meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

Г

+++

habitust (ladina habitust -. välimus, välimus), välimine välimus looma ajal uuringu. Määratakse kombinatsioon välised tunnused, mis iseloomustavad keha, rasvasus, kehahoiak, temperament ja ülesehitust. On keha (skelett struktuuri ja taseme lihaste areng): tugev, keskmiselt nõrk. Fatness võib olla hea, rahuldav, mitterahuldav (äärmuslik viimase - äravool). Keha asend (poos) võib olla füüsiline või sunnitud (Foyer liikumine, ebaloomulik asendeid, ja nii edasi. D.). Temperament (kiirus ja intensiivsus reaktsioon looma erinevatele välistele stiimulitele) hinnatakse looma käitumist, pilguga, liikumise kõrvad. See on seotud tüübist kõrgem närvisüsteemi aktiivsust. Vastavalt arengut skelett, naha, nahaaluskoe ja lihaste eristada tihe (kuiv), kare, pehme ja pude (toores) Põhiseaduse.

+++

gabronemozy (Habronemoses), sooleparasiitinfektsioonide hobuslaste põhjustatud nematoodide Habronema muscae ja N. microstoma Habronematidae pere. Distributed kõikjal, eriti riigi lõunaosas NSVL.

Patogeenid - väike nematood (pikkus 8-22 mm). Munad poolsilindriline kuju, 0,04-0,06 mm pikk, moodustatud sisaldavad vastne. Arengu osalusel vahe võõrustajad: sügis-Zhigalko lendab, toakärbsed. Täiskasvanud gabronemy parasiteerivad kõhus, vastsed - naha ja kopsude. Haige hobused igas vanuses. nakkuse Path - seedetrakti. Mao kaudu invasiivse vastsed 44-64 päeva omakorda täiskasvanud parasiidid ja suguküpsus. Mao H. avaldub katarraalne gastroenteriit, alatoitlus, koolikud. G. Naha villiline nahalööve koos järgneva haavandid. Diagnoos põhineb tulemusi gelmintoovoskopii meetod Gorshkov (uurida värske väljaheite või maomahl) või gelmintolarvoskopii (teadus scrapings koos ulcerated naha).

Ravi. Hobused manustada tetraklorometaan annuses 40-50 ml doosi kohta; joodi ja kaaliumjodiidi lahus vees (1: 2: 1500), 4-4,5 liitrit mis torgatakse läbi nosopischevodny sondi pärast 15-16 tunni näljadieet ja maoloputus enne nym 2-3% naatriumvesinikkarbonaadi lahuse (15-20 minutit enne manustamist manustatud morfiini subkutaanselt lahus). G. nahahaavandite ravitud 2-3% nym lahendus trüpaansinisega. Ennetamine: võitluses kärbsed.

Viited. cm. Art. Drasheyoz.

+++

gaasi turse, sama pahaloomuline turse.

+++

gazokamera veterinaarmeditsiinis spetsiaalne ruum mõeldud fumigeerimisnõudest vääveldioksiidi loomi sügelised, täid; Samuti kasutatakse desinfitseerimiseks rakmed, seadmete ja ravi teemad loomadele. G. ehitatud tellistest, puidust talad, lauad, vineer, betoonplaadid, kivid jne materjali käepärast. G.: Mõõtmed hobune - pikkus 2,1 m, laius 0,9 m, kõrgus 1,8 m; kaamelimatkad - pikkus 2,4 m, laius 1,2 m, kõrgus 2,6 m; lammaste ja kitsede puhul - .. 1 m laius 0,5 m kõrgusele 1-1,5 m G. tuleb sulgeda, et see 45 minuti jooksul saate hoida 4-5% seks (mahu järgi) väävli kontsentratsiooni anhüdriidi ja selle sees temperatuuri hoidmiseks 25-33 {{°}} C. G. fänn varustatud eemaldab kiiresti gaasi ja termomeetriga. Jälgida looma külje sisestada suurus 20 x 12 cm vaateava. Uks on auk, mille kaudu looma pea on paigutatud väljapoole. Loomade kantud G, fikseeritud baarid, kaarte ja rihmad. Chembur päitsed seotud masti, mis asub lähedal ukse G. vääveldioksiid ei põhjusta kahjulikke mõjusid hingamisteid ja silmi, peal looma kaela ja Homutin ukse seljas varrukas kummeeritud kangast või tahke aine, mis on immutatud mineraalõli (joon.). G. täis vääveldioksiidi saadud põlemisel väävli arvutus 100 g kohta 1 m 3 (antud juhul peab olema H. ​​seroszhigatelnaya ahju) või aurustumisel veeldatud vääveldioksiidi silindreid. Ei ole lubatud käsitseda higine loomad, samuti vihmase ja lumine ilm, sest see ühendab veega, vääveldioksiid vormid väävelhape, mis põhjustab põletusi. Loom eemaldatakse G. Alles pärast täielikku eemaldamist see vääveldioksiidi. Pea ja kaela ravitud loomadel insektitsiid kohe.

Kaasaskantav gazokamera (külje avatud).

+++

gaasivahetuse, gaasi vahetus organismi ja keskkonna. Kas H. rakkude ja kudede hapniku tarbimist keskkonnast ja isolatsiooni organismist loodud see süsihappegaasi ja väikestes kogustes muid gaasilisi ainevahetuse tooteid. Iga raku kehas ainevahetuse käigus kasutab pidevalt hapniku oksüdeerimiseks orgaanilisi aineid. Lõplik kõrvaldamine toitainete ja energia kasutamise eest organismi elutähtsad funktsioonid, soojuse tootmine ja säilitada püsivat kehatemperatuuri soojavereliste loomade võimatu ilma pidevalt toime G. hapniku nõudlus on suurem, mida suurem organiseeritud loom. Erinevad liikmed loomade maailma teostatud G. erineval viisil: lihtsaim - difusiooni gaaside läbi kehapinna, kõrgemates loomad - läbi hingamisteid ja vereringe. IN kaasatud ja nahka. G. mehhanismid on vähendada välise (kopsukatk) ja kudede (cell) hingamist. G. täiesti peegeldab intensiivsus redoksprotsesse tekib kõigil elundite ja kudede; närvisüsteemi reguleerib nii vahetult kui ka endokriinsüsteemi. Intensiivsus G. sõltub vanusest, soost, tootlikkus, füsioloogilist seisundit looma, keskkonnatingimustest ja muudest. Tegurid (nt G. suureneb pärast söögi, valgurikas, lihaste aktiivsus). G. rikkumine võib kaasa tuua muutusi koostise või osarõhk gaasi sissehingatavas õhus, patoloogia süsteemi väliste ja kudede hingamine. Research G. - üks meetodeid õppimise ja intensiivsus ainevahetuse ja energia olemus. Põllumajandusloomade G. uurida teaduse standardite aluseks toitmise ja hooldamise erinevate loomarühmade. Uuring G. oluline hinnata dünaamikat haiguse ja selle tulemuslikkust ravi.

Viited. cm. Art. Hingamine.

+++

sinusiit (Highmoritis), põletik limaskesta peamiselt seina ülalõua (lõualuu) nina. Haige hobused, koerad ja teised. Loomad. G. On seroosne ja mädane, vooluga - äge ja krooniline. Seal on tavaliselt tingitud vigastuse või luumurd luu ülemise lõualuu ja alveolaarsetesse mädane parodontiit, osteosarkoomiga, aktinomükoos ülemise lõualuu, Mýto, Sapa. Kui G. seroosne eritis ninasõõrmed limaskestade, mädane - mädane ebameeldiva lõhnaga lõhn. Arv heakskiidu suureneb kalle pea. Kui löökpillid sinus ala - tömbid heli. Kui avamist sinus on suletud, akumuleeritud mädane eritist kiirendab lagunemise Nekrootilise luu ja moodustamise mäda välisseina fistul. Diagnoos sellised sümptomid ja röntgenkiirte andmetest. Mädane G. eristada malleuse, myta, eesmise sinusiit.

Ravi: seroosseid G. - sissehingamisel auru, soojuse või UHF diathermy; mädane - trepanatsioon ja sinus maoloputus valitsusväliste 2-3% boorhappe lahust, ethacridine (1: 1000) ja teiste antiseptikumid; intramuskulaarselt - antibiootikume.

Lit.: Private kirurgia, L., 1973.

+++

Ülalõuaurkevalu [pärast inglise anatoom N. sinusiit (High More korralikult, N. Highmore)], ülalõuaurkevalu, ninakoopaid moodustatud lõualuu, eesmise ja Sarnaluu, labürindi ethmoid luu ja nina valamu. Spetsiaalne pilusid ja avasid Hilbert. Suhtleb Otsmikuluu, ninaõõne kiilukujulise-palatinaalse sinus õõnsused ja ethmoid luu (vt. Nina).

Patoloogia - vaata sinusiit ..

Gaynesa test [pärast Ameerika keemik W. Gaynesa (paremal Haynes, W. Haines)], määramise meetodit juuresolekul glükoosi uriinis. Tuginedes võime glükoosi taastuda vaskoksiidi hüdraat leeliselises keskkonnas on hüdraat või vaskoksiidi on vaskoksiidi. 4,3 ml tuubi valati Gaynesa reagent, keedetakse; õrnalt, segamata vedelik, kihiline 1 ml uriini uurida. Kui sisaldus uriinis rohkem kui 0,1% aasta Piir suhkru vedelike moodustub kohe kollaseks või punaseks värvumine kujul tsükli; kui sisu on 0,03% suhkrut värvimist saabub hiljem. G. p. Kasutatakse uriinist kõik loomad, eriti hobused. Hetkel kiire Meetod vastavalt punktile G .., For mida kasutatakse reaktiive eriline tabletid ligunenud filterpaber pulbrina.

Lit.: Veterinary Research Laboratory, ed. VY Antonova ja PN Blinov, Moskva, 1971.

+++

galaktoosi cerebrose, rühmast monosahhariidsete heksoosid. Looduses on kõige levinum D-galaktoos, osaliselt eemaldatud laktoos, rafinoosi, glükosiidid, tserebrosiidide, kõrgem polüsahhariide. G. kasutatakse mikrobioloogilist teadus eristamiseks mikroobid.

+++

galaktorreya (kreeka g {{a}} la, sündinud n g {{a}} laktos -... piima ja rh {{e}} {{o}} - CURRENT), kusepidamatus piima rinnas. See avaldub tema spontaanne möödumist tilka või jet, eriti enne lüpsi ja koostamise ajal lehma ja tema udara lüpsiks. G. polupareza võib olla tingitud halvatus sphincters nibud tulenevad külmumist ladvad, nibud ebaõnnestunud operatsioonid, bruto- ja saamatu kateteriseerimine, samuti aeg-ajalt juhtub etapp erutust seksuaalne tsükkel lehma.

Ravi: masseeri kõik lutid 10-15 minutit (3 korda päevas); sooja (35-40 {{°}} C) ja kuuma (45-52 {{°}} C) vannis 2% SG sooda lahust ja seejärel massaaž, Dondra 4-8 süsti 0,1 ml sfinkterlihase; kohta nisa sulgurlihase lihaste kehtestamist 10-12 päeva rahakott-string õmblus siidist ligunenud 10% nym joodilahus (õmbluse on pingutatud õhukesel kateetri).

Lit.: Mirolubov MG, haigused piimanäärmed loomade, Kazan 1978.

+++

gallodubilnaya hape, sama tanniini.

+++

halophilic bakterid (kreeka h {{a}} LS -. soola ja Phil {{e}} {{o}} - jms), bakterid, mis elavad tiikides soolase veega. Nende kasv lakkab, kui soolade kontsentratsioon lahuses on väiksem kui 13%. D. b. propageerida soolvee (soola kontsentratsioon 20-30%) jaoks marineeritud ja põhjustada kahjustusi prisolennyh kala, liha jne tooteid.

+++

galvaniseerimine [nimel Itaalia füsioloog Luigi Galvani (L. Galvani)], meditsiiniline protseduur, milles alalisvoolu madalpinge (60-80 V) ja madal energiatarve (40-60 mA). Vooluallikas - eriseadmed G., teisendades AC vahelduvvoolu alalisvooluks. G. taotlemiseks elektroodid õhuke Pliiplaadid (0,25-0,5 mm), mis on kinnitatud vastava kehaosi kummikangastega sidemete või surutud vastu keha liivaga kotid (kerel). Ajal G. elektroodide vahele ja naha seal elektrolüüs tooted (happeline - positiivse elektroodi, leelis- - alarõhu). Selleks, et mitte põhjustada naha ärritust korratakse menetlused, elektroodid enne toime investeerida lapiga kotid, leotada vees (hüdrofiilsed tihendid). Alusvara G. valeta elektrilise stimulatsiooni naha retseptorid ja liikumine kolloidosakeste ja ioonide kudedesse elektroodide paigutuse saitidele. Selle tulemusena võimenduse füüsilise ja biokeemiliste protsesside mõjul alalisvooluliini rakkudes kudede kiirendatud rakusisese ainevahetusprotsesse. G. näidustatud parees, halvatus perifeersete närvide, alaägeda ja kroonilise põletiku, neuralgia, reumaatilised ning traumavigastuse liigeste, lihaste, kõõluste, kõõlus ja limaskestade kotid, samuti selle lahendamiseks järelejäänud põletikuliste proliferatiivsete.

Lit.: J. D. Medvedev, kehalise ravimeetodeid loomade, 3. ed., Moskva, 1964.

+++

galvanoionoterapiya näha. Elektroforees.

+++

gamasid puugid, lestad gamazoidnye (Gamasoidea), Ülemsugukond lestaliste Parasitiformes ühendav üle 20 perekonna ja 300 perekondadest. Distributed kõikjal. Keha kuju on ovaalne või munakujuline, pikkus 0,2 kuni 2,5 mm. Maali kest kollakas, pruunikas, mõnikord oranž. Keha jaguneb oma keha (4 paari jalgu) ja komplekt mouthparts. Kehal ja jalgadel harjased, mehed sageli kasvajate jalad ja naelu. Naiste suguelundite avamise paikneb ventraalsel küljel vahel aluseid 3. paari jalgu, haaratava - esiotsas keha. Tsükkel arengu G..: Muna, vastne, nümf I (protonymph), nümf II (deytonimfa) täiskasvanutel. Paljud liigid - viviparous. Munad on ovaalne, suurus 0,1-0,35 mm, laid vahedega paar tundi. Optimaalne arengu vältel umbes 10 päeva. G.. Elab pinnases, allapanu, karjamaad, ja pesi Burrows näriliste ja nii edasi. Jne.; parasiitlest liigid - eluaseme inimesi looma tuba. Peremeesorganismide ring: putukad, maod, sisalikud, närilised. Parasiidid on ka kopsude ja ninaõõne linnud, loivaliste bronhides, ahvidel ja koertel, et sisekõrva koduveiste ja antiloop. Kana lesta (Dermanyssus gallinae) - parasiit kodu- ja metslindude; Ta võib rünnata isik; See on mürgine sülg ja mass kahjustusi põhjustab täiskasvanud linnu langus munatoodang, tibud - surm. G. et. Serveerida vektorid patogeenide Lääne- ja Ida-entsefalomüeliidi (USA), viirus St. Louis entsefaliit, papagoitõbi ja tuulerõuged. Hävitamise GK., Ja nende vastsed kanad töödeldud tolmu erinevate insektitsiididega. Dezakarinizatsiyu kana maja ja ruumid, kus pesa leidnud G .., hoia insektitsiidide kujul vesiemulsioonidesse või läbi udu. Vaata. Samuti Herbitsiid tangid.

+++

Gumboro haigus (Disease Gamboro), bursiidi, viirushaigus kodulindude kana perekonna mida iseloomustab kõhulahtisus, põletik kloaagipauna, immunosupressioon. See on registreeritud mitmes USA osariikides ja mõnes Aafrika ja Aasia riikides, Prantsusmaal, Itaalias, Saksamaal ja teistes riikides välja töötatud linnuliha.

Patogeen - viirus pere Reoviridae või Picornaviridae, kasvatatakse embrüoid, põhjustades nende surma kohta 5-7 päeval. Haigustekitaja talub kuumutamist kuni 60 t {{°}} C juures 1 tund, resistentne eetris, kloroformis, formaldehüüd lahendusi tundlik seebikivi. Kõige vastuvõtlikumad haiguse kanaliha tõugude vanuses 2-15 nädalat. Nakkus on tavaliselt toitainete. Haiguse peiteaeg on väga lühike. Tibud tähele uimasus, värinad, kõhulahtisus, neil on vähe süüa ja juua palju, sulgi ruffling, hukkus 4 päeval algusega haigus (3-80%). Kehad on kunstlikult. Mis avamise näidata lihasesisene verejooks rinnus ja vasikas. Neerud on värvitu, maksa ja põrna hüpertrofeerunud. Kloaagipauna suurenenud, hydropic, selle limaskestade märkus Nekrootiliste valdkondades. Üha pikenenud haiguse kulgu vähendab helitugevust koti, kus avatakse selle eksponeerida kohupiim. Diagnoos põhineb kliiniliste ja lahkamine laboratoorsete analüüside tulemused (sademete reaktsioone želatiin geel).

Kontrolli meetmed. Kui haigus on isoleeritud linnumaja pärast tapmist toimub põhjalikku puhastamist ja desinfitseerimist ruumides. nõrgestatud virusvaktsinu kasutatakse konkreetse ennetamiseks.

+++

sugurakkude (kreeka. kiirgameetne {{e?}} - naine, gam {{e}} t {{e}} s - abikaasa), sugurakkudes loomad ja taimed, mis sisaldavad kodeeritud geneetilist informatsiooni ning tagada ühinemisprotsessi viljastamise ülekande omadused vanemate järglastele. Kõik hulkrakse organismi küps G. (sperma ja munad) arenevad lisasugunäärmetest - sugunäärmete (mehed - naised ja munandid - munasarjad). Suurema loomadele ja inimestele iseloomustab heterogametic - olulised erinevused meeste ja naiste G. struktuuri ja rolli viljastamise ja arengut.

+++

gammaglobuliinivaba, seerumi kerajas valgud selgroogsete loomade ja inimeste, kes kannavad põhiraskust antikeha. Võrreldes teiste seerumi valgufraktsioone (albumiinid, -? Ja globuliinid), D. on madalaim elektroforeetilise liikuvuse.

G. on valkude rühma sarnaste füüsikalis-keemilised omadused, milles osalevad ka süsivesikute. Samal ajal on G. heterogeensed molekulmassiga ja keemilist koostist. Elektroforeesi selgus, et sisu homoloogilisusest seerumit (% koguhulgast seerumiproteiin): 18-26 hobune; Karja 14-35; Lambad 15-30; Sigade 12-30; koer 10- 25; jänes 8-20; Kana 16-30; rott 6-15; hiir 10-15; Karpkalalaste 2-10. Sisu G. oli ka sõltunud vanusest, soost, tõug, füsioloogilist seisundit looma ja teised. Tegurid. Vastsündinud vasikad on vaba vere G., nad saavad esimese osa emade ternespiima. G. arv veres suureneb patoloogiliste protsesside. Akumulatsioon G. esineb ka pärast loomade immuniseerimiseks.

GG, on vedajate antikehi nimetatakse immuunglobuliinid (Ig). 5 tuntud põhiklassi immunoglobuliinide: IgG, IgM, IgA, IgD, IgE. Nende molekulide konstrueeritakse kahest kergest ja kahest raskest polüpeptiidahelast. Kerged ahelad kõigi immunoglobuliin klassid on tavaline, raske - iga konkreetse klassi. Seega on mitmeti immunoglobuliin Klassid erinevad primaarstruktuuris raske polüpeptiidahelast, nende füüsikalis-keemiliste omaduste (molekulmassiga ja settimine konstant) ning antigeenne spetsiifilisus.

Suurem osa seerumi immunoglobuliinide sisaldada IgG. Umbes 90% antitoxins, antibakteriaalsed ja viirusevastased antikeha klassi kuuluv IgG, nende molekulmassiga 150000-160000, 7 settimine konstantse S. IgM, mille molekulmass 900,000-1.000.000, pideva settimine S 19, moodustavad 10% toodetud antikehad varasematel etappidel immuunvastust. Suhe IgA iseloomustab nende võime tungida erinevate saladusi. Moodustavad IgB antikehad seotud allergilisi reaktsioone. Pärast lõikamist proteolüütiliste ensüümide immunoglobuliinimolekul breaks kolmeks osaks: kaks identset fragmendid (mis säilitavad võime seonduda antigeeni) ja üks fragment immunoglobuliinide hõlbustab läbisõitu bioloogilisi membraane. Land kandvate molekulide siduvat antikeha antigeeni aktiivse tsentri poolt moodustatud N-terminal segmentides raskeid ja kergeid ahelaid.

G. Kasutamiseks alkoholi, soola, rivanolovy esteralkohol meetodi ja sademena raskemetallide sooli ja taastumas abil ioniite ja teised. G. saadi doonoriverd või platsenta ja konkreetsete G. g . isoleeriti immuniseeritud loomade seerumist vastavate antigeenidega.

G. kasutati ennetamiseks ja raviks loomade nakkushaiguste: siberi katku, katku ja sigade punataud, Aujeszky haiguse ja suu- ja sõrataudi ja seedetrakti haiguste vasikate ja põrsaste jms G. ilmus NSVL kujul 10% mine. lahusega, see manustatakse intramuskulaarselt.

Lit.: Balashenko SG, Urban VP, immuunglobuliinide veterinaarmeditsiinis, Minsk, 1972; Nezlin RS, struktuuri ja biosüntees antikehad, Moskva, 1972.

+++

ganglionikõrgendik tähendab ravimid, millel on selektiivne toime autonoomse närviganglioni. Mõned neist kasutatakse suurendada hingamine (tsütisiinitablettides, lobeliin), teised - antihüpertensiivsete ainetena ja spasmolüütikumid.

Lit.: Tchervyakov DK, Evdokimov PD, Vishker A., ​​Narkootikumid veterinaar-, 2 ed., Moskva, 1977.

+++

Gangreen (kreeka g {{a}} ngraina -. Roostetamine haavandid), tüüpi nekroos täheldatud elundite ja kudede, mis on kontaktis väliskeskkonnaga (naha-, hingamisteede, seedeelundite ja urogenitaalsüsteemi). Seal on kuiv ja märg Kuiv G. G. iseloomustab kiire kuivamise surnud ala, mis muutub pruuniks-musta värvi, tihedus ja rabedust. Näiteid kuiv G. hulka: närbuma nabanööri vastsündinute, G. naha külmumist, mürgistus sporynёy, nekrobakterioze ja sigade punataud. Märg G. (mäda, ihoroznym G.) iseloomustab kokkuvarisemist mäda kudede tunginud mõjul mikroobid. Suretatud aladel muutuda lehkav mass Marco määrdunud halli või musta-roheline, mõnikord olulist kuhjumist (gaasi D.). Näiteid märg G. - aspiratsioonipneumooniat (kopsukoe lagunemine kui sattuda kopsudesse vedelikku ja võõrkehad), lamatiste. Gaasi G. tekib siis, kui nakatunud haavad. Märg D. kaasneb palavik, üldine depressioon. Prognoos on halb (loom sureb sepsis).

Ravi. Kui kuiv G. soovitame ravivad kahjustatud piirkonda antiseptiline ja kibe (2-3% alkoholi lahus pioktanina ny, emajuur lilla); pärast moodustumist piirjooned eemaldamine Nekrootiliste ala kirurgiliselt. Kui märg G. püüda piirata Nekrootiliste protsessi; kui kirurgilist sekkumist ei oodanud moodustamise piir; Kasutatud antibiootikumid, vereülekandeid, intravenoosset manustamist etanooli, vedel Kadykova.

Gangreen kopsudes (Gangraena pulmonum) - haigus, mida iseloomustab focal mäda lagunemine (nekroos) kopsukoe. Põhjused G. kopsud on loomadel: sissehingamine raviainete halba nende kasutusele suu pudelist või anduriga, aspiratsioon toidu või okse seaduse rikkumise neelamisel. Tüsistusena G. kopsu võib tekkida kopsupõletik, mädane mäda bronhiidi, tuberkuloosi, echinococcosis; Nekrootiliste metastaasid kopsudes võib olla juuresolekul mädaste mäda kahjustuste teistes organites. Läbistusajaga haavad rindkere seina kopsukahjustusi ja mäletsejate teravate esemete tungimist kopsudesse grid traumaatiliste Retiikulo võib põhjustada ka kopsu- G .. ägedas haigus. Märkus üldine rõhumine, sööda keeldumise oluline kehatemperatuuri tõus, südame löögisageduse tõus ja hingamine. Iseloomustab köha, eritis ninast halli või pruuni värvi koos mäda (ajusurma) lõhna. Lõppedes nina mikroskoopia abil on võimalik avastada kopsukoe elastne kiud. Löökriistad kopsu kindlaks alad nüri või trummikile heli. Auskultatsioon kuulanud vilistav hingamine, bronhide ja amforicheskoe hinge. Tüsistusena G. kopsudes võib tekkida pleuraefusioon ja pneumotooraks. Prognoos on halb.

Ravi on ebaefektiivne. Täida antibiootikumide ja sulfaate ravimid (penitsilliin, streptomütsiin, norsulfazol, sulfadimezin et al.), Heart ja rögalahtistid. Ennetamine keskendub kiireks kõrvaldamiseks mäda mädane kahjustusi organismis, alguses kopsuhaiguste, eeskirjade järgimise sunnitud ravimitega, suu kaudu.

Lit.: Sisemine mitte-nakkuslike loomahaiguste, ed. AM Kolesov, L. 1972.

+++

kärbuv dermatiit hobused, sama necrobacteriosis.

+++

kärbuv limane, sama necrobacteriosis.

+++

ganguleterakidoz (Ganguleterakidosis), helmintiaasi haned ja pardid põhjustatud nematood Ganguleterakis dispar pere Heterakidae, parasiit soolestikus. G. laiali haned kõikjal. Patogeen G. kollane-valge kahe Külgtiivad peas põllu lõppu. Mees 10-15 mm pikk, tiibade ja saba Bursa toetab 13 paari edukaltja. Naine 15-17 mm pikk. Vulva tagumises pooles keha, mida ümbritseb 4 või 5 outgrowths kutiikula (joon.). Munad on ovaalsed, 0,068-0,074 X 0,041-0,050 mm. Areng otsene, jätkates suguküpsuse 18-25 päeva. nakkuse Path - seedetrakti. Massi sissetungi maist augustini (keset sõidurada NSVL). Sümptomid ja diagnoosimine nagu geterakidoze.

Ravi: fenotiasiinil (individuaalselt või rühmas) annuses 0,5-1,0 g 1 kg eluskaalu kohta. Ennetamine on samasugune nagu askariaas.

Ganguleterakis dispar: a - pea lõppu; b - saba- lõpuks mees.

+++

hapteenid (kreeka h {{a}} pt {{o}} -. omistavad), defektne, mittetäielikud antigeenid, kemikaalid ei ole võimalik indutseerida antikehade moodustumist, kuid liituda nendega konkreetses reaktsioonis. Tüüpilised esindajad G. - lipiidid, polüsahhariide. Valk seotud G, see annab neile vara täis antigeene.

+++

Gardone, vinilfosfat, rabont, fosfororgaanilised insektitsiid. See on tõhus võitluses taimekahjurite, puugid, ektoparasiidivastast linde. G. kasutada puukide kontsentratsioonis 0,75-1% ja ektoparasiidivastast lindude - 0,5%. Vähemürgine (LD50 rottidel ja hiirtel manustamisel meie 1900-3000 mg / kg LD50 kanaliha 1550 mg / kg). Sub-toksiline annus veistele kui kantakse väliselt 200 mg / kg, toksiline - 400 mg / kg. Vaata. Samuti fosfororgaanilised ühendid.

+++

Gartner (Gartneritis), põletik gartnerovyh (volfovyh) kanaleid naistel. Seda esineb kõige sagedamini lehmadel ja sigadel tüsistusena vaginiit, vestibulitis, trihhomonoos. Patsiendid G. loomad gartnerovy lõigud on põletikulised kogu aeg, või mõnes piirkonnas. Jälgige turse, punetus ja valu inferolateral tupe seinad. Allosas viimane nähtav shnuroobraznye paksenemine, käigus, mis on tsüstid. Loom käitub sagedasem urineerimine, ponnistus see, lehvitades oma saba, kerge tupest. G. tüsistused munasarja tsüstid ja muud parakolpitom. Põhjus sümptomaatiline naiste viljatuse.

Ravi: douching gartnerovogo kanali soe soolalahus keskmise, 0,1% nym lahendus ethacridine; kasutamist tampoonide 4-6% soolhappe propolisovoy salvi või Ichthyol-glütseriini. Tsüstid (ajal gartnerovyh kanalit) torgatud ja pestakse desinfitseeriva. Ennetamine: vastavust veterinaar- ja tervishoiu eeskirjades ajal kunstlikuks viljastamiseks naised ja naised zoohygienic kinnipidamisrežiimid, eriti sünnituspalatites.

Lit.: Studentsov AP, [jt.], Veterinaaria sünnitusabi ja günekoloogia, 5. tr., M., 1980.

+++

gastriit (gastriit, kreeka gast {{e}?} r -. kõhuga), põletik mao limaskesta. Ill enamasti monogastrilistele loomad. Enamik vaadeldud katarraalne G., harva hemorraagiline, fibrinoosne ja teised. Forms. Adrift eristada G. ägedate ja krooniliste. Põhjused äge esmase G.: Toitmine viga (halva kvaliteediga sööda overfeeding, ebaregulaarne rinnaga, terav muutus dieedid, mõned loomasööt mürgistus), sekundaarne - nakkushaigus, mis kahjustab seedetrakti (vt gastroenteriit.), Krooniline G. tekivad sageli korduvad ägedad tõttu sobimatu kustutamist hambad madalal ning pikajalise põhjustab ägeda T.; hobused - kell gastrofilёze. Kui G. häiritud mootor ja sekretoorset funktsiooni kõhuga. Ägeda, seal on langus või isutus, üldine nõrkus, röhitsus ja oksendamine, hobused - koolikute rünnakuid. Mäletsejate põletiku laap - rikkumine eesmao funktsioon (atoonia, tympany). G. Kroonilise sümptomid on väiksem, siis on toimunud muutusi perioodide parandamist ja haigus süvenes. In monogastrilised loomad diagnoosimiseks ja ravi määramisel vastuse uurimiseks maosisu, mis saadakse sondiga. Eristada G. madala happesusega - gipatsidnyh, mille happesus - hyperacid normaalse happesuse - normatsidny. G. Kui sisu magu mahutab palju lima, veri jms Lisandid (vt. Maomahla). Krooniline H. tootlikkuse ja tulemuslikkuse loom; roojamishäirete aktiivsus ja maksa, arendada kahheksia.

Ravi. Esimene 2-3 päeva haigestumise piirata summa loomasöödaks. Kui te kahtlustate toksilisus pesta kõhuga, kiskjad ja sead ettenähtud emeetilisi (apomorfiini) ja lahtistid (sool ja õli). Et parandada seedimist - Carlsbad soola, soolhape, pepsiin füüsiline maomahla. Tugevad kääritamisel ja mädanemine - protivobrodilnye aine (Ichthyol, kalomel jne ..). Kui valu - soojuse maos ja valuvaigisteid. G. Kui teisese kohtlemise eesmärk on kõrvaldada põhihaiguse. Ennetamine: seoses söötmise režiimi, põhjalik veterinaar- ja sanitaartehnika järelevalve soetamise, hoidmise, sööda kvaliteedi ja järjekorras rinnaga.

Viited. Vaata. Art. Gastroenteriit.

+++

gastroskoopia (kreeka gast {{e}} r -. maos ja Škop {{e}} {{o}} - vaata ringi), millisel viisil läbivaatust maolimamaskesta gastroskoobi abil diagnoosimiseks mao haigusi. G. läbi väikeste loomade, paindlik arsti gastroskoobi elektrivalgustusega (joon.). G. toota tühja kõhuga üldnarkoosis või kohaliku anesteesia. Loom rekord (suu zevnikom), eemaldada sisu kõht läbi toru. Positsiooni loomade uuringus võib olla lamavas (enda poole või tagasi) ja seistes. Gastroskoobi sisestatud suu kaudu söögitoru ja magu. Sirgendamine mao volte puhutud õhu õhupallid Richardson. Limaskesta kontrollitud gastroskoobi keerates ümber oma telje. Contra G.: Õhupuudus, süda dekompenseerumiseks, aordi aneurüsm, nõrkus looma.

gastroskoobi

+++

gastrotilyaksoz (Gastrothylaxosis), uss infestatsioonid veiste, lammaste ja kitsede tekitatud parasiitidel liiki Gastrothylax pere Gastrothylacidae, parasiidid seedetraktis. Sisseloginud India, Hiina, Sri Lanka, Nõukogude Liidus - Alam-Volga piirkonnas ja Karakalpakkia. Pikliku keha parasiidi, peaaegu silindriline ahenevad ees ja järsult kärbitakse tagaosa, 15-20 mm pikad ja 3-4,5 mm laiad, kirss. Esiotsas keha, allpool suu ja ventraalne pind auk ventraalpiirkona kaamera. Reprodutseerimine fastsiolidnomu tüüpi (vt. Lestade). Intermediate võõrustajad - magevee karbid. nakkuse Path - seedetrakti. Kõige vastuvõtlikud nakatumise noorloomade (kuni 2 aastat). Flash G. tekkida 2-3 nädalat pärast algust karjatamiseks. Ägeda kogu jälgitakse looma nõrkus, turse kurgulotti, eesnaha, submandibular ruumi; lõpuks haiguse - kõhulahtisus, isutus, kahheksia ja surma (ka 10-15 th päev); kroonilise muidugi - kerged sümptomid seedehäired, kõhnumine. Diagnoos põhineb kliiniliste ja episootiliste andmeid ja tulemusi gelmintoskopii gelmintoovoskopii väljaheited, samuti lahkamine (avastamine parasiitide eesmao).

Ravi: äge muidugi - bithionol suukaudse annuse 0,07 g 1 kg kehakaalu kohta, millele järgneb jootmise vesi (kordusoperatsiooni pärast 10 päeva); kroonilise - bithionol paastumine ühendiga toitesegu (1: 10-20). Ennetamine: varisemine-vahemik tingimused, karjatamist kuivad karjamaad ja kultuuri; talvel-kevadel rutiinse de-vingerdamine kõik karja.

Lit.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

+++

gastrotoomia (kreeka gast {{e}?} r -. magu ja tom {{e}?} - lõigatud), toimimise avamisel mao valendikus. Enamik toota koerte, kasside ja harva sigadel kaevandamiseks võõrkehade maost või esialgse osa söögitoru. Kanna üldanesteesia pärast eelnevat manustamist neuroleptikumid. In predpupochnoy ala valge joon kõhu või sealt seda külgsuunas 1,5-2,5 cm sisselõige kõhu pikkusega 5-10 cm. Välja võetud mao, lüües võõrkeha tema kortsu. Lessons mao isoleerida steriilsete lapiga. Kandid välja sööda mass, rakendatakse mao parkima erilist tselluloosi- ja lahkama selle suurema kumerusega. Taastatud võõrkeha. On kõht haava õmblus Schmid. Pärast haava WC seda kergelt pulbristatud purustatud pulber antibiootikumide ja panna mao teise õmbluse Plakhotina-Sadovsky või Lambert. kõhu lõikus suletud katusega õmblust. Esimesel 1-2 päeva loomale anda limaskestade supid, pudrud ja siis vedelik 7-8 päeva üle regulaarne toitumine. Õmblused eemaldatakse kohta 8-10 päeva. Vaata. Samuti laparotoomiat Kirurgiliste õmbluste, Abomazotomiya.

+++

gastrofilezy (Gastrophiloses), invasiivse haiguse (enthomosis) hobuslaste põhjustatud vastsed seedetrakti gadflies liiki Gastrophilus. Nad esinevad segatud infestatsioonid nagu hobused mõjutab samaaegselt mitu liiki parmude. G. üldlevinud. Fauna seedetrakti parm lõunaosas on mitmekesisem kui põhjapoolsetes.

Etioloogia. Enamik teisi parasiithaigused vastsed parm G. intestinalis, G. veterinus, G. haemorrhoidalis ja G. pecorum. Mature puugid - suur Diptera putukad pikkusega 10-20 mm. Keha on täiesti karvadega kaetud. Front kumer peal on kaks ühend silma, kroon - kolme lihtsa silmad. lühike antenn. Suu aparaati alaarenenud (täiskasvanuid ei söö). Emane muneb oma master juuksed kuni 600 muna. Nad on piklik-ovaalsed, kaanega vaba pole, mis kaob pärast 4-10 päeva, ja läbi augu spiraalikujuline vastne. Kui suus, vastsed tungi limaskestade kummid, põsed ja keel. Pärast 3-4 nädalat vastsed on alla neelatud ja jõuda host pikki lokaliseerimise: G. intestinalis, G. haemorrhoidalis - mao limaskesta, G. veterinus - limaskesta kaksteistsõrmiksool 12 ja enne vabastamist keha vastuvõtva lühidalt - limaskestale lõpliku pärasoole. Vastsed vigastada seedetrakti kudedes eritavad toksiine peremees. Seedetraktis ning vastsed parasiteerivad 9-10 kuud, ja siis kevadel - suvel, sügisel on väljaheites maapinnale, kus nad nukkuvad. Lemmikloomad vallutada suvel karjamaal, Hitching Post lennu ajal putukaid.

Sümptomid. Loomad nõrgenenud ja tugevasti nakatunud vastseid gadflies, täheldatud rikkumise mootor ja sekretoorse funktsiooni seedetrakti, aneemia ja kõhnumine, ajutine koolikute, alopeetsia nahk põskedel, hingamisraskused, süljeeritus, punetus ja haavandid viimane osa pärasoole. Mõnikord perforatsioon mao seina ja kaksteistsõrmiksoole 12, seaduse rikkumise neelamine ja roojamine.

Diagnoos põhineb episootiliste andmeid, sümptomid ja avastamine juuksed parm peremehe munad. Winter allergiline diagnoosimine (oftalmoproba mille juures allergeeni kasutatakse vesilahusena väljavõte organite erinevat tüüpi vastsed) võib kanda. Kui diagnoosimiseks kemoteraapiliste loomad on sees triklorofoon 30 mg (5% vesilahus nom) 1 kg kehakaalu kohta.

Ravi. In oktoober-november loomade sees chlorophos saades annuses 30 mg 1 kg kehakaalu kohta. Loomade ravi talvel või kevadel on vähem tõhus, sest vastsed vanusega vastupidavamad insektitsiididega. Vastseid lokaliseeritud limaskestale pärasoole klüsmide tappa 1% vesilahuse chlorophos.

Vältimist. In päeva intensiivset lennu loomade parm tühikuid, söövad öösel. Iga 7 päeva Coats pritsida 1% vesilahuse chlorophos. Parandada sisu loomad ja nende eest hoolitseda.

Lit.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

+++

gastroenteriidi (gastroenteriit, kreeka gast {{e}?} r -. magu ja {{e}} nteron - soolestikus), mao- ja soolte, kus patoloogiline protsess võib laiendada kõikide kihtide mao seina ja soolestikku. G. esineb kujul krupoosne, diphtheritic, hemorraagilise ja teised. Vormide põletik. Haigust iseloomustab kiire areng, raske muidugi. Nad kannatavad igasuguste loomade, enamasti noored.

Etioloogia. G. Primary toimub kokkupuutel limaskesta seedetraktis ärritav ja mürgiste ainete toidetud loomade halva kvaliteediga rohusöötades (mäda, hapupiima, kus suur segus liiva ja muld), mürgituse korral mõne mürgiseid taimi, väetised, pestitsiidid ja tulemusena ebaõige annus ja taotluse ärritavad narkootikume. Teatud nakkus- ja parasiithaiguste (siberi katku, pastörelloosile, salmonelloos, kolibatsilloosiga katku, koktsidioosipuhangute, strongylatosis jt.) Arenenud teisese G.

Sümptomid. ägedas haigus. G. märke sõltuvad intensiivsuse ja lokaliseerimist põletikulise protsessi. Levimus mao põletik teate ilmingutes gastriit. Kui põletik väike ja jämesoole diarröa; cal koos haisev lõhn, sisaldavad halvasti seeditud toidu osakesi, lima, mõnikord veri, fibrinoossete film (vt. enterokoliidile). Selle tulemusena mürgistuse arendab depressioon, see kiirendab pulssi, võimalik ärevuse looma, lihaste värinaid, krampe. Ala kõhu palpatsioon on mõnikord valus. Peristaltikat ebastabiilne, ebaühtlane. Seoses üldise jõuetus on mõnikord madalamad kui normaalset kehatemperatuuri.

Patoloogilised muutused mao ja soolte sõltub tüüpi põletiku. Sisu seedetrakti halb, segatud veri, lima ja fibroosne filme.

Diagnoos põhineb sümptomid ja haigusloo. On vaja eristada primaarseid (toiteväärtust) G. G. saatvad nakkus- ja parasiithaigused.

Ravi peamine eesmärk on kõrvaldada põhjused G. haigete loomade piirata summa sööda söötmise annavad pehme heinamaa heina, heina jahu, puder kliid või kaerahelbed, porgandid. Määra puljongid alates linaseemned, kaerahelbed, riis. Kui te kahtlustate, mürgistus - maoloputus ja lahtistid. Lahti kääritamisel ja mädanemine (sees): Ichthyol, salol, adstringeerivate (tanniin, jne), Sulfa ravimid (disulfane, sulgin), antibiootikumid (sintomitsina, biomitsin jt.). Mürgistus ja tagab südame naha kamper, kofeiin, jne.; IV - glükoosilahust; all dehüdratsioon - soolane noorloomade - ravimid ABA (acid-loving puljong kultuur) ja PABA (propioonhape acidophilic puljong kultuur).

Ennetamine: veterinaarjärelevalve kvaliteedi sööda ladustamise ja toitmine.

Lit.: Sisemine mitte-nakkuslike loomahaiguste, ed. AM Kolesov, L. 1972.

+++

gastrulatsioon, embrüonaalse arengu käigus, mida iseloomustab teket Looteleht. G. rikkumine muidugi viib ebanormaalne voolu edasi etappidel embrüogeneesis. Vaata. Loote ka.

+++

gafnioz mesilased (Hafniosis), nakkav haigus, mida iseloomustab suur kaotus mesilased. Distributed kõikjal. Patogeen Hilbert -. Non-eoseid mobiiltelefoni bakter enterobakte hafniumoksiidkilede var. alyei suurus 0,5 x 1,0 m. Ta kasvab hästi ühiste toitekeskkonnale. Erinevalt Salmonella t 20 {{?}} C ​​on liikuvus, t 37 {{?}} C ​​seisab t 20 {{?}} C, moodustades gaasi glükoos, t 37 {{?}} C See ei moodusta. Bakter jääb stabiilseks temperatuuril 60 t {{}?} C juures 30 min; vahasse 110 t {{}?} C - 40 min 2% vesinikperoksiidi lahust nom - 15 min 0,5% naatriumhüdroksiidi lahusega nom - 40 min 0,5% formaldehüüdi lahust nom - 30 minutit . ... Nakkusallikas - haiged ja surnud Hilbert mesilased patogeenireservuaarina - väljaheidetest mesilased, mett, vaha, tööriistad jne Talvel klubi mesilased häiritud, haige mesilased lahkuvad taru; nad eritavad kollakas vedelik fekaalid, saastades rakke. Kevad flyby mesilaste unharmonious. Suvel nad libiseda mööda maapinda. Surnud mesilased on leitud murul, kraani ava kaas taru. Diagnoosi ehpizootologicheskaja andmed uuringute tulemusi morfoloogiliste, kultuuri-, biokeemiliste ja seroloogiliste omadused patogeeni.

Ravi. Pere patsiente raviti 7 päeva neomütsiini suhkrusiirup (1 liiter siirupit 100 tuhat krooni. ED neomütsiini) ja isoleeritud puhtad raku tarud desinfitseerida. Hives desinfitseeritud nym 3% naatriumhüdroksiidi lahuse või leeliselise nym 3% formaldehüüdi lahust 3 tundi; cell - 1% lahuse joodmonokloriidi nym või nym 2% formaldehüüdi lahust 4 tundi.

Lit.: VI Poltev, Neshataeva EV, haigused ja kahjurid mesilased, 2nd ed., Moskva, 1977.

+++

guaiakooliga karbonaadi (Guajacoli carbonas), duotal, antiseptiline. Valge kristalne pulber või värvusetud nõeljad kristallid, ei lahustu vees, hästi lahustuv kloroformis, sööbiv leelis lahendusi. In sooled, moodustades vastavalt guaiakooliga, mis määrab antiseptiline toime. G.., Osaliselt seistes läbi hingamisteede, on Köha tegevus. Kanna Soolenakkushaiguste, kopsupõletik ja bronhiit. Toas: lehm 3,0-10,0 g; hobune 2,0-5,0 g; 0,2-1,0 g lamba, koer 0,1-0,3 g Hoida hästi suletud pangad oranž klaas.

