meditsiin || psühholoogia
Sugu psühholoogia / psühholoogia / Sõjaline Psühholoogia ja pedagoogika / Sissejuhatus elukutse "psühholoog" / akmeology
« eelmine järgmine »

I

Põhiline, et oleme silmitsi geneetiline uurimine mõtlemise ja kõne, et suhe nende protsesside pole konstantne, muutumatu kogu areng väärtus ja muutuja. Suhet mõtlemine ja kõne arengu käigus ja selle kvantitatiivne ja kvalitatiivne väärtus. Teisisõnu, kõne ja mõtlemine, mitte paralleelselt areng toimub ebaühtlaselt. Kõverad nende arengu mitu korda lähenevad ja erinevad, risti viidud teatud perioodidel ja on paralleelsed, isegi ühendada üksikuteks osadeks, siis hargneda uuesti.

See kehtib nii fülogenees ja ontogeneesi. Järgmine püüame kindlaks teha, et lagunemise protsesse taandarengu ja patoloogilised muutused suhetes mõtlemine ja kõne ei ole muutumatu rikkumiste pärast, viivitus, vastupidine areng patoloogilised muutused mõistus või kõne, kuid see võtab iga kord konkreetse vormi, on tüüpiline seda tüüpi patoloogiline protsess, selle rikkumistes ja viivitusi.

Tulles tagasi arengut, siis tuleb kõigepealt meenutada, et mõtlemine ja kõne on geneetiliselt üsna erinevad juured. See asjaolu võib pidada kindlalt mitmeid uurimusi loomade psühholoogia. Arendamine üks või teine ​​funktsioon ei ole ainult erinevate tüvedega, vaid ka läheb kogu loomariigis erinevates ridades.

Ülioluline loomisega asjaolu esmatähtis on viimased uuringud luure ja kõne ahvid, eelkõige uuringute Koehler (10) ja Robert Yerkesi (11).

Katsetes Kohler meil on väga selged tõendid, et algelist luure, st. E. mõelnud sõna otseses mõttes, ilmuvad loomi, sõltumata arengule kõne ja mitte sellepärast, et selle edu. "Leiutised" ahvid viivad tootmise ja kasutamise vahendid ja rakendamine "ümbersõite" probleemide lahendamisel, teha mingit kahtlust, esmane etapp arengus mõtlemine, kuid eelnevalt kõne faasi.

Peamine järeldus kõik tema uurimistöö ta leiab Koehler loomist, et šimpansid paljastab algus intelligentse käitumisega on sama tüüpi ja liiki kuuluva inimest (10, lk. 191). Vähene kõne ja piiratud "jälgi stiimulid", nn "esindused" on peamised põhjused, et vahel inimesesarnane ja kõige naiprimitivneyshim mees on kõige suurem erinevus. Koehler ütleb: "Kuna see lõpmata väärtuslikku tehnilist abi (keele) ja peamine piirangud tähtsamaid intellektuaalse materjali, nn" esindused "Seega on tingitud asjaolust, et vähimgi algelist kultuurilise arengu võimatuks šimpansi" (10, lk 192.).

Olemasolu inimese intelligentsust puudumisel inimese moodi selles osas, et kõne ja sõltumatuse intellektuaalsete operatsioonide tema "kõne" - nii oleks võimalik formuleerida lühidalt peamine järeldus, mida võib teha seoses probleem, mis meid huvitab õppida Koehler.

Nagu teada, Koehler uuringud on tekitanud palju kriitilisi vastuväiteid; Kirjanduses küsimus nüüd väga kasvanud nii arvu kriitiline tööd ja mitmekesisust teoreetilisi seisukohti ja poliitika perspektiive, mis on esindatud neist. Aastatel psühholoogid eri piirkondades ja koolid ei ole üksmeelt küsimuses, mis teoreetiline tuleks selgitada fakte teatatud Kohler.

Koehler ise piirab tema ülesanne. Ta ei arenda mingit teooriat intelligentse käitumisega (10, lk. 134), mis piiravad analüüs tegelik vaatluse ja liigutav teoreetiline seletus üksnes niivõrd, kui see on tingitud vajadusest näidata konkreetset eripära intellektuaalse reaktsioone võrreldes reaktsioonidesineb juhuslik katse-eksituse meetodil, valik edukaid juhtumeid mehaaniline ühendus ja üksikud liigutused.

Lükates teooria võimalus selgitada päritolu intelligentne šimpansi reaktsioonid Koehler piirdu see ainult negatiivne teoreetiline positsioon. Samavõrd tugevalt, kuid taas puhtalt negatiivne Koehler dissotsieerub ennast idealistlik mõisted bioloogilise Hartmann oma õpetust teadvuse, Bergson oma kontseptsiooni "oluline impulss" (püraan oluline), ja neovitalistov psihovitalistov nende tunnustamine "eesmärgile suunatud jõud" on elusaine. Kõik need teooriad, avalikult või varjatult pöörduvad selgitada supersensible ained või suunata ime asuvad teisel pool teaduslike teadmiste teda (10, lk. 152-153). "Ma pean rõhutama kõigi sihikindlus, - ütles ta - et ei ole alternatiivi üldse: juhuslikud või super-mõistlik ained (Agenten jenseits der Erfahrung)» (10, lk. 153).

