desinfitseeritakse 3% lahus Karbolihappo nym. Kummi sondid määrduda vaseliiniga. Sond kasutusele ilma palju vaeva ei vigasta kude. Kasutuselevõtuga mao toru veised ja hobused peavad arvestama esinemise kolju poole oma nina teekonda eriti voldid, moodustades tasku, kuhu saab sisestada lõpuks põhja. Z. Kui hobused mao sondiga toimub alumisele nina teekonda. Kui sond on piiril neelu ja söögitoru, kutsuvad looma neelamine liikuma. Kehtivust sondiga söögitorru ja mao kontrollitakse palpeerides ala neelu ja söögitoru, samuti kuulates helisid vabas otsas sondi. Kui sond on kõhus, siis kuulsin korin või sädelevad helisid, on spetsiifilist lõhna kergelt happeline. Kui Z. söögitoru ja vatsas veistel ja kaamelid nina kaudu on vaja tagada, et sond neelu ei saanud suhu ega hingetorru. Sellistel juhtudel sondi võeti välja kohe. Kui Z. suu kaudu toru sisse auku zevnika ja edendada keskjoonel palatinaalse kaare pehme suulae, kus ta siseneb söögitoru. Läänes laap säärte kasutatakse meditsiiniliste sondid number 8, 10, 12, pehmest kummist. Kinnitus vasika pea, sondi järele läbi nina neelu ja söögitoru sügavus 50-60 cm. Siis nippeljootja alates sond valatakse ettevaatlikult soolalahuse või piima ja lükates sond sügavus 75-80 cm, olenevalt looma suurusest. Z. mao sigade ja koerte viiakse läbi suu kaudu. Keskne auk sisse zevnika sond ja surudes seda neelu. Ajal neelamine see surutakse söögitoru ja mao. Linnud Z. struuma, viiakse läbi meditsiinilise sondi või kummitoru 6-8 mm ja pikkusega 50 cm. Sisend toru otsa on ümardatud. Bird fix, avatud nokk, viiakse kõri sondi ja järk-järgult surudes seda, nad tungida söögitoru ja pugu. Positsiooni sondiga saagi saab määrata palpatsioon.

C on vastunäidustatud ninaverejooks ja magu, samas kasvajate söögitoru haigused ninaneelu ja ninaõõne, üldine nõrkus ja haua seisukorda loomade nakkushaiguste korral, õhupuudus ja südamepuudulikkus. Vt. Nagu sondid.

Lit.: PS Ionov, A. S. Coombs, alused teraapia tehnikaid veterinaarmeditsiinis, Moskva, 1957.

+++

Sond (fr., Toim. H. Sond), sest mõõteriistade. In veterinaarkliinikus kasutatakse metallist sondid, kummi- ja kilp. Kuju kirurgilise võib sondid bellied ja kannelleeritud (joon. 1). Veterinaarkasutuse raviotstarbel peamiselt õõnes kummist C (Joon. 2) äratundmise söögitoru, mao ja kaksteistsõrmiksoole. Vaata. Samuti katsetamine.

Joon. 1. sondid hirurgicheskne: 1 - Bellied; 2 - bellied silma; 3 - volditud; 4 - silindri pisarajuha.

Joon. 2. sondid terapeutiline: 1 - nasogastraalsond eest Domracheva; 2 - mao-kaksteistsõrmiksoole; 3 - Monroe sondi metallpindadele; 4 - kahe silmuse pöörd-söögitoru; 5 - magnet andur Meliksetyan; 6 - universaalne mao-kaksteistsõrmiksoole koos vesiravi aparaadid seedetraktist; 7 - Tšerkasova sond vesiravi eesmao; 8 - kõht suured loomad.

+++

Zone Zakharyin - Gёda - Roger [pärast Vene arsti GA Zakharyin, inglise arst G. Heda (GED, N. Head) ja prantsuse veterinaararst Roger (Rog {{e}})], piirkondade suurenenud valu naha tundlikkust, nahaaluse koe haigused siseorganeid. Valu impulsid edastatakse siseorganid on vegetatiivse närvikiudude läbi vaagna närvipõimikule vastavates segmentides mõistvalt kere ja seljaajus keskused. Saadud erutus varem kandub tundlikud närvid teatud nahapiirkondadele vasakul ja paremal pinnad keha. ZZ - G. - R. uuritud hobune (joon.), Mida eristab kerge surve sõrmede nahal, trummishow haamrilööki või surve peas tuima, põhjustades looma pea liikumine, soov hammustada ja muid märke ärevus .. Raske valdkondade kindlaksmääramiseks valutundlikkuse patsientidel hobused, sest tugeva surve nahale võib põhjustada peegeldunud ja kohaliku valu rõhu tundliku närvilõpmeid, samas kergelt on ebaefektiivne. Üldiselt rõhumise ja tugevalt väljendatud valu siseorganeid, millega kaasneb tugev mure loomade (nt koolikud), kasutada ZZ - G. - R. võimatu.

