meditsiin || psühholoogia
Medical parasitoloogia / haigusliku anatoomia / pediaatria / Patoloogiline füsioloogia / otorinolarüngoloogia / Tervishoiusüsteemide korraldamise / onkoloogia / Närvikliinik / Pärilikud, geneetilised haigused / Naha ja suguhaigused / Ajalugu meditsiin / nakkushaigused / Immunoloogia ja Allergoloogia / hematoloogia / Valeology / Intensiivravi Anestesioloogia ja elustamist esmaabi / Tervis ja sanepidkontrol / kardioloogia / veterinaaria / viroloogia / Internal Medicine / Sünnitusabi ja günekoloogia
« eelmine järgmine »

В

+++

kunstliku vagiina (lat tupp -. tupe), seade saamise spermatosoidide tootjaid põllumajandusloomadele. B. Töötlemisviis ja. See põhineb stiimulitele, peenise asendades loomulik ärritajale haarava vagiina normaalseks ilmingud reflektoorne ejakulatsioon. Selline ärritajate idas ja. teenida teatud temperatuuril (40-42 {{?}} C) oma seinad, survet (40 mm Hg. Art.) mõjuvad peenise ja vagiina libe kummipind kaamera. B.. kõikide loomaliikide koosneb kahekordse seinaga silindri. Välimine silinder - eebenipuu, kummist või metallist, sisemine - siledast kummist elastne kamber (toru), mis on sisestatud peale välisserva silinder. Välimine Silindri otsik kallates vahel ballooni seina õõnsus sooja vee ja õhu süstimist. Üks silindri on fikseeritud spermopriёmnik (klaas, plastik, kumm, plastik).

Et saada spermatosoidide pulli ja kasutamine V .. kolm võimalust; kummist silinder, alumiiniumist silinder, mille üks ots see ballonoobrazno pikendada (joon. 1), lühendatud vagiina kummist silindri ja plastpudeli spermopriёmnikom (joon. 2). Lammaste kasutada VA ja eboniit.; metssiga - kummist vagiina, mis on ette nähtud pullide, kuid lühendatud 10-12 cm, veega täidetud metallist B. ja koosneb kahekordse seinaga korpus ja tupe ise, mis pärast sperma on asendatud teise .. B.. jaoks täkk koosneb alumiiniumist välimise toru kokkutõmmatud kaela spermopriёmnika kummist ja kummi kambris. Vaata. Ka kunstlik viljastamine põllumajandusloomad.

Joon. 1. kunstliku vagiina pulli laienemisega disain ballonoobraznym kodumaa.

Joon. 2. Lühendatud kunstliku vagiina pulli koos plastpudeli spermopriёmnnkom.

+++

vaginismus (Vaginismus), spastiline kokkutõmbumine tupelihaste seksuaalvahekorra ajal või kunstlikuks viljastamiseks. Jälgige naised kannatavad tupepõletik ja vestibulitis, tugevalt arenenud neitsinahk ja suurenenud närvis erutuvust. Q. Kui sperma on pressitud tupest, mis põhjustab viljatust. B. Et vältida vaginiit ravitud patsientidel emased või vestibulitis.

+++

vaginiit (vaginiit), tupepõletikku. Tavaliselt esineb koos põletik vestibüül (vestibulovaginit). B. on seroosne, katarraalne-mädane, phlegmonous ja diphtheritic; voolu - äge ja krooniline. Tekkida vigastuse sünnituse ajal, paaritumise või kunstliku viljastamise tulemusel kasutamine mitte-steriilseid instrumente osutamisel sünnitusabi ja viljastamisel loomad, samuti vibrioos (vt punkt. Kampülobakter), trihhomonoos ja teised. Nakkus- ja parasiithaigused. Seroosne B. iseloomustab turse kudedes, punktkeratopaatiat hemorrhages ja haavandid limaskestaga vabastamist Tõsise ootamatu vedeliku, katarraalne-mädane V. - turse häbeme vabastamist muco-mädane eritist. Tupe limaskest hyperemic kest kaetud haavandid, erosioonid ja verejooks. Kui täheldatakse diphtheritic V. palavik, verise vedeliku eritumist lõhn. Tupe limaskest on kaetud fibrinoossete filme ja haavandid. Kui phlegmonous Q - palavik, mädane eritist segunemisest surnud kudedes. Prognoos seroosseid ja katarraalne-mädane B. soodsad kui phlegmonous ja diphtheritic V. - ettevaatlik.

Ravi. Kui seroosseid ja katarraalne-mädane tupe douche V. lahendusi antiseptiline aine (söögisooda, kaaliumpermanganaadi, furatsilin, Gramitsidiini vesinikperoksiid). Kui phlegmonous ja diphtheritic V. vastunäidustatud douching on soovitatav kasutada õliemulsioonides: furatsilinovoy, sintomitsinovoy, gramitsidinovuyu, Vishnevsky liniment. Haavandid tömbistavad 3-5% nym hõbenitraadi.

Ennetamine: vastavust veterinaar- ja sanitaartehnika eeskirjade Barnyardi ja ka pakkumise sünnitusabi ja viljastamisega looma.

Lit.: GV Zvereva, Homin SP, naistehaiguste haigus lehmad, K., 1976.

+++

Vaseliin (Vaselmum), homogeenne pastataoline puhastatud segu tahkete ja vedelate naftasaaduste süsivesinikud, lõhnatu. Vees lahustub veidi alkoholi, soovitavalt õhu, bensiini, kloroform, taimeõlid ja rasvad. See ei muuda isegi mõjul tugevad happed. V. ei imendu ja takistab imendumist teised. Ained. Seda kasutatakse alusena pindaktiivsed salvid ja pastad, samuti pehmendava. Salvestatud hästi suletud mahutites jahedas kohas.

+++

vaseliinõli (Oleum Vaselini; PC), vedel parafiin, süsivesinike segust saadud naftafraktsioonides puhastada pärast destilleerimise petrooleumi. Värvusetu õlijas vedelik, vees lahustumatud ja alkohol. See võib segada taimeõlisid. Seda kasutatakse välispidiselt alusena vedelik salvi, lahustina narkootikumide, mõnikord suuliselt antud lahtistina (suured loomad kuni 1000,0 g, siga, lammas 100,0-200,0 g). Säilitada kaitstud kohapeal.

+++

vasopressiini (ladina vas -. purgi ja Presso - purustada), Neurohüpofüüs hormooni. Oktapeptiidi koosneb 8 aminohapet. V. põhjustab vasokonstriktsiooni tegutsev silelihaste oma seinad, on antidiureetilise toime, hoides reabsorptsioonile vee neerutuubulitesse.

+++

vasektoomia (ladina vas - laeva ja kreeka ektome - ekstsisioon ..), ekstsisioon spermioprovoda; valmistamise meetod, sondid (pullid, jäära, kuldid ja täkud harva), saadaval tingimustel mis tahes majandusele. Vazektomirovannye meestel säilitavad võime seksida, kuid naistel on ilma rasestumise võimalusega, sest seksuaalvahekorra ajal viis viimast vabastamise ainult saladusi lisaseadme näärmed. Spermid antud juhul kuuluvad üldine õõnsuses tunica vaginalis munandite, mis imenduvad ja ergutama mõju organismile haaratava. Vazektomirovannye meestel on väga aktiivsed, on parim sondid, stimulandid. On mitmeid viise V. meestel.

Meetod Krasnitskogo. Nädal fikseeritud paremal asendis; valmistada operatiivne valdkonnas. Sisesta naha all on mõeldud Lõikejoone 5,0-7,0 ml 1% alkoholisisaldusega lahust novokaiinille adrenaliini. In sabapoolsete pind kaela munandit, munandit paralleelselt õmblust, läksid ta, 0,5-1 cm, katkesta nahale pikkus ei ole suurem kui 4 cm, siis lõika läbi lihaste ja elastne nahk, pealispinda, lihaskiudude levator munandite ja üldise tunica vaginalis. Selleks, et mitte vigastada suure hulga laevade seemnekäikudes pael tunica vaginalis sisselõige üldine hooldus. Spermioprovod jäädvustada anatoomiliste pintsettidega ja pärast otpreparovki laevad lõigatakse kääridega. On kahju (välja arvatud ühise tunica vaginalis) kehtestada 4-5 pistet Okslikust õmblust. Õmblused 8-10 päeva katta kihi ichthyol steriilne salvid.

Meetod Shipilova. Sisselõikeid kraniaalsel pind kaela munandit, kus levator lihaskiudude välise munandid ei liigu, ja lihtsam avastada spermioprovod. Pärast lahkamine üldise tunica vaginalis süstitakse haava nimetissõrme ja haarata neid spermatic nööri spermioprovodom. Vabastades spermioprovod alates soolekeset, tema eemaldatud (joon.). V. noormeeste saab teha ühe sisselõike.

Püha Andrease meetod. Lõhustumisel kõik kihid munandit ja tunica vaginalis'e levinud tipu munandit, eemaldada saba munandimanust ja lahkas ta esialgse osa spermioprovoda. Vaata. Samuti sondid ja kirjandust. käesolevas artiklis.

Seemnekäikudes juhe on eraldatud sperma-juhe vasektoomia viisil Shipilova.

+++

Wajda meetod gelmintolarvoskopii meetodit kasutatakse in vivo diagnoosimisel sooleussidega parasiidid hingamisteedes lammaste, kitsede ja hirvede. Petri tassis või Kellaklaasiga slaidi koos väikese koguse soojendatud kuni 40 t {? {}} C 3-4 vett olid pall fekaalid; 5-10 min, need eemaldatakse ja uuritav vedelik temperatuuril väikese suurendusega mikroskoobi. Muteerunud B. m.: 2-3 pallid fekaalide slaidile niisutatakse veega alates eyedropper pärast 30 minutit, eemalda fekaalid ja vee mikroskopiruyut.

+++

vaktsineerimise kasutamine vaktsiinide ja toksoidide tekitada aktiivset immuunsust nakkushaiguste vastu. B. loomad tootma profilakisloticheskoy (vaktsiinist) ja ravi (vaktsiini ravi) eesmärkidel. V. tõhusus sõltub õigeaegsust halduse, füsioloogiline seisund loomad, doosi, paljusus, tagant ja asetab kasutusele bioloogiline toode. V. läbi subkutaanselt, intramuskulaarselt, naha-, intravenoosselt, suukaudselt institutranozalno. Et kasutada mass B. aerosooli meetod.

+++

Vaktsiin-spetsiifiline meetod ennetamine nakkushaiguste vaktsiine. Keskmes peitub loomine AV kehas aktiivne immuunsus. B. ei saa nõustuda madala rammu, viimase raseduse ajal, kohe pärast sünnitust, palavik, nakatumiskahtlusest seda tüüpi voabuditelya. V. jagunevad tava- ja hädaolukorras. Planeeritud B. läbi, et ohutuse, kui kari on nakatumise ohus. See toimub teatud perioodidel, võttes arvesse puuduseks talud, ja vastavalt plaani anti-episootiliste väljatöötatud meetmeid veterinaarasutustelt. B. Sisemiselt kasutatakse haiguse korral, et kõrvaldada selle puhkemist. B. tõhus koos teistega. Veterinaaria.

Veterinaarkasutuse B. läbi vastu viirushaigused (marutaud, Aujeszky haiguse, suu- ja sõrataudi, sigade klassikalise katku, katku, rõugete kitsed, lambad rõuged, Kanade rõuged, Newcastle'i haigus, nakkushaiguste larüngotrahheiidi kanade, viirushepatiit on pardipoegade, nakkav pustuloosset stomatiit lambad) ja bakteriaalsed haigused (siberi katku, teetanuse, brutselloosi, leptospiroosi, karbunkul veiste ja lammaste botulism on naaritsad, pastörelloosile naaritsad, nakkushaiguste enterotoxemia lambad bradzot, pahaloomuline turse lambaid, düsenteeria lambatalle, sea roos, pastörelloosile veised ja pühvlid, lambad ja sigade salmonelloosi vasikad, sead, lambatalled, karusloomade, linnud, Kolibatsilloosi vasikad, põrsad, talled, karusloomade, diplokokkovaya septitseemia vasikate, lamba-, sea-, lamba- ja kitseliha listerioos, spirochetosis linnud).

Lit.: Gannushkin MS, General epizootology, 4th ed., Moskva, 1961.

+++

Vaktsiini ravi, nakkushaiguste ravi vaktsiinidega. Tuginedes korrata, rütmiline mõju organismile-spetsiifilise antigeense stimuleerivate koos tootmise spetsiifilisi antikehi ning suurendada üldist organismi vastupanu. Veterinaarkasutuse B. kasutatakse harva ja enamasti kroonilise nakkushaigustega (nt stafülokokk, streptokokk infektsioon).

+++

vaktsiin (ladina vaktsineeriti -. lehmanahka), konkreetseid ettevalmistusi mikroorganismidest saadud ja nende ainevahetusproduktide ning neid kasutatakse aktiivne immuniseerimine (vaktsineerimine) loomi selleks nakkushaiguste ennetamiseks ja ravi kohta. Loomad vaktsineeritud V., loob immuunsus patogeeni vastu millest see on valmistatud.

Järgmist tüüpi V.: Elavad, surnud ja keemilised V. anavaccine ja toksoidide. Sõltuvalt arvu antigeenidega VA, on nad jagatud monovalentsele divaktsiny ja lastehalvatuse. B. Live on valmistatud nõrgestatud (nõrgenenud) patogeensete mikroorganismide (bakterid ja viirused) tüved. Need tüved on tutvustatud looma kere, võib vohama elundite ja kudede ja stimuleerida immunoloogilisi reaktsioone põhjustamata kliinilised reaktsioonid ja loomade haigusi. Selle tulemusena vaktsineerimiseks elusvaktsiinidest loomad immuunsüsteemi poolt, vastavalt intensiivsuse ja kestusega ole sageli halvem immuunsus tuleneb loomulikust perebolevaniya. Selleks, et elada B. avaldas immunogeensete omadused, vaktsiini tüved peaks olema sarnane originaal virulentsem antigeense struktuuri.

Tapetud B. saadakse töödeldes virulentsem mikroorganismide keemiliste ja bioloogiliste ainete (formaliin, fenool, tiomersaali, antibiootikumid jne) Or füüsikaliste meetoditega (soojus, ultraviolettkiirgusele, ultraheli jne ..). Tootmiseks tappis V. vysokoimmunogennye valitud patogeeni tüvesid. Pärast nakatamist need loomad tapeti B. moodustatud immuunsuse intensiivsuse ja kestusega alla pärast vaktsineerimist live B. Suurendada immunoloogilise kasutamise efektiivsust surmatud V. depoo abiaineid ja ainete (alumiiniumhüdroksiid, aktiivsüsi, agar, pektiin, provitamiinid jne ) .. Veterinaarmeditsiinis V. elavate ja surnute kasutatakse peamiselt vaktsineerimist.

Vaccine valmistada keemilise ekstraheerimise antigeenide mikroobirakkudest. Veterinaarmeditsiinis, neid ei rakendata. Vaata. Vaktsineerimine ka.

Lit.: Veterinaaria-alased õigusaktid, ed. AD Tretyakova, v. 1, Moskva, 1972.

+++

palderjan (Valeriana officinalis L.), looduses või kasvatatud mitmeaastane taim pere palderjan; rahustit. Autor FH seeriaviisiline ettevalmistusi V. l.: Risoom juured, tinktuurid, paks ekstrakt, tabletid. Ravimi määramisel V. l. närvilise põnevust, närvilisus, spasmid koronaarveresooni ja soolestikku. V. l. manustada suukaudselt kujul tinktuurid, kreemid ja boolustesse kombinatsioonis teiste rahustite. Annuste risoomid ja juured palderjan tinktuuri ja lihtne: lehm 50,0-100,0 g; hobune 25,0-50,0 g; lambad 5,0-15,0 g; siga 5,0-10,0 g; koer 1,0-5,0 g; kass, kana 0,5-1,0 g

+++

Van den Berg meetod [nimel Hollandi arst X. Van den Berg (N. Van den Bergh)], määramise meetod bilirubiini veres. Arvestades asjaolu, et mõjul diazoreaktiva Ehrlich vereseerumis sisaldavad bilirubiini moodustatud azobilirubin (diazosol), andes seerumi roosa. Et 2 ml uuritava seerumi lisati 96 ml 4 {{?}} Tion alkoholi sadestuma valgu ja segu tsentrifuugiti 20 min. 1 ml selget tsentrifutata 0,5 ml lahustamiseks alkoholi rasvhapete ja 0,25 ml diazoreaktiva. Positiivse reaktsiooni ilmub intensiivne roosa värv. Summa bilirubiini määratakse kolorimeetriliselt.

+++

Van Slyke meetodeid [nimel Ameerika biokeemik D. van Slyke (D. Van Slyke)], kvantitatiivse määramise meetodid vere puhverdusvõime ja selle tase hapnikuga. Aluseline reserv vereplasmas määratakse masina Van Slyke (joon. 1). Põhimõte mõõtmine põhineb süsinikdioksiidi kogus seostatud vereplasmas pärast oma esialgse küllastumine CO2 atmosfääris sisaldavad 5,5% süsinikdioksiidi. Vereplasma pandi CO2 küllastumise unit, kusjuures plasma seondub palju süsinikdioksiidi, kuna see sisaldab tavaliselt arteriaalse vererõhu. Seejärel veri küllastatud CO2 kaasa Van Slyke seadme eelnevalt täidetud elavhõbeda ja 0,5 ml 1% ammoniaagi mine. Siis aparaadi manustatakse 0,3 ml 10% -list lahust H2SO4 ja 3 tilka oktüülalkoholi. Vesi valatakse lehtri ühine vedeliku taset aparaat on jõudnud punkti 2.5. Gaasi areng algab, ja kui elavhõbeda taset aparaat jõuab 50, seade on eemaldatud statiivi, tagurpidi 15-20 korda ja siis paika panna. Avada ettevaatlikult alumise klapi aparaadid ja vähendatakse järk-järgult ja tõstetud klaaskolb kuni elavhõbeda tase on kohakuti tase on mõõtsilindrisse; selle jagunemise suuruse määramisel tekkiv süsihappegaas. Arvutamine puhverdusvõime toodetud Van Slyke või erilist valemit tabelis. Vere puhverdusvõime (in mahu-%) lehmadel on 52-85, 56-80 hobused, sead 68-72,5.

Hapniku suutlikkust arteriaalse ja venoosse vere määrati Van Slyke monometricheskom aparaadi (joon. 2). Põhimõte põhineb koguse mõõtmisega toodetud gaasi survet ajal gaasi teatud mahus. Mõjul kaaliumraudtsüaniidiga vere oksü-hemoglobiini muutub methemoglobiini; Saadud hapniku oksü-hemoglobiini vähendatakse teatud mahu ja rõhu nendes tingimustes mõõdetakse manomeetriga. Countdown mõõtur näidud ümber mahulise kogused erilist valemit. Hapnikusisaldus arteriaalse vere (in mahu-%): 14,0 hobune; lambad, 10,7; Koer 22,4. vt ka veri.

Valgustatud.: Kliiniliste laboratoorsete teadusuuringute Guide, ed. EA Coast ja L. Smirnova, 6. ed., [M.], 1964.

Joon. 1. Seade Vav Slyke määrata puhverdusvõime vereplasma.

Joon. 2. Van Slyke määramise seade gaasid veres: A - kahesuunaline klapp; B, C ja D - kraanad; T - võrdsustamiseks klaas pirni; E - ekstraheerimiskambrisse; W - toru elavhõbedat.

+++

vannid, puhastamisel kasutatavad hügieenilisele profülaktiline ja terapeutilistel eesmärkidel. B. jaotada lihtne (magevee) ja ravimi (lisandiga erinevaid kemikaale). B. On kohalikud ja üldised, vee temperatuuri, külma, sooja ja kuuma. Suured loomad tavaliselt teevad kohalikud, lihtne või narkootikumide B. jalgadel, on udara; trahvi - kohalikud ja üldised. Lihtne meditsiiniline V. eesmärk on mõjutada vee temperatuuri tegur. Samuti võib neid kasutada hügieeni või puhastamise käigus. Et olla kõige tõhusam soojas vees, lisada seepi alkoholi (50-100 ml kohta ämber veega) või teha seebiveega. B. Local farmatseutilist kompositsiooni võib varieeruda sõltuvalt haiguse sihtmärki ja protseduure. Iseloomu narkootikumide B. on kibe (Keetmine tamme või paju koor) ja desinfitseeriva (koos Lysol, creolin jt.). Kui jätad kohaliku V. kasutamiseks lõuend ämbrid, sukad jne vee temperatuur külma protseduurid 18-20 {{}?} C soojeneda -. 30-35 {{}?} C, soe - 40-45 {{}? } C. Ravi aeg 20-30 minutit. Pärast kohaliku soojus V. pühkida nahk kuiv ja soe sidemega rakendada.

Kanna erilist V. mõeldud suplemine suurte ja väikeste loomade ennetamiseks ja raviks (kaasa kaotuse ektoparasiidivastast), hävitamine puugid - vektorid patogeenide krovoparazitarnyh haigus (joonis 1, lk 74 ..). Near karjamaad ja eemale vallamaja B. tellis, kivi või betoonist. Kompleksi hoonete V. sisaldab põrandakütte õlivann väljumisala VA ja eriline neelavad hästi, mis tekitavad kasutatakse suplemiseks lahendusi. Selleks et tulla toime erinevate putukamürkide rakendatud lahendus (näiteks naatriumi arseniidi) või emulsioone. Standard V. parasiitidevastane mõeldud päevase töötlemise 500-800 karilooma, lühike (2-3 m) - 200-400 juhid. Viimast kasutatakse ka raviks lambad. Pärast töötlemist 100 karilooma või 200 lambaid V. lisatud töölahust algtasemega.

Anti B. kasutatakse ka kala. See on tavaliselt väike kast-Chang presendist ja kanderaam ažuurne põhjalik (joon. 2) kantud töölahus chan-box (näiteks 5% lahus oli sool). Vaata. Füsioteraapia ja ka põlema käesolevas artiklis.

Joon. 1. Skeem standard parasiitidevastane vanni (tellistest liivane pinnas, mõõdud cm).

Joon. 2. Canvas chan-box ja kanderaami jäik struktuur.

+++

aurustumine (ladina vaporo -. täitke auru soojendab), ülekuumutatud auruga. Kanna põletik, verevalumid, alaägeda ja kroonilise artriidi, kõõlusetupepõletik tendiniidiga halb resorptsiooni infiltraat, proliferatsiooni, neuriit, marrastused, haavandeid ja haavu. Mõju all märg auru parandab kohaliku vere- ja lümfiringet, ainevahetust põletikulised kolded, valu väheneb. Selleks et suurendada tegevuse auru sellele lisatud creolin, tärpentini, Ichthyol, tõrva (1%). B. võib kombineerida hõõrudes ichthyol ja joodi salvid. Ekspositsioonis korras 20-40 minuti päev või iga 2-3 päeva. Auru kasutada spetsiaalseid aurutitele. Nad võivad olla valmistatud kergesti kättesaadavad vahendid (mannekeenid, kasutatakse tulekustutites, jne ..), millele on lisatud kummist voolik eriline otsa. Seda kasutatakse kuiva auru, mis on toodetud associated auru läbi metall ja kummi paakides. B. puudumine - võimetus reguleerida auru temperatuur (nahasöövitust on võimalik). Vaata. Füsioteraapiat ja kirjandust. käesolevas artiklis.

+++

varveks, famofos, famfyur, fosfororgaanilised insektitsiid. See on efektiivne nahaalune parm veised, põhjapõdrad, hirved oestrinae, täid ja teised. Putukatele. Äärmiselt toksiline soojavereliste loomade (LD50 hiirtel - 25-46 mg / kg rottidel - 35 mg / kg koertele - 75 mg / kg). B. Äge loomaga kaasas depressioon, kiire hingamine, süljeeritus, krambid, lihastõmblused fibrilyarnymi, kõhulahtisus. Ei tohi käidelda B. loomadel. B. hirved kasutatud 35 päeva enne tapmist liha jaoks. Vaata. Samuti fosfororgaanilised ühendid.

+++

keedetud toitu, mitte-toidu raiskamine lihatootmise ja tapmise konfiskeeris allutada keeva koaguleeruda, osaliselt dehüdreeritud ja haigusetekitajate hävitamiseks. B. arendada. Kasutage tapmise konfiskeeritud tunnistas veterinaarjärelevalveks selleks. B. k., Mida kasutatakse peamiselt söötmine sigadele, toota tapamaja juures, millel puudub seadmed loomasööda tootmiseks sööki. Näiteks retsepti V. (in% kogumassist tooraine). Eemaldavad armid - 25, verd mitte-toidu - 35, jäätmete töötlemiseks julgust - 20, konfiskeeritud tapmine - 20. ettevalmistatud tooraine laaditakse katla või vallandati auru kuumutamisel 2 / 3 selle tootepakendi valada vett koguses 30% massist toorainest ja keedetud keevas vees 4-5 tundi, segades perioodiliselt kogu mass. Lõppsöödale tühjaks puhtasse nõusse. . Maksimaalne säilitusaeg B. suvel 6-8 tundi t 4-5 {{}?} C - kuni 1 päev. Veterinaar äriühingu personalile annab loa avaldada VA., Pärast kontrollimist neid headust.

+++

variational statistika (ladina variatio -. muutmiseks) jagu matemaatilise statistika uurib jaotuse erinevas koguses funktsioonid kogum objekte (õpperühmades). Näitaja uuritud tunnuse muutusi (suur) alates objekti vastuväiteid (näiteks mitmeid punaliblede loomade verest sama liigi, soo ja vanuse). Täpsus tulemuste statistiline mõõtmine sõltub vaatluste arv. Methods B. c. raviks kasutatav kindlast arvulisest siseselt andmete kvantitatiivne homogeenseid rühmi ja võimaldavad mõõta vastastikuse suhte (korrelatsioon sõltuvus) kahe või enama märke populatsiooni (nt suhet pikkuse ja kaalu) ja muud ülesanded. Vaata. Samuti Biomeetria.

+++

veenilaiendid (Veenilaiendid venarum; h U veenilaiend ..), variksy, pindmine venoosse haigus, mida väljendatakse suurendades nende kliirens ja muutusi kuju ja konsistentsi, väljaulatuv valdkonnas istonchёnnoy veeni seina ja vere haigus. Loomad mõjutab sagedamini soontes seemnekäikudes nöör, rinna, tupe, emakakaela, pärasool (hemorroidid koertel ja hobustel).

Põhjuste V. lk. aastal.; krooniline endoflebity, tromboflebiit, trauma, pressides või sulguse veeni turse, armkude; funktsionaalset häiret endokriinnäärmete, samuti kaasasündinud nõrkus sooneseina; puudulikkus või puudumine klapid veenides. Avastati V. lk. c. kontrollimise ajal kompimise - veenides kujul sirged ja kaardus ribad, saccular pikendused ühe või mitu seadet erinevates suurustes. Seina kahjustatud piirkondade veenides tavaliselt istonchёnnaya, lõtv, pehme, siis on paksenenud, tihke, elastne, ribadena silindriline. Kangad selle asukoha B. p. c. Sageli edematous. Praegune krooniline haigus. Protsess võib areneda. Mõningatel juhtudel radikaal kirurgilist ravi.

Lit.: Private kirurgia, L., 1973.

+++

varrooz (Varroosis), Varroalestaga (Varroatosis), ektoparasiitide haiguse mesilaste poolt põhjustatud lesta Varroalestaga jacobsoni'ga. Registreeritud paljudes riikides Kagu-Aasias, Lõuna-Ameerikas, Aafrikas, Euroopas, sealhulgas NSVL, naiste maimuke on 4 paari jalgu, keha risti-ovaalse suurus 0,9-1,4 X 1,5-1,9 mm pruun kaetud harjased. Isased on hallikas-valge või kollakas väiksem. Tick ​​läbib tsükli arengut nukud mesilaste 8-9 päeva ja mõjutab täiskasvanud putukad. lestad suvel suurtes kogustes leidub undamine pesakondi. Levik parasiidid kaasa kontrollimatu transport haige mesilased peredele, rikkudes veterinaar-san reeglite nende sisu, "vargus" mesilased. Avasta lestad mesilastele ja haudme surma ebaküps nukud mesilased, drones ja sündi eluvõimetut mesilased erinevaid deformatsioone. Vähendatud elu kuningannad. Peredele on arengus mahajäänud. Talvel on kasvanud mesilaste hävitamine või rikkumine teket klubi. Haigus tekib järk-järgult koos iive lestade. Diagnoos põhineb avastamiseks lesta naissoost täiskasvanud mesilased, juurdlema print (eriti undamine), allservas taru - et elavad ja surnud mesilasi ja prügi. Varaseks diagnoosimiseks kasutatakse ühekordset ravi perede mesilaste suitsu fenotiasiinil või muu mititsiidid.

Ravi. Suitsutada mesilased sügisel kolm päeva suitsu fenotiasiinirühma (1,5 g per ravi), folbeksa (2 ribadest), naftaleeni (2-3,0 g) või kaetud spetsiaalse aparaadiga t 46-48 {{?}} C 10-12 min. Drone pesakondi eemaldada. Ennetamine põhineb järgimise karantiini ja veterinaaria-sanitaarmeetmetele.

Lit.: Gaponova VS kirstu O., puukidega leviv haigus mesilased, Moskva, 1978.

+++

autonoomse närvisüsteemi (Systema nervosum autonomicum), autonoomse närvisüsteemi osa, närvisüsteemi, reguleerib ainevahetust, funktsiooni vereringe, hingamise, seedimist, sigimist, näärmed. Elemendid V. n. lk. - Paiknevatele neuronitele kesknärvisüsteemi (vegetatiivse tuuma) ja perifeerse ganglionid (sõlmed) ja närvipõimikule.

Kõik läheb perifeeria närvi tee B. n. lk. kaks neuronite moodustatud. Esimene neuron asub kesknärvisüsteemi, see lõpeb aksonit närvirakkude mis moodustavad ganglion. Alates teisest neuron asub ganglion, aksonit laieneb innerveerivad organ. Kiud esimese aksonanazyvaetsya preganglionic, teine ​​- postganglionic. Anatoomiliselt ja funktsionaalselt V. n. lk. jaguneb sümpaatiline (p. n. p.), parasümpaatiline (n. n. p.) ja enteraalseks (e. n. s.) (vt punkt. vahetükid p. 144). Teenustasud koos. n. lk. Nad on rinna- ja nimmelülidest segmentides. Centers n. N. lk. asub keset ja piklikajust, ristluu piirkonnas seljaaju; ganglionides ja kiudude e. n. lk. - Seintes siseorganite (nt südame, seedetrakti). Teenustasud koos. n. lk. ja n. n. lk. Hr V. alluvate keskused. s., mis asub hüpotalamuses. Kõrgeimat kontrolli V. n. lk. Center for cortex peaaju poolkerad. Perifeerne neuroneid. n. lk. ganglionides moodustavad lülisamba mõlemale poolele (border sümpaatiline pagasiruumi paravertebraalsed ganglionides), samuti kaela sõlmed, kõhu- ja vaagnaõõnsustest. C. n. lk. On kontrolli all kesknärvisüsteemi abil sümpaatiline preganglionic kiududest väljuvas seljaaju (alates 1. päevast kuni rinnaku 4. nimme segmendid). Perifeerne neuronite n. N. lk. asub otse seintele innerveerivad elundid, moodustades seal intramuraalne närvipõimikule. Peamised närvi n. N. c - uitnärvi (. n vagus) edastab oma mõju paljude elundite. Selle keskus asub piklikajus, ja lõpuks - kui koduseinte põimik.

B. mõju n. lk. funktsioonile keha on peamiselt kohalikud muutused veresoonte toonust, adaptiivne-troofilist mõju ja juhtimise funktsioone siseorganeid. Ergastatud. n. lk. soodustab intensiivset tegevust organismi; erutus n. n. a., vastupidi, energia taaskasutamist ja organismi ainevahetust. Paljudes elundites. n. lk. ja n. n. lk. See on vastupidine mõju. näiteks stimuleerimisel sümpaatilise närvid on tõhustatud südame löögisageduse ja rütmi tõusuga; stimuleerimisega parasümpaatilise närvid vähendab sageduse ja tugevusega kokkutõmbed sobivalt. Aga ta leidis, et nõrk stimulatsioon uitnärvi võib suurendada südame funktsiooni, samas tugevat ärritust sümpaatilise närvi võib olla masendav mõju südamele. See tähendab, et koos vastuoludena. n. lk. ja n. n. lk. See on vaid soovituslik. Üleandmine erutus alates preganglionic kiud Postganglionic sünapsi kaudu vahendajaid närviline põnevust. Funktsioonid V. n. lk. ja somaatiliste närvisüsteemi vzaimnosvyazany ja seisukorras üksteist. Umbes haiguste V. n. lk. cm. neuroose.

Lit.: Akajev AI, anatoomia koduloomad, 3. väljaanne .. M., 1975; Knorre AG, Lev I. D., autonoomse närvisüsteemi, 2nd ed., Moskva, 1977.

+++

villidest (ladina vesicula -. mull), vormi nahalööve, mis on poolkerakujuline mulli vorme, kõrguvate nahk (limaskesta) ja täis selge või vähese pilvisusega sisu. B. väärtus - alates Älykääpiö et hernes. See arendab mõnel nakkushaigustega (nt suu- ja sõrataudi, pahaloomulised katarraalne palavik veistel).

+++

vesivillid (Vesiculitis), spermatocystitis, vesikulaarne näärme põletik. Tihti on pullid, jäärade ja kuldid. Arenenud tulemusena tungimise hematogenous infektsiooni või tulemusena põletiku levimine ümbritsevatesse kudedesse. Tulu on katarraalne või mädane kujul. Sageli on täheldatud tuberkuloosi ja brutselloosi. Segunemise põletikulise eksudaadi sperma määrida see pruun või kollane-roheline ja on nekrospermiyu. Lagunemine nääre eritised sperma muutub mäda lõhn. Patsiendid V. mehed vesikulaarse näärmed laienenud, valus palpatsioon. Diagnoos põhineb uuringu spermide ja põletikunähud eesnäärme.

Ravi ei ole välja töötatud. Nekrospermiya lisandi ja mädane eritist spermatosoidi - aluseks tagasilükkamist meespatsient.

+++

sigade vesikulaarhaiguse (Morbus vesicularis suum), ägeda viirushaiguse avaldub palaviku ja moodustamise vesiikulid nahal erinevate kehaosade. Ulatuses haiguse eri riikides varieerub üksikute suurte puhangute kahjustusi. Hoolimata väikesest tekitatud kahju B. b. lk. vastu toimub range kontrolli meetmeid, kuna haiguspuhangu on olemas tõsine oht suu ja sõrataudiepisootia maskeerimine.

Etioloogia. Patogeen B. b. lk. - Enteroviirus pere Picornaviridae. Virion suurus 30-32 nm. Paljundatud alg- ja pidev rakukultuurid sea päritolu ainult. Iseloomulik on viiruse puutumatuse veised, küülikuid ja merisigu, surma ühepäevast hiired tüüpilise halvatus. B. kasutatav viirus. lk. pole seroloogiliste suhted teistega. enteroviirust sea, kuid seada oma antigeense identiteedi Coxsackie viiruse B5, mis viitab sellele, et viiruse päritolu B. b. lk. Inimese enteroviirustest. B. kasutatav viirus. lk. ei neutraliseeriti desinfitseerimisvahendid tavaliselt kasutatakse kaua hoitakse väliskeskkonnast (nt sõnnikus 4,5 kuud); stabiilne pH piirkonnas 2 kuni 12,5, nii et moodustuvad Kuolonkankeus piimhape ei hävita; ilma et väheneks aktiivsus püsib nahas, lihaste, lümfisõlmed, luuüdi, vähemalt kaks nädalat ja külmutatud sealiha - mitu aastat. Salvestatud vorst vorsti.

Epizootology. Vastuvõtlikud sead, olenemata vanusest. W. b. lk. - Tüüpiline haiguse tänapäeva loomakasvatus, on väga nakkav ja kiire levik üle suuri alasid. Kohapeal B. b. lk. FMD võrreldes ulatub pisut aeglasem ja esinemissagedus väiksem (keskmiselt 60%). Haige sead suurtes kogustes ja pika isoleeritud viirus. Peamised tegurid nakkuse patogeeni - tagastamata tooted seasöödas ja tapmise jäätmeid. Peamine trass penetratsiooni patogeeni kehasse - läbi jäseme haavad, samuti toiteväärtust.

Kursus ja sümptomeid. Inkubatsiooniaeg 36 tunnilt 6 päeva. Kui ägeda haiguse kulg on kliiniliselt võimatu eristada suu- ja sõrataudi või mõõduka raskusastmega, mida iseloomustab arengut ville kärsal Corolla kabjad, helbed, naha pöialiigesest sõrmede, mõnikord udara olulisi palavik (kuni 42 t {{?}} C). Registreeritud alaäge ja krooniline haigus (abort, kõhulahtisus ja kahjustusi kesknärvisüsteemi surmaga lõppenud).

Diagnoos põhineb kliiniliste andmete ja epizootolicheskih (immuunsuse veistel), need seroloogilise analüüsi (RSK, MAK, PRK) ja määrata eespool eristavad tunnused viirus. W. b. lk. eristada suu- ja sõrataudi ja sigade vesikulaareksanteemi.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Teostada ranget kontrolli liikumise üle svinopogolovja, töötlemise ja kasutamise toidujäätmed. Inaktiveeritud vaktsiini viiruse kultuuri.

Lit.: Malyarets PV, sigade vesikulaarhaiguse, "Põllumajandus välismaal. Loom ", 1973, Ni 9, lk. 29-34; Bakulov IA, Makarov VV, uue vormi sigade vesikulaarhaiguse ja ennetavaid meetmeid, "Rahvusvaheline Põllumajanduse Journal" 1975 № 6, lk. 87-90.

+++

sigade vesikulaareksanteemi (eksanteem vesicularis suum), ägeda viirushaiguse avaldub palaviku ja moodustamise vesiikulid nahal ja suu limaskesta. See viitab teatud sarnaste klinichesihk veskulaarhaigused, sealhulgas ka suu- ja sõrataudi, sigade vesikulaarhaiguse ja vesikulaarne stomatiit. V. e. lk. Jälgisin Ameerika Ühendriikide 1932-1956 ja põhjustas olulist majanduslikku kahju, sama suu- ja sõrataudi.

Patogeen B. e. lk. - Kaltsiviiruse pere Picornaviridae. Selle suurus virioni 35-40 nm. Viirus paljuneb hästi rakukultuuride kudedega sigu, hobuseid ja koeri. Seal on rohkem kui 10 serotüübi viiruse. Ta on väljendunud stabiilsuse väliskeskkonnast. Looduslikes tingimustes, vaid vastuvõtlikud sead, sõltumata vanusest ja tõu. Nad on otseselt nakatunud läbi nakatunud patsientide keskkond (toit, seadmed). Haiguse peiteaeg on 18-72 tundi. Iseloomustab depressioon, isutus, moodustamise vesivillid plaaster, suu limaskesta, Corolla kabjad ja udara, palavik, agalaktiaga. Võimalik aborti. Haigus kestab 1-2 nädalat ning lõpeb tavaliselt taastub. Registreeritud nähtava vormi B. e. lk. ja viiruse kandja.