Seega, ükskõik keskmise psühholoogid erinevaid suundi, isegi mitte autor ise ei leia me ühtegi veenvat täielik luure ja teadusliku teooria. Seevastu ja järjekindel toetajad bioloogilise psühholoogia (Thorndike, Wagner, Borovsky) ja psühholoogid-subjectivist (Buhler, Lindvorsky, Iensh) iga oma seisukohast vaidlustada suunis Koehler of taandumatus šimpansi luure hästi uuritud meetod katse-eksituse meetodil, ühelt poolt ja afiinsus luure šimpansid ja inimesed, inimese moodi mõtlemist anthropoids - muu. Rohkem tähelepanuväärne asjaolu, et psühholoogid, ei näinud tegevust šimpansi on midagi enamat peitub mehhanism instinkt ja "katse-eksituse", "midagi, kuid meile tuttav kujunemise protsess oskuste" (12, lk. 179), seega ja psühholoogid, kes kardavad, et alandada juured luure kraadi vähemalt ja käitumist kõrgem ahvid, võrdselt tunnustatud esiteks fakte Kohler tähelepanekuid ja teiseks, mis on eriti oluline meie jaoks - sõltumatus tegutsemist šimpansi kõnes.

Niisiis, kõik õigluse Buhler ütleb: "Actions šimpansid on täiesti sõltumatud kõne ja hiljem elu inim-, tehnilised, instrumentaalne mõtlemine (Werkzeugdenken) on palju vähem seotud kõne- ja mõisted kui muud mõte" (13, lk. 100). Siis on meil veel tagasi tulnud juhtnööridele Buhler. Me näeme, et tegelikult kõik me peame teemal eksperimentaalsed uuringud ja kliinilised tähelepanek, räägib asjaolu, et täiskasvanud mõtlemine suhtumine luure ja kõne ei ole pidev ja samas kõikide funktsioonide igasuguse intellektuaalse ja kõne aktiivsus .

VM Borovsky, vaidlustades arvamust Gobhauza omistatud loomad "praktiline otsuse" Yerkesi arvamust valduses ahvid protsessid "mõtted" ja küsib: "Kas loomade midagi inimkõne oskused .. ma arvan? - ta vastab sellele küsimusele - kõik oleks õige öelda, et praeguses seisus on meie teadmised ei ole piisavalt põhjust omistada keeleoskus või ahvid või muud loomad peale inimese "(12, lk 189.).

Aga see oleks lahendatud väga lihtsalt, kui ahvid me ei leidnud ühtegi algelist kõnes, midagi, mis oli tema geneetilise suhe. Tegelikult leiame šimpansid, nagu näitab uusi uuringuid, suhteliselt kõrgelt arenenud "kõne" mõnes mõttes (varem ainult foneetiline) ja mõningal määral humanoid. Ja kõige märkimisväärsem on see, et šimpansid ja jälitusteabe funktsiooni iseseisvalt. Keller kirjutab "kõne" šimpansid, kus ta kinni aastaid on inimesesarnane jaama. Tenerife: "Nende foneetiline ilminguid eranditult ainult väljendada oma soove ja subjektiivne riikides; Seega, see on - emotsionaalsed väljendid, kuid mitte kunagi märk millestki "objektiivne", "(14, lk 27).

Kuid foneetika šimpansid leiame nii suure hulga heli elemente, mis on sarnane inimese foneetika, et see on ohutu eeldada, et vähene "inimese moodi" keele šimpansid ei ole tingitud perifeersete põhjused. On põhjalikult Delacroix, kes leiab absoluutselt õige järelduse Köhler keelest šimpansid, näitavad, et žeste ja näoilmeid ahvid - see ei ole kindlasti põhjustel perifeerne - ei näita vähimatki jälge neist avaldada (või pigem mõeldud) midagi objektiivset, st . E. läbi märk funktsiooni (15, lk. 77).

Šimpansi - ülimalt sotsiaalne loom, tema käitumist saab tõeliselt mõista ainult siis, kui see on koos teiste loomadega. Köhler kirjeldas väga mitmekesised "verbaalne suhtlemine" vahel šimpansid. Esiteks tuleb esitada emotsionaalsemad liigutused, väga helge ja rikas šimpansid (näoilmeid ja žeste, heli reaktsioonid). Järgmine tulevad ekspressiivne liikumise sotsiaalseid emotsioone (žestid, kui tervitus, ja nii edasi. P.). Aga "nende žeste - Koehler ütleb - nagu ka nende ekspressiivne helisid, kunagi määrata või kirjeldada midagi objektiivset."

Lemmikloomad mõistab näoilmeid ja žeste üksteist. Kasutades žeste, nad "väljendada" mitte ainult oma emotsionaalsete seisundite, ütleb Keller, vaid ka soove ja impulsse suunas teiste ahvid ja muud esemed. Kõige levinum viis, et sellistel juhtudel on see, et šimpansid hakkab liikumine või tegevus, mida ta tahab toota või kes tahab julgustada teisi looma (surudes teise looma ja esialgse liikumise vahemaa, kui šimpansi "kutsub" tal minna temaga, haarates liikumised kui ahv tahab saada banaanide teisest, ja nii edasi. D.). Kõik need žestid on otseselt seotud tegevus ise.

Üldiselt on need tähelepanekud täielikult kinnitada mõelnud Wundt et demonstratiivne žeste, mis moodustavad kõige primitiivse arenguetapile inimkeele, ei leitud ka loomi, ahvidel, kuna see žest on vaheetappi haaramist ja indeksi liikumine ( «Die Sprache», l 1900, lk. 219). Igal juhul püüame näha seda väga tähtsaks üleminekut žest geneetiliselt samm puhtalt emotsionaalse kõne eesmärki.

Koehler mujal näitab, kuidas kasutada neid liigutusi on seatud kogeda primitiivne selgitus asendades suulised juhtnöörid ( «Die Methoden Der psycholog. Forchung AFFEN», 119). See žest on lähemal inimkõne kui otsene täitmine ahvid verbaalne tellimusi Hispaania piirded, mis sisuliselt ei erine samade näitajate koera (tule - süüa, entra - siseneda, ja nii edasi PA.).