Nahapiirkondadele prognoosid siseelundite stiimulitele hobune vasakult poolelt - magu ja süda (paremal); b - kõht; 1 - süda; 2 - mao- ja kaksteistsõrmiksoole haavandid; 3 - peensooles, pime või madalam põlve kõrge koolonit 4 - ülemine põlve kõrge jämesooles; 5 - kõhuaort; 6 - väike käärsoole-, neeru- (nimmepiirkonda) ja kuseelunditele (ristluu).

+++

zooantroponozy, anthropozoonosis (kreeka z {{o}} kohta -. loomale, {{a}} nthr {{o}} pos - mees ja n {{o}} sos - haigus), rühma nakkushaiguste ühine loomad ja inimeste (nt siberi katku, brutselloosi, tuberkuloosi, listerioos, marutaud, paljud sooleparasiitinfektsioonide). Meditsiinikirjanduses haiguse Selles grupis on mõnikord zoonooside. Z. kanduda loomalt loomale, loomadelt inimestele. inimese rolli edastamise patogeenide nende haiguste loomadele ja inimestele on tühine.

+++

ZOOVETSNAB õigemini "peadirektoraat Soyuzglavzoovetsnabprom" eriorganisatsioonid jooksul Põllumajandusministeeriumi NSVL, et tagada veterinaaria, põlvnemis- ja agrokeemiatoodete materiaalsete ressursside institutsioonide Riikliku veterinaarjärelevalve võrgustik, kolhooside ja sovhooside, jaamade ja punktid kunstliku viljastamise põllumajandusloomade, linnukasvatustes, uurimisasutuste ja haridusasutuste , eksperimentaalsed põllumajandusettevõtted ja teised. põllumajandusorganisatsioonide, sõltumata nende osakondade kuuluvusest. Ametiühingud ja autonoomsete vabariikide, territooriumid ja piirkonnad on ühendades C, piirkondadevahelised osakonna ja valdkondades - kontorid ja veterinaarapteegi. C on ka spetsiaalne disain büroo ja mitmed tehased, mis toodavad ravimid, seadmed ja vahendid veterinaar- ja zootehnika eesmärgil. Läbi Üleliiduline Association "Medeksport" ja teised. Väliskaubanduse ühendused Z. zoovettovary tarvikud ekspordiks. Vaata. Varustamine ja veterinaaria.

+++

zoohygiene näha. loomatervishoiu.

+++

zookumarin, varfariini, kumaroten-Pulver, rodentin, näriliste tõrje narkootikumide vastu võitlemiseks kasutatakse hiirte ja rottidega (näriliste). Saadaval pulbri kujul, mis sisaldab 0,5% oksikumarina ja 99,5% täiteainet. Väga mürgiste ainete (LD100 roti - 4-8 mg / kg, kassid, koerad - 30-60 mg / kg, sead - 1 mg / kg). toksilised omadused püsivad mitu aastat. Seda kasutatakse kujul 5% VALITSUSVÄLISTEST toidu sööt, samuti tolmutada sissepääs augud augud. See on rezkovyrazhennym kozhnorezorbtivnym ja kumulatiivne efekt. Toksilist toimet on halvenenud sisu protrombiini, väheneb vere hüübimist ja suurendada läbilaskvust kapillaarid, mille tulemusena hemorrhages arendada kõhu ja rindkere õõnsused ja verevalumid lihastes. Loomad vaatasin depressioon, krambid, verejooks naha alla, verejooks silmad, kõrvad, pärak.

Ravi: Sissejuhatus vikasola naatriumsulfaat. Tooted, mis sisaldavad C, mida kasutatakse toidu on rangelt keelatud.

+++

zoo, loomaaias, teaduslik-pedagoogiline ja teadusasutus, mis peetakse vangistuses või pool-looduslike loomade demonstreerimise eesmärgil, teadus- ja aretus. Kokku maailmas rohkem kui 720 C n.; NSVL - 30, sealhulgas suurim Moskvas, Leningradis, Taškendis, Odessa. . Uurimistöö paljudes Z. n on toimunud probleemid: aklimatiseerumine loomahaiguste aretus, söötmine, hübridisatsioon kodustatud ja kodustamata loomade kodustamine, jne ...

