meditsiin || psühholoogia
Sugu psühholoogia / psühholoogia / Sõjaline Psühholoogia ja pedagoogika / Sissejuhatus elukutse "psühholoog" / akmeology
« eelmine järgmine »

Märkus ctio ja t e l i n s e s A m e t a n d

See peatükk on pühendatud eelkõige soo "eetika" (kultuuriuniversaalid), kuid sugu "Emiko" (kultuurilise identiteedi) on samuti tähtis, eriti kui võtta arvesse muutmise protsess soorolle. On mitmeid aspekte. Üks on selline: kultuur mõjutab seda, mil määral inimene on nõus olla ise ilma konformistliku. Sotsiaalne muutus võib juhtuda kiiremini neis riikides, kus see ei ole nii suur, kuulekus asutus ja lojaalsus grupi normidele. Lääne kultuuris, nagu üks, mis valitses Ameerika Ühendriigid, mida iseloomustab psühholoogide individualistlik ühiskond. In individualistlik ühiskond, inimesed on rohkem huvitatud oma karjääri, isiklikke õigusi ja iseseisvust (Hofstede, 1984; Hui & Triandis, 1986) ja sellest kergem taganema valitsevate sotsiaalsete normide. Kollektivistlikes ühiskondades, nagu Jaapan, olulisemaks kollektiivse alluvus individuaalsed eesmärgid, mis väljendub suurenenud mure teiste inimeste vajaduste ja vastastikust sõltuvust (Hui & Triandis, 1986). Konformism ja kuulekuse sellistes ühiskondades sotsiaalselt julgustada ja hinnatud suuremal määral kui USAs. Moghaddam ja kolleegid (Moghaddam et al., 1993) ka ettepaneku, et kultuur, mis julgustab esitamiseks vanemad võivad muutuda vastupidavamaks sotsiaalseid muutusi, sest inimesed vanuses on vähem valmis muutusteks.

Teine aspekt, mis mõjutavad soorollide muudatus puudutab omapärane kultuur võrdsuse mõisted. Goffman (Goffman, 1977) näitasid, et soorollid vahetada, kui ühiskonna keeldub idee, et need rollid põhinevad bioloogilised erinevused, ja tunnistavad vajadust universaalne sotsiaalset võrdsust. Kuid paljudes kultuurides, sotsiaalset võrdsust ei ole domineeriv väärtus. Näiteks Indias, kastisüsteemi on tingitud erinevate inimeste kohtlemise tõttu kuuluva isiku sotsiaalse rühma, kus ta sündis. Lähtuvalt sellest süsteem põhineb Hindu religioossed teemad, mille kohaselt sündi isik konkreetses kastisüsteemi on tingitud tema teod eelmisel elu. Kuigi on palju suurem sotsiaalne kihistumine USAs kui paljud ameeriklased on valmis tunnistama, kuid seda kultuuri aluseks on uskumused, et kimp on ebasoovitav (nt: "Kõik inimesed on loodud võrdseks"). See ei ole üllatav, et feministlik liikumine tekkis USAs ja see on saanud seal ja teistes riikides individualisticheski- orienteeritud rohkem mõju kui kusagil mujal. Riigid iseloomustab selge kihistumine ja klassi erinevused enesestmõistetavaks, võib olla valmis taluma ebavõrdsust. Et võita toetust, naisliikumiste nendes riikides võib kasutada muid motiive kui need kasutasid Lääneriigid.

Need tegurid näitavad, et tee võrdõiguslikkuse eri riikides võivad olla erinevad. Me rääkisime palju selles peatükis umbes üldkultuurilist soo sarnasusi, kuid vajadus teatud muudatusi ja võimalusi nende rakendamiseks sõltuvad kultuurist. Näiteks USA on riik, kus kõrgeima väärtustatud individuaalsust ja isiklikku vabadust, on mõttekas, et õigustada vajadust muuta, keskendudes sellele, kuidas traditsiooniliste soorollide takistavad isiklikku vabadust ja võrdsust. Kuid Jaapanis, ühiskonnas, kus suurt tähtsust sotsiaalse vastutuse isiku ees grupp, see argument on ebatõenäoline, et olla efektiivne.