Kontrolli meetmed. Kõrvaldamine haiguse (USA) põhines hävitamine haigeid sigu, karantiini talud ja põhjalik desinfitseerimine ruumides.

Lit.: Madin S. H., vesikulaareksanteemi raamatus.: Haigused sigade, 2 ed., Ames, 1964, lk. 213-34.

+++

vesikulaarse hingamine, hingamine müra kuulda auskultatsioon kopsude ja heli meenutab "F". Tervetel loomadel, mis kõlavad pigem maitsetu. Ta oli võidetud inspiratsiooni, kasvab koos suureneva viimaste ja kiiresti peatub, kui sa hingata. . VD saab suurendada (puudulikkusega organismis oksüdatiivset protsessid) või nõrgenenud (emfüseemi kopsude, stenoosi ja turse kõri ja hingetoru); see ei pruugi olla saadaval piiratud aladel (koos sulguse bronhid).

+++

vesikulaarse stomatiidi (Stomatitiit vesicularis), ägeda viirushaigust veised, hobused ja sead, mida iseloomustab palavik, süljevool, moodustamise vesiikulid, eriti suuõõnes. V. lk. Inimesed saavad haiged (ta villid moodustuvad). V. lk. salvestatud Põhja-, Kesk- ja Lõuna-Ameerikas.

Etioloogia. Patogeen B. c. - Vezikulovirus Rhabdoviridae pere. On kaks serotüüpide: New Jersey ja Indiana; Indiana serotüübi jagatud 3 alatüüpide. Viirus kuuli kujuline, mõõtmetega 70 x 175 nm (joon. 1). See on salvestatud joodikud, söötja ja pesakonna 3-6 päeva maa peal t 4-6 {{}?} C - 1 kuu, t 20 {{}?} C - rohkem kui 3 kuud, on stabiilne pH 4,0-11,5; t 37 {? {}} C on hävitatud 3-4 päeva, t 60 {{}?} C - 20-30 minutit. 2% naatriumhüdroksiidi lahus 100 t, ja {? {}} C viiruse inaktiveeritud peaaegu silmapilkselt; viiruse külmkuivatatud püsib mitu aastat. B. viirus. hästi kasvatatud eri liiki ja sorti rakukultuurides.

Epizootology. V. lk. Ta esineb nii üksikud haigusjuhud ja harva episootiliste mõjutab 5-90% (keskmiselt 30%) loomad. Enamik haigeid kariloomi; Hobused, muulad ja sead on mõjutatud harvemini. Metsloomade haigestuma hirved, metskitsed, metssead, kährikud ja teised. Edastamise meetod ei ole täielikult teada. Haigus esineb tavaliselt suvel niiske periood, mis ühtib mass aktiivsus hammustavad putukad. Allikas agent - haige looma. Nakkus võib tekkida, kui jagada sisu haigete loomade (eriti sigade) terve. Tegurid edastamise viirus võib nakatada toit, vesi, lüpsimasinad. Mehhaaniline edastamise viiruse mees. Nakatumine toimub läbi vigastatud limaskesta suu, naha haavade udar, kabjad Corolla. Üldistus infektsiooni täheldatud 50% loomadest. Siit katseloomadel kõige tundlikumad valge hiirte ja merisigade. Ill loomad alles immuunsed homoloogne viiruse tüüp jooksul 6-12 kuud.

Kursus ja sümptomeid. V. lk. on äge (haiguse kestus 1-3 nädalat) ja on tavaliselt healoomuline. Kuid välimus B. c. Eelnevalt mahajäänud piirkondades võib see põhjustada suremust kuni 80% lehmade ja 90% vasikad. Keskmine peiteaeg 2-5 päeva. Haigust iseloomustab temperatuuri tõstmist 41-42 {{?}} C, jõuetus, isutus, süljeeritus. On keele limaskesta (joon. 2), põsed, huuled, suulage moodustatud vesivillid ulatudes suurus unimagun tera tuvi muna. Hobused villid ilmuvad nahale nina, kõrvad, alakõhus ja Corolla kabi veiste nina peegel, udara ja nisade mezhkopytnoy lõhe. Sead peamiselt jalale. Vesiikulitele varsti lõhkemise tekkega erosioonid, katab epiteel 1-2 nädalat. Juhul bakteriaalse infektsiooni saab arendada kroonilise nonhealing haavandid. Mõnikord ei vesiikulid ja Nekrootiliste epiteeli kogu pikkuses keeles.

Diagnoos põhineb epizootolicheskih andmed, kliinilised nähud ja laboratoorsed uuringud (Antigeeni RHK kasutades diagnostilised seerumid mõlemat tüüpi viirus ja viiruse isoleerimine B. c.). V. lk. eristada veiste suu- ja sõrataudi, sigade suu- ja sõrataudi, vesikulaareksanteemi ja vesikulaarhaiguse suhtes. Peale selle tuleb kõrvaldada rõuged, viirusliku kõhulahtisuse, veiste nakkava rinotrahheiidi, pahaloomulised katarraalne palavik, veiste katku, nahavormina tuberkuloosi, necrobacteriosis, seente ja mittenakkuslike stomatiit.

Ravi - sümptomaatiline. Täida põletikuvastane ja antimikroobsete ainetena. Haigete loomade vaja juua tihti ja anda neile pehmet toitu.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid: range jõustamine veterinaar- ja sanitaarmeetmetele hoiatus triivi viiruse õitsva majanduse, isolatsioon ja karantiin patsiente nende täielikku paranemist, madala hinna ja loomade tapmist, desinfitseerimine ja kahjuritõrje.

Lit.: Krasnobaev EA vesico lar stomatiit, raamat.: Laboratoorne diagnoosimine viirushaigused loomade, M., 1972, lk. 70-80; Orlov AF M., Nõmm EM, nakkav vesikulaarne stomatiit, raamat.: Nakkushaigused veised, M., 1974, lk. 30-38.

Joon. 1. vesikulaarse stomatiidi viiruse osakesed (1 X 20000).

Joon. 2. keele kahjustused vezikulyarch Hr stomatiit hobused (1) ja lehmi (2) (kohta Komargo jt.).

+++

silmalaud (palpebra), naha-lihaste voldid, sulgemise ajal sulgemist esiosa silmamuna. Kaitse toote pealispinna kahjulike mõjude keskkonnakaitse silmad, niisutada sarvkesta ja sidekesta. Oftalmoloogiline pilu sisenurgast järve, mis on pisarad ja pisaravoolu tuberculum. On välisserva on V. ripsmed (ripsmeid), kodumaise - avatud meybomovy näärmed eritavad silma määrdeaine viivitada pisarad veerema tema põske. serval naha B. läheb sidekesta, jätkates silmamuna. Medially silmamuna on lahtikäiv sidekesta - kolmas V. paksus tipud V. lihas, mis tõstab ülemise V. üle haigused B. Vt blefariit, Bleftsroptoz, ektroopion, Inversioon silmalaud, silma sidekesta ..

+++

venoosse rõhu cm. Vererõhk.

+++

Veenipunktsioon, nahale sisestamise nõel veeni vere või veeni tahes lahendusi.

+++

ventilatsiooni loomakasvatushoonete (ladina ventilatio -. ventilatsioon), mis asendab osaliselt või täielikult siseõhu välisõhuga. V. tekitab õhu keskkonda tingimused (puhtus, temperatuur, niiskus), kõige soodsamad normaalseks funktsioneerimiseks keha, see aitab kaasa hoonete säilimisele.

On loomulik ja B. Kui loomulik mehaaniline (Tubingless või toru) C. õhu tuppa ja sealt eemaldada erinevuse tõttu tihedus ja temperatuur välimise ja sisemise õhu ja mõjul tuul. Tubingless V. - tuulutamine läbi akende, uste, augud seintes, praod laes (katuseharja) või katuseaknad. Toru VA (vertikaalne, horisontaalne, ühe, mitme torujas) kasutatakse laudad, lambataradest ja tallid nuumsigade, sealhulgas korsten (soojendamisega), sisselaske kanalid ja klapid reguleerida õhuvoolu (joon. 1). Kui mehaaniline V. õhk liigub läbi kanalite mõjul süsti (sissevool) ja vaakumi (hood), mis on loodud fänn. Selle VI, saate kindla temperatuuri ja niiskuse režiimi ruumi. Rajatised mehaanilised V. jagatud tarbimist, väljalaskesüsteem, ventilatsiooni, õhu soojendamise ja teplooomennye. Ventilation B. koosneb ventilaatorit elektrimootor ja kanalisüsteem varustamise õhuavad (need paigaldatakse kõrgusel mitte vähem kui 1 m kaugusel looma seljal), mille kaudu juhitakse õhk tuppa. Exhaust B. koosneb fänn elektrimootor ja kanalid, mille kaudu imetakse ruumist välja, Veekalorifeerid VA kasutatakse peamiselt sigalates, kuninganna rakud, vasika ja linnukasvatushooned, koosneb puhur, soojendus (vesi või elektriline), hingamisteede torud, mille kaudu soojendusega õhku tuppa ja väljalasketorud (joon. 2). B. soojusvahetus põhineb soojuse kasutamist ruumis. Tüüp ja struktuur VI valitakse sõltuvalt keskkonna maastik, ehitised konteiner liikide meetod ja muud sisu.

Lit.: Onegov AP, Hrabustovsky I. F, Black VI) Tervis põllumajandusloomi, 2nd ed., 1977 Mn.

Joon. 1. skeem ühe toru loomulik ventilatsioon.

Joon. 2. Skeem ventilatsiooni mehaanilised drive: 1 - ventilaator; 2 - elektrimootoriga; 3 - küttekeha; 4 - toru liidetakse välisõhu; 5 - drosselklapi; 6 - kanalid; 7 - otsik täitmise eest värske õhu kätte.

+++

ventral (lat Venter -. kõht, kõht) kõhu, anatoomiline termin, mida orel (või osa sellest), mis asub kõhu poolel lähemale see, kui pikali lähemale selgmise külje. Keskm. rinna-.

+++

ventrikuloektomiya (Ventriculectomia), eemaldamist limaskesta küljetaskut kõri; Üks ravi vilistav õhupuudus hobustel. Sõitmisega kombineeritud anesteesia. Loomade tugevdada seljaaju positsioonil mõõdukalt pikliku kaela. Pärast valmistamist kirurgilise valdkonnas ja kohalik tuimestus toota thyroidotomy ja külluslikult niisutada limaskesta külg taskutest 10% nym lahus novokaiinille või süstitakse tema ny 0,25% lahus novokaiinille. Õõnsuses mõjutatud küljetasku tutvustas nimetissõrme oma vasaku käe, millega neid limaskesta. Skalpell teha nurgas sisselõige limaskesta ees serva häälepaelte ja alumine serv arytenoid kõhre. Saadud haav manustatakse igav liikumise nimetissõrm parema käe ta maha koorida limaskesta põhja tasku Evert see avausse kõri ja lõigata kääridega. Kaasas ka limaskestadele jne .. Pocket. Haav ei õmmeldud kõri. Selleks, et vältida lämbumise tõttu kõriturse hingetoruavamine. Operatsioon on efektiivne 75% -l juhtudest.

+++

veenides (Venae), veresooned, mis viivad verd südamest. Paremal aatriumi V. voolav veeniverd elunditest ja kudesid, vasak koda - arteriaalse vere hapnikuga rikastatud kopsudest. B. komplekt moodustab venoosse süsteemi, mis on osa südame-veresoonkonna süsteemi.

Seina koosneb B., samuti arterite seina kolmest membraanid: sisemine (endoteeli), keskmine (lihaste) ja välimine (sidekoe). Madal rõhk ja madal vere voolu kiirus AV põhjustada kehva arengu elastsed kiud ja membraanide oma seinale. On sisekest B. poolkuukujulised klapid pakuvad verevoolu ühes suunas, südamesse. B. klapid jäsemete kui mõnes teises B. V. (nt kraniaalse ja kaudaal vena õõnes V., kops) ei ole valves. B. erinevates valdkondades nende erinevat struktuuri seinad, tänu kohalikele tingimustele vereringe (nt V. kaela ja jäsemete).

Veri voolab kapillaarid viiakse veenulite, mis liituvad suuremateks AV üksteisega ühendatud ja moodustavad anastomoos veenipõimikust ja võrgu elundites või nende ümber (näiteks soole limaskestas ninaõõne ja kõvasuulage). Siit põimik läheb V., pakkudes vere kehast. Seal on pindmine ja sügav V. V. Pindmine asub nahaaluskoe arv, suurus ja asend on väga erinevad. Enamik sügav V. arteri kaasas sama nime, kusjuures osa neurovaskulaarse kimbu. Sageli lisatud üks arteri ja veel kaks vahel arterite ja V. V. on arteriovenoosse anastomooside.

Selle ühinemise tulemusena kaks suurt V. V. moodustatud - kraniaalse vena V. (V. cava cranialis) ja kaudaal vena V. (V. cava caudalis). Need jagunevad õigus aatrium, mis töötab ka suur süda Gate B. V. (V. portae) paardumata kannab veri kõhu elundeid ja on osa maksa, kust tulevad maksa B. voolab kaudaal vena Viini V. pea, torso, jäsemetele. Vaata. Joon. 1, 2, 3, 4.

Patoloogia - vaata tromboflebiit, flebiit, veenilaiendid ..

Joon. 1. Viini lehma pea: 1 - välise Kaulasuoni; 2 - sisemine Kaulasuoni; 3 - sisemine lõualuu; 4 - välimine lõualuu; 5 - alumise hamba; 6 - välise Krõlov; 7 - keeleluu; 8 - sisemine Krõlov; 9 - anterior submandibular; 10 - mitmekeelse; 11 - bukaalseks; 12 - ühisrinnet; 13 - sügav näo; 14 - lõug; 15 - esipind; 16 - väiksem hammas; 17. - Viin suunurga; 18 - Viin ülahuule; 19 - külgne nasaalne; 20 - ühendava filiaal; 21 - dorsaalne nasaalne; 22. - Viin nurgas silma; 23 - eesmise; 24 - pisaranäärmetega; 25 - anterior orbiidi; 26 - närimine veenipõimikus; 27 - eesmise sarve; 28 - posterior orbiidi; 29 - ballistilised; 30 - klinonёbnaya; 31 - suur Palatine; 32 - posterior sarv; 33 - pealiskaudne ajaline; 34 - Front kõrva; 35 - suur kõrv; 36 - masticatory lihaste; 37 - sügav anterior ajaline Viinis; 38 - sügav posterior ajaline; 39 - Viin parotiidnäärmest; 40 - kuklaluu; 41 - Kõhu aju; 42 - keel-neelu; 43 - Front kuulmetõrve; 44 - posterior larüngaalklusiil; 45 - kilpnäärme (at Sokolova).

Joon. 2. Viin lehmad torso: 1 - õõnes pea; 2 - välise Kaulasuoni; 3 - rёbernosheyny pagasiruumi; 4 - sisemine Kaulasuoni; 5 - lülisamba; 6 - sügav kaela; 7 - põiki emakakaela; 8 - Front roietevahelised; 9 - vasak paaritu; 10 - tagumine õõnes; 11 - roietevahelised; 12 - anterior diafragmaal; 13 - neer; 14 - sügav niude linnaosa; 15 - välise niude; 16 - tagasi epigastrium; 17 - nadchrevnosramnoy pagasiruumi; 18 - sügav reie; 19 - reie väliskülje; 20 - välise rumalus; 21 - nahaalune kõhu; 22 - Front epigastrium; 23 - myshechnodiafragmalnaya; 24 - sisemine rindkere; 25 - välimine ribi; 26 - kaenlaalune (mida Vasiliev).

Joon. 3. Viini vasakule rindkere jäsemete hobused: 1 - acromial; 2 - Kaulasuoni 3 - nahaalune õla; 4 - kaenlaalune; 5 - perifeerne õla mediaalne; 6 - õlg; 7 - radiaalne tagatiseks; 8 - extra nahaalune küünarvarre 9 - nahaalune küünarvarre 10 - subscapularis; 11 - grudospinnaya; 12 - külgmised ringikujuline õla; 13 - välimine ribi; 14 - sügav õla; 15 - loshevaya tagatiseks; 16 - ühendava filiaal; 17 - küünarluu; 18 - ühine interosseous; 19 - keskmine; 20 - pealiskaudne volar kämbla ja 21 külgmine - mediaalsed; 22 - mediaalne varba.

Joon. 4. Viini õige vaagna jäsemete hobused: 1 - sisemine niude; 2 - sisemine häbemekanalite; 3 - nimme; 4 - ühine niude; 5 - saba- vena; 6 - sügav niude linnaosa; 7 - podvzdoshnopoyasnichnaya; 8 - välise niude; 9 - perifeerne külgmised reie; 10 - saba- epigastrium; 11 - kraniaalse reie; 12 - Viin proksimaalne põlve; 13 - mediaalsed Viini safena; 14 - popliteaalne; 15 - anterior sääreluu; 16 - perforeerimine lauplaadi; 17 - dorsaalses metatarsaalne keskmine ja 18 - mediaalsed; 19 - saba; 20 - Viin külgmised saba; 21 - keskmine pärasoole; 22 - jalgevahel 23 - eapiratelnaya; 24 - sügav reie; 25 - reieluu; 26 - anastomoos; 27 - saba- reie; 28 - külgmised Viini safena; 29 - posterior sääreluu; 30 - tagastatava sääreluu; 31 - mediaalne ladyzhkovaya; 32 - jalatalla; 33 - sügav jalatalla metatarsaalne mediaalne; 34 - sügav jalatalla metatarsaalne külgmised; 35 - külgmine pind plaktarnaya; 36 - plavtarnaya kaar; 37 - mediaalne jalatalla varba; 38 - venoosne võrku.

+++

Kaamelid (Camelus), liiki sõraliste camelid pere (Camelidae). Kaks liiki: B. Küürus või Dromedaari (C. dromedarius) ja V. Kaksikyttyräinen või Kaksikyttyräinen (C. bactrianus). Looduses Kaksikyttyräinen ainult (Aasias) jäi V. V. Distribution piiratud aladel kõrbed ja kuivad stepid; Tori ja piirkondades niiske kliima V. ei saa eksisteerida. Protsessis evolutsioon, B. töötanud mitmeid kohandusi keskkonnatingimused. B. süüa neid kõrbes taimed, mis on halvasti või üldse mitte süüa teiste loomade .; suudab pikka aega ilma veeta, juua soolast vett. Erinevalt teistest mäletsejate V. kaks lõikur ülemise lõualuu. Kehaosi, mis puutuvad kokku maapinna pikali olles varustatud horny moodustised (rind, randme, küünarnuki ja põlve calluses). See VI võib magama minna kuuma (kuni 70 {{?}} C) mulda. Nii suu iga haru väikestes kogustes; B. põhineb lai pehme käpa, mis hõlbustab kõndides liiva. Mantlid paks ja lahtine, et käsivarred on dromedar koos karakulevidnym Curl. On pea, kaela, istmikuluu, labad (in Kaksikyttyräinen ja käsivarte) - sisemajanduse pikad juuksed. B. kodustatud 2 tuhat eurot. EKr. e. Täiskasvanu kaal V. 500-800 kg; turjakõrguseni B. mees umbes 180 cm kehapikkuse 155-158 cm. Eluiga 35-40 aastat. Taludes kasutati kuni 20-25 aastat. Suguküpsus saabub 2-3 aastat, naistel pääsevad paaritumist 3-Yaoda, isased 5-6 aastat. Raseduse kaamelid, Dromedaari 13 kuud, on baktrianov - 14 kuud. Emakas loob ühe kaameli 1 kord 2 aasta jooksul. Imetamise periood 18 kuud. V. - võimas pakk-ja veoloomade. Keskmine veojõu 10-12% massist; keskmine kaal pakendi, viiakse tagasi, kuni 50% massist. B. Vastavalt rattur möödub kõnnisklev umbes 100 km päevas kiirusega 10-12 km / h. Siit B. saada piima, liha ja villa. Aasta keskmine saagikus 2000 kg juures dromedar on baktrianov - 750 kg, piima rasvasisaldus on 4,5 ja 5,5%. Tapasaagis tapetud loomade liha on 50%. Vill klipp Kaksikyttyräinen 5-10 kg, Dromedaari - 2-4 kg. Vill läheb kangaste tootmine, kootud kangad, tekid jms tooted. B. Lahjade Aafrikas ja Aasias (kõrbes tsoon, semi-kõrbetes ja kuivad stepid). B. loomakasvatus maailmas (1977), umbes 18 miljonit eurot, sealhulgas Nõukogude Liidu -. 230000 Küürus V. (arvana tõug) Nõukogude Liidus kasvatatud Türkmenistani NSV Tadžiki NSV, Usbeki NSV Kaksikyttyräinen (kalmõki, kasahhi ja Mongoolia tõugu. ) - kasahhi NSV, kirgiisi NSV usbeki NSV põhjas, on kalmõki ANSV, Tuva ANSV, Astrahani, Volgograd ja Chita piirkondades.

Lit.: Lakoza II Shchekin VA, kaamelid ja eeslid kasvatamine alused ja muloproizvodstva, Moskva, 1964.

+++

vermipsillёzy (Vermipsylloses), haiguse loomade põhjustatud ajutine ektoparasiidivastast - kirbud pere Vermipsyllidae, mida iseloomustab dermatiit nähtusi ja progressiivne kahanemine. Registreerige Mongoolia, India, Pakistan; NSVL mägedes Kõrgõzstani, Trans-Baikali, Altai.

Kirbud pere vermipsillid tumepruuni värvi, suhteliselt suured (kuni 16 mm). Naistel küpsemise ajal mune kõht tugevalt venitatud (joon.). B. sageli avaldub sügisel ja talvel ning on oma olemuselt ensootilise puhkemist. Haige lambad, kitsed, kaamelid, noored, eriti raskelt haige talled. Loomad kaalust; Nad täheldasid aneemia, naha punetus, sügelus. Intensiivse invasiooni ja progressiivne ammendumine võimalik die-off loomi.

Ravi ja tõrje meetmed - vaata kirbud ..

+++

veronaal, sama barbitaali.

+++

ekslevad vt. gid.

+++

Kevad viirushaiguse kala, cdH, haigus karpkala, kirev karpkala ja valge Cupids, ödeem ja teised. Septiline nähtused. Patogeen - RNA viirus pere Rhabdoviridae. CdH Flash vaadata kevadel t 10-14 {{?}} C ​​vahel yearlings varsti pärast nende ülekandmist talvituvate tiikide toitmine. Haigus kestab 1-1,5 kuud. Kogu kala tappa võib olla 40-45%. Haiguse peiteaeg on 3-5 päeva.

ägedas haigus. Haige kala masenduses, siseneb madalatel aladel tiikide, ta on häiritud liigutuste koordinatsiooni. Märgime exophthalmia karpkala, lahutamine kaalud, turse kõhu, täppverevalumid verejooksud või täpiline nahapunetus lobus uimed. Neile korpuse ava avastamiseks turse, kogunemine kollakas vedelik kõhuõõnde. Siseorganid on laienenud, põletikuline soole katarraalne, mõnikord märgatud neerude ja maksa - petehhiaalsed verejooksud ja valkjas sõlmed. Taimtoiduliste kalade haigestuvad maandumist koos tiikide karpkala. Nad täheldatud mõõdukat kõhupuhitus ja paistes siseorganeid. Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste, patoloogilised muutused ja isolatsiooni viiruse haige kala.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetus- ja tõrjemeetmeid: vastavust loomatervishoiu üldeeskirjad.

Lit. NI Rudik, kevad viirushaiguse kala, "Veterinaarmeditsiini" 1975 № 6, lk. 64-66.

+++

vesselsbornskaya haiguse [tiitli Vesselsborn (Wesselsborn) Lõuna-Aafrikas], vesselsbornskaya haigus, äge transmissiivsete viirushaiguse lammaste iseloomustab kõrge suremus talled (kuni 100%). Sisseloginud erinevates valdkondades Lõuna-Aafrika, Kamerun, Botswana, Nigeeria.

Haigustekitaja - viirus perekonda kuuluva Flaviviiruse Togavindae perekonda. virioni suurus umbes 30 nm. Viirus on tundlik lahusteid lipiidid on hästi kasvatatud embrüonaalses kanamunad 8 päeva pärast infektsiooni rebukott ja kultuuri neeru rakud talled. Looduslikes tingimustes, B. b. See toimub vormis loomataudid lammastel. Vektorid on sääsed perekonna Aedes. B. b. iseloomustab loomulik koldeid ja aastaajast. Haigus esineb suvel vedaja tegevuse. W. b. ja haiged inimesed. Piirkondades, levis V. b. vereseerumi loomade ja inimeste näitavad spetsiifiliste antikehade. Eeldatakse, et viirus B. b. võivad põhjustada aborte veistel. Haiguse peiteaeg on 2-4 päeva. Patsiendid loomad - palavik, isutus, depressioon, verejooks, kollatõbi, aborti. W. b. inimene kaasneb palavik, peavalu, difuusne valu ja jäsemete silm. Diagnoos põhineb kliiniliste ja episootiliste andmed ja laboratoorsed uuringud (kasutades seroloogiliste testide, labori-nakkuse ja looduslikult vastuvõtlikud loomad). Eristavad B. b. alates palaviku, Nairobi haigus, Rift Valley palaviku ja hydropericarditis.

Selleks, et võidelda V. b. läbi tapmist nakatunud loomade ja veterinaarkontrolli meetmed, isoleerimine, karantiin. Konkreetse profülaktika testiti nõrgestatud viiruse variandid.

Lit.: Ždanov VM, Gaidamovich SY, viroloogia, M .. 1966; K. Weiss A., Hale D. A., Alexander R. A., Wesselsbroni viirus, «On derste-Poort. Journal of Veterinary Research », 1956, v. 27, lk. 183.

+++

vestivulit (vestibulitis), põletik vestibüül .. tavaliselt vaadelda koostoimes kujul vaginiit vaginitovestibulita.

+++

teosüsteemi vt. Art. Kõrva.

+++

veterinaarmeditsiinis, veterinaarmeditsiini (ladina veterinarius -. hoolitsevad loomade ravimine veised), valdkonnas teaduslikke teadmisi ja praktilisi tegevusi, mille eesmärk on võidelda loomahaiguste kaitsta inimesi zooantroponozov väljastamine healoomuline seoses sanitaar- ja loomsete saaduste ja lahendus loomade tervise probleeme keskkonnakaitse.

B. ühendab tavapäraselt eraldatud kolme rühma teemasid: 1) veterinaarravimite bioloogilised õpib struktuuri ja tegevust terve ja haige organismi loomade, haigusetekitajate mõju organismile narkootikume (normaalne ja patoloogiline morfoloogia ja füsioloogia loomad, veterinaar- mikrobioloogia, viroloogia, farmakoloogia jms ) .; 2) kliiniline õpib loomahaiguste meetodid avastamise, ennetamise ja likvideerimise (epizootology ja nakkushaigused, parasitoloogia ja parasiithaigused, mittenakkuslike haiguste koduloomade veterinaaria kirurgia, sünnitusabi, günekoloogia, jne) .; 3) loomade tervisele, õpib mõju väliseid tegureid ja optimeerida probleem loomade elupaigad, samuti parandada tooteid ja tooraineid loomse päritoluga (zoohygiene, veterinaar- kanalisatsioon, veterinaaria- ja hügieenitarbed uurimine). B. on tihedalt seotud loomakasvatust, meditsiin, keemia, bioloogia jt. Loodusteadused.

B. esemeid - kõikvõimalike põllumajandustoodete koduloomade ja metsloomade, samuti tooteid ja tooraineid loomse päritoluga sööt, vesi, laudad, karjamaad, kalandus tiigid, transpordi looma-, linnu-, looma- tooteid. Kuna süsteem erikord ja B. (veterinaar- äri, veterinaarteenistuse) seotud paljude majandussektorite (kariloomade, liha, piima, toiduainete töötlemine, kergetööstus, transport, kaubandus, import ja eksport), samuti tervist. V. Suurel määral mõjutab heaolu karjakasvatusettevõtetele, kus ta vähendada põhjustatud kahju loomahaiguste püsimise ja kasvamise rahvastiku kasv loomakasvatuses. B. rakendamine saavutusi praktikas orgaaniliste fusion veterinaarkontrolli meetmed loomakasvatuse tehnoloogia - vältimatu tingimus selle arengut. Võitlus haiguste vastu ühise inimestele ja loomadele järelevalve kvaliteeti loomakasvatussaaduste aitavad vähendada haigestumust ja parandada elanikkonna heaolu. Staatus ja omadusi B. määratud sotsiaalseid süsteeme riigi, tootmise taset, teaduse, kokkusegamisel veterinaarmeditsiini hariduse, personali turvalisuse spetsialistid, arengut veterinaar asutuste võrk (vt. Veterinaar asutuste ja organisatsioonide), nende materiaalseid ja tehnilisi seadmeid.

Taust. Elemendid tervendav loomad ilmus ajal kodustamine, päritolu kariloomad ja hobusekasvatuse. Esimesed informatsioon loomade raviks kuuluvad IV. BC. e. (Egiptus, India). Ravi võtab karjased, preestrid, rändkarjakasvatajad. näiteks Dr .. Loomad, keda raviti nn kreeka gippiatry (alates jõehobud - hobune ja Iatros - arst), ja mõnikord arstid. Tx mõju gippiatriki (uuring haiguste hobused) V. arenenud Kreeka, Rooma ja teiste Araabia. Riikides. Loomahaiguste on kirjeldatud paljudes töödes Roman teadlased (näiteks Cato Vanem, Varro, Columella, et teosed, mis esimest korda I. EKr. E. nimetatud termineid "veterinaarmeditsiinis", "veterinaarmeditsiinis"). Keskajal loomade raviks tegeleb peamiselt nende omanikud, samuti karjaste ja sepad, kasutatakse juhuslikult, tavaliselt inimeste raha. Teaduse V. tihedalt seotud meditsiini arengule, teaduse ja tehnoloogia. Aasta teises pooles XVIII sajandil. avamisega veterinaar koolid Prantsusmaa, Saksamaa, Austria ja teised. Riigid, veterinaar- patoloogia teadus suurenenud. Lõpus XVIII - alguses XIX sajandil. oli esimene juhendid ja perioodika V. suur mõju arengule B. oli tööde Pasteur tema jüngrid ja järgijaid.

Tekkimine professionaalne AV Venemaal on seotud X-XIII sajandil. XVI-XVIII sajandil. Venemaal oli esimene õigusaktidega meetmed, et võidelda haiguste tõrje käsikirjade ja trükitud raamatuid V. ( "Pharmacy Obozova", "The Book of narkootikumide hobuste haigused" ja teised.). Loomade ravi tegeleb "Konev ravitsejad", "Krovopuskov", "Konovalov"; oskusi, mis olid vastu võetud käsitöö. Koolitus veterinaarpersonali algas avastamist 1733 külas Moskva lähedal Horoshёvo esimene veterinaar- koolitusasutuste - koolid Tallid. Alguses XIX sajandil. Veterinaar avatud kontorid Peterburis, Moskvas ja Vilnius Medico-kirurgilise Akadeemia. Aastal 1848 St. George'i (Tartu), 1851. aastal Harkovis, alustas tööd veterinaar- kool, mis 1873. aastal olid ümber institutsioonid. Samal aastal, veterinaarse instituut avati Kaasani ja 1889 Varssavi Veterinary Institute loodi põhjal Varssavi Veterinaarmeditsiini. B. areng selle aja jooksul on suuresti tingitud tegevust Vene teadlased I. D. x Knigin, J. K. Kaidanov X. G. Bunge, VI Vsevolodova ja teised. Tulevikus B. arenenud selles suunas, et praktika korraldust võrk veterinaar- institutsioonide arengut veterinaar- õigusaktidele loomine omavalitsuslik veterinaaria asutus (alates 1905 veterinaarravimite osakonna Siseministeerium), samuti arengut veterinaaria, nimetatud esindajatest, näiteks X. Gelmani, OI Kalning, MA Novinsky I. Ravich, EM Zemmer, MV Nentsky, LS Tsenkovsky, IM Sadowski jt. positiivset rolli zemskaja B. Kuid arvesse episootiauuring olukord Venemaal on endiselt raske. Veterinaar palju järsult maha jäänud vajadusi looma.

Veterinaaria NSVL. Nõukogude sotsiaalne ja poliitiline süsteem viis ümberkorraldamist veterinaartegevuse. Esimesest aastat Nõukogude võimu, veterinaaria äri on koondunud riigi (riigi B.). Riikliku veterinaarjärelevalve võrgu ja veterinaaria Service (osakondade B.) toimus korraldamise kolhooside ja sovhooside neile on loodud ka loomade hooldamise. Oluline institutsionaalse oluline oli seadlused ja otsused nõukogu Rahvakomissaride võitluse loomahaiguste koolitus veterinaarpersonali ja eriti oktoober 1919 vastu dekreedi "On büroo Ameerika veterinaar- Vabariigi osas." Vastavalt käesoleva dekreedi kõik veterinaar- äri koondunud pädevusse Rahvakomissariaadi Põllumajandusministeerium (USDA hiljem NSVL). Olulist rolli arengus B. mänginud vastuvõtmist 1923. aastal Veterinaar- RSFSR põhikiri. Esimene etapp tekkest ja arengust V. seotud nimed tuntud korraldajad veterinaarteenistuse (VS Bobrowski, NM Nikolski, AV Nedachin, K. G. Martin, I. Ginsburg jt.). See oli laialt levinud gosudarstveeny veterinaarjärelevalvealastele alustas tootmist bioloogilised, desinfitseerimis- ja ravimeid läbi ulatuslikke alasid mass tegevuse vastu eriti ohtlik loomahaiguste. Ajal Suures Isamaasõjas 1941-1945 Nõukogude veterinaar- teenus episootiliste heaolu riigis, läbi kõige raskemates tingimustes, meditsiini-, veterinaar- ja san tööd, kaasa tagasipöördumise toimimise hobuste lõppes ja tarnida tooteid esi- ja karja.

B. Nõukogude Liidus on peamine funktsioone. Chief veterinaarteenistuse objekt - avaliku karja. Valdav vormis korraldust riigi veterinaarteenistuse (vt. Joonis), mis tagas selle ühtsuse (üks veterinaaria-alaste õigusaktide ja juhiste). Sest Nõukogude V. iseloomulik ennetava rutiinne veterinaaria ja nende seos tehnoloogiliste protsesside loomakasvatuses ja tööstus, töötlemisele, osalemist veterinaarmeditsiini põllumajandusettevõtete töötajate, avalikkuse ja asutused, tasuta veterinaarse abi, lähedane suhe tervise asutused. B. Eesmärgid ja kõigis tegevuse veterinaararstid, sealhulgas neid, kes töötavad süsteemi erinevate ministeeriumide ja ametkondade, kolhooside ja sovhooside, Veterinaar- reguleeritud charter NSVL (kinnitatud 1967. aastal) ja siduvad dokumendid välja antud NSVL Põllumajandusministeeriumi ja peadirektoraat Veterinary ja nende poolt kontrollitud. Aastal 1980 Põllumajandusministeeriumi NSVL süsteemi juhtimiseks veterinaaria NSVL oli rohkem kui 31 tuhat veterinaar- institutsioonide (veterinaar- jaamad, haiglad, raudteejaamades, laborid) .; riik oli rohkem kui 120 tuhat. veterinaarid ja 200 tuhat krooni. veterinaar- parameedikud. Veterinaar perearstid valmistuvad 48 veterinaaria instituudid ja osakonnad, parameedikud - 178 veterinaaria, veterinaar- ja põllumajandus- tehnikumidel (1980). Vaata. Veterinaar Haridus.

Mis tugevdamine riigi NSVL V. veterinaaria arenenud. Kuna 1917. võrgu Start-teadus veterinaarasutuste kasvanud mitu korda. Aastal 1980 ta opereerib 32 veterinaaria uurimisinstituut, 29 teadus- veterinaar- jaamad, 8 teadus- ja veterinaaria teadus- ja laboritest. Laialdased teadusuuringud läbi veterinaaria ülikoolides. Erilist tähelepanu pööratakse spetsialiseerumine algab ja teadusasutuste konkreetse valdkonna veterinaar- teadmisi, samuti organisatsiooni tsoonilubade ja riiklikud institutsioonid, arendada veterinaar- probleeme seoses kohaliku omapära. Head uurimisinstituutide: Lenini orden Üleliiduline Eksperimentaalbioloogia Instituut Veterinaarmeditsiini; Liidu Punalipu orden Instituut helmintoloogia neid. Skrjabini; Alustage-Liidu Research Institute of Veterinary kanalisatsiooni; Üleliidulise Riikliku Teaduslik juhtimine Instituut veterinaaria preparaadid; Alustage-Liidu Research Institute of Veterinary viroloogia ja mikrobioloogia; Alustage-Liidu Research Institute suu- ja sõrataudi; Alustage-Liidu Research Institute of non-nakkuslike loomahaiguste Liidu Alustada Research Veterinary Institute of Linnuliha; Liidu Alustada Research Institute of Veterinary Arahnoloogia ja entomoloogia, jne on väga oluline uuringud läbi nii riigi ja tsonaalne Start Research Institute (Ukraina Punalipulise Labor Research Institute of Experimental Veterinaarmeditsiini Research Veterinary Institute of Non-chernozem tsooni VNFSV ;. Research Instituudi Siberi ja Kaug-Ida eksperimentaalse veterinaaria, usbeki Punalipulise Labor Start Research veterinaar- Instituut. Skrjabini ja teised.). Teadus- ja metoodilised juhised oluliste küsimuste Veterinary Science Department of Põllumajanduse Akadeemia annab veterinaar- (vt. Üleliiduline Akadeemia Põllumajanduse Science nime Lenin).