. Kõige olulisem töövaldkond C n - veterinaar loomade eest hoolitsemine jälitavad kolm peamist eesmärki: 1) haiguste ennetamine, eriti nakkav ja zooantroponozov; 2) efektiivse ravi haiged loomad, 3) uuringu haigusi ja leida uusi meetodeid nende vastu võitlemist. Paljud Z. n. On oma statsionaarne veterinaarkliinikutes X-ray tube, operatsioonisaalid, samuti isolaatorid, karantiinijaamade. Väike Z. n. Teenindab linna, maakonna veterinaarteenistus institutsioonid. Omadused veterinaarhooldus- Z. n. Peamiselt selles, et spetsialistid peavad tegelema palju erinevaid liigilise koosseisu loomade, loodusliku ja agressiivseid loomi. See eeldab, et veterinaarpersonali põhjalikud teadmised võrdleva anatoomia imetajad, roomajad, linnud, kalad ja muud fauna maailma .; teadmised füsioloogia loomade erinevate liikide. Kui diagnostiliste testide ja andes arstiabi on vaja kasutada spetsiaalseid meetodeid fikseerimise metsloomad, kasutades spetsiaalset raku liikuvate seinte, kotid ja võrku. Mõningatel juhtudel kasutada lõõgastid (vt. Curariform narkootikumid). Erilist tekivad raskused valimisel ravimid ja meetodid nende majad. Kuna C n., Üldjuhul sisaldavad väga haruldane ja väärtuslik loomi, äärmiselt oluline on lisatud veterinaaria ennetavaid meetmeid. Ülesanded Veterinary Service Z. n. On tihedalt seotud probleemid loomakasvatuses, üldbioloogia, zooloogia ja teised. Animal Sciences.

Lit.: Moskva loomaaed. Coll. Ma töötan. 1-3, Moskva, 1956-1961.

+++

zooloogia (kreeka z {{o}} kohta -. looma- ja l {{o}} gos - sõna, õpetamine), teadus, loomade, üks põhiosaks bioloogia. Teave struktuuri ja eluviisi loomad hakkasid kogunema ammustest aegadest. Esimene teadaolev Euroopa katse anda süstemaatiline kirjeldus loomade tegi Vana-Kreeka filosoof ja loodusteadlane Aristoteles (4. c. EKr. E.), kuid ainult lõpus XVIII sajandil. C kuju harmooniline süsteem teadmised loomade maailma. Pöördepunkt oli evolutsiooni teooria Charles Darwin läänes areng, selgus põhjuste ja tegurite päritolu ja liikide mitmekesisus. Kogunemine teadmisi loomade maailma viinud tuvastamist mitme sõltumatu zooloogia erialadel: morfoloogia ja füsioloogia (struktuur ja omadused loomsete jäätmete), taksonoomia (liigiline mitmekesisus loomade ja nendevaheline suhe), zoogeograafia (jaotus loomad maal ja vees), ökoloogia (suhe . loomad omavahel ja elupaiga), embrüoloogia (mustrid individuaalne areng), Paleozoology (surnud loomad), geneetika (seadused pärilikkuse ja variatsioon), etoloogia (käitumine) jne vastavalt uurimisobjekt läänes eraldada protozoology - teadus ja ainuraksed loomad, helmintoloogia - parasiite, ihtüoloogia - umbes kala, entomoloogia - umbes putukad, ornitoloogia - linnud, mammalogy - .. imetajaid ja nii kiiresti areneva C XX sajandil.: maht suureneb fauna uuringuid läbi planeet, uus molekulaarbioloogiliste aspekt taksonoomia kasutada karyosystematics (uuring arvu ja struktuuri kromosoomid), mis võeti kasutusele biokeemiliste meetodite ja tehnikate elektronmikroskoopia ja teised. Z. teaduslikku alust loomakasvatus, tõuaretus uute tõugude tulundusloomi, ratsionaalse kasutamise ja loodusvarade kaitse, võitlus patogeenidega. C on tihedalt seotud teiste bioloogiliste teaduste, põllumajanduse ja tootmise inimtegevus.

Lit.: Elu loomade, see on 1-6, Moskva, 1968-1971 .; Naumov NP, Kartashov NN, selgroogsete zooloogia, ch. 1-2, Moskva, 1979.

+++

Zoonoosid (kreeka z {{o}} kohta -. Looma- ja n {{o}} sos - haigus), rühma nakkushaigused, mis on ainulaadne loom (nt peripneumonia veised, katku, strangles hobuste aafrika katk) . Patogeenid Z. ei patogeensed inimeste, nagu evolutsiooniprotsess omandatud selektiivse võime parasiteerivad kehas teatud loomaliikide. Meditsiinilist kirjandust nimetatakse mõnikord C rühma nakkus- ja parasiithaigused loomi, on haigete inimeste (vt. Zooantroponozy).

+++

zoopsychology (kreeka z {{o}} kohta -. loomale, psych {{e}} - hing ja l {{o}} gos - õpetamine), teadus kõrgema närvisüsteemi aktiivsus loomad.