Margolis (Margolis, 1993) märkas, et konkreetsed tegurid on sageli oma nüansid, sõltuvalt kultuurist, ja see tegur, mis stimuleerib mõned liikumist ühes riigis võib talle haiget muu. Ta toob näiteks pereplaneerimise. Läänes pereplaneerimise ja abort oli peamiseks liikumapanevaks teguriks naisliikumine, kuid need programmid põhjustavad sageli kahtluse ja protestid naiste kolmanda maailma riikides, mis võib võtta neid kui katset piirata sündivust nende etniliste rühmade. Selline lähenemine võib mõjutada ka naiste riikides kõrge sotsiaalse staatusega emad lasterikaste või kus naised vajavad palju lapsi, neid aidata põllumajanduslikel töödel. Sarnased mõtted väljendatud Üle (Soh, 1993) arutavad, miks sooline võrdõiguslikkus on vastuolus laialt levinud Korea konfutsianistlikke ideoloogia, mis põhineb täiendavust yin ja yang (mees- ja naissoost alguses). Ta meenutab, et Korea zakonodateli- naiste võlgnevad oma valimiste põrandale nagu nad peaaegu alati valitakse või määratakse huvide esindajad, naiste ja laste ning toetatakse nii kaua jätkata tegutsemist traditsioonilisel viisil sotsiaalset olukorda ning seoses nende perekonnad. Teisisõnu, protsess, mille Korea jõudis sugu, sõltub korea kultuuri.

Margolis viinud läbi uuringu naisliikumine võrdõiguslikkuse et eksisteerida erinevates riikides. See keskendus sellele, kuidas need liigutused toimuda mitmel viisil, ja panna keskmes erinevate küsimuste, sõltuvalt poliitilisi, majanduslikke ja kultuurilisi erinevusi. Ta nõustab meid olema ettevaatlik, et "ethnocentric eeldusel, et naisliikumiste järgida evolutsioonilise tee, ja lõpuks omakorda liikumine sarnane sellele, mis on olemas USA» (Margolis, 1993, lk. 386). Bushehr (Bouchier, 1984) näitasid, et egalitaarne ja liberaalse sotsiaalsed liikumised saavutada kõige edu, kus poliitiline kultuur on vabam ja egalitaarne. Ta ütleb, et on põhjus, miks Skandinaaviamaad ja Holland on kõige tüüpilisem ja sidus feminist organisatsioonid. Semensky (Siemienska, 1986) märgib, et sugu on tõenäolisem, et reformida poliitilist süsteemi, mis põhineb pluralism (formaalne esitus mitmesuguste huvigruppide vastuseisu reeglina ühe erakonna või ühe klassi). Margolis (1993) näitab, et soolist võrdõiguslikkust ei ole ainult segada konservatiivne valitsus, arvestades alluvus naiste oluline punkt oma platvormi, vaid ka vasakule, suunates naisküsimustele teisejärguline võrreldes laiemalt, töötajate ärakasutamine.

Võitlus soolise võrdõiguslikkuse võib olla allutatud teistele poliitilisi küsimusi, mis on seotud eelkõige majanduslik või etnilise püsimajäämise (Margolis, 1993). Selline olukord on eriti tõenäoline kolmanda maailma riikides ja arengumaades, kus päevakorras on küsimus põhilised ellujäämist või etnilise konflikti korral. Näiteks Kanada psühholoog Patricia Kerig (Kerig) ja Vene psühholoogid Julia Aleshin ja Volovich Alla väljendas 1993. aastal järgmised ideed: tänapäeva vene feminism peetakse midagi utoopia ja vähem tähtis kui vahetu majanduslikke probleeme. Võib-olla see ei ole juhus, et naisliikumine USA võttis alguses perioodi suhtelise majandusliku õitsengu ja sotsiaalse rahu, pärast tärkamist liikumise kodanikuõiguste ja Vietnami sõjas ning loodi suuresti jõupingutuste kaudu valged keskklassi.
kõige pakilisemad probleemid võivad olla vabalt nälga ja etniline diskrimineerimine (Bulbeck, 1988) Naiste värvi USAs ja naiste kolmanda maailma riikides. La Frombuaze ja tema kolleegid (LaFromboise et al., 1990) täheldanud, et ameeriklased India päritolu küsimus säilitada oma rassi ja kultuuri vähemalt, kui mitte rohkem, tähtsam kui soolise võrdõiguslikkuse küsimuses. Lisaks soovitasid nad, et liikumise hulka soolise võrdõiguslikkuse indiaanlased on erinev teistest naisliikumise, nagu India naised feminism, mis on efektiivne kontekstis India perekonnale, hõim, ja arusaamist Püha Maaema.