+++

hexamethylenetetramine (Hexamethylentetraminum; FH), methenamine, antiseptiline. Värvusetud kristallid või valge kristalne pulber, lõhnata, kergesti vees lahustuv. Eriti tugev antimikroobse toimega G. täidab happelises keskkonnas kuseelunditele. See on ka detoksikatsiooni ja anti-allergiline mõju. Kanna püeliidi, põiepõletik, lihaste haigused, liigeste, bronhide ja teiste organite .; urtikaaria, naha sügelema. Toas, naha alla ja veeni: lehm, hobune 5,0-20,0 g; lamba-, kitse-, sea-, eesli 2,0-5,0 g; koer, rebane, 0,3-2,0 g; kana 0,001-0,05 g Hoida hästi suletud anumas.

+++

heksamidiin (Hexamidinum; PC B-nimekirjas), epilepsiavastaste agent. Valge kristalne pulber ja lõhnatu. Vees, benseeni ja eetri, lahustub veidi alkoholi ja atsetooni. Kanna epilepsia põrsaste imetamise emased ja preeklampsia. Toas (umbes): 0,05 g põrsas; 0,1 g koer Hoida hästi suletud anumas.

+++

hexamitiasis (Hexamitosis), oktomitoz, invasiivse haiguse lõhelaste peamiselt põhjustatud alglooma klassi Viburloomad, parasiteeruvad seedetrakti. Sisseloginud vesikondades voolab Barentsi, Valge mere ja Läänemere Neeva lahe järved Laadoga ja Taimõri, et kraanikausid Obi, Jenissei, Leena ja Amur, samuti haudejaamu ja kala akvaariumis. Patogeen - Hexamita truttae, see on pirni kehakuju, pikkus 7-12,5 mm ja laius 3-6 m, 2 südamikud, 2 parabasaalsete keha ja 4 paari flagella. Geksamitusy mõjutab noori kalu. Nakatumine toimub läbi sissevõtmist vee ja toidu tsüstid patogeeni. Haige kala praadida kaotab rasvasus (tingitud soolepõletik, seedetrakti funktsiooni see) ja sureb. Mõnikord patsiendid iseloomulik kala märk, nagu ta oli, "võrsed" ujumise liigutusi. Lahkamisel märkida põletik soolelimaskesta ja muutused sapipõie epiteelis. Diagnoos põhineb parasitoloogilisi läbi kala. Ravi. Kanna kalomel kiirusega 20 g 1 kg sööda 4 päeva (range meditsiinilise kontrolli). Lisandina söödale soovita ny trypaflavine 0,1% lahus. Ennetamine on suunatud tingimuste parandamiseks toitmine ja kala, suurendades nende vastupidavust.

+++

geksahlorparaksilol (Hexachlorparaxilolum; B-nimekiri), hloksila, antihelmintikumid. Valge kristalne pulber, vees praktiliselt lahustumatu. See toimib parasiitidel. Manustamisel annuses fastsioliaas: lammas (0,4 g 1 kg kehakaalu kohta), lehmad, sead (0,5 g 1 kg kehamassi kohta) üks kord toidu grupimeetodil. Kui opistorhoze rebased ja rebased kasutatakse 0,4-0,6 g 1 kg kehakaalu kohta üks kord pärast 12 tunni kiiresti segatud hakkliha. Ettevalmistus kahjustab maksa.

+++

heksaklorotsükloheksaan (HCH), hexachloran, benzogeksahlorid, vermeksan, gammeksan, pultoks, ettevalmistamise 666, kloororgaanilised insektitsiid keeruline tegevus. Seda kasutatakse taime- ja loomakasvatus. Saadaval kujul tehnilist ettevalmistust, 12% mine tolm, 25% mine pulber fosfaat jahu, emulsioonid, aerosoolid ja suitsu pommid. Srednetoksichen soojavereliste loomade (laboriloomade LD50 300-500 mg / kg). Minimaalne surmava annuse küülikute 600 mg / kg, lambad 500 mg / kg täiskasvanud veise 200 mg / kg, hobused 100,0 mg / kg. Young loomadele, eriti vasikate palju tundlikumad kui täiskasvanud. Sümptomid ägeda mürgistuse: funktsiooni häirumise kesknärvisüsteemi (rahutus, süljeeritus, lihaste värinaid, kõhulahtisus, krambid), südametegevust, hingamine; depressioon, nõrkus. surma halvatus hingamiskeskuse. Spetsiifilist antidooti. Ravi on sümptomaatiline. G. on tugev kumulatiivne efekt (kogunenud looma keha, organite ja kudede lootele). Eeldusel, piima ja mune. Sisu G. loomsetes tooted ei ole lubatud. Sööda piimatööstuses, loomade ja lindude munatoodang on lubatud G. sisu on mitte rohkem kui 0,05 mg / kg nuumloomadega - mitte rohkem kui 0,2 mg / kg. Keelatud narkomaaniaravi G. piima-, lihaveised ja kodulinnud, samuti ruume, mis sisaldab piimakarja. Kartuli-peedi tops on keelatud loomasöödaks varem kui 75 päeva pärast ravi H. karjatamine ja niitmine valdkondades töödeldakse G. lahendada alles pärast 30 päeva.

+++

heksakloroetaani (Hexachloraetanum; B-nimekiri), fastsiolin, antihelmintikumid. Valge kristalne pulber lõhn kamper; vees praktiliselt lahustumatu, kergesti lahustuv eetris ja rasvu. Tõhus koos faskiolaas on veised, sead, hobused strongylatosis, opistorhoze kiskjad. Manustamine suu puhtal kujul või emulsiooni vormis (9 osast G., bentoniit 1 osa vett 1 liiter). Annus (1 kg looma kaal): 0,2-0,4 g lehma; Hobune 0,4 g; siga 0,2-0,3 g; koer 0,5-1,0 g

+++

hexenal (Hexenalum; PC B-nimekirjas), tähendab veeni anesteesia; See viitab barbituraadid. Valge vaht-taolist ainet; hügroskoopne; Väga hästi lahustuv vees. See toimib lühidalt. Enamasti kasutatakse põhi anesteesia. Et suurendada kestuse ja anesteesia sügavus on kombineeritud eetriga ja valuvaigistid. Annuste joones: hobuse 5,0-10,0 g; koer 0,4-0,6 g vastunäidustatud haigused maks, neerud, süda, kahheksia ja sepsis. Hoida suletud pudelis jahedas, kuivas ja pimedas kohas.

+++

opushёnnoplodny heliotroobi (Heliotropium lasiocarpum), mürgine aastane taim perekonna Karelehelised. Distributed steppide piirkondades kagu Euroopa osa NSVL. Stem hargnenud, 20-50 cm pikk; jätab elliptiline, rootsuga, karvane; Õied on väikesed, valged, on lokid; puu - pähkel. Mürgine G. kohta. tõttu sisu osades maa (nt seemned) ja alkaloidid geliotrina liziokarpina mõjutavad peamiselt maksas. Mürgistus põhjustab tavaliselt sööda segunemisest (1-2%) seemnete G .. Heliotroobi toksikoos täheldatud peamiselt aastat hiliskevadel, kui sama valmimise seemned G .. ja leiba. Haigus kõige sagedamini esineb krooniline vorm. Mürgistuse sümptomid: isutus, häireid seedetrakti, kõhnumise loom; hiljem ilmub kollasus limaskestade ja naha, mis muutub kuivaks, sageli kestendav.

Ravi :. väljaarvamine söödaratsiooni, õbluke seemned G. glükoosi, diureetikumide ja vitamiinipreparaate. Kui teil tekib valulik protsess halva prognoosiga. Vaata. Ka mürgiseid taimi.

+++

Geller test [fraktsiooni Austria patoloog J. F. Heller (J. F. Heller)], reaktsioon kvalitatiivne määramine valk uriinis. Tuginedes valgu happed hüübimist. 1-2 ml 50% lämmastikhappe lahust mine hoolikalt kihiline sama koguse filtriti uriiniga. Vahelise piiri juures kaks meedia moodustab valge ring (positiivne), mis näitab valk uriinis. Rõngas võib olla ka tingitud nukleoalbuminov või uraatide soolad; Esimesel juhul see kaob koos kerge raputamisega katseklaasid teises - tsükkel on palju suurem kui piirid meedia ja kuumutades uriini kaob. H. lk. Paljastab valgu minimaalseks kontsentratsioon uriinis (0,033%).

+++

gelmintozoonozy (ussid ja kreeka z {{o}?} kohta -. loomale, n {{o}} sos - haigus), rühm sooleparasiitinfektsioonide, kus patogeenide saab parasiteerivad inimestel ja loomadel. Seoses füsioloogilised, ökoloogiliste ja fülogeneetilise kohanemist omanikud patogeene G. jagatud obligaatse ja fakultatiivselt. Kohustamiseks helmintide iseloomustab tugev ajalooline ja keskkonna suhtlemine isik, ja teatud liiki loomade (imetajate, kalade jne) Selleks, et seaduslikke kohtumisi, toit ja teised. Teatises. Man - lõplik peremees patogeen, nagu Laiusstõbi vahe - patogeenide nagu echinococcosis ja alveococcosis; vahe- ja lõpparuannete - kuni teniasis ained ja Trihhinoosi. Ajaloo- ja sotsiaalsed tegurid on viinud asjaolu, et inimene on saanud ökoloogilise tupikusse eest Echinococcus, Trichinella ja tselluloos tsüstid, samas füsioloogiliselt need ussid pikka aega (aastaid) elujõulisuse ja invasiivseid omadusi inimkoe. Keskkonnategurid on tähtsamad edastamisel teatud patogeenid (teniasis jt.) Inimese loomade (antropozoogelmintozy) või vastupidi loomadelt inimestele, nagu Trihhinoosi (zooantropogelmintozy). Paljudel G. hozyainoparazitnye suhted on vabatahtlik: ajaloolisele ja keskkonna patogeenide põhjustatud inimese nõrk või puudub siduv, morfoloogilised ja füsioloogilised kohanemine on ka nõrgem obligaatse G. Selle tagajärjel arengut ja toimetulekut patogeenide inimorganismis teatud määral vaoshoitud, kuigi nad võivad saavutada täielik arenemine. G. Need hõlmavad näiteks, fastsioliaas. Omaette rühma moodustavad väga ulatuslik G. kes panevad patogeenide Ränne, kuid ei lõpeta arengut, ja sageli on perversne lokaliseerimine. Nad mõnikord põhjustada raskeid patoloogia, mida ühiselt "nähtus Larwa rändav». See peaks hõlmama haiguste inimeste põhjustatud näiteks siga roundworm Toxocara ja teised.

Viited. cm. Art. Nugiusshaigused.

+++

sooleparasiitinfektsioonide, haigused loomade, inimeste ja taimede poolt põhjustatud parasiite - ussid. Vastavalt nelja põhiklassi helmintide eristatakse: Trematodozy, cestodosis, ümarusside ja akantotsefalёzy; G. ained võivad olla ka klassi liikmeid anneliidide - mõned liigid kaanid G. ühise inimestele ja loomadele, mida nimetatakse gelmintozoonozami. Eraldi gelmintozoonozy nagu Trihhinoosi echinococcosis, opistorhoz, Laiusstõbi teiste kujutavad suurt ohtu inimestele.

G. on väga lai ning üldlevinud: peaaegu raske leida täiskasvanud looma, mis poleks nakatunud mingi sooleussidega. G. põhjustada väga suurt majanduslikku kahju, kuna loomade surma, igasuguseid järsk langus tootlikkust, kahjustades arendamine noorte, süvenemist haigused jne .. etioloogia. Major G. põllumajandusloomad on: mäletsejate - faskiolaas, paramfistomatoidoz, dicroceliasis, anoplotsefalyatozy (monithes, tizaniezioz, avitellinoz) diktiokaulёz, vastse cestodosis (hydatid haigus, gid, tsüstitserkoos) strongylatosis seedetrakti (gemonhoz, trihostrongilёz, nematodiroz ja marshallagioz jne) .; Sigade - askariaas, ezofagostomoz, trichuriasis, metastrongylosis, anoplotsefalyatozy; koerad ja karusloomad - askaridatozy, soole cestodosis (hydatid haigus, multitseptoz, tenirz jt.), ankilostomatidozy, trihhenelloosi jänes - passaluroz lindudele - askaridioze, geterakidoz, singamoz erinevate soole cestodosis ja Trematodozy; Kala - botriotsefalёz, kavioz, postdiplostomoz, ligulёz.

Muidugi, peamiselt krooniliste subkliinilise kujul ensootilise. Sagedased ensootilise Raske kliinilise perebolevaniem ja suremust. G. patogenees summale üksikute omavahel seotud tegureid. Mehaaniline mõju avaldub hävitamise või atroofia elundite ja kudede helmintide millega nende paiknemist erinevates organites ja kudedes, vastsed rändavad läbi keha. Toksilise mõju peremeesorganismi ussid, rõhutades kogu oma elu toksiliselt keha ainevahetusproduktide (metaboliidid), saladusi vähk - toksiinide mille tulemusena välja töötada erinevaid patoloogilisi protsesse ja nähtusi. Inokulatsioon ja aktiveerimist patogeensete mikroorganismide avaldub paljudes G., eriti juhul, kui nende loojatele teatud arengustaadiumis muuta migratsioon peremeesorganismis. Peremeesorganism at G. sensibiliseeritud ussid ja toodete nende metabolismi, millel antigeense omadused, mis on tingitud saada allergia, mis väljendub teatud patologomorfologicheskimi muutusi ja erinevaid kliinilisi ilminguid. Immuunsus on G. suhteline, täielik. Tema funktsioonid - madala intensiivsusega ja vähene pärast perebolevaniya täielik immuunsus Taasnakatamiseks ussid. Eluaegne diagnoosi läbi spetsiaalse helminthological teadus- ja immunobioloogiliste reaktsioone; surmajärgse diagnoosi avastamiseks ussid kõikidel etappidel nende arengut loomsete täielik ja mittetäielik helminthological lahangu kohta KI Skrjabini.

Meetmed, et võidelda G. loomad NSVL on rutiinsed ja on osa üldisest riigi kava anti-episootiliste rakendatud vastavalt veterinaar- harta NSVL ja erilisi juhiseid ja suuniseid. Võitlus G. koosneb komplekt ennetavate meetmete ja ravi (deworming). Profülaktika eesmärk on hoida ära loomade nakatumine helmintide (muutus karjamaad karjatamisperioodil, kunsti loomise, haritud karjamaade tallikohtade loomade dekontaminatsiooni- keskkonna sooleussidega nakatumise kemoprofülaktika). Deworming, vabastab keha loomade sooleussidega, meditsiiniline sündmus ja samal ajal, preventiivne, sest dispersioon takistab invasiivse elemendid keskkonnas.

Lit.: Abuladze KI, Demidov NV, Gildenblat AA, Veterinaaria helmintoloogia, raamat.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

+++

gelmintolarvoskopiya (ussid, Ladina vastne -. vastne ja kreeka Škop {{e}} {{o}} -. Märgin), sooleussidega vastsed avastamise meetodeid. Vaata. Helminthological teadus.

+++

helminthological uurimistöö, meetodid diagnoosi sooleparasiitinfektsioonide, uuring sooleussidega loomastiku loomade, inimeste, taimede ja kindlaks munad ja vastsed ussid keskkonnas (muld, sõnnik, rohi, heitvee reservuaarid). Veterinaarkasutuse kõige tavalisem elu diagnoosi sooleparasiitinfektsioonide kasutades gelmintoskopii, gelmintoovoskopii ja gelminstitutolarvoskopii.

Gelmintoskopiya - avastamine ussid, nende fragmente väljaheitega, sisu sidekestakotti (at thelaziasis), abstsessid (onchocerciasis) in nahakaaped (eest stefanofilyarioze).

Gelmintoovoskopiya - andmed sooleussidega mune roojaga (paljudel helmintide), uriini (eest orientobilhartsiellёze, dioktofimoze, capillariasis) in kriimustuste päraku voldid (at skryabinemoze, oksiuroze), vere (koos parafilyarioze), sisu kõhuga (at drasheyoze, gabronemoze) . Enamik fekaalid uurida meetodeid: settimise, ujuvvahendid (vt ujuvvahendid meetodit.) Ja kombineeritud. sedimentatsioonimeetodile (sadestumine) meetod hõlmab järjestikune peseb ja sedimentatsioonimeetodile tsellofaani filme (mida Kotelnikov ja Khrenov). Selles meetodis hüdrofiilse tsellofaani strips mõõtmetega 3 cm X2 seista päevas 50% piimhappe lahust SG või glütserool; väljaheiteproov (2 g) segati keeduklaasis veega (50 ml), filtriti väljakujunenud ja supernatant dekanteeriti kaks korda; jääk pannakse klaasslaidile, kaetud riba tsellofaan ja 10 minuti pärast valgustatud ravimi mikroskopiruyut. Seda meetodit kasutatakse diagnoosimiseks faskiolaas, dicroceliasis, askariaas, trichuriasis. Kombineeritud meetod (Darling täiustatud meetod) põhinevad kombinatsioon settimise ja ujuvvahendid tehnikaid. Väljaheited proovi (3 g) segati keeduklaasis veega (50 ml), filtriti sadestati 5 minutit, dekanteeriti supernatant sadestamiseks. Viimase paigutatakse Tsentrifuugiklaasi millesse valatakse ammooniumnitraadi lahust (granuleeritud ammooniumnitraadi) tihedus 1,3; sade loksutati ja tsentrifuugiti 1-2 minutit; metallist silmus eemaldatakse meniski 3 tilka peatamine ja mikroskopiruyut. Meetod, mida kasutatakse diagnoosida metastrongylosis, askariaas, trichuriasis jt. Nematosis. Kriteeriumiks diferentseerumine sooleussidega munad on oma kuju, värvi ja sisemisele korraldusele (joon.), Mõõtmed, kooreks.

Gelmintolarvoskopiya - meetodite avastamine sooleussidega vastsed roojas (at diktiokaulёze, protostrongilidozah), vere (koos setarioze, parafilyarioze, dipetalonemoze), lihaste (trihhinoosi), sisu sidekestakotti (at thelaziasis), kraabib naha haavandid (at gabronemoze, drasheyoze ) ja nahk (onchocerciasis). Et uurida kasutamine väljaheitega Berman meetod Orlova meetod Vajda meetod (last - in helmintiaasi lambaid, kitsi). Praktikas sageli kasutavad muutmise meetod Berman: proovi väljaheitega zavёrtyvayut marli, panna tassi ja täita veega; 6-8 tundi proovi eemaldati ja vedela kaitsta 15 min. Supernatant valatakse jääk arveldab 5-10 minutit. Siis aeglaselt kallutada klaas pipeti ja imetakse pealmine kiht vett; sete põhjas, ja võeti üles pipetiga tilga ladestunud klaasplaadile ja mikroskopiruyut. Rakendatud ka, ja teised. Gelmintolarvoskopii meetodeid, eriti muudetud ujuvvahendid meetodil (vt. Khrenova Nyquisti ja meetodid). Postuumsed Hr ja. loomi vedada helminthological täielik lahangu või täielik ja G .. üksikute organite KI Skrjabini.

Lit.: Kotelnikov GA, Diagnostika sooleparasiitinfektsioonide loomade, Moskva, 1974.

Sooleussidega munad: 1 - Heterakis almonellagallinarum'i; 2 - Ascaridia Galli; 3 - Ganguleterakis dispar; 4 - Syngamus traehea; 5 - Cyathostpma boularti; 6 - Haemonchus contortus; 7 - Bunastomura trigonocephalum; 8 - Ascaris suum; 9 - Metastrongylus pudendotectus; 10 - Metastrongylus elongatus; 11 - Oesophagostomum dentatum; 12 - Globocephalus urosubulatus; 13 - Toxascaris leonina; 14 - Toxocara; 15 - Uncinaria stenocephala; 16 - Ancylostoma caninum; 17 - Fasciola sinilill; 18 - Dicrocoelium lanceatum; 19 - Ornithobilharzia turcestanica; 20 - opistorhoosi parasiitide Kassi-; 21 - Alaria alata; 22 - Moniezia Benedeni; 23 - Moniezia expansa; 24 - Drepanidothaenia lanceolata; 25 -Raillietina cesticillus.

helmintoloogia (ussid ja kreeka l {{o}} gos -. õpetamise), uuringu parasiite (helmintide) ja nende poolt põhjustatud haigused (helmintide) inimeste, loomade ja taimede. Ta õppis morfoloogia parasiite, nende füsioloogia, biokeemia, arengu tsüklit, ökoloogia, geograafilise leviku ja positsiooni zooloogia süsteem (üldine G.), samuti kliinilised tunnused, patogenees, epidemioloogia ja epizootoloogiast sooleparasiitinfektsioonide; arendada diagnoosi, ravi ja ennetamine. G. jagatud meditsiin, veterinaaria ja põllumajanduslikke. D. arstiteadus sooleussidega parasiitide inimese elundite ja kudede nad põhjustada haigust, vahendite ja meetoditega ravi, ennetamine; agronoomilisi - uurib helminthofauna taimed ja töötada välja meetmed, et võidelda seda; Veterinaar G. - helmintide, kes ründavad põllumajanduses, olmes, kalapüügi ja eluslooduse võitleb sooleparasiitinfektsioonide nende poolt põhjustatud ja gelmintozoonozami. Eelkõige teadusliku ja praktilise probleemi eraldati ihtiogelmintologiya - teadus helmintide ja nugiusshaigused kala. G. seotud zooloogia, füsioloogia, patoloogilise anatoomia, patoloogilise füsioloogia, biokeemia, immunoloogia ja teised. Sciences.

Asutaja G. - Saksa teadlane KA Rudolphi, kes alguses XIX sajandil. on avaldanud informatsiooni kõigile teada ajaks liiki parasiite. Venemaal esimest korda aastal 1821 erikursus lugeda akadeemik EI Eichenwald Dorpat (Yuriev). Rajaja vene ja nõukogude G. peetakse akadeemik KI Skrjabini, kes lõi Nõukogude kooli Helminthologists. Veel aastal 1916, ta esimene tõstatas patogeensed rolli ussid ja vajadust asjakohase planeerimise huvitegevus. Ettepanekute rakendamine on saanud võimalikuks pärast Suur Sotsialistlik Oktoobrirevolutsioon, kui NSVL hakkas arenema iseseisva teaduse. Skrjabini ja tema jüngrid andsid G. täiesti uue suuna, mis põhineb kombineeritud ravi rutiinset profülaktilist deworming keskkonna, hävitamine parasiidid üldse arengujärgus radikaalset paranemist elanikkonna ja koduloomad. Võitlus helmintiaasi NSVL on seadusega reguleeritud ja sisaldab kogu riigi plaani. Lõppeesmärk G. - hävingut ussid, see on täielik kaotamine kõige patogeensete liikide neist kõigist välja töötatud meetodite mõju neile. Head helminthological institutsioon - Liit Punalipu orden Instituut helmintoloogia neid. Akadeemik KI Skrjabini (VIGIS), mis teostab teaduse arengut helminthological probleeme veterinaarmeditsiinis, samuti üldbioloogia ja põllumajanduslikke suunas. Teaduslik ja Metoodikakeskus Medical - Institute of Medical Parasitoloogia ja troopilise meditsiini. Martsinovsky. Küsimused üldise G. helminthological laboris uuritud NSVL (Gela) ja Zoological Instituut NSV. Üle probleeme G. tööd ka helminthological perifeerse institutsioonide osakonna Parasitoloogia of Veterinary Institute ja teised. Veterinaar- ja meditsiiniasutustes. Kui osakonna Biological Sciences NSVL Üleliiduline Society loodud Helminthologists (udu), mis ühendab enam kui 2000 teadlast spetsialistid - meditsiini- ja veterinaararstidele, agronoomid ja bioloogid. Perioodikaväljaanded G. kannab udu ja selle vabariikliku oksad ja VIGIS. Küsimused katavad G. parasitoloogilisi, osaliselt zooloogia, meditsiinilised ja veterinaarsed ajakirjades. Põhiõiguste monograafia konkreetsetes küsimustes G. avaldab NSVL. Helminthologists NSV Liidu ja sotsialistliku riikide ja rahvusvaheliste ajakirja loodud "helmintoloogia" välja regulaarselt. G. programmi kaasatud muidugi veterinaarmeditsiini parasitoloogia osakondade ülikoolid, teaduskonnad ja kolledžid, samuti juhataja üldbioloogia meditsiini koolid.

Edukalt arenev mõnes sotsialistlike ja kapitalistlike (USA, Suurbritannia, Prantsusmaa) riikides.

Lit.: KI Skrjabini, teoreetilised alused Nõukogude helminthological kooli. Fav. juhi tööd, Moskva, 1958; Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

+++

gelmintoovoskopiya (ussid, Ladina munarakk - .. muna ja kreeka Škop {{e}} {{o}} - kella), meetodite avastamiseks sooleussidega munad. Vaata. Helminthological teadus.

+++

gelmintoskopiya (ussid ja kreeka Škop {{e}} {{o}} -. Märgin), sooleussidega avastamise meetodeid, nende fragmente, peamiselt väljaheitega. Vaata. Helminthological teadus.

+++

helmintide (kreeka h {{e}} lmins, perekonnast n h {{e}} lminthos -... uss, uss), parasiite, baktereid (sooleparasiitinfektsioonide) inimeste, loomade ja taimede. Ühendab ühine omadus - parasiitide eluviisi. G. on lame ussid (tsestoodid, parasiitidel), ümarusside (nematoodide) ja parasiidid (acanthocephalans). Maailmas fauna on tuntud üle 17 tuh. Liigid D.; NSVL on umbes 3500. liikidest. G. erine oluliselt nende vabalt elavaid esivanemad mitmete iseloomulike tunnuste seostatud struktuuri keha, füsioloogilisi funktsioone ja arengu tsüklit. Nendeks on: väga kõrge viljakus, mittesuguline ja parthenogenetic paljunemine mitmeid vorme, keeruline arengu tsüklit muuta (omanikud, põlvkondade vahetus), kohanemine eluga hapnikuvabas keskkonnas (seedetrakti parasiitide), võimalust enam peatada seisundis peatatud animatsioon (vastsete vorme mõned liigid). Kui tsükkel G. jagatud biohelminths arendada osavõtul vahe võõrustajad ja geohelminthes arendada muutmata omanikele. Küpses staadiumis G. parasiitide kalad, kahepaiksed, roomajad, linnud ja imetajad. Vastsed arenenud keha selgrootute (vastsed teatud tüüpi - keha on selgroogsete). Mõned liigid ümarusside klassi kohandatud parasitism taimedes (taime helmintide) ja putukate (entomogelminty). Loomadel ja inimestel G. võib parasiteerivad praktiliselt kõik elundid ja koed. Kuid iga liigi või rühmal on oma lokaliseerimine ja see on tavaliselt rangelt spetsiifilised. Enamik G., eriti need, mis parasiteerivad kariloomadele, lokaliseeritud erinevates osades seedetrakti, peamiselt sooltes.

Lit.: Schultz RS, EV Gvozdev, alused General helmintoloogia, v. 1, Moskva, 1970.

+++

hemaglutinatsiooniga (kreeka h {{a}} kuvamise kontrollitud vere ja soomus agglutinatio - .. liimimist), liimimise ja sademed punaste vereliblede mõjul bakterid, viirused, toksiinid jms, on võimalik adsorbeerida pinnal punaste vereliblede, samuti hemaglutiniini .. Erütrotsüüdid on aglutineeri üks Loomaseerum muu esinemise tõttu on see normaalne isohemagglutinins (antikehi). Reaktsioonil G. luua veres. G. fenomen kasutatud mikrobioloogilised ja immunoloogilised uuringud.

On otsene või aktiivne ja kaudse või passiivne, G. Direct G. põhjustas otsest mõju bakteriaalsed ja viiruslikud toimeained punaseid vereliblesid. Kasutades seda ensüümi hemaglutiniin mucinases paigutatud interakteeruvad pinnaretseptorites erütrotsüütide mukoproteaznoy milline, põhjustades adsorptsiooni antigeeni. Saadud erütrotsüütsuspensioonile (nt kana) moodustab sademe kujul vihmavarju korrapäratute servadega. See vastus ei ole spetsiifiline tulu osaluseta immuunseerumi. Direct G. kasutatakse seroloogiliste uuringud, eriti määramisel töölahus kasutatud antigeeni pidurdus reaktsioon G., mis põhineb viivituse tegevus hemaglutineerivate antigeeni spetsiifilise immuunvastuse seerumit. G. Direct kasutatakse ka orienteerumiseks diagnoosi teatud viirushaigused (gripi hobused, lindude katku, Newcastle'i haigus, gripp pardid). Kaudsed G. (RIIA) põhineb võime valgustundlike punaste vereliblede (adsorptsiooni teel antigeeni) antikehad aglutineeri homoloogne immuunseerumit. Tänu kõrge tundlikkus ja spetsiifilisus kaudse G. seda kasutatakse diagnoosimiseks paljud viirus-, bakteriaalsed ja Riketsiooside haigused. On mitmeid muudatusi kaudne G. -. Aeglustamisperiood reaktsioon viivitusi ja neutraliseerivad antikehad jne Riias ja selle modifikatsioonid on võimalik kindlaks teha antikehad veres loomade ja inimese seerumi (kasutades erütrotsüütide tundlikuks tuntud antigeen) ja antigeeni (kasutades erütrotsüütide tundlikuks teatud antikehad). Suhe reaktsiooni pesti punaste vereliblede kasutada erinevaid loomi (enamasti lamba punaste vereliblede ja kana). Võime punaste vereliblede adsorptsiooni valgu milline krupnomolekulyarnyh antigeenide suurenes pärast ravi tanniini. Et suurendada säilivusaeg punaste vereliblede oma konserveeritud formaliini. Saadud erütrotsüütide vormistatakse diagnostikavahendite võib kaua säilitada oma tegevuse. Kui olete seadistamise lõpetanud diagnostika erütrotsüütide reaktsioon on oluliselt lihtsustada. Veterinaarkasutuse RIGA kasutada. Diagnoosimiseks mõned (enamasti viiruslik) loomahaiguste - sigade lindude Newcastle'i haigus, rõuged lehmad, hobused, gripp, seagripp ja pardid pulloroza - palavik linnud jms Vt ka aglutinatsioon Viroloogilist uuringud ...

Lit.: Laboratoorsed uuringud veterinaaria, M., 1971; Handbook of mikrobioloogiline ja viroloogiline uurimismeetodeid, ed. MO Birger 2nd ed., M., 1973.

+++

hemangioma (kreeka h {{a}} ima -. verest, ang {{e}} ioon - laeva ja - {{o}} ma - lõpeb pealkiri kasvajad), healoomuline kasvaja välja töötatud vastavalt veresooni. See tekkiva kaasasündinud veresoonte arengut.

+++

hemarthrosis (kreeka h {{a}} ima -. veri ja {{a}} rthron -sustav), verejooks ühisesse süvend, mis tulenevad rebeneda veresoonte liigese. Tekib siis, kui verevalumid, nihestused, pause, nihestused, luumurrud ja liigesesisesene vigastusi. Koerad G. võimalik hemorraagilise diateesi. G. manifest muutus pingeahela ja liigese valu palpeerimisel ja passiivsed liigutused, kasv kohalike ja mõnikord üldise kehatemperatuuri, crepitus (kui vere hüübimist). Ülejäänud - loom painutatud jäseme asend sõidu ajal - lonkamine. Kui G. aseptilise vedel osa vere resorbeerub; trombe asub podsinovialnoy synovium kudede ja osaliselt toetavad ensüümid ja osaliselt avatud sidekoe organisatsioon. Pikaajaline piiramine ühine liikumine võib toimuda sidekoe anküloosini. Mõningatel juhtudel väikeste trombid võivad moodustada vabalt ujuvad rakud (artrolity). Tüsistus G. areneb viirus septiline põletik ühine, sageli lõpeb sepsis ja surma.

Ravi: esimesed 2 päeva - esimene külma vajutades pärast sidemega, siis soojust. Järgmisel päeval - massaaž eespool mõjutada ühist, kui puudub murde loomade juhtmestik ja razdrzhazhayuschih hõõrudes salvid.

Lit.: General veterinaarkliinikus all. Ed. MV Plakhotina, Moskva, 1966.

+++

hematokrit (kreeka h {{a}} ima, perekonnast n h {{a}} imatos -krov ja kritik {{o}} s -... kes saavad aru), seade määramise mahuline suhe (%) moodustunud elemendid vereplasma.

+++

hematoom (kreeka h {{a}} ima -. veri ja {{o}} ma - lõppevast kasvajad pealkirjas), piiratud vere kogunemine koes moodustamaks õõnsuse sisaldavast vedelikust või hüübinud vere. G. tekivad peamiselt veresoonte kahjustusega tulemusena teise astme vigastuste, samuti pärast operatsiooni kui verejooks peatati usaldusväärselt piisavalt, kuid kude katab laevade õmmeldakse tihedalt. On tulemusena hävitamist veresoone seina või patoloogilise protsessi tõttu vähendatud vere hüübimist. G. Suurus sõltub kaliibriga veresoone vigastatud, valades vererõhku ja elastsust koe milles verejooksu täheldati. Maksimaalse suurusega saavutatakse, puistekuupmeetri koe (õõnsuses munandit, orbiidi). Sümptomid: valu, turse, selgelt väljendatud kõikumine, mõnikord crepitus (rulli fibriin), rikkudes vigastatud organi funktsiooni. Ajal resorptsiooni G. sageli suur tõus looma kehatemperatuuri.

Ravi: külm surve- sidemega (verejooksu peatamiseks). Pärast 2-3 päeva kuumutada - soojendamine surub, mähised, füsioteraapia termilise töötlemise, parafiini vannid, aurustada, pleekmullatöötlus. Kui G. ei lahenda täielikult, 4-5 päeval avati eemaldage hüübinud vere ja ravida süvend nagu lahtine haav. Mädane G. (seadnud kohtuprotsessi punktsioon) on laialt avatud, tagades ühtlase evakueerimine mäda, ja seda käsitletakse nakatunud haava. Vaata. Samuti purustab.

+++

hematoentsefaalbarjääri (kreeka h {{a}} ima, perekonnast n h {{a}} imatos -... veres ja enk {{e}} phalos - aju), morphophysiological mehhanism, mis reguleerib vahetus ainete vahel veres, tserebrospinaalvedelik ja aju ja seljaaju. G. e. b. teostab ka kaitsefunktsioon, takistades penetratsiooni kesknärvisüsteemi mõnede võõrainete sisseviimist vereringesse võib, või häiritud ainevahetuse ravimid korpuses olevat. Anatoomiline elemendid G. e. b. on seintele kapillaarid aju soonepõimikust ajuvatsakeste aju Gliia, samuti "põhiaine" aju, mis koosneb kompleksid valgu ja polüsahhariide. Koos kahjulike kesknärvisüsteemi G. e aineid. b. ajus ei liigu mõned raviaine (Arseeniühenditega väga antibiootikumid, seerumit ja toksiinivastaseid al.), mis komplitseerib haiguste raviks kesknärvisüsteemi. Selle vältimiseks kasutada erinevaid meetodeid, mis suurendavad läbitavus G. e. b., narkootikume süstinud vatsakesed aju või seljaaju vedelikku.

Lit.: Kassil GN, vere-aju barjääri, Moskva, 1963.

+++

hemoglobiini (kreeka h {{a}} ima -. Vere ja Ladina ümarate -. Ball), Hb, punane rauda sisaldavate pigment inimvere, selgroogsed ja mõned selgrootud, esinedes peamiselt hapniku transport funktsioonina hingamiskaitsevahenditena kudedesse. G. mängib samuti olulist rolli üleandmist süsinikdioksiidikoguse kudedega hingamisteid. Inimestel selgroogsed ja mõned selgrootud leitud punaseid vereliblesid.

G. - keeruline valgu (hromoproteidov), mis koosneb globiini valgu ja proteeside grupp - Topic (ferroprotoporphyrin). Hemoglobiini kõikide loomaliikide on sama. Erinevused omadusi oli tingitud iseärasused struktuuri globiini. Kõrgemates loomadele ja inimestele koosneb neljast globiini subühikute - monomeerid molekulmassiga umbes 17000; kaks monomeerid sisaldavad aminohappejäägi 141 (ahela?), teised kaks - 146 jäägid (ahela?). Õppis ruumiline struktuur molekuli O2 G. Liitumine kopsudes tagab sisu teemast aatomi Fe2 + ja sõltub osarõhku O2; oksü-hemoglobiini on Selliselt moodustunud. Kapillaaridesse kudedes, kus O2 osarõhk on madalam kui kopsudes, oksü-hemoglobiini dissotsiatsioon G. ja O2.

Number G. Blood erinevate põllumajandusloomade keskmiselt 10% kuni 15 grammi; tehakse kindlaks gemometrami. Tuntud derivaadid G.: Süsinikmonooksiidi (carboxyhemoglobin) ja methemoglobiini ja ebanormaalne vormid G. ilmumist punaliblede teatud haiguste, kaasasündinud anomaaliaid veres. Hingamisteede funktsiooni teatud ebanormaalne vormid ja derivaadid G. järsult katki.

Lit.: Irzhak LI, hemoglobiini ja nende omadusi, M., 1975.

+++

hemoglobinemia (alates hemoglobiini ja kreeka h {{a}} ima -. veres), juuresolekul hemoglobiini vereplasmas. G. tuleneb lagunemine punaste vereliblede mürgistus, hemolüütiline mürgid, farmakoloogilise toimega, ülekanne vastuolus verd.

+++

Haemophilus, Haemophilus influenzae bakterid, rühma baktereid (perekond Haemophilus pere Brucellaceae), haritud esmase jaotamise keskkonda, rikastatud verd. Lühike polümorfset pulgad fikseeritud, ei moodusta eoseid Gramnegatiivsete aeroobsete. Väliskeskkonna on ebastabiilne. D. b. - Obligatoorsed parasiidid elavad peamiselt ülemiste hingamisteede. Patoloogia loomad loeb Haemophilus influenzae suis, seagripp, mis raskendab. H. parasuis'e - poliserozita patogeen sead, N. parahaemoliticus - patogeeni Haemophilus pleuropneumooniast sigade ja teised.

+++

hemoglobinuuria (hemoglobiini ja kreeka {{u}} Ron -. uriinis), välimus hemoglobiini uriiniga tõttu tulevad kiiresti hemolüüs. Samal ajal uriin punane või punakas-pruuni värvi. Seevastu hematuuria (veri uriinis) uriinis on G. erütrotsüütidega. G. põhjused on samad ja hemoglobinemia.

+++

hemodünaamikat vt. vereringet.

+++

verekultuuri, kultuuri mikroobid eraldati verest. Kuidas G. võimalik septiline esinevad nakkushaigused, samuti ajal baktereemiasse. G. Meetodit kasutatakse peamiselt teadustööd. Seda saab kasutada diagnoosimiseks leptospiroosi, sigade punataudi, salmonelloos ja teised. Haigused.

+++

hemolüüsi (kreeka h {{a}} ima -. veri ja l {{y}} sis - lagunemine), protsessi hävitamine punaste vereliblede viimisega nende keskkonda viimiseks hemoglobiini.

H. Füsioloogilised, täites elutsükli erütrotsüütide (120 päeva) pidevalt tekib organismis. G. puutuvad igapäevaselt füsioloogilise 0,8% kogumassist erütrotsüütide. Esialgu "vananenud" punaste vereliblede osalevad esmane protsess G. - killustumine (järkjärguline lagunemine). Lõpliku hävimise oma (stromatolysis) esineb RES rakud, peamiselt põrn. In lagunemine Punaliblede hemoglobiini vabanenud ümberkujundamise moodustunud kompleksi sapipigment - bilirubiin, mille arv veres ja selle derivaadid - väljaheites ja uriinis saab otsustada astet G. vabanevad lagunemist hemoglobiini raud (Hemosideriin) ladestub maksas ja põrnas . Pärast keerulise keemilise reaktsiooni seotud rauda? vere- ja osaleb uute hemoglobiini. Põrn, kopse, neerud, luuüdi ja lihased sisaldavad spetsiifilisi eritrotsitolitichesky ainet ja vereplasmas ja kudedes säilitades hemolüüs inhibiitor faktor. Füsioloogilistes tingimustes, tasakaalu veres vahel säilib lüütiline agent ja inhibiitor tegur. Kõrvalekalle tasakaalu võib kaasa tuua ülekaalu kroverazrusheniya protsessi vereloomet ehk patoloogilise G.

Patoloogiline G. täheldatud hemolüütilise aneemia, hemoglobinopaatiatega mõjul hemolüütilise mürgid (toksiinid mõned bakterid, plii, arseeni jms), ülekanne vastuolus veri (vt. Veregruppide) koos reesus konflikti (vt. Rh faktor), kokkupuute külm, allergiliste haiguste ja teised. G. patoloogiliste hävitamine erütrotsüütide toimub kõigis rakkudes RES, samuti võib täheldada vereringesse (intravaskulaame G.). Sel juhul kõige hävitatud punaste vereliblede hemoglobiini seondub spetsiifilise valgu - haptoglobuliin. Liigne vaba hemoglobiin läbib neerupuudulikkusega glomeruli uriinist leitud (hemoglobinuuria). Kokkuvarisemine samal ajal suur hulk punaseid vereliblesid (nt hemolüütiline aneemia) kaasneb hemolüütiline šokk.

G. võib ladustada kaua vere säilitamisel, mis muudab vereülekande jaoks sobimatuks.

+++

hemolüsiini antikehad võimelised põhjustama lüüsi erütrotsüütide; jääkainetest paljud bakterid, parasiite, skorpionid, teatud mürgised maod. D. võib esineda seerumi (normaalne) ja enda lüüsige erütrotsüütide (autogemoliz), kuid sageli on nad tunduvad pärast intravenoosset manustamist erütrotsüütide loomadelt saadud sama liigi (izoliziny) vms. Kind (geteroliziny). G. avaldada oma aktiivsuse ainult juuresolekul Termolabiilseid seerumi aine - täiendus. Vaata. Samuti hemolüüs.

+++

gemonhoz (Haemonchosis), uss infestatsioonid mäletsejate põhjustatud nematoodide perekonnast Haemonchus pere Trichostrongylidae, parasiteeruvad Libedik. Distributed kõikjal. In kodumäletsejaliste kõige sagedamini põhjustada GN contortus ja H. longistipes (kaamel ja lambad). Gemonhi (1,8-3,4 cm pikk) on suhteliselt lühike ja tömp pea lõppema ringi emakakaela edukaltja. Munad on suurus 0,085 X 0,045 mm. Muna väliskeskkonna arendada vastne, mis sellest välja tuleb, ja karva ajama kaks korda 6-8 päeva muutub invasiivsed. Vastsed on vastupidavad kuivamist ja külmutamine, suudavad rändavad üle rohu ja pinnasesse juured. See, kuidas nakatunud loomad - seedetrakti (sissevõtmist vastsed karjamaal rohtu ja vett võsast, kraavid). Kehas loomadele 17-20 päeva ümarusside Suguküpseks saavad. Kõige sagedamini haiged noored vanemad kui 1 aasta (hilissuvel ja sügisel). Kui intensiivse nakkust (lambad) punkt depressioon, isutus, aneemia, kõhulahtisus, progressiivne kõhnumine. Diagnoos vastsed parasiitide kasvatamisega nematood munad, isoleeritud väljaheidetest nakatunud loomade; G. surmajärgselt korrigeerida lähtuvalt avastamiseks suur hulk (tuhandeid koopiat). Ümarussid.

Ravi. Lambad kord suukaudselt koos purustatud terade (1 kg kehakaalu kohta): nilverm - 0,02 g; fenotiasiinirühma - 0,5 g; naftamon - 0,9-0,5 g; Tiabendasooli - 0,075 g kontrollimeetmeid. Ebasoodsates majapidamised kulutavad ennetava deworming. Kemoprofülaktika viiakse läbi, hoides loomi karjamaalt perioodi segus ühe osa fenotiasiinirühma ja 9 osa sööda soola. Soovitatav isoleeritud karjatamine noorkarjas, muutus karjamaa. Tallikohtade vähendab nakatumise lammaste gemonhami.

Lit.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

+++

hemorraagilise septitseemia näha. pastörelloosile.

+++

hemorraagilise diateesi, pärilike ja omandatud haiguste peamiseks sümptomiks, mis on suurem verejooks - tendents keha uuesti verejooks ja verejooks, spontaanne või pärast väiksemaid vigastusi. Mehhanism G. d. Assotsieerunud patoloogias erinevate komponentide verehüübimiskaskaadi või veresoonte läbilaskvuse suurenemine.