Saavutused Nõukogude teadlased -. Epizootology, mikrobioloogid, parasitologists, farmakoloogia, patofüsioloogia, patoloogide, sisearstid, kirurgid, ämmaemandad ja teised on saanud ülemaailmse tunnustuse. Tähtsusega arenguks veterinaar- teadused on teaduslikud koolid ja suunad. Nad juhtisid akadeemik KI Skrjabini (helmintoloogia), SN Vyshelesski (epizootoloogiast), professor AF Klimov (loomade anatoomia), KG ja ND valu skoor (patoloogiline anatoomia) NA Soshestvensky (farmakoloogia), NP Rukhlyadev (ravi), LS Sapozhnikov ja BM oliivid (operatsioon), ES London, NI Shokhor (patoloogiline füsioloogia), B . L. Yakimov, Markov (protozoology). Olulist rolli mängisid ka põhilisi töid professorid NA Mihina (mikrobioloogia), MP Tushnova (patoloogiline füsioloogia), AR Evgrafova (ravi), NF Myshkin, A. Yu Tarasovich, AP . Studentsova (sünnitusabi) ja paljud teised. Nõukogude teadlased on välja töötanud erinevaid ennetus- ja ravimaineid põhimõtteid võitluses paljude haiguste loomade, meetodid keskkonna taastumist ja parandab tervist loomsete saaduste kvaliteet. Teaduse aluseks praktilisi meetmeid, mis on äärmiselt oluline paranemine karjakasvatusettevõtetele paljude haiguste, põhjustades suurt kahju kariloomade ja ohustab inimesi. Tööd mõned teadlased valdkonnas B. riigi auhinna NSVL. Selle tulemusena süstemaatiline planeerimine anti-episootiliste meetmed läbi riigi tasandil NSVL lühikese ajaloolise perioodi, on likvideeritud ja katk peripneumonia veised (lõpuks 30-.), Malleus, nakkava kehvveresuse ja nakkusliku halvatuse, Aafrika malleus, sügelised hobused. Ühe kohtuasjade siberi katku, marutaudi, rõugete ja lambad pastörelloosile, kitsede nakkavat pleuropneumooniast suu- ja sõrataudi. Positiivseid tulemusi on saavutatud võitluses brutselloosi, tuberkuloosi, leptospiroosi, nekrobakteriozom, trichophytosis veiste katku, roos, listerioos sead, paratüüfust paratuberkuloosi lambad ja teised. Teaduslik arendamist ja kasutuselevõttu meetodeid mass (sh kokku) ennetamise, kliiniline läbivaatus loomad, tõhus ravi ja diagnostika meetodid on võimaldanud paljudel põllumajandustootjatel vähendada kahjud mittenakkuslike haiguste, suureneb allapanu ja säästa noorloomad. B. sõnastatud eesmärke otsused 24. ja 25. Kongresside, samuti täiskoguistungilt Keskkomitee NLKP. Juuli (1978) pleenumi NLKP Keskkomitee heaks otsuse Partei Keskkomitee ja NSVL Ministrite Nõukogu "On meetmete edasine parandamine kariloomade veterinaarteenistuse" olulised edasise arengu ja. Kaasaegne probleeme B. määratud vajaduste majandusliku arengu, tervishoiu ja kõike suurendada rahvusvaheliste suhete valdkonnas loomakasvatus ja B. valdkonnas põllumajandus- ja veterinaarasutuste start-teadus veterinaarasutuste - parandada meetmeid, et võidelda zooantroponozami, viiruslik loomahaiguste samuti kaitset Nõukogude territooriumil vastu eksootiliste patogeenide ja teised. osoboopasnyh haiguste valdavaks mõnes välisriigis (vt. veterinaar- ja sanitaarkaitseala piiride). On olulised küsimused võitlemise sooleussidega, protozoozami, arahnozami, leukeemia, vähendada esinemissagedus loomadele, eriti noorloomade, mittenakkuslike haigustega. Suuremat tähelepanu peaks olema veterinaarkontrolli korraldamise meetmeid tööstuslike loomakasvatus, linnukasvatus, karusloomakasvatus, kalakasvatus, mesindus, keskkonna kanalisatsiooni patogeenide ja vektorid haiguse paranemist meetodeid veterinaar-san hinnangul loomsete saaduste ja nende kõrvaldamise ja teised. Nende probleemide lahendamiseks on vaja vaeva veterinaareksperte ja pakutakse paljudes riikides, ja seetõttu tihedas kontaktis riikide CMEA loodud teiste. riikides. NSVL kuulub Rahvusvahelise Episootilised liige (alates 1927), Maailma Veterinary Association (alates 1928). Veterinaareksperte NSVL osaleb rahvusvahelisel veterinaar- kongressid (esimene - 1863 last - 1979). Saavutused veterinaaria ja praktika on avaldatud peamiselt "Veterinaarmeditsiini" ajakirja.

Veterinaar välismaal. Riikides - CMEA korraldatud riigi B. Enamikul kapitalistlike riikide juuresolekul valitsuse V. reguleerivad põhilised veterinaarmeetmest levinud era- veterinaarse tava. Juhend Veterinary Service läbi Põllumajandusministeeriumi või tervishoiuministeerium. Mitmes riigis Aasias, Aafrikas ja Ladina-. American VI on alles lapsekingades. Veterinaaria nendes riikides toimub sageli, et abi veterinaar- spetsialistid kutsutud arenenud riikides. Ala enamikus Euroopa riikides, Austraalias ja enamik Põhja. Ameerikas on tasuta kõige ohtlike nakkushaiguste loomade, kuid mõnes valdkonnas on juhuslik juhtudel marutaudi, siberi katku, karbunkul ja tuberkuloosi koldeid brutselloosi ja teised. Territooriumil Aafrika, Aasia, Lõuna- ja Kesk-Ameerikas põhjus kariloomade palju kahju need haigused, nagu katk ja peripneumonia veised, suu- ja sõrataudi, sigade aafrika katku, hobuste aafrika katku, piroplasmoses ja teised. maailmas on umbes 350 tuhat krooni. loomaarstid (1978). Koolitus veterinaarid läbi rohkem kui 200 ülikoolis, teaduskonnad ja kolledžid. Veterinaar assistendid valmistatakse vähestest riikidest. Uurimissuunad on määratud riigi ees seisvad probleemid likvideerimise loomataudide. Erilist tähelepanu pööratakse uuring brutselloosi, leptospiroosi ja teised. Zooantroponozov ja mastiit, ainevahetushaigused Keskkonnakaitse keskkond. Laialt tuntud teaduskeskused, et arendada probleemide V.: Research Institute for Animal Virus haiguste Perbrayte (UK), Institute. Lёflera on umbes. Rooma (SDV), Institute of B. Pulawy (Poola), National Laboratory for Study of Animal Diseases Ames haruga umbes. Plum, parasitoloogilisi Research Institute Beltsville (USA) Instituut. Pasteur (Prantsusmaa), Central State Veterinary Institute Praha ja Bratislava (CSSR) ja teised.

Vaata. Samuti artikleid üksikute veterinaarias.

Lit.: Koropi VM, veterinaar- ajalugu NSVL, Moskva, 1954 Ginsburg AG, Ivanov D. veterinaarkontrolli korraldamise küsimustes Nõukogude Liidus, 2nd ed, MA., 1970; Veterinaaria-alased õigusaktid, ed. AD Tretyakova, v. 1, Moskva, 1972.

+++

"Veterinaar", igakuine teoreetilise ja teadusliku ajakirja veterinaar asutus NSVL Põllumajandusministeerium. On avaldatud Moskvas alates 1924. ajakirja nimi muudeti: 1924 - "Praktiline Veterinaar- ja aretus"; aastal 1932 - 1940 - "Nõukogude veterinaaria", 1941 - "Veterinaarmeditsiini". Ajakiri rõhutab saavutusi teaduse ja parimate tavade ennetamiseks ja raviks põllumajandus- ja kaubanduspoliitika loomad, veterinaaria-san uurimine loomsete saaduste, veterinaarkontrolli korraldamise, puhastus- ja zoogigiene; saavutusi veterinaaria ja praktika välismaal. Ajakirja ka avaldanud artikleid mikrobioloogia, viroloogia, immunoloogia, farmakoloogia ja toksikoloogia ja teised. Ringlus (1980) rohkem kui 135 tuhat eurot. Eksemplari.

+++

Veterinaarkontrollimeetmeid korralduse riigi veterinaaria, läbiviimiseks antud kindlad ülesanded Riikliku veterinaarjärelevalve täitmise kontrollimisel talud, ettevõtted ja organisatsioonid nende ametiisikute, samuti kodanike nõuetele Veterinaar- harta NSVL ja teised. Ap veterinaaria-alaste õigusaktide, mis on seotud loomahaiguste tõrje, antiepizootic ja loomade tervise kaitseks ja määrustega. B.. (Riigi B. u.) On saadaval Peavalitsuse NSVL Põllumajandusministeeriumi ja veterinaaride või peakontorid Põllumajandusministeeriumi Liidu vabariikides. Autonoomne vabariikides, piirkond, vald, linnade ja B .. teostavad riigi veterinaarinspektoritele haldusüksuste. Inspektorid peavad olema varustatud sätestatud õigusi veterinaaria harta NSVL. Nad võivad anda ettevõtete või üksikisikute kohustuslikke juhiseid teostamiseks veterinaar-san ja anti-episootiliste meetmed; arvamustes planeerimise ja ehitamise loomakasvatusrajatistest; peatada, kui eeskirjade rikkumine ja zoohygienic veterinaar- ja tervishoiu eeskirjades ehitustööstuses, hooned, töölerakendamine jt. Riigi veterinaararsti on õigus määrata trahvi eeskirjade rikkumise karantiini loomahaiguste ja teised. veterinaar- ja tervishoiu eeskirjades.

+++

Veterinaar konventsiooni kohta vt. Rahvusvaheline veterinaar- konventsiooni.

+++

veterinaarlaboratooriumi diagnostika asutuse süsteemis Riikliku veterinaarjärelevalve võrgustik NSVL. Peamised eesmärgid V. l. Need on: loomise diagnostikaks haiguste puhul, sealhulgas linnud, karusloomad, kala ja mesilased; identifitseerimise nakatunud loomade põhjustab nende surma ja mass haigused, samuti mõiste kvaliteedi ja ohutuse tooteid ja tooraineid loomset päritolu sööda ja veega. V. l. mortem läbi, histoloogiliste, bakterioloogiliste, mikroskoopilised, viroloogia, seroloogiliste, Mükoloogia, keemiliste, toksikoloogiliste, biokeemilised, kiirgus- ja helminthological al. uuringust. Uurimise aluseks B. l. - Surnud loomad, nende elundite, elundites, veres lahutamist sisu mao, soolte, luu, naha ja karusnaha tooraine, vill, piim, liha, liha ja muud toortoit .. V. l. diagnoosida nakkav, parasiitne ja mitte-nakkuslike loomahaiguste seatud pinge immuunsuse vaktsineeritud loomad, sisalduse määramiseks valgu sööda, vitamiine, mineraalaineid ja kahjulikke lisandeid, ja nii edasi. p. Research viiakse läbi vastavalt heakskiidetud korras Main Department of Veterinary Põllumajandusministeerium NSVL poolt soovitatud Central Veterinary Laboratory of Põllumajandusministeeriumi NSVL, mis metoodilisi kesklinnas veterinaarlaboratooriumi diagnostika. Territooriumil teenust eristatakse: piirkondlikud, piirkondadevahelise, tsonaalne, munitsipaal-, maakonna, piirkonna ja riiklikul V. l. Nad on osa süsteemist, asutuste ja organisatsioonide riigi veterinaararvutivõrku; teenindada kõiki asulad, talud ja ettevõtted oma tegevusvaldkonnas, sõltumata nende kuuluvusest. . VL, nagu piirkondlik (regionaalne, riiklik), kui järgmised osakonnad: bakteriaalne seroloogiliste, protozoologichesky, keemiline-toksikoloogilisi, toiteväärtust, anatomopathological, radioloogiliste, teadusuuringute sööt; inter-piirkond ja linnaosa - bakteriaalne seroloogiliste ja keemilised-toksikoloogilisi osakondades. Alased õigusaktid võimaldab korraldamise osakonna V. l. Sellised laboratooriumid on ministeeriumi alluvuses toiduainetööstuse ministeeriumi liha ja piimatööstus, Ptitseprom jt. Ministeeriumid ja ametkonnad. Siiski on nende asutuse laieneb ainult ettevõtte süsteemi ministeeriumi või osakond. Suurtes karjakasvatus kompleksid ja linnukasvatustes kehtestatud V. l., Tegele uurimisasutuste ettevõte. Uuringute tulemused ja järelduse, V. l. Vastavalt veterinaararst või talu materjalide saatmist lisaks teatud haiguste laboratoorne diagnoosimine on peamine (näiteks jaotamise materjali siberi patogeen, kes said positiivse reaktsiooni seroloogiliste vereanalüüsi ja nii edasi brutselloos. N.). Muudel juhtudel sõlmida V. l. vaadelda koos kliinilise, episootilistest ja muudest teguritest. VV l. töötab veterinaararstidele spetsialiseerunud erinevate harude laboridiagnostikale (bakterioloogia, viroloogia, seroloogiliste, parasitoloogia, toksikoloogia, jne), ja laboritehnik. V. l. on ehitatud tüüpprojektide. NSVL, seal on umbes 2700 V. l. (1980).

+++

loomakliiniku vt. Kliiniku veterinaar.

+++

veterinaarse abi, arstiabi haigeid loomi. On avarii V. n., Tingimusel hädaolukorras, kui loom on oht surma haiguse või vigastuse ja ravi tavalistes tingimustes. Avarii B. p. On vaja kõhu haavad, veritsus, paistetama, koolikud, mürgistus, vale tarne, emaka väljalangemise tõttu, kui võõrkehade söögitoru, kahtluse juhtudel äge nakkushaigus ja mitmed teised. Kohtuasjades. V. lk. Sellistel juhtudel on välja rivistus, jättes sageli vajavad kohest veterinaareksperdil, et haige looma. . V. p on veterinaar haigla ambulatoorse ja statsionaarse või koht - talu, karjamaa, jne, kui loom on selle riigi saa ära anda veterinaaria institutsioon (vt veterinaar- asutust ja organisatsiooni.) ... Eriti oluline on kavandatud V. n. A läbiviidud uuringud loomadel. V. lk. Kaasa terapeutiliste ja sünnitusabi, samuti operatsiooni. Hoolitseda lemmiklooma V. p -. Tööülesandeks veterinaaria spetsialistide asutuste ja organisatsioonide riigi veterinaar- võrgustik, kolhooside ja sovhooside ja teiste põllumajandusettevõtete ja ettevõtete .. Mõningatel juhtudel on võimalik anda esimene (eelnevalt arsti) abi loomade saatjate talud või loomaomanikud. Veterinaar- harta NSVL, V. n. NSV Liidus on tasuta. Tema fondi nõukogude võimu arvelt riigieelarve eraldistest.

V. lk. Ka aru, keeruline erilist veterinaar- võetud meetmete ennetamiseks ja loomahaiguste likvideerimiseks (veterinaar- ja meditsiinilise äri).

+++

Veterinaar luure kogumise olukorra kohta neid tegureid, mis mõjutavad heaolu väed veterinaar-, põllumajandusettevõtete ja territooriumi oma paigutuse. V. lk. märkab, looduse ja praegune levimus nakkus- ja parasiithaigused loomadel, looduslikud kolded zoonoosid, veterinaar- ja hügieenitooted keskkond valdkondades loomi ja linde, toidu ja sööda; olemasolu ja seisukorda veterinaarmeditsiini rajatised, töötlemise tehastes, loomakasvatushooned, vee allikaid, karjamaad, ja nii edasi. n.

V. lk. organiseeritud sõjalisi veterinaarteenistuse ja loomade kaitseks ja taimede tsiviilkaitse ja läbi õpib veterinaar- ja geograafiliste tähiste ja statistiliste dokumentidega teavet saada kohalike omavalitsuste, loomade ja inimeste tervisele, otsene jälgimine territooriumil ja uuringu kohalike elanike, veterinaar- ja meditsiinitöötajatel. Põhinõuded V. lk. - Järjepidevus, ajakohasus, järjepidevus, täpsus andmeid. Tulemused V. lk. välja antud aruannete kujul. Koosseisu luure rühmad, nende ülesanded, tähtajad ja aruannete esitamise määratud vastutav veterinaar korraldamine V. lk.

+++

Veterinaar vt. Veterinaar.

+++

Veterinaar Station, vaata. Veterinaar- Station.

+++

veterinaar- äri vt. veterinaar.

+++

Veterinaar toetuseks vägede tegevuste kogum poolt läbiviidud sõjalise veterinaarteenistuse rahuajal ja sõjaajal kaitse personali nakkushaiguste ühise inimestele ja loomadele, ja haigused, mis võivad tekkida, kui tarbimine halva kvaliteediga toitu, samuti ennetamise esinemise ja likvideerimine loomahaiguste väeosade, asutuste ja põllumajandusettevõtted Kaitseministeerium.

B. o. c. See sisaldab veterinaar- ennetamiseks, raviks ja anti-episootiliste meetmed, veterinaaria- ja hügieenitarbed järelevalve tagamine väed ja jõud laevastiku toidu, sööda. Veterinaar-ennetavad ja anti-episootiliste meetmete hulka, säilitades stabiilse episootiliste heaolu armee kontrolli loomulik koldeid loomahaiguste kanduda inimestele, hindamine episootilistest olukord ja selle mõju tegevuse väed, lokaliseerimise ja likvideerimise nakkushaiguste koldeid ja puhkealadel. Therapeutic meetmed hõlmavad loomade ravi, pakkudes neile hädaolukorras veterinaar- hooldust ja ravi.

Veterinaar-san osutamise üle järelevalvet vägede ja jõudude toidu laevastiku hõlmab uuringuid ja laboratoorse kontrolli, kontrolli oma koristamise, ladustamise ja transpordi ajal, sisu ja tapmine toiduks kui ka loomade tervislikku seisundit ettevõtteid, mis pakuvad väed ja merejõudude tooteid loom. B. o. c. See läbi sõjalise ja veterinaaria rajatised ja veterinaarid väeosade ja põllumajandusettevõtted Kaitseministeerium.

+++

veterinaarkontrolli vt. peadirektoraat Põllumajandusministeeriumi veterinaar- NSVL.

+++

veterinaar- ja zootehnika reeglite kogum võtteid, söötmise ja paljunemist põllumajandusloomad ja nende eest hoolitseda aluseks. kohta zoohygienic standardeid ja nõudeid, et tagada loomade tervis, nende kõrge tootlikkus (või tõhusus), suurendab reproduktiivset võimet tõuomadustega, samuti pikendamise tingimused nende majandusliku kasutuse. Vastavalt harta veterinaaria NSVL vastutust vastavust V. s. n. on juhid kolhoosid ja sovhoosid ja teised. põllumajandusettevõtete ja organisatsioonide vahel. Kohustus rakendada V. s. n. tavaks kõik loomakasvatussektoritega jälgida nende rakendamist ja teatama juhid talude ja põllumajandusettevõtete töötajate mittevastavuse zoohygienic normide ja reeglite lasub veterinaar- ja loomakasvatuse spetsialistid. Arenenud disain organisatsioonid mudelprojekte ehitamiseks karjakasvatusettevõtetest ja tööruumid peavad vastama V s. n.

V. s. n -. Samuti on dokument, milles on esitatud vähemalt neid reegleid. Poolt väljastatud Põllumajandusministeeriumi NSVL või tema kohalik asutus, võttes arvesse saavutusi veterinaaria ja loomakasvatus seotud omadused loomaliikide tsonaalne looduslikud ja majanduslikud tingimused.

+++

veterinaar- ja karantiini meeskonda üksus veterinaararvutivõrku, luua ajutine karantiini teenust viia ja teha muid tegevusi veterinaaria punkti ebasoodne loomataudide kus karantiini. B. et. Umbes. korraldati veterinaar- ja sanitaartehnika jaamade ja veterinaarlaboratooriumid; varustatud seadmete eririietus ja vahendeid episootiliste. B. tegevused. Et. reguleeritud veterinaar- harta NSVL. Probleem VA. Umbes. sisaldab san loomade ravi, vastavuse kontrolli karantiini piiranguid, ja teised.

+++

veterinaar- ja meditsiinilise ettevõtete vt. Veterinary hoolduse, ravi.

+++

veterinaar-san piiri turvalisus, territooriumide NSVL sissetoomise vastu välisriikide agendid loomade nakkushaigusi. Rakendada kooskõlas harta NSVL veterinaar- piiripunktide NSVL Põllumajandusministeeriumi veterinaar- või piiripunkti vabariikliku alluvus, samuti veterinaarteenistuse piirialadel, territooriumid ja piirkonnad. Suureks abiks B. c. umbes. piiri väed on samuti kohaliku elanikkonna piirialadel. Sündmused idas. umbes. reguleeris juhiseid ja eeskirju Põllumajandusministeerium NSVL, samuti olemasolevate lepingute ja konventsioonide (vt. rahvusvaheline veterinaar- konventsioon) ja soovitused veterinaar- CMEA riigid. Veterinaar- ja sanitaarteenistuse viiakse üle piiri kõik loomad, tooteid ja tooraineid loomset päritolu sööda, sööda bioloogiline, elusate kultuuride seened, bakterid, viirused - patogeenide nakkushaiguste loomade, sperma loomade (vt Riikliku veterinaararsti järelevalve piiril.). Piiritsoonis on loodud maismaapiiridele keelatud sisu ja karjatamise Piiririba laius 200-500 m. Tuvastamist piirialal nakkushaiguste vastu ranged nende diagnoosimise ja kõrvaldamise meetmeid. Juhul eriti ohtlike haiguste naabruses territooriumil veiste piiri viidi üle 30 km kaugusel ja on vaktsineeritud, peatada loomade impordi ja loomasöödana. Sõidukid ja mõnede haiguste ja riided inimesed tulevad läbi piiril, desinfitseerida.

+++

veterinaar- ja sanitaartehnika jaama vt. Jaam veterinaaria-san.

+++

veterinaar- ja sanitaartehnika läbivaatamist, teadus, mis uurib uurimismeetodeid ja veterinaaria-san hinnata loomset päritolu. Peamine väärtus B. c. e. - Ennetamine nakkus- ja parasiithaiguste, et levinud inimestele ja loomadele toidu, sööda ja tehnilise loomsete saaduste. V. lk. e. kui teadus on tihedalt seotud epizootoloogiast, parasitoloogia, mikrobioloogia, patoloogilise anatoomia, histoloogia, veterinaar- kanalisatsiooni. Pääosiot kohta VA. e.: hügieeni loomade tapmine ja kõrvalsaadused neid; meetod tapajärgse kontrolli ning rümpade ja elundid; tehnikat laboratooriumiuuringute loomsete saaduste; veterinaar- ja sanitaartehnika hindamine liha, piim, kala ja nende tooted; neutraliseerimise tavapäraselt sobivate ja ebasobivate toiduainete; Ekspertiisid mängu. V. lk. e. kui sõltumatu filiaal; teadmisi tekkis XX sajandil., kuid mõned reeglid seoses tagasilükkamist haigeid loomi ja nende tapmiseks tooted olid tuntud XVII sajandil. XIX varajase XX sajandil. teaduslikku teavet B. c. e. Nad olid osa myasovedeniya ja toiduhügieeni. Olulist rolli arengus myasovedeniya Venemaal mängitakse Vene teadlased ja veterinaarid GM Prozorov I. Ravich, AO Strzhedzinsky, EM Zemmer, AG Sergeev, MA Ignatiev ja . Kovalevsky, NM O. Svyatoslavsky, DV aren, N. Marie, ND skoor, PN Andreev. Esiteks myasovedeniya osakond korraldas 1918. aastal Kaasani Veterinary Institute. 1930. osakonna myasovedeniya teisendati osakond B. c. e. põhitõdesid tehnoloogia ja kaubandus loomsete saaduste. Arengu küsimustes B. c. e. läbi Nõukogude loomade tervise eksperdid: MI Romanovich, VY Volfertsem, MA Agulnikom, PV Bekenskim, GV Kolobolotskim VP Koryazhnovym AN Mironov A . Teternikov M., I. Schuri, BM Krapivner, LL Kuharkovoy jt. moodsa B. c. e. arendamisega seotud meetodite surmajärgse diagnoosi ja veterinaaria-san hindamine liha ja muid tooteid tapaloomade invasiivse haiguse, leukeemia, krooniline (lokaliseeritud) vormi siberi katku sigade ja muude loomade haiguste ..; kiirendatud diagnoosi toidust haigused ja toksikoos; keemilised määramise meetodid värskus liha ja kala, samuti liha haigete loomade; histoloogilise määramise meetodite värskusega ja küpsemist liha; veterinaar- ja sanitaartehnika hindamine liha ja lihatooted mõjutama ioniseeriv kiirgus ja radioaktiivne tolm; määramise meetodid kvaliteedi veterinaar- ja sanitaartehnika hindamine kuiv loomset päritolu toidu. V. lk. e. õpetatakse veterinaar- instituudid ja veterinaaria osakonda eraldi osakonnad, kus aluseks VA. e. Sisestage toiduhügieeni käigus meditsiiniasutustes. Uurimistöö idas. e. viiakse läbi asjakohased osakonnad ülikoolides, erilaborid veterinaar- uurimisasutused, koordineerib peadirektoraat NSVL Põllumajandusministeeriumi ja Veterinaarmeditsiini Veterinaar- Põllumajandusülikool.

V. lk. e. See on välja töötatud palju sotsialistliku ja kapitalistlike riikide teadlased ja veterinaararstid, mis on välja töötatud: probleemid tootmise, hügieeni I ettevõtete töötlemise loomsete saaduste; mõju uimastamise meetodite tapaloomade biokeemilistest omadustest liha; teaduslik alus veterinaar- ja sanitaartehnika hindamise liha ja piima loomadelt saadud põdesid nakkus- ja parasiithaigused; hügieeniline hinnang sisaldavate toodete antibiootikume; ennetamise salmonelloosijuhtumid ja teised.

V. lk. e. mõista funktsioonina Veterinaarteenuse sobivuse määratlemisel toidukaupu. Koosneb: enne tapmist ja -järgse loomahaiguste diagnoosimisega, samuti liha teadus, piim, kala, munad ja nende tooteid kasutavad mikrobioloogilisi, histoloogiliste, füüsikalised, keemilised ja teiste laboratoorsete meetoditega .. V. lk. e. teostada veterinaararstidele ja parameedikud on ettevõtete lihatööstuse ja tarbija ühistud, külmikud, liha ja piima ja toiduainete kontrolli jaamade ja teistele turgudele. ettevõtteid ja organisatsioone, juhindudes reeglite B. c. e., heaks kiidetud peakontoris Põllumajandusministeeriumi veterinaar- NSVL ja nõustus Chief sanitaar-epidemioloogiline osakonna NSVL Tervishoiuministeerium teatud tüüpi loomsete saaduste.

Veterinaar-san uurimine valdkonnas - uurimine ja loomade-san hindamine loomse ja taimse päritoluga valdkonnas, samuti mõju loomade ja toodete massihävitusrelvi. B. Ülesanded. e.: hoiatus võimalike haiguste ja lööb inimeste tarbimine halva kvaliteediga või saastatud radioaktiivsete, keemiliste ja bakteriaalsete ainete tooteid, samuti leviku tõkestamiseks nakkushaigused loomade, B. c. e. tavapäraste tehnikate ja meetodite tapaeelse kontrolli loomade, tapajärgse kontrolli ning rümpade ja elundite legkovypolnimye valdkonnas kiirendatud laboratoorsed meetodid loomsete ja taimsete toodete ja mõju all massihävitusrelvad, pealegi - radiomeetrilisi, keemiline-toksikoloogilisi ja kiirendatud bakterioloogiliste testidega. Sest B. c. e. Ta kasutab spetsiifilise vara (koos tehnikate kogum), mis võimaldab uurimine tapaloomade; veterinaar- ja sanitaartehnika uurimine rümbad ja elundid, branding neid; trichinelloscope; puhtuse aste liha ja lihatooted, rasvad, piim ja piimatooted, kala; võtmise ja pakendite näidiste suunamise uuring laboris.

Põhijooned B. c. e. kui avatud massihävitusrelvad on määrata allikas hävitamine; loomade ravi (neutraliseerimine naha); sorteerimine (jagatud rühmadesse) loomade liigi, ulatuse ja ajastuse oma lüüasaamist tapmiseks; teadus- tooteid juuresolekul radioaktiivsete kemikaalide ja patogeenide nakkushaigused, mille jaoks spetsiaalsed vahendid kasutatakse (dosimeetria, keemilised luure) ja mobiilside (väli) Laboratory (radiomeetrilisi, keemiliste ja bakterioloogiliste). Loomade tapmine toimub valdkonnas, pakendamiseks või tehase tapmisel punkti. Tapaeelse kontrolli, veterinaaria- ja hügieenitarbed kontrollida ja hinnata tapasaadused jt. Toit toodetakse spetsiaalseid juhiseid, sõltuvalt kahjustuse tüübist.

Lit.: Käsiraamat veterinaar-san uurimine ja hügieeni loomsete toodete, ed. I. Schuri, 3. väljaanne, MA., 1972; Rusakov VN Teternikov DM, veterinaaria- ja hügieenitarbed kontrolli, raamat.: Tehniline kontroll ja hindamise meetodid liha kvaliteeti, liha ja linnuliha tooteid. (Käsiraamat), Moskva, 1974, lk. 3/52; Zagajewski JS, Zhmurko TV, Veterinaaria-san uurimine põhitõdesid loomsete saaduste töötlemise tehnoloogia, 3. väljaanne., M., 1976.

+++

veterinaar- ja sanitaartehnika asja kohta. Veterinary sanitaar-, veterinaar- ja sanitaarteenistuse.

+++

loomatervishoiu eeskirjad, komplekt san eeskirju ja nõudeid, kohustuslik kariloomade (sh linnuliha, karusnaha, kala ja mesilase) talud ja teised. ettevõtteid, mille eesmärgiks on luua soodsad sanitaartingimused keskkonda selleks, et loomade kaitsmiseks nakkus- ja parasiithaiguste, samuti tootmise kõrge kvaliteediga loomade tervisele. V. lk. n -. Samuti on ametlik dokument, mis sätestab eeskirjad. Peamised B. c. n., on toodud põhikirja Veterinary NSVL. Nende hulka kuuluvad näiteks kaitse eeskirjade karjakasvatusettevõtetele ja talude triivi nakkus- ja parasiithaiguste, vältimine keskkonna saastatus, territooriumi kaitsmine NSVL sissetoomise vastu nakkushaiguste välisriikidest, loomade tapmine, koristamise, säilitamise ja töötlemise toidu ja loomasööda . Põllumajandusministeerium NSVL avaldab ka B. c. n. seoses karjakasvatusettevõtetest erinevates suundades. B. Töötatud. n., et piimatootjate ja kompleksid, suur spetsialiseerunud talude Lihotuskarja, svinootkormochnyh kompleksid, linnukasvatustes, lambad, karusloomakasvandustes jms sarnaste ettevõtetega. Need eeskirjad võtavad arvesse konkreetse tootmistehnoloogia vastu vastava taludes, anda range sanitaar korda kõikidel etappidel tootmistsükkel, mis koostises noorte kasvatamine ja nuumamine kariloomade ja lõpetades rakendamise, on jõudnud rida tingimusi. Hädavajalik tingimus tootmistegevuse selliseid leibkondi on luua korda suletud tehase (vt. Komplekside moodustamine loomad). Eriliste B. c. n., et piimatootjate ja kompleksid määratud režiimis desinfitseerimiskemikaale lüpsiseadmed, piima- seadmed ja nõuded tuleb järgida milkmaids lüpsi ja udara hoolt lehma. Pidev seire rakendamiseks B. c. f. teostama Veterinaar- Service ametnikud majandite ja ettevõtete (tootmise veterinaar--san järelevalve), samuti avalik-õiguslike institutsioonide ja veterinaaria organisatsioonid (riigi veterinaar- ja sanitaartehnika, järelevalve). Vaata. Veterinaar-san järelevalve.

+++

veterinaar- ja san tehnilised seadmed, masinad, seadmed ja sisseseade läbiviimiseks desinfitseerimine ja teised. veterinaar- ja sanitaarmeetmetele. Sõltuvalt töötab oma abi töö on jagatud erilist desinfitseerimine masinad, seadmed aerosooli desinfitseerimine, seadmed niisutamiseks nahale loomad, desinfektsioonikambreid. Spetsiaalne desinfitseeriv masinate hulka: desinfitseerimine paigaldus LSD, Veterinaaria desinfitseerimine masin WYD, auto-desinfitseerimine üksus ADA, paigaldus Desinfektsioon MAC iseliikuv, mobiil desinfitseerimine taime UDP. Need masinad ja süsteemid on mõeldud loomade tervisele, anti-episootiliste, meditsiini ja teatavate muude tegevuste kolhoosid ja sovhoosid, tehased töötlemise loomasööda lihatöötlemis-, skotouboynyh kohtades, kohtades, turgudel ja muudes kohtades, kus loomad .; . Raudteel, dokid jne abiga spetsiaalse desinfitseerimine masinad toimub desinfitseerimine ja desinfitseerimine kuuma ja külma lahused, pulbrid ja pihustid desinfitseerimisvahendid; lubivärv laimi svezhegashёnoy ruumide ja olme pesta; pesta ja pihustamiseks insektitsiid loomad; töötlemise loomade pihustid insektitsiidid ja repellendid; detoksifitseerimise lüüasaamist loomad RH; pihustamine aedades; san pesemine kattega teede ja saite jne .. toapuhastaja LSD (joon. 1) paigaldatakse metallist raam, tugevdatud poldid haagissuvila GAZ-704 koos auto GAZ-69 ja UAZ-469. Peamised komponendid: boiler desktop lahendus sisseehitatud küttekeha ta koos pumba mootor. Veterinaar desinfitseerimine masin WMM (joon. 2) sisaldab kahekordse seinaga boiler 420 liitrit töölahust ahju, paagid ema likööri (35 liitrit) suutlikkuse Kütus 20 liitrit, pump ja õhupump, mis saab toidet auto mootor, 2 trumm mille voolikud haava. Auto ja desinfitseerimise seadme ADA on paigaldatud šassii GAZ-53A. Peamised osad ühik: Katla töölahus mahutavus 2000 liitrit, mis asub kogu šassii kabiini taga, tank ema likööri 300 liitrit, 100 liitrit paak aerosooli vedelikud, kütusepaak 100 liitrit, desinfitseerimine kamber (2,5 m3). Masin on varustatud puhur toota kemikaale ja aerosoolid boiler kütusepihustid ja desinfitseerimine kamber ja pump toitmiseks katla objekti desinfitseerimist lahendus. Seadistamine desinfitseerimine liikuma MAC (joon. 3) on paigaldatud elektriauto EP-GPG, koosneb peamine tank 900 liitrit, 2 paagid ema likööri 50 liitrit iga, doseerimispumbast BKF-4, VH-41000 pump, elektrimootor. Mobiilne desinfitseerimine paigaldus UDP paigaldatud väikese suurusega kolmerattaline vanker koosneb maht 200 liitrit ja mahuga pump võimsusega 85 liitrit minutis, mille maksimaalne rõhk 25 atm, mis võimaldab lisaks desinfitseerimine ja desinfektsiooni ja teostada hydrorefining ruumides. Paigaldamine on kuuma veega täidetud alates torustikud ruumides karjakasvatusettevõtetest.

Seadmetest, aerosoolide desinfitseerimine (vt. Aerosooligeneraator) kasutatakse sageli aerosooligeneraator AG DMPA. Seda kasutatakse, et kontrollida putukad ja lestad, see koosneb generaator ja termomehhaanilisele tegevus subcompact bensiinimootoriga. Seade on paigaldatud mootorsõiduki, haagise, vaguni või traktori tema kõrval panna barrel (200 liitrit) õli lahendus insektitsiid.

Naha niisutamine loomad samas kaitstes neid putukaid ja lestad masinatega spray baar (SHRR) ja automaatse pihusti kokkupanek (OSA-1). Viimane on struktuur on valmistatud metallist torud pihustitest, põhja raamiga, mis on varustatud ventiili sulg- seade ja kaks puidust redelid (sisend ja väljund) läbipääsu loomad püssi all. Töölahust tarnitakse tankid desinfitseerimine masinaid.

Viited. cm. Art. Veterinaar kanalisatsiooni.

Joonis 1. desinfitseerimine paigaldus LSD.

Joon. 2. Veterinaar- desinfitseerimine masin WYD.

Joon. 3. paigaldamine desinfitseerimine liikuma MAC.

+++

veterinaar- ja sanitaartehnika ümbertöötlemisse tootmiseks lihakondijahu, ettevõtte ümbertöötlemiseks või hävitamiseks loomakorjuste ja jäätmete liha, kala ja nahatööstus. Ta toodab sööta (liha ja luu) jahu, mittesöödavad rasva, naha ning aitab kaitsta keskkonda.

V. lk. y. h. ehitatud tüüpprojektide [NSVL 70 (1980)]; 1 km kaugusel asulate ja veisekasvatusettevõtetesse, 3 km kaugusel karjakasvatusega kompleksid. Ehitamise ajal B. c. y. h. luua tingimused, et tagada täielik kõrvaldamine kontakti tagastamata tooraine valmistoodeteks. Territoorium B. c. y. h. katta veekindla kattega, tarastatud läbimatu tara, mida mööda on istutatud rohelus laius 3 m. Tootmishoone ja ala B. c. y. h. jagada jõuka ja ebasoodsas olukorras veterinaar- ja sanitaartehnika alal, üksteisest eraldatud. Ebasoodsa vastuvõtu ala läbi toorainete, lahata surnud loomade pildistamise nahad, purustamine ja laadimine tooraine horisontaalne vaakum katlad, samuti desinfitseerimiseks nahad ja sõidukeid. Ohutusse tsooni - riistvara osakond taime - toodab soojus- toorainete, transport, vajutades ja purustamine Shkvarov, tuulamine, kaaluga sööki ja toetamisel rasva. Surnud loomad saabusid idas. y. h., olenevalt tulemustest veterinaar-san uurimist saadetakse ümbertöötlemiseks või hävitamiseks. Kuumtöötlemine tooraine valmistamiseks sobivate kalajahu, vaakumit tekitavast horisontaal boiler 130 t {{?}} C ​​ja 3 atm rõhul 30-60 min. Toores nakatunud patogeenide eriti ohtlike haiguste, hävitada truposzhigatelnoy ahjus või auru steriliseerida eriüksus tüüpi K7-FV-2B t 140-144 {{?}} C ​​rõhul 4 baari 4 tundi. Kujundus võetud surnud loomade pärast desinfitseerimist, samuti rasva pärast puhastamist seda hõljuvad osakesed saadetakse kohtades. Industrial reovett kohale alles pärast vabastamist steriliseerimine ja desinfitseerimine. Töö ebasoodsate alade desinfitseeritakse iga kord pärast üleminekut. Territooriumil taimede ja kõik vahendid hoitakse puhtad ja regulaarselt läbi desinfitseerimine ja desinfitseerimine.

Lit.: Loomatervishoiu eeskirjad spetsialiseerunud tehased liha ja kondijahu, Moskva, 1972.

+++

veterinaar- ja sanitaarteenistuse, tootmise veterinaarkontrolli täitmise üle veterinaar- ja sanitaartehnika eeskirjade ja määruste karjakasvatussektori, töötlemise toodete ja loomade tooraine, transport, kaubandus, eksport ja import loomade ja loomsete saaduste, samuti sanitaar- toote kvaliteeti . V. lk. n. nähakse ette süstemaatilist kontrolli veterinaareksperte juhendatud objektide tuvastamiseks kõrvalekaldeid standarditest ja objektide kvaliteeti tuginedes asjakohastele normidele veterinaaria-san kontrolli ja hindamise heaks kiidetud peadirektoraat NSVL Põllumajandusministeeriumi veterinaarmeditsiinis. Mis puutub liha, ja teised. Objektid veterinaaria õigusaktide kohaselt kontrollida saadud igalt loomalt, samuti selliste meetmete võtmist, et hoida ära kõlbmatuks, ebasoodsas olukorras seoses sanitaar- ja kahjulikud inimestele või loomadele ja tooraine (konfiskeerimine, hävitamine, taaskasutamiseks või hävitamiseks tingimuslikult mitte-puudusega toode).