Šimpansid, mida vaatasin Kohler mängides, "värvitud" värviline savi, kasutades esimest huulte ja keele kui harjaga, ja pärast seda pintsliga (10, lk. 70), kuid mitte kunagi neid loomi, kes on alati kipuvad olema üle mängu käitumist tehnikat (relvade kasutamine) poolt väljatöötatud neid raskeid olukordi (eksperimente) ja jälle tagasi, mängides trikke - elus - nad ei leidnud vähimatki jälge loomiseks märgi väljatöötamisel. "Niipalju kui me teame - Buhler ütleb - üpris ebatõenäoline, et šimpansid kunagi näinud graafiline märk spot" (13, lk 320.).

Sama olukord nagu autor ütleb ka teises kohas, on kokku väärtust õigesti hinnata "inimese moodi" käitumist šimpansid. "Seal on fakte hoiatus ümberhindlusest šimpansid tegevus. On teada, et kunagi oli ühe reisija ei gorillad või šimpansid inimestele, et nad ei leidnud relvad või traditsioonilised meetodid, erinev erinevate inimeste ja osutades põlvest põlve just avastus. Ei kriimustusi liivakivi või savi, mida võiks võtta näiteks, et joonistus või isegi mängu kriimustatud ornament. No kirjeldus, kujutledes keeles, t. E. kõlab võrdse nimi. Kõik see kokku peaks olema oma riigi alus "(13, lk. 42-43).

Yerkes tundub olevat ainuke uus teadlased ahvid, mis näeb puudumise põhjus inimese-šimpansi keel ei ole ka "sisemised põhjused". Tema uurimistöö sundis teda luure Monk üldiselt tulemused on väga sarnased andmete Koehler (16 ja 10, lk. 194). Tõlgendamisel need tulemused, aga ta läks palju kaugemale Koehler. Ta möönab, et Monk võib öelda "kõrgem mõtted", aga mitte kauem kui kolm aastat mõelnud laps (16, lk. 132).

Aga kriitiline analüüs teooria Yerkesi kergesti paljastab põhiviga oma mõtlemist, ei ole tõenäoline, et orangutan lahendab oma ülesannete abil protsessi "kõrgem mõtted", st kinnitusi ega jälgi stiimulitele .. Lõppkokkuvõttes analoogia põhineb sarnane käitumine Monk ja inimene peab Yerkesi otsustav määramisel "mõtted" käitumises.

Aga see ei ole ilmselt piisavalt veenvad teaduslikud tööd. Me ei taha öelda, et seda ei saa üldiselt kohaldatakse uuring käitumist kõrgem loomade liigist; Koehler suurepäraselt näidanud, kuidas on võimalik piires teadusliku objektiivsuse seda kasutada, ja meil on võimalus pöörduda selles hiljem. Aga see põhineb see analoogia kõik väljund ei ole teaduslikke tõendeid.

Vastupidi, Koehler'il jooksul eksperimentaalne analüüs näitas, et see oli mõju raha optilise praeguses olukorras on oluline käitumise šimpansid. See oli piisavalt (eriti alguses eksperimente) viia kepp, et šimpansid kasutatakse kui vahendit dostavaniya lootele lamades vanglas, veidi kaugemale - nii, et pulk (relv) ja puuviljad (siht) ei olnud sama optilise valdkonnas, ning lahendus probleemile väga raske ning sageli sai täiesti võimatu.

See oli piisavalt kahe pulgad (mis šimpansid surutakse ühe auku teistele, et kasutada selle pikliku vahendeid saada serveri eesmärk) võtta risti positsiooni kätte šimpansid, nagu X ja tuttavad on juba ja mitu korda rakendada vahendeid venitamist operatsioon muutus võimatuks, et loom.

Võiksin tuua kümneid katseandmeid, mis räägivad sama, kuid see on piisav, et meeles pidada: 1), et optiliselt-date ja üsna primitiivne olukord leiab Koehler ühine, põhilist ja olulist metoodilist tingimus kõik teadus šimpansi luure, seisund, ilma milleta intellekti šimpans võimatu sundida funktsiooni, ja 2) et see on oluline piiramine "esindused" ( "mõtted") on vastavalt järeldusi Koehler, põhi ja ühine joon, mis iseloomustavad intelligentse käitumisega šimpansid - piisab, kui meenutada neid kahte asendisse, et omada väljund Yerkesi rohkem kui küsitav.

Lisa, et mõlemad sätted ei ole üldist laadi kaalutlused või veendumuste, ei ole teada, kuidas ülejäänud, ja ainus loogiline järeldus kõiki eksperimente teha Kohler.

Seoses eeldus "ideational käitumine" alates ahvid seista ja viimaste uuringute kohta Yerkesi luure ja keel šimpansid. Mis puutub luure uue tulemusi varsti kinnitas seda, mida varasemates uuringutes leitud autori enda ja teiste psühholoogid kui laiendada, süvendada, või täpsemalt, piiritleda andmed. Aga seoses uuring kõnes, need katsed ja tähelepanekud annavad uusi ja faktilist materjali, ja uus, väga julge katse seletada väheseid "inimese moodi kõnele" šimpansid.

"Voice of reaktsioon, - ütleb Yerkesi - väga sagedased ja mitmekesine noortel šimpansid, kuid me oleme inimese sõna otseses mõttes ei ole" (11, lk. 53). Nende hääleaparaati töötatud ja toimib paremini kui inimesel, kuid neil ei ole kalduvus imiteerida helisid. Nende imitatsioon on piiratud peaaegu eranditult ala nägemisärritusele; nad jäljendavad tegevused, kuid mitte helisid. Nad ei suuda teha seda, mida papagoi teeb seda edukalt.