+++

loomade teadus (kreeka z {{o}} kohta -. looma- ja t {{e}} chn {{e}} - kunsti, oskust), teadus kasvatamine, toitmine, hooldus- ja õige kasutamine põllumajandusloomade toota neid võib rohkem kvaliteetseid tooteid madalaima hinnaga rahalisi vahendeid ja tööjõudu. Jagatud kogu C, mis koosneb osadest: tõuaretus, söötmis-, sisu; era- Z., tehnoloogia arendamine ning harusid karja (veised, lambad, jne). Mõiste "C" pakuti (1848) Prantsuse teadlane J. Bodemanom. Z. vastse antiikajal ja arenenud kasvuga karja kultuuri. Kuna XVII sajandil., Üleminek feodaal loomulik majanduse kaubaga, püüdis arendada norme põllumajandusloomade söötmiseks, et parandada meetodeid Suguveistel. XVIII-XIX sajandil. Paljudes riikides, sealhulgas Venemaal, on kultuuri (tehase) tõugu veised, lambad, hobused, sead. Areng C selle aja jooksul aidanud teoseid prantsuse teadlased - JL Buffon, kes arendas teooriat looma ületamist, lähedal olemas; K. Bourgelat, üks esimesi autoreid õpetus väljast; A. Vekkerlina looja teooria "püsivuse" (jätkusuutlikkus) kivid. Suur mõju arengule lääne oli evolutsiooni teooria Charles Darwin. Alusel Darwini teooria - õpetus valikut - oli eeldus teoreetiline töö loomakasvatusega kultuuri liike. Aasta 2. poolel XIX - alguses XX sajandil. esineb suuri tegusid Vene teadlased Chirvinskii NP, PN Kuleshov, MI Pridorogin, EA Bogdanov, MF Ivanov, AA Maligonova et al., pani aluse tänapäeva kodu- Z. Olulise panuse arengu läänes oli I. Ivanov (ja hiljem VK Milovanov ja teised.) meetod loomade kunstliku seemendamise. Paljud probleemid Z. sai arendamiseks teostes Nõukogude teadlased EF Liskuna (aretus ja söötmine veistele), Zavadovskii (hormonaalne meetod suurendada viljakust lambad ja lehmad), DA Kislovsky (teooria tõuaretus) MI Dyakov ja Igor Popov (uuring toitainete sööda ja arendamise teooria loomasöödaks), O. Witt (esialgsele uurimistööle hobusekasvatuse) ja teised. Nõukogude Liidu (1980) kuvatakse rohkem kui 83 uue tehase loomaliikide oluliselt paranenud enamus kohalikke liike ja loomarühmade. Suurem tootlikkus utilitaarne karjades. Jätkuvalt parandada meetodeid sordiaretuse loomad põhineb süvendamine teadmisi bioloogilise olemuse puhasaretuse peamise aretamismeetodi. Luua kõige sobivaim meetod töötab tõug - linebreeding. Kanna erinevate ristamist. Ühtne riik hindamise süsteem (hindamine) igasuguseid loomi. Areng sai palju teoreetilisi probleeme aretus: valik ja värbamine; kasutamise inbriidingu ja heterosis; Communications väljast ja põhiseadus loomade ja nende tootlikkus ja elujõulisus; loomade kasv ja areng; seaduste pärandist majanduslikult kasulik tunnused põllumajandusloomadele. Üksuse hindamine toiteväärtust feed - Nõukogude etteandmismehhanism. Loo tabel toiteväärtus feed. Määra vajadustele igas vanuses ja loomaliikidest toitaineid. Normide loomasööda ja standard dieeti. Õppinud energia ainevahetust ja kalorite sööda komplekt, mis võimaldab normaliseerida toituvad energeetiline väärtus toidab. Me uurisime aminohape, vitamiinide ja mineraalainete toitumine. Arenenud täissööt retsepte ja mitmesuguseid lisandeid (valgud, vitamiin, mineraal, jt.). Kavandatud erinevaid meetodeid koristamise loomasööt (silo, kuivsiloks, hein, jne ..). Optimaalne zoohygienic loomade heaolu karjakasvatusega kompleksid.

Kaasaegne Probleemid Z. tihedalt seotud saavutused on seotud bioloogiliste distsipliinide (füsioloogia, biokeemia, geneetika, histoloogia, anatoomia, immunoloogia, jne). Uurime pärandist loomade produktiivne omadused ja vastupidavus erinevate haiguste, aretusmeetodid toote kvaliteedi ja maksete feed. Arenenud põhilised organisatsioonilised vormid loomakasvatuse poolest kontsentratsioon ja spetsialiseerumine tootmist.

1981. aastaks, läänes NSVL õpetatakse osakondade zootechny 73 põllumajanduspoliitika instituudid ja põllumajanduse kolledžites. Uurimistöö viiakse läbi Lääne-loomaaias-tehnilised võimed kõrgkoolide Üleliiduline Teadusliku Uurimise Instituut loomakasvatus, sektori ja tsonaalne uurimisasutused, eksperimentaalne jaamade ja erilaborid. See koordineerib uurimus Üleliiduline Põllumajandusteaduste Akadeemia. Lenin (Põllumajandusteaduste Akadeemia). NSVL, see on avaldatud suur hulk monograafiaid üksikute küsimuste Z., õpikute ja õppevahendite, käsiraamatud eksperdid, teatmekirjandus. Peamised probleemid esile teoste Z. ja kogud teadus- ja haridusasutused. Instituut Põllumajandusministeeriumi NSVL teaduslikku teavet vabastab andmete kogumine lääne välisriikides. Kao teadusuuringute ja tootmise ajakirja "Animal" (Wiley, 1939), "Dairy ja lihaveiste" (Wiley, 1956), "Sead" (Moskva, kuna 1930), "Lambad" (Moskva, kus 1955), "hobusekasvatuse ja ratsaspordi" (Wiley, 1928), "Linnud" (Wiley, 1951), "Mesindus" (Wiley, 1921) ja teised.