Loomakasvatuses, tulemused B. c. n. pakkuda järeldused keeld rajatiste ehitamine või tootmise kasutamine objektide, samuti on keelatud kasutada halva kvaliteediga sööda ja vee; Transport ja riigipiiri - keelates loomade vedu, haige ja eksporditud ebasoodsate alade nakkushaiguste, samuti ebasoodsas veterinaar- ja hügieenitooted ja toorainet. V. lk. n. spetsialiseeritud veterinaar- hoolekandeasutused (vt. veterinaar asutuste ja organisatsioonide) ja veterinaareksperte asjakohaste ettevõtete ja organisatsioonide, veterinaar- kasutavaid töötajaid Riikliku veterinaarjärelevalve, on õigus tuua administratiivset vastutust rikkujate loomatervishoiu eeskirjad (vt. veterinaarkontroll). V. lk. n. toimus koos sanitaar-epidemioloogiline teenust.

+++

veterinaar- ja sanitaarseadme isemajandav, sõltumatu eriorganisatsioonid riigi veterinaararvutivõrku mõeldud eelkõige veterinaarprofülaktilised-sanitaarmeetmetele (desinfektsioon ja desinvasion). Eemaldamisjõudu on püsiv, on oma tasakaalu ja õigused juriidilise isiku. V. lk. umbes. korraldatud otsuse täitevkomitee piirkondliku (regionaalse) nõukogu rahvasaadikute või otsuse alusel (et) nõukogu ministrite ettepanekul piirkondliku (regionaalse) Department of Agriculture, Põllumajandusministeeriumi või Põllumajandusministeeriumi Autonoomse Vabariigi liidu vabariigi, mis ei ole piirkondliku jaotuse; linnades vabariikliku alluvus - otsuse täitevkomitee linnavolikogu ettepanekul vastutav veterinaar-arst linna. V. lk. umbes. teenib kolhooside ja sovhooside, loomafarmide, lihatöötlemis-, külm hoidlad ja teised. Firma töötlemise ja ladustamise tooteid ja tooraineid loomse päritoluga, laod (alus) loomsete saaduste. V. lk. umbes. alusel majandusliku lepingute teostab veterinaaria- ja hügieenitarbed, sealhulgas sanitaar- töötlemine loomad, farmiseadmed, sõidukid ja muud esemed keskused episootiauuring .; nõustab veterinaaria spetsialistid ettevõtetest, samuti läbi selgitustöö elanikkonna hulgas desinfektsioon ja desinvasion. V. lk. umbes. See allub otse ülemuse veterinaaria asutus. Sisalduvate ja täidab oma tootmistegevuse saadud raha eest tasumiseks tehtud tööd. Põhiline struktuuriüksus B. c. umbes. - Piirkond (inter-piirkond) osakonna ja tootmisüksus - Integreeritud Brigade.

Lit.: V. Vinokurov, kanalisatsiooni ja kuluarvestuse, "Veterinaarmeditsiini" 1977 number 10.

+++

veterinaar-suplemine ja delousing loomist, mis on spetsiaalselt varustatud või kohandatud ruumi puhasta inimeste samaaegne desinfitseerimine oma riided ja jalanõud, samuti desinfitseerimine ja desinfestatsiooniks sõidukites ja konteinerites. Korraldada loomakasvatusettevõtetes, linnukasvatustes, talud - poegimist ja aretus jaamades.

+++

Veterinaar Akadeemia vt. Veterinaar Haridus.

+++

veterinaarasutuste näha. veterinaar Haridus.

+++

veterinaarmeetmest erifunktsioonid töötajate veterinaarteenistuse NSVL eesmärk on ennetada ja kõrvaldada loomahaiguste, healoomuline küsimus seoses sanitaar- ja loomsete saaduste kaitseks rahvastiku zooantroponozov. . Idas m teostab organisatsioonide ja institutsioonide riigi veterinaar- ja asutused, kolhooside ja sovhooside, on: loomade tervise (vt Veterinary kanalisatsiooni.), Vältimine (vt vältimist.), Anti-episootilistest ja ravi (vt ravi.) Meetmed - in taludes, vabrikutes ja valdades; veterinaar- ja sanitaartehnika eriteadmised hangetega ja loomade tapmine, loomsete saadustega kauplemise, samuti järelevalve sanitaartingimused kauplemise kohad turgudel; veterinaar- ja sanitaartehnika järelevalve sisu koristamise ja loomade tapmise, karja sõita, koristamise, säilitamise ja töötlemisega liha, piim, munad, vill, nahk, karusnahk ja muid tooteid ja toorainet loomse päritoluga, samuti nende transport kõigi transpordiliikide .; veterinaar- ja sanitaartehnika kontrolli impordi ja ekspordi loomade ja loomsete saaduste (vt. Loomade tervisekaitse piirid), järgimise järelevalvet veterinaar- ja sanitaartehnika reeglite ettevõtetele, kes tegelevad koristamise, ladustamise ja töötlemise tooteid ja tooraineid nende liikide jaoks loomade tervisliku seisundi järelevalve kõnealuste ettevõtete, samuti tiigid.

+++

veterinaarsertifikaadid, dokumente destilleeritud loomi igal esemed, samuti loomsete toodete ja tooraine loomse päritoluga transporditakse erinevaid transpordi-, mis kinnitavad heaolu nende loomade tooteid ja tooraineid, ja kohti väljavõtmist loomataudide. V. lk. väljastatud veterinaarameti juhatajale ringkondade ja linnad; loomaarstid väidavad, veterinaar- institutsioonide, sovhooside, liha-pakkimine taimed, linnuliha taimed ja külmikud, sõdalane, sageli selleks loodud Põllumajandusministeeriumi NSVL. Tuginedes B. c. väljastatud veterinaarsertifikaadid. B. c., Vastandina veterinaarsertifikaadid kehtivad kogu NSV Liidu territooriumil.

+++

veterinaartõendi tunnistuse, mis annab õiguse vedada (mööduda) ala loomade ja liha, vill ja teised. Toorained loomse päritoluga koristatud alates loomataudide asulate piirkonnas. Poolt väljastatud veterinaararstid parameedikud.

+++

veterinaar asutuste ja organisatsioonide NSVL erilist asutuste ja organisatsioonide läbiviimiseks veterinaaria haldusala, linn, maakond, maakond, riik, kogu riigis või konkreetses piirkonnas. Sõltuvalt suuna ja tegevuse iseloomust B. eristada. ja.: ravi ja ennetamine - linnaosa veterinaar- jaamad (jaamad loomahaiguste vastu võitlemise), veterinaar- jaamade ja veterinaaride, ringkonna-, linna- ja maakonna (linna) veterinaar- haiglad, kliinikud; Diagnostika - linnaosa, linn, piirkondadevahelise, tsonaalne piirkondliku, territoriaalse ja riiklike veterinaarlaboratooriumid, laborid uuringu toornahkade siberi katku; antiepizootic - anti-episootiliste lähetuste ja ekspeditsioonid, ekspeditsioonid, et võidelda suu- ja sõrataudi, brutselloosi, leukeemia või teiste haiguste puhul; loomade tervisele - liha- ja piimatoodete ning toiduainete kontrolli jaamade valla, maakonna, piirkonna ja kohaliku või siseriikliku loomatervishoiu jaama (vt jaama veterinaaria-san.), transportida loomatervishoiu valdkondades, piirikontroll, veterinaar- esemed, veterinaarkontrolli punkte kariloomade teed, desinfitseerimine üksused , veterinaaria- ja hügieenitarbed ühikut. B. y. ja. Nad on aluseks riigi veterinaaria; suhtes kehtib piirkondliku põllumajandusadministratsiooni või täitevkomiteed, kas otse veterinaarasutustega ala, piirkond, riik. Nad rahuldada kõik talud, ettevõtted ja organisatsioonid, sõltumata nende osakondade kuuluvus, samuti kuuluvate loomade populatsioon määratud ala. Transport loomade tervise valdkondades ja piiri veterinaarkontrolli punktid, samuti Central Veterinary Laboratory, aruande otse peadirektoraat Põllumajandusministeeriumi veterinaar- NSVL. B. y. ja. saab ja alluvus (nt veterinaarlaboratooriumid ka karjakasvatusega kompleksid ja linnukasvatustes). Need organisatsioonid teenivad ainult üks firma, millest nad kuuluvad. Funktsioonid ja õigused V. y. ja. määrustega kinnitatud Põllumajandusministeeriumi NSVL alusel Veterinaar- NSVL põhikirja silmas spetsialiseerumine ja ulatusega operatsiooni. B. seatud y. ja. Veterinaar riigi veterinaar- võrku. rohkem kui 31 tuh oli Nõukogude Liidu 1980. aastal B. y. ja.

Lit.: Ginzburg AG, Ivanov D. veterinaarkontrolli korraldamise küsimustes Nõukogude Liidus, 2nd ed, MA., 1970; Veterinaaria-alased õigusaktid, ed. AD Tretyakova, v. 1, Moskva, 1972.

+++

veterinaararsti, isik, kes on saanud kõrgeima veterinaar- haridus erikoolis (veterinaariainstituut või teaduskonna). Venemaal kuni 1916 oli kõrgemate veterinaar koolid annavad oma lõpetajate pealkiri "veterinaararst". Alates 1916. aastast lõpetajate veterinaar- institutsioonide antud kvalifikatsiooni VA. See pealkiri on säilinud, ja pärast Oktoobrirevolutsiooni 1917. Erandiks on lõpetanud veterinaar- ja sanitaartehnika osakonna Moskva Tehnoloogia Instituudi Liha ja Piimatööstuse saada pealkirjas veterinaar-san arst. V. a. Tal on õigus anda meditsiinilist abi loomad, täita kirurgilised operatsioonid, määrata ja kirjutada retseptiravimeid apteegist, et teha kindlaks põhjused loomade surma. V. a. kulutab hooldada asulate ja taludes loomade tervise ennetavaid meetmeid, et vältida loomahaiguste ja zooantroponozov; koos loomaaia tehniline personal rakendab loomakasvatuses kariloomade ja veterinaaria eeskirjad hooldus, söötmine, hooldamine, paljundamine ja loomade ärakasutamine; teostab veterinaaria- ja hügieenitarbed järelevalve san loomsete saaduste kvaliteet (vt. Veterinaaria). Enamik B. c. töötab põllumajanduses (riigi loomisele veterinaar- võrgustik, talud, talud jne), samuti lihatöötlemis-, raudtee ja veetranspordi liha ja piimatoodete ning toiduainete Juhtimispostides, veterinaaria, laboris, relvajõudude riigis. V. a. on õpetamise veterinaar koolid, kes tegelevad teadustööga teadusasutustes. Aastal 1980, enam kui 120 tuhat tööd NSVL. V. (1964 - umbes 61 tuhat krooni.).

V. a. võib muutuda kitsas spetsialistide (nt epizootoloogiast, helmintoloogia, ämmaemandad, ja nii edasi. d.). Eriliste teenete praktika Ülemnõukogu Nõukogude Liidu vabariiki Q .. Ta pälvis tiitli "Au veterinaararst Vabariik." Vaata. Ja Veterinaarmeditsiini.

+++

veterinaar- jaama, ravi- ja ennetavaid velsker institutsioon riigi veterinaararvutivõrku teenindavad paikkonnas, kolhooside ja sovhooside ja teised. organisatsioonile omistatud osa haldusüksus. Tema ülesanne - viia läbi veterinaarkontrolli, mille eesmärk on tagada areng kariloomade ja suurendada oma tootlikkust taludes teeninud; veterinaar- teenuste hulka kuuluvate loomade populatsioon; veterinaarne ja sanitaarseadmete heaolu okupeeritud tsooni. Riigi V. p -. Veterinaararsti assistendi ja veterinaaria õde. V. n. Teenib enamasti ühe talu (küla), haldab linnaosa veterinaar- jaama alluv piirkond peatoimetaja veterinaararst. V. lk. Pidanud tüüpiline ruumid ja vajalikud seadmed ja ravimid. . B. arv n NSVL vähendada; neist 1980 - umbes 3400.

B. p. Nimetatakse ka spetsiaalne hoone ehitatakse talus, karjakasvatus keeruline veterinaar- spetsialistid.

+++

Veterinaar transport. Varustada veterinaarteenistuse NSVL toodaks eriautod "erakorraline veterinaarhooldus-" šassiile auto UAZ-469 (SVP-UAZ-469), "avtoperedvizhnaya loomakliiniku" šassiile GAZ-63 autoga (ABA GAZ-63). Varustada veterinaarasutuste saab ja sõiduautode "Moskvich" ja "tagaotsas", külghaagisega mootorrataste, mopeedide ja teised. Means. Paljud riigi veterinaararvutivõrku institutsioonide käsutuses hobused. Standardid varustada veterinaar- institutsioonide, kodumajapidamiste ja ettevõtete B. m. Paigaldatud ori, heaks kiitnud Põllumajandusministeerium NSVL ja NSVL Riikliku Plaanikomitee. B. m. Omandatud arvelt mahaarvamisi kindlustusmaksed eraldatud võidelda tulekahjude ja kaotus kariloomad, samuti kulul eelarvest ja omavahenditest kolhooside ja sovhooside, karjakasvatus kompleksid. Aastal 1976-1980 kehtestatud järgmised reeglid Tõenäosusteooria veterinaar- institutsioonide ja põllumajandusettevõtted (kinnitatud Põllumajandusministeeriumi NSVL 11. märts 1975) .:

+++

Veterinaar harta NSVL normatiivakti tegevust reguleerivad riigiorganite, organisatsioonide ja Riikliku veterinaarjärelevalve asutuste, kolhooside ja sovhooside jne .. ettevõtete ja organisatsioonide valdkonnas veterinaarmeditsiinis. NSVL Ministrite Nõukogu kiitis heaks dekreediga 22. detsember 1967 jõustunud 1. jaanuaril 1968 (MTP NSVL, 1968, № 1, p. 2). B. y. NSVL määratleb organisatsiooni veterinaarteenistuse NSVL Nõukogude veterinaar- ülesandeid, kohustusi veterinaarmeditsiini töötajaid. Harta reguleerib ka järgmised küsimused: juhtimine ja korraldamine veterinaarteenistuse veterinaarteenistuse loom; vastutus lauad kolhooside, sovhoosi direktorid, juhid ettevõtete ja teiste institutsioonide ja kodanike - omanikud ja veterinaarsed töötajad vältima ja kõrvaldama nakkushaiguste loomade .; asutamise korra ja Karantiini kui loomataudi; ennetamine loomade nakkushaiguste NSVL välisriikidest; veterinaar- ja sanitaartehnika järelevalve mööduda loomade kui ka loomade vedu, toodete ja tooraine loomset päritolu; veterinaar- ja sanitaartehnika järelevalve koristamise ja loomade tapmise, koristamise, säilitamise ja töötlemise tooteid ja toorainet loomse päritoluga ja kaubandus; tootmine ja rakendus loomakasvatuses ja veterinaarias ravi, profülaktika, diagnostika ja stimuleerida bioloogiliste toodete ja kvaliteedi kontrolli; Vastutus rikkumise eest veterinaarõigusakte. Vaata. Ja Veterinaarmeditsiini.

Lit.: Veterinaaria-alased õigusaktid, ed. AD Tretyakova, v. 1, Moskva, 1972.

+++

veterinaar- jaama, ravi- ja ennetavaid raviasutused riigi veterinaararvutivõrku teenindavad kolhoosid jne .. talud ja asulate haldusüksus. Personali VA. - Loomaarst, Next ja õde. B. Eesmärgid aastal., Kohustusi ja õigusi tema töötajad on sama töötajate veterinaaria punkti B. y. tegeleb vaktsineerimised ja muud veterinaarsed ravi ja loomade raviks, kuid pakub ka veterinaar- ja sanitaarteenistuse. Head B. y. vastavalt veterinaar- harta NSV Liidu Vabariik on õnnistatud õigus vabalt külastada veterinaarjärelevalve objekte, et anda siduvaid suuniseid, et kõrvaldada näitas rikkumisi sanitaar- ja veterinaarnõuded, trahve määrata ametnike ja kodanike rikkumise eest veterinaar-san reeglid, branding liha templid kehtestatud proovi , veterinaarsertifikaatide väljastamise ja sertifikaadid ja nii edasi. e. V. aastal. Seda haldab linnaosa veterinaar- jaama, mis annab nende rahastamise ja meditsiinitarbed, tööriistad, seadmed ja teised. Vara. B. y. tüüpiline töökohal. Aastal 1970-1977 arvu B. juures. NSVL oluliselt vähenenud seoses organisatsiooni põhjal oma linnaosa veterinaarkliinikutes, samuti seoses loomise sovhooside suurte kariloomade kompleksid ja linnukasvatustes kätte oma täiskohaga veterinaarpersonali. Aastal 1980, B. y. - Üle 12.000.

+++

verstapostid mürgine (Harilik mürkputk), mitmeaastane taim pere Umbelliferae. Stem hargnenud, õõnsad, 50-150 cm pikk. Rhizome õõnes, sisemiselt jagatud vaheseinte. Lehed kahekordselt või trizhdyperistye. Valge õied on väikesed, keerukas vihmavari. Puu - seemnis topelt. Kogu taim, eriti risoom, kiirgab lõhn petersell. NSVL, see on laialt levinud. Ta kasvab sood, soostunud järvede, jõgede, niisked niidud ja lepp, mõnikord moodustab tihnikud. Üks mürgised taimed taimestik NSVL. Mürgised aine - tsikutotoksin - deponeeritud peamiselt risoomi, samuti noored võrsed, mis ilmuvad sügisel ja jäävad kuni kevadeni roheliseks. Mürgistuse (peamiselt veised ja lambad) on sagedased sügisel ja kevadel, kui puudumise tõttu roheline taimestik, loomade püüdmise võrsed V. I., Tõmmake ja süüa risoomi. Kui mürgistus täheldatud suurenenud süljeeritus, rahutus, kõhu eesmao, sagedased eraldamine fekaalid ja uriin, spastiline lõualihaste. Iseloomustab korduvad hood toniseerivad krambid, mil loomad langevad, pea viskab tagasi, sirutada jalad, kiire pulss, haruldane hinge. surm järgneb lämbumist. Mis avamise - verejooksud lima ja serooskelmetes, parenhüümis siseorganite; ummikuid kopsude ja aju.

Ravi: kuum tanniini, aktiivsütt, lahtisteid ja süda (kofeiin) tähendab, krambid - Koraalhüdraadi. Vaata. Ka mürgiseid taimi.

+++

võttes verd, saades kogus verd vereringesüsteemi looma diagnostiliste testide ja valmistamiseks seerum, plasma ja vereülekannete. Kapillaarveres võetud kapillaaride sisepinnal kõrva, lindudel - alates hari, kõrvarõngad, tselluloosi suu. Juuksed süstekohal või lõigatud raseerida. operatsiooni field-töödeldakse alkoholi eetriga. Prick teha Frank nõela eemaldatava sondi Lancet Michaelis-Jenner või ospoprivivalnym pliiatsi (joon.). Sügavus süsti 2 mm. Uurimiseks võtta järgmine pärast esimest tilk verd. Vere haavast tuleb vabalt voolata (no survet kude). Suurte koguste veri hobused, lambad ja veised, kaamelid kasutada Veenipunktsioon kasutades nõela süstalde või spetsiaalse krovopuskatelnyh nõelu. Nõel süstitakse kaelaveenist piirpinnal ülemine kolmandik kaela keskel. Pre punktsioonikohad allpool kaela pigistada pöidla (vasakule või paremale, sõltuvalt sellest, kummal pool kaela teeb punktsioon) või näputäis kaela kummist žgutt. Suund jääda nõel peaks kokku langema piki- veeni rida. {20-30 süsti nurga {?}} Seoses nahapinnale. Esiteks Pierce nahka, ja siis - veeni seina. Veri voolab nõel, kui ta siseneb veenide kanal. Enne kui eemaldate nõela veeni kaela žgutt on eemaldatud ja sõrme näputäis osa üle punktsioonikohad. Koht süsti ajal vajutatakse steriilse tampooniga, siis haava desinfitseerida joodi ja vala COLLODION. Lindudel, verd võetakse veenist cutanea ulnaris või brachialis arteri; siseküljele tiiva üle küünarnuki on eemaldatud ja mõned suled sisselõige naha ja silmade käärid veresoone seina. Sead võib võtta vere suurte laevade või kõrvad mahalõikamisega sabaots.

+++

vibrioos, sama kampülobakterioosi.

+++

Vibrio abort, sama kampülobakterioosi.

+++

Vibrio (Prantsuse vibrion, ladina vibro - .. vingerdades), rühma baktereid, millel vormis lühike, õhuke, spiraali kõverdunud või sirged kepikesed, mida ühendab perekonda Vibrio. Nende pikkus 1-5 m, paksus 0,3-0,6 mm. V. mobiil on polaarne vibur, Gram-negatiivne, ei moodusta eoseid. Aeroobid või fakultatiivselt anaeroobid; kasvavad tavalised toitekeskkonnale, paljud neist sulama želatiin. Nad elavad vees, pinnases, samuti inimestel ja loomadel. Seas V. inimestele patogeensed (koolera) ja loomad (kana koolera haiguse vibrioon enteriiti veiste ja lammaste, kampülobakterioosi jne).

+++

vivarium (ladina vivarium alates vivus -. elada), mis on spetsiaalselt varustatud ruumi sisu katseloomadele. Erinevalt tõuaretus Kennelid VA ei tegele. Seal on spetsialiseerunud B. (koerte, ahvide, ja nii edasi. D.) Ja B. üldtüüp, mis sisaldab erinevaid loomi (koerad, kassid, küülikud, merisead, valge hiired, hamstrid jne). VV võib olla akvaariumis, lindla lindudele, insectarium, terraariumid. Lisaks ruumi loomad, B. On karantiini osakond ja isolaator, ahtri köök, pesumasin desinfitseeriva kamber, laboris või operatsioonisaali lahangu, ahju surnukehade põletamiseks. Kui tegemist on eriti ohtlik infektsioonide B. olema sanitaarteenistuse. Loomi hoitakse kergesti desinfitseerida karbid ja rakud. Sisetemperatuur hoitakse 12-20 {{?}} C, suhteline niiskus ei ületa 50-65%. B. omandamine toimub järelevalve all loomaarsti ainult terveid loomi. Loomi kontrollitud ja panna karantiini osakond - koerad 30 päeva ning valge hiired ja rotid - 10, muud loomad - 21 päeva. VV puhastada iga päev söötmise, jootmise ja rakud; kord nädalas nad, samuti põrandad ja seinad pestakse ja desinfitseeritakse; sõnniku põletatakse. Enne sisenemist ruumidesse panna dezokovriki. Allapanu ja teravilja sööda kuumutatakse enne kasutamist. Kevadel ja sügisel, ning viia läbi ennetava desinfitseerimine ruumide lubivärv. Perioodiliselt võitlema putukad, hiired ja rotid. Vaata. Katseloomad ka.

+++

vormi (lad. liigid), põhilised struktuursed ja klassifikatsioon (taksonoomia) üksus süsteemis elusorganismid; Isikute rühma, millel on sarnased morphophysiological omadusi ja iseloomustab ühine päritolu evolutsiooniprotsessi, kohastunud elama teatud keskkondades ja millel on teatud paljundamine ala (ala), ühendas võimalus ristuda omavahel ning toota viljakas järglane looduses. Muuda mehhanism V. ajal moodustamine uus VI avas Inglise loodusteadlane Charles Darwin (vt. Darvinismi, mikroevolutsioon). Taksonoomia taimede ja loomade B. tähistatakse vastavalt binaarne nomenklatuur.

+++

harknääre (Thymus), harknääre, harknääre, lümfoidne paaris sagaraga orel asub kolju- keskseinad. See kuulub rühma branchial elundid, derivaadid väljuvas 3. ja 4. paari Gill taskud. Pärast puberteedi algust in B. g. taandarenguliste toimub protsesse, mis tingib muutusi selle rakuline kompositsiooni ja kehamassi vähenemine.

B. Hästi. hõlmatud sidekoe kapsel, mis väljuvad piirded parenhüüm viiludeks. Alusel lobules on retikulopodobnaya epiteelkoe tähtrakud, moodustades võrku. Võrk ring lümfotsüüdid iseloomustab kõrge mitootilise võime, eriti perifeerias hõlmaga. Igas lobe eristada ajukoores ja medulla. Viimasel on heledam tõttu suhteliselt väike arv lümfotsüütide levimus see ja epiteeli substraat. Ajukoores, rohkem tumeda aine domineerib lümfotsüüdid. Iseloomustab teket aju piirkonnad olid tüümuse rakkude (Hassalli kehad), mis on kontsentrilised klastrite lapik epiteelrakkude riigi taandareng ja lagunemise ümber rakud, mis sisaldavad sekretopodobnoe aine (joon.).

B. Hästi. - Immunogenesis eest vastutav keskasutus arengut ja toimimist raku immuunsüsteemi. VV w. protsessi diferentseerumist vereloome tüvirakkude luuüdis harknääre sõltuv lümfotsüüdid (T-rakud), mis on oluline immunoloogilise funktsiooni. Usutakse, et lisaks tootmise T-lümfotsüütide B. g. humoraalse tegur on moodustunud, mis toimel B lümfotsüüdid diferentseeruvad toimimist T-rakke.

Lit.: JF Ivanov, Kowalski PA, tsütoloogia, histoloogia, embrüoloogia, 3. väljaanne., M., 1976.

Thymus (medulla osa): 1 - Hassalli kehad; 2 - lümfotsüüdid; 3 - epiteelirakke.

+++

Vinylinum (Vinylinum; FH), palsami Shostakovskiy, paks, viskoosne vedelik helekollast värvi spetsiifilise lõhna. Vees lahustub kergesti propüülalkohol. segada orgaanilistes lahustites ja õlides. See soodustab puhastust haavade ja arengut granuleerimisel epithelialization. Kandke 20% valitsustevahelisi õline lahendus ja 10-20% soolhappe salvid nahahaigused. Hoida hästi suletud anumas.

+++

viinamarjasuhkur, cm. Glükoos.

+++

virulentsuse (alates Lat. virulentus- mürgiseks), aste patogeensus mikroorganismi tüve loomadele teatud liikidega. B. sõltub takistusest looma ja tingimuste kohta infektsioon. B. on kogumik haigusetekitajad mikroob omadused: infektsiooni (nakkuse), invasiivsus ja agressiivsus (ületamiseks kaitsekihi, intensiivne paljunemine peremeeskoele), toksilisus (moodustamine mürgiseid aineid organismis). Invasiivsus ja toksilisust ei ole alati kaasas üksteist. Key tegurid B. bakterid - ekso-ja endotoksiine toksilised antigeense komponente (nt O-antigeeni gramnegatiivsete bakterite), agressiivsus, kapslitena (pneumokokk, siberi ja teised.), Mõned nn "patogeensete" bakterite ensüümide (letsitinaas-, fosfatidaza, kollagenaas, hüaluronidaas, fibrinolysin, streptokinaas, desoksüribonukleaas, aminohappe dekarboksülaasi ureaas). V. Need asjaolud peale eksotoksiine, on individuaalselt iseseisvat tähtsust patogeneesis haigust ja on erinevates kombinatsioonides. Viirused on tegurid V. nukleiinhapped. Kui võrrelda dissociative vorme mitu liiki haigusttekitavate bakterite (salmonella, brutselloosi, tulareemia bakterid jne) märkis, et nende S-vormid on täieõiguslik AV, R-vormi nõrgalt virulentsem või Avirulentne. Vastupidi, siberi bacillus, katk bakterid, hemolüütiline streptokokk virulentsemad R-vormi. B. Degree tulene mitte ainult bioloogilisi omadusi mikroobid, vaid ka resistentsete mikroorganismide, mis varieerub laialt sõltuvalt liigist ja looma vanusest ja söötmise tingimused sisu. B. määramine viiakse läbi katseloomadega ühe liigist, vanusest ja kehakaalust. Kõige usaldusväärsem mõõtühikuid B. - keskmine (50%) surmava annuse juures, kus hukkus kuni 50% loomadest, või keskmisest (50%) infektsioosne annus, mis põhjustab kliinilised nähud 50% -l nakatunud loomade (LD50 ja ID50). Sest tibu lootes võttis vastu ka 50% surmav annus ELD50. Seadmed on ka V. Dim-minimaalne surmav annus kultuuri või Mikroobitoksiinid (dosis letalis miinimumid), põhjustades surma umbes 95% loomadest on standardkatsetingimustel ja ilmselt surmav annus Dcl (dosis Certe letalis) õigustavad hävitamist 100% seks loomadega.

B. Võib esineda kõikumisi loomulik ja laboratoorsetes tingimustes. B. vähendada võimalikke füüsikalised, keemilised ja bioloogilised meetodid. Eriti oluline nõrgenemise VI: kultiveerimist mikroob kõrgel temperatuuril ja UV kiirguse kiiritamine, külvamine loomapatogeeni läbi teatud liiki tegevuse bakteriofaag ja antibiootikume. B. tugevdamine saavutatakse läbisõitu eriti tundlik loomaliikide, mida koos teiste mikroobidega ja teised. V. kindlustamine teatud tasemel (standardravi saanud vaktsiinide, bakter) saavutatakse säilitades kultuurid madalatel temperatuuridel ja lüofilisatsioonsulguriga. B. In vivo võib nõrgeneda lõpus on taastusraviasutuste loomade episootiliste.

Lit.: Peter VG probleem virulentsuse bakterid, L., 1967; Kolyako JE, Immunity loomad, M., 1975.

+++

vireemia (viiruse ja kreeka h {{a}} ima -. veres), vireemia, viiruse olemasolu veres. B. iseloomulik selliste viiruse loomahaiguste suu- ja sõrataudi, nakkava kehvveresuse Hobuse, sigade, sea- vesikulaarset lööve et al., In patogeneesis mida ta mängib olulist rolli põhjustades üldistus infektsioon, sekundaarsete koldeid, lüüasaamisega erinevates organites ja süsteemides. B. Development aitab nõrgenenud immuunsus. B. eristada plasma (ringleva viiruse plasma), rakk (viirused seotud rakuliste elementide verd) ja kombineeritud tüüpi. viiruste kadumine verest on toimel spetsiifiliste antikehade jne teguritest. Episootilised väärtus V. viimisega seotud viiruse keskkonda ja vektori kaudu levivate edastamiseks.

+++

viirusliku hemorraagilise septitseemia, VHS, HCV, nakkushaiguse peamiselt vikerforelli ja mõned teised. lõhet. Ta märkis, paljudes riikides Ida. ja Zap. Euroopa; ole registreeritud NSVL.

Patogeen VG koos. - RNA-viirus (Egtvedvirus). Allikas patogeen - haige kala. patogeeni ülekande toimub läbi viimisega ja laipade patsientide forell, läbi nakatunud voodi ja vesi tiikides, samuti läbi inventuuri, pakendamist elavad kalad ja selgrootud - vedajate haigustekitaja. Ill enamasti kala alla 1 aasta. Haigus avaldub peamiselt sügisel ja talvel, kui vee temperatuur 3-10 {{?}} C. Suvel VG koos. kulgeb varjatud kujul. Haige kala saada immuunsüsteemi suure pinge. Haiguse peiteaeg on 7-15, mõnikord 25 või enama päeva. Haigus esineb äge või krooniline. Ägeda ajal keha kalad on värvitud tumepruuniks. Tähistame exophthalmia, aneemia, verejooksud on lõpused ja silmad; Vaadeldud mass kalade hukkumise. Summa hemoglobiini langetatakse 10-20%, erütrotsüütide - 500,000 in 1 mm3 .. Kroonilise muidugi iseloomustab tume või must värv keha oluliselt proptoos, raske aneemia (kahvatu lõpused on roosa või valkjas-hall). Vahel tekib kõhu vesitõbi. Närvi- kujul täheldatakse haiguse spiraal liikumise kala basseini põhjas või vastuvoolu ujumine külili või spastiline tõmblemine keha. Episootilised lõpptulemus 1-2 kuu pärast haiguse ilmnemist. Lahkamisel selgub, hajutatud periokulaarne veritsev sidekesta, lihaste, rasvkoe perivistseralnoy, Ujupõis, kõhukelme, süda ja teised. Orelid. Maks äge muidugi VG. hyperemic, värvitud punase veini värvi; kroonilise käigus kahvatu, hallikas, vahel täppverevalumid. Neer ägeda ajal punane istonchёnnye, kroonilise - hallikas ja lainelised. Diagnoos põhineb isolatsiooni viiruse koekultuuridele ja tulemused bioloogilise proovi, võttes arvesse episootilist andmeid ja haigussümptomeid.

Ravi ei ole välja töötatud. Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Forell talud tegutsevad kogu kompleks loomatervise, kalakasvatus ja tagasinõudmise ja zoo-tehnilised meetmed. Kuritarvitanud VG koos. kalakasvandustes karantiini ja läbi anti-episootiliste meetmeid vastavalt juhistele haigus. Kandes kala ja viljastatud munad teiste. Riigid on kohustatud järgima reegleid rahvusvahelise loomatervishoiu eeskirja, on heaks kiitnud Rahvusvaheline Episootilised Bureau.

Lit.: Kanaev AI, Nakkushaigused lõhe, M., 1973.

+++

Veiste viiruse kõhulahtisus (Diarhea viralis bovum), limaskestahaigusi, nakkuslikku enteriiti veistel, nakkav haigus, mida iseloomustab põletik ja haavandid limaskestade seedetrakti ja näitusepind nohu, palavik, kõhulahtisus ja mõnikord lonkamine. Haigus on levinud paljudes maailma riikides; registreeritud NSVL.

Etioloogia. Haigustekitajat - sfääriline RNA-viirus perekonnast Pestiviiruste Togaviridae pere. Viiruslik osakese suurus 30-40 nm. Viirus võib püsida aastat temperatuuril alla 20 t {{}?} C, vedelas keskkonnas ei kaota bioloogilist aktiivsust kuni 1 aasta, veri, lümfisõlmed, põrn ja muud patoloogilise materjali -. 6 kuud. At t 25 {{?}} C ​​juures 1 päev viirus vaevalt vähendab bioloogilise aktiivsuse t 37 {{?}} C ​​surmatud 5 päeva pärast. Viirus on tundlik eetris, kloroformis, naatriumdeoksükolaadiga ja trüpsiini.

Epizootology. Looduslikes tingimustes, B. d. Et. R. lk. haige veised, pühvlid, hirved ja metskitsed. Kõige vastuvõtlike loomadega eluaasta vahel 6 kuud kuni 2 aastat. Allikas patogeen - haiged loomad. Sõltuvalt haiguse staadiumist patogeeni väljaheitega eralduv, uriin, sülg, nasaalne ja silmade saladusi ja eritist põletikuliste koldeid.
Viiruse võib olla 4 kuu jooksul pärast perebolevaniya. Viisid ja vahendid edastamise haigustekitaja ei mõisteta. Tegurid edastamise patogeen võib nakatuda kingad ja riided personal ja nakatunud toidu, vee ja hoolduse esemed loomad. Aidata kaasa viiruse levikut kogunemine või rühmitamist loomad. Haigus esineb aastaringselt, kuid haigusjuhtude arvu kasvab külmal aastaajal. Olulist rolli käigus ja tulemusest haiguse play loomade heaolu, bioloogilisi omadusi tüve aste karja infektsiooni ja muudest teguritest. Suremus võib varieeruda väga laias valikus (4-100%). Immuunsus ei ole uuritud.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 6-9 mõnikord 2-14 päeva. Haigus esineb latentselt, alaäge, äge ja krooniline. Kui latentse haiguse vormi seatud avastamiseks seerumi spetsiifiliste antikehade. ALAÄGE iseloomustab äkiline, lühiajalisi (kuni 24 h) alaealine (39,7-40,0 {{?}} C) kehatemperatuuri tõus, südame löögisageduse tõus ja hingamine, osalise kaotuse või täielik isutus. Tegemist võib olla mööduv alaealine suukahjustused limaskesta kujul punetus, erosioonid ja haavandid; mõned loomad - nina möödumist, vesised silmad, köha, lühiajaline kõhulahtisus. Äge ajal hakkab järsku temperatuuri tõus (40,5-42,4 {{?}} C), mõõdukas kuni raske depressioon, tahhükardia, kiire hingamine ja isutus. Kuna temperatuuri tõus on terav leukopeenia (2000-3000 rakku 1 mm3), millega sageli kaasneb lümfotsütoosiga. 1-2 päeva pärast algab teine ​​järsk tõus temperatuur. Sel ajal, haigete loomade tähistatakse ummikud nina limaskesta ja nina möödumist, mis hiljem muutub lima või limaskestale mädane. Rasketel juhtudel esiosa pea on kaetud kleepuva eritised, kuivab moodustamiseks kärnadele, mis moodustuvad erosioon. Katarraalne konjunktiviidi ja pisaravool on mõnikord kaasneb tugev alustada kesklinnas sarvkestahägusus ja Panophthalmitis. Mõned loomad - kõva kuiv köha. Suus, eriti huuled, igemed, suulae tahke, selja ja servad on keel - erütematoosne aladel kohapeal, et tekitada erosiooni (joon.); tulevikus tõttu sekundaarsete infektsioonide tekkida haavandid, hõlmab mädane või juustjas detritus. Sageli on need defekte nina peegel, ninasõõrmete ja tuppe. Vahel peamiseks kliiniliseks tunnuseks on lonkamine. Kõhulahtisus võib olla pidev või katkendlik 1-4 nädalat, kuid enamikul juhtudel, haigus kestab 4 päeva kuni 2 nädalat ja ei ole tavaliselt surmaga, kuid mõnikord võtab kroonilised. Lemmikloomad on järk-järgult kahanenud, nad tunduvad liigsarvestus, kõhulahtisus (mõningatel juhtudel ei ole). Erosioonid ja haavandid limaskestade ravib kiiresti ja tüsistusi moodustuvad igemed, mäda cheesy hoiused.

Patoloogilised muutused. Iseloomustab hemorraagia, hüpereemia, turse, erosiooni ja haavandid limaskestade seedetrakti. On limaskestade, söögitoru, peensooles ja laap on mõnikord täheldatud ulatuslikku nekroos.

Diagnoos. Kliinilised tunnused hematoloogilise uuringutes patoloogilised muutused, samuti episootilist andmed võimaldavad esialgse diagnoosi. Need andmed kinnitavad laboratoorsed meetodid (neutraliseerimisreaktsioon, RSK, RDP on agar-geeli ja meetod päevavalguslampide antikehad). V. d. Et. R. lk. eristuda katk, transport palavik, veiste nakkava rinotrahheiidi, suu- ja sõrataudi paratuberkuloosi, nakkuslik stomatiit, nekrobakterioza, pahaloomulised katarraalne palavik, liigsarvestus ja mürgistused.