+++

hemorraagia (kreeka h {{a}} ima -. veri ja rh {{e}?} gnymi - breaks), sama verejooks.

+++

hemosiderosis (kreeka h {{a}} ima -. veri ja sid {{e}} ros - raud) ladestumist kudedes ja organites rauda sisaldavate pigment - Hemosideriin (lõpp-produkt jaotus hemoglobiin). Esineb kui vigastused, pettumust kohalike vereringet, mille tulemusena hemolüütilise mürgid, bakterid, viirused.

+++

gemosporidin (Haemosporidinum; B-nimekiri) antiprotosoikum; Valge sinakad kristalne pulber, lõhnata; vees kergesti lahustuvad, siis on raske - alkoholis. Rakendatud kujul 1-2% alkoholisisaldusega lahendus piroplasmoosile ja babesioosien. Annused naha alla (1 kg kehamassi kohta): lehm, lammas 0,0005 g; hobune 0,0002, raviks korratakse 1 päeva pärast, kui vaja. Kui importimiselEMPs G. hobused võib sisestada konjuntivaalkotti (4 tilka 25% mine või 2 tilka 50% -lisest lahus). Et eemaldada kõrvaltoimeid G. süstitakse naha alla, 0,5-1% ny dimedrol lahendus. Säilitada kaitstud kohapeal.

+++

hematherapy (kreeka h {{a}} ima -. veri ja Therap {{e}} ia - ravi), ravi vererõhku. Seda kasutatakse ägeda aseptilise ja mädane põletik (artriit, bursiit, furunku, haavandid). Hea ravitoime täheldati aneemiat, hemorraagilise diateesi, krooniline kopsupõletik. Seal on auto-, homo- ja geterogemoterapiyu. Autohemoteraapia - lihasesisene manustamine loomade veri tema soontes. Gomogemoterapiya - sissejuhatus vere saadakse tervete loomade sama liigi. Geterogemoterapiya - kasutusele verest lihaste või looma vere, teiste loomaliikide .. Veterinaarmeditsiinis kasutatakse kõige sagedamini autohemoteraapia. Sissejuhatus verre suur kogus verd nimetatakse vereülekanne - vereülekanne. Steriilsed süstlaid võetud kaelaveenist (või mõne muu) vere ja kohe süstis seda intramuskulaarselt (tavaliselt vere pumpamisel tuharasse, rinna- või kolme otsaga õlavarrelihasesse) sama loom. Annuse vere: väikeloomade 2-10 ml, suur - 10-50 ml. Selleks, et vältida vere hüübimist süstlas tema pre-ny üha 4% steriilne lahus naatriumtsitraat kiirusega 1 ml 10 ml verd. Ravi koosneb tavaliselt 8-12 süsti 2-3-päevase intervalliga. Hea efekt saavutatakse kasutusele vereringesse või lihasesse hemolüüsiga verest; steriilset süstalt võimenduse bidestilleeritud steriilset vett ja sama kogus verd veenist. Pärast läheb 20-30 hemolüüsi. Hemolüüsiga verd kohe süstida veeni või lihasesse. Contra G.: Neeruhaigus, vere parasiit haigused, tuberkuloos, nõrgestades vastupanu. Vaata. Nagu vereülekannet.

Lit.: Üldine Veterinaar- kirurgia, ed. MV Plakhotina, Moskva, 1966.

+++

hemotoxin (kreeka h {{a}} ima -. veri ja toxik {{o}} n - mürk), ainete mikroobide, taimset või loomset päritolu, kahjustades membraanide punaseid vereliblesid ja põhjustada nende hemolüüs. G. G. mikroobset päritolu on stafülokokid, streptokokid, jne.; taimsed - toksalbuminy ritsiini, crotin, saponiine ja Arbignieu; loom - arahnoliziny mõned ämblikud, G. ussid, Maomürk. G. - enamasti selliseid ensüüme letsitinaas- või fosfolipaas. Action G. hoiatab letsitiin ja kolesterooli suurtes annustes.

+++

Hemotooraks (hemotooraks; kreeka h {{a}} ima - veri ja th {{o}?} rax - rind.), verejooksud rinnaõõnesse. Tekib siis, kui haav rindkere seina, kopsu-, ribi luumurrud, vähk, tuberkuloos, kopsu- mädapaiseid. Tavaliselt kaasneb reaktiivne põletik rinnakelme, tulevikus - järkjärgulise resorptsiooni verd. See võib muuta komplitseeritumaks nakkus (mädase pleuriit). Sümptomid (tüüpiline): kahvatu ja tsüanootilised väike nähtav limaskestad, depressioon; ajal äge verejooks võib olla põnevust. Ajal, löökpillid rindkere seina veres ja eritist kogunemine tsooni märk blunting horisontaalne piir, millest allapoole hingamine müra ei kuula.

Ravi. Ajal hemorraagia - IV 10% kaltsiumkloriidi lahus subkutaanselt - Injection või vereülekande verd. Järgneva aspiratsiooni verd rinnaõõnesse nõela kaudu rinnaseinale. Kui tüsistused infektsioon - antibiootikumide manustamine läbi nõelaga 0,5% lahus novokaiinille nom; blokaadi emakakaela vagosympathetic barrel. Vaata. Samuti torakotsentees.

+++

vereülekannet (kreeka h {{a}} ima -. vere- ja vestid transfusio -. vereülekande), samas kui vereülekannet.

+++

Hemofiilia (Hemofiilia, kreeka h {{a}} ima -. Veri ja Philia - kalduvus), pärilik haigus, mis avaldub trudnoostanavlivaemymi verejooksu põhjal vere hüübimise vähendamise. Ill (väga harva), koerad, sead ja hobused. G. avaldub äkiline ulatuslik nahaalune või lihasesisene verejooksud, gemoartrozami, spontaanne nina, kopsudest ja soolest verejooks, aneemia. Iseloomulik G. on normaalne trombotsüütide arv, aeglustades vere hüübimist negatiivse proovi kapillaaride haprus ja normaalne summa protrombiini.

Ravi. Kui verejooks haavast tamponiruyut hemostaatiliste ravimi teha vereülekanne värske veri, plasma või vere asendajad. Veenisiseselt manustatud vitamiin C, hüpertooniline lahendusi naatriumkloriid, glükoos; SC - Pantocrinum, ny 5% peptoonilahuses. Loomad sagedaste verejooks visata. Vältimaks G. ei võimalda tihedalt seotud aretuses. Hemofiliasairauksista ja nende järglaste ei jäta hõim. Vaata. Ka vere hüübimist.

+++

gemofiloz, peptiline haavand lõhe, nakkushaiguse iseloomustab teket organismis kala valkjas mullid, haavandid, haavad, putukasilmadega ja distention kõhu. Registreeru Ameerika Ühendriigid. Patogeen G. - gramnegatiivsete bakterite Haemophilus piscium, millel varraste kujul ümarate otstega, väärtus 2 x 0,5-0,7 nm. Allikas patogeen - haige kala. Hinnanguliselt viis nakatumist - seedetrakti. Nakatades vastuvõtlikud alaealiste oja ja vikerforell, jõeforell. Haigus avaldub kevadel ja suvel. Alguses haiguse kala nahk on moodustunud valkjas mullid limfoekstrovazatami, siis ümber korter haavandid. On kõhre lõualuu ja muu-tala fin membraane. Haige kala kasvab õhuke, nõrgeneb ja sureb. Diagnoos põhineb tulemuste bakterioloogiliste uuringute, võttes arvesse sümptomid ja episootiliste andmeid. G. eristada Aeromonas lõhe.

Ravi. Soovitatav hloramefenikol või terramütsiin annuses 4,0-6,0 g (koos toiduga) 100 kg eluskaalus kala. Ennetamine taandub püüdmine prügikasti kala (idu vedaja), mehaaniline puhastamine tiik, desinfitseerimine tiigid, basseinid ja seadmed, et parandada sisu ja biotehnoloogia meetodid kalakasvatus on tõu loomisel rühmade ja võistlused, mis on vastupidavad patogeenide nakkushaiguste. Majandusele, düsfunktsionaalne G. kehtestada karantiini ja rakendada keeruliste anti-episootiliste meetmeid. Haige kala ellu avaliku jaotusvõrgu ja kala, mis on kaotanud oma ettekandes kasutatud kujul põhjalikult keedetud loomasöödas (sealhulgas kalade teiste pereliikmete) või allutatakse hävitamiseks.

Lit.: Kanaev AI, Nakkushaigused lõhe, M., 1973.

+++

Haemophilus bakterid, samal bakterid, mis gemoglobinofilnye.

+++

hemochromatosis (kreeka h {{a}} ima, -. veri ja chr {{o}?} ma, sünd n chr {{o}?} matos - .. maali), patoloogiline seisund, mida iseloomustab häirimist rauavahetuse ja suurenenud tema ladestumise kujul Hemosideriin kudedes ja organites. Hetkel on krooniline vask mürgistus, hemolüütiline mürgid, kahheksia, maksatsirroos, aneemia. G. iseloomustab tumedat värvi (kuni pronksi värvi) naha.

+++

geeni (kreeka g {{e}} nos -. sugu, päritolu), ühik pärilik poolt antud materjalist saidis DNA molekulide mõned viirused - RNA. G. Iga vastutab sünteesiks spetsiifilise ensüümi vms. Protein. G. Loomad pannakse kromosoomides lineaarses järjestuses ja aheldusrühmad moodustatud vastavalt kromosoomide arvu. G. kogum kõik organismi määrab tema geneetiline struktuur - genotüübi. Unikaalne omadus G. - kombinatsioon kõrge stabiilsus (muutumatuse on mitu põlvkonda), millel on võime päritud (põlvest põlve) muutused - mutatsioonid. Koguarv G. genoomis kõrgemate organismide kümneid tuhandeid. Vaata. Samuti geneetiline kood.

Lit.: Watson, D., Molekulaarbioloogia Gene, Lane. inglise keelest., Moskva, 1978.

+++

üldistus (ladina generalis -. kokku), levikut patoloogilise protsessi (nt streptokokk infektsioon, tuberkuloos, kasvaja) kogu keha (või keha) piiratud keskenduda. Üldistatud areneb viirus koos nõrgenemine kaitsebarjäärid ja levitamine mikroobid organismis. Füsioloogia all G. aru levikut erutus, näiteks ajukoores, protsessi väljatöötamine konditsioneeritud refleksid.

+++

Geneetika (kreeka g {{e}} Nesis -. Kuuluvuse), teadus pärilikkusest ja variatsioon organismid. Kodu G. kui teadust panna Mendel (1822-1884), mis ristamisel üksteist hernes sordid kvalitatiivselt erinevad omadused, määrata peamised mustrid pärandi (vt. Mendelismi), mis siis (1865) ei meelitada tähelepanu teadlased. Ainult 1900. aastal, kui Hollandi botaanik H. de Vries, Saksa botaanik Karl Correns ja Austria botaanik E. Cermak teine ​​avastas seaduste pärandi unustatud Mendeli töö sai laialdaselt tuntuks. Aastal 1906, kell 3. Rahvusvahelisel hübridisatsiooni ettepanekul inglise bioloog William Bateson jaoks teadus pärilikkuse see oli tehtud pealkirjad. "Geneetika". Taani teadlane W. Johannsen, mis põhineb õpetuse puhtad jooned, tutvustas (1909) põhimõisteid G. - genotüüp fenotüübiga, mis on täiendavalt puhastatud ja arendada. Alguses XX sajandil. Hollandi teadlane X. De Vries on sõnastatud alguses mutatsiooni teooria. Aastal 1911 Ameerika bioloog T. Morgan ja kaastöötajate arenenud põhisätted kromosoomi teooria pärilikkus. Aastal 1926-1929 Nõukogude bioloog Chetverikov esimene hakkas õppima geneetilise struktuuri looduslike populatsioonide, pani aluse rahvastiku ja evolutsiooniline bioloogid, Nõukogude GA Nadson ja GS Filippov (1925), samuti Ameerika bioloog G. Moeller (1927) avas mutageenset mõju röntgenikiirgus, mis põhjustavad kiirguse geneetika. Vavilov Nõukogude geneetik 1922 formuleeritud seadust homoloogilise rea päriliku variatsioon. Aastal 1927, oma kõnes füüsikalised ja keemilised alused bioloogia Nõukogude geneetik Nikolai Koltsov ettepaneku, et sisuliselt pärilikkuse nähtusi tuleb otsida molekulaarstruktuuri rakkude reprodutseerida maatriksi põhimõttel. Järgmine oluline samm oli luua rühm Ameerika teadlased aastal 1944, osa desoksüribonukleiinhappe (DNA) küsimusena pärilikkuse ja kulus selle struktuuri Ameerika teadlased Watson ja Crick 1953 .; See oli stiimuliks avalikustamise struktuuri ja omaduste geneetilise koodi. Kaasaegne G. areneb molekulaarsel, subcellular, raku, koe, organismi ja arvukusele. Tema peamine meetod - geneetilise analüüsi, kuid see muudab andmete kasutamist ja meetodeid füüsika, keemia, matemaatika, tsütoloogia ja teiste teaduste ..

G. annab olulise panuse paljudes sektorites inimtegevuse. IN Plant edukalt töötanud meetodid, et suurendada tootlikkust kultuurtaimede kasvatamise meetodeid taimerakku hübridisatsiooni; uuritud geneetiline alus taimede vastupidavus ebasoodsad tegurid, samuti geneetiline alus lämmastiku sidumisele. G. Mikroorganismid uurimistöö hõlmab viirused, bakterid, mikroskoopilised seened jne D. On mikroorganismide abil mutantide põhineb antibiootikumide tootmisel, aminohapped ja teised. Ained mikrobioloogia tööstuses. D. arstiteadus pärilikke inimeste haiguste diagnoosimis-, ennetus- ja ravi. G. loomad hakkasid oma arengu uuringus pärilikkuse ja erinevusi puuviljakärbes (Drosophyla melanogaster) - klassikalise objekti G.; jooksul ringi oma ruumid kuuluvad muud loomad, kaasa arvatud kariloomad. Selle tulemusena geneetilise analüüsi mitmete loomaliikide asukoha leidnud teatud geenide kromosoomides ja nende pärisosa mustrid. Selgitatud geneetiline alus rinna-, vill loomakasvatuse, muna-munakanad, ja nii edasi. D. määratud ja kirjeldatud mõned pärilikud haigused põllumajandusloomadele. Edukalt arenev uuringuid Immunogenetics loomad. Uus ja paljulubav suunas - G. resistentsus teatavate nakkus-, invasiivsed seenhaigused (mastiit, tuberkuloos, suu- ja sõrataudi, importimiselEMPs ja teised.). Seadused näitas G. olla teoreetilise aluse valikut.

NSVL uuringuid G. on süsteemis NSVL Teaduste Akadeemia - Institute of General Genetics Institute of Biology, Institute of Molecular Biology Instituudi tsütoloogia ja geneetika, Siberi Osakonna, samuti Institute of Medical Genetics, Academy of Medical Sciences NSVL Üleliiduline Teadusliku Uurimise Instituut Applied Molecular Biology and Genetics põllumajandusteaduste Akadeemia Instituudi geneetika ja valik tööstus mikroorganismide Glavmikrobioprom, paljudes ülikoolides. NSVL korraldatud (1965) Üleliiduline Ühing geneetikud ja aretajad neid. Vavilov. Erinevates osades veterinaaria instituudid, ta on õpetanud kursusi biokeemia, mikrobioloogia, zooloogia, loomakasvatuses.

Lit.: Gaisinovich AE, päritolu Genetics, Moskva, 1967; NP Dubinin, Glembotskaya JL, populatsioonigeneetika ja tõuaretus, Moskva, 1967; Hutt FB, geneetika loomade kohta. Inglise keelest., Moskva, 1969; Pekhov AP, Sissejuhatus molekulaargeneetika, Moskva, 1973; Dubinin NP, General Genetics, Vol 2, M., 1976 .; Watson, D., Molekulaarbioloogia Gene, Lane. Inglise .. M. 1978.

+++

Geneetilise analüüsi, uurimismeetodeid pärilikkuse ja variatsioon organismid. D. a. See näitab rühm seotud geenide geenijärjestus kromosoomides ja paigutamine määramiseks peenstruktuuri geene. Organismides Suguliselt paljunevate GA. jagades ja rekombinatsiooni geenide ajal meioosi ja läbi ristamisel (hübridiseerivaid) liigid, millele järgneb analüüs järglaste tunnused. In organismid, mis paljunevad mittesuguliselt, D. a. protsesside põhineb konjugatsioon, transformatsioon, transduktsioon või rekombinatsiooni DNA in vitro. GA resolutsiooniga. See sõltub mitu uuritud ja mitu põlvkonda hübriidid. Sõltuvalt uuringu eesmärke G. a. Seda saab läbi molekulaarsel, raku ja organismi tasemel. G. funktsioone ja. on oluliselt suurem, kasutades seda kombinatsioonis tsütoloogiline, biokeemiliste ja teised. meetodid.

Lit.: Serebrovskii A., geneetiline analüüs, M., 1970.

+++

Geneetilise koodi süsteemi "registrid" geneetilist informatsiooni nukleiinhappemolekulidele järjestust lämmastikalused. Kohas mistahes aminohape biosünteesi polüpeptiidahelas kodeeritud kolmest järjestikusest (out of neli võimalikku - adeniin, guaniin, tsütosiin, tümiin), lämmastikalused (triplett) või koodon. GK. Nonoverlapping pidada iga alus on osa ainult üks triplet degenereerunud ja kuna positsiooni mistahes aminohape polüpeptiidahelas võib määrata rohkem kui üks kood. G.. Kas universaalne kõigile tuntud organismidest. Ta on esindatud geneetiline "sõnastik", kuhu kuuluvad 64 kolmikud. . D. rakendamine toimub milles kanti baasjärjestust DNA (desoksüribonukleiinhappe) järjestuse RNA alustega (Ribonukleiinhape) - transkriptsioon ja seejärel aminohappe järjestuse valgumolekule - ringhäälingu. Kaasaegne GK -. Evolutsiooni tulemus. Vastavalt kõige levinum esindatuse originaal GK. See koosnes ainult paar kolmikuid ja selle arengu läks suurendamise suunas nukleotiidide arv ja aminohappeid, samuti parandada "tunnustamine" kokkuleppeid kolmikute RNA transport.

+++

geenitehnoloogia, geenitehnoloogia, § molekulaarbioloogia ja geneetika, tegeleb projekteerimise uusi suunatud, olematu olemus kombinatsioonid geenide poolt geneetiliste ja biokeemiliste meetoditega. G. ja. põhineb jaotamine organismi genoomis geen (või geenide rühma), selle seos konkreetse kandja - "vektor" (nukleiinhappemolekule, viirused) saamiseks viiakse ja hüdriidmolekule rakkudes teisest organismist. Mastering see meetod võimaldab keha sisestada uus "hea" geenid asendada defektset geeni või normaalne. G. ja. See avab uusi võimalusi, et lahendada mõned probleemid geneetika, meditsiin, veterinaaria, mikrobioloogia tööstus, põllumajandus. Praktiline tähtsus Hr ja. veterinaarsed tõttu väljavaateid parandatakse geneetilisi defekte ainevahetust, loomine mikroorganismid, mis on kaotanud oma patogeensed omadused, kuid on säilitanud immunogeensete ja nii edasi. d. Võimalus saada uusi taimi ja loomi, ületades takistusi ning liikidevaheliste crossability. Siiski tuleks arvesse võtta mitte ainult võimalik, revolutsiooniline roll ja G .. bioloogia ja teised. teadused, vaid ka tekivad seoses selle arengu võimalusi uute patogeensete mikroorganismide, hübriid-DNA, mille omadused onkogeense viiruste ja muude ebasoovitavate ja soovimatuid tagajärgi, millega seoses paljude riikide, sealhulgas NSVL vastu ranged seadused, mis reguleerivad töö valdkonnas, ja G ..

+++

genoomi, geenide komplekti lokaliseeritud Haploidsete (ühe) komplekti kromosoome organismi. Viljastamisel on ühendus isa ja ema G. Vt. Pärilikkus.

+++

genotüüp (geen ja kreeka t {{y}} pos -. märk), komplekt geene mis paiknevad kromosoomid, organism. Laiemas mõttes, G. - kõik pärandused, keha tuuma tegurid (geeni) ja mitte-tuuma, ekstrakromosomaalsed (plastiidi ja tsütoplasma pärilikud tegurid). G. - vedaja geneetilise informatsiooni edastatakse põlvest põlve. See on süsteem, mis kontrollib fenotüüp organismi. G. määrab määr reaktsioonid arengus teatud tunnuste organismi. Variatsioonid jooksul et reaktsioon määrad määratakse mõju mutatsioonid ja keskkonnategurid.

+++

Hepariin (Heparinum), antitrombiin, keemiline ühend, mis aeglustab vere hüübimist; Mukopolüsahhariidide. Seda toodetakse kehas basofiile; See koguneb peamiselt maksas. Meditsiinis kasutatakse naatriumi G. White amorfne pulber; kergesti vees lahustuv. Saadaval viaalid, mille aktiivsus on 5000, 10000 ja 20000 ühikut 1 ml. Pärsib thrombokinase moodustamise ja tegevuse trombiini, alandab vere kolesteroolitaset, vererõhku. Rakendatud raviks ja ennetamiseks, emboolia, vereülekanne, operatsioonid laboritavad (2-3 ühikut 1 ml verd). Annused: veeni - 50-100 ühikut 1 kg kehakaalu kohta; nahas ja lihaste - 100-130 ühikut 1 kg loomseid kaalu. Vastunäidustatud hemorraagilise diateesi, krooniline leukeemia, aneemia, tõsiste rikkumiste maksa ja neerude funktsiooni.

+++

gepatikolez (Hepaticolosis), uss nakatumisi näriliste põhjustatud nematood Hepaticola sinilill pere Capillariidae, parasiit maksas. Samuti esineb koerte, kasside ja mitu liiki ahvid. Distributed piirkondades, kus on suhteliselt kõrge temperatuur suvel ja niiskust. Patogeen G. - niitjad kujul; mees 17-33 mm pikkune, naiste kuni 100 mm. Spicules nõrgalt kõvastuvad. Munad on pruunid, tünnikujulised vorm, suurus 0,049-0,054 X 0,028-0,032 mm, tüüpiline kork on poolakad. Otsene areng parasiit. Loomad söövad nakatav munad toidu või veega. Seedetraktis vastsete munadest; tungib veresooni, nad sisenesid vereringesse maksa, kus on 18-21 päeval suguküpsus. Emased munevad pärast (meestel mõnevõrra varem) surevad ja laiali. Munad parasiidi maksa parenhüümi idanema sidekoe ja eluea jooksul ei ole omaniku sattuda keskkonda. Kõht närilised, röövloomades raputa munad gepatikol. In nakatunud loomade tekkinud äge parenhüümi hepatiit. Diagnoosimine, ravi ja ennetamine ei ole välja töötatud.

+++

Hepatiit (hepatiit; kreeka h {{e}?} Par perekonnast n h {{e}?} Patos - maksa ...), põletik sidekoe stroomas maksas kaasas düstroofsete, necrobiotic muutused maksarakke. Kui G. rikutud suuresti ainevahetust ja kaitsva barjääri funktsioon maksas. Nad kannatavad igasuguste põllumajandusloomad.

G. tekivad siis, kui viirus (hobuste, koerte ja pardid), bakteriaalne (vasika salmonelloos, septitseemia, leptospiroosi) ja parasiithaigused (faskiolaas, dicroceliasis, tsüstitserkoos) haiguste ja teisese mürgistuse. Põhjused G. iseseisva haigusega - söömine räämas sööda, lupiin, vikk, kartul kapsas, mürgistus mürgid mineraalse päritoluga. Seal on äge ja krooniline H. Patsiendid täheldatud loomade letargia, isutus, nõrgenemine südametegevust, kiire pulss väike täidis, hingamisraskused, progressiivne kõhnumine. Piirkonna blunting maksaensüümide (maksa taga piiri äär 13 meetrit), löökpillid on valus. Võimalik atoonia, hüpotensioon, enteriit sümptomitega kõhulahtisus või kõhukinnisus (väljaheide helekollane, haisev lõhn), oliguuria (uriin on tume kõrge tihedusega). Äge G. tekkida 3-4 nädalat ja lõpeb taaskasutamise või surma; krooniline tulu tavaliselt maksatsirroosi. Mis avamise näitavad, et maks on laienenud koos nüri-ümarad servad, punakaspruunid või kollakaspruunid laiguline täpiline verejooksud, lõtv, tuim lõigata. Kell mikroskoopia maksarakkude tähistada teraline, vakuoolse või Rasv. Struktuuri maksa talad katki. Diagnoos põhineb ajalugu, sümptomid, laboratoorsete andmete, sealhulgas aktiivsuse määramine veres ensüümid - transaminaaside ja aldolaasi. Et selgitada diagnoosi on soovitatav, et maksa biopsia järgneb histoloogilise ja tsitoissledovaniem.

Ravi. Likvideerida põhjus G. Sisesta veenisiseselt ny 20% glükoosilahust; sees - methenamine, Karlovy Vary soola, magneesiumsulfaadiga. Soovitatav toidu süsivesikute söötmise ja hekslimaterjali.

Lit.: Usha BV, Veterinaaria Hepatoloogia, M., 1979.

+++

gepatozy, rühm maksa häiretega seotud haiguste metabolismi ta. Vastavalt ülekaal ainevahetushäired eristada: valku, amüloid, süsivesikute ja rasvade G. ja toksiliste hepatodystrophy (vt Toxic degeneratsioon maksas.). Kõige levinumad põhjused on G. ebapiisav loomade söötmine, mürgitus, vereringe häired, nakkus- ja parasiithaiguste, harva pärilik fermentopathy ja patoloogia endokriinnäärmetes. Maksas düstroofsete muutused on pöörduv, kuid maksa entsefalopaatia võib esineda tõsiseid vigastusi. Pikemas tsirroosi. G. eristuda maksa põletikuliste haiguse olemust, kasutades kliinilisi funktsionaalsed katsed, ja vajadusel biopsia ja keha. Vaata. Hepatiit, lihasdüstroofia.

+++

heptakloorile, velzikol, geptamyul, kloororgaanilised insektitsiid ja seemnepuhtimissegud. Formuleerimine - 25% emulsiooni mine. Kas väga mürgised (LD50 rottide puhul 90 mg / kg). In looma keha on oksüdeeritud püsivamaks ja epoksiidi mürgine (LD50 15 mg / kg). G. Sisu söödas ei ole lubatud. Vaata. Nagu pestitsiide, kloororgaanilised ühendid.

+++

herbitsiidid (ladina herba -. rohtu ja caedo - tappa), keemilised ained, mida kasutatakse tappa või osalise allasurumine umbrohi. Iseloomu taimed G. jagunevad valimissüsteemi, mis mõjutavad nende konkreetsete liikide ja tahke, hävitades kõik taimestik; meetodil liikumine taimedes - kokkupuutel (põhjustada lokaalset kudede kahjustusi) ja süsteem (sosudistoprovodyaschey levinud kogu süsteemi, põhjustades surma kogu taim). G. toodetud kujul vees lahustuvad või märguvad pulbrid, lahused, emulsioonid. Peamised pealekandmismeetodi - pihustamine (maapealsed seadmed või lennukit). Enamik H. suhteliselt kiiresti pesta või lagundatakse mullas, kuid mõned seda hoitakse kuni kolm aastat. G. mürgine loomadele. Toksilisuse määr sõltub toimemehhanism G. tänu nende keemilisi omadusi. G. oksüdeeriv toime (naatriumkloraadiks, magneesiumi kloraat-, kaltsiumi kloraat-, kloriidi ja teised.) Kokkupuutel limaskesta silmad põhjustada vesised silmad, ummikud laevad, sidekesta. Sisestades seedetrakti võib põhjustada ummikuid ja põletik (rasketel juhtudel - nekroos) limaskesta. Sageli on püsiv vereringehäirete ja degeneratiivsete protsesside siseorganeid. Kui keha on pikenenud jääkkogustest oksüdatsiooni täheldati kõhnumise loom. G., tegutsedes redutseerijatena (murbetol, butifos jt.) Pigem häirivad redoksprotsesse organismis muuta süsivesikute metabolismi, kaasa teket methemoglobiini. mürgistus kliinikus Selles grupis iseloomustab lihaste värin, asfüksia, liikumise koordinatsioonihäired, süljeeritus. Kroonilise mürgistuse märkus isutus, väsimus, kõhnumise loom. G. mõjutavad fotosünteesi (simasiiniload, atrazine, endothal jt.), Rikuvad kesknärvisüsteemi, muuda käigus biokeemiliste protsesside organismis, põhjustades põletikku ja põletust limaskesti. Mõned ravimid selles grupis (aminotriasooli) konkreetse mõju kilpnäärme, on kantserogeensed. Kui mürgistus võib tekkida ka närvisüsteemi nähtusi, hingamishäired ja südame tegevust. G. - fenoksüäädikhappe (. 2,4-D preparaate, 2,4,5-T jne) on tugev hemolüütiline omadused, vähendada erutuvus kesknärvisüsteemi, maksafunktsiooni häiri süsivesikute. Kui mürgistuse neist kinni letargia, koordinatsioonihäired, pleegib refleksid, parees ja halvatuse jäsemetes, veres. Naha - ärritust, võimalikud dermatiit.

Erikohtlemist pole G. mürgistus. Soovitatav on pärit loomadelt ravida tsooni G., peatus toitmine sööta, mis sisaldab jääkide kogus T.; seedeelundkonna mürki sees - pesta mao nahk - pesta looma. Siis sümptomaatiline ravi.

Vältimist. Rangelt järgima nn ooteajad - perioodide vahel viimase ravikoha G. ja kasutavad seda, et toita taimestik. Need tähtajad määratakse iga G, on määratud peamiselt selle stabiilsus keskkonnas, mulla- ja ilmastikutingimusi, iseloomu kultuurid ja teised. Tegurid. Kui te kahtlustate, mürgistus vajab toitu proovi analüüsi (kohta sisukorda). Vale, valimatut kasutamist G. ohtlik mitte ainult põllumajandusloomi, vaid ka loomastik väljad, metsade, niitude.

+++

hermaphroditism (kreeka Hermaphr {{o}} ditos -. poeg Hermes ja Aphrodite) samaaegne arendamine ühes kehas suguelundeid isane ja emane. Hermafrodiidid on viljatud. In alamate loomade (nt helmintide) G. - füsioloogilised nähtus, see on väga levinud. In kahekojaline loomad täheldati kaasasündinud väärareng ja jaguneb õige ja vale. Tõsi G. - samaaegne arendamine sugunäärmete mees- ja naissoost. See võib olla ühe- või kahepoolse; munasarja- ja munandites võib paigutada eraldatud või munasarja munandid. Enamikul juhtudel on sigadel ja kitsed. Välimusega, siga-hermaphrodites on veidi erinev tavalisest, kuid jätsid kehasse on munasarja struktuuri ja õigus - munandites või segatud kangast. Histoloogiline uuring näitas märke spermatogeneesi näärmed folliikulite erinevatel arenguetappidel, mõned neist võivad olla munaraku. Tõsi G. sead ja kitsed on päritud läbi isa. G. False - samaaegne arendamine ning välissuguelundite mees- ja naissoost ainult munandites ja munasarjades alles. Samal ajal välissuguelundite mõlemast soost ei jõua normaalset arengut. Vale G. avaldub veist frimartinizma.

Ennetamine T.: Rangelt reeglitele aretamiseks ja kasutamise graafika müüjad.

+++

herpesviirused (Herpesviridae), viirused pere koosneb samanimelise perekonna herpesviiruse. G. dvuhnitchatuyu sisaldavad DNA. Virioni diameeter 100-150 nm. Kapsiid kuupmeetri sümmeetria, sisaldab 162 kapsomeer õõnes prismatic kuju. Kapsiid on suletud väliskest sisaldab lipiide. G. termolabiilsete tundlikud õhu. Nende paljunemine rakutuumas algab ja lõpeb üleminekuga tsütoplasmas, kus nad omandavad valkkest. Keskmes rakkude moodustatud kaasamine. Suhe veterinaarmeditsiini kõige tähtsamad on G. põhjustavad nakkushaigusi rinotrakeiittiin, pahaloomuline katarri, viiruslik mammilit veised, hobused rhinopneumonia, Aujeszky haiguse, larüngotrahheiidi linnud, Mareki haiguse, kasside viirusliku rinotrahheiidi ja koerad, samuti tsütomegaloviirus, põhjustades haiguse inimestel ja loomadel, ja al.

Lit.: Bioloogia loomade viirused, M., 1977, vol. 1, lk. 121-27.

+++

geterakidoz (Heterakidosis), uss infestatsioonid lindude tekitatud nematoodid Heterakidae pere. Suurim majanduslikku kahju tekitab G. kanad, mis patogeen - Heterakis almonellagallinarum'i, kui parasiit faasanid, pärlkana ja metslindude tibu meeskonda. G. on laialt levinud. Parasiit on värvuselt helekollaseks. Mees 7-13 mm pikk kahe ebavõrdse spicules; naissoost 10-15 mm pikk. Suu ümbritsetud kolme huuled, kolp söögitoru - palli-kujuline pirn. Munad on ovaalne, suurus 0,063-0,075 X 0,034-0,036 mm. Areng on otsene. Väliskeskkonna muna jooksul 7-15 päeva valmivad nakatav vastsed. Linnutee nakatunud G. - seedetrakti. Peensooles vastsed nähtuvad munade ja jõuda umbsoole kus tutvustatud crypts limaskesta ja 6-12 päeval minna valendikku sooles, ja 25-34 päeval suguküpsusega. Täiskasvanud geterakisy parasiite organismis kanade kuni 1 aasta. Mass nakkuse kanade toimub suvel ja kevadel. Sümptomid: kõhulahtisus, isutus, nõrkus, langust või täielikku peatamist munatoodang. Diagnoos - uurimus fekaalid eest Fyulleborna meetodit või Darling meetod postuumselt - avastamine geterakisov in pimesool (joon.).

Ravi :: fenotiasiinirühma annuses 0,5-1,0 g per 1 kg eluskaalu (individuaalselt või grupi poolt toitva ravim). Ennetamine - vaata askaridioze ..

Pimesool kana, kahjustatud geterakisami.

+++

heterosis (kreeka Heter {{o}} i {{o}} sis -. muutuse, ümberkujundamine), võime esimese põlvkonna hübriidid ületada vanemad elujõulisus, viljakus, tootlikkuse ja muid funktsioone .. Mõiste "G." kavandatud 1914. aastal Ameerika geneetik John. Shell (G. Shull). G. seotud nähtus sigimiseks loomadel (risttolmlemise - taimedes), on võimalik saavutada erinevatel viisidel (nt haakides loomade erinevate tõugude ja liikide). Kuid mitte iga Crossing kaasas G. Seetõttu paljunemisaegadeks valiku paari G. teostatud eksperimentaalne määramine üldisi ja spetsiifilisi kombineerimisvõimet. Kõige ilmekamalt avaldub G. mõnel liikidevahelisele ristid, samuti ristmiku sisearetusliinid (nt linnud). In liikidevahelisele ristid (nt mära ja eesel) G. avaldub seoses teatud omadusi, mis asjaomase isiku suhtes muid bioloogiliselt olulised tunnused ja omadused hübriidide on tunduvalt halvem vanem vorm (nt muula on Hardy, vähenõudlik, rahulik, kuid kui tavaliselt steriilsed). Kasvades intraspetsiifilisest hübridisatsiooni G. tavaliselt sõltub geneetilisi erinevusi vanemate vahel. G. täielikult avaldub ainult esimese põlvkonna (teise ja järgnevate "kaob"), nii et selle praktiline kasutamine on seotud iga-aastase mass ülekäigurajad. Samal ajal kui tootmiskulud hübriid järglaste loomad saavad end ära tasuma suuri kasumeid. Võta oluline praktiline tulemused G. kasutada linnukasvatus, seakasvatus, sericulture, kalakasvatus jms Industries. Tänapäeva kasutatakse laialdaselt kariloomade G. tekkivad tööstus ristamise. Näiteks, kui ristati piimalehmade toodavad Veisetõugude jõudnud säilitamine puhtatõulise aretusfondist peavoolu tootlikkus samal ajal suurendada ja parandada liha tootmiseks. Vaata. Samuti Ristamist.

+++

heterotroofsed organismid, heterotroofsed (kreeka h {{e}} Teros -. Järgmises, ja muud troph {{e}} - toit), organismid kasutatakse selle toitumis- orgaanilisi aineid (erinevalt autotroofsete organismide). G. kohta. Inimesed on kõik loomad, samuti mõned taimed ja mikroorganismid. Divide taimede ja mikroorganismide Heterotroofid ja autotroofid tingimisi.

+++

geterofos, Faust, organofosforpestitsiid. See on tema lai insektitsiidi, akaritsiidi ja nematotsiidi action. Applied taime kujul 7,5% mine granuleeritud kujundamisel. Äärmiselt toksiline, millel on tugev kumulatiivne efekt (LD50 küülikute on 130 mg / kg). Mürgistuse loomad avaldub koordinatsioonihäired, skeletilihaste treemor, krambid ja halvatus jäsemetel, suurenenud süljeeritus, bronhospasm ja uneapnoe sündmusi. Vaata. Samuti fosfororgaanilised ühendid.

+++

hyalinosis (kreeka hy {{a}} LINOS -. läbipaistva, klaasjas), tüüpi valk düstroofia, milles kudede või rakkude toodetud valk - hüaliinne. G. Süsteemi laevade ja sidekoe täheldatud kollageenihaiguste, arterioskleroos, krooniline põletik ja toksiliste nakatav päritolu, haigused ainevahetust. G. eksponeeritud ekstratsellulaarses maatriksis sidekude. Enamikul juhtudel süsteemi G. - pöördumatu protsess. Morfoloogilised muutused iseloomustab kogunemine hüaliinne, elastsuse vähenemist ja paksenemine veresoonte seintes ahenemist valendiku väikeste veresoonte kuni nende täielikku sulgemist. Kudede kärbumine mõjutab G., võib kaasneda nende kaltsineerimine lõhub veresoone seinu esinemisega verejooks ja tromboosi. Rakusisene G. (gialinovokapelnaya düstroofia) on täheldatud koldeid krooniline suppuration, plasmas rakud, epiteeli neeru, maksa, on pöördumatu protsess; saab arendada ja granuleeritud düstroofia. Kohalik H. läbib armkude, basaalmembraani ja stroomas atroofia keha.

+++

Hüaluronidaasi see ensüüm katalüüsib hüdrolüütilisi lõhustamisreaktsiooniks ja Depolümerisatsiooni hüaluroonhappe ja aidates seeläbi suurendada läbilaskvust kudedes. Looduses laialt levinud. Mis sisalduvad kõik elundite ja kudede imetajaid. Mängib tähtsat rolli kokkuvarisemist erinevate kiud- struktuurid protsessis viljastamine, ning teised. Välimus seerumi antigeeni vere bakteriaalsete G. on üks tunnuseid adaptiivse immuunsüsteemi.

+++

Ristamist (ladina hibrida -. Hübriid), ristamise geneetiliselt erinevad isikud (loomad ja taimed). G. - oluline tegur evolutsiooni bioloogilised vormid looduses. Kui intraspetsiifilisest G. vanemad kuuluvad samasse liiki (erinevad alamliik, tõugude või liinide, sordid) kõrvalises G. - erinevate liikide või perekondadest. Looduslik G. - levinud bioloogiline nähtus, mis viidi läbi looduses ilma inimese sekkumiseta (nt kidas - hübriid soobel Marten), kunstlikud G. pidas mees. G. on kombineeritud varieeruvus hübriid põlvedele. Hübriid süsteemi (hübriid) kannab endas koos tunnused ja omadused vanemate eriti selle tulemusena konkreetse geenide kombinatsioon, arengu ja ilminguid need geneetilised omadused, mis kantakse läbi vanemliku sex rakkudes. Samal ajal, tänu koostisega suheldes geenid, võib esineda täiesti uusi funktsioone ja omadusi, mis on sageli kardinaalselt erinev algsest vahevormide. Kättesaadavus organismid mingil määral ühendada väärtuslikud omadused ja tunnused vanemad ja uued omadused, mis on valmistatud meetodil G. suur taimede ja loomade kasvatamine, eriti kui kasutatakse heterosis mõju. Siluri G. - meetod tööstus loomade aretamine kasutada broilereid, kaubandusliku hübriidide sead, veised, siidiusside jms keskpaigast alates 60-ndatel. XX sajandil. G. toimus somaatiliste rakkude, mis võimaldab arendada nii teoreetilist kui ka mitmeid praktilisi küsimusi (nt kaardistamine kromosoomid, et uurida Geenidoonorluse tegevus, diagnoosida pärilike haiguste uurimiseks põhjus pahaloomuliste rakkude transformatsiooni). Vaata. Valiku ka.

+++

Care loomade zoohygiene (kreeka z {{o}} kohta -. Looma- ja hygiein {{o}} s - terve), teaduse mõju elutingimustele tervise ja tootlikkuse põllumajandusloomadele. See määratleb tingimused ratsionaalne sisu, loomade toitmine ja kasutamist ning selle põhjal välja praktilised soovitused, mis aitavad kaasa loomade tervise ja ilming nende maksimaalne tootmise ohutust. G. g. ennetava teadus on seotud mitmete veterinaaria distsipliinide, samuti meditsiinis, mikrobioloogia, füsioloogia, loomade teaduse, põllumajanduse ökonoomika, meteoroloogia, füüsika, keemia ja teised. See on jagatud üldised ja spetsialiseerunud. General G. g. uurib küsimusi välisõhu hügieen, valgus, pinnase, vee ja sööda kehtestatakse nõuded projekteerimisel ja ehitamisel loomakasvatusrajatistest, asukohta loomakasvatushoonete, ehitus, materjalid, ruumi kubatuur ja mikrokliima (ventilatsioon, valgustus, kanalisatsioon, jne ..) ruumis, koosseisu ja kvaliteedi sööda ja joogivee režiim söötmise ja jootmise, arendab süsteeme suvel ja talvel hooldus loomad, määratleb optimaalsed sigimis- ja poegade üleskasvatamise terveid järglasi, samuti kõige tõhusam toimimine aretamiseks ja produktiivne loomad (ajastus viljastamist, joosta, pikki jalutuskäike ja töö koormuse suurus, paljusus ja lüpsi al.). Eraldi G. g. uurides samu probleeme, kuid seoses eri liiki loomad, vanuses ja eesmärkidel. NSVL laialdane kasutuselevõtt eeskirjad ja määrused G. g. See sai võimalik välja sotsialistliku põllumajanduse vormidest. Ennetav trend veterinaar- tööd (mis on oluline tingimus planeeritud loomakasvatus) teeninud tõuke teadusmaailmas G. g. Peamised arengusuunad on välja töötatud G. g. seoses vajadustele loomakasvatus (VA Alikaev, NM Komarov, K. A. Kotlyar, AV Ozerov, AP Onegov VM Pichugin, AK Skorohodko ja teised. ). Uuringud ja klimaatiliste ja mikro-kliima tegurite mõju loomade ja rolli need tegurid etioloogias haigused. Õppinud soojuse küsimusi, niiskuse ja gaaside loomad, tehtud arvutused maht ventilatsioonistandardid keeramise ja põrandapinna uuritud looma süsteemi talvel ja suvel hooldus loomad, töötab määratlus sisekliima standardid, sööda kvaliteet, nende toksikoloogilise hinnangu. Soovitav on kasutada infrapuna ja ultraviolettkiirguse, õhu ionisatsiooni ja teised.

Teaduslikud uuringud G. g. laboratoorselt uurimisasutused, osakondade G. g. veterinaar- ja zoo-tehnilised võimed veterinaar- haridus, veterinaar- ja mõned põllumajanduslikud institutsioonid. Teaduslikud järelevalve uurimustööd G. g. läbi kariloomade osakonna Põllumajanduse Akadeemia, VIEV, VNIIVS. Töö teadusliku ja praktilisi küsimusi G. g. avaldatud Proceedings of the Institute, monograafiad, ajakirja "veterinaar" (Wiley, 1924), "loom" (Wiley, 1939), kaubanduse ajakirjad karja.

Lit.: Ozerov, AV, zoohygiene põhitõdesid veterinaarmeditsiini, 6. ed, MA., 1965; Zoohygiene ja veterinaaria kanalisatsiooni loomade tööstuse, ed. GK Volkova, Moskva, 1973; Onegov AP, Health põllumajandusloomi, 2nd ed., Moskva, 1977.