Lit.: Lambad, ed. . GR Litovchenko ja PA Esaulova, st 1 2, M., 1972; Hobusekasvatus ja ratsasport, ed. O. H. Barmintseva, [M.], 1972; Siga, Moskva, 1974; Veised, ed. LK Ernst, AP Begucheva, DL Levantina, M., 1977; Hinnanguline SI, linnuliha, 6. ed., Moskva, 1978.

+++

näriliste (kreeka z {{o}} kohta -. looma- ja Ladina caedo -. tappa, hävitada), keemiliste vahenditega võidelda kahjulike selgroogsed, enamasti närilised (rodentitsiidid) ja linnud (avitsidy). C kuuluvad eri keemilisi rühmi. Enamasti ühendid kahjulikku mõju loomade seedeelundkonna (tsinkfosfiididst, gliftor, krysid, zookumarin, diphenadione jt.). C kasutatakse eelistatult kujul mürksöödad. Ei lahustu mürk (tsinkfosfiididst) on kinnitatud tera taimeõli ja juured ja rohelised taimeosad - vesi. Hävitamise närilised - kahjurite valdkondades, viljapuuaedade ja aiad soovitatakse toitmise söödaks, mürgitatud tsinkfosfiididst ja gliftorom.

In näriliste tõrje loomapidamishoonete, toiduainete laod kasutada zookumarin, diphenadione jt. Meetodid taotluse nende mürkide ilma eelneva eemaldamisega loomadega loomakasvatushoonete. Toidu laod tingimata eemaldada tooteid. Töötades C peate rangelt kinni pidama juhised nende säilitamine, kasutamine, transport ja ohutuseeskirju. Leia uusi ohutu kasulik loomad Z. lubades kasutada ravimeid, mis põhjustavad viljatust kahjulike näriliste ja lindude, samuti kombinatsioon peibutis mürgised ained ained, mis meelitavad kahjureid (atraktantidega). Vaata. Samuti Näriliste.

+++

nägemus, võime organismide tajuda objektide välise maailma abil püüdmise eraldunud või peegeldunud valgust. C lubab analüüs füüsikaliste nähtuste maailma organiseerida sobiv käitumine. Selle käigus loomade evolutsiooni Z. läbinud keerulise arengu: alates võime tajuda ainult astet valgustus (vihmauss) või suunas valgusallika (sisekõrvas), et erinevad kujutise analüüs. Eye kerge orel taju kaunistatud ilmub molluskeid. Protsess põhineb C selgroogsete photoreception - taju valguse fotoretseptorid võrkkesta silmad. Need sisaldavad pigmente (tüüpiline esindaja - rodopsiin) teisendada energia neeldub valgus Quanta soolalahuses (närviline retseptor) signaali. Närvisüsteemi põnevust läbi nägemisnärvi ja radu kesknärvisüsteemi edastatakse keskpunkte aju kus on visuaalselt tunne.

Oluline omadus C - seade toimib väga muutuvad valgustingimused (hele ja tume kohanemine), mis annab võimaluse jäädvustada silmad väikesed erinevused heledus laias valguse tingimustes. Tavaolukorras loomad vahet heledust valgusallikad 63,6-6.360 cd / m2. Hobused on hästi eristatavad heledus heleduse 1808-1903 cd / m2, veised - 9,2 heledus heleduse 10,2 cd / m2. Väga oluline on loomade elu on värviline C iseloomulik putukad (mesilased, kimalased), paljud kalaliigid, kahepaiksed, mõned imetajad (hobused, veised). Värvus C osaleb visuaalne orientatsioon loomadel. Erinevad vahendid signalisatsiooni looduses on mõeldud loomade-võime "vaatlejad" tajuda värvi; Näiteks helge pulm riietus, erinevaid tüüpilisi liike, hõlbustab suhteid üksikisikute vahel eri soost.

Lit.: Füsioloogia meeleorgani ch. 1, Leningrad, 1971 (füsioloogia Guide).

+++

visuaalne lilla, sama rodopsiin.

+++

hambumus, suhe hammaste alumise ja ülemise lõualuu nende sulgemist. Tavaline Z. n. Iseloomustab kontakt vastava occlusal pindade kroonid hambad ülemise ja alumise lõualuu.