Ravi. Konkreetsed ravi ei töötanud. Vahel on soovitatav kasutada sümptomaatilise narkootikume.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Soovitatav tapetud haige karja ja läbi piiravaid meetmeid.

Lit.: Krasnobaev EA, veise viiruse kõhulahtisus, raamat.: Laboratoorne diagnoosimine viirushaigused loomade, Moskva, 1972; Makarevitš VG], viiruslik kõhulahtisus, raamat.: Nakkushaigused veised, M. 1974.

Kahjustused suu limaskesta koos viirusdiarröat veistel: 1 - igemete ülemise lõualuu; 2 - igemed alalõualuu.

+++

viirushaigused, rühm nakkushaigused inimeste, loomade, taimede ja putukate viiruste poolt põhjustatud. Seal on rohkem kui 300 W. b. Inimeste ja loomade patogeene, mis on esindajad erinevatest perekondadest viiruseid. Sellised loomahaiguste näiteks rhinopneumonia hobused, rõuged, gripp, loomad, kõhulahtisus veistel, marutaud, klassikalise ja aafrika katku ja teised. C. b. nimetatakse ka liigitamata viirused (nt viirused, haigust Bourne, nakkav kehvveresus, edasikanduvad entsefalopaatia ja muud haigused). W. b. lülijalgsete - putukad poliedrovye haigus, granulёz Verevalumid mesilased jne ida b .. kõigusoojane hõlmavad näiteks, karpkala rõuged, neeruvähi konnad, kasvaja-like kalahaigustele. Bacteriophages võib pidada B. b. bakterid ja actinomycetes. Mis koetropismiga, viirused nakatavad teatud keha süsteemid (dermatropnye, pneumotropic ja pantropic neurotroofse viirused). Kuid koetropismiks viirus saab muuta katsetingimustes. Tundlikkus looma organismi viiruse sõltub mitmest tegurist: ... looma vanus, toitumine, hormoonide tegevust, kiirgus, soojus mõju jne Lisaks ilmneb kliiniliselt tüüpilised VB tuntud suure grupi haiguste noorte (vasikad, põrsad, talled ja varsad ), mida iseloomustab see pnevmoenteritami. Lisaks bakteriaalsed patogeenid, etioloogilised ained selles grupis on sageli adenoviirused, respiratoorse süntsütiaalviiruse, patogeenide nakkava rinotrakeiittiin, viirusliku kõhulahtisuse, paragripi-3, veiste, sigade viiruslik gastroenteriit, Enteroviirusnakkuste nakatumine sead, lambad, paragripi, rhinopneumonia hobused. Seoses organisatsiooni suuremahuliste tööstuslike talud tõuaretuse ja nuumloomadega nagu B. b. muutuvad üha olulisemaks. Nende hulgas V. b. märkimisväärne hulk zooantroponozov (gripp, marutaud, hobuste venetsueela halvatuse ja teised.).

W. b. arene, mis avaldub looduslikku mitmekesisust patogeensete ja antigeense omadusi viirus ja kliiniliste tunnuste põhjal loomataudid näiteks muutus antigeensust gripiviirus ja välimus looduslik nõrgestatud tüvesid Newcastle'i haiguse viiruse sobivad nakkuse vältimise kohta. B. Konkreetsed ennetamise b. abil elada ja inaktiveeritud vaktsiinid ja konkreetsed hüperimmuunseerumreaktiivse vajaduse polüvalentsete (vt. Vaktsiini). Meetodid laboris hindamine pärast nakkus- ja pärast vaktsineerimist Immuunsuse kõige V. b. Loomade puudulikult arenenud. Vaata. Viroloogilist uuringud.

Lit.: Gunenko VV, Halen GA, Syurin VN, viiruslik ja hlamidozoynye hingamisteede ja soolenakkushaigusi karja, raamat.: Probleemid Veterinaarmeditsiini, Moskva, 1975; Belousov RV, Syurin VN roll rändlindude viiruste looduses, Moskva, 1977.

+++

viiruslik gastroenteriit sigade (gastroenteriit viralis suum), nakkuslik gastroenteriit, edasiantava gastroenteriidi, viirushaigus iseloomustab katarraalne-hemorraagilise põletik limaskesta mao ja peensoole, mis avaldub kõhulahtisuse, oksendamise ja dehüdratsiooni. VG koos. riikides registreeritud arenenud siga, põhjustades suurt majanduslikku kahju põllumajanduslike põhjustatud surma loomi, vähendades nende kaalutõus, ravikulude ja ennetavaid meetmeid.

Etioloogia. Haigustekitajat - koroonaviiruse Coronaviridae sugukonna sisaldava üheahelalise RNA viirus väärtus 80-150 nm. Viirus reprodutseerib sea neeru rakukultuuride näitamata esimeses läbipääsud tsütopaatilise toime. Organismis kestel loomade vireemia leitud viiruse limaskesta seedetraktis ja parenhüümi elundeid. Ümbritseva keskkonna patogeeni kiiresti kaotab oma virulentsuse. Kui t 50-60 {{?}} C ​​kaotanud patogeensuse 1 tund, t 80-100 {{?}} C ​​viiruse inaktiveerimiseks viie minuti jooksul. Kuivatatud patoloogilise materjali ei sure enne 3 päeva, kui t -28 {{?}} C ​​jääb virulentsem kuni 3 aastat. Virus vastupidavad fenool, antibiootikumid; inaktiveeritud nym 4% formaldehüüdi lahust 10 minutit, 2% naatriumhüdroksiidi lahust nym - 20-30 minutit, valgendi - 6 min. Viirus ei ole patogeenne katseloomadel.

Epizootology. Allikas patogeen - haiged sead. Idas on koos. vastuvõtlikud igas vanuses sigade; noorem loom, seda tundlikum on viirusega, on eriti tundlikud põrsaste imetamiseas kuni 10 päeva vanuselt. Loomad isoleeritud patogeen keha väljaheitega ja okse 2-3 kuud pärast perebolevaniya. patogeeni ülekande tegurid - nakatunud toidu, vee ja teiste keskkonna objektide ;. viirusvektorite - närilised, koerad, kassid, kuldnokad ja teiste lindude .. Nakatumine toimub peamiselt läbi toiteväärtust, võimalik õhus. Puhangud seotud importimise õitsva majanduse viiruse sigu. Kui haigus esineb majanduses esmakordselt, see on peaaegu 100% hävitamise mine põrsaste esimeses elupäeval. Suremus noorloomade vanemad 30-40% täiskasvanud loomad 3%. Tekkimine ja kiire levik B. c. kaasa kahjustav tegur vähendades organismi vastupanu.

Immuunsus. Ill loomad saavad immuunsüsteemi, kuid selle kestus ja intensiivsus on erinev. Haige olnud emiste edastada põrsaste imetamise ternespiima neutraliseeriv antikeha. Selline ternespiima antavat immuunsus on lühike.

Kursus ja sümptomeid. Haiguse peiteaeg on 2-5 päeva. Peamised kliinilised tunnused sigade kõikides vanuserühmades on kõhulahtisus. Palavik puudub või lühikese alguses haigus. Kõige tõsisem haigus esineb põrsad kuni 10 päeva vanuse ja koos letargia, oksendamine, keeldumine imeda. Põrsad väljatõrjumine koos. Vesine sinakasroheline fekaalid paistma tahtmatult. Peaaegu kogu pesakonna sureb 3-5 päeval haigus. Põrsastel võõrutatud sigu ja täiskasvanud haigus on healoomuline, mida iseloomustab isutus, kõhulahtisus ja kõhnumine. Võõrutatud põrsaste ja võimalikke tüsistusi kujul katarraalne bronchopneumonia ja kroonilise gastroenteriit.

Patoloogilised muutused. Mis avamise põrsaste on katarraalne või katarraalne-hemorraagilise põletik limaskesta mao ja peensoole. Mao või osaliselt täidetud rikkaliku incoagulated piima. Limaskesta peensooles hallist violetsed, kaetud mudase lima, mõnikord haavandub. Sisu soolestikus vesine, kollane-sinine-punane värv; gaasimullid. Täiskasvanud sigu avastada katarraalne ja harva hemorraagiline gastroenteriit. Histoloogiline uuring näitab iseloomulik - atroofia Villi peensoole.

Diagnoos alusel kehtestatud episootilistest, kliiniliste ja Surmajärgne andmed ja tulemused laboratooriumiuuringute (IHA IFA, RN, ja komplitseeritud juhtudel lavastatud biotestid emiste 6-7 päeva enne poegimist). VG koos. eristada kolibatsilloosiga, salmonelloos, katk, anaeroobne düsenteeria, rotaviiruse kõhulahtisus ja toiteväärtuse iseloomuga.

Ravi. Et ära hoida bakterite tüsistused kasutatakse antibiootikume.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Vältimaks VG. võtta meetmeid, et kaitsta heal järjel majapidamised (selge rakendamise veterinaar- ja tervishoiu eeskirjades, karantirovanie äsja saabunud elanikkonnast, vaadatakse ida s. et al.). Kui haiguse seafarmi kehtestada karantiini läbi keerukate loomade tervise (ohutud ja ravi, desinfektsiooni nym 2-3% naatriumhüdroksiidi lahus, vaktsineerimine tiinete emiste 35-40 päeva ja 15-21 päeva enne poegimist ja teised.). Kui streaming poegimist süsteem, mida haldab peatumine universaal küsimused on 2-3 kuud viljastamisega kuningannad.

Lit.: Nicholas V. viiruslik gastroenteriit sigade, K., 1974; Pritulin PI, nakkuslik gastroenterokolity sead, M., 1975.

+++

pardi-hepatiidi (hepatiit viralis anaticularura), nakkav viirushaigus, peamiselt pardipoegade kuni 4 nädala vanuselt, mida iseloomustab peamiselt maksahaigus. See on registreeritud Ameerika Ühendriikides, Suurbritannias, Egiptuses, Ida-Saksamaa, Lääne-Saksamaa, Itaalia, Belgia, Hollandi, samuti NSVL. Surma pardipoegade võib ulatuda 90-95%.

Etioloogia. Viirus VG y. viitab perekonda Picornaviridae (Picornaviridae) perekonnast enteroviiruselt (enteroviiruselt), sisaldab üheahelaline RNA. Virion suurus 20-40 nm. Vastupidav lainetes. Kui t 2-4 {? {}} C kuni 700 päeva elujõulised rakuta kasvukeskkonda 37 t {{}?} C - 21 päeva. Samal perioodil on säilinud õlgedest, on söötja, joodikud, allapanu saastunud patsientidel pardipoegade. Antigeenseid struktuuri viirus ei ole uuritud. Hemaglutineeriv omadused ei ole. Viirust leidub kõigis organite ja kudede loom patsient; Oma kõrgeima tiiter avastatud maks, põrn ja aju. Viirus on haritud arengumaades tibu ja pardi embrüote nakatunud arvesse allantoisi.

Epizootology. Sest viiruse vastuvõtliku ainult part. Peamised veehoidla haigustekitaja - haige lind. Viirus vabaneb keskkonda rooja ja nina expirations, nakatades toit, vesi, voodipesu, tarvikud ja ruumi õhku. Edastamise viirus teistelt nakatunud munad. Viiruse taastuda 8-10 nädalat. Täiskasvanute pardid perebolevayut sümptomid isoleerima viiruse väljaheitega.

Immuunsus. Me toibuda pardid leidub seerumis viiruse neutraliseerivad aine.

Kursus ja sümptomeid. VG on. Ta esineb akuutselt kui krooniliselt. Äge voolu iseloomustab kiire areng haiguse, letargia, isutus ja närvisüsteemi nähtused. Pardipoegade langevad taga või küljel, ja välimus krambid hukkus iseloomulik kujutada "pea tahapoole." Kroonilise muidugi märk depressioon, isutus, vähene liikuvus pardipoegade, liigeste haigus, mahu suurendamine kõhuga. Liigutades pardipoegade võtma seisukoha pingviini.

Patoloogilised muutused. Maks laienenud, lõtv konsistents, kergesti katki parengimoy savi või kollane ooker värvi rohke verejooks pinnal punktist hajus. Sapipõis on täis. Histoloogiline uuring näitas maksa nekroos ja proliferatsiooni sapiteede rakkude infiltratsioon kesknärvisüsteemi - Perivaskulaarsed kogunemine lenkotsitov.

Diagnoos põhineb episootiauuring, kliinilisi, patoloogilisi ja laboris (viiruse isoleerimine ja identifitseerimine) andmed. Väärtuslik lisandid diagnostiliste meetodite hulka avastamiseks, inklusioonikehadesse rakkudes neerud, maks ja põrn, samuti identifitseerimiseks antigeeni kudedes patsientide pardipoegade immunofluorestsentanalüüs. VG on. eristuda botulism, katk pardid, salmonelloos.

Ravi ei ole välja töötatud. Vältimist. Kasutage seerumit taastusraviasutuste ja hüperimmuunseerumreaktiivse ja vaktsiini. Plant pardid ja kanad, pardid. Pärast 3 korda on vaktsineeritud pardid, kanad edastada immuunsuse pardipoegade läbi muna.

Lit.: Laboratoorne diagnoosimine viirushaigused loomade, M., 1972, lk. 379-87.

+++

viiruslik halvatus mesilased, must haigus, metsa mesi crop haigus, viirushaiguse täiskasvanud mesilased, iseloomustavad nende mass surma. See on registreeritud USAs, Euroopas, sealhulgas Nõukogude Liidus.

Haigustekitaja - pärinev neurotroofne RNA sisaldavate Moratorvirus halvatus viiruse suurus 27 x 45 nm. Tee lokaliseerimine viirus - aju, rindkere ja kõhu ganglionides mesilased. Ahendab at t 93 {{}?} C juures 30 min ja t 4 {{}?} C kaotab oma aktiivsuse mõne päeva jooksul; vastupidav madalatele temperatuuridele: t -20 {? {}} C säilitab oma aktiivsuse 6 kuud. Viirus ei ole tundlik kloroform, tetraklorometaan ja freoon. Haigus algab mais ja jõuab haripunkti juulis. Mõjutab iga perekonnaliikme mesila, perekonnad kannatavad kõige tugevamalt, kus suur hulk pesakondi. Kuuma ilmaga ja toidu puudus aidata kaasa haiguse. Alguses haigus on põnevil mesilased, nad kinni ataksia, treemor tugevad tiivad, võimetus sõita; Varsti hõlmab teatud osa mesilased muutub läikiv ja mustadest, mõnikord tekkida halvatus jäsemetele. Tervislik mesilased on aetud taru patsientidel, kes langevad maapinnale ja surevad. Diagnoos põhineb sümptomid, episootiliste andmeid ja biotestid tervisliku mesilased. Suhe avastamiseks viiruse patoloogilise materjali arendatud ja pakutud seroloogiliste testide, fluorestseeruvate antikehade meetodit ja elektronmikroskoopia.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Kevadel ja sügisel kohe põhjuste kõrvaldamiseks, ülekuumenemise pesad tagama piisava arvu mesilaste perekonnad toita. Kõige efektiivsem ennetava ravimi - pankrease ribonukleaasiinhibiitor lahendusega, mis pihustatakse triply pere mesilased (50 mg 15 ml vees).

Lit.: NN Vorobiev entomopathogenic viiruste Novosib., 1976.

+++

Viiruslik enteriit haned (soolepõletik viralis anserculorum), katk haned, hani gripi, nakkuslik müokardiit haned, viirushaigus, peamiselt haned, iseloomustab soolestiku kahjustused ja degeneratiivsed muutused lihastes. Haigus on levinud Ungari. Tšehhoslovakkia, Saksamaa, Holland; registreeritud NSVL.

Haigustekitajat - viirus, mis on seotud reoviiruseks (andmed GA Nadtochy, kenterovirusam). Seal on 3 tüüpi viirus seroloogiliselt. Algataja ei ole hemaglutineeriv omadused, kergesti kasvatatud embrüonaalses hani ja hanepojad esimestel elupäevadel, kultuurides neeru rakud hani embrüod. Virus vastupidavad kloroformi, trüpsiin, jne ja eetriga. Chemical agents. Ill enamasti haudejaamu hanepojad kuni kolme nädala vanuselt. Loomulikult tuletatud hanepoegade ei haigestunud, isegi puutudes patsientidel. patogeen Allikas - patsientidele ja taastuda haned - viiruse kandja, vabastades viiruse väljaheited. Haiguse peiteaeg 2-8 päeva või kauem. Ägeda ajal hanepoegade täheldanud isutus, depressioon, värinad, kaotus lindude normaalse kehatemperatuuri juures. Subakuutsetes hanepojad on kidur, istuv, istudes küürus üle, nad täheldatud kõhulahtisust (fekaalid segatud veri), individuaalses linnud - nohu. Mis avamise juures 2-6 päeva vanuselt hanepojad näidata hemorraagilise ja kell 6-14 päeva - fibroosne enteriit. Kõige tüüpilisem degeneratiivsed muutused müokardi (ta halli-valge), skeleti ja silelihaste. Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste, patoloogilised muutused, laboratoorsed uuringud.

Ravi ei ole välja töötatud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Ebasoodsates kodumajapidamiste kehtestati piiravad veterinaar- ja sanitaarmeetmetele: peatada Haudumine keelata eksport muna, desinfitseerida taastuda lind ei kasutata tõuaretuse eesmärgil.

Lit.: Kontrimavichus LM, nakkuslikku enteriiti hanepojad, Tr. Üleliiduline. Institute of Experimental Veterinaarmeditsiini, 1968, Vol. 35.

+++

viiruslik enteriiti naaritsad, nakkuslikku enteriiti, haigus Fort William, äge nakkav viirushaigus avaldub kõhulahtisust. Haigus on registreeritud Kanadas, USA-s, Taanis, Soomes, Norras ja Rootsis; Nõukogude Liidus ei ole täheldatud.

Haigustekitajat - viirus, mida loetakse mutant viirusetüve panleukopenia koertest. Ill naarits igas vanuses, kuid on rohkem vastuvõtlikud kutsikad. Infektsioonioht B. e. n. salvestatakse püsivalt kontaktis loomadega, kui täiskasvanud naarits võib olla viiruse kandjateks. Katsed tõestada, et haiguse kandjad võivad olla kärbsed. Haigus esineb aastaringselt. Flash, kaasas suremus (90%) on näidustatud peamiselt suvel. Inkubatsiooniaeg 4-10 päeva. Esimene märk haigus - ootamatu ja täielik isutus. Enamik 4-5 nädala vanuste kutsikate surevad enne kõhulahtisus 12-24 tunni jooksul (suremus jõuab 100%). Loomadel haiguse kestab 2-3 kuud 1-3 päeva; väljaheitesse või lima vesise halli-valge või roosa, sageli pruunid või rohekaskollane. Väljaheites - kollane elastsed osakesed, tükid surnud soole limaskesta. Lahkamisel selgub, äge soolepõletik, vesine soole sisu, ligunenud verega. Põrna ja lümfisõlmed on laienenud sooled, verd täis valgunud. Histoloogiline uuring luua turse, nekroos ja ketendumine samba epiteeli soole limaskesta. Diagnoos põhineb kliiniliste tunnuste ja patoloogilisi muutusi.

Ravi ei ole välja töötatud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid. Ennetav vaktsineerimine noorloomade toimub juuni lõpus ja juuli alguses mitu aastat. Kas oluline paranemine veterinaar-sanitaarset talus võitlust kärbsed. Juhul loomahaiguste vaktsineeritakse. Ill loomi tapetakse.

Lit.: [Zimmermann H.] Virus-enteriit raamatus.: Edelpelztiere Biologie-zucht-Haltung-Futterung-Krankheiten, unter Red. Dr D. Wenzel, V., 1974, S. 479-80.

+++

Viiruse halvatuse lambaid (entsefalomüeliit enzootica ovium), Šoti lambad halvatuse äge transmissiivsete viirushaigus, mida iseloomustab kesknärvisüsteemi sümptomid kaotus liigutuste koordinatsiooni. Registreeritud Šotimaal, Iirimaal, Inglismaal, Prantsusmaal, Rootsis, Rumeenias, Bulgaarias, Soomes. Majanduslik kahju lambakasvatus, tähtsusetu.

Etioloogia. Patogeen B. e. umbes. - Arboviirus pere Togaviridae perekonnast flaviviirusega. Virioni diameeter 15-27 nm. Viirus kultiveeritakse aju 1-3 hiired päevas chick korioallantoisi kest, koekultuuris. Patogeen kiiresti kaotab oma virulentsuse töötlemisel nym 2% naatriumhüdroksiidi fenooli lahusega 0,1% nym? propiolaktoon formaliini, naatriumdeoksükolaadiga ja keetmiseks.

Epizootology. Autor haigus vastuvõtlik lambad, kitsed, veised ja sead. Juhtumeid, B. e. umbes. inimestel, kelle haigus on tavaliselt lihtne. Haigus kandub hammustada nakatunud puugid Ixodes ricinus ja iseloomustab raskekujuline looduslikud kolded hooajalisus. Reservuaarid looduses patogeeni - nakatunud karja, samuti närilised, võib-olla mõned looduslikke linnuliike ja puugid Ixodes ricinus kõikidel etappidel nende arengut. Haigus esineb kujul episootilistest või juhuslik juhtudel. Haige looma omandada immuunsust stressi. Lambatalle kaudu edastatava piima antikehad, mis kaitsevad neid haiguse kuni 3 kuud.

Sümptomid ja voolu. Haigust iseloomustab kahe lainepikkusega temperatuuri tõus. Esiteks - 7-20 päeva pärast nakatamist, kestuse selle 1-5 päeva, mille järel alandatakse temperatuur normaalne või veidi allpool. 3-10 päeva pärast esialgset temperatuuri tõus esineb sageli teine. Klassikalise vormi: tõus kehatemperatuuri 41 {{}?} C ja üle selle, märke kahjustuse kesknärvisüsteemi - kloonilised krambid, kontraktuurideni kaela, solivatsiya, hammaste kiristamine, koordineerimata kõnnak, ekslevad ja nii ebaloomulik liikumine ja halvatus, mõnikord. on tugev sügelemine tagajäsemete, tagatükk ja alaselja. Kui jooksul ebaõnnestunud (in 50-70% juhtudest), on haigus avaldub palaviku puudumine, isutus, südame löögisageduse tõus ja sellega rikutakse tema rütmi. V. e. umbes. võib kesta 10 päeva kuni 3 kuud ja lõpeb surmav (närvi-vorm) või taastamise (kui ajal ebaõnnestunud).

Patoloogilised muutused. Iseloomulik muutused võivad tuvastada vaid histoloogilisel kesknärvisüsteemi (märke mädane meningoentsefalomielita et al.).

Diagnoos. Luba epizootologicheskie andmete, kliiniliste ja histoloogilised tunnused. Kõige usaldusväärsed meetodid: isolatsiooni patogeeni saastumist 1-3 kutsikat päevaraha ja tema identifitseerimist; retrospektiivne meetod, mis põhineb neutraliseerivate antikehade tiiter tõusu loomade verest taastuda. Tuleb eristada marutaudi tsennuroza ja listerioos.

Ravi ei ole välja töötatud.

Ennetus- ja tõrjemeetmeid: tuvastamiseks nablagopoluchnyh V. e. umbes. valdkondades, karjamaa töötlemise acaricides, süstemaatilise töötlemise lambad puukide. Inimesed, kes on ebasoodsas olukorras oodatud puhanguid, on vaja kanda riideid valmistatud vastupidavast ja heleda jäme lapiga.

Lit.: [Syurin VN], entsefaliit Šoti lambad, raamat.: Manual of Veterinary viroloogia, Moskva, 1966; [Nazarov VP], Šoti lambad halvatuse, raamat.: Vähetuntud loomataudide, 2nd ed., M., 1973.

+++

viroloogilise uuringute kompleks uurimismeetodeid, mis võimaldavad tuvastada etioloogia viirushaiguse ja uurida selle algataja.

Põhisammud B. ja. Nad on isolatsiooni viirus haige ja surnud loomad (püüdmine, säilitamise, üleandmise ja valmistamise materjal, saastumine oma loomi, embrüonaalses munad, rakukultuuris); Viiruse tiitrimine määrata kindlaks nende suurus on uuritava materjali; kultiveerimist viiruse vastuvõtlikud kodu- ja laboratoorseid loomi, eriti arengumaades tibu lootes ja koekultuurid (peamiselt pervichnotripsinizirovannyh).

Kasutades morfoloogilised meetoditega tuvastada elementaarne organid, rakusisese kandmisel (nt Babes Negri marutaudi, rõuged, kui Bollinger linnud). Immunokeemilised meetodeid (enamasti fluorestseeruvate antikehade meetod) saab määrata igas konkreetses Viirusantigeeni nakatatud koekultuurirakkudes või organite ja kudede nakatunud loomade. Kasutades seroloogiliste meetoditega toimub selgitada liikide ja rühma-viiruse ja antikehade seerumis loomad taastuda. Selleks kasutab neutraliseerimisreaktsioon, RSK reaktsioon gemagtlyutinatsii viivitus gemagtlyutinatsii, difusiooni sademete gemadsorbtsii pidurdamine. neutraliseerimisreaktsioon võimaldab teil jäädvustada antigeense erinevusi sarnasused viirus, isegi rühmas sama nime. RAC tuvastamiseks kasutatakse viiruse antigeene materjalide haigete ja surnud loomade identifitseerimise isoleeritud viirust, õpetusele antigeense seoseid viiruste ja määramine antikehade loomad taastuda. Hemaglutiniini ja hemaglutinatsiooniga viivitusi kasutatakse laialdaselt ida ja. diagnostikaks ja kirjutades patogeenide Newcastle'i haiguse linnugripp, paragripi ja mõned adenoviirused; kaudse hemaglutinatsiooniga reaktsioon tuvastamiseks kasutatakse adenosiini miksovirusov ja klamüüdia. Reaktsioon pritsepitatsii agar uuring viiruse antigeense struktuuri, antikehade tuvastamiseks seerumis ja antigeene materjali. Reaktsioon tarvitusel pre gemadsorbtsii näidates ja tiitrimine viiruste rakukultuuris, eriti need, mis ei põhjusta tsütopaatilise toime. Gemadsorbtsiya saabub esimesena ilming tsütopatogeenseks mõju, mistõttu kasutatakse märku meetodi pre-viirused. Gemadsorbtsiya insula (adsorptsioon punaste vereliblede teatud valdkondades monokiht rakud) on tüüpiline seagripi, mumps; difundeeruda (adsorptsioon punalibledest terved rakud monokiht.) - sigade kana, Newcastle'i haigus, aafrika katku ja teiste puhastamine ja viiruse kontsentratsioon meetodid Uuringus kasutati füüsikaliste, keemiliste ja morfoloogilised omadused viirus. Faasi süsteemi poolt moodustatud polümeere kasutatakse viiruse suuri koguseid viirust sisaldava vedelikud, isolatsiooni nukleiinhappeid viiruseid. Radiobioloogilisi meetodid idas ja. õppimine ja lokaliseerimine viiruse (antikehad) organismis, ja eriti uuring viiruste ontogeny protsesse. Elektronmikroskoopia paljastada virionide materjali ja conglomerations konkreetse viiruste ja antikehade (immuunsüsteemi elektronmikroskoopia abil). Immunoelektroosmoforez põhjustatud üheaegse liikumise vastasrindeks agargeel antigeeni ja antikeha varieerides elektrilaengu teket antigeeni - antikeha sademete kujul read ja järgnevate denaturatsiooni. Meetod Uuringus kasutati antigeense struktuuri viirus. Isoelektriline fokusseerimine valgud aluseks on võime liikuda inertne (seoses Elektroforeesimeetodil liikuvus), siis agregaatoleku juures isoelektriline punkt. Meetod Uuringus kasutati viirusvalkude. Kui esineb ELISA meetod ensüümi lisades antikehade järgneb teket ensüümi - antikeha - antigeen, mis on avastatud rakus kasutades tsütokeemiliste reaktsioon ensüümi (peroksidaas, aluseline ja happeline fosfataas, Glükoosoksüdaasi). Meetod diagnoosimiseks kasutada avastamiseks viiruse antigeene rakukultuuride smearidega, Krüostaadi lõigud, samuti uuringu peenstruktuuri viiruse antigeeni patogeneesi viirushaigused ja teised. Vt. Ka Virusoskopiya.

Lit.: Tihonenko TI, Metoodiline alused viiruse biokeemia, M., 1973, lk. 152-58; Laboratoorne diagnoosimine viirus- ja Riketsiooside haigused, trans. inglise keelest., toim. Lennet E. ja H. Schmidt, M. 1974.

+++

Viroloogia (viirused ja kreeka l {{o}} gos - sõna õpetamine.), Teadus viirused, mis põhjustavad haigusi, inimeste, loomade, taimede, bakterite, algloomade ja seente; Sõltumatu valdkonnas bioloogia. VA kasutab originaal uurimismeetodeid, et eristada seda bakterioloogia (vt. Viroloogilist uuringud). Sõltuvalt objektist ja teadus ülesandeid V. jagatud mitme sõltumatu erialadel: üldist, põllumajandus (kui osa Phytopathology), meditsiinis ja veterinaarias. B. ülduuringutele viiruse kultiveerimismeetoditele, nende keemilise koostise, struktuuri, geneetika, evolutsiooni, ökoloogia, põhimõtteid klassifikatsiooni viirused, viirusevastane immuunsuse tegurid, üldine meetodid spetsiifiliste profülaktikaks ja keemiaravi viirushaiguste. B. Veterinaar- uurida etioloogia, diagnoosimine, vältimine viirushaigused põllumajandusloomade, karusloomade, kala ja loodusele.

Taust B. iseloomustab asjaolu, et viirushaiguse, eelkõige nende vältimise, hakkas õppima ammu enne avamist ise viirused (rõugevaktsiin E. Jenner, Marutõvevaktsiin Louis Pasteur). B. ajalugu algab aastal 1892, kui vene botaanik DI Ivanovsky uuritud tubaka mosaiik haiguse, esmakordselt osutunud olemasolu looduses submikroskoopiliste aineid läbib bakteri filtri ja ei kasva kunstliku meedia. Esimeses kvartalis XX sajandil. See avastati viirused ohustavad inimesi, loomi, taimi ja bakterid. Reis parandamist maaviljelusmeetoditele ning laboridiagnostikale viiruste avades patogeensete loomade viirused jätkus, näiteks leiti, patogeenide pnevmoenteritov noorloomale, mõnedel sigadel haigused. Isoleerimine nakkusliku viiruse osakesi nukleiinhapete on avanud laia väljavaated õpib geneetikat viirused, toota uusi tüvesid kasutades mitmeid erinevaid mutageenide koostamise geneetilise kaarte zoopatogennyh mõned viirused. Kasutades elektronmikroskoopia röntgenanalüüs, ultratsentirfuugimise, radioaktiivseid isotoope, kromatograafia ja teised. Meetod molekulaarbioloogia võimaldas teha peenstruktuuri viirused, dešifreerida genoomi mõned viirused, avada tunnuseks nende rakusisese replikatsiooni ja leida uusi meetodeid saada elusvaktsiinide.

Aastal 1965 MBA korraldas esimese osakonna Veterinary VS 1966-1967 konto. kõik veterinaar- instituudid ja veterinaaria teaduskonnas kasutusele iseseisva muidugi B. uurimistöö viib läbi veterinaar VI Üleliiduline Institute of Veterinary viroloogia ja mikrobioloogia Üleliiduline Teadusliku Uurimise Instituut suu- ja sõrataudi, VIEV, VGNKI, Ukraina Institute of Experimental Veterinaarmeditsiini MBA, osakondade veterinaarmeditsiini institutsioonide ja teised. regionaalsel ja riiklikul veterinaarlaboratooriumid tegutsevad viroloogia osakondades. Siit 1964-1980 oli ta 5 riiklikke konverentse ja kaks Liit Inter-College konverentsil Veterinaar V. teaduslikku lingid veterinaarias ja meditsiinis viroloogidest õppida oncornaviruses, paragripi, gripp loomi ja linde ning viiruse ökoloogia. Veterinaar viroloogidest seotud riikliku komitee uuring viirused, keskkonnaga seotud rändlindude. Töö veterinaar- V. avaldatud erialakirjanduses, näiteks "Küsimused viroloogia" (Moskva, 1956), «Acta virologica» (Praha, 1957), "Veterinaarmeditsiini" (alates 1964. aastast ajakirjas kasutusele lõik "Küsimused viroloogia ja mikrobioloogia ").

Lit.: Ždanov VM, Gaidamovich S. Ma .., viroloogia, Moskva, 1966; Juhised Veterinary viroloogia, ed. VN Syurina, M, 1966; Laboratoorne diagnoosimine viirushaigused loomade, M., 1972. Syurin VN Fomin NV Private Veterinary viroloogia, Moskva, 1979.

+++

viiruse vt. Mikrobonositelstvo.

+++

virusoskopiya (viiruste ja kreeka Škop {{e}} {{o}} -. vaadata, vaadata), meetod mikroskoopiline uuring morfoloogia viirused. Virus osakese suurus mitte vähem kui 150 nm ja pärast eritöötlusi klastrite saab identifitseerida valgusmikroskoobiga, kuid B. läbi peamiselt elektronmikroskoobiga. Vaata. Samuti mikroskoopia.

+++

viirused (ladina viirus -. mürki), kohustada rakusiseseid parasiite, mis põhjustavad nakkushaiguste haiguste, selgroogsed, lülijalgsed, helmintide, bakterid, algloomad, seened ja taimed. B. nakatavad baktereid, mida nimetatakse bacteriophages. B. on Mittepoorsest eluvormide, millel omal genoomi ja võime paljuneda ainult rakkudes kõrgemate organismide. B. iseloomustab olemasolu kahel kujul: ekstratsellulaarse või puhkavad (virionide virospory viiruse osakeste) ning rakusisene või korrutada, reprodutseerida (kompleks "viirus - rakk"). Suhet nende vormide olemasolu kaudu, V. virion nukleiinhappe (geneetilise informatsiooni kandja), mis kutsub esile nakatunud rakkude sünteesi viiruse ning moodustati tütar virionide. B. - parasiit geneetilisel tasemel, sest nende koostoime cell - on peamiselt interaktsiooni viiruse ja raku genoomi, mille tulemuseks võib olla kas akuutse viirusinfektsioon, mõnikord tsütotsiidne efekti või krooniline infektsioon, mis mõnel juhul võib viia raku transformatsioon: Rakusisene parasitism B. puudumise tõttu oma valgu sünteesivate süsteeme. Tema mängu AV on sünteetiline aparaadid raku.

Erinevat liiki ekstratsellulaarse B. laval iseloomustab olemasolu suurused 15-18 kuni 300-350 nm. Suurim V. (agendid rõugete, vaccinia) tajutavad valgusmikroskoobi, kuid peamiselt B. võib näha ainult elektronmikroskoobiga.

Keemiline koostis ja struktuur viiruse osakesi. Lihtsam V. koosneda ainult valgu ja nukleiinhapped. In kompleks, suuremat B. mõjutavate Kõrgematel loomadel, koos nende osad sisaldab lipiide (kujul glükoproteiinid), valgud ja ensüümid. Erinevalt rakulise eluvormide, V. virioni sisaldada ühte kahte tüüpi nukleiinhape: RNA või DNA. Nukleiinhapped B. esindatud kaheahelalise DNA (B. rõuged, herpes) või ühe- RNA (V. poliomüeliidi, suu- ja sõrataudi), kuid on olemas VA üheahelalise DNA (parvoviirus) ja B. kaheahelalise RNA (reoviirused). Struktuuri genoomi paljud V. raskestimõistetavaks. Selgus, et geenid (teatud arvu nukleotiide) paigutatud nukleiinhappe eriti lineaarne järjestus, nende põhiülesanne - sünteesi viiruse programmeerimine (funktsionaalsed ja strukturaalsed) valke. Nukleiinhappe viiruses osake ümbritsetud kaitsva valkkest (kapsiidi). Nukleiinhape koos kapsidomnazyvaetsya nukleokapsiidi. Me lihtsalt organiseeritud W. mõisted "nukleokapsiidi" ja "viiruse osakeste" (viirus) on identsed. Rasketes korraldatud V. koos kapsiid on teise või enama välise (valk või lipiidide) membraane (superkapsid). B. Valgu kest on valmistatud identsed polüpeptiidahelast, mis on paigutatud teatud järjekorras tekitavateks sümmeetria tüüp (spiraalsed või kuupmeetri). Kapsiidgeen kaitseb nukleiinhapet B. kahjuliku mõju keskkonnale; B. tagab adsorptsiooni peremeesrakule tõttu afiinsusega retseptorid paiknevad raku pinnal ja kapsiidi. Mis kapsiid ka seotud antigeenide ja immunogeensete omaduste B. Tänu elektronmikroskoobiga paljastada kapsiid kompleksi rühma oma struktuuriüksuste - kapsomeere. Nende arv varieerub erinevates B. 12 kuni mitusada või rohkem (joon.).

Kordamine (paljundamine) V. toimub peremeesrakus ja hõlmab mitmeid etappe: adsorptsioon ja tungimine raku V .; sünteesi viiruse ensüümide - "varajane" valkude paljunemiseks vajalike (replikatsiooni) viiruse nukleiinhappe; replikatsiooni viiruse nukleiinhappe; mRNA sünteesi (at reproduktsiooni DNA sisaldava V.), mis kodeerib hilja valgud, mis moodustavad virioni ja moodustumise virionide; vabastada tütarettevõtete viiruse osakesed keskkonda. V. on või enda ensüümide viiruse replikatsiooni, virioni struktuuri suletud või ensüümide kodeeritud viiruse genoomi ja ilmumist nakatunud rakkude enne viiruse replikatsiooni DNA või RNA. Näiteks B. Rõugetelt virionides on oma väga spetsiifiliste pöördtranskriptaasi; koosneb oncornaviruses sisaldab pöördtranskriptaasi. At adenoviirus DNA replikatsiooni tagab rakuensüümid. B. taasesitamist võimaldavas keha loomulikult vastuvõtlikud loomad, embrüonaalses munad, rakukultuurid ja kogevad elundite ja kudede eksplantaadid (B. jätab kasvatada kunstlikku meedia). Mõlemad in vivo ja vahemikus katsetingimustes B. patogeensuse erinevad. B. On polipatogennye, mõjutades paljude loomade (B. marutaud, Aujeszky haiguse), ja monopatogennye (V. katku, nakkusliku larüngotrahheiidi kanade ja teised.). Nende vahel esindajad on meil suur hulk AV. ja perede erinevate klasside erineva spektri patogeensuse.