"Kui jäljendamise tendents papagoi ühinenud intellekti kvaliteet, mis on iseloomulik šimpansi, viimane oleks olnud kahtlemata kõne, sest ta on vokaal mehhanism, mida võib võrrelda inimese, samuti liigist ja astmest luureandmed, mis ta oli oleks üsna võimalik, et tõesti kasutavad helisid kõnet eesmärkidel "(11, lk. 53).

Yerkes eksperimendis kasutatakse nelja meetodit õpetada šimpans inimese kasutamine helide või nagu ta ise ütleb, on küsimus. Need katsed viinud negatiivse tulemuse. Muidugi, iseenesest negatiivseid tulemusi ei saa kunagi olla otsustav põhiprobleem: see on võimalik või võimatu sisendama see šimpans.

Koehler on näidanud, et tulemused olid negatiivsed kättesaadavuse poolest intelligentsuse šimpansid, mis tuli varem katsetajad, eeskätt tingitud ebaõige aruande eksperimendid, teadmatus "raskusi tsooni", mille raames üksi võib avalduda šimpansi luure, teadmatusest põhilisi omadusi luure - suhted optiliselt kriitilises olukorras, ja nii edasi.
d. Põhjus negatiivseid tulemusi võib seisneda palju rohkem Explorer kui uuritud nähtus. Asjaolu, et loom ei lahendanud need probleemid nendes tingimustes, ei järeldu, et see ei ole üldiselt võimalik lahendada kõik ülesanded mingil juhul. "Uuringud vaimse sihtkapitalide - vaimukas märkused selle Koehler - kogemusi on vaja lisaks test, ja isegi katse ise" (10, lk 191.).

Kuid lisamata põhiväärtusi negatiivsete Yerkesi iseenesest, meil on põhjust panna neid kokku kõik, mida me teame teistest allikatest umbes keeles ahvid ja seoses sellega need katsed siiski ühelt poolt näidata et "inimese moodi" kõne ja isegi esimesi vilju oma šimpansid ja mitte - võib eeldada - ei saa (peaks olema muidugi eristada puudumisel kõne võimetus kunstlikult sisendama see katsetingimustes selleks loodud).

Millised on põhjused? Mahajäämus hääleaparaati, foneetika vaesuse, nagu on näidanud katsed ja tähelepanekud töötaja Yerkesi õppinud välistatud. Yerkes näeb puudumise põhjus või nõrkus kuulmis imitatsioon. Yerkes muidugi õige öelda, et vähene kuulmis imitatsioon võiks olla vahetu põhjus rike tema katseid, kuid vaevalt õige, et näeb selles peamine põhjus puudumisel kõnes. Kõik, mida me teame intelligentsuse šimpansid, ei räägi kasuks selline oletus, mis Yerkesi väljendatud kategooriliselt objektiivselt seatud asendisse.

Kui alus (eesmärk), et väide, et šimpansi intellekt on intelligentsuse tüüpi ja kui see on vajalik, et luua humanlike kõnet? Kell Yerkesi oli suurepärane eksperimentaalset meetodit katsetada ja tõestada oma positsiooni, mil viisil mingil põhjusel ta ei kasutanud ja mida me oleme kasutanud kõige suurem valmisolek tegelda piloot, kui esitatud välise võimalus.

See meetod on mõju kõrvaldamiseks kuulmis imitatsioon katsetada õppimise kõnes šimpansid. See ei toimu ainult heli kujul. Kurtide loonud ja kasutada visuaalseid kõnes, lihtsalt õpetada kurtide laste mõista meie kõnes, lugedes huuled (st. E. liigutused). Keeles primitiivne rahvaste, nagu näitab L. Levy-Bruhl (17), on see märk seal koos heli ja kõne on oluline. Lõpuks põhimõtteliselt ei tule tal tihedalt seotud materjali (K kirjaliku kõne). Võib-olla, ütleb ta, ja Yerkes, šimpans saab õppida kasutama oma sõrmi, nagu ka kurt, t. E. õpetada neid "viipekeele".

Kui see on tõsi, et šimpansid olema luure suudab inimkõne, ning et probleeme ainult selles, et see ei ole hea matkiv papagoid, ta kahtlemata pidi olema eksperimendis tingimuslikud žest, mis oma psühholoogiline funktsioon oleks täiesti kooskõlas tingimisi heli. Selle asemel kõlab yo-yo või pa-pa, kes rakendas Yerkesi šimpansid kõnes reaktsioon oleks teada liigutused, käte, mida näiteks käsitsi tähestiku kurt tähendavad sama helide või muu liikumisega. Asi on tegelikult mitte helide ja funktsionaalne märgi kasutamine vastab inimese hääl.

Sellised katsed ei ole tehtud, ja me ei saa ennustada kindlalt, mida nad kandsid. Aga kõik me teame käitumist šimpansid, sealhulgas katsete tegemine Yerkes, ei anna vähimatki alust arvata, et šimpansid ei vallata kõne funktsionaalne mõttes. Me arvame, et lihtsalt sellepärast, et me ei tea ühtegi vihjet kaubamärgi kasutamise kohta šimpansid. Ainus asi, mida me teame luure šimpansid eesmärk kindlust, ei ole olemas "mõtted" ning asjaolu, et teatud tingimustel võib šimpansi oskab kasutada ja toota lihtsate vahendite ja kasutamine "ümbersõite".