Kõrvalekalded Z. n. Silmhammastes ja molaarne hambad võivad olla kaasasündinud või omandatud. Põhjused viimane - beriberi, microelementoses, atroofiline nohu sigade ja teiste haiguste .. . Kõrvalekalded Z. n eemaldaja: prognathism - alumise lõualuu lühem kui ülemised lõikehambad on kummargil ja vigastada keeles; järglased - alalõug on pikem kui ülemine, ülemiste lõikehammaste pikenenud. Ravida lühendamine krooni. Sigade hammustada mäletsejate - lõikehammaste vasakule ja paremale poolele on paigutatud ägeda või nürinurk. Capture takistab sööda. . Kõrvalekalded Z. n purihammaste: hammustada teravad hambad - kitsuse alalõualuu (valesti kustutamine sisemisel serval hambad ülemise lõualuu ja välisserva põhjas, seal on vigastatud keele ja põskede limaskestad). Et õige Käest hambad kärpima. Nozhnitsevidny C n (lammastel ja veistel.) - Võta pool pinnad hambad kitsuse alalõualuu (langenud närimine toit). Bite redel, saehambalaine ja sile arendada tagajärjel hammaste haigus.

+++

hambad (Dentes), luu moodustumist suuõõnes loomade ja inimestel, haarates funktsioon, säilitamise ja närimine toitu; mõned metsloomade olla vahend Rünnaku ja kaitse. Imetajatel ta asub hamba šahtidesse (alveoolide) servades ülemise ja alumise lõualuu; moodustavad ülemise ja alumise hambaravi arcade.

Z. ette ajal embrüonaalse arengu epiteeli voldid - hambaravi plaadi algus üksikute Z. mesenhümaalrakkudes pärisnahka toimuda iga rudiment paksenemine (hamba pungad), mille üle hambaravi lamina epiteelirakud riputada kapsli-, nn emailiga organ. Sisemine kiht hambaravi plaadi osalevate rakkude moodustumist emailiga, välimisele hamba papillas rakud (odontoblasts) - dentiini ja ümbritsevate mesenhümaalrakkudes - tsementi. Arendamine Z. minna, tungides igemete limaskesta.

Z. jagatud lõikehammaste (ees) hambad ja juur (tagumine). Lõikehambad on peitli kujulise, mis asub taga huule, mida kasutatakse hoidu ja hammustamine toitu. Ees paar teineteisega kontakti eemaldaja iga arcade nimetatakse konksud, paremale ja vasakule neist asuvad Kesk-lõikehambad, millele järgneb ultusäärel. In hobused, sead, koerad lõiketangid 12, 6 iga lõualuu, mäletsejate 8 ainult alalõualuu. Kihvad koonusekujuline, mida kasutatakse hoidu ja pisaravool toitu. Seal on sead, koerad, täkud (üks kummagi poole ülemise ja alumise lõualuu); mära ja ei sööta. Native C küljel asuvate suus, kasutatakse peamiselt närimine toitu. On vale radikaalse Z või lõikehamba (3-4 mõlemal pool mõlemat lõualuud) ja tõeline root või purihammaste (sead, hobused ja mäletsejad 3 mõlemal pool mõlemat lõualuud). Z. On kaks põlvkonda - piim, ilmuvad varsti pärast sündi, või isegi enne seda, ja püsiv, suurem, et pärast kaotust piima. Arv jäävhammaste rohkem, kui molaare pole eelkäijad. Koosseis ja hulk C imetajate väljendada hambaravi valem, mis näitavad, mitu lõikehambad, kihvad, lõikehamba ja purihammaste ühes pooles tippu (lugeja) ja põhja (nimetaja) lõuad (vt. Tabel 1)..

Seoses purse ja kustutamine piimatoodete Z., neid muuta püsivaks, püsiv kustutamist C ja kuju muutmisega pinnale silmhammastes pühitud Z. vanuse kindlaks põllumajandusloomade. Näiteks aastaselt karja määrab peamiselt muutus alalõua lõikehammaste (vt. Tabel 2).. Niisiis, 5 aastat veistel kõik jäävlõikehammast, tipptasemel oma kustutatakse. 6 aastat, kustutatakse pad varvaste saavutab poole keele- pinna 11-12 aastat vahel lõikehammaste ilmuvad lüngad 12-14 aastat pühkida pind eemaldaja tegemist kaela hamba n eeldab ovaalse kujuga, et 15-18 aastat juured lõikehammaste (kanep ).

Patoloogia - vaata hambumus, hambakaariese ..

Lit.: Falin LI, L Histoloogia embrüoloogia suuõõne ja hammaste, M., 1963; Akajev AI, anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1975.

Tabel. 1.- piimaseguga (D) n konstant (R) hambad

Tabel. 2. - keskmine aeg vanusega seotud muutused lõikehammaste

Hambad: I - veiste lõikehamba keele- pinnale; II - lõikehamba mäletsejate punktis; III - purihamba; IV - lõikehamba hobused ees; V - hobune lõikehamba pikilõikeliselt; VI - ristlõike kuju hamba hobune eri tasanditel selle kustutamist; 1 - võra; 2 - kaela; 3 - root; 4 - dentiini; 5 - emailiga; 6 - hambaharja tassi; 61 -zubnaya tassi täis tsementi; 7 - tsement; 8 - kordne emailiga; 9 - koos pulp õõnsuse hamba; 10 - limaskesta; 11 - kihistunud lameepiteeli epiteel; 12 - hamba õõnsusse koos luuümbrise; 13 - alalõug.