Antigeenseid Aktiivsus iseloomustab V. erineva võimet indutseerida humoraalne antikehade pärast tagasisaamist või pärast vaktsineerimist. By antikeha tiitrid kohtunik antigeense aktiivsuse V. V. Antigeenseid variatsiooni avaldub juuresolekul mitmeid serotüüpide. Nendeks V. V. FMD (7 serotüübi suhtes, ja umbes 66 võimalust), linnugripp, palaviku, vesikulaareksanteemi sigade aafrika katk

kabjalised jt V. esindab üks tüüp, - .. see on patogeenide Newcastle'i haiguse, Aujeszky haiguse, veiste katku, nakkav larüngotrahheiidi linnud, Mareki haiguse jne Enamikel juhtudel mitmeid antigeenivariantide vastab numbrile immunoloogiliste variante. Esinemine antigeenivariantide B. määrab suurel määral keerukust ennetamisstrateegiaid viirushaiguste. B. klassifikatsioon cm. Tabel.

Lit.: Veterinaar- viroloogia Guide, ed. VN Syurina, Moskva, 1966; Hendon Yu 3 Molekulaargeneetika inimeste ja loomade viirused, M., 1975; Syurin VN Fomin NV, Private Veterinary viroloogia, Moskva, 1979.

Klassifikatsioon loomade viirused

Skemaatiline esitus sfäärilise viirus (a) ja viiruse spiraalse sümmeetria (b): 1 - struktuuriüksus või allüksuses; 2 - morfoloogilised üksus või capsomere; 3 - kapsiidi; 4 - nukleiinhappe; 5 - koorega.

+++

vismut nitraatide põhi (Bismuthi subnitras; FH), kootav, sisaldab 70,9-73,9% vismutit. Valge amorfsed või mikrokristalne pulber. Vees ja alkoholis lahustub nõrgad happed. Ta toimib põletikuvastase ja desinfitseeriva. Rakendatud seestpoolt gastriit, enteriit, koliit, paikselt pulbrite ja 5-10% VALITSUSVÄLISTEST salvid nahahaigused. Toas: lehm 5,0-25,0 g; hobune 5,0-15,0 g; lambad 3,0-8,0 g; siga 2,0-5,0 g; koer 0,5-2,0 g; kana 0,4-0,5 g Hoida hästi suletud mahutis pimedas kohas.

+++

vistseraalne närvisüsteemi, sama autonoomse närvisüsteemi.

+++

rippuvad drop teha ettevalmistusi mikroskoopia elavad mikroobid. Keset Katteklaasi kantakse tilk kultuuri, kaetud klaasi süvend (eeldab, et kultuur oli langus keskel süvend) ja keerake ravimi Katteklaasi oli top mikroskopiruyut. Meetod võimaldab jälgida bakterite paljunemist, nende liikumist, arengut vaidlus ja teised.

+++

P-vitamiini, vitamiin kapillyarukreplyayuschy, bioflavonoide, keerulised ained (rutiin, hesperidiinmetüülkalkoon, katehhiinipõhine), vähendades kapillaaride läbilaskvust. Mis sisaldub suures koguses puu-looduslike roos, must sõstar, aroonia, tee, seemikud põlduba. Praktikas kasutavad V. P ja selle esindajad (rutiin, urutin, rutamin) suurenenud läbilaskvus kapillaare.

+++

vitamiini vaegus, vaata. hüpovitaminoos.

+++

vitamiini loomasöödaks, täiendamine vitamiinide organismis, mis me veetsime protsessis ainevahetuse ja energia arvelt toidu vitamiine. Kõrgeim vaja vitamiine täheldatud noorloomad, haigete loomade rasedatele ja imetavatele naistel on väga viljakas ja tõuloomade (vt. Vitamiinid). Oluliselt suurendab vajadust vitamiinide ajal korpuses. Tagamine loomasööda vitamiine tehtud valiku või rikastamine toitumise vitamiini sööda või vitamiinipreparaate. Võimsus igasuguseid põllumajandusloomad on eriti oluline, vitamiin A (karotiin), mis on rikas porgandid, okaste mänd, kuusk ja teised., Ja D-vitamiin, mida leidub piima ja ternespiima (suvel), kalajahu, kiiritatud pärm, hein, kuivatatud päike. Mittemäletsejalistel toitumine on olulised vitamiinid B, mis on peamine allikas pärmi ja teravilja söödaks. Vaata. Samuti Foods Animal Nutrition.

+++

vitamiine (ladina vita -. Life), rühm orgaanilisi ühendeid erineva keemilise olemuse, mida on vaja organismi elu. See nõuab keha jälgedena (võrreldes valkude, rasvade, süsivesikute, soolad). looma keha ei suuda sünteesida enamik B. või sünteesib piisavas koguses, seega peaks saama neid valmiskujul toiduga. B. aktiivselt metabolismi komponentidena ensüümide ja reguleerijana teatud biokeemilisi ja füsioloogilisi protsesse. B. puudumine söödas või nende rikkumise protsesse imendumist ja assimilatsiooni viib rikkumisi vahetada ainete ja hüpovitaminoos.

V. jaguneb vees lahustuvad ja rasvlahustuvaid. B. Vees lahustuv on askorbiinhape (vitamiin C); vitamiinid: tiamiin (vitamiin B1), riboflaviini (vitamiin B2), pantoteenhape (vitamiin B3), koliini (vitamiin B4), nikotiinhape ja selle amiid (vitamiin B5, PP), püridoksiin (vitamiin B6), inositooli (vitamiin B8), foolhapet (vitamiin B9), tsüanokobalamiin (vitamiin B12), oroothape (vitamiin B13), pangaamhappeks happe (vitamiin B15), biotiin (vitamiin Bn); bioflavonoide (vitamiin P), para-aminobensoehape, S-metüülmetioniin (vitamiin U), lipoehape. B. lipiidlahustuv hulka retinool (A-vitamiin), kaltsiferool (vitamiin D), tokoferoole (E-vitamiin), füllokinoon (vitamiin K). Tuntud B. provitamiinid - ühendid, mis eeldusainena teket organismis. Nende hulka kuuluvad karoteenid, mõned steroolid. Teatud derivaadid VI asendatud funktsionaalseid rühmi (antivitamin) on kehal vastupidine võrreldes B. tegevus (vt. Antimebatoliite). V. väärtus B kehas, et nad on proteesrühmad või koensüümid ja ensüümid seotud paljude tähtsate ainevahetusreaktsioonidest: energia metabolismi (tiamiin, riboflaviin ja niatsiini), ja aminohapete biosünteesi transformatsioone (püridoksiin ja tsüanokobalamiin) rasvhappeid (pantoteenhape), puriini ja pürimidiinalused (foolhappe) ja paljud teised. rasvlahustuvaid funktsioone V. rakendamisega seotud mitmesuguste füsioloogiliste protsesside nagu füllokinoon osaleb vere hüübimist, vitamiin A - nägemise.

Keemiline struktuur tuntud B. täielikult kindlaks määratud, enamik neist toodetud keemilise sünteesi teel. Tööstustoodang viiakse läbi enamus B. keemilised ja mikrobioloogilised sünteesi.

B. allikas loomad on enamasti taimi. C. Vajadus loomade sõltub liigist, vanusest ja füsioloogilise seisundi, tootlikkuse ja toitmine seisukorras ja varu kehas B. (vt. Tabel).. Vajadus rühma B. B mäletsejate on hõlmatud bakteriaalses sünteesis V. vatsa ja hea imendumise seedetraktist. In monogastrilised (sead kodulindude) vajadus rühma B. Nagu märkimisväärne absorptsiooni sünteesida bakterite rühma VI on piiratud, kuna nad anatoomiliste iseärasuste seedetraktis. Näiteks tiamiini sead imendub 50% oma vajadustele. Normeerimine vitamiini toit tegi valiku sööda, sööda rikastumise toitumise või vitamiinipreparaate. Vaata. Samuti artikleid üksikute vitamiine.

Lit.: Vitamiinid põllumajandusloomade söötmiseks ja linnud, M., 1970; Vitamiin toitumine põllumajandusloomade, ed. MF Tomme, Moskva, 1973; Vitamiinid, Ed. M. Smirnov, Moskva, 1974.

Vajadus loomi mõnede vitamiinide (päevas 100 kg eluskaalu linnud - päevas 1 juht)

-

D3-vitamiin.

- ** Sest broiler -45.

+++

Vysniauskas meetod (fraktsiooni Nõukogude parasitologist Vysniauskas A., 1964), gelmintoovoskopii ujuvvahendid meetodi avastamise Fasciola munad, ümarussid ja nematodirusov trihotsefalyusov. 3,1 g fekaalide pandi mörti, vala 40-50 ml vett, segati, filtriti läbi sõela 0,5 X 0,5 mm klaasnõusse 100 ml mahutavusega. Filtraat kaks korda kaitsta 5 min, ülemine kiht valatakse, jättes laevapõhja 20 ml vedelikku ja sadestuda esimese 10 ml korduvate seismisel. Jääk vedelikuna sade tsentrifuugiti 1 min; pealmise imetakse sade valati Tsinksulfaadilahus (450 grammi soola 1 liitri vee kohta), nii et menisk on moodustatud eespool servad tsentrifuugiklaasi. Toru Seejärel kaeti katteklaasiga ja tsentrifuugiti 30 sekundit. Katteklaasi muna lahendatakse see panna slaidi ja mikroskopiruyut.

Lit.: Cm. Art. Helminthological teadus.

+++

maitse, kvaliteedi analüüs mitmesuguste ainete sisenemist suuõõnes. Maitsetundlikkus on tingitud kokkupuutest keemiliste lahendusi chemoreceptors maitse keelel koosseise ja limaskestade ja suuõõne; Seega on tunne mõru, hapu, soolane, magus või segatud maitse. See on kõige parem maitse töötatud taimtoidulised, vähem lihasööjad loomad. Maitse tunne ärkamine vastsündinute enne kõiki teisi aistinguid.

+++

mantel (vagiina), luu-elastne toru emasloomadel kaasatud paaritumise ja toimib erituselundite kanalis lootele, lootekestade ja loote veed. See asub vaagnaõõs allpool pärasooles. Laubalõige piirid kaela emakasse et juts arvesse W., moodustades suuri (ülemine) ja väike (väiksem) taskud. Ülemine tasku nimetatakse võlvkelder B. B. kaudaal piirneb vestibüül V., dorsally - pärasoole, kõhu- - põie, tihedalt koos kusiti. B. Pikkus kariloomade 22-28 cm sead - 10-12 cm lammastel ja kitsedel -. 8-10 cm piiri ida ja selle eesruum asub ureetra ava ja nõrgalt arenenud põiki kordne ning vastav neitsinahk inimene. See ala nimetatakse tupe sissepääsu. Paremale ja vasakule kusiti avad on augud gartnerovyh kanalite (algelist volfovyh kanalid), mis kulgevad paralleelselt kõrvale emakakaela. Paljudel loomadel on nad ülekasvanud. B. Seinad koosnevad kolmest kihist: limaskestade, lihaste ja sidekoe (adventitia). Limaskesta mära on pikisuunalised voldid ja on väga õrn rist, suurte ja väikeste veised ja sead - ainult piki-, koerad on hästi tähistatud piki- ja põiki. Pinnale limaskesta on kaetud kihistunud lamerakk epiteel, mille rakud sõltuvad etappidel seksuaalne tsükkel. In proestrus etapil epiteeli paksus suureneb tänu rakkude proliferatsiooni. Vastavalt soojuse paisutatud epiteeli. Lihaste karv koosneb kahest kihist sile lihaskiud: hästi arenenud sisemine ringikujuline või ümmargune ja välimine pikisuunaline. Nende vahel on veresooni sisaldav kiht sidekude, veresooni ja närve. Suurenev gestatsioonivanus veresoonte kihist kasvab. Aasta lõpuks rasedus, see jõuab oma maksimaalse arengu. Pärast sündi, lihaste mantel ja laevad taanduda.

Patoloogia - vaata vaginiit ..

+++

Täide (Trichodectidae), pere tiibadeta putukas et täid (Väivilised), parasiidid koduloomade (veised, lambad, hobune, koer, kass). Veised parasiit vaade Bavicola bovis, lamba - B. Ovis, hobune - B. equi, koer - Trichodectes canis, on kass - T. subrostratus (joon.). B. üldlevinud. Kõige arvukamalt külmal aastaajal. B. lapik keha, 2,5 mm pikk, kollakas. Väliselt sarnaneb B. täid, need erinevad viimane kilpnäärme pea ja mouthparts hammustamine tüübist. On välja töötatud vastavalt tüübile ebatäielikkusest vastuvõtva keha. Emasloomad kogu elu panna 50-70 muna (tingud). Feed B. epidermise rakkude, rasunäärmete eritised ja veri; Loomade põhjustada sügelust, raschёsy, juuste ja naha liigsarvestus. Q - vektorid patogeenide nakkus- ja parasiithaiguste (nakkava kehvveresuse hobused dipilidioz lihasööjate ja teised.).

Kontrolli meetmed. Külma ilmaga, loomi raviti insektitsiid tolm (2% ny Sevin tolmu või sevipina, 5% ny - polychloropinene, ny 1% - fenotiasiiniga 5% ny chlorophos, püreetri-, 3% - kolloidne väävel ja muud.); soojal - insektitsiidsed lahusega (0,75% lahus chlorophos, 1% lahus boorhape või booraks, 0,5% imetajatele mine trihlormetafosa emulsioon-3 jne). Ravi vesilahuse boorhapet või booraks ühe, teisi narkootikume -. Kaks korda aega koorumine tinge vastsed (12-18 päeva). Hooldus ja allutada delousing rajatised.

Lit.: Paastumaarjapäev DI, täid (Mallophasa), h. 1, Moskva-Leningrad, 1959. (looma- NSVL. Putukad täid, vol. 1, c. 1).

+++

Väliskeskkonna komplekssest elutingimuste ja eluta looduse otseselt või kaudselt mõjutada seisundi ja arengu üksikisikute ja elanikkonna. Komponendid B. c. on abiootiliste ja biootiliste tegurid, mis määravad tingimused olemasolu organismi teataval territooriumil. Ajastul erakordselt tähtis on inimtegevus - inimtekkelised tegur. Seal on kaitse erinevate tasemete. Niisiis, biocenotic keskkonnas on määratud suhe organismide ühendusse - biotsönoos; mõju rahvastiku keskkonna organismi eripärast tingitud genofondi ja kontsentratsiooni alleelid populatsioonis. B. Uuring. on praktiline tähtsus kodunemisprogrammides, kauge hübridisatsiooni ja tõuloomade kunstliku kala, Karusloomakasvatus, ja nii edasi. d. ekspertiis omadusi B. c., kus elada, töötada välja ja levitada haigusetekitajaid, oli aluseks õpetused ET Pavlovsky looduse kohta koldeid nakkushaiguste, samuti töötanud Skrjabin põhimõtteid hävingut ussid loomadele ja inimestele.

+++

Sisemine mittenakkuslike haiguste, patoloogia ja teraapia sisemise mittenakkuslike haiguste, loomade ravi, kliiniliste veterinaaria valdkonnas, uurib etioloogiat, patogeneesi, diagnoosimist, kliinilised nähud ravi ja ennetamine mittenakkuslike haiguste (haiguste siseorganeid) loomi. Praktiline sektori väärtus määrab haiguste levikule siseorganite hulgas. Haigused põllumajandusloomade, mis on eriti ilmne aja intensiivistumine, spetsialiseerumine ja industrialiseerimise kariloomade tõttu eritingimusi loomad. V. n. b. sisaldab kahte ossa: üldine ravi ja ennetamine, õppimine teoreetiliste ja organisatsioonilised alused üldise preventsiooni, üldine ravi meetodid ja ravi ainetega, terapeutilised seadmed, füsioteraapia ja fizioprofilaktiku; era patoloogia ja ravi, õpib haiguse organsüsteemide (haigused südame-veresoonkonna, hingamisteede, seedetrakti ja kuseteede süsteemi, vereringe, ainevahetushäired, mürgistus, haigused, närvisüsteemi) ja loomarühmade (näiteks noored haigus linnud, karusloomad) . V. n. b. põhineb mitmeid põhimõtteid: - preventiivne haiguste ennetamist ja loomade surma; füsioloogilise - kasutamise tervendavat ja ennetavate ravimite põhineb teadmisel füsioloogilisi protsesse organismis; Keerulise - uuring haigused ja nende ennetamiseks ja raviks põhineb lahutamatust ühtsuse keha ja seoses ümbritsevale keskkonnale, samuti ühendada kõiki organeid ja süsteemide keha; aktiivne - paljastavad varjatud vormid haiguse ja ravi-ja ennetavaid meetmeid enne ilmingud kliiniliselt olulisi sümptomeid. Uuringus V. n. b. ja meetodid, et saavutada teoreetilised ja nendega seotud ained: keemia, biokeemia, füüsika, biofüüsika, matemaatika, statistika, anatoomia, histoloogia, patoloogilise anatoomia, füsioloogia, patoloogilise füsioloogia, farmakoloogia, zoogigieny ja kanalisatsiooni, söötmine, geneetika, kliinilise diagnostika ja teised.

Eraldi patoloogia ja ravi loomad kujunes iseseisva teaduse teisel poolel XIX sajandil. (Nüüd ta stalanazyvaetsya V. n. B.). Euroopas oli suur veterinaar arstid (Frёner, T. Kitt, I. Marek, E. Vogel, F. Gutira), kes lõi esimese õpikute ja hr V. juhtimist. b. Venemaal esimene veterinaar- arst - J. K. Kaidanow. Tema ja tema jüngrid ja järgijaid (P. Lukin, G. M. Prozorov I. Ravich hr X Bunge jt.) On loonud teadusliku aluse avaliku ja erasektori patoloogia ja ravi põllumajandusloomade. Ajal Suur Sotsialistlik Oktoobrirevolutsioon veterinaaria ülikoolid Venemaa, kooli veterinaarmeditsiini diagnostikuid ja terapeudid esindajad, kes olid K. M. Holtzman, NP Rukhlyadev, AV sinine, A, R. Evgrafov AN Makarevskiy, NN Bogdanov jt. arendamisel V. n. b. Nõukogude Liidus juhtiv roll GV Domrachёv, LA Fadeev, VI Zaitsev, IG Sharabrin, SI Smirnov, JI Kleinbock, L. Lebedev ja teised.

Uuringud VN. b. läbi osakondade ja probleemsete laborid ülikoolide ja teaduskondade, instituutide, veterinaar- jaamad, veterinaarlaboratooriumid, talud ja karjakasvatusega kompleksid. Head uurimiskeskuste uuringu ja koordineerimine B. n. b. NSVL - MBA ja Üleliidulise Teadusliku Uurimise Instituudi mitte-nakkuslike loomahaiguste (Voroneži). Teema teadus koordineerib võttes arvesse kontsentratsioon jõud nende kõige pakilisemaid küsimusi: parandada diagnoosimise, ravi ja ennetamine ainevahetushäired, haiguste seedetrakti ja hingamisteede noor, vältimine kariloomade ülekande mittenakkuslike haiguste tööstuslikus alusel. Perfection vormide ennetamisel V. n. b.: arstlik läbivaatus, perioodilisi veterinaari järelevalve, laboridiagnostikat fizioprofilaktika, grupiteraapia, terapeutilised seadmed ja teised. Nõukogude Liit jõudnud kõrge kasuteguriga ravi ja ennetavad meetmed VN. b. Vastavalt uuringute tulemused on regulaarselt toimuvad konverentsid ja koordineerimiskoosolekutele pea ülikoolide ja teadusasutuste Põllumajandusülikool, avaldatud tööde ja kogumikud avaldanud artikleid ajakirjanduses. Õppetöö V. n. b. See toimub veterinaaria ülikoolide kogu viimase nelja semestrit. Sotsiaaldemokraatide ja kapitalistlike riikide, uuring V. n. . B, välja arvatud ülikoolid, mis toimus veterinaar- teadusasutuste, näiteks SDV - Institute for Study of Animal Diseases (yen), Poolas - Kesk Instituut Veterinaarmeditsiini (Pulawy) ja provintside instituutide loomade hügieeni, Tšehhoslovakkia - teadus- veterinaar- Research Institute (Brno), Rootsis - Kõrgema veterinaaria kooli (Stockholm), Suurbritannias - at Central Veterinary Laboratory (Way Bridge), Research Institute of patoloogia (London) ja Association uuring loomahaiguste (London).

Lit.: Sisemine mitte-nakkuslike loomahaiguste, ed. AM Kolesov, L., 1972; Kodused mittenakkuslike haiguste põllumajandusloomade, ed. IG Sharabrin, 5. tr., M., 1976.

+++

sise sekretsiooni teket ja vabanemist verre või lümfisõlmede endokriinse hormoonid.

+++

sisekeskkonna keha, arvukate vedelike, peske loomorganismidele kõrgelt diferentseerunud rakuliste elementide; otseselt seotud toitumise elundite ja kudede ja ainevahetust. General B. c. umbes. On veri, iga elundi on oma luukoe (intertitsialnaya rakuvälise) vedelikku. Suhteline püsivuse koostise ja omaduste B. c. umbes. - Vajalik tingimus normaalseks toimimiseks organismis. Vaata. Samuti homöostaasi.

+++

vee, vesinikku oksiid, H2O, ainuraksed stabiilne normaalsetes keemilise ühendi vesiniku ja hapniku (N, 11,19% ja 88,81% O massist). Molaarmass 18,0160, külmutamine t 0 {{°}} C (at 01:00), keeva 100 t {{?}} C ​​(at 01:00), tihedus temperatuuril t 4 {{°}} C 1,0. B. sisaldab erinevaid makro- ja mikroelemente (kloor, väävel, naatriumi, kaltsiumi, magneesiumi, kaaliumi, rauda, ​​koobaltit, mangaani, joodi, fluori, jne). B. looduslike veeallikate on loomulik lahendus, kus koostis ja kogus lahustunud ainet on väga erinevad. Kogusumma lahustunud soolad kõige loomulikum värske B. - mõnekümnest kuni 1200 mg / l. V. - kõige tavalisem, milline ühend, põhikomponent hüdrosfääri, on osa pinnast, paljud mineraalid ja kivimid leitud veeauru kujul õhus; vajalik osa taime- ja loomaliikide (50 98%). Organismis loomade see on plastmaterjalist, mehhaanilise mängib olulist rolli, ning osaleb termoregulatsioonis kõikides biokeemilistes; protsessid organismis (vt. Veevahetusprotsess).

V. kasutatakse laialdaselt majapidamistes, tööstuses, põllumajanduses, meditsiinis, veterinaarias tagamine karjakasvatusettevõtetest veega võimaldab säilitada kõrge veterinaar-sanitaarset (vt. Vesi). B. Kulud puhastamiseks ja desinfitseerimiseks ruumid, seadmed, hooldus loomad ja valmistamise loomasöödaks. Joomine V. loomad peavad olema läbipaistev, värvitu, võõra lõhna ja maitse, mis ei tohi sisaldada tooteid lagunemine orgaaniliste ainete ja ohtlike keemiliste saasteainetega, patogeenide ja embrüote ussid, ning need peavad vastama teised. Nõuded GOST 2874-73. B. Hinnates loomatervishoiusüsteemides näitajad kasutatakse praktikas - koguarvust mikroorganismide (mitte üle 100 per 1 ml) eraldi ja Escherichia coli (mitte üle 3-1 liitri coli tiitri vähemalt 200). B. võib olla tegur nakkushaiguste leviku nagu salmonelloos, leptospiroosi, düsenteeria, tulareemia ja teised. Pärast V. edastatud algloomad (amööb, Giardia) ja helmintide (Fasciola jt.). V. on vahepealne elupaik parasiite nagu parasiitidel. Vaata. Kuna vesi desinfitseerimine, vee puhastamine.

+++

veevahetusega arvukate protsessi veeimavus seedetraktist, moodustamise vesi organismis oksüdeerimisel orgaanilisi aineid selle kaasamist füsioloogiliste ja biokeemiliste protsesside veekogu jaotumist ja eritumist.

Joogivee, toidu ja seedemahlu imenduvad peamiselt peensooles. Ime vesi osaliselt säilinud maksas, kuid enamik neid hoiustatakse nahas, sidekoe ja lihaseid. Veevahetuses vahel vere kapillaaride ja kudede on oluline onkootilised vererõhku. Veesisalduse täiskasvanud loomadel (52% kaal) on madalam kui noortel loomadel (vasikad 72%). Vesi organismis on kolmes vedelfaasist - rakusisese rakuväline ja transtsellulaarset. Suurim kogus vett (40-45%) leitakse kambrites. Ekstratsellulaarvedelikus sisaldab vereplasma, lümf ja rakkudevahelise vedeliku. Transtsellulaarset vedeliku (seljaaju, silmasisesele, kõhu, pleura, perikardi, liigese kapslid ja seedetrakti) eraldatakse vaskulaarse epiteeli kiht. Kui veekogu sisalduva vedeliku seondunud ja vaba vorme. Vesi soodustab elektrolüütilise dissotsiatsiooni elektrolüütide lahustunud; see on vahend, milles kõik keemilised ja füüsikalis-keemilised reaktsioonid seostatud organismi elu. Vesi täidab mehaanilist rolli ja on tegur termoregulatsioon (aurustumine). B. o. tihedalt seotud vahetamise valgud, lipiidid, süsivesikud ja mineraalsete ühenditega. Separation vett kehast on neerude kaudu (uriinis), soolestik (koos väljaheide), naha ja kopsude (aurustamise) kaudu piimanäärmete (imetavatel loomadel). V. määrus. keha viiakse välja kesknärvisüsteemi (janu), kilpnäärmehormoonid, neerupealse ajuripatsis, pankreases ja sugunäärmete.

Oluliseks näitajaks VA. vee tasakaalu. Tavaliselt veekoguse kehasse sisestamise (loomasöödana ja jootmise) samuti metaboolne vesi võrdne vee kogus vabaneb organismis. Seda suhet nimetatakse vee tasakaalu. Erinevates patoloogiliste seisundite võib olla nii negatiivne (hypohydration, gipogidriya, dehüdratsioon) ja positiivne (ülehüdratsiooni gipergidriya) vee tasakaalu. B. rikkumine. väljendatud liiaga või puudulikkus rakusisese ja rakuvälise vesi, kaasnenud muutusi sisu elektrolüüdid. 20-22% -line kehakaalu langus vesilahuses nälgimine viib looma surma. cm. ja mineraalide ainevahetuse.

Lit.: Athos SI, loomade biokeemia 3rd ed., M., 1970.

+++

veeallikatega, sama veevarustusalli.

+++

vesiravi, vesiravi, vee kasutamist ennetava ja raviks; Üks osa füsioteraapia. Keskmes B. - reflektoorne mõju organismile on peamiselt temperatuuri tegur. Teatavat tüüpi AV soojusliku mõju koos mehaanilise (dušš, nõela dušš). Eri liiki B. soojusliku mõju koos mõju keemiliste ainete (ravimid vannid, mineraal- ja teised.). B. kord jaotatakse kohaliku ja üldise välise (kokkupuude naha kaudu) ja sees (looduslike õõnsuste). Väljas puhastamisel kasutatavad pesu, dušš, vann, vannis loomad, surub, vedelikud; interjööri - eri tüüpi ja eesmärkidel klistiir, niisutamine, pesumasin. Esiteks VI tekib veresoonte lokaalse reaktsiooni - valgeks korra jahedas ja punetus sooja, siis reflexively läbi naha või limaskestade retseptorid esinevad üldiselt reaktsioon kogu organismi või üksikute organite.

Külm vesi ravi on näidustatud verevalumid, verejooks kapillaaridest, atoonia eesmao ja soolestikus, soe -. Soole spasmid, proliferatiivsetele põletikulise resorptsiooni ja teisi haigusi.

Lit.: J. D. Medvedev, kehalise ravimeetodeid loomade, 3. ed., Moskva, 1964.

+++

pH väärtus (pH), kogus, mis iseloomustab aktiivne reaktsioon (happesus) keskmise. Püsivuse pH kehavedelike - vajalik tingimus normaalset voolu elutegevuse (vt happe-aluse tasakaalu.). B. p. Arvuliselt on võrdne negatiivse kohaga logaritm vesinikioonide kontsentratsioon (g-ion / l) lahuses. pH 7 = neutraalne lahendusi, happelised kui 7, aluseline üle 7 V. n. erinevaid bioloogilisi vedelikke ulatub 3-9. Enamik põllumajandusloomade vere pH = 7,3-7,9. B. p. Määrab peamiselt potentsiomeetriliseks meetodid ja kolorimeetriline.

+++

vee loomakasvatuses, veevarustuse veisekasvatusettevõtetesse, veevõtukohad karjamaad. V. summa toiminguid: veevõtukohad, ravi ja selle kvaliteedi parandamise, transportimise, jaotamise tarbijate hulgas. Vesi on saadud allikatest, V. (põhjavee, ojad ja tiigid, sademed). Parim allikas V. - põhjavesi. B. tehtud erikonstruktsioone süsteemi. Kui kasutate vett avatud reservuaaride süsteem töötab V. sisaldab: vett tarbimist, pumbajaama, reoveepuhasti, veehoidla puhast vett, veetorn, jaotavad võrku. Kui jõevesi veehaare kohas peaks asuma ülesvoolu, eemale asulate, tööstusettevõtete. Kui vesi era vee allikaid Süsteem koosneb arteesia või põhjavee kaevud ja pumbajaama, jaotusvõrk. Kogumise, puhastamise ja kogunemine atmosfääri vesi on valgalade, veepuhastus seadmete näol liivafiltrid. V. süsteem mehhaniseeritud transport vee allikas, kus toimub tarbimine toimub peamiselt läbi torude. Väikeses koguses vett transportida barrelit, tankid ja nii edasi. N. sisemine veevõrgu loomakasvatusettevõtetes viib vee joojad, viib sööda ettevalmistamine, nõudepesu, tuletõrjehüdrantide ja nii edasi. N. Kui ülemine juhtmestik veesüsteemide on paigaldatud kõrgusel 160-170 cm põrandast mööda ülemine pool söötja. On jagades hammas söötja kõrgusel 60 cm põrandast paigaldada Autodrinking. Lambad pliiatsid ja tallid vee sisemine voolab veeküna. Vee tarbimine karjakasvatusettevõtetest sõltub liigist ja vanusest loom, karja suurus, olemus tootmisprotsessid, ning on määratud põhineb vee tarbimise normid loomad (vt tabel)..

Karjamaadel korraldada veevõtukohad, mis koosneb vee allikas (ka), ja kasta saite, milles on kogumismahuti ja jootmise mõõnaperioode.

Lit.: Onegov AP, Dudyrev Yi, Khabibulo MA, käsiraamat põllumajandusloomade tervise, M., 1975.

Normid veekulu loomade

+++

turse, kogunemine transudaatseerum on seroosne õõnsused rikkudes vere- ja lümfiringet. B. polostinazyvaetsya kõhu astsiit, rindkere - hüdrotooraksi, ühises - gidroartrozom, südame särk - hydropericarditis. Vaata ka turse.

+++

loote hüdrops (hüdrops Universalis, s. anasarka), seroosne vedelik leotades puu kudedesse. See tekib kui rikkumise tõttu vere- ja lümfiringet kehas lootele või lootekestade. See esineb sagedamini lehma. Maht lootele ning selle mass on suurenenud. testovatoy lootekoest, sageli tuntav kõikuva tsooni. Rinna- ja kõhuõõnes loote üld- vesitõbi võimalik kogunemine seroosne vedelik (sääremarjas 20-30 l). Samal ajal härjad täheldatud vesitõbi munandit. Kui loote ei saa täielikult eemaldada läbi sünnikanalist, seda kasutatakse fetotomiyu.

+++

lootekestade vesitõve, kogunemine suures koguses vett lootekestade lootele. On klastri lootevee või uriinis (mõnikord samaaegselt nii vedelikud). Nende maht ulatub 100-200 liitrit. V. n. O. See areneb seotud patoloogiliste protsesside vereringe häire ema või loote (südamehaigused, neeru-, maksa-, kui kahekordistada lootel kogu hüdrops või ema ja teised.). Rasketel juhtudel haigus naissoost kõhu suurenemine, hingamisraskused, pulsisageduse sagedased ja nõrk; kehatemperatuuri normi piirides. Kui löökpillid kõhu tuim heli kuuleb. Emakas viiakse vaagnaõõne; seinad on õhukesed, pinges, kõikuda. Puu ei ole tuvastatav, kandes läbi sageli surevad sünnitusel või pärast sündi. Naissoost on võimalik rebend kõhulihase moodustamaks masterbatch songa.

Ravi. Probleemide põhihaiguse, dieet, piirata kastmist, kasutamise, on väärtuslik loomad - keisrilõige või indutseeritud aborti. Sünnituse ajal, oluline sünnitusabi.

+++

sõjaväe ja veterinaarpreparaadid jagu võidelda ja töötajate eriväljaõpet ja veterinaarpersonali väed. V. a. . N üksikud (käsk, lihtliikmed) väeosade ja asutuste suunatud praktilise koolituse haiguste ennetamise meetmed, kanduda inimestele loomadelt toidu kaudu, reeglid toidu säilitamise ja transportimise ja väeosade loomadega peale - võime hoolitseda, hooldus, söötmise ja loomade kasutamist; pakkuda neile esmaabi haiguse, vigastuse või võita. V. a. n. personalile toimub loomaarstid (veterinaar- velskrid) väeosade ja asutustega.

Koolitus ametnikud Veterinary Service läbi spetsiaalsete programmide õppused, lugu, harjutusi ja ise. Koolitus junior spetsialistid veterinaarteenistuse läbi veterinaaria institutsioonide ja sõjaväeosade. Täiendkoolitus ja spetsialiseerumine veterinaarteenistus reservohvitseride organiseeritud sõjalisi komissariaatide aastal garnisoni rühmade sõjaväe ja veterinaarkliinikutes või täiendõppes Military-veterinaar õppejõud.

+++

sõjalise veterinaarteenistus, üks eriteenistused logistika Relvajõudude NSVL liige juhtorganite, üksuste ja asutuste korralduse ja rakendamise veterinaaria toetust armee ja merevägi. Peamised ülesanded B. c. lk.: veterinaar- meetmed, et kaitsta töötajaid haiguste vastu ühise inimestele ja loomadele, rakendamise veterinaar- ja sanitaartehnika järelevalve väed ja merejõud koos toidu ja sööda, veterinaarravimite hooldus ja sõjalise toiduks kasvatatavatele loomadele, läbiviimise võidelda ja eriväljaõppe veterinaarpersonali ja pakkumise väeosade veterinaaria vara.

Praktilise rakendamise oma ülesandeid AV. lk. See on eriline institutsioonid. Nende hulka kuuluvad: veterinaar--episootiliste detachments (VEO), läbiviimisel veterinaarmeetmetele kaitseks personali zooantroponozov, veterinaaria- ja hügieenitarbed kontroll toidu ja sööda, veterinaarravimite loomade eest hoolitsemine väeosade ja asutuste sätestatud eesmärgil irdumine; Sõjaline-Veterinary Laboratory, mille eesmärk on korrastada vägesid ja põllumajandusettevõtted Kaitseministeerium ennetavate ja anti-episootiliste meetmete läbiviimiseks diagnostiliste testide ja analüüside toidu ja sööda; sõjalise lao veterinaar- täitmisel vastuvõtmine, ladustamine, registreerimise, pakendi ja kohaletoimetamise Veterinaarvarustus ja tehnilisi vahendeid AV. c., samuti teket veterinaar- ja remondikomplektide veterinaarmeditsiini tehnika. VV ühendeid. lk. juhib veterinaararst ühendus. Sõjavägi linnaosade ja laevastike juhataja Vladimir. lk. allutatud sõjaväeringkonna veterinaaride: veterinaar--episootiliste irdumine sõjalise ja veterinaarlaboratooriumi sõjalise ja veterinaaria lattu. Üldised juhtnöörid B. c. lk. Nõukogude Armee ja mereväe teostab sõjalise Veterinary osakond Kaitseministeerium.

Riikides sotsialistliku kogukonna põhimõtteid B .. lk. ja veterinaarkontrolli korraldamise toetamine armeed ja merevägede mitmeti analoogseid Nõukogude relvajõud. V. a. lk. Seda on relvajõudude kapitalistliku riiki.

+++

Sõjaline-veterinaarasutuste näha. Sõjalise Veterinary Service.

+++

erutus, kombinatsioon füüsikalised, füüsikalis-keemilised ja funktsionaalseid muutusi, mis ilmnevad erutuvus kudedes (närvide, lihaste) põhjustatud ärritust. Võime rakkude ja kudede reageerida stimulatsiooni protsessi nimetatakse B. erutuvust. B. Kui elav süsteem läheb suhtelises füsioloogilise ülejäänud riigi jõuline tegevus iseloomulik teatud raku või koe: tõmbuvad lihased, nääre eritab salajane närvirakkude tekitab impulsi B. jms B. avaldub ainevahetuse tase nihe (suurenenud tarbimine .. hapniku ja süsinikdioksiidi emissiooni, suurenenud lagunemine kõrge energia fosfaadid, piimhappe ja ammoniaagi), intensiivne soojuse tootmiseks, sünteesi ja lagunemise ainete saatjad V. (vahendajate) ja mis kõige tähtsam, moodustamine närviimpulsi - aktsioonipotentsiaali - paljundusmaterjali mööda kiudu. See elektriliste nähtuste ja tagada käitumise ida ja põhjustada lihaste kontraktsioon, sekretsiooni ja teised. Protsessid (vt. Bioelectric potentsiaalid). Kohalik piirkondades VI iseloomulik rakumembraani, mis on pühendatud tajumise väliste stiimulite (retseptori membraani) või impulsse teistele närvirakkudele (Postsünaptilistele membraan). Seda iseloomustab järkjärguline - suurendada W. tugevuse suurendamiseks stimuleerivate ja on lühikest aega pärast stimulatsiooni.

Suhe esinemise levib B. koguväärtus kohaliku ekstsitatoorsete potentsiaalide peavad jõudma läve, mis on tase depolarisatsioon, milles närvirakkude võib tekitada aktsioonipotentsiaali levib. Mida väiksem on ärritus läve on kude lihtsam ergastatud. B. Kohalik koodid ärritust omadused, ning levib V. edastab need omadused kujul närviimpulsse ja sagedus konkreetse impulss konfiguratsiooni valangut. B. levib erinevalt aktuaalne, kaasnenud muutusi erutuvust. Aktsioonipotentsiaali põhjustab B. naaberaladest Närvikiudude membraani ja seega B. ulatub mööda närvitüvedesse. V. ja sellega seotud pidurdamine on aluseks igasuguseid närvitegevuse.

Lit.: Khodorov BI, General füsioloogia erutuvus membraanid, Moskva, 1975 (füsioloogia Guide); PG Kostyuk, füsioloogia kesknärvisüsteemi, 2nd ed., K. 1977.