Kasvab arusaam kultuurilisi küsimusi eespool, ning asjaolu, et Lääne-feminism sageli ei sobi mitte-lääne kultuuridega. Mõned inimesed arvavad, et kultuuriline mitmekesisus on nii suur, et see teeb võimatuks ülemaailmne liikumine soolist võrdõiguslikkust. Vaatamata nendele probleemidele, inimõiguste üha rohkem küsimus rahvusvahelise tähtsusega, ja saab rohkem toetada praegust suundumust tunnustada legitiimsuse rahvusvahelist õigust; see aitab sillutada teed suurema soolise võrdõiguslikkuse üle maailma. Aastal 1979 võttis ÜRO Peaassamblee vastu konventsiooni, mis sätestab, et "naiste diskrimineerimine on vastuolus inimväärikuse ja ühiskonna heaolu" ja et "on vaja saavutada üldine aktsepteerimine, seadusandluses ja tegelikult põhiline meeste ja naiste" (vt täpsemalt. in: Defeis, 1991). Riigid, kes on konventsiooni ratifitseerinud on kohustatud lõpetama naiste diskrimineerimine tööhõive, haridus ja poliitika. Konventsiooni on ratifitseerinud 104 Ühendriigid, kes kuuluvad ÜRO. Kahjuks, nende seas Ameerika Ühendriigid ei ole, kus ratifitseerimine ei toimu seoses erinevate põhiseaduslikke küsimusi (vt üksikasju :. Defeis, 1991). ÜRO on ka deklareeritud aastate 1975-1985 esimene "naiste dekaadi" ja läbi aastal 1975, 1980 ja 1985. kolm rahvusvahelist konverentsi naiste teemadel; lühiajalugu need kolm konverentsidel antud Bernard (Bernard, 1987). Neljas rahvusvaheline konverents ÜRO pühendatud naistele peeti 1995. aastal Pekingis. Tegevused ÜRO aitas kaasa asjaolu, et paljudes riikides oli programme, mis edendavad naiste rolli ühiskonnas, ja stimuleerib statistilise teabe kogumise kohta suhteline staatus mehed ja naised.

Arutelu soo erinevates kultuurides tõstab teise teema - kultuurilise mitmekesisuse säilitamine. Ühel päeval pärast klassis arutelu soorollide, olin lähenes USA tudeng Mehhiko päritolu nimega Lucilla. Ta ütles, et tema visa poleemikat, sest ühelt poolt on kaitsja oma kultuuri ja tahab hiljemalt hinnanguliselt Ameerika Ühendriigid, teiselt poolt, on raske taluda, kuidas ravida naise keskkond. Kas me hellitada kultuurilist mitmekesisust ning samal ajal tagama, et mitte-USA kultuure, mille eesmärk on soolise võrdõiguslikkuse? See küsimus on väga oluline.

Katsenstein (Katsenstein, 1989) märkis, et feministlik väärtused võivad sattuda vastuollu olemasoleva tolli ja seadused palutakse mida eelistada. El-Bakri ja Kameyr (El-Bakri & Kameir, 1983) vaidlustas tuues naiste rolli Lähis-Idas ja kolmanda maailma riikides standarditele Lääne demokraatiates. Muidugi, me ei tohiks olla liiga liigselt ning kehtestada teised meie läänemaailmas. Kui kakaya- kultuur on meie omast erinev, ei tähenda see seda, et see on halb.