+++

nahasügelus (kihelus cutaneus), tundlikkus häire, mille puhul on vaja kammi nahka. Loomad täheldatud ektoparasiitide (nt täid) ja mõned nakkushaigused (nt raev), nuttes ekseem, nõgestõbi, karvavahetus, määrdunud nahka, närvilisus.

Ravi sõltub algpõhjus ja Z. suunatud selle kõrvaldamiseks. Sümptomaatiline ravi - ametisse sees või veenisisene rahustid; väliselt - antipruriitiline mentooli (lahus oli 0,5-1%), salitsüül- (% lahus oli 1,2) ja muu hapet vesi- või alkoholilahused, salvid jahutamist ..

+++
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

З

 1. Artikkel 98. Vastutus tervise valdkonnas
  1. organite riigivõimu ja kohaliku omavalitsuse ametnikud organisatsioonid vastutavad selle eest, kaitsemeetmete rakendamisest ja inimõiguste järgimine ja vabaduste tervise valdkonnas, Vene Föderatsiooni õigusakte. 2. Meditsiiniline organisatsioonid, tervishoiutöötajate ja farmaatsia töötajad vastutavad vastavalt seadusele
 2. Artikkel 73. kohustused meditsiinitöötajatel ja farmaatsia töötajad
  1. Tervishoiuteenuse osutaja ja farmaatsia töötajad tegutsevad vastavalt Venemaa seadustele, põhimõtted meditsiinieetika ja eetika. 2. Tervishoiuteenuse osutaja on kohustatud: 1) anda arstiabi vastavalt oma kvalifikatsiooni, ametijuhendite ja ametikohustuste; 2) täitma
 3. II osa hõivamine meditsiini ja farmaatsia tegevus
  Artikkel 12. aktiivsus meditsiini ja farmaatsia aktiivsus meditsiini ja farmaatsia tegevus lubatud isikutele, kes on saanud spetsiaalse väljaõppe ja pealkirjad nende kõrgemad ja keskerihariduse haridusasutuste NSVL. Välisriikide kodanikud ja kodakondsuseta isikud, kellel on alaline elamisluba NSVL, eriväljaõppe saanud ja pealkiri asjakohaste
 4. Artikkel 75. Vaidluste huvide konflikti kasutamise meditsiinilise tegevuse ja farmaatsia tegevus
  1. Huvide konflikt - olukord, kus arsti või farmaatsia töötaja töötaja kasutada oma kutsetegevuse on tekkinud huvi saada isiklikult või esindaja kaudu materiaalse kasu või muid hüvesid, mis mõjutavad või võivad mõjutada nõuetekohaselt täita oma ametialaseid kohustusi tõttu
 5. Artikkel 76. Professional mittetulundusühing loodud tervishoiutöötajate ja farmaatsia töötajad
  1. Selleks, et rakendada ja õiguste kaitseks tervishoiuteenuse osutajad ja farmaatsia töötajate meditsiinilise tegevuse ja farmaatsia arendustegevuse edendamine teadus- teisi lahendusi, mis on seotud töötervishoiu spetsialistid ja farmaatsia personali küsimustes mainitud töötajatel on õigus kehtestada vabatahtlike professionaalne
 6. Artikkel 88. Riigi kontrolli meditsiinilise tegevuse kvaliteet ja ohutus
  1. Riigi kontrolli meditsiini kvaliteedi ja ohutuse teostatavate organite riigi kontrolli vastavalt oma volitusi. 2. Riigi kontrolli meditsiinilise tegevuse kvaliteedi ja ohutuse toimub: 1) järelevalve tõhustamine, Vene Föderatsiooni, riigiasutused, kohalikud omavalitsused,
 7. Tervishoiuteenuse osutaja ja farmaatsia töötajad, meditsiiniliste organisatsioonid
  Tervishoiuteenuse osutaja ja farmaatsia töötajad, meditsiiniliste
 8. Artikkel 77. iseärasused koolitus tervishoiutöötajate ja farmaatsia töötajad
  1. Praktika inimesed saavad kesk-, kõrg- ja kraadiõppe meditsiini ja farmaatsia haridusele, erialast haridust annab osalemine teostamisel arstlikku tegevust ja farmaatsia tegevust vastavalt haridusprogramme ja organiseeritud: 1) tuginedes struktuursete allüksuste haridus- ja
 9. Artikkel 11 keeldumise keeld arstiabi
  1. Eitamine arstiabi vastavalt programmile riiklike tagatiste tasuta arstiabi elanikele ja laadimise oma arsti organisatsioon, kes osaleb programmis, ja tervishoiuteenuse osutajatele sellised meditsiinilised organisatsioonid ei ole lubatud. 2. Meditsiiniline abi vormis avarii on meditsiiniline organisatsioon ja
 10. Artikkel 1. Määruse selle föderaalseaduse