+++

hügroomi (kreeka hygr {{o}} s -. ja vedelad - {{o}} ma - lõppevast nimed kasvajad, kasvajad), kogunemine seroosne vedelik või lima õõnsuses sünoviaalkapsli kotid, nõgeslöövet. G. tekib siis, kui vale sõnastus jäsemed, korduvad mehaanilised traumad, osaline resorptsioon vere seminaris (koos hematoom) või veiste brutselloosi. See on ümar kuju kujul tihe elastne valutu kõikuva turse. Sissetungimine patogeensete mikroorganismide õõnsusesse G. aitab tselluliidi ja sepsis.

Ravi: algul haiguse - ultraviolettkiirgus, kiiritusravile, parafiin vannid pingul bandaging. Kuna ravitoimet - limaskestade kotid extirpation, resektsiooni G. kõõlus. Kui mädane G. - pürgimus mäda ja antibiootikumide või ava õõnsusesse, küretaaž limaskestade kotid järgnevate tamponaadi süvend.

Lit.: Private kirurgia, L., 1973.

+++

hügromütsiin B (Hygromycmum B), antibiootikum. Valge amorfne pulber, mis lahustub vees. On aktiivne gramnegatiivsete bakterite, mõned seened, algloomad ja helmintide - vahendajad ascaridosis ja geterakidoza lindude askariaas ja ezofagostomoza trichuriasis sigu. Annused: linnud raviva ja ennetavad 12 000 000 ühikut 1 tonni sööda (ravi 54 päeva); Sigade 30 miljonit ühikut 1 tonni sööda kuu vanused profülaktikaks (päevas 2 kuu jooksul), 2 kuu vanused ja vanemad koos meditsiinilistel eesmärkidel (ravi 35-40 päeva). Ravi ajal sööda kasutamine ilma G. B ei ole lubatud. Dacha ravim on peatunud vähemalt 5 päeva enne tapmist.

+++

polyplasmia (kreeka h {{y}} d {{o}} r -. vee ja h {{a}} ima - veri), üldine kasv vere mahu tõttu oma plasma. G. Kui vere alanenud tihedus, viskoossus, sisu erütrotsüütide ja hemoglobiini 1 mm3 üldproteiini kontsentratsioon. Põhjused G.: Liigne vedeliku tarbimine või veepeetus vereringesse, kui hypoproteinemia. Samal ajal toimub muutus valgu faktori tõttu suhtelist suurenemist globuliini ja albumiini vähenemine. Täheldati erinevate haiguste kaasates ammendumine keha, pahaloomulised kasvajad, tuberkuloos, sekundaarne aneemia, krooniline mädane protsesse, südamehaigused, mõned neeruhaigused, pikaajalisest paastumise ja teised.

+++

gidroaspiratsiya (kreeka h {{y}} d {{o}} r -. Vesi ja Ladina aspiratio -. sissehingamine), vee kogunemine alveoolide kopsud. Täheldati loomadel uppus ja tapamajades - kui põletavalt searümpade kui vesi tungib kopsudesse.

+++

hüdrokortisoon vt. kortikosteroide.

+++

hüdrolüaasi ensüümide klassi, mis katalüüsivad hüdrolüütilisi lõhustamisel molekulisisese sidemeid orgaaniliste ühendite, st hoiavad oma hüdrolüüs. Metabolismis osalevad valkude (peptidgidrolazy), süsivesikuid (amülaas), rasvu (esteraas).

+++

hüdrolüsaat, raviained (vere vedelikud) parenteraalse toitumise; hüdrolüütilisi lõhustamisproduktide valke. Sisestatud otse verre G. imendub organismi ja konstrueerimiseks kasutatud koevalgule samal ajal aktiveerimiseks kaitsvaid omadusi organismi mõjutada detoksitsiruyusche. G. suurendada vererõhku, aitab kaasa eemaldamist keha šokiseisundis. Kohaldatakse G. gipoproteinemin, kurnatus, nõrkus, kui vaevaliselt granuleerimiseks haavad ja haavandid. G. kasutatakse üha kaseiinihüdrolüsaati TSOLIPK, gidrolizina, aminopeptid. Vaata. Ka vere vedelikke.

+++

hüdromeetriga (Hydrometra), kogunemine eritised õõnsuses emaka emaka näärmete, transudaatseerum, limaskestale katarraalne eritist. Ta esineb peamiselt lehmad. G. - võimalik tagajärg kroonilise endometriiti. Emakas kogunenud vedelik kuni 10 liitrit või rohkem. emaka seina võib venitatud, hõrendatud ja löövet ja liited - paksenenud. Emakas munasarjadega Soodsam kõhuõõnde. Tsüstiline munasarjad sisaldavad uuestisündinud või püsiv kollaskeha. Üldseisundit loom tavaliselt ei muutu. Ei seksuaalne tsükkel. Puudulik sulgemise emakakaelakanalist võib olla perioodiline möödumist emakas. Diagnoos põhineb rektaalne ja vaginaalne uurimused.

Ravi (kõrge Saadi lehmad mittetäieliku lõpp emakakaelakanalist): pesemist emakaõõnde 5% naatriumkloriidi lahuses t 10-12 {{°}} C; tulevikus kui ravi kroonilise mädase endometriiti. G. haigete loomade äravisatud sugukala.

+++

hüdronefroos (HÜDRONEFROOS), tursed neerud, neeruhaigus iseloomustab avanenud neeruvaagna uriini koos järgneva atroofia organ. G. on ühe- või kahepoolne, kaasasündinud või omandatud. G. esineb kõikides tüüpi talu ja koduloomad tulemusena ahenemine valendikku kuseteede ja nende sulgurid pigistada kasvajad, kusejuhade kinks ja muudest põhjustest, mis takistavad normaalset voolu uriiniga. G. võib olla põhjustatud defektid kuseteede. Neeruparenhüümiga kell G. atroofiad; selle asemel on moodustatud üks või mitu õõnsust. Patsiendid, kellel on loomad väheneb uriini, mõnikord täielik lõpetamine, arendada ureemia. Kui kombates neerud läbi kõhuseina (väikesed loomad) või pärasoole (laiemalt) võib leida kõikuva turse ja tihenemine kusejuha. Ühepoolne G. mis kliiniliselt avaldub terve neeru funktsioon kompenseerib patsiendi keha. Sel juhul G. saab seadistada ainult avamise juures loom: neerudes suurenes mahu, lahtine, näeb välja nagu mull, mille seinad koosnevad sidekude. Põie süvend sisaldab erineva koguse vedelikuga. Juhtudel, mis ei algas koos G. normaalne struktuur neerudes parenhüümi on õõnsused erineva suurusega.

Ravi kahepoolsete G. ebaefektiivne. Farm loomi tapetakse liha. Kui ühe- või osaline G. põhjuste kõrvaldamiseks haigus, ette toitumine. Koerte ja kasside haige neeru saab eemaldada.

Lit.: Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

hydropericardium (Hydropericardium), kogunemine transudaatseerum õõnsuses perikardi. G. esineb sageli samaaegselt vesitõbi rinna või kõhu põhjustatud erinevatest vereringehäired (südamepuudulikkus, kellel esineb maksahaigus, neeruhaigus, kopsupuhitus, krooniline aneemia, mõned helmintide ja muud haigused). Lisaks märke põhihaiguse, kui on olnud sagedased, nõrk pulss, tsüanoos nähtav limaskestade turse, õhupuudus. Südametoonid nõrkust, tuim; valdkonnas blunting südame suurenenud. Lahkamisel perikardi (veised, hobused) näitus 2-10 liitrit.

Ravi on ebaefektiivne. Likvideerida põhjus põhihaiguse ette diureetikumid ja südame ained.

+++

hydropericarditis infektsioon (Hydropericarditis infectiosa), koudrioz, edasikanduvad äge nakkushaigus peamiselt mäletsejad iseloomulikud palavik, kahjustuse sümptomid kesknärvisüsteemi, vedeliku akumuleerumine perikardi. G. ja. registreerida Aafrikas kohta. Madagaskaril. Suremus lammaste, kitsede ja veiste umbes 60%.

Etioloogia. Patogeen - Rickettsia ruminantium, gramnegatiivsed kokid organismi. Organism patogeenide lokaliseeritud tsütoplasmas endoteeli rakkudes. Ei kasva toitainete meedia koekultuurid. Neid saab avastatud patsiendi veres 2-4 päeval haiguse ja looma surma pärast -. 6 tundi Riketsiad väga ebastabiilne defibrineeritud vere salvestatud toatemperatuuril virulentsuse mitte rohkem kui 24 tundi.

Epizootology. G. ja. kõige vastuvõtlikumad meriino lammaste ja Briti tõugu. Young loomi, nagu vasikad 3-4 esimese elunädalal ja 7 päeva tallede on resistentsed infektsioon. Stabiilsus vanusega väheneb, näiteks vasikad, kui see kaob pärast 2 kuud pärast sünnitust. patogeen Allikas - patsientidele ja taastuda loomad, kelle organid Riketsia salvestatakse kuni 100 päeva. Vedajad patogeeni - puugid Amblyomma pere, kus keha Rickettsia salvestatud kuni 3 aastat. G. ja. jaotunud madal ja niisketes ruumides soojal. Loomadel pärast perebolevaniya G. ja. See tekitab immuunsuse. Konkreetsed ennetava hoolduse ei töötanud.

Sümptomid ja voolu. Inkubatsiooniaeg 5-30 päeva, keskmiselt - 10 päeva. Haigus esineb üliäge, äge, alaäge ja krooniline, kuid sageli kestab 6-8 päeva. Üks esimesi haigustunnusteni - palavik (t 40 {{°}} C). Söögiisu vähenemine, kõhukinnisus või kõhulahtisus. Loomad põnevil ja häbelik, häiritud liigutuste koordinatsiooni. Siis tuleb kooma, suulisest ja ninasõõrmete seisab vahutav möödumist.

Patoloogilised muutused. Perikardiaalset süvend - suur hulk õlgkollane vesine või verine vedelik. Veritsev endo- ja epikardist. Düstroofsete muutusi südamelihases, maks, neer, põrn, kahjustustest seedetrakti paistetus lümfisõlmed.

Diagnoos põhineb epizootolicheskih andmed, kliinilised tunnused, labori- (avastamine Riketsia veres smearidega ja histoloogilist viilu). G. ja. eristada teetanuse, siberi katku, strühniin mürgituse.

Ravi. Kanna tetratsükliini ja sulfoonamiidid.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Probleemsetes G. ja. valdkondades on hädas tangid; karjamaa karantiini 20-24 kuud. Haige loomad isoleeritakse ja töödeldi. G. ja tagasi. pakkuda isolatsioonis 105 päeva. Import ja eksport loomade keelatud 4 kuud pärast viimast korral haigus.

Lit.: Laboratoorne diagnoosimine viiruse n Riketsiooside haigused, trans. inglise keelest., toim. Lennet E. ja H. Schmidt, M. 1974.

+++

gidroperit (Hydroperitum), antimikroobne aine; kompleksühendi uurea vesinikperoksiid (33%). Kas toodetud tablettide. Täida väliselt kujul 0,25-1% -lisest lahus haavade raviks, haavandid, loputades õõnsused. Hoida kuivas, valguse eest kaitstult.

+++

hydropneumothorax (Hydropneumothorax), vedeliku kogunemine ja õhu või gaasi pleuraõõne. Esineb kui venoosse vere staasi (kompressioon suurte veenide), südamehaigused, veri, kurnatuse, läbitungiv haavad rinnus, ribi murdude kahju kopsu pleura, emfüseem, kopsu- ja purustamine rinnakelme, kui satu pleuraõõne sisu mädanikud kärbuv kahjustuste õõnsusi, hydatid mullid lõksu kopsudes. Kui õhk siseneb pleuraõõne looma jälgitakse hingeldus, õhupuudus, köha, mahu suurenemine (ventiil pneumotooraks) ja valu rinnus (põletik kopsus, murtud ribi, ja teised), nahaalune emfüseem. Löökriistad rinna annab trummikile heli. Igav heli löökpillid alumises osas rindkere ja horisontaalse joone ülemine ots blunting punkti vedeliku kogunemine pleuraõõne. Südame tegevus nõrgenenud. Kui vedeliku kogunemine toonid kurt, samas täites Õhkõõnsuse süda, nad kuulasid hästi. Pulse sagedased. Avamisega pleuraõõne avastamiseks vedelik ja õhk. Pleura veidi paksenenud, Loobu hägune.

Ravi: eemaldamine (vajadusel) on vedeliku pleuraõõne ja kehtestatakse selle desinfitseeriva vahendiga; nimetamine sümptomaatiline narkootikume. Väheväärtuslike loomi tapetakse liha.

+++

hüdrotooraksi (hüdrotooraksi), rindade turse, kogunemine transudaatseerum linade vahel pleura rinnaõõnes. G. - sekundaarne nähtus, mis esineb paljude haiguste, enamasti kroonilise südame- ja südamepuudulikkuse kompenseerimata südame haiguste, neerud ja kopsud, tõrjudes suured veenid kasvajad, kahheksia. Praegune krooniline. Tihti on samal ajal tekkega kõhu vesitõbi. Kui suures koguses vedeliku kogunemine patsientidel loomad ilmuvad hingeldus, tsüanoos limaskestade; löökpillid alumises osad rinnaõõnesse - tuim heli, ülempiiri blunting horisontaalasendis, mis sõltub looma keha asend. Kui diagnostika välista pleuriit, Hemotooraks ja kogunemine lümfisõlmede rinnaõõnes. Prognoos ja ravi sõltub põhihaiguse. Kandke südame ja diureetikumid, torakotsentees.

+++

marutõbi (kreeka h {{y}} d {{o}} r -. vee ja ph {{o}} bos - hirm, kartus), marutaud, sümptomite marutaudi inimestel iseloomustab esinemise valus spasme kurgu lihased kui soovitakse neelata veega, siis isegi kui vormi vett; üks nendest nimedest marutaudi inimestel.

+++

gidroftalm (Hydrophthalmus, kreeka h {{y}} d {{o}} r -. Vesi ja ophthalm {{o}} s - silma), silmade turse, suurenenud silmamuna. G. kaasasündinud väärarenguid tekivad siis, kui silma; omandatavad arendab tulemusena põletik sisekestast silmamuna. Kui G. Eye jõuab suur, punnis orbiidil, silmalaud ole täielikult sulgeda, tõmbub sarvkesta, pupilli laiendanud - loom muutub pimedaks. Kaasasündinud kahepoolsete G. tõttu praagitud loomad, kellel on omandatud - ravida (narkootikumid, ahendab pupilli).

+++

Vesityrä (Vesityrä, kreeka h {{y}} d {{o}} r -. Vesi ja k {{e}} l {{e}} - kasvaja), Vesityrä, kogunemine seroosne õõnes ühise tunica vaginalis munandites. Arenenud tõttu loomade äge või krooniline põletik munandis membraane (tupe) tagajärjel vigastusi või brutsellёznoy TB infektsioon, kõhuõõne vesitõbi, parasiithaigused (filariasis). Ägeda valu on vaadeldud munandikott, suurem kohalik temperatuuri suurenemine üks või mõlemad küljed munandikott, ujuv; Kroonilise juhtudel - turse ja kõikumine; Seotud kõnnak looma; Pikaajalise protsessi kestust - paksenemise membraane, märke atroofia munandid. G. eristuda songa ja verevalumid. Kahtluse korral teha kohtuprotsessi punktsioon.

Ravi: äge haigust - kuum kompress, kohalikud sooja vanni, autohaemotherapy masseerides ichthyol, kampri või joodi salvi. Kroonilise muidugi - füsioteraapia, masseerides ärritavad salvid. Ei väärtpaberite suhtes tõuloomade on kastreeritud kell leschёtki suletud meetodil.

+++

Vesipea (Vesipea, kreeka h {{y}} d {{o}} r -. Vesi ja kephal {{e}} - peaga), krooniline turse ajuvatsakeste, oglum, krooniline haigus, mida iseloomustab akumuleerumine ajuvatsakeste suur kogus vedelikku. Record peamiselt hobuseid. See tekib tüsistusena pärast vigastusi, põrutus, meningoentsefaliit, päikese ja termilise löögi. Haigusnähud kasvab järk-järgult, mõnikord kuudeks. Loomad tähistavad letargia, väsimus, nõrgenemine refleksid, mille vererohke - soporous riik, seistes ristatud jalgadega, upiranie otsaesise vastu seina või paberit. Hobused mõnikord kaua hoiab toidu suus ei ole perezhёvyvaya (seaduse rikkumise neelamine ja närimistubaka). Diagnoos põhineb sümptomeid.

Ravi on ebaefektiivne.

+++

gimenolepididozy (Hymenolepididoses), sooleparasiitinfektsioonide lindude ja imetajate, sealhulgas inimeste, põhjustatud tsestoodid Hymenolepididae perekonda. Hr haned ja pardid on laialt levinud; Kõige tavalisem G. haned - drepanidotenioz. Inimestel, G. põhjustab peamiselt kääbus paelussi (loomad ei osalenud haiguse levikut).

Lindudel parasiteerivad gimenolepididy (Dicranotaenia coronula, Fimbriaria rasciolaris, Sobolevicanthus gracilis'st, Microsomacanthus para - compressa, M. paramicrosoma, Echinolepos Carioca jt), mis on välja töötatud osavõtul vahe võõrustajad - lülijalgsed (vähid, putukad ja teised). Organismis lind võib parasiteerida mitmeid liike gimenolepndid. Lisaks kodus, nakatunud palju looduslikke linnuliike, mis on turustajad patogeenide sissetungi. Tee infektsiooni pardid ja haned - toitainete (söömine koorikloomad vee-vastsed tsestoodid). Kõige nakkusele vastuvõtlike lind enne 2 kuu vanuselt. Gimenolepididy elab vähem kui 1 aasta, kuid mõned neist võivad olla parasiidi organismis linnud kevadeni ja toimib allikas dispersioon sissetungi. Kükloop paelusside vastsed võivad olla ka allikas kevadel linnud nakatunud. Parasiite kinnitumist soolestiku limaskestale peremehe see vigastamiseks häiri funktsioonina seedetraktis, kõhulahtisus või kõhukinnisus tekkida. Haned ja pardid kaalust ja kidur arengut. vahetada tsestoodid ainete toidule põhjustada allergiat lindudel ja närvisüsteemi häired. Diagnoos põhineb gelmintoskopii lindude väljaheite (leida segmentides tsestoodid).

Ravi. Pardid ja haned grupimeetodil koos toiduga (kursiga 1 kg lindude kaal) nimetab ühe antihelmintikumide: bithionol 0,2-0,3 g; Kamala 0,3 g; filiksan 0,35 g (pardid) ja 0,45 g (haned); fenasal 0.5 Ennetamine: sisu linnud ohutu G. vetes, kasvatamine lahus täiskasvanud linnud, perioodiline muutus reservuaaride 1-2 aastat. Ärge laske kogunemise lindude tiigid; eriti ebasoodsates piirkondades kasvavad noored ilma veehoidlad.

Lit.: Petrochenko VI Kotel'nikov GA, nugiusshaigused linnud, 2nd ed., M., 1976.

+++

gingiviit (Gingiviit; Ladina gingiva - igemed.), igemepõletik. Arendab kõiki loomi, tavaliselt koertel kahjustatud igemed koorikud tahke, teravate servadega hambad, samuti hambakivi ja avitaminoosi A ja C. Patsiendid loomi hoolikalt närida toitu. Mõnikord palju drooling verd. Igemed paistes ja punetav, lahti. Haavand ümber kaela hambad ja paljastus teda rohkem väljendunud hambakivi ja vitamiini puudus.

Ravi: Suurendada toidu kogus, mis sisaldab vitamiine A ja C, suu loputamist lahused antiseptikud ja astringendid (kaaliumpermanganaadi 1: 1000). Mõjutatud kohti määriti jood-glütseriini (1: 10), hõbenitraadi (0,5-2% nym).

+++

günekoloogia Veterinary (. Kreeka gyn {{e}}, omastav gynaik {{o}} s - naine, naiste ja l {{o}} gos - õpetamine), kliiniline distsipliini, mis uurib haiguste naissuguelundite, samuti ravi ja ennetamine neid. Vaata. Sünnitusabi.

+++

Gins meetod [pärast Saksa bakterioloog H. Gins (H. Gins)], avastamine bakterite kapslitega töötlemisel tindivalmistist ja järgnevate maali tioniiniga. Kultuuri hõõruti rümba tilkhaaval, lahjendati destilleeritud veega (1: 1). Mustamine valmistatakse segust, kinnitage see leeki või ligikaudu 5% formaldehüüdi lahus värvitud, pestakse ja kuivatatakse. Keedetud kuiva tampooniga uurida süsteemi või keelekümblus eesmärk. Taust mustamine suitsune pruun; kapsleid ei määri, ja välja paistma nagu valge halod ümber punane või lilla bakterid.

+++

hüpervoleemia, sama hulk.

supergeeni (kreeka hyp {{e}} r -. üle ka, ja g {{e}} Nesis - sünd, haridus), tüüpi väärareng iseloomustab liigne teket elundeid. G. on polydactyl (polüdaktüülia), liigne teket piimanäärmed (polimastiya) ja teised.

+++

hüperglükeemia (kreeka hyp {{e}} r -. üle ka glyk {{y}} s - magus ja h {{a}} ima - veri), suureneb vere suhkrusisaldust. Suhkru kogus (peamiselt glükoos) veres kõige loomi 40,0-140 mg%. See tase suhkru reguleerib insuliini ja adrenaliini, mille funktsiooniks on mõjutatud ajuripatsis ja kesknärvisüsteemi G. Ajutine võib esineda tervetel loomadel pärast sissevõtmist sisaldava sööda suurel hulgal kergesti seeduvaid süsivesikuid (toit G.) mõjul stressifaktorite, tugev valu, suurendades voolu adrenaliin, samuti pärast adrenaliini manustamine ja thyroidin. Püsiv G. areneb rikkumise tõttu neuro-endokriinsüsteemi reguleerimise süsivesikute metabolismi ja seda leidub diabeet diabeet ja muud endokriinsed haigused, kasvajad neerupealiste, ajuripatsi kahjustuste ajuhaiguste, rasedus, hupovitaminoos C ja B1, palavik, eetri ja kloroformi anesteesia ja muude teravate G. märgib hüpoksia, mida põhjustab lämbumise, verekaotus, vingugaasi.

+++

hüpereemia (kreeka hyp {{e}} r -sverh ka, ja h {{a}} ima -. veres), kasv veresoonte koe või elundi. Arteriaalne (aktiivne) G. olla tingitud suurenenud vere juurdevool läbi arterite suurendades toon laiendavad ravimid või langetades toon vasokonstriktoriga närve. Põhjused: veresoonte suurenenud tundlikkus füsioloogilise stiimuliga mõju erakordne ärritajale (kõrge temperatuur, bakteriaalsed toksiinid jms). Seda iseloomustab laienemine arterioolide, palavik, verevoolu kiirenemine sektsioonis G., suurenenud kudede ainevahetust. Venoosne (passiivne, emane) G. rikkumiste esinemisel kui verevoolu veenides tõttu kokkusurumine veeni seina (armi, kasvaja jne), millel nõrgenemine sobivalt. Seda iseloomustab aeglustumine või täielik seiskumine verevoolu ja arengut turse.

aju hüpereemia (hüpereemia cerebri) - on täheldatud teatud haiguste loomi. G. Active aju tekib siis, kui täiustatud töötab veised operatsioon, kuumarabandus, seksuaalset erutust; passiivne - vastupidi, kui Trikuspidaalklapi, traumaatiline perikardiit, kokkusurumine kägiveenid liibuv rakmed. G. aktiivsel aju loomadel öelda agressiivsus, soov liikuda edasi, kõrgendatud reaktsioon kuulmis stiimulitele, passiivse - uimasus, leevendada valu ja naha refleksid, halb liigutuste koordinatsiooni. Silmapeeglit seatud G. alt silmamuna ja kongestiivse turse nägemisnärvi papillas.

Ravi: Koraalhüdraadi intravenoosselt, suukaudselt, magneesiumsulfaati intramuskulaarselt venoosse G. aju - kofeiini kordiamin ja digitaalisepreparaatide.

Hüpereemia kopsu (hüpereemia pulmonum) - on täheldatud paljudes haigusseisundite. Põhjused kopsuarteri G. - sissehingamisel ärritavate gaaside, suitsu, tolmu, kuum õhk, põletikulised protsessid; G. venoosse kopsu - südamepuudulikkuse mõned nakkushaigused, mürgitus, tympany vatsas, soole puhitus ja muud. G. kopsud iseloomustab õhupuudus, tsüanoos limaskestade, rahutus, mõnikord. märke lämbus. G. Active valgus on äge kopsuturse ja otsad areng kopsupõletik, surm. Praegune passiivne G. krooniline kopsu, kaasas seisva katarri bronhide ja kopsuturse.

Ravi ja profülaktika on suunatud algpõhjust. Kasutamisel südame hingeldus tähendab, mõnikord verejooks.

Lit.: Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

giperergiya (kreeka hyp {{e}} r -. üle ka, ja {{e}} rgon - tegevus), suurenenud reaktsioonivõime. Vaata. Allergia.

+++

Hyperimmunisation (kreeka hyp {{e}} r -. Üle ja immuniseerimist), loomade immuniseerimiseks asjakohane vaktsiinid, toksiinid või elusaid mikroobid suurtes annustes konkreetsete antibakteriaalne või toksiinivastaseid seerumid. Vaata. Antiseerum.

+++

hüperkapniata (kreeka hyp {{e}} r -. üle, ikka ja kapn {{o}} s - suits), suurenenud osarõhk (ja sisu) süsinikdioksiidi arteriaalse vererõhu (organismis). See juhtub siis, kui väline hingamine puudulikkus, asfüksia, CO2 liigne keskkonnas.

+++

liigsarvestus (kreeka hyp {{e}} r -. üle, ikka ja k {{e}} ras, omastav k {{e}} ratos - sarv), liigne keratinization epidermise naha, mis tekib tänu sellele, et surnud rakud epidermis ei lükkas ja koguneda naha pinnale. G. ilmne pakseneb naha; täheldatud näiteks beriberi ja ihtüoosi A1.

+++

hüperkineesia (kreeka hyp {{e}} r -. üle ja üle-kin {{e}} sis - liikumine), liigne tahtmatud liigutused arenevad haigused kesknärvisüsteemi. By G. hõlmavad näiteks, krambid.

+++

Hüperlipeemia (kreeka hyp {{e}} r -. üle, üle, lipos - rasva ja h {{a}} ima - veri), rohkesti neutraalse rasva sisaldust veres. On toidukultuuri, mille allaneelamise suures koguses rasva, G. transport seotud mobilisatsiooni rasva rasva depood (tühja kõhuga, nefroosist, diabeet), G. säilitamine aeglustub naftatulude verest kudedesse (aneemia, kongestiivse kollatõbi) .

+++

hüperostoos (kreeka hyp {{e}} r -. üle, üle ja ost {{e}} kohta - luu), hajusa paksenemine kondid tulemusena põletik periost ja kasvaja kasvu.

+++

hüperplaasia (hüperplaasia Kreeka hyp {{e}} r - üle aja ja pl {{a}} sis - haridus.), suureneb maht elundi või koe tõttu paljunemise oma mobiilsidevõrgu elemendid (vt hüpertroofia.). G. saab valgustatud ja raku organellid (mitokondrid, lüsosoomid, jne). G. põhjused on suurenenud funktsionaalne organ, koormus, hormonaalne toime, taastav protsesse, põletikulise vastuse, ärritav tegurid.

+++

hüperpnoe (kreeka hyp {{e}} r -. üle, ikka ja PNO {{g}} - hingamine), sundventilatsioon kopsud, mis on tingitud sagedased ja sügav hingamine liigutusi. Vaata. Õhupuudus.

+++

süljeeritus (kreeka hyp {{e}} r -. üle, ikka ja vestid salivatio -. süljeeritus), suurenenud sekretsioon sülg ja eraldamine. Esineb kui stimulatsiooni sekretoorse närvid süljenäärmed (nt tulemusena hemorraagia piklikajus) ja refleksi (nt oksendamine).

+++

hüpersekretsiooni (kreeka hyp {{e}} r - üle ja üle ja üle ladina secretio - office ..); saada vabastamise näärme sekretsioon tulemusena selle tõhustatud funktsionaalset aktiivsust.

+++

hüpertermia (kreeka hyp {{e}} r -. üle, ikka ja th {{e}} rm {{e}} - soojus), ülekuumenemise kogunemine Liigse soojuse korpus kehatemperatuuri tõus, mis tekib siis, kui kaotus soojusülekanne peamiselt tulemusena kokkupuutest kõrgetel temperatuuridel. See võib põhjustada kuumarabanduse. Kunstlik G. saab kasutada meditsiinis.

+++

hüpertensioon (kreeka hyp {{e}} r - üle selle kohal ja t {{o}} nos - pinge.), kõrge vererõhk peamiselt suurendades vaskulaarne toonus, peamiselt arterioolide; sümptom paljude haiguste puhul. Hüpertensioon tekib siis, kui neerukahjustus, kesknärvisüsteemi, endokriinsüsteemi määruse, ateroskleroos. Termin "G." nimetatakse ka suurenenud skeletilihaste tooni.

+++

hüpertroofia (hüpertroofia; kreeka hyp {{e}} r - üle ja üle troph {{e}} - powered.), adaptiivne kasv elundi või koe emakaväline arengu jooksul.

G. eristame vastavalt seostatud mahu kasvu mobiilsidevõrgu elementide ja hüperplaasia, mida iseloomustab reproduktsiooni võimsus raku elemente ning suurendades nende arvu. Hetkel idee, et lähtudes tegelikust G. peitub hüperplaasia (suurenemise) tsütoplasma organellid. G. on tõsi, kus elemendid suureneb peamiselt parenhüümi orel ja vale seotud strooma kinnikasvamist (kiudained, mõnikord rasvkoes) ja atroofia parenhüümirakkudel. Päritolu tõsi G. jagatud füsioloogilised, mis tulenevad suurenenud funktsionaalse koormuse keha või ümberkorraldamise endokriinsüsteemi (G. piimanäärmete imetamise ajal, G. emakas raseduse ajal) ja patoloogilised G., arendades mõjul erakorralised tegurid. Viimaste hulka kuuluvad töötajad (näiteks G. süda ajal vereringet raskusi), suffragan (asendamine), täheldatud, kui lülitate paari keha (näiteks üks neerud), hormonaalsed (endokriinorganite lüüasaamisega). Vale G. tekkida atroofia parenhüüm elundeid. Füsioloogilised G., tavaliselt pöörduv, st saab tagasi esialgsesse mahtu organismil põhjuse kõrvaldama patoloogiliseks tulemustest Mr. G. - .. Diskompensatsiya atroofia organ.

+++

gipinoz (kreeka hyp {{o}} -. all, alla, on selline surmade {{o}} s -. kiudaineid), vähenedes fibrinogeeni veres. Täheldatud kahjustuste maksakoes, mehaanilised ja hemolüütiline kollatõbi. Selle tulemusena G. häiritud vere hüübimise protsessis.

+++

hüpovitaminoos (hüpovitaminoos), loomade haigusi, mis tekivad ebapiisava vitamiinide või halva assimilatsioon. On monogipovitaminoz, kui haigus on põhjustatud vaeguse organismis ühe vitamiinide ja polyhypovitaminosis tulemusena samaaegsete rikete mitme vitamiine. Registreerimine loomade igasuguseid, enamasti noored esimest päeva ja elukuu jooksul. G. Märkida ladina tähestikku, samuti vitamiine (A, vitamiinipuudus, E-vitamiini puudused ja nii edasi. D.) või nende nimed (retinool puudulikkus, puudulikkus tokoferool, püridoksiin puudus, ja nii edasi. N.). Hea majanduslik kahju kariloomade G., väljendatuna vähenes hulk ja kvaliteet tootmise vähendamine toodangu noorloomad, halvenemine tõuomadustega nõrgenemine keha loomulikku vastupanuvõimet ja suurenenud vastuvõtlikkus patogeenidele loomade nakkushaigusi.

Etioloogia. G. Põhjused on eksogeenne (puudumine vitamiine toidus) ja endogeenne (tulemus halb kasutada vitamiine organismi poolt põhjustatud infektsioonide eest, mürgistuste, ainevahetushäired, haiguste loote areng). Massijaotuse, noorte colostric ja piimandusaastate enamasti on tingitud tasakaalustamata vitamiinide kogus ja kvaliteet toitmine rasedatele ja imetavatele märade ja linnukasvatust - tagajärjel defektne hautatakse mune sisu vitamiine. Tööstuslikes kariloomade kompleksid, mis on spetsialiseerunud nuumamiseks vasikad talud ja linnukasvatustes G. võib olla laialt levinud tõttu puudumine tehnoloogia söödas eeldusel, vitamiine ja eelsegude. Tekkimine G. kaasa rikkumisi veterinaar- ja sanitaarseadmete määruste loomade aretamine (eiramisest norme temperatuuri ja niiskuse, liigse tolmu sisaldus õhus ruumi, ammoniaagi, vesiniksulfiidi ja süsihappegaasi, vähese valguse, füüsilise tegevuse puudumine jne). Pärast perebolevaniya mõned nakkav, parasiitne ja mittenakkuslike haiguste (salmonelloos, sooleparasiitinfektsioonide, seeninfektsioonid, seedehäired, kopsupõletik jt.) G. võib tüsistusena.

Sümptomid ja voolu. G. esinevad tavaliselt krooniline. Tavapäraselt, kui G. eristada kolme perioodi: varjatud kui kliinilised sümptomid ei väljendunud; ajal üldiselt mitte konkreetse sümptomid ja ilmingud perioodi eritunnused G .. Periood üldist mittespetsiifilised sümptomid võivad kesta (olenevalt astmest vitamiini puudus) mõned päevad, nädalad ja kuud. Sel ajal kõik, seal on letargia, üldine nõrkus, kõhnumine, tootlikkuse vähenemise, alaarenenud kasvu ja arengut, vähendada organismi vastupanu ning mõnikord aneemia, kaotus naha elastsuse ja sära juuksed, ja teised. Periood olemasolu spetsiifilisi sümptomeid iseloomustab välimuse kohta tausta üldine haigusnähtusid on ka konkreetse liigi jaoks G. Kui ühendit A hüpovitaminoos - konjunktiviit, xerophthalmia, Keratomalacia, nägemise halvenemine, enterokoliidile, hingamispuudulikkus; at D hupovitaminoos - rikkumine luustumisest (vt rahhiiti.), at E hupovitaminoos meestel - vähenes seksuaalvahekorda spermatogeneesi, naistel - häirimist ovulatsiooni young - funktsionaalset häiret suurajukoore tulemusena pehmenemine aju (encephalomalacia); kell K hüpovitaminoos - vähendada vere hüübimist ja verejooks, diathesis; kell C hupovitaminoos kiskjad ja sead - areng poorsus seintel, millega kaasneb verejooks nahaaluses koes ja siseorganeid; kui hupovitaminoos Group B - peamiselt kahjustada kesk- ja perifeerse närvisüsteemi (halvatus, parees, krambid, krambid), dermatiit, ekseem, aneemia, siseorganite.

Diagnoos põhineb haiguslugu, kliinilised sümptomid ja laboratoorsed ja diagnostikas uuringuid vitamiinide söödas, veri, siseorganite selektiivselt tapetud või surnud loomade, samuti uuringu mune pooled (koos G. linnud).

Ravi ja profülaktika on suunatud täita komplekt organisatsioonilised, majanduslikud ja loomade tervise korral sektoris. Peamised tegevused see keeruline: pakkudes aretusbaas ja noorte täieõiguslik sisu feed vitamiine, laialdast kasutamist ravi- ja ennetavaid eesmärke vitamiinirikkaid sööda ja söödalisandite (maitsetaimi, vitamiine, hein, jahu, porgandid, okaspuu jahu, kasvama läinud terad, pärmi, piimatooteid jne) .; kasutuselevõtt kontsentraatidest ja vitamiin-toidunormi tööstustoodangu vitamiine (kalaõli keskendub vitamiinide A, D, E, K, riboflaviini, tiamiini, püridoksiin, pantoteenhape, tsüanokobalamiin, jne); määruste järgimise zoohygienic ja veterinaaria-san reeglid loomade heaolu; läbi ajal kliinilise läbivaatuse ja veterinaarkontrolli laboratoorsete katsetega kindlaks G.; õigeaegne ravi loomad väljaselgitamisel varjatud vormidega G. ja üldilmet mittespetsiifilised sümptomid. Terapeutilised annused vitamiinid on 2-3 korda kõrgem kui ennetav. Vt. Ka vitamiine, vitamiini toiduga.

Lit.: Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

hypogalactia (kreeka hyp {{o}} -. all, alla, ja g {{a}} la, sündinud juhul g {{a}} laktos -. piim) malomolochnost, vähendades sekretsiooni piima. See juhtub kaasasündinud anomaaliate udara, mis on tingitud tema seniilne muutused, rindade haiguse või teiste organite, samuti tõttu sobimatu toitmine, lüpsmine, hoolduse või naistest. Loomadel häirega laktatsiooni piimatoodangu vähendada piimatoodangut; puudumise tõttu piima surevad noorelt. Täheldatud vähenemine arvu ja mõnikord muuta piima kvaliteet, mis eristab G. mastiidi. Kui G. tagajärjel tekkinud atroofia, degeneratiivsed muutused rinna-, piimatootmise ei taastu looma. Kõigil muudel juhtudel võib see saab taastada pärast eemaldamist põhjuste G., kuid vaid järgmises laktatsiooniperiood. Selleks, et edendada piimaandi rindade massaaž manustatakse subkutaanselt - ternespiim esimestel päevadel pärast sündi, oksütotsiin.

Lit.: Mirolubov MG, Reservid lüpsilehmade tootlikkust, Kaz., 1978.

+++

gipogeneziya (kreeka hyp {{o}} -. all, alla, ja g {{e}} Nesis - sünd, haridus), tüüpi väärareng iseloomustab vähe arenenud organite või kehaosade. G. hulka kuuluvad näiteks alaarengut alalõualuu (gipognatiya) jäsemeid. G. võib esineda lõhki õõnsused.

+++

hüpoglükeemia (kreeka hyp {{o}} -. all, alla, glyk {{y}} s - magus ja h {{a}} ima - veri), vere suhkrusisalduse vähenemine. Seal suureneb, kui lihaste töö, hypofunction eessagara ja neerupealiste hüpertroofia saarelisi aparaadid kõhunäärme, maksakahjustusi. Kui on terav G. süsivesikute näljutamise ajus, põhjustades kooma. Nähtused G. kõrvaldada, kehtestades kehasse glükoosi.

+++

hypodermosis (Hypodermatosis), invasiivse haiguse (enthomosis) loomade tekitatud vastsed gadflies perekonnast Hypoderma, mis avaldub põletikuliste muutuste elundite ja kudede mis on lokaliseeritud parasiidid. Haige veised (sealhulgas jakid, zebus, pühvlid), harva hobune. Majanduslik kahju H. karja, puudus on suur hulk piima, liha ja kvaliteedi toorkarusnahka.

Etioloogia. Patogeenid G. - vastsed nahaalune parm H. bovis (string spinnomozgovik) ja H. lineatum (pischevodnik). Suguküpsetel putukad on välimuselt sarnane kimalased, keha pikkus on kuni 16 mm. Keha on rikkalikult kaetud musta karvad, kollane ja oranž. Algeline mouthparts (ka imago faasi gadflies ei söö). Aasta jooksul nahaalune parm on üks põlvkond. Emased perioodil oma elust (3-5, harva 15 d) panna kuni 800 muna basaal osa loomade karvkatte.
hosts nakatumise toimub suvel, lend gadflies. Munad kooruvad 3-5 päeva tõugutaoline vastsed, mis varsti läbi naha tungida ja siis rändavad ülespoole mööda lihaste pealispinda, veresoonte seinu ja närve. Pärast 2-3 kuud. vastsed jõuda valendikus Lülisambakanal (H. bovis) või sügavamatesse kihtidesse söögitoru (H. lineatum). Siis 3-4 kuus vastsed kandu nahaaluskoe tagasi, kus nad teevad kaks sulgimine. Kohtades lokaliseerimine vastsed moodustatud kapslis Svishchev auk valendikku vastne kes sisestab tagaots keha olemasoleva plaate hingamine. Vastsed H. bovis on fistulous kapsel minimaalselt 50-56 päeva, H. lineatum - kuni 45 päeva. Mature vastsed jätta läbi fistul avamine ja langeb maapinnal, kus pärast 2-3 päeva muutuda nukud. Naissoost tekkinud nukk, viljastatud ja muneb kohta vastuvõtva keha.

Migratsiooni ajal vastsed vigastada peremeeskoele, keha eritama ainevahetuse tooteid. Saastunud loom saab ülitundlikkust.

Sümptomid. In nakatunud loomad, sest lähenemine vastsed nahka ning moodustati sinus Ovodova kapslit visuaalselt tuvastada (enamasti taga, talje) paks muhke ja fistulous lõigud vormitud. Animal keha võib olla kuni 150 või enama sinus kapslid.

Diagnoos kliinilised tunnused. Sügisel ja talvel, kui vastsed rändavad läbi keha teeb peremehe kasutada meetodit või oftalmoreaktsii mikroaglutinatsiooni. Allergeen saadud organite vastsed gadflies.

Ravi. Varajane ravi on hävitamine vastuvõtva on kehas vastsed 1. arengustaadiumis. Tema algus 2-3 nädalat pärast lõppu munemine naistel (keskel tsooni VNFSV varakult ravi toimub teist ja kolmandat aastakümmet septembril kuni oktoobri teises pooles ja lõunas - palju hiljem). Nahal õhuke oja ääres Ogajätkete selg põhjus gipodermin-triklorofoon annuses 16-24 ml looma kohta. Rakendatud ka gipodermotsid, mis on rakendatud ühte punkti nimmepiirkonda annuses 12-20 ml (töödeldud väljaspool). Juuresolekul sinus Ovodova kapslid ja lokaliseerimine vastsed 2. ja 3. etapis (vedru) kasutatakse ny 2% (toimeaine) vesilahus chlorophos et pühkides hõõruda piirkonnas lokaliseerimine sinus kapslid (hiline ravi). Töötlemine üks loom tarbida 200-350 ml. Ravi korratakse iga 30 päeva lõpuni viisi, mille vastsed seljanahk. Noorloomade hakata töötlema kuu aega varem kui täiskasvanud veise kohta.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Aastatel intensiivse lendu gadflies loomad söövad öösel või sisaldavad alla päikesevarjud. Täida spray loomad 1% vesilahuse chlorophos või vesinikkloriidhappe 1% Vesiemulsioon trihlormetafosa (va veistel). Ravi korratakse iga 20-25 päeva. Pärast ravi, loomade hlorofosom tappa nad liha on lubatud mitte varem kui kaks nädalat. Lehmade piima töödeldi ravimi kaheks päevaks toit ei sobi.

Lit.: Dyadechko VN, V. 3. jamss, nahaalune gadflies - kahjurid, Sverdlovski, 1966; Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

+++

gipodermin-triklorofoon, agent raviks hypodermosis; 11,6% ny õli-alkoholi chlorophos lahendus. Läbipaistev, kergelt kollakas mobiiltelefoni vedelik spetsiifilist lõhna. See toimib peamiselt vastsed esimese etapi gadflies perekonnast Hypoderma (vt. Hypodermosis). Töötades GH. Ettevaatlik tuleb olla. Hoida avamata konteineris.

+++

gipoergiya (kreeka hyp {{o}} -. all, alla, {{e}} rgon - tegevus), nõrgenemine reaktsioonivõime. Vaata. Allergia.

+++

hüpokapnia (kreeka hyp {{o}} -. all, allpool ja kapn {{o}} s - suits), vähenemine sisu süsinikdioksiidi arteriaalse vere. Tekib siis, kui pikaajalise kiire hingamine liigse CO2 emissioon kehast. G. vähendab organismi vastupanuvõimet hüpoksia; areneb karjatatavad loomad alpikarjamaadel samuti lüüasaamist kopsudesse.

+++

hüpokseemia (kreeka hyp {{o}} -. alumiste lat oxygenium -. hapniku ja kreeka h {{a}} ima -. veres), vähendades hapnikusisaldust veres tulemusena ebanormaalsusi kardiovaskulaarsete ja hingamiselundkonna , verekaotus, hapnikusisalduse langus keskkonda.

+++

hüpoksia (kreeka hyp {{o}} -. alusel, all ja Ladina oxygenium -. hapnikku), hapniku puudust, alandades hapnikusisaldust kudedes. On mitut tüüpi G. Hüpoksilis täheldati vähenemist hapnikusisaldust sissehingatava õhuga, kahjumiga tungimise hapniku verre hingamiselundite tingitud nende haigused, hingamisteede haigus. G. vere- tekib siis vähendades hemoglobiini veres. G. Vereringe moodustatud vereringe häired. G. Tissue aktiivsuse muutused seostatakse hingamisteede ensüüme, mis omakorda kangast ei tohi kasutada hapnikku. Kui G. häiritud hingamisfunktsiooni, kesknärvisüsteemi, südame-veresoonkonna ja teiste süsteemidega .; pöördumatuid protsesse arenema elutähtsad organid.