Me ei taha seda öelda, et esinemine "mõtted" on eelduseks tekkimist kõnes. Seda teemat veelgi. Aga Yerkesi kahtlemata seos vastuvõtu "mõtted" põhivormiks intellektuaalse tegevuse anthropoids ja heakskiitu kättesaadavuse inimkõne neile. See ühendus on nii ilmne ja nii tähtis, et on teooria kokkuvarisemine "mõtted", st. E võtma teise teooria intelligentse käitumisega šimpansid, nagu tema doktoritöö variseb ja kättesaadavus inimese šimpansi kõnes.

Tegelikult, kui see on "mõtted" aluseks on intellektuaalse tegevuse šimpansid, miks mitte eeldada, et ta on ka humanoid "probleem lahendada", esindavad kõnes üldse märk, sest see lahendab probleemi kasutades tööriistu (aga siis jääb mitte rohkem kui soovitus, mitte kindel fakt).

Meil ei ole vaja kriitiliselt vaadata nüüd, kuidas tõelist psühholoogilist analoogia vahel probleemi taotluse relvi ja mõtestatud kasutamine eesmärk kõnes. Meil on võimalus seda teha, kui kaalutakse ontogenetic arengut kõnes. Nüüd täiesti piisav meenutada, mida on räägitud meile "mõtted" paljastada kuuldavale ebastabiilsust, kõik põhjendamatud, põhjendamatud kõik tegeliku teooria šimpansi kõne, mis arendab Yerkesi.

Meenuta tõesti, et see on puudulik "mõtted", st. E. tegutsevad jälgi ebaoluline, puudu, stiimuleid, on iseloomulik šimpansi intelligentsust. Esinemine optiliselt-date, ootuspärased lõpuks visuaalne olukord on eelduseks ahv kasutanud õige kasutamise abil. Kas need tingimused (me teadlikult öelda on ainult üks, ja pealegi puhtalt psühholoogilist seisundit, sest meil on meeles pidada, eksperimentaalne olukord Yerkesi) on olukord, kus šimpans tuleb avada funktsionaalne märgi kasutamine, kõne kasutamise?

Meil ei ole vaja mingeid erilisi analüüs, et anda sellele küsimusele eitavalt. Veelgi: kõne kasutamise saa mingil seisundile funktsioonina optilise struktuuri nägemisvälja. See nõuab intelligentseid operatsioonide muud laadi - ei laadi ja ulatuse asuvad šimpansid. Miski, mida me teame, šimpansi käitumise, ei tähenda, enne kui ta sellise operatsiooni; Seevastu, nagu eespool näidatud, on selle puudumisel operatsiooni aktsepteerib enamik teadlasi kõige peamiseks tunnuseks šimpansi luure erineb inimene.

Kaks seisukohti võib pidada kahtlemata niikuinii. Esimene on mõistlik kasutamine kõne on intellektuaalne funktsiooni, mitte mingil juhul ei määra otseselt optiline struktuur. Teiseks, kõik ülesanded, mis ei mõjuta struktuuri optiliselt aegunud ja teistsugust struktuuri (mehaaniliselt, näiteks), siis šimpansi läks intellektuaalse tüüpi käitumist puhta katse-eksituse meetodil. Juba selline lihtne mees seisukohalt operatsiooni, kui ülesanne on panna ühest kastist teise ja vastavad tasakaalu või rõnga eemaldada küünte, see on peaaegu kättesaamatuks "naiivne staatika ja mehaanika šimpansid (10, lk. 106 ja 177). See kehtib ka kõigi muude optiliste struktuuride üldiselt.

Nende kahe seisukohti loogiline järeldus paratamatult järeldub, et oletus võimalust kasutamise šimpansid õppida inimkõne on psühholoogiline aspekt on äärmiselt ebatõenäoline.

Kummalisel kombel Koehler näidata intellektuaalse tegevuse šimpansid tutvustab Einsicht termin (sõna otseses mõttes: usmatrivanie, selle tavatähenduses: mõistus). G. Kafka õigesti, et see mõiste Kohler mõistab peamiselt puhtalt optilise usmatrivanie sõna otseses mõttes (18, lk. 130), ja siis usmatrivanie ja suhetes üldiselt, mitte pime teguviis.

Kuid Koehler ei anna kunagi ei mõiste, ega teooria "usmatrivaniya". On tõsi, et kuna puudub teooria kirjeldab käitumist see mõiste omandab faktilises kirjeldus ebaselge tähendus: et nad määratud tüüpiline originaalsus operatsiooni toodetud šimpans, struktuuri oma tegevuse, sissepoole, valmistades neid tegevusi neile eelnev psühhofüsioloogilist protsess, millega seoses tegevuste šimpansid on lihtsalt sooritavate töökorralduse kava.

Buhler nõuab eriti kodumaise protsessi olemus (13, lk. 33). Ka V. Borowski usub, et kui ahv "kohtuprotsessi ei tooda nähtav (käsi ei veni), see on" proovides ", mida mõned lihased" (12, lk. 184).

Jätame praegu kõrvale selle äärmiselt oluline küsimus omaette. Me ei saa nüüd asuda kaalumist seda tervikuna, kuid on vaevalt nüüd piisavalt tõendeid oma otsust; Igal juhul, mida on väljendatud asja, mis põhineb rohkem üldisi teoreetilisi kaalutlusi ja analoogiaid üleval ja all-seistes käitumisviise (katse-eksituse meetodil loomade ja inimese mõtlemine) kui tegelikest katseandmetest.

Tuleb selgesõnaliselt tunnistama, et Kohler eksperimendid (eriti teiste vähem objektiivselt järjestikuse psühholoogid) ei võimalda meil sellele küsimusele vastata ükskõik teatud viisil. Mis intellektuaalse reaktsioon mehhanism - see eksperimentide Kohler ei andnud mingit konkreetset, ehkki hüpoteetiline vastus. Ei ole kahtlust, et ükskõik kui fancy see mehhanism ja kus iganes lokaliseeritud "luure" - on väga tegevused šimpansid või ettevalmistava sisemine (psühhofüsioloogilist aju või lihaste-innervatsiooni) protsess, see on veel positsiooni tegelikule, mitte jälgi determinableness see reaktsioon jääb jõusse optiliselt välja hetkeolukorra šimpansi luure ei tööta. Nüüd oleme huvitatud sellest ja ainult seda.