  See föderaalõigusega reguleerib suhteid, mis tekivad valdkonnas tervisekaitse Vene Föderatsiooni (edaspidi - tervishoiusektoris) ja määrab: 1) õiguslikke, organisatsioonilisi ja majanduslikke põhimõtteid rahvatervise kaitse; 2) õigused ja kohustused mees ja kodanik, üksikute gruppide tervishoiusektoris, tagada realiseerimise neid õigusi; 3) õigused ja
 11. Artikkel 24. Töötajate õigused hõivatud teatud liiki töö tervist
  1. Selleks, et kaitsta töötajate tervist ja säilitamise võime töötada, ennetamise ja varajase avastamise kutsehaiguste töötajate töökohtadel kahjulik ja (või) ohtlik tootmistegurite, samuti sätestatud juhtudel Venemaa õigusega, töötajate teatavat liiki töö läbida kohustuslik arstlike. 2. Nimekiri
 12. Häll. Testid: Põetamine Anestesioloogia ja intensiivravi, 2010
  Federal State Institution "Ülevenemaalise teaduslik ja hariduslik-metoodiline keskus jätkates meditsiini ja farmaatsia haridus Föderaalne Tervishoid ja sotsiaalse arengu" toetamine katsealuste jaoks täienduskursusi, parameedikute ja farmaatsia töötajate "Õendus Anestesioloogia ja
 13. Lisa 2
  Väljavõte töökoodeks Venemaa Artikkel 114. Tagatised töötajate doonori Administration ettevõtete, asutuste ja organisatsioonide kohustatud vabalt lahti lasta töötajate raviasutustes päeval uuringu ja kohaletoimetamise vere Vereülekande päev ja hoida neid keskmine palk nendel päevadel. Töötajad, kes on doonorid,
 14. Föderaalseaduse. Alustel kodanike tervise Vene Föderatsiooni 2011
  See föderaalõigusega reguleerib suhteid, mis tekivad valdkonnas tervisekaitse Vene Föderatsiooni (edaspidi - tervishoiusektoris) ja määrab: 1) õiguslikke, organisatsioonilisi ja majanduslikke põhimõtteid rahvatervise kaitse; 2) õigused ja kohustused mees ja kodanik, üksikute gruppide tervishoiusektoris, tagada realiseerimise neid õigusi; 3) õigused ja
 15. Alused rahvatervise alaste õigusaktide
  "Alused õigusaktide Vene Föderatsiooni tervishoid" (kinnitatud relvajõudude Venemaa 1993/07/22 N 5487-1.) (Muudetud 07.03.2005.) Üldsätted Artikkel 1. kaitsta kodanike tervist tervisekaitse - kogum poliitilisi, majanduslikke, õigus-, sotsiaal-, kultuuri-, teadus-, meditsiini-, hügieeni-, hügieeni- ja anti-epideemia meetmeid
 16. Artikkel 74. Piirangud kehtestati tervishoiuteenuste osutajate ja farmaatsia isikkoosseis oma ametialase tegevuse
  1. Tervishoiuteenuse osutaja ja juhtide tervise organisatsioonid ei ole õigust: 1) saada osalevate organisatsioonide arendamise, tootmise ja (või) ravimite müüki, meditsiiniseadmete, organisatsioonide õigusi kasutada ärinime ravimi hulgimüügi ravimifirmad, apteek organisatsioonide (oma
 17. Artikkel 36 palliatiivhoolduseks
  1. Palliatiivne arstiabi on keeruline meditsiiniline sekkumine vabaneda valu ja abi teiste ilmingutest haigus, et parandada elukvaliteeti haige kodanikele. 2. Palliatiivne ravi võib osutada ambulatoorselt ja haiglas meditsiinitöötajad, kes on koolitatud andma
 18. Artikkel 69. Õigus meditsiini praktikas ja farmaatsia tegevus
  1. õigus teostada meditsiiniline tegevus Venemaa on isikud, kes on meditsiiniline või muu üksus, Vene Föderatsiooni vastavalt liidumaa haridus- ja neil on akrediteerimisasutuse spetsialist. 2. õigus teostada farmaatsia tegevust Venemaa on: 1) isikud, kes on saanud
 19. Artikkel 45. keelu eutanaasia
  Tervishoiuteenuse osutaja keelatud teha eutanaasia, see tähendab, et kiirendus palvel patsiendi surma igasugune tegevus (või tegevusetus), või vahenditega, sealhulgas lõpetamist kunstlikke meetmeid, et säilitada elu
 20. Artikkel 10. Juurdepääs ja ravi kvaliteeti
  Kättesaadavus ja kvaliteet Raviteenuste: 1) korralduse arstiabi põhjal lähedus elukoht, töökoht või uuringu; 2) olemasolu nõutav arv tervishoiutöötajate ja tase nende kvalifikatsiooni kohta; 3) valik meditsiini organisatsioonid ja arstid, kooskõlas käesoleva föderaalseaduse; 4) kasutades