+++

gipopnevmatoz (Hypopneumatosis), vastsündinute haiguste loomade, peamiselt lambaid gipotrofikov puuduliku avalikustamise kopsualveoolidesse ajal inspiratsiooni.

Seal on vastuolus lootele tõttu defektne toitmine naistel raseduse ajal või tagajärjel tegevusetuse noorloomade esimest päeva oma elus. Patsientidel täheldatud üldine nõrkus, letargia, alaarenenud kasvu ja arengut, kiire hingamine (sageli pealiskaudne), nõrgenenud hingamisel. Kui tüsistused bronchopneumonia seisukorras looma süveneb valdkondades kopsu on kuulda vilistav hingamine. Diagnoos põhineb ajaloo ja haigussümptomeid. Kui röntgenkiirtega näitavad vähenemist läbipaistvust kopsukahjustuses saitidele.

Ravi: Küte nõrgenenud loomad hõõglampe, extra villa seda (alates nibu) piim suhkruga või glükoosi. Soovitav mitu korda päevas teostada hingamisharjutusi, tõrjudes paar sekundit mõlema ninasõõrme looma. Ennetamine: täis toitmise ja määruste järgimise zoohygienic sisu aretusbaas, samuti väikelastel.

+++

sialoschesis (kreeka hyp {{o}} -. all, alla, ja Ladina salivatio -. süljeeritus), vähenemine süljeeritus. Seal on vastuolus funktsioone sülje, näärmed, samuti seotud haigusi ammendumine veekogu. Vaata. Sülg.

+++

tursetega (kreeka hyp {{o}} -. allpool ja St {{a}} sis - stagnatsioon), vere kogunemine veresoontes alumise kehaosad ja elundid, mis on seotud tegevuse puudumine või südame seiskumise. Eristada G. elu, agonistlikest ja -järgse (vt. Death).

+++

hüpotalamuse (Hüpotalamuse), hüpotalamuse piirkonnas Vaheaju; Ta teostab reguleerimist autonoomne organismi funktsioonidele ja püsivuse oma sisekeskkonda - homöostaasi. G. on alates Nägemisristmik ja eesmise commissure et mastoid organid moodustavad küljed ja põhi 3. peaaju vatsakese (joon. 1). Põllumajandusloomade oli hinnanguliselt keskmiselt 1,5% aju mass. Basaalsekretsioonile pinnale G. korraldatud hall hillock, lehter, ajuripatsi ja mammillary keha. Klastrid närvirakkude moodustavad 32 paari südamikud, mis jaguneb ees, keskel ja taga rühmad (joon. 2). Aferentsed ja efferent radu seotud G. võrgustiku moodustumise, talamus, hüpofüüs, striopallidarnoy süsteem, hipokampus ja limbilise süsteemi, mis näitab selle oluline füsioloogiline tähtsus. G. täidab rolli kõrgem vegetatiivse keskused, rakendades keeruline integratsiooni südame-veresoonkonna, hingamisteede, seedetrakti, erituselundite ja suguorganid keha, reguleerib valkude, rasvade, süsivesikute, vee ja soola, energia metabolism ja imetamise ajal. G. analüüsib muutuste füüsikaliste ja keemiliste konstandid verd ja reguleerib adaptiivne-troofiliste funktsiooni organismis moodustab motivatsiooni nälga, janu ja küllastus. Retikulaartuumas rakud, osales ta regulatsioonis une, ärkvelolek ja esmane emotsioone. G. läbi hüpofüüsi reguleerib tegevust endokriinnäärmetes. Neurosekretoorse rakud G, keskendunud peamiselt ümber seinte 3. vatsakese toodetud füsioloogiliselt toimeainete - neurotransmitterite ja neurohormones (vt neurosekretsiooni, vabastava hormooni.). Rikkumise tegevuse hüpotalamuse keskuste märgitud endokriinsüsteemi ja autonoomse häired, ainevahetushäired ja neurodystrophic nähtus.

Lit. NI Grashchenkov, hüpotalamuse ja selle roll füsioloogia ja patoloogia. M., 1964; Õhuke AV, hüpotaalamuse-hüpofüüsi piirkonna ja regulatsiooni füsioloogilised funktsioonid, Leningrad, 1965; Füsioloogia endokriinsüsteemi, L. 1979 (füsioloogia Guide).

Joon. 1. hüpotalamuse (sagitaalse jagu veiste aju): 1. eesmärk - Nägemisristmik; 2 - anterior commissure; 3 - preoptic valdkonnas; 4 - talamuse; 5-3 rd ajuvatsakesse; 6 - mammillary keha; 7 - lehtrit; 8 - hüpofüüsi.

Joon. 2. Külgmised (1) ja mediaalne (2) ja mamillary (3) nucleus hüpotalamuse talamuse (4), ja hipokampuses (5) (veise aju eesmise sektsiooni keskelt läbi ajuripatsi - 6).

Mikropreparaate adenohypophysis veised: 1 - basofiilrakkudest; 2 - acidophilus rakkudes.

+++

hüpotermia vt. jahutamine.

+++

hüpotensioon (kreeka hyp {{o}} -. all, alla, ja t {{o}} nos - pinge), alandades tooni. G. südame-veresoonkonna süsteemi väljendub vererõhu langus šokis, kokkuvarisemine, verekaotus, jne.; G. lihaste - lihasnõrkus, näiteks kahjustustes perifeersete närvide, väikeaju. G. siseorganeid esineb põhjal refleks, toksiline, endokriinne jne mõjutusi.

+++

alatoitluse noored (Hypotrophia ;. Kreeka hyp {{o}} - madalama ja troph {{e}} - catering), nõrgenenud kasv ja areng vastsündinud loomi tänu oma söömishäire ajal emakasisene ja emakaväline elueas. Täheldatud noorloomade kõikide põllumajandusloomade liikide.

. G. m tekitavad keerulised põhjused: aretamiseks tihedalt seotud ja patoloogiline seisund on rasedad, millega kaasneb rikkumise platsenta toitumine puu hypogalactia, kaasasündinud väärarengute ja deformatsioonid, halvenenud sanitaar- ja veterinaaria eeskirju ja söötmise emast ja järglaste ja teisi loomi gipotrofichnyh sünnikaal. 60-70% massist terve noorloomade. Vastsündinud eelsoodumus haiguste seedetrakti ja hingamisteid. Patsiendid loomad tähistada lihasnõrkus, nõrkus, isutus, aneemia limaskesti, nõrk areng nahaaluse rasvkoe, hüpotermia, nõrgenenud südame funktsiooni, kontsentratsioon väiksem globuliini veres ja hemoglobiini, arvu vähenemine punaste vereliblede ja valgete vereliblede. Kui väline uurimine ebaproportsionaalse arendamise kehaosi, haruldane Coats.

Ravi. Esimene toitmine desoldering tsitraat ema verest või terveid hobuseid (15-20 ml 1 kg kehamassi kohta). Parenteraalselt manustatava gammaglobuliinivaba (1 ml 1 kg kehakaalu kohta), sees - ABA või PABA vitamiine A ja D, ja teisel päeval sünnijärgse elu - looduslik maomahlas ja muid vahendeid tagamaks kasulikkust söötmise ja suurendada vastupanu. Ennetamine: täielik söötmise ja õige hooldamise rasedatele ja vastsündinutele.

Lit.: Podkopaev VM, Shishkov V. diagnoosimine, ravi ja haiguste ennetamise vastsündinud vasikad, Moskva, 1967.

+++

ajuripatsis (hüpofüüs), Umpirauhanen seostatud hüpotalamuse ajupiirkonnas ühes hüpotaalamuse-hüpofüüsi süsteemi; See tekitab mitmeid hormoone, mis reguleerivad funktsioon teiste endokriinnäärmete.

Asub ajuripatsi lohk sella kiilukujulise luu kolju.

G. arendab kahe Primordia. Front rudiment - väljaulatuv katuse lahe suudmes (ajuripatsi tasku), mis tekitab näärmeliste G. Tagumine rudiment - väljaulatuv kolmanda ajuvatsakesse põhja, kust arendab närvisüsteemi osa nääre. G. on oa-kujuline keha väiksusest; näiteks mass G. lehmad - 3,8 g, G. sead - 0,3 G. jaguneb kaheks osaks: esi- (näärmeliste) või eessagara ja posterior (närviline), või neurohypophysis. Adenohypophysis sisaldab ees, peamine, ja vaheosa tuberalnuyu; neurohypophysis - keskmine ülekaaluga, infundibulyarnuyu ja taga.

Histoloogia. Adenohypophysis koosneb epiteelirakud rühmitatud ansamblid, ja eraldab oma õrna sidekoe stroomas sisaldavate kapillaaride siinuseline tüübist. By võimet tajuda happelist või aluselist värvained ees puuri jagunevad eosinofiilid ja basofiili (joon.). Autor basofiilset rakkude hulka kuuluvad: FSH ja LH ja gonadotropotsity tireotropotsity; kuni acidophilus - laktotropotsity ja somatotropotsity. On ka kromofoobset rakud (kortikotropotsity), ei võta värvid ja on eriline seisund basofiilrakkude ja acidophilic rakke. Acidophilus rakud sisaldavad suures graanulid (200-450 nm). Mõõtmed basofiilset graanulid rakkude arv 50 kuni 200 nm. D. vaheosa konstrueeritakse mitmest kihist basofiilset rakul sekretoorset aktiivsust. Neurohypophysis moodustub gliiarakkude ja koosneb ajuripatsi rakud, aksonid ja terminalide gomoripolozhitelnyh neurosekretoorse rakkudes esiosa hüpotalamuse.

Füsioloogia. Anterioorne lobe G. eraldab nn crinotrophic hormoonid: kilpnääre, mis stimuleerib arengus ja funktsioneerimises kilpnääre, Adrenokortikotroopse (ACTH), mis suurendab kasvu neerupealise koore rakke ja ergastab neid sekretsiooni hormoone; gonadotropic: folliikuleid stimuleeriva folliikulite küpsemist munasarjades ja sekretsiooni naiste suguelunditele, sperma tekke meestel ja luteiniseeriv reguleerimise teket kollast keha munasarjades, kasvu interstitsiaalne rakud munandites. Eesmine sagar toodab ka kasvuhormooni, mis stimuleerib kasvu kudede ja prolaktiini, mis on seotud imetamise ajal, samuti toetab aktiivne seisund kollane organid. In vaheosa adenohypophysis moodustub melanotsüüte stimuleeriva hormooni (vahemäng), mis reguleerib nahavärvis kalade ja kahepaiksete. Neurohypophysis taga kogunenud, ja seejärel sisestage vere hüpotalamuse hormoonid oksütotsiin, mis põhjustab silelihaste kontraktsioon emaka ja rinnanäärme mioepiteliya ja vasopressiini, stimuleerib neerutorukestes vee ja vererõhu tõusu. Lähedane suhe (nagu tagasiside) vahel eessagara ja "target näärmete" (kilpnäärme, neerupealiste cortex). Liigne hormooni pärsib nende näärmete ning selle puudumine soodustab sekretsiooni ja vabastamise vastava crinotrophic hormooni. Tagasisideahel aktiveeritakse hüpotaalamuse sest seal on tundlik kontsentratsioon veres "target näärmete" hormooni retseptori tsooni. Kui nad stimuleeritud hüpotalamuse eritab niinimetatud vabastavad hormoonid, mis stimuleerivad hormoonide vabanemist crinotrophic. Olles tihedalt seotud hüpotaalamuse läbi närvisüsteemi G. ühendab funktsionaalse ühiku endokriinsüsteemi, mis osalevad tagada püsivuse sisekeskkonda.

Patoloogia. Rikkumise gormonoobrazovatelnoy funktsiooni G. võttes erinevaid sündroome. Näiteks ületootmine kasvuhormooni tulemusi gigantismi või akromegaalia. Häiritud tootmise Gonadotropiinide on põhjus Seksuaalhäirete. Suhe põhjustatud haiguste vähenemist hormoonide sekretsioon G. hõlmavad näiteks, ajuripatsi dwarfism (nannizm), mis väljendub katkestamisel kasvu ja seksuaalse moodustumist, ajuripatsi kahheksia täiskasvanud elusolendites iseloomustab kahanemist, atroofia suguelundid ja luu, juuste väljalangemine, hamba.

Lit.: BV Aleshin, Histophysiology hüpotaalamuse hüpofüüsi telje, M., 1971; Aktuaalne endokrinoloogia, Ed. NA Yudaeva, t 4, Moskva, 1972 .; Akmaev IG, struktuuri alusel mehhanism hüpotaalamuse regulatsioon endokriinsüsteemi funktsioonid, Moskva, 1979.

+++

kipsi (kips), zhzhёny kaltsiumsulfaat hemihüdraat. Õhuke valge või hall pulber saadakse osaliselt dehüdreeritud loodusliku kipsi. Veega segatuna moodustab see G. tainas, tahkestamiseta pärast 10-15 minutit. G. See omadus on aluseks tootmine kipsis. D. Kuivatamine saab kiirendada segamisel pulbrit nym 3% NaCl lahus või 1% lahus alum nym.

+++

girodaktilёzy (gyrodactylosis), sooleparasiitinfektsioonide mageveekaladest põhjustatud monogenetic lestade Gyrodactylus katharineri, G. medius, G. cyprini et al., parasiitide naha ja uimedega, harva lõpused. G. üldlevinud.

Patogeenid G. - viviparous väikesed ussid fusiform (0,2-1,0 mm pikk). Esiotsas keha, on kaks kontraktiilne papillas, taustal - manus kettale 16 konksud. Täiskasvanute parasiidid elavad kuni 12-15 päeva. patogeen sissetungi Allikas - gyrodactylids mõjutatud kala. Tavaliselt mõjutab see fingerlings kohta, karpkala, koger, linask, valgeamuur. Kala vanemate vanusegruppide märkida parazitonositelstvo. Nakatumine toimub kokkupuutel tervete patsientidega, samuti läbi vee. Levik patogeeni kaasa tihendatud istutamine kala, isutus, rikkudes hüdrokeemiliste režiimi. Puhangud tihti tähistatud G. varakevadel talveunes tiikide riigi lõunaosas. Patsiendid vaadeldud kala nahapõletik ja uimed, rikkalik slizeotdelenie (nahk on kaetud sinise-jäätunud õitega). Kala kaalus, koguneda puhta vee sissevool, kerkivad pinnale, neelata õhk, ei reageeri välistele stiimulitele. Surm on kalade mõnikord koguni 90%. Diagnoos põhineb avastamise patogeeni nahas lima, uimede ja lõpuste haigestunud kala.

Ravi. Haige kala hoitakse 5 minutit vannid nym 5% naatriumkloriidi lahusega. Bath saab kasutada nym 0,1-0,2% ammoniaagi lahus (t 7-18 {{°}} C 1 min ja t 18-25 {{°}} C 30 c). Taimtoiduliste kalade töödeldi 5% VALITSUSVÄLISTEST soola vannis temperatuuril mitte üle 15 t {{°}} C. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Voodi hästi kuivatatud tiik dezinvaziruyut kloori või kaltsiumoksiid. Tootjad enne kudemist kohelda soola vannis, enne istutamist fingerlings talveunes tiigid - soola või ammoniaagi vannid. Veevarustuse allikaks on määratud võrgusilma iluvõre pidurdavaks päikeseloojangut weed kala kalatiigid.

Lit.: Käsiraamat Kalade haiguste, ed. VS Osetrova, M., 1978, lk. 180-81.

+++

Histamiin, biogeense amiini. Seda sünteesitakse loomadel; vähesel määral on tunginud organismi koos toiduga. Peaaegu kõik elundid ja koed sisaldavad ta mängib rolli humoraalse mediaator sekretsiooni lima, seedeensüümide ja soolhappe; regulatsiooniga seotud ja homöostaasi mikrotsirkulatsiooni närviülekannet ilmub regulatsioon kasvu protsessid. G. on oluline vaheetapp mnogieh allergilisi reaktsioone organismis (nt urtikaaria, seerumtõbe). Nagu ravimeid, veterinaarmeditsiini ei rakendata. Mõnikord G. kasutatakse kliiniliselt määrata happe-mao tööd.

+++

Hüsterektoomia (kreeka Hyst {{e}} ra -. Emakas ja ektom {{e}} - väljalõikamist), hüsterektoomia operatsiooni koos selle sisuga (lagunevate puuviljad, mäda). Operatsioon on näidustatud kui on soovitav elu päästa naissoost. Tavaliselt toimub vastavalt kohaliku anesteesia koerad, kassid ja karusloomad, harva ka teistel liikidel.

G. teha seliliasendis looma. Pärast valmistamist kirurgilise valdkonnas isoleerida steriilsest lapiga ovaalne ava. Alates naba ja tagumise (valge joon) tee lõigatud, mille pikkus sõltub läbimõõt emaka suurus. Viimane järeldus välja. Otste Emakasarved on eraldatud vahel double ligatuuride peal kraniaalne osa lai emaka sidemete. Kui munasarjad (naistel) jätta, Ligature on nendevaheliste ja tippude Emakasarved. Vastasel ligeeriti eespool masterbatch munasarja sideme. Laevad ülejäänud emaka sidemete otsale ka. Organismis emaka rakendatakse kahe ligatures (siid number 4, 6), mille vahel lõikuvad emakasse. Kändude surutud emaka luumenit (kaelas) ja sulgege see seroosseid-lihaste õmblus. Kõhuõõnde loomale manustada 200 000 -300 000 U penitsilliini 10,5 ml 0,5% novokaiinille lahus mine. Aponevralnuyu haava (koos servade kõhukelme) õmmeldud Köösner, vana emased - sõlmes õmbluse (siid number 4, 6, 8); naha haava sulgeda oksaga õmblus (siid 1, 3, 4). õmbluse line kaitseks puuvillase kollodiynoy sidemega ja top kaetud tekk.

+++

histoloogilise tehnikat, kompleksi õpetusmeetodid kasutatakse histoloogia ja patoloogia anatoomia valmistamisel rakkudes toodetud, kudede ja elundite järgnevaks mikroskoopia.

Ettevalmistus püsiva histoloogiapreparaat kujul õhikute koosneb järgmistest etappidest: millega, pesemine, veetustamine ja täitke tükki, postide, värvimist, dehüdratsiooni ja järeldused. Fikseerimine - säilitades struktuuri ja mõningal määral keemilist koostist rakkude ja kudede kiire kokkupuutest keemiliste või füüsikaliste mõjurite takistada arengut surmajärgse muutusi. Fikseerimiseks lahendusi kasutada formaldehüüdi (4% juurde), glutaaraldehüd (2,6% ones) kinnitus segud, mis sisaldavad äädikhape (Carnoy vedelike), pikriinhappe (Bouin vedelikku). Üks parimaid klipid kasutatakse elektronide mikroskoopilised uuringud - osmiumtetraoskiidiga lahus. Kui rakendatakse aeglaselt läbida kinnitusvahendid (chetyrёhokis osmium, glutaaraldehüd) tükki kudede paksus peab olema vähemalt 2 mm. Parimaid tulemusi on saadud seoses pikaajalise säilitamise poolt t 2-4 {{°}} C. Obyzvestvlёnnye koe pärast fikseerimist ja struktuuri allutatakse dekaltsifikatsiooniga - hapetega töötlemisel (lämmastik-, vesinikkloriid-, jne). Or elektrivooluga. Autor millega lõpuks tükid pesta vee või alkoholi. Edasine ravi on anda tükki homogeense tahke konsistentsi, on vaja saada õhukesteks viiludeks. See saavutatakse kas külmutades tükki, kas leotades - täitke neid erinevate tahkestub meedia. Valmistamiseks külmutamine mikrotoomiga lõigud (joon. 1) saavutatakse kas külmutamine objektid veeldatud süsinikdioksiidi või kasutades termoelektriline jahutus tabelis TOC. Microtome-Krüostaadi MK-25 (joon. 2) on madala temperatuuriga kamber, mis on ümbritsetud microtome. Siit meedia täita üha kasutatud parafiini ja tselloidiin. Täites parafiin maha pesta kangas on tahenenud riivi (kaudu alkoholide tugevuse suurendamiseks), läbi vahelüli lahusti (ksüleeni või kloroform) ja immutatud parafiin t 55-56 {{°}} C, seejärel kiire jahutamine tükki saadud parafiin plokke. Täites tselloidiin vaheühendi lahusti on alkohol - eetris (1: 1). Sest lõigud parafiin ja tselloidinovyh plokid kasutatud saani microtome (joon. 3). Värvimiseks lõigud jõuda erinevaid kontrastset struktuurid rakkude ja kudede, teist mõista neid või teisi värvaineid.

Lõigud värviti pärast nende kõrvaldamist parafiin (ksüleen), alkoholid juhtmestik neid läbi väheneb kontsentratsiooni ja veega loputada. Methods varieerida värvaineid. Siit aluselised värvained kasutavad järjest enam hematoksüliini, karmiin, safraniinilahuses, metüül roheline, gallocyanin; happe -. eosiiniga, erütrosiinist, happeline fuksiini, indigokarmiin jms Special värvid kiirgavad teatud komponendid rakkude ja kudede, nagu lima värvitud mutsikarminom, elastics -. orseinom jne preparaatide närvikude kasutada supravital plekki metüleensinisest ja erinevaid meetodeid immutamine - taastumine närvi struktuurid metall, peamiselt hõbe. Pärast värvimist hästi pestud preparaadid dehüdreeritud alkoholides suurendada tugevust (kuni 100%) valgustamiseks Karbolihappo segu ja ksüleen (1: 3) ja inkubeeriti kahe portsjoni ksüleen, ja sulgeda seejärel keskmise ohutuse tagamiseks struktuurid objekti, selle värvus ja läbipaistvus ( Joon. 4), kasutades selleks Canadian palsami kuusk või polüstüreeni ja teised. juhtudel, kui ravimi ei tohiks puutuks ksüleen, alkoholi kasutatakse logi vees lahustuvat keskmise (glütserool, želatiin või nende segud). Uurimaks tooraines (või toimumas elava objekti) tehakse ajutine histoloogilised preparaadid, mille eesmärgiks on suletud soolalahused. Great võimalusi in vivo rakkude uurimise ette meetodi koekultuuris. Vaata. Ja mikroskoopilised tehnoloogia, mikroskoopia.

Lit.: Romeys B. mikroskoopiline tehnikat sõidurada. . Mis siis, Moskva, 1954 Roskin GI Levinson LB, mikroskoopilised tehnikat, 3. väljaanne., Moskva, 1957.

Joon. 1. Rahaliste mikrotoomiga toruga (1) varustamiseks süsihappegaasi nuga.

Joon. 2. microtome Krüostaadi 1 - vaateava; 2 - avad käte; 3 - võtmed.

Joon. 3. Mikrotoom kelgutamine lõikamine tselloidinovyh ja parafiini lehtedega: 1 - raam; 2 - Kelk noaga; 3 - slaidid obektoderzhatelem; 4 - raam piiraja; 5 - mikromeeter kruvi.

Joon. 4. Järeldus ravimi palsamit.

+++

histoloogia keemia, sama histokeemiaga.

+++

Histoloogia (kreeka hist {{o}} s - lapi ja l {{o}} gos - õpetamist.), Teadus loomade kudedesse; õpib mikroskoopiline ja submikroskoopiliste organisatsiooni inimeste ja loomade organeid, kudede areng (histogeneesiga) on fülogeneesi ja ontogenees, nende koostoimet.

G. kasutab oma uurimismeetodeid, mis hõlmavad meetodeid õppimise konkreetse töödeldud (fikseeritud) materjali valguse abil ja elektronmikroskoopia ja jälgides elavas organismis, näiteks koekultuuridele. Uurides mehhanism koe diferentseerumine, GA on otseselt seotud embrüoloogia. Highlight anatoomia, G. säilitanud oma traditsioonilise sidemeid selle teaduse, kuid lähemal teemal ja uurimismeetodeid normaalse ja patoloogilise füsioloogia, eriti patoloogiline anatoomia (histopathology). Viimase 20 aasta jooksul on toimunud oluline lähenemine G. koos biokeemia, biofüüsika, onkoloogia, viroloogia ja tsütogeneetikat. Olles peamiselt eksperimentaalne teadus, mis uurib reaktsioonivõime ja kudede regeneratsiooni, G. soodustab operatsiooni, sealhulgas veterinaar-. G. mängib olulist rolli veterinaar- ja sanitaarteenistuse.

Praegune käigu määrab G. kohaldamise ja edasiarendamisega uurimismeetodeid, nagu elektronmikroskoopia histochemical uuringud (vt. Histochemistry). Uuringud valdkonnas võrdlev ja vanus G., moodustatakse edasises arengus NSVL evolutsiooniline G. (Leningradi kooli AA Zavarzin ja NG Khlopina), on suure teadusliku ja praktilise huvi, kuna need esile liigile ja eale omadused histoloogia sise- ja ulukite. Eksperimentaalse analüüsi muutusi organisatsiooni struktuur kudede ja organite poolt põhjustatud välismõjude, lubab suunamata mõju muidugi bioloogilisi protsesse. Suurepärane koht tänapäeva uuring G. määratud tsüklilised muutused kere - morfoloogilised pildi biorütmide, uuring morfoloogia ja histokapillaarülekannete integreerides süsteemide keha. Neurohistological uuring Nõukogude Liidu - traditsiooniline jätkamine Kaasani kooli Histologists (AN Mislavsky, BI Lavrent'ev, JF Smith) - toimuvad paljudes histoloogilise laborites. Välismaal, eriti jõuliselt uuritud submikroskoopiliste struktuuri keha, probleemid histokeemilistel.

Nõukogude Liidus välja töötatud mitmesuguseid probleeme G. lemmikloomad, nagu vanus ja võrdleva G. lihasluukonna, endokriinnäärmetes harknääre; G. reproduktiivse süsteemi erinevate loomaliikide; submikroskoopiliste struktuuri ja regeneratsiooni närvisüsteemi; Uuring vatsas epiteeli.

G. Õpetamine veterinaar- ja raviasutused toimub koos embrüoloogia osakondades zootechny - anatoomia. Suurim ja varustatud osakonna Embrüoloogia ja G. leitud loomad MBA, Leningradi Veterinary Institute, Eesti Põllumajanduse Akadeemia, Belotserkovsk Põllumajanduse Instituut. Sõltumatu osakonna G. seal bioloogia osakonna ülikoolides. Histoloogia NSVL kombineerida, Scientific Society of anatoome, histoloogia ja embrüoloogia. Probleeme NSVL on kaetud peamiselt ajakirjas "Archives of Anatomy, histoloogia ja embrüoloogia" (Alates 1916. aastast).

Lit.: JF Ivanov, Kowalski PA, tsütoloogia, histoloogia, embrüoloogia, 3. väljaanne, MA., 1976; Tehver YT, Histoloogia hingamisteede lemmikloomad, Tartu, 1977; Dellman H.-D., Pruun EM, Õpikute veterinaarmeditsiini histoloogia, Philadelphia, 1976.

+++

gistomonoz (Histomonosis), invasiivse haiguse kalkunite, kanad harva algloomade poolt põhjustatud - gistomonadami Histomonas meleagridise ja seda iseloomustab koldeid pime soolestikus ja maksas. Distributed kõikjal.

Etioloogia. Gistomonady on flagellated ja amёbovidnuyu arengufaasis. Flagellar parasiit ümarad, 1-4 flagella, suurus 12 x 15 x 21 mm. Amёbovidnaya gistomonada (suurus 8-30 mm) on nakatav parasiidi faas.

Epizootology. patogeen sissetungi Allikas - haiged linnud ja parasiit. Tavaliselt haige kalkunid 2 nädalat kuni 2-3 kuud. Vastuvõtlik nagu kanad, pärlkana, vutid, paabulinnud, teder, põldpüüd ja teised. Nakkuse levikut kaasa nematoodid Heterakis almonellagallinarum'i, munad ja keha kus lokaliseeritud gistomonady. Registreerimine suvel, tihti vastuolus veterinaar-san eeskirjad ja lindudele.

Kursus ja sümptomeid. Haigus esineb akuutselt kui krooniliselt. Haiguse peiteaeg on 1-4 nädalat. Vastsündinutel G. kalkunid esineb valdavalt äge; vaadeldud isutus, depressioon, vzeroshivanie suled, longus tiivad; Sageli kõhulahtisus; Vahel peanahk muutub sinakaks-tumedat värvi ( "musta peaga"). Pärast 1-3 nädalat kalkunid surra. Krooniliselt haige kalkunid peamiselt vanematel inimestel Türgi, kes märkis, et järkjärgulise ammendumise, aneemiline, kõhulahtisuse.

Patoloogilised muutused. Guts on laienenud, on kuju vorstid; nende pind on kare, sageli märgatud marmoreeritud muster; soolte paksenenud seintega; Sageli tähistas fusion jämesool õhuke ja kõhukelme (peritoniit). Sisu umbsoole tihedalt seina cheesy filme, mis pärast eemaldamist lahtised haavandid limaskestale. Kitsad luumenit on täis kohvi värvi vedelik. Maks laienenud, tema näitab kärbunud kolded valge-kollane suurus hirss teravilja pähkli ja rohkem. Põrn on mõnikord kasvas 1,5-2 korda.

Diagnoos põhineb episootilist andmed, sümptomid, patoloogilised muutused ja mikroskoopilise lõikudes maksas ja sisu pime sooles. See on vajalik, et välistada koktsidioosipuhangute, trihhomonoos, koligranulomatoz, pulloroz - tüüfuse, tuberkuloosi, leukeemia.

Ravi. Kanna 1 tonni sööda ravimid: furasolidoon - 200-400 g; Trichopolum - 500 g; dimetridasooli - 100-1000 g; engeptin - 500-1000 g; gistomon - 200 g; preparaat F-2-100 g; emgal - 1000 g; emtril - 125 g; nifursooli - 100 g; ipronidazol -. 62,5 g jms ravi 8-10 päeva järjest. Dieet sisaldama piimhappe sööda ja kinnipidamistingimuste parandamiseks.

Vältimist. Ei ole lubatud omandamine paljunduskarjana kalkunid ja kanad, taastuda G. Young loomi kasvatatakse võrgusilma põrandatele ažuurne. Lisada dieeti kodulindude antibiootikumid (biomitsin, terramütsiin, oleandomütsiin) ja protistitsidy. Selleks, et vältida nakkuse vektorid ümarussid (kandjad gistomonad) noored regulaarselt koos söödaga manustamisel fenotiasiinirühma, piperasiini ja teised. Anthelmintikumid.

Lit.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

+++

histoonid, rühm lihtne valgud nõrgalt aluselised omadused. Mol. m 5000lt kuni 37000. See sisaldab suurel hulgal histidiin, lüsiin ja arginiin .; nende koostises ei sisalda trüptofaani. G. sisalduvaid loomade tuumades rakkudesse, kus nad moodustavad kompleksi DNA. Põhifunktsioonid G. - struktuursed ja õiguslikud. Esimene on stabiliseerida DNA teisene struktuur ja säilitada kromatiini struktuuri kromosoomid; Teine - osalemine reguleerimise nukleiinhappe sünteesi.

+++

histoplasmosis (histoplasmoosi), looduslik focal seenhaigus iseloomustab kahjustuste peamiselt retikuloendoteliaalsüsteemi inimestel ja loomadel. Ta esineb peamiselt Aafrikas, Aasias ja Austraalias. Nõukogude Liidus ei ole registreeritud loomade hulgas.

Etioloogia. Patogeen G. - Histoplasma capsulatum'i kuulub ebatäiuslik seened (lõplik süstemaatiline asend ei leitud). Enamik rakke RES tuvastasime (mõnikord väljaspool rakku) kui lootustandev pärmirakkude suurus 1-4 mm (joon.). Gram-positiivsete rakkude seene võib olla happekindel. Patogeen kasvab hästi paljude toitainete meedia; küpses kultuuride arendamiseks paksu seinaga ringi klamüdospoore pontsakas. Patogeen kaua mullas püsiv.

Epizootology. G. vastuvõtlikud veised, hobused, koerad, kassid, rotid, skunks, ahvid, kährikud, tuhkrute ja muude peamahutiga patogeeni looduses -. Muld kui seen on oma saprofüütsete riik. Kuivatatud mulla näol tolmu, ja see sisaldab elemente seen on levinud pikkade vahemaade taha. Allikas patogeeni - haigete loomade mis eritavad see süljega okse röga, uriin, fekaalid. Spin kuivamine, segada tolm ja on peamised tegurid edastamiseks. Nakkus - õhus ja toidukultuuri viisil. edastamise tegurid võivad olla piima, liha jne tooteid. Immuunsus ei ole uuritud.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg mitmepäevase kuni 6 kuud. Asümptomaatiline, äge, alaäge ja krooniline. Kestus haiguse 2 nädalat kuni 1 aasta. Veistel - letargia, isutus, keha seisund, vaevaliselt limaskestad, lüüasaamisega seedetrakt - püsiv kõhulahtisus, turse ja hellus kõhu; leukotsütoos, eosinofiilia. Hobused - granulomatoossetesse kahjustus kopsude ja bronhide lümfisõlmed. Koerad - kurnatus, oksendamine, kõhuvalu mahu suurenemine, köha, suu haavandid, turse lümfisõlmed, siis tagajäsemete halvatus. Kassid G. avaldub kõhnumine, oksendamine, kõhulahtisus, hingeldus.

Patoloogilised muutused. Iseloomulik sõlmedest kopsudes, põrnas ja neerudes ning mõnikord lümfisõlmedesse. Enamikus light - juustjas surnud kudedes lagunemist. Maks laienenud, pontsakas on lõigatud, pruun-punane värv. Soolestikus, Rasvikus ja soolekinnistist edematous; haavandiline kahjustuste suuõõnes, kõri, seedetraktis elundeid.

Diagnoos põhineb laboratoorset testimist - mikroskoopia vedeliku kahjustuste lahutamisest puhaste kultuuridega seene infektsiooni vastuvõtlike loomade (valge hiired, merisead), seroloogiliste reaktsioonide, peamiselt RSK. Varaseks avastamiseks kasutatakse allergia test. G. eristuda koktsioidmükoos leismanioos, blastomükoos, cryptococcosis.

Ravi on sümptomaatiline. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Selleks, et vältida G. läbi hoolika jälgimise eksporditud ja imporditud veiste omada allergiline ja Mükoloogiliste proovi), samuti uuringu granulomatoosiks kahjustusi avastatud tapetud loomi. Haige koerad ja kassid hävitada.

Histoplasmoosid inimene. Nakkus inimeste suhtes tekib õhus - tolmu sissehingamisel eoste Histoplasma capsulatums. Nad kannatavad kõige külaelanikud, põllumehed, linnuliha töötajad, teedeehitajate, geoloogid jms, samuti cavers. On näidatud suurenenud maks, põrn, lümfisõlmed, palavik, aneemia. Paljudel patsientidel mõjutatud naha ja limaskestade (hemorraagia, infiltratsioon, mõnikord haavandub). Kui G. kopsu (kõige sagedasem lokaliseerimist) võimalik hemoptysis. Ennetamine hõlmab pinnase saastatusest puhastamise kohtutes linnad, pargid, laagrid, hõlmates valdkondi asfaldi või istutamine. Neist ohustatud piirkondades ei võta sealt mulda ja väetisi.

Lit.: Spesivtseva NA, seeninfektsioonid ja mycotoxicoses, 2nd ed, MA., 1964; Babayants RS, naha- ja suguhaiguste troopiliste riikides, Moskva, 1972.

Histoplasma capsulatum: a - perifeerses veres mononukleaarsed rakud; b - makrofaagide maksa.

+++

histokeemilistel, histoloogia keemia, histoloogia paragrahvi õpib lokaliseerimine erinevate kemikaalide ja nende ainevahetus kudedes. G. osakond uurib keemilisi omadusi rakusiseseid struktuure, tühistada sõltumatu teaduslik suund - tsütokeemia. G. Methods ka histoloogilised tehnikaid ja meetodeid mikrotehnicheskogo analüüsi. Kaasaegne G. töötatud tihedas seoses biokeemia, füsioloogia ja teised. Filiaalid bioloogia.

Algul oli ta peamiselt kirjeldav teadus (staatiline G.). Kuna hilja 60-ndatel. see on muutunud valdavalt dünaamiline, õpib peamiselt seotud üksikute struktuuride kudede ja rakkude teatud etappidel ümberkujundamise aine ja energia organismi elutähtsad funktsioonid on normaalne, samas eksperimentaalse (sh äärmuslik) tingimused ja patoloogia (patoloogiline G.). Arendada elektroonilist G. uurimisel ultrastruktuuris elussüsteemidele ja biokeemiliste protsesside esinevate submikroskoopiliste tase, ja kvantitatiivne G., võimaldades määratleda kaudu microspectrophotometry juuresolekul väga väike kogus ainet mõnes isoleeritud rakke ja kudesid. Märkimisväärset edu on märgitud domeeni ensüümide ja nende tegevust - enzimogistohimii. Seal oli uus suund G. - immunohistokeemiaks mis võimaldab lahendada palju probleeme rakulist immuunsust ja immuun-tsütokeemia pädev rakke. Suurt tähelepanu pööratakse tänapäeva H. õpib keemiliste organisatsiooni ja ainevahetust närvikude. Areng probleeme, suure panuse Nõukogude teadlased (V. Portugal, JF Ivanov, YA Vinnikov AL Shabadash, SY Zalkind, JE HESIN, VY . Brodsky jt.), Belgia teadlased (J. Brachet), Suurbritannia (A. Pierce), Rootsi (T. Casperson), USA (A. Seligman, M. Burston) ja teised. riikides. NSVL 1974, mille korraldas sektsiooni, kus Moskva Society of patoloogia. International Union of Teadusseltsid loodud komitee G. ja tsütokeemia, mis korraldab rahvusvahelisi kongresse (VI - 1980 Suurbritannia). G. tööd avaldati Nõukogude Liidus paljudes bioloogiliste ja meditsiiniliste ajakirjades. G. Issues välismaal on pühendatud mitmeid spetsialiseerunud ajakirjad :. «Acta Histochemica» (Jena, 1954), «Journal of Histochemistry» (Baltimore, 1963) jne Special kursused, meditsiini ja veterinaaria institutsioonide seal. Ta õpetas osakondade biokeemia, histoloogia patoloogiline anatoomia.

Lit.: E. Pierce, Histochemistry teoreetilise ja rakendusliku, trans. Inglise keelest., M., 1962; R. Lilly, patohistoloogiliste tehnikat ja praktilisi histokeemilistel, trans. Inglise keelest., Moskva, 1969; G. Geier, Elektrooniline histokeemilistel, trans. temaga., Moskva, 1974.

+++

gistrihoz (Hystrichosis), helmintiaasi pardid, kanad harva põhjustatud nematood Hystrichia tricolor pere Dioctophymidae. On registreeritud Prantsusmaal, Saksa Demokraatlik Vabariik, Rumeenia, jne.; NSVL - Gruusia, Ukraina, Moldova.

Patogeen - Kolm värvi suur nematood (kuni 25-100 mm.), Juht ots kaetakse selg. Munad on suurus 0,080-0,088 X 0,042-0,048 mm ovaalsed, mütsid on poolakad ja õõnes kest (joon.). Areng, mis hõlmab vihmausse. Alates näärmemaos lindude mune parasiidi koos väljaheidetega langeb maapinnale või vette. Nad arendavad üle 28-30 päeva liikuv vastne; Muna on püütud muda soolestikus väheharjasussid, vastsed tekkima ja tungida veresoonte teha topelt karvavahetus. Pardid ja kanad on nakatunud süües nakatunud ussid. Parasiidid lindudel lokaliseeritud näärmemaos seina. Flash G. salvestatud aprill-mai ja august-oktoober. Ta nakatab peamiselt noored. Patsiendid linnud - oksendamine, kõhulahtisus ja aneemia. Noorloomade unine, kaalust, mahajäänud kasvu, mõnikord ootamatult sureb. Diagnoos põhineb tekstile valgustatakse ja vastavalt lahkamine surnud linde.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetamine: isoleeritud aretus pardid tiikide liivase põhjaga. Aasta kõige ebasoodsamates piirkondades G. - kasvav pardid maal.

Lit.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

Hystrichis tricolor: a - pea lõppu; b - saba- lõpuks mees; a - pallid.

+++

Gitalov (Gitalenum; B-nimekiri), süda (cardiotonic) tähendab; novogalenovyh narkootikumide saadud lehtedest Digitalis purpurea. Selge, värvitu või kergelt kollakas vedelik. 1 ml ravimit sisaldab 4,4-5,6 0,7-0,9 ICE või CUD, mis vastab 0,1 g lehed digitaalisepreparaatide. Rakendatud kroonilise südamepuudulikkuse ja mitraalklapi (kompenseerimata etapp), südamelihase nõrkus 2-3 korda päevas 4-6 päeva ja seejärel teha paus 4-5 päeva, mille järel käigus korratakse vajadusel. Toas: lehm, hobune 5,0-10,0 ml; koer 1,0-3,0 ml; naha alla: lehm, hobune 1,0-5,0 ml; koer 0,2-0,5 ml. Hoida oranž purgid jahedas kohas.

+++

Peamised veterinaarkontrolli, struktuuriüksus Põllumajandusministeeriumi ja NSV Põllumajandusministeeriumi liiduvabariikide. G. y. c. Põllumajandusministeerium NSVL - kõrgeim veterinaaria asutus NSVL. Via G. y. c. (Nagu ka teiste veterinaar- organite NSVL Põllumajandusministeeriumi ja teiste ministeeriumide ja ametite) NSVL Põllumajandusministeeriumi haldab veterinaarteenistuse riigis. Oma tegevuses, G.. c. juhindub kehtivast seadusandlusest, Veterinaaria harta NSVL, korraldused ja juhised NSVL Põllumajandusministeeriumi ja määruse teda (kinnitatud Põllumajandusministeeriumi NSVL 26. juuni 1968). G. y. c. Põllumajandusministeerium NSVL on õigus anda siduvaid ministeeriumide, ametite ja muude organisatsioonide, samuti veterinaariaküsimusi määratud kodanikud. Peamised ülesanded G. y. c. on käsitsi veterinaar- riigis ja selle edasise arengu põhjal parandada veterinaarkontrolli korraldamise meetmeid, meetodid ennetamine ja ravi haigusi loomadele organisatsiooni ja rakendamise ühtne veterinaarkontrolli riigis loomahaiguste vastu võitlemise ja kvaliteetse veterinaar- ja sanitaartehnika loomsete saaduste, et kaitsta NSV Liidu territooriumil vastu nakkushaiguste sissetoomise välismaalt ja rahvatervise kaitse on zooantroponozov. G. y. c. juhib peadirektor, kes on ka Chief State Veterinary Inspector NSVL. G. y. c. mille koosseisus on riikliku veterinaarkontrolli (vt. Veterinaarkontrolliteenistused) ja osakonnad.

+++

Chief State veterinaararsti, ametnik, kes vastutab riikliku veterinaarkontrolli teostamisel riigi veterinaarkontrolli. Head Main osakond Põllumajandusministeerium veterinaar- NSVL on nii H.. ja. NSVL; Chief veterinaarkontrolli või kontrolli Põllumajandusministeeriumi Vabariigi liit - G. oli. ja. Liit Vabariik; Head Veterinaar- osakond Põllumajandusministeerium Autonoomse Vabariigi, territoriaalne, piirkondliku osakonna põllumajanduse - G. oli. ja. vastavalt autonoomse vabariigi, territooriumi, piirkonda; Chief veterinaararst linnaosa (linna) - G. oli. ja. linnaosa (linna); Juhataja veterinaarteenistus Põllumajandusministeeriumi NSV Liidu raudteede, laevakompaniid - G. oli. ja. raudtee bassein. Oma tegevuses, G., in. ja. Veterinaar juhindub harta NSVL, kehtivate õigusaktide kohta loomade tervisele, samuti juhiseid Chief NSVL Põllumajandusministeeriumi veterinaar- ja tema asetäitjad.

+++

Eye (Oculus), perifeerne osa elundi nägemise, tajudes nägemisärritusele. In selgroogsed, G. arendab alates eend külgseina Vaheaju. G. - paari teket, mis asub orbiidil, mis koosneb silmamunast ja abitootmine.