Teiselt poolt, nagu on märkinud Nussbaum (Nussbaum, 1992), saame minna liiga kaugele pühendumus kultuurilisi erinevusi. Ta viidatud mitmeid juhtumeid, kus teadlased austust mis tahes kultuuri toetanud häiriv kultuuri tavasid. Selline tegevus on ohtlik ühtlustamise mida filosoofid kutsuvad "kultuuriline relativism" - idee, et midagi on õige (või valed) moraalselt seisukohalt, kui kultuur ütleb, et see on õige või vale. . Nagu filosoof J. Reychelz (J. Rachels, 1993), ei pea paika järgmise avalduse: Nagu kultuurid erinevad, siis on võimalik väita, mis on õige ja mis on vale. Kui võtame kultuurilise relativismi ilma reservatsioonideta, sa pead tunnistama, et ei ole käitumist ei ole amoraalne, sest on riike, kus nad ei loeta sellist. Tuleb võita tema naine ainult sellepärast, Kuveit sellised meetmed on vastuvõetav kultuurilise praktika? Ja kuidas rituaal naiste suguelundite moonutamise mõnes Aafrika riigis? Loomulikult ei tohi me unustada viljelustavadega lihtsalt sellepärast, et nad - ei oma, ja et me ei tohiks tugineda asjaolule, et lõpuks saab aru teistest riikidest pärit inimestega. Tõsi on ka see, et paljud kultuurilised tavad - see on midagi enamat kui "ühiskondlik kokkulepe", mis objektiivselt võttes, on õiged ega valed, ja mida me peame kohtlema avatuks (Rachels, 1986). Aga kas me peaks välja seoses olemasoleva kultuuri vastu viljelusviisile mis muutub ilmne tagajärg tõsiseid kahjustusi suurele osale ühiskonnast? Kui me tegime nii Ameerika Ühendriikides, nad ei oleks kaotatud orjus, ei lubanud naistel hääletada ja mitte vastu kodanikuõiguste seadusi. Nagu märkis Reychelz (1986), ei saa me saavutada moraalne progress, kui sõidavad kultuurilise relativismi liiga kaugele. Väide, et kultuuriline tegevus on õiged, sest kultuur ütleb, et nad on, ei võimalda meil neid küsitleda ja muuta, kui muutus hilinenud.

Olen nõus Reychelzom, kui ta väidab, et mõned väärtused on väljaspool kultuuri, t. E. Nad on soovitav olenemata kultuurist. Little mõtlemist, siis tulevad samale järeldusele. Näiteks, siis kindlasti nõus, et orjuse, kes soovivad üle maailma. Reychelz (1986) märgib, et muud sellised väärtus peaks olema ühemõtteline huvide austamist iga isik, kui inimesed ei vääri erilist kohtlemist, sest nende varasemast tegevusest. See põhimõte ei jäta koht rassismi ja seksismi. Sa ei saa ravida inimesi erinevalt vaid seetõttu nende soost või rassist.

See põhimõte on universaalne väärtus, mitte sellepärast, et ma ütlen, ja mitte seetõttu, et see hetk, ta on kõrgelt hinnatud Lääne inimesed. See peaks olema kõigile moraalne väärtus, sest, nagu väitis Reychelz (1986), siis jääb kehtima ka pärast kõige hoolikat kaalumist. Põhiidee on selles, et soolise võrdõiguslikkuse ja kultuurilist mitmekesisust võib mõnikord sattuda omavahel vastuollu, kuid kultuurilise mitmekesisuse austamine eeldab tingimusteta aktsepteerimist kõik kultuurilised tavad. Leidub universaalsed väärtused, nagu sugu ja rassilise võrdsuse, mis peaks meid hoolikalt töödeldud, et mõned kultuurilised tavad ja püüa neid muuta.
« eelmine järgmine »
= Mine sisu õpik =