+++

õhu segu on maagaas, peamiselt lämmastik ja hapnik osa Maa atmosfääri. See on hapnik, vajalik normaalseks toimimiseks suur hulk elusorganisme. See koosneb järgmistest peamine gaas (mahu%): N lämmastik - 78,09; Hapnik O2 - 20,95; ; 0,93 - Ar Ar 0.03 - süsinikdioksiid CO2. See sisaldab väikese koguse ülejäänud inertgaasid vesinik H2, O3 osoon, lämmastikoksiidide, süsinik, CO, NH3 ammoniaak oksiid, CH4 metaan väävelhape SO2 gaas, ja teised. Keskmine mol. mass 28,966. B. sisu lämmastiku, hapniku ja inertgaase oluliselt pidevalt, süsinikdioksiid, lämmastikoksiidide ja väävliühendite väga erinev. Veesisaldus alates 0,00002% kuni 3% mahust. Sest normaalse elu loomade on oluline protsent VA ja selle osarõhk, eelkõige hapniku osarõhk (tavaliselt on kõrgus merepinnast on 160 mm Hg ..), mis põhjustab olulist vähenemist hüpoksia; märkimisväärset suurenemist lämmastikusisaldus tänu väiksemale hapniku osarõhk võib viia ka hüpoksia; kõrgenenud süsinikdioksiidi ja vähendades osarõhku - lämbumise ja isegi surma halvatus hingamiskeskuse. B. reostuse tagajärjel halveneb tingimustes elu loomad. See kahjulik mõju selles on põhjustatud mitte ainult põhiosa tööstusheitmetega vaid ka pilt nende uute mürgiste ainete, niinimetatud foto antioksüdante. Eriti oht on põhjustatud radioaktiivse saaste V.

Atmosfääri B. tavaliselt leitud erinevate mikroorganismide (bakterid, seened, nende eosed ja teised.). B. suletud ruumides, samuti õhus basseini talud ja kompleksid luua soodsamad tingimused hankimise ja säilitamise mikroorganismide, eriti juhul, kui rikkumine sanitaarnormid loomade pidamise. Saasteallikas V. on haiged loomad või loomsed idu kandja. Nakatumise ennetamiseks sissehingamisel - õigeaegselt isoleerimine, haigete loomade ruumide puhastamine tolmust ja süstemaatiline desinfitseerimine.

Füüsikalised omadused V. (temperatuur, niiskus, kiirus, õhurõhk, päikesekiirgus rõhk) mõjutavad paljusid füsioloogilisi funktsioone looma organismi, nagu termoregulatsiooni, metabolism, loomulikku vastupanuvõimet ja teised. Vt. Ka ventilatsioon, mikrokliima, põllumajandus- Sisukord loomad, õhu ionisatsiooni.

+++

aeriferous kott (diverticulum tubae auditivae), väljaulatuv loomade õhuga täidetud limaskesta. Hobused B. m. - Seotud kõrgendikud limaskesta kuulmisnärvi torud. Nende maht 350-450 cm3. Asub kõrva- piirkonnas neelu ja söögitoru. Füsioloogiline roll C. m. Hobune ei ole selge. Linnud C. m. Kas täiendit kopsude ja jagatakse paari kaenlaalune, kaela-, rinna- seljaaju, kraniaalse rinna, saba- rinna-, kõhu- ja paardumata midclavicular. Suurim - kaudaalne rindkere ja kõhu, asuvad freenilist õõnsuse kõrval paremal ja vasakul viimase ribid. Paologiya - vaata Aerotsistit ..

+++

vanust looma, oluline näitaja majandusliku väärtuse loomad. Loomadel on mitu vanuse perioodid.

Vastsündinute periood kestab mitu päeva ja seda iseloomustab asjaolu, et loomasöödaks ternespiima, kohanevad elu väljaspool emakat. Piim perioodi, mis kestab kuni võõrutamist ema looma või lõppemiseni kasta oma piima. See periood kestab varsad kuni 6-8 kuud, vasikad - 5-6, tallede - 3,5-5 põrsaid - kuni 2 kuud. Puberteedieas põhijooned üksikisiku ja tõu loomad. Puberteet hobused jõuda 12-18 kuud (mõnikord varem), veised - b-10, lambad - 6-8, sead - 4-6 kuud. Küpsemisajale iseloomustab maksimaalset arengut sigimisvõimet ja tootlikkuse loomi. See periood hobune - 7-15 aastat, veistel - 5 kuni 10-12, lambad - 4-7,6, sead - 2-6,5 aastat. Vananev vältel on loomad vähendada paljunemine ja tootlikkusele, majanduskasvule kasutada oma peatub. Eluiga (aastat) mõne loomaliigi: veised - 20-36 (40); hobused - 35-67; kaamelid - 35-40; sead - 15-20; Lamba - 10-20; kitse 10-17; koerad - 10-35; -6-12 Küülikud; gusi- 10-30 (100); kana - 10-20; pardid - 10-25. Vanusepiirangud majandusliku kasutamise hobused, 18-20 aastat, 15-20 verblyudov-, veised - 15-16, lambad - 7-8, sead - 6-7, küülikud - 5-6. haned - 5-7, kanad, pardid, kalkunid - 3-4 aastat. V. põllumajandusloomade määratakse alusel sünniaktis ja märgistamine loomad. B. loomi saab kindlaks hambad (hobune, lehm, lammas, siga), rõngad sarvedele (veised), kasvule lindude suled kala kaalule.

Lit.: E. J. Borisenko, loomakasvatusega, 4th ed., Moskva, 1967.

+++

juuksed, cm. Nahk.

+++

juuksed tooraine, kustutatakse harjased ning karvad talu loomanahku kasutatakse toorainena tootmise kergetööstus tooteid. Kõrred kogutud tapamajade koos sigade rümpade suhtes põletushaavad, tanneries - sealihast nahad, samuti elussigade ajal karvavahetus. Juuksed hobune ja veis nihutada alates tapeti või suri mittenakkuslike haiguste loomade kui ka koos saba ja lakk Elushobuste. Harjastega ja juuste Kogutud pestakse, kuivatatakse ning sorteeritakse siduda kimpudesse ja pakitud. Pärast pesemist harjased peale rasvast. B. Ravitud. ei tohi sisaldada rohkem kui (%): niiskus - karvad ja harjased 10,0; mehaanilistest lisanditest - harjased 0,5 1,5 Hair; rasva - karvad ja harjased 0.7. B. c., On mõeldud tootmiseks hügieenitooted ja zoohygienic (hambaharjad ja puhastamine loomad, harjad juuksurid ja nii edasi. N.) desinfitseerida. Kumbki pool B. c., Saadetakse kergetööstus ettevõtte töötlemiseks, siis veterinaar--san kontrolli ja kaasas veterinaarsertifikaat ettenähtud vormis.

+++

volfartioz (Wolfahrtiosis), invasiivse haiguse loomade põhjustatud vastsed haavad parazitirrvaniem lendab Wohlfahrtia magnifica pere Sarcophagidae. Täheldatud piirkondades soojas kliimas. Patogeen B. - Wohlfahrtia Magnifica, nekrovososuschaya, emakala.

In tiibadega loomad kihtidele dorsaalses pool kõhu keskjoont on tumedad laigud kolmnurkse kujuga. Vastsed toituvad Wohlfahrt pehmete kudede looma keha; lennata Wohlfahrt - nektarofagi. Emased munevad kuni 190 vastsed värske haavad, leotatud naha või limaskestade loomulik avad on tavaliselt väikesed karja või kaamelid. Vastsed pinnalt haavad tungimast nahaaluskoehaigused lihastes, hävitades neid luu ja tekitata loomadele valu. Pärast 3-5 päeva vastsed tilk maha haavast ja muutuda nukud. Loomad ja patsientide V., eriti noori, kaalust, kaotavad isu, nad on sageli tapetud või vähendada nende majanduslikku väärtust.

Ravi. Haavad mis sisaldavad vastsed Wohlfahrt, töödeldi 3% vesilahusena või chlorophos trihlormetafosa. 2-3 päeva pärast ravi korrata, eemaldada mäda ja surnud vastsed. Mis mass võita oma lambaid vannitada vannid insektitsiidsed vedelikke.

Vältimist. Lõikamine sabad ja kastreerimist toodangut lennu kärbsed. Enne karjamaalt karjamaale lambaid on lõigatud meie juuksed ümber eesnaha.

Lit.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

+++

mesilasvaha, toode töötava mesilasvaha näärmed. See sisaldab 80% süsinikku, 13% vesinikust ja 7% hapnikku; See koosneb vabade rasvhapete (3,5 15%), estrid (70,4-74,7%) ja piirata süsivesikute (12,5-15,5%). . B. n - hermeetikud toatemperatuuril on tahkes olekus ja on teraline kristalne struktuur; t 30-35 {{?}} C ​​on plastikust, t 62-65 {°}} C sulab t 300 {{°}} C laguneb lenduvaid aineid. Sõltuvalt sisust tõrva ja taruvaik, piirkonna päritolu, tootmismeetodi jaguneb kvaliteetne (esimene, teine, kolmas klass) ja off-klass. . VP tihedus on 0,960-0,972, happe väärtus 18,5-22,4; orgaanilistes lahustites lahustatud: petrooleeter, benseen, etüüleetriga, tolueen, ksüleen, kloroform ja tärpentiin; lõhustada ensüümid vaha koi, mikroorganismid. B. p. Kasutatakse tootmise kunstlikku kärjed lennunduse, elektroonika, nahk, tekstiil, keemilised, parfümeeria ja teised. Industries. Tootmiseks kärjed V. n. Ei tohi sisaldada patogeensed bakterid mesilased. B. n steriliseeritud. Autoklaavitud 127 {{°}} C juures 30 min. Steriliseerimine parandab vaha. Kontrolli tootmise steriilne kunstlik kärjed sooritada veterinaarlaboratooriumid. Veterinaar (vorm nr 2) transpordi ja müügiga kärjed küsimus jaamad loomahaiguste vastu võitlemise põhjal veterinaarlaboratooriumi eksamitega. Kui mured mesila Ameerika ja Euroopa haudmemädaniku, gafniozu septitseemia ja mesilasvaha steriliseerimine toimub veterinaarpersonali taludes.

V. lk. Ei tohi sisaldada lisandeid rauda, ​​vaske, tsinki, mis värvi see pruun, roheline ja tume halli värvi. B. n võltsingud mehaanilistest lisanditest (savi, kriit, kips, valge ;. Määrab kui lahustati 10 mahus orgaanilise lahustiga (benseen, tolueen) ja edasine filtreerimisega läbi filterpaberi, tärklis ja jahu võltsingud määratakse keetes vaha vees ja lisades sellele joodi võltsimise Tseresiin, parafiini tehniline - tihedus ja happe hulk ladustamise B. Kui n ei muuda oma omadusi, ei kuivaks ja ei ima niiskust, kuid perekonnast Aspergillus seened võivad areneda selle pinnal ...

+++

põletik, kompleksi vaskulaarkoe kaitsev-adaptiivne reaktsioon organismi meetmega patogeensete stiimulitele. Kuvatakse saidil kahjustuse kudede tema kahju (muutmise) koos paljunemist (levik), rakkude osi ja vereringe häired. V. - sagedane sümptom mitmesuguste haiguste loomi; Seda peetakse kohaliku protsess, kuid selle areng sõltub üldine seisund organismis, selle reaktsioonivõime; mõjutaks tema neurohormonal mehhanismid. Omakorda keskenduda V. mõjutab kogu keha, põhjustades talle ainevahetushäired, termoregulatsioon verepildis ja muutes organismi vastupanu. B. Põhjused võivad olla eksogeenne (mehaanilised, füüsikalised, keemilised ja bioloogilised) ja endogeenne (nt surnud kudedes tooteid, hematoom, soolajäägid). Etioloogiline tegur paljudel juhtudel mõjutab tüüpi põletikulise vastuse.

Põletikulist reaktsiooni koosneb kolmest omavahel seotud ja vastastikuses sõltuvuses faase, millel on väljendanud kliiniliste ja morfoloogilised ilminguid. Phase kahjustatud koe rakkude toimekohta patogeense faktori iseloomustab protsesse degeneratsiooni ja nekroosi raku elemente, mediaatorite vabanemist B. (histamiini, serotoniini ja teised.). Phase veresoonte põletikuline reaktsioon avaldub hüpereemia, suurenenud läbilaskvus kapillaaride seinu ja veenulite, eritis - tekkimist (emigratsioon) vaskulaarse koe verekomponentide - vesi, valgud, soolad, vererakud, enamasti valged verelibled (joonis 1.), fagotsütoos nähtused. Selle tulemusena reaktsiooni vaskulaarkoe eritist moodustatud. Phase levik (lõppastmes V.) - paljunemine põranda V. sidekoe rakud. Keskel põletikuliseks fookus, eriti kohalolekut see oluliste kahjustuste (nekroos), metabolism toimub tavaliselt Soodsam ja oksüdatsiooni protsessid on nõrgenenud; Perifeerias põletikulise ala seda tugevdada ja suurenenud oksüdatiivne protsesse. Häiritud metabolism viib koe atsidoos (eriti südamikus keskel). Esialgu on hape neutraliseeritud tõttu puhverdusvõime (kompenseeritud atsidoos), kompenseerimata atsidoos (pH 6,5-5,4) tekib tulevikus. Samuti muudab suhe kaalium ja kaltsium ioonid (kaaliumiooni kontsentratsiooni suurenemisel). Seoses suuremate hajumist valgu lõhustamist kolloidi suureneb, mis viib suurendada nende hüdrofiilsus ja kudede turse. Muutused ainevahetuse põranda V. põhjustas suurel määral rikkumine närvikoe trofismi.

Sõltuvalt levimus põranda B. teatud faasi (muutmine, eritis ja levik) eristada alternatiivi, eksudatiivsete ja proliferatsiooni V. V. alterative täheldatud teatud mürgistuste ja peamiselt parenhüümi elundid (neerud, maks, süda). Profiferatiivseid (tootlikud) B. areneb mõned kroonilised infektsioonid esinevad ja võivad kaasneda granuloomide, sõlmedest (nt Sapa, tuberkuloos, aktinomükoos). Sõltuvalt olemus eritist B. jagatud seroosseid, fibroosne, mädane, hemorraagilise, mäda ja segatüüpi (joon. 2). Adrift vahet akuutsete ja krooniliste prdostroe B. B. kliinilised tunnused ägeda naha ja limaskestade - punetus, paistetus, valu, palavik, häirunud funktsiooniga. Kroonilise V. ja V. sisikond mõned neist atribuudi võib ära jätta. Tulemuseks põletiku: täieliku taastamise struktuuri ja funktsiooni kahjustatud koe eemaldamine allikast patogeensete V. stiimul ja kudede lagunemine tooteid; mittetäielikku taastumist koos osalise asendamise konkreetse sidekude (armide), mis viib sageli piiramine elundi või koe funktsiooni; nekroos ja atroofia parenhüümse rakkude ja kudede tulemusena märkimisväärse düsfunktsioon.

V. - oluline kaitsev ja adaptiivne otstarbekas vastuse välja töötatud käigus fülogenees. Reaktsioon vahel järjest keerulisemaks evolutsiooniprotsess organismi. V. täidab kaitstes keha kokkupuutumise patogeensete tegurite kujul reaktsioonid - fagotsütoosi ja antikehade produktsiooni. Tänu põletikulist reaktsiooni kahjude keskenduda eristada kogu keha, on elimineerimine patogeensete tegur, mis suurendab kohalike ja üldiste immuunsus. Teatud tingimustel võib ta omandada B. mõnikord kahjulik keha (koenekroos, häire). Seoses sellega VA vaja kirurgia ja kasutamise raviained, kaitsefunktsiooni suurendamiseks ja kompenseerivad reaktsioonid organismi ja kõrvaldamise B.

Lit.: Alpern DE, põletik (patogenees), Moskva, 1959; Zhuravel A., põletik, raamat.: Patoloogiline füsioloogia põllumajandusloomade, ed. A. Zhuravel, 2nd ed., Moskva, 1977.

Joon. 1. Põletik soolekinnistini konn, väljaränne leukotsüüdid veresoontest: a - rändava leukotsüüdid; b ja g - tekkimist valgete vereliblede; aastal - piiri kaugus leukotsüüdid; d - punaliblede koes.

Joon. 2. fibrinoossete-hemorraagilise kopsupõletik klassikalise katku.

+++

põletik struuma (Ingluviitis), katarraalne-hemorraagilise põletik limaskesta saaki. Ta esineb lindudel kana ja tuvid. On vastuvõtt koos toidu tõttu ärritavad limaskesta võõrkehad (hein, allapanu), halva kvaliteediga sööda (kalajahu rikutud, rääsunud rasva, teravilja, kannatada saanud mürgised seened), kemikaalid. Oluline on vastuolus režiimi rinnaga, veereostus ja loomasööda ja muude. Põhjustab. Sageli V. s. põhjustatud tinglikult patogeensete mikrofloorale. Patsiendi lind kaotab söögiisu, istub küürus, tema pea alla tiib. Palpatsioon on cRAW avastama vedeliku või gaasi. Kui vajutatakse põllukultuur, suu limaskestade järgmiselt ebameeldiva hapu lõhnaga vedelikku. Rasketel juhtudel on sööda keeldumise, sinine nähtav limaskestade ja hari, kiire hävitamine linnuliha. Mis ava põllukultuuri on vahutav sisu ebameeldiv hapu lõhn; põhjast ja külgedelt struuma katarraalne ja hemorraagilise põletik. Diagnoos põhineb anamneesi, uuringute tulemused feed.

Ravi. Likvideerida põhjuseks haigus. Kuna lindude joogivee Desinfitseerimislahused anda 0,1% formaldehüüdilahuse mine või Rivanool lahendus oli 5% soodat. Mõningatel juhtudel, lind pestakse struuma tutvustas limane puljong linaseemned, piim.

Lit.: Bessarabov BF, haiguste ja maapiirkondade majandusliku Bird, M., 1973.

+++

põletik kloaagist (Cloacitis), katarr limaskesta kloaagist. Tavaliselt leidub kanad, täiskasvanud kanad ja pardid tõttu vigu toitmise ja hooldamise (nt toitmise maloperevarivaemyh feed: kanad - toitmine oder, nisukliid, segatud sööda koos filmi kaera). Noored kanad V. k. Võib tekkida ärritust limaskesta kloaagist lahkuv muna. B. a. Võib olla puudumise tõttu toidufosfaate või kaltsiumisoolad, vitamiinid A, B ja D. rikkumine sanitaartingimused ruumis (kõrge õhuniiskusega kahjulikke gaase) predisposes massiga haiguse lindude B. a. Alguses täheldatakse haiguse soole haigus. Litter, mis sisaldab kusihappe soolad, saastab ja liimid pliiatsi päraku ümbruses. Limaskesta kloaagist katarraalne põletik, hiljem tekkida verevalum, haavandeid ja difteroidnye ülekate. Patsiendid kanad tähele kõhnumine, isutus, munatoodang. Kloaagi ring hyperemic, edematous. Põletikuline limaskestast kloaagist on kaetud juustjas eritist, pärast mille eemaldamine verejooks.

Ravi. Toitumine hulka laia toimespektriga antibiootikumide tavaliste annuste puhul. Haigestunud linnud pakkuda sisaldava toidu piisava koguse vitamiine ja aminohappeid.

Lit.: Bessarabov BF, kanad haigused, Moskva, 1974.

+++

põletik ujupõite nakkushaigusega mageveekalade, mida iseloomustab spetsiifiline kahjustus ujupõite ja parenhüümi elundeid. V. lk. P. registreeritud mitmeid Ida riikides. ja Zap. Euroopas, sealhulgas Nõukogude Liidus.

Etioloogia haiguse ole täielikult teada. Usutakse, et kala nakatunud haige ja taastuda nende eraldamist, samuti läbi organite haigeid kalu, muda ja mulla tiigid. Vastuvõtlikud peamiselt karpkala ja karpkala ja nende hübriidid. Haiguse peiteaeg on keskmiselt 1,5-2 kuud. Keen V. n. N. Märkus suvel. Teistes aastaaegade haiguseks on alaäge või krooniline. Kui äge muidugi - kala kehv vastuseks väliste stiimulite, siis nad mahtu suurendada kõht on villid päraku palju häiritud hüdrostaatilise tasakaalu ja liigutuste koordinatsiooni. Ägeda haiguse kulgu kaasneb sageli massiivne kaotus kala. Subakuutsete ühesugused haigustunnused, kuid nad on vähem väljendunud ning esinevad vähem loomi. Dies väike kala. Kroonilise muidugi tähistada nõrk turse kõhu, mis järk-järgult kaob ning haige kala välja ei erine tervislik. Patsiendid karpkala on kidur. Kus avatakse iseloomulik seroosseid-hemorraagilise põletik ujupõite, muutudes Nekrootiliste põletik, peritoniit perforatsiooniga kõhu. Diagnoos põhineb episootiauuring, kliiniliste ja surmajärgse andmeid ja histoloogilise uuringud.

Ravi ei ole välja töötatud. Vältimise ja kontrolli meetmed põhinevad täitmise keeruline loomade tervisele, kalakasvatus ja tagasinõudmise ja zoo-tehnilised meetmed. Ennetav desinfitseerimine ja desinfitseerimine reservuaaride, seadmete, varustuse ja konteinerid, mille eesmärgiks on hävitada haigusetekitajaid seotud haigused, mis raskendab käigus V. n. N. Kui V. n. N. Kalakasvandusi või nende filiaalid, tiikide ja mõned kalakasvandused kuulutada ebasoodsas olukorras käesoleva haigus, karantiini piiranguid.

Lit.: [Kanal AI] põletik ujupõite karpkala ja meetmed haiguse vastu võitlemiseks. (Soovitused), Moskva, 1970, lk. 1-44.

+++

keele põletik (Glossiit), limaskesta põletik ja aluskoed keele. Esineb talu ja koduloomad tõttu keemiliste ja mehhaaniliste kahjustuste keele, stomatiit, mao- ja mõned nakkushaigused (siberi katku, aktinomükoos, suu- ja sõrataudi, jt.). Keeles vormid valge, mõnikord kollased või pruunikas kehtestamine epiteelirakud, leukotsüüdid, toidujäägid ja bakterid. Linnud keele tagaosas võib olla hallikaspruun klaasjate Case koosneb paksenenud sarvkiht. Põrsaste avitaminoosi A - tihe keratinized valdkondades. Kui turse keelel torkama, vastuvõtt toit ja jook on katki. Kui süüa sööt, mis sisaldavad taime ohted, haavandid võivad tekkida sagedased vigastused, mis on sageli nakatunud aktinobatsillami ja kokid. On sõlmed; Hiljem keele paisub, muutub valulikuks, kõva, istuv.

Ravi ja profülaktika on sama nagu stomatiit.

+++

põletik munasarjas ja munajuha (Ovaritis et salpingiiti) lindudel, põletik funktsionaalne munasarjavähk ja limaskesta munajuhas. Tavaliselt täheldatakse samaaegselt munakollane peritoniit, kuid esineb sageli iseseisva haigusega.

Põhjused V. I. Ma teen. See on sama nagu munakollane peritoniit. Haigus võib ilmneda ka siis, kui väga suure riiulid või ebanormaalse kujuga muna (dvuzheltkovye, pehme). Suured rolli arengu patoloogilise protsessi kuulub tinglikult patogeensete mikrofloora, tungib munajuhas alates kloaagist. Noored kanad haigestuvad sagedamini vähearenenud munajuha. Suurenenud toitmine noorte munakanade, lisades toidus rohkem kui 18% valku, tugevat valgust võib suurendada munemine ja olla soodustavaks teguriks korral põletik munajuhas. V. I. Ma teen. Sageli - tagajärg perebolevaniya lind pullorozom - palavik. Patsiendid kana munemine lakkab, määrdunud suled ümber kloaagist eraldatud saladus. Lahkamisel leiti märke ummikuid ja haavandiline diphtheritic põletik limaskesta munajuha. In valendikku Viimane sisaldas kollase cheesy eritist, mõnikord tükkide või munade; lõigus selle mass on nähtav väljendatud voodipesu. munasarja Configuration katki. Folliikulite pruun, kortsus. Vältimist. Normaliseerida söödaratsioonides valku, vitamiine ja mikroelemente linnuliha töötlemise ja produktiivne perioode. Light režiim on kontrollitud vastavalt kehtestatud normid vanuse. Munakanade perioodiliselt desoldering kaaliumjodiidi lahust (3 milligrammi joodi 1 kana) või söödetakse koliinkloriidiks 40 mg ühe kana 20 päeva, millele järgneb 10 päeva puhata.

Viited. cm. Art. Põletik kloaagist.

+++

vastuvõtlikkust infektsioonidele, võime looma vastata sissejuhatuses, paljunemist ja elutegevuseks bioloogiliste haigusetekitajate kaitsvate-adaptiivne reaktsioonid, infektsioonid areng (sissetungide). Vladimir on üks ilminguid reaktsioonivõime ja sõltub liigist ja vanusest loomad, füsioloogiline seisund keha olemasolu ja tõsidust immuunsust, patogeensuse ja virulentsuse agendi, selle doosi ja muud. Tegurid.

On üksikuid liike ja V. V. Liigi iseloomustab reaktsiooni ühe või teise loomaliigi teatud tüüpi patogeeni. näiteks suu- ja sõrataudi kannatab erinevaid sõralised, kuid nad ei saa haige hobune; viirus veiste katk on haigus mäletsejate, kuid on immuunsed see kabjalised. Mõne patogeenide haigusi esineb absoluutne või peaaegu absoluutne B. (siberi katku ja marutaudi). C. võib olla tingitud loomade vanusest. Kui paratüüfust, kolibatsilloosiga pastörelloosile, Aujeszky haiguse, ecthyma lammaste ja kitsede ja teised. Haigused on suurem V. noorloomad. Samal ajal teised patogeenid on suurem V. täiskasvanud loomad (brutselloosi, vesikulaarne stomatiit, üksikute gemosporidiozy). Olulised tegurid B. geneetilisi erinevusi on inimesed sama liigi. Seega Korea mägi karja rohkem vastuvõtlikud viirus veiste katku, veiste kui Lõuna-Korea, Manchu ja Hiina. Individuaalne B. sõltub seisukorrast kest, füsioloogilised, raku- ja humoraalset tegurid organismi. Seas füsioloogilised tegurid, mis on seotud palavik. Humoraalse tegur oluline B. lüsosüümi. Vastutab seisukorras VA nakkusetekitajate properdin. Mõnel juhul korduval kokkupuutel patogeeniga organismi või tooteid oma elu sealt tuleb riigile allergia. Valk, mineraal- ja vitamiini vaegus, ülekasutamine, halvad elutingimused suurendada V. loomad patogeeni. B. saab muuta tulemusena perebolevaniya, passiivse ja aktiivse immuniseerimise, mille järel loom omandada spetsiifilise immuunsuse.

Lit.: W. Boyd, Basic immunoloogia, trans. Inglise keelest., Moskva, 1969; Herbert W. J., veterinaarimmunoloogiliste, trans. inglise keelest., Moskva, 1974.

+++

kahjurite mesilaste ja siidiusse, loomade erinevate taksonoomiliste rühmade toituvad mesilased ja siidiussid, kahjulike mesindust ja sericulture. On kaks B-grupi n. Ja w. - Parasiidid elavad tarudes mesilasi ja cocoonery ja kiskjad, kes elavad väljaspool mesilatesse ning chervovoden kuid toitmine siidiussid, live mesilased, vaha ja mett. Et parasiite mesilaste ja siidiusse ka teatud tüüpi puugid, sink vaip mardikas, kõrvahark, vaha koi, suur Krasotel, hiired, rotid. Predators mesilased ja siidiusse - Filante, paljud liigid herilased, vaablased, Saksa, Liha kärpänen, sipelgad, Mehiläisyöjä kuldne, Mehiläisyöjä, Shrikes, tihane, lipud, kägu, roolind, peoleo, linavästrik. V. lk. Ja w. ei põhjusta märgatavat kahju vastloodud mesilatesse ning cocoonery, kuid pärast aasta või rohkem, kuna suur hulk mesilasi või siidiussid, ja teised. Jäätmed laibad nad paljunevad massiliselt ja põhjustab kasvavat kahju taludes. Hea põhjus kahju mesilatesse ning Mehiläisyöjä Filante Golden. Parasiidid ja röövloomad mesilased ja siidiusse on tavaliselt suured keha ja seetõttu on selgesti eristatavad palja silmaga. Esinemine rottidel ja hiirtel esile nende väljaheidetes ning nende iseloomulikud tekitatud kahju.

Ennetamine põhineb peamiselt meetmete hoiatus triivi parasiite mesilaste ja siidiusse ühest talust teise. Kaitset korraldama kublad (letkovye-kihti) ja chervovoden (milles chervovoden võrgusilma ekraanid) õhust ja zapolzaniya V. n. Ja w. Golden Shchurok hirmutada murettekitav cry nende lindude salvestatakse lindile. On mesilatesse ning cocoonery säilitada puhtust: surnud mesilased, röövikud, Greenough, ebaküps kaunad, Podmore põhjad nõgestõbi, nagid põletada või matta sügavus vähemalt 0,5 m taru, mesinduse majade aknad ja chervovoden on suletud pahtel või savist praod .. Kui putukatele on mesilaid, cocoonery ja töötoad esmatoodet töötlemine toimub desinfitseerimine ja välimus rotid ja hiired deratizatsioon.

Lit.: Mihhailov EN, haigused ja kahjurid siidiussid, Moskva, 1959; Poltev VI Neshataeva EV, haigused ja kahjurid mesilased, 2nd ed., Moskva, 1977.

+++

imendumist, resorptsiooni, teisaldamise protsessis erinevate ainete kaudu rakulise koe elemendid veres ja lümfi. B. esineb peamiselt seedetrakti, samuti naha pinnale kopsude, rinnakelme, emaka-, põie- ja teised. B. ainete tekib tänu füüsikaliste protsesside (difusioon, osmoos), samuti tänu aktiivse transpordi ja elektrokeemilise kontsentratsiooni vastu kalded (koos energiakulu).

B. seedetraktis selgroogsetel toimub peamiselt soolestikus Villi ja microvilli sooleepiteeli. In V. osaleda rakusisese struktuure. Vesi, soolad, mõned orgaanilised ained (glükoos, vitamiinid) imenduvad muutmata. V. valke, süsivesikuid ja rasvu tekib pärast ensümaatilist lihtsamateks ühendid. Süsivesikud imenduvad pärast jagades need monosahhariidid, valgud - aminohapeteks. Rasvad imenduvad pärast jagamine arvesse glütserool, rasvhapped. Siis glütserool imendub kergesti ja rasvhapped kombineerida sapphapete. Seespool limaskestarakud Selle kompleksi laguneb, muundades rasvhapped neutraalses õli. Sapphapete siseneda portaali kaudu veeni maksa ja lastakse tagasi seedeluumeni. Imeda verre ja lümfi aineid veetakse kõigile elundite ja kudede jaoks, mida kasutatakse energia ja plasti eesmärgid. B. Vastupidine toimub sekretoorne ja erituselundite, nagu V. vesi - neerutuubulitesse koos uropoiesis. B. reguleerib närvi- ja humoraalse teguritest. B. rikkumise sageli puudumise tõttu teatud ensüümide ja transportijad seotud B. toitaineid ja kahandab organismis.

Lit.: Faytelberg RO imendumine süsivesikud, valgud ja rasvad soolestikus A .. 1967; Füsioloogia imendumist, LS 1977.

+++

Maailm Veterinary Association (BBA), valitsusväline rahvusvaheline veterinaar- organisatsioon. Asutatud 1863. aastal (enne 1959 - Alaline Rahvusvaheline veterinaar- kongresside). Peakorter - Genf. Peamised eesmärgid BBA: Euroopa Liit isikute veterinaarid maailmas; organisatsiooni ja osaluse Maailma Veterinaar Kongress; edendada veterinaaria (teabevahetus, teabe kogumise kohta veterinaar- filme, vastuvõtmise ühtne nomenklatuur), luues ühendusi organisatsioonid, kelle huvid on seotud assotsiatsiooni eesmärke, aidata parandamisel veterinaar- hariduse ning luua veterinaarid ja teised. See ühendab 65 riiki (1980 ) ja 12 rahvusvaheliste ühendustega veterinaarmeditsiini spetsialistid (anatoome, arstid, farmakoloogile ja biokeemikud, parasitologists, tervishoiutöötajate ja loomse päritoluga loomakasvatussaaduste, patoloogide, mikrobioloogid, immunolooge ja spetsialistid nakkushaigused, haiguste väikeste loomade, mäletsejad, sead, linnud, ajaloo veterinaarmeditsiini). BBA on töötada koos teistega. Rahvusvahelised organisatsioonid (FAO, OIE, WHO, World Medical Association, International Association of Veterinary Õpilased, Naiste Assotsiatsioon aidata veterinaararstid, veterinaararstid, piirkondlikud organisatsioonid). Juhtorgan - alalise komitee, mis koguneb igal aastal Pariisis toimunud kohtumisel, kus päevakajalistel teemadel on lahendatud, samuti valmistudes Kongressile. Koosolekute vahelisel alalise komitee BBA annab juhiseid büroo.

VVA 1 iga 4 aasta toimuvad maailma Veterinaar Kongress. Kokku oli 21 Kongress; esimene - 1863 Hamburgis, viimase - 1979. aastal Moskvas. Kongress, kus räägiti nakkav patoloogia, kirurgia, ennetamiseks ja zoogigieny Zootehniline ja loomakasvatuse instituut majandusele. Nagu ka spetsiaalne standardiseerimine nomenklatuur, veterinaar- haridus, veterinaar- edendada teadmiste ja levitamine veterinaar- filme.

NSVL on osa BBA 1928 (Vene teadlased olid osalised paljudes kongresside). Võta BBA läbi peadirektoraat NSVL Põllumajandusministeeriumi veterinaarmeditsiinis.

Lit. "Veterinaarmeditsiini", 1979, nr 6.

+++

Üleliiduline Akadeemia Põllumajanduse Science nime Lenin (Põllumajandusteaduste Akadeemia), kõrgeim teadusasutus of Agriculture, vesi ja metsanduse NSVL, kelle liikmed on silmapaistvamaid teadlasi nendes valdkondades. See koosneb Põllumajandusministeeriumi NSVL. See asutati aastal 1929. See asub Moskvas. Osana Akadeemia (1980) 109 täisliikmed (akadeemikute), 117 vastavat liiget, 45 välisliiget paljudest riikidest. Presidendi Põllumajandusteaduste Akadeemia - P. Vavilov (1978). Käesolev töö Akadeemia Presiidiumi suunab, valitakse üldkoosoleku poolt Põllumajandusülikool. Akadeemial on 9 filiaali (sealhulgas veterinaar-) ja 8 piirkonnad (Moskva, Kiiev, Novosibirsk, Alma-Ata, Tashkent, Tbilisi, Minsk ja Leningradi) kontorid, keskinstituut Põllumajanduse Raamatukogu. Valdkondlike ja piirkondlike ametite on nende koostises uurimisasutuste (sh Veterinaar- - VIGIS, VIEV ja Üleliiduline Teadusliku Uurimise Instituut Veterinary Arahnoloogia ja entomoloogia), millel on suur võrgustik eksperimentaalne jaamad, eksperimentaalne n eksperimentaalsed põllumajandusettevõtted, samuti teaduslik osa ( 60, sealhulgas 8 osa kohta veterinaaria valdkonnas: epizootoloogiast ja nakkushaiguste ennetamisel, parasitoloogia ja ennetamine parasiithaigused, patoloogia, teraapia ja ennetamine mittenakkuslike haiguste zoohygiene, veterinaar- kanalisatsiooni ja keskkonnakaitse bioloogia, üld- ja võrdleva patoloogia loomad; leukeemia, võrdlev onkoloogia ja katseloomade; patoloogia ja haiguste ennetamise mesilased ja muud selgrootud. ichthyopathology, vee toksikoloogia ja veeorganismide kaitsele). Veterinaar- teostab teaduslik-metoodiline juhtimine uuringuid tähtsamaid probleeme veterinaaria. Akadeemia ja teadusasutuste arendada tähtsamaid kõiki sektoreid põllumajandusteaduse, mille lahendamine aitab kaasa plahvatus põllumajandusliku tootmise, vastavalt ülesannete kommunismi ehitamise NSVL. On palju küsimusi, mis on olulised põllumajanduse, Akadeemia korraldab ühiseid teadusuuringute instituudi NSVL Meditsiiniteaduste Akadeemia NSVL ja viib läbi ka teaduslikku ja tehnilist koostööd välismaiste teadus- ja haridusasutused. Akadeemia on oma press organite ( "Journal of Põllumajanduse Science", "Põllumajanduse Biology", "aruanded Põllumajandusteaduste Akadeemia" ja teised.).

Autorid lahendamata teaduslike tööde ja avastused gaala medalid Timiryazev, NI Vavilov, VR Williams, Gedroits, VPGoryachkin, MF Ivanov, AP Kostyakov, Michurin, GF Morozov, BC Nemchinov, BC Pustovoyt, Skrjabini, Lukjanenko SN Vyshelesski. Aastal 1949 Akadeemia autasustatud Lenini, 1979 - Order of the Red Banner of Labor.

Lit.: 50 Liidu Tellimus Levine Põllumajandusteaduste Akadeemia nime Lenin, Moskva, 1979.

+++

avamine struuma, on sama inglyuviotomiya.

+++

lahangu jagu (ladina sectio -. kärpida), lahkamine (kreeka autopsia -. tähelepanek oma silmaga), uurimus laip langenud või surnud loomade, sealhulgas selle väline uurimine, uurimine õõnsused ja siseorganeid. Eristada: .. diagnoos ja kohtuarstiteaduse veterinaardiagnostikalaborid Tõenäosusteooria Tõenäosusteooria rakendatakse selgitavad kliinilise diagnoosi või määrata haiguse analüüsi põhjal uuringu tulemused mõjutatud elundid. Kohtuekspertiisi Veterinary V. m. Eesmärgid mitte ainult luua surma põhjus, vaid ka selgitada, millistel tingimustel see aset leidis, on oluline, et juurdlusasutustele, eriti juhtudel, kui kahtlustatakse vägivaldset surma.

B. t. Loomad vajavad spetsiaalselt ehitatud ja varustatud tuba veterinaarkliinikutes loomatervise ringlussevõtukäitiste töötlemiseks laipade ja muudes kohtades, kus süstemaatiliselt läbi B. m. Veterinaaria-alase hariduse ja teadusasutused on läbilõike saali piisavalt suurus ala, mis on varustatud hea valgustus, ventilatsioon ja kanalisatsiooni käsutuses reovee, veevarustuse sooja ja külma veega, relsoblochnoy paigaldus varustamiseks korjuseid, dušš, riietuse, lauad lahkamine suurte ja väikeste loomade, lauad tööriistad ja bakterioloogia , kapid ladustamiseks tööriistad, reaktiivid, ja nii edasi. Kui lõikepindalade peab olema ka perearsti juures ja laboratooriumi võimalusi. On matmispaiku B. m. Varustatud ruumi, kus peaks olema soe vesi, laua kontrolliasutuste. Valdkonnas Tõenäosusteooria. Kui valida kuiv kõrgendatud koht, eemal elamute ehitamiseks laua inspekteerimisorganil on vahendeid lisaks piisavas koguses vett ja desinfitseerimisvahendid. Pärast avamist laip ja ekstraheeritakse organite põlenud või maasse kaevatud vastavalt kehtestatud eeskirjadele, et vältida eraldamine infektsiooni ja kui võimalik, siis saadetakse need erilised taimed.