Silmamuna - sfääriline, kokkutõmmatud ees teket, selle seinad on ehitatud väljastpoolt (kiud), keskmine (veresoonte) ja sisemine (võrkjaid või võrkkesta, võrkkest) membraane (joonis 1.). Kiuline membraan moodustab tiheda seina G.; See koosneb tunica albuginea või skleera, sarvkest või silma sarvkesta. Avada nägemisnärvi väljapääsu tagumisse ossa skleera. Asetage üleminek sarvkesta sisse kõvakesta nimetatakse jäseme. Sarvkest on viis kihti ja nende taga - Descemet plaat, temperatuuri- muutused, arvukate keemiliste ja bakteriaalsete toksiinide. Sarvkest sisaldab palju närve, kuid ei ole veresooni, mis osaleb valgust võrkkestale tajuda valu ja survet. Koroid sisaldab iirise, tsiliaarkehas ja koroid. Iiris pigmendiga juurde kõvakesta piirkonnas jäseme, keskmes on auk - õpilane, täidab rolli diafragma läbida valguskiired G .. Silelihaste iirise ring kitsas õpilane, ja radial laiendab seda. Nende innervatsiooni - vastavalt parasümpaatilise ja sümpaatilise. Tsiliaarkeha - paksenemine choroid. Selle peamine osa - ripslihase, mis on kinnitatud Zinn (läätse) sidemete mis toetab läätse tagumise kapsli. Mõjul lihaste muutub silmalääts kumer või vähem. Epiteeli tsiliaarkehas selgeid silmasisese vedeliku. Koroid on vahemikus skleera ja võrkkest, võrkkesta teostab võimu. Võrkkest - perifeerne osa visuaalne analüsaator; tema silmade osakonna sisaldab valgustundlikke elemente - fotoretseptorites: vardad (seal on rohkem) ja koonused. Võrkkest koosneb 11 kihid (Joon. 2). See hõlmab optilise nippel - koht väljumise nägemisnärvi. See sisaldab vardad ja koonused, nimetatakse pimetähn. Aseta parim nägemine võrkkestale nimetatakse kollane kohapeal. Esiosa silmamuna sarvkestale ja sisepind silmalaud on kaetud limaskesta - sidekesta. Õõnsus silmamuna on täis niiskuse kambris, lääts ja klaaskeha. Lääts asub taga iiris, on kaksikkumer, läbipaistev lääts on ametiasutus, majutust. Ta võib muutuda kumerust selle pinnale. Aastatel sarvkesta ja silmaläätse on kaamera (Vikerkestast - ees, taga - tagasi). Koda vedeliku toidab silma kudesid, eemaldab ainevahetuse tooted, kannab valguskiired alates sarvkesta objektiivi. Läätse taga asub klaaskeha - selge kolloid sültjas mass. Selle ülesanne - säilitada kuju ja toon silmamuna veavad valguse ja osaleda silmasisese ainevahetust. ABISEADMED G. - lihased, mis reguleerivad selle liikumist, Pisarasüsteem, pealispinda, igavesti kaitsta G. erinevate mõjutustele. Lihased, veresooned, närvid edasi rasvkoesse, mis ümbritseb silmamuna, mis on väljumiskoha nägemisnärvi sarvkesta kaetud periorbitoy. G. toite väliselt oftalmoloogilised arter. On mitmeid lümf tühikuid. G. innervatsiooni läbi kraniaalnärvide (III, IV, V, VI ja VII filiaali paari).

Juhtiv meetodeid diagnoosimisel H. loomahaiguste uurimise all või lihtsalt fookuskauguse ulatus mõnikord kasutatakse binokulaarmikroskoobiga ja oftalmoskoopia, keratoscopy.

Patoloogia G. - vaata blefariit, blepharoptosis, konjunktiviit, Keratiit, ektroopion, Inversioon sajandi dacryocystitis, vikerkesta, glaukoom, nüstagm, kae ..

Lit.: Akajev AI, anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1975.

Joon. 1. horisontaalsektsiooni selgroogsete silma.

Joon. 2. Skeem struktuuri võrkkesta: 1 - pigment epiteelist; 2 - kiht vardad ja koonused; 3 - väline piiraja membraani; 4 - välimine tuuma kiht; 5 - kiuline kiht; 6 - välimine plexiform kiht; 7 - sisemine tuuma kiht; 8 - sisemine plexiform kiht; 9 - ganglionikõrgendik kiht; 10 - kiht närvikiude; 11 - sisemine piirates membraani: a - rakud pigment epiteelist, b - Rod - kolvikesi, g - bipolaarne jms - horisontaalne ja e - amacrine raku, x - suur ja hommikusöök - väike ganglionirakkude ja - närvikiudude kuni - Mülleri kiudaineid, l - protsesside pigmendi rakke, m - astrotsüüt (eest Krellingu ja Grau).

+++

Glaukoom (glaukoom), silmahaigus, mille peamine funktsioon, mis on silmasisese rõhu tõus. Loomad (peamiselt väikeste) harva diagnoositud.

+++

glükogeeni, loomsed tärklis, peamine reserv polüsahhariid kõrgema loomadele ja inimestele ehitatud jäänused {{}?} - D-glükoosi (C6H10O5) n. Mol. m ja 107-109 eespool. Molekul valmistatud G. poliglyukozidnh dihhotoomseid hargnevate circuit (sisemine ja väline), milles glükoosi jäägid on ühendatud {{}} - 1,4-glükosiidsidemete (filiaali punkte {} {} - 1,6-glükosiidsidemetega). G. moodustub maksas ja lihastes glükoosi. G. Mis puudub glükoos, peamiselt maksas, jaotatuna glükoosi, mida kasutatakse energia organismi vajadustele. Lahtilõikamine toimub osalusel Hr {} {} - {} ja {?} - Amülaasi ja fosforülaasi. G. ainevahetuse reguleerimisel, Neurohumoraalsete läbimas. G. süntees inhibeeritakse adrenaliini; Insuliini on vastupidine mõju.

Lülitus molekuli struktuuri glükogeeni: a - "aldehüüd" ahela alguses (glükoosijääk tasuta poolatsetaal-); väikesed ringid - glükoosi jäägid; kolmnurga tähistatud piirkonnas molekuli (7 glükoosimolekulist), kujutatud ülaltoodud valemites.

+++

glükogenolüsi vt. Glycolysis.

+++

glükosiidid, kompleksi lämmastikku orgaaniline ühend, molekul koosneb süsivesikute ja mitte-süsivesiku osa niinimetatud Aglükooni (Genin). Aglycones saab jäägid rasvühendeid, aromaatne ja heterotsükliliste. G. looduses laialt levinud, eriti taime maailma. Paljud neist kasutatakse meditsiinis (nagu vitamiinid, antibiootikumid, südame- agents) ja on toksikoloogilisi omadusi. G. Narkootikumide leidub palju erinevaid taimeosi. Koosseisu G. sisaldavad tavaliselt monosahhariidid, võivad liituda ja mõne suhkru molekule.

Keemiline koostis ravimite aglycones G. liigitatakse fenolglikozidy, thioglycosides, nitrilglikozidy (tsüano-glükosiidid), G. - fenüül derivaadid benso - {{}} - pürooniga (Flavoni); antraglikozidy; G. - derivaate tsüklopenta-1,2-nofenantrena, saponiinid, teiste glükosiidid. G. fenolglikozidam on isoleeritud lehtede leesikas (nt arbutin). G. Ettevalmistused Selle grupi kasutatakse diureetikumi ja desinfektsioonivahendina. Autor thioglycosides sinigrin on isoleeritud musta sinepi, samuti G. sisalduvad taimede kapsas perekonnast, mis on toksikoloogilisi omadusi. G. nitrilglikozidam sisalduvad tuumad drupes mõru mandlid, kirsid, aprikoosid (amygdalin) lina (linamarin) on sorgo taimed (durrin) ja teised. Selle allika tekke vesiniktsüaniidhappele nad mängivad suurt rolli fitotoksikologii (vt. Mürgised taimed). G. - tuletis fenüül-benso -? - Pürooniga on kollased taime pigmente, mida leidub paljudes taimedes. G. flavonoid kõrvaldada suurenenud läbilaskvus ja kapillaaride haprus, on vererõhku alandav toime, kaitseb oksüdeerumise askorbiinhapet. Antraglikozidy leida erinevaid kassia, Saburo, rabarber, astelpaju. Mõned preparaadid neid taimi kasutatakse lahtisteid. G. - derivaadid 1,2-tsiklopentanofenantre-on (näiteks G. Sormustinkukka, Adonis, maikelluke), on kõige olulisem ravimite rühma, G. kes otsustas cardiotonic aktiivsus. Saponiinid leitud enam kui 150 liiki tulikas pere taimede, liilia, uba, nelk, Primulaceae jms G. kuulub sellesse gruppi, veega moodustades nagu seep, tugevalt vahtu kolloidlahus .; Nad on rakumürkidega. Muud G. keemiliselt piisavalt uuritud. Mõned neist kasutatakse kibeduse. Mõru ained vormis G. sisaldavad Shamrock, võilill ja muud taimed.

+++

glükosuuria (glükoos ja kreeka {{u}} Ron -. uriinis), uriini glükoosi eritumist. H. Füsioloogilised täheldatud loomade toomisel keha suure hulga süsivesikute toit (seedetrakti, G.) riikide hirmu või raevu koertel kergesti erutuv hobused (emotsionaalne G.), pärast pildistamist teatud ravimid (kofeiin, steroidhormoonid) . Patoloogiline G. esineb funktsionaalne pankrease puudulikkus, hajusa kahjustused neerudes tulenes vähenevast glikogenoobrazovatelnoy maksafunktsiooni koos maruvihane ja närvisüsteemi kujul katk koerad, pikaajaline krambid, kolju kahju, põletik aju ja seljaaju.

+++

glükolüüsi (glükoosi ja kreeka lüüsi -. lagunemine, laguneb), kompleks ensümaatilise anaeroobne süsivesikute seedimist kudedes loomade, kaasas ATP sünteesiks, ning lõpeb teket piimhape. Sõna otseses mõttes G. - tükeldamine glükoosi. Kui allikas on laguproduktina glükogeeni, protsessi nimetatakse glükogenolüüs. Energia vabaneb siis, kui G., mida kasutatakse keha poolt oma protsesse elu. G. iseloomustab madal energiatõhususe tõttu mittetäieliku oksüdeerumise glükoosi, kuid teatud kudedes, näiteks skeletilihaste, valge, füsioloogiliste roll on suur. Vaata. Ja süsivesikute ainevahetust.

+++

glikolroteidy, kompleksi valgud, mis koosnevad kovalentselt seotud peptiidi (valk) ja süsivesikud. Vastavalt üks klassifikatsioon G. jagunevad: tegelikult glükoproteiinid (haptoglobuliin, fibrinogeen, türeoglobuliinisisalduse, ja teised); mukoproteidov (hüaluroonhappe valk kompleksid, kondroitiini happed, hepariin); Muko-valgu (? 1-happelise glükoproteiini, fetuiinist, veregrupp-materjal jne ..). G. leitud loomad, taimed ja bakterid; nad on osa rakumembraani ja rakusisese membraanide ringlevad vereringesse transport molekulid (transferriin, tseruplazmin). G. hulka teatud hormoonide (FSH ja HCG), ensüüme ja immunoglobuliinid. G. lima leidub mitmesugustes looma organismi, mis kannab kaitsefunktsiooni, mängivad rolli rakk-rakk interaktsioone kaasatud ioonivahetusprotsessis raku immunoloogilised reaktsioonid, koe diferentseerumine ja adhesiooni nähtuste t. D. kliiniline mõiste kokku leviku bioloogilistes vedelikes elektroforeesimeetodil ja keemiliste meetoditega. Tulemused G. on olulised erinevus diagnostiline väärtus teatud haiguste (nt lümfoidne leukeemia veistel).

Struktuur saidi glükogeeni molekuli harupunktist

+++

Valge savi (Booluste alba; FH), kaoliin, alumiinium silikaat ning väikeses koguses kaltsiumi ja magneesiumi silikaate. Valge pulber kollase või halli, rasvane. Mis väike kogus vett segada plastiline mass. Toode ei lahustu vees ja lahutatud kislotahtah. D. b. Ta valdab absorbendiga omadused. Manustada suukaudselt suspensioonide soolestiku mürgistuste ja kõhupuhitus, väliselt - in pulbrite raviks põletuste nuttes ekseem. Toas: lehm ja hobune 30,0-100,0 g, lambad 2,0-10,0 g; siga 5,0-15,0 g; koer 1,0-5,0 g; 0,2-3,0 g kass; kana 0,1-1,0 g

+++

pleekmullatöötlus kasutamine terapeutilistel eesmärkidel, teatud savid kujul rakendusi. Ravitoime oli tingitud termiline, keemiline ja mehhaanilisele ärritajale. Cool Clay pidurdab põletiku teket ja vähendada valu. Parandamaks jahutusefekti savi lahjendatakse külma veega segatuna lund või jääd melkotolchёnym. Segu kantakse haigusest haaratud kehapiirkonda sügavusele 2-3 cm, niisutatakse veega kuivana seda. Te võite kasutada vedelat savi lõuend kotid või spetsiaalselt valmistatud süvendeid, mis pani looma. Cold savi kasutatud mitte rohkem kui 2 päeva. G. kasutada verevalumid, hematoomid, Limfoekstravazat, nihestused kõõluste ja sidemete, reumaatilised põletik kabjad, esialgne äge udarapõletikku. Vastunäidustused: tselluliit, mädanikud ja Nekrootiliste protsesse.

+++

glioomi (kreeka gliiarakkude -. liimi - {{o}} ma - lõppevast nimed kasvajad), healoomuline kasvaja, mis arendab alates gliiarakkude elemente. Kas lokaliseeritud ajus hallika värvusega koldeid.

+++

gliftor, fluororgaanilised valimiste näriliste. Seda kasutatakse, et võidelda närilised ja maa oravad. Väga mürgiste ainete (LD50 küülikute ja kasside sisestamisel 7-6 mg / kg). Annustes 14,2-28,5 mg / kg põhjustas surma lambad on väga mürgised linnud erinevate liikide. See on väljendanud kozhnorezorbtivnoy toksilisust. Ägeda suukaudse toksilisuse loomadel täheldatud suurenenud süljeeritus, põnevust annab viis depressioon, lihasnõrkus, fibrillaarne lihastõmblused, halvatus jäsemete; õhupuudus, kehatemperatuur langeb. Lahkamisel selgub, hüpereemia maksa laevad, kopsud ja põrna. Ooteaeg kantuna sööta kultuurid maitsetaimi 20-10 päeva teravilja. Vaata. Samuti fluoriühendeid.

+++

glütserool, triatomic alkoholi, CH2OH-CHOH-CH2OH; suur osa looduslike lipiidid. Paks läbipaistev värvitu hügroskoopne vedelik magus maitse, lõhnatu, seguneb hästi veega. Meditsiinis, G. (Glycerinum) rakenduslik väliselt alkoholiks (1: 1) ja vee (1: 2) pehmendava haiguste udara ja lutist naha, lahtistav rektaalne klüsmide ja suposiidid (võrdsetes suhetes veega). Annuste rektaalselt: lehm 40,0-100,0 g; hobune 20,0-50,0 g; lammaste ja sigade 10,0-20,0 g; koer 2,0-10,0 g; 0,5-2,0 G. kana kasutati alusena valmistamiseks paljud preparaadid, samuti histoloogilise tehnikaid ja ladustamise muuseumi preparaadid.

+++

globidioz (Globidiosis), Sivutie invasiivse haiguse loomade algloomade poolt põhjustatud perekonnast Globidium, mõjutades limaskesta seedetrakti. Letaalsus 5-10%. Haige lambad, kitsed, hobused, eeslid, kaamelid. Morfoloogiliselt sarnane koktsiididega parasiit pere Eimeriidae, moodustades paksu seinaga tsüstid, avamise juures, mis on moodustatud valendikus sooles haavandeid ja seal hemorraagilise põletik limaskesta. Seda iseloomustab kõhulahtisus, gastroenteriit, kõhnumise või asümptomaatiline. Diagnoosimine, ravi ja ennetamine ei ole välja töötatud.

+++

globotsefalёz (Globocephalosis), uss infestatsioonid sigade tekitatud nematood Globocephalus urosubulatus pere Strongylidae, parasiithaigused peensooles.

Mees pikkus 4,6-6 mm, on varustatud saba bursa (joon.). Naine 6-8 mm. Munad ovaalne 0,068-0,070 X 0,036-0,037 mm. Areng toimub osaluseta vahe võõrustajad. Munad tulevad keskkonda koos väljaheitega peremees. 1-2 päeva pärast neist kooruvad vastsed, mis karva ajama kaks korda, ja 7-8 päeval saanud invasiivne. Peremeesorganismi parasiidid suguküpsus pärast 22-25 päeva. nakkuse Path - seedetrakti (peamiselt karjamaad). Kõrgeim sigade nakatumist täheldatud sügisel ja talvel. Patsiendid ütlevad loomad letargia, kõhnumine, vaevaliselt limaskestad, vaheldumisi kõhulahtisus ja kõhukinnisus. Diagnoos tulemuste kohta lahkamine.

Ravi: sees henopodievoe õli annuses 0,1 ml 1 kg eluskaalu kohta. Ennetamine: regulaarne puhastamine sõnnikust, nõuetekohase ladustamise, muutes karjamaad (5-6 päeva).

Globocephalus urosubulatus: a - esiots keha (dorsoventraalses); b - saba- lõpuks mees; aastal - saba- lõpus naissoost.

+++

globuliinid (ladina globules -. rant), nimi rühm looduslikud valgud, mis lahustuvad vesilahused neutraalsete soolade, leeliste ja happed, ei lahustu destilleeritud veega, sadestuma 50% hinnatud ja rohkem küllastunud lahus ammooniumsulfaati. G. tahes osa taimede ja loomade kudedes. Loomadel ja inimestel, neid seerumis leitud vere ja lümfi, ternespiim ja piim, sünoviaal- ja tserebrospinaalvedelik, ekstraktid erinevate elundite ja kudede. Põhifunktsioonid G. - osmootne pidada sidet ringleva vere ja kudede ruumid rakendamise puhverdusvõime tegevus kehavedelike ja transport erinevaid bioloogiliselt aktiivseid aineid. Globuliinide vereplasmast osa 70 antud individuaalsete valkude (sh immunoglobuliinid). G. kudedes moodustavad 90% kõigist valkudest ekstraheeriti kudedest. G. piima ja ternespiima (lactoglobulins) moodustavad suurema osa (95%) vadakuvalgu. Märkimisväärne osa taime valk on taimsed G. - prolamiinisisaldus ja gluteliinid.

Mol. M. G. ulatub 44100 1000000 G. sisaldada oma koostiselt 14-19 L-aminohapped suurtes kogustes - leutsiin, valiin, lüsiini, glutamiinhape, seriin ja treoniin. G. on biokompleksnyh keha vormis ühendid lipiidide, süsivesikute ja teiste mitte-valgulist ainet. G. koosseis ja hulk vereplasma ja lümf loomad erinevad sõltuvalt erinevate füsioloogiliste ja patoloogiliste riikides. Sest loote aja arengut iseloomustab põllumajandusloomade puu- konkreetse G. - fetuiinist ja {{}} - fetoproteiini. Haigusseisundite (näiteks lümfoidne leukeemia) varieeruda spektri G., nende struktuuri ja funktsiooni.

Lit.: R. Karmoliev X .. Modern biokeemiliste uurimismeetodeid veterinaarmeditsiini ja loomakasvatuse, M., 1971; Karmoliev BC, Itkin BZ, elektrokeemiliste omadustega vere ja lümfi valgu lehmade põevad lümfoidne leukeemia, "Veterinaarmeditsiini" 1975, nr 9, lk. 48-50.

+++

glomerulonefriit (glomerulonefriit), neerupõletik, põhiolemuseks muutused nende glomerulaarfiltratsiooni aparaadi (glomeruli); tüüpi Jade.

+++

glossiiti, sama keele põletik.

+++

neelamisfunktsioon keeruline seedetrakti mille sööda ja vee liikuda suuõõne neelu, söögitoru ja mao. Vaata. Seedimist.

+++

Throat (neelu), algusosale seedetrakti haavand vahel paikneb suu ja söögitoru ja samal ajal on osa hingamine torude ühendamise ninaõõnes koos kõri. H. Hobune mahub kolju, mäletsejate laieneb esiotsa 2 kaelalüli, kiskjad - selle poole sead - kuni selle tagumine ots. IN eristada luu kraniaalse seina, luu- ja kilejas, külg- ja tagaseinad, ees-bottom moodustatud root keele, keele--nadgortannikovym osakonna ja kõri. Seinad G. on mitmeid auke, kaks ninaõõne - choanae, suus neelu (neelus), sissepääsu kõrisse, sissepääs söögitoru ja paaris neelu avanemise kuulmis toru. Süvendisse G. juts puri, mis on jätkuks suulage. Seal on kolm osa G.: Ninaneelu, orofaarünksisse ja kõri- (joon.). H. Sein koosneb limaskestade, kiuline, lihaste, adventitia ja välimine kest. Muscle kest sisaldab sisekiht pikisuunalise: lihased (tõstmine) ja välimise kihi ümmarguse lihased (survetugevus G.). Innerveerivad harude keeleneelunärvid, vagus ja mõistvalt närve, mis moodustavad neelu põimik. Verevarustus - oksad välise unearteri.

G. läbi viidud uurimus välise ja sisemise uurimise ja palpatsioon. Veised ja hobused üksikasjaliku läbivaatuse G. võimalik vaid abiga larüngoskoobi (vt. Laryngoscopy). Näidustused uuring - kahtlustatava ummistus G. võõrkehad, kasvajad, parasiidid kahju, põletik. Patoloogia G. - vaata tonsilliit, farüngiit ..

+++

glohidioz (Glochydiosis), invasiivse kalahaigustele, peamiselt magevee põhjustatud glochidia - vastsed kahepoolmeliste magevee rannakarbid Anodonta perekondadest, Unio ja margaritana.

Glochidia arendatud ning moodustanud 20-60 päeva õõnsuses välise lõpused emade organism (joon.). Moodustati vastsed lähevad vette ja naelu seotud tema kest kala naha ja lõpused. Sõltuvalt vee temperatuur, söötmise tingimused kala, molluskiliikide ja muud keskkonnategurid glochidia parasiteerivad kalade 15-80 päeva. Kohtades kinnituskoht vastsed põhjustavad kudede ärritust ja siis nende proliferatsiooni põletik. Epiteeli ja sidekoe vastuvõtva kasvada ja ümber glochidia moodustavad selgelt eristatav valkjas silma väike tsüstid. Mitmed parasiidid, saavutades teatud arenguetapil, kala jätab keha ja muutub täiskasvanud molluskite ja teiste intsistiruyutsya lahendada. G. massihävitusrelvade kala ei ole registreeritud. Tavaliselt lõpused, uimed ja nahk tuvastada ühe glohidioznye tsüstid. Kahjulik kaladele mõju on glohidioznoy sissetungi vastsed toitmine arvelt peremeesorganismi, ning et läbi haavade moodustatud pärast lahkumist tsüstid moodustatud glochidia-mollusk, keha kala võib tungida patogeensed bakterid ja seened, mis raskendab sissetungi. Meetmed, et võidelda G. arenemata.

Avatud glochidia koos linasest lõimest niidi-arkanchikom.

Throat sagitaalse rubriigis: I - lehm; II - hobune; III - sead; IV - koer; 1 - suu; 2 - puri; 3 - nina vaheseina; 4 - ninaneelu; 5 - avamise kuulmisnärvi toru; 6 - neelu kurgumandlite; 7 - alus koljuluu; 8 - Pneumaatiline kotis; 9 - söögitoru; 10 - kõri; 11 - epiglottis; 12 - keha keeleluu luu; 13 - juur keele; 14 - neelutagustest tasku.

+++

glükagooni, hormoon poolt toodetud? rakkudes pankrease Langerhansi saarte. Mol. m. G. 3482. Molekul on sirge polüpeptiidahela. G. stimuleerib muundamiseks maksa glükogeeni glükoosiks.

+++

glükoosi (kreeka glyk {{y}} s -. magus), monosahhariid aldohexoses, C6H12O6. Mol. m. 180,16. Kõige tavalisem looduslikult esinevate D-D. (Grape suhkur, dekstroos). G. lõdvalt sisalduv mesi, taimede, loomade kudedes (veri, lihaste, tserebrospinaalvedelik, jne), tärklis; on osa tselluloos, glükogeen, glükosiidid, glükoproteiinid ja muud derivaadid. G. keha - peamine energiaallikas. Fosforüülub rakkudes (kaasates heksokinaas) moodustamaks heksoos-6-fosfaat, mida kasutatakse erinevatel etappidel glükoosi metabolismi. G. Sisu loomade verest (mg%): 40-100 lehma; hobune 60-100; Lambad 40-65; Sigade 40-250; Koer 70-100; Kana 130-200. Mõnes patoloogiliste seisundite (ketoosid, lambad toxemia, diabeet) G. kontsentratsioon veres suureneb (hüperglükeemia) ja selle liig eritub uriiniga (glükosuuria). G. määramine veres ja uriinis on väga diagnostiline väärtus.

Glükoos (Glucosum) - valge kristalne pulber või värvusetud kristallid, lõhnatu; kergesti vees lahustuv. Nagu ravim on saadaval pulbri, tablettide, lahused (10% nom, nom, ja 25% 40% SG), ampullid. Toimemehhanism oli tingitud tema energeetiline väärtus ja osmootset toimet protivotoksicheskoe. Sisestage eelistatavalt veeni mürgistus, paljud nakkushaigused, südamehäired, maksahaiguste, löögid tetaaniasse, väsimuse kesknärvisüsteemi ja teised. Seda kasutatakse ühe komponendina erinevaid vere vedelikud, kombinatsioonis teiste lekarstennymi ainete pikendades nende kehtivuse . Toas ja veenid: lehm 30,0-150,0 g; hobune 30,0-120,0 g; lambad 10,0-50,0 g; siga 10,0-30,0 g; koer 2,0-8,0 g

I - {? {}} - D-glükopüranoosiühikute; II - {? {}} - D-glükopüranoosiühikute; III - aldehüüd-D-glükoos.

+++

gnathostomiasis (Gnatostomosis), uss nakatumisi imetajad, linnud ja roomajad, mida põhjustab nematoodid perekonnast Gnathostoma pere Gnathostomatidae. Seal on 16 liiki gnatostom, ühine kõikjal. NSVL salvestatud G. hispidum (Kesk-Aasia, Aserbaidžaan, delta Volga, Kuban), parasiteeruvad mao ja söögitoru kodu- ja metssigu.

parasiit keha on kaetud ogade. Otsaserv eraldatakse organismist sügav ahenemine (joon.) Ja relvastatud 9-12 rida konksud. Mees 12-25 mm pikkune, on kaks ebavõrdse spicules. Naine 25-49 mm pikk. Munad on ovaalsed, 0,068-0,074 X 0,039-0,042 mm kaanega ühel postid. Väliskeskkonna, munad vastsed, et saab elada vees kuni 30 päeva. Intermediate peremees - kükloop, keha, mida vastsed saanud invasiivne; veehoidla võõrustajad - kalad, kahepaiksed. Organismis lõpliku vastuvõtva vastsed tungivad seina mao, mis suguküpsus. Way sviney- seedetrakti infektsioon (sissevõtmist vee nakatunud vastseid või süüa kükloop nakatunud veehoidla hosts). G. Sümptomid ei ole uuritud; On märke gastriit. Diagnoos põhineb gelmintoovoskopich. teadus- ja tulemuste kinnitamiseks lahkamine.

G. ravi ei ole välja töötatud. Vältimist. Piirkondades, ebasoodsas olukorras G. välja arvatud üldise veterinaar-sanitaarmeetmetele tuleb juua ainult hästi vett sigade ja vältida nende toitmiseks toores kala.

Lit.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

Joon. Gnatostoma hispidum: a - pea lõppu; b - saba- lõpus naissoost.

+++

Gnedin meetod (fraktsiooni Nõukogude Helminthologists MP Gnedin, pakutud 1940), gelmintolarvoskopii meetod uuring naha veised ja hobused diagnoosimisel onchocerciasis. Proov võetakse alakõhul. Aseta lõigatud eelnevalt toimimise ja desinfitseerida. Tõmmates naha tangidega, käärid Cooper lõigata tema viilu 1,5-2 mm läbimõõduga. Liigutatud libisema tükk nahka on täis soolase ja seeditakse anatoomilised nõelu. Pärast 10-15 minutit, nahk eemaldatakse osakesed, mis on kaetud vedela katte libisemine ja uuritakse mikroskoobi all. Vaata. Samuti helminthological teadus.

+++

lagunemine, lagundamine orgaaniliste ainete, peamiselt valkude toimel roisknemist mikroorganismid, millele on lisatud toksiliste ja ebameeldiva lõhnaga tooteid. Nende seas mikroorganismide juhtiv roll kuulub bakterid - aeroobid ja anaeroobid. vormid võivad osaleda VG. Enamik roisknemist bakterid - saprofüüdid, kuid võib olla nende seas patogeensusega vormi. G. - keeruline mitmeetapiline biokeemiliste protsess, mis sõltub keemilisest loomusest substraat kompositsioon mikrofloora air ja muudest teguritest .. Vastavalt proteolüütiliste ensüümide toimel roisknemist bakterid lagundama valke ja polüpeptiide, mis lisaks aminohappeid, mis on hiljem allutati deamiinimist ja dekarboksüülimine. G. lõppsaadused võib olla rasvhappeid, hüdroksühapped ja ketoonid, amiinid, merkaptaan vesiniksulfiidi, skatool, indool, ammoniaak, metaan ja teised. Ühendused. G. protsessid mängivad olulist rolli tsükkel tähtis iseloomuga. Tänu neile loomset ja taimset laiendusi on mineraliseerunud ja taaskasutamise taimed.

G. - kõige ohtlikum tüüpi toiduainete riknemist (liha, kala, munad jne), samuti naha ja karusnaha tooraine. Selleks, et vältida G. tooteid ja toorainet on kasutanud nende säilimise (külmumine, steriliseerimine, suursaadik, kuivatamine, kuivatamine, jne ..). Mõnel protsesside roisknemist mikroorganismid lagundavad valke, positiivne roll, näiteks nahatööstus eemaldamiseks juuksed, mille neutraliseerimine jäätmete vesi jne

Lit.: Athos SI, Animal Biokeemia 3. väljaanne, MA., 1970; Veterinaar-san uurimine põhitõdesid loomsete saaduste töötlemise tehnoloogia, ed. HS Goreglyad, L. 1974.

+++

mädanenud käed, vormi kroonilise mädase pinnale pododermatita iseloomustab ichorization nool kabja sarvest. Täheldatud hobused. Et soodustada haiguse peamiselt loomade pidamine määrdunud märjal põrandal, hilinenud ümberlõikamine kabjad. Esimesel etapil haiguse hävib kooritud ära sarve allosas keskel soon noolt ja siis kõik nooled. Horn aine muutub tumehall lehkav mass. Paljastab baasi nool naha, on lonkama, raskendab liikumist pehmel pinnasel. Seinal on patoloogiline horny rõngad.

Ravi: patsiendi kabja korrastamist vastavalt avalduses jäsemete ravi Desinfitseerimislahused, koorimine ja eemalduvad lagunevate nool sarved. Pealiskaudne kahjustus hobuse Kengitetty ümmargune hobuseraud vooderdatud kanepi leotada puhast tõrva ja kasutada tööl. Kui ette paljakäsi nooled alused lõikus iga 3-5 päeva tamponiruyut niisutatud tampooniga desinfitseerimisvahendiga ning desikandid (nt alkoholi Nye 2-3% formaldehüüdilahuse või 5-10% Nye tanniini lahuses). Intraarteriaalselt süstida 50-80 ml 0,5-1% alkoholisisaldusega lahust novokaiinille penitsilliini (200 tuhat eurot. Ühikut) või Rivanool lahust (0,05-0,08 g). Kohustuslik igapäevast postitusi. Kui haav on kaetud tavalise sarvest, hobune kinga ümmargune hobuseraud ja kasutada oma töös. Vaata. Samuti Pododermatitis.

+++

pus, eritist, mille tulemuseks on mädane põletik. Hägune slivkoooraznaya mass kollakas või kollane-roheline värv sageli ebameeldiv lõhn. Koosneb mäda rakkude (valgeliblede riigi taandareng) ja mädane seerumis (vedel osa G.). G. On hea, kui seda valitsevad pus erütrotsüütide ja G. pahaloomulisteks ülekaal mädaste seerumit, mis näitab, et pärssimine organismi kaitsesüsteem.

+++

mädanik, sama Märkärakkula.

+++

gnus, kollektiivne termin, mis tähistab vereimemise Diptera, rünnata inimesi ja soojavereliste loomade. G. hulka sääsed, sääsed, sääsed, parmude, sääskede.

+++

pea (Caput), anatoomiline kehaosa, kaela piiritletud tavaliste risttasandist valduses tagaserva oksad alalõualuu. Luu on aluseks G. kolju. G. jagatud näo ja koljupiirkonnaga. Piir nende vahel on mööda joont, mis ühendab tagaservas orbiidil ja sarnakaarteni.

Ees ala suhteliselt õhuke nahk läheb limaskesta huulte ja ninasõõrmete. Nahaaluskoe on nõrgalt arenenud. Pindmine pealispinda sisaldab vahel tema lehed nahaaluse näolihaseid. In podfastsialnom ruumi on suured laevad ja närve. Sügav sillusepaneel väljendatud erinevalt erinevates osades. Selle all asuvad näolihaseid: nasolabial levator erilist levator ülemise huule, koerte, sarnaluu, ülahuule depressors (hobune puudub), põse, depressors alumise huule orbicularis oris lihasesse. Autor mälumislihaste on palju närimist, ajaline, Krõlov, digastric, yarёmnochelyustnaya (viimane ei ole mäletsejate) (joon. 1). Näo piirkonna varustab verega ees (kogu ees) arter. Innervatsiooni teinud näo ja Kolmiknärv. Näopiirkonna hakata seedimist (vt. Suuõõs, neel) ja hingamiselundite (vt. Nose), mis on paigutatud organite nägemine (vt. Silma), haistmine ja süljenäärmed.

Valdkonnas ajutraumad naha, nahaaluse koe, pindmine pealispinda ja podfastsialnaya kiu tihedalt kondenseerunud üksteisega. Sügav pealispinda või aponeuroosi, mis kinnitub kolju klapp asub oromedialno alates kõrvatagune ja veistel - naha otsaesise lihaseid (sigadel, see lihas on nõrgalt arenenud teistel loomadel olemas). Subgaleal kiu ühendab kolju et aponeuroosi tensor lihaste klapp ja vaba lihaste esiosas - koos luuümbrise. In subgaleal kudede valeta ajalist lihaste, eesmise arter, Viinis ja närvi podblokovy, pisaravoolu ja vekoushnoy närve. Kõhuli ajaline lohk ja taga orbiit on klinonёbnaya lohk. See on augud, mille kaudu on traumaatiline aju süvend välja närvid ja veresooned. Traumaatiline aju piirkonnas on kõrvalesta (vt. Kõrva). Verevarustus on kõrva läbi ja suur ees kõrva arterites. Ülaosas kõrva haru suur kõrvalesta arter - külgne, mediaalsed ja keskkõrva arteri anastomose üksteisega. Front kõrva arteri sisepinnal kõrva anastomooside koos sügav arteri kõrva. Viini kõrvalesta arteri kaasneb sama nime. Kontuurid veenides on selgelt nähtavad nahal, sh perifeerse vere võetud laboratoorseid katseid. Pinna innerveerivad sheynoushnym saba-, saba- kõrva ja närvi oksad tulevad välja ees kõrva põimik. Lihaseid kõrva esitatakse Adductors, abductors, levator, rotaatorite ja depressors (joon. 2, 3, 4).

Lit.: Sadowski NV, alused topograafilise anatoomia põllumajandusloomad ja lühike seminar operatiivkirurgia, M. 1953.

Joon. 1. karilooma: 1ii - nasolabial levator; 2 - Special levator ülemise huule; 3 - depressors alumise silmalau; 4 - väljaulatuvate lihaste; 5 - klyuchichnozatylochnaya lihaste; 6 - klyuchichnososdevidnaya lihaste; 7 - grudinochelyustnaya lihaste; 7II - grudinosostsevidnaya lihaste; 8 - välise lähendajalihases kõrva; 9 - parotiidnäärmest; 10 - submandibular süljenäärmete; 11 - Kaulasuoni Viinis; 12 - näo Viinis; 13 - koerte lihaste; 14 - ülahuule depressors; 15 - ümmarguse lihaste silma; 16 - naha lihasesse laup; 17 - mezhschitkovaya lihaste; 18 - esiosa lobnoschitkovoy lihased; 18i - ajaline osa lobnoshitkovoy lihased; 19 - depressors kõrva; 20 - grudinopodyazychnaya lihaste; 21 - kõrvaaluseid lümfisõlmed; 22 - submandibular lümfisõlmed; 23 - külgmised Neelutagused lümfisõlmed; 24 - plaat; 25 - buccinator lihaste; 26 - välised mälumislihased; 27 - kõõluste grudinochelyustnoy lihaseid.

Joon. 2. Pea hobune: 1 - spetsiaalne levator ülemise huule; 2 - nasolabial levator; 3 - koerte lihaste; 4 - väljaulatuvate lihaste; 5 - nahaalune lihaste põsed ja huuled; 6 - depressors alumise huule; 7 - buccinator lihaste; 8 - orbicularis oris lihaste; 9 - välised mälumislihased; 10 - Viil lihased kõrva; 11 - Väline levator ülemise silmalau; 12 - depressors kõrva; 13 - juha parotiidnäärmest; 14 - ühine esiküljel Viinis; 15 - näo arteri; 16 - alahuul arteri; 17 - arteri suunurga; 18 - ülahuule arter, 19 - külgmised nina arteri; 20 - dorsaalses nina arteri; 21 - arteri nurgas silma; 22 - schёchny dorsaalses närvi; 23 - ventral närvi schёchny, 24 - poperechnolitsevaya filiaali pindmiste ajaline närvi; 25 - poperechnolitsevaya Viinis; 26 - poperechnolitsevaya arteri; 27 - välimine lõualuu Viin, 28 - sisemine lõualuu Viinis; 29 - kokku kõrva Viinis; 30 - arteri ja Viini välimine mälumislihaste; 31 - dorsaalses põse süljenäärmete; 32 - parotiidnäärmest.

Joon. 3. näolihaseid siga: 1 - nasolabial levator; 2 - Special levator ülemise huule; 2 "- oma lihaste filiaal; 3 - koerte lihaste; 4 - depressors lont; 5 - orbicularis oris lihaste; 6 - depressors alumise huule; 7 - buccinator lihaste; 8 - väljaulatuvate lihaste; 9 - välised mälumislihased; 10 - parotiidnäärmest; 11 - depressors kõrva.

Joon. 4. ristlõige karilooma Mount schёchnogo: 1 - külgmised nina concha; 2 - ventral nina concha; 3 - nina vaheseina; 4 - ninaõõnes; 5 - ülalõuaurkevalu; 6 - silmaalune kanali silmaalune närvi; 7 - näolihaseid; 8 - buccinator lihaste; 9 - juha parotiidnäärmest; 10 - näo arteri; 11 - haru väljaulatuvate närvi; 12 - arteri ja Viini nurgas silma; 13 - näo Viinis; 14 - dorsaalses põse süljenäärmete; 15 - Viin arteri ja alahuul; 16 - alalõua alveolaarsetesse närvi; 17 - keelealune arteri ja Viinis; 18 - keelealune süljenääre; 19 - digastric; 20 - arteri, Viinis ja närve keeles.

+++

aju (ajust), eesmine kesknärvisüsteemi selgroogsed, mis asub koljuõõnt. Ta tegeleb kogu keha funktsioone, suhteid keskkonnaga; on materjali põhjal kõrgema närvisüsteemi aktiivsust. G. m. Arendab alates ectoderm. See koosneb suurest (lõpp) aju ja ajutüve mis hõlmab keskaju, keskaju, tagaajus (väikeaju ja sildade) ja piklikajust. Tagumine ja medulla Unite nimetatakse tagaajus. M. Eristada hall ja valge aju asi. Hallolluse koosneb ajuneuronites, seal on poolkerad, väikeaju, aju tuumades. White aju osakestest moodustub erinevate närvikiude.

Suur (suuraju), või lõpuks (telencephalon), aju on jagatud pikisoonde ajupoolkera, mida ühendab mõhnkeha. Pind on kaetud varjatud poolkerad moodustatud aju hallolluse - koor, mis on suurte loomade on gyrus ja sulcus. Valge medulla poolkerad moodustavad närvikiud - aferentsete tuues ajukoores impulsse teistele ajuosades ja efferent, efferent impulsse cortex teiste ajupiirkondade ja ka assotsiatiivsem sidudes erinevates osades ajukoores. Interjööris Valgeolluse poolkerad asuvad külgmised vatsake G. m., Subkortikaalsetes või rinnaspindala, tuuma (peamised on juttkeha, mandelkeha ja aia koosneb hallolluse). Sisepind suuraju poolkerad on limbilise piirkonna. Vahepealsete aju (Vaheaju) on talamuse, hüpotalamuse, epithalamus (nadbugore) Metatalamus (zabugore). Keskaju (keskajus) koosneb ajutüve ja quadrigeminal organite (joon. 1, 2). . Läbi pagasiruumi G. m on närvikiudude - aferentsete pealkirja seljaaju ja kraniaalnärvide et pealmise osakondade G. m ja efferent, ulatudes perifeeriasse .. Trunk G. m. Tuuma sisaldab tajudes teavet naha ja lihaste juhi retseptorid, meeltele (kuulmine, tasakaal, maitse). Pagasiruumi on paigutatud võrgustiku moodustumise, mitu närvi keskused (hingamist, vereringet, jne ..). Struktuurielemendid G. m. On ka Gliia (vt. Närvivõrke kude) ja veresooned. . G. olen kaetud ajukelme: pehme, kõva ja ämblikuvõrkkesta mille vahel tserebrospinaalvedelik.

Füsioloogia. G. m. - Kõrgeim jagunemise närvisüsteemi kontrollib tegevust kogu keha (sh teistes osades närvisüsteemi), ühendab ja koordineerib funktsiooni kõigi siseorganite ja süsteemid organismi suhtleb keskkonnale, sealhulgas kujul kõrgem närvisüsteemi aktiivsust. Peamised ilming elementaarne tegevus G. m - .. Reflex, millel on suletud, ümmarguse süsteem, mille H. m informeeritakse meetmete tulemused pandud. Lisaks eri osade vahel G. m. On kahesuunaline side. Aastal Subkortikaalsetes struktuuride ja siis koore valdkondades analüüs ja lõpuks kogu koor on töödeldud teave pärit meeleelundite, siseorganid, lihastes, - see toimub oma analüüsi ja sünteesi. Hindamine informatsiooni on võimalik tänu raamatupidamise varasemaid kogemusi, see tähendab, et protsessid mälu G. m. Roll on mitmekesine G. m. Organiseerimisel mootor refleksid. Ta kontrollib kahanevas mõjutusi erutuvus refleks häälikute seljaaju. Juhtimine ja keerukate mootoriga toimingud osavõtul mootor cortex keskused tihedas seoses Subkortikaalsetes struktuuride (caudatus'e keha, talamus). Peaaegu kõik osad G. m. Osale reguleerimine autonoomse funktsiooni (ainevahetust, vereringet, hingamist, seedimist). Piklikajus paiknevad keskused hingamist ja vereringet. suuremate kaubamajade G. m., mis reguleerib ainevahetust on hüpotalamuse. Kell hüpotaalamuse tasandil korraldab seotud protsesse reguleerimise homöostaasi, mobilisatsiooni keha kaitsemehhanisme. Kõik need reaktsioonid hüpotalamuse täidab koostöös teiste osakondade G. m., Ja esiteks koos võrgustiku moodustumise ja limbilise süsteemi. Need osakonnad G. m. Seotud tekkimist ja rakendamist organismi peamiseks vajadused ja motiivid, emotsioonid, mälu. Normaalset tööd G. m. On võimalik vaid siis, kui teatud tase erutuvus tema koor. Säilitamine sellisel tasemel viiakse läbi eelkõige võrgustiku moodustumise. Üheks peamiseks funktsioone G. m. Limbiline süsteem mängib. Usutakse, et see on seotud instinktiivne reaktsioonid, põhjustab kaasasündinud põhjal emotsioone, ja teatud tüüpi mälu.

Patoloogia. Funktsioon G. m. Saab murtud, kui kahjulike mõjude (trauma, kasvaja, põletik) seda tervikuna või selle teatud piirkonnas. Haiguste G. m. Võib lisada funktsiooni kadu nähtuste või et tema osakonnas või nähtuste ärritus (tõmblev staatus). Patoloogia G. m. Kas avalduda tundlikkust, korraldada liikumine (halvatus, vägivaldne ebaregulaarne motion), kontrolli autonoomse funktsiooni muuta (siseorganeid, troofilised häired) ja häired enesekontrolli protsesse ajus (kooma, rikkumisi loomade käitumist).