Märkus ctio ja t e l i n s e s A m e t a n d

 1. etioloogia
  Veenitromb tahes asukohas võib olla keeruline välja töötada PE. Suurimat ohtu on kogumi õõnesveeni trombooliast mis on ühendatud umbes 90% kõigist episoode kopsuemboolia. Tavalisem põhjus kopsuarteri trombemboolia (70%) on äge süvaveeni tromboos ileofemoralnogo segment ja proksimaalne alajäsemete veenides (popliteaalne, reieluu segment). Veenitromb lokaliseerimine
 2. Eksudatiivne pleuriit südamelihase LIGHT
  50% kopsuemboolia kaasas pleuraefusioon, põhjustab trombemboolia: veenilaiendid, paljud sünnitust - vaagna veenides, kuna istuv töö. Kliinik: hingeldus, valu, veriköha. vedelik; see on tavaliselt natuke - see on hemorraagilise. Dressleri Dressleri sündroom: pleuriit, perikardiit, kopsupõletik, liigesevalu. Seotud immuunsüsteemi
 3. riskitegurid
  Kuna peamine tromboos ja kopsuemboolia - märk haigusest, on neil ühiseid riskitegureid. Viimases soovitused Euroopa Kardioloogide Seltsi (2000) isoleeritud esmane (pärilik) ja sekundaarne (omandatud) tegurid tromboosi riski süvaveeni alajäsemete ja kopsuarteri trombemboolia (tabel 1.1.). Paljud patsiendid on pärilik kalduvus tromboos, mis on välja töötatud
 4. kopsuemboolia
  Kui kopsuemboolia (PE) näitab EKG järsku muutunud tingimustes südamesiseselt vereringe, täpsemalt - ülekoormus õige süda, mis avaldub mitmes EKG-varianti: 1. Esimene versioon EKG - SI-III kv-Tiii sündroom. 2. Teine võimalus EKG - teravalt tekkis õigus südame hüpertroofia. 3. Kolmas võimalus EKG - äge tekkinud
 5. Kopsuemboolia (PE)
  Diagnoos kopsuemboolia Kõige sagedasemad sümptomid on: äkiline õhupuudus, raske hüpotensioon, tahhükardia, valu rinnus. Kui kopsuarteri trombemboolia suur arter - äkiline lõpetamine vereringet, märgistatud tsüanoos naha ülemine pool keha, paistes kaela veenid, liigne hingeldus ja hüpotensioon. Diagnoosi kopsuemboolia on oluline arvestada soodustavad tegurid:
 6. PE
  893. Uurimine, mis kindlasti kinnitab diagnoosi kopsuemboolia 1) analüüs vere- 2) rindkere röntgen 3) EKG 4) kopsude perfusiooni stsintigraafia 5) angiograafia ja kopsuarteri 894. patsientidel 46-aastased kannatavad veenilaiendite, äkki arenenud valu rinnus, õhupuudus , vilistav kopsudes paremalt, 187 TÕUS
 7. Patoloogia antikoagulantravi süsteemi
  Tegurid antikoagulantravi süsteemi hõlmavad põhilisi proteaasi inhibiitorid, so hüübimisfaktorite - antitrombiin III (hepariin tegur I) ;. - Hepariin kofaktor II; - Proteaasi nektin I; - Alfa-1-antitrüpsiiniga; - C1 - inhibiitor; - Valgud C ja S; - Alfa-2-makroglobuliin. Puudus mõningaid nendest teguritest tulemuseks rikkumise
 8. Äge süvaveeni tromboos jäsemed ja vaagna
  D - ka: ägeda süvaveeni tromboos on kõige levinum sääre kiiresti kasvav valu vasika lihaseid, välimus turse, paikne pahkluu. Tsüanoos naha ja pindmised venoosse võrgu laiendamisega väljendatakse funktsioonina mitmeid thrombosed süvaveenis. Oluliseks tunnuseks äge süvaveeni tromboos shin on Homans sümptom - valu sääremarjas
 9. Kopsuemboolia (kood 126)
  Definition. Kopsuarteri ja selle filiaalid (PE) põhjustatud trombemboolia, mis on allikas trombide soontes süsteemsest vereringest või paremal südame. Statistika. Patoloogiline levimus on 2-3% elanikkonnast. Need arvud võivad olla alahinnatud, sest elu ja isegi morfoloogiline diagnoos kopsuemboolia väikeste harude kopsuarteri on raske.
 10. pulmonaalhüpertensioon
  580. VÄHENDADA hüpertensiivsetel kopsuvereringe 1. 2. hepariin eufillin NITROGLÜTSERIINI 3. 4. 5. noradrenaliini prednisooni 1) kehtib ainult 1,2,4 2) omab vaid 2,3 3) omab vaid 1,4 4) hoiab vaid 3 5) hoiab kõik 121 581 TÜÜBI venoosse pulmonaalne hüpertensioon ei ole omane 1) kopsukapillaare rõhk 10 mm Hg. Art. 2) köha, veriköha 3)