B. t. On olemas spetsiaalsed komplekti tööriistu (joon. 1). B. t. Peaks kindlasti olema läbilõike noad, skalpelli, pintsette, kääre (soole, teraga, avamise veresooni ja otsene), nägi anatoomilise, vibujad, haamer, kirves, tangid, Bone hoides tangidega, peitlid. Püüdmiseks patoloogilise materjali laboratoorseks uurimiseks vajalikud pankade ja lahendusi, millega.

B. t. Toodetud hommikumantel kandes põlle peal Linoleum või plastikust, kummikindaid ja varrukad, linasest kate (kaas) peas, kummist või nahast saapad galoshes. Puudumisel aga rasva kindad (vaseliin, lanoliin jne). Pärast avamist käed, tööriistu, rõivaid ja jalatseid põhjalikult puhastada ja desinfitseerida või steriliseerida.

Laibad loomade suri siberi katku, malleuse, karbunkul ja teised. Eriti ohtlike nakkushaiguste, ava ja ei saa hävitada koos nahaga.

Tehnika B. t. Loomad. On üldtunnustatud protseduuri B m.: 1) väline uurimine (asendit laip, Kuolonkankeus, tingimus kest ja nahaaluskoe loomulik augud ja nähtav limaskestad, skeletilihastes, pindmine lümfisõlmed udara, välised suguelundid); 2) sisemine uurimine (asendit siseorganeid, seisund seroosseid katab rindkere ja kõhuõõne ja nende sisu, riigiasutused). Suured loomad lahati kell polubokovom või külili asendis (joonis 2.3.), Väike - seljaaju (joonis 4.). Jaotamise organite kõhu ja rindkere õõnsused toodetud täielik siseelundite, GV Shore või osalise tükeldamist organite anatoomilised ja füsioloogilised süsteemid. Esimest meetodit kasutatakse, kui V. tonni väikeste loomade (sead, lambad, vasikad, koerad, linnud), ja teine ​​-. Suured loomad (veised, hobused, jne). Jada avamine õõnsused, isolatsiooni ja uuringu siseorganeid looma määrab arvates ajalugu andmete ja esialgse uurimise laip. Tulemused välise ja sisemise läbivaatuse kindlas järjekorras kajastatakse lahkamine aruande, mille lõppedes annavad anatomopathological diagnoosi ja sõlmimise kohta põhjus looma surma, võttes arvesse kliiniliste andmete ja täiendava (keemilised, histoloogiliste ja teised.) Uurimismeetodid.

Lit.: Dobin MA, Kokurpchev PI, seminar Veterinary patoloogiline anatoomia ja lahkamine, 2nd ed, al., 1975; Zhakov MS analüüsi lahkamine loomade Minsk 1977.

Joon. 1. kasutatud vahendid lahkamine surnud loomade: 1 - noad nülgimist ja avatakse organid; 2 - skalpelli; 3 - pintsetid; 4 - käärid avamise veresooni ja erinevaid kanaleid; 5 - soole käärid; 6 - teraga käärid; 7 - Tangid, luu hoides klamber; 8 - bit; 9 - haamriga-ax; 10 - bucksaw.

Joon. 2. Lahkamine hobune õiges asendis külgmine; 1 - kaksteistsõrmiksoole; 2 - niudesool; 3 - suur jämesoole; 4 - pimesool; 5 - väikesed jämesooles. Kahekordse must read näidata koht ligeerimine on kaksteistsõrmiksool, niudesool ja jämesoole väikesed.

Joon. 3. lahkamine lehmad vasakule külili asendis: 1 - pärasoole 2 - kõhunääre; 3 - sapipõis; 4 - millega kohas ligatures kaksteistsõrmiksoolde.

Joon. 4. lahkamine linnud: 1 - kärped avamise juures torako kõhu (esimene versioon); 2 - kärped avamise juures torako-kõhuõõnde (teine ​​valik); 3 - lõigud avamise juures suud, kaela ja põllukultuuride asutused.

+++

puhkenud nakkushaiguse samaaegse haiguse mitmete loomade farmis nakkushaiguse.

+++

sekundaarsete sugutunnuste, tunnusjoonte kogum või tunnused, mis eristavad üht sugu teistest (välja arvatud sugu näärmed, mis on peamine sootunnuseid). V. pp loomad: .. Ere sulestik meeste linnud, lõhnav nääre, hästi arenenud hambad, sarved isastel imetajatel jms Vt ka Puberteet ...

+++

vulva (häbeme) välissuguelundite naistel. See koosneb häbememokki, mis ümbritsevad häbemekanalite lõhki ja kliitori. See asub ventraalne päraku, eraldades oma lahkliha (lahkliha).

+++

VULVIIT (VULVIIT), põletik häbeme. See tekib vigastusele või üleminek põletikulise protsessi tamburisse. Seal on seroosne, katarraalne ja mädane. V. põhjustada vigastust sageli keeruline gangreen, parakolpitom või sepsis. Mõnikord limaskesta häbeme löövet ja striktuurist formatsiooni.

Ravi: pesta häbeme lahendusi antiseptiline aineid; moxibustion haavandid lahendusi hõbenitraadi või joodi; määrimine mõjutatud piirkondades salvi Vishnevsky, ichthyol, yodoformennoy, penitsilliini või sintomitsinovoy emulsioone. Värskete haavade õmmeldud. Saba lindi üles, tõmmatakse kõrvale ja kinnitatakse kaela, paljastada verevalumid, haavad süstitakse süvend marli drenaaž.

+++

Täide (Anooplura või Siphunculata), irdumine verdimevate putukate ektoparasiidivastast imetajate ja inimestele. Üldlevinud rangelt spetsiifilise seoses omanikele. Seal on umbes 200 liiki B. veised parasiithaigused liigid: Haematopinus eurysternus, Linognathus vituli, Solenopotes capillatus; Ratsutamine ja külades - Haematopinus Asini; sigadel - Haematopinus suis (joonis 1.); koerad - Linoenathus setosus.

Keha B. piklik-ovaalsed, lamedad, 1-5 mm pikad. Head ja rindkere väike, kõht suhteliselt suur, ei ole tiivad. Kolm paari jalgu küünised, sääreosa protuberants, mis on kinnitatud V. juuksed. Mouthparts augustamine imemiseks. Kogu elutsükkel toimub vastuvõtva VI. Emane muneb munad, liimimine, et need omanikule juuksed. Pärast 10-15 päeva jooksul pärast nende vastsed kooruvad, mis kolm päeva 10-14 karva ajama ja saaks täiskasvanuks (joon. 2). Igal arenguastmel B. toituvad peremehe verd, põhjustades sügelust kohas hammustada. B. kammimine kahjustatud kehaosadele, loomad vigastada nahka. Arendada dermatiit, langevad ribad. Suurim kahju V. põhjustada noored veised, hobused ja sead (lag kasvu ja arengut, kahanemine). Massi kadu loomad (täid, sifunkulatoz) täheldatud langust. B. lokaliseerimine - lähedal kõrvad, seljal ja külgedel; hobused - kaela, valdkonnas noad ja juur saba (mõnikord kõrva ja valdkonna harjad); veised - sarv ja kaelas. B. võib olla vedajate patogeenide sigade roos, salmonelloos.

Ravi. Loomad olid tolmust tolmu, mis sisaldab 10% või 2% metoksükloor chlorophos. Üksikute tolmu veist loom tarbida 150-200 g tolmu. Suveperioodil või talvel sisetingimustes 15-20% peatamise tolmu. Samuti soovitatakse: 1% vesilahuse chlorophos; 1,5% emulsiooni hlorpinena mine; Ny 2% SK-9 lahendus; 1% emulsiooni creolin mine ja teised. Insektitsiidid. Ravi korratakse suvel 12-14 päeva kevadel ja sügisel 17 päeva, 20-23 päeva talvel läbi. Ruume, rakmed, hooldus ravitud patsientidel vedelik insektitsiid, soojendada 60-80 {{°}} C. Ennetamine: kontrolli looma loomade tervisliku seisundi ja nende sisu, samuti õigeaegset isolatsiooni mõjutab B. loomad.

Lit.: Parasitoloogia ja parasiithaigused põllumajandusloomade, ed. Abuladze KI, Moskva, 1975.

Joon. 1. naissoost Haematopinus suis koos dorsaalses pool (eest Markovic).

Joon. 2. diagramm elutsükli täid liiki Haematopinus (mida Potjomkin).

+++

nihestus (Luxatio), kokku pikaajalise nihkumise liiges lõpuks luu distaalses asub, põhjustades rikkumise liigese funktsiooni. Mittetäielik nihe liigesepinnad luid nimetatakse subluxation. B. Seal on suletud (lihtne, rikkumata naha terviklikkuse) ja väljas (keeruline, pehmete kudede rebenemist, nahk, intra-liigesekõhre marginaal). V. kaasneb rebend liigeskapsel, tagatise sidemete ja murtud nähtuste hemarthrosis. Vastavalt etioloogia V. jagunevad: kaasasündinud (loodetel, mille tulemuseks on vale asend liigeste emakas, hüpoplaasia liigesekõhre otsad luud), traumaatiline ja patoloogiline. Traumaatiline B. võib olla otsene (otsene mõju välised jõud ühise ala) ja kaudne (väline jõud eemale ühine). B. Patoloogiline tulenevad kahjustused liigeste (leevendamine sidemete lõhkumine liigesekõhre otsad luud). W. Sageli nimetatakse alaline või korduvad. B. retsepti paar päeva tunda värsket ja rohkem kui 2-3 nädalat - paadunud. Lehmad tavaliselt V. õla, reieluu, kaelalüli; hobused - põlvekedra, Vuohistupsu, kroon, õla, puusa kaelalüli; koertel - reieluu, käsivarte, alumine lõualuu. Kõige iseloomulikud sümptomid muutuse välismaa.: Ühine kuju, lühendamine või pikendamine jäsemete, sundis teda ebaloomulikku asendit ja häired. Kui selgroolüli V. võimaliku rikkumisega või seljaaju rebend, halvatus. Kui värske, see on lihtne vpravimyh B. tegemist täielikult tagasi. Patoloogiline ja avatud VI suurte loomade praktiliselt ravimatu (moodustunud anküloosini).

Ravi: vähendamine ümberasustatud liigesepinnad, millele järgneb krohv kasutusest ühine side või kogu jäseme. Vähendamine toimub üldnarkoosis, vastavalt kohaliku või epiduraalanesteesiaks pärast kohaldamise lihaslõõgastid, antipsühhootikumid. B. Kui jäsemete liigestes, pärast tema luude pikendamise vähendada nihestuse pea samamoodi, kus ta liikus. Iseloomulik oli liikuda - taoline heli, taastamine organismi normaalset liikumist. Vähendamine avatud V. eelneb põhjalik debridement. B. jäsemete liigestes võib olla keeruline deformeeritakse artriit.

Lit.: Üldine Veterinaar- kirurgia, ed. MV Plakhotina, Moskva, 1966.

+++

ektroopion (Ectropium ülalau), asend sajandil, mille osa või kõik oma serva väljapoole pöördunud ja ei ole kõrval silmamuna. Enamikul juhtudel alumisel silmalau esineb koertel, on vähem levinud hobustel. See tekib siis konjunktiviidi (spastilise B. c.); halvatus näo ja Silmaliigutajanärv (halvatu B. c.); pärast vigastused ja mõned haigused sajandil (armi B. c.); samas kasvajate sajandil; atroofia ümmarguse lihaseid silmalaugude (seniilne B. c.). V. a. See iseloomustab nende nesmykaniem, pisaravool, konjunktiviit. In spastiline paralüüs ja B. c. Rakenduskeemia konservatiivsed ravimeetodid (vt konjunktiviit, blepharoptosis.), teistel juhtudel - operatsioon (operatsioon Dieffenbach jt.).

+++

tupe väljapööre (Inversio vaginae), punnis tupe seina suguelundite pilu. V. a. See võib ilmneda lõpus veiste tiinuse, kitsed ja muud loomad vähem; tekib tänu lõõgastust suguelundite sidemete, aitas nõrkus või vähene liikumine, ebapiisav rinnaga, kaldus korrusel kariloomade maja, Mitmikraseduste ja teised. On osalise või täieliku B. c. B. Kui osaline. suguelundite pilu kühmud seina tupe kujul vesikulaarset punane rusikas moodustumise väärtuseni; alguses haiguse - kui lamades loomal hiljem seoses lõõgastumiseks paravaginalnoy kiu - ja alalise loomal. Kui täielikult B. c. vulva seisab suur ümmargune teket punane või tumepunane. Keskel selle nähtav osa emakakaela. B. Kui osaline. soodsa prognoosi täis - kaheldav.

Ravi. B. Kui osaline. pärast tualeti kasutamist häbeme, lahkliha ja saba juure niisutama tupe limaskesta 2% nym lahendus alum või 0,02% nym lahendus furatsilina. Kui täielikult B. c. pärast madala sakraalne anesteesia (epiduraalruumi) 1% lahuses novokaiinille nym (suured loomad 15-20 ml) vähendab vagiina, on häbeme õmmeldi rahakott string või rullides naha ja tupe õmbluse Minchev. Ennetamine: korrapärased kehalised harjutused ja piisav toitumine tiinetel loomadel.

Viited. cm. Art. inversioon emakas.

+++

väljapööre emakas (Inversio emakas) emaka nihe pikitelje kujul, mis on osaliselt või täielikult emaka limaskesta everted väliselt ja võib kukkuda. B. m. Sagedamini lehmad ja kitsed, vähemalt mära ja teised. Loomsed on tingitud hüperekstensioon lihaste vesitõbi membraanide Mitmikraseduste Vio Hr kaevandavad loote, platsenta pingeid. Soodustavad B. m. Nõrkus ja ebapiisav rinnaga. Osaline B. m. Loomadel täheldatakse ärevus, katsed, endometriiti. Täie B. m. Alates häbeme punnis pirnikujuline teket, ulatudes kandadeni. Alguses emaka limaskesta hyperemic, edematous ja hiljem sinakaks, kergesti vigastada ja verejooks. . Prognoos on osaline B. olen soodsad täielikul - ettevaatlikult.

Ravi. Osaline B. m. Emaka voldid vähendada käe ja tuuakse tema sooja, mitte-ärritav antiseptilise lahusega. Täie B. m. See vähendada kõhuõõnde, eelnevalt puhastades limaskesta külge kleepumist võõrosakeste ja pesemist oma antiseptilised lahused. Et leevendada katsed kasutada madala sakraalne anesteesia. Et mahu vähendamiseks emakas (reposition see kõhuõõnde), mõnel pool selle seinad sügavusel 0,5-1,1 cm manustada oksütotsiini (60 IU lehmad, kitsed 15-20, 5-10 koerte ja kasside 5 ühikut). Pärast asetada emaka süstitud käe ja õrnalt sirutada oma voldid. Et takistada arengut sepsis ja endometriiti intramuskulaarselt manustada antibiootikume (penitsilliini ja streptomütsiini). Tugevad kahju emakas ja oma suutmatust asetada (koerad, kassid), emakas on amputeeritud.

Lit.: Studentsov AP [jt.], Veterinaaria sünnitusabi ja günekoloogia, 5. tr., M., 1980.

+++

väljapööre eesnaha, tasakaalustab parietal Infoleht eesnaha välja. See tekib sagedamini pullid liha tõud on mehaanilisi vigastusi. Pööratud osa eesnaha on kahju tunnustega erinevaid vorme postita, kõvastumine ja nekroos.

Ravi. Konservatiivne ravi kasutatakse algfaasis (vt. Balanoposthitis). Radikaalne vastuvõtmine - millega parietal Infoleht eesnaha eesnaha seina õmblus nööri lõnga nõela abil Gerlach. Pärast anesteesia esimese süstlanõel tehtud ventrolateral osa kaare Esinahka. Läbilöökide kõikide kihtide eesnaha eemaldatakse nõelasilma oon (välimine) otsa keerme pikkus 15-20 cm. Järgmisel punktsiooni seina eesnaha toimub samuti kogum Esinahka, väljumata esimese punktsiooni 2-3 cm. Pärast teist punktsiooni kõrva nõela väljavõte niidi aas, mille läbi välimise otsa lõng. Siis, samamoodi nagu järgmise läbilökide seina eesnaha ja iga kord möllitud keerme silmuse veeta välimise otsa õmbluse. Kokku teha 6 süsti. Viimasel punktsiooni sisemise keerme lõpuni on väljund väljapoole ja ühendatud selle välimine. Õmblusniiti eemaldatakse pärast 10-15 päeva. Lendamine pulli algavad 1 kuu pärast operatsiooni.

Lit. Magda II Itkin B. 3. Voronin II operatiivkirurgia põhitõdesid topograafilise anatoomia koduloomad, 3. väljaanne., M., 1979.

+++

excretory protsessid ja eritumine uriiniga kehast lõppsaadused metabolismi võõrainete ja liigne vesi, soolad, orgaanilised ühendid, mis tekivad organismis koos toiduga või saadud. V. p., Mis aitavad säilitada homöostaasi organismis. N VV. Vertebrates kaasates neerud, kopsud või lõpused vähk seedetrakt, nahk, higi, sool näärmed. B. Määruse n. Made reflektoorne stimuleerimine elundite jaotamist ning seda sageli läbi neurohormonal ühikut. Viivitus keha eritised seotud kahju erituselundite, mis viib mürgistuse organismis.

+++

nuchal sideme (ligamentum nuchae), kõige massiivne kimp loomade selgroog. See asub emakakaela piirkonnas. See koosneb kahest osast - nöör, alustades võimas tyazhom kohta kuklaluu ​​ja kinnitatud protsesside esimese rinnalülisid ning plaat alates hari üksikute talad epistrofeya ja Ogajätkete of kaelalüli 3-7. Enamik arenenud B. c., Eriti selle tagaosa plaat, veistel. Vaata. Nagu kimbud.

+++

udara (uber), piimanäärmete naiste põllumajandusloomad. Mäletsejate mära ja ta asub kubeme vahel reied, sead ja koerad - vasakule ja paremale "valge joon" kõhuga. Isased on algeline piimanäärmed on paigutatud ees munandit.

V. lehm - paardumata keha, mille moodustab pea kahe (mõnikord kolm) paari näärmeid (joon.). Väljaspool on kaetud õhukese elastse naha hõrenemine juuksed. See koosneb keha ja 4 (vähem kui 6) nibud. Iga nisa üks auk nisajuhas. Keha jaguneb kaheks pooleks (vasak ja parem), ja igaüks neist esi- ja taganttõukega. Parempoolses eraldatakse vasakult seina nahaaluse sidekoe, mis samuti toena band. Autor vanaduse (mõnikord enne) kamp nõrgenemine ja B. droops. Tagapind V. nimega "piima peegli." Histoloogiliselt B. eristada sidekoe stroomas (skelett keha), mis eraldab parenhüüm (elund kude) W. jagada ja nelgiga stroomas on veresooni ja närve. B. parenhüümi ja alveoolide moodustunud arvukate väljalaskeava kanalid, mille seinad on kiht myoepithelial rakke saab vähendada ning sisekihiks sekretoorse rakud (näärmeliste epiteel), milles toodetakse piima. Plii tuubulit ühineda ja moodustada piima kanalid, mis avanevad eriline pikendus, mida nimetatakse piimamahutit. Nippel osa paagi lõpeb kitsas erituselundite kanalis vooderdatud teravik lihaste - sulgurlihase; tõus toon selle lihase põhjustab tugodoynost lehma. On nibud asuvad retseptorid - reflexogenic tsoon B. naha rinnanibu puudub juuksed, higi ja rasunäärmed. Kasv ja areng on tihedalt seotud B. ovariaaltsükkel. Tiinetel lehmadel V. suureneb aasta 2. poolel kuiva perioodi mõjul hormoonid sekreteerivad munasarjad, platsenta, ajuripatsis kilpnääre. See edendab rindade massaaž. B. lehm on märkimisväärseid võimsuse (15 liitrit või rohkem). Kuni 40% piima mahutitest ja kanaleid, ülejäänud - alveoolide. Piim V. koguneb vahel lüpsi ja säilib seal läbi kapillaaride, esinemine sphincters ja spetsiaalse seadme kanaleid (vt. Imetamine). Selleks, et moodustada 1 liiter piima B. voolab kuni 500 liitrit verd. Piimalehmade V. kausi kujuga, välja käia kindlalt kõrval keha (mitte droops osakaal korter, sümmeetriline). Kell puudutus B. pehme, nõtke pärast lüpsi on oluliselt vähenenud, on selgelt väljendatud nn piima veenides. Dummies peab olema silindriline ja võrdse suurusega. 6-10 cm pikkuse niplite (tavaliselt pikem kui tagumine ees), 2,6-2,9 cm läbimõõdus. V. lammastel ja kitsedel on jagatud kaheks pooleks, millest igaüks sisaldab ühte nippel ja nisajuhas. Üle nisa loputuskast tank on hästi arenenud vähk. Nibud on Rasvane ja higinäärmeid. B. märade poolkerakujuline, kahe niplite, millest igaühes kaks väljund kanalite. Nibud lühike kujul kärbitud koonuse. V. ja pigmendiga nibud, kaetud hõreda karvaga. B. sead koosneb 5-8 paari rinnanäärme küngaste vastava arvu lühikese tömbi nibud; Iga nibu kahe, harva kolm nisa kanaleid. V. koerad koosneb 4-5 paari rinnanäärme küngaste ja sama arvu nibud iga nibu nibu kanalite 6-12. B. põhjapõtrade ja kaamelid paigutatud ja ehitatud samamoodi nagu lehmad B. on 4 nibu.

Patoloogia - vaata Mastiiti Hypogalactia, Galaktorreya ..

Lit.: 3aks MG, rinna-, Leningrad, 1964.

+++

sunnitud tapma liha, tapmist haige põllumajandusloomade halva prognoosiga. B. y. läbi loal veterinaararsti või veterinaar- Next vältida kahjumeid looma surma. Ei ole lubatud B. y. loomad, haiged või kahtlase Siberi katku, karbunkul, malleuse, veiste katku, katku kaamelid, nakkushaiguste katarraalne palavik veiste ja lammaste, marutaud, pahaloomuline turse, teetanuse, bradzotom, enterotoxemia lambad, Aafrika malleus, tulareemia, botulism , melioidosis, katk linnud, Newcastle'i haigus, samuti loomade seisundi piin. Aastal lihatöötlemis- ja linnuliha taimed VA. läbi Sanitaartapmise, taludes - tapmisega piirkonnas. V. keelatud. kohta skotobazah, sise karja. B. y. teostatakse järelevalvet veterinaarravimite personali vastavust loomade tervise ja hügieeni, samuti isikliku ennetusmeetmed. veterinaar- ja sanitaartehnika uurimine rümbad ja elundite toimub ühistel alustel kohustuslikele bakterioloogiline uuring iga rümba.

+++

prolapsi pärasooles (Prolapsus Recti), väljapööre kaudu päraku kõik kihid seina pärasooles või ainult selle limaskesta. Hetkel sagedamini sigadel, vähemalt koertel, veised ja hobused. Mahavisatud kõhu osa pärakus võib sisestada valendikku tema vaagna segment (sooletuppumus); mõnikord pilu ruumi Rasvikus või loop peensoole (song pärasoole) tungib seinad väljalangenud pärasoolest. B. On n. A. tulemusena krooniline kõhukinnisus ja kõhulahtisus, ebanormaalne sünnid, liigne lihaspinge, kui kukkusid maha ja kastreerimine sissetoomine pärasoole ärritavad ained, defitsiit haigused (sigadel). Predisposes B. n. A. nõrgendada sidekude aparaadid. Mahavisatud osa soole kerakujulised või silindrikujulised esimene hyperemic, vpravima sügavale pärakusse; siis muutub edematous, kuiv, mõranenud ja veritsus väike, pruun fibrinoossete haarangu limaskest, mille valdkonnad nekroos, haavandid, mitte vpravima. Saastumist ja infektsioon prolaps soole viia arengut sepsise ja looma surma.

Ravi: pesta langenud osa jämesoole sooja antiseptiline kibe lahendus ja selle vähendamine. Korduv ladestumisest päraku, läksid ta 1-2 cm, pane 7-10 päeva rahakott string õmblus. Edematous osa sidemega sooles sidemega paar tundi niisutada Burovskii vedelik ja seejärel vähendada soolestiku. Kui nekroos sadestatud tema soolestikus eemaldada (vt. Resektsioon).

Lit.: Private kirurgia, L., 1973.

+++

kõrgema närvisüsteemi aktiivsust, komplekt keeruline refleks reaktsioonid, pakkudes individuaalset kohandamist organismi muutuvate keskkonnatingimustega; kõrgemad keskused ajus. Mõiste "V. n. . D "võeti kasutusele; Nõukogude füsioloog Ivan Pavlov. Vastavalt: õpetused Pavlov, mis põhineb VN. d. konditsioneerimise reflekse (SD) toodetud kõrgeima osades kesknärvisüsteemi (peamiselt ajukoores aju), samuti kompleksi tingimatu reflekse (instinktid) poolt läbi viidud ajukoorealustest struktuuridest. Moodustamise SD vaja teatud tingimusi: korduv ajaline kokkulangevus tingimisi (endine ükskõikne) stiimulite eelnenud konditsioneeritud stiimul tingimatu; piisavust kahe stiimuli; puudumisel kõrvalised mõjutustele. SD haridus põhineb luua uue ajutise seost kahe helkuri süsteemid: saamisest konditsioneeritud stiimul (analüsaatori süsteem) ning süsteem täidab tingimusteta refleks. See side toimub osalusel mitte ainult horisontaalne (koor, koor) ja vertikaalsed (cortex-subcortex-koor) kiud. Protsessis moodustamine ja konsolideerimine UR ilmneda esimese kiiritamist (jaotus) ja seejärel kontsentratsiooni erutus. Kui esialgu teket SD (nn aja üldistus) stiimuli on kokku ja SD koostatud teatud stiimul mängitakse toimel teised. Sarnased ärritajad. Kui konsolideerida UR kiiritamine erutus väheneb ja mõju üldistamine on näidatud ainult väga lähedal stiimulitele.

Koos erutust olulist rolli tingrefleksi aktiivsus mängib sisemine või tavapärastest pidurdamine. See juhtub siis, kui konditsioneeritud stiimul nonreinforcement tingimusteta ja on aluseks väljasuremist, diferentseerumist ja lükata SD. Protsessi sisemise pärssimine võimaldab nõrgendada või kõrvaldada kõrvalisi, kohatu reaktsioone ning hõlbustab õhukeste reaktsioonid piisav stiimulile. Individuaalne omadused VN. d. loomad on toodud erineva kiirusega moodustamine ja konsolideerimine konditsioneeritud reaktsioonid erineva kiirusega areng konditsioneeritud pärssimine, ja nii edasi. d. (vt. Higher neuroloogilise aktiivsuse tüübid).

Bioloogiline olulisus SD on, et nad võimaldavad loomal esimese päeva elu kohandada oma käitumist ja siseorganite muutuvate keskkonnatingimustega. Kasutamise kohta SD põhineb otsida toitu, kaitset kahjuliku mõjud, vältida ohtu, ja nii edasi. N. teadmised seadustest V. n. d. põllumajandusloomade võimaldab korraldada haridust noorte ja tõhus loomade hooldamiseks, arendada oma stereotüübi graafikus, teadusliku aluse koolitus. Tavaolukorras olemasolu loomade käitumine koosneb komplekt kaasasündinud (sealhulgas keeruliste instinktiivne) ja omandatud (tingitud refleks) elemente. Mida kõrgem positsioon loomade evolutsiooni seeria, seda suurem osakaal hõivatud oma käitumist koolitus elemente. Seetõttu õpetus VN. d. On loomulik teadusliku aluse teaduse loomade käitumist looduses.

Lit.: Füsioloogia kõrgema närvisüsteemi aktiivsust, h. 1-2, Moskva, 1970. (Manual

füsioloogia); St George VI, Praktiline juhend füsioloogia põllumajandusloomi, M., 1976; [Kostin AP], kõrgema närvisüsteemi aktiivsust, raamat.: Küsimused füsioloogia koduloomad h. 3, Krasnodar, 1976.

+++

astringendid (Adstringentia), narkootikumid, mis moodustavad valgud ja aminohapped pinnal limaskestade ja haavade albuminaadid säästlikult, kaitstes põletikus kudede kokkupuutumise ärritajate. On ka põletikuvastane, antiseptiline ja krovoostanavlivayusche. Et idas. hõlmavad orgaanilisi sideaineid (tanniini Tanalbin, tanoform, tamme koor, salvei lehed ravim, mustika ja risoomi spiraali al.) ja metallist ühendid alumiinium, plii, tsink, vismut, et al. V. lk. kasutatud paikselt põletikulisi protsesse naha ja limaskestade.

Lit.: Tchervyakov DK, Evdokimov PD, Vishker A., ​​Narkootikumid veterinaar-, 2 ed., Moskva, 1977.
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

В

 1. Teaduslikud uudsuse ja teoreetiline tähendus uuringu
  Tuginedes teoreetiline analüüs teaduskirjanduse ja tulemused tema enda uuringud, võttes arvesse spetsiifikat konkureeriva tegevuse õigustatud psühho-Akmeologichesky mõiste, põhimõtted ja meetodid psychodiagnostic hindamine, prognoosimine ja teket psühholoogiline valmisolek sportlaste top oskused võitluskunstide võimu. On näidatud, et pikaajaline psühholoogiline valmisolek
 2. "Teoreetilised alused hindamise metodogicheskie probleemide teket ja korrigeerimine psühholoogiline valmisolek kõrgelt kvalifitseeritud võitluskunstide sportlased võimu"
  Esimeses peatükis Doktoritöö esitleb kirjanduse ülevaade materjalidest, mis kajastavad teoreetilise aluse probleem psühholoogiline valmisolek, oma tesaurus ja looduse suhted psühholoogiline, psühholoogilise valmisoleku, samuti psühholoogilisi seisundeid (stress, pinge). Spetsiaalne paragrahvi esimese peatüki sisaldab kontseptuaalne alus haigus-,
 3. "Kontseptuaalne raamistik ja psühho-Akmeologichesky operatiivse prognoosimise tehnoloogiate psühholoogilise valmisoleku sportlaste top oskused võitluskunstide tugevust konkureeriva tegevuse"
  Teises peatükis Doktoritöö esitleb uurimise tulemusi prognoosida psühholoogilist operatiivse võimu võitluskunstide sportlaste konkureeriva tegevuse äärmuslikes olukordades. Esimene etapp Uuring koosnes teoreetilisest tõestus metoodika, et hinnata operatiivne valmisolek psühholoogiliselt võitluskunstide sportlased äärmuslikes olukordades.
 4. "Teoreetilised alused ja psühho-Akmeologichesky suunas teket psühholoogiline valmisolek kõrgelt kvalifitseeritud võitluskunstide sportlased võimu konkureeriva tegevuse"
  Kaheksandas peatükis doktoritöö on antud materjalide põhjendamine suundades, tingimused ja soovitusi, kuidas parandada süsteemi teket psühholoogiline valmisolek võimu võitluskunstide sportlaste konkureeriva tegevuse äärmuslikes olukordades. Tuginedes sellele probleemile ja materjalide oma kogemusi osalemist rahvusvahelistel teaduskirjanduse andmed
 5. TEGEVUSJUHISED
  Et tõhustada konkureeriva tegevuse sportlaste võitluskunstide võimu äärmuslikes olukordades tehakse ettepanek rakendada neid tõenduspõhiseid soovitusi: 1. juhid meeskondi, treeneritena, spordi psühholoogia valiku sportlaste rahvusvahelistel võistlustel suunas vaja hinnata nende ooper-seks ja
 6. Autor avaldamise, mis kajastab põhisisu THESIS
  Artiklid ja väljaanded ajakirjades nimekirja HAC Venemaa: 1. Bobrischev AA fenomenoloogia ja hädaolukordade parandus psühholoogid cal valmisolek sportlaste top oskused võitluskunstide võimu // bülletään Kostroma State University. Nekrassov. Rida psühholoogilise teadused. (Akmeology haridus) - 2005.- N4.- R.11. - S.234-239 (. L. § 1.0) (vastavalt nimekiri HAC Magazine Toimetuse
 7. Metoodiline alusel teadus
  Teaduslikud määratletud meetodite dialektiline mõtteid suhe teooria ja praktika, süstemaatiline lähenemine uuring üksikisiku sportlane. Täpsemalt teadusliku metoodika Teadusuuringud hõlmavad põhisätted psühholoogilise teooria tegevus (Leontiev, BF Lomov), äärmise psühholoogia (AM Stolyarenko VL Marishchuk, KK Platonov), spordi psühholoogia ja
 8. "Kontseptuaalne raamistik ja tulemuste hindamise psühholoogiline valmisolek kõrgelt kvalifitseeritud võitluskunstide sportlased võimu"
  Kolmandas peatükis Doktoritöö esitleb materjalide teoreetilise analüüsi ja empiirilised uuringud pühendatud põhjendus kontseptuaalne raamistik ja metoodika eksperthinnangu ekspressioonitase ja pikaajalise komponendid psühholoogiline valmisolek sportlaste top oskused võitluskunstide tugevust konkureeriva tegevuse äärmuslikes olukordades. Analüüsi
 9. ÜLDINE Töö kirjeldus
  Pakilise probleemi põhjuseks on vajadus õppida arengu psühho-akmeologicheskih innovatsiooni tagada professionaalsus kõrge kvalifikatsiooniga sportlaste tugevust võitluskunstide, et konkureeriva tegevuse esineb sageli stressi tingimustes seotud kokkupuude äärmuslike stressifaktoritele (Ashkenazi SM 2001 Volkov P., 2002; ; Gorelov AA, Krõlov, ID
 10. "Summa organisatsiooni ja uurimismeetodid"
  Teises peatükis doktoritöö sisaldab andmeid maht, tingimused ja kord uurimistöö. Lahendus Töö teostatud käigus keerukas psühholoogiline uurimistöö hõlmab uuring psühholoogiline valmisolek tegevuse äärmuslikes olukordades, psühholoogiline ja akmeologicheskih omadusi isiku ja töötulemuste sporditegevuse 786
 11. "Psühholoogilised omadused isiksuse sportlaste kõrgemat kvalifikatsiooni võimu võitluskunstide erineva psühholoogiline valmisolek ja arendada oma pikaajalise tehnoloogilist prognoosimist"
  Viiendas peatükis lõputöö antud materjali empiirilisi uuringuid, mis kajastab psühholoogiline hindamine (märk, tüpoloogiline) omadused isiksuse sportlased jõu võitluskunstide erineva pikaajalist psühholoogilist valmisolekut konkureeriva tegevuse äärmuslikes olukordades, samuti hinnata teabe sisu kompleksi diagnostika vahendid
 12. Bobrischev AA Psühholoogilised ja akmeologicheskaja mõiste psühholoogiline valmisolek sportlaste kõrge kvalifikatsiooniga võimu võitluskunstide, 2009
  Abstract väitekirja jaoks doktori Psychological Science 19.00.13 - arengupsühholoogia; 13.00.04 - teooria ja meetodid füüsilise ettevalmistuse, sportliku treeningu, parandades ja adaptiivne füüsilise ettevalmistuse tööd tehti osakonnas füüsilise ettevalmistuse gou VPO Peterburi ülikoolis Riik Fire Service Emergency
 13. "Mitmedimensiooniliseks hindamise põhikomponendid psühholoogiline valmisolek sportlaste tugevust võitluskunstide vahelduva edu äärmuslikes olukordades"
  Neljandas peatükis Lõputöö teoreetilise aluse ja tulemused muutujaga matemaatiline-statistiline analüüs panus põhikomponendid psühholoogiline valmisolek võimu võitluskunstide sportlaste edu konkureeriva tegevuse äärmuslikes olukordades. Need on arvutatud regressiooni mudelid sõltuvalt edu konkureeriva käitumise raskust algtasemel
 14. KOKKUVÕTE
  Psühholoogiline valmisolek võimu võitluskunstide sportlaste konkureeriva tegevuse äärmuslikes olukordades tuleks vaadelda mitmest komponendist Akmeologichesky psühho-haridus ja kiire vaimne seisund, mis avaldub peamiselt kahes vormis - pikaajaline ja toimib, on viie osa dünaamiline struktuur, mis on omavahel komponendid
 15. Testimine ja töö teostamise
  Materjalid väitekirja kajastuvad 44 teaduslikele publikatsioonidele, sealhulgas kolm monograafiat ja artiklid ajakirjades 9 nimekirjas HAC on Haridus- Vene Föderatsiooni. Peamine töö tulemused ja selle fragmente esitleti: Rahvusvaheline teaduslik ja praktiline konverents "ennetamine, parandus ja taastusravi meditsiin, psühholoogia ja pedagoogika" (SPb., 2001); "Medical ja psühholoogilise rehabilitatsiooni teooriat,
 16. Shikun AF, Shikun AA, Skotnikov M. .. professionaalne ja psühholoogiline valmisolek tegevuse psühholoogiline probleem, 2007
  Tuginedes üldpsühholoogiline ja sõjalis-teoreetiliste allikate läbi psühholoogilise analüüsi teoreetiliste ja praktiliste õpingute olemust ja dünaamikat arengut psühholoogiline valmisolek erialaseks tööks, käsitleda mõistet selle kategooria psühholoogiline valmisolek, vastupidavus, valmisolek ja nende seos spetsiifikast konkreetse tegevuse.
 17. Tervis tõstmises, maadluses, poks.
  Võitlus nõuab sportlase kõrge arengutase palju võimu omadused: absoluutne jõud, tugevus vastupidavust (staatiline ja dünaamiline), plahvatuslik jõud; poks - kiirus-jõu ja hea üldine vastupidavus (aeroobne funktsioon). Mõningal määral viimane vajadust ja hävitajaid, sest nende kõrge energiatarbimise ajal võidelda. Tõstmine tippkvaliteediga - maksimaalne jõud. kõik
 18. Olulisus uuringu
  Teaduslikud huvi psühholoogilisi aspekte ettevõtluse teravdab perioodidel sotsiaalse ja majandusliku transformatsioone, kriisid ja moderniseerimise protsesse, mille tulemused on suuresti määratud loominguline äritegevuse kodanike ja isikuomadused ettevõtjad. Erinevates valdkondades kutsetegevus (tervishoiu süsteem, haridus, teadus, sport jne).
 19. IV Syromyatnikov. Organisatsiooni psühholoogilise töö väeosa rahuajal, 2011
  Väljaõppe käsiraamat käsitleb küsimusi, mis on seotud organisatsiooni psühholoogilise töö väeosa rahuajal on kõige olulisemad tema. Tuginedes suunisdokumentides ja tulemused sõjaväe ja psühholoogilised uuringud kokku teaduslik-teoreetiline ja organisatsiooni-metoodiline alused psühholoogiline töö osades Vene relvajõududele.