Lit.: Sechenov IM, reflekside Brain, M., 1961; Üldine ja erasektori füsioloogia närvisüsteemi, L., 1969; Akajev AI, anatoomia koduloomad, 3. väljaanne, MA., 1975; Ivanitskii AM, aju mehhanisme signaali hindamist, M., 1976.

Joon. 1. ajud veistel pealmisele küljele: 1 - pikiõnaruses; 2 - haistmissibulaga; 3-4 ja eesmise - kuklasagaras on parem ajupoolkera; 5 - põiki pesa; 6 - pool lobe ja 7 - uss väikeaju; 8 - piklikajust.

Joon. 2. ajudest veistel basaal pinnale. Ülekandemõjudega aju närvide II läbi XII paar ja aju veresooni: 1 - pikiõnaruses; 2 - haistmissibulaga; 3 - basaal vagu; jättis oma maitsmis aju, eks - aju; 4 - Nägemisristmik; 5 - pirni-aktsia kohta; 6 - lehter ajuripats; 7 - mammillary keha; 8 - ajutüve; 9 - aju Axle; 10 - side osakaal väikeaju; 11 - piklikajus; 12 - sisemine unearteri ja ees ühendamiseks filiaal; 13 - posterior suhtlemine filiaal; 14 - ventral seljaaju arterite.

+++

tühja kõhu organismi puudumisel või ebapiisav toitainete tarbimisest kehasse ja terava rikkudes nende koostist. See võib tekkida loomadel häired seedimist ja toidu omastamise. G. tavalise füsioloogilise nähtus esineb imetajate ajal talveunest, kahepaiksed, putukad, kalad ja roomajad - külmal tardumus.

Täie G. (saamata toidu) loomade ainevahetust ja soojuse tootmiseks määr jääb peaaegu kuni oma surmani küllaltki kõrge (vähendamine rohkem kui 10-20%). Väikesed ja noori loomi, kelle ainevahetus on intensiivne, täiesti nälga tappis kiiremini kui suuremad, täiskasvanud ja vanad. Näiteks kanad elavad 15-25 päeva, küülikud - 30, kassid, koerad - 45-60, hobused, kaamelid - kuni 80 päeva. Täie G. saamata vee loomad surmatakse kiiresti. Loomad tapeti umbes 50% kadu algse kehakaalu. Loomade söötmine pärast täielikku G. ehk nagu atroofiline muutused on pöörduvad organid. Puudulik G. (alatoitlus) toimuda näiteks, haigused seedesüsteemi. Loomad temaga elavad kauem kui täielik G. kuid muutusi organite kõige sagedamini täheldatud. Osaline (kvalitatiivne) G. - ebapiisav konkreetsete toitainete (valgud, rasvad, süsivesikud, mineraal, vesi, vitamiin D.) viib ainevahetushäired, tootlikkuse languse, tekkimine erinevaid patoloogilisi protsesse organismis.

Lit.: Patoloogiline füsioloogia põllumajandusloomade, ed. A. Zhuravel, 2nd ed., Moskva, 1977.

+++

tühi lohk (Fossa paralumbalis), ülemise osa niude piirkonda kõhupiirkonda. Vaata. Kõhu osakond.

+++

homöostaasi homöostaasi (kreeka h {{o}} moios -. nagu sama ja St {{a}} sis - riik, liikumatus) füsioloogia, suhteline dünaamiline püsivuse koostis ja omadused sisekeskkonna ja stabiilsust oma põhilisi füsioloogilisi funktsioone. G. on tingitud kompleksi koordineerimine ja reguleeriva suhted, rakendatud kogu organismi, samuti hetkel elundi, rakkude ja molekulide tasemel. G. hõlmab säilitades püsivuse pH (vt. Happe-aluse tasakaalu) ning kompositsioon vere osmootne rõhk, kehatemperatuuri (vt. Temperatuuri), vererõhk ja palju muid funktsioone. G. annab Neurohumoraalsete, hormonaalsed, tõkkepuu ja sekretoorse mehhanismid. Vaata. Neurohumoraalsete reguleerimist.

+++

homoloogilised elundid (kreeka hom {{o}} logod -. Seega midagi sarnast), organite loomad ja taimed eri taksonoomiliste rühmade sarnane põhistruktuuri ja arengukava ja täidavad samu (südame selgroogsed) või erinev (linnu tiib ja Heeringavaal) funktsiooni. Keskm. Sarnased organid.

+++

gongilonemoz (Gongylonemosis), helmintiaasi imetajate (sealhulgas inimese) ja linnud, põhjuseks nematoodide mingi Gongylonema pere Gongylonematidae. Peamine patogeeni H. - G. pulchrum, parasiteeruvad Epiteelkihi söögitoru, magu ja kurgus vähem. See on laialt levinud, eriti riikides, kus soe ja parasvöötme.

Mees G. pulchrum pikkus 14-25 mm, on kaks ebavõrdse spicules (vasakul pikem paremal); saba pungad jälitas. Naine 37-40 mm pikkused; munad 0,052-0,056 X 0,032 mm. Arengu hõlmab vahe võõrustajad - prussakad ja mardikad-Koprofaag. Väliskeskkonna, munad, mis sisaldab moodustatud vastne tarvitavad vahe peremehe keha, mis vastsed muutunud nakatav. Pärast surma mardikas vastsed võivad elada keskkonnas. Organismis lõpliku vastuvõtva vastsed elama söögitoru seina, kus 1-2 kuud suguküpsus. Gangilonemy esile limaskesta ketenduse, erosioon jne Sügavam muutusi. Jalg nakkuse imetajate (enamasti mäletsejad) - seedetrakti (koos toiduga nakatati mardikad või vabanenud vahepealsest peremeeste vastsete). Patsiendid - sügelus kaelal, mõnikord seaduse rikkumise neelamisel, isutus ja isegi looma surma.

Diagnoosimine, ravi ja ennetamine ei ole välja töötatud.

+++

ajamid (Gonitis, kreeka g {{o}} ny -. küünarnukist), põletik põlveliigese. Vaata. Artriit.

+++

kibedust (Amara), ravimid väljendunud mõru maitse. Himicheskschy sarnased ehituselt glükosiidid. Leitud taimed. Taimsed lekarstennoe tooraine sisaldab ainult puhast või G. (ristikheinalehekujulise lehtede, rohu centaury, emajuur root) või koos hr ja eeterlikud õlid - aromaatsed G. (herb koirohi, magus lipp risoom, jne). G. stimuleerida aktiivsust seedetraktis, eriti krooniliste haiguste see. Täida, kujul vesilahuste tinktuurid, või kujul ekstraktid ja tinktuurid.

+++

Adonis kevadel (Adonis vernalis), kevadel Adonis, Montenegro, native Mitmeaastane taim tulikas pere. G. muru veterinaarmeditsiinis kasutatavate meditsiini praktikas. (Herba Adonidis vernalis; PC B-nimekirjas); süda (cardiotonic) tähendab. 1 g G. Grass. ICE peaks sisaldama 50-66 või 6,3-8 CUD. Toimeaine - glükosiidid (tsimarin, adonitoksin). Erinevalt digitaalisele, kiirem tegutsemine ja lühike, on vähem kumulatsiooni, on rahusti mõju kesknärvisüsteemile, suurendab oluliselt diureesi. Täida kroonilise haigusega sümptomitega südame turse ja bradükardiat närvilisus (kombinatsioonis broomi ja kodeiin). Vormis manustatud veepõhise infusioonina (1: 2). Toas: lehm 5,0-15,0 g; lambad, sead, 1,0-3,0 g; koer 0,2-0,5 g; kass, kana 0,1-0,2 g Hoida hästi suletud anumas.

+++

Kasvuhormoon on sama kasvuhormooniga.

+++

hormoonid, lekarstennye ained, mis toimivad põhimõttel hormoonide. Farmakologich. Hilberti action. Seisneb asjaolus, et nad mõjutavad tugevalt konekohtaisia ​​ühikut metabolismi imunobiologicheskuyu reaktsioonivõime diferentseerumist elundite ja kudede lihastoonust ja arengut sugunäärmete al. Funktsiooni. Väikestes annustes, D. n. Act stimulante.

Applied ettevalmistusi endokriinnäärmetes (adrenaliin, insuliin, östroonil), ekstraktid Sisesekretsiooninäärmete (pituitrin, parathyroidin), sünteetilised materjalid, millel on sama keemilise struktuuri hormoonid (kortisoon, hüdrokortisoon) või erinevad need struktuuri, kuid sarnane tegevus (heksestrool , dietüülstilböstrooli, butamid). Suurim praktilist tähtsust veterinaarmeditsiinis on: estrogeng (sinestrol, Dietüülstilböstrooli, östroonil östradiooli dimestrol, oktestrol jt.); progestiinid (progesteroon, megestrooli); androgeenide (testosteroon, metüültestosteroon); Hilbert mõju hüpofüüsi (ACTH, prolaktiini, oksütotsiin, pituitrin, ajuripatsi östrogeeni, gonadotropiin) .; kortikosteroide (kortisoon, hüdrokortisoon, prednisoloon, prednisoon, deksametasoon, triamtsinoloon, Sinalar, lokakortena); Anaboolsed steroidid (methandrostenolone). Samuti kasutatakse Hilbert. aktiveerides või korvata tegevuse kõhunääre (insuliin, butamid, kloorpropamiidil, tsiklamid), kilpnääre (türoksiin, diiodtirozin, methylthiouracil, merkazolin, betazin) ja kõrvalkilpnäärme (parathyroidin).

Lit.: Paducheva AL, Boyko DF, Hormonaalsed meetodid suurendada viljakust põllumajandusloomade, Moskva, 1965.

+++

hormoonid (kreeka horm {{ao}} -. I liikuda, segatakse), bioloogiliselt aktiivseid ühendeid, mida eritab endokriinnäärmed otse verre ja lümfi. On keemilise struktuuri G. jagatud 3 gruppi. 1. Steroidal G. (kolesterooli derivaadid), mis sisaldavad neerupealiste G. - kortikosteroide (hüdrokortisoon, kortikosterooni, aldosterooni) ja G. sugunäärmete (testosteroon, östradiool, progesteroon). 2. Valk ja polüpeptiidi G. mida eritab ajuripats [oksütotsiini, vasopressiini, Adrenokortikotroopse, laktogeense, STH, luteiniseeriv, folliikuleid, tirotropny (kilpnäärme), melanotsüüte (melanotsüüte), lipotropic], kõhunääre (insuliin, glükagoon), kilpnäärme (türokaltsitoniin või kaltsitoniini), kõrvalkilpnääre (PTH). Suur rühm peptiidi G. - niinimetatud vabastavad hormoonid toodetud hüpotalamuse. 3. derivaatide aminohape türosiini, mis sisaldavad türoksiini, trijodotüroniin poolt sekreteeritud kilpnääre; adrenaliin, noradrenaliin, mida eritab neerupealise säsi.

Fizilogicheskoe tegevus G. mitmekesine, kajastub väga väikestes kontsentratsioonides. G. on reguleerimissurve mõju kõigile osadele ainevahetust organismi funktsioone, mängib olulist rolli säilitada homeostaasi organismis kohaneda muutuvate tingimuste ja sisekeskkonna. G. Action metabolismile ainete teostatakse muutes kiirust transformatsioon, peamiselt kaudu ensüümisüsteeme; G. mõjutada sünteesi ja ensüümide aktiivsust. Paljud G. mõjuta geneetilise aparaadi raku, eriti biosünteesis iseloomuliku RNA kasvu reguleerimiseks, paljundamise ja diferentseerumist kudedes, valgusünteesi ja kudede T. G. G. reguleerida läbilaskvus rakumembraanide ribosoomide aktiivsusele ja mitokondrid. Soodustadesaitavad moodustumist koe tsükliline 31, 51 näitavad adenosiini G. neerupealiste, pankreases ja sugunäärmete.

G. Sissepääs verre reguleeritud eelkõige närvisüsteemi, mis kontrollib sekretsiooni G. kaudu hüpotalamuse vabastavad hormoonid. Nad stimuleerivad sünteesi tropic G. ajuripatsi mis reguleerivad funktsiooni perifeerse endokriinnäärmed (neerupealse kilpnäärme ja sugunäärmete). Teine viis hormoonregulatsiooni seisneb asjaolus, et ülemäärase sisu, veres viib pärssimist eraldades vastavaid. G. alatalitlus, kuid mitte piisavalt - stimuleerida heakskiidu (tagasiside põhimõtte). Hetkel autoregulation; näiteks kõrge veresuhkru viib suurenenud insuliini vabanemist, glükoosi annab lagunemine. G. veres peegeldab turvalisuse tase andmetel retseptori struktuurid rakutasandil ja insuliini - ribosoomi retseptori tasandil. G. Eritumiskiirust veres muutub päeva jooksul, erinevatel aastaaegadel. Aktiivsuse muutused endokriinnäärmete on tiinuse ajal. G. isoleerimine võib muutuda igas vanuses, sealhulgas etapi embrüogeneesi, mis viib ainevahetushäirete ja arengut patoloogiliste seisundite. G. ja narkootikumid veterinaarmeditsiinis kasutatavate ravimitena (vt. Hormoonide ravimid) ja stimuleerimise parandada loomade jõudlust.

Lit.: Eskin IA alused füsioloogia endokriinnäärmetes 2nd ed, MA., 1975; Biokeemia hormoonid ja hormoonide regulatsioon, ed. NA Yudaeva, M., 1976; Physiology endokriinsüsteemi, Ed. V. Barinov et al., M., 1979.

+++

kõri (Kõri), ülemiste hingamisteede. Asub piiri neelu ja hingetoru. See võimaldab õhu hingetorru ja pidurdades, suleb sissepääsu hingetoru kui toidu neelamine, toena lihaseid neelu ja alguses söögitoru; Imetajate on keha heli tootmine. Skelett on moodustatud viis G. kõhre rõngakujuline, kilpnäärme, epiglottis ja paaris arytenoid. Kõhre ühendatud liigeste ja sidemete. Lihased G. kriimudega struktuuri tüübi täita erinevaid ülesandeid: keelealune-armatuurlaual G. nihutab edasi ajal toidu neelamine; grudinoschitkovaya - tagasi pärast söömist; koltsevidnocherpalovidnaya selja-, ja koltsevidnoschitovidnaya podyazychnonadgortannaya laiendada sisend T.; koltsevidnocherpalovidnaya külgne, häält ja karmashkovaya arytenoid külgmised kitsas sissepääs H. G. lihased innerveerivad sensoorsete ja motoorsete närvide koostises kolju-, saba- kõri- (korduv) närvi ja oksad uitnärvi. Laevad G. - kõri- arteri ja Viinis. Õõnsus on vooderdatud sees G. limaskesta. Logi sisse süvend on piiratud epiglottis ja supraglotilise ja arytenoid voldid. Limaskesta külgseina G. moodustab kaks voldid: karmashkovuyu ees huule, mis töötab sama nime lihaste ja hääl huule, kus häälepaelad ja vokaal lihaseid. Aastatel karmashkovoy korda ja hääl huule mõlemal küljel on kuulmetõrve tasku. Mõjul häälepaelad G. lihaseid võib venitada või lõõgastuda, nii et heli on kõrge või madal.

G. läbi viidud uurimus välise ja sisemise uurimise, palpatsioon, auskultatsioon, röntgeni-, laryngoscopy. Patoloogia G. - larüngiit näha ..

+++

kollase kaardi, paberileht on kaetud õhukese kihina see rasvatu pulber sareptskoj seemneid või must sinep. Eelnevalt vees leotatud G. pandud läbi naha, ärritava ja üldine stimuleeriv mõju organismile. Selle asemel saab kasutada Hr Sinepipulber söögituba, mis on niisutatud sooja veega (40-50 {{°}} C), hõõruti pooleldi tainas ja pane puhas, rasvavaba ja lödised nahk, mis hõlmab koha kattepaberist sinep, ja seejärel tekk või vatiga. Määra G. koos bronhide põletikule, kopsud, kõri, rinnakelme, reumaatilised haigused. Täiskasvanud loomad, G. hoida 30-40 minutit, on noored - 15. G. Pesta sooja veega. Kui kasutatakse õigesti, G. 4-6 tundi nahal tundub edematous-põletikuline reaktsioon, mis kaob pärast 2-3 päeva.

+++

Gorshkov meetod (fraktsiooni Nõukogude Helminthologists IP Gorshkov, kavandatud 1947), gelmintoovoskopii meetod in vivo diagnoosimisel ja gabronemoza drasheyoza hobustele. Metallist sõela või marli panna 150-300 grammi fekaalid. Sõeluge või marli pannakse klaaslehtrisse läbimõõduga 15-20 mm. Alumises otsas lehtri kulumine kummist toru pikkus 10-15 cm näpitsaga lõpus. Fekaalid lahti ja vala sooja vett. Pärast 4-24 tunni lahendades vedelik valatakse tsentrifuugiküvetti ja tsentrifuugiti 5 minutit. Jääk kanti Klaasslaid ja kaetud kaanega, mikroskoopuuringutel. Vaata. Samuti helminthological teadus.

+++

gossüpolile, fenoolse milline pigment sisalduvate puuvillaseemnete (jälgedelt 1,6%), aktiivne antioksüdant; rakuline, veresoonte ja närvide mürk. G. mürgistus tekivad kõige sagedamini söötmisel feed hlopchatnikovymi (raba, helbed), samuti puudumine vitamiine toidus ja kaltsiumi. G. imendub kergesti seedetraktis, vabaneb aeglaselt organismist. mürgistuse sümptomeid (suurenenud peristaltikat, püsiv kõhulahtisus, sage ja valulik urineerimine, siis köha, kopsuturse, venoosne ummikud) ilmnevad tavaliselt mõne päeva jooksul. Lahkamisel selgub, kogunemine verise vedeliku rinna- ja kõhuõõnes, venitatud ja lõtv süda, erütematoosne edematous kopsudesse.

Ravi. Jätta dieet hlopchatnikovy kook (jahu). Siis sümptomaatiline ravi. Selleks, et vältida mürgitust peab olema normaliseeritud toitmine hlopchatnikovyh sööta; mõningatel juhtudel see võimaldas nende neutraliseerimise lisades kriit või lahustuva rauasoolad, aurutamine lisandiga tsinksulfaadi jne vastuvõetav kook ja toidu - .. 0,02%.

+++

Veterinaar Inspektsioon vt. Veterinaarkontrolli.

+++

Riikliku veterinaarjärelevalve piiril NSVL veterinaarjärelevalve sisse- ja väljaveo üle riigipiiri loomade, toodete ja tooraine loomse päritoluga, samuti sööta. Rakendada piirikontrolli veterinaar- punktid, mis moodustati mere ja jõe sadamad, lennujaamad, piiripunktid, kiirteed ja postkontorid.

Import ainult terveid loomi on lubatud NSVL, samuti saadud toodete terveid loomi ja tuulepargid (ala), nakkushaiguste, vastavalt veterinaar- ja tervishoiu eeskirjades kehtestatud Põllumajandusministeeriumi NSVL ja tingimused on ette nähtud vastavate kokkulepete (konventsioonid) vahel sõlmitud NSVL ja välisriikides. Otse loomad, tooteid ja tooraineid ja loomse päritoluga sööta välisriikides läbi riigipiir NSVL võib väljastada juuresolekul veterinaarid, oli avalikus teenistuses ekspordiriigi veterinaarsertifikaadid. Edasine transport NSVL lubatud alles pärast veterinaarkontrolli, karantiini ja veterinaaria-san ravi läbi viia veterinaarkontrolli piiril kontrollpunkti.

Eksport NSVL lubatud, kui ainult terveid loomi, tooteid ja tooraineid territooriumilt vaba nakkushaigused, esinemine veterinaarsertifikaadid on välja andnud veterinaarid veterinaarkontroll piiril punkti.

+++

Riikliku veterinaarjärelevalve transpordi NSVL veterinaarjärelevalve loomade liikumisele, tooteid ja tooraineid loomse päritoluga mööduda loomad läbi järelevalve all riigi veterinaarorganisatsioone vastavalt juhistele NSVL Põllumajandusministeerium. Peamine eesmärk. n. m -. ennetada patogeenide levikut loomade kaotus nakkushaigused (vähendatud rammu, die-off), toote kahjustuste läbisõidul. Viima veterinaar--san järelevalve ja veterinaarkontrolli tegemist pesu- meetmed raudteejaamades, jõe pikal transport loomade tervise valdkondades, mille korraldas Põllumajandusministeeriumi NSVL koostöös asjaomaste ministeeriumide ja asutustega. Veterinaar-Sanitaartehnika Järelevalve transpordi mereväe määratud veterinaararstidele territoriaalse veterinaarasutuste. Samuti korraldatakse järelevalve õhutransport. Veterinaarjärelevalve käigus maanteetranspordi reguleerib eritingimustest loomade vedu. Radadel liigub karja tunnelid loodud spetsiaalne veterinaar- objekte. Vaata. Samuti põllumajandusloomade vedu, Rändkarjatamine.

+++

goferellez (Hoferellosis), invasiivse haiguse kala põhjustatud eemaldamist limaskestade myxosporidians Sporozoa Myxosporidia, mis mõjutavad kuseteede süsteemi. Haigus on levinud magevee reservuaaride Euroopa riikides; Nõukogude Liidus - mõnedes piirkondades Euroopa riigi osa ja linnaosa. Amur. NSVL järgmist tüüpi haigusetekitajaid T.: Hoferellus cyprini, H. carassii, H. schulmani, parasitizing karpkala, kuldse karpkala ja amuuri. Vegetatiivse parasiidi faas on amёbovidnuyu kuju rohkete graanulid ja nucleoli (joon.); lokaliseeritud neeru epiteeli ja parenhüümirakkudel. Mitu jagunemise parasiit moodustamaks vaidluste esineb valendikku neerutuubulitesse. Eosed Püramiidjas kuju, esiotsa on kaks kapslit ja kipitustunne amёbovidny embrüo. Haigus põhjustab surma Noorkalad, peamiselt karpkala, sümptomite astsiit, pucheglazija ja eraldamine kaalud. Diagnoos põhineb mikroskoopiliste eoseid parasiit neerukudedega ja sapiga.

Ravi ja profülaktika ei töötanud. Soovita Suveuni lupjamine tiikide oma voodis.

Goferellёz: 1 - vaidlustada Hoferellus cyprini; 2 - neeru epiteelis nakatunud vegetatiivses etapis parasiidi; 3 - neerutorukesse sisaldavad H. cyprini (a - epiteel, b - tuumas epiteelirakkude - pansporoolast spooridega parasiidi, g - luumeni toruke).

+++

gravogormon näha. Serum zherёbyh mära.

+++

Gram meetodit (nimetatud tähtaega. Doktor X K. Gram, H. Ch. Gram, kavandatud 1884), erinevus värvi bakterid. Sobivad värvimiseks bakterite määrdunud kultuuridega eksudaatidest, koe ja teised. Kindlaksmääratud leegi äigepreparaadina värviti 1% nym lahus Emajuurepiiritusjook või metüülvioletti (2 min), fikseeritud Lugoli joodi lahusega (1 min), mille valmistamist töödeldakse 30 sekundit alaldatud alkoholi kokku, pestakse, värviti kontrastset värvi (nt magenta), pesti uuesti, kuivatati ja mikroskoopuuringutel. Mõned liigid bakterid esimene värvitud värvi - Gram-positiivsed, teised Tugevneda vaimu ja võtta kontrolli värvi värv - gramm. Selline jaotus bakterid peegeldab suuri erinevusi nende bioloogilisi omadusi, on oluline mikrobioloogiliste diagnoos nakkushaigused ja identifitseerimiseks mikroobid.

+++

gramitsidiin C ja antibiootikumi paikseks kasutamiseks süvend. Koostada kujul 2% mine alkoholi lahus (lahendus, Gramicidini S 2% PC). Selge lahus on helekollane kuni kollane. Enne kasutamist lahjendatakse veega või isotooniline naatriumkloriidi lahus 50-100 korda. Määra esmaseks haavade, raviks nakatunud haavad, põletused, carbuncles, abstsessid, osteomüeliit, septiline artriit, ja teised. Hoida jahedas, valguse eest kaitstult.

+++

granaatõuna koor (Cortex Granati), kuivatatud tüve koore, okste ja juurte granaatõuna (Punica granatum) pere granaat; helmintide. Toimeaine - alkaloidid (peltrin ja izopeltrin), mis on tõhusad helmintide lindile. Toas kujul ekstraktid ja dekoktide: koer 10,0-50,0 l; kass 10,0-30,0 l. 30 min pärast manustamist GK. Arvestades soolase lahtistav.

+++

Granosan, NIUIF-2 narkootikumide tserezan, elavhõbeda orgaanilised pestitsiidide, kasutatakse seemnete töötlemiseks. Sisaldab 2-2,5% peamistest toimeaine - etilmerkur kloriidi (EMH). Väga mürgiste ainete (LD50 hiirtel - 26-30 mg / kg, rott - 30-50 mg / kg, LD100 sigade ja kodulindude - 45 mg / kg). G. Sisu söödas ei ole lubatud. Elundite ja kudede tapetud loomade mürgiste G., tuleb hävitada. G. söövitatud seemned külviks mõeldud ainult, ja kaotanud idanema seemned on hävinud. Vaata. Ja elavhõbedaühendeid.

+++

granuloomist (lat granulum -. teravilja ja Kreeka -. {{o}} ma - lõpeb pealkiri kasvajad), sõlmeline leviku granulatsioonikoega, mida iseloomustab rakuline polümorfismi. G. arendab kõige nakkusliku (nt rõuged, tuberkuloos, aktinomükoos, botriomikoze) ja invasiivseid (nt Trihhinoosi) haigused.

+++

granulatsioonikoega (ladina granulum -. tera), noor sidekude, mis areneb haavade, haavandite, kapseldada võõrkehad. Tervislik G. m. Ühtlaselt tekstuuriga, roosiline punane, suhteliselt tihe konsistents, mis eraldab väike hägune hallikas valge mädane eritist. On piiril elavate ja surnud kude 3-4 päeva pärast vigastusi. . G. t koosneb mitmest tihedalt paigutatud helmed, mis sisaldavad: kinky veresoonte kapillaaride, amorfne, histiocytes, polyblasts, fibroblastid, lümfotsüüdid, segmenteeritud leukotsüüdid, ekslemine polütuumsetest rakke ning kollageeni kiud argyrophilic. IN t. Leukotsüütide eristada Nekrootiliste pinnakiht ning kihid granulatsioonkoe ise. Sügavaim kiht - kiuline. C muundatakse sidekoega, armi ja siis ajas rakkude arv ja kapillaare väheneb ja suurendab kiudude arv ja H. m .. . Mr. T mängib rolli barjääri, mis takistab sisenemist bakterid ja nende toksiinid, kudede lagunemine tooteid; suruda elutegevuseks mikroobid, mis seovad ja vedeldub toksiinid seotud tagasilükkamist surnud kudedes täitub haav süvend või defekt, tekib armkude.

Rikkumise haavade paranemise võib moodustuda patoloogiline granuleerimisel: liigne või ebapiisav kasv G. t, enneaegne sclerosis lagunemine granulatsioon, verejooks neid .. Juhul ebanormaalse kasvu granulatsiooniperioodi vajab erikohtlemist. Vaata. Haav ka.

Lit.: Anichkov NN, Volkova CG, VG Garshin, morfoloogia haavade paranemist, M., 1951; Fenchin KM, kosuma, K., 1979.

+++

gregarinoz mesilased (Gregarinosis API), poolt põhjustatud invasiivse haiguse parasitism in kesksoole mesilase lihtsam Cephalina alamseltsi ja mõnikord kaasneb kahjum üksikute mesilaste ja nende perekonnad. See on registreeritud Lääne-Euroopas, USA, Venezuela, Nõukogude Liidus. Ta märkis, peamiselt suvel pärast vihmase ilmaga. In mesilased NSVL parasiithaigused gregariinid Leidyana apis. Invasion eoste parasiidi tekib siis, kui vee tarbimine. Nakatunud mesilasi kõhulahtisus, lihtsustades liikuvust, kaotus võime lennata. Rasketel juhtudel soolestikus kahvatukollane või hallikas valge. Diagnoos põhineb mikroskoopia mesilase kesksoolt sisu.

Ravi: kasutamise 0,04% mine fumidila B (fumagilliiniks DTSG) suhkrusiirupit. Ennetamine: vastavust veterinaar- ja sanitaartehnika pidamise eeskirjade mesilased.

+++

soojenduspadjad, konteinerid kuuma vee või liivaga erilist kütteseadmete. Kummi G. (kott) sooja veega täidetud (50-60 {{°}} C) ja fikseeritud haigete ala keha elastics loom, tekk. Kiiritamisprotseduur 1-2 tundi Electric G. -. Pehmed kotid või kummist ja metallist toru, mille sees tross on kinnitatud elektrospiral. Vastavalt võimu, kehal looma panna lapp vooder, mis neelavad higi, siis hõlmavad võrku. Protseduur (temperatuuri kontroller olemas) kestab kuni 10 tundi vaginaalselt pärasoole kütte pad SG Meliksetyan -. Õhukeseseinalised kroomitud metallist toru 30 cm pikk, 12 cm läbimõõduga elektrospiralyu sees. Chemical G. - hermeetiliselt suletud kummist kotid täidetakse küllastunud lahusega naatriumsool äädikhappe. Enne taotluse tema valatakse keeva veega; samas äädikhappe naatriumsool lahustub, vabastades soojuse. Ükskord kehtivuse selline G. 7-9 tundi. Jahutamisel soola uuesti kristalliseerunud. G. ravitoimet põhineb refleks silelihased ja aktiivne hüpereemia oma rahustav, neelavad ja troofiliselt. G. kasutatavate loomade neuroloogilisi koolikute, pleuropneumooniast lihastepõletikku, kurguvalu, nihestused, mastiiti.

+++

seened (seened, Mycetes), rühma väiksem maksutõus, organismid puudub klorofüll. G. varustamiseks kasutatakse valmis orgaanilisi aineid taimset või loomset päritolu, st nad on heterotroofse organismi. Sõltuvalt söötmel (surnud või elav) G. jagatud saprophytes ja parasiite. Ta õppis eriline teadus - mükoloogia.

G. vegetatiivse keha koosneb õhuke kiud või hyphae on täiesti hargnevate moodustavad mütseeli või seeneniidistik (joon. 1). Muudatused seeneniidistik - suunda ja sklerootsiumid. G. paljunevad eoste moodustatud mittesugulisel või sugulisel teel ja vegetatiivselt - lagunemise seeneniidistik eraldi rakkudesse. Kui eosed arendada mittesuguline paljunemine eksogeenselt moodustavad koniidid kohta koniidikandjaid (joon. 2), või endogeenne sisepinnale sporangiospor sporangiume, ronida Sporangiophores alates seeneniidistik (joon. 3).

G. jagatud 6 peamist klassi: chytrid (Chytridiomycetes); Oomycetes'e (Oomycetes'e), Sügomütseedid (Sügomütseedid), Ascomycota (kottseened), või marsupials G.; Hõimkonna (hõimkonna) ja Deuteromycetes'e (Deuteromycetes'e) või ebatäiuslik seened (Teisseened). Viimaste hulka kuuluvad ainult koniidide arengustaadiumis. Toode viljastamist alumises seened (chytrid, Oomycetes'e, Sügomütseedid) on oospoor või zygospore alates kottseened ja Kandseene (kõrgeim) - Euroopa kotteoseid ja basidiospores moodustatud sageli mingit erilist viljakehade.

G. keskkonnas laialt levinud ja mida iseloomustab väga mitmekesised. Tuntud umbes 100 tuhat. G. liikide ülekaalus mikroskoopilised kujul. Seoses suure energiatarbimise kasvu, sporuleerides, biokeemia, G. tegevus seotud aineteringe iseloomuga, põhjustades mineraliseerumine orgaaniliste jääke. G. mängivad olulist rolli riigi majanduses. Kultuur liikide Penicilfium, Aspergillus kasutatakse antibiootikumide tootmisel (penitsilliin, griseofulviin), ensüümid, orgaanilised happed ja teised. Ettevalmistused vajalikud vajadustele veterinaaria, toiduainetööstuses ja nii edasi. D. Teatud tüüpi kottseened mudeliks olla uuring ainete geneetika ja ainevahetuse G. Pärm kasutatakse leib, vein, alkoholi tootmine ja valkude biosünteesi ja B vitamiine tüvest kultuuri Trichopnyton verrucosum vaktsiini saama LTF 130 kasutatakse vältimise trihofitii veised, kultuurist seene Histoplasma farciminosum drozhzhevidnogo saadud allergeen histoplasmin konkreetse diagnoosi Aafrika malleus.

Saprofüütsed G., arendamine, vähendades nende toiteväärtust ebasoodsate hoiutingimuste kohta söödas ja toidus. Mürgised seened (teatud tüüpi Stachybotrys, Fusarium, Aspergillus) protsessis elu moodustada mürgiseid aineid, mis põhjustavad loomade ja inimeste mycotoxicosis. Viljakehade Hat mürgised seened (surm cup jne ..) on sageli surmaga lõppevate mürgituse inimesi. Parasiitide G. (nõgi, rooste) vähendab dramaatiliselt saagis põllundustaimede. Patogeensed seened põhjustada inimeste ja loomade seennakkuste ja allergilised haigused.

Lit.: VI Bilal, alused üldine mükoloogia, K., 1974; Taimede elu, st 2 -. Seened, ed. MV Gorlenko, M., 1976.

Joon. 1. seeneniidistiku seene perekonnast Mucor (X umbes 100).

Joon. 2. Pea koniidikandjaid Aspergillus clavatus koos langenud koniidid (X 400).

Joon. 3. sporangiume koos sporangiosporami seen Mucor racemosus (X 250).

+++

patogeensete seente, patogeenide pinna liitri sügav mükoosid loomadel ja inimestel. G. n. Peamiselt on seotud klassi Deuteromycetes (dermatofüüt, pärmilaadsete seente jne), Vähemalt alumise seente ja actinomycetes.

G. lk. Parasiteerivad teatud kudedes eri loomaliikidele. . Seega Hilbert perekondade Trichophyton, mida Microsporum (dermatofüütide) mõjutab naha ja juuste erinevaid loomi, põhjustades Sild (joon.); pärmilaadsete seened - Histoplasraa farciminosum arendada lümfisoonte naha ja lümfisõlmed hobused (epizootich lümfangiiti.); Candida albicans - parenhüümi elundid, seedetrakti lindude (kandidoos); Aspergillus fumigatus'ega mõjutab hingamisteid lindude (pnevmomikoz); Actinomyces bovis - luud, submandibular sõlmede veised (aktinomükoos).

Enamik Hilbert. Liigub kunstlik meedia pH 6,0-6,5, t ° 26-37 {{°}} C (vt. Lisab p. 144-145). Struktuur dermatofüütide jt. H. lk. Parasiitide etapis (loomsed koed) ja saprofüütsete etapi (kasvatatud toitekeskkonnale) erinevad (kahekujulisus). Ulatus seente patogeensus riigi poolt määratud mikroorganismide, soodustavaid tegureid haigusetekitaja leviku eosed kehasse, samuti juuresolekul G. lk. Vastavad ensüümid ja nende võimet parasiteerivad kudedes ja organites t {{°}} 35-37 {{°}} C . Valikuline parasiit Aspergillus fumigatus'ega, samuti ained mõned sügavad seeninfektsioonid (koktsioidmükoos, histoplasmosis) on keskkonnas saprofüütsete elustiili ja satuvad organismi õhus loomade taimede substraadid, mulla, loomade väljaheidetest. Vaidlused paljud G. n. Kaua aega ei elujõulise keskkonna. Parasitism mõned Hilbert space. (Trichophyton, N. farciminosum, C. immitis'esse, H. capsulatum'i) põhjustab immunobioloogiliste ümberkorraldamine loomad.

Lit.: Spesivtseva NA, seeninfektsioonid ja mycotoxicoses, 2nd ed, MA., 1964; Kashkin PN, Sheklakov ND käsiraamatu Medical Mükoloogia, Moskva, 1978.

Vaidlused Trichophyton gypseum n loomakarvad (X 600).

Kultuurid patogeensete ja mürgised seened toitekeskkonnale (eest Sarkisov). Seened patogeensete: 1 - Trichophyton verrucosum; 2 - Trichophyton gupseum; 3 - Microsporum lanosum; 4 - Candida albicans (kultuuri susloagare); 5 - Histoplasma farciminosum (IHDP kultuuri 2% glükoos); 6 - Actinomyces bovis, aeroobne vorm (kultuuri IPA 1% glükoosi); 7 - Aspergillus fumigatus'ega (kultuuri agar Capek). Mürgised seened 8 - Aspergillus flavus; 9 - Stachybotrys alternans; 10 - Dendrodochium toxicum (kultuuri agar Czapek); 11 - Hisanum sporotnchioides; 12 - Fusarium graminearum (kultuuris riis).

+++

mürgised seened, rühm seeni, mis põhjustavad mycotoxicosis. Klassi kuuluv Deuteromycetes'e ja kottseened. G. m. Laialt on levinud looduses saprophytes ja semiparasites (taime patogeenide fusarioosis), töötanud teravilja ja hekslimaterjali kokkupuutel sademete valmimise ja koristamise, samuti ladustamise sööda ebasoodsates tingimustes. Mürgiseid tungaltera sklerootsiumid on moodustatud vegetatiivse rohi. Ühe liigid on toksiline ja mittetoksilised alternatiive. Tüübid m., Põhjustades tõsiseid mürgistuse loomade vt. Tabel.

Intensiivsus toksiini G. m. Sõltub niiskuse ja koostise looduslik toitaine substraat, nakatumise taset seene poolt see, temperatuur ja muud. Tegurid. Kell optimaalse t ° 25-28 {{°}} C seened kasvavad hästi kasvukeskkonda (vt. Lisab p. 144-145) ja teraviljatoodete substraadid, tekivad toksilised metaboliidid (mükotoksiinid). Et määrata toksilisuse seeni kasutatakse maitse, Mükoloogia, toksikoloogiliste teadus- ja toita neid isolatsioonist välja puhast kultuuri seened. Esinemine toksiinide sööda ja isoleeritud seened kultuuride määratakse kindlaks küüliku naha test ja söötmise test sööda proovid katseloomadele. Aflotoksiinid ja Zearalenooni tähistama TLC ja fluorestsents ultraviolettvalguses. Ennetamine G. m. Kas õigeaegset saagikoristust, hävitamine jäägid põllukultuuride valdkonnas ja tokovitsah, kontrollides sööda ladustamist.

Tüübid mürgised seened, mis põhjustavad suurt mycotoxicoses loomad

Lit.: A. X. Sarkisov, Mycotoxicoses, Moskva, 1954 Spesivtseva NA, seeninfektsioonid ja mycotoxicoses, 2nd ed., M., 1964.

Kultuurid patogeensete ja mürgised seened toitekeskkonnale (eest Sarkisov). Seened patogeensete: 1 - Trichophyton verrucosum; 2 - Trichophyton gupseum; 3 - Microsporum lanosum; 4 - Candida albicans (kultuuri susloagare); 5 - Histoplasma farciminosum (IHDP kultuuri 2% glükoos); 6 - Actinomyces bovis, aeroobne vorm (kultuuri IPA 1% glükoosi); 7 - Aspergillus fumigatus'ega (kultuuri agar Capek). Mürgised seened 8 - Aspergillus flavus; 9 - Stachybotrys alternans; 10 - Dendrodochium toxicum (kultuuri agar Czapek); 11 - Hisanum sporotnchioides; 12 - Fusarium graminearum (kultuuris riis).

+++

Griseofulviini (Griseofulvinum; PC B-nimekirjas), väga hajutatud vormi fungistaatilises antibiootikumi Griseofulviini, seenhaiguste agent. Valge või valge kremovatym väikseim kristalliline pulber madala spetsiifilise lõhna. Vees ei lahustu. Eriti aktiivne seente perekondades Microsporum, Epidermophyton, Trichophyton. Kanna Sild (Trichophyton), vasikad, koerad ja teised. Loomad. Profülaktikaks süstitakse söödas annuses 0,01-0,02 g 1 kg kehakaalu kohta ööpäevas 25-28 päeva, ravi - 0,04 g 1 kg kehakaalu kohta päevas 8-12 päeva .

+++

Hobune gripp (Grippus equorum), äärmiselt nakkav äge viirushaigus, mis avaldub depressioon, hüpertermia, vesised silmad, köha, punetus ja paistetus silmade, nina ja hingetoru. On registreeritud paljudes riikides raske episootilise puhangud NSVL.

Etioloogia. Viirused G. l. Nad kuuluvad perekonda gripi A pere Orthomyxoviridae. Need sisaldavad üheahelalise RNA on killustatud, on gemagtlyutiniruyuschimi omadused, hästi haritud kana embrüo. "Embrüonaalsete" viirus G. l. kergesti kohandatavad primaarkultuurides neerurakud ahvid. Viide tüved ingibitororezistentny suunas seerumis palju loomi. Tüvedega isoleerib NSVL olid ingibitorochuvstvitelnymi. Mõned viiruse tüvesid on erineva patogeensusega valge hiired. On kaks alamtüüpi viiruse G. l., Mis erinevad teineteisest seroloogiliselt ja immunoloogiliselt. Selgus, et looduses ei jagatavat gripiviirused ja mehe vahel hobune, viirusega G. l. võimeline ületama esinevat barjääri ja tekitavad inimestel infektsioonid. Kuid ilming G. l. Inimestel ulatub asümptomaatiline sümptomaatilist nõrk. Märkus suhet viiruste ja G. l., Ja teatud tüüpi linnugripi viiruse.

Epizootology. Haige hobused igas vanuses. Peamiseks nakkusallikaks patogeeni - haigetel loomadel. Viirus vabaneb keskkonda ninasekreetides nakatunud hobuste ja köhimise. Lisaks otseülekanded õhus viirus ei ole välistatud kaudse edastamise viirus koos toidu, vee ja teenindav personal. Kiire viiruse levikut aitab juuresolekul mitteimmuunsete hobused karjas.

Immuunsus. Haige olnud hobused muutuvad immuunseks Taasnakatamiseks homoloogilised viiruse tüüp mitte vähem kui 1 aasta. Varsad võib olla passiivne puutumatus immuunsüsteemi emad. Varieeruvus viirus ja on olemas kaks suurt immunoloogilised alatüüpide ei välista kordumise tagasi hobused. Immuunsus pärast manustamist formolvaktsiny ei tohi ületada 4-6 kuud.

Sümptomid ja voolu. Praegune G. l. See sõltub töötingimustest ja loomad. Haiguse peiteaeg on 5-7 päeva. Haigus algab äkki. Loomad laisalt seista kioskites, enamikul juhtudel keelduda toita keha juuksed sassis juustega. Siis, keha temperatuur tõuseb 40-41 {{°}} C, mis võib kesta mitu päeva, on spontaanne vahelduva sagedane köha (täheldatud 2-10 päeva), associated kuivas, terav, sageli ja valus. Patsiendid hobused telliskivi punane värv nina limaskesta ja sidekesta läbipaistev eritis ninast ja silmad. Suurenenud tundlikkus komplemisel hingetoru. Esimesel etapil haiguse patsientidel täheldatud lümfotsütoosiga hobused (75%) eosinofiilia (14%), neutrofiilid (80%). Ebasoodsas vormis G. l. tulu fenomeniga katarraalne põletik ülemiste hingamisteede koos lümfisõlmede (submandibular) sõlmede seroosne mädane eritis ninaõõne häire seedetraktis. Peened täheldatud, märg, mõnikord vilistav kopsudes ja jäik vesikulaarse hinge, bronhiit.

Patoloogilised muutused. Tähistame sidekesta hüpereemia ja limaskesta ninaõõne, tema turse, juuresolekul tema heakskiidu (harva mädase). Kopsudes - kopsukatk valdkondades roosakas-hall, ühinevad pikaleveninud haiguse kulgu.

Diagnoos põhineb kliiniliste, Episotoloogilisel andmete ja laboratoorse (viiruse eraldamine embrüonaalses ja selle tuvastamine HAI, antikehade avastamiseks veres patsientidel taastuda ja hobused). Määramine spetsiifilised antikehad seerumis patsiente paraneb ja hobused on usaldusväärne diagnoosi. G. l. eristuda rhinopneumonia ja hobuste viirusarteriidiga.

Ravi on sümptomaatiline. Ennetamine läbi kasutades inaktiveeritud vaktsiini, mis sisaldab kahte immunoloogilise alatüübi G. l. A2 ja inimese.

Lit.: Laboratoorne diagnoosimine viirushaigused loomade, Moskva, 1972.