 11. Kroonilised kopsuhaigused süda
  Vastavalt kopsude krooniline südame tähenda parema vatsakese hüpertroofia taustal haigus, mis kahjustab funktsiooni või struktuuri kopsud, või mõlemad korraga, välja arvatud juhul, kui need kopsumuutuste on tingitud lüüasaamist südame vasaku või kaasasündinud südame defekte. Enamasti seostatakse kroonilise bronhiidi, emfüseemi, astma, kopsufibroos
 12. Kopsu südamehaiguste ja häired kopsuvereringe
  Kood RHK: (126-128) 126 126,0 kopsuemboolia kopsuemboolia koos viitega äge kopsu südame 126,9 kopsuemboolia mainimata äge kopsu südame 127 Muud kardiopulmonaalsed haigused 127,0 127,1 primaarne pulmonaalne hüpertensioon Kifoskolioticheskaya südamehaiguste 127,8 muud täpsustatud kopsu -serdechnoy ole toimetuleku 127,9
 13. kopsuemboolia
  Taust kopsuemboolia tingitud tabas kopsuarteri emboolia alates soontes süsteemsesse vereringesse. Embooliaid võib olla trombide (trombid), rasva, kasvajarakke, õhk, lootevee ja võõrosakestele. Kõige tavalisem põhjus emboolia - trombid jala veenides (nad peaaegu alati soontes üle põlve), veenides vaagna
 14. kopsuemboolia
  Mõiste kopsuemboolia on täielik või osaline obstruktsioon kopsuarteri ringluses moodustuvate ainete mujal mujal kardiovaskulaarsüsteemi. Etioloogia aineid, mis võivad põhjustada kopsuemboolia: tromb; rasva; lootevesi (vt 68 olukorda, lootevee emboolia.); õhk (vt punkt. 20 olukorda, venoosne
 15. 52. Kopsu südame. Etioloogia, patogenees ägeda ja alaägeda, kopsude krooniline südame, kliinikus, diagnostika, ravi põhimõtteid.
  Kopsu- serodtse- patoloogiline seisund, mida iseloomustab hüpertroofia paremat vatsakest indutseeritud hüpertensioon, kopsuvereringe, kasvab lesiooni bronhopulmonaarset aparaadid, laevad kopsude, rindkere seina deformatsioon või teiste haiguste rikkudes kopsufunktsiooni. Äge munemise südame- kiilu sümptom, mis tekib selle tagajärjel kopsuemboolia ja haige
 16. tromboosi sündroom
  See sündroom avaldub erineva trombi lokaliseerimine. Areneb juuresolekul triaad Virchow: - kahju vaskulaarse endoteeli ja kaotus tromborezistentnosti; - Tasakaalustamatust aktiivsus koagulatsiooni antikoagulantravi ja fibrinolüütilisele süsteemid; - Aeglustades verevarustust. Arengus tromboosi sündroom erinevates veresoonte saidid
 17. Patsientide ravi AF raseduse ajal
  1. On soovitatav kasutada kõrge kasuteguriga digoksiini, p-adrenergilise retseptori blokaator või kaltsiumikanali blokaatorid nedigidropiridinovyh kontrollida vatsakese määr rasedatel patsientidel AF. 2. Soovitatav DC kardioversioonile rase, keda saadab ebastabiilne hemodünaamika AF. 3. ennetamine trombemboolia soovitatakse kogu
 18. arstlik läbivaatus
  Ajutise töövõimetuse terminid on määratletud massiivne PE ajastus õige diagnoos ja alguses intensiivravi. Keskmiselt patsiendid on võimelised töötama vähemalt 1-2 kuud. Tulemused on määratud tohutu kopsuemboolia raskust hingamisteede ja südame- ning haigused. Kui kopsuarteri trombemboolia ja väikesed oksad moodustavad südameinfarkti, pneumoniit patsientide töövõimetuks 3-6 nädalat.
 19. 3. vere- ja lümfiringet kopsudes
  Süttib verest kopsu (kopsuvereringe) ja bronhide arterites (süsteemses vereringes). Bronhiaalastma arteri eemale rinnaaort ja pakkumise verel trahheobronhiaalpuu tasemele hingamisteed bronchioles. Distaalsemal metabolismi kopsukoe tagab nii Alveoolgaasi ja veresoontes väike (pulmonaalne) ringlusse. kopsu