"Parim relv, - ütleb selle kohta Koehler - lihtne kaotada kõik oma raha selles olukorras, kui seda ei saa tegelikult silmaga üheaegselt või kvaasi-samaaegne sihtala" (10, lk. 39). Vastavalt peaaegu üheaegne tajumine Koehler peab silmas neid juhtumeid, kus üksikuid elemente olukord ei ole tegelikult silmaga otse ja samaaegselt sihtmärk, kuid vähimgi ajalises läheduses eesmärgiga, või on korduvalt enne alustanud Muidugi samas olukorras, mis on. E. oma psühholoogilisi funktsioone, nagu ta oli üheaegselt.

Niisiis, pikemaajalisema analüüs viib meid, erinevalt Yerkes, ikka ja jälle täiesti vastupidisele järeldusele võimalusest inimese moodi kõne šimpansid: isegi kui šimpansid tema luure oli kuulanud matkiv kalduvus ja võime papagoi, väga ebatõenäoline, eeldusel, et ta on õppinud kõnes.

Ja veel - ja see on kõige olulisem kogu probleem - šimpansi on rikas ja mõnel muus osas on väga humanlike, kuid see on suhteliselt kõrgelt arenenud see ei ole just palju pistmist ka suhteliselt kõrgelt arenenud intellekt.

Õpetatud oli šimpansi keele sõnaraamatu 32 "kõne" elemente või "sõna", mis on mitte ainult väga sarnased inimkõne elemendid foneetiliselt, kuid mis on teatud tähtsust selles mõttes, et nad on iseloomulikud teatud olukordades, näiteks olukordades või esemeid, mis käivitab soov või puhkuse eesmärgil, meelepaha või viha, iha või hirmu ohu, ja nii edasi. DA (11, lk. 54). Need "sõnad" kogutakse ja arhiveeritakse ajal ootab toit, söömise ajal juuresolekul inimene, samas šimpansidele koos.

On lihtne näha, et see - Dictionary of emotsionaalne väärtus. See emotsionaalselt-sound reaktsioonid on rohkem või vähem diferentseeritud ja rohkem või vähem liitunud tingrefleksi seoses mitmete stiimulite, grupeeritud ümber toidu, ja nii edasi P. Näeme tegelikult selles sõnastik on sama, mis väljendub Kohler suhteline šimpansi kõnes üldse .: see - emotsionaalse kõne.

Nüüd võib olla huvitatud loomise kolm punkti seoses käesoleva iseloomulik šimpansi kõnes. Esiteks, seoses ekspressiivne emotsionaalse kõne liigutused muutuvad eriti selge hetked tugev afektiivne erutus šimpansid ei kujuta endast mingit eripära ahvid. Vastupidi, pigem on see väga levinud funktsioon loomadel hääleaparaati. Ja see on kujul väljendusrikas vokaal reaktsioonid, muidugi, on aluseks teke ja areng inimkõne.

Teiseks, emotsionaalsed seisundid, eriti afektiivne, šimpansid on ulatus käitumine, rikas hääl ja ilmingud on äärmiselt ebasoodne toimimiseks intellektuaalse reaktsioone. Köhler märkida mitu korda, eriti kui emotsionaalne ja afektiivne reaktsioon täielikult hävitada intellektuaalse šimpansid operatsioon.

Ja kolmas: emotsionaalne pool ei piirdu kõneks funktsioon šimpansidel, ja see ka ei ole ainuomandisse kõnes inimahvid, kuna see muudab need keele paljude teiste loomaliikide, ja on ka kindel geneetiline root vastava inimkõne funktsiooni. See ei ole ainult väljendusrikas, emotsionaalne reaktsioon, vaid ka psühholoogilist kontakti oma laadi. Nagu ahv täheldatud Kohler ja Yerkesi ja Õpetatud šimpansid täiusliku kindlust leida see kõne funktsioon. Kuid see funktsioon on sidepidamine või mingil viisil seotud intellektuaalse reaktsioon, st. E loomade mõtlemine. See on - ikka sama emotsionaalne reaktsioon on selge ja vaieldamatu osa kõik emotsionaalsed sümptomid tervikuna, vaid osa, ja tegutseda bioloogilisest vaatepunktist ja nii psühholoogilist erinevat funktsiooni kui teised afektiivne reaktsioone. Kõige vähem, võib selle reaktsiooni meelde tahtlik, sisukat sõnumit midagi või sama efekti. Sisuliselt on see instinktiivne reaktsioon, või vähemalt midagi väga lähedal.

Üks ei saa kuidagi kahtlustada, et funktsioon kõne on üks vanimaid vorme bioloogilise käitumisega ning on geneetiliselt seotud optiliste ja kuuldavad signaalid kantakse juhid kogukondade loomi. Hiljuti K. Frisch keele uuring mesilased kirjeldatud teoreetiliselt väga huvitav ja väga oluline käitumisviise, side- ja täidab funktsiooni kontakt (19); kõik need vormid originaalsuse ja vaieldamatu päritolu nende instinktiivne neid ei saa eitada looduses seotud käitumist šimpansid kõneside (vrd. 10, lk. 44). Vaevalt siis võib kahelda täiuslik sõltumatuse hääl intellekt.