+++

Linnugripp (Grippus avium), sigade linnud sinusiit pardid, tiirud Lõuna-Aafrika viirus, äge viiruslik haigus, mida iseloomustab kahjustused seedetrakti, hingamisteede, väga surmav. Gripp kanad asutatud Prantsusmaa, Saksamaa, USA, Šotimaa ja NSVL; Flu pardid - NSVL, USA, Suurbritannia, Tšehhoslovakkia, Itaalia, Ungari; Flu vutt ja faasanid - Itaalias; Flu tiirud - Põhja-Aafrikas; Flu tormilind - Austraalias. Antigeenseid varieeruvus viirus G. n. Ja kui kõrge tüvede võimaldavad määrata selle eriti ohtliku haigus, mis võib põhjustada suurt majanduslikku kahju. Erinevad viiruse tüvesid G. n. Võib põhjustada 10 kuni 100% suremuse juhtudel ja leida samal ajal 1-3 linnuliigid.

Etioloogia. Haigustekitaja Hilberti -. RNA viirus, mis kuulub Orthomyxoviridae perekonna poolt komplementi siduva antigeeni (RNP) on sarnane gripiviiruse inimestel ja loomadel. Sest virion iseloomulik polümorfism, domineeriv kerakujuline. kuju, suurus 60-180 nm. Virioonile on lipoproteiinide ümbrik radial selg on see, mis sisaldab Minimeeritud ring HSD. Genome virioni sisaldab 6 või mitut liiki RNA. Viirus on nakkav, hemaglutineeriv ja neuraminidaasi aktiivsus. Hea paljuneb arendamisel tibu lootes 10-11 päevas. Viirust sisaldav allantoisivedelikku suudab aglutineerima punaste vereliblede paljude liikide. Kasvatades viirust koekultuuris, paljud tüved on hemadsorbeerivaid tsütopaatilise mõju ja omadusi. Virus tüvede G. n., Eraldiseisvad erinevatest linnuliikide varieeruda virulentsuse, patogeensus ja struktuuri spekter pinnaantigeenidel (hemaglutiniini ja neuraminidaasi). Viirust inaktiveeritud kiiresti 3% tugevus naatriumhüdroksiidi lahusega ja fenooli, 0,1% formaldehüüdi lahust mine.

Epizootology. Viirus on Hilberti ruumi. Isoleeritud igat liiki linnuliha, samuti vutt, faasanid, tiirud ja tormilinnud. On ettepanekuid taaskohanemistoetus inimese Gripiviiruse tüvede lindude või muude loomade, ja vastupidi. Kõik viiruse tüvesid, sõltumata sihtliigist protsessis paljunemine suuteline süsteem rekombinatsiooni tulemusena moodustumise uute antigeenidele muutunud alatüüpidega. Mõningatel juhtudel isoleeritud tüvedest linnufarmides mass suremus kanad, osutus Avirulentne in vitro. Viimane tõendid rolli haiguse Hilberti täiendavaid pingetele ... tingimused juuresolekul sekundaarsete infektsioonide nagu mükoplasma jne nakkusallikaks patogeeni - haigeid linde, väljaheidetega ja ametisaladusi suurel hulgal aktiivset viirus. Tee infektsiooni - õhus. edastamise tegurid - positiivne vahetada konteinerid (kandikud, korjused ja munad), toit, kaubanduslikke tooteid (kogu mune, sulgi), mis on saadud peiteaeg või kliiniliselt haigetelt lindudelt. Rolli haiguse levikut saab mängida ja metslindude (tuvid, varblased, varesed ja rongad). G. n. Tulu kujul ensootilise ja episootiliste.

Immuunsus. Või toibuda vaktsineeritud kodulinnud muutub intensiivse immuniteet üksnes vastu homoloogilised viiruse alatüüp.

Sümptomid ja voolu. Haiguse peiteaeg 20-30 tundi 2 päeva. Haigus avaldub järsk langus munatoodang, sööda maitseomadused, janu, depressioon, märke hingamisteede kahjustused, kõhulahtisus. Patsient suled turris, veidi enne oma surma - tsüanoos kamm ja kõrvarõngad.

Patoloogilised muutused. Mis Avanäituseks katarraalne katarraalne ja hemorraagilise kahjustused limaskestade seedetrakti ja hingamisteede mitu petehhiaalsed verejooksud põrnas, maksas, neerudes ja südames (vt vahetükk lehele 144 - .. 145).

Diagnoos põhineb viiruse isoleerimine ja seroloogiliste identifitseerimiseks oma reaktsioone. Et kindlaks määrata patogeeni H. lk. NSV Liidus välja antud komplekt standard antiseerum ja antigeene.

Ravi. Positiivseid tulemusi ravis linnud amidantanom, et anda patsientidele lindudele toidu 10-12 päeva.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Loomade tervis ja zootehnika tegevusi viiakse läbi vastavalt juhistele. Ennetamiseks Hilbert. Alatüübi kasutamiseks Elusvaktsiinitüvede PN ja P5. Teiste antigeenivariantide kasutades hukkus valmistatud vaktsiinide homoloogiliste tüvede Hilbert.

Lit.: A. Gorbunov, Pysin TV, gripp loomad, M., 1973; Syurin VN Osidze NG Linnugripp, raamat.: Vähetuntud nakkushaiguste loomade, Moskva, 1973; Gripiviirused ja gripi kohta. inglise keelest., Moskva, 1978.

Patoloogilised muutused organites lindude gripp: 1 - mitu petehhiaalsed hemorrhages süda; 2 - verejooksud kohta Kelme soolestikus; 3 - verejooksud kohta Kelme näärmelise ja lihaselised osad maos; 4 - veritsev limaskesta näärmelise ja lihaste osad maos; 5 - verejooks lihaste ja näärmeliste osad maos;

6 - verejooks pime protsessi.

+++

seagripi (Grippus suum), gripp sigadel, väga nakkav viirushaigus sigade iseloomustab katarraalne hingamisteede põletik, nõrkus ja palavik. Gs. See registreeritud paljudes maailma riikides, kaasa arvatud Nõukogude Liit; põhjustab suurt majanduslikku kahju sigalate, sest see põhjustab suurt suremust noorte (10-60%) ja tootlikkuse vähenemisest loomade nuumamiseks.

Etioloogia. Patogeen GS. - RNA sisaldavad gripiviiruse tüüp A, sugukonnast Orthomyxoviridae (perekonnast Influenza A). Viirus kasvatatakse kanast, pardist, vutt embrüote primaarkultuurides neerukudedes veised, sead, lambad. See on lai toimespekter aglutineerivaid erütrotsüütide erinevate loomaliikide, sealhulgas linnud. Mitte ainult on vastupidav füüsikaliste ja keemiliste tegurite mõju.

Epizootology. Gs. See mõjutab suurt hulka loomi. Haigus on rohkem levinud talve või varakevadel, kus puhang esineb tavaliselt halb ilm, niisketesse ruumidesse, ebasoodsate tingimuste zoohygienic loomade heaolu. Tavaliselt haige imetamise põrsaste ja noorloomade alla 1 aasta. Allikas patogeen - haigete loomade ja viiruse kandjad. Tee infektsiooni - õhus.

Immuunsus. Toibuda sead ei reageeri järgneva aplikatsioon intranasaalse virulentsem viiruse puutumatuse ja jääb 3-4 kuu jooksul.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 1-3 päeva. Haigus esineb akuutselt keerulises juhtudel on võimalik alaäge ja krooniline. Esimesel päeval iseloomustab temperatuuri tõusu kuni 41 {{°}} C, isutus, letargia, aevastamine, köha, eritis ninasõõrmete, konjunktiviit. Lemmikloomad ei ole tundlik oma keskkonda, mõned võtavad poosi istub koer. Kui tõstmiseks ja nende testimine loomadel tähistada valus bouts köha. Loomad taastub 7-10 päeva. Keerulises juhtudel GS. See töötab kõvasti mitu nädalat või isegi kuud. Loomad kaalust alla võtta, ja need nähud plevropnevmoperikardita, krooniline nohu, sinusiit ja keskkõrvapõletik. Selle tulemusena sekundaarsete infektsioonide sageli välja kopsusagara kopsupõletik, lõpetades tapvalt. Ajal krooniliste halva prognoosiga.

Patoloogilised muutused. In ülemiste hingamisteede ja kopsude seroznokataralnoe avastamiseks põletik Limaskestadega kopsukatk koldeid ülemise ja keskmise hõlmaga kopsu. In bronhide valendiku ja limaskestadel - märkimisväärne summa katarraalne eritist viskoosne lima. Kopsukahjustuste kirsi punane, järsult piiritletud tervematelt kopsukoes. Mõnikord pleuriit, verejooksud on seroosne ja limaskesti, südamelihases, parenhüümi elundeid. Iseloomustab lümfadeniidi ja hüperplaasia bronhide ja keskseinandi lümfisõlmi. Keerulises avastatud juhtude koldeid sagaralist kopsupõletik ja kärbunud kolded kopsudes, südamepaun, südamelihases, põrn ja teised. Parenhümatoosseid elundeid. Selles tähele kõik märgid sepsis.

Diagnoos põhineb episootiauuring, kliinilisi, patoloogilisi andmed ja tulemused viroloogilise laboratoorseid uuringuid: varajane meetodeid sealhulgas rinotsitoskopiyu, immunofluorestsentsuuringuks ja viirusisolatsioon alates tampooni ninaõõnes, kopsud ja identifitseerimise, samuti retrospektiivne meetod, mille viiruse avastamiseks neutraliseeriva, komplement- sadestunud antikehad ja antihaemagglutinin veres loomade taastuda. Gs. eristada sigade katku, pastörelloosile, Aujeszky haiguse, diplokokkovoy infektsioonid, ensootilise pneumoonia sigade.

Ravi. Konkreetsed ravi ei töötanud. Kanna antibiootikumide ja sulfoonamiidide (norsulfazol, sulfantrol, sulfadimezin, valge streptocid). Mõningatel juhtudel efektiivne methenamine ja kaltsiumkloriidi kombinatsioonis Atoxil sümptomaatiline vahenditega.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Otsustava tähtsusega ennetamisel gs. hügieenisidemed hügieenitingimused loomade heaolu, täis rinnaga, õigeaegse desinfitseerimine, karantiini hiljuti saabunud loomi. Immuniseerimine sead piisavalt arenenud, kuigi ja pakutud mitmeid vaktsiine, pakkudes stabiilse immuunsus.

Lit.: A. Gorbunov, Pysin TV, gripp loomad, M., 1973; Gripiviirused ja gripi kohta. inglise keelest., Moskva, 1978.

+++

rinnus, rindkere skelett torso selgroogsed. On kuhu kuuluvad osteokondraalsete segmendid, millest igaüks sisaldab selgroolüli, ribade paar ja osa rinnaku (rinnaku). Veistel segmentide 13-14, 14-15 sigadel, hobustel 18-19, koerad 13. roided on ühendatud otsad dorsaalses selgroolülid ja ventraalses või rinnaku - koos rinnakorv. Veised ja hobused - ainult esimese kaheksa paari ribisid, sead - 7 koera - 9 on ühendatud rinnaku, teine ​​(roided) kaotanud kontakti temaga ja liitus rannikuala kõhrede omavahel, moodustades kaar teraga. Kell GK. Fikseeritud lihasesse. Vaata. Ja rindkere osakond.

+++

rindkere jäseme (Extremitas thoracica), esikäppade lemmikloomad. See on jagatud 4 anatomotopograficheskoy ala: terad õla, küünarnuki ja käsivarre, käe ja sõrme kämbla.

Luu alusel Lopatko õlavöötme moodustavad abaluu ja õlavarreluu (ilma selle kaugemas otsas), mis on ühendatud Lopatko õlaliigese. Piirkond on kaetud õhukese nahaga, mis asub all nahaaluskoe ja pealiskaudne pealispinda dvuhlistkovaya. Linade vahel on viimase nahaalune lihaste ja abaluude. In podfastsialnoy kude on palju verd ja lümfisooni ning nahaalune närve. Sügav sillusepaneel sulatatud pealispinda lihasesse. Selja- osa piirkonnast asub viimane osa rinna- ja emakakaelavähi osa Trapetslihas (joon. 1), mis kinnituvad selgroo tera. Ees selg tera on Chuck pakkumise (sirutajakõõluse Lopatko õlaliigese) täites auk predostnuyu labad. Behind selg tera naha alla ja pealispinda on delta-, zaostnaya ja teresi väikesed lihased (flexors Lopatko õlaliigese). On külgpinna õlavarreluu algab brachiocephalic, õla (sise) lihaseid ja külgmised pea kolme peaga käe lihaseid. Vastavalt brachiocephalic lihas on biitseps (Lopatko sirutajakõõluse-painutaja- õla ja küünarnuki liigesed). Tagaosas tera serv algab pika peaga kolme peaga käe lihaste (lõpeb mäel küünarluu); koos külgmiste ja mediaalne pea see ulatub küünarnukkideni. Vastupidi mediaalne pind tera ja õlavarreluu on: tippu rinna- ja emakakaela osa rombi lihaste (joonis 2). allpool oma lähtekohaks käik ventral lihasesse. Abaluualune lihas täidab löönud auk ja selle taga peitub teresi suuremate lihaste (Adductors). Mediaalne pind tera, õlaliigese on klyuvovidnoplechevaya lihaste ja distaalses osas arm - mediaalne pea kolm otsaga käe lihaseid. Hiljutised lihased on kaetud mediaalne külg pindmise ja sügava rinnalihaste. Mediaalne pind tera, õlaliigese noolest on aksillaararterisse pakkudes verevarustus kogu GK. Õlavarre põimik, pingerida kui mediaalne pind tera, õlaliigese moodustub kolme viimase emakakaela ja kaks esimest rindkere närve.

Bone alusel küünarnukist ja küünarvarre - kaugema otsa õlavarreluu ja luud küünarvarre ilma distaalotstes. Kontserni kuuluvad nelipealihase: sirutajakõõluse Carpi radial (. Joonis 3), eriline sirutajakõõluse kolmanda sõrme (hobune puudub), sage sõrme sirutajakõõluse, sirutajakõõluse erilist neljas sõrm (hobune sõrme sirutajakõõluse pool) ja pika röövija pöialt. Rühma flexors on: ulnar randme sirutajakõõluse (kabiloomade ta painutaja-), ulnar painutaja- randme radial painutaja- randme, pindmine ja sügav sõrme flexors.

Luu alusel randme alad moodustavad distaalotstes raadiuse ja küünarluu proksimaalne ja distaalne rida kämblaluude ja proksimaalse otsa luud randmed. On esikülje ühist on predzapyastnaya limaskestade kott, on eriti hästi väljendatud veised. Hobused valdkonnas luu lisatakse täiendavat limaskestade kott.

Luu baasala kämblad ja varbad moodustavad veistel kolmanda ja neljanda kämbla (hobune - alles kolmas) ning vähendas viies (hobune - teisel ja neljandal) luustik. Seal on neli sesamoid luu Vuohistupsu ühine (hobune kaks). Esimene, teine ​​ja kolmas phalanx (kirstu ja paneb kroon luud) moodustavad skelett sõrme. In ühise kolmanda phalanx on sesamoid (transport) luu.

Pindmine pealispinda küljes nahale paljudes valdkondades. In podfastsialnoy koe on arvukalt veresooni ja närve. Sügav pealispinda vorme, kinnistamist koos luud kanaleid, mis läbivad kõõlused sirutajakõõluse ja painutaja- digitorum.

Haigused luude, liigeste, lihaste, närvide, veresoonte GK. Põhjusta olulist loomade liikumise häired (vt. Lonkamine).

Lit.: Akajev AI, anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1975.

Joon. 1. lihased õlavöötme ja külgpinna küünarnuki ja käsivarre veised: 1 - trapezius (kaelaosa); 2 - trapetsikujuline (rinna osa); 3 - lat; 4 - ribi pinna; 5 - sügav rind; 6 - brachiocephalic; 7 - RANGLUUALUSE; 8 - atlantoakromialnaya; 9 -deltovidnaya; 10 - külgmine pea kolme peaga käe lihaseid; 11 - pikki pea; 12 - siseosa, 13 - beam sirutajakõõluse Carpi; 14-Special sirutajakõõluse 3. sõrmega; 15 - ühise sõrme sirutajakõõluse; 16-Special sirutajakõõluse 4. sõrme; 17 - ulnar sirutajakõõluse randme; 18 pikkune röövija pöial; 19 -zubchataya ventral lihaste (rinna osa).

Joon. 2. põhjalik õlavöötmelihaseid kariloomade: 1 -rombovidnaya (kaelaosa); 2 - rombikujuline (rinna osa); 3 - käik ventral (kaelaosa); 4 - käik ventral (rinna osa); 5 - rind õla osa pinnast; 6 - rind pind küünarvarre 7 - nadrёbernaya trepikoda; 8 - sirge ribi; 9 - sügav rind; 10 - sälgud dorsaalses vdyhatel; 11 - BRISTLECONE semispinal ja seljalihased; 12 - pikkus tagant; 13 - scalenus 1. roide.

Joon. 3. lihased rinnakorvi jäseme (mediovolyarnaya poolel) hobune (I), veised (II) ja siga (III): 1 - predostnaya; 2 - subscapularis; 3 - tensor fascia küünarvarre 4 - suur ümmargune; 5 - pika pea kolme peaga õla; 6 - kolme peaga mediaalne pea õlgade; 7 - küünarluu; 8 - sünoovia tupe kolme otsaga õlavarrelihasesse; 9 - klyuvovidnoplechevaya; 10 - biitseps; 11 - brahhiaalne, ulnar ja radial pea sügavale digitaalse painutaja-; 12 - kõõlusstruktuuride pea sügavale digitaalse painutaja-; 13 - ulnar painutaja- randme; 14 - radiaalne painutaja- randme; 15 - lihasesisene kiir 16 - pealiskaudne sõrme painutaja-; 17 - kõõlusstruktuuride pea pealiskaudne sõrme painutaja-; 18 - kõõluste sünoviaalmembraani mantel; 19 - keskmine interosseous lihaste; 20 - 5. sõrm röövija; 21 - lühike painutaja- ja 5. sõrme; 22 - lähendajalihases ja 5. varba; 23 - 2. sõrm röövija; 24 - lühike painutaja- 2 nd sõrme; 25 - 2. sõrme lähendajalihases; 26 - kõõlus mantel pealiskaudne sõrme painutaja-; 27 - kõõlus mantel sügav digitaalse painutaja-; 28 - edasi limaskestade kott.

+++

rinnaõõnes (Cavum Rindkerevigastused), süvend looma keha, mis asub osakonna rindkere pagasiruumi. Limited külgedele, ülemine ja alumine rindkeret ees - sissepääs Hilbert space (vahel paiknevad esimese paari ribisid) ja tagasi -. Diafragma eraldab Hilbert space kõhuõõnde .. Hilberti ruumi. Asub rindkere elundite.

+++

Ees rinnal torso (Rindkere), osa looma keha, sealhulgas rinna lukustusainega tema lihased ja rinnaõõnesse organitega asub see. Rindkere eristada topografeanatomich. piirkond: turja, seljapiirkonnas, külgne, kõhu- ja anterior rindkere seina. Ees piiri rindkere seina - esimene Rinnalülid ja esimese paari ribisid tagasi - viimase Rinnalülid ja viimase paari ribisid koos roidekaarega.

On rindkere seina naha alla, nahaaluskoe, pindmine pealispinda, podfastsialnoy kiudaineid ja lihased asub sügaval pealispinda (joon. 1), kontrolli rindkere jäsemed ja hingamisteede lihaseid. Esimeses rühmas on kõige olulisemad lihased trapeziusesse rombi, Lai tagasi, kõhu- käik, brachiocephalic ja rind. Autor hingamisteede lihased on selja-, kõhu-, roietevahelised. Võimas hingamisteede lihaste - diafragma. Verevarustus annab harud aksillaararterisse ja RANGLUUALUSE ja roietevahelised arterites. Inverteerib kudede ja organite G .. roietevahelised ja rindkere närve.

Logige rinnaõõnesse moodustub esimese Rinnalülid, esimene paar ribi, rinnaku käepide. Rindkere sisselaske paigutatud paari longus Colli lihaste hingetoru, söögitoru (joon. 2, 3), veresooned, närvid ja rinnajuha lümfisõlmed. Tagasein rinnaõõnesse on esindatud tugevalt nõgusad suunas kraniaalne membraan. Rindkereõõnt on kuju tüvikoonusega viltuse cut-off alus. Toas on kaetud hilar pealispinda, mille tihe parietal kopsus. Near teraga selg rinnakelme on suunatud ventraalselt ja nimetatakse keskseinad. Samal nimi rinnakelme teiselt poolt moodustab see keskseinad, kus asuvad sobivalt hingetoru, söögitoru, veresooned, närvid, lümfisõlmede ja noortel loomadel - harknääre. Paremale ja vasakule kopsud hõivata suure osa rinnaõõnesse, tihedalt küljes selle seinad ja teiste organite rinnaõõnesse. Õige kopsu kõigil loomadel üle vasakul. Süda paikneb tervenisti mediastiinumi keskmine tase 3 kuni 6-nda ribi vasakul kesktasapinnaks keha ja külgneb vahetult vasakul seina ribi. Kaudaalne vena Viini läheb kortsu mediastiinumi kopsukelme mediaalne pind parema kopsu. Ventraalselt see venib õigus freenilist närvi, vasakule läheb mediastiinumi pinnale jäänud kopsu. Paremale ja vasakule uitnärvist tungida rinnaõõnesse selgmises seina hingetoru. Rindkere mõistvalt pagasiruumi piiri on küljel organite rinnalülisid. Rinnaõõnes ka selgmine ja ventraalses rinnus, bronhide lümfisõlmed ja lümfisõlmede südame särk. Mediastiinumi on ka rindkere aordi ja kopsuarteri, kraniaalse vena Viinis, rindkere kanalis, vasakule paardumata Viinis.

Patoloogia - vt eraldi artikleid pühendatud haiguste organite G. Näiteks müokardiit, pleuriit, kopsupõletik ...

Lit.: Sadowski NV, topograafilise anatoomia loomad, Moskva, 1960; Akajev AI, anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1975.

Joon. 1. lihaseid rinnakorvi veised keha eemaldamise järel rindkere jäseme: 1 - pikkus kaela; 2 - poperechnoostistaya pealispinda; 3 - hambulise dorsaalses vdyhatel; 4 - dorsaalses hammastega vydyhatel; 5 - podvzdoshnorёbernaya; 6-8 - trepid; 9 - rinna osa ventral serratus; 10 - sirge ribi; 11 - välised roietevahelised; 12 - pikkus tagant; 13 - välise kaldus kõhu; 14 - kõhusirglihas; 15 - 13. roide; 16 - sisemised roietevahelised lihased.

Joon. 2. topograafia rinnaõõnes kariloomade pärast eemaldamist õige rannikuala seina: 1 - parema jala diafragma; 2 - kõõlusstruktuuride kesklinnas diafragma; 3 - rannikuala osa diafragma; 4 - diafragmalnye veenides; 5 - saba- keskseinandi lümfisõlmi, rinna- söögitoru pagasiruumi uitnärvist; 6 - bronhide arter, söögitoru ventral uitnärviga pagasiruumi; 7 - haru kopsuarteri, kopsuveeni; 8 - õigus freenilist närvi, traheal-mine bronhid; 9 - kraniaalse vena Viinis; 10 - saba- vena Viinis; 11 - extra osa valgust; 12 - söögitoru; 13 - aordi rinnajuha, rindkere osa sümpaatilise pagasiruumi; 14 - longus Colli lihaste; 15 - Front roietevahelised arteri ja Viinis; 16 - Lüliarter n Viinis; 17 - stellaatsete ganglion, rёbernosheyny barrel (arteri ja Viinis); 18 - hingetoru; 19 - sisemine rinnanäärme arteri ja Viinis; 20 - brachiocephalic arteri; 21 - õigus vatsakese südame; 22 - südame särk; 23 - rinnakorv; 24-6 lülist; 25 - 6. Kylkirusto; 26 - tera ja lihaseid.

Joon. 3. topograafia rinnaõõnes on ristlõikes keha tasandil 5. Rinnalülid: 1 - 5 th Rinnalülid; 2 - tera; 3-5 lülist; 4. - 6. roide vahelt; 5-5 lülist kõhre; 6 - rinnakorv; 7 - sümpaatiline pagasiruumi; 8 - olecranon; 9 - aordis; 10 - vasakul paardumata Viinis; 11 - söögitoru; rindkere kanalis, õige uitnärviga; 12 - vasak bronhis vasakul freenilist närvi; 13 - õigus bronhis jäänud uitnärviga; 14 - tipmine vasema kopsu; 15 - südame vasaku kopsu; 16 - saba- tipmine lobe õigus kopsu; 17 - südame lobe õigus kopsu; 18 - südame särk, külgne rinnalihaseta; 19 - sisemine rinnanäärme arteri ja Viinis; 20 - kopsuveenid; 21 - saba- vena Viinis; 22 - õigus aatrium; 23 - õigus freenilist närvi; 24 - vasaku vatsakese; 25 - õigus vatsakese südame; 26 - vasak koda.

+++

grundimmunitet (Saksa grund, liitsõnades -. Esmane märkimisväärne ja immuunsus), riigi immuunsuse pärast esmast immuniseerimist antigeenide andes pärast uuesti kasutusele antigeeni läbi optimaalse aja jooksul kõrge immunoloogiline mõju. G. on suur tähtsus ennetamiseks teetanuse, pahaloomuline turse jne loomahaiguste. Põhimõtteliselt asutas hyperimmunization meetod, et saada seerumid.

+++

veregrupi, vere viirustest iseärasusi määratletud kombinatsiooni pärilik punaliblede antigeenidega; See ei muuda kogu elu loomade (inimese). G. et. Abil saab ühendada loomade sama liigi teatud rühma vastavalt sarnasus nende veri antigeene. G. To. Alustada moodustuda algperioodiga embrüonaalse arengu mõjul alleelsed geenid, mis määravad omadusi Erütrotsüütide antigeenide. Kuuluvad konkreetsesse GK., Lisaks Erütrotsüütide antigeenide (aglutinogeene, tegureid A ja Tuba), see sõltub plasma avastatav tegurid {{}} ja {{}} (antikehad või aglutiniinid). Reaktsioon sama nime aglutinogeene ja aglutiniine (nt A + {{}}, {B + {?}}) Tekib erütrotsüütide aglutinatsiooni (hemaglutinatsiooniga) ja nende edasine hemolüüs. See koosmõju põhjustab veregrupi vastuolu on võimalik ainult läbi vereülekannete, et rühm. . G. Luua standard loomade seerumis kasutatakse - reagendid sisaldavad ainult ühte on tähistatud spetsiifilise antikeha antigeeni. Et teha kindlaks, GK. Standard seerumi segati (klaasist) õppis verega. Katse vere kuulub GK., Kuid seda ei juhtunud seerumi aglutinatsiooni. Aglutinatsiooni reaktsiooni määramisel kasutatakse GK. Linnud ja sead. Reaktsioon conglutination eriti hemolüüs kasutatakse määramiseks GK. Veistel. Antigeenid GK. Olgu suurtähtedega aastat. tähestik (A, B, C, ... P, K ja t. d.) vastavalt rahvusvahelisele nomenklatuurile. G. Täielik kirjalikult valem. Seisukohal, et nii Erütrotsüütide antigeenide antikehad ja seerumid. Veistel tuntud süsteemid GK 12 toestavad umbes 100 antigeenide sead -. G. süsteemid 15 ja 50 antigeenidele hobused -. 7 ja 26 antigeenide lambad - 7 või 28 antigeene.

Erinevad kombinatsioonid antigeenide toota kümneid või sadu liike G. To. Loomad sama liigi. Kõik GK. Kvalitatiivselt võrdsed, kuid grupp erinevusi tuleb arvesse võtta vereülekannete kaudu ja siirdatavad koed ja elundid. Praktikas geneetiliste süsteemide GK. Kasutatud kontrollida loomade päritolu, analüüsis geneetilise struktuuri tõugu karja ja seotud gruppe. Geoloogilise uuringu tegemist potentsiaalsete geneetiliste linke G .. majanduslikult kasulik tunnused põllumajandusloomadele. Vaata. Ja Rh faktor.

Lit.: Tikhonov VN Geneetiline süsteemide veregruppide loomade, Novosib., 1965; Merkuryeva EK, geneetilised alused valikut veistel, M. 1977.

+++

Song (Song), astudes siseorganeid naha alla või kõrvalasuvasse õõnsuselt väljaulatuv limaskesta tema kest (kõhukelme, rinnakelme, jne ..) füüsiliste või äsja moodustatud ava (trauma). IN eristada: hernial ava või hernial ring, hernial sac, sisu song sac song ja väliskesta (nahk). Kui sa murda kõhukelme keha satub nahaaluskoe, antud juhul me räägime kaotus nahaalune keha (nahaalune prolaps) (joon. 1). G. jagatud kaasasündinud ja omandatud. G. kaasasündinud väärarengute juhtuda, kui kõhulihaseid, lõhki nabanööri ring, laiendatud tupe kanal. Omandatud G. ilmneda suurenenud intraperitoneaalselt rõhu rasedusest põhjustatud, raske sündi, samuti haiguse kestust kopsude, seedetrakti või hingeldus urineerimine. Et soodustada teket G. laienemine kubeme või reieluu kanalid, nabanööri ring, tühimikku valge joon ja kõhu, kahju, kurnatus. G. asukoht võib olla: nabanööri, munandikoti (joonis 2), jalgevahe külgmised kõhu valge joon diafragmaal-; sümptomid - ja vpravimye nevpravimye. Kui vpravimyh G., asendi muutmisega looma keha ja sisu songa sac palpatsioon liigub vabalt kõhuõõnde, mis võimaldab määrata väärtus, asukoht ja määrata kuju songa avamist.

G. Nevpravimye teel tekkinud liited vahel song sac ja hernial sisu, kui rikkumine on songa sisu, äge põletik ja haavandid juuresolekul song pealisriie. Kui nevpravimoy G. näitab kohest kirurgilist sekkumist.

Kaotus organ võib olla vpravimym ja nevpravimym. Kuna suurtes kogustes augud kõhuorganite väikeste loomade nihutatakse nahaaluskoesse (joon. 3) ja seega suurtes nahaaluse lihaste võimalik kihistumisele. Õõnsus kohta rulli eristada ümbritsevatesse kudedesse tõttu armkoe.

G. ravi - operatiivne. Ravi munandikoti kastreerimine oli kaasas üheaegne suletud meetodil; kuldid otsale ka song sac ja tihe õmblused välise kubemekanalist.

Lit.: Tselishev LI, traumaatilise song lehmade "Veterinaarmeditsiini" 1966 nr 6; Magda II Itkin B. 3. Voronin II operatiivkirurgia põhitõdesid topograafilise anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1979.

Joon. 1. song skeemid (A) ja kaotus organismis (B): 1 - hernial avamist; 2 - hernial sac; 3 - hernial sisu; 4 - pealisriie song; 5 - kaela song; 6 - keha song; 7 - põhja songa sac; 3 - sidekoega.

Joon. 2. intravaginaalse ühepoolne ja vasakpoolse song siga.

Joon. 3. Kaotus Libedik ja soolestiku lambad.

+++

Näriliste (Närilised), kõige arvukam grupp klassi imetajad, morfoloogiliselt iseloomustab tugev areng lõikehambad, kihvad ja vähene volditud pind purihammaste. G. Freesid on jätkuks lõualuu ja kasvab kogu elu jooksul. Nende tipptasemel Self-kustutav (tänu erinevate kõvadus emaili ja dentiini). Alalõualuu on võimalik liikuda edasi ja tagasi ja mõlemal küljel, mis koos kuju molaare hõõrdumise soodustab paremat taimse toidu. G. irdumine sisaldab hinnanguliselt umbes 1700 liiki, 34 perekonnad, see on laialt levinud kõikidel mandritel maailmas. Kõige liigirikas pere hamstrid, hiired ja oravad (vt. Lisab p. 145). Enamik G. - väikesed loomad. Neid iseloomustab kiire kasv, lühike eluiga, kõrge kohanemisvõime tingimused. olemasolu. G. - viljakamaid loomad imetajate hulgas; aretada aastaringselt. G. Enamik neist on pooleldi maa-aluse eluviisi Burrows, kuid toituvad pinnale.

Mõned G. (valgud, nutria, ondatra, kobras) on allikas karusnahad. G. Väike tundra oleks toiduks karusloomade. Paljud liigid G. kasutatakse katseloomadel. Kuid enamik liike G. (hiired, rotid, uruhiired, hamstrid, maa oravad, liivahiired jne) on kahjurid põllumajanduse (eriti vilja). Objektid loomade (eriti sigalates linnukasvatushooned) asustatud synanthropic G. - rotid ja hiired, mis on kohandatud olemasolu lähedal inimesi. Suur karjakasvatusettevõtetest, kompleksid, liha ja kala töötlemise tehas, sööda Mill arv võib ulatuda kümnete tuhandete. Paljud liigid on G. veehoidla selliste patogeenide ohtlikud nakkused, nagu inimese katk, leptospiroosi, tulareemia, marutaud, sigade roos ja teised. Nagu mehaanilised vektorid G. kaasa levikut kõige nakkus- ja parasiithaigused loomi. Nagu prokormitelyami erinevate ektoparasiidivastast, G. loovad eeldused tekkimiseks ja säilitamiseks looduslike fookuskaugus haigused (brutselloosi, toksoplasmoos, listerioos, papagoitõbi jt.). Hea kahju G. põhjus sööda ressursse söödaveskite, teravilja liftid, laod, korstnad, haystacks, põllud ja karjamaad. Lisaks hävitab sööda, loomade ja nende kahjustusi. Arvu piiramine ja hävitamine kahjulike liikide, see on teinud erinevaid võimalusi (vt. Näriliste).

Lit.: Sokolov VE, süstemaatika imetajad, [h. 2], M., 1977; Bondarenko NV, Poljakov IY, AA Strelkov kahjulike ümarusside, lestad, närilised, 2nd ed., L. 1977.

1 - Chip; 2 - Forest Dormouse; 3 - pika küünistega maaoravad; 4 - valk; 5 - juuksed rott (Pasyuk); 6 - must rott; 7 - ühine hamster; 8 - majahiirest; 9 - väike hüpiklane; 10 - väike Gofferi; 11 - ondatra; 12 - Beaver; 13 - okassiga; 14 - Lõuna-kase hiir; 15 - Peruu merisiga; 16 - keskpäeva liivahiirt; 17 - nutria; 18 - stepp Lemming; 19 - Altai zokor; 20 - marmot-tarbagan.

+++

mudakuuri koos meditsiinilistel eesmärkidel erinevate looduslike muda (järvemuda, muda, turvas, vulkanich.). Ravitoime muda alusele komplekssest stiimulitele (termiline, keemiline, radioaktiivne). G. parandab vereringet ja ainevahetust, kiirendada resorptsiooni põletikulise eksudaadi, fibriin, sidekude, vere hüübimist, valu vähenemisest reageerimist ja taastamist häiritud füsioloogilisi funktsioone elundite ja kudede. Too t 40-55 {{°}} C ravimuda kasutatakse taotluse vormi jäsemete - vormis vannid. Ravi kestus 40-50 minutit. G. läbi iga päev või ülepäeviti kuni positiivne mõju. Näidustused: lihaste ja liigesekõhre reuma, mastiit, mumpsi, alaägeda ja kroonilise põletikulised protsessid liigesed, kõõlused, luud, nõrk tervendav haavad, endometriiti, vaginiit, häired seksuaalse tsükli naistel ja teised Vastunäidustused :. äge põletik, veritsemine, pahaloomulised kasvajad. Vaata. Füsioteraapia ja kirjandust. käesolevas artiklis.

+++

humoraalne regulatsioon vt. Neurohumoraalsete reguleerimist.

+++
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

Г

 1. Artikkel 28. Avalik ühendused kaitseks kodanike õiguste tervishoiu valdkonnas
  1. Kodanikel on õigus moodustada liite kaitseks kodanike õiguste tervishoiusektoris, mis moodustati vabatahtlikkuse alusel. 2. Avalik ühendused kaitseks kodanike õigusi Vene Föderatsiooni õigusaktide kohaselt tervisekaitse et osaleda arengu tervishoiu valdkonnas määruste ja tegelevad
 2. Artikkel 4. aluspõhimõtted tervist
  Aluspõhimõtted, tervis on: 1) kodanike õigusi tervishoiusektoris ning tagada nende õiguste riigigarantiidega seotud; 2) prioriteedi patsiendi huvides, kui pakkuda arstiabi; 3) prioriteeti laste tervist 4) sotsiaalse kaitse kodanike kaotuse puhul tervisele; 5) vastutus riigiasutuste ja
 3. Artikkel 65. arstlik läbivaatus
  1. tervisekontrolli inimene on kogum meetodeid tervisekontrolli ja meditsiinilised uuringud, et kinnitada seda inimeste tervislikku seisundit, mis toob algav õiguslikult olulised tagajärjed. 2. tüüpi arstlik läbivaatus on: 1) uurimine joobeseisundis (alkohol, narkootikumid
 4. Alused rahvatervise alaste õigusaktide
  "Alused õigusaktide Vene Föderatsiooni tervishoid" (kinnitatud relvajõudude Venemaa 1993/07/22 N 5487-1.) (Muudetud 07.03.2005.) Üldsätted Artikkel 1. kaitsta kodanike tervist tervisekaitse - kogum poliitilisi, majanduslikke, õigus-, sotsiaal-, kultuuri-, teadus-, meditsiini-, hügieeni-, hügieeni- ja anti-epideemia meetmeid
 5. Artikkel 98. Vastutus tervise valdkonnas
  1. organite riigivõimu ja kohaliku omavalitsuse ametnikud organisatsioonid vastutavad selle eest, kaitsemeetmete rakendamisest ja inimõiguste järgimine ja vabaduste tervise valdkonnas, Vene Föderatsiooni õigusakte. 2. Meditsiiniline organisatsioonid, tervishoiutöötajate ja farmaatsia töötajad vastutavad vastavalt seadusele
 6. Artikkel 52. Õiguste rasedate naiste ja emade tervishoiusektoris
  1. Emadus Vene Föderatsioonis on kaitstud ning julgustas riigi poolt. 2. Iga naine raseduse ajal, sünnituse ajal ja pärast sündi ette abi raviasutused raames riigigarantiide andmise vaba arstiabi kodanikele. 3. Tagada piisav toitumine rasedad, imetavad emad ja lapsed
 7. Artikkel 9. asutuste vastutusel ja kohalike omavalitsuste ametnikud organisatsioonide õiguste tagamise kodanike tervise valdkonnas
  1. riigiasutused ja kohalikud omavalitsused, arstiabi ja muud organisatsioonid, teostada koostööd, et tagada kodanike õiguste tervishoiusektoris. 2. organite riigivõimu ja kohaliku omavalitsuse ametnikud organisatsioonid oma pädevuse piires vastutab turvalisuse valdkonnas tervishoiu garantiid,
 8. Artikkel 18. Õigus tervisele
  Igaühel on õigus tervise. 2. õigus tervishoiule on sätestatud keskkonnakaitse, loomine ohutud töötingimused ja soodsatele töötingimustele, elu, vaba aeg, haridus ja koolitus kodanike, tootmise ja toodete müük piisava kvaliteediga toitu, kvaliteetne, ohutu ja taskukohaste ravimite, samuti ligipääsetavate ja kvaliteet
 9. Artikkel 88. Riigi kontrolli meditsiinilise tegevuse kvaliteet ja ohutus
  1. Riigi kontrolli meditsiini kvaliteedi ja ohutuse teostatavate organite riigi kontrolli vastavalt oma volitusi. 2. Riigi kontrolli meditsiinilise tegevuse kvaliteedi ja ohutuse toimub: 1) järelevalve tõhustamine, Vene Föderatsiooni, riigiasutused, kohalikud omavalitsused,
 10. Artikkel 36 palliatiivhoolduseks
  1. Palliatiivne arstiabi on keeruline meditsiiniline sekkumine vabaneda valu ja abi teiste ilmingutest haigus, et parandada elukvaliteeti haige kodanikele. 2. Palliatiivne ravi võib osutada ambulatoorselt ja haiglas meditsiinitöötajad, kes on koolitatud andma
 11. Tutvu A. H .. õiguslik reguleerimine meditsiinilise tegevuse tänapäeva Venemaal, 2008
  Väärtus eetilisi ja õiguslikke kategooriaid regulatsioonis sotsiaalsete suhete sfääris meditsiinilise tegevuse taseme regulatsioon sotsiaalsete suhete sfääris arstlikku tegevust meditsiinieetika. Probleemid suhete eetika ja seaduslikkuse biomeditsiinitehnika eetika, interdistsiplinaarse filiaal teadmisi, mis reguleerib meditsiinilise tegevuse kontekstis õiguste kaitsmine
 12. Artikkel 11 keeldumise keeld arstiabi
  1. Eitamine arstiabi vastavalt programmile riiklike tagatiste tasuta arstiabi elanikele ja laadimise oma arsti organisatsioon, kes osaleb programmis, ja tervishoiuteenuse osutajatele sellised meditsiinilised organisatsioonid ei ole lubatud. 2. Meditsiiniline abi vormis avarii on meditsiiniline organisatsioon ja
 13. Artikkel 5. vastavus kodanike õigusi tervishoiusektoris ning tagada nende õiguste riigigarantiidega seotud
  1. tervise tegevust tuleks põhineb arusaamal, järgimist ja inimõiguste kaitse ning kooskõlas üldtunnustatud põhimõtete ja rahvusvahelise õiguse norme. 2. Riik pakub tervishoiu kodanikele, sõltumata nende soost, rassist, vanusest, rahvuse, keele, haiguste olemasolu, tingimused, päritolu, omandi ja ametliku staatuse, koht
 14. Artikkel 62. kohtuarstliku ja kohtupsühhiaatriaekspertiisi
  1. Kohtuekspertiisi ja kohtupsühhiaatriaekspertiisi läbiviimiseks, et tuvastada asjaolud tõendatuks konkreetsel juhul, meditsiiniasutustes eksperdid vastavalt Vene õigusaktid riigi kohtuekspertiisi tegevuse. 2. kord kohtuarstliku ekspertiisi ja kohtupsühhiaatriaekspertiisidele ja määramise kord
 15. Artikkel 19. Õigus arstiabile
  1. Igaühel on õigus arstiabile. 2. Igal inimesel on õigus arstiabi garanteeritud summa, tasuta vastavalt programmile riiklike tagatiste tasuta arstiabi kodanikele, samuti saada makstud meditsiini ja muude teenuste, sealhulgas lepingu alusel vabatahtlikku ravikindlustust. 3.
 16. Artikkel 1. Määruse selle föderaalseaduse
  See föderaalõigusega reguleerib suhteid, mis tekivad valdkonnas tervisekaitse Vene Föderatsiooni (edaspidi - tervishoiusektoris) ja määrab: 1) õiguslikke, organisatsioonilisi ja majanduslikke põhimõtteid rahvatervise kaitse; 2) õigused ja kohustused mees ja kodanik, üksikute gruppide tervishoiusektoris, tagada realiseerimise neid õigusi; 3) õigused ja
 17. Artikkel 87. Kontroll meditsiinilise tegevuse kvaliteet ja ohutus
  1. Kontroll meditsiini kvaliteedi ja ohutuse tegevuse järgmistes vormides: 1) riigi kontrolli all; 2) institutsionaalse kontrolli; 3) sisekontroll. 2. Kontroll meditsiini kvaliteedi ja ohutuse läbiviidud tegevusi: 1) nõuete täitmise eest meditsiinilist tegevust, Vene Föderatsiooni õigusaktidele;
 18. Artikkel 24. Töötajate õigused hõivatud teatud liiki töö tervist
  1. Selleks, et kaitsta töötajate tervist ja säilitamise võime töötada, ennetamise ja varajase avastamise kutsehaiguste töötajate töökohtadel kahjulik ja (või) ohtlik tootmistegurite, samuti sätestatud juhtudel Venemaa õigusega, töötajate teatavat liiki töö läbida kohustuslik arstlike. 2. Nimekiri
 19. Artikkel 64. ekspertiis hoolduse kvaliteeti
  1. ekspertiis arstiabi kvaliteedile on tehtud selleks, et teha kindlaks rikkumise tervishoius, sealhulgas hinnangu õigeaegsust oma kohale, õige valik meetodeid ennetamine, diagnoosimine, ravi ja rehabilitatsiooni, mil määral saavutatakse kavandatud tulemusi. 2. hindamise kriteeriumid ravi kvaliteeti moodustuvad rühmad haiguste või seisundite põhjal
 20. II osa hõivamine meditsiini ja farmaatsia tegevus
  Artikkel 12. aktiivsus meditsiini ja farmaatsia aktiivsus meditsiini ja farmaatsia tegevus lubatud isikutele, kes on saanud spetsiaalse väljaõppe ja pealkirjad nende kõrgemad ja keskerihariduse haridusasutuste NSVL. Välisriikide kodanikud ja kodakondsuseta isikud, kellel on alaline elamisluba NSVL, eriväljaõppe saanud ja pealkiri asjakohaste