Me võime teha mõningaid järeldusi. Olime huvitatud suhet mõtlemine ja kõne fülogeneetilise arengu mõlemat ülesannet. Et seda me kasutanud analüüsi eksperimentaalsed uuringud ja tähelepanekuid keele ja luure ahvid. Me võime lühidalt sõnastada peamised järeldused, mida me oleme jõudnud ja et me peame täiendavalt analüüsida probleemi.

1. mõtlemise ja kõne on erinevad geneetilised juured.

2. areng mõtlemise ja kõne on erinevatel teedel ja üksteisest sõltumatult.

3. Suhted mõtlemine ja kõne ei ole ühtegi ühtlasena fülogeneetilise arengu.

4. anthropoids eksponeerida humanlike luure mõnes mõttes (algelist kasutades tööriistu) ja inimese kõne - absoluutselt muu (foneetika kõnes, emotsionaalne ja sotsiaalne algelist kõneks funktsioon).

1 Hempelmann tunnistab ainult ekspressiivne funktsioon keeles loomad, kuigi ei saa eitada asjaolu, et hoiatus helisignaalid, ja nii edasi. P. sooritada sihifunktsiooni teated (P. Hempelmann, Tierpsychologie vom Standpunkte des Biologen 1926, S. 530).

5. anthropoids ei eksponeerita iseloomulik inimsuhetest - tihe seos mõtlemise ja kõne. Üks ja teine ​​on enam või vähem seotud šimpansid.

6. fülogenees mõtlemise ja kõne, saame kindlasti märkida eelnevalt kõne etapi arendamisel luure ja pre-intellektuaalne etapi arendamisel kõnes.
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

I

 1. LÜHENDID
  BV - bakteriaalse vaginoosi PID - põletikulised haigused VAAGNAELUNDITE VZPO - põletikulised haigused suguelundite ESV - emakasisene HPV - inimese papilloomiviirus HSV - herpes simplex virus HSG - hüsterosalpingograafia STLH - suguhaiguste ELISA - ensüümse immuunosorbenttesti SIA analüüs - amplifikatsioonimeetodit nukleiin
 2. tsütomegaloviirusnakkusega
  Tsütomegaloviirusinfektsioone võivad mõjutada erinevate elundite ja voolu kliiniliselt latentse kuni raske vorme. Haigustekitajaks haigusetekitaja - viirus sugukonnast herpesviirus. Vastavalt oma tsütopaatilise toime normaalsete rakkude muundatakse cytomegalic erinevate kandmisel tuumas ja tsütoplasmas. Nakkusallikaks on haige inimene. Edastada läbi sülg patogeen,
 3. Hüponatreemiga normaalse naatriumi sisaldus kehas
  Hüponatreemiga ja turse puudumisel gipovole-missiooni täheldatud glükokortikoidhormoonidega puudulikkus, hüpotüreoidismi, kui kasutatakse teatud ravimid (nt kloorpropamiid ja tsüklofosfamiid) samuti sündroom ebasobiva sekretsiooni ADH (SNSADG). Hüponatreemia koos neerupealiste puudulikkus võib olla tingitud koos kosekretsiey ADH sekretsiooni
 4. viirusinfektsioonid
  Herpes viirus ja teine ​​serotüübi HPV põhjustab emakakaela põletikulist protsessi. Tsütomegaloviirusinfektsioone tekib tavaliselt näol vedaja, kuid on kahjulik mõju lootele, põhjustades hulgas raseduse katkemist, loote väärarenguid. Kõik viirusinfektsioonid on peidetud, raske ravida, on kalduvus ägenemist ja ägenemisi. Kui herpespõletikku ajal
 5. Primaarne HIV nakkuse närvisüsteemi
  HIV - viirus on neurotroopse ja lümfotroobi. See võib eraldada patsientidel aju ja CSF. Tungib närvisüsteemi varases staadiumis haiguse viirus püsib ajus makrofaagid varjatud riik. Neuronites või gliiarakud, HIV-i leidub harva. Autor tekib ägeda HIV-nakkuse närvisüsteemi hulka kuuluvad :? Pööratav HIV entsefalopaatia, mis avaldub uimastamise langus
 6. Diagnoos ja Eristusdiagnoosiks
  Recognition põhineb juhtivaid kliinilised sümptomid (palavik, lümfadenopaatia, laienenud maksa ja põrna, perifeerse vere muutused). Väga oluline on hematoloogia uuringud. Iseloomustab arvu suurendamine lümfotsüüdid (üle 15% eluaastast norm) ja välimus ebanormaalne mononukleaarsed rakud (üle 10% kõigist leukotsüütidest). Kuid üks ei tohiks ülehinnata
 7. Teema: Clinical Microbiology
  Haigusmehhanismid ja oportunistlikud (oportunistlikud) mikroorganismid, nende omadused. Roll oportunistlikud mikroobid inimhaiguse, oportunistlikud infektsioonid, meditsiinipersonali ja sotsiaalset tähtsust. Tunnused oportunistlikud infektsioonid (polü etioloogia, orel Tropismi, madal spetsiifilisus kliinilised ilmingud, tendents-mine üldistada protsess). Jaotus oportunistlikud
 8. Teema: Clinical Microbiology
  Haigusmehhanismid ja oportunistlikud (oportunistlikud) mikroorganismid, nende omadused. Roll oportunistlikud mikroobid inimhaiguse, oportunistlikud infektsioonid, meditsiinipersonali ja sotsiaalset tähtsust. Tunnused oportunistlikud infektsioonid (polü etioloogia, orel Tropismi, madal spetsiifilisus kliinilised ilmingud, tendents-mine üldistada protsess). Jaotus oportunistlikud
 9. enneaegsus
  Patofüsioloogia üle enneaegsuse öelda, kui rasedusaegne-mine vanus sündimisel vähem kui 37 nädalat. Enneaegsuse tuleb eristada emakasisene areng (sünonüüm: väike kaal üsasisese): sünnikaal alla 5. protsentiili üsasisese. Kerge kaal üsasisese saab nagu terve aja ja enneaegseid vastsündinuid.
 10. AIDS (kliinilised variante, oportunistlikud haigused)
  Oportunisticheskie haigus - raske, progresseeruv haigus, mis arendab taustal suureneb immuunsupressioonist ja ei ole leitud inimestel normaalselt toimiv immuunsüsteem (AIDSiga haigus). a) Esimene rühm - on haigused, mis on unikaalne ja raske immuunpuudulikkusega (CD4 + <200 rakku / mm) ja seega määrata kliinilise diagnoosi: 1. kandidoos
 11. Kliiniline pilt
  HIV nakkuse iseloomustab läbipääsu Aastaid kliiniliselt seostatud progresseeruv vähenemine immuunsus. Keskmine kestus nakatunud inimese elus on praegu hinnanguliselt 12 aastat. Sümptomid jooksul. Enamasti peiteaeg ulatub 2-4 nädalat, kuigi on juhtumeid, kus see kestis 6 päeva kuni 6 nädalat (3 nädalat kuni 11 kuuks saastunud süstid
 12. Vaagna põletikuline haigus (viirusinfektsioonid, candida coleitis)
  Viirusinfektsioonid. Herpes viirus ja teine ​​serotüübi HPV põhjustab emakakaela põletikulist protsessi. Tsütomegaloviirusinfektsioone on kujul vedaja, kuid on kahjulik mõju lootele, põhjustades hulgas raseduse katkemist, loote väärarenguid. Kõik viirusinfektsioonid on peidetud, raske ravida, on kalduvus ägenemist ja ägenemisi. Kui herpes infektsioon
 13. Kaasasündinud süüfilis
  S. lapsekingades. süüfilis edastamine järglastele esineb peamiselt esimese 3 aastat pärast ema infektsioon. Tulevikus see võime on nõrgenenud, kuid ei kao täielikult ( "Law Kassovicha"). Treponema pallidum nakatab loodet juba 8. rasedusnädalast, läbistades platsenta, mis suurendavad läbilaskvus kahvatu treponemes soodustab klamüüdia, tsütomegaloviirus,
 14. Roll üksikute tegurite arengut kaasasündinud ja pärilike haiguste lastel
  Vanus ema. Suurim tähtsus tal arengus pärilike haiguste seostatud kromosomaalse nondisjunction meioosis. Mida vanem naine, seda suurem on pikaks ajaks eraldab meioos-I ja meioos-II ja suurem on tõenäosus katkemise moodustumist muna. Niisiis, ema vanus suurendab riski haigestuda Downi sündroom. On leitud ka kõrge sagedusega
 15. Tsütomegaloviirusinfektsioone
  Martin S. Hirsch (Martin S. Hirsch) mõiste. tsütomegaloviiruse viirus eraldati algselt patsientidel kaasasündinud cytomegaly või inklyuzionnoy haigus. Praegu on üldtunnustatud, et viirus on oluline patogeen kõigis vanuserühmades. Lisaks sellele põhjustab tugevat sünnidefekte, on põhjus laia häired tekkimist
 16. leukemoid reaktsioon
  Leukemoid vastuse (LR) on reaktiivne teatav funktsionaalse seisundi vereloomesüsteemi lümfisüsteemi ja immuunsüsteemile, mis toimuvad tausta erinevate haiguste puhul. Läti - ole iseseisev haigus, ja muutused perifeerses veres (leukotsütoos ja muutused leukotsüütide) ja verd, sarnanedes leukeemia ja muud kasvajad, kuid mitte
 17. Alused epideemia protsessi
  Epideemia protsess - see tekkimist ja nakkuste levikut elanikkonna seas. Päritolu ja katkematu epideemia protsessi vaja interaktsiooni kolm tegurit: allikas haigustekitajate mehhanism edastamise ja tundlike elanikerühmade. Suletakse Nende linkide viib katkestamist epideemia protsessi. Bioloogiline alus epideemia
 18. Tsitomegapovirusnaya nakkuse
  Hoolimata sellest, et ta võttis enam kui sajand pärast esimest kirjeldus tsütomegaloviiruse ja kolmas sajandit pärast avastamist tsütokiinide megalovirusa, alles hiljuti selgus, lai levik selle nakkuse ja selle tähtsust sünnitusabi, neonatology, pediaatria, kliinilise viroloogia, vereülekande ja siirdamine. Tuleb märkida, et tsütomegaloviirus (CMV) on üks sagedasemaid
 19. oportunistlikud infektsioonid
  Kuni 90% surmajuhtumitest on põhjustatud otseselt või kaudselt oportunistlikud infektsioonid HIV-nakkus, rõhutades olulist rolli ennetamisel ja ravil. Kõige tavalisem oportunistlikud infektsioonid põhjustavad pneumotsüstoosi, Mycobacterium avium-intracellulare, Mycobacterium tuberculosis, krüptokokk neoformansi, Candida spp., Toxoplasma gondii, Histoplasma capsulatum'i, Coccidioides immitis'esse,
 20. patogenees
  Nagu iga infektsioon, patogeneesi HIV koosneb kahest vastaste elementide - aktiivselt hävitava mõju patogeeni ja vastust kaitsev reaktsioon organismi. Kahjuks selle vastasseisu lõpptulemus on kasuks viirus. Nii madal stabiilsus väliskeskkonna patogeeni tagab pikaajalise säilimise vastuvõtva keha, mis pakub oma bioloogilise